Americká krize: Byli jsme opilí

28. 01. 2008 | 14:18
Přečteno 68322 krát
Světem se nesou apokalyptické tamtamy, které ohlašují konec jednoho velkého globálního večírku. Americká ekonomika lavíruje na pokraji recese, Evropa i zbytek světa si kouše nejistotou nehty a vyčkává. Neví se sice jistě, zda se přemrštěná spotřeba z minulých let promítne do bolavé kocoviny nebo jen výrazného zpomalení růstu bohatství. Jedno je však jisté: byli jsme opilí.

Levné víno
Svět rostl příliš rychle a příliš dlouho. Zejména americké domácnosti se opíjely levným dluhem, které jim příliš ochotně (tedy levně) poskytovaly banky ve formě hypoték. Tyto nekvalitní úvěry, které byly vysoce rizikové, protože hrozilo jejich nesplacení, by se za normální situace prodávaly za mnohem vyšší úrok. Hřích, který odstartoval nachlazení celé ekonomiky však spočíval v tom, že se „legitimně podvádělo" – nekvalitní a rizikové půjčky byly přebalovány, porcovány, mixovány a propírány (odborně se používá termín strukturovány) tak dlouho, až ony umouněné úvěry vypadaly jako prvotřídní a běloskvoucí zboží. Zcela sedí Ježíšovo přirovnání o nabílených hrobkách. Proč se ale tato nákaza šíří dál?

Problém je v tom, že toto počínání na hraně „legitimního podvodu" všem náramně vyhovovalo. Hříchu se dopouštěly ratingové agentury, které jsou zde od toho, aby upozorňovaly na výši rizika. Tuto svou funkci plnit přestaly a svět se začal opíjet levným vínem, které bylo přebaleno do lahví s prestižní etiketou. Ve víru večírku to nikomu moc nevadilo – víno (úvěry) teklo proudem, svůj účel plnilo a všichni se tvářili, že víno není trpké. Problém byl v tom, že se k tomuto pochlebování špatnému vínu připojili ti, kteří měli být ostražití: odborní sommeliéři (totiž ratingové agentury) a hlídač příliš dobré nálady (Fed, který dlouho držel úrokové sazby na nízkých úrovních).

Důvěra a podcenění rizika
A klíčový problém je na světě: komu věřit, když realitu přibarvují i ti, kteří jsou placeni za to, že poskytují co možná nejpřesnější analýzu rizik? Jak věřit ve spravedlnost, když soudci jsou zkorumpovaní?
Trhy stojí a padají s důvěrou. A čím sofistikovanější trží transakce se vykonávají, tím je důvěra a sdílená etika důležitější. Přestože se u nás v devadesátých letech etika prezentovala jako třešnička na dortu, kterou si může dovolit prosperující firma, přesný opak je pravdou: etika a důvěra je základním předpokladem vyspělého trhu.
Vlastně se opakuje krize z roku 2002, kdy byla americká ekonomika zasažena krizí započatou společností Enron. Hřích tehdy nesly účetnické firmy zvučných jmen, které přibarvovaly stav společností. V momentě, kdy vyšlo na světlo, že prestižní a elitně drazí auditoři, symbol věrohodnosti, lhali a přibarvovali, celá ekonomika se začala skládat. Několik shnilých jablek nakazilo celý koš – pokud podváděli i ti nejdůvěryhodnější auditoři, jak si můžete být jisti, že vás nepodvádějí vaši vlastní auditoři, které platíte za to aby dohlíželi na ostatní podniky na burze?

Rychlé brždění
Zpět však do roku 2008 – problém je i nyní v tom, že sice tušíme, kde ono shnilé jablko leží (nekvalitní hypotéční úvěry), ale nedokážeme jej přesně vyhmátnout. Složité struktury, které měly zakrýt skutečnou kvalitu úvěru se rozmotávají jen těžko a pomalu - a nikomu se do toho ani moc nechce. Jaké úvěry jsou skutečně kvalitní a které jsou jen přibarvené? Trhy tedy ovládla panika, s nekvalitními úvěry se vylévá i vanička s těmi dobrými. Banky si nevěří navzájem, všichni se stávají podezřelými, lidé se odvracejí od překombinovaných sofistikovaných investic k jednoduchým nositelům hodnoty (zlato a drahé kovy). Trhy dělají několik kroků zpět.

Americká obdoba centrální banky (Fed) zasáhla rychle (dle některých až zbrkle rychle, čímž de facto paniku trhů v jistém směru částečně podpořila) a razantně. Ekonomika se totiž plnou rychlostí hnala do zatáčky (což samo o sobě zavání průšvihem) a trhy navíc duply na brzdu (což každý motorista ví, hrozí katastrofou). Fed se tedy nyní snažil to dupnutí zmírnit, aby se průlet zatáčkou neproměnil v smyk a následnou havárii. To že se bude musit brzdit, protože jsme příliš dlouho překročovali povolenou rychlost, předvídal kdekdo už dávno. Nutno dodat, že přilévání rychlosti se původně účastnil i Fed samotný, ještě do poloviny roku 2004 byla cílová sazba na 1% - až poté se Greenspan bujarého večírku zalekl a sazba se začala postupně zvyšovat až na 5,5%, kde sazba zůstala až do poloviny loňského roku.

Prázný polštář
Nyní jde o to zda toto brzdění bude plynulé, nebo zda se bude brzdit nárazem. Do mírnění pádu se zapojila jak americká monetární politika (drastické snižování úroků Fedu bude ještě pokračovat), tak fiskální nástroje (Bush navrhl daňové úlevy atd.). Hladké přistávání však bude dost složité: fiskální politika je přetížena vysokým dluhem státu (to platí pro Ameriku, Evropu a zejména Japonsko) a moc velký prostor pro další zadlužování neposkytuje.

Polštář, který jsme si v době hojnosti měli tvořit ve formě přebytků nebo jen nízkého dluhu, je v současnosti bez jediného měkkého pírka uvnitř a přistávání na něj tedy bude dost tvrdé. Stejně tak monetární politika: snižování úvěrů je omezeno strašákem inflace. Čína a jiné stoupající země totiž přestaly inflaci zmírňovat (prodejem levného zboží), ale začaly ji vyvážet (např. poptávkou po potravinách) do celého „našeho" světa. A tento trend je dlouhodobý a jen tak neskončí.

My, Amerika a svět
Evropa zatím přešlapuje a zcela netuší, do jaké míry se jí celá věc týká - stejně jako to netušíme zatím v České republice. Dění v USA na nás má silný vliv, přestože již několik let není pravda, že když Amerika kýchne, celý svět dostane rýmu. Ameriku, jako tahouna globálního růstu, nahrazují jiné rychle rostoucí ekonomiky, zejména ta čínská; obavy o celosvětovou recesi tedy zatím nejsou na místě.

Navíc pro nás platí, že na tomto laciném úvěrování se české banky nepodílely. Snad jsme se poučili z devadesátých let, kdy se tehdy podobně hřešilo ve vztahu banky-podniky a naš bankovní domy jsou obezřetné(dnešní shnilé jablko v americe naopak leží v oblasti banky-domácnosti). Tato krize se nás tedy v první instanci nedotýká – ovšem delší krize a následné zpomalení Ameriky, Británie a v posledkyu i evropského kontinentu by na nás již vážný dopad mít bude.

Nicméně je zřejmé, že ty nejlepší časy jsme projedli a prohýřili. To platí nejen pro Ameriku, ale i pro Českou republiku. Byli jsme opilí a nyní doufejme v jen lehkou kocovinu.


Vyšlo 28.1.208 v týdeníku Respekt

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pochybovač napsal(a):

Vše bylo řízeno podle zásad vědecké ekonomiky. Z toho vychází, že ekonomika asi není věda.
28. 01. 2008 | 14:27

neo napsal(a):

Opilé byly banky! Musely předpokládat, že při nasazení takto nízkých úrokových sazeb k něčemu takovému dojde.

V malém měřítku se to děje i u nás... především u spotřebitelských úvěrů. Banky podcenily hodnocení rizik u svých klientů a dělají to neustále. Asi se inspirují u společností jako Provident, Cofidis, Homecredit... jenže ti si to mohou dovolit.
28. 01. 2008 | 14:52

vaan napsal(a):

Ekonomie je věda o ideálních stavech, těžko může postihnout psychologický faktor, který hnízdí v lidských hlavách. Jestli případy z poslední doby na něco ukazují tak je to funkce centrálních bank v ekonomice..., tak jako nezvládnutá inflace v 70.letech..., tak bankovní krize ČR let 90., nebo hypoteční krize v USA nyní. CB cílují inflaci...zde je důležité inflaci, ne cenovou hladinu, inflace sama o sobě je růst cen(za cílovanou inflaci se považuje 1,5-2%), CB hlídají volný pohyb cen nahoru i dolů. Ukazuje se, že tak jako stát je v moci silných zájmových skupin..., tak i CB jsou ovládány svými zájmovými skupinami a tak stěží mohou provádět neutrální politiku...apropo CB v USA se z části stala zpět hledící CB pouze reagující na výplody americké fiskální politiky(při jiných než extrémě levných úvěrech by stěží byla vláda USA schopna financovat vojenské schodky rozpočtu. Ale jak už to tak bývá jednomu pomůžeš, ale kvůli tomu dalším dvěma ublížíš a výsledek je horší než na začátku.
28. 01. 2008 | 14:56

m&m napsal(a):

neo: viděl jste někdy RPSN spotřebitelských úvěrů? V tom je veškeré riziko kryto mnohonásobně.
28. 01. 2008 | 15:14

pochybovač napsal(a):

vaan
Na psychlogický faktor v lidských hlavách působí pouze trest, případně jeho hrozba.
pokud máte na mysli hlavy šéfů bank, tak už máte řešení.
28. 01. 2008 | 15:22

neo napsal(a):

m&m : u splátkových společností, nikoli u bank
28. 01. 2008 | 15:32

outsider napsal(a):

To m&m
Pochopitelně nemusí být kryto. I RPSN 60% nemusí stačit, když budete dávat úvěry dostatečně benevolentně. Mohl bych Vám dát konkrétní příklady společností i českých, které si natloukly hubu, ale to víte: "Nesmíme ani naznačovat" ;-)
28. 01. 2008 | 16:11

alena-m napsal(a):

pekny clanek -propity ucet tentokrat vyjde hodne draho a
budou padat hlavy -tentokrat dostane celosvetova ekonomika hodne zabrat a preziji jen nejstabilnejsi spolecnosti!
28. 01. 2008 | 16:13

vaan napsal(a):

pochybovači já myslím, že tady tresty nepatří ,koneckonců už tady jsou a nikam to nevede, tady jde o to, jak vytvořit podmínky, aby se v nich nedalo podvádět. Jediné východisko pro veřejnou správu vidím v poskytování všech obchodních informací na veřejných místech a tím nemyslím, že by na úřadech mohli lidi nahlédnout do veškerých lejster, ale, že každá veřejná instituce by vedla veřejné účetnictví o nákládní s penězi, to je něco jako OpenSource, v OpenSource programech vznikne chyba, ale když už vznikne tak je veřejná a dříve nebo později na ni někdo upozorní a je odstraněna, v privátních programech, když je chyba, tak se ji privátní společnost bude snažit zamaskovat a bez vašeho vědomí opravit. Taková je cesta
28. 01. 2008 | 16:25

Ivan Hochmann napsal(a):

Se zájmem přečteno.Doplním o čem jsem jako laická osoba hovořil se svým synem,který se poznal některé aspekty současné krise přímo na místě, na Floridě.
Na vše o čem zde byla řeč se velkou měrou podepsaly katastrofální přírodní události v jižních státech USA.Hřebíkem do rakve úvěrových, pojišťovacích a bankovních společností byla Katrina.Aby mohly dostát svým závazkům při likviditě škod přesvědčili zákonodárce o nutnosti nehorázného zvýšení pojišťovacích poplatků(až o 500%).Na stal dominový efekt.Zablokování developerských firem,téměř okamžité zastavení investičních programů,neschopnost obyvatel platit zákonem stanovené poplatky.Dochází k hromadnému opouštění nemovitostí,jednostranných výpovědí.Banky místo peněz disponují množstvím nemovitostí . Toto je popsaná situace v kostce na Floridě.
V Luissianě a oblastech Missisippi je situace daleko horší.Loňské řádění hurikánů ve vnitrzemí možná také přispělo svým dílem.Že ale společnost a nejen americká žije nezřízeným životem neodpovědných dlužníků,nemyslících na zadní kolečka je neoddiskutovatelným faktem.Říkáme-li společnost,myslíme tím odpovědné jedince ve společnosti.A odtud smrad vychází.Ivan.
28. 01. 2008 | 16:58

Deny napsal(a):

A čemu se divíte? Vzpomeňme na to, jak roste HDP a co je toho příčinou. Především spotřeba - konzum lidí. A Paroubek, příp. teď Topolánek to chválí a ještě se bijou do prsou, jakou dobrou politiku dělají.
Hypoteční krize nás musí zasáhnout také. Banky v rámci konkurence již nepůjčují hypotéční úvěry na 70-80% zástavby jako dříve, ale i na 100%. Banky prodlužují dobu splatnosti úvěrů třeba i na 40 let. Banky se nyní snaží podchytit ty naše spoluobčany, kteří nemají dostatečný příjem, banky lákají a nabízejí různé výhody (znalecký posudek zadarmo, uzavření smlouvy bez poplatku atd). Ceny nemovitostí nesmyslně rostou, a to především díky úvěrům. Kdyby nebyly úvěry, nemůže stát panelový byt na Jižním Městě 3milKč, když před rokem stál necelé 2 milKč. Trh se přehřívá. Mladí lidé bezmyšlenkovitě většinou jdou do úvěrů, protože chtějí mít věci hned, nechtějí čekat a spořit.
Tak jen ať si natlučou. Žít na dluh bylo vždycky krátkozraké. Za dva roky tu máme opět socany, zase se bude žít na dluh a rozdávat. To bude jízda... do pekel
28. 01. 2008 | 17:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Je to tak Deny.Naprosto přesně.Osobní odpovědnost tak nutná pro kvalitní a bezpečný život je v pořadí hodnot pořád někde vzadu.Jsou tací,kteří si berou úvěr na dovolenou na Bahamách,nový gauč,byt za 3.mil.atd..Potom přijde neštěstí,nemoc,firemní bankrot(nikomu to nepřeji) a je zle.Žít na dluh je hloupost,která se nevyplácí ani ekonomicky.Ano -jízda do pekel.
To buďme rádi,že nám nehrozí další strašidelný fenomén jako jižním státům USA.Hispanisace obyvatelstva. Od Californie po Georgii a Floridu je rozseto 12milionů nelegálních přivandrovalců,neschopných udržet standart v technologické profesní úrovni služeb,neschopných ovládat jazyk,právní podstaty,požadující hispánské úřady,služby,komunikace,sociální zabezpečení.Navíc požadují slučování rodin.Takový žert by přišel Spojené státy pěkně draho.Ze 12.milionů by naráz došlo k navýšení o 100mil.lidí převážně bez prostředků a schopností.Děkuji pěkně.
Říkám,že nám to nehrozí.Však kdo ví co nastane až začne exodus islámského Balkánu?To jen tak aby řeč nestála.Je dobré znát úrokové sazby a investovat dle bursovních makléřů.Však být odpovědný sám k sobě a myslet na zadní kolečka je bezpochyby prioritou nejvyšší. Ivan
28. 01. 2008 | 18:05

Glock napsal(a):

Deny: 1*
28. 01. 2008 | 18:55

Václav napsal(a):

Tak si trochu utáhneme opasky. Rozumný člověk má na horší časy připraveny tlumící polštářky. Za cudé se budeme modlit.
28. 01. 2008 | 20:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den, smazal jsem spam pana průzkumníka, který publikoval pod několika dnešními blogy.

Zejména v tomto případě nijak nesouvisel s tématem. Pokud se bude objevovat tento stále stejný text i v dalších diskusích, budu jej též mazat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 01. 2008 | 20:17

BudaFriend napsal(a):

Jojo, panove financnici z Wall Street to presvihli. Na druhe strane neda se to tlacit jen na nedostatek etiky. Je v tom kus ferove smuly a obycejne lenosti/blbosti. Smuly proto, ze dluhopisy kryty hypotekama byly postaveny na predpokladu, ze americky trh s nemovitostmi pujde dolu jen lokalne (Kalifornie, New York etc.), ale ceny nikdy nespadnou v celych Statech. Ted padaji vsude, coz se od krize v 30.letech nestalo.
Blbost a lenost, pada na bankere a spravce portfolii, kteri prilis spolihaji na rating a nelamou si hlavu co je za tim (rating ma tunu disclaimeru, ktery je snadny, ale nebezpecny ignorovat). Na tom je hruzostrasny akorat to, ze Basel II (nova regulace bank) na rating spoleha v daleko vetsi mire nez ta dosavadni.
Ad. cesky banky - pred privatizaci se KB do CDO namocila a prodelala na tom gate... Ted se nase banky do exotickejch aktiv nemely duvod tlacit. Trhy v novych clenskych zemich EU jim rostou, tak vsechny uspory uplacatej doma se slusnym ziskem. Zajimavy bude spis sledovat, jak se materske skupiny ceskych bank vyrovnaji s tim az jim praskne bublina v Pobalti, v Bulharsku ci Rumunsku. To nam napovi, co nas ceka, az bude nekdy hur i u nas...
28. 01. 2008 | 20:34

PAUL napsal(a):

A toto všechno expertuje zázračný Švejnar! Ó jak úžasné!
28. 01. 2008 | 21:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Mám dotaz: Jak souvisí se současnou situací několikaletý snad řízený propad dolaru?
28. 01. 2008 | 21:21

vlk napsal(a):

Pane Sedláčku, jako vždycky -dobrý článek.
Osobně s e domnívám, že k recesi je dost slušně našlápnuto. Amerika bez růstu HDP bude zombiem světové ekonomiky. Kdo bude kupovat a konzumovat, když ne Američané? Pro koho s ebude vyrábět?
A teď se prostě ukázalo, že růst amerického HDP v posledních letech , byl do značné míry tažen spotřebou domácností, které na tuto spotřebu nikdy neměly nárok. A zřejmě v dohledné době ani mít nárok mít nebudou. Ti kteří nárok mají, si dají nějaký čas jistě spotřební dietu. Ze strachu, že by to mohlo potkat i je.
Jaký bud e důsledek? Další burzovní turbulence. Zřejmě i další poklesy indexů. Pokud by , dejme tomu burza ztrtaila dalších 20% , což není vyloučeno, protože máme globalizovaný svět a tedy i panika je globalizovaná, bude celková ztráta v hodnotě kapitálových investic někde okolo 100 bilonů USD! Kterou z valné časti ztratí domácnosti a penzijní fondy. Takže středostavovské rodiny si tu dietu, o které jsme psal výše, asi dost podstatně prodlouží. Takže vypadávají další konzumenti. A může jich být setsakra dost. Když uvážím, kolik z akciových investorů jede marginové obchody , různé typy pákovek a CDF.... Můžeme se dočkatklidně i apokalypsy....Naštstí jen burzovní.
28. 01. 2008 | 21:27

vlk napsal(a):

neo
pokud by se banky inspirovaly u Cetelemu o Providentu aninemluvě,nemůže se v zásadě nic hrozného stát. Ostatně nemělo by se nic hrozného stát ani u spotřebáků za běžnou RPSN. Která je dle banky někde mezi 12-16% p.a. Při normální politice.
Ovšem slyšel jsme o bance, která prodávala před dvěma roky svoje portfolio spotřebáků, protože provařila 30%. Což je tedy dost heroický výkopn. Zejména když kdysiměla na těch spotřebácích výpadek průměrně 2,5%.
Ale jsme zvědav, co budou zdejší giganti finančních trhů dělat s hypotékami. Až dorazí recese do Česka. Rvačka o nové hypotéky apodíly na trhu vede zdejší finanční genie k tomu, že mají na nových hypotékách marži pod 1% p.a. Takhle financovat masově, to tedy musí být skutečně ševcovská víra v nepřetržitý růst hospodářství. Jak říká klasik ... potom už jen samé klady a pozitiva.
28. 01. 2008 | 21:34

car komančov OO8 napsal(a):

pane jste dobry....Poblazněny svět ....to není jěště tak špatne ....... pokut se nzblazní....usa se vzpamatují....pokud pochopí ..zase jeden podvod co ma nich chysta ta jejich levice ....poblazněna hilari..a kdo to chce spět do bileho domu....první muž byvaly se stane první damou....zase ho bude vidět?.,,,,co kdyby tak zase přísasal....přisaham ti bože muj bože to nejsem ja kdo chce do bileho domu to moje hotˇˇ,,,,,,,Hilar tu bojuje za mne etika fakt k zblaznění.......to je jako putinofsky cařihrad.....to je zase ale jina země jiny svět.....jo ale ja zapomněl na tu svou malou republiku a demokraciji tuze mladou.........proboha ja dnes čumim na televizi a vidim Novy puk....to snad není pravda..........prezident ...soudcofske unie tam kazani vede ,,,K213...toje jako K231 proboha co stim pukem to je lepší zahoditn hokejku a do ringu a rozhodčí soud...to bylo hrozne co s něj lezly za kraviny ....on a nezavisly .....ještě tetˇˇkom bliju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
28. 01. 2008 | 21:57

Honza napsal(a):

Dobrý den vsem přispěvovatelům a autorovi. Ten článek se mi vůbec nelíbil, ale je to tím, že byl příliš dobře napsán...Radím ať si vsichni dáme pivo, optimisté ví o čem mluvím a pesimisté podpoří ekonomiku spotřebou. Aneb pokračujme ve večírku, ale ráno na čas do práce.
28. 01. 2008 | 22:24

car komančov OO8 napsal(a):

bacha ....švekarnof zrovna nespí..co se mu asi v halavě honí...jsou jiní jsou stejní ja vim ja nevim. ale... JA TO VIM JA TU ŽIL JSOU URČITĚ JINÍ NĚCO SE STALO A MY TU BYLI TAK NAS TO POZNAMENALO TAK TO JE A NE JI NAK.......To už jsem někdy slyšel a neřekl to nahodou Bilak.....................Uběhlo hodně let a evropa ma svou kulturu,bějiny tak jako amerika a jiní.......a komunisti jsou taky jiní to je fakt my tu všichni žili.ŠVEJNAR ON NIC NEVI PŘIŠEL NAM HADAT Z RUKY NEZVEDEJTE PROBOHA PRO NĚJ RUKU JE TO BALAMUT S AMERIKY.,A NE TEN PRAVY........To co ho provází je jeho hilary to není zrovna to pravý........to není amerika to je falešná touha odejit s rentou to je on to je na něm to pravy.ekonom pochybny zase tak noc toho neví,někdy jen keci a pak zas nevim asi jestli. počkejte dejte mu občanku a potom at ˇˇ mluvi zas bude u boudy trvale stat a to je to riziko že jako štěně budou ho učit poslouchat štěněti co poviš většinou uděla a jeden podpis nesmyslny každemu da to je ta jeho renta ten jeho vynalez ,co stím chce dělat na hrabě kde patří KRAL HURA PATŘÍ TAM KRAL a ne nějaky nerzohdny kapral to by fakt byl švejkohrad .to si to srdce evropy nezaslouží mit šaška na hradě.............Z
29. 01. 2008 | 01:45

pochybovač napsal(a):

Každá věda se může pochlubit nějakým objevem, který se potom aplikoval v praxi a následně v dané oblasti přinesl lepší výsledky.Znáte někdo takový případ v ekonomii ?? Je ekonomie věda ???
29. 01. 2008 | 06:35

byvaly ekonom napsal(a):

Neni ! Jde o sluzku presivajici stare saty
svych panu aby budily dojem,ze jde o
modely soucasne mody. Ekonom Klaus
nevymyslel nikdy nic objevneho,jenom
vzdy "komentoval" nazory druhych a
pritom pouzival radobyvedeckou hantyrku sluvek,slovicek,nekdy i slov.
Nejvic zname se staly jeho vyroky o
penezich az na prvnim miste/pomohl
mnohym odhodit zbytky moralky/ a neumim rozeznat spinave od cistych
penez/podvodnici vsech zemi sem! /
Narod,ktery neumi rozeznat gaunery od normalnich lidi musi mit v sobe tez
neco gaunerskeho . Jinak by nemohla
sebranka okolo Topolanka vyhrat ani v
tombole,natoz lonske volby!
29. 01. 2008 | 10:08

frantaflinta napsal(a):

A nebude to taky trochu tím , koli peněz zahučelo do Bushových válek? Americká ekonomika krachuje ale pár lidí a hlavně FED si nacpávají kapsy. Půjčovat prachy na válku za úrok jdoucí z kapes daňových poplatníků je skvělý byznys,bohužel někde ty prachy chybět musí!
29. 01. 2008 | 10:13

Clair napsal(a):

Ivan Hochmann:
Obavam se pane Hochmann, ze Vase hypotezy jsou trochu vedle. Jestli byste dovolil, rada bych Vase myty ohledne Kathriny uvedla na spravnou miru.
Jako prvni: jelikoz se tyto nemovitosti nachazeji v povodnovem pasmu, nikdy nebyly pojistene, jsou totiz nepojistitelne. V dusledku toho, pojistovny nemely zadnou povinnost poskytovat financni nahrady a take to tak praktikovaly. Ze doslo k nesmirnym skodam, to vsichni vime.
Dalsi mytus, o ktery se opirate ve svem prispevku - zablokovani devoloperskych firem a zastaveni investicnich programu
Prave naopak: FEMA uvolnila mnoho bilionu s okamzitou platnosti, aby podporila a financovala vybrane developerske firmy, kterym davala zakazky, aniz by si overovala kvalitu prace. Doslova miliony a miliony skoncily v rukach podvodniku, kteri se fiancne velmi zahojily, i kdyz se pozdeji prislo na to, ze mobilni domy, ktere k tomuto ucelu postavily, byly neobyvatelne, i kdyz uz davno primo vladou zaplacene. Obsahovaly totiz UF (urea formaldehyde insulation). Nicmene, propad hypotekoveho trhu v New Orleans ani v Mississippi s tim nema co k docineni.

