Duel o Senát: Šebek versus Jeništa

17. 10. 2012 | 10:48
Přečteno 2995 krát
Tak už tu máme první duel kandidátů na senátorské křeslo, který jsem Vám v pondělí slíbil (viz můj blog: A proč zrovna vy?)

Před pár minutami dorazil text od pana Luďka Jeništy. A protože jeho soupeř ve volebním obvodu Benešov, Karel Šebek jej poslal už včera, můžeme začít s předstihem (uzávěrka pro zaslání prezentace jsem stanovil na dnešní tedy středeční půlnoc.)

Zopakuji tedy, s čím jsem VŠECH 54 úspěšných kandidátů z prvního kola oslovil.

„Obracíme se na Vás v této souvislosti s nabídkou využít poměrně prestižního a hojně navštěvovaného webového prostoru na blozích Aktuálně.cz.

Oslovili jsme všech 54 kandidátů a v ideálním případě by se zde mohlo odehrát 27 jakýchsi virtuálních duelů, v nichž budou vždy kandidáti z jednoho obvodu vysvětlovat, proč zrovna jim by měli dát voliči na konci tohoto týdne svůj hlas.

Pokud Vás naše nabídka zaujala, pošlete nám svůj text v délce maximálně 3000 znaků (ale může být i kratší) nejpozději do této středy (text uveřejníme, i když dostaneme z Vašeho obvodu jen ten Váš, či Vašeho protivníka).

Upozorňuji, že nebudeme publikovat tiskové zprávy, výňatky z předvolebních materiálů či texty, kterými se autor již někde prezentoval.“


Volební obvod Benešov: Karel Šebek (ODS) versus Luděk Jeništa (STAN)
(řazení podle úspěšnosti v prvním kole)

Karel Šebek píše:

Do Senátu príma tátu

Jednou z mála výhod vyššího věku je, že člověk hodně pamatuje. Politika mne zasáhla již jako sedmnáctiletého studenta průmyslovky v Kutné Hoře. Cestou do školy jsem nemohl vynechat trafiku a ze skromného studentského kapesného jsem pravidelně kupoval Literární noviny. Nadějná atmosféra pražského jara skončila o prázdninách roku 1968 vpádem okupačních vojsk. Maturoval jsem o 3 roky později a to už byly řady našich skvělých profesorů vytříděny normalizačními kádrováky.

Zůstal jsem u profese technika, protože moje hodnota byla v tom, že vím, kam zapojit který drát a svoji výplatu jsem si zasloužil i bez marxistického školení. Posléze jsem potkal své životní štěstí a tábor míru a socialismu jsme posílili o čtyři zdravé děti. Možná to dnes není moderní, ale já cítím v Sokratových slovech: „Starajíce se o štěstí jiných, nacházíme své vlastní.“ stále stejný význam.

Rok 1989 mi umožnil vstoupit do politiky zcela bez zábran a otevřít celý svět nejen sobě, ale i svým dětem a jejich vrstevníkům. Kupodivu jsem za to byl občas osudem i odměněn či pověřen něčím výjimečným. Stal jsem se starostou své rodné obce a posléze senátorem své svobodné republiky.

Letošní volby byly pro mne testem, zda paměť občana – voliče je delší než od rána do soumraku. Pokud se něčím odlišuji od dnešního politického průměru, pak je to v tom, že zůstávám snílkem a idealistou a kupodivu se mi to většinou vyplácí. Mohu se radovat z toho, že moje děti jsou slušné a pracovité, podobně jako většina neveklovských dětí, pro které jsme postavili krásnou novou školu.

Mohu se radovat i z toho, že potkávám své sousedy, s úsměvem se pozdravíme a pokud je to potřeba, dokážeme si vzájemně pomoci.

Mohu se radovat i z toho, že jsem se v Senátu se ctí vyrovnal s mnoha úkoly, které jsem do té doby vůbec neznal. Nebyl to můj nápad, obhajovat svůj mandát. Čas od času mě k tomu vyzval třeba i neznámý člověk. Poznal jsem v politice také celou řadu skvělých lidí a je škoda, že tyto osobnosti nebývají v ohnisku zájmu dnešní médií.

Myslím, že v tuto chvíli vím docela dobře, co tato společnost potřebuje. Chybí nám dobré vzory s přirozenou autoritou. Kdysi za popěvek: „Ať žije naše České republika, zpíváme všichni z plných plic, ctíme a vážíme si Masaryka, ale sami neděláme nic...“ hrozilo popotahování od Státní bezpečnosti. Morem dneška je apatie, ale jak říkám, jsem bytostný optimista a snažím se to změnit. Post senátora by byl pro tuto činnost ideální nástroj.

Svého soupeře nehodlám nijak dehonestovat. Luďka Jeništu znám jako úspěšného starostu a začínajícího poslance. Jeho dosavadní práce si vážím. Pokud bych se měl v duchu tradice Járy Cimrmana pochválit sám, pak bych řekl, že moje životní zkušenost je to nejcennější, co mohou voliči v mém volebním obvodě získat, a to jedině ode mne.

Karel Šebek
V Praze dne 16. 10. 2012
***

Luděk Jeništa píše:

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

portál „Aktuálně.cz“ mě oslovil, abych se vyjádřil ke své kandidatuře ve volbách do Senátu. Hnutí STAROSTŮ A NEZÁVISLÝCH mě oslovilo s nabídkou vstupu do volebního klání o post senátora. Nebylo to jednoduché rozhodování, protože jde o závažný krok v životě člověka, a to i v případě, že neuspěje. Po důkladném zvážení jsem tuto nabídku přijal.

Jsem původně učitelem základní školy, po devítileté praxi jsem se stal jejím ředitelem a z tohoto postu jsem kandidoval v komunálních volbách v roce 2002. Obdržel jsem nejvíc hlasů a nabídku na funkci starosty jsem přijal. V době těchto senátních voleb se završuje desátý rok mého působení v čele města, tzn., že jsem tuto funkci již dvakrát obhájil. Práce starosty města mě naplňuje, ale nese s sebou spoustu problémů, které vycházejí nebo se řeší na vyšší úrovni. Když jsem kandidoval na starostu z postu ředitele školy, bylo to pro nutnost mít v zastupitelstvu města zástupce školství. Nyní je to o stupínek výš, starostové potřebují mít i v Senátu své zástupce, aby hájili zájmy měst, obcí a jejich obyvatel.

Pro město Vlašim se mi s úžasným týmem lidí podařilo za posledních 8 let získat více než půl miliardy korun z různých, zejména evropských dotací. Vlašim to posunulo v jejím rozvoji o velký krok vpřed. Tyto velké projekty jsou vidět a mluví se o nich i za hranicemi regionu. A myslím, že právě tuto práci ocenili voliči v prvním kole voleb. Možná také vědí, že jsem za těch 10 let starostování nechyběl na žádném zasedání městské rady (bylo jich takřka 300) ani zastupitelstva (okolo 80), když se rozhodovalo a pracovalo pro občany Vlašimi.

A proč chci lidi přesvědčit, že bych byl dobrým senátorem? Víte, slíbit se dá takřka všechno, papír i plakáty snesou cokoli. Ale práce, která je za člověkem vidět, jeho pracovní historie, zkušenosti, znalosti z nižších správních útvarů, prostě práce, jež by měla souviset a navazovat na novou funkci, to je to, co by měli lidé posoudit, ocenit a ve volbách ohodnotit. Mám zkušenosti z města, kraje i sněmovny. Nyní pracuji v komisích, které vypracovávají návrh na financování záchranných sborů včetně dobrovolných hasičů a také hledáme vhodný model financování sportu, zejména mládeže a reprezentace. Usilujeme také o změnu provozování úpravny vody Želivka bez zahraničních firem, aby právě zisky z provozu byly použity na údržbu, opravy a modernizaci tohoto největšího zdroje pitné vody pro Prahu, ale i Říčany, Benešov, Vlašim a jejich regiony, protože kvalitní pitná voda není samozřejmostí.
Chci s kolegy – starosty ovlivňovat podmínky a rozdělování evropských peněz tak, aby velká část šla do měst a obcí, a ty díky nim mohly řešit své největší problémy.

