Hlad, Kenny Rogers a poker
Můžete být nejkreativnější, nejinteligentnější, nejmajetnější, nejznámější či mít nejvíce byznysových kontaktů, ale bez hladu po úspěchu a dravosti se projekt nikam nepohne. Právě tato vlastnost má však svoji hodně temnou odvrácenou stranu.
Každý den pravidelně narážím na 1-2 nové projekty, které se dají dělat. Vždy mi je představí nějaký dobrý kontakt a vysvětlí mi, proč do nich zainvestovat prostředky. A nejlépe jenom ty moje. Každý se přitom cítí nesmírně uraženě, když s poděkováním odmítnu a pošlu jej za někým, kdo by podle mne mohl mít o projekty upřímný zájem a zapadalo by mu to mnohem více do jeho koncepce. Narážím na to stále více a více kvůli tomu, že mám také “čínské kontakty”. A dnes je každý jen maličko spojený s Čínou permanentně bombardovaný zájemci něco prodat nebo expandovat na tento trh. A to od technologických firem (většinou bez kapitálu), přes retail (většinou bez jediného kontaktu), až jednotlivce snící o založení “toho jediného a nejlepšího investičního fondu” (s problémy skoro všude). To že je něco naprostá blbost víte často hned z první dobré. Občas se ale najde i projekt, který je kvalitní a právě jeden z posledních mne přivedl po letech zpět k písničce, kterou jsem vždy považoval za geniální. A to “Gambler” od Kennyho Rogerse. Než budete číst dále, tak si doporučuji poslechnout - zde. A to nejméně 3x.
Celá píseň je v podstatě o čtení lidí a o tom, jak se při které situaci zachovat - držet, položit, odejít od stolu, utéci. Těch inspirativních pasáží je tam ale hned několik. Až zpětně s odstupem 10 let každým poslechem mne píseň vždy přivede na nějakou zkušenost či myšlenku.
Vy totiž velice chcete všem věřit. Už jsem v tomto udělal spoustu chyb a spolupracoval jsem hned s několika “podvodníky” či “tlučhuby”. Ne nadarmo se hovoří o škole života. Právě zde je i píseň geniální, protože se v ní zpívá o starém a zkušeném gamblerovi, který dokáže číst v lidem v tvářích. Ten mladší to neumí a ani nejlepší školy mu to nikdy neumožní. V tomto vidím obrovskou přidanou hodnotu zkušených lidí. I proto mám obrovský respekt ke všem Frolíkům, Wichterlům, Juříčkům či Světlíkům. Právě pro jejich cit pro čtení situace. Nemyslím si, že ještě přijdou s geniální myšlenkou na nový produkt ve srovnání s hladovou konkurencí. Udržet impérium je ale často obtížnější než vybudovat království.
Hlad po tom být lepší se nyní i pro mne stává klíčovým parametrem na nové projekty. Když jsem nedávno cestoval taxíkem na letiště, tak se mne ptal již i taxikář, jak uspět v Číně. Má odpověď byla stejná jako kdekoli na světě. Jsou podle mne JEN 3 možnosti - být nejlevnější, být nejlepší nebo mít nejlepší distribuční síť. Nic jiného neexistuje. Já přitom být nejlevnější nechci a distribuční síť je strašně finančně náročná na vybudování. Takže člověku nezůstane než zápasit s nejlepšími institucemi v segmentu.
A kde je slib z počátku a pointa celého textu? Ta je právě v přílišném hladu. Stejně jako nenažranost v potravinách škodí nenažranost i v podnikání. Příliš hladu po úspěchu totiž člověka může nejenom donutit se rozhodovat na klíčových křižovatkách chybně, ale i v tom šťastném případě správného rozhodnutí bez dalšího způsobit nesoustředěnost na klíčový cíl. Pakliže se já nyní věnuji vzdělávání, tak nebudu současně vynakládat větší úsilí v retailu či energetice. Přílišný hlad nemusí navíc znamenat jen nevůli nějaký projekt nedělat, ale současně paličaté odmítání změnit své rozhodnutí a “položit” projekt neúspěšný. Kdo nehrál poker nepochopí, jak komplexní tato hra je a jak moc má společného se světem podnikání. Vždyť nakonec i Kenny Rogers zpívá o tom, že peníze se nemají počítat u stolu během hry, ale až v momentě, kdy už člověk dohrál!
PS: Píši tento příspěvek den po volbách, tak je nemohu zcela ignorovat. Proč Andrej Babiš a Tomio Okamura jsou vítězi? Můžete mít proti nim jakékoli námitky, ale právě dokončenou kampaň si oba skutečně tvrdě odmakali.