HyperNormalizace
HyperNormalisation je zestřihu nový dokumentární film Adama Curtise, který nabízí asi nejhlubší a nejkomplexnější filmovou odpověď na prostou otázku: Co se to děje s dnešním světem?
Brexit, Trump a milióny uprchlíků pochodující napříč Evropou? To vše je v mysli geniálního levičáka a dokumentaristy BBC spojeno jemným předivem událostí, jejichž počátek a vývoj sleduje svým nezaměnitelným rukopisem komentovaného sestřihu archivních záběrů. A tentokrát to dává setsakra dobrý smysl.
Curtis byl vždy levý na ekonomii, ale v politice a v politické historii exceloval. Toto je naštěstí ten druhý případ — HyperNormalisation je Curtisův nejlepší film od retro-psychologické výpravy The Century of the Self (2002), v níž zkoumal vliv Freudových myšlenek na západní společnost. A to byl prakticky dokonalý film.
Bezmála tříhodinová HyperNormalizace je faktickým završením a syntézou všech milníkových filmů, které od té doby Curtis natočil: Power of Nightmares (2004), Trap (2007), All Watched Over by Machines of Loving Grace (2011) a Bitter Lake (2015). Nejlepší je proto, že nabízí nejsrozumitelnější a nejucelenější odpověď. Může být mylná, ale na rozdíl od minulých snímků nemá divák neodbytný pocit, že nějaká zásadní komponenta pravdy chybí. Je tady všechno měrou vrchovatou a dlouhá stopáž rozhodně není překážkou.
Curtisovi bylo loni 60 a moc bych si přál, aby mohl ještě deset, patnáct let tyto své epochální prostřihy točit. Jeho brutální, místy šokující vizuální i názorovou upřímnost potřebujeme, máme-li lépe chápat mechanismy moci, což je téma, kterým je dlouhodobě přitahován a krouží kolem něj s obdivuhodnou vytrvalostí — ty hodiny a roky strávené v archivu BBC z něj udělaly nevídaný zjev. Žižek je proti němu instantní hochštapler.
Někdo už to nahrál na Uložto, takže vřele doporučuji, nic zajímavějšího letos už na obrazovce nebude: http://bit.ly/HyperN