Jak to tak vypadá, asi opět budu muset k textu pana Jana Bernánka, Energetika po Fukušimě:Obnovitelné zdroje versus jádro (část II), dodat krom jeho A i mé B. Opět to bude celkem volná reakce, příležitostně se proto odkáži k jeho staršímu článku Jak Fukušima otřásla jadernou energetikou a na článek Jádro za zenitem?, kterým jsem na něj reagoval.
Kvalitu povědomí o problému klimatických změn u nás ilustrují výborně různé drobné epizodky, kterých jsem si v posledních měsících všiml a zatím nestačil zapomenout.
Austrálie je země trápená žízní. A lesními požáry. Bydlíme v Melbourne a máme chalupu, jak velí český bonton, přes 200 km daleko, v horském hřebeni zvaném Viktoriánské alpy. Je to hustě blahovičníky porostlá oblast, chalupa je na osamělém místě nad hranicí sněhu přes tisíc metrů nad mořem. Rád tam jezdím již proto, že je to blíže k nebi. Někdy až příliš blízko. Během jednoho odpoledne jsem tam slyšel opakující se přelety vrtulníků a naráz jsem uviděl na protějším úbočí vzdáleném nějaké dva kilometry stěnu hořících stromů, hasiči se lesní požár pokoušeli uhasit ze vzduchu. A tato podívaná byla doprovázena hlukem připomínající řítící se rychlík. Nedlouho před tím hořel les za chalupou, ke které se přiblížil na deset metrů, exilový Pán Bůh nás ochránil a změnil na poslední vteřinu směr větru. Neměl jsem již chuť tuto zkušenost opakovat, skočil jsem do auta a dal se na útěk, chalupa zůstala nezamčená. Na cestě jsem viděl v suchém porostu hořící ohniska zřejmě zapálená létajícími jiskrami, mají dolet mnoha kilometrů. Po krátké vzdálenosti již plným plamenem hořely stromy, které z obou stran těsně lemují tuto horskou štěrkovou silničku, vedla do pekla a nikoliv do nebe. S obtížemi jsem se otočil a vydal se na jinou únikovou cestu, naštěstí tam byla a požár ji zachvátil o něco později.
Dovolím si velmi volně reagovat na blog pana Jana Beránka s názvem: Jak Fukušima otřásla jadernou energetikou.
V neděli odpoledne jsem si s přáteli byla prohlédnout díla impresionistů, surrealistů a současných umělců vystavená v londýnském aukčním domě Sotheby´s před tím, než půjdou do dražby. Mezi plátny Marca Chagalla, kresbami Picassa a sochami Henryho Moora mě přítelkyně upozornila na kubistickou malbu Josefa Čapka. (Pro zájemce, bude se dražit dnes a její cena je odhadnuta na osmdesát až sto dvacet tisíc liber.)
Od 1. února musíte mít novou dálniční známku! Meldovala media už koncem ledna a od 1. února nám Policie ČR začala rozdávat symbolické pokuty za naše lajdáctví. Nic proti, aktuální dálniční známka patří k povinnostem zodpovědného řidiče a tečka.