Dvacet let uběhlo jako voda

31. 08. 2009 | 10:56
Přečteno 3434 krát
Zveřejňuji zde odkaz na krátkou filmovou grotesku inscenovanou Společností za veselejší současnost a rozpohybované fotografie pořízené náhodně Tomki Němcem z léta 1989. Dále informaci ze stejné doby o svobodě projevu a policejní moci. Na vše se dá s odstupem času koukat s úsměvem.
K zamyšlení je ze současného pohledu zásadní posílení policejních pravomocí v novém policejním zákoně, stálá vysoká role komunistických struktur včetně StB v rozhodování současné státní správy a samosprávy a nechuť státních institucí v odhalování nepravostí dvacet let starých natož současných.
K nastávajícím dvaceti letům od Sametové revoluce přeji osobní statečnost a angažovanost alespoň v některé z veřejných aktivit, abychom se za dnešní dobu nemuseli stydět.

null
null


Občané zabránili nezákonnému počínání příslušníků StB

V Praze na Karlově mostě probíhají denně diskusní fóra, která se však orgány státní moci snaží narušovat popřípadě jim zcela zabránit. V minulých dnech zde došlo k několika zásahům, např. dne 26.srpna zde byli zadrženi a asi po dvouhodinovém zadržování propuštěni Josef Kuhn, Luboš Vydra, Miroslav Šrámek a Karel Mašek. Dne 30.srpna po 20 hodině se na Karlův most, kde diskutovalo asi 15 lidí, dostavili dva příslušníci StB, kteří dali Stanislavu Pencovi z Mírového klubu Johna Lennona, jenž řídil diskuzi, dvě minuty k rozchodu této skupiny diskutujících. Připojili přitom před svědky pohrůžku, že jinak se bude koupat. Diskutující se vskutku rozešli, nicméně na začátku Karlovy ulice na Starém Městě napadlo pět příslušníků StB Stanislava Pence fyzicky. Bili ho a kopali, až upadl na zem. Mezi nimi byli i dva, kteří předtím žádali rozpuštění diskuzního kroužku na Karlově mostě. Do sporu se vložili kolemjdoucí občané, kteří spolu se Stanislavem Pencem požadovali předložení služebních průkazů od policistů v civilu. Došlo k potyčce, přičemž občané odtrhli příslušníky Státní bezpečnosti od Stanislava Pence a umožnili mu, aby se vzdálil. Při potyčce padaly rány na obě strany, lidé byli na příslušníky StB velmi rozezleni. VB nebyla přítomna, nikdo nebyl zadržen a občané zabránili příslušníkům StB Stanislava Pence pronásledovat. Stanislav Penc není po mlácení raněn, má jen podlitiny. Příslušníci StB navštívili ještě v noci jeho matku a řekli jí, že ho chtějí oznámit pro trestný čin útoku na veřejného činitele. Během potyčky je však Stanislav Penc nenapadl ani slovně ani fyzicky a k útoku na ně nevybízel. Volal pouze o pomoc, když ho bili a kopali. Od října 1987, kdy při soudním procesu s Michalem Mrtvým si vynutili olomoučtí občané propuštění zadržených, zaznamenáváme první případ takového postoje občanů, kteří neváhali použít násilí, aby zabránili zadržení spoluobčana.

Východoevropská informační agentura září 1989

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr B. napsal(a):

Britští komunističtí policajti rozehnali britskou obdobu "czechteku" viz zde http://www.blisty.cz/art/48... Prostě...ti bolševíci jsou všude a nechtějí nechat svobodomyslné mladé lidi se bavit.
31. 08. 2009 | 11:12

Ignác z Toyoty napsal(a):

atum: 29. 5. 18:44 Nový
Vložil: uživatel si přál zůstat v anonymitě ---.net.upc.cz
Titulek: Najdi 5 rozdílů...
Soudem opakovaně zrušené zákazy demonstrací proti radaru, obrněné transportéry, vodní děla, záměrně nízko letící vrtulník ohlušovač projevů, sanitka rozrážečka davu se zapnutým majákem, která mohla klidně jet o pár metrů jinudy, nikoliv skrze dav a neriskovat tak zbrždění, ale asi ji na křižovatce přítomná policie "pozapoměla nasměrovat", těžkooděnci, policejní vozy záměrně nahlas zrychlující s typickým pištěním pneu zahánějící demonstrující studenty medicíny z vozovky na chodník, aby jejich demonstrace vypadala jako školní průvod a nevzbudila pozornost pražanů - to jsou jen některá z mnoha opatření Lagera, policie a městské policie a pražské radnice v režiji ODS proti poklidným demonstrantům proti radaru a vládě.

