Senátorské monology (bohužel)
Senátorské duely se mění v monology jednoho ze dvou kandidátů, mezi nimiž si lidé v řadě míst této země budou již zítra vybírat své zástupce do druhé komory parlamentu.
Důvod je prostý: z některých volebních obvodů dorazil jen jeden text (z řady ovšem také žádný). Těm, kdo naší nabídky využili, děkuji. Cením si toho (a nezatracuji ani ostatní, je dle mého soudu z pohledu kandidátů zcela legitimní dospět k názoru, že krátký a pro ně velmi hektický čas před druhým kolem se dá využít efektivněji. Nemohou všichni stihnout všechno).
Takže popořadě, vždy tři texty v jednom blogu (pořadí podle čísla, které mají volební obvody přiděleno):
Volební obvod č. 2 - Sokolov, Zdeněk Berka za ČSSD a Jiří Holan za KSČM
(ani jeden z kandidátů na naší nabídku nereagoval)
Volební obvod č. 5 - Chomutov, Václav Homolka za KSČM a Rudolf Kozák za ČSSD
(první kandidát, řazeno podle výsledku v prvním kole, na naší nabídku nereagoval)
Rudolf Kozák píše:
Po mnoha letech členství v ČSSD jsem se rozhodl kandidovat do Senátu Parlamentu ČR. Mé rozhodnutí padlo v době,která je jednou z nejhorších pro sociální demokracii. Kauzy, které se točí kolem evropských peněz, snižují šanci na úspěch a naopak nahrávají KSČM, která se sice účastnila vedení kraje, ale jen na nižších funkcích a tudíž nikdy nenesla plnou odpovědnost za chod kraje a čile mohla kritizovat každý chybný krok, který se stal. Mým největším důvodem k této kandidatuře je touha pomoci vrátit věci do normálních kolejí vlivem možností kontaktů ve funkci senátora, pomoci zajistit příliv investorů, ať už zahraničních či českých, do Ústeckého kraje.
Dále bych chtěl zabránit střetům různých národnostních skupin, které se v poslední době mobilizují právě v oblastech, které pociťují finanční nedostatek. Současně bych chtěl řešit také romskou otázku, kterou kdysi vládnoucí režim vyřešil tak, že byli romští spoluobčané vyčleňováni mimo společnost do okrajových čtvrtí. Je mnoho věcí, které je nutné říkat nahlas, bez ohledu na to, kterou část politického spektra zasáhnou. Je jediné možné řešení a to ve prospěch občanů Ústeckého kraje, aby právě oni hmatatelně pocítili zlepšení své současné situace. Tato změna nemůže nastat mílovými kroky. Bude trvat delší čas, ale lidé musí být přesvědčeni o tom, že snaha nastolit nová pravidla tady opravdu je.
Ve většině krajích posílila KSČM. I v této straně je třeba rozlišit její představitele na ty, kteří pojali dobu moderně a na ty, kteří se připravují na to, jak zestátnit podniky, které, dle nich, neprosperují a vrátit je pod stát nebo kraj. Vládu jedné strany naši otcové i někteří z nás zažili. Jen nerad bych se k tomuto systému vracel. Snad právě proto věřím, že každý z nás zapřemýšlí, jak je možné,že největší nárůst hlasů měla právě KSČM. Asi to bude v tom, že nejen vláda, ale i my, děláme něco špatně.
A to je můj důvod, proč chci změnit zaběhlé koleje a pracovat spolu s občany tak, abychom mohli v klidu a pohodě žít v Ústeckém kraji.
--
Ing.Rudolf Kozák
Volební obvod č. 8 - Rokycany, Milada Emmerová za ČSSD a Jiří Valenta za KSČM
(ani jeden kandidát na naší nabídku nereagoval)
Volební obvod č. 11 - Domažlice, Jan Látka (ČSSD) a Rudolf Salvetr (ODS)
(první kandidát, řazeno podle výsledku v prvním kole, na naší nabídku nereagoval)
Rudolf Salvetr píše:
Pro místní lidi a jejich práci
Senátní obvod spojující Domažlicko a Klatovsko je regionem, ve kterém jsem se narodil a prožívám v něm osobní i profesní život. Ať už jako učitel, ředitel školy či starosta města se tak dnes a denně setkávám s jeho obyvateli a dobře znám, co je pálí. Pro udržení a stabilitu osídlení je nejdůležitější alespoň udržení pracovních příležitostí. Témata, které jsem si zvolil jako základní (otevřená Šumava, udržení sítě malých základních škol, dopravní obslužnost) se mohou zdát velmi rozdílná, ale mají jedno pojítko, kterým je podpora místních obyvatel a pracovních příležitostí pro ně.
Politika jako hledání shody
Při řešení regionálních témat pečlivě hledám body, které dokáží spojit i třeba politicky jinak orientované místní politiky. Neznamená to však, že bych ustupoval ze stěžejních zásad, na jejichž základě se snažím vést jako starosta město i svůj osobní život. Vyrovnané hospodaření s veřejnými financemi považuji za samozřejmé. V soukromí bych nikdy nepřipustil půjčku na zbytné věci typu dovolená, či „šťastné“ vánoce. Při kterémkoliv řešení jsem ochoten dlouho poslouchat různorodé, věcné argumenty. Vážím si lidí, kteří je předkládají věcně, rozumně podložené se snahou o dohodu a dosažení cíle.
Sociálně, ale bez zneužívání
Sociální smír je pro každou společnost důležitý. Pomoc těm, kteří se dostanou do tíživé situace však nesmí být zaměňována za všeobecnou a bezbřehou pomoc lidem, kteří za ni nechtějí nic vrátit a sociální dávky chtějí pouze zneužít pro své pohodlné přežívání.
Upřednostňuji stabilitu podmínek. Nemohu tudíž aktuálně v žádném případě podporovat zvýšení DPH. Není nic horšího pro firmy, ale i konečného běžného spotřebitele, než nejistota a veřejné hašteření. Politik má pracovat, předložit a argumentačně podložit řešení, nikoliv se veřejně hašteřit a dávat na odiv svoji neschopnost dohodnout se.
Regionální patriot
Jsem mírný eurooptimista. Pád hranic a bariér považuji za významný počin pro svobodu našich lidí. Pro její udržení je však neméně podstatné udržet si úctu k vlastní zemi a kultuře. Svoboda není jen možnost cestování, vyjádření názoru, pojmenování historických fakt, ale i vědomí si národní hrdosti. Příkladů pro její pošlapání bychom v minulém století našli dost, ať už přicházely zpoza hranice nebo i od vlastních spoluobčanů.
Jako patriot, nejen regionální, jsem připraven tyto postoje uplatňovat i při práci v Senátu.
Mgr. Rudolf Salvetr
Volební obvod č. 14 - České Budějovice, Jan Zahradník (ODS) a Jiří Šesták za STAN a HOPB
(první kandidát, řazeno podle výsledku v prvním kole, na naší nabídku nereagoval)
Jiří Šesták píše:
Proč by voliči měli dát na konci tohoto týdne svůj hlas Jiřímu Šestákovi?
Považuji senát za velmi důležitou součást naší mladé a stále ještě nezralé demokracie. V turbulentních dobách, které jsou mnohdy silně ovlivněny okamžitými náladami obyvatel (a tím i politiků), má horní komora parlamentu působit jako kýl lodi – držet dlouhodobý směr a nenechat loď poskakovat podle momentálních nálad a momentální politické konstelace a objednávky. Toto poslání senát plní.
Vzpomeňme si na tlak největších politických stran v minulých letech na změnu ústavy směrem ke změně volebního zákona. Výsledkem by byl model vlády dvou největších stran. A se zkušeností s opoziční smlouvou, která byla ranou pro demokratické fungování našeho politického systému, by nás nečekalo vůbec nic dobrého.
Podívejme se na posttotalitní státy s jednokomorovým parlamentem, jako je Slovensko nebo Maďarsko. Právě na příkladu Maďarska je zřejmé, jak snadno může vítězná strana podlehnout pokušení ústavu změnit, získá-li pro sebe ústavní většinu. Důsledkem je oktrojování svobody tisku, přístupu k informacím a jiné strategické „výhody“ vítěze voleb. Tomu má senát bránit svou volební odlišností, kdy dochází o obměně vždy jen jedné třetiny senátu. Důležitou podmínkou však je, aby senátoři byli co nejvíce nezávislí na stranických sekretariátech, aby to byly osobnosti výrazně vyprofilované občansky a profesně.
Právě tuto nabídku občanům přináším. Nikdy jsem nebyl členem politické strany. Jenom proto, jak zacházela jihočeská ODS s jí svěřenou mocí a jak dovolovala prorůstání klientelistického systému do řízení města, jsem před dvěma lety vstoupil do lokálního hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) podporovaného hnutím Starostové a nezávislí (STAN).
Na základě zkušeností z městského zastupitelstva jsem přijal nabídku Starostů a nezávislých, abych v letošních senátních volbách kandidoval za koalici STAN a HOPB. Tato spolupráce je smluvně ošetřena a její součástí je i pro mne naprosto zásadní podmínka, že nebudu vázán rozhodnutími těchto hnutí. Je to výraz mé vůle být nezávislým na stranických sekretariátech.
To je zdůrazněno také podporou dalších politických subjektů jinak spolu soupeřících – hnutí Jihočeši 2012, TOP 09, KDU-ČSL – nebo občanských iniciativ, které představuje například Veřejností proti korupci. Můj protikandidát je loajálním reprezentantem ODS a tuto nezávislost nabídnout nemůže.
Myslím, že být akceptován a respektován řadou politických subjektů, mi umožní realizovat či výrazně napomoci rozhýbat dlouho neřešené problémy regionu – dostavbu dálnice D3, obchvatu Českých Budějovic, obchvatu Lišova, rychlostní silnice na hranice s Rakouskem. Ale i podporu absolventů škol v hledání prvního zaměstnání, vytváření míst skrze lepší využití turisticko kulturního potenciálu regionu.
Mohu nabídnout bohatou zkušenost podnikového manažera, sílu a energii vize vytvářet a vize uskutečňovat. Nabízím neúplatnost a čestnost.
Záleží, zdali takovou nabídku voliči z Budějovicka a Třeboňska potřebují a tedy zvolí.
Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla
Důvod je prostý: z některých volebních obvodů dorazil jen jeden text (z řady ovšem také žádný). Těm, kdo naší nabídky využili, děkuji. Cením si toho (a nezatracuji ani ostatní, je dle mého soudu z pohledu kandidátů zcela legitimní dospět k názoru, že krátký a pro ně velmi hektický čas před druhým kolem se dá využít efektivněji. Nemohou všichni stihnout všechno).
Takže popořadě, vždy tři texty v jednom blogu (pořadí podle čísla, které mají volební obvody přiděleno):
Volební obvod č. 2 - Sokolov, Zdeněk Berka za ČSSD a Jiří Holan za KSČM
(ani jeden z kandidátů na naší nabídku nereagoval)
Volební obvod č. 5 - Chomutov, Václav Homolka za KSČM a Rudolf Kozák za ČSSD
(první kandidát, řazeno podle výsledku v prvním kole, na naší nabídku nereagoval)
Rudolf Kozák píše:
Po mnoha letech členství v ČSSD jsem se rozhodl kandidovat do Senátu Parlamentu ČR. Mé rozhodnutí padlo v době,která je jednou z nejhorších pro sociální demokracii. Kauzy, které se točí kolem evropských peněz, snižují šanci na úspěch a naopak nahrávají KSČM, která se sice účastnila vedení kraje, ale jen na nižších funkcích a tudíž nikdy nenesla plnou odpovědnost za chod kraje a čile mohla kritizovat každý chybný krok, který se stal. Mým největším důvodem k této kandidatuře je touha pomoci vrátit věci do normálních kolejí vlivem možností kontaktů ve funkci senátora, pomoci zajistit příliv investorů, ať už zahraničních či českých, do Ústeckého kraje.
Chci se pokusit stabilizovat zdravotnictví a zabránit dalšímu rušení jednotlivých ordinací či celých komplexů. Chci se podílet na snížení kriminality pomocí terénních pracovníků, podchycení dětí a mládeže tak, aby čas trávily sportem a volnou činností v zájmových skupinách. Toto řešení nemusí být ani finančně náročné.
Dále bych chtěl zabránit střetům různých národnostních skupin, které se v poslední době mobilizují právě v oblastech, které pociťují finanční nedostatek. Současně bych chtěl řešit také romskou otázku, kterou kdysi vládnoucí režim vyřešil tak, že byli romští spoluobčané vyčleňováni mimo společnost do okrajových čtvrtí. Je mnoho věcí, které je nutné říkat nahlas, bez ohledu na to, kterou část politického spektra zasáhnou. Je jediné možné řešení a to ve prospěch občanů Ústeckého kraje, aby právě oni hmatatelně pocítili zlepšení své současné situace. Tato změna nemůže nastat mílovými kroky. Bude trvat delší čas, ale lidé musí být přesvědčeni o tom, že snaha nastolit nová pravidla tady opravdu je.
Ve většině krajích posílila KSČM. I v této straně je třeba rozlišit její představitele na ty, kteří pojali dobu moderně a na ty, kteří se připravují na to, jak zestátnit podniky, které, dle nich, neprosperují a vrátit je pod stát nebo kraj. Vládu jedné strany naši otcové i někteří z nás zažili. Jen nerad bych se k tomuto systému vracel. Snad právě proto věřím, že každý z nás zapřemýšlí, jak je možné,že největší nárůst hlasů měla právě KSČM. Asi to bude v tom, že nejen vláda, ale i my, děláme něco špatně.
A to je můj důvod, proč chci změnit zaběhlé koleje a pracovat spolu s občany tak, abychom mohli v klidu a pohodě žít v Ústeckém kraji.
--
Ing.Rudolf Kozák
***
Volební obvod č. 8 - Rokycany, Milada Emmerová za ČSSD a Jiří Valenta za KSČM
(ani jeden kandidát na naší nabídku nereagoval)
Volební obvod č. 11 - Domažlice, Jan Látka (ČSSD) a Rudolf Salvetr (ODS)
(první kandidát, řazeno podle výsledku v prvním kole, na naší nabídku nereagoval)
Rudolf Salvetr píše:
Pro místní lidi a jejich práci
Senátní obvod spojující Domažlicko a Klatovsko je regionem, ve kterém jsem se narodil a prožívám v něm osobní i profesní život. Ať už jako učitel, ředitel školy či starosta města se tak dnes a denně setkávám s jeho obyvateli a dobře znám, co je pálí. Pro udržení a stabilitu osídlení je nejdůležitější alespoň udržení pracovních příležitostí. Témata, které jsem si zvolil jako základní (otevřená Šumava, udržení sítě malých základních škol, dopravní obslužnost) se mohou zdát velmi rozdílná, ale mají jedno pojítko, kterým je podpora místních obyvatel a pracovních příležitostí pro ně.
null
Při řešení regionálních témat pečlivě hledám body, které dokáží spojit i třeba politicky jinak orientované místní politiky. Neznamená to však, že bych ustupoval ze stěžejních zásad, na jejichž základě se snažím vést jako starosta město i svůj osobní život. Vyrovnané hospodaření s veřejnými financemi považuji za samozřejmé. V soukromí bych nikdy nepřipustil půjčku na zbytné věci typu dovolená, či „šťastné“ vánoce. Při kterémkoliv řešení jsem ochoten dlouho poslouchat různorodé, věcné argumenty. Vážím si lidí, kteří je předkládají věcně, rozumně podložené se snahou o dohodu a dosažení cíle.
Sociálně, ale bez zneužívání
Sociální smír je pro každou společnost důležitý. Pomoc těm, kteří se dostanou do tíživé situace však nesmí být zaměňována za všeobecnou a bezbřehou pomoc lidem, kteří za ni nechtějí nic vrátit a sociální dávky chtějí pouze zneužít pro své pohodlné přežívání.
Upřednostňuji stabilitu podmínek. Nemohu tudíž aktuálně v žádném případě podporovat zvýšení DPH. Není nic horšího pro firmy, ale i konečného běžného spotřebitele, než nejistota a veřejné hašteření. Politik má pracovat, předložit a argumentačně podložit řešení, nikoliv se veřejně hašteřit a dávat na odiv svoji neschopnost dohodnout se.
Regionální patriot
Jsem mírný eurooptimista. Pád hranic a bariér považuji za významný počin pro svobodu našich lidí. Pro její udržení je však neméně podstatné udržet si úctu k vlastní zemi a kultuře. Svoboda není jen možnost cestování, vyjádření názoru, pojmenování historických fakt, ale i vědomí si národní hrdosti. Příkladů pro její pošlapání bychom v minulém století našli dost, ať už přicházely zpoza hranice nebo i od vlastních spoluobčanů.
Jako patriot, nejen regionální, jsem připraven tyto postoje uplatňovat i při práci v Senátu.
Mgr. Rudolf Salvetr
***
Volební obvod č. 14 - České Budějovice, Jan Zahradník (ODS) a Jiří Šesták za STAN a HOPB
(první kandidát, řazeno podle výsledku v prvním kole, na naší nabídku nereagoval)
Jiří Šesták píše:
Proč by voliči měli dát na konci tohoto týdne svůj hlas Jiřímu Šestákovi?
Považuji senát za velmi důležitou součást naší mladé a stále ještě nezralé demokracie. V turbulentních dobách, které jsou mnohdy silně ovlivněny okamžitými náladami obyvatel (a tím i politiků), má horní komora parlamentu působit jako kýl lodi – držet dlouhodobý směr a nenechat loď poskakovat podle momentálních nálad a momentální politické konstelace a objednávky. Toto poslání senát plní.
null
Podívejme se na posttotalitní státy s jednokomorovým parlamentem, jako je Slovensko nebo Maďarsko. Právě na příkladu Maďarska je zřejmé, jak snadno může vítězná strana podlehnout pokušení ústavu změnit, získá-li pro sebe ústavní většinu. Důsledkem je oktrojování svobody tisku, přístupu k informacím a jiné strategické „výhody“ vítěze voleb. Tomu má senát bránit svou volební odlišností, kdy dochází o obměně vždy jen jedné třetiny senátu. Důležitou podmínkou však je, aby senátoři byli co nejvíce nezávislí na stranických sekretariátech, aby to byly osobnosti výrazně vyprofilované občansky a profesně.
Právě tuto nabídku občanům přináším. Nikdy jsem nebyl členem politické strany. Jenom proto, jak zacházela jihočeská ODS s jí svěřenou mocí a jak dovolovala prorůstání klientelistického systému do řízení města, jsem před dvěma lety vstoupil do lokálního hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) podporovaného hnutím Starostové a nezávislí (STAN).
Na základě zkušeností z městského zastupitelstva jsem přijal nabídku Starostů a nezávislých, abych v letošních senátních volbách kandidoval za koalici STAN a HOPB. Tato spolupráce je smluvně ošetřena a její součástí je i pro mne naprosto zásadní podmínka, že nebudu vázán rozhodnutími těchto hnutí. Je to výraz mé vůle být nezávislým na stranických sekretariátech.
To je zdůrazněno také podporou dalších politických subjektů jinak spolu soupeřících – hnutí Jihočeši 2012, TOP 09, KDU-ČSL – nebo občanských iniciativ, které představuje například Veřejností proti korupci. Můj protikandidát je loajálním reprezentantem ODS a tuto nezávislost nabídnout nemůže.
Myslím, že být akceptován a respektován řadou politických subjektů, mi umožní realizovat či výrazně napomoci rozhýbat dlouho neřešené problémy regionu – dostavbu dálnice D3, obchvatu Českých Budějovic, obchvatu Lišova, rychlostní silnice na hranice s Rakouskem. Ale i podporu absolventů škol v hledání prvního zaměstnání, vytváření míst skrze lepší využití turisticko kulturního potenciálu regionu.
Mohu nabídnout bohatou zkušenost podnikového manažera, sílu a energii vize vytvářet a vize uskutečňovat. Nabízím neúplatnost a čestnost.
Záleží, zdali takovou nabídku voliči z Budějovicka a Třeboňska potřebují a tedy zvolí.
Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla