Odešel velikán, Einsteinův kolega
Narodil se v roce 1911, doktorát z fyziky získal už ve 21 letech na universitě Johna Hopkinse. V polovině 30. let odejel do Dánska na roční stáž, kde se ve spolupráci s N. Bohrem zaměřil na problémy jaderné fyziky. Po příjezdu Bohra do USA v roce 1939 spolu pracovali na universitě v Princetonu, spolu vypracovali teorii štěpení jader.
Na tyto práce navázal účastí v projektu Manhattan, kde významě přispěl k vývoji atomové bomby. Později se stal blízkým spolupracovníkem E. Tellera při vývoji vodíkové bomby, k jejímuž vývoji též významě přispěl.
Později už se věnoval hlavně teoretické fyzice (tedy snad :-). Velmi významné jsou jeho práce v obecné teorii relativity, je autorem i názvu black hole (z roku 1967). Lze říct, že jistou dobu byl vůdčí osobností v této oblasti. Úzce spoluracoval i s Einsteinem a zvolil odlišnou cestu, ve snaze sjednotit elektromagnetismus a gravitaci vyšel pouze z teorie relativity. Vznikla tak ucelená teorie s názvem geometrodynamika, která je považována za završení klasické obecné teorie relativity. Nedokázala však vysvětlit kvantové jevy a proto ji v sedmdesátých letech opustil.
J. A. Wheelera lze také považovat za jednoho ze zakladatelů kvantové teorie gravitace, ve spolupráci s de Wittem setrojil první "vlnovou funkci vesmíru". Celé generace studentů teoretické fyziky ho však znají především jako spoluautora jedinečné obsáhlé učebnice obecné torie relativity s názvem "Gravitation", na které spolupracoval se slavnými fyziky Ch. Misnerem a K. Thornem.
Odešel jeden z nejgeniálnějších mozků 20. století, čest jeho památce.
Karel Mueller
A ještě jeden zajímavý odkaz l.s.