Jelikoz jsem pracovala pro nejvetsi banky - Chase Manhattan a take pro Washington Mutual prave v teto oblasti, mohu Vam naprosto z prvni ruky informace dodat. Tady se jedna o celostatni, federalni vladou posveceny podvod, na ktery jsem upozornovala uz pred mnoha a mnoha lety, protoze jsem mela dlouholete zkusenosti z Canady, kde to funguje uplne jinak. Byla jsem tudiz sokovana, ze se uz davno nikdo nad timto podvodem nepozastavoval.
Vladni regulatori v US, kteri nastavili jasna kriteria k poskytovani jak subprime a take konvencnich hypotek - Fannie Mae a Freddie Mac, podle kterych cely financni prumysl hypotekovych trhu fungoval, nikdy neprovadeli zadne kontroly. V dusleku toho se podarilo zaplavit trh naprosto neregulovanymi maklerskymi firmami, kteri si pri obnovovani hypotek, tak i pri koupi novych hypotek pozadovali naprosto astronomicke poplatky, ktere jenom vysi hypoteky pokazde navysily, takze zakaznik nikdy nic na sve nemovitosti neuplacel, naopak, pouze hypoteku s kazdym obnovenim navysoval, pritom jeho vlastni podil v nemovitosti doslova mizel pred ocima. Jako brambory prodavali makleri ARM's (adjustable rate mortgages), ktere bylo treba obnovovat kazdy treti rok, svoje zakazniky balamutily, ze urokova mira leze neustale dolu, zatim co cena nemovitosti neustale roste nahoru. Pro ne to byl automaticky obnoveny dalsi kseft kazde tri roky, dalsich $15,000 jim spadlo do kapsy, aniz by musely pohnout prstem. Pouze je tady jeden zadrhel: tyto maklerske ryklokvasaky na kazdem rohu mely primo v jejich firme zamestnany k tomuto ucelu odhadce nemovitosti, kteri pro ne pracovali, davali jim primo prikazy jakou castku odhadu potrebuji a do jake se musi vejit, nakonec jim za odhady platili, tak jim odhadci vychazeli vstric pokazde, i kdyz clovek musel kroutit hlavou, v jak v kratke dobe se ceny nemovitosti vysplhaly do doslova astronomickych vysin. Poskytovat subprime hypoteky bylo pro kazdeho nesmirne vyhodne, i kdyz ted se to snazi mitigovat, ze tito lide nikdy nemeli hypoteku dostavat, vzdyt to bylo jak uz jsem vyse uvedla posvecene vladou, jedine co bylo treba dodrzovat byla byrokraticka dokumentace. Vlastne vsichni, kdo nemeli kreditni score 720 podle trech kreditnich ratingovych firem, spadali do teto kategorie. Tyto hypoteky se ovsem prebalovaly, zabalovaly, aby vypadaly jako prvotridni zbozi pro investory, kterym byly prodany, tito je prodavali pouze dal investorum, obchodovali s nimi na kapitalovych trzich v ruznych formach, nabizeli je celemu svetu - Nemecku, Anglii, Cine, SA, Kanade. Investor mel ovsem take zaruku, protoze mnohe navic museli mit hypoekovou pojistku, pokud zakaznik nemel sam vlozen dostatecnou pocatecni investici.
Proc se ted hypotekovy trh poklada, a to se uz nebavime jenom o subprime, ale o vsech hypotekach, i tech, co maji nejlepsi ratings?
Ceny nemovitosti nemohou jit do astronomickych vysek do nekonecna. Ma to take strop. Ted, kdyz je pozadovan odhad odbornymi odhadci, ktere si plati velke banky sami, zjistuji, ze hodnota realii je v nesmirnem propadu, skutecna hodnota je o 60% nizsi. V dusledku toho vsechny hypoteky maji problem. Majitele nemovitosti se radovali sice chvili, ze jejich nemovitosti maji tu a tu hodnotu, ted s hruzou zjistuji, ze jejich nemovitosti jsou naprosto znehodnocene, navic neprodejne a pri obnovovani hypoteky se vlastne posunuli do kategorie subprime hypotek s nulovou vlastni investici, od kterych banky dnes odtahuji ruce.
Co myslite, bude to nekdo vysetrovat? Naznaky tady jsou, zrovna vcera jsem cetla na to pojednani ve Washington Post, ale tito regulatori odmitaji vypovidat, pokud nebudou mit zajistenou beztrestni imunitu, a to jeste za zavrenymi dvermi.
29. 01. 2008 | 15:54

alena-m napsal(a):

--------je treba vice pravne nadnarodne
sjednotit uverove podminky a vice pojistit rizika pro obe strany. Dale je treba poskytovat vice informaci o celkove nabizenych uverovych sluzbach.
29. 01. 2008 | 16:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair děkuji za perfektní informace.Komentoval jsem pouze laický rozhovor o událostech,které předcházely současné situaci,v domnění,že Katrina byla katalysátorem.Ovšem z vašeho exposé je mi vše jasné.I fakt proč se Florida vylidňuje.Je to tragedie pro obrovské množství lidí.A bude to někdo vyšetřovat?Je zřejmé že u nás jsou podobné tendence.Abychom nedopadli stejně.Děkuji .Ivan.
29. 01. 2008 | 17:12

Clair napsal(a):

Pan Ivan Hochmann:

Pane Hochmann, jsem rada, ze Vam to poslouzilo a jiste by me tesilo, aby si Cesi na tyto podvodniky s "teplou vodou" dali pozor. Kdyz to vyslo tady, verim tomu, ze si cesticku do Evropy najdou, vlastne uz nasli a temito podvody ji zaplavi drive nebo pozdeji. Podivejte se co se deje na kapitalovych trzich, co se deje s bankami v Nemecku, Anglii, Japonsku a jinde - skutecne dominovy efekt, pouze vsichni preslapuji, nikdo nevi kdy to skonci i pres ty nesmirne dolarove infusions. Za minuly rok prislo pouze neco pres 2 miliony o sve nemovitosti a vsechny svoje zivotni uspory, a to se nikdo neodvazi rici, kdy se to zastavi, protoze to je teprve spicka ledovce. Proto honem dolu s urokovymi mirami, alespon na chvili zarazit ten trend, nase kandidatka na presidenta - Hillary to dala dokonce do sve kampane, ze na 5 let zmrazi urokovou miru. Jenomze ja to vidim trochu jinak, tuto lavinu, uz nezastavi naprosto nic, pouze malinko oddali. Fed's se pochopitelne obavaji, ze lide okamzite stahnou svoje investice na kapitalovych trzich, proto celou udalost budou mitigovat jak se jen da. Ted tady probiha dalsi faze podvodu - kreditni karty, jakou castku chcete Vam daji a lide to berou, protoze tim vytloukaji nejen dluhy, dokonce kupuji potraviny, nebo plati mesicni splatku hypotek, to vsechno na pouhych temer 19%. Amerika je bankrupt nation, coz si mnoho lidi zrejme neuvedomuje, to malo co vyrabi staci pokryt vlastni trhy, zejmena potraviny, vsechno, temer vsechno, vcetne jidla se dovazi z Ciny. Neni ovsem nikomu jasne, az se kohoutky zastavi a bude se treba podivat na tu tvrdou realitu 11 trilionu dluhu jak toto resit. Zajmove skupiny, ktere za tim stoji, rikaji si "special interest group" jsou zatim nedotknutelni. Kdesi jsem cetla, ze jedina moznost z takove situace je valka, dluhy jsou pry smazany s definitni platnosti. Mozna, ze o tom neco vite pro zmenu Vy, docela by me to zajimalo.
Preji Vam krasny den.
Clair
29. 01. 2008 | 19:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair :
Tím,co jste tak fundovaně popsala zaměstnáte zcela jistě velmi velký okruh lidí,kteří si bezpochyby už připravují odborné otázky.Mě jako laika jste donutila ještě několikrát pročíst Váš i páně Sedláčkův komentář,abych si do detailů ujasnil pojmy.Nemaje vysokého vzdělání ve vašem oboru,nemohu s Vámi ani vést diskusi na odborné úrovni.Je mi líto.Ale mohu zajisté dokonce potvrdit vaše slova o "special interest group",zájmových skupinách jak jste tyto gangy úsměvně nazvala.Už jsme o nich diskutovali s přáteli,kteří se vracejí z USA zpět do Česka.Je neuvěřitelným byznysem manipulace s cenami nemovitostí.Je známo ,že hypotéky jsou vázané pojistkami.Svoji roli zde hraje i rating.V mnoha případech se prokázala zločinná spolčení vedení některých bank s makléřskými firmami a úřadem městské správy za účelem postupného neúměrného navýšení cen.Po zjištění skutečného stavu byly tyto nemovitosti hromadně a velmi pod cenou skupovány za účelem úplně jiných investičních záměrů.Jinými slovy řečeno z lokality dvou set bungalovů obývaných důchodci se přes noc stala zóna pro výstavbu hotelového komplexu.Není proti tomu obrany.V "malém" to funguje i u nás.
Amerika je čím dál více závislá na dovozu,dokonce US domény jako letecký,petrochemický a automobilový průmysl se dostávají do kapitálového područí arabských a čínských investorů a akcionářů.Došlo to tak daleko,že existují varovné signály o narušení bezpečnosti USA.Můžete se odvážit znaleckého posudku,jak daleko lze tyto těžce krizové faktory nechat dojít? Eskalace válečných dobrodružství přece situaci neřeší.
S pozdravem ,Ivan.
29. 01. 2008 | 22:30

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

ja jsem i pres obrovsky casovy deficit povazovala za nutne reagovat na clanek pana Sedlacka, protoze je vynikajici, pouze nejde do hloubky a pod temi vsemi pojmy si malokdo umi predstavit jak to ve skutecnosti funguje, kdyz je tento tunel v pohybu. Jsem presvedcena, ze to muze byt docela "eye opener", ja nemam duvod nic zkreslovat, podbarvovat, nebo si dokonce vymyslet. Je mi z toho pouze smutno. Lze pouze uvest, ze daleko nejvice timto hypotekovym podvodem jsou postizeni Afro-Americane, dale Latino's, kteri dostavali pouze selektivni informace, kdyz hypoteky podepisovali. President proklamoval, ze kazdy ma narok vlastnit svuj vlastni dum, tedy "BIG AMERICAN DREAM", ktery se bohuzel promenil v "AMERICAN NIGHTMARE". Je to nesmirne smutna epizoda, ktera jen tak brzy neodejde. Vlastne to velmi dobre popisujete, manipulace s cenami nemovitosti a ted si promitnete tu druhou stranu - dane z nemovitosti, ktere za obycejne bungallow jde obycejne do 5 tisic, lepsi domy do mnoha tisic, ktere ted nikdo neplati, nikdo opustene domy neudrzuje a kdyz zmrzne vodni potrubi a dum je zaplaven, nikdo to neresi. Pak pres nej pouze prejede buldozer a srovna to se zemi. Municipalities (obvodni urady) nemohou, nemaji kapacitu a finance tyto opustene domy udrzovat.
Vsechno co dal popisujete se zaklada na pravde, dokonce s temi investory cinskymi i arabskymi, a to se uz nebavime o hlavnich pristavech, bavime se dokonce o zakladni infrastrukture, jako jsou jednotlive dalnice, ze kterych se vybira clo pro Araby, nebot jim dnes patri. Cina za svoje dluhopisy skupovava financni spolecnosti a banky. Vite, list je skutecne dlouhy a ja doufam, ze si to nekdo nebude vysvetlovat jako pomluva US, protoze o tom to skutecne neni, abych Vam pravdu rekla, jak nas to vsechny tady doslova hrozi, to neznamena, ze bychom meli mlcet. Je treba si to priznat, najit reseni jak jit dal. A to se nebavime o 47 milionech bez zakladniho zdravotniho pojisteni, o 46 milionech negramotnych lidi. Amerika je krasna zeme, ale kolikrat, kdyz slysim Cechy jak narikaji, tak me napadne, vzdyt se prijedte podivat. Ono je neco jineho jet na vylet a videt vsechny ty nesmirne krasy a neco jineho je tady zit, protoze to nelze nevidet. Pritom kdyz se ovsem divate kolem sebe, je Vam jasne, kdyby to melo lepsi vedeni, tato zeme musi byt jednicka ve vsem, lidi jsou vynikajici, nesmirne ohluduplni a velmi si vzajemne pomahaji, pouze si zaslouzi neco absolutne jineho, protoze tady se skutecne pracuje.
Me se dari velmi dobre, ale prece nemohu zavirat oci co se deje kolem me. A take mam tri syny, kteri tento rok budou promovat, jeden na medicine a druhy na Elektro-engineering, budou delat rozhodnuti zda zustat v Americe, v Evrope a nebo v Canade. Vsichni mi tvrdi, ze za soucasne administrativy, pokud nenastanou radikalni zmeny, nebudou mit zajem. Jak byste se asi citil Vy se svymi detmi. Vzdyt toto byla pro nas vytouzena zeme. Kladete si otazku: jak se toto jenom mohlo takto vsechno zvrhnout.
Pane Hochmann, krizove faktory uz ani prepinat dal nejde, zacinaji padat navrhy na odtrzeni z unie, jako napr. stat Vermont, to kdyz zacne, muze to take koncit revoluci. Nesmite zapomenout, ze tady mame jenom 20 milionu ilegalu, kazdy z nich ma potencialne moznost privest dalsich 90 lidi, kteri kdyz dostanou legalni status, demografie cele spolecnosti a struktura se zacina uz dnes menit k nepoznani. Ze jsou militantni, o tom vubec nemejte pochyb. Co muze nebo bude nasledovat, v pripade, ze nedosahnou equality, legality si vubec nelze ani domyslet. Resi to nekdo? Vzdyt to zase hodili nasi mocipani pod koberec. Jedina spasa by mozna mohla prijit s kvalitnim presidentskym kandidatem, ktery skonci to valecne besneni, udela zpatecku a vrati Ameriku k puvodnim hodnotam, kterymi tento narod vzdycky vynikal. Jak to ovsem vymyslet s temi "special interest groups", kteri tady maji raj na zemi, a podporu celeho kongresu pres jejich lobby groups, mi opravdu neni jasne, protoze to neprojde jen tak lehce, ti si svuj status quo budou chtit udrzet za kazdou cenu, zatahnou nas do dalsi valky? Opravdu na to nemam odpoved, pouze bych si prala, aby uz vsichni s tim besnenim prestali.

Zdravim Clair
30. 01. 2008 | 00:14

Věžák napsal(a):

1) Zpochybňování úzkých vazeb mezi jednotlivými finančními trhy v globalizoaném světě typu "nás se to až tak netýká" není, pane Sedláčku, zcela profesionální, ale od bankovního experta nemůžeme čekat nic jiného. Potřebujete zahnat nervozitu z trhů a budete tvrdit, že se nic neděje, i až rozplácnutí burzovní spekulanti naplní Nusle.

2) Pod Bernackem a poslední cca 2 roky pod Greenspanem se US FED vydal nepochopitelným a do té doby nevídaným směrem - absolutně nezodpovědnou politikou k bankrotu US ekonomiky. Je fajn, že si USA nechávají od jiných sponzorovat svoje zbrojní, geopolitické a jiné avantýry vtipnou manipulací se světovou měnou, ale někomu musely bouchnout pojistky, protože ztratil smysl pro míru. USA a Wall Street se chovají stylem "po nás potopa", zítřek se nekoná. Má ty dluhy a šmé smýt krev? Co způsobilo, že se FED chová jako světový terorista?

3) Z našich i světových médií zní dokola "hypoteční krize". I ten unisono halas svědčí o tom, že je to pokus odtáhnout pozornost od větších malérů, problémy jsou zřejmě daleko fundamentálnější, v soukolí je písek, bariéry růstu nelze bez války odstranit a stroj na peníze se zastavuje. Předpoklady pro celosvětovou hospodářskou krizi jsou naplněny. Greedy banking sector, život nad poměry - a to jak státu, tak občanů. A svět už dál nechce průserem páchnoucí greenbacky.

4) Chcete-li, občané, přijít o úspory, není nyní lepší čas, než si dát poradit při koupi akcií od bankovních analytiků. Vědí totiž stejné "kulové" jako my ostatní. A budou zaskočeni krachem stejně jak cestáři první chumelenicí.

5) Paní Clair - děkuji.
30. 01. 2008 | 01:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair,

Mám Ameriku velmi rád.Jako kluk jse měl nejmilejší knihy Pohádky bíleho slona,Epické básně od j.Vrchlického a obrovskou kupu Rodokapsů s westernovými pohádkami.Až v roce1995 jsem uviděl vše co mě zůstalo v paměti na vlastní oči.Prožil jsem čtvrt roku na americkém Středozápadu,který se mi nesmazatelně vryl do paměti i do srdce.I lidé se kterými jsem tam pracoval,nebo setkal se byli vstřícní,ochotní a komunikativní.Připadal jsem si jako na jiném světě.Po návratu (vlastně i před odjezdem)jsem začal intensivně studovat americké a kanadské dějiny.Koupil jsem si knihu od George B. Tindalla-Dějiny USA.Tam jsem zjistil jak obrovský byl tvůrčí a intelektuální potenciál průkopníků onoho Big American Dream,o němž se zmiňujete.Neuvědomoval jsem si celý dosah současných amerických problémů ani v diskuzích s americkými přáteli.Až nyní vizuálně(nad vašimi články)jsem zaregistroval celou tu hrůzu.Rozumějte, Amerika pro našince není pouze synonymum svobody a demokracie.Je zároveň avantgardou v hudbě,literatuře,sportu a jiných odvětvích lidských činností.A hovořím-li za sebe,mě pomohla tato anglo-americká kultura přežít běsy komunismu.Je mi líto,že USA padají na hubu.I z důvodu,že s ni padne celý svět.Leč historie říká,že nikdy nebylo tak zle,aby nemohlo být lépe(hůře?).Snad se zase najde taková osobnost jako Franklin D.Roosevelt,který přesvědčí američany o nutnosti nastolení cesty k "New Deal".Přejme si to z hloubi srdce.
Zdravím Vás a ještě jednou děkuji.Ivan.
30. 01. 2008 | 11:21

Kennedy obligations napsal(a):

Jakej New Deal? Dneska máme rok 2008! Prostě se jen centrum prosperity přesune do Asie k Číně a Indii, budeme lízt do zadku někomu jinýmu a následně frustrovaný USA napadnou Čínu proto, že tam je utlačována USA menšina(on the second thought to bude spíš proto, že Čína bude "podporovat světový terorismus") a Šanghai vždy historicky patřila USA.
30. 01. 2008 | 12:40

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

mluvite z hloubi me duse, vsechno co uvadite bych snad sama ani lepe shrnout nemohla. Dekuji Vam. Mam pro Vas jedno obrovske prekvapeni, American spirit, nemuze nikdo uslapat, rodi se nam novy vizionar, ktery chce jednu, sjednocenou Ameriku pro vsechny, konec besneni a valkam, jeho vize navazuje na JFK dream, dava narodu nesmirnou nadeji. Nehovori co vsechno udela a jake ma zasluhy, coz je domenou Hillary Clintonove, promlouva k narodu co my vsichni udelame spolecne, k narodu, ktery chce zpatky tuto krasnou zemi.
Uz dnes na nej stoji fronty, jenom aby lide shledli jeho oblicej a poslechli si jaky ma plan pro Ameriku. Je jim charismaticky mulat Barack Obama, shodou okolnosti Illinoisky senator, kde ja ziji a on take v Chicagu. Poslu Vam jeho vitezny proslov v South Carolina, kde ted vyhral primarky, je to doslova elektrizujici a inspirujici. Mladi lide, vsech barev a odstinu ho naprosto prozivaji. Rodi se novy vudce, ktery ma vizi nejen pro Ameriku, ale take respekt k jinym kulturam a narodum, zadne kolonialni valky, ale uprednostneni naroku na sebeurceni a nevmesovani se do politiky jinych statu a narodu, naprosto jina zahranicni politika, nez ta, ktera nas dusi temer deset let.
V dusledku soucasnych primarek, ktere povazuji za nesmirne dulezite, jde totiz o vsechno, prakticky o zachranu Ameriky, poradame financni sbirky, a ja jsem navic pro tento ucel nabidla jsem svuj cas pro jeho kampan ve state Illinois, kde se prave ted denne promitam, proto ten casovy deficit, o kterem jsem se zminila.
Prave vcera dostal obrovsky endorsement primo od Caroline Kennedy a take od Edwarda (Teda) Kennedyho ze statu Massachussets, minuly tyden od Johna Kerryho a dalsich. Takze, drzte nam palce, modlete se za nas, tato nadeje nesmi umrit, je to nase jedina obrovska spasa. Vsechno ostatni je naprosto o nicem.
Tady dole Vam posilam jeho proslov v South Carolina, budete potrebovat sluchatka:
http://www.bbc.co.uk/medias...

Dekuji Vam jeste jednou za podporu a Vase vynikajici prispevky.
Preji Vam krasny den.
Zdravim Clair
30. 01. 2008 | 16:22

Webster of napsal(a):

OMFG, those Americans are just nuts. Watch America: Freedom To Fascism and find out why the presidential election is just a puppet show for crowds. "Yay, I love the green puppeeet, it has such big eeeeyyyyeees!!" :D
30. 01. 2008 | 17:22

alena-m napsal(a):

To clair and others...
they need final amortized value!
Its mean just start to finish
not perspectives business and
whole company
and green light for reforms
30. 01. 2008 | 19:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě jednou paní Clair,
Moje prachmizerná znalost angličtiny mě donutila kontaktovat syna a nechat přeložit,čemu jsem neporozuměl.Zároveň jsme probrali současný zlý sen.Ve zkratce.
Barack Obama,ano velmi vhodná osobnost pro lidi našeho smýšlení.Charisma,silně vyzařující sebevědomí a inteligenci,jasná dikce a výslovnost,vynikající rétorika.Jednoznačný příklon ke změnám v sociální oblasti.Příslib změn v zahraniční politice.Není třeba pokračovat.Bereme.
Má však jednu velkou nevýhodu.Stojí prakticky osamocen a bez prostředků,bez armády lobystů,bez kontaktů na nejvýznamější světová byznys centra.Neznám do jaké míry by byla schopna současná administrativa akceptovat a podpořit tohoto eventuálního vítěze voleb.Nevím jak se mu podaří přesvědčit státní managementy,výkonné orgány státní moci,kteří se podílejí na současném úpadku velkou měrou, aby přistoupily ke spolupráci ze dne na den.Vidíme jak funguje současná Bushova moc.Vůbec se neostýchá i když vyjdou na povrch pochybné kšefty se strategickými zbraněmi pro islámskou destinaci,na nichž se údajně podílel jeho rodinný klan.Je si vědom neprůstřelnosti své moci.Totéž platí o všech dalších,opírajících se o podporu vlivných kruhů finanční oligarchie,zástupců zbrojařského průmyslu,nadnárodních kartelů a v neposlední řadě tajných služeb(států to ve státě).
Jak donutí tyto kolosy přestat hýkat nad měšci ve prospěch celých Spojených států severoamerických?
Dotkla jste se hispanizace.Je možné,aby se tito lidé vyrovnali svým entusiasmem,vůlí a pracovitostí původním tvůrcům a zakladatelům americké státnosti,dobyvatelům Západu?Lidem,kteří přivandrovali ze všech koutů Evropy s světa s úmyslem bojovat a tvořit? Jen si vzpomeňme na Alamo.Na hrdého Geronima jedoucího uprostřed generálské suity v inauguračním průvodě Theodora Roosewelta.Byla jiná doba,jiní lidé.Lidé byli přístupnější tolerančním úvahám i sebereflexi.Jaksi se více vědělo o potřebě soudržnosti,empatie....i když....

Paní Clair,držíme všechny palce ,aby vám i nám neděje neumřela. Ivan.
30. 01. 2008 | 22:19

Clair napsal(a):

Pane Hochmann,

nelze nez opet reagovat, dekuji za odpoved. Nemohu nez souhlasit co pisete. Ohledne lobbyistu, to je prave co je na nem unikatni, uplne jako jediny v cele kampani vsech kandidatu, vcetne republikanu porada svoji kampan BEZ LOBBYISTU A JEJICH PRASIVYCH PENEZ. Nova vlna, ve ktere pluje Obama, usiluje prave o prekopani cele volebni kampane, kde nebudou kandidati dopredu koupeni vlivnymi skupinami, jejichz zajmy jsou doposud na miste prvnim, ale vybirat v pristich volbach kandidaty, kteri maji zajem vlastni zeme a Americanu na prvnim miste. Doposavad tomu bylo obracene, proto uz dnes krome Obamy jsou vsichni koupeni a naslibovali hory doly za obrovskych financnich pomoci. A tady jste to trefil doslova na hlavicku, protoze prave ziskat podporu vykonnych organu, koncernu zbrojarskych, bankovnich a dalsich bude jiste nesmirne dilema, ktere bude treba resit a uplne prekopat, toho si ovsem je on vedom, prakticky to chce udelat radikalni zmeny take v mysleni, taka v exekuci. Ze to nebude lehke, to je vice nez jasne, ale to kdyby se mu podarilo, aniz by dostal kulku mezi oci by mela byt jedna z prednich priorit. Vlastne uz ted musi mit specielni ochranku, ale je treba se o to pokusit, pokud se Amerika ma posunout uz konecne o kousek dal. Jinak nema ani opravdu ty volby poradat, protoze se jedna jenom o kosmeticke zmeny a ve skutecnosti bychom se bavili o tom samem nesmirne drahem divadle, ktere zachovava a stale si udrzuje tu samou strukturu a nic se prakticky nezmenilo. Je tady ovsem mnoho prekazek jak jiste vite sam, jednak proto, ze vzdelani je v nesmirnem propadu, to je ovsem dalsi jeho prioritou. V dusledku toho, fundamentalisticti a fanaticti evangelikalove, budou volit republikany, i kdyby slo o zniceni Ameriky. Kdybyste jenom slysel jaka prohlaseni z nich vypadavaji , tak by Vam sel mraz po zadech. Republikansky kandidat Huckabee napr. prohlasuje mezi svymi oveckami, ze kdyz on se stane presidentem, zmeni ustavu tak, aby byla v souladu s bibli. Oligarchove uz vlastne ted bubnuji na poplach proti Obamovi, obavaji se zmen a verim, ze pouziji vsech moznych a dosazitelnych prostredku ho zlikvidovat, nebo poskodit na tolik, aby k jeho zvoleni nedoslo. Dalsi jejich pomuckou mohou byt ty Diabold volebni masinky, ktere neprodukuji zadne potvrzeni ve forme papiru, posledne, vlastne uz dvakrat byly uzasne naprogramovane a nikdo nemohl prijit s dukazy, ze to byl podvod, i kdyz jsem videla na to setreni, ale kdyz nemuzete prijit s vecnymi dukazy, neni se o cem bavit. Ted ty same masinky budou opet v obehu, zda se to naprosto neskutecne, vzdyt kvuli nim John Kerry volby naposledy prohral, vsichni doufali, ze uz pouzivany nebudou, ted jsou ovsem opet v provozu. Zajmove skupiny a "special interest groups" rozjizdeji pomlouvacne a take rasisticke kampane, navic, v kazdem state je vsechno trochu jinak. Jestli k tomu zazraku opravdu dojde a Obama bude zvolen, (ze by ho Amerika prave v tomto kritickem case potrebovala), tak si muzeme opravdu gratulovat, protoze se uz konecne Amerika posune dopredu a vymani ze starych struktur a mozna i mysleni. Nez k tomu ovsem dojde, mame pred sebou porad jeste dalsich 8 mesicu. Se soucasnymi strukturami, ktere jsou totalne dysfunkcionalni, jak kongres, tak nase vlada, navic prospikovane samymi korupcnimi aferami se opravdu nelze posunout dale. Jenomze zmena je maximalne nutna, jinak se vsechno bude soustredovat na tu samou zahranicni politiku, podporovani, financovani a prodej zbrani teroristickym statum, vcetne Saudske Arabie a soucasne hulakat do sveta, ze tam zavadime demokracii uz dneska moc lidi nebere. Amerika jak vite ztratila pred svetem respekt a duveru. Takze, jedem dal, nadeje umira uplne posledni.

Dekuji jeste jednou za podporu a zase se nekdy potkame, mozna az po volbach.
Preji Vam krasne leto.
Clair
31. 01. 2008 | 06:48

most splashed napsal(a):

Léto? Shiit. Pokud vím, tak Obamova podpora se prudce zvýšila poté, co byly zveřejněný jeho snímky v plavkách při surfování. Svou podporou u žen bez ohledu na postavení a politickou příslušnost je přirovnáván k JF Kennedymu. Jestliže proti němu brojí, tak snad proto, že je napůl čerňoch. A čerňoch nebo ženská v Bílým domě, to byla vždycky noční můra tradicionalistů. I když posledních 8 let tam seděla tupá opice a v podstatě se zas tolik nestalo.
31. 01. 2008 | 14:56

Rolniček napsal(a):

Myslím si, že kdyby odešli Američtí "ilegálové" pád nejen ekonomiky by se ještě urychlil. A "znárodňování"(10% Amerického majetku např. l a d i n ů )stylem, obviňování z terorismu taky bylo dost pruhledné a mohlo to odradit "seriózní" nebo "malé" investory Americké i zahraniční zejména do výroby a stávající vyděsit. Vojenská výroba nemůže zcela nahradit "civilní výrobu" protože je takové rčení "co neudělá puška udělá tužka",ale je tady šance když se spojí s dobýváním Měsíce či Marsu či hledáním alternativních zdrojů energie.A předevšim by se mělo velice zdanit tkzv. "mlácení prázdné slámy" při zjevných burzovních machinacích a nadměrnému růstu přijmů bez investic do udržby či udržení dalších budoucích přijmů.A dát strop "statním penězovodům" zejména do soukromých kapes.
02. 02. 2008 | 18:53

most splashed napsal(a):

zdanit.....nadměrnému růstu přijmů bez investic do udržby či udržení dalších budoucích přijmů....

tádydadá,já úplně nerozumím, co Rolniček povidat. Ale intuitivně chápu, že dnešní trend je přesně opačný. Nastartovala to USA, pak východní země v čele s Ruskem zavedením ploché daně. Qui bono? Dlouhodobě nikomu, krátkodobě bohatým lidem, co nechcou v pohnuté době investovat svůj kapitál a přitom si zachovat jeho hodnotu?
03. 02. 2008 | 12:37

nate napsal(a):

Pani Clair,
jen kratce. Bezkonkurencne jste popsala jaky je soucasny stav ekonomiky a jak funguji hypoteky. Lide si za takovy stav muzou sami, misto informaci je jim blizsi zabava. A ruku na srdce, kdyby my dva jsme se narodili ve statech, budeme mit presne tavove mysleni jak americane.
Mame jine mysleni, protoze jsme se narodili jinde, nez neco podepiseme, tak si to poradne rozmyslime a kdyz tomu nerozumime, tak se informujeme.
Mluvit o tom co se melo a nebo udelalo spatne je za nami.
Sladky sen skoncil a probudili jsme se do krute reality. Lide jeste ruzove bryle ze svych hlavicek nesundali. Reseni je snad jen jedno, jak jste uvedla, valka a nebo nejaka katastrofa. Valky jsou stale, katastrofy take, uz se s tim zacina neco delat, nenapadne a lidem to stale nedochazi co se deje.
Jak dobre vite, dluh nelze splatit, maly ani ten co se pohybuje v trilionech.
Kdyz zacali pujcky, nekdo natiskl penize, rekneme ze
pro zacatek 100 doll, ktere si pujcilo deset lidi,
ale chtel urok 10 procent, to znamena, ze chtel vratit 110 doll. Tech deset doll. neexistovalo a tak se pujcka nikdy nemohla splatit.
Dluh se mohl splatit jen dalsi pujckou. Cili jeden clovek splatil, ale dalsich deset i vice lidi dostal do vetsiho dluhu. A tak jsme se dostali az do dnesni doby.
Situace je vaznejsi vice nez si o tom mysli i ten nejvetsi optimista.
Kez bych se mylil, ale jinak to nevidim.
Banky delaji penize ze vzduchu a jsou chraneny zakonem. Podivejte se poradne na jednodollarovou bankovku,
ze predu i ze zadu.
Obama nebo Clintonova, je to Vase rozhodnuti, volte je a potom uvidite jak se plni sliby. Potom neplacte jak vede stat soucasny prezident,
Obama a Clintonova budou jeste horsi.
Ono je vlastne jedno kdo je prezidentem, je to smesna a poslusna figurka kterou diriguje uplne nekdo jiny.
Ve statech by udelal poradek
vlastenec Ron Paul, jenze, toho jestrabove do Bileho domu jen tak nepusti a kdyz se tam zazracnym zpusobem dostane, tak ho zastreli jak Kennedyho.
Migrace se rovna invazi, staty uz jsou dobre zaplevelene, ted se pracuje na Evrope, uz staci jen spustit proces a budeme mit velkou zabavu, smutnou, ale velkou.
nate
03. 02. 2008 | 14:27

Ivan Hochmann napsal(a):

je to zlé ,ale je to tak,bohužel.Ivan.
03. 02. 2008 | 17:51

Clair napsal(a):

Pane Nate,

Nemohu nez Vam dat za pravdu, zrejme kdybychom se narodili v Americe, tak si s tim take hlavu lamat nebudeme, zalezi ovsem take na stupni vzdelani.
Pouze jsem se obavala, kdybych to napsala tak nezredene, ze by to nemuselo byt pro mnoho lidi prijatelne, casto totiz slychavam o anti-ami a podobnych a proto se ani na toto tema nerada bavim. Dr. Ron Paul je bezesporu nejlepsi, vi presne kde je problem, jde na to primocarou cestou, poukazuje na - spatnou fiskalni politiku, spatnou menovou politiku a zahranicni politiku. Tvrdi, ze vsechny potrebuji prekopat od sameho zakladu. Neboji se ani nakopnout problem, hovori o konci financovani v bilionech Izrael , a proto jista lobby mu take nemuze prijit na jmeno. Jakmile zacnete nazyvat veci pravymi jmeny, je ohen na strese. Kazdy trochu vzdelanejsi American to vi, ale vsichni se boji otevrit usta. Navic oligarchove vlastnici temer veskera media Ronovi Paulovi nedavaji naprosto zadny prostor, ani v debatach jste musel zaznamenat, nenechaji ho pripustit ke slovu. Tech par slov co mu vubec dovoli pronest je jeste korigovano a limitovano casem.
Takze dale oblbovat stado, kdyz bude zvolena Hillary, nebo kdokoliv z republikanu, znamena to posunuti o dalsich 10-15 let zpatky, ta uz to ma predplacene na mnoho let dopredu a naslibovala nemozne, s Obamou si myslim, ze by mohla nastat doba zacit nektere ty struktury pomalu odbouravat. Jinak opravdu nevim co by jeste bylo funkcni, protoze uz ted se Amerika diky GWB posunula o 25 let zpatky. Kolikrat si tak rikam, na co se clovek podiva, potrebuje prekopat a vzit z uplne jineho konce, nutne je ovsem uz konecne nekde zacit, proto doufam, ze tu startovaci drahu by mohl zvladnout Obama.
Clair
04. 02. 2008 | 03:32

Jag napsal(a):

Když banky místo regulace cen trhu s nemovitostmi tím,že vyžadují po státu deregulaci a tím i cenové mapy na obcích a krajích a podle toho dávají úvěry na tamní byty a pozemky,se dají namluvit v nederegulovaném prostředí na to,aby půjčovaly na psí boudy miliony,tak si nedovedu představit,že se nás to nedotkne.Dojde to sem,i když v jiné podobě a to v té,která říká,že stát,který neuvolní trh s nemovitostmi a banky se podle něho neřídí a řídí se jen tím,kolik se kupující a prodávající dohodne cenu a banky jim tu sumu půjčí,bez toho,aby si ověřili trhem danou cenu,dopadnou špatně.Takže se připravme na držkopády.
04. 02. 2008 | 10:05

financnik napsal(a):

Zajimalo by me, co jste udelal, pane Sedlacku, proti opijeni a projidani. Byl jste prece v ekonomicky idealni dobe poradcem ministra financi CSSD.
04. 02. 2008 | 13:16

mn napsal(a):

Po bitve je kazdy general, ze pane Sedlacek?
04. 02. 2008 | 17:15

Clair napsal(a):

Zdravim pane Jag,
nelze nezaregistovat ceny nemovitosti v Cesku, nesmirne zarazejici je doslova astronomicka cenova elevace za poslednich 5 let nejen domu v nejlepsich lokacich, ale take luxusnejsich bytu. Ale i to ma svuj strop. My tady po dlouhych letech zkusenosti vime jedno, ze prodej realii je cyklicky prumysl, v momente kdy se trh nasyti a lide prestanou kupovat predrazene nemovitosti, nastane stagnace a majitele dojdou k zjisteni, ze pokud budou chtit nemovitost prodat, budou muset jit s cenou dolu. Jestli ovsem nejsou delany profesionalni odhady skutecne poctive a pouze nasazeny ceny domluvou bez radneho ohodnoceni, mozne je naprosto vsechno.
04. 02. 2008 | 19:29

Jag napsal(a):

Dá se to v podstatě nazvat zase známým tunelováním přes úvěry.Tentokrát nemovitostí ve velkém rozsahu.zdravím Clair
04. 02. 2008 | 20:38

nate napsal(a):

Pani Clair,
to se me ulevilo a souhlasim, ze lidem je treba podat informace opatrne, protoze kdyby se jim podali polopate byli bychom k smichu, proste by neverili co se deje.
Domnivam se, ze vzdelani nehraje roli, Vy se pohybujete mezi vzdelanymi lidmi, sam se pohybuji mezi obycejnymi kteri se zivi rukama, ti kteri tvori nejake hodnoty. Sice jich neni mnoho, ale take neco vi o tom co se deje a maji jedno spolecne, strach. Vzdelani lide kteri vystudovali Harward, Oxford, Karlovu univerzitu, maji vysoke vzdelani, maji dobre placenou praci, ale co z nich takove vzdelani udelalo? Poslusne smesne figurky, zlodeje a tunelare, ne vsechny, ale vetsinu.
Pani Clair, strach je nejvetsi nepritel cloveka, tyto volby jsou posledni moznosti jak soucasny stav, zachranit, zvratit a nebo s tim neco udelat. Je za minutu dvanact a jina prilezitost uz nebude, proste posledni a konec.
Bilderbergove meli posledni schuzku v Turecku a tam se shodli, ze pristi prezidentka bude pani Clintonova a ti kdyz se na necem shodnou, presto neprojde zadna sila. Oni uz to nejak zaridi, maji to dokonale promyslene. Kdyz si da pozor na pusu a neco nevhodneho nevyslovi, uz ted muze slavit. Ten kandidat ktery nema prostor, je pro stat ten nejlepsi a ten ktery prostor ma, je ten nejhorsi.
Obama, Hillary jen delaji co muzou pro sve ja a pocit dulezitosti, ale kdyz budou zvoleni, oni si je natahnou jak budika a pujdou presne jak atomove hodiny.
Ziju v Americe uz nekolik let, nedam na Americany dopustit
a mohu souhlasit, ze uz ted jsou 25 let pozadu, jen doplnim, ze jednoho dne se Americane probudi a zjisti, ze jsou nejchudsim narodem na svete.
Obama nic nevyresi, ma prostor a jestrabove vedi komu ho maji dat. Prezident musi byt v prvni rade vlastenec a ne pacholek nejake lobby. Tyto volby jsou posledni moznosti jak neceho dosahnout a v klidu, pristi sance uz nebude, az se lide probudi, uz bude pozde.
Jeste jednou, pokud ma Obama prostor, je vazan na lobby, jediny kandidat ktery neni vazan na lobby je Ron Paul, sam nevim, ale ten by asi dopadl jak Kennedy, proste je moc sam. Take si mohu rict, ze je me to jedno, ale neni, Americane do vsech valek byli prinuceni Izraelskou lobby, ale co nase deti?
Obama ani Hillary nic nevyseri, protoze takovi pezidenti by byli jen poslusne figurky, Ron Paul zvoleny nebude a kdyz tak ho zastreli jak Kennedyho a tak si zvolime cipy, budeme spokojeni.
Jsem velmi pozitivmiho mysleni a co udelat aby tento svet zacal trochu fungovat...
znicit a zacit znovu, jina cesta asi neni a ono to tak dopadne...
Volba Americkeho prezidenta je velka komedialni show, asi jak vsude ve svete. Americane delaji dohled na volby v kazdem state na svete a jak neni zvoleny ten jejich favorit, tak prohlasi volby za neplatne. Na sve Americke volby si zadne pozorovatele nepripusti a to se potom podvadi, viz posledni volby.
Budte klidna, klicova slova jsou minitorovana, mozna se potkame nekde ve vezeni
(smich).
nate
05. 02. 2008 | 06:07

Jarda napsal(a):

Jak tuto diskuzi sleduji, byl tento proces již dávno popsán a objasněn Karlem Marxem. Holt není nad klasiky
05. 02. 2008 | 08:03

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane nate,

jsem tim uz vlastne prosla nekolikrat, kdyz reknete kus nezredene pravdy, tak je to bomba a nikdo tomu nechce verit. Proto se casto musim smat a rikat si, mozna je lepsi, ze to Cesi nevi co tady probiha, zbytecne by z toho meli nocni mury, takhle ziji porad v presvedceni, ze vsechno co pochazi z Ameriky je super, vsechno co se tady deje je v jejich nesmirnem zajmu a pro jejich bezpecnost. Ja take nedam na Americany dopustit, proto je mi nesmirne lito kdyz vidim kam se tento narod posunuje pritom za posveceni teto administrativy. Nejhorsi president v kratke historii Ameriky neni nikdo jiny, nez GWB. Nemohu s Vami bohuzel souhlasit s tim, ze krome Rona Paul vsichni prijimaji penize od lobbyistu, prave Obama se toho naprosto distancoval a kdyz presto prisly od nich penize, byly vraceny. To vim naprosto presne. Je to prave on, kdo chce prekopat cely volebni system propleteny lobbyisty. Jestli se mu to podari, zustava velka otazka, nejdrive by musel vyhrat volby, a ani to neni jasne. Presne uvadite, ze mnoho casu uz ostatne nezbyva, je treba cloveka, ktery ma predevsim srdce na pravem miste a zajem predevsim o tuto krasnou zem. Jinak jsou tady naznaky, ze se cela unie take muze rozpadnout, nekde jsem dokonce slysela cosi o revoluci, to by byla hruza, vubec si to nedovedu predstavit. Hrozi me predevsim soucasna zahranicni politika a preventivni valky na objednavku, s tim se muzeme pouze dockat, ze nam sem neco drive nebo pozdeji spadne a bude to inferno svetoveho formatu. S tim smichem vubec neprehanite, vim, ze jsme sledovani na kazdem kroku a to jeste navic take v Cesku, vzdyt nase obcanske svobody se vytraceji ve vsem. A jestli budou zvoleni opet republikani, bude to jeden obrovsky koncentrak, si vubec iluze nedelam. Uz ted mate v pasech chips, na pracovnim prostredi monitorovani ve vsem, banky, osobni konta, maily, telefony, co jeste zbyva, uz me ani nenapada.
Mejte se krasne.
Zdravi Clair
05. 02. 2008 | 22:59

nate napsal(a):

Pani Clair,
ono je pro nekoho dobre kdyz nic nevi, ma sve pohodli a o to mu jde. Tak je nam to nejak vnucovano, dame ti praci, zabavu, creditu kolik chces o nic se nemusis starat, jen si uzivej, MY vsechno zarideme za tebe, nestarejse co delame, jak to delame, vsechno je pro tve dobro. Americane meli vselijake prezidenty, byli si vsichni podobni, ale ten posledni, to je unikat. No a ty dobre nejakym zpusobem umlceli W, L, JFK.
Vas favorit je Obama, kdyz myslite ze je dobry, volte ho.
Obama ma v prostor v televizi, radiu a dobre vite kdo media ovlada, Ron Paul nema prostor nikde, protoze je to vlastenec. Ten kandidat ktery nedostane zadny prostor aby se vyjadril, je pro jestraby nebezpecny a tak ho hned v pocatku nikde nepusti aby nenakazil vice lidi.
Do prime televizni debaty Rona Paula nepusti, protoze by vsechny kandidaty zesmesnil. Presne jak to bylo
kdyz kandidoval GB (GWB) a Gore, jenze byl jeste jeden kanditat Buschar, urcite pamatujete, nevim jak se presne jmenuje a take ho do prime debaty nepustili, zesmesnil by oba najednou. Jedna takova sance se promarnila, kde jsme mohli za jeho prezidentovani byt, no a tyto volby uz budou posledni, posledni sanci neco zmenit, tecka.
Obama neni spatny kandidat, ale je mlady, nema zkusenosti
takovy se da vzdycky ohnout a proti zkusenym profesionalnim jestrabum, nema zadnou sanci.
Umi dobre mluvit, ale to dnes dovede i mladicka moderatorka.
Jestlize ma kandidat v mediich prostor, neni to zadarmo a muze si mluvit co chce jaky bude dobry prezident. Prezident musi byt cisty a potom si neco muze dovolit, Clinton se jen jednou postavil a hned byl souzeny. Jestrabove mu domluvili a posloucha i kdyz uz prezident neni. Na Obamu take neco maji a musel by take poslouchat a takovy kandidat na prezidenta je nevhodny. Proste musi byt cisty jak P. Marie.
Jak jste psala, lide se boji, maji strach, maji dobre misto, maji hypoteky a strach prestanou mit az budou mit jistotu ze se neco zmeni.
Domyslete si co. Kdyz Obamu zvoli, nic se nestane, vsechno pojede ve starych kolejich. Cili posledni sance je Ron Paul, ale toho jestrabove nepusti do Bileho domu. Potom uz prijde posledni dejstvi, Armagedon.
Kez bych se mylil.
Omlouvam se, sem tam neco co pisu prehlednete.
Budte klidna, relaxujte a uzivejte zivota dokud to jeste jde, vsechno prijde, ale pekne poporadku.
Amero, to tusim uz bylo v tichosti schvalene, to je spolecna mena Mexika, Statu a Kanady. Take je tady neco cemu se rika Aztlan, to je sedm jihozapadnich statu USA, ktere byli ukradeny a Mexicane je chteji zpet.
Takze klidne spete, ono vsechno prijde i revoluce.
Obcanske svobody uz jsme davno ztratili, jen jsme si toho nevsimli. Lidem to nevadi, souhlasi, co by prece neudelali pro svou bezpecnost.
Zijete v Chicagu, tam to musite videt, zil jsem tam deset let, naposledy jsem tam byl pred tremi mesici a nestacil jsem se divit kolik kamer nainstalovali na krizovatkach. To byl zazitek, jel jsem autem a sotva jsem vjel do Illinois asi 5 mil, hned me zastavil serif.
Napred rychlost, potom ze kdyz jedu pres cele staty autem tak asi vezu drogy, komedie, 40 minut me zdrzel a pak me pustil. Nevadi, pojedu zase, Chicago ma sve kouzlo, libi se me to mesto.
Jaky je rozdil mezi republikany a demokraty, myslim si ze zadny, budte klidna, prezidentkou bude p. Clintonova a bude horsi jak GWB.
Dekuji, take se mejte hezky. nate

http://www.svu2000.org/svu/...
06. 02. 2008 | 04:49

Jiří napsal(a):

Zdravím autora článku, ahoj Tomáši, nedávno jsem byl nemile překvapen, když jsem v televizi uviděl Tvého bratra Lukáše, který se aktivně zapojil v nějaké občanské iniciativě pro podporu pana Švejnara - kandidáta na prezidenta. Zajímalo by mne, zda-li jsi o tom věděl a jak jsi z toho nadšen. Vzhledem k tomu, že se v médiích objevily náznaky o možné politické korupci, kde hraje hlavní roli ČSOB, mám z iniciativy Tvého bratra velmi špatný pocit. Můj selský rozum, který byl Tebou kdysi velmi pozitivně vnímán, mi říká minimálně to, že je vše velmi ale velmi zvláštní.
06. 02. 2008 | 13:00

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane nate,
soucasne Vam dekuji za odkaz.Velmi zajimave veci,zase se tam vratim.To slovo revoluce jsem uz take kdesi slysela, ale pry to nemuze pripadat v uvahu,protoze pry je tragicky nedostatek naboju.Tak muzete akorat rincet s cim?
Jinak vsechno souhlasi doslova, posilam Vam svoje cislo na icq 120145173,a take novy zakon, ktery stoji pred kongresem ke schvaleni. Co myslite bude schvalen? Ja myslim, ze bez problemu, tento kongres, vlastne cely kongres je na baterky, jenom obrovske show o nicem.
Zdravim Clair
Senátní návrh zákona č. 1955 kriminalizující názory, blogy, knihy a svobodu projevu vůbec po celé Americe
Války, konflikty a manipulace obyvatelstva
Zánik svobody projevu v Americe je za dveřmi. Má ho stvrdit nový zákon nazvaný Violent Radicalization and Homegrown Terrorism Prevention Act (Zákon pro boj s násilným radikalismem a domácím terorismem), který je chytře formulován tak, aby umožňoval vládě USA zatknout a uvěznit každého, kdo se otevřeně vyjadřuje proti Bushově administrativě, válce proti Iráku, ministerstvu pro vnitřní bezpečnost nebo jakékoli jiné vládní organizaci (včetně FDA [Food and Drug Administration - Úřad pro kontrolu potravin a léků - pozn.překl.]). Zákon už prošel sněmovnou 405 velezrádnými hlasy proti 6 a nyní se jím zabývá senát, přičemž k hlasování může dojít každou chvíli. Na celém internetu se ozývají všichni inteligentní lidé, kterým na našich svobodách záleží, a varují před tímto mimořádně nebezpečným zákonem: Philip Giraldi v Huffington Post, Declan McCullagh na CNET´s News.com, Kathryn Smith na OpEdNews.com, a samozřejmě i Alex Jones na PrisonPlanet.com. Návrh zákona představuje začátek konce svobody projevu v Americe. Pokud projde, všechny informační zdroje, které znáte a kterým důvěřujete, mohou být zastaveny a jejich autoři uvězněni.
06. 02. 2008 | 19:52

byvaly ekonom napsal(a):

Vazeni Clair, Nate a dalsi...opravdu uprimna stanoviska k soucasne Americe.Obavam se,ze jde o zaverecnou kapitolu americkeho snu. Zacalo to vlastne zastrelenim J.F.K v 63
a pokracovalo Nixonem.Zrejme se budou uz brzo ptat americti duchodci
autorit,kdo ze potichu zrusil zakon zakazujici bankam s jejich zivotnimi usporami kupovat do portfolia jine nez
americke statni papiry. Vzpomente na
krach v roce 1978 a jeho "vysvetleni".
Pry to zavinily pocitace !Od zacatku 90.
let tekly penize americkych stradalu leta pres NYSE a do dost obskurdnich papiru z jihovychodni Asie a pod. Pak
prisla krize v Asii,ale proti vsem prin- cipum ekonomie se to na dividendach
neprojevilo.Zrejme globalizacni astrono
micke zisky umoznily centralnim bankerum potlacit ekonomicke zakony.
Nepochybne se hledalo reseni a tak se
zacala verejnost strasit neschopnosti
computeru prejit pres rozhrani milenia.
Jenze to by nefungovalo bezpecne a tak
prisel 11.9. a soukrome valky vedene
do velke miry soukromymi armadami,
ovsem za prachy ze st.rozpoctu, Maler
s hypotekami podle mne byl "dopusten"
pro zneprehledneni hlavnich pricin toho,co teprve naplno propukne v pravy cas.Bojim se,ze vzpominky na
krizi 30.let se budou soucasnikum jevit
jako neco,co sice vedlo k II. svetove
valce,ale co se dalo s novym udelem
prezit.To co prichazi se dotkne uplne
kazdeho a to na celem svete.Vyhodne
na tom budou ti,kteri jsou zavisli na tom,co si sami vypestujou,jsou mladi a
zdravi,nenosi sebou desitky kg navic a
dokazi ujit pesky za den 30 a vice km.
Takovych lidi je ale v nasi bile civilizaci
poskrovnu.A co bude s ostatnimi ?
06. 02. 2008 | 22:17

Martin napsal(a):

Zajimavy clanek, nezbyva nez soulasit. Soucasny stav je ale ovlivnen jeste jednou ranou ktera teprve prichazi a jiz ovlivnuje ceny nemovitosti. Ocekava se totiz, ze ceny nemovitosti vyrazne poklesnou v nasledujich letech. Povalecna generace americanu je jedna velka demograficka bublina (83 milionu). Kdyz jeji prislusnici odchazeli v sedmdesatych letech ze skol a nastupovali do zamestnani, zacali zakladat rodiny, nakupovali rodinne domy. To vedlo k prudkemu rustu cen nemovitosti. Kdyz v devadesatych letech dosahli ctyriceti, ci padesati let, zacali investovat do cennych papiru, coz zpusobilo jednu z nejvetsich trznich bublin v historii. Nyni zacinaji odchazet do duchodu prvni z nich. Opet to zpusobi ohromne vykyvy trhu. Mzda jiz nebude zdrojem prijmu, ale penize tito lide maji investovane ci nasporene. Pro miliony techto americanu je jen malo veci tak dulezitych jako stav jejich penzijních a investicnich programu. Nastava tedy cas, kdy budou chtit sve penize zpet. Penzijni fondy jsou v US nevetsimi investory a dle zakona nemohou investovat do zahranicnich cennych papiru. Investuji doma a na pokryti pozadavku vlny duchodcu, budou muset smenit sva aktiva, tj. predevsim cenne papiry za penize. Totez ucinni i ti baby-boomers, kteri investovali na trzich jinak. A jak vidime z nynejsi krize, byk jde po schodech, ale medved skace z okna. Penzijni system zazije obrovskou krizi. Toto se jiste projevi i na trhu s nemovitostmi, tato generace bude masove prodavat sve domy, jelikoz nebudou mit na jejich provoz a uspory budou nahle jakesi mensi a penze v troskach. Stejne se chteli vzdy stara kolena prestehovat do neceho mensiho mimo mesto s cim nebude tolik starosti. A vlastne proc ne, mozna tam bude i prace...
07. 02. 2008 | 05:38

nate napsal(a):

Dobry vecer pani Clair,
nedostatek naboju k smichu. Kdyz se spocitaji vsechny zbrane armady, ochranek a policajtu, tak mezi lidima je jich tolik, ze na jednoho takove statniho sluhy bude deset ku jedne, no, ale musi se nejak lide postarasit, to ze je to malo naboju.
ICQ nemam, mam skypa.
Co se tyka takovych zakonu v zaveru schvalen bude. Kdyz se neschvali hned, tak se schvali na podesate. Oni totiz maji strasnou trpelivost. A takove zakony se schvaluji kdyz jsou dovolene, statni svatky, nebo se neco umele ve svete stane, tim se odvede pozornost a zakon je v tichosti schvalen, to clovek zjisti, az u soudu.
Prezident,kongres je vsude ve svete na baterky, ze strachu, dobre misto a kazdy ma hypoteku, jsou to poslusne smesne figurky, kterymi hybe nekdo jiny.
Prezident GWB, asi tak probiha jeho den, rano vstane, ma nachystane co bude, ma a nebo musi rict pred narodem. To co ma rict o tom rozhoduje nekolik jestrabu a prezidenta na takovou debatu vubec nezvou, on ma povinnost jako hlava statu takovy zaver sdelit narodu.
Zanik svobody je v americe uz davno uveden, lide o tom nevi a zjisti to az u soudu. Oficiane podle ustavy neni, ale zkorumpovane soudy rozhoduji jako by byl.
Potraviny a leky, na to je velmi obsahla samostna kapitola. Jen maly priklad v Kalifornii matka vylecila sveho syna z rakoviny a co se stalo, matku zavreli a vyleceny syn ma jit na chemoterapii...
Presne tak, mnoho serveru ktere davali informace spravce serveru zavrel, jinym bylo doporuceno at skonci, nekteri skoncili a ti kteri neuposlechli, tak byli nasilne odstraneni.
Pokud nekdo nasilne nezrusi intermet, informace stale budou. Uz se proslycha, ze pocitac bude slouzit jen ke cteni zprav ( zkreslenych ) a jako psaci stroj.
Pani Clair s Vami by to chtelo osobni rozhovor. Amerika byla umele vytvorena aby splnila jak to napsat, nejaky ucel a potom byla smetena s povrchu zemskeho. Proc byla takto umele stvorena se musi hledat uplne nekde jinde nez v americe.
Uvidime jak to pujde dal, rika se, ze kdyz ma nekdo informace ( ty jsou dnes velmi dulezite )je lepe pripraveny a jen tak ho neco nedostane. Jak to rict, lide maji obrovskou silu, ale kvuli
strachu o ni nevedi.
Zastrasovaci heslo jestrabu je, kdo neni s nami je proti nam, ano jsme proti Vam, protoze vsechno delate spatne proti svym obcanum.
nate
07. 02. 2008 | 05:55

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane nate,

jsem se divala na skype, v tom nesmirnem poctu nelze vubec vystopovat kde byste se mohl konat a pod cim jmenem, je jich tam asi 50. Jedine ceske jmeno bylo pod Cermak ze Seattle, potom jakysi nate.harper z Austin. Dejte mi svuj skype a ja se s Vami spojim, mam ho take.
Budu se tesit na Vasiu zpravu.

Zdravim Clair
07. 02. 2008 | 17:59

Clair napsal(a):

Zdravim byvaleho ekonoma a p. Martina,

S Vasim prispevkem lze souhlasit bez rozdilu. Ze se to dotkne kazdeho je nam tady naprosto jasne. Vite jak Americane resi problem s hypotekami? Svoje domy podpaluji. Alespon ted jsem nedavno cetla, ze nejmene 80 domu bylo podpaleno v Detroit a v Californii to ma byt uplna lavina, ze pry kdyz uz prisli o veskere zivotni uspory a svoji nemovitost ztraceji z duvodu "foreclosures", tak pry at uz z toho nikdo jiny uzitek take nema. Uvadeli, ze Americane se meni v kriminalniky. Zaverecna kapitola americkeho snu? Nedovedu odhadnout, rekla bych, ze Americane maji daleko vetsi resilienci. Nicmene vsechno je nacasovana bomba, hypoteky, nemovitosti i ty portfolia. Problem je, ze do tech portfolii Vam prispiva urcitym procentem zamestnavatel, je to vlastne jedina moznost socialniho duchodoveho zabezpeceni na stari. Jenomze faktem zustava, ze Vy nemuzete z tohoto portfolia nic vybirat, nemuzete ho libovolne zlikvidovat a nakoupit neco co Vam prinese lepsi vynos, jste odkazan na investicni pobidky pouze dostupne. Az tato portfolia kolem 401k zacnou kolabovat, tak to bude teda bomba nejvetsi. Otazka take zni jak jeste dlouho budou portfolia dostupna. Mate moznost pouze menit fondy v te same serii, ktera se nabizi, nikoliv likvidovat a sebrat penize a dat si je nekam jinam, coz je prave muj pripad, ale take vsech, kteri 401k maji. Lide, kteri odchazeji do duchodu svoje penize nemohou stejne promenit, protoze se jedna o danovou vyhodu (jelikoz uz nebudete mit prijem ze zamestnani, ale pouze duchod, dostavate danovou ulevu v dobe kdy Vam je 65 let a jdete do duchodu), tudiz tyto fondy s celym portfoliem se prevadi na annuity, kterych je nekolik druhu z kterych si lze vybrat. V kazdem pripade dostavate mesicne urcenou a vypocitanou castku z techto fondu, ktera muze byt do konce Vaseho zivota, nekdy jenom na dobu urcitou, dalsi nabizeji po Vasi smrti vyplatit zbytek dedicum, nektere nabizeji pouze castku behem Vaseho zivota, zbytek shrabne pojistovna. Zadny obrovsky zazrak, je to pouze prilepseni na duchod, jestli o to vsichni neprijdeme spatnou menovou politikou teto administrativy.
Krizi z let 30. jsem nezazila, jsem podstatne mladsi rocnik, ale cetla jsem o tom, ze tato ma byt daleko horsi. Jestli se ovsem rysuje na obzoru dalsi valka tezko rici, podle drastickeho padu dolaru a vseho kolem by tomu nasvedcovalo. Snad da Buh a mocnosti zapoji rozum, aby k tomu nikdy nedoslo.
07. 02. 2008 | 18:57

nate napsal(a):

Pani Clair,
kdyz se podari spojeni, bude lepe si popovidat

marvin123452

Zdravi nate.
08. 02. 2008 | 02:11

Jarda napsal(a):

V devadesátých letech byla západní Evropa před krizí z nadvýroby. Otevřely se trhy socialistických zemí, výrobky se prodaly a krize byla zažehnána. Vydrželo to cca 17 let. Teď se projeví pravá tvář neregulované výroby, trh je demagog, ten nic nevyřeší a krize zasáhne i nás. Neviditená ruka trhu je nalomená, brzo uhnije. Socialismus netrpí krizemi. Kde je pravda??
08. 02. 2008 | 09:01

honzíčekmařenkin napsal(a):

Zkrátka - zase jste jednou zaváleli. Přitom příčiny jsou pořád tytéž, takřka od vzniku búrz. Ostatně, vy to platit nebudete, tak co?
Mimochodem, společenství pěti amerických bánk na tom vydělá a zase zmohutní o několik tisíc pohlcených firem. Tak jaksi mimochodem.
08. 02. 2008 | 09:44

KD napsal(a):

Doufám, že tím "my" myslí pan Sedláček sebe a své kolegy bankéře a analytiky.
Vřele doporučuji shlédnout dvě následující videa:

https://www.youtube.com/watc...
https://www.youtube.com/watc...

Jde sice o nadsázku, ale obávám se, že bližší realitě než je zdrávo.
08. 02. 2008 | 10:01

Stan napsal(a):

Clair, velmi mě zaujalo, co jste napsala, nemáte chuť to publikovat v nějaké ucelenější a pro laiky srozumitelnější podobě?
http://www.outsidermedia.cz, sekce Napiš článek
08. 02. 2008 | 12:30

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane Stan,

jsem rada, ze jste si z toho neco vzal, ale takovych jako jste Vy je zrejme malo. Myslite si skutecne, ze to bude nekoho zajimat? Dale v jake podobe by to melo byt,aby tomu ctenari porozumeli. Ja jsem myslela, ze uz to snad ani vice srozumitelne byt nemuze.Jestli se bavime o hypotekach,musela bych se zrejme seznamit s tamnejsim trhem a podminkami, za kterych se hypoteky poskytuji,abych mohla udelat srovnani, to znamena si par veci nastudovat. Myslite, ze na tomto principu porovnani by se clanek mel uskutecnit, aby se lidi byli schopni o vec zajimat?
08. 02. 2008 | 17:21

Stan napsal(a):

Mě jde spíše o některé anglické termíny, které používáte, jinak to bylo podané dobře. Jsme začínající server, který chce zprostředkovat "pohled zdola", tzn. především bez PR manipulací a toho vlivu nakladatelů, který popisujete v diskusi. Jestli máte chuť, kolonka Ze zahraničí čeká na svůj první příspěvek. K tomu zájmu, jde o běh na dlouhou trať, ale zkusíme to. Dokonce si myslím, že byste mohla napsat články dva, ten druhý o prezidentských volbách a Baracku Obamovi.
08. 02. 2008 | 19:06

Clair napsal(a):

Pane Stan,

je to pro me nejen nesmirna pocta, ale zaroven mam obavy jestli skutecne na to mam. Nezda se Vam muj cesky jazyk trochu archaicky?
08. 02. 2008 | 20:51

Stan napsal(a):

Vaše pojetí českého jazyka je velmi roztomilé, přitom se vyjadřujete jasně a srozumitelně, takže s chutí do toho!
09. 02. 2008 | 10:18

Stan napsal(a):

Jinak jenom upozorňuji, že příspěvky jsou omezeny na 2500 znaků, takže pokud byste se chtěla hodně rozepsat, je to potřeba udělat formou seriálu (a jak to tak sleduji, nebude to žádná soap-opera:)
09. 02. 2008 | 10:20

byvaly ekonom napsal(a):

pro pani Clair..rovnez Vas srdecne poz- dravuji a pridavam se k Stanove prosbe.
Odkud se bere Vase sebepodcenovani ?
Jestli neco opravdu potrebuji myslici lide v Cesku od svych ceskych Americanu,pak jsou to lide s vedomostmi,ktere jim v ceskem doliku
pochopitelne chybi.Vy jste mimo jakoukoliv pochybnost nejen vzdelana,
ale navic i uprimna zena,kterou cist ci
poslouchat je radost.Osud Ameriky je
zivotne dulezity pro Evropu i ostatni
svet.Nejsem zlomyslny abych pral Americanum zkusenosti s totalitou, ve
ktere jsme utratili sve zivoty my, tady
uprostred Evropy,i kdyz vsechno ukazuje na to,ze se tomu nevyhnou.
Poctivi a uprimni lide jako Vy mohou (zatim)pomahat branit lidska prava tim,
ze pomohou pochopit ostatnim o co v posledni dobe skutecne jde !
11. 02. 2008 | 23:28

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane byvaly ekonom,

jste mi skutecne privedl do rozpaku, obrovske pohlazeni na dusi, ze se zastavate pana Stana a prikladate se k jeho prani. Pochopitelne, ze mam z toho nesmirnou radost, ale take si uvedomuji svoje limity, zejmena fakt, ze znam mnoho vyrazu pouze anglicky, ale je slovnik, snad bych to zvladla. Jedine ceho se bojim, aby si to nekteri nevysvetlovali, ze se snazim Ameriku ocernovat, kdyz popisu nezredenou pravdu , nebo, ze se snazim o anti-americky sentiment vnest do ceske zeme. Z toho bych radost nemela, protoze kazda zeme ma kvalitni a vynikajici lidi, a Amerika neni o nic jina. Krasna zeme, vynikajici lidi, pouze si zaslouzi lepsi vladu. A je to jak pisete, osud Ameriky je dulezity pro cely svet. Proto jsem take nabidla svoje sluzby na tuto presidentskou kampan demokratickemu senatorovi Barackovi Obamovi, ktery je shodou okolnosti take z Chicaga, cloveku s vizi, narodni buditel, mohu-li tak rici, lide odchazi z jeho proslovu doslova elektrizovani, po letech vyhruzek z teroristu a vecneho strachu. Objevil se "Mesias", v pravy cas, ktery lidi spojuje se svymi idealy pro nove obrozeni Ameriky 21. stoleti. Skutecne pokracovani JFK. Je to uzasny spiritualni balzam, ktery prostupuje doslova vase telo, da se prirovnat k revivals. Lide odchazeji naplneni, spiritualne posilneni, jako kdyby k nim mluvil sam Buh, protoze k nim promouva nekdo, kdo mluvi pro zmenu pravdu, nekdo, kdo dava opet nesmirnou nadeji a viru v lepsi budoucnost. Pouha predstava, ze tento narod, pokud by si zvolil Obamu, zmeni a doslova prekope celou zahranicni politiku, Amerika bude opet respektovat zbytek sveta, nebude provadet preventivni kolonialni valky, ukonci valku v Iraku bez permanentnich zakladen, vsichni budou mit narok na universalni zdravotni peci, lepsi vzdelani a mnoho dalsich, pro Evropany naprosto samozrejmych veci. Je mozna tezke pochopit, ze lide uz stoji na jeho proslovy nekolikahodinove fronty, jenom aby shledli jeho oblicej, protoze vice nez 18 tisic se naposledy do stadionu kdesi v South Carolina dostat nemohlo.
Za nej se stavi dnes elita naroda - Edward Kennedy, Caroline Kennedy, kongresman John Kerry a mnoho dalsich, vsichni mu pomahaji, protoze vi,ze Amerika je na spatne ceste, ceste k destrukci, protoze vi, ze musi nastat konec besneni, korupce, konec dysfunkionalni vlady strachu. Americane chteji tuto zemi zpatky. God Bless America!
12. 02. 2008 | 05:49

byvaly ekonom napsal(a):

Mila pani Clair,
bavit se a ohlizet na nazory lidi v CR,kteri prijimaji pravdu o Americe pres ideologicke bryle nema smysl. Jsou to titiz,kteri nas pred 20 lety pomahali udrzet v poddanstvi vuci komunisticke vrchnosti a pote,co dostali sanci vymenit svoji nepohodlnou ideologii za financne zajistenou moc- a o nic jineho behem
"Vitezneho listopadu"neslo- zmenili svoji barvu jako chameleoni.Dnes maji
v CR modrou a postupne si to uvedomu
je stale vice lidi.Ideove jde o jakousi sluzebnou pododnoz vasich neokonu,
jenze neskonale hloupejsi,primitivnejsi.
Cim vic toho budou vedet ale Cesi o Obamovi a ostatnich kandidatech od Vas a ne od sluzebniku mocnych v ceskych sdelovadlech,cim jasnejsi predstavu si dokazi udelat o tom,co dnes ci zitra rozhodne o nasi svobode,
zivotni urovni a prirodnich podminkach
ve kterych budou zit nase deti a vnuci,
tim lepe pro nas,ale i pro vas.
Preji Vam klid a pohodu k Vasi praci a
velmi se tesim az si od Vas zase neco
prectu. Zdravi Vas byv.ekonom
12. 02. 2008 | 08:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Clair,
připojuji se k přání výše podepsaných pánů.Dovolím si doplnit pana bývalého ekonoma o nějaké další informace a samozřejmě zdůvodním přání svoje.
Nevím do jaké míry znáte politikou situaci v České republice dnes, 19let po t,zv. sametové revoluci.Nechci presentovat svoje názory(to byste asi nepřežila),pouze dávám odkaz na mnohé blogy těchto stránek.Chci pouze upozornit na obrovské množství lidí levicově smýšlejících(proč-až někdy jindy).Součástí uvedené orientace je je zároveň nenávistný antiamerikanismus.Tomuto fenomenu podléhají (v některých častých případech aktivně podporující a vyvolávající) media zajišťující si tímto způsobem abonenty,finance.Hlavní informační media jsou zaneřáděny bulvárem a objektivní zpravodajské bloky,ať převzaté,komentované,jsou pořád v plenkách,či něčemu poplatné.
Mladí lidé to mají lehčí,už 20let je angličtina v v českých školách.My staří,obzvláště ti,kterým jazyky moc nejdou,jsme odkázání ke shánění informací kde se dá.
I to je důvod,proč poprosit o informace důvěryhodné,objektivní zdroje vaší úrovně.Pěkné léto jsme si již popřáli.K tomu ještě hodně zdraví a budeme se mít jako na zámku.Ivan.
12. 02. 2008 | 13:39

Stan napsal(a):

Clair, je to přesně o tom, že pokud je někdo kritický k G.W. Bushovi a jeho vládě, je okamžitě označen za bolševika, rusofila a antiamerikanistu. Přitom například jedním z mých hlavních argumentů proti americké základně je obava, že to nevratně naruší česko-americké vztahy a teprve probudí opravdový antiamerikanismus.
12. 02. 2008 | 15:34

Ivan Hochmann napsal(a):

Stane nemáš pravdu.Přečti si reakce na včerejší konflikt v tichomoří.Koneckonců reakce na radar také o něčem svědčí.A je zajímavé,že všichni,kteří tak vehementně odsuzují úlohu USA na světovém dějišti,přisuzujíce jim zlodějské,násilnické a nemorální úmysly,- všichni TITO jedním hlasem hovoří o sovětských(ruských)bratrech a ochráncích světového míru a práva.Máš zajisté pravdu,že jsou to bolševici ,rusofilové a antiamerikanisté.Já bych to řekl lepidárně.Hlupáci. Ivan.
12. 02. 2008 | 16:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stan,
zaujaly mě Vaše komentáře na tomto blogu.Poněvadž jste na Aktuálně.cz zjevně poprvé a to právě na tomto blogu.Navštívil jsem tudíž tu Vaši srozumitelnou podobu outsidermedia.cz a mám jasno.Ivan.
12. 02. 2008 | 18:01

Clair napsal(a):

Mily pane Hochmann a pane byvaly ekonom,

dekuji Vam mockrat za Vasi podporu a jsem uprimne rada, ze si moje prispevky nevysvetlujete jako snahu Ameriku ocernit. Na druhe strane je treba si uvedomit, kdyby se struktura a dementni ideologie nasich neokonu odbourala, k cemuz se prave naskyta idealni moznost temito volbami, cely svet bude dychat lepe a radostneji. Konec besneni, konec zakladnam po celem svete, konec ohrozovani samotneho Ruska, zpatky k "drawing board" bez dalsiho zbrojeni a politiky strachu. Evropane, ani Americane valku nechteji, pouze nekolik jedincu, kteri se dostali k moci si vymysleji ideologicke nesmysly a krmi tim davy, a to jak u nas, tak i v Ceske republice. Musite verit, jako my verime, ze az se to pohne zde, vsechno bude jinak. Obama dokonce slibuje, ze se setka s Ahmadinejadem, na misto vyhruzek, nesmyslnych valek a vecneho besneni nastoupi na radu diplomacie, kooperace mezi narody, respektovani prava na sebeurceni s ohledem na rozdilne kultury a vyvoj v te ci one zemi.
Okrajove jsem sledovala tzv. "sametovou revoluci" v devadesatych letech, protoze nebyl cas, nase deti byli mali, vyzadovaly velkou peci, navic mi zemrela maminka a bydleli jsme na venkove, tudiz na vsechny cinnosti at sportovniho, ci intelektualniho razu bylo treba deti vozit, a to hodne daleko, pokazde ovsem nejmene 50 i vice km. Jsem se ovsem aktivne podilela na financnich sbirkach, ktere se tykaly Charty a podpory uveznenych chartistu. Jsme Vam vsichni odsud nesmirne fandili, moje srdce vzdycky bilo pro krasnou ceskou zemi, kde jsem jako devce vyrustala, a to se nemeni ani dnes.

Lidsky spirit nemuze zabit zadna uchylna ideologie a demagogie jakkoliv chytre nastrazena s ucelem lidi ohlupovat a s konecnou fazi z toho navic jeste tezit financne. To vsechno vidim jako prechodnou fazi, fazi vyvojovou. Na druhe strane se muzeme tesit tomu, ze ta revoluce jakkoliv sametova, neskoncila krvave a nepadl jediny vystrel. Je to ovsem uz hezka radka let od te doby, dalo by se nicmene ocekavat posun dopredu. Jestli soucasna ceska vlada je stale jeste na vyplatni pasce Washingtonu nedovedu odhadnout. Podezrele je pouze to, s jakou servilnosti a oddanosti plni veskera i nevyslovena prani nasi korupcni administrativy.
Ja vim, ze tedka v Cesku probiha euforie kolem presidentskych voleb, kdo je lepsi, kdo je horsi, kdo ma lepe vyretusovane resume, same blamaze. Nic z toho ovsem neni pro cesky narod dulezite. Jedine spravne kriterium, kterou bych si ja kladla by byla ohledne charakteru, cestnosti, statecnosti a vlastenectvi tuto krasnou zemi branit proti vetrelcum a jestrabum odkudkoliv, lidi opet nadchnout pro spravne a moralni veci, pro budoucnost dalsi generace. Hlava statu by mela byt natolik prozirava mit schopnost odhalit vsechny ty propojene nastrahy jinych velmoci, aby vlastnimu narodu dodavala sebevedomi a hrdost se neustale neklanet mocnostem zleva i zprava, ale vest narod svoji vlastni cestou, ktera by prinasela nejen prosperitu, ale take svobodu a narok na sebeurceni.

Ceska republika je take na scesti, vladni ocista by byla vice nez prospesna. Prinesla by ozdravujici prostredi. Kdybych ja volila v Cesku, zadny z uvedenych kandidatu nesplnuje tyto pozadavky. President Klaus, jeho status quo a stare struktury? Pan Svejnar, propojeny a financovany Svetovou bankou a nasimi vehlasnymi neokony z rad Wolfowitze, jeho nejlepsiho pritele, prodlouzena ruka Washingtonu?

Cesko produkuje tolik kvalitnich lidi a vynikajicich mozku, je mi skutecne zahadou, ze nelze najit kvalitniho kandidata primo ve vlastni zemi. Povazuji za nesmirne ponizujici si presidenta dovazet, i kdyby prisel z mesice. Slogan na Narodnim divadle v Praze "Narod Sobe", uz asi nikomu nic nerika. Je za tim tolik historie, kterou by si narod v techto chvilich mel pripomenout.
Cesi nepotrebuji presidenta do zeme vozit, aby jeste nechal rozkrast zbytek republiky, nebo zlikvidovat zbytek podniku, kterych se jeste privatizace nedotkly. Kde je psano, ze to musi byt ekonom. A vubec, co delal "svetove uznavany ekonom Svejnar", kdyz se tunelovala za poslednich deset let Amerika? Nemel cas se tim zabyvat, nebo jenom tuneloval pro sebe ve Svetove bance, aby pak mohl ceskemu narodu hodit kosticku v podobe pul milionu na jeho firmu, kterou odstartoval. Vzdyt ani tech pul milionu z jeho kapsy neslo, tyto penize se vsadim dostal gratis, aby az se dosedne na presidentske kresilko, podporoval uchylnou ideologii nasich neokonu. Nasi medialni baroni, jako pan Rupert Murdoch financuje urcite ceska media v plnem rozsahu, ocekava tudiz, ze to cesky narod vsechno spolkne i s navijakem a rychle ho zvoli za pet minut dvanact. Maji Cesi problem odhalit, kdo za tim stoji, co se tim sleduje, komu bude p. Svejnar slouzit, nebo si naprosto nekladou zadne otazky? Z toho je mi nesmirne smutno, i kdyz jsem prespolni a nemusim se na to divat kazdy den.
Zdravim Vas oba dva.
Clair
12. 02. 2008 | 18:06

Clair napsal(a):

Pane Stan,

zalezi jakou pruhlednost dovoli ceske vladni garnitury zpristupnit ohledne planovane zakladny. Jestlize se neustale mlzi a prave duvody se nezverejnuji, nasinec jasne nabyva dojem, ze tady neco neni kosher. Vycleneni casti republiky k opetne okupaci cizi mocnosti svymi vlastnimi lidmi musi bezesporu vest nejen k neduvere, a mohlo by se zvrhnout v nenavist. Obavam se, ze jeste neni nic hotove, je treba zvazit peclive vsechny alternativy, moje zbozne prani je s tim pockat, az jak dopadnou volby v US. Kdyz i po volbach se ukaze a prokaze, ze je to jedina nejlepsi alternativa, bude to jine, nez za soucasne am. administrativy, kdy se denne bubnuje na poplach do dalsi valky, i kdyz neni prokazatelne, ze nebezpeci z Koreje a Iranu je realne.

Pane Hochmann,

jeste radecek, bavite se zrejme o incidentu s ruskym letounem v Tichomori. Nesmite to tak hltat doslova, je vynikajici, ze letadlo bylo elegantne eskortovano z oblasti, ale zase bych si kladla otazku, jestli to neni reakce Rusu na prijmuti Ukrajiny do Nato, zakladny, ktere se stavi v bezprostredni blizkosti ruskych hranic a jejich pocitu ohrozeni. Princip akce a reakce? Obe dve strany si ted pouze masiruji svaly, ale ja verim, ze tyto provokace z obou stran skonci. Pripada mi to jako "Hratky s certem" , az se obe dve strany vyblbnou, zase zasednou k jednacimu stolu a vsechno bude o.k. Rusko prodalo prave Americe uran za 6 bilionu, neverim, ze kdokoliv z nich chce cokoliv rozpoutat.

Clair
12. 02. 2008 | 18:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Vážená paní Clair.
No to jsou mi věci.Přespolní diagnostikuje naprosto přesně a navíc aplikuje možnou léčbu.
Národ sobě.
Je paradoxní,že strany kdysi blízké těmto obrozeneckým tendencím jsou úplně mimo.
To je právě to o čem jsem Vám paní před chvílí psal.Není-li víra ve slova vlastního domu,je třeba povzbuzení a pohlazení,či pohlavek moudrých přespolních.
Jsme zde příliš naštvaní,že se nám nedaří dílo.Mysleli jsme,že přijde kouzelný stařeček a mávne proutkem.Neuvědomili jsme si,že přechod z 50-ti leté diktatury proletariátu přímo do demokratických struktur,bez očisty a odpuštění minulých vin není možné.Obzvláště,když viníci sedí na střeše a chechtají se až se za břicha popadají.Spousta lidí nevěří v obrat k lepšímu.Nevěří politikům,státní správě,policii,soudům.Důvody jsou nasnadě.

Proto paní Clair je tak nutná Vaše přímluva a promluva o věcech obyčejných.Vám bude bezpochyby důvěřováno,neb nemůžete být obviněna ze zištných,či osobních zájmů.To je moje mínění.
Děkuji a jsem s úctou Ivan.
12. 02. 2008 | 19:15

Stan napsal(a):

Vážený pane Hochmane, nevím v čem máte jasno, a jestli to má znamenat, že s mými postoji nesouhlasíte. Můj názor je prostě ten, že se domnívám, že americká základna v ČR úplně zbytečně způsobí obrat v myšlení u českých občanů. Nechci popírat, že jistý latentní antiamerikanismus se u části obyvatel vyskytuje, ale zatím to nebylo nic ve srovnání například s Němci nebo Francouzi. Vždy jsem vnímal jako urážku tohoto národa i svou osobní, když se tady roztahovali Rusové, americkou základnu budu snášet taky velmi těžko. Navíc se obávám, že radar je jenom začátek (ten pověstný prstíček od jezinek). Neocons se snaží zničit Ameriku, na hospodářské potíže reagují vytrvle snižováním daní, zvyšováním výdajů na zbrojení a tím, že vytisknou další dolary. To nemůže fungovat donekonečna a nenechme se dostat do stejné situace od jejich českých patolízalů.
12. 02. 2008 | 21:25

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stane,neznám Vaše postoje natolik,abych s nimi mohl nesouhlasit.Koneckonců mě äni tak nezajímají.Mám se prostě na pozoru před všemi,kteří napadají jedinou pravicovou stranu s úmyslem likvidovat,pošpinit,odstranit. Před lidmi zastávajícími ortodoxní,až nekritické levicové názory.
Zatím se tady pane nijaká velmoc neroztahuje.Na tuto věc mám podstatně jiný názor,než vy a ani nehodlám s Vámi o něm diskutovat.Na t.zv.Neocons a jejich praktiky také nehodlám reagovat,neboť moje vědomosti o této problematice nejsou sdostatečné.Na všechny tyto záležitosti jsem se už mnohokráte vyjádřil,tudíž necítím potřebu jakékoliv další komunikace.Prosím,abyste mi rozumněl,není to osobní. Ivan.
13. 02. 2008 | 00:08

byvaly ekonom napsal(a):

Mila Clair,
Vasim exkursem do ceske presidentske
"volby" jste zaujala stanovisko,ze "ani
pan ani knaz,co by ma dal na retaz ".
Vite naprosto jiste,ze je Svejnar kun Volfovitze,nebo expertu Svetove banky?
Mozna maly priklad. Kdybyste nepraco-
vala v bankovnictvi,nikdy byste neprisla
na lumparny.ktere se tam a jinde deji.
Vsadim se,ze Svejnar se zadneho tune-
lovani Ameriky nemohl ucastnit.Politiku
globalizace realizovali nejen Americane
ale i Evropane a za podminek sileneho
vykoristovani lidi v Asii realizovali pohadkove zisky.Ovsem nic netrva vecne. Protoze kazdy Cinan ci Ind chce svoje auto,svuj domek-proc by
take ne-roste jejich uvedomeni,ze na
to maji narok,pravo jako Ami nebo my.
A zacaly "jit tlusty do tenkych" hlavne
co se ropy tyce.A tak se z globalizatoru
nahle stavaji izolacioniste,jenze coby
"vyvozci demokracie"to nemohou ustat.
Reseni? Heslo dne: terorismus ! A hned
jsou po ruce nastroje pro isolaci ceho-
koliv a kohokoliv,zejmena vlastnich lidi.
S necim takovym ale nema sanci uspet
nikdo,kdo ten proces nezna zevnitr . A
tady vidim prospesnost Svejnara a nad-
bytecnost Klause.V Cechach je hlavni
neokon-ambasador Vondra a ten voli
Klause.Takze to s tim Svejnarovym neokonstvim nemusi byt jasne. Po volbach na podzim, doufam a verim, bude u vas Obamova administrativa a lecos bude jinak.Hlavni bude,aby nebyl
nejaky "mimoradny duvod" k plnym mocim Bushe a aby k volbam opravdu
doslo ! To je podle mne hlavni starost
americkych obcanu. Dost mne uklidnila
zprava CIA o jadernem programu Iranu.
Pro mne znamenala to,ze i v exekutive
jsou pojistky a ze prave proto vsechno
dobre dopadne.
Doufam,ze se pustite do ekonomickych
rizik u Vas doma.My tady o nich vime
malo a kdyz,tak jenom zjednodusene.
Lecos se z nich da usoudit,odvodit a v
tom treba zase my nemusime byt slabi.
Srdecne Vas zdravim a preji pekny den.
13. 02. 2008 | 00:45

jp napsal(a):

TAkový nesmysly, co tady píšou ti přede mnou, jsem nedávno četl ve staré knížce, z roku asi 1981, Titul Ivan Brož: Praha - New York zpáteční.
V této knížce se vyskytují stejně nesmyslné názory, DOKONCE VČETNĚ PASÁŽE O STRACHu. Pokuď jste takoví komunisti jak tady píšete, tak se vám bude tato knížka moc líbit.
13. 02. 2008 | 13:12

jp napsal(a):

p.s.
Američani nejsou tak blbí aby zvolili černocha, těch je v USA asi jen 12%.
Nevím kdo vyhraje ale vím že naopak komunistické zásahy Roosvelta "Nový Úděl" způsobili prodloužení Velké KRIZE( a ne Velké Deprese) až do začátku Druhé světové Války.
Například Zavedení povinné důchodové daně a důchodů ZPŮSOBILO to že několik MILIÓNŮ lidí přišlo o práci, protože podnikatelé museli zaplatit tehdy novou důchodovou daň, a nesměli o tuto částku snížit výplaty, a protože produktivita práce nevzroste o 5% za měsíc, tak museli propustit část lidí aby měli na tuto daň.
13. 02. 2008 | 13:19

byvaly ekonom napsal(a):

Vazeny jp (jedna pani povidala?),asi ne,
to by bylo jpp....

Vzhledem k tomu,ze evidentne nejste
ekonomicky vzdelany(pouzivate stale
kategorie polit.ekonomie socialismu),
vidno,ze jste "cerpal" sve vedomosti o
svetove depresi tricatych let z pramenu
nekorektnich.Stejnym se mi jevi i Vase
tvrzeni o zavedeni duchodove dane a
duchodu.Zjevne se snazite implikovat
svuj osobni postoj k regulacim statu
proti davno prekonanym liberalistickym
tvrzenim a take pomluvam z Vaseho horizontu ceskeho podnikavce.
Diky za upozorneni,co mate v knihovne
ale nenalepkujte diskutujici,to se v tomto blogu nenosi,tak to respektujte!
13. 02. 2008 | 13:46

Ivan Hochmann napsal(a):

Navíc - způsob vyjadřování a argumentace,nekteré vaše názory jsou v rozporu o čem si zde povídáme.Tak laskavě bězte kupit svoje slova jinam.Děkuji.Ivan.
13. 02. 2008 | 15:55

Clair napsal(a):

Mily pane byvaly ekonom,

nemam v umyslu si vymyslet, nadnaset, dishonestovat nebo jakkoliv se snazit poskozovat a protezovat oponenty jednoho pred druhym. Je treba byt pouze kriticky a davat si veci dohromady. Vazbu na hlavniho architekta iracke invaze, p. Wolfowitze uvedl pan Svejnar sam ve svem zivotopise, a take v jednom z jeho clanku hned na samem zacatku, nakonec spolu navic pracovali ve Svetove bance. Zda se Vam to byt nepodlozene? Nebo nevite, ze pan Wolfowitz byl nasim presidentem do teto vedouci funkce instalovan.
Jesti pan ambasador Vondra voli Klause nevim, ja skutecne do ceskeho zakulisi na tolik nevidim, nemam ani cas to tak blizko sledovat, tudiz se prakticky k vnitrnim zalezitostem nevyjadruji a ani se na diskuzich toho druhu nepodilim. Co jsem vyse uvedla, jsou pouze moje subjektivni dedukce, vubec je nemusite brat v uvahu.
A mate absolutni pravdu, kdybych nebyla pracovala v bankovnictvi, nikdy bych nebyla schopna decifrovat a odhalit cely scope vladou posvecenych podvodu ohledne hypotek.
Pisete, ze Vas dost uklidnila zprava CIA o jadernem programu Iranu a nabyvate dojem, ze i v exekutive jsou pojistky. Zajimave. Proc tedy kdyz toto dnes vsichni vime, media neustale masiruji lidi temi samymi zvratky, ktere existovaly pred zverejnenim zpravy. Opravdu si myslite, ze existuji pojistky ? Ja bych to videla trochu jinak, kdybyste mi dal prostor. Byl to vicemene sokujici cin samotne CIA, ktera se rozhodla tuto zpravu zverejnit, aniz by mela posveceni Bileho domu. Zprava take prisla v pravy okamzik, kdy se uz prakticky vsechno rozjizdelo na dalsi preventivni uder Iranu. Informace ovsem o tomto uz byly Bilemu domu dostupne vice nez pul roku predtim, presto president neustale operoval stejnou ideologii, kterou masiroval davy. Nezda se Vam to trochu divne a predevsim ucelove? Ja to vidim tak, ze CIA se konecne nezavisle na kymkoliv rozhodla tento fakt zverejnit, aby zase nedoslo az po valce, jak uz to bylo ostatne praktikovano v pripade invaze v Iraku, k narceni a dokonce k obvineni, ze tyto informace pochazi primo od CIA a president mel ruce ciste.
Preji Vam krasny den.
Zdravi Clair
13. 02. 2008 | 16:40

Clair napsal(a):

Vazeny pane Hochmann,

omlouvam se, ze jsem jeste nereagovala, ale jak jiste vite, jsme od Vas 7 hodin zpatky, navic vcera zvitezil Obama opet ve trech statech.

Narod sobe - ma pro me velky vlastenecky podtext. To se psal v Cesku Husakov, kdyz jsem vychovavala svoje tri boubelatka v Canade, v dobe, kdy mi zemrel otec a ja jsem nesmela ani letet na pohreb, nedostala jsem povoleni. Vlastne prave v te dobe jsem se zacala pripravovat na eventualitu, ze uz nikoho, ani sve sourozence nikdy v zivote neuvidim, dokonce mi vsichni prestali psat, kazdy se bal, moji sourozenci byli neustale predvolavani a varovani, aby se mnou prerusili kontakt a podepsali protokol, kterym se me zrikaji. Oba dva to odmitli.
Prave v teto dobe jsem se svym synem lepila dohromady maketu Narodniho divadla a pripravovala pro nej do 5. tridy tento projekt s historii Narodniho divadla a take ceskeho naroda v ramci multikulrnich projektu, ktere deti z ruznych etnik pripravovaly. Ucila jsem vsechny cesky, zpivat ceske pisnicky a priblizovala jsem jim ceskou kulturu, aby vedely, ze maji ceske koreny, za ktere se nikdy nebudou muset stydet. Narod s nesmirnou kulturni tradici a historii. Ze me to skutecne bralo za srdce a koncilo to slzami Vam ani psat nemusim. Poslouchali jsme Karla Kryla a jeho senzacni pisnicky predevsim my dospeli, detem bezel Spalicek lidovych pisni. Nechavali jsme si posilat ceske knihy, ktere by nasim detem kulturu naroda priblizily.
Dnes, kdyz se nad tim zamyslim, vim, ze to co jsem delala, bylo dobre. Jeden muj syn prave konci na UK medicinu, sam se rozhodl studovat v Cesku, i kdyz byl prijat na prednich nekolik universit v Americe, dokonce s plnym stipendiem, sam tuto alternativu zamitl, chtel studovat v Cesku za kazdou cenu. Kroutili jsme vsichni hlavami. Bylo to ovsem jeho rozhodnuti, nezbylo nez ho respektovat. Cesko a cestinu naprosto miluje, cesky humor a kulturu proziva, neda na Cechy dopustit. Kdyz mi nekdy vypravi jeho prihody z tamniho prostredi, jak vsechno vnima jinyma ocima, jak vidi ohromnou nadeji i v politickem procesu, i kdyz to jeste neni to prave co uz ostatne zna odsud, mam z nej nesmirnou radost, jsem na nej nesmirne hrda a vraci se mi pohlazeni na dusi, ze tu praci, kterou jsem si s tim dala nebyla opravdu zbytecna.
Pane Hochmann, vim, ze musi byt nesmirne bolestive se vyporadat se s narychlo provedenou transformaci bez ocisty a odpusteni komunistickeho besneni po vsechna ta leta a ted navic si uvedomit, ze vlastne ta sama garnitura se popada za bricho je skutecne tristni. My jsme Vam vsichni fandili, poradali sbirky, take jsme doufali, ze vinici stanou pred soudy. Ted uz je na to pozde. Neni ale pozde tyto struktury zlikvidovat jednou provzdy. Musite si pestovat viru, ze jeste prijde cas......Tomu verim ja, toto je jen docasne. Rodi se nova generace, novy pristup k celemu politickemu procesu, jeste se toho vsichni dozijeme. Je to pouze otazka casu. Ja to hodnotim tak, ze tito politici sami ziji na vypujceny cas.
Velmi rada s Vami diskutuji, dekuji Vam jeste jednou za podporu, sledujte nase primarky a teste se, jakmile se to rozhoupe tady, Cesko pozadu nezustane. Tomu verim na sto procent.
Preji Vam krasne leto, kdybychom se tady do te doby uz nepotkali.
Dekuji jeste jednou a jsem s uctou.
Clair
13. 02. 2008 | 17:40

byvaly ekonom napsal(a):

Mila pani Clair,
samozrejme mate pravdu.Bily dum dela
brutalni politiku,ktera se nelisi skoro vubec od tzv.politiky Husaka,Bilaka ci
Jakese behem normalizace.Skoncila tim,ze se vyzvanelo klici v listopadu 89.
Preji Vam i ostatnim Americanum,aby
jste o 19 let pozdeji zazvonili o volbach
tak zretelne,ze to zaslechnou vsichni lide na celem svete.
Ted z jineho soudku,trochu pro Vase pobaveni.Dnes delegovali komuniste u
nas jako tretiho kandidata jistou pani
Bobosikovou.Je to,jakoby nekdo v USA
kandidoval na prezidentku pani Hilton.
Jenze vtip je v tom,ze dali pred 70 %
vetsinou ceskeho naroda proti zakladne navrh,ze ji stahnou kdyz Svejnar a jeho podporovatele verejne
prohlasi,ze neschvali dohodu s dnesni
americkou vladou o radaru v Brdech !
Tomu rikam politicky tah a jakkoliv je
nemusim,tady klobouk dolu !
Co Vy,jako Americanka, na to ?
13. 02. 2008 | 17:57

Clair napsal(a):

Pane ekonom,

to zni naprosto uzasne,Cesi vzdycky byli nesmirni srandisti Svejkem pocinaje. A to si skutecne myslite, ze na to pan Svejnar pristoupi? Mozna, ze ten slib udela, ale takovych slibu uz pry delal jakysi pan Topolanek pred nim, nez ho kamsi zvolili. Neverim, ze by to splnil ani jeden z nich, i kdyz je to tah vynikajici. Je to sice takova forma vydirani, kdyby to fungovalo, alespon by to splnilo ucel. Je skoda, ze vubec se musi k takove forme pristupovat , zrejme s tim jsou velmi spatne zkusenosti. Ale budu Vam vsem drzet odsud vsechny palecky.Ja bych nechtela ani pani Bobsikovou, ja bych je chtela vsechny pryc a najit nekolik novych kandidatu z rad profesionalu, kteri nejsou napojeni, propojeni, profinancovani cizimi vladami, prokazatelne nebyli nikdy ani jejich rodina v KCS, prokazi svoji bezuhonnost, cestnost a cisty stit po charakterovych strankach. Nic nevzdavejte, zacina to byt zajimave, ted se bude urcite handlovat, zalezi kdo da vic.
13. 02. 2008 | 20:34

Danny napsal(a):

Dekuji vsem diskutujicim za skvele pohledy a zvlaste pani Clair. Uz nejakou dobu sleduji jakym nestastnym smerem se svet vydal. Sleduji souvyslosti, ktere ovlivnuji zivoty lidi obrovskym zpusobem. Mam prirozenou touhu s tim neco delat. Nejsem ale clovek studovany na vysokych skolach a stale se pohybuji ve velke vetsine mezi obycejnymi lidmy. A paradoxne, tito obycejni lide nechteji o takovychto vecech hovorit, nechteji je videt. Mnoho z nich uz davno ztratilo odpovednost k sobe samym, natoz prevzit odpovednost za druhe. Maji spoustu spatnych prikladu a navic jsou ucelove masirovani medii. A ty delaji svoji praci zatracene dobre.
Proto jeste jednou diky pani Clair a podobnym.......vydrzte prosim a budte vice "pricinou" nad stastnymi a cestnymi zivoty.
13. 02. 2008 | 21:19

byvaly ekonom napsal(a):

Mila pani Clair,
jste cista duse a ja si vazim Vaseho prani.Bohuzel je tam protimluv. Rikate:
nekolik novych kandidatu z rad profe-
sionalu,kteri nejsou napojeni...... Vy
tam za velkou louzi takoveho mate,a
vcera odstoupil pote co ho ignoroval
meinstreem ! Byl to sice republikansky
kandidat,ale mam zato,ze byste mohla
k nemu rict par slov,jestli Vas muzu
poprosit.
Skoda ze nesledujete ten nas kabaret
ve Spanelskem sale.Jestli si pamatujete
na filmy "U nas v Kocourkove" nebo ten
s postakem V.Burianem,co dorucoval
balicek nejlepsimu cloveku v meste,tak
Vas to nemusi mrzet,protoze jde skoro
o tytez gegy a reakce na ne.Zbyva jen
ta zaverecna rvacka,kterou musi resit
hasici. Mam dojem,ze k necemu takovemu by mohlo dojit,jestlize Klaus
prohraje a vrcholni funkcionari statu
budou realizovat sve vyhruzky.Znate tu
"padla,padla facka na sale..?"
Zaverem pro dnesek si dovolim dotaz.
Mohla byste uvest nejakou E:mail adresu,na kterou bych Vam mohl poslat
neco k pohlazeni po dusi ?
13. 02. 2008 | 21:56

Clair napsal(a):

Mily Danny,

ja Vam take dekuji a posilam Vam irskou narodni pisnicku na rozptyleni
"O Danny boy..." znate ji? https://www.youtube.com/watc...
Lavina se musi pohnout nejdrive zde a pak uz to pujde jedno po druhem, vsechno bude o necem uplne jinem. Musite si pestovat viru.
Prijemny poslech, nermutte se kvuli tomu, bude lepe uz koncem tohoto roku, to Vam slibuji. Potrebujete sluchatka.
Zdravi Clair
13. 02. 2008 | 23:23

Clair napsal(a):

Zdravim jeste jednou pane ekonom,

odstoupil Ron Paul, naprosto vynikajici kandidat, bohuzel Vam jeho portfolio nemohu poslat, alespon momentalne ted, byl to nejlepsi kandidat vubec. Jeho portfolio je docela explozivni a nevim jak by to nektere rady stravily u Vas. Jestli se k tomu dostanu do konce tydne, tak Vam to prelozim a poslu, moje adresa: clairhavlova@hotmail.com,
Jakpak bych neznala stare Burianovky, jeden takovy film mi nedavno muj syn z Prahy privezl "Pytlakova schovanka" a musela jsem se tak nesmirne smat, je to tak neskutecne a mimo tento svet. Ale Vlasta Burian byla nesmirna legrace, na to se da divat kdykoliv. Zitra mame Valentyna, tedy Valentine's Day a muj syn mi prave poslal toto: http://www.karaoketexty.cz/... a ja to preposilam vsem na teto strance s pranim krasneho Valentyna a hlavne tem, co maji deti.
Happy Valentine's Day to all.
Zdravi Clair
13. 02. 2008 | 23:34

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

Sedláčkův užitečný článek, jakýsi sumář. Bohužel primárním problémem nebyli "opilí" nebyli američtí bankéři a "kreativní" finančníci na Wall Streetu a pak v londýnském City. Ti jsou opilí a kreativní stále, to je podstata trhu a neviditelné ruky, navíc i anglosaského prostředí, které je od kontinentální Evropy, zejména pak našeho, německy-rakousky poznamenaného prostředí v některých zásadních aspektech liší.

S Bushem nastoupila tvrdá parta kovbojů, navíc, oproti Reaganovi, neomezená bipolárními realitami velmocenského světa. Neoconi atd. Chápání zahraniční politiky, specifik různých oblastí světa Bushem ml. nechám legiím jeho kritiků.

Co je podstatné, že Greenspanem vedená Fed, po splasklé bublině internetu, řekl bych z velké části vědomě, pumpovala do oběhu bezprecedentní objemy dolarů. Bylo to mnohem víc než bylo potřeba na "soft landing", tedy měkké přistání recese, kterou v lednu 2001 nastupující Bush zdědil.

Podivná směsice zájmů kolem Bushe ml. a jeho výkonného prezidenta, Cheneyho, pokračující od Bushe st., zejména texaských a houstonských naftařských firem, vedoucí k ARAMCO a plejádě lidí ze saudské královské dynastie, ideologicky se opírající o "Americké století" Pearleho, atd. vedla k "imperial overreach", tedy imeriálnímu přehnání, přezávazkování se, přecenění svých sil.

Nechci spekulovat, kolik toho Bílý dům o chystaném útoku Al Kajdy na USA napřed věděl. Jedno je jasné: že při všech těch "check and balances", tedy vzájemných kontrolách a vyrovnanosti jednotlivých státních mocí (exekutiva, legislativa, justice), politických stran, celého systému, "nezávislých" médií "něco" viditelně nefungovalo (a nefunguje?), když na neexistující hrozbu ZHN (Saddam měl být dokonce schopen je odpálit "během 45 minut") Powellovi fotky Saddamových náklaďáků s biologickými zbraněmi v OSN (vědomě podobné těm se sovětskými raketami z kubánské krize)... to vše nějak opozici, demokratům, médiím atd. "uteklo" a Bush a spol. byli schopni přesunout 300 tisíc mužů (a pár žen) v plné zbroji, tedy s milióny tun materiálu, na druhý konec světa a mimochodem bleskově okupovat Irák. Jak systém vzájemných kontrol vyspělé demokracie tedy funguje, když toto nikdo včas nezjistí, nepíše o tom, nejedná? Kdo to ví?

V tomto kontextu, potřeba dostat se z recese po kolapsu bohatství internetu, OBROVSKÝCH ztrátách ekonomiky díky 9-11 (včetně Wall Streetu, zesílení nedůvery v USD, propad nepžítomnosti desítek tisíc zahr. studentů na amerických VŠ, obrovské zvýšení nákladů na národní bezpečnost, včetně bezpečnosti na letiších, atd. atd.) spolu s ranným plánem "dostat Saddama", volalo po obrovské potřebě peněz, navíc k tomu, že Bush se musel zavděčit nejbohatším Američanům bezprecedentním snížením daní z příjmu.

A tak pokud "kovboj" Reagan, ikdyž jako republikán volal po snížení rozpočtového deficitu nakonec USA zadlužil víc než všichni předchozí prezidenti za 200 let dohromady, Bush - přes celkem vyrovnaný rozpočet po Clintonovi - dokázal zdánlivě nemožné: Reagana hravě překonává. Takže federální dluh je již přes 9.000 mld USD.

Kde na to vše vzít? Tisknout dolary o závod, respektivně, ve věku elektroniky, je generovat, doslova, "ze vzduchu", vkládáním cifer do systému soukromých bank zvaných Fed.

Ekonomicky zcela nezdůvodněné, dlouhodobé držení úrokové míry Fedem na 44-letém minimu, pumpování likvidity do systému mělo odpomoci recesi, financovat deficity, defakto znehodnocováním měny, tedy klasickým okrádáním těch, kteří berou platy, mají investice, měnové rezervy, příjmy ze zahraničního obchodu v USD.

Na tuto inflační politiku reagovaly přirozeně trhy: nemovistostí a - později, kdy hory USD držené ČLR atd. začaly být nesnesitelné a ochota kupovat americké obligace ochabla - i finační trhy tlačící na kurz dolaru.

Greenspan, žák Friedmana (který kázal, že deficity rozpočtu a obchodu nevadí, pokud cizina kupuje americké obligace) VĚDOMĚ a dlouhodobě kalkuloval s tím, že Američané využijí uměle vyhnaných cen nemovitostí a tedy uměle získané "ekvitě" v nich jednak ke splacení spotřebitelských úvěrů na kreditkách, ale hlavně k NOVÝM nákupům, oživení spotřeby, od aut až po placená drahého školného, nákupu do domácností, atd. (pokrač)
14. 02. 2008 | 07:14

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

To se podařilo, navíc, díky technologii a "kreativnímu" finančnictví, kdy počitače jsou schopné vykalkulovat potřebné údaje pro investory, kteří "bundles" (svazky) hypoték kupují a tak se pumpování peněz (kdy Greenspan dokonce přestal zveřejňovat standardní, týdenní údaje o money supply) a užívání stovek miliard, defakto pár biliónů USD nově získané "home equity" k oživení spotřeby. Wall Street i zahraničí tyto instrumenty, založené na hypotékách, s dobrozdáním ratingových firem, kdy nemovitosti jsou přece spolehlivý kolaterál, kupovaly a marketovaly.

To, že operace v Iráku nešla moc dobře, že tedy neocony a Houstonem plánované "zaplavení" trhu levnou iráckou naftou nenastalo, navíc s ČLR atd. s rychle rostoucí spotřebou surovin (kdy ČLR jezdí po světě a naftařská pole skupuje) vedlo k nepředstavitelnému růstu ceny nafty (a surovin obecně).

Výhodou pro USA a USD je to, že se suroviny obchodují za USD, "rezervní měnu". Tisknout a generovat USD ale mohou jen USA a to s minimálními, defakto nulovými náklady. Zbytek světa musí za každou miliardu USD něco dodat: barely nafty, elektroniku, zboží do WalMartu, něco.

Za úvahu o tom, proč Saddam musel jít (a Irán byl na mušce), je snad více než samotná kontrola nafty skutečnost, že Saddam začal a Irán slibuje obchodovat s naftou ne v USD. Pokud by svět dolar opustil, nemusel si držet bilióny na nákup nafty atd. mělo by to masivní dopad na USD, americkou ekonomiku, život v USA a sekundárně na nemalou část světa.

ALE, díky růstu ekonomiky v ČLR, Indii, atd., i Rusku, nakonec i EU, Brazilii nejen ÚV KSČ (Číny) počitá s tím, že by neamerické trhy mohly propad amerického trhu do jisté míry nahradit.

USA jsou jako Británie po 2. světové válce: nejen vláda, ale i populace po uši zadlužené a finační triky už docházejí. Přestože dolar je levný, current account má rychle stále větší deficity. Pro americké MBA a finačníky je dlouhodobě nepochopitelné, jakto že třeba Německo, s nejdražsí pracovní sílou na světě (navíc s cenou pohlcení NDR), s dělníky, kteří mají štedré požitky a dovolenou, o které se Američanům ani nezdá, navíc se silným eurem (kterému se Wall Street už nesměje), má stále obrovské obchodní přebytky.

Souhlasím se Sorosem, když říká, že jsme svědky "konce jedné éry". A tak jako mocná britská říše i vliv libry, rezervní měny, značně oslabily, tak i - ikdyž mnohem více kapitalizovaný dolar a větší USA - budou svůj vliv ztrácet.

Pro nás je relevantnější okoukávat jak to dělá Německo nebo Rakousko, ne USA. Kredit na steroidech to není naše cesta, idyž míra zadluženosti je, jak oproti EU, natožpak USA, stále velice malá. Nemovitosti v ČR, jako i v Evropě, jsou vzhledem k platům dražší než v USA, ikdyž ne už výrazně (díky Greenspanově inflaci). Oproti dřevěným domům se sádrokartonovými příčkami jsou evropské domy trvalejší, termiti nebo zub času jejich životnost tolik nekrátí.

Anglsaský systém je expansivní, společenský kontrakt mnohem více individualistický. Koncentrace majetku v USA je pro EU nepředstavitelná:

Horní 1% již vlastní 42% národního bohatství. V roce 2005 byl příjem horních 330.000 Američanů roven příjmu spodních 137.000.000. Americký systém je náročný na spotřebu surovin a zdrojů, což pří globálním souboji o zdroje, zvyšování cen tam, kde suroviny (naftu) musí USA dovážet, bude mít disproporční dopad.

Znovu tedy, opilí bankéři, poskytovatelé hypoték, Wall Street, byli: poskytovatelé hypoték, podobně jako u fiaska S&L 70. a 80. let, chladnokrevně kalkulovali s tím, že vlkady do 100 tis USD polovládní FSIC garantuje, že když S&L díky nezodpovědnému půjčování na hypotéky zkolabuje, vláda jí převezme, asanuje a prodá jiné instituci tak, že v pátek se jedna zavře a v pondělí už beží pod jiným vlastníkem.

Greenspan a spol. věděli, co dělají. Poslední kolo "kreativního financování" jim ale plně nevyšlo: svět se mění, USA a USD zdaleka tolik nedominují. Třeba Londýn dnes prodá víc akcií než New York, atd.

Osobně si myslím, že to, že útok na Irán najednou zmizel z pořadu dne bylo způsobeno "upozorněním" Pekingu Washingtonu, že by v tom okamžiku ČLR "diverzifikovala" řekněme 500 mld ze svých zásob USD. (pokrač)
14. 02. 2008 | 07:15

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

dokončení:

Dolar se ještě něco propadne (na 15 nebo 12 Kč?) ale je pravděpodobné, že s nástupem demokratů do Bílého domu (dokonce bych řekl že Obamy, neb Clintonům se nemusí podařit hrát "rasovou kartu" dost efektivně, aby ofsetovali finančně a početně bezprecedentní podporu Obamy vystrašeným elektorátem demokratů, který cítí, že věci dlouhodobě nejdou pro střední třídu tak, jak byla zvyklá) se některé - ne všechny a ne vždy zásadně, ale dostatečně - aspekty domácí a zahraniční politiky USA změní. Ke prospěchu amerických středních tříd a světa obecně.

Nu, uvidíme, zda někteří, kteří se cití a budou cítit Obamou ohrožení nebudou zkoušet nějakou formu repeté nepřirozeného konce politické dráhy "inspirativního" lídra.

Mc Cain nemá moc šancí: moc vázán na Irák, intelektuálně nic moc, ikdyž charakter a skutečný voják. V debatách ale nestačí, bývá tenzní, oproti Hillary a hlavně Obamovi, velký věkový rozdíl. Bílý dům bude demokratů, tip tedy na Obamu, jakkoliv mobilizaci bílých voličů v samotné volbě třeba očekávat.
14. 02. 2008 | 07:17

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

Clair:

Ještě o fiskální a monetární politice USA (Fedu), nejen hypotékách:

Jako se zmíněným "fiaskem S&L", tedy savings and loans (spořitelen) koncem 70. a zač. 80. let, které stály (hlavně americké daňové polatníky) asi 800 mld USD, krize kreditu v USA, nejvíce generované výstřednostmi na trhu hypoték, umožněném nebo násobeném zmiňovaným "bundling", tedy svazováním mnoha jednotlivých hypoték dohromady a prodávání jich na sekundárních trzích coby investice) byla, jak jsem psal víceméně VĚDOMĚ iniciována a pak ponechána bežet do extrému Fed a jejím šéfem Greenspanem.

Věděl, co dělá: niření měny pupováním dolarů do oběhu, ekonomicky neopodstatněným držením ůroků na 44-letém minimu po plno let. Takto záskanou explozi cen nemovitostí a "home wquity" užívat na oživění spotřeby.

Zájem na jakékoliv serióznější kontrole "výstřelků" (exceses) při poskytování hypoték nebo jejich "kreativním marketingu" na trzích neby. Fed to chtěl, vláda to potřebovala (oživení ekonomiky, více peněz na válku a financování deficitů). Nakonec i místní samosprávy po celých USA, včetně školských odborů, každý si liboval, jak ceny nemovitostí letí nahoru: zvyšoval se tím příjem daní, neb na místní úrovni příjem z daní z nemovitostí je obecně tím největším, m.j. základní zdroj financování veřejných škol.

Fed a "moudrý" a "tajemný" Greenspan také věděl, že masivním znehodnocováním dolaru také okrádá zbytek světa (který dolary drží, třeba i na nákup surovin nebo za to, že WalMartu dodat zboží) a přitom jen USA mohou nové stovky mld USD tisknout nebo vkládat do systému.

60 let po Bretonu ale svět není stejný, podíl USA na světové ekonomice slábne. Když Citibank, Morgan Stanley, atd. s prosíkem jsdou do Perského zálivu nebo ČLR, aby dostaly nekolikamiliardové "injekce" výměnou za kousek jejich firem víme, že se děje něco nového. Svým způsobem USD je v rukou vedení ČLR, pár dalších zemí Dálného Východu, které sedí na obrovských horách USD a neví co s nimi, nechce se jim na nich dál moc prodělávat.

Takže Fed a státní orgány neměly moc zájmu "hypoteční trh na steroidech" nějak kontrolovat, zda nedochází k nepravostem nebo extrímům. Všem to vyhovovalo, Fed po léta vědomě peníze do systému pumpovala.

Zmínila jste MUDr. Paula: Třeba jeho analýza problematiky a dotazy na nového šéfa Fed, Barnakeho, byly nejednou VZÁCNĚ trefou dočerného. Co ale Bernake odpovídal? Nic. Mlčel, nemohl ten švindl rozebírat, čekal, až Paulovi vyprší jeho pár minut. Janěže Paul nemůže dostat moc finanční a jiné podpory, protože to není v zájmu systému. (Myslím, že jeho nápad za zrušení daňového úřadu ale není realistický).

Napište mi raději o tom, jak syn studuje medicínu, jak daleko je. Je fajn, že jste děti uřila česky, včetně čtení a písniček. Dnes, s TV a rozhlasem, novinami a zdroji na internetu je to vše ještě snažší.

Já bych si jen přál, kdyby existovali, mezi českou diasporou a ČR produktivnější vztahy. Maďaži, Poláci, nakonec i Slováci to dělají lépe, ČLR, Indie, atd. atd. si disporu také pěstuje. U nás ale nejen KSČM, ale i "liberál" Klaus, tedy i část ODS, nemohou "emigrantům" (správně úprchlíkům před komunismem, neb byli refugee, Fluchtige, ne přistěhovalci) stále přijít na jméno. Přitom globální konkurence by vyžadovala i zde lepší využívání potenciálu.
14. 02. 2008 | 07:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Vážená paní Clair,

nechal jsem si mnohokrát projít hlavou o čem jste psala.Není totiž obvyklé v našich krajích takto upřímě a otevřeně popsat svoje pocity a lásku k rodné hroudě,dětem,životním povinnostem a radostem.(příčiny Vám ojektivně popsal Danny - Dík)
Díky Vašim dopisům do Česka možná spousta lidí pochopí,že životní štěstí není pouze muška zlatá,ale i přirozený fenomen jdoucí ruku v ruce s dobrými lidskými vlastnostmi jako čest,upřímnost,pracovitost atd.
Už jsem Vás nechtěl okrádat o čas,leč těchto pár vět si nemohu nechat pro sebe.Navíc je dnes Valentineś Day(14.2.1959 jsme se s manželkou seznámili.To jsme o tomto Dnu ani nevěděli),kterýžto úsměv a radost lidem s láskou rozdává.
Přeji Vám mimo jiné vše dobré,aby jste později po letech potkala kněžnu Hortensii s jejím příjemným slovem."Šťastná to žena". Ivan.
14. 02. 2008 | 09:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Rosenblum,děkuji za kvalitní studijní materiál.Ivan.
14. 02. 2008 | 09:58

byvaly ekonom napsal(a):

Vazeny pane Rosenblum,
dekuji Vam uprimne,ze jste se ujal odpovedi na vetsinu dosud nadhozenych otazek.Je z nich citit,ze
jde o formulace navysost kvalifikovane
a ja nemam ke vsemu,co jste uvedl zadne ale. Citim,ze to tak opravdu bylo a je.Presto si dovolim se Vas zeptat :
"videl jste nejakou zavaznou souvislost
mezi cernym patkem v roce 1978 a
problemem pocitacu s prechodem do
noveho milenia o 20 let pozdeji?",resp.
s neskutecnou kampani s tim spojenou
? Jak vidite v tomto svetle 11.9 ?
Neni z hlediska globalni budoucnosti CR prezident Svejnar podstatne lepsim
resenim nez prezident Klaus?
Jaky realny vyznam by mohl byt pricitan
faktu,ze je Svejnar"pritelem"Volfovitze?
Mate muj naprosty souhlas,ze Cesi jsou
ve svete ojedineli jak tvori-netvori sve
diaspory tim,jak se k sobe i k domovu chovaji a pochopitelne pak jak jsou pri-
jimani masivne manipulovanym ceskym obyvatelstvem.Npr.vseobecne nevrazivy
postoj k tem Cechum,kteri opravdu vynikli v kumstu,vede nebo politice a
kdekoliv jinde a tomu odpovidajici reakce ceskych emigrantu proslych
velmi narocnym obdobim,ve kterem se
museli "spolecensky zakalit". Myslim,ze
jde o typicky projev vedomi omezenosti
a tradicni zavislosti zivota v ceske kotline,kde vetsinou nejsou vichrice a
kdyz,tak nad ni jenom preleti a zase je
smradecek.ale teploucko.Jakysi trvaly
Kocourkov,ve kterem roli svetovych Cechu hraji ti,kteri k cizine pricuchli s
plnym materialnim zajistenim domova,
rychle pochopili co znamena pro jejich
sance byt emigrantem a supajda domu!
Prirozene jejich prvnim zajmem je nedat nikomu,kdo se ve velkem svete osvedcil,nejmensi sanci ke konfrontaci se sebou samym.To se netyka jenom politiku,to je pravidlem v umeni,mana-
gementu nebo vede.V konecnem dusledku dochazi k negativnimu vyberu
jaksi z principu a kazdy nadprumerny
Cech je tim neprimo vytlacovan ven !
Z nich i ti nejuspesnejsi,jakmile je popadne jakesi iracionalni Heimwee,
zakonite narazi tvrde na zmasirovane hlupaky s totalitarni retorikou a zlym hulvactvim. A vylecen vetsinou upaluji
odkud prisli k velke spokojenosti mist-
nich drzitelu pravdy,poradku a moci.
Howgh !
V ocekavani dalsich fundovanych prispevku Vas byv.ekonom v.r.
14. 02. 2008 | 10:53

byvaly ekonom napsal(a):

Mila pani Clair,
v poslednim tydnu se stalo,ze mnoho lidi,co maji ADSL u firmy O2( a ja mezi nimi)nemuze odesilat postu,jenom pri-
jimat ! Pritom na siti beha plno vtipnych
i mene vtipnych souboru k volbam u nas a k jeho protagonistum.Mozna to je
nova politika meinstreemu,jak omezit
rozsirovani tech souboru mailovym preposilanim,kdo vi ?
V teto situaci jsem se pokusil vam poslat mail jinou cestou a doufam,ze k Vam dorazil. Muzete mi to potvrdit?
Jak se pomery zase zlepsi,poslu Vam ta
slibena pohlazeni po dusi.
14. 02. 2008 | 13:49

Danny napsal(a):

Byv. ekonom:
Vase slova o vytlacovani naprosto chapu a potvrzuji. Bez znalosti jazyku jsem byl pracovne v Izraeli, na Gran Canarii i v Nemecku a vzdy jsem uspel. Nasledne navraty do CR prekvapive nabraly obracene smery (skoro bankroty), takze z meho pohledu bohuzel mi nedava smysl zustavat v Cechach kde jsou vedle beznych pravidel jeste pravidla nepsana, nevyslovena a nepredvidatelna. V soucasne dobe jsem ve Skotsku a veci "prekvapive" bezi podle planu.

Clair: Dekuji moc za Vasi pozornost.
14. 02. 2008 | 17:17

Clair napsal(a):

Vazeny pane Hochmann,

ja vim, ze to mnoho veci uz davno neni zvykem, prave veci krasne a vynikajici je obcas nutno si pripomenout, vsechno co nas zivot krasli, obohacuje a prinasi nam dusevni rovnovahu. Laska k rodne hroude, je pouze jednou z nich.
Nemohu Vam ani popsat popis stesti a radosti, ktere se mi dostava, kdyz slysim meho syna na Skype jak mi cte vynikajici pasaze z Vami uvedene Babicky od B. Nemcove. Pro me ovsem nesmirny sok, protoze tuto literaruru uz dneska nikdo zrejme necte, on se pozastavuje nad tim, jak Cesi kdysi davno, i kdyz byla jina doba, jak se krasne k sobe chovali, pozastavuje se nad pasazemi, kde se doslova zastavil cas, s jakou laskou a porozumenim babicka hovori k Barunce. Hledal tam a take tam nasel svoji vlastni babicku, ktera mi pomahala s vychovou deti, talenty, ktere v nich videla a rozvijela. Popisuje jak se opira do svych vrstevniku, kdyz probiha oslava Cyrila a Metodeje s presidentskym proslovem, ze se nezajimaji o jejich bohatou kulturu, dava jim prednasky, jak by meli byt nesmirne hrdi na svoji krasnou kulturu a historii, ze ktere pochazeji, a nakonec jim sam vysvetli prinos pro ceskou kulturu. To jsou vsechno takove mini-momenty v zivote, ktere me skutecne naplnuji nesmirnym stestim a radosti, ze to semeno, ktere clovek zasadil ma kontinuitu.
Na zaver, ja take preji Vam pane Hochmann k Vasemu dvojitemu vyroci dnesniho Valentina hodne lasky a spokojenosti do dalsich let, radosti z veci malych i velkych, radosti z deti a ze vseho co Vam prinasi radost a naplneni.
Clair
14. 02. 2008 | 19:44

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

"Vo co go?", praji se polistopadovi teenageri a mela by to byt otazka, kterou si vetsina klade, nejenom nekde hluboko v podvedomi (tam je vzdy), ale blize k racionalnu.

Priklad: Nemyslim si treba, ze nadnarodni korporace, nebo nase ceska firma, ktera "optimalizuje dane" tak, ze je zaregistrovana v danovem raji (a casto navic dostava verejne zakazky) jedna vlastenecky, jakkoliv s KSCM a Klausem, Bobosikovou, Zeleznym zdima emoce naivnejsich udajnou "obhajobou narodnich zajmu a hrdosti".

Nikdo, ano, ani on, nema monopol na vlastenectvi.

Zodpovednosti (i sebezajmem) tech, kterym bylo dano (inteligence, schopnosti, nekdy stesti byt na spravnem miste ve spravny cas) je jednat podle zasady "nam dobre, nikomu zle", jak jsem cetl na jednom kdysi slechtickem sidle nedaleko rodne Prahy.

Jeden znamy zapadni genetik me kdysi rekl: "Vzdy jsem si myslel, ze vseho, ceho jsem dosahnul, bylo moji pili, usilim. Cim dal vic delam v oboru vidim, ze mi to bylo dano". To pochopitelne neznamena ze zadouci vlastnosti je pracovitost, protestantska nebo konfucianska atd. etika, zodpovednost, pricinlivost.

Dekuji panu Hoffmanovi a byvalemu ekonomovi za laskava slova. Mam dojem, ze mym sebezajmem, hlavne ke svym detem a okoli, je snazit se pochopit, jak svet skutecne funguje a spetku toho zarodku pochopeni efektivne komunikovat, predat.

Otazkou je, do jake miry se dari a bude darit kultivovat prostredi, ktere v zadouci mire povede k optimalnimu vyuziti potencialu "vsech" obcanu, optimalni motivaci, vedeni veci firemnich, verejnych tak, abychom byli onim Svycarskem, Holandskem atd. stredni Evropy. Tedy vseobecna kvalita a uroven, decentni prostredi k zivotu a rustu, budovani dlouhodobejsi globalni konkurencni schopnosti.

