Euro není příčinou krize. Jen její obětí

01. 12. 2011 | 21:04
Přečteno 18336 krát
Ekonom Tomáš Sedláček a komentátor Respektu Jan Macháček polemizují o příčinách současné krize eurozóny.


Jan Macháček napsal výstižnou polemiku k mému argumentu, že hlavní problém není krize monetární, ale dluhová. Jinými slovy: euro za krizi nemůže, není její příčinou, ale jen její obětí.

Nejprve - kde se zřejmě shodneme - ano, Evropa je napůl integrovaná a bojovalo by se nám s krizi lépe, pokud bychom byli "dointegrováni". Proto jsem v tomto smyslu evropským federalistou: Evropa potřebuje více, nikoli méně integrace.

A ano, není to JEN krize dluhová, ale je to krize ZEJMÉNA dluhová. A tady je možná jádro nedorozumění: jedná se o krizi dluhovou v tom nejširším slova smyslu. Tedy nejen na úrovni států, ale i bank a jiných finančních institucí. Pokud se dobře pamatuji, tak krize nezačala v Evropě, ale v USA, kde se eurem moc neplatí. Krize také nezačala v "přeregulovaných" zemích Evropy, ale v relativně liberálních USA. Krize nezačala ve státech blahobytu severského typu ani ve Franci, ani v Řecku.

Naopak. První země, která nákazu v Evropě chytala, byla opět relativně liberální Anglie, konkrétně její banky. Krize dluhová probublala až na státní dluh. A teď tam testuje, z jakého těsta jsou naše dluhy uhněteny. Není to krize technická, ale filozofická a krize víry. Ukazuje se, že filozofie dluhu a úroku je lichá, že jí nerozumíme, že nevíme, s čím si zahráváme a s čím jsme si tak lehkovážně zahrávali. Koneckonců krize úvěrová není nic jiného než krize víry. Úvěr pochází z "víry" stejně tak v angličtině credit pochází z latinského credo, tedy víra.

Banální chyby euroodpůrců

Není to v tomto smyslu krize evropská nebo krize eura, jak je příliš jednoduché a populisticky pohodlné tvrdit. Ono to pak vypadá tak, že když se zbavíme eura (nebo rovnou hned EU?), tak bude problém vyřešen a bude po krizi. I kdybychom se stokrát rozpadli, krize bude řídit dál; a bude mnohem, mnohem horší. Nebo si snad někdo opravdu vážně myslí, že nebýt eura, krize by se nám vyhnula?

Tuto banální chybu zopakoval Daniel Kaiser V LN - prý by si Řecko půjčovalo méně, kdyby euro nemělo, anebo kdyby mělo vyšší úrokovou sazbu. Hm, škoda, že to samé se nedá říci o Španělsku, Slovensku nebo Finsku, kde měli díky euru též nízké úrokové sazby. Ale oni se nezadlužovali, nýbrž naopak své dluhy (ač měli nízké úroky) spláceli. A škoda, že Maďarsko zbankrotovalo, i když euro nemělo. Stejně jako Island. Stejně jako Kalifornie. Takto jednoduché čtení je skutečně mimo. Euro za krizi nemůže, jen musí řešit dopady.

Ještě mi nikdo nevysvětlil, jak by nám to pomohlo, kdyby se euro rozpadlo. Nebo v čem by byla "evropská krize" mírnější, kdybychom euro vůbec nikdy neměli. Řecko by nezkrachovalo, ale devalvovalo? Tak proč nedevalvovalo Maďarsko? Proč Švýcaři navázali svůj silný frank na euro - místo toho, aby jej (jak prosté!) devalvovali? A proč jsme dávno uměle nezdevalvovali českou korunu, když je to dle euroskeptiků tak snadný, levný a všemocný lék na všechny problémy světa? Prostě proto, že to za prvé není tak snadné a za druhé to vůbec není všelék.

Bez obchodních válek je lépe

Kdyby Evropa neměla euro, vedli bychom obchodní války, devalvovali vůči sobě navzájem, zaváděli či zvedali cla, omezovali dovozy a podporovali vývozy. Tak jako pokaždé v minulosti. A když už jsme u té minulosti: Kdyby před padesáti a více lety Řecko, Maďarsko, anebo Irsko bankrotovaly, radily by se hlavy států, jak Řecko a další obsadit. To dnes nikoho ani nenapadne; naopak, dnes se radíme, jak jim nejlépe pomoci. Bez eura by byla krize s nejvyšší pravděpodobností mnohem horší. Ještě že to euro máme!

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Miroslav Pivoda napsal(a):

Dobré shrnutí faktů od Sedláčka. Možná, že jen zapomněl okomentovat známý výrok "Vládne nám Sarkózy a Merkelová". A Sedláčkův komentář by pak mohl být ve formě otázky: "A to je dobře nebo špatně? Měl by to raději být někoho z Číny"?
01. 12. 2011 | 21:25

ghándí napsal(a):

krize má jedinou příčinu. západu vyrostla konkurence na východě a západ se s tím nedokáže vyrovnat. . k té příčině se přidalo několik věcí, které pusobily jako katarze. především dluhy, státní intervence, demografický vývoj , ale i např. euro. euro je od sameho počátku zcestný projekt, který funguval pouze v dobrých časech. krize jenom obnažila jeho slabiny.
01. 12. 2011 | 21:31

Karel napsal(a):

Počkejte Sedláčku,

Tomský Vám natrhne ......
01. 12. 2011 | 21:31

Honza napsal(a):

... konečně po dlouhé době moudý náhled na příčiny toho, co jeden profesor ekonomie nazval chřipkou, další - nejlepší ministr financí - se nechl slyšet, že nás se to netýká, ....:-)

... děkuji pane Sedláček, ano ta de facto celosvětová dluhová krize ( přijmete li argument, že dluh to je ochota přijmout odpovědnost) pak krize ochoty nést odpovědnost za svá rozhodnutí má kořeny v USA stejně jako ta první !!!

... ve Vašem blogu jsem mezi řádky slyšel myšlnky a tím i skutky TGM ( spolupráce - integrita odpovědných jedinců, vlád, .... ) slyšel jsem slova Tomáše Bati jak nakládat s technologickými, lidskými a tím i finančními zdroji bez ohledu na to, zda je období růstu, nebo poklesu, ....

slyšel jsem - vybavil jsem si základní princip finacial managementu pana Onasise (půjčovat si vždy, ale pouze na rozvoj, ne na provoz, ....)

Pane Sedláček, omlouvám se, že jsem se tak rozepsal - jenom jsem si přál, aby jste věděl, proč Vám děkuji:-)
01. 12. 2011 | 21:37

Béda napsal(a):

Souhlas. V tomto punktu člen bankovní kasty vcelku realisticky postihnul situaci.

Akorát bych malinko upřesnil. Krize začala V BANKÁCH USA - Sedláčkovo konstatování krize začala v USA je poměrně široké a neurčité.

Jádrem té dluhové krize je spekulace, která vyhnala ceny do stratosféry, aby pak spekulovala na jejich pád a nechala splasknout bubliny, gambling na burzách a tvorba virtuálních "hodnot" doslova z ničeho, pákování cen, finanční balíčky s cedulí AA, které obsahovaly "vatu".
01. 12. 2011 | 21:40

Béda napsal(a):

dovětek: druhou příčinou krize je nenažranost velkých kapitálových vlastníků, kteří prosadili již před desetiletími u amerického politického vedení možnost volně přelévat kapitál, know how a práci světem do daňových a nákladových "rájů".
01. 12. 2011 | 21:43

Maximus napsal(a):

Dobře pane autore, máte vcelku dobré argumenty. Ale jak chcete umravnit politiky v jednotlivých zemích EU resp. potažmo eurozóny, aby se chovali jako správní hospodáři a nezadlužovali své země? Větší integrací států eurozóny resp. dokonce zavedením evropské federace? Oni totiž existují jen dvě plnohodnotné cesty jak tento problém řešit. Zavést plnou federaci, jakousi obdobu USA se vším všudy nebo € zrušit. Vše ostatní je kočkopes, který své slabiny vždy odhalí při první ekonomické krizi. No a pak by musely ve federaci evropských zemích být zavedeny shodné korporátní daně, shodné vnitřní sociální transfery včetně shodných důchodů, ale i doby odchodů do důchodů, stejná min. mzda - zkrátka všechny fiskální atributy, jinak by docházelo k žití jedněch na úkor druhých, těch výkonějších. No a to hlavní jsem neuvedl, ve federaci jde většina vybraných daní z jednotlivých zemí směrem do centra, které s nimi zachází a dále je distribuje zpátky dolů či přerozděluje, nyní je to jen 2-4%! Nedovedu si předstvit, že by to bylo třeba o jeden řád více! A tohle je nepřekročitelná hranice, politici ostatních států mimo Francii a Německo se těžko vzdají svých kompetencí těch hospodářských a i těch politických! Takže příští vývoj s eurem se dá tušit, i když je to škoda, že to tak zřejmě dopadne, byla to jedinečná šance pro lepší budoucnost, bohužel se špatně nastaveným softwarem....
01. 12. 2011 | 21:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 12. 2011 | 22:02

Frante napsal(a):

Jeden z analytiků tu psal, že před vytvořením eurozóny byla stanovena zásada, že euro budou mocí mít jen země ekonomicky podobné. Bohužel prý se tato zásada porušila. Takže ta zásada byla tady zbytečná? Proč vůbec existoval požadavek aby euro mohly přijmout jen země s dluhem pod 60% HDP když podle článku euro v zadlužené zemi nepředstavuje problém?
01. 12. 2011 | 22:07

Jozef napsal(a):

Podpredseda EK,p.Sefcovic,
v rozhovore pre dnesnu Pravdu vravi: Z dlhodobeho hladiska bude musiet EU hladat podobne riesenie,ako prijali Spojene staty,vytvorit dlhopisy,ktore pokryvali vsetky staty USA.

Reagoval som prave na jeho blogu na aktualne sk. Straty europskych statov z toho,ze musime platit za dlhy uroky drakonicke az nesplatitelne,su astronomicke,mnohobilionove.Ci musime cakat "dlho",az dovtedy,kym sa astronomicke straty uz teraz pospajanych europskych statov neznasobia? Ci musime byt prilis dobyti a zufali,kym sa rozhodneme pre jedine rozumne ekonomicke a geopoliticke riesenie,europsku federaciu?
01. 12. 2011 | 22:15

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Přidejte ještě počasí, lidský faktor a tržního činitele. A je to.

Apropo - nepracoval jste také v Prognostickém ústavu ?
----------
Dobrý článek. Takříkajíc osvětový.
Kdyby nebylo toho, že řecké exporty šly v posledních letech dost dolů. Proč ?
Když hlavní destinace jsou země EU ? Krize ? Ale ta je přece na celém světě, ne ? /nebo alespoň v EU je tak jaksi rozložena stejnoměrně - nebo ne ?/
Možná by bylo dobré dohledat, odkud Německo dováželo/jaká je dynamika a struktura bilaterálních obchodních bilancí/ v posledních letech své exporty (zní to bizarně - ale z 40 % jsou to skutečně reexporty). Podle mě to ale budou právě země jako ČR (s měnovou, daňovou, dotační výhoami).
Co když tedy ČR a podobné země - kam v posledních letech proudí evropské peníze - co když jsou právě tyto země jednou z příčin problémů některých evropských zemí ?
A stejně tak - pokud Čína plus Wall Street dovedou svůj plán v Řecku do vítězného konce - se to může postupně začít obracet v neprospěch takových zemí jako je ČR - protože její exporty začnou vytlačovat "evropskočínské" výrobky a služby....

Celé je to jaksi zamotané. V té kooperativně(v rámci EU - Čína) - konkurující (v rámci EU zemí navzájem)si Evropské Unii.
Kde se vychvaluje Německo - coby tahoun - a haní Řecko, Španělsko etc etc - coby vyžírkové systému /bylo by dobré aby takoví, kdo toto tvrdí, doložili - jak a jakým směrem jdou EU fondy a jak se díky ním získávají výhody - například tím, že coby fiskální polštář umožní snižovat daně korporacím či jinak lákat zahraniční investice. /jistě - např. řecký fiskál rozkradly částečně i lumpenelity - můžete se totiž uexportovat - a stejně dluh roste - chcete příklad ?- stačí zajít na schůzi parlamentu nebo vlády ČR..../.
Dále - například 75 % "exportů" /na příkladu Německa jsme si osvětlili, jak to s těmi exporty ve skutečnosti může vypadat/ do Číny z EU jde z Německa, Francie a Itálie. Jiné země prostě nemají takový geopolitický vliv /dá se to říct i jinak - mají tvář - nevyprodávají Evropu (otázkou je , zda podmíněně nebo ne).

Krátce a jasně. Všichni ti "eurofobové" vlastně tvrdí - vidíte, ČR exporty navyšuje - pojďme se tedy všichni vrátit ke svým měnám...a bude zase dobře.
Na čí úkor ale ČR navyšuje exporty a proč - to už tito pánové nesdělí.
Jediné , co umí, chtějí tzento v podstatě příživnický modus udržet - tedy - dávejte nám stále eurodotace a my zase na oplátku snížíme cenu práce - a vy tak levně nakoupíte pro váš reexport.
Jistě - mnoha subjektům to vyhovuje.
Ale některé státy to může poslat do pěkně prekérních situací - takový kooperativně- konkurenční unijněseparátní model.

Přidejte k tomu ratingové agentury, postupné vypuzování US struktur z Jižní Ameriky ale i odjinud ve světě - a tedy obracení svého zájmu opět k Evropě.... Čínu, banky, které jsou za tím, kdo dá víc - jedno odkud je....a máme Unii jakou jsme si neuměli představit ani v nejhrůznějších snech.

No - asi nezbyde než požádat tu neviditelnou ruku, že....aby se konečně zviditelnila..../na koho asi pak to dopadne nejvíc ???/ Nebo Merkelovou - aby zajistila nemeckému národu klud na prácu.

Dobrou noc. Ať se vám všem hezky kopul...eh, kooperuje. :))
01. 12. 2011 | 22:16

Cestovatel napsal(a):

Pokud vím tak první Evropskou zemí která tuto "nákazu" chytla nebyla Velká Británie ale Řecko a po něm Španělsko a až po něm VB do které přišla krize né proto že by byla liberální jak Sedláček naznačuje,ale proto že její ekonomika je nejvíce orientovaná na USA. Naopak státy do kterých se krize přenesla Španělsko,Francie nebo Belgie jsou státy s větším sociálním státem a větší regulací než například státy východní Evropy, které krize tak nezasáhla. Tato krize není jen krizí dluhovou ale také krizí sociálního státu, který jak se ukazuje je v dlouhodobějším hledisku, kvůli stárnutí populace neufinancovatelný. Toto si bude muset přiznat většina států a přehodnotit koncept soc.státu, který bude muset radikálně omezit nebo nebudou mít brzo ani na důchody.
01. 12. 2011 | 22:17

český maloměšťák napsal(a):

Maximus napsal(a):
Dobře pane autore, máte vcelku dobré argumenty. Ale jak chcete umravnit politiky v jednotlivých zemích EU resp. potažmo eurozóny, aby se chovali jako správní hospodáři a nezadlužovali své země?
-----
:)))
Podívejte se, jaká je Sedláčkova profese.
A odpovězte si sám....
01. 12. 2011 | 22:17

Divobyj napsal(a):

Sedláčku,
vaše argumenty jsem ani nečetl,protože je znám.
Napsal jste:Euro není příčinou krize.
Euro JE příčinou.Proč?
Kdyby měli členové EU své vlastní měny,chovali by se mnohem zodpovědněji.V případě hosp.problémů by byly nuceny své měny devalovovat a tím si je sami řešit!Zavedením Eura se zavedl "socialismus naruby",kdy se na státní úrovni zavedlo socialistické-kdo nekrade ze společného,okrádá svůj vlastní stát.
Euro je vlastně výmyslem nadnárodních bank.
JE GENERÁLNÍ ZÁRUKOU PLACENÍ ÚROKŮ Z PŮJČEK nadnárodním bankám.

Přeji všem ošklivou,předbankrotní noc,plnou nočních můr!
01. 12. 2011 | 22:20

reppop napsal(a):

Já vím, že to moc není k tomuto blogu. Je to ale k jeho autorovi:

Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě tři druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole. ... Cíle těchto tří skupin jsou naprosto neslučitelné (George Orwell).
01. 12. 2011 | 22:22

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
už zase blábolíte. zkuste zapojit svoje dva závity a popřemýšlet o tom, co se stane, pokud je čínský dělník shopný vyrábět srovnatelné zboží desetkrát levněji než západní dělník.
01. 12. 2011 | 22:27

Béda napsal(a):

Třetím kořenem krize je neoliberální ideologie, která se stala univerzálně vládnoucím politickým standardem. Vlády podstrojují velkým kapitálovým vlastníkům v daňové oblasti a v oblasti odvodových povinností, tito vyvádějí prostředky z mateřských zemí, potažmo je jako právnické osoby evidované mimo mateřskou zemi investují do nákupu státních dluhopisů, resp. v předražených "veřejných" zakázkách k maximalizaci svého zisku
a v nákupech majetkové podstaty mateřských států. Nepodílejí se na inovacích v mateřské zemi, nevkládají nabytý kapitál do tržního koloběhu v zemi původu... Nepodílejí se na sanaci ekonomických potíží, nesolidarizují se s ostatními, naopak systémy solidarity coby jisté penězotoky privatizují s aktivní účastí "zasponzorované" vlády mateřskoho státu.

Bez ohledu na rostoucí produktivitu vytvořené hodnoty jsou stále nerovnoměrněji distribuovány tak, že jedna část společnosti extremně rychle bohatne a zadlužuje stát a zbytek obyvatel společnosti. Hodnoty, které by lehce dokázaly uspokojit všechny a ještě by zůstal nadbytek, konzumuje stále menší část společnosti a ostatní jsou tlačeni do pozice života na dluh.
01. 12. 2011 | 22:30

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Kdybyste se svými pitomoučkými glosami zesměšňoval jen příležitostně - docela bych se jimi i bavil.
Takhle ve mně vzbuzujete jen lítost a pocity marnosti...../promrhané prostředky i lidské úsilí přivaší výchově, při pokusech o vaše vzdělání..../
01. 12. 2011 | 22:36

ghándí napsal(a):

beda,
vy jste se musel bouchnout do hlavy. kdo ty dluhy udělal? neoliberální ideologie?
01. 12. 2011 | 22:37

Béda napsal(a):

Podíl pauperizované části splečnosti na nákladech státu, obsluze státního dluhu se přitom zvyšuje, přičemž podíl bihatnoucí části společnosti naopak snižuje. Jde to tak daleko, že pauperizovaná část obyvatel dokonce sanuje náklady privátních investorů, kteří blahobytnějí ať je krize anebo konjunktura a přidělují si královské odměny a zlaté padáky dokonce v případě, že poškozují zájmy státu, akcionářů, potažmo pauperizované části jako celku.
01. 12. 2011 | 22:38

reppop napsal(a):

Béda napsal(a):
Třetím kořenem krize je neoliberální ideologie, která se stala univerzálně vládnoucím politickým standardem.
Bez ohledu na rostoucí produktivitu vytvořené hodnoty jsou stále nerovnoměrněji distribuovány tak, že jedna část společnosti extremně rychle bohatne a zadlužuje stát a zbytek obyvatel společnosti. Hodnoty, které by lehce dokázaly uspokojit všechny a ještě by zůstal nadbytek, konzumuje stále menší část společnosti a ostatní jsou tlačeni do pozice života na dluh.
01. 12. 2011 | 22:30

Jasné, stručné a velmi přesné! Díky!
01. 12. 2011 | 22:38

lubosek napsal(a):

Pane Sedláčku ste zase doma?Nepíše za Vás někdo?Teď nám jenom prozraďte jak mají zaplatit pracující dluhy za politiky a sme v suchu.
01. 12. 2011 | 22:39

ghándí napsal(a):

ježiš marja, sterej dočekal dorazil
01. 12. 2011 | 22:41

úchyl napsal(a):

bédo
Krásně tady popisujete obnaženou kapital. přirozenost. Dokonce i pindík by se v tom vašem popisu našel.
01. 12. 2011 | 22:44

český maloměšťák napsal(a):

ghándí
Zkusím to jednodušeji.
Na Foru Romanu se potká Romiculus Gandhius s Antoniem Parvaurbem.
" Zdravím tě, Antonie. Vracím se právě od barbarů. Představ si - jsou tak pracovití, veselí, odvážní, s ničím se neserou - hned jdou na věc, žádné složité řízení zemědělství nebo ciráty a normy okolo stavitelství, žádné daně, rozdávání chleba chudým, soudy s obhájci, péče o vdovy a tak. Prostě celá správa jejich společnosti je tak levná....Ty - Antonie - zítra promluvím v Senátu - že bychom jako přijali jejich model. Co ty na to ?"
" Hmm, Romicule - trochu jsi mě zaskočil. Teď nevím, jestli tě mám nechat nejdřív zbičovat a pak ukřižovat, anebo tě rovnou hodit lvům".

Dobrou noc.
01. 12. 2011 | 22:46

ghándí napsal(a):

sedláčku, rudí bratři se tu nad vaším blogem rozplývají, měl byste se nad sebou zamyslet. jsem si vzpoměl jak kdysi soudružka hybášková prohlásila o topolánkovi, že se stává dobrým evropanem. láďa jakl tehdy trefně poznamenal, že by si měl topolánek vpálit kulku do hlavy.
01. 12. 2011 | 22:51

David napsal(a):

"...A ano, není to JEN krize dluhová, ale je to krize ZEJMÉNA dluhová...

... Euro není příčinou krize. Jen její obětí..."

-------------

Podle mého názoru je příčinou krize ZEJMÉNA - krize MORÁLKY a její obětí budou všichni slušní lidé.

Ve společnosti založené na lži a nikde nekončící honbě za penězi, kde nikdo nikomu nemůže věřit, to musí zákonitě špatně dopadnout.

Globální – virtuální - spekulativní finanční trhy se brzo zhroutí, jako domeček z karet.

Tržního prostředí v kombinaci se lží a podvody jsme si už užili dost a dost.

Standardní tržní mechanismy přestávají fungovat.

Čeká nás jen zmatek, chaos a hyperinflace.

Ukazuje se, že už ani „mistři světa“ si nevědí rady.

http://www.novinky.cz/ekonomika/252194-je-tady-druha-kreditni-krize-eurozona-uz-mluvi-o-tisknuti-penez.html?ref=zpravy-dne

Podstatné je to, že Sociální „nůžky“ se už neúnosně rozevřely.

Teď bude na tahu „ulice“. Ta to zase na čas "vyřeší".
01. 12. 2011 | 22:55

aga napsal(a):

..Kdyby před padesáti a více lety Řecko, Maďarsko, anebo Irsko bankrotovaly, radily by se hlavy států, jak Řecko a další obsadit...

To mi připadá jako dost nechutná demagogie. Řecko, Maďarsko a Irsko už má Goldman Sachs obsazeny - to právě stihnul za těch 50 let. Teď právě obsazuje Egypt, Lybii a má další smělé plány, proto potřebuje EU, aby měl klid na tu práci.
01. 12. 2011 | 23:00

expert napsal(a):

Přiznejme si otevřeně, kolegové ekonomové, že neviditelná ruka to (s ohledem na pana stejskala) nezvládla. Kdoví co celou dobu dělala a možná ještě dělá. Třeba už má odsloužíno a zabalila to. To nikdo neví, protože je neviditelná.
Jaké z toho plyne ponaučení ponechám na vaší úvaze. Jste taky ekonomové.
01. 12. 2011 | 23:16

Cestovatel napsal(a):

Divobyj:

Pane Divobyji nechovali by se zodpovědněji, protože politika je o tom jak získat co nejvíce voličů a nějaká odpovědnost jde stranou. Proto politici slibují hory, doly a to bude v budoucnu je nezajmá a voliči jim to žerou.
01. 12. 2011 | 23:30

Nuba napsal(a):

Pane Sedláčku

to jsou věci

Ratingová agentura Moody's dnes snížila výhled pro český bankovní systém ze "stabilního" na "negativní". Riziko pro české banky plyne z toho, že většina z nich má vlastníky v zemích eurozóny, které ohrožuje dluhová krize.

Mám obavu, že to není už chřipka, ale nějaký zlatý stafylokok
01. 12. 2011 | 23:36

Béda napsal(a):

Nuba,

jednou dolů, jednou nahoře. Island měl taky předtím než kleknul rating AA, finanční balíčky, CDS, CDO jakbysmet, dokonce mám ten dojem, že i to Řecko mělo od ratingovek dlouho kvalitní bonitu. Proč by ČR s "nejlepším" ministrem financí, který seká rekordní dluhy a ne a ne se strefit rozpočtovou predikcí alespoň přibližně do reality mělo být výjimkou? Nejdříve rating AA a pak rychlý sešup po skluzavce. Máme přece výhodu národní měny! Na záchraně nikoho se podílet přece nebudeme! Jsme tygři Evropy!

Hernajs, jestli si spekulanti usmyslí utopit bezvýznamnou ČR, namastit si na ní kapsy a zopakovat starý scénář - kdopak nám pomůže?
01. 12. 2011 | 23:48

Alibernet napsal(a):

Sedláček a Macháček, to je, jako by diskutovali Bilak s Jakešem.
01. 12. 2011 | 23:53

aga napsal(a):

Béda

Děláte, jako by si bezvýznamná ČR mohla vybírat, jestli bude mít Euro nebo ne.
02. 12. 2011 | 00:03

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Aktuální titulek na ihned: „Moody’s snížila výhled českých bank na „negativní“. Bojí se, že je vysají jejich matky.“ – Četl jsem jeden starší rozhovor na téma možné vysávání českých bank ze strany jejich matek, kde T.Sedláček něco takového kategoricky vylučoval, je to prý z naší strany dostatečně ošetřeno. A najednou to Moody’s vidí úplně jinak …
02. 12. 2011 | 00:04

ex-nemo napsal(a):

Že by signál obratu vztahu ? Že by si Rusové konečně uvědomili že jejich úsilí o oslabení (ne likvidaci!) EU jsou hloupé a směřují proti jejich zájmu?
Mohli vědět že Evropa (tj. Německo) si uvědomili Bismarckovu pravdu, že nejlepší je s Ruskem spolupracovat, nechat ho vyhnívat jak si chce a jen využívat jeho síly a surovin k vlastnímu prospěchu a že je to možné. Že pak může Evropa vytvořit hráz, za kterou se Rusko pohodlně schová. Že hra na vlastní velikášství skončí v konfrontaci s realitou (podobně jako Polsko 1939). Že americký všežravec (omnivora) je ochoten a schopen ho spolknout i s jeho vládnoucí oligarchií a že bez silného spojence neobstojí . Že jejich snaha o rozložení Unie skončí nakonec stejně jako snaha Poláků o rozebrání ČSR- jen přípravou nástupiště pro zdrcující útok ?
Uvidíme; Voroshilov zde ani Klaus na hradě zatím zřejmě nedostali patřičné instrukce.Počkáme si co bude dál.
02. 12. 2011 | 00:08

arnazach napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.):

Asi si přečetli předpověď Ivana Pilipa.
02. 12. 2011 | 00:16

Brdy napsal(a):

Nebudu opakovat co napsal Béda a znovu zmínil Reppop. Těchto pár řádek je aproximací těch nejlepších analýz napříč všemi blogy za poslední rok.

Články pana Sedláčka spíše připomínají komentáře ke škodám vzniklým špatným počasím. "Úroda byla zničena proto, že kroupy byly velké jak pingpongové míčky a jejich smršť byla akcelerována prudkou vichřicí přicházející tentokrát z jihu. Škody tedy nevznikly volbou špatného hnojiva. Naopak, volba jiného hnojiva by ničemu nepomohla. Jeho granule by se staly hříčkou rozběsněné vody-tak, jako tak".
02. 12. 2011 | 00:24

Ing.Břetislav Marek napsal(a):

Vážený pane Béda,
Vy o tom co se děje v EU rozumíte více jak ten mudrc a ekonom KOLABORANT systému Sedláček!
Máte jasno kde je příčina a jaké důsledky to KONÁ v celém ekonomickém NESYSTÉMU lidské občanské společnosti !!!
PROČ NESYSTÉMU společnosti - správný ekonomický model musí být budován tak, že je postaven na zákonech přírody, řádu lidí a je řízen tak že vede k ROZVOJI většiny lidské společnosti, založené na solidaritě, spolupráci, kooperaci, vytvořené k ŽITÍ, PŘEŽITÍ a UŽITÍ si života na této PLANETĚ zemi !!
Zločinné spolčení SVĚTOVÉHO KAPITÁLU proti většině občanů,jejich okrádání, zotročování,tunelování rozpočtů většiny států světa, VYKRÁDÁNÍ přírodního bohatství PATŘÍCÍ této většivě občanů!!Ve svém důsledku BOHATNUTÍ BOHATÝCH a ZBÍDAČOVÁNÍ většiny občanů !!! Není nutné identifikovat různé IDEOLOGIE takto nastavené a plodící toto světové ZLO !!Důležité je pochopit, že všechny systémy vedoucí k těmto důsledkům je nutné VYKOŘENIT a nastavit TAKOVÝ systém, který je PROSPĚŠNÝ lidstvu k přežití a ne k zničení jak přírody tak LIDSTVA!!
Dnes je zcela jasné, že příčinou je MAMON založený na RŮSTU TRHU a TAKTO utržený TRH vede jen k likvidaci a požírání nás občanů!!Změna systému hodnot občanů od konzumu k rozvoji a PROŽITÍ důstojného ŽIVOTA je doufám tím ZÁKLADNÍM a PRIMÁRNÍM pro nastavení systému řádu lidí s respektem k zákonům přírody!!
A to je ten hlavní cíl LIDSTVA - MORÁLKA, vztah k hodnotám, nedělat dluhy,POSTAVIT ekonomiku jako komplex KOOPERACE LIDÍ a jejich potřeb, cíleně dbát na solidaritu občanů,využívat jejich schopností a jednotlivém podílu na budování SPRAVEDLIVÉ OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI !!!!
Zásadní je změna systému, funkce peněz, jejich tvorba, kontrola s cílem zamezení DEKLASACE nás občanů světovým kapitálem a dluhovou pastí ničící vše ŽIVÉ !!
Více na www.ekonomickareforma.cz - MYSLEME, KONEJME, NETRPME, BOJUJME - většina lidí má mozek, vnímá to co se okolo nás nyní koná a že tento systém UMÍRÁ je NEODVRATITELNÉ!! Záleží na každém z nás občanů jak se NECHÁME také zničit nebo dokážeme společně vnímat tento systém jako SVĚTOVÝ ZLOČIN proti LIDSKOSTI a zahájíme boj a vyzývám Vás, abychom bojovali ZA NĚCO a věděli CO a jaké KROKY je nutné vykonat, systém musí mít KONCEPCI a SMYSL !!
Myslete svobodně, žijte svobodně, a buďte svobodní!
Tato polistopadová ZKOMPROMITOVANÁ politická garnitura nemá žádný OBČANSKÝ cíl !! Už nám to snad PŘEDVEDLA a výsledky jsou DĚSIVÉ !!!
Děkuji za pochopení !!
02. 12. 2011 | 00:39

Lada napsal(a):

p. Sedlacku asi moc pijete, nebo byste se mel ostrihat, uz asi nevidite. Muzete mi vysvetlit,proc by se v Evrope mely staty obsazovat? Proc, my mame prece EU, kde nemame pravo na nazor, jsme pro ne mladsi braska a ten vzdy musi poslouchat starsiho. Ted je presne videt, kdo to ridi.
A proc by si staty nemeli konkurovat? Konkurence je zdrava, navic se muzete inspirovat v rade reseni na zaklade zkusenosti z okolnich statu(neco podobneho jako evoluce). My nechceme zadnou federaci, ale spolupraci. Zadne prerozdelovani, ale jen to, co si kazdy zaslouzi.
To, ze jako ekonomove nerozumite urokum, me mrzi. Ono pomaha veci zjednodusovat,abyste mel odhadnute mantinely, kde se muzu pohybovat.

Nechcete kandidovat do Bruselu? Klidne bych vas volil, protoze takove lidi jako jste vy tady opravdu nepotrebujeme
02. 12. 2011 | 00:44

Carlos V. napsal(a):

Může za dluhovou krizi Euro ?

Ale jistěže může, pane Sedláčku. Příčinnou jsou :
- velice měkká pravidla
- reálná nemožnost vymáhání i těchto měkkých pravidel
- a jejich následné beztrestné překračování

Být schodek rozpočtu například maximálně 2%, úroveň veřejného zadlužení maximálně 20% HDP, a vše důsledně pokutováno sankcí 100% rovnou částce, o kterou bylo pravidlo porušeno, vše by bylo jinak.
02. 12. 2011 | 02:14

honolulu napsal(a):

Ziji v kapitalismu a mam ho rad. Nikdy nikdo me z kapitalistu neokradl. Prijem jsem mel dle dohody. Kdyz byla dohoda znasilnena, tak jsem odesel. Krome nejakych prepadu v Africe v Mexiku a ve slumech USA ve jmenu prerozdelavani zivot v kapitalismu byl daleko hodnotnejsi, sladsi, nez ta hruza za Komousu v Cesku. Nejvetsi banditi a zlodeji na svete jsou Komousi s prihlouplymi socialisty ci co to je...

Vychovavaji utopisty a natvrdliky, kteri bez pomeru k realite se snazi zmenit svet. Tito socialni inzenyri se vam postaraji a daleko vetsi hmotne nedostatky naz mate dnes.

EU se vam jednou pokaka. A kdyz ne, tak budete stale vice chudnout a nekonstruktivne nadavat - do nekonecna opakovat stale stejne narky a fraze. Jste do sebe zahledene sebedulezite poplety, ktere svet nevnima pro vase politicke vlezprdelkovani.

Svet je v krizi, kterou zavinili politici levicoveho ladeni, vaseho ladeni.
Za dvacet let vsak budete mit vsichni daleko vetsi prusvich nez mate dnes. Postara se o to multi-kulti. Pujdete na exterminaci !

Tento prizpevek je venovan "BURZIANOVY" almuznikovi, Ceskemu malomestaku a financnimu prizdisraci, jako pripominka, ze ti posledni z nas, vas nuknou.
02. 12. 2011 | 03:45

honolulu napsal(a):

Kapitalismus, to je velka misa plna pochoutek, ktere mlsate, kdyz se povalujete na brehu tepleho more. Je to finnacni a socialni jistota, o kterou jste se zaslouzili svoji praci a strategii bez prerozdelovani hodnot nejakym parazitum.

Kapitalismus jsou hracky dle vaseho vyberu, at uz jsou to lodicky ci auta. Kapitalismus je ovocny dort zapijeny nejlepsi kavou na svete na promenade u more dle vaseho vyberu.
Je to take sladke posedavani v knihovnach a nahlizeni do zahad teto planety. Je to obohacovani duse.
Socialismus je popelnice, kde musite zit s nezadoucimi a zblbnout na jejich mentalni uroven. Kapitalissmus je Johannesburg - mesto zlata za vlady ekonomickeho genia B.J. Vorstra a socialismus je to smetiste s kriminalitou, ktere se z mesta zlata stalo dnes. Socialisti, vy jste prece super nemehla nesikovni, gramlavi - delajici dojem akutniho mentalniho postizeni..
02. 12. 2011 | 04:16

honolulu napsal(a):

Socialiste,
vase levicove university produkuji nevzdelane, ideologicky indoktrinovane a samostatneho mysleni neschopne zabednence, kteri jsou poplatni nesmyslum a lzim designovanym na zotroceni vetsiny pro benefit vyvolene mensiny.
Proto vase diplomy z humanistickych smeru maji pro zivot mensi cenu, nez je laciny toaletni papir....Vase nabubrele EGO je podlozene akorat vetry....
Jste nacamrane, kratkozrake NULY, ktere jsou nebezpecim pro existenci teto planety. Vsude, kde se objevite, prichazi ke kolapsu a krizi. Tim jste podobni cernochum z Afriky.
Tam, kde se prodavalo zlato (Bree Str.), tecou sracky po ulici.

Jako kazdy natvrdik a nevzdelanec jste take abnormalne agresivni, ale sami vyzadujete "takt". Tak, jak napadate nas, kdyby nekdo napadl vas, v dobe vasi moci, tak skonci v Jachymove na uranu.

Jste take hipokrate zastavajici se kazdeho barbara, s kterym sami nechcete zit, ale vnucujete ho za souseda nekomu jinemu.

Vase dny jsou stejne secteny. Zmizite na smetisti dejin jako nepodareny vtip prirody....Koncim pro dnesek. (K vasi uleve). Jdu cist hvezdy. Snad mi reknou, ktery cert si pro vas uz brzy prijde.
02. 12. 2011 | 05:02

Béda napsal(a):

Největší finanční predátoři světa, kteří jsou sanováníi chudinou kterou ožebračili, strůjci finanční rakoviny, kterou napustili do světového finančního systému, praktikují nyní v bleděmodrém to co začali hypoteční bublinou a podvodnými finančními balíčky.

Coby znalci skutečného stavu věci si mohou vybrat prakticky kteroukoliv rakovinou zasaženou zemi (snad s výjimkou Číny a Ruska), za pomoci sebou vlastněných a sponzorovaných ratingových agentur coby "nezávislých" auditorů uměle vyhnat jejich cenu a spekulovat přitom na pád, kdy zbohatnou i za cenu, hladu, bídy a nezaměstnanosti v daných zemích. Střídáním odlivu a přílivu ničím neomezovaného kapitálu - přesuny mezi centry a dcerami, úniky do daňových "rájů" mohou působit ekonomické tsunami kdekoliv kde se jim zamane.
02. 12. 2011 | 05:33

Béda napsal(a):

Jak by řekl klasik,

jsme přece ostrůvkem stability v moři krize a lehká očistná chřipka, kterou můžeme přechodit vůbec nezaškodí. Ostatně, žádná krize neexistovala a neexistuje, protože jsem ji nikdy neviděl. Žijweme v nejlepší možné době ze všech dob. (s podotekem - platí pouze pro hradní demiurgy, politiky bankovní a finanční socialisty a komunisty, nikoliv pro plebs)
02. 12. 2011 | 05:41

Béda napsal(a):

"Padne-li euro, půjde i nám o přežití, varuje Kalousek

Boj o přežití. To podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) čeká Česko v případě, že by došlo k pádu eura. Krach eurozóny, který si zásadně nepřeje, ale který podle něj není „vůbec nereálný“, by měl osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu – ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.

„Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý,“ prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Varoval, že „budeme prostě muset hledat úplně jiné vzorce uvažování a (státní) správy. A budou padat tabu. Tabu o sociálních státech a naše tabu o daňové demagogii. Budeme prostě bojovat o přežití“.

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. „Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení... "
http://www.novinky.cz/domaci/252285-padne-li-euro-pujde-i-nam-o-preziti-varuje-kalousek.html
02. 12. 2011 | 05:56

Maximus napsal(a):

Tak chemik Moše Kalousek to vidí jasně:

Boj o přežití. To podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) čeká Česko v případě, že by došlo k pádu eura. Krach eurozóny, který si zásadně nepřeje, ale který podle něj není „vůbec nereálný“, by měl osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu –
ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.

„Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý,“ prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Varoval, že „budeme prostě muset hledat úplně jiné vzorce uvažování a (státní) správy. A budou padat tabu. Tabu o sociálních státech a naše tabu o daňové demagogii. Budeme prostě bojovat o přežití“.

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. „Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci,“ dodal pro Právo Kalousek.

Podle něj kvůli problémům ve světových ekonomikách si Česko nemůže dovolit hrát hru na různé standardy veřejných služeb.
Připravuje se krizový plán

Kalouskova slova přicházejí v době, kdy zprávy ze zahraničí mluví o tom, že nadnárodní firmy se připravují na rozpad eurozóny, zatímco Evropská centrální banka údajně chystá tisk dalších eurobankovek.

Tolik zpráva Rádia Jerevan z 2.12.2011.
Ministrova slova jsou o to závažnější, že premiér Petr Nečas (ODS) minulý měsíc v Právu nevyloučil, že v případě, že by se ekonomika propadla jako v roce 2009 (tedy minus čtyři procenta HDP), tak by mohlo dojít i na případné zmrazení důchodů a další snížení platů ve státní správě.
02. 12. 2011 | 06:45

Saltzman napsal(a):

Stále čekám, kdy konečně zavládne rozum v EU a "svobodný trh" svážou nová omezující pravidla. Taky kdy se zreformují daně pro celou EU, aby práce nebyla daněna a veškeré danění přešlo do spotřební daně. I sjednocení podmínek pro investory na celé EU.

Mnoho dalšího by šlo zreformovat, kdyby byla vůle. Zatím to vypadá tak, že to vyhovuje vládám propojeným na nadnárodní kapitál korupcí. A Čína s Indií pomalu a jistě ovládnou veškerou ekonomiku světa.
02. 12. 2011 | 07:02

Béda napsal(a):

Saltzman,

ja, ja, pane exřediteli Komerční banky. Žádné progresivní daně, žádná daněná práce ale rovná DPH pro všechny. Ta to "vytrhne". Hernajs, ve zdanění jsme o krok vpřed a přesto cestujeme po přímce rovnou po přímce do ******. (každý si dosadí podle sebe)
02. 12. 2011 | 07:15

Béda napsal(a):

Saltzman,

doplňující otázka. V jaké výšce byste si představoval tu jednotnou DPH, aby pokryla náklady na chod státu, úhradu dluhů...? Jakou daní by dle vás měl být zatížen nákup chleba, poté co ostatní daně zrušíte?

Bankovní komunisté mají ten ráj skutečně hluboce promyšlen.
02. 12. 2011 | 07:21

vasja napsal(a):

Díky pane Sedláčku. Tak sem to konečně pobral.
Nikdy už nebude líp, nebude ani stejně a tak Ojrolampionový průvod do pr....
bude jaksi veselejší, než když bysme mávali třebas Mařenama.
A nějaká sbírka, třebas sudy na náměstích, aby "Trhy" netratily na jižních bankrotářích....... sud ČSOB bude kde? Hodim vám tam lichou náušnici.
02. 12. 2011 | 07:45

Terry napsal(a):

Nejen €, ale VŠICHNI jsme obětí nekompetentních, neschopných (nebo naopak všeho schopných), často amorálních "demokratických" politiků.

Vysoká pozice v politické straně, často získaná v "demokratických" výběrech a volbách díky úplatkům či kuloárovým machinacím a "kmotrovským" klikám je JEDINÝM a naprosto "DOSTATEČNÝM" kvalifikačním předpokladem pro řízení celého státu (a prostřednictvím EU skoro celé Evropy). Podle toho to pak vypadá, zvláště když si politici zajistili beztrestnost za svá (povětšině kolektivní) nekompetentní, škodlivá (a jedná se o dopady, škody daleko většího rozsahu, než jaké uvažuje trestní zákon pod pojmem "škoda velkého rozsahu") rozhodnutí.