ZDROJ: časopis týden 5. 4. 2009: "Policie měla nad demonstranty celou dobu převahu. Připravila si na ně obrněné transportéry i vodní dělo."
- opatření při poklidné demonstraci proti radaru

ZDROJ: čt24.cz 27. 5. 2009: "Policistům nezbylo, než sledovat vejce zpovzdálí"
- opatření při volebním mítingu na který mladá modrá-hnědá mláděž veřejně svolává násilníky předem

Myslím, že každý si udělá obrázek sám. Kdo chce fašismus v ČR a evropě, kdo chce americké agenty poškozující konkurenci USA v evropském parlamentu - ať volí ODS.
http://www.lupa.cz/clanky/w...
31. 08. 2009 | 12:39

Ignác z Toyoty napsal(a):

Ve Štrasburku se při příležitosti návštěvy Baracka Obamy konaly tvrdé pouliční boje. Česká demonstrace proti radaru se obešla bez větších problémů. Policie aktivisty ovládla hned na začátku a vedla je Prahou, kudy potřebovala. Americký prezident se tak v klidu dostal na ruzyňské letiště a neviděl ani jediný transparent.

Demonstranti se začali scházet krátce před třetí hodinou odpoledne. Na Václavském náměstí se v tu dobu ukázalo zhruba jen sto aktivistů a nebylo poznat, jestli mezi nimi není víc zvědavých cizinců než lidí, kteří protestují proti radaru. Na tribuně se rozehrávala hip-hopová kapela, která si ve svých textech dobírala českou politickou scénu. Frontman vyzýval lidi k tanci, a ti ho poslouchali. Chvíli to tak vypadalo, že se na Václavském náměstí koná koncert pod širým nebem.

Pak ale došlo i na vážnou notu, začaly proslovy. Mezi řečníky, kteří k davu promluvili, patřil i komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček. "Jsem zvyklý na to, že mě hlídají policisté, ale tohle jsem ještě nezažil," tvrdil a ukazoval na těžkooděnce, které měl v zádech. Starosta jedné brdské vesnice Trokavec Jan Neoral zase nemohl vystát vrtulník, který celou situaci bedlivě střežil ze vzduchu. "Přátelé, chovejte se slušně, sleduje vás vrtulník," glosoval Neoral.

Složení účastníků protiradarového setkání bylo velmi pestré. Potkat se tak mohli členové Svazu komunistické mládeže, komunisté, proameričtí aktivisté s americkou vlajkou i příznivci Dělnické strany. "Je jedno, kdo k jaké skupině patří. Hlavní je, s čím sem přišel," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ dívka s logem Dělnické strany na kšiltovce.

Policie měla nad demonstranty celou dobu převahu. Připravila si na ně obrněné transportéry i vodní dělo. "Chtěli jsme, aby demonstranti viděli, že jejich pochod, který byl pražským magistrátem zakázaný, nebudeme podporovat," komentoval řadu těžkooděnců mluvčí Krajského policejního ředitelství Tomáš Hulan.

Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček davu vysvětlil, že na ně policie vyvíjí nátlak: "Buď poslechneme, nebo policie zasáhne," oznámil. A přesně to se stalo. Dav se sešikoval a zamířil v čele s policisty a antikonfliktním týmem do Krakovské ulice. Pískal, hučel a skandoval hesla jako "Referendum" a "My tu radar nechceme". Ale šel tam, kde ho policisté chtěli mít.

Právě policie totiž určovala směr pochodu. Po trase byli rozestavění těžkooděnci a ucpali ulice, do kterých nechtěli dav pustit. Ten se tedy nemusel dvakrát rozmýšlet, kudy se vydá. Odpůrcům radaru i přes náročný pochod nedocházel dech. Bez ustání pískali a skandovali.

"Padla vláda, padne radar" a "Obamo, radar ne" se neslo Prahou a kolemjdoucí to brali jako zábavné zpestření slunečné neděle. Během pochodu ale došlo k velkým ztrátám na účastnících. Mnozí z nich uvítali, že po cestě potkali hospodu a ztratili se v ní.

Demonstranti si také velmi užili situaci, kdy policisté šli kus cesty po jejich boku. "Pojďte s námi pomáhat a chránit" a "Hoši, vítejte" skandovali vesele.

Aktivisté skončili v ulici Na Pankráci s výhledem na Kongresové centrum, kde se dnes konal summit EU a USA. "Ať vás Obama slyší," pobídl dav Jan Májíček. Obama byl v tu dobu ale už na ruzyňském letišti. Demonstranti, kteří by chtěli zkomplikovat americkému prezidentovi přesun, tak měli smůlu. Májíček pochod ukončil. Policisté nečekali ani minutu, naskákali do přistavených autobusů a aut a z místa odjeli. Demonstranti na ně mávali a tleskali jim. Poctění policisté jim zvesela kynuli a troubili. "Myslím si, že to bylo dneska úspěšné. Kongresové centrum jsme, alespoň symbolicky, dobyli," tvrdil na závěr dnešní akci Májíček. Úspěch si však mohou připsat hlavně policejní velitelé.

http://www.tyden.cz/rubriky...
31. 08. 2009 | 12:40

Ignác z Toyoty napsal(a):

15:20 - Na Václavské náměstí, kde se za účasti asi 300 lidí koná demonstrace "Ne základnám", přišly desítky policejních těžkooděnců. Oddělili náměstí od magistrály. Projevy demonstrantů také ruší vrtulník nad náměstím.
http://www.novinky.cz/domac...
31. 08. 2009 | 12:45

Antropolog napsal(a):

ad PETR B.: Pencové, vítězí nad bolševikem i v USA.

https://www.youtube.com/watc...

AUTOR: "Od října 1987, kdy při soudním procesu s Michalem Mrtvým si vynutili olomoučtí občané propuštění zadržených, zaznamenáváme první případ takového postoje občanů, kteří neváhali použít násilí, aby zabránili zadržení spoluobčana.

Východoevropská informační agentura září 1989"

JÁ: No vidíte, dnešní svobodnou společnost charakterizuje to, že "někteří" občané neváhají použít násilí, aby zabránili zadržení už z principu.

https://www.youtube.com/watc...

Máme být na co hrdí.
31. 08. 2009 | 13:02

Pepa Řepa napsal(a):

Ach, chápu
paní Hradílková pouští Mendelssohnovi Mozarta.

Vy zase čtete Lízince před spaním příběhy Kozího taťky.

Ale proč ne, dvacet let je kulaté výročí.Užijte si to. Vy i Lízinka.Hlavně že mlíko teče.

Jen nebuďte tak skromný.
Tak dlouhý článek a je tam jenom 7x jméno Stanislav Penc.
31. 08. 2009 | 14:27

xxx napsal(a):

Pane Penci, už jsem to psal (a budu psát). Prosím, nemoralizujte do té doby, než přestanete porušovat zákony této krásné země. Jste spammer, to, že Vám to nevadí, neznamená, že to je legální. Ne, není, porušujete svojí informací o zahájení vysílání kozího rádia zákon o některých službách informační společnosti. Do té doby, než budete žít v souladu s právním řádem České republiky, prosím raději mlčte. Děkuji.
31. 08. 2009 | 15:44

Pepa Řepa napsal(a):

To xxx
proč? Co máte proti siamským dvojčatům?
31. 08. 2009 | 15:53

Vrána jaroslav napsal(a):

Pane Penci, ano těch 20 let uteklo. Ta sebranka, která to předala svým modrokošilatým kamošům řízených Havlem je opět zpátky.
Kdo byl vaším učitelem - Lis - je obecně známo a asi jste se toho dost naučil Já mít takový vzor,tak ani nevylézám mezi lidi.
Vím, že máte prostředky , jak lidi soustavně ničit - to už je taková historie žid..-bolševiků, ale to že dnes pasete kozy a oni se pakují v milionech možná bude tím, že on i užitečný idiot se promění v mouřenína, který splní svůj úkol a může jít. Sinekura v podobě pasení koz je opravdu špatným byznysem. Ale ono po pravdě řečeno, svůj ke svému. Chci říci, že pěstování prasat by bylo k Vám sice signifikantnější, ale jelikož nevědomost hříchu nečiní , tak zapla´t pán Bůh za ty kozy u Vás.........
01. 09. 2009 | 00:03

Jan Vaculík napsal(a):

Zdravím pana Standu Pence!
Upřímný pozdrav jeho kozám od našich koček!

Ad Ignác v Kojotě:
Zapomněl jste dodat, že to vše bylo (a je) pod taktovkou jedné stovky rozvědčíků z ruské ambasády...
01. 09. 2009 | 01:15

Admirál napsal(a):

Pane Vaculíku, nesmíte věřit všemu, co píšou noviny... To potom když se provalí, jak to doopravdy bylo, z toho bolí hlava.
01. 09. 2009 | 11:17

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy