Konečná pro spotřebitele tepla

29. 01. 2013 | 09:52
Přečteno 2486 krát
James de Candole v blogu „Konečná pro Daniela Křetínského“ (24.1. 2013) opět jasně dokazuje, že podnikání jeho agentury je převážně založeno na aktivistické podpoře finančníka Pavla Tykače a jeho těžební firmy Czech Coal. Nepřekvapuje proto, že ve svých publicistických aktivitách rezignoval na argumentační logiku.

De Candole ve své stati jásá nad tím, že se Czech Coalu zřejmě podaří smluvně prosadit do Elektrárny Počerady (ČEZ) hnědé uhlí zdražené na téměř dvojnásobek současné tržní úrovně. S uspokojením konstatuje, že „na otevřeném trhu to povede ke zvýšení ceny veškerého hnědého uhlí domácí provenience“. A v euforii z toho pak velmi „přátelsky“ dovozuje, že tento cenový skok paliva povede k vymazání Energetického a průmyslového holdingu (EPH) z domácího trhu …

Takové závěry pana Candole jsou ovšem značně pochybené a cynické. Skutečnost je totiž taková, že hlavním poraženým v důsledku zvýšení ceny uhlí budou odběratelé tepla z hnědouhelných tepláren, tedy stovky tisíc domácností v zemi, na které zdražení paliva dopadne nejvíce, respektive nejhůře z pohledu rodinných rozpočtů.

Nepopiratelným faktem je, že zisky těžební společnosti Czech Coal jsou již dnes – ve svém oboru - vysoce nadprůměrné. V případě, že Pavel Tykač se svým cenovým požadavkem v ČEZu uspěje, zvedne se ziskovost Czech Coal na v branži ojedinělou a rekordní úroveň. De Candole pak zřejmě bude jásat ještě víc, zatímco odběratelům tepla v celé zemi při pohledu na fakturu zbydou jen oči pro pláč.

Z blogu Jamese de Candole a zejména z výkřiků typu: „dohoda ČEZ a Czech Coal na zvýšení cen uhlí bude začátkem fungování trhu“, „uměle stlačená cena hnědého uhlí“ či „EPH je černý pasažér“, je krystalicky čistě patrná neznalost reálií domácí energetiky, a nebo - ještě hůře - snaha tuto realitu zamlžit či účelově ohnout dle potřeb a zájmů kohosi v pozadí.

Pokud by na problém nahlížel objektivně, musel by snadno pochopit, že přesun téměř veškeré těžby uhlí z lomu Vršany, na níž má Czech Coal licenci, do počeradské elektrárny (ČEZ) povede k prohloubení nedostatku uhlí na domácím trhu. Nezávislí hnědouhelní výrobci tepla či elektřiny (a těch jsou u nás desítky), zejména potom menší energetiky včetně těch podnikových (závodních), budou mít fatální problém zajistit udržení výroby tepla pro spotřebitele. Všichni beze zbytku pak – s výjimkou ČEZ – budou nuceni ukončit samostatnou výrobu elektřiny. Jediným producentem elektřiny u nás pak skutečně zůstane pouze ČEZ.

Je absurdním paradoxem, že právě de Candole, který uplynulé roky zasvětil doslova svaté válce proti silnému postavení ČEZu na domácím trhu, nyní nejenom tleská, ale přímo umetá cestičku vývoji, který by toto postavení ČEZu na trhu s elektřinou ještě posílil! Jaká to změna v postojích praporečníka antičezovské intifády… Inu, účel a Czech Coal světí prostředky.

Tvrdit, že cena hnědého uhlí v Česku je „uměle stlačena“ (dolů), může skutečně jenom ten, kdo se účelově a s vidinou prospěchu snaží prosadit opak, tedy zvýšení ceny paliva pro teplárny a následné zdražení tepla pro odběratele. Lidé z branže totiž vědí, že například cena hnědého uhlí v sousedním Německu je dnes zhruba stejná, jako aktuální tržní cena v ČR. Snad ani neobjektivní lobbista nemůže německý trh považovat za „uměle stlačený“, natož okrajový či nerelevantní.

Jak ostatně plyne i z tohoto článku, veškeré smyšlenky pana Candole o luxusních (myšleno bezpracných?) ziscích EPH získávaných výměnou za podporu ČEZ, jakož i zmatečné poznámky o „free riderství“ EPH jsou ve skutečnosti pouze nepovedenou nadsázkou autora, jenž zaměňuje příčinu s následky a pravdu si plete s vlastním přáním.

Daniel Častvaj
Ředitel marketingu a komunikace Energetického a průmyslového holdingu (EPH)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hloupý Honza napsal(a):

Zloděj volá chyťte zloděje.
My okradení můžeme jen skřípat zuby.

Ještě bys to měl Častvaji vydat v kyperštině ať tomu rozumí "vlastníci" firmy.
29. 01. 2013 | 10:27

zemedelec napsal(a):

Pane Hloupý Honza.
Pochybuji,že ti vlastníci umí Kyperský.
Je ale vidět,že se Candole trefil,už se potrefená ozvala.Dát na Častvajove řeči,že jim jde o spotřebitele,tak ani náhodou.
29. 01. 2013 | 11:14

Občan napsal(a):

Pane Zemědělče,

Candole se nikam netrefil, protože je jedním ze "šibalů". U Candoleho je to o to horší, že je "šibalem" profesionálním a dlouholetým. Protože on lobboval za CIZÍ zájmy u českého "disentu" nejméně dva roky PŘED plyšákem.
Včera se tento "stínový muž" nechtíc poněkud odkopal v blogu o prezidentské volbě; a poté, co dostal sodu jak od přispěvatelů, tak od svých chlebodárců, svůj blog přepsal! Opravdu si myslíte, že to je důvěryhodná osoba?

Tak mu na tu návnadu neskákejte.
Už jen proto, že zrovna JEHO firma sídlí právě na Kypru:
CANDOLE PARTNERS LIMITED
Nicosia, Plateia Eleftherias, MITSI BUILDING 1, Stasinou 1, 1st floor, Flat/Office 4, P.C. 1060 , Kyperská republika

Jo, a na Kypru se mluví řecky a anglicky (na okupované části pak i turecky).
29. 01. 2013 | 11:32

na čase obnovit funkční tradice napsal(a):

Pan Tykač už jednou musel dostat řemenem na holou.
Je na čase tuto proceduru zopakovat. JdC by to mohl schytat jedním šmahem s ním.
Tentokrát doopravdy.
V Chomutově před městským divadlem?
29. 01. 2013 | 12:05

Hloupý Honza napsal(a):

Každý zloděj má dnes svoji píár agenturu a svoji přitroublou hlásnou troubu z marketingu, oni si nehoní tričko, vlastně pardon oblek, před veřejností, ta je jim ukradená, stačí když platí nehorázné ceny, oni se přetahují mezi sebou kdo je větší kabrňák a baví se házením špíny jeden na druhého. Nejde o konkurenci jde o to ji zničit a mít ji pod kontrolou. Pár velkozlodějských skupin to tady ovládá s podporou našich ctihodných pánů poslanců, které po opuštění sněmovních koryt čekají právě tyto státem a státními firmami dobře vyživovaná a udržovaná ještě lepší koryta.

P.S. Kdybych napsal ať to Častvaj vydá v řečtině nebo anglicky, tak by to asi každému nedocvaklo. Kolik, že to miliard ze zisku EPH odteklo na Kypr, vlastníkům ?. Kalousek by to měl dobře spočítat, aby tu díru v kase mohli ČEZští občané aspoň trošku daněmi, DPH, snížením sociálních příspěvků atd. zalepit.
29. 01. 2013 | 12:19

Hloupý Honza napsal(a):

P.P.S. A samozřejmě to Častvaj nemusí překládat do žádné "kyperštiny" ani angličtiny, či řečtiny, "kyperští vlastníci" mluví plynně česky a slovensky.
29. 01. 2013 | 12:44

Občan napsal(a):

Hloupý Honzo,

dooost dobré postřehy :o)
29. 01. 2013 | 13:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy