Proč jsme neprojednali občanské zákoníky

23. 06. 2009 | 14:39
Přečteno 3523 krát
Opravdu nejde o překlep, skutečně se jedná, jakkoliv je to asi obtížně pochopitelné, o dva občanské zákoníky, které měla Sněmovna na nedávno skončené, jedné ze svých posledních schůzí, projednat. Ale jednání o těchto zákonných předlohách odmítla.

Současná vláda, jistě ne ze své vůle, ale v důsledku nesmyslného postupu vlády minulé, totiž měla ve Sněmovně obhajovat dva občanské zákoníky ve zcela rozdílných zněních, pro což bychom patrně jen obtížně hledali v parlamentní praxi obdobu. Stalo se totiž, že na přípravě nového znění občanského zákoníku pracovala jednak skupina pod vedením profesora Eliáše, a tedy v gesci Ministerstva spravedlnosti, ale současně též, pokud jde o část věnovanou problematice bydlení, také pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj. Výsledky byly nejen protichůdné, ale co do kvality zcela nesouměřitelné. Úroveň legislativního návrhu od MMR byla, vyjádřeno jedním slovem, hanebná.

Zabývat se na pravděpodobně poslední schůzi Sněmovny, před mimořádnými volbami, zcela novým zněním občanského zákoníku, v rozsahu téměř 3000 zcela nových ustanovení, nemělo žádný praktický smysl. K vážnému projednávání by tak jako tak z časových důvodů dojít nemohlo a zákon by stejně musel být znovu předložen k projednání novému zákonodárnému sboru, vyšlému z předčasných voleb. Poněkud jiná byla situace u rozsahem menší novely občanského zákoníku předložená MMR, ale zde důvody k neprojednání byly zcela jiné, a já dnes již pomalu lituji, že se vypuštění této novely z programu jednání schůze Sněmovny stalo na můj návrh. Před volbami by totiž předložený návrh zákona byl pro opozici pravým dobrodiním. Při projednávání by se totiž ukázalo, co vlastně strany bývalé vládní koalice pro občany připravují, což by jim nemělo být utajeno.

Co vlastně Sněmovní tisk č. 805, vládní návrh novely občanského zákoníku, obsahoval? Dílem drobné, a zcela nepodstatné změny současného znění zákona, které snad pracovníci Ministerstva pro místní rozvoj považovali za zpřesnění dosavadního textu, ale o nic takového se nejednalo. Tak např. v § 686a odst. 4 text „je pronajímatel povinen vrátit“ měl být nahrazen textem „vrátí pronajímatel“, apod. To však nemělo a nemá žádný význam. Mnohem závažnější však byly návrhy změn, které nesledovaly nějaké konkrétní legislativní úmysly a cíle, ale které, podle mého názoru, byly naprosto nedomyšlené. Tak dosavadní text § 688 „Nájemce a osoby, které s nájemcem žijí ve společné domácnosti, mají vedle práva užívat byt i právo užívat společné prostory a zařízení domu…“ měl být nahrazen textem „Nájemce má vedle práva užívat byt….“. Osoby, které s nájemcem žijí ve společné domácnosti, tedy např. děti nájemce, které nejsou nájemci, ale pouze příslušníky jeho domácnosti, byly z tohoto ustanovení vypuštěny a tedy neměly by právo užívat společné prostory v domě (např. chodby) nebo zařízení v domě (např. výtah). Nemyslím si, že by něco takového mohl někdo myslet vážně.

Další návrhy pak měly významně a namnoze zcela v rozporu s úrovní obdobných a srovnatelných práv v evropských zemích omezit práva nájemců, často ovšem způsobem ledabylým a v praxi obtížně realizovatelným. Tak nově bylo navrženo nové znění odst. 1 § 686, které mělo znít: „Pronajímatel má právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly žít v bytě v normálních pohodlných a hygienických podmínkách“. Dobře, ale co to znamená? Co v praxi znamená „má právo požadovat“? Když se nájemci narodí další – třeba třetí - dítě, v bytě 1+1, má pronajímatel právo požadovat, aby se nájemce vystěhoval, nebo, aby tam to další dítě již nebydlelo? Úprava jistě nemíří na nově uzavírané nájemní smlouvy, neboť zde pronajímatel může takovou smlouvu uzavřít s kým chce, ale na smlouvy již uzavřené a dotýká se tedy práv a svobod nájemců v průběhu nájemního vztahu. Ostatně: podle jakých kriterií se bude ta „přiměřenost bytu“ posuzovat? Jen podle uvážení pronajímatele, když žádný právní předpis, definující tento pojem, neexistuje? Co takové právo ve skutečnosti znamená, ze zákona neplyne. Mohlo by snad jít o jakousi obecnou zásadu bytového práva (nikdo nepochybuje o tom, že byty by neměly být přeplňovány a že lidé by měli žít v bytech normálně a pohodlně), ale takové konkrétní právní ustanovení je v praxi stěží použitelné, a vzbuzovalo by jen oprávněné pochybnosti o skutečném rozsahu práv a povinností nájemců i pronajímatelů.

Stejně tak je tomu i u odst. 2 téhož zákonného ustanovení. Mělo znít: „Je-li pronajímán byt zařízený nábytkem a dalším vybavením (!!pozn. S.K), má pronajímatel právo vyhradit si ve smlouvě souhlas s přijetím další osoby do bytu. To neplatí, jedná-li se o nájemcova manžela, partnera nebo nájemcovo dítě nebo dítě jeho manžela, případně dítě, které bylo nájemci, jeho manželovi nebo partnerovi svěřeno do péče“. Kdo to je, ten partner? Navrhovatel měl možná na mysli partnera podle zákona č.115/2006 Sb. o registrovaném partnerství, ale to z navrženého textu neplyne, jestliže legislativní zkratka /„ registrované partnerství (dále jen partnerství)/“ je uvedena až u § 705a, který není novelou dotčen. Spíše tedy jde o legislativní lajdáctví, než o záměr. To se ovšem nedá říci o dalších částech navržené právní úpravy. Co to je „další vybavení“? Bezpochyby např. tělesa ústředního vytápění, kotel, sporák atd.atd. Jinými slovy: pronajímatel by tedy měl prakticky u každého bytu právo vyhradit si u další osoby, mimo osoby vyjmenované, souhlas s přijetím do bytu. Podle mého názoru je to zcela nepřijatelné. Nájemce by nesměl přijmout do své domácnosti bez souhlasu pronajímatele (nekomunikujícího, nedostupného, na druhém konci světa) např. i svoji snachu, svého zetě a jejich děti, tedy své vnuky! To považuji, s přihlédnutím ke způsobu života české společnosti, bezpochyby za zcela zásadní a nepřijatelný rozpor s dobrými mravy.

Navržená novela se nevyhnula ani problematice nájemného, ovšem závažný problém vyřešila, resp. pokoušela se vyřešit rázně: § 696 odst. 1 měl znít: „Nedošlo-li ke sjednání výše nájemného dohodou a neodpovídá-li výše nájemného v místě a čase obvyklé výši nájemného, rozhodne na návrh pronajímatele nebo nájemce o změně výše nájemného na nájemné v místě a čase obvyklé soud“. Na rozdíl od návrhu nového Občanského zákoníku předkládaného Ministerstvem spravedlnosti, který měl být ve Sněmovně projednáván současně. Zatímco návrh, který vypracovalo MMR, a který je citován shora, neobsahuje žádný způsob, jakým mají soudy zjišťovat místně obvyklé nájemné a soudy by měly být odkázány, podobně jako do nedávné doby, jen na znalecké posudky, ve kterých ovšem znalci, nemajíce žádnou reálnou možnost zjišťovat skutečně placené nájemné, jen vycházeli z nabídkových inzerátů realitních kanceláří (a soudní rozhodování byla tak v této věci neuvěřitelně deformována), obsahuje nový občanský zákoník ustanovení § 2088, kde se v odst. 2 stanoví:„Prováděcí předpis stanoví podrobnosti a postup pro zjištění srovnatelného nájemného v daném místě“. Odlišnost obou ustanovení je zcela zřejmá, včetně nedomyšlenost navržené novely MMR. Neboť jak často by měl nebo mohl pronajímatel, a dokonce i nájemce, požádat soud o stanovení místně obvyklého nájemného? Každý rok? Každý měsíc? Zabývat se takovými návrhy nemá žádný praktický smysl.

Návrh novely občanského zákoníku vypracovaný MMR omezil významně podmínky přechodu nájmu určením, že nájem přechází jen na omezený okruh osob a jen na dobu dvou let – o takových úpravách lze jistě věcně hovořit – ale současně bylo navrženo zvláštní ustanovení, totiž vypuštění dosavadního § 708, který dosud stanoví, že opuštění společné domácnosti nájemcem má pro ostatní osoby, které v bytě zůstaly, stejné důsledky, jakoby nájemce zemřel – totiž přechází na ně nájem bytu. Vypuštěním tohoto ustanovení by znamenalo, že nájem na osoby, které v bytě zůstaly, nepřejde a nebude tedy s nimi možno jako s nájemci zacházet a jednat. Jejich práva a povinnosti, ale bezpochyby i práva pronajímatelů, by byla velmi znejistěna. Důvodová zpráva k tomuto ustanovení říká, že „ je na nájemci bytu, aby posoudil následky, které mohou být s opuštěním společné domácnosti spojeny“. Podle mého názoru je toto ustanovení mimo realitu: nájemce, který opouští rodinu, myslí na zcela jiné věci, než na to, jaké důsledky pro bydlení zbytku rodiny to přinese, a v celé řadě myslitelných případů by to znamenalo vážný a neodůvodněný zásah do života lidí, který od nich nelze spravedlivě požadovat. Ovdovělý nájemce, v jehož bytě s ním žije i rodina jeho syna, se rozhodne znovu oženit a přestěhovat se do bytu své manželky. Rodinu svého syna sebou vzít nemůže. Dostal by po odstěhovaní výpověď z nájmu proto, že užívá dva nebo více bytů /§ 711 odst. 2 písm. c)/, nebo proto, že byt bez vážných důvodů neužívá /§ 711 odst. písm. d)/? Jaké poměry bychom ve státě zaváděli?

Snad zbývá ještě dodat, že návrh novely připravený MMR předpokládal vypuštění jakékoliv zmínky o služebních bytech, tedy nejen vypuštění § 685 odst. 4 obč.zák., ale i §710 odst. 5 a 6, §711 odst. 1 písm. a) a dalších, neboť podle představ autorů, jak ve Sněmovně řekl ministr. C. Svoboda, jsou služební byty bolševický pozůstatek minulého režimu. Opravdu? Nebyly snad ve většině domů i za prvé republiky služební byty pro domovníka, nebyly na každém nádraží byty pro přednostu stanice, v továrnách byty pro hlídače a další nezbytné pracovníky? Šlo o zcela nesmyslný návrh, který by jen současnou situaci tisíců lidí nespravedlivě komplikoval.

Z uvedeného je zřejmé, že Sněmovna neměla žádný důvod zabývat se v časové tísni nesmyslnými návrhy vytvořenými spíše z pochybných ideologických důvodů, než ve snaze zlepšit úroveň našeho právního řádu. Před volbami by ovšem tyto návrhy neměly uniknout pozornosti všech, které zajímá, co jednotlivé strany – bez ohledu na předvolební líbivé sliby – ve skutečnosti po volbách občanům chystají…



Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy