Několik poznámek historikových k hysterickému projevu pana Zaorálka

10. 08. 2012 | 18:55
Přečteno 5256 krát
Vystoupení L. Zaorálka na tiskové konferenci k společnému prohlášení Ekumenické rady církví, Katolické církve a Federace židovských obcí protestující proti populistickému stylu kampaně ČSSD, mě přimělo k několika zpřesňujícím historickým poznámkám. Zaorálek mluví o snaze vyvolat a vést racionální diskuzi. Za osm let své vlády (1998-2006) k vyřešení otázky vyrovnání s církvemi neudělala ČSSD nic. Co může být racionálního na billboardu, který útočí na nejnižší pudy. Rozčilení sociálnědemokratických předáku není na místě, protože šlo o výslovně faktické konstatování, že plakát s odulou rukou katolického preláta natahujícího se po měšci s penězi je přesně a naprosto ve stylu bolševické a nacistické antisemitské, proticírkevní a protikřesťanské propagandy. ČSSD by ráda získala mladé a progresivní, vzdělané voliče a hraje si na obhájce lidských práv a občanské společnosti, ale její billboard a celá rétorika utočí na významné menšiny, které tvoří právě křesťanské církve a židovská obec, a rozněcují nenávist vůči nim. Navíc se zdá, že jim to zřejmě vůbec nedochází.

Pan Zaorálek se pustil na historické pole a označil roli katolické církve v nacistické době za "nejasnou", mluví dokonce o kolaboraci a jako argument vytáhl román o poměrech za slovenského štátu. Když historie, pak tedy pár faktů. Katolická církev jako první instituce analyzovala a jasně pojmenovala zrůdnost nacistického režimu už roku 1937 v encyklice Mit brennender Sorge. Podle židovského autora Pinchase Lapida jenom papež Pius XII. se podílel na záchraně 700 000 židovských obětí nacismu. Právě se dokončuje soupis obětí nacistického a komunistického režimu v řadách katolické církve, který přesvědčivě ukazuje, jak katolická církev pevně stála na straně národa, svobody a demokracie. Kněz Šrámek byl předsedou exilové vlády v Londýně a Vatikán byl jeden z mála států, který neuznal okupaci českých zemí a vytvoření protektorátu. Z tisíců českých kněží, kteří prošli nacistickými koncentráky, zmiňme legendární kardinály Berana a litoměřického Štěpána Trochtu, kteří se opět jako tisíce dalších za pár let stali obětmi další totality. Katolická církev jako celek a církev v českých zemích zvláště rozhodně obstála v konfrontaci s nacismem. Pokud je panu Zaorálkovi role církve za druhé světové války nejasná a přesto má potřebu o ní mluvit, měl by si téma nastudovat nikoliv z románů, ale z odborné literatury.

Vpravdě bolševické kořeny myšlení pana Zaorálka ostatně ukazuje i drobný detail, totiž to, že mluvil pouze a výhradně o "zlém" kardinálovi a úmyslně vynechal předsedu Ekumenické rady církví i představitele židovských obcí, kteří jsou pod dokument podepsání rovněž. Ano sociální demokracie má kromě problematických stránek i ctihodné dějiny a řadu hrdinů, ale právě ti by se za současné představitele ČSSD za jejich primitivní proticírkevní a protináboženské štvaní hluboce styděli.

Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D.,
vedoucí katedry kulturních a náboženských studií na PdF UHK. , specialista na sociální a církevní dějiny.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ať žije Lenka Procházková napsal(a):

Charlieho za tohle po válce taky vyštvali z Ameriky:
https://www.youtube.com/watch?feature=fvwp&NR=1&v=b3EnE5cNCGU
Také různí Th.D. a Ph.D.
10. 08. 2012 | 19:00

Normální 1 napsal(a):

Pane Petráček - Váš příspěvek jen dokládá to oč Vám doopravdy jde - o peníze!
O boha, o lidi vám jde až ve druhé řadě...

Vydání majetku církvím je VLASTIZRADA!

A požadování téhož také!!
10. 08. 2012 | 19:09

Podporujte raději svého šerifa napsal(a):

Miroslav Bambas · Autor nejlepších komentářů · Plzen, Czech Republic komentuje článek o nátlaku na Lessyho:
proč něco komentujete když nevíte která bije ?
Kdyby se bál, tak už tam dávno nebyl.

Pokud se Kubici a Kalouska podaří včas dostat za mříže, nebudeme muset číst zvásty čtyřnásobných učenců o tom jak Pius XII. převedl osobně 700.000 židů přes Alpy, po jednom.
10. 08. 2012 | 19:17

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

pane autore,

dovolím si předpověď:
to "boží dílo", na kterém aktuálně takto pracujete, přinese církvím, především katolické, jen zlé.

Jsem křtěný římský katolík, nyní však - speciálně po vystoupení pana Duky - už nechci mít s katolickou církví absolutně nic společného.
10. 08. 2012 | 19:19

tata napsal(a):

važeny pane............byl bych hodně opatrny na činy cirkve hlavně špiček za období nacismu,myslím že je celkem dost přikladu o kterych by rada cirkev pomlčela.
Zrovna tak se neohanějte lidmi co položili život,že by se stiděli za současné činy.to ŠTVANÍ TAM VIDÍTE jen vy,PROTI TOMU TO ZAKONU JE VALNÁ věčina tohoto naroda,aspon tak ukazují převažně všechny pruzkumi.ANO MUŽETE ŘICT ŽE TO NENÍ PODSTATNÉ.největší problém je že tam je přiliš moc neznamích,kdo tady rozdmichavá vašně jste vy zastupci cirkví.

VŽDY JSTE konali jinak než co hlasate pokoru a podpora chudych a potřebnych a to jak v historii,tak v současnosti.VŽDY JTE PODPOROVALI ZAJMI BOHATYCH,potřebné jste vždy jen ohlupovali,i prohlašení vašich představitelu vždy byli politické a vždy na podporu stran co vždy podporovali bohaté.

TAKŽE JESTLI TADY NĚKDO ROZDMICHÁVÁ VAŠNĚ TAK JSTE TO VY...........jako vždy v celé historii kažete o vodě a chlemstate to nejdraší vino..........vždy vám šlo o majetek co schovavate za spravedlnost.Bohužel vaše špičky se schovavaj za tisice těch co opravdu šiří to co vtom učení je,ta armada lidí která která pomahá opravdu potřebnych ale je přimo v rozporu s chovaním vaších špiček.PRAVĚ RESTITUCE ukazují oco VÁM JDE..............DOBŘE OTOM mluví spisovatelka PANÍ PROCHAZKOVÁ,nebo o rizicich advokatka paní SAMKOVÁ......UŽ IGNORACE vest debatu o těchto rizicích je doklad o co Vám jde především
10. 08. 2012 | 19:30

Jirka napsal(a):

Pane docente, tady nejde o jeden billboard, tady jde o velký prachy pro církve z daní sedřených z daňových poplatníků, kteří z 80 % nevěří na ty vaše bláboly. Velký prachy, který nejsou ničím podložený, byla by to uzákoněná krádež.
10. 08. 2012 | 19:32

scientist napsal(a):

no, jak vidno z příspěvků, kampaň ČSSD padá na úrodnou půdu. Tohle kluci z Lidového domu vyhmátli naprosto geniálně.

p.s. většina lidí má zásadní problém rozlišit dvě věci: osobní (negativní) postoj vůči církvím od otázky oprávněnosti restitucí. Stačí to první a automaticky jim z toho plyne odpověď i na to druhé.
10. 08. 2012 | 19:57

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Jsem člověk s "východním" náhledem, což představuje především regresivní vidění světa a křesťanskému učení se tudíž směju do hrsti. Zároveň však nehodlám sebemenším způsobem bránit katolíkům v praktikování jejich víry, pokud ovšem budou tak laskavi a ze své snahy o spásu veškerenstva mě vynechají. A zde je jádro pudla, racio toho, že s katolíkem nikdy nemohu nalézti společnou řeč; zatímco mně je srdečně u zadele, čemu ostatní lidé věří a chci "duchovně povyšovat" výhradně sebe, katolík se s.re především do druhých. Pokud disponuje dostatečnou mocí, nechá nesouhlasníky popravit, pokud moci nemá, řve na celé kolo jako tur, že nesouhlasník nenávidí katolickou církev. Žádný křesťanský rádoby odkaz mě nezajímá, evropskou civilizaci považuji za původně antickou a jakékoliv kazatele rázně posílám k šípku.
10. 08. 2012 | 19:58

Veni, vidi, vici napsal(a):

Pane docente, ani na serveru Parlamentních listů, nejsou diskutéři tak surový, jako zde. Pan Stejskal v bláhové víře trvá na tzn.kodexu. Podařilo se mu sice vymítit jakékoliv vulgárnosti. Na druhou stranu mu utekli solidní blogeři a solidní diskutéři. Před druhou světovou válkou, Němci dokonalé zhotovili seznam budoucích nepřátel. To jim umožnilo bleskové "vyčistění" národa. Na Aktuálně určitě také chodí budoucí vítězové demokratického vývoje. Bez sametová revoluce bude nucena provést bleskové řešení. Je jasné, že si sociální demokraté a komunisté, prohodili oranžové růže a třešničky! Přehoďte i terminologii! Má-li papež i Vatikán gardu, potřebuje i Praha a Česko k ochraně občansko-katolickou gardu. Jsme připraveni!
10. 08. 2012 | 20:05

zk napsal(a):

Pořád nechápu, co je na billboardu ČSSD vlastně tak nevkusného, ta prelátova ruka je například k nerozeznání od Dukovy ruky z téhle fotky:

http://www.lidovky.cz/foto.asp?r=ln_domov&foto1=MEV3e205b_p201109280268301.jpg
10. 08. 2012 | 20:12

tata napsal(a):

scientist

proč myslite včem vidite tu opravněnost že dokola opakujete zastanci restitucí.....co bylo ukradeno musí byt vraceno.......????????? SKUSTE VĚCNĚ VYVRATIT CO TŘEBA napsali paní.........SAMKOVÁ,PROCHAZKOVÁ.......URČITĚ JSTE JEJICH ARGUMENTY ČETL.
10. 08. 2012 | 20:20

zk napsal(a):

Jinak si myslím, že zejména katolická církev se vůči levici (a ČSSD obzvlášť) chová v posledních letech natolik nechutně, že když dává najevo zklamání nebo rozhořčení z nedostatku sympatií přicházejících z této části politického spektra, lze to chápat buď jako projev nebetyčné naivity, nebo jako provokaci.

P.S. Zdejší recaptcha už mi pomalu začíná pít krev, hesla jsou stále hůř čitelná. Běžně potřebuju pět nebo šest pokusů, abych odeslal příspěvek.
10. 08. 2012 | 20:23

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Pan docent lže, jako když tiskne, což by ostatně u katolíka nemělo překvapit. Už nebožtík Dostál marně usiloval o dohodu s katolickou církví; Vlk v rouše beránčím důsledně uhýbal a zuřivě vzdoroval jakémukoliv konsensu. Osobně jsem odjakživa hlasoval pro konečné vyrovnání s církvemi a a následnou absolutní odluku církví od státu. Náboženskou svobodu je nutno dopřát všem a jiná cesta k ní nevede. Katolická církev jinak dává zřetelně najevo, že mezník 1948 ji ani v nejmenším nezajímá a nejraději by šla ještě před první republiku, ideálně až k Bobligům z Edelstadtu.
10. 08. 2012 | 20:23

Mascotte napsal(a):

Socani, náckové a komanči v jedné frontě proti církvím.
No, nakonec proč ne. Dobře nám tak.
10. 08. 2012 | 20:25

zemedelec napsal(a):

Pane Petráček.
Kolem toho navracení majetku cirkvím,je tolik nejasností,že to opravdu budí nedůvěru.
Tak já se zeptám na toto.Některý majetek opravdu nejde vrátit,stát to proplatí.Slyšíme nebo čteme,že už se těší obce jak s tímto majetkem budou a můžou nakládat.To stát to daruje,nebo jak,obcím,městům,organizacím?Právě v tohle mám nejasnosti,zatím jsem to nedohledal,jak to bude.
10. 08. 2012 | 20:25

Alarien napsal(a):

Autor:
JUDr. Klára Samková ve velmi zajímavém rozboru říká, že "z čistě právního hlediska je problém církevních restitucí neřešitelný" (http://www.zrcadleni.cz/cirkevni-restituce-z-hlediska-principu-lidskych-prav-v-kontextu-ideji-restituci-v-cr/). A také varuje, že přijetí vládního návrhu může odstartovat proces končící bankrotem státu. Možná byste se měl nejdříve důkladně seznámit s fakty, než začnete s obhajobou něčeho, o čem zjevně moc nevíte.
10. 08. 2012 | 20:36

Petr B. napsal(a):

pane Petráčku, lžete jako když tiskne. Více zdrojů dokazuje podporu papeže nejen klerofašistickým státům-vazalům Hitlera tzn. Tisovu Slovensku, Francovu Španělsku, Paveličovu Chorvatsku, Horthyho Maďarsku, ale i samotné Třetí říši. Např. kniha lovců nacistů Mark Aaronse, Johna Loftuse "Ratlines" (síť klášterů, kde katoličtí kněži ukrývali nacistické pohlaváry na jejich útěku před spravedlivostí do Říma a posléze po moři do Argentiny). Nebo film Costa-Gavrase "Amen" (Costa-Gavras byl na rozdíl od vás objektivní a odsuzoval jak zločiny stalinismu, tak i zločiny katolické církve). Žádné hodnověrné důkazy o tom, že by papež zachránil nějaké antifašisty neeexistují. Mimochodem, situace v Hitlerových satelitech byla jasná, katolická církev zde ovládala celou společnost. Nicméně ani v Hitlerově Německu nebyli protestanti a katolíci nijak šikanováni, jak se nyní lže. Vojáci wehrmchtu a SS zůstávali protestanty či katolíky podle toho z jaké oblasti Německa pocházeli. Němečtí duchovní se nezřídka aktivně zůčastňovali masového vyvražďování na území SSSR (viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ernst_Biberstein). Němečtí vojáci dopouštějící se hrůzné genocidy na slovanských národech tehdejšího SSSR, měli na opascích nápis "Gott mit uns", což nesvědčí o nějaké nenávisti hitlerovců ke křesťanství, naopak upomíná to ke křižáckým výpravám (ostatně papež uvítal Hitlerovo přepadení SSSR, ačkoliv mohl tušit, že to povede k nejstrašnější genocidě v dějinách lidstva).
Proč chtěl papež zachránit masového vraha Tisa? Líbily se mu snad jeho hrozné zločiny? Proč přijal Paveliče a žehnal mu, když už několik měsíců řádila v Chorvatsku strašlivá genocida nekatolíků, která překonala hrůzy tureckých vpádů?
Proč nenapíšete, že jedinými pronásledovanými křesťany v době Hitlerovy Třetí říše byli dnes katolíky tak opovrhoní Jehovisté? To se vám nehodí do krámu, co? Co se týče pana Duky, skandální jsou zejména jeho výroky velebící fašistickou diktaturu generála Franca ve Španělsku (která je odsuzována všemi trochu normálními lidmi na Západě), skandální jsou výroky o Češích protestujích proti korupční vládě ODS coby "lůze". A to nevíme, čeho je tento pán, který si zjevně nevidí do úst, ještě schopen. Zaorálka oceňuji alespoň za náznak odvahy konečně trochu zkritizovat 22 let "nekritizovatelnou" katolickou církev.
10. 08. 2012 | 20:42

víra se rýmuje napsal(a):

Na ulici už hrčí kolovrátky o Dukově tunelu: https://www.youtube.com/watch?v=hgRBC871-PU
Zejména poslední sloka přesně vystihuje podstatu problému.
10. 08. 2012 | 20:45

Admirál napsal(a):

No vidíte, minulý týden se pod J. Justem vedla diskuze o těch ruských k...čkách, co si udělali v chrámu politický mejdan.

A přišla řeč na to, co by se asi stalo, kdyby to samé někdo udělal ve Sv. Vítu ve jménu zrušení církevních restitucí. A už to tady máme. A ani se nemuselo do chrámu, Stačí plakátek.
10. 08. 2012 | 20:56

JB napsal(a):

No, já mám trochu problém s panem hisorikem v pár věcích:

a) mohl by nám vysvětlit, jak se katolická církev stavěla ke vzniku Československa v roce 1918...že by strory s arcibiskupem...:o));

b) je pravda, že crkev hisroricky oponovala doktrině lidských práv....když se tedey kecá o právu na majetek?.......
BTW - jsem zastáncem restitucí, ale otázka je kolik.....

S pozdravem

JB
10. 08. 2012 | 20:57

schlimbach napsal(a):

Vidím, že ani plejáda titulů před jménem i za jménem neochrání člověka před tím, aby psal blbosti :)
Pane autore, minulost katolické církve je zločinná, tato institune nemá s vírou v Boha nic společného - můžete kolem toho psát jak dlouho chcete, ale toto prostě neobkecáte :)
10. 08. 2012 | 21:04

Admirál napsal(a):

scientist - "no, jak vidno z příspěvků, kampaň ČSSD padá na úrodnou půdu. Tohle kluci z Lidového domu vyhmátli naprosto geniálně."

Je vidět, že se kluci účí. To byl docela pěkný kopaneček do holeně. A Zaorálek má naprostou pravdu, Duka si naběhli& na vidle. Kdyby plakáty nechal plavat...
10. 08. 2012 | 21:05

Admirál napsal(a):

Oprava - Duka & si naběhli na vidle.
10. 08. 2012 | 21:07

RA napsal(a):

komunisti jsou stále stejní, oranžoví i rudí. Jedna bolševická seb...ka.
10. 08. 2012 | 21:16

Stašek napsal(a):

Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D.,
vedoucí katedry kulturních a náboženských studií na PdF UHK. , specialista na sociální a církevní dějiny.
Vám nepomohou tituly před a za jménem. Dějiny nemají nic společného s vlastnictvím. Je nutné doložit doklad, ale skutečně doklad o vlastnictví každé nemovitosti. Ten doklad o tom, že to bylo ve vlastnictví a že to bylo církvi (které) odebráno státem pod vedením KSČ v poválečné době. Jinak je to krádež.
10. 08. 2012 | 21:18

Bestia Triumphans napsal(a):

Admirál napsal(a):
"No vidíte, minulý týden se pod J. Justem vedla diskuze o těch ruských k...čkách, co si udělali v chrámu politický mejdan."

"ruských k...čkách" ???
Jaká ubohost!

A to jste "Admirál"?
Svým "vychováním" spíše ten nejožralejší plavčík.
Starší pán a prezentujete se tu jako pokleslý hulvát.
10. 08. 2012 | 21:20

bloody faggots by bylo lepší? napsal(a):

Pan Admirál si to jen přeložil (poměrně slušně) do češtiny.
Bestie, unešená triumfem s Dukovým tunelem to nemůže postřehnout.
10. 08. 2012 | 21:33

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

V jednom ale s panem Th. D., Ph. D., TvDr., PhDr, PuDr. Doc, Prof., atd. atp., souhlasím; jde o reakce sociálních demokratů na katolické bláboly. Na místě špiček ČSSD bych hysterické výlevy fráternických bossů odmítl jakkoliv komentovat. Neboť katolické bláboly, ostatně jako celá existence katolické církve, vůbec nestojí za komentář.
10. 08. 2012 | 21:38

Lila napsal(a):

Stašek

Pokud vím, tak v zákoně o církevních restitucích je zakotvena podmínka, že vydán bude jen ten majetek, u kterého žadatel prokazatelně doloží, že ho vlastnil 25. února 1948.

Nejsem členem žádné církve, ale hluboce se stydím, když vidím, jak se církve musí poníženě doprošovat obecních zastupitelstev, aby poskytla nejnutnější příspěvek na záchranu církevních staveb, kterým hrozí totální zkáza. Tradičně nejvíc protestují komunisté a socdemáci.

Osud kulturního dědictví našeho národa téměř nikomu ze zdejších
diskutujících na srdci až tak moc neleží.
Co bychom tu měli, čím bychom se mohli pyšnit, kdybychom neměli církevní památky, hrady a zámky postavené (nenáviděnou) šlechtou nebo celá města a vesnice, jako Český Krumlov nebo Holašovice, které stavěli nebo se na nich podíleli Němci a jiní "cizáci"?
10. 08. 2012 | 21:47

pěvec napsal(a):

tak nám petráček předvedl hysterický výlev, ze kterého je jasné, jako moc touží po penězích z tunelu jménem církevní restituce.
10. 08. 2012 | 21:50

Elév napsal(a):

Autore,
vona pravda se těžko, opravdu těžko vysvětluje.
Ten měšec, bude skutečný a ruka v rukávu taktéž, vy to nyní chcete popřít?
Chápu vás, stydíte se za tu ruku !!
Kdyby ta "ruka" tam nebyla ...
10. 08. 2012 | 21:56

vasja napsal(a):

"Vpravdě bolševické kořeny myšlení pana Zaorálka....."
---------------
No dyk je taky "doktor" marxismu a leninismu dohromady.
No a když si ještě hřál na ňadrech obdivovatele pana Hitlera, pana Ratha, tak co by z něj mohlo asi vyběhnout, že jo.
10. 08. 2012 | 22:03

Admirál napsal(a):

Bestia Triumphans - jak už bylo řečeno, pouze překádám, jak se dámy sebetitulují a ještě vytečkovávám, nechci to říct na plnou hubu.

Neučte mne slušnému chování, zopákněte si ruštinu.
10. 08. 2012 | 22:05

Maximus napsal(a):

Když jde o peníze a majetek, tak vylézají katoličtí feldkuráti jako potkani z děr a melou ty svoje mantry.
Samozřejmě, že měl Zaorálek pravdu, v církvi za 2.WW nebyli jen svatouškové, ale bylo tam spousta zrádců a udavačů. Nakonec Gabčík, Kubiš a spol. nehledali pomoc
u katolické církve, ale u té malé pravoslavné.... Teď se ukazuje pravá tvář katolíků a podobných vyznavačů církevních bludů, jde jim o peníze a majetek v první řadě!
10. 08. 2012 | 22:06

Medikolog napsal(a):

Pane Doc. PhDr...Ph.D. Th.D.

Píšete údajně z pohledu historika, ale myslíte a píšete z pohledu věřícího příslušníka církve osobně zainteresovaného na obohacení podvodníků na náš úkor. Váš příspěvek je podle toho TENDENČNÍ a neobjektivní. Vy to přeci víte, ale peníze oveček jsou přeci milenia lákadlem pro "bohdany" a theology. Je jim jedno, že jim ty ovečky ani slovo nevěří a většinou i katechetové vědí, že jim vnucují a prodávají nepravdy a iluse, za které jsou ovečky proti své vůli nuceny klopit; ovečky, kdyby mohly rozhodnout, daly by maximálně zdvořilostní úsměv; ale ani kačku pane.. Ani kačku, zato něco mnohem cennějšího. Tu největší oběť. Modlitbu... ale Dukovi i Židovským obcím a Ekumeně jde o prachy, o majetek a s tím spojenou SVĚTSKOU moc. Modlitbu ponechávají Bohu.. který kněze, církve a podobné vůbec, ale vůbec k ničemu nepotřebuje. Jenom je ze své milostivosti TRPÍ. A jejich hamižností a pokrytectvím se snad nudí, protože pokrytci opovrhuje a jejich osud dávno předurčil. Ve Svatém Koránu to sdělil lidem. Vaše křesťanství nám bylo vnuceno až po zjevení Islámu, jako bezcenná křesťanská již Bohem zneplatněná veteš.
10. 08. 2012 | 22:08

modrý edvard napsal(a):

Když ČSSD byl vrácen Lidový dům, měl by být církvi vrácen její majetek. Sorry, padni komu padni. PS: Nepodporuju jedny ani druhý.
10. 08. 2012 | 22:22

zdenekbrom napsal(a):

Pane autore, co kdybychom si v rámci té historické objektivity probrali i Jozefa Tisa?
10. 08. 2012 | 22:33

Pozorovatel napsal(a):

Velice rád bych si někde přečetl teologické zdůvodnění restitucí, tedy zdůvodnění založené opravdu na Ježíšových slovech a slovech apoštolů. Mám takový pocit, že zastánci restitucí z řad teologů jej nejsou schopni (a tedy ani ochotni). V tom případě ale bohužel, v mých očích ztrácejí integritu, věrohodnost, důvod k existenci jako zástupci Boží nazemi, a tedy i kontinuitu s apoštolskou křesťanskou církví. Takže, pane autore, předložte chybějící. Jinak jste v mých očích nevěrohodný člověk a pokrytec.
10. 08. 2012 | 22:42

aga napsal(a):

Alarien

"..A také varuje, že přijetí vládního návrhu může odstartovat proces končící bankrotem státu..."

Ale přesně o to přeci jde. Katolická církev ve spolurpáci s EU s mariánskými hvězdami na fangli hledá cestu jak zbankrotovat každý jeden stát, počínaje těmi nejprotivnějšími - třeba ortodoxním Řeckem. Srbsko bylo takový malý předkrm.
10. 08. 2012 | 23:11

kolemjdouci napsal(a):

proč všichni mluvíte o restitucích, když článek je výhradně o plakátech a kampani ČSSD a výrocích p. Zaorálka? o restitucích tam není ani slovo
10. 08. 2012 | 23:15

toník napsal(a):

Jako řadový katolík se stydím za výroky Duky,skutky Graubnera-víno i farizejství Halíka a Malého... Je mi smutno,že všechny lži komunistů o církvi se dnes jeví jako pravdivé. Krista mi nikdo nevezme,ale s touto katolickou církví,opírající se o Kalouska a další kriminálníky,nechci mít nic společného a jen si říkám,co by na to řekl kardinál Tomášek ?
10. 08. 2012 | 23:40

vojtechnavratil napsal(a):

Milá lůzo:
můžete mi ...
11. 08. 2012 | 00:46

schlimbach napsal(a):

... po ovoci poznáte je ...
11. 08. 2012 | 00:48

Yosif K napsal(a):

Nekteri katolici kolaborovali s nacisty, jini zachranovali zidy.
Nekteri SOCANI A KOMANCI kolaborovali s nacisty, jini zachranovali zidy.

V dobe kdy fungoval pakt Stalin Ribbentrop byli komanci a nacisti jedna ruka - nacisti dokonce prijimali byvale cleny komunisticke strany do NSDAP.

EKONOMICKY DOPAD RESTITUCI JE MIZIVY - CSSD sama navrhuje vyplacet penize dosavadnim zpusobem dal. Jde o cca 60 haleru na cloveka a den.

Hodnota nemovitosti k restituci je ocividne nehraje zadnou roli - socani je nabvrhuji strcit do nejakeho fpndu a vytezek "venovat cirkvim". Tqakze jde jen o koryta pro ruzne Zaoralky a Zgarby kteri potrebuji mit nejake vypalne a sem tam neco prihrat rudooranzovym velkostatkarum typu Fencl atp.
11. 08. 2012 | 01:00

Yosif K napsal(a):

Neumim z hlavy posoudit kolik let by se melo cirkvim co vyplacet jako nahradu za prakticky 62 let absolutne omezene dispozice s majetkem a povsechne buzerace.

Opravdu zajimave svinstvo vsak je ze Sobotka i cela CSSD s nyni uvadenou sumou 134 miliard rozpoctenou na 17 let souhlasila kdyz byli sami u koryt - bezpochyby proto ze by nemohli byt u koryt bez aktivni spoluprace s KDU CSL.

Pristi volby tezko dopadnou tak ze by komanci a socani meli vetsinu jak v parlamentu tak v senatu. Ergo kladivko - az budou socani u moci, tak jedine tak ze se daji dohromady s obrozenou levicovou KDU CSL a k nyni jimi zurive napadane sume sami (ZNOVY A ZASE!!!) v touze po korytech prihlasi. Boure ve sklenice vody - vyplaty cirkvim po dobu 17 let cini asi 60 haleru na obyvatele na den - socani podelejte se. Socany vsak voli lide kteri evidentne neradi deli a nasobi, neuvedomuji si hloubku toho ci onoho ekonomickeho problemu a ke sve skode se daji oblouznit populistickou a STVAVOU PROPAGANDOU.

Je jiste rozdil, kdyz se ma cirkvim vyplacet cca 60 haleru na obyvatele a den (jak se stejne dneska deje) a maji restituovat cca 1% PUDY (kterou socani navrhuji stejne strcit do jakehosi fondu) nebo kdyz v predhusistskem obdobi cirkev ovladala 40% vsech ekonomickych aktiv v ceskem kralovstvi (za doby Vaclava IV).
11. 08. 2012 | 01:08

Yosif K napsal(a):

Co jsou skutecne problemy? Cirkevni restituce?
Cela Evropa je katastrofalne predluzena, skolstvi funguje silne suboptimalnim zpusobem, schazeji lide s technickym vZdelanium a prebyvaji NEZAMESTATELNE A nekvalifikovane sily a CSSD dela kravaly z plateb cirkvim ktere dosahuji (a maji dosahovat) cca 60 haleru na obyvatele na den a vydani nemovitosti cca 1% ROZLOHY STATU.
Navic CSSD navrhuje platit cirkve z jakehosi fondu - takze uspora nula cela nula - jde jenom o to aby se ku korytum ve fondech prodrali dalsi tlupy rudych a oranzovych straniku. Viz zajimavy osud fondu mladeze ovladaneho "progresivnimi soudruhy se socialnim citenim pro potreby mladeze".

Zde pritomni "antiklerikalni naivkove" si evidentne neuvedomuji o jakych malicehrnych sumach se zde jedna a ze "reseni" dle CSSD je prakticky stejne drahe jako navrhovane restituce - jde jen o to aby rudi soudruzi meli "koryta ve fondu" a mohli se take tgtrrochu prizivit - a-la Fencl v PF..... Svata prostoto!!!!!!!
11. 08. 2012 | 01:14

Maximus napsal(a):

Yosif K napsal
z plateb cirkvim ktere dosahuji (a maji dosahovat) cca 60 haleru na obyvatele na den a vydani nemovitosti cca 1% ROZLOHY STATU.

Co to kecáte pane Yosef, území o rozloze 100x100 km, či finance ležící někde mezi 134-172 mld.Kč, že jsou zanedbatelné položky? A proč s tím vším a podrobně nebyla seznámena veřejnost? Protože je to tunel jako prase. Takže, Josefe, strčte si svoje moudra někam!
Fakt, někteří lidé jsou prolhaní za všech okolností a nikdy nezklamou.
11. 08. 2012 | 02:44

Maximus napsal(a):

Ještě dodatek.
Když jste Vy Yosefové apod. všichni tak štědří, tak proč "chudákům" flanďákům, které mimochodem pořád stát z našich daní sponzoruje, nedáte něco ze svého? Ono z cizího krev neteče, že?
11. 08. 2012 | 02:46

Maximus napsal(a):

kolemjdouci napsal(a):
proč všichni mluvíte o restitucích, když článek je výhradně o plakátech a kampani ČSSD a výrocích p. Zaorálka? o restitucích tam není ani slovo
Protože to spolu úzce souvisí....
11. 08. 2012 | 02:48

Karla Pík napsal(a):

Pane Petráčku, přečtěte si ten svůj slint znovu. Zaorálkovi vyčítáte, že to, o čem mluvil, získal z románu a nenastudoval z odborné literatury. Vy děláte přesně to samé. Necitujete odborné prameny, jen házíte útržky dojmů a narážky na to, co napsal židovský autor o statisících papežem zachráněných osob. Jděte do pytle. Takovéhle odborníky platíme ze státního rozpočtu, specialisto na církevní dějiny.
11. 08. 2012 | 05:17

Grőssling napsal(a):

Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D.,

kurňa to je titulů a těch lží co tu napsal je ještě víc.

Doporučuji si přečíst článek E. T. Lánského ZDE :
http://www.blisty.cz/art/64413.html

Lánský mimo jiné píše :

Jsem občan, na rozdíl od podepsaných náboženských funkcionářů pamětník a s celou rodinou i oběť obou jmenovaných diktatur, přesto sotva mohu něco z jejich tvrzení potvrdit. Naopak, původem ze Slovenska mohu potvrdit roli oficiální katolické církve na kolaboraci s nacisty. Tamní prezident, farář Jozef Tiso nechal například odvléct většinu židů na smrt do nacistických koncentráků a ještě za to nacistům zaplatil zřejmě z peněz, jež stát slovenským židům ukradl. Naši rodině ukradli vše - nacisté i komunisté, vráceno mi na rozdíl od některých jiných po pádu komunistů nebylo prakticky nic. Z rodiny po matce i otci nepřežil nikdo, otec utekl z Československa v roce 1939, bojoval v československých jednotkách v Sýrii a ve Francii, poté pracoval pro čs. exilovou vládu v Londýně. Spolu se sestrou a matkou nás po návratu vyzvedl v lágru v Terezíně.
Jsme z rodiny jediní, co nacismus přežili. Prezident Tiso pak také povolal nacistická vojska aby potlačila slovenské povstání. To stálo nejednoho Slováka utrpení i život.

Jó ti salonní vědátoři a intelektiálové z Karlovy univerzity, to je teda třída.
11. 08. 2012 | 06:33

Targus napsal(a):

To Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D.:

"Katolická církev jako první instituce analyzovala a jasně pojmenovala zrůdnost nacistického režimu už roku 1937"

A safra, to byla rychlost.Kdypak nám začal Hitler měnit zákony a šikanovat Židy, Otče Tomáši? Kdypak začal podporovat Henleina a rozehrál hru o Sudety?

Kdepak jste nechal nějaký odkaz na tuhletu encykliku? Určitě to máte někde šupnuté na katolickém webu, tak se neostýchejte a račte zdrojovat, jinak vám neuvěří vůbec nikdo.

Do své pochybné Filipiky jste nezahrnul Jozefa Tisa, jak to? Kolikpak Židů zachránil, že jste ho opomněl zmínit?

Papež zachránil 0,7 mio Židů? Jak to provedl, že si toho nikdo neráčil všimnout a pece v Osvětimi jely na tři šichty?
Prosím o zdrojování.

S tím jak zuřivě jste začali ječet, při zpochybnění vašich nároků na restituce, mne utvrzujete v přesvědčení, že katolická církev je zločinecká organizace, která už měla být dávno zakázána a majetek, který za dvacet věků nahamounila a nakradla, by měl být vrácen zpět státům, ve kterých provozovala své nekalé rejdy.

Otče Tomáši, je mi z vás na blití.
11. 08. 2012 | 07:12

zemedelec napsal(a):

Pane kolemjdoucí.
Jasně.
Taky si myslím,že ten měšec je nevkusný,nemoderní,mládež už měšci nerozumí.Buď to měl byt kufřík,nebo Nečasova síťovka.Přeci ji sliboval voličům.
11. 08. 2012 | 07:28

anti politik napsal(a):

Doc. PhDR. Ph.D. Th.D. Koukám, že ani pět titulů za i před jménem není zárukou, že nebude dotyčný blábolit! Milý pane hitorie je právě taková, jak si ji individuálně vykládáme my sami. Tak jak si ji vykládáte vy ještě neznamená, že si ji tak vykládájí ostatní. Takže buďte tak laskav-tituly na to máte a příště dodejte doušku-"je to můj osobní názor"!!!, protože moc dobře víte, že jiní, taktéž otitulovaní ji vykládají naprosto odlišně!! Navíc nám "titule" objasni proč nic nedělala "pravice v čele s ODS od roku 90 do roku 98, když ti tak leží v žaludku roky 98-2006!! Tohle není objektivní článek-píše ho flanďák, tedy člověk jehož se restituce s pravděpodobností sta procent dotýkají!
11. 08. 2012 | 07:35

muromec napsal(a):

Pokud je pravda, že - jak je prý v plánu - jiné církve z navráceného obnosu dostanou místo 2% které by jim normálně náležely, až 20%, znamená to, že biznys pro katolíky je to sice dobrý, ale pro ty "jiné církve" furt až 10x lepší. Snad pak ale ty tlaky a ta úporná snaha o vracení majetku mají svůj původ a svůj pohon někde úplně jinde. Kde? No, jako obvykle...
11. 08. 2012 | 07:38

Normální 1 napsal(a):

Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D. - A rukama jste někdy dělal? A živil se prací jako většina nás ostatních? Nebo jste pro samá studia a modlitby nevylezl mezi lidi - maximálně kázat vodu a nakoupit víno?
11. 08. 2012 | 07:59

kormoran napsal(a):

Soudruzi! Diskutujici! Proc projevujete vyrony 'zluci' nad blogem v opacnem gardu!?)))

Cirkvim date to, co jim prokazatelne patri a soudruhovi Zavoralkovi nejakej vrtulnik - pro zacatek MIG , v Apache by zvracel pilotovi do pristroju .
11. 08. 2012 | 08:00

Marian Sokol napsal(a):

Proč se křesťanští představení v tiché pokoře nemodlí ke svému Bohu, tak jak nabádají své ovečky: Modli se a Bůh tě vyslyší? Místo toho se chovají zcela komerčně, přízemně...Asi pochopili, že lidé pochopili a tak už se nesnaží něco překrývat...není čas, vždyť víme :-) žijeme jen jednou, že..
11. 08. 2012 | 08:06

brz napsal(a):

zde je odkaz za stránky, kde se popisuje způsob, jakým se Pius XII. podílel na záchraně židovských uprchlíků, včetně přesného odkazu na knihu Pinchase Lapida a stránku, kde je odhad dokonce 890 000, autor článku ho střízlivě snížil:
http://www.catholic.com/documents/how-pius-xii-protected-jews
11. 08. 2012 | 08:06

brt napsal(a):

encyklika mit brenneder sorge je snadno dostupná na odkazech zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mit_brennender_Sorge
11. 08. 2012 | 08:09

zemedelec napsal(a):

Pane muromec.07:38
To mě zaujalo a napadlo toto.Takže,když to oni prosazují,tak chtějí s toho větší kus.Možná i proto je to tak navýšené.Zapomíná se ještě na to ,co s tím udělá inflace.Přece je tam napsáno,že to bude kopírovat inflaci.Už proběhla informace,že v případě kolapsu některých států EU,nebo celé EU,tak může vyskočit inflace o 80 až 100%,potom ta částka bude vypadat jinak.
Je tady určitá naděje,že cirkev nakoupí Kalouskove dluhopisy a pak jim je nikdo neproplatí.Jen je k tomu donutit,to bude asi horší.
11. 08. 2012 | 08:10

Culter napsal(a):

snad z vrozené skromnosti, snad z nedostatku místa nezmínil se pan autor Petráček o tom, že přímo s antisemitskými názory vystupovali v Československu ultrapravicoví katoličtí intelektuálové, kteří své názory zveřejňovali v časopisech Řád, Tak a Národní obroda. Poukazovali zde na přirozenost a tradici českého antisemitismu a dokonce napravovali mezi českou veřejností reputaci norimberským zákonům, které prezentovali jako umírněnou podobu církevních nařízení. Antisemitská propaganda katolické ultrapravice, jež vycházela z náboženských ideových kořenů a byla postavena na dogmatu žid versus křesťan, se uplatňovala v českém protektorátním tisku až do roku 1941 poměrně často. Příkladem antisemitismu mezi církevními hodnostáři je například projev msgre. Bohumila Staška na manifestaci Mladé národní jednoty v Dobříši, jehož záznam uveřejnily noviny Večer. Stašek v něm označil židovství a zednářství za hlavní elementy, které podvracejí a ničí křesťanství v českém národě, a vyslovil se pro založení pevného křesťanského řádu: „ ... je třeba zúčtovati s tím, co tento řád podvrací - zvláště zednářství a židovství." Mnoho úspěchů a méně skromnosti v dalším bádání přeje Culter
11. 08. 2012 | 08:16

katolik napsal(a):

k podobnosti plakátů s nazi propagandou:

Kdyby pan Zaoralek opravdu nevedel jak takova nazi propaganda vypadala, tak tady je na ukazku
http://www.universe-galaxies-stars.com/Das_Schwarze_Korps_Eugenio_Pacelli_Judenfreund_Feind_des_Nationalsozialismus.jpg
http://www.calvin.edu/academic/cas/gpa/posters/blow.jpg
11. 08. 2012 | 08:23

Targus napsal(a):

To brt:

Díky za odkazy, teď ještě nějaké odkazy o bohulibé činnosti Tisa, Ustaši a hlavně o mši v Zagrebu r. 2010 za mírotvůrce a zakladatele moderního chorvatského státu Ustašu.
Pokud přidáte něco málo o roli Vatikánu při rozpadu Jugoslávie, buem všichni rádi. Výzvu k zastavení bojů pronášeli opakovaně pravoslavní duchovní, katolíci namísto toho prostřednictvím Vatikánu pomáhali ve vyzbrojování chorvatských milic.
11. 08. 2012 | 09:13

Targus napsal(a):

To brt:

Když už jsme u Wikiny, prosil bych váš komentář k tvrzení zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%AD%C5%A1sk%C3%BD_konkord%C3%A1t

že konkordát usnadnil Hitlerovi cestu k moci.
Pro neznalé - konkordát = smlouva Vatikánu s Německem.
11. 08. 2012 | 09:21

muromec napsal(a):

Targus - Prosím, neberte si do h.by jméno prvního slovenského prezidenta a zachránce slovenského národa v těžké chvíli, mons. J. Tisa, pokud jste si ještě neumyl zuby/zubní protézu a a nevykloktal h.bu listerinem. My se vám do vašich českých velikánů (třeba takového Havla, Klause, Nečase, Koženého...) taky nemícháme. Kapišto?
11. 08. 2012 | 09:22

Holubář napsal(a):

Celá tahle ohavnost s církevními restitucemi jen potvrzuje moji celoživotní tezi, že katolický kněz je nejprospěšnější, když tlačí vozejk v uranovým dole.
S úctou Holubář
11. 08. 2012 | 09:25

muromec napsal(a):

Culter - Á už je to tady, budeme poměřovat všechno na světě co se jen kde hejbá nebo stojí měřítkem "má rád židy - nemá rád židy". A vůbec, proč oni je ti lidé nemají rádi? Věčná záhada vesmíru, větší nežli velký třesk nebo černá díra, která k sobe stáhne všechno v jejím dosahu.
11. 08. 2012 | 09:29

Targus napsal(a):

To brz:

Z vašeho odkazu mne dojalo tvrzení autora (Jimmy Akin), že Miklos Horthy na základě jediného papežova telegramu neodsunul 0,8 mio Židů ke zplynování.
Tohle je teda fakt síla.
S dalšími tvrzeními si netroufám polemizovat, vyžadovalo by to poněkud podrobnější studium jiných pramenů.
11. 08. 2012 | 09:33

Holubář napsal(a):

muromec:
Nu. máte pravdu, že lidé vesměs nemají židy moc v lásce.
Domnívám se, že příčinou je vyšší inteligence a chytrost židů.
Závidět větší chytrost je obecná lidská vlastnost, která, zdá se mi, ani vám není cizí. Působíte poněkud dojmem, že nenávidíte většinu světové populace.
11. 08. 2012 | 09:34

Targus napsal(a):

To muromec:

Vy jste lepší než Dikobraz. Tiso zachránce slovenského národa.
Nebýt průmyslových Čech a Moravy, dodnes pasete ovce a bydlíte v dřevěnicích.
Nebýt české inteligence, která vás za první republiky naučila číst a psát, šplháte dodnes po stromech, anebo snídáte kenyer a k obědu baštíte burgonyu.
11. 08. 2012 | 09:38

Targus napsal(a):

To Holubář:

Hodně drsné. To o katolickém knězi. Bez komentáře. I když takový Duka by si hezky vypracoval postavu, že ano.
Muže mají šlechtit svalnaté končetiny, nikoli pivní mozol.
:-)))
11. 08. 2012 | 09:43

zdenekbrom napsal(a):

muromec:

Je mi slovenského národa celkem líto, když jeho "zachránce" v těžké chvíli byl válečný zločinec Tiso.

Jediné štěstí je, že lžete a je to jinak.
11. 08. 2012 | 09:55

Grőssling napsal(a):

Jestli pak si někdo přečetl Mit brenneder Sorge a ve stejný čas vydanou Divini redemptoris proti komunismu ?
Stručně, té první vadí nedodržování konkordátu Hitlerem ( ani slovo o pronásledování Židů a komunistů ).
Ta druhá je tedy vejlupkem opravdu výživných názorů, kterým snad ani dnes církev katolická nevěří, doporučuji k podrobnému studiu( například prosazování závislosti manželky na manželovi, škodlivost vlastní pracovní kariery manželky a jiné feudální nesmysly ).
Fakt má církev katolická být na co hrdá.
Jí vadili komunisti, ne Hitler, s tím uzavřeli v roce 1933 konkordát. Stejně se potom kámošili s fašistickým prezidentem Tisem ( že by ho exkomunikovali ? ani nápad ) a třeba s fašistickým diktátorem Frankem byli jedna ruka.
Jejich vzájemný problém spočíval v tom, že jak německý a italský fašistický stát, tak katolická církev byly totalitní organizace, které na sebe nutně musely narazit.
11. 08. 2012 | 10:04

Petr napsal(a):

Katolická církev - humanista každým coulem.
Upalování lidí (nejen Mistr Jan), nadaň desátky, inkvizice, robota na církevním, vyhánění lidí (Jan Amos), podpora válek (hlavně 1.světové)a dalo by se pokračovat.
11. 08. 2012 | 10:58

Lex napsal(a):

Kritikům billboardů ČSSD je trnem v oku jejich forma, kterou spojují s "nacismem" a "komunismem".
Může být, že ta forma je trochu "přes hranu" současného politicko-korektnického nahlížení na způsob vyjadřování reality (souhlasím, že poněkud připomíná kreslené "vtipy" v novinách a časopisech padesátých let).
Zeptám se ale autora i zastánců církevních restitucí V PODOBĚ SCHVÁLENÉ SNĚMOVNOU, co říkají OBSAHU toho sdělení na billboardech?
A to mě vede k přesvědčení, že kritizujíce formu jim jde především o háklivost na pravdivost toho obsahu.
Jsem přesvědčen, že většina lidí této země je pro určité odškodnění katolické církve za její majetek, který jí PROKAZATELNĚ patřil a na základě komunistických zákonů a opatření z doby po únoru 1948 ji byl zabaven. Nicméně, nelze nikdy napravit veškeré křivdy, které kdy byly na někom spáchány. Dějiny civilizací jsou dějinami křivd. Vývoj v tomhle směru postupuje ve spirále. Které křivdy mají být ještě napraveny a které už ne?
Nick "alarien" tady správně dal odkaz na článek JUDr. Kláry Samkové, Ph.D. na jejím blogu zrcadlení.cz ze dne 9.7.2012 "Církevní restituce z hlediska principů lidských práv v kontextu idejí restitucí v ČR" http://www.zrcadleni.cz/cirkevni-restituce-z-hlediska-principu-lidskych-prav-v-kontextu-ideji-restituci-v-cr/
Doporučuji PT autorovi Tomáši Petráčkovi, stejně jako dalším nekritickým zastáncům sněmovnou přijatého zákona si ten článek důkladně přečíst. Je tragedií téhle země, že o věcech nedozírného významu rozhodují "odborní analfabeti", je tragedií této země, že si pro svoje rozhodování dokáží vždy opatřit potřebnou klaku, které se, hlavně v sdělovacích prostředcích, dostává široké publicity,např. tak, jako v případě poslední "petice českých osobností" - docela vážně se tu zeptám: Co myslíte, co vědí ty "celebrity" na čele s Jiřinou Jiráskovou a Lucií Bílou o problematice restitucí v Česku a o možných katastrofálních důsledcích pro stát, pokud by se naplnil scénář, že v rámci principu "rovného zacházení" se u evropských lidskoprávních institucí dovolají svých práv ti, kteří byli jako právnické osoby z restitucí majetku vyloučeni?
Přeji Tomáši Petráčkovi a těm "celebritám" klidné spaní.
L.
11. 08. 2012 | 11:22

tata napsal(a):

A NAVIC každá takovato připodobnění využivajicí takoveto symboli muže byt vysvětlovani ruzně.
MĚ osobně nic takového nepřipoměli dokavad toto nevytahli zastanci restytucí.A myslím co slyším kolem sebe dalším tisícum dalších připominají spiš to sčím dost velká čast naroda nesouhlasí.
A NAOPAK bere toto prohlašení třeba kardinala DUKA jako nechutné,a naopak vemě vyvolavaj oto větší nechut k cirkvi i jako politicky boj do ktereho se cirkvev vkladá ač osobě tvrdí jak je apolitická...........přitom vždy využila zautočit proti levici.
A tim padem ve mě vyvolavaj negativa proti cirkvi,a tím čím dal větší nechut cokoliv cirkvi vracet
11. 08. 2012 | 11:42

Paja napsal(a):

Pane Petráčku!!! Nějak jste pozapoměl na chorvatský koncentrák Jasenovac, kde katoličtí kněží a mniši OSOBNĚ podřezávali, palicemi ubíjeli, zaživa stahovali z kůže a upalovali tisíce Srbů, obětí 700 000-1mil., nějak jste zapoměl na to že podzemní organizace kněží a mnichů zajišťovali po válce únik nacistů přes Řím do jižní ameriky a to i Eichmana. Nějak jste zapoměl na hajlující fašounský klér Španělska, Slovenska i Portugalska. A tak by se dalo dlouho pokračovat!!!
11. 08. 2012 | 13:50

krajan napsal(a):

ždycky jsem se domníval, že promovaný historik musí být při výkladu dějin absolutně nestranný.
Pan dr. Petráček mne z ostra vyvedl z omylu. Děkuji.
11. 08. 2012 | 14:18

krajan napsal(a):

oprava: Vždycky (ach ta klávesnice a nebystrý zrak!)
11. 08. 2012 | 14:19

vico napsal(a):

Petráček svým traktátem skočil na nastražený špek. Mám-li sám špinavé spodní prádlo připomínající americkou vlajku/vpředu hvězdy, vzadu pruhy/, nekritizuji socany, že nosí pod kalhoty nemoderní červené trenky s lampasem.

Jinak aby bylo jasno - onen billboard nevymyslel ani Sobotka ani Zaorálek, ale odborníci na P.R. O tom, že se trefili do černého/přesněji řečeno do černoprdelníků/ je jasné.

V novodové tradici "českého žvástu" tu místní prelátstvo vylezlo z kostelního stínu a cosi kvičí o nacistických a gottwaldovských manýrech. Ve skutečnosti je na vině naprosto zřejmá nenažranost svaté církve katolické, která se třese opravdu až "Dikobrazím" způsobem po majetcích, jehož rozsah vysoce překračuje rámec definovaný termínem odstranění NĚKTERÝCH křivd. Prelátům se tak vrací obrovské majetky, které už ani náhodou neodpovídají marginálnímu významu katolické církve, která se tak stane a stává rychle se umenšující menšinou, ale s majetky přesahující tereziánský rámec.

Arcibiskup Duka svou arogantní reakcí možná předčasně vycenil své upíří zuby - v době, kdy Bakalicová koalice ještě parlamentem neprotlačila rozkaz, aby krční žíla byla bezpodmínečně nastavena.

Ať Pučmidrát ani na chvíli nepochybuje, že to byla jeho ruka, která přesně takto rozdala karty.

Mně osobně štve, že se církvi bude vše platit i s úroky s inflační doložkou a přitom i přes tyto úroky se bude nejbohatšímu vlastníku v této neznabožské zemi ještě platit ze státní kasy na platy kněží.

O tom, že důsledkem bude ještě šílenější díra ve státním rozpočtu, nepochybuje snad vůbec nikdo.

Inu vláda národní katastrofy. Po nich už jen biblická potopa.
11. 08. 2012 | 14:27

Targus napsal(a):

To Lex a Grössling:

Stručné, jasné, výstižné, já tleskám.
11. 08. 2012 | 14:38

santawizard napsal(a):

santawizard napsal panu Zaorálkovi(a):
1)čajové ceremonie,kávové rituály,opiový farář,tabákový mági marijuána guru a hospodský kaplan.....to všechno je od Boha a tudíž je to majetek církve!!!.Bible není proti marijuáně ,ale je proti homosexualitě.V bibli není napsáno nepokouříš marijuánu ,ale je tam napsáno nezabiješ!!!!
2)Ruská trojka Pussy riot přijela do kostela zazpívat písničku proti Putinovi,že je to Satan.Potom má přijet sv.Jiří aby přemohl draka a oženil se s princeznou.Až potom se hlava státu a hlava církve stane carem a carovnou.?
3)Je až děsivé jak se dneska ti muslimové mezi sebou zabíjejí.Židé se mezi sebou nezabíjejí.Budou se mezi sebou v blízké budoucnosti zabíjet i křesťané?češi proti čechům,poláci proti polákům,rakušané proti rakušákům atd.atd.jako občané muslimských států ?Kdo pořádá takové byčí zápasy ?I když v bibli není napsáno ani nic o vojenských kaplanech ani nic o hospodských kaplanech ,křesťanské církve nikdy v životě nesměli seminovat ani svoje vlastní hospodské kaplany ,ale vždycky museli seminovat jenom a jenom vojenské kaplany.Proč asi??Myslíte si ,že Bůh je lidožrout a jeho velekněz je pedofil????? 11. 08. 2012 | 12:35
11. 08. 2012 | 14:46

Jemnický napsal(a):

Stejskal
Pane Stejskale, pokud dbáte na úroveň těchto stránek a diskuse pod nimi, tak toto je už moc a visí to tu od rána.

Holubář napsal(a):
Celá tahle ohavnost s církevními restitucemi jen potvrzuje moji celoživotní tezi, že katolický kněz je nejprospěšnější, když tlačí vozejk v uranovým dole.
S úctou Holubář

11. 08. 2012 | 09:25
11. 08. 2012 | 16:39

Josef K. napsal(a):

Doc. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D., nejste historik, bohužel. Ale nejste sám, kdo si splete své povolání. Myslím, že jste se zcela zpronevěřil práce vědce nejen ideologickým článkem, ale především neobjektivním textem. Vaše ostuda.
11. 08. 2012 | 17:10

Jemnický napsal(a):

Holubář

Z úrovně vašich diskusních příspěvků odhaduji, že by jste mohl být dozorcem v táboře nucených prací Nikolaj v Jáchymově.
Zajeďte se tam podívat, možná se ve vás něco změní, možná ne. Pak zůstanete tím, kým jste. Nic si z toho nedělejte, ani to nepoznáte. Mezi pitomci na blogu se ztratíte.
11. 08. 2012 | 17:20

Rozbor k restituci církevního majetku napsal(a):

http://www.akhradela.cz/clanky/Restituce_cirkevniho_majetku.doc
11. 08. 2012 | 17:56

Targus napsal(a):

To Jemnický:

Možná, že holubář ty vozíky tlačil taky. Dnes se té funkci říká narážeč a výkon této práce je povznášející a duchovno obohacující.
Zkuste to taky a uvidíte. Možná si pak začnete více vážit nejen soudruhů páterů, ale i ostatních. I těch, kteří ty vozíky nikdy netlačili.

Btw. připadá mi poněkud mrzké vám připomenout, že podle zaklínací formule pravověrných (ovšem postrevolučních) komunistobijců kolaborovali s totalitou všichni ti, co proti ní nic nedělali.
Což může býti v případě soudruha faráře Petráčka velice inspirující myšlenka, když má tolik titulů, že mu na to málem řádek nestačí.
Stejně jako v případě katolického faráře tlačícího vozík u jámy.
11. 08. 2012 | 18:12

Carlos V. napsal(a):

Vážený pane vedoucí, ani já bych vůči Vám nebyl nenásvistivý, kdybyste po mě ničeho nežádal.

Ale to, že šaháte to kapes mých za účelem potěšení břuchu svého mě činí běsným.

Žijte blaze, pane vedoucí. Ale za svoje.
11. 08. 2012 | 19:12

jíra napsal(a):

Lila 10. 08. 2012 | 21:47

Jestli je v restitučním zákoně jasně uvedeno toto datum, asi to právníci budou vědět - a pžesto to jako celek hodnotí jako nebezpečí prolomení Benešových dekretů.
Když tam není detailní seznam majetku, právní nejistota to určitě je.
A rozhodně není v zákoně vyloučeno, že nepůjde nakonec aspoň částečně o další velký tunel, špatných zkušeností je u nás dost, když byly v zákonech právní díry jak v tunelu Blanka.

Samozřejmě dnes je problém sehnat dost financí na udržování všech těch památek. Jenže tento problém vznikl z velké míry tím, že vedle toho dobrého kvůli dlouhodobé diskreditaci Božího slova činy církevních činitelů plnými ziskuchtivosti, nespravedlnostmi a nísilnostmi ubylo hodně "aktivních" věřících a bohoslužebných památek je nyní patrně relativně moc.
Rozhodně není nevyhnutelné je nechat zchátrat a pak zbourat, jak se stalo stovkám selských usedlostí a jejich vybavení po 40-50 letech od jejich zabavení.

Taky se mi nelíbí toto skoro klukovské postrkování se na pískovištích. Pro odlehčení nabízím jiné téma. Možná by se to totiž dalo vyřešit šalamounsky: Část z nich určit spíš jako kulturní "svatostánky", například pro klasické umění, popř. pro jiné bohulibé placené akce, vychovat si další účastníky těchto akcí už od školních let. Nebo se přes výtěžek z těchto pořadů a akcí spolupodílet na správě staveb.

Vlastně i ten Otčenáš není jen modlitba, ale také v podobě opravdu krásné písně pro opravdu dobré pěvce klasiky, nemluvě o dalších takových dílech. Jako koncert je to dobré spolu s dalšími skladbami například od Pucciniho, vzniká přitom skvělá duchovnem prodchnutá atmosféra, nějak to tam patří. Poslechnětw si sama. Ta pěvkyně, Jackie Evancho, ještě školou povinná (ta či jiná taková by mohla být pro školní diváctvo magnet), ač je z katolického zázemí, o zhudebněném Otčenáši také nevěděla, dokud jí na něj neupozornil David Foster, klavírista, skladatel a manažer hudebních kulturních akcí. Vystupovala už také v celé řadě chrámových prostor, jelikož působí svým hlasem dospělé hvězdy jako takový malý anděl, jako by se podílela svým zpěvem na vysvěcení těchto prostor...
Jackie Evancho - Ombra Mai Fu, The Lord's Prayer, Dream With Me, Nessun Dorma (z jejího DVD z loňského roku natočeného v Muzeu hudby v Sarasotě na Floridě).
https://www.youtube.com/watch?v=zAbU4f5wQGM
Jackie Evancho - Ave Maria (Bach-Ch Gounod, ze soutěžní show AGT 2010)
https://www.youtube.com/watch?v=iiM9QVdJyVQ&feature=related
Jackie Evancho in HD - O Holy Night (2010)
https://www.youtube.com/watch?v=F_Q7AFys6bA&feature=related

Hezký den
11. 08. 2012 | 19:20

kos napsal(a):

Jemnický

Žalobníček žaluje
pod nosem si maluje.

Jestli voni nebudou katolík.
Ti tuhle taktiku nejdřív okrádat lidi
a pak si stěžovat, že mi ubližují
koupili s Hospodinem už ready made.
11. 08. 2012 | 21:59

pv napsal(a):

Již od dětských let jsem byl vystaven komunistické propagandě. Když v r. 1968 ruští okupanti přepadli náš stát, nezbyl už téměř nikdo, kdo by té jejich propagandě věřil. Naopak, pokud komunisté někoho pomlouvali, bylo téměř jisté, že to bude slušný člověk. Pro církev bylo velkým vyznamenáním, že ji komunisté ve své propagandě vždy považovali za svého úhlavního nepřítele. Když čtu komentáře odpůrců restitucí jako je např. Holubář (jejich argumenty jsou natolik podobné těm, co používali bolševici dokud byli u moci), je jasné, kdo jsou jejich pisatelé.
11. 08. 2012 | 22:00

úhlavní pacem in terris II. správy napsal(a):

pv
A to ste prosim žil v kterom státě? Mongolsku?

Proti katolikum v Česku aj Slovensku nikdo vyjma Josefa Jelena (farář vyklouz) ani nešpitnul. A tomu režim moc nakloněn nebyl, neměl předem vyprodané náklady.

Husák se před smrtí vyzpovídal a přijal svátosti, jak se na maďarského židovského podvodníka sluší.

A fráterníci dostávali do koryt z mejch daní stejně, jako po roce 1989, ač s nima nemám ani ten zápis v matrice.
Čas skoncovat s tolerancí.
11. 08. 2012 | 22:20

Werner napsal(a):

Velmi trapný a ubohý článek, styďte se! Mimochodem poslední odstavec ZCELA platí i na katolíky a mezi ty kteří by se styděli za ten "kvíteček" co z církve vykvetl by byl i Ježíš či Pavel.
12. 08. 2012 | 01:58

Targus napsal(a):

To pv:

Mohl byste z té komunistické propagandy něco ocitovat? Mám pocit, že jsem žil po čtvrt století někde jinde, než vy.
12. 08. 2012 | 10:28

martin_ka napsal(a):

kdo má víc jak jeden titul ( v kulturním světě se už vůbec nepouížvají!) je krajně podezřelý!!
mimochodem já církve vnímám jako zájmové spolky...nic víc nic míň... to není žádná "menšina". Proč by měly mít nějaké výsadní postavení?!
12. 08. 2012 | 11:11

martin_lo napsal(a):

"kdo má víc jak jeden titul je krajně podezřelý!!" - v pravdě komunistická idea
"Proč by měly mít nějaké výsadní postavení?!" - nejde o výsádní postavení, ale návrat do normálu. Proč by církve měli být znevýhodněné?
12. 08. 2012 | 14:11

český maloměšťák napsal(a):

Účelově vykládaná historie, kdy jsou hodnotící soudy podepřené selekcí faktů - tedy taková interpretace historických událostí - je pouhou propagandou. Ničím více - je jen ucpávkou, sedlinou, odpadem.... v komunikačních kanálech.
Divím se, že člověk ověnčený řadou titulů , které zřejmě vyplynuly z formálně uznaného sttupně edukace ...se k něčemu takovému propůjčí.
Ale zde - v prostoru České kotliny se vždy našlo sdostatek lidí , co jsou ochotni za pár grošů či nějakou výhodu, potažmo výsadu....učinit daleko horší věci, než že takto podivně vyloží fakta na stůl.

Nechci podkopávat sebevědomí " historika" - pana Petráčka...ale přeci jen pár vět :

http://www.ifz-muenchen.de/heftarchiv/1961_2.pdf

pasáž "Hitlers Verhandlungen mit dem Zentrumsfuhrung".
Německý Říšský sněm schválil 22. března 1933 tzv. zmocňovací zákon, který mu předložil kancléř Adolf Hitler. Zákon nesl název „K odstranění bídy lidu a říše“ a dával vládě na čtyři roky právo vydávat zákony bez souhlasu sněmu. Hitlerova NSDAP byla sice ve sněmu nejsilnější, ale neměla dostatečný počet hlasů, souhlasit s tímto návrhem tedy museli i někteří demokraté, což se týká především strany Centrum (Deutsche Zentrumpartei). Zmocňovací zákon měl charakter ústavního zákona a Hitler potřeboval dvě třetiny platných hlasů.

Proti hlasovalo pouze 94 přítomných poslanců SPD (sociální demokracie). 81 komunistických poslanců v té době bylo už uvězněno nebo se skrývalo, jejich mandáty byly zrušeny. Záminkou k prvnímu významnému omezení demokratických náležitostí byl požár Říšského sněmu...."

Strana Zentrum se zformovala jako frakce katolicky orientovaných poslanců v Reichstagu v roce 1871 v reakci na omezování církevních svobod ze strany vlády (viz tzv. Kulturkampf). Rozpustila se k 6. červenci 1933, krátce před podepsáním Říšského konkordátu.

Celoněmecký Říšský konkordát je podepsaný 20. července 1933. /Pacelli je pozdějším papežem/

http://jesuswouldbefurious.org/Catholic/1933Concordat.html

Někteří historikové považují za datum faktického nástupu nacismu k moci právě že přijetí Zmocňovacího zákona.

Šalom.
12. 08. 2012 | 14:32

xyz napsal(a):

Plakát, který ČSSD nechala uveřejnit, je názorným zobrazením děje, který může proběhnout v blízké budoucnosti, pokud setrvá vláda ODS a jánevímkohoještě u moci. Jestliže občan Petráček s takovou vervou poukazuje na jeho vnější podobnost s nějakými propagandistickými akcemi z hluboké minulosti, pak jde o aktivitu čistě účelovou. - Považuje snad toto individuum ctitele sv. Jana Nepomuckého za kryptostalinisty jen proto, že se v kultu tohoto světce pracuje s vizuálním symbolem pěticípé hvězdy?

Hanba takovým farizejským pseudointelektuálům!
12. 08. 2012 | 19:43

Holubář napsal(a):

Jsem rád, že několik jedinců moje teze zaujala. Mám s ní spojenou kouzelnou historku, leč poněkud obsáhlou na přepis sem. Jde v ní o obrácení komunisty (velitele tankového pluku) na víru. Podivné je, že se obrátil k bohu v roce 1990... :-). A vystupuje v ní i tunelář střední ráže, kupodivu odsouzený (podmínečně) - už pár let pracuje pro správu majetku biskupství v našem městysi a trpělivě čeká.
Hezký pracovní týden všem přeje Holubář
13. 08. 2012 | 07:11

JAHA napsal(a):

Ad: autor

Zbytocne sa budete namahat. Pre vacsinu Ceska je jedinou bibliou a pravdou husitska trilogia s. Vavru, Kladiva na carodejnice (ani tam vsak im zaslepenost nedovoluje vidiet, ze "honbu" kvoli majetku robil laik, nie klerus) a podobne kusky umelcov (pokial ich v takomto pripade mozno tak nazvat) podporujucich marx-leninsko-stalinsku propagandu, ale inspiruju sa i myslitelmi (pokial ich tak mozno nazvat), ktori ich napr. INSPIROVALI k zburaniu Marianskeho stlpu na Staromestskom namesti. Ten bol postaveny na PAMIATKU VUTAZSTVA nad Svedmi v ROKU 1648, ktori by boli vydrancovali celu Prahu, nebyt statocnym obrancom na cele s jezuitom J. Plachym. Obrancovia prosili o pomoc Pannu Mariu a preto po vitazstve chceli postavit z vdaky sochu Marie, no nie vitaznej, ale Immaculaty, lebo k tej sa obracali o pomoc.

Takze v Cesku je to tak. Ziadne historicke vedomosti, pokial sa tyka nieco cirkvi. A ze tych dokladov je az az, najma po otvoreni archivov Vatikanu, ale aj po zverejneni mnohych udalosti pocas reformacie svedskymi a inymi "protestantskymi" historikmi (napr. obete detskych udavacov) a pod....Ale naco studovat, naco sa poucit - taticek, narodovci, budovatelia svetlych zajtrajskov...povedali, tak je to tak a tak to i zostane☺.
13. 08. 2012 | 09:24

Mongol napsal(a):

http://alamoministries.com/content/english/Antichrist/nazigallery/photogallery.html
13. 08. 2012 | 11:09

JardaV napsal(a):

Pane Petráčku
problém je jednoduchý.Když to svinstvo projde,dvě generace dětí a vnoučat to zaplatí.
Místo aby jim stát postavil levné byty ,přispěl na sport a na vzdělání,nacpe prachy
církvi,která zkorumpuje v úsilí o moc všechny,kteří natáhnou ruku.Kultura státu
bude vypadat jako Kalouskovy projevy : křivárny,LEŽ,a všechno ostatní co tento
"křesťan" produkuje.Vykašlete se na svoji vědu.Minulost nelze změnit,ale lze
zhnusit lidem budoucnost dříve,než nastane.A o to se církve snaží za každou cenu.
Při podzimních volbách se dá provést referendum.Stačí natisknout pár formulářů s otázkami,každý volič dostane jeden výtisk.Vyplní a vhodí do bedny.Vůle národa bude zřejmá a asi účast u voleb enormní.A o to by mělo jít především.
13. 08. 2012 | 14:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy