Na co má vlastně člověk právo a co naopak nemůže odmítnout, když se - ať už nedopatřením či proto, že porušil zákon - ocitne v rukou policistů? Co smí a nesmí zadržený, co zatčený či ten, na koho soudce uvalí vazbu? Na tyto otázky odpovídá další článek, který zaslal pan Petr Hemmr.
Také druhý článek Petra Hemmra popisující průběh trestního řízení v České republice (hodně se o tom nyní diskutuje v souvislosti s ukončeným vyšetřováním místopředsedy vlády Jiřího Čunka) vyvolal velký zájem. Pan Hemmr se proto rozhodl vysvětlit, kdy může být občan zadržen a za jakých podmíněk na něj může být i uvalena vazba.
Vzhledem k velkému zájmu, který vyvolal text popisující průběh trestního řízení v České republice (hodně se o tom nyní diskutuje v souvislosti s ukončeným vyšetřováním místopředsedy vlády Jiřího Čunka) poslal pan Petr Hemmr další příspěvek. Tentokrát o roli státních zástupců. Právě jeden z nich, Arif Salichov stíhaní obviněného Jiřího Čunka zastavil.
Zpoza oceánu dorazil mejl od publicisty, prozaika, politologa a právníka, profesora státovědy a mezinárodního práva na State University of New York v Binghamtonu Otto Ulče. Vzpomíná v něm na svá setkání s Ludmilou Brožovou-Polednovou, prokurátorkou z procesu s dr. Miladou Horákovou, kterou v nedávných dnech navrhl obžalovat Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.
Ne každý si může zřídit blog na stránkách Aktuálně.cz. Redakce si vytipovává zajímavé popř. známé osobnosti, o nichž se domnívá, že by jejich názory mohly čtenáře zajímat (a nemusí to být vždy zájem souhlasný), a těm pak sama blog nabízí. Nicméně na její redakční mejl blogy@aktualne.cz přichází řada zajímavých textů i od čtenářů a diskutujících. Některé vybrané dostanou prostor v tomto blogu.