Volby jsou soubojem stejně jako třeba některé druhy sportu - krasobruslení, gymnastika, skoky do vody apod. Musíte na kolbiště něco přinést, nabídnout a uplatnit, aby se kýžený výsledek u rozhodčích dostavil. Jenže to samé má vždy v úmyslu i soupeř. A jde o to, komu se to lépe podaří, kdo více pracoval, může více nabídnout a garantovat. Rozhodčími jsou zde voliči. Do mého života patří sport a to především stolní tenis a fotbal. Sport je opravdu zábava a odreagování, ale naučí vás mnoho. Nejen tvrdím, ale dnes již vím, že základem každého úspěchu, pracovního i sportovního, je vytvoření skvělého týmu spolupracovníků, kolegů, přátel, prostě věřím v týmovou práci.

Všechno, co se mi dosud povedlo, by nebylo možné bez podpory rodiny, která mi vytváří zázemí pro mou práci. Vědomí, že je mám (manželku, 4 děti, rodiče . . ), mi dává energii a posiluje smysl mé práce. Já si toho nesmírně vážím.

Velmi si vážím také podpory voličů a chci jim touto cestou poděkovat. Dostat se "do finále" z 12 uchazečů považuji za opravdu velký úspěch. Lidé tím ocenili moji dosavadní práci. Věřím, že mě podpoří i ve druhém kole. Můj soupeř měl v prvním kole mírný náskok, ale já se nevzdávám, věřím, že má pracovní historie, výsledky práce a důvěra občanů, kteří mě znají, mi dávají ještě stále dobré šance uspět.

Prosím proto naše "rozhodčí-voliče", aby přišli ještě jednou k volbám. Je důležité rozhodnout. Mohu slíbit, že si Vás a Vašich hlasů nepřestanu vážit a moji práci uvidíte.

S poděkováním a pozdravem
Luděk Jeništa,
kandidát hnutí STAROSTŮ A NEZÁVISLÝCH do Senátu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kcc napsal(a):

Volím Jenkyho!
17. 10. 2012 | 11:12

šašek z Jihlavy napsal(a):

Pane Šebku, napsal jste to hezky, je vidět, že jste inteligentní člověk. Jak je možné, že jste vydržel u tak zkompromitované strany, která po slibných začátcích zcela zdegenerovala, je mi záhadou.
Proto zapomeňte na vítězství, váš soupeř má lepší background.
17. 10. 2012 | 11:35

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jo, abych nezapomněl, životní zkušenosti jsou velkou výhodou, bohužel jsou nepřenosné.
17. 10. 2012 | 11:37

marxík napsal(a):

Pane Šebku, z mého pohledu jste příliš načichlý reslovinou.
Já jsem pro Vás taky cizí člověk. Tímto Vás vyzývám, abyste tu senátořinu pustil.
Slibujete, že pokud nás bude víc než těch Vámi uvedených cizích lidí, tak se vrátíte ke svým drátům?
Obávám se, že jako ryzí odéesák na lidi s gustem kakáte.
17. 10. 2012 | 11:39

Jiřina napsal(a):

ODSáka už nikdy.
17. 10. 2012 | 12:26

Pracant napsal(a):

Co do přítomnosti v poslaneckých lavicích pak naopak jsou nejpilnějšími zákonodárci převážně z řad STAN. První místo společně obsadili Rudolf Chlad a Luděk Jeništa, kteří se účastnili 99 procent všech hlasování.
17. 10. 2012 | 12:57

Volič napsal(a):

Takže volte pana Jeništu, protože si je vědom toho, že když je placen z daní občanů, tak musí chodit řádně do práce a to je základní pravidlo slušného politika.
17. 10. 2012 | 13:01

Venca napsal(a):

ODS se zpronevěřila většině lidí (tedy těm slušným) a ti kteří jí doposud volili, raději volí komunisty. To to dopracovala. Myslím, že v tomto duelu na plné čáře zvítězí neodeesák. Dnes už nálepka člen strany ODS je vlastně nadávka.
17. 10. 2012 | 13:12

VLHA napsal(a):

Vážený pane Šebku.
Jelikož jsem Váš krajan sleduji Vaši politickou kariéru od začátku. Můj subjektivní názor je následující: Jste inteligentní a slušný člověk,alespoň z počátku naivní politický iodealista.Důkazem je pro mne Váš postupný odklon laciného "trhoveckého"antikomunismu, kterým jste se snažil na veřejnosti vymezit v nástupu do politiky,přes deklamaci politických hesel Vaší strany až po dnešní vystřízlivění a zjištění, že košile/poslanecké preberndy/ je bližší a jistější než holub na střeše./opakování rádoby politických "štěků" Vašich bezskurpulózních představitelů Vaší ODS.
17. 10. 2012 | 13:30

vasja napsal(a):

Luděk Jeništa píše:
Jsem původně učitelem základní školy......
----------------------
Ááááááá, tak to je moc špatný.

Karel Šebek píše:
Zůstal jsem u profese technika, protože moje hodnota byla v tom, že vím, kam zapojit který drát...
---------------
Tak to je lepší.
Jaký je Váš názor na vztah Petra Tluchoře a Krystýny Kočí?
17. 10. 2012 | 13:53

Milan K., Vlašim napsal(a):

"VOLIČ ZA VOLA?
4.10.2012 18:53 - Demokracie je krásná věc. Kandidovat může každý, kdo splní podmínku věku, příslušnosti a bezúhonnosti. Čistý trestní rejstřík však ještě není zárukou toho, že ten, kdo chce pracovat pro obecné blaho, to skutečně s oslovením voličů myslí upřímně.

Tak třeba hromadění funkcí. Pokud si pozorně prohlédnete kandidátní listiny, zjistíte, že na čelních místech kandidátek do zastupitelstva Středočeského kraje jsou zároveň ve čtyřech případech i současní kandidáti do Senátu - Alan Babický za Paroubkovu stranu LEV 21, Alice Čečilová za Věci veřejné, Ivan Cinka za KSČM a Milan Vodička za Stranu svobodných občanů. Tomu se říká sichr a nebo také stranická personální nouze...

Kandidátka do Senátu za ČSSD Věra Kisová zase ve svém letáku navozuje dojem, že je starostkou města Neveklova. Ve skutečnosti se na tomto postu hřála jediný rok, než byla v roce 2000 nucena odstoupit pro ztrátu důvěry. Na svém webu uvádí současné zaměstnání: zastupitelka města Neveklov, což je pouze neuvolněná funkce, a v jejím případě neuvolněná to do té míry, že místy nechodí ani na jednání zastupitelstva. Na hlasovacím lístku má pro změnu vytištěno povolání: OSVČ, ale tuto činnost má dle živnostenského rejstříku již 2 roky pozastavenou, takže je de facto v důchodu...

Kandidát do Senátu Luděk Jeništa za STAN a TOP 09 zase skromně zamlčel, že je také poslancem PS PČR a jako povolání uvádí na volebním lístku pouze: starosta města Vlašim. Možná to starostování vnímá jako prestižnější povolání a poslancování bere jako vedlejšák, na každý pád přiznal jen půlku pravdy ...

Předpokládám, že tento výčet není zdaleka úplný a že se znalostí místních poměrů by se našly i další kuriozity. Suma sumárum: řada těch, kdo směřují do politiky, vychází z toho, že občan chce být klamán a začínají s tím pěkně už na volebních lístcích....

Post scriptum: Váhal jsem dost dlouho, zda zveřejnit tyto řádky, ale pak jsem si vzpomněl na jeden výpisek z mé dětské četby, který už před mnoha roky formoval moje politické přesvědčení: „Potlačíš-li pravdu, utajíš-li pravdu, nepovstaneš-li na schůzi a nepromluvíš-li otevřeně, promluvíš-li na schůzi otevřeně a nepovíš-li pravdu, pak nejsi tak pravdivý, jako pravda.“ A tak jsem se rozhodl připomenout v tomto předvolebním demokratickém klání myšlenku amerického dobrodruha Jacka Londona.

Váš Karel Šebek, obhajující senátor"

Pane Šebek nejsem vůl a dobře vím, že zvolením do Senátu zaniká poslanecký mandát.
Nemám rád lidi, kteří ve svůj prospěch využívají lidskou závist. Někteří lidé si svůj čas umí zorganizovat a nešidí žádnou ze svých aktivit. Proto volím pana Luďka Jeništu.
17. 10. 2012 | 17:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy