Na finančních trzích se blýská na lepší časy. Chaos okolo amerických voleb utichá. Progres ve vývoji vakcíny znamená, že se snad dočkáme rychlejšího návratu k normálu. Pozornost investorů se tak obrací k prozaičtějším tématům. Evergreenem posledních čtyř let se stal odchod Spojeného království z Evropské Unie. Brexitová anabáze přinesla řadu zvratů, změn vlád či dokonce předčasných voleb. Přestože Velká Británie formálně Evropskou Unii opustila již v lednu, běží do konce letošního prosince přechodné období. Během něj se Velká Británie i nadále řídí předpisy platnými v EU. S blížícím se ultimátem však na ostrovní království doléhá všeprostupující nejistota.
Výsledek amerických prezidentských voleb mnohé zaskočil. Podobně překvapivá musí některým pozorovatelům připadat i reakce finančních trhů. Navzdory rýsující se výhře Joea Bidena prozatím oficiálně nevíme, kdo se stal 46. prezidentem Spojených států. Korespondenční hlasy vnesly do klání o post nejmocnějšího muže planety nebývalý chaos. Nelze se proto divit, že současný šéf Bílého domu odmítá výsledek uznat a požaduje přepočet hlasů ve vybraných státech. Teoreticky zůstává ve hře i možnost, že do výsledku voleb promluví Nejvyšší soud. To nevypadá jako ideální podnebí pro prudký cenový vzestup burz. Přesto však má hlavní americký akciový index S&P 500 nakročeno k nejlepšímu týdennímu zhodnocení od dubna. Co za chováním investorů stojí?
Překvapivě dobrá makrodata z eurozóny představují světlou výjimku v záplavě negativních událostí. Ekonomika měnového bloku ve třetím kvartálu expandovala tempem 12,7 %, přičemž většina pozorovatelů očekávala růst pod 10 %. Hospodářství EMU se tak nachází asi 4 % pod předcovidovou úrovní. To je značně povzbudivá zpráva. Pokud by se během posledních týdnů dramaticky nezvýšil výskyt covid-19, zůstávala ve hře šance úplného hospodářského zotavení do konce roku. Druhá vlna pandemie však naděje na oživení ve tvaru písmene V definitivně pohřbila.