Cizinci v ložnici
Když se mě občas někdo zeptá, jaký je můj nejoblíbenější web, odpovídám bez zaváhání: CouchSurfing.org — jeho prostřednictvím jsem se totiž seznámil s desítkami mimořádně zajímavých lidí a poznal několik zemí či míst z jedinečné perspektivy domorodců.
Základní princip je velmi jednoduchý. Po bezplatné registraci, přidání fotky a doplnění profilu volitelnými informacemi můžete kontaktovat vybraného uživatele v jiném městě či zemi a domluvit se na přátelské návštěvě u něj doma, třeba i na několik dní.
Podmínkou CouchSurfingu je, že za ubytování ani jinou pomoc se neplatí. Poskytnutí střechy nad hlavou je zcela dobrovolné a ani vy sami nemusíte návštěvy jiných členů přijímat, pokud to sami nechcete, anebo pro ně zrovna nemáte místo či čas.
I pozvání na čaj nebo nabídka provedení po vašem městě se cení. Zejména nováčci bývají opatrní. Někteří začnou ubytování u sebe doma na CouchSurfingu nabízet, až když sami získají dobrou zkušenost v roli hosta a s ní i potřebu tuto nevídanou pohostinnost oplácet.
Síť by nemohla spolehlivě fungovat bez referencí. Po každé zkušenosti s jiným členem sítě mu mohu udělit krátké hodnocení. Množstvím kladných doporučení se důvěryhodnost uživatele v rámci sítě zvyšuje. Negativní hodnocení naopak rychle vytěsní problémové typy.
Důležité je pochopit, že CouchSurfing není seznamka, ani cestovka s ubytováním zdarma. V rámci vaší návštěvy se očekává, že vás hostitelův profil zaujal a že část času strávíte společně. Spíše než o ubytování jde o netradiční způsob poznávání lidí, kultur a míst.
Živě si například vybavuji jednu návštěvu u Adriany v Kostarice. Původně jsme u ní měli s kamarádem být na jeden večer. Protože jsme jí ale byli sympatičtí a měla zrovna čas, vzala nás na 4 dny svým džípem do míst, kam bychom se asi jinak sami nikdy nepodívali.
Od roku 2008, kdy jsem se stal členem, jsem neměl jedinou špatnou zkušenost. Hostit i být hostem byl vždy příjemný zážitek. Dokonce jsem se začal častěji setkávat i s místními členy sítě u nás v Beskydech, protože lidé se zájmem o cestování jsou mi přirozeně blízcí.
Negativa pramení spíše z nepochopení celé věci, než že by byla nedostatkem sítě jako takové. 2,5 miliónu členů sítě spolu musí nějak komunikovat, takže bez angličtiny se prakticky neobejdete. Návštěvy je vhodné začít domlouvat zhruba měsíc dopředu, což také nemusí vyhovovat každému.
Ještě starší než CouchSurfing je obdobná síť Hospitality Club s přibližně 4× menší členskou základnou a vyšším zastoupením členů z německy mluvících zemí. Jeho členem jsem také, ale trochu zaspali technický vývoj, server bývá pomalý a v poslední době už přes něj nenavazuji takřka žádné kontakty.
Oproti tomu CouchSurfing mohu jednoznačně a bez výhrad doporučit, zejména pokud jste otevřeni novým věcem a nejste paranoidní. Strach nemusejí mít ani ženy, které žijí samy. Klidně můžete přijímat žádosti jen od jiných žen, dvojic či mužů s velkým množstvím pozitivních referencí, a ještě si po příjezdu opsat jejich číslo pasu nebo jiného dokladu.
Tvůrci sítě dělají pro vaše bezpečí a pohodlí maximum. Na projektu se mimo jiné podílejí stovky dobrovolníků a tahle dobrá vůle je ve výsledku hodně znát. Z první zkušenosti s CouchSurfingem budete pravděpodobně nadšeni. A po pár dalších už v tom budete sebevědomě lítat, stejně jako já.