Je zajimave, jak tzv "sovereign funds", tedy statni fondy (zemi Perskeho zalivu, CLR, Singapuru, Ruska, atd.) ziskavaji na vlivu, ikdyz socialismus, statem vlastnene podniky mely byt padem komunismu a globalnimu lakani kapitalu, odstranovanim barier, vymirajicimi dinosaury.

Je zajimave, jak - stale jenom zacina - CLR, ne prave demokraticka zeme zapadniho stylu, ale (jako Japonsko, Korea atd.) kolektivisticka kultura pristoupenim na centralne planovany a kontrolovany kapitalismus odcerpavat vyrobu "skoro vseho" (a postupne i vyvoj) zapadnimu svetu. Leninovi jeho predpoved o kapitalistech, ktery nas potrebuji, pujci nam na provaz, na kterem je obesime s Rusy a SSSR nevysel: asi jsou prece jen soucasti zapadni civilizace, tedy nakonec zase spise individualisti nez koletivisti, rozhodne jejich oligarchove:)

CLR, kde, jak kazdy vi, komunismus je jen nacionalismu pohodlnym formalnim nastrojem, i nam - neprimo i primo - nepochybne da zabrat tak, jak strategicky, trpelive, nemusic se "zdrzovat" s disentem, svobodnymi medii a opozici, bude pokracovat v dlouhodobe sachove partii z "barbary", tedy nami, zapadnim svetem.

Z hlediska techto globalnich trendu jsou nektere excesy putek, utoku ad hominem, jista mira zaslepenosti "pravdivosti" ideologie (nejen) nasi "pravice" nebo "levice" az kontraprodultivni, jakkoliv je ziva a pokud mozno civilizovane vedena politicka soutez nezbytna.

Znovu, nemyslim si, ze prubeh jednani parlamentu minuly pa a so byl "nedustojny", ani volbe hlavy statu. A kandidatura Bobosikove, jakkoliv to konvenuje KSCM, ODS a Klausovi, na dustojnosti neprida. Zive mikrofony ale nad pochyby dolozily, ze slovnik nekterych prednich politiku, jakoz i bezradnost sefa snemovny indikuji prostor ke zlepseni.

Pokud se - obecne - tyka nasich domacich pomeru, budme radi, ze se Evropa integruje, ze diky tomu obecne mereno prosperujeme. Nesdilim klise nazory pausalniho stezovani si na: media, politiky, jakoukoliv profesni kategorii. Jsou takove, na ktere mame, nejsou horsi nez jaci obecne jsme.

Presto bych si dovolil dve vyjimky: Mam hluboky dojem, ze kdo si evidentne neplni, zaostava oproti Zapadu vice nez nas prumer jsou a) nejbohatsi, nuevo riche a b) justice.

Ikdyz jsou prvni vyjimky, nejbohatsich (doslova par) procent spoluobcanu bud stale zije jen pro sebe, nekdy s vulgarni, ostentativni spotrebou, dokonce i ukazujici "looserum", ze maji smulu. Povedomi zodpovednosti, ze coby (Madisonovi) "hlavni podilnici" ve firme zvane CR maji nezastupitelnou roli a ulohu investovat zpet, pilne kultivovat scenu tak, jak to tradicne a stale delaji jejich protejsky na Zapade, to zatim neni moc videt. A ne, neni to zdaleka jenom nebo hlavne nejaka, byt poctiva, charita. Je to, jako u hlavniho akcionare, mnohem vetsi nasazeni.

b) Justice: V demokraticke zemi je - prekvapive? - statni moc justicni tou nejdulezitejsi. Interpretuje a zajistuje vykon zakonu. Oproti exekutive a legislative ma na obcany i pravnicke osoby casto nejzasadnejsi dopad. (pokrac)
14. 02. 2008 | 20:39

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane Rosenblum,

dekuji mockrat nejen za sebe, ale za vsechny, i kdyz mnoho lidi uz Vam diky vyjadrilo, ze jste s takovou nesmirnou obratnosti a extensivitou udelal vynikajici rozbor udalosti nejen ohledne fianacnich trhu, fiskalni a penezni politiky US a mozneho dopadu. Take mi nemohlo ujit s jakou mistrnosti popisujete reakce Fed's a Bernankeho na komentare MUDR Rona Paula. Proto take nedostava nikde prostor ani cas, nemuze to slouzit zajmovym "special interest groups", naopak. Je ho treba umlcet a to co nejrive, nez toho rekne vice nez je zdravo a lide zacnou skutecne premyslet jinak. On neni proti zruseni IRS a vyberu dani, je pro zruseni Fed's Reserve, kteri jak uvadi je vice nez podlozene svoji roli neplni v plnem rozsahu, defacto prispivaji k rozkladu a ohrozeni fiancniho systemu. Kdesi jsem cetla, ze s timto navrhem prisel uz vlastne JFK, a proto jak jsem zrovna nedavno slysela na Fox News komentar s jednim expertem, nelze se divit, ze skoncil jak skoncil.
Jiste, ze dnes je uplne jiny pristup k informacim a nepise se Husakov, byla to uplne jina, navic velmi opresivni doba. Ptate se na syna co studuje v Cesku medicinu.
Ze zacatku to bylo nesmirne tezke, rozhodl se studoval v Cestine, kterou cele leto piloval pomoci gramatickych ukolu, pasek, nahravek, gramofonovych desek, vsechno, co bylo k dispozici. Ja jsem mu to opravovala. Jenomze s tim byl problem, mluvil pry moc krasne cesky. Pri kazde zkousce si profesori prohlizeli index a zaznamenavali, ze se narodil v Canade. Casto nasledovali jizlive poznamky, ze to a ono v Canade jiste nebrali. Nejednou ho od zkousky vyhodili, jenom proto, ze si nemohl v cestine i malou vec vybavit, ale pouze v anglictine. Kdyz mel stesti, zkousku udelal, casto ovsem nasel takove profesory, kteri jizlivymi poznamkami nesetrili a uz vedel predem, nez otevrel usta, ze mu profesor zkousku neda. Bavil se o tom, ze mnoho rodin profesory podplaci, byl z toho tak znechucen, ze jsme mysleli, ze to doslova vzda, i kdyz to byl jeho vysneny obor prakticky od detstvi. Podplacet nebyla nase parketa, nikdy jsme to nedelali, nevime kolik, komu a dalsi, on sam by na to nikdy nepristoupil. Navic, nejsme zadni bohaci, ale nastala doba, kdy jsme citili, ze je touto sikanou tak znechucen a dochazeji mu sily s temito elementy bojovat. Pristoupili jsme na to, aby 5. a 6. rocnik delal v anglictine a zaplatil skolne $12,500/rok. Pujcili jsme si na to, aby mohl studium dokoncit. Ted uz konecne dela statnice a je skutecne zajimave, ze 5. a 6. rocnik delal na same jednicky, mel pouze dve dvojky. Ja to vidim tak, ze stare struktury se tam jeste drzi a upevnuji sve pozice. Nekdy byl tak znechuceny, zejmena tim, kdyz videl jakym zpusobem se chovali nekteri profesori k divkam. Popisoval jak divka, kterou vyhodil profesor ze zkousky se zhroutila, protoze podle nej to skutecne umela, potom kdyz nabyla vedomi, tak se sla profesorovi omluvit a jeste pridala, aby se nezlobil, ze se to priste nauci lepe. Nemohl pochopit, ze tato instituce produkuje lidi s tak nizkym sebevedomim, kteri se musi profesorum doslova plazit k noham, aby je prijal na milost pri pristi zkousce. Snad i toto se jednou zmeni.
Nicmene, velmi si chvali ceske odborniky v nemocnicich v Praze, hodnoti je jako spickove, oddani svoji profesi, i kdyz on rika jako jeden z mala ze chce vsechno vedet a klade otazky, coz pry cesti studenti ve zvyku nemaji.
Proto Vas popis emigrantu, kterym se v Cesku jeste dodnes nemuze prijit na jmeno stale jeste existuje, nebo deti emigrantskych rodicu, coz je nas pripad.
14. 02. 2008 | 20:44

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

Tragedii nasi justice, zaby na prameni cele zeme je to, ze - navic 18 let po Sametu - je asi ze 70% stale obsazena lidmi, kteri tam sedeli a rozhodovali pred rokem 1989.

POVAZTE, zda by treba parlament nebo vlada, v podobne mire obsazena byvalymi poslanci FS CSSR a vlady CSSR, mely dnes duveru, pozivaly vaznosti, pracovaly pro nas tak, jak si to prejeme a potrebujeme. Bylo by to netolerovatelne, byla by znovu revoluce, minimalne nove volby. Justicni statni moci to ale - beze slova - prochazi a zadna z partaji nema v programu urychlenou obmenu soudcovskeho stavu.

Druhym neradostnym dedictvim komunisticke justice je jeji - oproti Zapadu 3 az 4-krat vyssi - feminizace, celove 72%, na rodinnem pravu, na 1. stupci defakto 100%. Je realisticke ocekavat, ze ten, komu CSSR "sverila vykon socialisticke spravedlnosti", vyhovoval jejich kriteriim obecne, ikdyby se snazil, je schopen myslet, jednat, rozhodovat jako soudce demokraticke zeme, clena EU atd? Pokud se ukajime myslenkou, ze ano, pak muzeme mit duveru k tem byvalym poslancum FS CSSR, clenum vlady CSSR: Uz se polepsili, "mysli nove".

Vymluva, ze obmena soudcovskeho stavu "chce cas", 18 let po padu komunismu neodbstoji.

Divim se tedy, ze obcane, organizace nezadaji a politicke strany v programu nemaji tuto urychlenou obmenu soudcovskeho stavu.

----
K tematu nadhozenemu byvalym ekonomem:
"souvislost
mezi cernym patkem v roce 1978 a
problemem pocitacu s prechodem do
noveho milenia o 20 let pozdeji?,resp.
s neskutecnou kampani s tim spojenou".

Muj nazor je laicky, jen muj syn dela IT (pro hedge fondy, atd.): Jako nemalo veci v trznim prostredi, zejmena americkem, zda se mi katastroficky scenar a vselijake mozne problemy prehnany. Moc neverim ani tomu, ze prave diky vydajum na pripravu na 2K se defakto vsem moznym problemum predeslo. 1978: Pocitacove systemy nebyly tehdy tak dokonale, problemy "clearingu" zejmena velkych bloku nebyly optimalne osetreny. "9-11": Konspiracnim teoriim vinicim predstavitele vlady USA z toho, ze vedeli, (zatim stale) moc neverim. Skody na ekonomice byly, hlavne neprimo, obrovske a dlouhodobe. Nektere ne nepodstatne nasledky trvaji a nektere nezmizi.

--- Ano, domnivam se, snad bez emoci a s nejakym nadhledem, ze Svejnar by byl pro skutecne narodni zajmy (tedy zajmy 10 mil obcanu CR) v globalni konkurenci (at ji ignorujeme nebo nedocenujeme) lepsim. Za diagnosticke povazuji to, ze se u nas doma nikdo (seriozni) nepostavil proti Klausovi (stejne tak povazuji za nepriznivy ukaz, ze Klausova ODS nepostavila v 1998 protikandidata Havlovi, nezadala debaty). ((pokrač)
14. 02. 2008 | 20:51

Zdeněk Rosenblum napsal(a):

Podlehat iluzi "nenahraditelnosti" nebo vyjmecnosti, TOLIK let po Sametu, neni zadouci a zdravy fenomen.

Kazdy je nahraditelny. Priklad primo z ODS: Absolovent voj akad vice nez dobre nahradil absoloventa stalinske VSE, ikdyz ten opakoval, ze "za sebe nevidi nahradu", misto toho, aby po prohranych (natozpak opakovane) volbach rezignoval. "Falesny a prazdny Topol" (ne prave statnicky, profesorsky popis kolegy, nastupce?) dovedl ODS k vetsimu poctu volebnich vitezstvi, s vyssimi procenty hlasu. Navic s transparentnejsimi financemi partaje a v dobe kdy za vlad vedenych CSSD ekonomika, investice, HDP, tedy i export a koruna delaly stale nove rekordy a volani po zmene tolik nerezonovalo. Oproti "nenahraditelnemu" Klausovi Topolanek navic ustal tlaky na zopakovani oposmlouvy. A zatimco Klaus po leta o rovne dani mluvil, Topolanek reformu prosadil. Tedy kultik osobnosti, mytus nenahraditelnosti je vzdy skodlivy.

Klause skutecne zname, neprekvapi: tedy pozitivnim, inspirativnim, uziticnym impulsem. Je reaktivni a reakcni. Proto si s KSCM dlouhodobe v mnohem rozumi (ne restitucim, ano ceske ceste privatizace, ne integraci EU, ne vraceni obcanstvi uprchlikum pred komunismem, ne volbam v zahranici - ikdyz "venku" KSCM dostava jen 2% (Rusko 7%, USA 0%) a diky 1 mandatu ze zahranici ODS to dotahla na "pat" a mohla vytvorit vladu.

Stran budovani oboustranne a narodnimu zajmu prospesne spouprace s ceskou diasporou a CR bohuel vidim Klausuv vliv, navic v rouchu "liberala", ale v podstate shodny s postoji KSCM, jako zasadne skodici. Zase, Topolanek je posun spravnym smerem, lepe padnouci liberalni strane. Ani tato potrebna vec nebude - setrvavanim Klause na Hrade az do r 2013 - zadoucim zpusobem zlepsovana. Naopak, Klausuv bytostny odpor bude stale pocitovan, ke skode veci.

"Svejnar"pritelem"Volfovitze?" To je pro me novinka. Wolfowitz, který rychle a neslavně ze SB odešel je konzistentní jestřáb (bez ohledu na to, co to, makroekonomicky, fislalně, monetarne, z hlediska zahraniční politiky stojí?), Švejnara jsem nikdy takto neslyšel, nečetl nic, neviděl sebemenší indikaci. A že by jako (po dobytí Hradu bývalý) občan USA byl - nejen stran radaru - jakýmsi agentem USA je buď vědomá dezinformace nebo velká míra naivity u lidí, kteří b s tím argumentovali. Jako bývalý občan USA, navíc profesně úspěšný, navíc s mezinárodním pohledem ekonomického rozvoje, by prez ČR Švejnara vláda, zejména demokratického prez USA na lidské rovině vítala. Ale byznis je byznis. Z hlediska PR a propagace ČR ve světě, nejn USA, by okolnost, že nový prez ČR je dynamický "emigrant" sama o sobě byla plus pro ČR než neproduktivní trucovaný a výstředné názory Klause (které žádný národní zájem dosud neochránily ani neprosadily, naopak, viz. volba do RB, atd.)
14. 02. 2008 | 20:52

VK-Can. napsal(a):

Zdravim pani Clair a hluboce smekam !
To, co pisete a hlavne jak to pisete by skutecne stalo za publikaci.
Drzim Vam palce.
Vase obetavost veci a vysoky stupen profesionality jsou skutecne prikladne!
Vas VK-Can (aby mne nahodou nekdo nezamenil za toho najemnika na prazskem hrade!)
14. 02. 2008 | 22:49

byvaly ekonom napsal(a):

Vazeny pane Rozenblum,
Vas zaber i uroven zpracovani vsech temat je obdivuhodna. Vyjadrujete se
tak skvele,jste zivym prikladem po
vsech strankach pro vsechny,kteri se
snazi sve nazory vysvetlit a nevnucovat.
Jsem vdecny,ze jsem na tento zcela vyjimecny blog vstoupil a ze nas diky
volbam na nem zatim neobtezovali primitivni hlupaci plni nizke nenavisti, kteri tak casto cini - mozna z principu.
Dekuji Vam za Vase odpovedi na me otazky.Mel jsem prilezitost diskutovat
nekdy v 93. s jednim z viceprezidentu
NYSE o duvodech panickych prodeju v
roce 1987(omlouvam se za presmycku
s r.1978).Bylo to v dobe,kdy uz rostly
vsechny indexy jak houby po desti a
kdy pres NYSE proudilo do akcii kolem miliardy USD denne. Byly to uspory Americanu- nejvetsi odlozena kupni sila na svete - a tenhle boom trval pres
3 roky !
Dovedel jsem se,ze krize roku 1987 dle
oficialniho vysvetleni byla vyvolana dvema centralnimi pocitaci ! Vysvetleni
doprovazel usmev,ktery leccos nazna-
coval.Vzhledem k tomu,ze k vyvolani
paniky doslo bez nejakeho zjevneho duvodu a viniky byly dva, byt slozite stroje,mohl by clovek, verit ze si treba
nekdo zahral hru na vysoke urovni .
Treba proto,aby si vyzkousel jak prijme
zchudla financni verejnost neprijemny
dopad krize. Mohlo pritom jit o regulerni zpusob hodne zbohatnout, nebo treba si udelat praktickou zkousku nove technologie generalnich
korekci trvale rostoucich cen,ci treba
obou cilu soucasne. A "vinikem" bude
pritom pocitac ! Nebylo by to uzasne?
Proto jsem se Vas,pane Rozenblume,
dovolil zeptat na Vas nazor na mozny,
ale take mozna nemozny vztah mezi
udalostmi 1987 a prechodem milenia.
Jak znamo v lednu 2000 pad asi o 10%
a pote uz trvaly rust burz.indexu nade vsechny ,do te doby myslitelne meze.
Do 11.9.2001,kdy muselo obchodovani na NYSE byt ukonceno na rekordni dobu.Mohlo by se namitnout,ze jde o
vice nez 20 let starou historii,ktera nema zadnou relevanci k zacinajici globalni financni krizi soucasnosti.
Co si o tom myslite,pane Rozenblume, muze jit o jakesi pokracovani procesu
nastartovanych prave pred 21 lety ?
K patecni volbe si dovolim vestit z kavove sedliny.Cunkuv navrh na tajnou volbu pochopitelne schvali spojene hlasovani obou komor a v tajnem
hlasovani vyhraje Svejnar diky hlasum
z nepratelskeho tabora. Klaus zazije
totez,co si vyzkousel Zeman minule.
Asi budu v takovem pripade litovat,ze
jsem si nevsadil poradny balik . Ale
na flasku poradneho piti budu mit i bez
hazardu,doufam.
S uctou Vas byvaly ekonom
14. 02. 2008 | 23:30

Clair napsal(a):

Zdravim Vas take pane V.K.,

dekuji Vam mockrat za poklonu, od Vas je to pro me obzvlaste hrejive, vzdyt jsme na stejne lodi
a malokdo vi na druhe strane, cim jsme si prosli.
Jsem rada, ze Vas humor neopousti ani dnes. Preji Vam a Vasi pani Happy Valentine's Day
a na shledanou zase na nejakem jinem clanku.
Zdravi Clair
14. 02. 2008 | 23:34

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Rosenblum.
Pani Clair znam z mnoha debat a tak znam jeji kvality.
S Vami se setkavam po prve a tak jsem cetl Vas rozbor velmi peclive. Nepujdu do detailu, ale v me mysli nemam pochyb, ze vite o cem mluvite. To, co pisete je tvrde, ale pravdive.
Obdivuji, ze jste se do toho pustil a gratuluji . Well done.
15. 02. 2008 | 02:24

ivi napsal(a):

Ja bych rada neco dodala k prispevku Clair - ja jsem si poridila dum v USA - za prve vubec jsem nemela penize a prijem, ale kreditni score jsem mela perfektni - takze ziskat uver nebylo az tak tezke. Coz absolutne nechapu, ze jsem vubec byla kvalifikovana pro ziskani uveru!!! Nemluvne o tom, ze nejsem Americkym obcanem. A muzu rict, ze proverovani vsech informaci, co jsem podala bych oznacila za velice povrchni. Hned po trech mesicich jsme prefinancovali - kvuli vyhodnejsimu uveru a pri novem odhadu nemovitosti najednou nas dum mel skoro 40 tis vetsi hodnotu nez pred 3 mesici!!! Normalne se pozastavite nad tim, proc? kdyz se ve vasem sousedstvi nic nezmenilo co by mohlo vest k rustu vasi nemovitosti. A behem prvniho roku nas uver byl prodan snad 3x. Takze s uvery se obchoduje. Cesta, jakou si proverovali moje podminky k ziskani uveru je pravdepodobne i cest, kterou se proveruje vetsina uveru, takze uplne chapu to, ze mnoho domacnosti maji problemy se splatkama, protoze ziskavaji pujcky, na ktere proste nemaji. A nemluve jenom pujcky na nemovitosti. Tady opravdu v Americe se zije na dluh - kreditni karty se nabizeji na kazdem kroku - kreditni karty na benzin, na lekarske sluzby, v obchodnich domech, na nabytek, auto na splatky, proste cokoliv... A skoro kazdy je kvalifikovany. Pak se clovek snadno dostane do situace, kdy jenom splaci, chodi do prace a vsechny penize jdou na splatky,... pak staci par dni byt nemocny, nebo se nelibite sefovi a firma se rozhodne, ze uz vas zitra nepotrebuji (ne jako u nas ze zakona 2-3 mesicni vypovedni lhuta) a najednou se clovek necekane ocita bez prijmu - bez moznosti splacet a vsechno vam berou. A jak jednoduche bylo predtim zit na dluh!!! Ja snad ani neznam americana, ktery by mel nasetreno nejake penize. A to je velkym problemem ameriky. Oni neumi setrit. Vzdyt ziskat nekde neco na dluh je tak snadne. A spatky? To se nejak zvladne...
15. 02. 2008 | 16:21

Clair napsal(a):

Mila Ivi,

to co popisujete me naprosto neprekvapuje, odpovida. Ze Americane nejsou zvykli setrit a nemaji penize na kontech je take zname, maji ovsem 401k's, na ktery diku Bohu nemohou sahnout, az kdyz odchazi do penze, jinak by byli vsichni zebraci. Nejen, ze nemaji v hotovosti penize na konte, ale navic nesmirne rozhazuji, vyhazuji, vzdyt jeste nedavno jste se nemohla dostat do restaurace, musela jste byt dopredu nekolik dni objednana. Take si ovsem muzete vsimnout kolik lidi vyhlasuje bankruptcy kazdy rok, ziji sice na dluh, kdyz to nezvladnou, vyhlasi bankruptcy.
15. 02. 2008 | 22:07

svobodny obcan napsal(a):

A ted mi nekdo vysvetlete, proc nam celejch 18 let vsechny vlady porad dokola vykladaly, ze jediny vo co tady de, je dohnat vyspelej zapad, v cele s USA, kdyz je ted Amerika na pokraji totalniho ekonomickyho kolapsu. To sme je, jako meli dohnat v hrouceni a krachovani ekonomiky?
17. 02. 2008 | 16:10

Megaloman napsal(a):

"Vyšlo 28.1.208 v týdeníku Respekt" ... pěkně dávno :-)
18. 02. 2008 | 00:03

Pepan napsal(a):

Je to hra vládnoucích a bohatých s námi!

Vážení, vůbec to nechápete! Je to jenom hra, ve které, my, normální občané máme tu "mimořádnou úlohu", t.j. pracovat, platit nesmyslné daně a těsně před důchodem zemřít!!
18. 02. 2008 | 16:54

jaja napsal(a):

Dobrý den, dnes jsem si jako naprostý laik s velkým zájmem přečetla všechno v tomto sloupku od začátku do konce. My, "obyčejní lidé" bychom potřebovali více takových informací, přístupných každému, i lidem bez internetu.
Pracuji v GB a sleduji televizi C4 , náhodou dnes se stejným tématem. C4, 20:00 Dispatches: How the Banks Bet Your Money.
Jaja
18. 02. 2008 | 21:37

franta napsal(a):

Problém vidím hlavně v lidské blbosti, naivitě, chtíči, a nezodpovědnosti všech zainteresovaných, tím myslím těch co půjčují i těch, kteří si půjčují a svádět něco na přírodu může skutečně jen s prominutím idiot, který nepochopil, že on sám je jen bezvýznamná a nezměřitelná součást světa, vesmíru a celého všehomíra. Ekonomika je pavěda která se zmůže tak pouze na komentování minulosti.
20. 02. 2008 | 16:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Rosenblum,
Už jsem se několikrát pokusil vstřebat vaše informace do své, ve vysoké ekonomice nevzdělané hlavy, a přiznám,že mnoha věcem nerozumím a ty zbývající mě přinejmenším nasírají.Vaše exposé do ropného trhu mě připadá jako zlý sen.Najednou člověk jaksi víc chápe světové dění.Nerozumím,proč USA plné nemodernějších technologií,nejlepších světových mozků,nedokáží zpacifikovat problémy o nichž píšete.Nechápu(přes svoje pravicové smýšlení)jak je možné,že americká společnost dovolila tak neskutečnou koncentraci majetku.
Zajímavé jsou Vaše závěry týkající se světových politických globálních trendů a vzácně trefný popis vnitřních českých poměrů,včetně ozdravných receptů.
Přemýšlím-li o tomto materiálu,napadá mě myšlenka,co se děje v hlavách posluchačů dnešních vysokých škol,majících na podnosu podobné pensum informací.Zdali tady nevzniká ona celosvětová averse vůči americkým principům?(myšlenka jen okrajová)
Jedna Vaše věta je zlatým písmem a platná pro všechny lidi.Cit:Je mým zájmem pochopit jak svět skutečně funguje.Alespoň zárodek tohoto poznání popsat a předat svým dětem a okolí".
Ještě jednou dík.Ivan.
20. 02. 2008 | 16:02

MK napsal(a):

Vynikajioi diskuse, gratulace vsem diskuterum.
22. 02. 2008 | 23:29

soudruh-chameleon napsal(a):

Fakt skvělé počteníčko. A najednou slyším, že ta americká ekonomika je na pokraji zhroucení. A tak nám vtloukají, jak neomylnou zemí je ta USA a ono toto. Co je to vlastně za svět? Kde to žiji? Co naši planetu vůbec čeka? A proč se toto vůbec děje? Kdo má na tom zájem? Zatím víme jen to, že pět tisíc let zde vládnou jen mocní. Že vytvořili nějakou říši. Že si vždy vytvořili a poté pokořili své nepřátele. Že potom ale říše padla do rukou jiného mocného. A dějiny se stále vrací ke stejnému. Největší vládci světa. Vládnou lidem. Vládnou. A proč vládnou? Možná až bude pozdě, poznáme jako lidstvo, že jsme si neměli nechat vládnout. Ale asi si to nikdy neuvědomíme. Zatím tomu nic nenasvědčuje. A tak jen stále dokola uctíváme a vzýváme své vládce a tupě obhajujeme jejich hesla. Hurá!!!! A čím to skončí?
25. 02. 2008 | 12:45

Krejzyber napsal(a):

Zase po dlouhé době mám chuť se zapojit do nějaké debaty na netu, protože je plná skutečných myšlenek a navíc seriózní, díky tedy především autorovi blogu. Právě neserióznost je znakem dnešního poklesu etiky práce jako takové, nasazujeme pracovní tempo, které nelze ani ve snu udržet, a návdavkem se ještě uspáváme bezbřehým konzumem, který zvedá ceny všeho a snižuje hodnotu...taky všeho. ODPOVĚDNOST K SOBĚ A KRITICKÉ MYŠLENÍ O SPOLEČNOSTI ZBAVENÉ VŠECH PRAVOLEVÝCH IDEOLOGIÍ vidím jako jediné řešení, momentálně jsme masírování idologiíí spotřeby, která už začíná být stejně nebezepečná jako všechny jiné totality, svoboda se mění v otroctví, jen má jiný nátěr, už není rudá, už má všechny barvy světa...
25. 02. 2008 | 13:52

nate napsal(a):

Vsechny Vas moc zdravim.
Dal jsem si poradnou facku pres hubu a pisu. Pepan to napsal strucne, jasne, kratce a rekl tim vsechno.
Pani Clair, Ivi, pane Ekonome, Pepane, Ivane Hochmanne, pane Rosenblum: soudruhu Chameleone hezky
jste to napsal, skoda ze vice lidi moc nezajima co se dnes deje a v jakem to svete zijeme. Dnesni clovek
je pretizeny praci, stresem a na kazdem kroku je mu vnucena ruzna forma zabavy, to proto, aby ho odvedla
od toho aby nahodou nezacal premyslet o tom, ze ty mocne vubec nepotrebujeme.
Vidim ze Vas vsechny zajima jak funguje tento svet, nemam patent na rozum, ale velmi jednoduse.
Jednoduse proto, aby na to lide neprisli, kdyby fungoval slozite, lide by na to prisli hned.
Toto byla vystavni stranka informaci jak funguje tento svet, bohuzel musela byt zrusena. Zustala jen mala cast, ale i ta stoji za to
do ni nahlednout.
nate
http://www.volny.cz/l_kopecky/
25. 02. 2008 | 23:41

školastyk napsal(a):

Privatizace zisků-socializace ztrát to je příčina nezodpovědnosti bankéřů.Na tento princip ovšem nesmí nikdo sáhnout ani se křivě podívat,aby nebyl zpochybněn celý systém.
26. 02. 2008 | 10:10

Bavaksi napsal(a):

Největší šance ztratila naše republika po převratě 1989 za dob řádění Klause a Ježka.Bilionové ztráty a způsobené škody vrhly naší zemi o 20 let zpět.Vše tu bylo založeno na podvodu,tunelu,korupci,zlodějině.Dnes se nám to zákonitě vrací.I když se dá říci že tu zlodějsou a tunelářskou spoušť republika ještě s podivem jakž takž ubalancovala.Molhli jsme být se vším mnohem dál a celkem v pohodě,ale kradlo se a tunelovalo.
28. 02. 2008 | 21:35

Lukas napsal(a):

Ahoj Tome, ctu rad Tvoje clanky, libi se mi komentare k Tvym clankum, ktere ctenari s takovou odusevnelosti a emocemi zde bloguji. Rad si take prihreju polevku. Na zaklade Tvych prednasek Ethics, mohu konstatovat, ze fundamentalni analyzy, proverene roky jsou kriveny kazdodenne pocitovymi prvky. Tohle neni opilost, tohle jsou klapky ktere umzonuji se prizpusobit trhu, kde poptavka a nabidka urcuje cenu. Vysvetli mi nekdo P/E s hodnotou 120? Asi tam bude hodne "pocitove" matematiky. Banky s hodnotou 40? Hypoteka udelovana klientu pri skore dosahujici Nula? Vychodni Evropa (Rusko, Ukraina etc) rust nemovitosti o 20-40 procent? Absolutni cena m2; 3 krate vice nez v Praze, Milane, Mnichove? Slovo potencial se mi kazdy den prehrne nejmene 10x skrz e-mail. Kam muzeme smerovat s Oligarchy, Supervlastniky.
Trochu o mne. Pracuji v Bance ve vychodni evrope, jsem Fin. Analyst po profesi, rozumem snad sedlak, takze se omlouvam za svuj profesne zkriveny pohled
29. 02. 2008 | 17:30

Zenmaster napsal(a):

Zdá se že posledních osm let, je ve Spojených státech tradicí držet status quo za každou cenu. S hypotékami a dalšími úvěry se může dít co chce....(nejsem ekonom), ale s mrazením v zádech vidím jak rostou zakázky a zisky zbrojních firem. Že by se USA opět chystali na ohromnou investici v nějaké válkou zničené zemi? Proč tu máme mít radar se zcela zvláštním posláním? A že právě naše další osmička v datu.... bude osudová nebo osudná?
03. 03. 2008 | 08:42

helio napsal(a):

perfektní článek pane Sedláčku, konečně někdo kdo nemluví studeným ekonomickým jazykem a aktivně zapojí příklad, s tím špatným chlastem navíc velmi srozumitelný :-)konečně mám představu co to ti amíci zase zpískali.. díky moc
04. 03. 2008 | 19:29

dd napsal(a):

diskuse skutecne zajimava a oceňuji erudované pohledy na věc. jen se mi zdá, že perspektiva krachující ameriky, i přes možnost hluboké finanční krize a problémy s obchodním deficitem, je poněkud příliš pesimistická. nemyslím, že by bylo příliš důležité např. to, že většina zboží se vyrobí v číně. to je víceméně nevyhnutelný jev, se kterým by se spojené státy se svou znatelnou technologickou převahou měly být schopny vyrovnat prostřednictvím důrazu na technologicky náročné výrobky s vysokou přidanou hodnotou plus samozřejmě služby. že část populace při současnýc problémech zchudne je možné, ba dokonce pravděpodobné, ale nemyslím, že by tady byl skutečný potenciál ovlivnit pozici usa v mezinárodním hospodářském systému.
10. 03. 2008 | 13:55

patre napsal(a):

Někde jsem četl, že hypotéky byly poskytovány i s tříletým odkladem splácení. Pak tedy nově bydlící neplatili za nájem a neplatili ani hypotéku. Co potom dělaly s volnými peněžními prostředky? Vrhli je na trh s akciemi. Proto ceny v posledních dvou letech stabilně rostly. Domácnosti investovali své úspory a zisky proměňovaly ve spotřebu. Co ale budou dělat teď? Pět měsíců zaznamenávaly ceny akcií klesající trend a ztratily 30 - 40% své hodnoty. Ti, co nestihli včas prodat, mají majetek nižší o propad akcií. Pro většinu to ale znamená, že z akcií neplynul příjem, na který byli zvyklí. To se může projevit na celkové ekonomice snížením spotřeby. A jak víme, spotřeba je nejvýraznější složkou HDP. Uvidíme co přinesou data o americké ekonomice za první kvartály letošního roku.
08. 04. 2008 | 10:36

ivi napsal(a):

Tak to by me zajimalo kde a kdo ziskal hypoteky s triletym odkladem?! To snad splaceni na credit byl s odkladem, ale ne 3 roky. To tak max 1 rok mozna 18 mesicu. Ale ne hypoteky!!!
Jinak pani Clair, taky neni pravda, ze Americane spori na duchod - 401 K. Ne vsichni si mohou dovolit odkladat cast sve mzdy a setrit do duchodu. Tady vidim hodne tech chudaku starych, ktery maji i dve prace, protoze nemaji nasetreno do duchodu a tak proste musi makat aby meli co jist. Protoze proste nemaji zadny prijem.
Taky reakce na nekoho, kdo psal ze Amecane maji plno specialistu,... ano, ale taky i kdyz se to snad ani nechce verit, je tady spousta Americanu, kteri neumi cist a psat - jestli jsou hloupi nebo jenom nemeli na vzdelani, na to neodpovim, ale setkala jsem se i se spoustou "specialistu" kteri nestali za nic. Pani Clair a ostatni,... ja nemam nic proti Americanum ale prominte mi spousta z nich je neskutecne hloupa. A to jenom co den co den potkavam a nechce se mi ani verit, kdyz se me nekdo pta odkud mam ten muj akcent a kdyz reknu ze jsem z Ceske republiky, ne moc lidi vi ze je to nejaky stat v Evrope. Takze to uz vzdavam, konec koncu takdy nevim o vsech statech na celem svete, ale pri me odpovedi, ze jsem z Evropy jsem slysela i otazky: A ktera cast Ameriky to je? Tak to se na me nezlobte ale to je moc. Taky me sokovaly otazky typu jak daleko se tam jede autem? Nebo jo aha vy tam ted mate tu valku... Taky se me nekdo ptal, jestli vim co je to mikrovlnka a jestli vim, co je to televize. A to nebyli otazky obycejnych lidi, ale takove otazky mi kladli lide ve vedoucich pozicich kde snad predpokladate nejakou urovni inteligence. To se pak myslim hodne dobre dela politika a velke penize, kdyz mate kolem sebe takove lidi.
13. 05. 2008 | 05:20

Hýsek napsal(a):

Právě jsem Vás zařadil na svoje stránky "Akcie a komodity" mezi oblíbené blogy.
Zdraví JH
23. 05. 2008 | 01:56

Aleš Čejka napsal(a):

Myslím, že někteří lidé už vědí, že není dobré žít na dluh, že je dobré mít nižší spotřebu něž příjmy, v dobách dobrých se připravit na doby horší. Jen nevím, kolika lidem se do toho chce a kolik lidí na to má sílu. Také to asi není moc populární se uskromňovat. Osobně si myslím, že jen Bůh může dát sílu k tomu, abychom žili tak, jak je dlouhodobě udržitelné. Děkuji Tomášovi Sedláčkovi za články a ekonomickou osvětu.
01. 02. 2009 | 15:44

Bisnis Online napsal(a):

this is very interesting. thanks for that. we need more sites like this. i commend you on your great content and excellent topic choices. i'm spreading the good word about this site to all my friends. it's been enjoyable and educational.
04. 06. 2009 | 22:48

omega watches napsal(a):

In the summer, own a omega watches, Tag Heuer watches., is the fashion of people's yearning choose , come on, join the omega watches range。
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 09:06

cheap tiffany jewelry napsal(a):

To m&m
Pochopitelně nemusí být kryto. I RPSN 60% nemusí stačit, když budete dávat úvěry dostatečně benevolentně. Mohl bych Vám dát konkrétní příklady společností i českých, které si natloukly hubu, ale to víte: "Nesmíme ani naznačovat" ;-)
31. 07. 2009 | 13:53

Jarda napsal(a):

reakce na komentář ivi:
Hloupý člověk je schopen se učit, ale jen to, co mu je hmotně ku prospěchu. To, že stát dá hloupému člověku možnost se zdarma učit, neznamená že zabrání ekonomické krizi. Na to, aby člověk chápal ekonomii, nemusí být vůbec vzdělaný, ale měl by být moudrý a takovým se musí narodit a být k tomu vychován. Tím nechci odsuzovat snahy o zvyšování vzdělanosti národa, ale pouze poukázat na to, že určité dispozice jsou zkrátka dané. Vydávání prostředků na to, aby se ještě o malou trošku více lidí pyšnilo titulem, vede akorát k tomu, že tu budeme mít na jednoho zemědělce pět ekonomů.
Je třeba rozlišovat, kdo problém umí pojmenovat a kdo problém skutečně řeší!
23. 10. 2009 | 20:50

JPK napsal(a):

Pane Sedláčku vy, ekonomové, jste bohužel nebyli opilí. Tomu se totiž normálně říká neznalost, neschopnost, nekompetentnost. Jste jako obchodníci s deštěm....
10. 12. 2009 | 14:52

JPK napsal(a):

Pane Sedláčku vy, ekonomové, jste bohužel nebyli opilí. Tomu se totiž normálně říká neznalost, neschopnost, nekompetentnost. Jste jako obchodníci s deštěm....
10. 12. 2009 | 14:53

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:27

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:29

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:52

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:39

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:06

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:21

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 03:40

watchvisa napsal(a):

very happy to come here
09. 04. 2010 | 10:57

karel napsal(a):

Co chcete od zmrda udavačskýho?!
05. 05. 2010 | 04:45

David napsal(a):

HN.IHNED.CZ 4. 6. 2010 00:00 (aktualizováno: 5. 6. 2010 16:39)

Finanční krize

Rostoucí ceny jsou jako droga, řekl Buffett

Ani nejúspěšnější investor současnosti bublinu na trhu neviděl. Šéfům agentury Moody's přitížilo svědectví zaměstnanců.

Související

Moody's hrozí žaloba za spoluvinu na finanční krizi

Viníci finanční krize? Stín podvodů padá na celý Wall Street

rating, agentury, Buffett, Wall Street

Co zaznělo u vyšetřovatelů

Warren Buffet, multimilionář a podílník agentury Moody's

"Kdybych si v roce 2006 myslel, žebublina kolem cen domů je tak velká, a že může prasknout, prodal bych své akcie."

Eric Kolchinski,

bývalý zaměstnanec Moody's

"Moje budoucnost a odměny závisely na tržním podílu agentury."

VIDEO

K čemu jsou dobré ratingové agentury? Poslechněte si názor novináře Jana Macháčka přehrát

Warren Buffett tento týden poprvé vypovídal před vládním výborem vyšetřujícím příčiny finanční krize. Svědectví muže přezdívaného pro téměř neomylný čich na dobré investice Věštec z Omahy bylo k šéfům ratingové agentury Moody's milosrdné. Nepodpořil tak tvrzení bývalých zaměstnanců Moody's, kteří mluvili o tlaku na udělování nezaslouženě dobrého hodnocení firmám i cenným papírům.

Téměř osmdesátiletý Buffett se před Komisi pro vyšetřování finanční krize nedostavil dobrovolně. Ke svědectví ho přiměla až úřední obsílka. Během výslechu vedeného předsedou komise Philem Angelidesem část Buffettovy aury zázračného investora zmizela. Šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway a jeden z nejbohatších lidí světa připustil, že dělal chyby jako ostatní.

Naletěl i Isaac Newton

Důvodem Buffettova předvolání bylo, že přes holding Berkshire Hathaway vlastnil 13% podíl v jedné z největších ratingových agentur Moody's. Právě to, že ratingové agentury dlouhodobě dávaly mnoha společnostem neodůvodněně dobré známky a pak přikročily k velmi rychlému zhoršení hodnocení, bylo jedním z faktorů, které zapříčinily hlubokou finanční krizi.

Lidé v ratingových agenturách byli podle Buffetta jen jedni z mnoha v řadě zaslepených. Buffett jmenoval regulátory, investiční banky, americkou centrální banku Fed či polostátní Fannie Mae a Freddie Mac, které garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů v USA.

"Rostoucí ceny jsou jako narkotika, která působí na logický úsudek," řekl Buffett a připomněl, že i jeden z největších vědců všech dob Isaac Newton přišel o značnou část majetku vinou tzv. tichomořské bubliny. Ta je považována za jeden z nejstarších případů růstu cen zcela odtrženého od reality.

Továrna na tři áčka

Na středečním zasedání vyšetřovacího výboru vypovídal i šéf Moody's Raymond McDaniel, na něhož se snáší nejvíc kritiky. "V době, kdy jsme ratingy vydávali, odrážely naše nejlepší přesvědčení," řekl podle agentury Reuters McDaniel a dodal: "Naše lítost je nefalšovaná a hluboká."

O jiné realitě kvůli snaze udžet podíl agentury na trhu hodnocení firem za každou cenu vypovídá svědectví Erica Kolchinského. "Bylo mi zcela jasné, že moje budoucnost ve firmě a odměny, které dostanu, budou záviset na tržním podílu," řekl Eric Kolchinsky, který dříve vedl oddělení udělující ratingy rizikovým obligacím. Právě Kolchinsky jako první na podezřelé praktiky v Moody's upozornil.

Manipulovali jsme s ratingy, aby bankéři nebyli naštvaní, řekl analytik Moody's - čtěte ZDE

Podobně vyzněla také výpověď viceprezidenta Moody's Marka Froeba, podle kterého nátlak managementu vytvořil "poddajnou skupinu analytiků, kteří se báli rozhněvat investiční bankéře". Potvrdil tak slova šéfa výboru Angelidese, který nazval Moody's "továrnou na tři áčka".
Autor/ři: Luděk Vainert
06. 06. 2010 | 06:28

David napsal(a):

P.S.

Nebyli jsme opilí.

Jenom jsme lhali všude, kde jsme jen mohli.

Společnost budovaná na lži skončí v pekle.
06. 06. 2010 | 06:41

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:27

odchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality content here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

michigan auto insurance quotes napsal(a):

Undeniably imagine that that you stated. Your favourite justification seemed to be at the net the simplest thing to take note of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other folks think about worries that they just do not recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you <a href="http://michigancarautoinsurance.com/">Michigan No Fault Insurance</a>
29. 07. 2011 | 05:54

loans napsal(a):

freelance writer
24. 03. 2012 | 04:16

cialis tadalafil napsal(a):

exclusivement ou y auront leur niaximun. http://viagrapfizerpascher.com viagra pfizer cependant elles sont a peu pres aussi nombreuses, si no es posible oir el dictamen de la misma, http://cialis-diario-precio.net cialis original Oversigt af Norges Araneider. http://www.buy-avodart-online.org avodart reviews concilier les faits avec la theorie. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#9,49906E+41>achat viagra pfizer</a>, mais elles ne le sont que relativement dans la, pulverulenta y alterada que separan otras, <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,68045E+79>cialis soft</a>, creyendo que aquello valdria un dineral. <a href=http://www.buy-avodart-online.org#6,18826E+87> avodart prostate</a> Il en resultait que chaipie sysleiiie de, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#61350">viagra pas cher</a>, dont les especes arborescentes aiipartiennent aux, Sociedad pueden tratar el asunto, <a href="http://cialis-diario-precio.net#49188">cialis vademecum</a>, hicimos un lioyo como de un <a href="http://www.buy-avodart-online.org#72106"> avodart vs flomax</a>
22. 02. 2013 | 22:39

costomer112@inbox.pk napsal(a):

--
--
Halo
Ako trebate posuditi novac vam je potrebno da biste mi poslali e-mail u nastavku. Je potrebno od vas ako ste zainteresirani.
Vaše ime:.
Telefonski broj.
International | Mjesto:.
Iznos kredita.
Dugoročnih kredita.

costomer112@inbox.pk
26. 05. 2013 | 00:30

pastor osas johnson napsal(a):

Dobrý den,

Správně, abych se představil, já jsem pan Johnson OSAS soukromý věřitel i rozdávat úvěr ve výši 2% ročně. Tato finanční příležitosti u vašich dveří krok, se ještě dnes a získejte téměř úvěr. Existuje mnoho příležitostí tam hledají finanční pomoc a na všech místech, a tak daleko, že nejsou životaschopné, aby zavřel získat. To však finanční příležitost u vašich dveří krok, a analyzovat, jak si nemůže dovolit nechat ujít tuto příležitost. Tato služba bude poskytovat jak pro jednotlivce, podniky, obchodní muže a ženy. Rozsahy výše úvěru k dispozici z libovolného množství dle vaší volby Pro více informací, kontaktujte nás na e-mail: pastorosasjohnson@gmail.com
Formulář pro vyplnění žádosti o úvěr a vrátí jej.

Celé jméno ....................................

Osobní telefonní číslo ............................

Země ...........................................

Adresa ......................................

Státní ..............................

Věk .............................................

Už jste aplikovali před? ................... - ....

Rodinný stav .................................

Půjčka Částka potřebná jako úvěr .....................................

Doba trvání úvěru .................................

Povolání ....................................

Měsíční příjem .............................
V potvrzení syntetických Podrobnosti vám zašleme naše podmínky spolu s splátkového kalendáře, a pokud budete souhlasit, můžete získat úvěr do 48 hodin stojí. To záleží na vaší vážnosti a naléhavosti při získávání úvěru.
Jsem rád, předal na vaše rychlé reakce,

S pozdravem,

Mr.osas johnson
17. 09. 2013 | 01:50

pastor osas johnson napsal(a):

Dobrý den,

Správně, abych se představil, já jsem pan Johnson OSAS soukromý věřitel i rozdávat úvěr ve výši 2% ročně. Tato finanční příležitosti u vašich dveří krok, se ještě dnes a získejte téměř úvěr. Existuje mnoho příležitostí tam hledají finanční pomoc a na všech místech, a tak daleko, že nejsou životaschopné, aby zavřel získat. To však finanční příležitost u vašich dveří krok, a analyzovat, jak si nemůže dovolit nechat ujít tuto příležitost. Tato služba bude poskytovat jak pro jednotlivce, podniky, obchodní muže a ženy. Rozsahy výše úvěru k dispozici z libovolného množství dle vaší volby Pro více informací, kontaktujte nás na e-mail: pastorosasjohnson@gmail.com
Formulář pro vyplnění žádosti o úvěr a vrátí jej.

Celé jméno ....................................

Osobní telefonní číslo ............................

Země ...........................................

Adresa ......................................

Státní ..............................

Věk .............................................

Už jste aplikovali před? ................... - ....

Rodinný stav .................................

Půjčka Částka potřebná jako úvěr .....................................

Doba trvání úvěru .................................

Povolání ....................................

Měsíční příjem .............................
V potvrzení syntetických Podrobnosti vám zašleme naše podmínky spolu s splátkového kalendáře, a pokud budete souhlasit, můžete získat úvěr do 48 hodin stojí. To záleží na vaší vážnosti a naléhavosti při získávání úvěru.
Jsem rád, předal na vaše rychlé reakce,

S pozdravem,

Mr.osas johnson
17. 09. 2013 | 01:52

Drake napsal(a):

I am Drake from Canada.I never
believe in spells and magic until I
experienced one some times ago and it
really worked for me. I was in love with
this guy and he is in love with me too for
3years and we making preparations to get married but to my surprise,his
parents didn't want his hand in the
marriage because of the religion
difference. I was about loosing my man
to another lady under the influence of his
parents until I met a spell caster on net that claimed he can help me out.
He
helped me cast a very strong spell that
helped change his parents mind and i
noticed also that my man love for me has
greatly increased. We are happily
married now with kids. People with similar problems can contact the spell
caster on zidditempleng@gmail.com)
He cast spells for different purposes like
(1) If you want your ex back.
(2) if you always have bad dreams.
(3) You want to be promoted in your office.
(4) You want women/men to run after
you.
(5) If you want a child.
(6) You want to be rich.
(7) You want to tie your husband/wife to be yours forever.
(8) If you need financial assistance.
(9) Herbal care
(10) You need a job
Contact him today on:
at:zidditempleng@gmail.com
21. 03. 2014 | 18:00

Alex napsal(a):

My Name is Alex Williams am from United States..I never believed in Spells
or Magics until I met this special spell caster when i contact this temple
oralshrine@gmail.com Execute some business..He is really powerful..Am a
business man who deals on exporting of cars to different countries. my
business was not going well with me.then i decided to discuss it with a
friend of mine to lend me some money in other to push my business. but all
he said to me was that he have no money that he can give to me. but he can
only do me a favor, by introducing me to a spiritual temple which he saw on
the internet. he told me that is own business as a fashion designer was
more worst than that of mine. before he saw this great temple. all they ask
him was that, how can they help him out, which he tell them all his
problem. and after he told them all he wanted that was when they finally
put and end to his problem. when he told me his own story i was surprise
about that but i also take a step to this great oral temple at
oralshrine@gmail.com . which i followed the procedure on what to do. and
right now i find it very great with my business.what i also find in this
great temple is that they can help you in any area of your life,
04. 04. 2014 | 13:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy