Máme co slavit?

14. 11. 2009 | 00:08
Přečteno 5531 krát
Pět poznámek o docela obyčejných narozeninách

1.

Většinu devadesátých letech jsem strávil za hranicemi a mým jediným kontaktem s domovem byly občasné návštěvy v čase, kdy se v dobrém i zlém formovala dnešní podoba České republiky. Během každé tehdejší návštěvy mě nadchly viditelné změny. Čistší, barevnější ulice, zlepšující se kvalita života i životního prostředí, dokonce se mi zdálo, že se k sobě lidi chovají lépe – viděno v ostrých střizích filmu přerušovaného mnohaměsíčním odloučením. Skepsi přátel, kteří v Česku žili, jsem odečetl jako automatický národní pesimismus. Američan vidí poloplnou sklenici, a tu samou považuje Němec za poloprázdnou, zatímco Čech dumá, jestli mu ji soused neotrávil.

Občas k nám dolehly ozvěny výstřelů grunderského kapitalismu, korupce, xenofobie a dalších fenoménů, považoval jsem je však za přechodné bolesti; řečeno s Vladimirem Iljičem, dětské nemoci (pravičáctví v kapitalismu). Ještě po návratu do Prahy na začátku století jsem měl každé novinami odhalené Olovo za dobrou zprávu, jež povede k očistě. S ohledem na stav, v němž jsme dnes, jsem se pletl. Nikoliv dětská nemoc, ale počínající příznaky chronické choroby.

Život v Česku je neoddiskutovaleně lepší než za komunismu (prosím pedanty a podučitele, aby nás ušetřili vysvětlení mé terminologické „nepřesnosti“; většina z nás dobře ví, co myslím komunismem). Dokládají to statistiky průměrných příjmů i běžné rozhlédnutí po většině míst. Máme svobodu a možnost žít, jak chceme, dělat, co umíme a dokázat, na co máme.

Smutek ze zpětného pohledu nespočívá v tom, že bychom stáli na místě, ale kvůli neodbytně se vtírajícímu pocitu, že jsme měli být mnohem, mnohem dál.

2.

To, co teď čtete, píšu v Moskvě. V televizi běží zpravodajství BBC. Právě ukazují téměř dokončený osmisetmetrový mrakodrap Burdž Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Kolem této pouštními krystalky pocukrované, o pár stovek metrů nižší stavby jsem projížděl loni v září.

Jako symboly ctižádosti jsou mrakodrapy unavenou metaforou a nadto má jejich poslední generace na Blízkém východě (Burdž bude nejvyšší na světě jen chvíli, předežene ho kilometrový pivot v saúdskoarabské Džiddě), jakkoliv esteticky ohromující, co do činění spíše s kompenzací arabského komplexu méněcenosti než s čímkoliv jiným. Ale přesto...

3.

...nesrovnávám Prahu s Dubají, Český Krumlov s Petrou a Chánov s Gazou. U Burdže ovšem nemůžete nevnímat kombinaci vlastností, jež v Česku vidíte jen výjimečně: ctižádost spojenou s důsledností a odvahou. I proto jsme tam, kde jsme.

Naše ekonomika je jen okrajově součástí budoucnosti. Kde je nespoutaný rozvoj strategických odvětví podepřený výzkumem a školstvím, který nám za dvacet let umožní hrát na vrchní šachovnici? Většině z nás je lhostejné, na které šachovnici hrajeme, pokud právě není v sázce Premier League, Euro, či jednou za sto let česká účast na mistrovství světa ve fotbale.

Kvalita českého školství je podprůměrná. Hlavní a téměř jedinou příčinou tohoto stavu je neochota politické reprezentace investovat do vzdělanosti víc – několikanásobně víc – než tak činí, její neschopnost obsáhnout, že vzdělání má mít přede vším přednost. Po vstupu do Evropské unie a NATO měl každý ministr školství automaticky být prvním místopředsedou vlády, nejprestižnějším postem kabinetu. Namísto toho, použijete-li v politických kruzích termín znalostní ekonomika, odpovědí vám v lepším případě bude zdvořilé ticho, v horším výsměch.

Pak se dějí věci. Brilantní Tomáš Sedláček neobhájí dizertační práci, zato po planetě běhá JUDr. Stanislav G. „Džíííí....,“ zatajil by údivem dech Američan, kdyby tomu rozuměl (namístě je přiznat barvu: Sedláček je přítel, jsem tedy zaujat a toto je závislé povídání nezávislé na jakémkoliv pokusu o nezávislou analýzu).

Jsou objektivně horší příklady. Ve šťastnější části Evropy a Spojených státech se v dobrých školách děti neučí, jakých pět písmen se spojí v název hlavního města Francie. Učitelé se je snaží vyprokovat k vysvětlení, proč – proč právě Paříž. V Česku pořád za znalost platí vyplnit slepou mapu.

Tristní stav politiky je na studii, ne pár blogově neodpovědných nadechnutí. Od devadesátých let se nejen nezlepšil, ale je zevnitř dokonce horší, než jak se jeví zvenčí. Ne, že byste v politice nenarazili na inteligentní, slušné lidi, které kromě osobních ambicí (což je normální a žádoucí) pohání i snaha prosadit něco, čemu věří, že obohatí život většiny. Blbé je, že když někoho takového potkáte, musíte se ovládat, abyste nevyjekli překvapením jako školačka v zákulisí koncertu Miley Cyrus. Bojím se, že až se ten jejich domek z karet sesype v jakési Tangentopoli II, přijde český Berlusconi, nebo horší šarlatán.

4.

Zde v Rusku nabere cestovatel perspektivu. Politika je hlubší žumpa než ve Střední Evropě; korupce, krimisféra jiných rozměrů, politické vraždy. Zato Moskva udělala od konce osmdesátých let obrovský pokrok opticky umocněný její startovní pozicí o půl galaxie za Prahou. Dnes je na tom v několika ohledech, ač ne celkově lépe.

Nejvíc mrzí srovnání českých a ruských elit. Ten zápas na Letné domácí mužstvo nevyhrává. Říkám-li elity, nemíním chlápka v Armani nasedajícího za asistence bodyguradů do neprůstřelného lexusu na Lotte Plaza před Kalinou. Kalina je topmodelka-restaurace shlížející z jedenadvacátého patra na metropoli - pohrdavě, přesně, jak se slečny na molu dívají na nás.

Mám na mysli skutečné elity, které vědí, koho by obsadily do role Wolanda, že Iosif Heifets natočil nejlepší Dámu s psíkem, kde na Tverské koupit hodinu před půlnocí Achmatovou (je ve výloze), případně co a jak hrála naposledy Helen Mirren v National na Southbank.

5.

Organizátor úterních oslav revoluce David Gaydečka nás, někdejší účastníky demonstrace na Národní, zve pod transparentem: Máme co slavit. Přijdu, protože se mimo jiné chci od Davida dozvědět, co. Že se máme lépe, že každý z nás, ať bydlí v Bílovci nebo Buenos Aires může žít ve světě, v němž Burdž Dubaj není jen exotický sen jako sendvič obklopený nočními můrami, mělo by být normální a ne k oslavě. Oslavuje se úspěch. Pokud mi to nevysvětlí, budou to docela obyčejné narozeniny.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tužka napsal(a):

Přepsat,Vážený,přepsat.Do Česko-Moravské kotliny je třeba přijít přát s jinou kyticí,ne takovou,umělou,ohromující svou velikostí,svou vyumělkovanou barevností,jen ať si všichni sednou na zadek s ústy dokořán.Přineste dvacet růží,jemných barev,/rudou vynechte/ jemné vůně,bez dalších oslňujících ozdob a i s trny,ty k růžím patří. Dnes se to nepovedlo,škrtám.Tužka.
14. 11. 2009 | 00:51

klient napsal(a):

Letná, Letná ... Není to ta plocha, kde se už nikdy nikdo nesejde, protože je poddolovaná, jak po válce? Oni ti nahoře Blanku dobře naplánovali, jinak by hrozilo nebezpečí, že se tam za pár dní zase sejdeme - my, co jsme tam před 20 lety mrzli. Sebrali nám všechno, kromě nezaměnitelného parku i plac.
14. 11. 2009 | 01:15

Béda napsal(a):

Autor,

když čtu tu tlačenku, v duchu se mi vybavuje dr. Horst Fuchs a jeho Teleshopping.

No nevěřte Horstovi, světoběžníkovi a vykladači snů! Po Telemarketingu na tabákové produkty a radar, přichází Telemarketing dějin.
14. 11. 2009 | 06:30

otokar napsal(a):

Kliente,
tak to jste Vy,kdo volal:Ať žije Adamec?
14. 11. 2009 | 08:16

Tužka napsal(a):

Vážený pane,přemýšlím,co všechno z Vašeho příspěvku u mne vyvolalo tu striktní a odmítavou reakci a k tomu jsem ji napsala jako první. Zamyslím se ještě jednou.Několikrát připomínáte mrakodrap v Dubaji.Viděla jsem jeho snímky,dobře nafocené ve dne i v noci. I já,stará a tolikrát ořezávaná tužka,jsem měla na pár okamžiků pocit,jaký asi zažíval každý středověký venkovan,když jedenkrát za život viděl ve městě nádhernou katedrálu.Úžas,co všechno lze dokázat.Ale pak se/ten venkovan/vrátí domů a jde do svého chléva a ví,že největší zázraky jsou ty v okamžiku rození mládˇat:hříbat,telat,jehňat,kůzlat,kuřat..a jde na své malé pole a ví,že tady se bude zas a znova odehrávat zázrak rašení obilí,toho obilí,které dává chléb náš vezdejší,bez kterého by se nepostavily katedrály ...kdysi dávno a oslnivé katedrály dnešní doby.Už vím,co mi chybí ve vašem článku,víc pokory úcty k lidem a věcem naprosto obyčejným.Tužka
14. 11. 2009 | 10:36

Jirka napsal(a):

Pro Tužku:
Máte mojí hlubokou poklonu.
14. 11. 2009 | 11:23

Martina K napsal(a):

tak to se mi snad jen zda.
"...nesrovnávám Prahu s Dubají, Český Krumlov s Petrou a Chánov s Gazou. U Burdže ovšem nemůžete nevnímat kombinaci vlastností, jež v Česku vidíte jen výjimečně: ctižádost spojenou s důsledností a odvahou. I proto jsme tam, kde jsme."
Srovnavate, jen si to nechcete priznat.
Muzete mi laskave prozradit, kde obcane Dubaje projevili svojitižádost spojenou s důsledností a odvahou? Na wiki ctu:
Hlavním architektem je chicagská firma Skidmore, Owings and Merrill, developerem je EMAAR Properties. Na stavbě se podílí i americká firma CBM Engineers Inc a stavební společnosti Samsung Constructions, BESIX a Arabtec. Část výtahů na stavbu dodala pardubická firma Pega Hoist. Samotnou stavbu staví dělníci z Pákistánu, Indie, Bangladéše, Číny a Filipín.
Jo jiste, kdybychom meli ropy jako Dubaj, mohli bychom si koupit lidi kreri za nas budou premyslet a na veskerou manualni praci bychom si poridili otroky z Asie. Uz vidim, jsk se citim dusledna, odvazna a ctizadostiva. Jdete se budnout. Tak jste mel zustat v zahranici jako ja a mnoho dalsi a postavit si vlastni katedralu, kdyz vam to v Cesku nejde.
14. 11. 2009 | 12:10

Martina K napsal(a):

zapomnela jsem na ten clanek o pardubickych vytazich v Dubaji:http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/7451/nejvyssi-mrakodrap-sveta-v-dubaji-vyrusta-pomoci-ceskych-vytahu/
14. 11. 2009 | 12:13

vlk napsal(a):

Původně jsme si myslel, že budu zase cupovat.. Mohl bych. nebudu . celkově mi nezbývá než souhlasit.
Jakkoli se spoustou vět textu nesouhlasím. Nicméně celkový dojem ,na férovku - dobrý.
Proč bezhlavě střílet na všechno, co napíše někdo o kom vím,ž e ideologicky stojí úplně jinde než já. Když na obecných věcech panuje shoda?

Tohle nechám křečkobijcům a jim na roveň postaveným.

Takže znova - celkově dobré a zajímavé.
14. 11. 2009 | 13:17

Marcus Agrippa napsal(a):

Čtivé a zároveň smutně pravdivé. Pořád se někdo z tzv. pravice ( což představují lumpové kolem ODS ) diví jak velké procento lidí stále volí KSČM. Proč to tak je? Polistopadoví politici měli dvacet let na přesvědčení lidí, že to umí daleko lépe než ti předlistopadoví a že není sebemenší důvod cokoliv srovnávat s minulostí. A právě ODS předvádí totalitní praktiky cenzurování médií, šíleného průběhu prezidentské"volby"a pošlapávání základního principu demokracie - referenda. Osobně si myslím že není 17.11.2009 co slavit. Spíš by se to mělo brát jako mezník jednoho nepovedeného období a konečně začít znovu a lépe ( volby jsou za dveřmi - tak rozum do hrsti ).
14. 11. 2009 | 13:41

Vico napsal(a):

vlk , zdravím.

Teda ten termín "křečkobijci" by neměl zapadnout:))

Kdo má představivost, musí se perfektně bavit.

Kluci, bacha, už jdou křečkobijci!

Další doplněk do kategorizace diskutérů dle seznamu P.Ř.
14. 11. 2009 | 14:24

Ondrej Capek napsal(a):

I kdyz s radou veci souhlasim, tohle jste si mohl odpustit: "Brilantní Tomáš Sedláček neobhájí dizertační práci" - byl jsem na male obhajobe na FSV a bohuzel mi ta prace neprisla obhajitelna. Tomas Sedlacek je zcela jiste dost inteligentni na to aby napsal neco lepsiho, ale bohuzel se obavam, ze byl vyhozen po pravu. Nevim proc a co ho vedlo k tomu, ze to napsal tak nekvalitne, ale to bohuzel na vysledku nic nemeni.

Ale verim, ze v Plzni by se mu to nestalo.
14. 11. 2009 | 14:33

egoist napsal(a):

Hezká agitka. Samozřejmě já bych za službu , kde nebyla poskytnuta protihodnota odměnu nedostal. Narážím na vaší angažovanost v akci přesvědčit plebs ,jak je US radar prima věc. Na konci vašeho učinkování bylo ještě větší procento lidí proti radaru, než na začátku vaší činnosti. I díky vám , který se živí něčím tak nechutným, jako je propagace nikotinismu.A vsadím se , že ty miliony vám nikdo nekrátil za zmetek, jako je to běžné jinde.
14. 11. 2009 | 16:09

zrcadlo napsal(a):

Jen pár slov:opravdu není co slavit.Lidi bez práce,bezdomovci,jako strašák-exekutoři,kteří si dovolují cokoliv,bez ohledu na zákony.Atd.mohla bych psát do nekonečna.Tohle by se za min.režimu nedělo!Nikde není dovolání,nikdo nemá za nic zodpovědnost.A nejlépe se krade ve velkém.Ovšem plebejci jsou hluší a slepí.Mládež je nevychovaná a hloupá.V anketách to je krásně vidět.Jako minule-ptali se na jména politiků-jen výmluvy,že politiku nesledují.Je mi smutno a proklínám den,který způsobil to,co je dnes.
14. 11. 2009 | 16:30

Kelly napsal(a):

v době před 20 lety jsme si žili za své, dnes žijeme na dluh. Umění, je postavit si dům ze svých peněz a ne si ho nechat postavit na dluh. K čemu došlo za těch 20 let? Zkrátka, co jsme měli, a z čehož mi také patřila malá jako by akcie ze státního majetku, to dnes již nemáme. Co se tu vytvořilo nové, bylo vesměs bud´z toho, co jsme vytvořili předtím a prodali, a nebo co tu investoval někdo z venku. Před 20 lety jsem neměl korunu dluhu a k tomu mi patřil, jak výše zmíněno, podíl na tehdejším státním majetku. Dnes můj podíl na státem vlastněném majetku je téměř O a mimo to, na konto 4 čl. rodiny připadá dluh cca 400 000 Kč - zeptejte se brilantního Sedláčka na vysvětlení. Máme se lépe, ale jen jsme si na tento život vypůjčili. Co by bylo fér? Aby se tento dluh rozpočítal paritně na všechy pracující a ti ho museli do 10 let splatit. O tuto částku by se samozřejmě ponížila životní úroveň rodin. Takže pro mladou rodinu hypotéka na 2 pok. byt v Praze na 2,5 mil. Kč + splácení státního dluhu. Potom proveďte investigaci, jak a kdo se má lépe. Nemůžete přece srovnávat životní úroveń v 20. letém horizontu. To byste také mohl srovnávat životní úroveň s rokem 1947. Hybným momentem je přece produktivita práce, která tlačí životní úroveń nahoru a asi Vás zklamu, ale ta produktivita by šla nahoru, at´by tu byl jakýkoliv režim. Roznášíte tu jen levný a hloupý optimismus.
14. 11. 2009 | 17:06

Hans napsal(a):

Pan Klvaňa svou neustálou snahou se zviditelnit, i když ho většina občanů považuje za lumpa, mi připomíná to přilepené vzadu a ne a ne se toho zbavit. Pane klvaňo, není už vám trapně, pořád psát tak hloupě? Vy už nejste normální. To vám nestačilo, jak jste se hodně ztrapnil s tim radarem? To je, jak by Parkánovou pořád vyhazovali ze sálu a ona se vracela oknem a pořád by vyla tu svou ři....leznou píseň. Hanba vám. Přijďte za 20 let, až lidé zapomenou, jaký jste podvodník.
14. 11. 2009 | 17:11

Béda napsal(a):

Je listopad 2009. Slavíme 20 let trvání svobody. Přesto se domnívám, že stuhy trikolory můžeme směle opět umístit na důstojná a viditelná místa. Netvrdím že před listopadem bylo lépe. Přesto shrnu do následujícího výčtu důvody proč opět připevnit stuhu na kabát:
- Korupční prostředí v našem státě bují více než před rokem 1989.
- Díky podlézavé politice našich demokraticky zvolených vlád jsme opět ztratili suverenitu.
- Ekonomická situace velkého počtu rodin je více než katastrofální
- Nezaměstnanost se stále prohlubuje. Není to jen vinou světové krize.
- Státní dluh a deficit státního rozpočtu se pohybuje v několikanásobně větších hodnotách než před 20ti lety
- Důchodová reforma stále není dopracována a nikdo dnes vlastně netuší jak zajistit svou penzi
- Kriminalita v naší zemi několikanásobně stoupla. Mnohdy zůstává bez trestu.
- Financování zdravotnictví je v katastrofálním stavu v kombinaci s finanční situací pacientů
- Bují rasismus, nenávist. Pravda je pošlapávána a lásku nikdo nevidí...
- Z lidí se stali bezohlední sobci starající se pouze o svůj konzumní způsob života.
- Stáváme se součástí nové totality založené na modelu fiktivní demokracie a globální svobody.
- Legislativa naší země umožňuje podnikatelské manipulace vedoucí k arbitrážím
- Nikdo nás nechrání před předraženými veřejnými stavbami hrazenými z daní nás všech.
- Od počátku členství v NATO jsme prakticky neustále ve válce a to aktivně zapojenými jednotkami.
- Naše porevoluční vlády opět nabízejí cizím armádám využívat naše území pro základny.
- Důležité mezníky a další kroky republiky jsou v rukou těch, kteří nám neumožní rozhodnout v referendu.
- Policie ČR ztratila vliv a respekt díky nepochopitelným výkladům zákonů a korupci... a mohl bych pokračovat!
http://www.projektfuturum.c...
POTŘEBUJEME SKUTEČNOU DEMOKRACII. NEPOTŘEBUJEME VLÁDU TĚCH, KTEŘÍ JEN SLIBUJÍ A DRTÍ NÁS PSEUDODEMOKRACIÍ.
14. 11. 2009 | 17:49

vlk napsal(a):

Vico

díky Ale už jsem ho použil pod posledním Křečkem.
a hoši s e ozvali To zas jo.

Jde mi následující :

dokud nebudeme schoni odlišit autora od textu, budeme žít ve schematu my a oni. Kdy těm s vým měříme jinak než ostatním.
Když s e řekne klvaňa - okamžitě levá část spektr a vypálí -radar! A nečte. A když čte, nepřemýšlí.

Když s e řekne Křeček, pravá část spektra vypálí - regulovaný nájemník! A nečte! Tihle už rovnou píší.

Bráním s e otmu, seč mohu. Samozřejmě mám svoje reflexi -Bém, Zahradil, Kohout,Cyril Svoboda, atd. tam zcela bezpečně lze předpokládat,co a si bude . Ti nezklamou téměř nikdy. Zatím jsme schopen rozlišit nikdy o d téěmř nikdy. Až toho schopen nebudu, tak totad yzabalím jednou pro vždy.
žijeme totiž ve společném státě / často bohužel/. A bylo by fajn nevést permanentně studenou občanskou válku.
14. 11. 2009 | 18:03

Karel napsal(a):

Slavím to, že nový režim nám umožňuje číst takové komiky jako je Klvaňa.
14. 11. 2009 | 18:08

Béda napsal(a):

Ve vztahu k autorově otázce bych řekl, že záleží na tom, komu je položena, t.j. kdo na ni má odpovědět )kdo bude tvořit při odpovědi to MY).

Asi bude rodíl mezi odpovědí T.Pitra, V. Koženého, V.Železného... S.Grosse, M.Macka, A.Řebíčka ... a třeba dlouhodobě nezaměstnaného, svobodné matky, chronicky nemocného, pokladní v supermarketu, občana s hluboce podprůměrným, průměrným, resp. těžce nadprůměrným příjmem.

Taky záleží na tom, co konkrétně se má hodnotit - př. úroveň kriminality, zásobení obchodů, možnost svobodně vyjadřovat názor, možnost něco změnit, politické prostředí, zajištění ve stáří, v nemoci...

Odpověď bude zajisté hodně rozmanitá.
14. 11. 2009 | 18:32

Kelly napsal(a):

Dva měsíce zpátky tu býval na těchto modrých stránkách permanentně Kalousek a Schwarzenberg. Kam se ti dva hoši najednou ztratili? Přestali snad sponzoří platit aktualne.cz za oslavné ódy na tyto dva staré politické harcovníky v novém převleku? Celkem nic se neděje, jak tak pozoruji, místo nich se tu ted´ uhnízdila plnohodnotná náhrada - Klvańa!
14. 11. 2009 | 18:38

zdesta napsal(a):

vlk.V tom s vámi souhlasím.Historie něco vypovídá o idelogických nadšencích.(nemá to cenu rozvádět.)Jenže.... Čím víc se realita vyhrocuje,tím větší jsou emoce.Bohužel.S pravověrnými nelze diskutovat,vedou v podstatě monolog.
14. 11. 2009 | 18:49

Modý vypelichanec. napsal(a):

Klvaňa, Klvaňa... Nejsi ty ten modrý radar ? Navždy u mně pak zdiskreditovaný svým, řekněme verbálním všeumětelstvím. Cokoli napíšete, Mr. Klvaňo, vidím přes filtr, který jste si sám nastavil. Co říkáte například změně práce ? Co takhle housátka pást ? I tu polívku v bufáči za dvacku, bych do Vás pro začátek vrazil. Ale stát tam s Vámi už nebudu. Klvaňa - to je ta ryzí bezskrupuloznost, nabubřelost a mrzká pýcha nás, modrých ptáků. Jdi, synu, a nehřeš více.
14. 11. 2009 | 18:55

Béda napsal(a):

vlk,

jako jeden u oslovených křečků bych řekl: běžný smrtelník by na místě autora tohoto blogu po svém faux pas s radarem studem zalezl (lidově řečeno chodil by kanálama), nevystrkoval moc hlavu a byl rád, že se nikdo nezajímá o obsah jeho "pracovní" telemarketingové smlouvy s vládou Mirka Topolánka. Rozhodně by necítil potřebu ventilovat své názory na morálku, politiku atd..

Nedivte se proto, když někdo tomuto provařenému mediálnímu kouzelníkovi připomene mantinely slušnosti.

Svou chybu jsem se snažil napravit větší konkrétností v dalších příspěvcích. Mimochodem, vy jste taky nebyl ve svých příspěvcích moc konkrétní.
14. 11. 2009 | 19:15

Modrý vypelichanec. napsal(a):

Vlkovi a Zdestě.
Klvaňa vedl předlouhý, neúspěšný monolog nejen zde na těchto stránkách, ale hlavně se 75 procenty národa. To je totalita, což ? O čem pak hovoříte ? Klvaňa - toť naše pevná výspa psaní modrým brkem v dílně povondrů, bendíků, křápků a jiných výlupků, co vykvetli po listopadu. Z našeho modrého spektra (Váš termín) slýchávával potlesk ve stoje, přecházející v ovace. Jedinec, píšící teď směsky např. filozofických cestopisů s mravoučným nádechem, s cílem vlastní rekonvalescence. Věřím, že je posledním záchvěvem prodejné žurnalistiky. Nad postelí by se proto slušel tesat název jednoho prý dekadentního filmu : "Bože, jak hluboko jsem klesla." A třicet ostrých v temnici k tomu, tvrdé lože 3x týdně, bez PC,NB,tužky a papíru, Netu, zato s časem na rozjímání o stavu duše své. Bez možnosti opět oblbovat lidi.
14. 11. 2009 | 19:31

jepice napsal(a):

Kelly: Vaše přesvědčení, že tu před dvaceti lety nebyl dluh, je pouhá iluze. /Tedy pokud tomu opravdu věříte/.
To už nepamatujete například obedněné tunely, kterými jsme procházeli podél domů? Byly tu zajisté díky tomu, že Strana myslela na naše blaho a nechtěla, aby na naše hlavy padaly římsy.
Už jste zapomněl na žlutou mlhu, která permanentně visela nad krajinou? Na řeky, pokryté pěnou, do kterých by nikdo nestrčil ani palec?
Všude tam a ještě na mnoho dalších bolavých a zanedbaných míst měly přijít investice o desítky let dřív. Nepřišly. Tento druh dluhu bylo možno začít splácet až v devadesátých letech a bylo to drahé.
Splácel to státní rozpočet a spláceli to i jednotliví občané.
14. 11. 2009 | 20:20

Vico napsal(a):

Vlk : Jistě, pochopil jsem, nicméně pojem "křečkobijec" má určitý přesah. Neměl by zapadnout.

Diskuze se rozjíždí a hele, už se blíží i rychlá rota křečkobijců...
14. 11. 2009 | 20:54

Honza napsal(a):

Jepice : obdivuju Vaši neúnavnost, ale tohle asi nemá cenu. S člověkem, který nevidí rozdíl mezi koncentrákem s pravidelným přísunem šlichty třikrát denně a svobodným světem (se všemi riziky a selháními) prostě nemá cenu se bavit. Jediná otázka je, jak téhle spodině zabránit, aby nám ostatním ten koncentrák zase nezařídili.
14. 11. 2009 | 21:09

Květuška napsal(a):

Myslím si, že není co slavit. Myslela jsem si, že to bude stejné, jako v jiných civilizovaných zemích, ale tady je to nějak špatně"zmutované" . To, co se děje, to mi nejde na rozum. V 50.letech bylo lidem opravdu ubližováno- též v maminčině rodině, ale já jsem žila později, takže jsem to nezažila, ale za mě to bylo mírnější. Držela jsem hubu, takže se mi nic nedělo, byly protekce, to taky vím. Ale ani synové papalášů nemohli vystudovat za 3 měsíce, to opravdu ne. Zažila jsem to, že protekční student to dostal u jedné baby zadarmo, odešla, když si dělal přípravu, ale ne každý kantor to udělal,´podotýkám, ta baba učí na VŠ doposud a místo politické ekonomie kap. a soc.jiný "modernější" předmět, se mnou vyletěli ze zkoušky i synovec předsedy vlády a další. Ale studovali celou VŠ stejně jako my. Dnes ne a dostávají se na školu stejně jako dříve, za úplatky a protekci, ale aby nešli na zkoušku a někdo jim zapsal zkoušku, to opravdu ne. A to, co se děje, že při střetu zájmu lidé získají byty do vlastnictví, protože k tomu mají přístup, ne jeden ale klidně 100 bytů, to taky nebylo možné. A to jsem opravdu nikdy nebyla v KSČ, to ne, protože to byla taky kasta.
14. 11. 2009 | 21:34

Karel napsal(a):

17. listopad je státní svátek. Myslím si, že má smysl ho slavit.

Ale zároveň Ti, kteří ho dnes slaví na tribunách a obrazovkách TV ten původně nadějný čin neskonale zperverznili.

Demokracie v ČR byla zprivatizována mocenskými skupinami. Za chvíli už budou privatizovat důchody, zdraví, ... vše veřejnoprávní, .... později i naše těla.

Vy Klvaňo jste s Vašimi aktivitami okolo radaru pěkně předvedl, jak si představujete tu Vaši "demokracii".

Ano, máme demokracii, a proto lidi jako Vy ovládají veřejný prostor, i když Vy se chováte "pouze" jako dobře placený LOKAJ. Díky za Vaši "demokracii" Klvaňo.
14. 11. 2009 | 22:37

Kelly napsal(a):

Pane Jepice souhlas, ale dělali jsme to, na co jsme si vydělali. Přitom jsme byli schopni si ufinancovat silnice, dálnice, metro, byty po obyvatelstvo téměř zdarma. A k tomu jsme ještě financovali (a to prosím ne na dluh) kdejakou revoluci po světě. Navíc, dnes se samozřejmě tématu ochrany ovzduší přikládá daleko větší váha, než tomu bylo tehdy. Vzpomínáte si na kouřící továrny z Anglie v 19. století? A to tam nebyl socialismus. A nelze také zapomínat na to, že svět udělal za tu dobu velký skok kupředu, nové metody čistění ovzduší a vody atd. V socialismu v té době hlavní otázkou bylo, zajistit bydlení pro obyvatelstvo a tyto dávat téměř obyvatelstvu zdarma. Ne, že bych tu blahořečil socialismu, jen nemám rád jednoduchý pohled na věc. Podstata, co jsem chtěl říci, je v tom, že se tu někdo stále snaží srovnávat nesrovnatelné. Jednoduše řečeno, kdyby socialismus hospodařil na dluh a na všechno si tenkrát půjčoval na světovém trhu, taky by to zde vypadalo jinak. Toto srovnání samozřejmě již zpětně není možné. Jedinou cestou je, pokud chceme alespoň trochu objektivní srovnání, dnes odečíst z vytvořeného našeho bohatství za tuto dobu to, na co jsme si půjčili a to, co nám sem přišel postavit někdo ze zahraničí – tzv. příliv investic. A aby to nebylo ještě tak jednoduché, zadluženost státní je jedna stránka věci, druhou stránkou je zadlouženost domácností, kterou je samozřejmě také třeba vzít do srovnání, je to přece také dluh, na který jsem si prozatím nevydělal. Jen příklad, kdyby se stát tenkrát zřekl státního vlastnictví bytů a začal rozprodávat byty do soukromého vlastnictví a na to, aby si rodina mohla koupit státní byt a ten spravit, by ji zkrátka stát půjčil, samozřejmě, že by naše náměstí tenkrát vypadal také jinak. Jásat tu nad tím, jak jsme si na dluh postavili, řekněme si upřímně, ne zase tak pěkný dům, to mi připadá opravdu jako levný optimismus. Jen pro zamyšlení, již po mnoho let je neúspěšněji se rozvíjející ekonomikou světa čínská, kde pevně drží otěže v rukou strana. Možná, že trošku přeháním, ale Čína dnes financuje ze svých přebytků dluhy např. americké vlády a možná, že i naše (nevím přesně, kdo kupuje na světovém trhu státní obligace ČNB, ale možná že i Činané). Snažím se tu jen arbitrovat Klvańovu jednoduchost. Tak nějak mi ten jeho článek připadá jako za dávného socialismu – byli jsme velmi úspěšní všechno jsem splnili i když jsme si vědomi i drobných nedostatků, na jejíchž odstranění budeme intenzívně pracovat.
15. 11. 2009 | 05:21

František napsal(a):

S Ruskem ani s Dubaí se srovnávat nemůžeme. Mi stačí se srovnávat se Slovenskem. Nejsme opravdu žádní borci.
15. 11. 2009 | 05:58

zdesta napsal(a):

Modrý vypelichanec.Nejsem bohužel slečna ani paní.Postrádám souvislost proč se obracíte na mne.Panu Klvaňovi nefandím a ani ho nezatracuji.Jen se domnívám,že s určitým druhem lidí nelze diskutovat.To je asi tak vše.
15. 11. 2009 | 10:30

Abu napsal(a):

Važeny pane, pravě sedim v Abu Dhabi a nestačim se udivovat nad vaší demagogii. Jen tak mimochodem kolem Burj Dubaje jezdim teměř denně a něco málo vým jak totu chodi.Dávat toto jako příklad odvahy a ctižádosti, to světdší o tom jak vnímáte tento svět.
To je pouze ukázka kam tečou naše peníze za benzín. Fakticky mrakodrap staví Indové a Pakystanci za platy na urovni otroctví(ovšem chápu, že to někomu tak sebestřednému nevadí). Nejlinější národ světa tu jen inkasuje petro dolary, vymivá si mozek jak jsou skvělí, ale makají tu všichni ostatní. Tak proboha neplácejte takový srování.

A ještě, otevře se asi jen 14 pater, protože na další nejsou prachy(ona ta Dubaj má přece jen té ropy míň než Abu)
15. 11. 2009 | 10:40

Viki napsal(a):

Pane Klvaňo, od doby, co se Vám nepovedl radar, máte čím dál tím nejasnějšší myšlenky. V podstatě všechno měříte na koruny, eventuálně dolary. Podle toho, kde se momentálně pohybujete. Máte to ( dle mého soukromého názoru) v hlavince trochu pokřivené.
15. 11. 2009 | 11:15

Targus napsal(a):

To Béda:

vše, co jste napsal, podepisuji s maličkou výhradou. Nepoužíval bych termínu globální svoboda, nýbrž, globální pseudosvoboda.
A taky jste zapomněl na to naše nebohé školství sloužící coby finanční pumpa pro různé chytráky, kteří pro samé pumpování peněz zcela zapomněli, že za ty peníze jim byl prapůvodně zadán nějaký úkol.

A pro autora - pro mne je důležitější, když můj potomek ví, že cestou k moři do Chorvatska pojedeme přes Rakousko, aniž by si to musel vygooglit, než aby mi vybreptal důvody, proč není Vídeň hlavním městem Čechů a Slováků, jak tomu bylo před sto lety.
Zkušenost se znalostmi žáků mám spíše ovšem takovou, že si Rakousko pletou s Ruskem.
15. 11. 2009 | 16:41

vlk napsal(a):

Ani jsme netušil, kolik replik tu míří na můj kožich..Takže jako vždycky- per partes:

zdesta
v obou vašich vstupech - naprostý souhlas!

Beďa
soudíte , že někoho předem diskvalifikuje jako autora blogů jeho předchozí kontrakt?
Vynechme případy tyou - nájemný vrah je angažován co by vychovatel do mateřské školky. Pokdu tak učiníme -ak soudím, že Klvaňa není diskvalifikován tím, že přijal vládní zakázku komunikovat radar. Dostal zakázku a dělal ji, jak uměl nejlépe. Podle mne správný pžístup. Podle vás ne?
A to, co mi vadí, je ono prosté nálepkování Klvaňa = radar!
Proč?
Nevím, co děláte vy. Ale já mám mezi svými klioši i takové , s kterými bych rozhodně nešel na pivo. Ale jsem profesionál. A zkusme takhle hledět na Klvaňu. S generálním odsudkem s enikam nedostaneme.

Modrý vypelichanec
když vás čtu, pak bych soudil, že tvrdé lože a nějaký ten půst by Vám prospěl okamžitě. Nejspíše byste si vyčistil hlavu. prodejná žurnalistika říkáte? Jen na okraj, ohledně radaru nepůsobil Klvaňa jako žurnalista. Jeho úlohou bylo komunikovat radar s veřejností. Což je něco sudtanciálně jiného.
A ke zybtku vašich písmen. evidentně demokracie ve vašem pojetí je demorkacií výběrovou. ted y demorkacie jen pro ty, co mají s tejný nebo nanejvyší podobný názor s vaším! to už jsme tady měli. Dík. Nechci. Klvaňa má s tejné právo psát jako my dva. My máme právo jej nečíst nebo třeba jej natřít. Klidně to bez rozpaků udělám. Ale ne automaticky proto, že u něčeho uvídím jeho jméno.

Vico
příteli jemného a bystrého humoru a úsudku. Jo RR Křečkobijec! Jsme zvědav, kd y jejich inciály budou nosit nějací ostří hoši na helmách...
15. 11. 2009 | 17:35

mir napsal(a):

Ja bych rád viděl vyúčtování za kampaň pro radar v Brdech. V médiích tehdy proběhla zprávička o cca.15-ti milionech kč.Kolik a za co inkasoval autor článku.To se to dojí státní kasa, když je člověk napojený na ty správné lidi.Tak i proto neni dost financí na vzdělání atd....
16. 11. 2009 | 14:52

jens napsal(a):

pane Klvaňo, zmizte.................
Je mi z vás špatně.....jak se prodáváte za peníze.......a vnucujete nám špatné,škodlivé věci.......
17. 11. 2009 | 11:50

Ondřej napsal(a):

Dobrý den,

musím říci, že ač jsem sem nakoukl s očekáváním textu, nad nímž se budu zase jednou sarkasticky ofrňovat, nemohu než souhlasit. A to se vším všudy.

Díky a ať se daří
17. 11. 2009 | 22:19

Šalbot Josef napsal(a):

Zdravím,

pane Klvaňa. Napsal jste to móóóc pěkně.

Hlavně to, že je naše školství podprůměrné. No, já bych raději napsal, že je více než podprůměrné. Je hodně administrativně zatížené a málo osnovově cílené. Už jen schází zavedení soutěže o nejlepší školní nástěnku, nejlepší básničku o leninovi, či zpívánky o stalinovi. Dnešní školství je podúrovni proto, že jsou hlavně podprůměrní učitelé,kanroři,profesoři,děkani. Jaký je učitel, taková je třída ! Pracoval jsem na Základní škole dost dlouho na to, abych věděl, na jak nízké úrovni základní kantorství je. Učitelé více zajímají mimoškolní činnosti (výlety,exkurse,sportovní klání, besídky ap.). O nějakém vylepšení svých učebních osnov není ani řeči. Paradoxem je, že vyúčující na prvním stupni jsou inteligentnější, než ti z druhého. Myslím si, že jak človíčka na prvním stupni a potažmo druhém naučí kantoři přístupu k učební látce, tak jej používá celý život.Dnešní styl vyúčování se bohužel stále podobá tomu z komunismu. Je to pořád o přesně nalinkovaném učivu, pořád jeho stejném výkladu a pořád stejně nudném jeho přijetí polospícími žáky. Učitelé totiž nemají potřebu se samovzdělávat. Nemají potřebu měnit zavedené postupy, které jim nesmírně vyhovují. Proč do učiva zapojovat konzultace žáků, když by pak museli odpovídat na nenalinkované otázky. Ale, pokud se najde(a jsou i vyjímky) učitel, jenž se chce o danou látku poprat s žáky, aby zjistil, jak ji pochopili, jak rychle reagují, či jak jsou myšlenkově soběstační, je pak přítěží pro celý učitelský sbor, který se řídí komunistickým heslem - nechat tak, s ničím nehýbat-. Bohužel jsou základní školy příspěvkové organizace. Jinými slovy, když nemáš na radnici sestru, bratra, strýce, taťku, nebo mamču, nedostaneš vyšší dotace, než ty malinké nedostačující. Základní školy se perou s tím co mají a není toho moc. Takže nemají nazbyt na vylepšení školních pomůcek, zakoupení novější PC techniky ap. A tak se vaří z vody. Tomu pak odpovídá úroveň žáků.
Takže, nic moc, ale pořád lepší, než soutěžení o rudou standartu, o spisy stalinovy, o větší rudou hvězdu. Pryč jsou ty hloupé časy, kdy se učební osnovy masírovaly bojem dělnické třídy za svobodu, či výstřelem z Aurory v říjnu a její oslavování v listopadu(nebo naopak ?).

s úctou a díky
Šalbot Josef
salbot@centrum.cz
20. 11. 2009 | 22:58

emporio armani napsal(a):

Většinu devadesátých letech jsem strávil za hranicemi a mým jediným kontaktem s domovem byly občasné návštěvy v čase, kdy se v dobrém i zlém formovala dnešní podoba České republiky.
03. 01. 2010 | 21:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy