Jak stát hledá bič na nepohodlné

18. 09. 2009 | 15:37
Přečteno 6008 krát
Skoro v každé špinavosti, která je v médiích směrem ke korupci a nezákonnosti nebo jen k nestandardnímu chování ze strany politiků a státních úředníku zveřejněna, se vyskytuje buďto příslušník nechvalně známé politické policie komunistického režimu StB nebo někdo z jejich spolupracovníků. I po dvaceti letech je komunistická minulost našeho státu v podstatě utajena a to i přesto, že máme zákonem zřízený Ústav pro studium totalitních režimů, v kterém se jeho současné vedení vypořádalo za dva roky působení s veškerou vnitřní kritikou vyhazovem kritiků nebo osobními a nepodloženými útoky. Většina kauz, u kterých bylo vydáno lustrační osvědčení nebo bezpečnostní prověrka osobám, které na to neměly právo, případně soudní kauzy, kde soud nařídil Ministerstvu vnitra, aby na základě nepředložených důkazů vymazal konkrétního spolupracovníka ze seznamu, je jen ukázkou neskutečna v této oblasti vypořádání se s naší neblahou minulostí.
Tolik na úvod a teď k věci.
Vzhledem k výše uvedenému a především k tomu, že i dvacet let po pádu komunismu je důvodné podezření, že řada lidí je vydíratelná a tím je ovlivňováno jejich rozhodování v rámci státní správy a samosprávy, jsem zveřejnil databázi zájmových osob, kterou StB vytvořila přepisem záznamů z registru svazků na konci 80. let minulého století. Takto vznikla unikátní databáze cca 770 tis lidí, o které měla StB zájem. Tímto se stalo, že jakýkoliv občan, badatel, novinář není odkázán na informace, které kdo cíleně směrem k veřejnosti vypustí, ale může si na stránkách www.svazky.cz jednoduše zjistit archivní nebo svazkové číslo k dané osobě a dál archív, jenž spadá pod Ústav pro studium totalitního režimu, požádat o další materiály. Tedy jde o důležitou archivní pomůcku, která navazuje na cca 850 mil stran dokumentu (20 km archivních materiálů), které 18 let od pádu komunismu v Čechách využívaly tajné služby současného režimu. Dnes již dva roky má tento archiv k dispozici a ke zveřejnění shora jmenovaný Ústav, který ovšem na místo zveřejnění většinu věcí tají, mystifikuje veřejnost a používá nepravdivé argumenty na obranu své nečinnosti. Ústav kontroluje rada volená Senátem. Ta stejně jako hlavní propagátoři vzniku Ústavu jako např senátor Jiří Liška k celé věci mlčí. Liška s odůvodněním, že věci moc nerozumí a rada podle slov jejího člena Patrika Bendy (donedávna senátního asistenta právě senátora Lišky) rozhoduje kolektivně a tudíž bez zodpovědnosti konkrétních členů.
Co se právě děje.
Od začátku ředitel Ústavu mystifikoval veřejnost tvrzením, že jeho Ústav nemůže onu databázi zveřejnit a osobně útočil a zlehčoval důvěryhodnost databáze. Řada sdělovacích prostředků označila tuto databázi jako databázi spolupracovníků StB i přesto, že je od začátku zřejmé, že nejde o databázi spolupracovníků StB, ale jedná se o databázi všech, o které měla StB zájem. Policie Východočeského kraje zahájila již před 3 měsíci šetření, zda nedošlo z mé strany k porušení zákona, stejně tak jako Úřad pro ochranu osobních údajů. Problém je v tom, že mně žádná z těchto institucí nesdělila fakt, že vyšetřují nějakou mojí aktivitu.
Zdá se, že se v brzké době dočkám pokusu o skandalizování mé osoby jako za těchto dvacet let již několikrát. Je to hanba současného stavu fungování jmenovaných státních institucí. Jak vše v roce dvacátého výročí konce komunistického režimu dopadne se zajisté dozvíme v následujících týdnech. V pondělí jdu na Policii ČR do Jičína zeptat se jaké, že to vyšetřování vedou k mé osobě, aniž by mi to sdělili a příští týden mně na stejnou otázku odpoví i Úřad na ochranu osobních údajů.
Co dál.
Co se týká Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho rady, budeme muset, zdá se, počkat na odsunutý konkurz na ředitele této instituce, který proběhne v prosinci tohoto roku. Důkladná analýza nečinnosti Úřadu, plýtvání se svěřenými finančními prostředky, více než špatná manažerská a personální práce, a ukázka účelově zveřejňovaných informací by mělo vést k nezvolení Pavla Žáčka ředitelem. Mělo by ovšem vést i k sebereflexi radních Ústavu, aby se začali skutečnou situací v Ústavu zabývat a nespoléhali se jen na dodávané informace Žáčka nebo Bendy.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

siven napsal(a):

A co říkáte na poslední krok, podniknutý paní Vondráčkovou a jejím manželem vůči paní Kubišové?

To už je opravdu zralé na přejmenování ČR na Koucourkovstán.
18. 09. 2009 | 18:17

Stanislav Penc napsal(a):

Jednou me vypravela Kamila Mouckova, ktera byla v roce 1968 moderatorka v televizi, ze ji po jejim vyhozeni stridala pani co ji po 20 letech stridala i ve Svobodne Evrope, kdyz ji dali sbohem i tam.
18. 09. 2009 | 18:58

Honza Český napsal(a):

Jednou jsem slyšel vyprávět bývalého estébáka, že nebýt Pence a Cibulky, tak si musí bývalí estébáci někoho takového vymyslet

No není to paráda, když jsou dokumenty zločinecké organizace vydávány za důkaz pravdy ?

Není to paráda, když se ještě nyní kdejaký čecháček třese před novým odhalením z archívu StB ?

O tom se estébákům před dvaceti lety ani nesnilo …
19. 09. 2009 | 02:15

zdesta napsal(a):

Pan Penc.Vážený pane,žijeme ve státě kde umřel zdravý rozum.Zádné ústavy,nebo změny na postech ředitelů nic nezmění.Chamtivost,korupce,protekcionalizmus,amorálnost a podobné "bohulibé" vlastnosti nejsou jen výsadou agentů STB.To je absolutní nesmysl,protože tyto vlastnosti jsou známé po celém světě.Máte sice snahu,ale přicházíte s křížkem po funuse.
19. 09. 2009 | 10:22

otokar napsal(a):

Stanislave!
Vy tím ředitelem být nemůžete,zapomeňte na to, i když se cítíte zkřivděn ve svých zásluhách disidenta 1. řádu. Napáchal byste tam stejné škody jako na koksovně Stonava. Jste jen neřízená střela, naštěstí neaktivovaná. Máte méně rozumu, než ty Vaše kozy.(cz)
19. 09. 2009 | 10:43

Karel III napsal(a):

Pane Honzo Český,
ten výrok vám známého bývalého estébáka mi přijde věrohodný ačkoli jsem jejich výroky poslouchal jen když jsem si nemohl pomoci. Měl jsem to štěstí, že mě ten musposlech nepotkával často. Nepamatuji si, že bych ty zaslechnuté výroky "dával dál", ale vyloučit to nemohu. Pokud se tak stalo, nebylo to ani částečně za cizí peníze, ale úplně z vlastní blbosti nebo nějaké jiné indispozice.
Vy jste mě na malé ploše v krátkém čase překonal. Vy takovou estébáckou nejapností argumentujete proti panu Cibulkovi i proti panu Pencovi.
Přitom stačilo napsat, že se vám počínání výše jmenovaných nelíbí, protože mnohým bere klid na práci... Pardon, píšete to jinak. Víte, že mi výrok o tom, že někdo používá dokumenty zločinecké organizace jako důkaz pravdy připomíná další nejapnost?
Domnívám se, že je fatální nepodařeností padající na vrub tlustočárystů všeho druhu, že je dnes z dokumentů StB nebo jim podobných stále možno příležitostně poodhalovat.
Neznám motivy pánů Cibulky a Pence, považuji je však za ty, kteří se podle svých možností snažili a snaží, aby se (vaše taxace) třesoucí čecháček mohl vyrovnat s krutou nepřízní osudu nebo, tam kde je to na místě, mohl přijmout odpovědnost.
A o čem se kdy jakému státnímu bezpečákovi snilo je mi opravdu jedno.

Pane Penci,
neměl jsem a nemám zvláštní důvod přehrabovat se v minulosti své, svých blízkých a přátel nebo známých.
Prohledávání vámi zveřejněné databáze bylo, domnívám se, posledním takovým výletem na téma komunistická diktatura a já. Nenašel jsem tam nikoho byť jen příležitostně známého. Prohlížel jsem, přiznávám, skoro bez obav, že tam bude "něco na mě" (vysvětlil mi to, dávno už, jeden rozšafa slovy "oni se nezajímali o kdejakého blbce"). Prohlížel jsem až s nechutí, že tam najdu, lhostejno v jaké "roli" odkaz na mě osobně známého člověka, nestalo se.
Díky za váš čas, který mi takovouto pohodlnou možnost "zpětného" pohledu přihrál. A upřímně řečeno, asi bych vám neděkoval potom, kdybych nalezl.
Takže už jen nakonec: Díky bez zbytečného zdůvodňování.

P.S.
Tak poslední výlet do ústavně zakotvené diktatury? První slovo, které mi reCAPTCHA namaloval, -a, -o je longtime.
19. 09. 2009 | 11:31

krajtl napsal(a):

Nálepkování StB, KSČ a podobnou municí do hnojometů se zakrývá skutečná podstata: Morálka, pravda, objektivita. Tak nějak se nám tu zabydlelo podivné schema podle nějž lze lidi dobé a poctivé poznat podle stranické knížky (třeba i bývalé), podle zařazení do nějakého seznamu, nebo podle náboženského vyznání. Tento přitroublý schematismus má v 'mysli' novinářů hluboce zapuštěné kořeny, a sílí tím víc, čím déle se navzájem utvrzují ve své stupiditě.
19. 09. 2009 | 14:09

Targus napsal(a):

To krajtl:

zcela souhlasím.

To autor:

Člověče, já být Vámi, nechám si rychle udělat nějakou prověrku i na ty kozy. Samozřejmě ty čtyřnohé a chlupaté. A zkontrolovat vemena, jestli tam nemají schované průkazy BIS-ky.
Jinak se Cibulkovi a policajtům neubráníte.
20. 09. 2009 | 00:05

Krištov napsal(a):

Pravda a láska vítězí nad lží a nenávístí v Banán-česku.
20. 09. 2009 | 12:08

anti-kozy napsal(a):

Opět jeden z neúspěšných pokusů S. Pence o zviditelnění. Teď pár faktů: stránky http://www.svazky.cz způsobily a pořád způsobují nesmírný chaos především u lidí, který dané problematice nerozumí. Databáze poskytuje jenom záznamy s registračními, případně archivními čísly, ale nic neříká o kategorii, ve které byl daný člověk veden. Tak se pak mylně spousta lidí domnívá, že všechny osoby uvedené v databázi spolupracovali s StB. A v mnoha případech jde jenom o registraci ohledně styku se státním tajemstvím. Myslím, že i proto odmítal Ústav a Archiv zveřejnit předmětnou databázi. Navíc na požádání Archiv bezpečnostních složek poskytne úplný přehled o všech svazcích, které byly vedeny StB na konkrétní osobu. Jestli se p. Penc vyrovnáva s komunistickou minulostí způsobem chaosu a hledáním vlastního prospěchu, tak dělá především medvědí službu komunistům.
21. 09. 2009 | 11:17

maxa napsal(a):

Jak je vidět tak mr. Penc je další zneuznaný bojovník za demokracii.Protože nedostal žádné vhodné koryto, tak aspoň ukazuje jak je důležitý. Poškozuje lidi, kteří jsou vedeni v seznamech StB jako nepřátelské osoby ale díky panu Kozímu princi ńa ně teď lidi plivou. Zalezte do chlívku kam patříte pane Penci.
04. 10. 2009 | 15:53

Karel Svoboda napsal(a):

Pane Penci, v seznamu StB, který jste zveřejnil jsem se našel i já. Proč jste už tehdy neuvedl, že u svazků V xvz jde o osoby, které StB sledovala? Považujete se za ochránce lidských práv, ale ublížil jste více lidem než samotná StB.
05. 10. 2009 | 23:37

stanislavpenc napsal(a):

Pro pana Svobodu a pripadne dalsi:
Od prvniho okamziku jsem uvadel, ze jde o prepis zaznamu svazku, terdy souhrn cca 770 tis lidi o ktere mela StB z jakýchkoliv duvodu zajem. Staci si do databaze natukat napr jmemo Vaclav Havel, Marta Kubisova atd a vse je jasne. Nebude to treba tim, ze ne kazdy ma ciste svedomi?
11. 10. 2009 | 14:27

Jiří Fojtík napsal(a):

Děláte to dobře. Nenechte se otrávit darebáky!
28. 10. 2009 | 17:56

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:20

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 10:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy