Nevkusná absence vkusu.

28. 02. 2011 | 07:23
Přečteno 4891 krát
Nedávno se v našich novinách objevily fotografie nového paláce ruského premiéra Putina. Leží u Černého moře, vystavěn v jakémsi retro stylu působí honosně a velmi draze. Mluví se až o miliardě dolarů. Proč novodobý monarcha nestaví nové sídlo, jako ukázku moderní architektury, nebo, chce-li tedy žít v prostorách připomínající carské Rusko, proč neopraví některý ze stávajících a povětšinou chátrajících paláců?
Období stalinismu nepřežilo mnoho památek. Trpěly především sakrální stavby, kláštery, kostely, ale i mešity, medresy apod. Jako symbol změny vztahu Rusů k historii a památkám jsem vnímal znovuobnovení zbouraného chrámu Krista spasitele v Moskvě. Podobně velkolepým projektem bylo postavení velké mešity v Kazani. Také v Iževsku byl nákladně obnoven zničený pravoslavný chrám. Potíž je v tom, že původní byl postaven k výročí založení zbrojního průmyslu krátce před první světovou válkou a jen o pár let později revolucionáři zbořen. Tedy žádná památka. Tehdy zasazený strom na místě původního chrámu pomohl později s vytyčením místa pro základy znovuobnoveného honosného chrámu.
Proč se však budují repliky zcela zničených staveb? Je v tom kus vzdoru, snahy zvrátit smutný osud zbořených památek, ale také demonstrace síly, pýchy a potřeby ukázat světu co si mohou dovolit. Mezitím se nedostává prostředků na investice do oprav mnoha poničených, avšak historicky nesmírně cenných skvostů. Odkládání jejich obnovy zvyšuje náklady, případně záchranu zcela vylučuje. Máme tady ukázkový příklad nedostatku citu, vkusu a špatného nakládání s veřejnými prostředky. Máme ale právo se nad tím vůbec pozastavovat?
V naší kotlině se minulí vládci předváděli světu záchranou děkanského kostela v Mostě, který posunuli ze středověkého jádra o pár set metrů dál, aby tak zůstal mementem na stovky padlých vesnic a jedno padlé okresní město. Jistě to byl ambiciózní a obdivuhodný projekt. Za prostředky vynaložené na tento přesun a celkovou obnovu chrámu by však bylo možné zachránit desítky kostelů, klášterů, hradů, tvrzí a zámků, které se v tomtéž období bez velké publicity ponecháni osudu, v tichosti rozpadaly.
A jak jsme svůj vztah k památkám, historii, krajině, prostě k našim kořenům změnili po revoluci?
Prodejní, skladovací a tovární haly zamořují volnou přírodu. Když už mají developeři zálusk na projekt v zástavbě, většinou bez citu odstraňují stavby, které by po opravě mohly zachovat duši a zvýraznit jedinečnost obce. V Praze se bojuje o nádraží na Žižkově, v Jirkově byl starý pivovar nahrazen montovaným supermarketem. Ve Vyškově padl cukrovar, v Chomutově na místě velké secesní vily stojí Lidl. Chvíli to vypadalo, že místní pivovar bude výjimkou, že pro něj developeři najdou komerční využití. Zdá se, že to bylo jen delší koma, odložená agónie.
Když projdete například centrem starého švédského Kolmardenu s opravenými a upravenými přístavními doky, srdce poskočí radostí. Výstavní prostory, koncertní sály, rozsáhlé obchodní plochy mezi oprýskanými zdmi průmyslových hal působí skvěle a udržují tam genius loci.
Najednou to cítíte. Někomu tu šlo nejen o peníze. K tomu ale potřebujete vkus a cit namíchaný se špetkou morálky a zodpovědnosti. Ti lidé to prostě nedělají pro nejbližší volby a provize od stavebních firem. Není jim jedno v čem budou žít příští generace.
Když se tak občas kochám ještě stále krásnou českou krajinou, ptám se sám sebe. Proč, když už se naší nemocné společnosti pouští miliardy žilou při rozebírání veřejných zakázek, nemohou ti zbohatlíci a kmotři investovat více do památek a krajiny u nás? Proč opravují vily v cizině a u nás si musí stavět odporná nevkusná sídla ve stylu podnikatelského baroka? Proč neskoupí zámečky a tvrze, které by tak nejen sloužily jejich zvýšeným potřebám a nárokům, ale zároveň udržovaly malebnost krajiny a tím část našich kořenů? Proč nemají potřebu užitečného odpustku? A jsme zase u toho. U lidí, kteří rozhodují, se projevuje absence vkusu, citu a zodpovědnosti, a nebo jsou prostě tyto atributy nutné pro zdravě se rozvíjející společnost jen potlačeny vlastními ekonomickými zájmy?


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan napsal(a):

Vážený pane, k tomu aby majetný jedinec dokázal vámi vyslovené přání, nepopírám, že i mé, by musel být patřičně vzdělán. To je ten pudl na který jste narazil. Vzdělání, ovšem ne pouze techno-
kratické vzdělávání, na kterémž, tato stále více uspěcha ná spo-lečnost staví ,je toho příčinou. Pouze vzdělaný mecenáš dokáže chápat kulturu v celém horizontu. Zde najde pokoru a úctu ke svým předkům. Bohužel, jakákoliv technokracie a dokonce i v ekologickém punktu, vede k nedostatečným dílčím řešením, které ve svém výsledku jsou kontraproduktivní. Zejména v oblasti eko- logie,bychom měli více zdůrazňovat kvalitu života, o čemž by ekologie by měla být. Věřím, že v tomto punktu si rozumíme. Problém je, jak na to. Domnívám se, že schází všeobecná vzděla- nost. Zde jsou na tom nejhůře střední školy.
Příjemný den a s pozdravem Ivan.
28. 02. 2011 | 08:07

Maximus napsal(a):

Moc a prachy se s inteligencí, morálkou a citem nesnoubí! V zemích
kde se do funkcí dostávají lidé typu Mubarak, Kaddáfí, Lukašenko
apod. to vypadá tak, že úzká elita s rodinkou diktátora či usurpátora si přivlastňuje obrovské peníze a moc. Kdo je proti, je smeten. To, že obyvatelsto jimi "spravované" země žije v bídě je jaksi nezajímá. V demokratických zemích ovšem vše také není v pořádku, do vysokých státních funkcí se dostávají díky naivnímu demokratickému systému velmi často naprosto na tuto funkci nepřipravení lidé, co postrádají to co bylo uvedeno v první větě a stanou se z nich přihrávači financí a kšeftů pro své strany a potažmo i sebe jako třeba u nás v ČR pomocí různých Dalíků, Tvrdíků, Knetigů ..... je jich celá plejáda. Politická elita je nalezlá ve správních a dozorčích radách apod. a ač většinou dané problematice nerozumí, tak tam v těchto funkcích prostě čumí a nic nedělají, jenom pobírají peníze. Tuhle praxi nám tu zavedl náš oblíbený tatíček V.K. kdy jeho žena ve své době rozumněla všemu, třeba energetice i byznisu. Výsledek je ten, že obyvatelstvo jako v naší zemi pracuje za zhruba poloviční plat než by reálně mohli pracovat, země je rozprodaná či dokonce někde by slušel přívlastek rozkradená a na hrb státu je naložen dluh velký asi tak, že jeho sprácení by podle výpočtu zkušených ekonomů trvalo při meziročním přírustku DPH státu 3,5%, cca 40 let! Navíc u nás jsou kostky již dávno vrženy, zemi ovládá skupiny asi 30 novodobých miliardářů a spolu s nadnárodní lobby mají také své páky jak pomocí loutkového divadla, co si říká vláda rozpočtové zodpovědnosti dosáhnout statusu quo, hlavně nic u nastaveného systému-nesystému neměnit! Naposledy se to trochu ozřejmilo díky akci lékařů u zdravotnictí, kde přímo řádí farmaceutická lobby s ročním hrubým ziskem 78 mld. Kč z celkového balíku 280 mld. Kč, lékaři přebíhají z pracoviště na pracoviště jako australští králíci, že se ani nedají spočítat a vše spravuje 8 zdr.pojišťoven, kde ta největší hospodaří tak, že je divné, že se celý ten systém-nesystém ještě nezhroutil! Část z nich nebo jejich rodinní příslušníci pracuje v soukromém systému a to byl kámen úrazu a spouštěcí mechanismus nespokojenosti! Praktičtí soukromí lékaři si totiž díky třeba kapitačním platbám aj. důmyslným výhodám, přichází na násobek toho co mají "státní" lékaři, kteří jsou většinou navíc na mnohem větší odborné úrovni a jsou to ti co ve skutečnosti zachraňují umírající pacienty. A tak je to ve všech segmentech naší společnosti Made in ČEZko.cz, tohle snad nikdo není schopen dát do pořádku, zvlčilá politická elita, parta zbohatlíků co si dělá co chce a zdecimovaná ekonomika země.
Pěkný slunečný den!
28. 02. 2011 | 08:29

Ládik!!! napsal(a):

V Pusté Rudné (Lauterzeif) za Andělskou Horou (Annaberg) - směr Vrbno p/P (Gesenke) byla ze zděného kostelíka zřízena rekreační chata už za komanče.
28. 02. 2011 | 08:41

Maximus napsal(a):

Vypadla mi tam na závěr jedna věta, ironická výčitka autorovi, kdy mu vyčítám, že se tady stará o absenci vkusu apod. a bordel u nás je na entou!
Pěkný den!
28. 02. 2011 | 08:46

Jája napsal(a):

Ajajajaj, co naši předkové z dob o dvě tři století dříve, co ti zničili staveb úžasných hodnot, pražské židovské město, stovky kostelů, tvrzí, nechali zdevastovat mraky hradů a zámků. Budeme jim chodit hc..át na hroby?
28. 02. 2011 | 08:50

Sladký napsal(a):

Maximus- máte naprostou pravdu, popsal jste to přesně.Ten stav má samozřejmě řadu dalších konsekvencí o kterých nepíšete, a které jsou přímo děsivé.
28. 02. 2011 | 08:57

katerinabeckova napsal(a):

Nechci ani diskutovat, jen bych ráda klikla na LÍBÍ, jak jsem zvyklá na fb, což tady není. To je ale škoda! Takže: "to se mi líbí".
28. 02. 2011 | 09:04

Tomáš napsal(a):

Dobrý den.

Majetek v cizině je o prestiži.

A ke podnikatelskému baroku:
Ptáte se, proč nekupují zámeček či nějaký hrad? Tak samo bych se Vás mohl zeptat, proč při svém platu si nekoupíte zemljanku či nějakou chalupu s otepi slámy na střeše a hliněnou udusanou podlahou a nebydlíte a nezvelebujete krajinu? Odpovím jednoduše a tak, že jde v dnešní době o nestandardní a vesměs špatná bydlení nereflektující dnešní pokrok.
Když tak uvažuji nad dobou minulou, říkám si, co jsi říkali měšťané v novověku, kdy vedle románského kostela postavil v tehdejší době renesanční či barokní přístavek nějaký architekt za přispění nějakého umělce(viz pražská slátanina různých architektur na jednom místě, avšak po x-stoletích se jedná o zajímavý a nevšední symbiózu architektur z pohledu dnešních dnů)? Co asi říkali předešlí "Jiráskovci" na tehdejší novodobou šlechtu, když hrady přestavovali na zámky, které dnes obdivujeme a věřím, že bychom stejnou měrou obdivovali i předešlý nepřestavěný hrad?
Nadále mě napadá, že vznikly honosná díla z důvodu rodových, avšak za jiného státního uspořádaní. Myslíte si, že člověk který koupí památku, že jeho příští generace zachovají rodinný majetek?

Závěrem bych tedy řekl, že dnešní rádoby odsuzující pohled na "podnikatelské baroko" bude za 100-200 let stejně hodnotné a zajímavé i spadající do české kotliny, tak jak dnes se nám líbí dřevěnice či jihočeské malebné vesnice, které si u tehdejších měšťanů vysloužily úsměv s poukazem na infantilnost ozdobných vzorů. Chce to jenom čas a jinou -budoucí- generaci, která se bude dívat na tento styl jiným pohledem, než to děláme my-součastníci a kteří se budou jistou měrou hroutit nad neuváženou likvidaci -tak typického pro českou krajinou- podnikatelského baroka.

Tomáš

PS: Chce to dát jenom čas.
28. 02. 2011 | 09:04

Sladký napsal(a):

Tomáši, kolik hradů bylo přestavěno na zámky? Dík za odpověď.
28. 02. 2011 | 09:06

Otázkář napsal(a):

částečně má Tomáš pravdu, každá generace to vnímá trošku jinak. Ale jinak se určitě shodneme na tom, že budovy Lidlu či Tesco nebude obdivovat nikdo ani za 100 let.
28. 02. 2011 | 09:25

franťýk napsal(a):

Sladký
zrovna ten nejznámější - Hluboká nad Vltavou. Nebo třeba Horažďovice. A Mnoho diskutérů jistě najde ve svém okolí podobné případy
28. 02. 2011 | 09:25

Sladký napsal(a):

Frantýku, aby bylo jasno, já netvrdím, že k tomu nedocházelo.Myslím ale,že daleko častěji byly zámky postaveny nově na novém místě.
28. 02. 2011 | 09:34

franťýk napsal(a):

Sladký
nikoli.Většina zámků vznikala úpravou nebo totální přestavbou stávajících hradů.
28. 02. 2011 | 09:38

Tenco napsal(a):

Parafráze :"Když už si nakradou, tak ať zvelebí pohled na krajinu."

Už dlouho jsem nečetl větší blbost. A zbytečnost.
28. 02. 2011 | 10:01

Tomáš napsal(a):

Dobrý den vespolek!

Vznik podnikatelského baroka má své historické důvody. Podnikatelské baroko je vlastně obrazem jisté doby a společenského uvažování. Chtít dehonestovat podnikatelské baroko je jako dehonestovat jakoukoliv jinou dobu a architekturu z ní vzešlou.
Za sebe říkám, že podnikatelské baroko je co do společenského popisného významu stejně hodnotné, jako je třeba jihočeský či roubenatý styl.

Někdo zde napsal, kolik je přestavěno hradů? To záleží, zda-li byli ústředně rodový či pouhým majetkem, do kterého se neinvestovalo a sloužilo jako pasivum.
Někdo zde píše, že Tesco nebude zajímavou památkou. Já říkám, nechme to času... Kdo ví?

Tomáš
28. 02. 2011 | 10:02

franťýk napsal(a):

Tomáš
i v tomto máte pravdu. Už dneska se zachraňují funkcionalistické budovy i budovy soc.realismu. Protože jsou něčím zajímavé. Dneska jsou něčím zajímavé. Tenkrát budily pohoršení. Je to jen jiný úhel pohledu
28. 02. 2011 | 10:19

Sladký napsal(a):

OK franťýku, věřím ti. Netušil jsem, že žiju ve zcela atypickém regionu. Asi to bude tím,že zde stály hrady v místech, kde by jen blázna napadlo stavět zámek.
Zámků je zde celé řada,žádný z nich nebyl původně hrad.
28. 02. 2011 | 10:20

Venus napsal(a):

Ono mít prachy a koupit zdevastovaný zámek... památkáři Vás mnohdy totálně otráví... Jistě památkáři jsou potřeba jako dozor nad zachováním kulturního bohatství a unikátností v daném objektu, ale někdy to přehání... Co se týče podnikatelského baroka: také ono vyjadřuje jakési "vyhřeznutí" hladu po šedivé době výstavby v totalitě atd... Některé věci se mi i líbí, nejsem však odborníka znalec, např. hotel v Praze Don Giovanni mně připadá taková pěkná novosecese... odborníci ho zatracují...
28. 02. 2011 | 10:21

Marie napsal(a):

O kostely ať se starají věřící,na západ od nás nusí všichni ve vesnici na kostel přispívat.Marie
28. 02. 2011 | 10:21

veverka napsal(a):

Teda ti naši "zelení" mají ale starosti,co? Místo aby se zabývali tou naší zkorumpovanou mafiánskou žumpou,tak řešej co si kdesi v Rusku postavil Putin. Rabasi z tebe je mi blivno už od doby cos u nás chtěl s Bursíkem a Vondrou budovat americkou základnu.
28. 02. 2011 | 10:26

voroshilov napsal(a):

Pane Rabasi,ja bych vam napsal kdo jste,ale to by cenzor vymazal...
Co je Vam po tom co a kde stavi Putin za SVOJE penize?Je to jeho osobni vec,pripadne jeho rodiny,zadneho Rabasa na radu a povoleni se ptat nemusi,a tu miliardu dolaru videl nekdo,nahlizel do ucetnich spisu,spocital naklady?
Co hazite dohromady neci soukromy barak(jeste nedokonceny) a historicke pamatky,na to jsou fondy ministerstva kultury a jiny statni rozpocet!
Take Putin postavil v Hroznem nejvetsi mesitu v Evropu,mesto uplne obnovil a ted se hodne(az presprilis)investuje do infrastruktury v Soci na OH 2014,a dale jeste bude mistrovstvi sveta ve fotbale 2018 ktere zahrnuje obnovu a rozvoj sesti starobylych mest,takze pane,starejte se o svoje!
28. 02. 2011 | 10:26

franťýk napsal(a):

Sladký
otázka je, jestli tam třeba nebyla nějaká tvrz nebo něco podobného. I když i v době baroka se hodně stavělo "na zeleném", přece jen rodová tradice velela modernizovat původní sídlo. Fakt je, že na místě Karlštejna, Kosti nebo Práchně by nikdo zámek nepostavil, ale jsou i jiné přebudované hrady. Vždy záleželo na poloze - přístupnosti.
28. 02. 2011 | 10:40

Stařeček napsal(a):

pane Rabasi, jistě chválihodná iniciativa. Ovšem asi mnohem složitější by bylo podívat se alespoň mediálně na stavby rusáků u Karlových Varů. Putin Vám nic neudělá, u Karlových Varů by ste ale mohl dostat na budku. Prostě je potřeba nějak pošpinit Putina, naše vládce ve Varech a jinde je potřeba nechat v klidu dělat svou národu prospěšnou práci. Je to pořád stejné. Břevno v oku svém nevidí. Či tak nějak. Ještě je tu ta možnost, že u K. Varů se dača staví pro Putina, až tu bude vládnout.
28. 02. 2011 | 11:00

Holubář napsal(a):

Jen na okraj.
Pane Rabasi, když už hovoříte o vkusu, podíval jste se někdy do zrcadla? Třeba pohled na vás taky někoho uráží, ale váš vzhled je vaší privátní věcí, myslím si já.
Ačkoliv s obsahem vašeho článku spíše souhlasím, nechápu, co je vám do Putina a vůbec do soukromých staveb určených k obývání.
28. 02. 2011 | 11:05

Drak napsal(a):

V Rusku prý jakési monstrum, hm, v Praze zase tzv. tančící dům nebo skoro blob. Každá liška chválí svůj ocas a je věcí každého jak to přijme, ovšem stále platí "kdybys byl býval mlčel, by bys mudrc", takhle se to vymklo normálu.
28. 02. 2011 | 11:07

Grandmaster napsal(a):

Voroshilov,
zda se, ze se vas to trochu dotklo. Otazka vkusu je vzdycky osemetna. Slovo 'nekulturny' pusobi jako rudy hadr na obyvatele nekterych zemi.
Cokoliv Putin dela, stavi, vyklada sve nazory atd vzdy vyburcuje jeho priznivce na barikady obhajob. Bez ohledu na pravdivost jeho slov, jim postavene nevkusne stavebni monumenty a jine 'prestupky'.
Kratce receno, kdyz je neco nevkusne tak na tom nic nezmeni KDO se prohresil.
Pokud jsem z mnoha vsich prizpevku vyrozumel, jste financne na tom dobre. Dam vam tedy malou radu (tyka se to vkusu). Nikdy si nekupte hodimky znacky Rollex. V jistych kruzich se to povazuje za vulgarni.....
Na pozadani vam dam k dobru nekolik znacek, ktere jsou akceptabilni v lepsich kruzich
28. 02. 2011 | 11:13

zdenekb napsal(a):

Tomáš:

K tomu podnikatelskému baroku - souhlasím, že je hodnotné z hlediska výpovědi o stavu (vkusu a myšlení) jisté části společnosti, tehdejšího "nového panstva". Ovšem obávám se, že za dvě-tři sta let jej potomci budou znát jen z fotodokumentace.
Plastové a polystyrenové balustrády přece jen nevydrží to co kámen... ;o).
28. 02. 2011 | 11:27

voroshilov napsal(a):

Dekuji,velmistre,ja o vkusu vubec nic nepsal(i kdyz podle fotek to nevypada spatne)mne poburuje neci snaha lezt nekomu do soukromi natoz s hrubymi pomluvy(miliarda dolaru...),ja videl male byty ktere vypadali velmi vkusne i baraky cernosskych raperskych hvezd v Hollywoodu na Mtv ktere bili do oci prebujelym kitcem.
Financne jsem na tom bohudik mimoradne dobre ale Rollexky ani predrazeny Fillip Patek kupovat nehodlam,mam hodinky oblibenych znacek,to by byla reklama-Certina 3D limitovane edice a bondovska Omega,vic nepotrebuji,ale stejne dik.
28. 02. 2011 | 11:33

franťýk napsal(a):

zdenekb
omyl, ty balustrády jsou čistý kámen, maximálně umělý - tedy beton. A to vydrží také ta staletí. Takže fotodokumentace nám zůstane jen po panu Oulickém
28. 02. 2011 | 11:34

Stařeček napsal(a):

pane Rabasi, svím názorem jsem Vás nechtěl odradit od popisu vkusu ostatních světových vládců. Doufám tady, že budete pokračovat a postupně se dozvíme víc. Mám trochu delší vedení a tak sem Váš záměr pochopil o něco později.
28. 02. 2011 | 11:50

zdenekb napsal(a):

franťýk:

Dnes už možná ano, mluvím o echt plastových zámečcích ze zlatých zlatokopeckých devadesátých let... :o).

Teď už zase nefrčí zámečky. Vystajlovaní chlapci si na golfu řekli, že okázalost je passé a hitem je minimalismus. A tak se předvádějí, kdo bude mít místnosti prázdnější a hranatější... Ne, že by v tom uměli žít, ale dobře to vypadá před návštěvami...
28. 02. 2011 | 11:52

franťýk napsal(a):

zdenekb
tenkkrát zase nebyly plasty na takové úrovni, aby se z nich daly dělat takové kousky. To je prostě nejhůře umělý kámen.
28. 02. 2011 | 11:56

Občan napsal(a):

Pane Rabasi, a to jste opravdu tak moc hloupý, nebo jen máte špatný den?

Protože:

1) To NENÍ Putinův palác, ale státní palác, který se staví od konce 80. let. Putinovi v něm nepatří ani žvejkačka lípnutá ze spodu na židli.
Ale proč si neplivnout, když jde přece "vo podělanýho Rusáka", žejo...

2) Zaplaťpámbu, že tu byli tehdy bolšáni a ne Czech Coal. Protože komáři ti ten kostel přesunuli a zachránili. Czech Coal v klídku nechá Jezeří řachnout do ďolíku a Rabas se může kvůli tomu pitvořit jak chce.
A za další prachy komanči spravili karlův most, Zlatou Korunu, Vyšší Brod, Národní divadlo, Karlštejn a tisíce dalších staveb a stavbiček. Třeba přestěhovali tu pidirotunddičku na nábřeží v Praze pod Letnou o kus dál, když dělali novou navigaci.
Dnes už na památky nemáme ani vindru a nebýt EU, padá nám půlka republiky na hlavu. Zato Bakalové a jim pdoobní exoti si stavějí betonové bunkry v první šumavské zóně.

Takže, pane Rabas - témata máte doma; a VELIKÁ témata. Jen jsou decánko nebezpečná, a to nejen politicky...
28. 02. 2011 | 12:24

Občan napsal(a):

No, a tady máte, pane Rabasi, ten "Putinův palác":
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/1327250/Putins-palace-will-cost-city-115m.html

Jedná se o REPLIKU bývalého Konstantinovského paláce v Petěrburgu (dříve Leningrad). Palác vypálili NACISTÉ za WWII a teprve v 80. letech byly peníze na opravy. Palác je přitom zapsaný ve světovém fondu UNESCO.
No, a protože ruští prezidenti nemají v Petrohradu žádné sídlo, tak vláda založila NADAČNÍ fond, protože státní rozpočet na dostavbu paláce nemá dost prostředků, na kterém shromažďuje peníze od podnikatelů a dalších dárců.

Takže Putin osobně s tím má společné jen jedno - že pochází z Petrohradu a právě proto se vláda rozhodla to udělat takhle. Ostatně je to i proto, že zatímco v případě ožralého Jelcina bylo bezpečnější držet na dače mimo kamery, za Putina se Rusko rozhodně nemusí stydět a nemusí ho schovávat.

Achjo...
28. 02. 2011 | 12:47

Al Jouda napsal(a):

To Maximus 8:29 : Palec nahoru ! 100% souhlas.
Zdravotnická reforma musí začít s rušením pojišťoven a nejlepší by bylo, kdyby nebyla žádná a občané platili pojistné přímo svému spádovému státnímu zdracvotnickému zařízení! V dnešní době komputerizace by byla brnkačka tyto peníze obhospodařovat a jejich využití kontrolovat !!!
28. 02. 2011 | 13:05

Jája napsal(a):

Já nechápu, jaký nevkus, vždyť vznikají krásné, oku lahodící stavby, které okrášlují jinak ohyzdnou českou krajinu a města. Stačí se podívat na malebný hotel Sen, Dominanty Prahy proluku Myslbek, Roh Karlova náměstí a Resslovy ulice, hotel Don Giovanni - určitě ověnčený mnoha cenami, Náměstí v Jihlavě, totéž ve Znojmě, některá satelitní městečka v okolí Ptahy, Ruské stavby v Karlových Varech....
28. 02. 2011 | 13:05

voroshilov napsal(a):

Co si to tady kazdy"obcan"dovoluje,kam se diva USTR?
Putin je krvavy tyran co zabil miliony disidentu a miliardy cecencu,pan Rabas chce ho videt v Gaagu,to Chodorkovskij je demokrat-ted bydli v 1-kk bez bublinkove koupeli a zlate zachodove misy(tak je blizko lidu),a ti oligarchove:Abramovic,Deripaska,Berezovskij,Gusinskij...ani jachtu nekoupi,ani palac na francouzske Riviere nepostavi,kaviar jim neleze do krku,vse davaji na opravu pamatek a proklinaji diktatora za jeho rozhazovacnost,oni si to nemohou dovolit,a pan Rubas to vi,Rubas to chape!
28. 02. 2011 | 13:18

Baba napsal(a):

Do Soči se za dva roky vypraví čeští olympionici. Průměrný turista by raději na bílé noci. Nákupní standard se za uplynulá léta velmi zvýšil. Nákupní zvyklosti nijak významně. Dřívější náklady na kulturní vyžití v současnosti padnou za oběť spotřebě a sportu.
28. 02. 2011 | 13:39

grőssling napsal(a):

Člen prezídia Euroasijské asociace zoologických zahrad a akvárií a poradce pro zoologické zahrady Přemysl Rabas napsal :

V naší kotlině se minulí vládci předváděli světu záchranou děkanského kostela v Mostě, který posunuly ze středověkého jádra o pár set metrů dál, aby tak zůstal mementem na stovky padlých vesnic a jedno padlé okresní město.

Milý člene prezídia asociace zabývající se zvířaty a rybami,
patrně nevíte, že minulí vládcové prosadili zákonem, že každá stavba ( i inženýrská, nebo průmyslová ) postavená za toho odporného reálného socialismu musela vygenerovat vytvoření uměleckého dílo v hodnotě několika procent z rozpočtových nákladů stavby.
Takže most za 100 milionů soudruzi ? Tak monumentální socha za 4 miliony k tomu.

Nedávno v bedně běžel pořad o skupině mladých lidí, kteří pátrají po těchto realizacích po Praze. Zatím jich našli 200 a další 200 prý asi ještě najdou. T.j. co rok té odporné totality to 10 soch, mozaik, či něčeho podobného.

Za stejné období vlády Pravdolásky s.r.o. a Penízeažnaprvnímmístě a.s. to prý v Praze bylo asi 15 objektů, takže asi 10 x méně. Ale nejen to, onen zákon platil v celé ČSSR, takže nějaká díla vznikala i v tom největším zapadákově, kde se teď ruší i autobusové zastávky, natož aby se tam něco umělecky cenného postavilo.

Tak asi tak člene prezídia přes lvy a skaláry.
28. 02. 2011 | 17:59

JF napsal(a):

píšete to velmi výstižně - tak jak vypadá země tak i tací jsou její lidé a jací jsou lidé tak vypadá země. Tedy kdo nese odpovědnost jsou lidé té země a jejich kvalita společnosti kterou tvoří.

Tahle společnost od roku 1918 degraduje své elity (odrakouštění/odsun/dělnická revoluce/třetí cesta/normalizace/divoká privatizace). Proběhla zde od roku 1918 bolševická revoluce proletariátu.1918-1939 byl jen nástup/předehra toho co bylo po roce 1945. Možná zde pro toto byly ideální podmínky rozvrstvené společnosti a možnosti tyto vrstvy označit (především národnostně a vlastnicky) ČSR když dnes vidíme vývoj po roce 1989 byla montovna pro tehdejší R-U a Německo.

Chybí tedy elity, resp. ty co máme jsou značně kolaborantské, tj. kolaborantské i ve smyslu - nejdou za hodnotami trvalými (přes vědomí relativity ale pevný bod je přeci jen lidská touha- narážíme při tom i na současné prezidentské a arcibiskupské dělení kultury židokřesťanské/křesťanskožidovské - viz inaugurace pana Duky - další rozbíjení ze strany pana Klause a další zbytečné teoretizování)

Skvělým (ve svém českém současném významu) je projížďka po dosud nedostavěné D8 od kilometru X do kilometru Y, kterou s kritikou i do řad Zelených je slovy pana Bursíka nutné co nejrychleji dostavět - tedy i přes pochybnosti o legálnosti krajském územním plánu,o legálnosti stavebního povolení,o legálnosti postupu politickém (vyjímka ze zákona) i konkrétních trestných činech stavbu provázející (vykácení kriticky ohrožených stromů v místě stavby tunelu přes již tak už odtěžený kopec) - prostě jak české nebo spíše kolaboratské ve smyslu sledování nějakých hodnot - třeba postavení dálnice důstojným tunelem. Ten co je mediálně znám je právě přes ten odtěžený kopec.

Ale nějaké ty pravé hodnoty lze přeci jen nalézt - třeba v Moravanech.

.. a leda, že by těmi pravými hodnotami byli PENÍZE - v českém smyslu něco jako výsluha ...

PS: s tím kostelem v Mostě máte pravdu - je to jen opona pro ty ostatní prasárny. Most byl po praze nejstarší české(?) město. Holt nová doba včera, dnes a zítra,
28. 02. 2011 | 23:13

JF napsal(a):

Co takhle prověřit legitimitu a tedy i legálnost stavby D8 přes České středohoří?

Jen třeba proto, aby byl mustr co to znamená spravedlivá společnost. (tedy jen v tom případě, pokud jsem jen nepochopil vtip současné ČR)
28. 02. 2011 | 23:36

Tomáš napsal(a):

Žil jsem nedaleko bývalého pivovaru v Jirkově a soudím, že nebyl už ve stavu, kdy bylo možné ho opravit...
01. 09. 2011 | 12:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy