Nechtěl jsem se vracet k problémům, které vyvolává havárie v jaderné elektrárně Fukušima tak brzo, ale nic jiného mi nezbývá. Včera jsem si večer poslechl dopolední rozhovor s Danou Drábovou na Radiožurnálu, kde moderátorka citovala prý hodně se rozšiřující mailovou zprávu „pořiďte si pláštěnku, nechoďte do deště, apod.“. Docela jsem se pobavil a říkal jsem si, že je to pro paní předsedkyni skvělá nahrávka. To je ideální příležitost. Možnost vysvětlit lidem, že radioaktivní částice, které se prouděním v atmosféře mohou dostat i do České republiky jsou v množství zcela neškodném. Vymývání deštěm je samozřejmě možné, ovšem i zde bude nutno použít hodně citlivé přístroje k detekování stopových množství radioaktivních částic.
Mám v živé paměti svou gymnaziální profesorku Květu Weisovou, která nám na hodinách geologie říkávala, že „geologický čas“ je nesrovnatelně delší než si člověk vůbec umí představit. Vrásnění, sedimentace, metamorfózy – to jsou procesy trvající milióny let a člověk zaznamenává pouze jejich výsledky. Přesto nesmí člověk zapomínat, že i geologie umí být rychlá a nečekaná – zemětřesení, sopečné výbuchy, svahové pohyby, apod.
Pravidelní čtenáři mých blogů (pokud takoví jsou) vědí, že se většinou držím svého tématu (klimatologie, meteorologie). Jsem však vzděláním geograf a census pro mě není prázdným cizím slovem. Proto si dovolím krátké zamyšlení na téma nadcházejícího sčítání lidu.