Stop, kamera, akce: Guvernér Schwarzenegger zachraňuje Golden State
Mnozí státní zaměstnanci (až 25.000) budou propuštěni a zbytek bude nucen brát si neplacené volno.
Včera, 19. prosince, tak, jak se dopady postupujícího domina finanční promítají do stále většího počtu sektorů ekonomiky a života, zajisté zejména v předvánoční době nechtěně, byl guvernér nejlidnatějšího státu USA - Kalifornie - a rodák z Rakouska, Arnold Schwarzenegger, donucen nařídit snížení počtu státních zaměstnanců o desetinu, což povede k nemalému propouštění.
Počínaje 1. únorem příštího roku pak zbylí zaměstnanci budou povinni si měsíčně brát dva dny neplaceného volna. K těmto opatřením guvernéra donutila zhoršující se hospodářská situace státu a potřeba státní správy šetřit peníze v době, kdy hrozí rozpočtový schodek 42 miliard dolarů.
Schwarzenegger také nařídil, aby se zákonodárci vrátili zpět do Senátu v Sakramentu a potřetí během posledních dvou měsíců jednali o prohlubující se rozpočtové krizi. Den předtím oznámil, že bude vetovat návrh Demokraty kontrolovaného Senátu, který snižuje deficit státního rozpočtu o pouhých 18 miliard dolarů, protože je to "pro řešení finanční krize nepostačující.”
V dopise všem státním zaměstnancům také mimo jiné uvádí, že Kalifornie musí podniknout nouzová opatření, “která si vyžadují oběti od každého z nás.” “Je nezbytné, aby se státní správa kriticky podívala sama na sebe a aby byla součástí řešení,” píše guvernér. “Jednoduše řečeno, nemáme jinou volbu.”
Zástupci odborů prohlásili, že zvažují iniciovat soudní podání s cílem zabránit ztrátě pracovních míst. “Rozhodně se domníváme, že máme pádné důvody k podání návrhu proti nespravedlivému pracovněprávnímu jednání,” prohlásil mluvčí místní organizace Odborového svazu pracovníků služeb. “Naše kolektivní smlouva nic takového, co guvernér nařídil, neumožňuje.”
Vedoucí představitelé státní správy Kalifornie varují, že již v únoru státu dojdou peníze, pokud se Schwarzenegger a legislativci urychleně nedohodnou na tom, jakou kombinací výdajových škrtů a zvýšení daní eliminovat rozpočtový schodek.*) Jedno je znovu zřejmé: Jistota “místa pod státní penzí” už není, co bývala.
*) Jako každý stát americké Unie nebo místní samospráva kdekoliv na světě, Kalifornie má ze zákona (v případě Kalifornie svojí státní Ústavou) nařízeno mít vyrovnaný státní rozpočet.
***
V sekci EKONOMIKA:
Jiné články k této tématice:
Cyklus privatizace zisku - socializace ztrát
Dalším městům v Kalifornii hrozí konkurzní řízení
Světová finanční krize: Schwarzenberg: “Jsme z lesa venku, ikdyž zatím 'jen' na pasece”
"Toxická" aktiva bank znásobí federální deficity
Problémy nemají (a nezačaly) jenom banky
***