Boomerang řecké krize
Boomerang jsem začal číst hned po asi nejslavnější Lewisově knize The Big Short, kterou jsem tady doporučoval minulý týden a fakt je, že se báječně doplňují. Zatímco Big Short rozebírá příčiny finanční krize, Boomerang popisuje její dopady ve světě — Island, Řecko, Irsko, Neměcko či americké městské rozpočty.
Co jsem se tak díval po netu, knize je občas vytýkána povrchnost, s čímž rozhodně nesouhlasím. Naopak a zcela v souladu s tím, co tvrdí Gladwell, obdivuji Lewisův vypravěčský styl. Ono popsat třeba irskou nebo řeckou fiskální krizi jen pomocí epizodických setkání autora s místními činiteli tak, že je to svižné, vtipné, jemně cynické, ale přitom získáte ucelený a velmi plastický obrázek pohnutých událostí té doby, to je něco jako Lewisův nezaměnitelný trademark. A každopádně si udělal domácí úkol, takže pro milovníky čísel nechybí ani tvrdá data, kterými občas podlévá šťavnatá sousta jako třeba líčení setkání s řeckým finančním kontrolorem, mňamky.
Kapitola o Řecku je vůbec asi to nejlepší co si můžete dnes o pozadí řecké dluhové krize přečíst a pak si teprve udělat názor, na které straně stojíte. Boomerang se sice letem světem, ale zato ve velmi zábavných otáčkách vrací k tématům, které dnes hýbou morálními základy Západní civilizace. Když dokážete přijmout, že autorova výprava je skutečná a navzdory leckdy až neuvěřitelným skutečnostem nejde o nové Gulliverovy cesty, tak mu tu trochu sarkasmu ještě milerádi odpustíte. Vyšlo i česky, moc doporučuji!
Tipy na další zajímavé knihy najdete na mém čtenářském blogu Co čtu.