Trochu složitě se nám vysvětlovalo americkému novináři z Financial Times, který s námi výsledky voleb sledoval v jedné malostranské hospůdce, že vítěz je hlavním poraženým.Že nejen v Poslanecké sněmovně, ale pravděpodobně i ve vládě usednou dvě zcela nové strany. Že během měsíce skončily v čele dvou nejsilnějších politických stran oba jejich lídři. A že v nejpravděpodobnější koalici figuruje jen jedna strana s historií, zbývající dvě že jsou zbrusu nové. Přesto volby skončily s jasným a silným výsledkem. V sobotu skutečně došlo k významnému otočení kormidlem - ta změna a její energie byly skoro cítit i ve vzduchu. Jestli jí nedokážeme využít k hlubinným reformám teď, pak už se k nim nejspíš neodhodlá nikdy nikdo.
Tak překvapení: volbám se nelze vyhnout. Představa, že neúčastí u uren vyšlu jakýsi trucsignál, je zcela chimérická a pomýlená. Každý z vás volí. I když hlasovací lístek vhodit nepřijde. Jen svůj hlas svým způsobem věnuje těm, kteří volit jdou.
Předně si musíme uvědomit, že je to skutečně na nás, co zde budeme: v extrémním a fantaskním pojetí je to do jisté míry spor mezi industriálním Mordorem nebo elfí Roklinkou. Pomyslný HDP Mordoru jistě rostl mnohonásobně vyšším tempem, než ekvivalent HDP v Roklince. Zejména pak v letech přípravy na válku.
Ten příměr je samozřejmě extrémní, přehnaný. Záměrně. Vyniká v něm totiž dobře paradox HDP.
V řečtině znamená hřích dluh. Tak například Ježíšova modlitba v řeckém originálu by se doslovně měla překládat: Odpouštěj nám naše dluhy, jako i my odpouštíme naším dlužníkům. Vykoupení, tedy klíčové poselství evangelia, je pojmem, který má křesťanství společné s ekonomií. A také s finanční krizí, během níž státy vykupovaly banky a hrály tak roli spasitele, který na sebe bere jejich dluhy - hříchy.
Čas přeje filmům "hich-tech, low life". Tedy těm, které těží z často postarmagedonální konfrontace vysoce technicky vyspělé civilizace s nízkým způsobem života. Příkladem budiž Avatar: technicky převyspělé lidstvo zde přírodnímu (a morálně mnohem vyspělejšímu) národu přivodí Armagedon. Téma je to pradávné: lidská šedivě-robotická civilizace kvůli touze po zisku zničí barevný svět národa žijícího v harmonii s přírodou.