Mistři přípitků
Organizace Toastmasters International zastřešuje celosvětově více než 12.500 lokálních klubů, jejichž členové se pravidelně scházejí, aby rozvíjeli své řečnické a komunikační dovednosti. Tradičním jazykem Toastmasters je angličtina, ale existují také kluby v místním jazyce nebo dvojjazyčné. (U nás je klubů celkem 10, z toho jeden český, jeden bilingvní a zbytek anglicky.)
Typické setkání probíhá jednou týdně navečer v nějaké kavárně či klubovně. Účastní se jej kolem dvaceti lidí a má předem stanovený program. Ten se skládá z krátkých úvodních proslovů (toast je anglicky přípitek), dvou nebo tří hlavních řečí a tzv. stolních témat k mluvení pohotově bez přípravy.
Důležitou složkou programu je hodnocení řečníků ze strany hodnotitelů. V systému Toastmasters zcela chybí role lektora, takže se členové klubu v rolích řečníků a hodnotitelů střídají. Cílem je především poskytování pozitivní zpětné vazby podporující další zlepšování a růst. Vznikající synergie jsou pak zpravidla velmi silné a motivující — nikdo nezůstává stranou a každý má mnoho příležitostí se zapojit.
Nový člen obdrží po registraci základní anglický manuál Competent Communicator obsahující 10 řečnických projektů pro začátečníky, dále manuál Competent Leadership pro rozvoj vůdčích dovedností a předplatné Toastmasters měsíčníku. Rychlost svého postupu si volí každý člen sám. Může mít připravenu řeč téměř na každé setkání, anebo jen občas, když mu to pracovní a rodinné povinnosti dovolí.
Protože jednotlivé kluby fungují samostatně jako relativně nezávislá občanská sdružení, má každý klub trochu odlišnou kulturu a charakter. Tyto jemné rozdíly jsou mimo jiné kořením meziklubových soutěží, z nichž postupují nejlepší řečníci dále do mezinárodních klání. Přirozeně nejde o to porazit ostatní, ale naučit se mluvit ve vypjaté atmosféře před početným publikem.
Silné momenty můžete ovšem zažít při jakémkoli setkání Toastmasters. Témata přednášek nejsou předem dána a každý řečník tedy může hovořit, o čem chce (samozřejmě v rámci určitých společenských mezí). Čím výraznější osobnosti klub navštěvují, tím zajímavější je i obsah přednášek. Zkušenost, kterou to všem zúčastněným přináší, je opravdu těžko popsatelná.
Poté, co jsem osobně navštívil kluby v Bratislavě a Pardubicích, jsem se rozhodl sám jeden v Ostravě založit. Setkávat jsme se začali letos v listopadu a jste kdykoli srdečně zváni. Toastmasters je otevřená, demokratická organizace a všichni hosté jsou u nás vřele vítáni.
Fotografie ze setkání a odkazy na všechny české kluby naleznete v mém článku o Toastmasters: http://navolnenoze.cz/blog/toastmasters/