Ale všichni tito "demokraté", kteří povětšině jdou do politiky zbohatnout (a to je hlavním politickým cílem!) o to víc hlasitě hovoří o demokracii, byť v postdemokratickém systému.

Hloupý plebs na to dvacet let slyšel, a omi očekávají, že to tak bude dál: škody, které způsobili "nahradí" na úkor občanů, protože mají MOC to tak "řešit".

Kdo vytvořil podmínky pro beztrestné rozkradení (vytunelování) státu v průběhu privatizace v objemu až biliónu korun?

Kdo vytvořil podmínky pro beztrestné vytunelování bank a pojišťoven (se škodou v rozsahu mnoha set milionů korun) s následným "zachraňováním" ze strany státu?

Kdo se "zasloužil" o všechny ty prohrané arbitráže (se škodou - zatím! - v desítkách milionů korun?

Kdo podepsal všechny ty nevýhodné smlouvy a předřažené státní zakázky?

Kdo v tichosti budoval skvěle fungující korupční systém, způsobující ročně škody v odhadovaném rozsahu 70 až 200 miliard? Kdo z korupce tyje?

Byli to občané či "demokratičtí" politici?

A titíž, kteří byli celou dobu dvaceti let "u toho":

"čistý" Nečas - ve vrcholné politice od roku 1992
"nejlepší ministr financí" chemik Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990

nám dnes "ordinují" reformy, které se převážně omezily jen na utahování opasků hloupému plebsu.

To byli dvacet let slepí, dvacet let o tom nevěděli, to jako až teď se probudili, prohlédli?

Ho..ubelec!!

To jen státu, té skvělé dojné krávě, vysychají struky a je třeba ji na úkor plebsu dokrmit.

A politikům, "kmotrům" a jejich "spřáteleným" firmám jde jen o to, zůstat "u koryt", u moci rozhodovat.

"Čistý" Nečas se pro "pojištění" své pozice v mateřské straně před nadcházejícími stranickými volbami "spojil" s kmotry, proti kterým před časem tak "brojil" (ale asi jen proklamativně).

"Nejlepšímu ministru financí" Kalouskovi rok nevadilo, že švýcarští vyšetřovatelé zjistili škodu našemu státu ve výši 12 miliard a opakovaně žádali český stát, aby se o ně přihlásil. U nás se ale přece nic nevyšetřilo, a tím pádem ani žádné peníze nemohly chyběl. A mohlo to tak zůstat, kdyby ti blbí Švýcaři do toho nevrtali...
A až z toho byla mezinárodní ostuda, tak "čistý" Nečas svolal jednání vlády, ale předeslal, že "ne proto, aby se hledali viníci".

HLAVNĚ NEHLEDAT VINÍKY !!!!

Naši představitelé jsou NEDŮVĚRYHODNÍ, NEKOMPETENTNÍ, ŠKODÍCÍ.

Jak by řekl docent Chocholoušek:
"A vás nepotěším. Stále škodí, stále škodí.."

Jak dlouho jim to umožníme?!!! Dvacet let snad stačilo!!!
02. 12. 2011 | 08:15

Xury napsal(a):

Pro autora:
euro nebylo příčinou krize v roce 2008, ale má velký podíl na situaci Řecka, Itálie, Španělska a Irska. I když v případě prvně dvou jmenovaných má nepochybně výrazný podíl i dlouhodobý život na dluh. K této situaci by došlo i bez hypotéční krize. Prostě při poklesu ekonomiky by došlo ke zhoršování dluhové situace těchto států a následně i nárůstu úroků a bankrotu. Vždyť jde o státy, které generovaly rozpočtové schodky i v dobách vrcholící konjunktury. Došlo by k tomu nepochybně o něco později, ale nakonec by k tomu došlo. Hypotéční krize jen obnažila celou situaci a také přiměla investory podívat se kriticky na ratingové hodnocení. Přece vám nemusím vysvětlovat o významu důvěry a očekávání v ekonomice.
Maďarsko nezbankrotovalo díky euru, ale proto že mělo vysoké zadlužení v cizí měně.
A že nedevalvovalo? Mezi II.Q.2008 a I.Q.2009 tedy za cca 9 měsíců ztratil forint přibližně 50% své hodnoty! Jistě byla to depreciace a ne devalvace, ale výsledek je týž a řekl bych, že jde o dost významný pokles hodnoty. Následně sice forint posílil, ale i tak byl průměrný kurs v roce 2010 cca o 10% nižší než v roce 2007.
Island také nezbankrotoval kvůli euru, ale proto že se jeho bank přesunul neadekvátně vysoký objem depozit, který tyto banky musely někam investovat a díky poklesu kapitálových trhů se staly insolventní, protože jim poklesla aktiva. Tady (podobně jako v Irsku) zaspal regulátor.
Švýcarsko svůj frank de facto devalvovalo. Samozřejmě pokud by chtělo provést skutečnou devalvaci, tak by muselo omezit směnitelnost, což by v jeho případě byl dost velký problém s rozsáhlými hospodářskými důsledky. Ale to přece sám víte.
Upřímě řečeno, zdá se mi, že ve snaze bránit euro a s ním i svou minulou podporu jeho vzniku, dopouštíte se řady zjednodušení a v některých případech i demagogie, což si myslím, že vás není hodno.
02. 12. 2011 | 08:18

Kultura Žití napsal(a):

Nečasův, Schwarzenbergův ministr kultury, zubař Besser zatajil byt a firmu na Floridě..., nekonečná řada podvodníků ve vládách, u nás doma, v Evropě, Americe, Asii...hlavně s bankéři dělá v součtu obrovskou Světovou krizi !!!
02. 12. 2011 | 08:20

Ahoj napsal(a):

autore,

taková moudrá hlava,
hlavní makroekonomický stratég ČSOB.
a vy jste se za ty léta hodokvasu,
a vaší kariery bankéře
dopracoval k tomuto krásnému poznání...dluhová :-)))
WOW !
zbytek je obvyklá a asi povinná agitka krasoduchů,
hájící demokr.socialismus až do skonání světa
02. 12. 2011 | 08:42

Silvie napsal(a):

Ježíši, větší blábol jsem ještě nečetla.
Nebýt eura, tak se nemusejí všichni obávat pádu eurozony a lít miliarardy do černé díry. Dnes je to Řecko, zítra to bude Itálie nebo Portugalsko. Maďarsko má obrovské problémy související s eurem atd. Tyto miliardy by se mohly využít mnohem efektivněji, protože konec eura zřejmě maximálně pozdrží o pár měsíců (až bude mít Merkelová se Sarkozym po volbách).
Pád eurozony bude mít mnohem horší dopad, nežli by mělo cokoliv jiného s čím by se jednotliví členové unie mohli vyrovnat každý po svém.
Dnes navíc musíme živit superdrahý unijní byrokratický aparát se všemi pijavicemi a přísavkami.
Na pád eura nás už pomalu připravuje i bratr Kalousek a tvrdí, že to bude "hustý".
Máme se na co těšit.
02. 12. 2011 | 08:44

melčákova pohanka napsal(a):

Nevím proč,ale když vidím Sedláčka,tak mi je ještě více na zvracení,než z těch lotrů a hlupců Kalousek,Vidím,Besser,Bárta,John,Šnajdr,Kuba,Vondra a další a další,protože on trochu připomíná Peake v kalhotách tzn. docela dobře vypadá,úplně blbý není,ale je to jen prázdná schránka bez obsahu,která navíc podporuje to co dělají ty lotři a hlupci...
02. 12. 2011 | 08:46

Pankrác napsal(a):

Lid to tak chce, lid si to žádá a lid to také dostane!
a tak už máme, co jsme chtěli ! :-)))
Na prosty lid je potreba prisnost,prosty lidse musi neustale necim desit.
Jinak nam zdivoci :-)))

Ano p Sedláčku,v podstate je resitelne uplne vsechno.
Jen mi je v podstete lito imbecilu, co tleskaji a zaroven netusi, ze si rezou vetve tak, ze nejen spadnou,
ale ani nebudou mit oporu pro provaz na obeseni....
02. 12. 2011 | 08:50

Silvie napsal(a):

melčákova pohanka,

Sedláček je takový pojízdný šoubyznys cirkus, který se tváří jako intelektuální záležitost.
Kecal Kožušník a kecal Sedláček, oba přisátí k systému, mohou ohromit leda pana Stejskala, který Sedláčka nechává "moderovat" ty příšerné hovory o ničem. Měl by občas pozvat ozajstného ekonoma.
02. 12. 2011 | 08:52

Cech napsal(a):

a)Jsme přece ostrůvkem stability v moři krize a lehká očistná chřipka, kterou můžeme lehce s korunou ustát nám vůbec neublíží.

b)Pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení.

Já Ka_1 jsem tomu dal na pr... a doposud jsem se nemusel bavit s opozicí, ani s tím protivným plebsem.
Najednou jsem zjistil,že ten plebs a opozice to musí zatáhnout i při té koruně.
Prostě pan Sedláček na poradě NE_RVU dostal zadání to nějak vysvětlit P = (ČR-H10T)no a P na základě jeho úvahy sedne na zadel a všechno to zatáhne.
Ó jak prosté je to v Česku.
02. 12. 2011 | 08:53

Xury napsal(a):

Pro Silvii a melčákovu pohanku:
a jste si jisté dámy, že jste lepší než pan Sedláček? A pokud ano, na základě čeho?
02. 12. 2011 | 08:56

vasja napsal(a):

No, pan Sedláček dělal poradce Sobotkoj a tak asi blbej nebude.
Za socana všechno přece klapalo!!
02. 12. 2011 | 09:00

Silvie napsal(a):

Xury,

my nejsme lepší ,nežli Sedláček, ale známe nejspíš lepší ekonomy. Sedláček není v odborné obci právě uznávanou autoritou.
Asi vám ušlo, že se nejvíc proslavil zrzavými vlasy a jízdou na kole. Neustále vymetá pochybné mediální akce a stal se prototypem kašpárka-ekonoma.
Sorry, ale radši si přečetu Robejška nebo Zeleného. Pokud je Sedláček váš ekonomický guru, tak sorry...
02. 12. 2011 | 09:01

Silvie napsal(a):

Vasja,

doufám, že jde o ironii. Protože Sobotka je taktéž proslulý svými odbornými ekonomickými kvalitami a schopností fundovaných ekonomických analýz. No, jestli mu dělá tenhle poradce, což mi ušlo, tak to do sebe docela zapadá.
02. 12. 2011 | 09:03

Divobyj napsal(a):

Cestovatel

To je věc názoru.Zodpovědnost politiků je tím větší,čím přehlednější je "hřiště"na kterém hrají.Prostě,čím více subjektů na hřišti,tím více příležitostí pro politiky,se za některý schovat.Euro je jedním z těch subjektů.
02. 12. 2011 | 09:05

Silvie napsal(a):

pozn.

Sedláčka bych přirovnala k Cimickému, u toho bych se rozhodně jako pacientka taky nechtěla léčit (má stejnou pověst mezi psychiatry,jako Sedláček mezi ekonomy).
Ale furt je v médiích...
02. 12. 2011 | 09:06

melčákova pohanka napsal(a):

xury. Ani Vy nevíte či jste lepší či horší než Vaše manželka či soused naproti.Já píši o pocitu a Vy o soudu. Jinak ho řadím jako nástupce W.Komárka tzn. slova,slova,slova...Jen kope v jiném dresu!
02. 12. 2011 | 09:10

Já napsal(a):

si hlavně myslím, že
a. každý má nárok na peníze od státu
b. peníze dostává vláda z Brusele
c. bohatší lidé kradou dávky chudším
d. peníze vznikají v bankomatu a na poště
e. už nevím co se všechno traduje o vzniku bohatství ve společnosti. Snad jen, že prací to jde velmi těžko a nejen to, unavuje to a hyzdí :-D

a socialistická Evropa zkrachovala,
protože nastavila příliš pohodlný život, na který neměla své zdroje. howk.
aby ČR nezbankrotovala musí si půjčovat 300-400 miliard ročně, aby měla na splátky minulých dluhů. Nebýt toho, nevadil by ani pokles HDP o 5-10% za rok. A hrozí, že se půjčit nepodaří.
padne li Euro, padnou také ideologická tabu jako je Sociální stát, etc
02. 12. 2011 | 09:14

slepice na paprice napsal(a):

zprávy z dnešního tisku, proboha kde to žijeme, je opravdu 21. století?

Nečasův ministr Besser zatajil byt a firmu na Floridě

Karel Gott zaplatí za vzdělání své dcery na PORGu milion korun, bude-li tam Charlotka chtít i odmaturovat, bude ho to stát dalších 400 tisíc

Maďarsko bude zavírat bezdomovce do vězení

Nizozemský vědec vytvořil virus schopný zabít polovinu lidstva
02. 12. 2011 | 09:19

vasja napsal(a):

Silvie.
Že dělal poradce má ve zdejší vizitce. Ale páč je skromnej, tak jméno toho významného ministra financí neuvedl. Dávám mu tímto palec nahoru:-))
02. 12. 2011 | 09:19

Aleš napsal(a):

Pane Sedláčku,
píšete, že Vám ještě nikdo nevysvětlil, jak by nám to pomohlo, kdyby se euro rozpadlo. Zeptejte se na Hradě, jak se těší na to, až se euro rozpadne a my se budeme moci konečně připojit ke Společenství "nezávislých" států a platit rublem.
02. 12. 2011 | 09:21

Xury napsal(a):

Pro Silvii:
Sedláček rozhodně není můj ekonomický guru (konečně pár příspěvků výše jsem ho kritizoval), ale oceňuji, že se snaží na současné problémy dívat z jiného úhlu (i když s jeho názory v řadě případů nesouhlasím).

Pro melčákovu pohanku:
Sedláček tady na blogu těžko může dělat něco jiného než prezentovat své názory. Za co ho platí v ČSOB nevím, ale je to soukromá firma, takže předpokládám, že oni to vědí. Osobně si myslím, že minimálně není horší než např. Pehe, který také nabízí jen (abych použil vaši formulaci) slova, slova, slova.

Obecně pro vás dvě dámy. Myslím si, že na napadání autorů blogů je tu už komentátorů více než dost, takže jsem doufal, že jako zástupkyně něžného a empatičtějšího pohlaví se budete více zaměřovat spíše na meritum článků než na jejich autory. Doufám také, že jste moji poznámku na vaši adresu nebraly jako útok. Rozhodně tak nebyla myšlena.
02. 12. 2011 | 09:22

zemedelec napsal(a):

Pane ex-nemo.
Váš příspěvek považuji za trefný.
O úloze Ruska se vůbec nemluví,nevěřím že by usnuli na petrodolarech.
Paní Silvie.
Kalousek nás spíš připravuje na pád koruny.Tak si hledá různé příčiny.
02. 12. 2011 | 09:24

Béda napsal(a):

Politici jsou pouze kašpárky finančníků, velkých kapitálových vlastníků, oligarchů a bankéřů. Ti drží v ruce nitky k "rukám" (a hubám) politiků. Oni financují jejich kampaně, "nezištně" je sponzorují, poskytují jim mediální podporu, trafiky v soukromých institucích a dozorčích radách, které vlastní buďto přímo anebo formou akciových podílů, dělí se s nima "o provize" z privatizací veřejných penězovodů a z "veřejných" zakázek, vládních nařízení a zákonů šitých přímo na míru...
02. 12. 2011 | 09:24

mudrland napsal(a):

Ono by nemuselo být tak zle. To by ale museli mít naši evropští ideologicky předpojatí představitelé snahu dohodnout se s Číňanem. Jenomže v tomto punktu stojíme s nimi (my plebs) v jedné řadě, a tak nám nezbývá, než hrdě trpět.
02. 12. 2011 | 09:27

Klause NE napsal(a):

Klause Ne, Sira Richarda Nicholase Bransona ANO, ten i jako miliardář dokáže půjčit peníze těm nejchudším aby přežili, aniž by je stáhl z kůže !!!
02. 12. 2011 | 09:30

vasja napsal(a):

Správně chlapi. Zaměřme se na meritum a zachraňme bankovní stratégové, co v dobré víře a v zájmu obyčejnejch lidí investovali na Jihu! Přece je nenecháte prodat dluhopisy v nějaký sběrně starýho papíru.
02. 12. 2011 | 09:31

Leo K napsal(a):

Silvie, Robejšek je svého druhu podvodník. Podívejte se na stránky jím údajně řízené Hamburské společnosti. Jestli je v seznamu jsoucích či bývalých ředitelů. A pak si važte jeho názorů...
02. 12. 2011 | 09:32

Daňový poplatník napsal(a):

Sedláčku, Sedláčku:
Když je praxe ve významném rozporu s teorií, tak je třeba změnit teorii.
02. 12. 2011 | 09:46

Yosif K napsal(a):

Pane Honza, Bata vsem uplne vsem zamestnancum v dobe krize snizil plat o 50% a vsichni byli zticha.

Mohli byste si sam sobe tedy vysvetlit proc na rozdil od Bate a Batovych zamesntancu vsichni oranzovi kuglofove hysterci, kdyz se platy ve statnim aparatu snizuji o 10%?

Jedno vysvetleni mne napada - jde jim o populistickou propagandu slozici k tomu, aby oblafli ekonomicky neduvtipny proles, dostali se ku korytum a mohli na dalsi 4 roky privatizovat oni.

Pane Obcane - ano krize zacala v Bankach USA - ketre byly prinuceny levicovym kridlem Demokraticke strany pujcovat "diskriminovanym mensinam" vyhodne hyposky na bydleni. Vysledkem je asi o 3 miliony rodinnych domku vic, nez lide mohou zaplatit, a spousta lidi kteri prisli o barak i o penize a nekolik zbankrotovanych bank.

Vygooglujte si "Jan Schakowsky Shore Bank Chicago". Tato kongresmanka levicova sousdruzka ma podobne nazory o blahobytu proletaru jako vy. Nikdy neni dobreho dost. Nadavala na bezcitne regulatory, ze nechteji doprat rozvedenym afroamerickym uklizeckam hypoteku na vilku. Dobre se pobavite.
02. 12. 2011 | 09:46

melčákova pohanka napsal(a):

xury. Ženy mají rády prosté a jednoduché věci-například muže.
02. 12. 2011 | 09:54

slepice na paprice napsal(a):

Yosif K

ale ty baráky byly velmi předražené, byla tam velká bublina, ti lidé si jen naivně mysleli, že bublina se bude rozpínat neustále a že oni nikdy neprodělají.
A Američané dělali vše proto, aby bublina nepraskla. Např. v dokumentu z roku 96 sám Bakala přiznává, jak přijel z USA s dluhopisy a cennými papíry do ČR a založil zde Banku Patria, kde tyto americké dluhopisy úspěšně prodával. Sám říká, že šla velmi dobře na odbyt. Za utržený kapitál pak dalšími machinacemi se zmocnil nerostného bohatství ČR.
Pěkné zhodnocení papírů natištěných za dnes neprodejné baráky na Floridě.
Ale doba se změnila a hejlů je nedostatek a už se to kácí vše jak domino.A v nastalém nepořádku se již neorientují ani sami ekonomové.
02. 12. 2011 | 09:58

Stařeček napsal(a):

kapitalismus je velká mísa plná pochoutek, napsal honolulu. Já bych napsal spíš, že kapitalismus je koryto plné pochoutek, kolem něho je obsazeno chlemstajícími a říhajícími, kteří si jej osobují jenom pro sebe. Ostatní se snaží k němu také dostat, ale sbírají jenom to, co těm chlemstajícím odpadne od huby. Aby bylo toto koryto plné, musí se jinde hladovět a pracovat za pár šupek. Aby to koryto bylo stále plné, posílají se do válek spousty spoluobčanů, kteří se buď nevrátí vůbec, nebo se vrátí frustrování, marně hledající práci a své místo ve společnosti. Socialismus byl pokus o lepší svět. Neuspěl proti dravému kapitalismu, který je teď v podobné situaci a hledá cestu, jak z ní ven. Je potřeba hledat nový a lepší systém. Když se to nepodaří, přijde velká celosvětová katastrofa. Nějak se nám to nešťastně opakuje.
02. 12. 2011 | 10:02

Yosif K napsal(a):

Pro pobaveni socanu - banka dostava od vlady poodpory na financovani hyposek pro mensiny, kryje sekove podvody manzela ultra-levicove demokratky Schakowski.

I have found evidence that may explain the intense interest of Rep. Jan Schakowsky (D-IL) in bailing out ShoreBank, the “community development” bank that has received extraordinary assistance from her and several other “friends in high places.”

The New York Times confirms that Rep. Schakowsky played a leading role in the ShoreBank bailout. Yet ShoreBank is not based in Rep. Schakowsky’s congressional district, and she did not help the Bank of Lincolnwood–which is in her district, and failed in 2009–or Park National Bank, which was also active in community development in Chicago until it was closed by federal regulators last year.

Now, court documents that I have obtained reveal that ShoreBank was one of several banks that Rep. Schakowsky’s husband, Robert Creamer, used in the check kiting scheme for which he was convicted and sentenced to federal prison in 2006.
31925793-Defendant-brief-Sentencing-March-21-2006

When another bank, Cole Taylor Bank, refused to continue honoring his checks, Creamer turned to ShoreBank for help. ShoreBank evidently provided him with extra time to find over $1.4 million to cover the overdrafts.

As Creamer wrote to the U.S. Probation Officer prior to sentencing: “When I learned that Cole Taylor would no longer pay on uncollected funds, I immediately contacted South Shore Bank (now ShoreBank)–the bank most likely to incur an overdraft…”.

31925957-ShoreBank-Probation-Letter

That helped Creamer’s organization, Illinois Public Action, avoid a catastrophic series of defaults, and enabled his attorneys to argue that no bank lost money as the result of his actions.

The result was that Creamer was given a fairly light sentence–five months in federal prison and eleven months of house arrest during which he was allowed to travel to and from Washington, DC.

Given these facts, Rep. Schakowsky’s role in the ShoreBank bailout is completely inappropriate. At best, she has a conflict of interest. At worst, she may be attempting to pay ShoreBank back for helping her husband and his organization.

The court documents also raise additional questions about the ShoreBank bailout. In his letter to the U.S. Probation Officer, Creamer also wrote that he kited checks because he was sure he would be bailed out by powerful friends: “…I knew of the receivables in the pipeline and I always knew that in the event of a serious problem there were many supporters who were ready and willing to come to the aide [sic] of the organization.”

That same pattern is reflected in ShoreBank’s recent operations, in which the bank made reckless investments, believing it could count on powerful friends to bail it out.

Indeed, ShoreBank obtained $35 million in federal stimulus funds, then used Rep. Schakowsky, Sen. Dick Durbin (D-IL), and former president Bill Clinton to press Illinois authorities for another $100 million. Finally, unable to raise the necessary capital from a near-bankrupt state, ShoreBank was able to obtain apparently politically-brokered favors from Wall Street, with personal help from Goldman Sachs CEO Lloyd Blankfein.

In addition, if Creamer was able to obtain special help from ShoreBank when his check kiting scheme fell apart, it is possible that ShoreBank has helped other powerful clients similarly.

A privately-funded bailout will allow ShoreBank to avoid close federal scrutiny of its operations. As taxpayers, we deserve to see a full, independent forensic audit before ShoreBank receives the $75 million in additional federal funds it needs to avoid closure, or obtains any other public assistance of any kind or from any source
02. 12. 2011 | 10:02

Yosif K napsal(a):

Pane Starecku - aby to koryto bylo plne nemusi se hladovet, musi se organizovane pracovat.
Myslite si ze cinske korytko bylo plnejsi, kdyz Mao nutil vesnicany aby staveli v dedinach male vysoke hute, nez ted kdyz pro kapitalisty siji adidasky a montuji plochy TV?

Vy jste mel za sociku plne korytko? Mel jste per diem v DM abyste mohl nakupovat v Tuzexu a mel jste trvalou vyjezdni dolozku, abyste veci co jeste nebyly v Tuzexu mohl dokupovavat v Norimberku nebo Zapadnim Berline?
Jesti jo - pak Vasi nostalgii po sociku chapu.... zivotni jistoty a tak...... hahaha......
02. 12. 2011 | 10:08

Béda napsal(a):

Slepice na paprice,

Nepaušalizoval bych, že baráky na Floridě jsou neprodejné. Ukazuje se, že některé jsou prodejné. Do "sousedství" křišťálového Standy, zdá se chodí golfově relaxovat po dobře vykonané práci křišťálový TOP Besser - politik s vytříbenými křesťanskými zásadami - bratr bratra kalouska. Samozřejmě k tomu potřebuje dům a tak coby jednatel firmy jej zakoupil "pro kamaráda". Anebo žeby pro strejdu Vika?

PS: někdo jezdí oddechovat do Toskánska, někdo do arabských emirátů a další na Floridu. Není nad relax.
02. 12. 2011 | 10:12

Xury napsal(a):

Pro melčákovu pohanku:
jj, myslím, že mne byste přímo milovala :-DDDD
02. 12. 2011 | 10:12

vasja napsal(a):

Schakowski je z Polska, nebo z Izraelu?
To jako abych věděl, proč to vláda dělá a u koho to chce mít dobrý.
02. 12. 2011 | 10:13

Yosif K napsal(a):

Jo pani slepice - a vetsina tech hejlu jsou "mensinari" nadseni volici ultraleveho kridla Demokraticke strany kteri se vrhali na ty hyposky aniz by si spocitali, jak je budou moci splacet.
Stejne volicstvo, ci lepe receno stejni truhlaci jake v CR oblouznuje Paroubek, Sobotka a Zaoral a Spidla recmi o tom ze zdroje tu jsou a statni dluhy se splacet nemusi.

Banky mely na ty hyposky de facto polostatni garance - vygooglujte si Fannie Mae a Fredddie Mac.
02. 12. 2011 | 10:13

Viola napsal(a):

Monetární, nebo dluhová krize, to je celkem jedno, co dělá dluh dluhem - money.
A samozřejmě, že euro za krizi nemůže, ale nechtěla bych abychom měli u nás euro, jsem ráda, že máme korunu, což takhle zavést české koruny do celé EU? Zkuste to pane Sedláčku prosadit - vydělali bychom na tom. Rozpad eura by pomohl, když by se podařilo prosadit korunu českou, vždyť koruna to zní tak reprezentativně.

"Úvěr pochází z "víry" stejně tak v angličtině credit pochází z latinského credo, tedy víra." To je dobrý postřeh. A ten poslední odstavec je správně.
02. 12. 2011 | 10:14

aga napsal(a):

Yosífku K

Jen si to užijte, dlouho už se těm životním jistotám beztrestně vysmívat nebudete...ono přeci jen střecha nad hlavou, práce, důchod a základní potraviny jsou důležitější než pláž v Bibione a plazma, jejichž vidina se spíš rychle než pomalu rozplývá v přímém přenosu...
02. 12. 2011 | 10:14

mudrland napsal(a):

bédo
Jsem rád, že jste si vzal má slova k srdci a trpíte teď více hrději.
02. 12. 2011 | 10:16

Yosif K napsal(a):

Pane Vasja - o kongresmankach si lze vse vygooglovat. Jeji manzel - podvodnik se smenkami - je cisty anglosas.
02. 12. 2011 | 10:16

pgjed napsal(a):

Sláva pane Sedláčku,
První krok správným směrem ze všech blogů, které se zde na toto téma objevily. Jenom je třeba se dobrat ke skutečné příčině počátků krize, která tkví ve zhoubné liberální teorii (bankovní i fiskální), že dluh lze splácet dluhem, který se zaplácne budoucím růstem, takže se dluh vlastně nemusí splácet a povinnost hospodařit zodpovědně a přebytkově, je zastaralá konzervativní veteš. Tato primární úvaha liberálních ekonomů a bankéřů je zcestná nejenom logicky a bilančně ale především mravně. Je to sebeklam, který zákonitě dohnal sám sebe a zezadu si podrazil nohy.

Cestou z průšvihu není primárně více integrace. To je iluze, v tom se mýlíte. To je až druhotné. Primární krok spočívá v návratu k logicky i morálně správným konzervativním pravidlům bankovnictví a rozpočetnictví. To jedině může přinést ozdravení. vše ostatní je až následné, druhotné a nebude-li to postaveno na pevný základ i zbytečné.
02. 12. 2011 | 10:17

Viola napsal(a):

Yosife,

"kteri se vrhali na ty hyposky " - a kdo tak lehce ty hypošky poskytoval a za hubičku a někdy třeba i záměrně, protože se byl jist, že krachem banky si jen polepší?
02. 12. 2011 | 10:17

Yosif K napsal(a):

Pane Vasja - Chicago je nejvetsi polske mesto na svete.....
02. 12. 2011 | 10:17

aga napsal(a):

..Úvěr pochází z víry..

..to je ale špatná víra, víra ve zlaté tele, to věděl už Mojžíš. Bohužel, na proroky nikdo nedá...
02. 12. 2011 | 10:18

gaia napsal(a):

Yosif K

honolulu tak usilovně pracoval, že neměl čas se ani oženit a mít rodinu. Rozmnožit se. V Číně zas lidé tak pracují a mnohdy daleko od domova, že vidí své děti jen jednou za rok nebo méně a děti jim vychovávají prarodiče. Třetina dětí v předškolním věku tak vyrůstá bez obou rodičů.Láme mi to srdce pokaždé, když musím své dítě opustit, řekla listu WEj jen matka čtyřletého syna. Bojím se o jeho vzdělání, jeho prarodiče nejsou úplně erudovaní v tom, jak se s ním učit.

Má vůbec nějaké ospravedlnění systém, ve kterém lidé nemohou splnit základní povinnost, kterou jim dala matka příroda? A sice mít potomstvo a toto potomstvo vychovat.
Za mísu šošovice se vzdát všeho, k čemu byl člověk předurčen a co má smysl?

Jaký smysl má organizovaně pracovat, když nemohu vlastně žít?
02. 12. 2011 | 10:21

Béda napsal(a):

Yosif K,

nevím jestli jste shlédl film "Inside Job". Připomněl bych vám takovou momentku z Číny. Jakási manažerka čínské firmy v ní tvrdí zhruba toto: "Lidé zde vydělávají docela dost peněz. Jejich měsíční mzda (počet průměrně odpracovaných hodin neuvádí) se pohybuje mezi 70 - 80 dolary. Část své mzdy posílají rodinám (to asi znamená, že s rodinama nežijí - nemýlím li se). V jiném čerstvějším prameni se uvádí, že průměrná mzda v Číně je v přepočtu cca 3.500 Kč.

PS: zdá se, že nemají všichni to štěstí vydělávat 70-80 dolarů měsíčně (je možné že ten čínský pracovní měsíc je trošinku delší a život čínské rodiny malinko oddělenější nežli život evropské rodiny. nemyslíte? Samozřejmě v JAR to byla, jak občas píšete, idylka. "Všichni" pracovali a měli se velice dobře. Soudím, že v současné době se snaží jihoafrický národ malinko skultivovat a povznést přední český podnikatel pan R.K., který pomáhá místní vládě, policii a soudům coby poradce v boji s organizovaným jihoafrickým podsvětím. Část bossů podsvětí již byla úspěšně eliminována.

PS: pan RK má malinko přímočařejší metody nežli sofistikovaný pan kalousek.
02. 12. 2011 | 10:22

Stařeček napsal(a):

Yosife K, nechápete nic. Nemám žádnou nostalgii po socíku. Mám se zhruba stejně jako tehdá. Nejezdil jsem skoro nikam za socíku a jezdím stejně i teď. Co jsem zbudoval za socíku vlastní prací, dnes se v důchodu snažím udržet v chodu. Nikdy jsem nic nekopupil v TUZEXu ani v ESSU. Nikdy jsem za socíku neměl texasky a nekupuji je ani teď. Jenom jsem popsal to, jak vidím svět kolem sebe. Na to aby se organizovaně pracovalo, máme své představitele v podnicích, ve vládě a EU. Očividně se tak neděje. Hledá se kde ušetřit miliony a nechávají se odtéci miliardy.
02. 12. 2011 | 10:22

Dale Cooper napsal(a):

Yosif K:

Pokud jde o hypotéky, tak to by nešlo bez CDO, CDS, zrušení Glass-Steagallova zákona a dalších prasáren, prováděných už od vpravdě geniálního ekonoma Reagana. Ministerstvo financí USA už je pěkně dlouho procpané prominenty z Wall Street...
Kromě toho to byl jen nový způsob pumpování peněz do skomírající kapitalistické ekonomiky USA. Průmysl v háji (vyvezený), už ani války nezabírají tak jako dříve, tak alespoň trochu rozjet stavebnictví...

Dnešní paskvil zvaný kapitalismus je už jen o finančním systému. Kdo to celé ovládá je naprosto jasné: http://www.outsidermedia.cz/Audit-Federalniho-Reservniho-systemu-odhalil-tajnou-nouzovou-pomoc-bankam-za-16-bilionu-do-1.aspx
02. 12. 2011 | 10:25

slepice na paprice napsal(a):

Béda

baráky na Floridě šly dost dolů, barák nemůže prodat ani Nicilas Cage a další celebrity, ani Gros by ho dnes již neprodal za tolik, koli koupil. Zkrátka tam prodělal.Ale jemo to třeba nevadí, lehce nabyl lehce pozbyl říká jedno přísloví.
02. 12. 2011 | 10:26

pgjed napsal(a):

To aga:

Ano, správně, naprosto přesný postřeh. To je jádro problému. Zlaté tele konzumizmu a relativizace hodnot i hmotných. Spolu s odmítnutím morálních hodnot. Liberalismus a pragmatismus, hltavý, nedočkavý, nenasytný.
02. 12. 2011 | 10:27

Viola napsal(a):

ago,

"Úvěr pochází z víry" - jde jen o slovní význam, ne víru v Boha. Úvěr vznikl od slova uvěřit - uvěřit druhému, že bude poctivý a peníze vrátí.
02. 12. 2011 | 10:30

slepice na paprice napsal(a):

zpráva z tisku

5x víc chudých z minuty na minutu.

Čína včera zvýšila hranici chudoby , nově se ocitá pod hranicí chudoby ten, kdo vydělá méně než 1 dolar denně.Dosud to byl ten, kdo vydělá méně než 55 centů. Touto změnou se Čína přiblížila oficiální hodnotě světové banky, podle které je chudý ten, kdo vydělá méně než 1,25 dolarů denně. Počet chudých v Číně se zpětinásobil a dosahuje 128 milionů lidí.
02. 12. 2011 | 10:34

Béda napsal(a):

Yosif K,

jenom k doplnění vašeho vyčerpávajícího výkladu vzniku hypoteční krize bych se zeptal: podle jakých kritérií by¨l odměňován management bank a jeho terénní nadhaněčí při uzavírání hypotečních smluv?

Co způsobilo, že soukromé banky při uzavírání smluv přestaly zohledňovat finanční přiměřenost - bonitu dlužníka? Nebyl to třeba kalkul na dlouhodobý růst ceny nemovitostí a jistota nabytá od kolegů z FEDu a "zasponzorovaných" politiků, že neexistuje možnost, která by jejich investici pohřbila? A taky že ne. Dokud bublina nepraskla bylo všechno v pořádku. Na své si přišli bankéři, akcionáři bank, politici, kolegové z FEDu (začasté propojeni různýma vazbama do správních rad bankovních domů). Když se bublina blížila k prasknutí chytří bankéři začali rozprodávat "neopakovatelné" CDs a CDO (Molotovovy)
balíčky ve světovém finančním systému. A protože dobře věděli, co prodávají, začali vsázet na pokles jejich hodnoty. Třešničkou na dortu bylo, že až na vytypovaného obětního beránka z finančního VIP klubu, který potvrzuje pravidlo, všechny ostatní velké banky dostaly štědré finanční injekce od (zprivatizovaných) kolegů z politiky a za dobrou práci si rozdělili královskou odměnu. Vždyť kdo, krom socialistů a komunistů na to má, že? A zaplatit to všechno musejí již jednou odrané ovečky, které přišly o dům nad hlavou, práci, úspory a důchody. Protože se přežíraly.
02. 12. 2011 | 10:34

Xury napsal(a):

Pro Béďu:
tady máte průměrné platy v jednotlivých sektorech na různých pozicích. Myslím, že se dost liší od toho 60-70 USD/měsíčně.
http://www.gemini.com.hk/assets/doc/survey_china.pdf
02. 12. 2011 | 10:34

aga napsal(a):

Violo

víra je víra - a zlaté tele je taky bůh (modla).
02. 12. 2011 | 10:39

JEvymalovano napsal(a):

Myslím si, že po měsících nerozhodného přešlapování EU a MU na místě a dělání opožděných a nedostatečných rozhodnutí a prohlášení, je bohužel jakákoliv snaha o odvrácení rozpadu měnové unie marná. Záchranou evropského projektu není v této chvíli (bohužel) ani hlubší politická integrace Evropy. Nejen proto, že je v tak krátkém čase prakticky nereálná, ale že bude s postupujícím sledem událostí vnímána jako integrace stále většího počtu bankrotujících národních států. Obávám se, že i kdyby k ní v dohledné době nějakým zázrakem došlo, bude okolními ekonomikami vnímána už jen jako akt zoufalství. A to nedává výhled na dobrý rating následných eurobondů. Obávám se, že rozumný projekt sjednocené Evropy pohřbí dlouhodobý naprostý nedostatek zodpovědnosti a důslednosti při jeho uskutečňování.
02. 12. 2011 | 10:39

slepice na paprice napsal(a):

Béda

a v Maďarsku teď odrané ovečky budou zavírat do věznic. Až se to rozšíří po světě, bude spousty lidí v base. Kam se hrabe železná opona půlka lidí bude za dráty zas.
02. 12. 2011 | 10:41

HonzaJ napsal(a):

K Yosif K
Nesmysl - Kdyby banky v USA nechtěly, tak by nepůjčovaly. A dobře věděly komu půjčují. Ti chudí o domky přišli a přišli o zbytek svého majetku a jsou nadosmrti zadlužení. Ty banky zachránil stát a management bank dostal prémie. Tak kdo na to vydělal?
02. 12. 2011 | 10:43

Béda napsal(a):

Xury,

asi ta Číňanka z praxe nevěděla co plácá. Kontrolní otázka - jak se tvoří Průměr? Anebo trochu jinak: Kolikpak čínských soudruhů dělníků ve fabrice p. Xi-Tianga vydělává 80 dolarů, když pan Xi má měsíční příjem 1 miliardu, jeho management xxxx dolarů a průměr je 200 dolarů?
02. 12. 2011 | 10:47

český maloměšťák napsal(a):

Bez dovolení si sem dovolím zkopírovat jeden příspěvek z diskuze pod tímto článkem :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1961121/co-cekat-pokud-se-eurozona-rozpadne.html

"Anglie, taky třeba my Češi taky - jako naoko taky,ale cokoli kupuji mimo naší republiku a to v celé Evropě , ať už i v Anglii, nebo i v Polsku, Rusku, tak chtěj po mě všichni EURA, proč po mě chtěj angláni do pr-de-le EURA,rusáci nechtějí rubly ale EURA, proč po mě chtěj poláci EURA a ne zloty , proč chtěj všichni ty EURA, i z Maroka kupuji za EURA, tak mi to vysvětlete někdo. Když je to EURO tak špatný, tak proč ho všichni chtějí. Nikdo tu mojí pode-sranou korunu nechce. Může mi to někdo vysvětlit ? Už platím i v Kauflandu u nás v Čechách EUREM, protože lepší kurz mi ani dealing nedá ?"
----------
No, pokud vezmu v potaz fakt, že na hodnotící soudy o blogařích a komentujících zde nemá Silvie licenci....tak si mnoho ekonomických blogů - jejich obsah, raději doplním o vhledy Xuryho- než Silvie a podobných žvatlalek.
/a to mi Xury dá jistě za pravdu - věru se nemůže jednat z mé strany o žádný projev servility vůči němu....:)))/

Obecně pak platí, že nějaké komplexnější a strukturované zhodnocení situace kolem eura, zadlužení států EU a zadlužení evropských bank ....není ve formátu blogu možné. /už jen studie o dynamice struktury a agregátů obchodní výměny UVNITŘ zemí EU -její interpretace, opřená o čísla....by zabrala několik desítek stránek....a kde máme další přeshraniční transfery - např. financí ....a kde máme vztahy navenek..../
Dynamika dnešní skutečnosti je vůbec již řadu let /ne -li dekád/ taková, že celou kauzaistiku dát dohromady....dostal by takový kolektiv Nobelovou cenu (asi ne za ekonomii - neboť ta v původním významu neexistuje....spíše za mír....nebo možná za chemii :)))/

No a tak nezbývá než aby žvatlalkové vedli nekonečné spory z pozic ideologických a světonázorových....a ti ostatní se snažili proklestit si stezku džunglí jejich komentářů k nějakému hlubšímu porozumění /to neznamená, že např. i my - čeští maloměšťáci často nezjistíme, že jsme si proklestili cestu tak, že jsme se ocitli na jejím začátku/.

Ale navážet se do autora formou útoku na jeho profesní kvality...to udělá jěn osoba profesních kvalit velmi nízkých....zdravím "Silvii " a její profesně pestrou a kvalitní rodinu (kydač hnoje a šlapka).
02. 12. 2011 | 10:54

Xury napsal(a):

pro Bédu:
vzhledem k tomu, že ten materiál obsahuje průměrné platy např. řidiče nebo začínajícího úředníka, tak nechápu co do toho montujete miliardáře? Vy jste se na ten odkaz nedíval?
02. 12. 2011 | 10:54

mudrland napsal(a):

Bédo
Ani ne tak kontrolní jako spíše zásadní otázka. Kdybyste před VLSR věděl to co víte teď, cinkal byste?
02. 12. 2011 | 10:59

HonzaJ napsal(a):

pan Sedláček má v tom, že Euro za krizi nemůže. Ale nezdůvodnil proč vznikly dluhy a to nejen dluhy států, ale i soukromé a firemní.
Příčina je v tom, aby se ekonomika dostatečně rozvíjela nestačí na to kupní síla průběžných příjmů obyvatelstva. Proto je vyvíjen tlak bank, firem i států na obyvatelstvo, aby si půjčovalo. V současné době je většina obyvatelstva předlužena, takže jí to stačí jen na běžné živobytí. Movitější část obyvatelstva má strach z budoucnosti a proto neinvestuje do spotřeby.
Z toho vyplývá, že nabídka ve světě značně převyšuje dluhy vyčerpanou poptávku a nastává ekonomická krize z nadvýroby. Jsem zvědavý jak se za této situace chce svět dostat. Z čeho budou dlužníci své dluhy platit?
02. 12. 2011 | 11:02

český maloměšťák napsal(a):

ad Xury
Gemini je jednou z čínských pracovních agentur - uvedená/gemini nabízí i podrobnější/ statistika vychází z jejich čísel co se týče volných míst. Nejedná se tedy o žádné dlouhodobé průměry získané na základě dostatečně vysokého vzorku./mimochodem - každý takový průměr je velmi zavádějící, v zemi jako je Čína existují obrovské rozdíly v platech uvnitř podnikatelských zón a v platech mimo ně....

Corpus delicti : samotný úvodní text " studie".

P.S. Podobnou " studii" si sesmolíte sám - stačí inzeráty za rok například v HN příloze "Kariéra".(aspoň tak se kdysi jmenovala - HN už delší dobu celé nečtu).
02. 12. 2011 | 11:04

Silvie napsal(a):

Leo,

no, nevím, jestli je Robejšek podvodník, ale pamatuju si, co říkal ohledně eura (totiž ,že ten podnik nebude fungovat) už v etapě jeho vzniku. A všichni ti Sedláčkové a další "ekonomové" se mu smáli.

Xury,

něžnější asi nebudu. Nemám ráda diletanty, kteří se neustále podbízejí médiím.

Šlapko,
co naše sázka ohledně eura?
Někdy v září jste psal ,že jsem blbka, páč euro přežije všechno.
Je vidět, že jste velký "profík" a máte "dobré" analytické schopnosti.
A my teď díky euru půjdeme také směrem análním.

Jak jde burza? Koukám,že nic moc, když se tu od rána do večera vykecáváte?!
02. 12. 2011 | 11:09

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Přiblížení v diferencích mezi lokalitami např. zde :
http://www.allcountries.org/china_statistics/5_23_total_wages_bill_of_staff.html

To , co jste uvedl vy - je spíše prodejní /reklamní /materiál, ne statistika.
02. 12. 2011 | 11:10

Silvie napsal(a):

Šlapko,

jak to děláte, že i hovor o hraboši polním dokážete stočit na Čínu?!
Máte šikmé oči?
02. 12. 2011 | 11:12

rejpal napsal(a):

Stručně shrnuto od ekonomického laika. Někdo někde uvařil průser. Přímou příčinou toho průseru je hon za penězmi, ziskem a indexy nárůstu obratu za každou cenu, bez ohledu na to, co to způsobí. Spekulace se z pochybné činnosti, za jakou byla pokládána před desetiletími, stala váženým podnikáním, s nadsázkou nejbohulibější činností.
A bublina splaskla. Není první. Už tu byla internetová bublina, ale ta nezpůsobila globální škody. Tohle je horší. Nejsem USAfób, ale tahle krize vznikla tam a ne v KLDR nebo na Kubě, a šíří se jako mor. Ted samozřejmě je na řadě hledání viníků a na ráně je sociální stát. Protože občan tu není od toho, aby mohl normálně žít, pracovat a utrácet (!), ale je to LIDSKÝ ZDROJ. Nakonec v Číně je pracovní síla levnější.
Zajímavé ovšem je, že hlasatelé téhle filosofie SEBE A SVÉ RODINY to toho jaksi nezahrnují.Všichni si žijí velmi slušně a hodně nad poměry vzhledem k tomu, co produkují. Až se všichni ti manažeři, představenstva a dozorčí rady (a ústavní činitelé) rozhodnou ořezat SVŮJ sociální stát jako první a jít příkladem, bude mít smysl se do toho "přežitku" navážet.
Praxe je ale jiná. Odrbou se jen ti z druhé půlky příjmové hierarchie. A bezdomovci se vsadí do vězení. Otázkou je, kdy a kde to někde rupne a začnou masové nepokoje. Tyhle věci jsou schopny se rozšířit bez ohledu na hranice, euro neeuro. Není, po čem toužit, tohle semele všechny, ale riziko plíživě stoupá. Jde z toho dost strach.
02. 12. 2011 | 11:15

český maloměšťák napsal(a):

ad Silvie
Ještě krátká dokumentace Silviiných vhledů.
/blog Kozusnik : Silvie napsal(a):
padá vám burza, zatímco se tady vykecáváte...
30. 11. 2011 | 19:34
---------------------
Porovnáním uvedené doby a burzovních indexů v té době otevřených burz zjistíte, že Silvie si dokonce plete růst s poklesem.
Není nad žvatlalku Silvii - amaterskou ekonomku a profesionálního proroka. /já bych ji ale nedal za její proroctví - poslední ohledně Kč...ani vindru...a doporučuji všem, kdo má všech pohromadě - ať se jimi neřídí - prodělali by ..../

Většinou takoví vidí ve všech kolem vyžírky a parazity. /zdokumentováno v Silviiných příspěvcích nejen na blogu pana Kozušníka - jejími výroky/.
A rochní si v osobních urážkách /domnívají se totiž, že svou snahu o snížení ega protivníka promění ve zvýšení svého miniaturního ega - bohužel je kvalita a stav tohoto pokusu většinou taková, že jejich ego je na tom poté ještě hůře než bylo před začátkem takového pokusu/.
Známkou ve virtuálním prostoru tohoto je nárůst gramatických chyb a dalších urážek a vulgarismů.

Ale může jít pouze o obyčejnou duševní chorobu. Stihomam - "všichni kolem mě jsou paraziti a profesní břídilové - a já je musím živit".

Nevím - na tu dálku jsou to stejné spekulace, jako většina našich příspěvků o kauzaistice krize zde.
02. 12. 2011 | 11:21

chinolog napsal(a):

Silvie napsal(a):

"Šlapko,

jak to děláte, že i hovor o hraboši polním dokážete stočit na Čínu?!
Máte šikmé oči?"

Patrně zachytil směr dalšího vývoje. Na rozdíl od vás, madam.
02. 12. 2011 | 11:22

JK napsal(a):

Perfektní... podepisuji, myslím si přesně to samé... euro nic nezpůsobilo, vliv monetární na chod ekonomiky je v řádu několika procent, zdaleka né takový, jak se o něm pořád píše...
02. 12. 2011 | 11:22

český maloměšťák napsal(a):

Zřejmě ale půjde o duševní poruchu.
Dotyčná osoba totiž stále slysší hlas své matky /šlapka/ - a tak se s touto halucinancí snaží vyrovnat formou projikace zde.

No - doufejme, že poblíž ní se nevyskytují například malé děti či nějaká bezbranná zvířátka /například hraboši/.

Mějme s ní proto trpělivost a soucit. /ti movitější by snad mohli tyto krásné lidské vlastnosti vyjádřit i třeba fyzicky - její matka (šlapka) ji zřejmě řemeslo řádně nenaučila - a tak má bohužel dost volného času - jenže nic nevydělává....prosím zejména zemědělce /i když to josu podle Silvie paraziti/ a kožešníky....zima je přede dveřmi..../
02. 12. 2011 | 11:25

Silvie napsal(a):

Šlapko,

ale, ale.... nějak jsme se rozvášnili. Ono si to tak skvěle pamatuje moje repliky.
To vám musím sakra ležet v žaludku, když věnujete tolik drahocenné pozornosti tak bezcenné osobě.

Musím přiznat, že já vaše příspěvky tak dokonale neznám.
Zaznamenala jsem pouze "Kozloistán zelený" a "Čínu" v mnoha variacích.
Neměl byste to léčit? Tu fixaci na mou osobu.
02. 12. 2011 | 11:26

Silvie napsal(a):

šlapko,

a ještě prosím o tu analýzu, jak to bude s tím eurem.
Slovo odborníka je pro mne svaté.
02. 12. 2011 | 11:28

reppop napsal(a):

Ing.Břetislav Marek napsal(a):
správný ekonomický model musí být budován tak, že je postaven na zákonech přírody, řádu lidí a je řízen tak že vede k ROZVOJI většiny lidské společnosti, založené na solidaritě, spolupráci, kooperaci, vytvořené k ŽITÍ, PŘEŽITÍ a UŽITÍ si života na této PLANETĚ zemi !!
02. 12. 2011 | 00:39

Souhlasím s uvedeným. Je naprosto nezbytné odstranění současné stupidní neoliberální ideologie, která je v rozporu s přírodními zákony, když zdůrazňuje převahu konkurence (neustálého soutěžení) nad kooperací ve společnosti.
Dnes již existuje dostatek přesvědčivých důkazů, že sociální organismy (i obecně všechny systémy v přírodě) upřednostňují kooperaci nad konkurencí svých složek. To se samozřejmě týká i systému "lidská společnost". Stupidní (= protivící se přírodním zákonům) ideologie produkují neefektivitu společností, které se jimi řídí a neefektivita plodí (zbytečné) zlo. Tudíž velmi efektivní způsob jak umenšit míru zla v současném lidském společenství, je vykořenění neoliberální ideologie fetišizující soutěžení (Trh) ve všech sférách života. Neoliberální ideologie je závažná porucha v systému "lidská společnost". A systémy se opravují odstraňováním poruch. Podrobněji odkazuji na mou diskusi s několika kolegy v blogu S. Komárka:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/stanislav-komarek.php?itemid=14916
02. 12. 2011 | 11:42

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
to asi nebude reklama.Gemini je jednou z největších zaměstnaneckých agentur a podle textu by měl tento materiál sloužit jako orientační pro zaměstanavatele (hlavně patrně zahraniční), kteří potřebují základní informace pro nákladové kalkulace. Je jasné, že budou regionální rozdíly. Uvedené platy se týkají tří nejvyspělejších oblastí - Shanghai, Beijing and Guangzhou a jinde budou nepochybně nižší, nicméně se domnívám, že i tak to vyvrací stále ještě trvající představu o Číňanovi pracujícímu za misku rýže.
02. 12. 2011 | 11:43

Silvie napsal(a):

Pro Šlapku,
aby konečně pochopil, jak se to má s těmi dotacemi! Inteligent!
Extrémního stupně dosáhlo poskytování zemědělských dotací v rámci EU - nejen, že na ně jde 40 %!!!!!!!!!!!!!!!!!!! rozpočtu EU, ale důsledkem je nekonkurenceschopnost!!!!!!!!!!!!!!!!!! evropského zemědělství, protekcionismus, celní bariéry a tudíž překážka volného obchodu, vyšší ceny pro spotřebitele, neschopnost vyrovnat se s nadprodukcí, omezování práva na svobodné podnikání atd. Celá oblast je regulována ad absurdum, zemědělci jsou zahlceni administrativou kolem žádostí o dotace, na všechno existují kvóty - úředníci určují co, kolik, za kolik, kde a kdo smí co pěstovat a vyrábět. Smrtící je tato politika pro rozvojové země, které nemohou své potraviny a výrobky dodávat na evropský trh. Špatné svědomí si EU vykupuje potravinovou a finanční pomocí, kterou zemědělství rozvojových zemí dále ruinuje. Přitom z tohoto vlaku nemůže vystoupit ani jednotlivec, ani stát, protože by dotovanému okolí nebyl schopen konkurovat. Většině lidí je už jasné, že tudy cesta nevede, ovšem rozetnutí tohoto bludného kruhu brání mocné lobby jak zemědělců, nejvíce francouzských, ale i jiných a samozřejmě úřednictva - jak unijního, tak v jednotlivých (nikoli všech) státech. Na zemědělství je nesmyslnost dotací vidět poměrně jasně. Jak je to ale s jinými oblastmi?

Položme si otázku: Má se dotovat průmysl, obchod, služby? Většina asi odpoví ne. A co drobné podnikání? Tady už to tak jasné nebude. A co teprve, přijde-li na řadu kultura, sport, sociální služby! Zkusme si odpovědět, jestli se mají dotovat domovy důchodců. Váhání bude asi pořád větší, podíl ano se bude zvyšovat. Proč?

Prostě proto, že jsme si zvykli. Jakmile jde o "ušlechtilé" záležitosti, souhlas s dotacemi se zvýší. Ať si někdo zkusí vyslovit názor, že domovy důchodců dotace nepotřebují!

Nepotřebují. Neexistuje oblast, kde by byly dotace nezbytné. Cokoli, co je nutné financovat z veřejných prostředků, může být financováno podle předem daných jasných a zákonem stanovených pravidel. Řetězec občan - obec - region - stát může být vždy respektován. Existuje-li konečný uživatel - a ten existuje v drtivé většině případů - má být financován on. Ať už je konečným uživatelem žák, bezmocná osoba, opuštěné dítě. Lidem (potažmo obcím) je třeba ponechat co nejvíce peněz v jejich kapse, aby se mohli sami rozhodnout, co je pro ně důležité.

Je třeba přestat deformovat trh jakýmikoli subvencemi. Místo dotací na tvorbu pracovních míst je třeba uvolnit trh práce, deregulovat nájemné a nechat vzniknout funkční trh s byty. Namísto diskriminačních investičních pobídek je třeba snížit daňovou zátěž, zjednodušit pravidla pro podnikání, uvolnit trh práce, podpořit vzdělání a zajistit vymahatelnost práva.

Ochrana přírody je důležitá a je potřeba.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To ale neznamená, že je potřeba dotovat výrobu mnohonásobně dražší energie z větrných elektráren. Daleko účinnější metodou jsou investice do vědy a výzkumu - tam je naděje, že bude nalezeno řešení, které skutečně pomůže. Dotacemi dosáhneme pravého opaku, protože ty naopak finanční prostředky z oblasti výzkumu odvádějí. Jak státní (použijí se na dotace), tak soukromé - dotované subjekty nemají zájem na změně pro ně momentálně výhodného stavu.

Mensa
02. 12. 2011 | 11:50

Dáša N. napsal(a):

Dnes to vypadá, že autor použil nějaký lepší šampón.
Lituji, že jsme nebyli tak odvážní, jako jsou Slováci. Kdoví, kdy bude příležitost se k Euru připojit.
02. 12. 2011 | 11:55

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Pokud bychom vzali v potaz nezaměstnanost /jistě - je to historická danost - nesrovnávat s nedobrovolnou nezaměstnaností v důsledku hospodářských cyklů a strukturálních změn v tradičních průmyslových zemích/ a průměrnou hodinovou mzdu v celé Číně - tak ta miska rýže není až tak daleko od pravdy.
Ale jsme uvyklí nezaměstnanecké nulové či negativní /v Číně ponejvíce nulové/ příjmy do konstrukce průmšrné mzdy nezapočítávat.

Krátká odbočka - zajímavé v tomto kontextu jsou i údaje o nezaměstnanosti v USA - mainstreamově se redukují na počty žadatelů a těch co pobírají podporu v nezaměstnanosti.
A trhy nám vesele jdou nahoru - na základě těchto čísel.
Skutečnost je ale o mnoho bolavější.

Jenže ze skutečnosti mají politikové strach. Z ničeho či z nikoho nemají tak velký strach jako z co nejpravdivějšího popisu skutečnosti.

Ještě na doplnění /přehledněji udělaná statistika/ :

http://www.clb.org.hk/en/node/100206

"...However, as wage levels increased, so did discrepancies between different sectors, types of ownership and regions. In general, average monthly wages were higher in share-holding, foreign-owned and state-owned enterprises, and were lowest in locally funded enterprises, with wages in enterprises owned by Hong Kong and Taiwanese businesses in the middle ..."

Nestojím o hádky. Ale ten váš zdroj není relevantní. Jde skutečně spíše o soubor inzerovaných míst - nestrukturovaných /dle vlastnictví, regionu..../. O propagační materiál.
Mohl byste to uznat, ne ? :))

K otázce. Jistě - ale dokládat nějaký soud nepříliš relevantním zdrojem není prozíravé. Je to lehce zpochybnitelné a tak se to obrací proti Vám.
02. 12. 2011 | 11:58

český maloměšťák napsal(a):

Xury
"...A more significant gap emerged between different occupations and industrial sectors, and especially between low-skilled and highly-skilled workers (statistics: Monthly average wages by sector 2006-2007). In 2009, the average monthly wage of those employed in primary industries was only 1,196 yuan, less than a quarter of the average wage of those working in financial services (5,033 yuan), and the computer services industries (4,846 yuan).

The gap between urban and rural incomes also grew. ..."

Stejný zdroj informací.

Mějte se.
02. 12. 2011 | 12:00

Yosif K napsal(a):

JESTE ku propagatrce levnych hyposek pro dikrimonoivane mensiny Jane Schakowski a jejimu manzilkovi Robertu Creamerovi:
Kudy chodil, tudy krad, levicovy demokrat:

http://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Schakowsky

Creamer paid his own $100,000 salary with fraudulently obtained funds.[22] On April 5, 2006, Creamer was sentenced to five months in prison and 11 months of house arrest.[23] Creamer served his five-month incarceration at the Federal Correction Institute in Terre Haute, Indiana and was released on November 3, 2006.[24]
02. 12. 2011 | 12:12

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
nemyslím si, že bychom v tomto byli v nějakém zásadním sporu. Já osobně ten materiál považuji za orientační pro zákazníky Gemini. Nemyslím si, že by mohl být moc mimo mísu, protože tím by byla pro své klienty nevěrohodná. Nicméně pravděpodobně se týká jen těch nejvyspělejších oblastí, takže nepochybně není reprezentativní pro celou Čínu. Na druhé straně signálů o růstu čínských platů přibývá (naposledy jsem to četl v rozhovoru s majitelem firmy Bushman (je to Čech), který zmiňoval, že část výroby musel přesunout z Číny do jiné asijské země (teď si nevybavím jméno) právě kvůli růstu mzdových nákladů. V tomto budou mít některé sektory čínské ekonomiky (ty jednodušší) do budoucna problémy, protože jim už nyní konkurují Indie, Vietnam nebo Indonésie.
02. 12. 2011 | 12:13

Karel napsal(a):

Silvie
V naší ulici se nachází Školicí středisko pro majitele fotovoltaických elektráren. Je to starší rodinný dům, luxusně rekonstruovaný a nákladně vybavený nábytkem na míru, včetně miniparkoviště a zahrady opevněné neprůhledným plotem, z dotací EU dle poutače s vlajkou EU, na onom plotě umístěném. Když jdu kolem a představím si, že téměř dva měsíce slunce nevysvitlo, pak si vzpomenu na teorii stupidity, kterou tak krásně popisuje pan docent Koukolík.
02. 12. 2011 | 12:15

Ford napsal(a):

Nějak to hapruje. Krize nezačal z rozdrobené Evropě, ale v integrovaných Spojených státech Amerických. Takže itegrace v žádném případě. Tak to vypadá, že si to ohýbáte jak se to hodí. USA jsou možná liberální v některých lidských svobdach, ale jinak je to hnízdo regulovčíků jak v Evropě.
02. 12. 2011 | 12:39

Roman napsal(a):

Jasně že za krizi euro nemůže a příčiny dluhové krize jsou v USA, čtu tady spousty chytráků co by vše vymysleli jinak-pánové nejde jen tak přeběhnout do rychlejšího vlaku,krize nechá vyhnít systém až do základů-bohužel.Mě štve že to odneseme my, kteří už mají bankovní krizi dávno za sebou,že se škrtá a ono to je úplně k ničemu když euro je před kolapsem, to je jako chystat se na bitvu a předem si zlomit nohu,jestli je dluh 100 nebo 150mld. je úplně jedno - lidem je třeba pustit teď peníze-vládu rozpočtové odp. je třeba mít v čele EU a ne u nás!
02. 12. 2011 | 12:47

rejpal napsal(a):

Ford
A já si vždycky myslel, že ten kapitalistickej vrah sedí na Wall Streetu. Za týden se možná dočtu, že USA je komunistickou zemí.
Jedním z argumentů (oprávněných) proti komunismu je, že je to utopie, nikde na světě není a býát nemůže. Ale když tady zastánci liberálního fundamentalismu šermují volným trhem, a jak to skvěle funguje - kde takováto země, kde to funguje, je? A když to funguje, proč taková není? Řekl bych, že je to stejná utopie. V historii, v malém měřitku, možná. I komunismus nejspíš krátce fungoval v Táboře.
Fundamentalismus je stejná pitomost, ať se hlásá pod rudou, modrou nebo třeba zelenou nebo fialovou fanglí. Výždycky nakonec způsobí jen spousty škod a zmařených životů.
02. 12. 2011 | 12:53

kelt napsal(a):

Yosif K,
Otázka-který federální zákona USA umoňuje vládě nařídit bankám,že musejí dát hypotéku na dům každému,kdo si o ni řekne?.
Pokud nejste schopen dát konkrétní odpověď,tak si ta moudra z
"Tea party"laskavě strčte za klobouk.
02. 12. 2011 | 13:04

resl napsal(a):

ještě budeme litovat, že jsme s eurem zaspali. to vše díky čnb, kde je dosazeno vedení z klausovy vůle dle toho, jak mu lezli do zadku. bankovní krize přejde, na to je evropa silná, ale my budem vyrábět a vyvážet za pár korun. hradního intrikána se to vzhledem k věku a okrádání státu ve formě jeho prezidentského platu, nedotkne. Utrpí ale jeho vnitřní sebevědomí a to ho i zničí.
02. 12. 2011 | 13:11

Pepa z depa napsal(a):

Milý autore, aniž bychom četli příspěvky ostatních diskutujících, protože jsou to pořád jedni a ti sjejní a jejich názor známe, TAK VÁM budeme velice oponovat a říkati, že jste také MIMO MÍSU, protože toto je klasika společensko ekonomického vývoje ve fázi EVOLUCE a té pověstné SPIRÁLE VÝVOJE, kdy se v prostoru, pohybu a čase, za působení KVANTITY A KVALITY mění evoluce v REVOLUCI a to protože, odumírá ZAHNÍVAJÍCÍ KAPITALISMUS. Tak co autore, již si přiznáte, že ten MARX MĚL PRAVDU? A jelikož my dialektičtí materialisté dobře víme, že PRAVDA NENÍ ABSOLUTNÍ, tak zákonitě budeme čekati, že i další společensko ekonomický řád se bude zákonitě ZDOKONALOVAT a všichni svorně doufáme, že jedním urychlujícím aspektem k tomuto ZDOKONALOVÁNÍ BUDE GENERÁLNÍ STÁVKA, vše další lze vyčísti na stránkách www.vymenilijsmepolitiky.cz a také v posledním srocení vykořisťovaných občanů ČR v rámci OBČANSKÝCH INICIATIV, které se shromážďují na www.ceska-archa.webnode.cz, no a název archa je jistě odvozen z názvu ARCHY NOEMOVI, kde se po potopě /kapitalismu/ shromažďují všichni, kteří chtějí udržeti PLANETU VE STAVU, že se na ní bude dáti dobře a smysluplně ŽÍTI. Tak to tak nějak okrajově připomínáme, aby OBČANSKÝ ODPOR neunikl pozornosti všem těm lumpům, mafiánům a demagogům. Tak krásný den přeje 4.+8. odboj a Pepa z depa alias JUDr. Josef Hörl, pro knížete a topáky, baron von Přeštic. KDO CHCE KAM, POMOZME MU TAM. Pepa z depa.
02. 12. 2011 | 13:17

Béda napsal(a):

Pepa z Depa,

Pepo, vydrž! Ty nástěnky děláš velice dobře. Zajisté se nakonec sejdeš na barikádě s Dalimírem (světu mír), IBM alias Ing. Břetislavem Markem a wbgardenem.

Vydržte kucí. Vaše příspěvky do diskuse jsou vždy velice věcné, k tématu, kultivované a poskutují hodně materiálu na "přemýšlení". Jako ty svazácké nástěnky.
02. 12. 2011 | 13:24

kelt napsal(a):

Kalousek dnes-"padne-li euro,půjde nám i o přežití".Výborně,takže díky koruně již nejsme ostrůvek stability v bouří zmítané Evropě,jak dříve kázal,ale třtina ve větru se klátící.
Dle profesora ekonomie honoris causa a kandidáta na Nobelovu cenu v oboru klimatologie, krize je jako chřipka,přijde a za týden odejde.
Komu tedy máme věřit?Chemikovi,nebo klimatologovi?
Já věřím tomu,že na nás chystá pod pláštíkem obav o osud eura Kalousek další prasárnu,jak z nás dostat další peníze na zalepení děr ve SR,který dokázal za etapu svého působení ve funkci MF dokonale rozvrátit,tím že úspěšní/zloději a rozkrádači veřejných peněz/nesmějí být trestání progresivní daní,nedej Bože zákonem o majetkových přiznáních,neb by nám mohli odplout na Bahamy,nebo na Belize.
Hlavně,že se Nečas pochválil,jak úspěšně bojuje proti korupci,takže za poslední rok jsme spadli v žebříčku hodnocení míry korupce o 4 místa mezi vybranou společnost zemí "bakšiše".
02. 12. 2011 | 13:25

český maloměšťák napsal(a):

http://www.novinky.cz/finance/250417-telefonica-o2-se-chysta-opustit-cr-rika-zdroj-z-firmy.html

"...Důvodem je vysoký dluh ve výši 55 miliard eur (asi 1,4 biliónu korun), což firmu jednoznačně brzdí v investování do nových segmentů. Pro rok 2012 potřebuje společnost navíc podle FDT na refinancování dluhu zhruba čtyři miliardy eur (asi 101 miliard korun), výrazně jí totiž stouply úrokové sazby...."

Nejen státy a banky jsou zadluženy.
I firmy.
Domácnosti.

Takže kde je ten fundament, ta příčina ? Stále je to ten státní sektor ? " Vyžírky v Bruselu" ?
Nebo je za tím něco objektivnějšího ? Tkzv. objektivní nutnost financovat růst /respektive dnes již stagnaci/ dluhem. Nutnost vynucená diskrepancemi v příjmové struktuře společnosti, spoléháním se na příslib ricardovského blaha proudícího ke všem zúčastněným v procesech globalizace a inflací výskytu ulhaných a zlodějských byrokraticko - partajnických struktur, které se chovají dlouhodobě jako krysy ve společné spíži navenek a služebníčkové umouněníčkové ve vztahu ke svým patronům v soukromém sektoru.

To není o idelogickém boji. To je o sčítání, odčítání, násobení, dělení...a nohdy i umocňování.
02. 12. 2011 | 13:29

Bedřich z Xeenemünde napsal(a):

Némlich jako ty tvoje, Bedřichu. Vydrž.
02. 12. 2011 | 13:38

český maloměšťák napsal(a):

kelt
Kdyby něco takového pronesl Romiculus Kalousius kdysi v římském Senátě - skončil by jako potrava lvů.
On používá to "my" až podezřele často. /např. via krev, pot a slzy/
Takový tím "my" ve skutečnosti míní " vy" a přitom sám pro sebe má svůj vůastní, individuální plán.

Kolega mně před nedávnem vykládal cosi o symptomu 20 M.
20 milionů Kč je třeba si přes erár nakrást, aby člověk měl záchranný polětář pro případ skutečně špatných časů.
A že prý i takoví ti téměř nýmandi ve státní správě doufají, že se jim to jednou podaří.

Bloudi - kdyby raději pozudávali ty, kterým se to tealně daří a podařilo - žilo by se jim i nám lépe. V dlouhodobém horizontu.

/vím - suma je to ve srovnání s nejmenovanými žraloky malá - ale vhodně diverzifikovaná - USD, nemovitost v důchodcovských rájích vyspšlých zemí světa, akcie energetických firem, zlato, NE RD...dá se.
Při troše skromnosti se dá přežít i to nejhorší..../

Jak jsem koupil - tak prodávám.
/Besser ale vilu na Floridě považuje jen za malichernost...takže možná že jsem koupil špatně..../
02. 12. 2011 | 13:39

Yosif K napsal(a):

Pane Cesky Malomestaku, co tedy navrhujete delat s touto straslivou nespravedlnosti ze kvalifikovany proles vydelava vice nez nekvalifikovany proles a ze "nuzky se rozeviraji"?

02. 12. 2011 | 12:00
"...A more significant gap emerged between different occupations and industrial sectors, and especially between low-skilled and highly-skilled workers (statistics: Monthly average wages by sector 2006-2007)."

Opatreni mozna jsou:
A) zvysit minimalni mzdy - a pak bude tech nezamestnanych proles jeste vice.
B) Snizit prival ilegalnich nekvalifikovanych proles z ciziny - to by skutecne pomohlo, protoze v USA odhadem maka na 14 milionu ilegalnich imigrantu, hlavne hispanos.

Bodu B se vsak urputne brani demokrate, protoze naturalizovani ilegalni imigranti tradicne voli ze 70% demokraty. Dale by bylo nutno postavit na hranicich s Mexikem "zeleznou oponu" coz by stalo par desitek milard US$ a patricne naklady na jeji hlidani - dale by bylo nutno daleko vice stihat nezakonne zamestnavani nacerno.
02. 12. 2011 | 13:56

aga napsal(a):

rejpal

.. I komunismus nejspíš krátce fungoval v Táboře. ..

To spíš křesťanství (které taky nikdy nikde společensky nefungovalo, nikdy nepřekročilo bariéru dělící SZ od NZ). Komunismus v tom slova smyslu, jak ho vnímáme, se nesnáší s vírou. To už spíš izraelské kibucy.
02. 12. 2011 | 14:08

Dale Cooper napsal(a):

Yosif K,
Já bych tu větu změnil:
A tremendous gap emerged between different occupations and industrial sectors, and especially between every workers and bank managers. - Takhle to vystihuje realitu daleko lépe.
V každém případě by to chtělo hlavně nastěhovat zpátky průmysl a další obory s přidanou hodnotou. Služby nikoho neuživí. Ekonomika není perpetuum mobile.
02. 12. 2011 | 14:08

stehno napsal(a):

Kalousek: Pokud krachne eurozóna, bude Česko bojovat o přežití

Proboha, kam jsme se to dostali?

Nebo jak to ten velký chemik mysle, že by mohlo Česko zmizet z mapy Evropy? Není to šíření poplačné zprávy? Na to máme paragrafy.
02. 12. 2011 | 14:12

Pepa Řepa napsal(a):

Sedláčku, Sedláčku
vy-takový chytrý člověk- a takový sešup. Řadíte se po bok integristům, ojrointerbrigadistům ba přímo hujerům.
Když padne ojro, bude druhý den válka? Horká, studená nebo jen obchodní?
Jakto, že spolu neválčí státy bez eura?
Když se ještě víc semkneme jako slepice před deštěm, když nadřadíme politický rozměr nad pragmatickou, ekonomickou úvahou vyřešíme krizi?
To říkáte Vy-ekonom?

To Vám nestačilo jednání EU o sankcích proti Iránu?
Evropské země mají různé ekonomické zájmy, jeden je pro embargo, druhý ne, protože čile kšeftuje.
Jak jim to chcete z jednoho centra nadiktovat?
Chcete jim-v době krize- kompenzovat ztráty? Z čeho?
Myslíte, že si tím obyvatele získáte?
Uvědomujete si, že házíte jakékoliv zbytky demokratického rozhodování přes palubu?
02. 12. 2011 | 14:13

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K
Pokud byste si kopil infravidění - mohl byste i přes svou vlčí mlhu zaregistrovat, že zmíněný text se vůbec netýká USA.
A také kontext, ve kterém byl uveden - nebyl v kontextu řešení vámi uváděného - ale byl naprosto jiný.

Ale to je vám - známému to oslomůstkaři jedno, že.....
/na jiném blogu jsem prohlásil, že v rámci duševní hygieny se snažím vaše příspěvky nečíst - zkuste tedy můj nick nezmiňovat, ano ? - mě to pak zbytečně dráždí slinivku v tom horším případě, bránici v tom lepším..../
02. 12. 2011 | 14:20

franky napsal(a):

Směs paliva a vzduchu jsou rozhodujícími zdroji výkonu správně seřízeného spalovacího motoru jako pohonné jednotky. Ekonomika a politika ve vzájemné provázanosti jsou rozhodujícími zdroji výkonnosti ekonomicko-společenského systému. Vykazuje ekonomicko-společenský systém dlouhodobě (od konce 70tých let) znaky stále se snižujícího výkonu? Mluví se o krizi. Jedná se o krizi ekonomické části, či krizi společenské části systému, nebo se jedná o krizi v obou částech systému? Jedná se o krizi způsobenou nízkou efektivností ekonomicko-společenského systému, nebo se jedná o krizi způsobenou nízkou efektivitou ekonomicko-společenského systému? A když budeme konstatovat, že se jedná o krizi způsobenou jak nízkou efektivitou tak nízkou efektivností, pak vzniká legitimní otázka: Kde začaly první příznaky krize? V oblasti efektivnosti systému, nebo v oblasti efektivity systému? V návaznosti na příčiny a důsledky společenského rozvoje dospějeme jednoznačně k závěru. Ekonomicko-společenský systém přestal zajišťovat výstupy v kvantitě a kvalitě, které vyžaduje lidská společnost na daném stupni rozvoje, přestal zajišťovat potřebnou úroveň efektivity. A protože problémy klesající efektivity nebyly řešeny (a dodnes nejsou) začaly se projevovat poklesem efektivnosti, která na rozdíl od efektivity je lépe měřitelná,viditelná a prostřednictvím peněz více hmatatelná. Tak jako benzin v motoru tak Euro ve společnosti nemůže být příčinou, ale ani důsledkem krize systému. Je jen jedním z prvků, který není využíván k optimalizaci chodu systému.
02. 12. 2011 | 14:22

český maloměšťák napsal(a):

stehno
On ten inženýr Kalousek má u veřejnosti dnes zhruba takový kredit, že jakoby tímto říkal :
" Utahujte si opasky, ceďte krev a roňte pot...my si to tady zatím pěkně roztajlujem..ale pozor - nezapomněli jsme na svou politickou odpovědnost vůči vaší budoucnosti - myslíme i na vás - odměna čeká i vás.....almužny místo dúchodů"

Horrible. Ten jeho pan Vorel už má tu pěnovku značně nakouřenou....divím se mu, že mu tam toho maskota furt dělá.
02. 12. 2011 | 14:29

Pepa Řepa napsal(a):

český maloměšťák napsal(a
/na jiném blogu jsem prohlásil..............

Poslední stadium, progresivní paralýza v přímém přenosu.
Jeden takový, který citoval sám sebe a svoji hloupost, kterou zasvinil jiné blogy už tu byl.
Tuším, že se jmenoval Wendýsek Dočekal nebo tak nějak.
02. 12. 2011 | 14:30

aga napsal(a):

franky

Odkud víte, co vyžaduje lidská společost na daném stupni vývoje?? Já například požaduju, aby na společnost nebylo pohlíženo jako na spalovací motor, a aby život nebyl hodnocen podle nějaké pár vyvolenci definované efektivity nebo efektivnosti. Optimalizace chodu systému - no fuj, jsem snad ozubeným kolečkem v nějakém převodovém systému? No, nejspíš tak na mne vlastník tohoto stroje pohlíží. Jak čteme vedle, v příštím kole mne zamýšlí legálně rozebírat na součástky a ty umísťovat do protekčních přístrojů.
02. 12. 2011 | 14:32

Klener napsal(a):

Velice moudrý a dobře zarugumentovaný názor pro zachování Eura Bohužel většina investorů (finanční trh)si myslí něco jiného.
Rustou rizikové přirážky dluhopisů, neklid a nervozita na akciových trzích, odklon od rizikových aktiv atd. Nečinnost politiků, neschopných provést nezbytné reformy. To bude nakonec asi důvod bankrotu celé Eurozony, a rozpadu.
02. 12. 2011 | 14:33

ZM napsal(a):

Je li krize způsobena předlužeností států, pak je základní otázka: jaká daňová soustava by musela v jednotlivých státech už před lety být, aby bylo možné mít vyrovnané rozpočty nebo mírně přebytkové?
02. 12. 2011 | 14:33

Pindal napsal(a):

Nevím nač čím všichni hloubáte. To co se děje, je závěrečná fáze přechodu k NWO naplánovaná již před více než 100 lety.
02. 12. 2011 | 14:35

imbecil napsal(a):

pepa řepa
"Jak jim to chcete z jednoho centra nadiktovat?
Chcete jim-v době krize- kompenzovat ztráty? Z čeho?
Myslíte, že si tím obyvatele získáte?
Uvědomujete si, že házíte jakékoliv zbytky demokratického rozhodování přes palubu?"

Pan Sedláček si na rozdíl od vás uvědomuje, že žádné demokrat. vládnutí neexistuje ani neexistovalo, a že v současných pohnutých chvílích musíme jednat hlavně rychle a pružně. Divadlo na demokracii musí jít dočasně stranou. To pochopí každý imbecil.
02. 12. 2011 | 14:40

Xury napsal(a):

Pro Dale Cooper:
"V každém případě by to chtělo hlavně nastěhovat zpátky průmysl a další obory s přidanou hodnotou. " - mám dotaz. Jak by se to mělo, podle vašeho názoru, prakticky provést. Děkuji za odpověď.
02. 12. 2011 | 14:41

honolulu napsal(a):

Pani Silvie,
zdravim Vas a chci Vam podekovat, ze pravidelne pisete. Nedejte se nicim odradit, hlavne ne "burzianem" a expertem na Wall Str. Tencokydou.
Ja se zde na Aktualne CZ nekdy opravdu zasmeji.
Jste hvezdou, tak se nedejte brzdit, ani panem
Zakem a jeho reakci na vas prispevek.

Pane Besser,
nevim kdo jste, ale chci Vam gratulovat k Vasemu podnikani na Floride. Podle realtoru expertu za dva roky prijde k vyraznemu obratu. Vpripade, ze mate potomky, tak delate dobre pro jejich budoucnost. Za 5 let si ani nevzpomenete na zacatecni - pripadne tezkosti.

Panove,
upozornuji vas vsechny, ze nynejsi vazne krize s nemovitostmi na Floride muze vyuzit kazdy z vas, at uz jste zubar, ministr, nebo nebo pan Starecek, ktery si nikdy nekoupil texasky.
(Ja jsem si je take nikdy nekoupil, pane Starecku. Jsou to pracovni kalhoty krivonohych, na konich rajtujicich masochistu).

Dovolte mi uvahu !
Na svete je velka nezamestnanost, ale sehnat instalatera je velmi tezka vec. Vsichni ti sikovni remeslnici bohatnou.

Dal jsem si vymalovat byt a kamaradsky Jugoslavec, ktery ho maloval rekl, ze ma pro me byt vetsi, (ktery nechci, nerad uklizim), ale jel jsem se tam podivat. On vlastni dum s 20 byty, ale administrativu (papiry) mu dela najata ucetni. Neumi pocitat a psat. Popiji Slivovici, maluje byty a bohatne, aniz by si to uvedomoval, protoze stale premysli, jak vyhladit vsechny Albance.

Pracoviti lide jsou vsichni VSUDE velmi uspesni. Kdyz jsem byl naposled v Cesku, tak jsem zabloudil na Morave a abych se uklidnil z uleku, tak jsem odstavil vuz a sel se projit po vesnici. Byla to pro me romanticka a exoticka prochazka.
Byl jsem vsak prekvapen, jak vsichni ti vesnicane intenzivne a zrucne pracovali.
Zminuji se o tom proto, ze mnoho lidi se boji uplne zbytecne kapitalistickeho sveta, ci Ameriky. Vrozene nadani k praci + sikovne ruce jsou zarukou k uspechu - kdyz jste tim, co okoli potrebuje. Treba tim instalaterem ci malirem pokoju.

Ted je zde nedostatek ridicu kamionu. Maji vice penez nez nekteri US inzenyri. Je na to vsak potreba udelat ridicak, ktery se jmenuje CDL. (Commercial Driver's Licence). Udelani tohoto ridicaku (skola) stoji $ 2800. Firmy to vsak radi zaplati za uchazece, kteri slibi, ze pro ne bude jezdit urcity cas.

A tak je to se vsim. Nekteri lide delaji vse a jini maji pouze nepotrebnou specializaci. Poucte se a pokorte kapitalisticky svet pojistenymi osobnimi bankovnimi konty a ty pak projasejte na plazi Waikiki s divokou Polynezankou, nebo
Locatehomes.com Nahlednete pro inspiraci a ignoruje ceny.
- To nejsou rady, je pokus o obohaceni perspektivy.
Prominte grama. a nadavejte mi az vecer, musim z domu.
02. 12. 2011 | 14:43

Lada napsal(a):

P. Sedlacku, mohl byste si precist clanek na blogu pana Tomskeho, ma daleko lepsi argumenty nez vy. Vase prazdne vykriky pro federalizaci Evropy jsou jen pouhym strasenim necim, co ve skutecnosti neni tak zavazny problem. Publikoval jste na toto tema nejakou relevantni analyzu? Zda se mi, ze jste medialne precenovanej jako ekonom.
02. 12. 2011 | 14:57

Pepa Řepa napsal(a):

mbecil napsal(a):
Divadlo na demokracii musí jít dočasně stranou. To pochopí každý imbecil.
----------------
Kde já to jen slyšel? Není to tak dávno. Trvalo to přes 40 let. Asi nejsem imbecil, hluboce se za to stydím.
02. 12. 2011 | 14:59

Realtoltek napsal(a):

Krize vnizkla protoze cely svet se zacina menit, zrudny farizejsko bankersky nedemokraticky a lzivy system pada na hubu a bude padat dal tak dlouho dokud se cely system nezmeni a ten se definitivne zmeni v roce 2012 a potom uz nebude na zemi misto pro banku,bankere a dalsi farizejce.
A vubec bych to ani jako krizi nenazval, lidi se zacinaji probouzet a zacinaji chapat pravdu v jakem to hnusnem systemu zijou....a kdo opanoval tento svet. Opanovali ho farizejsti bankeri a jejich poskokove a jejich pokrivene a chtive ego s jejich falesnou nerovnou hierarchii ktera brzo padne.
02. 12. 2011 | 15:06

Béda napsal(a):

český maloměšťák,

osobně si myslím, že Ing. Kalousek má dnes u veřejnosti podobný kredit jako RSDr. Jakeš na Červeném hrádku.

Antikorupční vláda rozpočtové odpovědnosti, kde rozpočet je tradičně na vodě a z korupce je podezřelý málem každý ministr v čele s Kalouskem 13 vyšetřovaným kvůli černým dírám v podřízeném resortu.
02. 12. 2011 | 15:08

ZM napsal(a):

Klener - používání slov jako bankrot nebo rozpad zní dost apokalipticky. Bez měny se žádný stát neobejde, takže těch variant řešení je jen několik. Buď konec používání eura ve všech státech, nebo konec používání eura v některých státech nebo několik různých řešení na principu jednotné evropské měnové politiky. Každopádně to bude hodně stát v jakémkoliv případě, na to je potřeba se připravit, dle rčení, že za chyby se platí.Že správný postup byl ten, že se euro nejdříve zavede jen v několika státech (Např. Německo, Rakousko, Nizozemí, Francie.Lucembursko,Finsko)a poté se případně rozšíří do dalších států je už teď každému jasné, dle rčení- po bitvě je každej generál.
02. 12. 2011 | 15:09

ZM napsal(a):

Béda - asi ne u všech, protože preference TOP09 jsou stále tuším kolem 10%.
02. 12. 2011 | 15:10

Realtoltek napsal(a):

Stari toltekove dobre vedeli ze k tomu dojde a proto je tu i maysky kalendar. Dokonce i v bibli je to jasne popsane co se bude dit a presne to se stane. Protoze cas a hmota vznika zpomalenim toho co je nekonecne rychle. A vse co se odehrava uz se davno stalo, to co se manifestuje je jen zpomalenim,..jen zaznam neceho co uz se davno odehralo.
02. 12. 2011 | 15:12

ZM napsal(a):

Realtoltek - pro ČR to platí dvojnásob. Zrovna čtu článek na novinkách o tom, jak provádí exekuce exekutor Vyžral. Jméno Vyžral je opravdu příznačné pro exekutora :)

http://www.novinky.cz/finance/251402-jak-drazi-exekutor-vyzral-polovina-domku-kvuli-dluhu-30-tisic.html?ref=boxD
02. 12. 2011 | 15:12

ZM napsal(a):

Béda - je velká pravděpodobnost, že ČSSD vyhraje příští volby. Kdo z ČSSD by dle vašeho názoru byl vhodným kandidátem na ministra financí ?
02. 12. 2011 | 15:15

Realtoltek napsal(a):

Lide uz davno zadne vladce nepotrebuji, nepotrebuji prezidenta ani politiky, lide uz davno muzou rozhodovat o vsem sami jako celek v transparentnich volbach. Kralove,Prezidenti, poslanci a vsichni ti jejich poskokove jsou jen farizejske vyzirky.
Nebo vysvetli mi nekdo proc uz lidi davno nehlasuji o zakonech atd sami uz na to davno je technologie. A verte ze kdyby lide hlasovali sami ...bez tech farizejskych poskoku...tak by na zemi nebyla ani valka a takovy bordel co je tu ted.
02. 12. 2011 | 15:22

zemedelec napsal(a):

Pane Honolulu.
Zajímavé.
Jak jste zaháčkovaný u těch prodejů domů.Vy nám nabízíte zachránit Americký problém.Vždyť mi ho máme tady, taky dost velký.Co kdyby se ty peníze investovali tady doma.Proč asi tyhle pánové,se snaží nakupovat v zahraničí.Jenom v domnění,že se jim na ty peníze nepřijde.
02. 12. 2011 | 15:27

Kuchař napsal(a):

Euro krizi nezpůsobilo, ale umožnilo.
Možná, že kdyby USA nebylo federací, že dopady chyb politiků a jejich nekompetentních zásahů do volného trhu by neměly tak fatální důsledky jak nyní.

Dneska je to tak daleko, že už můžeme jenom společně s Kalouskem prosit Boha o záchranu eura.

Vyhodit z Eurozóny všechny státy, kteří si myslí, že sociální stát je jen otázkou politické vůle a né výkonnosti ekonomiky a modlit se, že te zbytek to ustojí.
02. 12. 2011 | 15:31

rejpal napsal(a):

ZM
Bodejť ne. Jak nevolit stranu, jejíž ministr zastává názor, že odsouzený na podmínku je nevinný.
02. 12. 2011 | 15:33

vasja napsal(a):

imbecil napsal(a):
pepa řepa
Pan Sedláček si na rozdíl od vás uvědomuje, že žádné demokrat. vládnutí neexistuje ani neexistovalo, a že v současných pohnutých chvílích musíme jednat hlavně rychle a pružně. Divadlo na demokracii musí jít dočasně stranou. To pochopí každý imbecil.
----------------------------
Když to na mne vleze, pani Vasjová ani necekne. Až pak. Ona to taky tak chápe.
02. 12. 2011 | 15:41

rejpal napsal(a):

vasja
A čím vás bije?
02. 12. 2011 | 15:53

ooo napsal(a):

Klíčová otázka:
Když dáme dohromady patnáct alkoholiků,
vznikne tím jeden abstinent? :-)))
Zastánci hlubší evropské integrace tvrdí, že ano.
02. 12. 2011 | 16:02

:-))))))) napsal(a):

od 17 min....
https://www.youtube.com/user/filmgoria#p/search/0/PFFFOfxNG04

situace nasich ...... (armád, bank) bojujicich za blaho vsech narodu Evropy,
at uz chteji nebo nechteji,
je kromobycejne prizniva.....,
(......),
a proc ?
protoze abychom se vsichni meli dobre,
a proc ?
abychom zachranili civilizaci,
a proc ?
protoze si to......preje, a basta,
my se ale musime mit radi, protoze se v tom vezeme spolu,
jasny ?!
02. 12. 2011 | 16:07

Martin napsal(a):

Zajímavý článek, který říká kde krize nevznikla, ale už neřekne kde a proč vznikla.
Pro její pochopení se musíme totiž vrátit trochu do historie. V roce 1944 v Bretton Woods byl prosazen dolar jako světová rezervní měna a vláda USA se zavázala vyplatit kterékoliv vládě její dolary ve zlatě. Vedení mnoha válek bylo drahé a tak v roce 1971 za války ve Vietnamu poprvé odmítla vláda USA vyplatit dolary za zlato. Padl tzv. zlatý standard. Začalo hledání nové komodity, která by držela dolar a v roce 1973 podepsala vláda USA dohodu se Saudskou arábií, že se ropa bude prodávat pouze za dolary. Za to jí slíbila udržet Saudy u moci. Vznikl petrodolar a vláda USA mohla tisknout dolary v libovolném množství. Kdokoliv potřeboval ropu musel za svoje libry, marky, jeny, atd. nakoupit dolary a za ty mohl koupit ropu. USA jen tiskli papír a za něj si mohli dovézt libovolné zboží. Výroba se jim nevyplatila a byla přesunuta do Asie. V 90-tých letech po první válce v zálivu byly na Irák uvaleny sankce a v roce 1996 mu byl povolen program Ropa za potraviny. Peníze za Iráckou ropu šly na účet u OSN a za ně mohl Irák nakoupit potraviny a léky. Ale v roce 2000 požádal Saddám o převedení tohoto účtu na Euro. Dolar okamžitě začal padat a již v roce 2001 existoval plán invaze do Iráku. Tem se uskutečnil v roce 2003, do 3 měsíců byl účet u OSN opět převeden na dolary a týden poté přednesl prezident Bush z paluby letadlové lodi projev, kde řekl "Cíle mise byly splněny". V roce 2006 chtěl Irán otevřít svou vlastní ropnou burzu v jiných měnách, ale několik hodin před jejím otevřením byly porušeny podmořské kabely na Blízký východ. Burza byla otevřena v březnu 2008 a začal pád dolaru a hospodářská krize. Padla banka Bear Sterns, Lehman Brothers. Dnes se za dolar obchoduje už jen 50-60% ropy a to méně svět potřebuje dolarů. USA řešily deficit kvantitativním uvolňováním (tiskem) dolarů a to skončilo začátkem července 2011. Tento termín byl znám mnoho měsíců předem a vědělo se, že deficit USA nezmizí, ale půjdou s dluhopisy na trh. Bylo známo, že tak stáhnou z trhu hotovost, kterou si do té doby půjčovaly slabší země eurozóny a v Evropě nastane horké léto. Důsledkem ignorování tohoto stavu je současná dluhová krize a krize samotného eura.
02. 12. 2011 | 16:18

píše se v říši napsal(a):

http://translate.google.com/translate?hl=cs&ie=UTF8&rurl=translate.google.cz&sl=de&tl=cs&u=http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,800800,00.html
02. 12. 2011 | 16:18

Emissary napsal(a):

Pane Sedláčku,

je to marné, pořád jenom kecáte, chodíte kolem horké kaše, ale podstatu nikdy nejste schopen říct. Tak to už řekněte naplno, že krizi dluhovou zapříčinily předčasně předimenzované sociální systémy zemí EU a jevy s tím spojené a bude klid. Ne pro Vás, protože pak na Vás začnou útočit socialisté, argumentovat budou sociálními systémy skandinávských zemí, přitom je ani neznají. A odhaduji, že jako první začne ten Jehovista, je-li na drátě..
02. 12. 2011 | 16:23

Silvie napsal(a):

Honolulu,

zdravím. Jak bylo na rybách?
Pokud jde o Bessera ,tak je tu malý problémeček - on pán sice chytře investoval na Floridě a do jedné firmičky, ale zapomněl to, coby ministr kultůry (zubař!) jaksi sdělit.
My už bychom ani neuměli žít bez každotýdenního dávky emocí v podobě provalení nějakého rajcovního skandálu, korupce nebo tunýlku.

Investovat na Floride ,když žijete v Čechách? No, nevím.
My jsme přikoupili před pár lety výhodně kvalitní zemědělskou půdu - teď dokoupíme nějakého pašíka, slepice, husy a kachny a já se rozpomenu, jak naše babča pěstovala brambory a zeleninu.

A pokud jde o ten kapitalismus, tak bych našince moc nedráždil. My si jeho výdobytků užíváme teď plnými doušky.
A ještě nejspíš chvíli budeme - pokud to nevezmou do ruky socani s bolševíky a neučiní tu ráj na zemi. Pan Sedláček bude ministrem financí.
02. 12. 2011 | 17:08

dědekababka napsal(a):

V tomto státě nám nepatří snad už ani příkopy u silnic...K tomu horda poddaných hradu v čele s hradním cintá něco o národních zájmech. Někdo tu napsal o těch říhajících u koryt .Mezi jednotlivými zvuky mumlaj něco o stejných šancích. Jsou tu jedinci přesvědčení o tom , že každý , zdůrazňuji , každý, může bejt bohatej pokud fachá...( Kolik já jen znám poctivejch lidí , kteří dřou a kterým oni říkají socky...) No dosmál jsem se , neb jim uniká základní postulát o Gaussově klobouku.To co zde blejou je jen hledání k ospravedlnění své nenažranosti. BTW nezávidím , žiji spokojeně , přesto bych nenechal člověka na chodníku umřít... Na rozdíl od některých. Budou to popírat. Tak čtěte pozorně co píšou. No a pak jsou tu psychopatogenní jednotlivci, jinak je nemohu nazvat. Buď nasíraj za prachy modrého týmu , nebo , a to je horší varianta , tomu opravdu věří. Spolek , kterej bezohledně vytváří otsidery neskončí dobře...
P.S.: honolulu , voni jsou fakt trotl...
02. 12. 2011 | 17:09

rejpal napsal(a):

dědekababka
Mádl a Issová se málo snažili, koukám.
02. 12. 2011 | 17:12

vasja napsal(a):

rejpal napsal(a):
vasja
A čím vás bije?
-----------------------
Dutkama. Přibalili jí tam i ňáký vrnítka a doprava byla zadarmo. A to se vyplati.
02. 12. 2011 | 17:14

rejpal napsal(a):

vasja
Moje používá bičík
02. 12. 2011 | 17:15

vasja napsal(a):

Rejpal.
Tak tohle je báze, na který se levoun s pravounem shodne. To je fajn. Jen tak dál.
Ať dou marxisti a kapitalisti.....
02. 12. 2011 | 17:25

rejpal napsal(a):

vasja
Právě že. Dobré SM je nad každou ideologii
02. 12. 2011 | 17:28

Glosator napsal(a):

Autor plete dohromady dvě věci, totiž CELNÍ unii (původní EHS) a MĚNOVOU unii. Skoro nikdo a určitě ne Václav Klaus nechce rušit celní unii. Ale odmítají měnovou unii zemí se zcela rozdílným inflačním cílením, daném jejich tradicemi a dost těžko předělatelným.
Mimochodem, je tu jistá paralela s rozdělením Československa. Řada "euroskeptiků" v podstatě nechce politickou garnituru rudozelených multi kulti magorů, kteří EU ovládají. A protože nedokáží tuto smečku odstranit, chtějí se jí zbavit tak, že EU opustí (úplně nebo jen částečně).
02. 12. 2011 | 17:31

Ambra napsal(a):

Sedláček vůbec nemá pravdu, možná umí lépe jezdit na kole než rozumí ekonomice. Euro za krizi může z velké části. A to Euro v takovém pojetí, jak si ho nadiktovalo hlavně Německo.
Právě Německo - a částečně i Francie - potřebovaly jednotnou a silnou měnu, aby obyvatelé méně vyspělých zemi eurozóny měli dostatečnou kupní sílu na odbyt jejich drahých výrobků. A tak podporovaly zadlužování těchto zemí, aby tím simulovaly odbyt pro svůj průmysl. Při daleko slabší Drachně vůči Marce (a případně ještě klesající hodnotě, jak by se dříve nebo později muselo stát) by si nikdo v Řecku nekupoval německé výrobky, ale výrobky z Číny, Indonesie či Koreje. (A správný ekonom by se musel zabývat i otázkou, jak daleco takto ovládané euro přispělo k devalvaci exportních možností třeba právě Řecka.)
V jediné věci má autor pravdu, že samotné euro za to nemůže, ale jednoznačně za to může imperiální systém řízení měnové politiky samotného Eura. Jen pro zajímavost. Podlost tohoto vedení eura Německem je možná i v tom, že si Němci ve skrytu duše asi představovali, že takhle se jim podaří zcentralizovat celou Evropskou unii, tak jako přes jednotnou měnu v 19. století došlo ke sjednocení Německa. Problémy Eura jsou pak jednoznačně dány staletí trvající snahou Německa nečistými způsoby dosáhnout evropské dominance. A všimněte si, že nebýt Německa, tak by se alespoň na nějakých opatřeních již eurozóna dávno shodla.
02. 12. 2011 | 18:09

M.Š. napsal(a):

Pan Sedláček objektivně popsal realitu...
Před lety jsem napsal,že hospodářské fungování EU je hloupost z jednoho prostého důvodu:"...členské státy nejsou schopny fungovat tak jak je EU nastaveno,jelikož ještě nedozrála doba,aby státy,politici a ovčané byli na takové úrovni,aby systém fungování EU přijali za své...(viz např.česko)".Pokud EU,tak jedině federální,včetně jednotného hospodářského a finančního systému.Pokud tohle nenastane,pak nemá žádný význam EU udržovat.
Také se ochotně a s povykem masmédií zapomíná kdo a odkud krize vzešla....,že to byly především anglosaské země,tedy liberální až neoliberální,včetně a především USA.Zřejmě není z ideologického hlediska dobré nelhat,psát a mluvit pravdu...
Když se podíváme na volební průzkumy,tak normální rozumný člověk zapochybuje,zda je ovčan po stránce mentální zdráv....a když si přečtete diskusní příspěvky,tak se nedá již pochybovat,že společnost je zásluhou masmediánů náležitě zpracovaná a tedy poddajná a ohebná.No,co není v masmediích jako by nebylo.Možná,že jde jen o přecenění rozumu a myšlení ovčanů....pak je ale zbytečné uvažovat o nějaké nápravě
věcí obecných.Pořád a stále se musí opakovat,politikové a suita přisluhovačů je věrným obrazem voličstva a ovčanů....a ten obraz je velice mizerný a rozmazaný.
02. 12. 2011 | 18:13

Pepa Řepa napsal(a):

Ambra
Drachnu neznám, u nás máme duchnu.
02. 12. 2011 | 18:20

Pepa Řepa napsal(a):

A všimněte si, že nebýt Německa, tak by se alespoň na nějakých opatřeních již eurozóna dávno shodla
----------
To nepochybně.
Že to Ggermán zaplatí, řekl bych.
02. 12. 2011 | 18:22

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
Fuj, Pepko !
Pomlouvání pod blogy je bakané..../navíc pod nickem/
To vás v pasťáku nenaučili ?
02. 12. 2011 | 18:31

honolulu napsal(a):

Pani Gajo,
k Vasemu prispevku 10:21.
Sex se dela zodpovedne a pro radost. Ne pro pruductions potomku. To je rozdil mezi hvezdnymi detmi z Atlantis a temi, kteri maji za predky opice vylihnute nekde v Malawi. Byl jsem vzdy strategicky a zodpovedny a moji predkove jsou hvezne deti....

Pane zemedelec, 15:27
krivdite mi. Psal jsem o tom prusvihu na Floride, protoze je to moznost jak vyuzit teto krizove situace k obohaceni a je to finnacni zajimavost.
Rozhodne ne proto, ze jsem "zahackovan" do neceho. Je mi to uplne jedno, budete-li nekdo na informaci reagovat ci ne.

Na blogu pana Kurase jsem o tom napsal vice.

Vim urcite, ze to pro nekoho neni, ale pro jineho je.
Amerika NEpotrebuje "zachranu" nekoho. Podcenujete jeji silu a dynamicnost.
Neverte tomu, ze kapitalismus spadl na hubu. A neverte levicovym blabolum. (Situaci u vas vsak neznam).

Dedekababka,
rozpnete kridla. Povznes te se. Chyba je ve vasem mysleni a ve vasich zivotnich strategiich. Shanejte informace a jak jich vyuzit pro vas benefit. Prestante premyslet o sockach, ale o tom kde prodavaji lepsiho frtana nez pije Kalousek.
Musim vam sverit prisne strezene tajemstvi...
Oni ti uspesni kapitaliste maji prd.l ze dvou pulek stejne jako Vy.

Pani Silvie,
zle bylo na rybach, zle. Oni ty potvory 100 mil od brehu jsou nejake vetsi a moc se brani. Zadna kooperace. Znicil jsem si svaly na rukou. Ani hrnek kafe jsem neudrzel bez bolesti. Nastesi lod prerusila toulani a zastavila 3 den v Key West, tak jsem se rozloucil + dalsich 5 rozmazlenych dedku a vypujcenym autem jsem se vratil do Fort Myers. Naucil jsem se vsak zajimavy recept. Vyskousim si ho o Vanocich.
Vim, ze barak na Floride neni pro vsechny. Je to vsak moznost, ktera urcite zmizi za nejakou dobu. Je to radost, ktera byla drive nedostupna pro nase lidi v Cesku. Ted dostupna docasne je.

To co delate se zemedelskou pudou je vyborna vec. Jakakoliv cinnost je lepsi nez sedet na zadku, byt negativni a stale plakat. Nemate vsak strach, ze az vse nabudujete, tak Vam to bude zkonfiskovaano sociality, kteri nemohou zit bez kradezi ?
Cetla jste, jak zakladali JZD a zavreli zemedelce ?
A v Rhodesii je Komousi ve jmenu socialismu vyvrazili. (Ted chcipaji hladem). Zase jsem politicky nekorektni, tak radej uz mlcim. Musim znovu pryc, vratim se pozdej. Drzte se v dobre nalade a pravidelne fackujte Tencokydu. Je to resident agent pekelniku.
02. 12. 2011 | 18:36

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
Pepko - váš guru a učitel honolulu - odkazuje na své moudra jinam.
Pepko - vadí - nevadí ?

Normálně bych to nazval neobjektivitou - ale u Pepky je to spíše stařecké chátrání. Měl by zajít na Drobkův blog...a porozhlédnout se tam po něčem echtovnějším, než co nosí momentálně na krku.
02. 12. 2011 | 18:39

santawizard napsal(a):

Nezapomínejte ,že nejprve ze všech zkrachovali české banky a nejprve ze všech se mezi sebou začali hádat,v otázce kdo je větší zloděj právě češi.Je proto stejně možné ,že nejprve ze všech evropanů potrestá Ježíš Kristus samotné čechy!!!
02. 12. 2011 | 18:52

A.N. napsal(a):

p. hlavní makroekonomický stratégu

Dům je plný plynu, čeká se kdo a kdy zazvoní :-))
02. 12. 2011 | 19:11

hasanfrom patthere napsal(a):

Čekali dlouho,
aby mohli tu svou snahu posunout zase o kus dál....pravidla nepravidla
02. 12. 2011 | 19:14

Ahoj napsal(a):

českému maloměšťákovi
nejen z frankrajch tisku,
krapánek reality pro důvěřivé a věřící

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1961847/ve-francii-se-vyostruji-vypady-proti-diktatu-berlina-hlavne-zleva.html
Ve Francii se vyostřují výpady proti diktátu Berlína, hlavně zleva :-)))
Hrozba zvýšené kontroly národních rozpočtů unijními orgány probudila u levice staré euroskeptické a protiněmecké nálady. Hledání lepšího řízení, o němž se diskutuje už několik týdnů, je vydáváno za výsledek diktátu Berlína, který se tak prý snaží prosadit svá pravidla, svůj model,
zkrátka vést politiku á la Bismarck. :-))))))))))))))))
(...)Je pravda, že kultura stability, kterou se Německo snaží naočkovat zbytku Evropy, není Francii vlastní.
(....) etc

http://www.investicniweb.cz/ekonomika/2011/12/2/clanky/banky-vs-staty-v-evrope-bitva-roku-2012-o-2-biliony-dolaru-muze-zacit/

http://www.finmag.cz/cs/finmag/anketa/anketa-proc-do-toho-evropsti-politici-poradne-neprasti/
Ve Francii budou prezidentské volby v roce 2012. V Německu parlamentní volby v roce 2013. V USA budou prezidentské volby v roce 2012. V Číně budou v roce 2012 volby do čela komunistické strany. V Rusku budou prezidentské volby v roce 2012. Každá z těchto nej velmocí je takhle blízko k volbám. Myslíte si, že se dohodnou na nějakém společném řešení, když bude každý mít v hlavě ještě víc než normálně ten svůj vlastní zájem?

(...)On totiž nikdo neví, jak ji vyřešit.
Jediné, co můžeme, je oddálit výbuch a připravit řízenou demolici. To je tak vše, co jde dělat.
Jenže všechny varianty řízené demolice jsou politicky neprůchodné. Kdo si sám odhlasuje hyperinflaci? Kdo si odhlasuje rozprodej národního majetku?
Domnívám se, že objem všeobecných dluhů je již tak velký, že je jakoukoliv evoluční metodou nesplatitelný. K tomu přistupuje fakt, že vlády nejsou schopny ani ochotny s tím něco dělat. Dále fakt, že nám o této situaci politici i bankéři trvale lžou. Postupně se na tuto situaci v tichosti připravují různé zájmové skupiny a za chvíli to bude lépe vidět.
Myslím si tedy, že řešením bude nějaký radikální postup typu měnová reforma, kolaps měn, znárodnění úspor, devalvace penzí, zásadní politický převrat v některé z klíčových zemí, vystoupení z měnové unie, faktické zrušení zastupitelské národní demokracie, uzavření bankomatů (jako praktický jev) a podobně.
Kdy to přijde není jasné,
ale spouštěcím mechanizmem může být ledacos - od státních bankrotů, přes spuštění uplatňování CDS převyšujích patrně násobně svým objemem již tak nepředstavitelnou výši dluhů, atd.
02. 12. 2011 | 19:20

ahoj napsal(a):

Politiky bych rozdělil do dvou skupin.
Jedni, kteří vůbec neví co se děje.
Druzí, kteří ví, či alespoň tuší.
U těch, co neví, vůbec po příčině, proč nic neřeší, jak stojí otázka, ani nepátrejme. Pak je zde tedy k analýze důvodů nečinnosti ta druhá skupina.
Pokud chci řešit problém (nemoc), musím nalézt její příčinu a musím ji pojmenovat, abych se vůbec mohl pokusit nalézt správný lék. Bez toho se nepohnu z místa. A to je první a zásadní problém této druhé skupiny. Museli by se totiž postavit před své voliče a prohlásit:
Zcela nekvalifikovaně jsme dopustili, iniciovali a i nadále podporujeme společenské chování, které vede k extrémnímu zadlužování našich budoucích generací. Také jsme znásilnili vůli vás, občanů (EU), a vehnali jsme vás do dobrodružné politické hry, která vyhovuje zájmům naší společenské třídy politbyrokracie a našim parťákům z fin. světa, kteří nám různými bonusy pomohou, abyste nás vy znovu zvolili. Navíc nám tato hra přerostla přes hlavu a my už ji ani neovládáme. Nemáme ochotu, zájem ani schopnosti nastalou situaci řešit a raději se pokusíme ještě nějakou dobu setrvat na svých pozicích, nacházet a ukazovat kolem sebe na zdánlivé viníky (fin. trhy, ratingové agentury) a vydržet, pokud možno, alespoň přes přicházející volby (Michl). I potom, až budeme znovu zvoleni, nic neuděláme (Obama), protože našim primárním zájmem je rozhodovat o co největší části vašeho života (Sarkozy). Navíc vám musíme říct, že účet za tuto naši práci zaplatíte vy, voliči, v devalvaci vašich úspor, ve vašich penzích a ve ztrátě vaší životní úrovně. Nejvíce na to doplatí ti z vás, kteří ekonomickou stránku svého života projektují s důvěrou ve státní pomoc. Žádáme vás, voliče, zvolte nás znovu, respektujte náš zájem na stále větších mocenských ambicích naší třídy. Děkujeme za projevenou důvěru.
Závěr: Politici nepřijmou žádné správné razantní řešení, není to v jejich zájmu, protože by museli přiznat podstatu problému a řešit pro ně nepříjemnou příčinu než pro voliče nepříjemné a pro ně přínosné následky, zdůvodňující jejich důležitost a nepostradatelnost.
Teprve až politici budou donuceni přiznat příčinu problému, můžeme aplikovat razantní řešení vedoucí k cíli a k uzdravení. Bohužel, léčba bude o to radikálnější, oč déle budeme přehlížet aktuální stav. V současné době jsme tak na úrovni amputací některých končetin, ač se lékařské konsilium zabývá manikurou nehtů.
Nesouhlasím se s názorem, že řešení situace jsou neznámá.

Souhlasím s tím, že není známo,
jak zajistit, aby voda tekla do kopce.
02. 12. 2011 | 19:21

rejpal napsal(a):

ahoj
Souhlasím s tím, že není známo,
jak zajistit, aby voda tekla do kopce.
Stačí čerpadlo
02. 12. 2011 | 20:05

aga napsal(a):

JEvymalovano

..Obávám se, že rozumný projekt sjednocené Evropy pohřbí dlouhodobý naprostý nedostatek zodpovědnosti a důslednosti při jeho uskutečňování..

Nevím, co je ROZUMNÉHO na projektu, který je uskutečňován v situaci, kdy je nedostatek zodpovědných a důsledných (a ochotných a schopných) lidí pro jeho uskutečnění? Rozumný projekt vyžaduje nejen vhodný plán, ale i vhodnou dobu a vhodné lidi. Každá věc hce svůj čas, a čas pro EU ještě nenazrál.
02. 12. 2011 | 20:07

český maloměšťák napsal(a):

ahoj
Myslel jste to asi dobře /a určitě i dobře napsal- ale na mě už je to v tuto páteční dobu moc dlouhé a obsažné.
Ale ostatní si to jistě přečtou.

Já už chci dnes jen tančit, zpívat a juchat.
:)
02. 12. 2011 | 20:50

Adam napsal(a):

Děkuji za slovo fundovaného odborníka , považují za banální říct , že mi mluvíte z duše , spíše mne zlobí odpor některých a je jich dost a živí je zejména hrad o neopodstatnění EÚ.To jsou fatální názory a také o tom , že trh vše vyřeší , do kdy nás tento narcis bude živit svými teoriemi.Vím ptám se zbytečně, Váš blog je výtečný a objektivní.
02. 12. 2011 | 20:57

Adam napsal(a):

Děkuji za slovo fundovaného odborníka , považují za banální říct , že mi mluvíte z duše , spíše mne zlobí odpor některých a je jich dost a živí je zejména hrad o neopodstatnění EÚ.To jsou fatální názory a také o tom , že trh vše vyřeší , do kdy nás tento narcis bude živit svými teoriemi.Vím ptám se zbytečně, Váš blog je výtečný a objektivní.
02. 12. 2011 | 20:58

santawizard napsal(a):

Oddlužovat se škrtama nebo dalšíma schodkama ,aby z toho byla nebo nebyla další revoluce a válka je velké tajemství člověka.Dneska si můžeš bud na všechno půjčit a nebo si na to musíš naspořit.Např.každý má dneska právo půjčovat a investovat svoje peníze jak uzná za vhodné a podobně má právo si půjčovat a nechat do sebe investovat,jak uzná za vhodné. .Peníze jsou však jenom jeden apoštol.V celém kabinetě je jich však několik.
02. 12. 2011 | 21:33

baba napsal(a):

Nikoho ani nenapadne řešit druhou stranu rovnice: finanční systém. Všichni se chovají, jako kdyby bankovní pravidla byla rovná chování živých organismů, ač je to jen prostý lidský výmysl.
Peníze, půjčování a pravidla, kterým se tahle činnost řídila se během dějin značně měnila. V naší západní křesťanské kultuře byli historicky jedinou skupinou, která měla oprávnění ke shromažďování a půjčovaní peněz židovští spoluobčané. V křesťanské civilizaci se vymáhání úroků považovalo za špinavé, proto tato práce byla nechána etniku které bylo považováno za méněcenné.
Pokud by se ale dodnes bankovnictví řídilo starými (židovskými) pravidly, tak by se musely dluhy pravidelně odpouštět, nejméně každý padesátý rok.
Milostivé léto má svůj původ na několika místech Bible, především pak v Lv 25,8-17 (Král, ČEP). Zde Hospodin přikazuje svému národu každý sedmý rok neobdělávat půdu a o to, co na ní vyroste, se podělit s chudými. Po sedmi sedmiletých obdobích, tedy každý padesátý rok, má být vyhlášeno milostivé léto, kdy mají být otroci izraelského původu propuštěni, a má jim být navrácen majetek, o který přišli.
Mám dojem, že by nám dnes prospělo, kdybychom udělali něco podobného: škrtli všechny dluhy a začali od začátku a líp. Jinak jde celá naše civilizace do kytek.
02. 12. 2011 | 21:37

rejpal napsal(a):

baba
Taky by ně zajímalo, co by se dělo, kdyby se v jednom okamžiku škrtly všehny dluhy. Nebo se aspoň od základu odečetly všechny již zaplcené úroky. Nastal by konec civilizace?
02. 12. 2011 | 21:50

honolulu napsal(a):

Pani doktorko Babo,
ja jsem si myslel, ze me mate rada a Vy zde na me vymyslite nejake ubytovani v popelnici. (21:37)
Kdyz nebudete platit bankam, tak banky nebudou platit mne, za to, co jsem do nich investoval. Vzdyt ja jsem jim pujcil penize....
Zasluzim si odmenu, jako kazdy investor.
Nebudou take platit penze Amikum a a ti me zde sezerou hladem.
Dluhy se platit musi !

Ale slysel jsem Vasi oblibenou pisen pri prejezdu hor v poradu ALEJ VZPOMINEK. Poslu Vam jeji slova (Pussycat - Mississippi 1991) najdete to na YouTube. Umite spivat ? Tak zacnete....
Pridam se zitra.
02. 12. 2011 | 22:56

Emissary napsal(a):

Babo,

Vy jste ale biblické číslo, dluhy jsou jen jeden z algoritmů, není je potřeba škrtat, vyjadřuji jen časovou hodnotu, je je třeba platit. A až to každý udělá, bude ráj na zemi. :)

Ale to socialista ne, ten se vyhýbá ve všech formách, a proto je na Zemi zdánlivé peklo. A master Sedláček, ten to tiše podporuje, ale přitom, rošťák jeden, myslí na něco jiné. Tak to je.

P.S Žádná druhá strana rovnice neexistuje od dob Einsteina. :)

Dobré ráno.
03. 12. 2011 | 01:40

honolulu napsal(a):

Pani doktorko Babo, pouze pro Vas.
Posilam Vam krasna slova Vasi oblibene pisne na povzneseni nalady, tak jak jsem Vam slibil.

Where you can hear a country song from far
and someone play the honky-tonk guitar
Where all the lights will go out one by one
The people join the sun
and the wind takes it away

Where the Mississippi rolls down to the sea
and lovers found the place they'd like to be
how many times before the song was ending
love and understanding
everywhere around

Mississippi, I'll remember you
whenever I should go away
I'll longing for the day
that I will be in dream there again
Mississippi, you be on my mind
everytime I hear this song
Mississippi roll along
until the end of time

Now the country song for ever lost its soul
when the guitar player turned to rock & roll
and everytime when summernights are failing
I always will be calling dreams of yesterday.

Mississippi, I'll remeber you
whenever I should go away
I'll be longing for the day
that I will be in dream there again
Mississippi, you be on my mind
everytime I hear this song
Mississippi roll along
until the end of time

everytime I hear this song
Mississippi roll along
until the end of time.

Pani doktorko Babo,
musite uznat, ze to slozila vznesena duse.
Kdyz si predstavite dalnici pres Apallachian Mountains a jizdu pri uplnku, pri takove hudbe odnekud z Nashville, tak vite ze existuje duse.
Az se to naucite, (YouTube, Pussycats-Mississippi 1991), chtel bych Vas poprosit, aby jste to zaspivala Bedovy. On je kralem levice a ja ho chci zmenit.
03. 12. 2011 | 03:09

Béda napsal(a):

Tak jsme poplkali a tvůrci bublin, spekulativních nájezdů na ekonomiky, majitelé rodstoucích dluhů dál nerušeně vládnou světu skrze své tržně nakoupené politické loutky na špagátcích.

Dluh se prohlubuje, runy na ekonomiky dál úspěšně pokračují, bubliny nekončí. Nejlepší ministr pro spekulanty náhle probuzen z mlžného oparu ostrovní stability křižujíc se slibuje věřícím (i nevěřícím) pod kůrem Sodomu a Gomoru, proti které plánované škrcení je jenom hlazením a neškodným šimráním.

A kdesi v dáli jakoby již začínalo vzduchem vířit ducání válečných bubnů, pravidelně dusat bagančata nemyslících lidských válečných strojů, na městské dlažbě rachotit pásy tanků přinášejících řád a vyšší úroveň svobody, míru, humanity a demokracie.
03. 12. 2011 | 08:43

NevericiTomas napsal(a):

Eh tak nevim...tady mel pan Sedlacek nejakou slabou hodinku nebo co. Zpatlane do sebe ruzne pripady, kazdy s jinymi pricinami a jinym resenim. Svycarsko resi uplne jinou situaci nez napr. Madarsko. Jednem posiluje mena (diky padu eura), tak ze je to ohrozuje, druzi resi pujcky obcanu v cizi mene (asi je jasny, proc nedevalvovali), Rekove resi statni dluh, ktery by lepe vyresili s vlastni menou nez s Eurem, ktere je vic menou Nemeckou nez Reckou (stejne Italie, ktera je na pokraji krachu prestoze v poslednich 20ti letech hospodarila odpovedneji nez Nemci).
Uz vubec netusim jak Euro souvisi se cly? Jak by mohlo Euro zabranit zavedeni cel mezi staty eurozony? Tomu snad brani dohody o volnem pohybu kapitalu a sluzeb, ktere plati pro celny EU obecne nikoli specialni pro cleny Eurozony (nebo snad pro nas plati v EU nejaka cla?). Otazka zni, zda by situace v Evrope byla tak dramaticke nebyt Eura, ktere na jedne strane nasobi krizi ve statech clabych a zaroven ji prenasi na staty relativne zdrave.
03. 12. 2011 | 08:44

Lada napsal(a):

Plný souhlas pane Sedláček, za "krizi" nemůže žádné Euro, evropská integrace atd. Za krizi může naše rozežranost, finanční nekázeň a neschopnost vidět věci reálně. Evropská integrace musí pokračovat s velkými korekturami a zefektivěním celého bruselského aparátu včetně přenesení konkrétní odpovědnosti voličům na něj. Něco o té tolik omílané Itálii. Obchoduji s italskými firmami ještě z dob kdy tam měli liru. Po zavedení Eura byly tyto firmy vystaveny ohromnému konkurenčnímu tlaku. Ti, kteří se přizpůsobili, udělali pořádek ve firmě a zefektivnili firemní systém dnes prosperují a jsou srovnatelné s německými firmami. Ti co to neudělali a jeli dál ve starých kolejích ti prostě skončili. Tedy žádné čáry máry, jen selský rozum. A ten svinčík v naší (i jiných) státní správě je toho obdoba. Je potřeba vydřené peníze vydávat efektivně, nekrást a nezvyšovat jakékoli daně, vyjma těch, co jsou zcela společensky nespravedlivé. Přeji pěkný den :-)
03. 12. 2011 | 08:52

NevericiTomas napsal(a):

Dodatek: Tedy samozrejme ze je to primarne dluhova krize. Ale myslim ze snad nikdo pricetny nevtrdi, ze za tuhle krizi muze Euro. Euro ale muze za zpusob jakym v Evrope nyni probiha. Jak je mozne, ze USA se nehrouti pod naporem kachu Kalifornie? No FED ma kompletni skalu pravomoci centralni banky. ECB nema. US vlada je opravdu US vladou, ta EU je jen loutkove divadlo, US administrativa je skutecne volena a odpoevdna volicum za sve ciny, ta EU neni. Dluhova krize jen vynesla na povrch zabudovane problemy evropske integrace tak, jak byla nastavena v poslednich 20ti letech.
A ma smysl rikat "ja jsem to rikal", protoze poslednich 20 let byla jakakoli debata o nastavenem smeru integrace potlacovana s odkazy na nacionalismus a xenofobii, nedostatek inteligence atd. Takze treba ukazat nejen problem, ale take to, ze byla potlacovana jakakoli diskuze o nem. Protoze i to je jedna z pricin dnesnich problemu.
03. 12. 2011 | 09:38

NevericiTomas napsal(a):

Lada: "Tedy žádné čáry máry, jen selský rozum. A ten svinčík v naší (i jiných) státní správě je toho obdoba. Je potřeba vydřené peníze vydávat efektivně, nekrást a nezvyšovat jakékoli daně" tohle je priklad evropskych mytu a legend. Nemci v poslednich letech hospodarili mene odpovedneji nez Italove. Jenze Euro je nastaveno jako Nemecka mena. Je nastaveno pro jejich ekonomiku. A jak to bude postupvat, tak se se mnou klidne vsadte, ze driv nebo pozdeji se nekdo zepta: Proc, k*rva, by to melo byt zrovna podle Nemeckeho modelu? Britum uz myslim docela stoupa tlak v zilach.
03. 12. 2011 | 09:48

mudrland napsal(a):

bédo
Vycházeje z vašich analýz a predikcí dalšího vývoje ještě jednou se vás ptám:
Kdybyste toto všechno věděl před VLSR, cinkal byste?
Materiál k přemýšlení jste si nashromáždil sám, je tedy dostatečně hodnotný k přemýšlení, já jsem ho jenom doplnil o provokativní otázku.
Přemýšlejte radši déle, mohla by se totiž provalit vaše sado-maso orientace. I když uznávám, že i s tím se dá žít. Obzvlášť v dnešní vyspělé společnosti,
Očekávám od Vás(vás) věcnou odpověď.
03. 12. 2011 | 10:18

NevericiTomas napsal(a):

Mudrland: "Vycházeje z vašich analýz a predikcí dalšího vývoje ještě jednou se vás ptám:
Kdybyste toto všechno věděl před VLSR, cinkal byste?"
Vy si opravdu myslite, ze to zalezelo na nejakem cinkani? To cinakani nam jen zachranilo cest. Ekonomicky se socialismus zhroutil jak u nas tak predevsim v SSSR. Rusove v 89 rekli, ze uz to nebudou dotovat(a oni to opravdu dotovali levnymi surovinami, nakupem mizerneho zbozi, mocenskym udrzovanim ekonomickych pravidel atd.) a tim byla sarada u konce. Nekteri si to jen odmitaji pripustit. Krasny priklad je LET kunovice, ktery rozpracoval serii L410, protoze ocekaval, ze Rusove na ne podepisou smlouvu jako vzdycky 20 let predtim. Nepodepsali...
03. 12. 2011 | 13:32

mudrland napsal(a):

NevěřícíTomáš
Pokud si myslíte, že nyní čestně prosperujeme, není se o čem s vámi bavit.
Vy jste si patrně nevšiml, že momentálně ekonomicky drtí celý svět země, kde velí komunisti.
Ale hlavně dotaz Bédovi zněl, jak je napsáno výše a ne jestli cinkání má na něco vliv. Tedy jestli by se do té nezvratitelné apokalypsy (jak ji barvitě líčí jeho příspěvky) pustil DOBROVOLNĚ znova. Já teda určitě ne. Mám velmi podobné hodnocení současné situace jako on a v souladu s tímto hodnocením bych se i zachoval.
Tenkrát jsem necinkal páč jsem ztratil klíče, zato jsem hrdě stávkoval.
03. 12. 2011 | 16:07

UmKab napsal(a):

Měna je předevšim mocenskej nástroj. Je jasný že bruselu by se největší bábovička v Evropě strašně líbila jenže v Athénách pro ní držkou v zemi rejt nebudou tam chtěj mít svoje lízátko.Projekt EU se vyčerpal jeho hybná síla stála na rozdávání korálků, korálky došly zbejvá jen syfilis.
03. 12. 2011 | 18:59

jih napsal(a):

Jedinci, jejichz ekonomicke chovani se podoba ekonomickemu chovani statu se velmi rychle dostanou do financni krize. Stat to vydrzi dele, protoze ma vice moznosti si vypoujcovat a zamazavat diry, eventualne neco znarodnit. Stat take nemuzou poslat do bane
04. 12. 2011 | 02:21

jih napsal(a):

Zatim se zda ze z krize nejlepe vysla Bruselska vladnouci byrokracie. Buh nam ji zacovej.

J
04. 12. 2011 | 02:26

Petra napsal(a):

Naprosto souhlasím, že je nám v globále lépe. Přemýšlím však nad zmíněnou obavou, že bychom "vedli obchodní války". Nelze v "obchodní válce" spatřovat spíše určitý způsob regulace, která napravuje to, že je v některých stádech/státech více jedinců, kterým chybí smysl pro povinnost a žijí ve "víře" že se musí mít stejně dobře jako ti, co vytvářejí svoje hodnoty prací? Mám za to, že úvěry nepatří všem, je to jen dočasná a drahá výpomoc pro ty, kdo mají mravní potenciál svoje závazky plnit. Chápu, že něco jiného si myslí obchodník, ale ať tedy v zájmu svého odbytu půjčuje kupujícím a nese riziko ze svého. Je to přirozená regulace nebo válka?
04. 12. 2011 | 09:56

Gerd napsal(a):

Ostatně soudím, že současný státní dluh ČR může být splacen jen ožebračením obyvatelstva hyperinflací nebo měnou. Kalousek se asi denně modlí: "Bůh žehnej střadatelům na penzijním spoření, jinak by nebylo koho okrást!"
04. 12. 2011 | 10:01

Ryba napsal(a):

PÍSEŇ PŘEDVÁNOČNÍ
Morituri te salutant ! Zdravím tě já, na smrt jdoucí, člověče !

Sláva září po ulicích, ve svém domově rozžehnul jsi světlo, pane, a to vše pro tvůj svátek. Těšíš se na večer se svými milými, v tom dni chceš lásku a pokoj vzývat, štěstí a veselí mít. Snad přeješ i druhým jen dobré a toužíš jim být blíže než jindy. Ale zapomněls, že i my se chceme radovat ze života ?
Zdravím tě, pane, já, na smrt jdoucí. Zdravím tě z kádí, v nichžs se dusím a zmírám v utrpení, kde zalykám se špínou, kde nemohu se hnout - těla mých druhů mě svírají v strachu, neboť tušíme svůj konec.
Zdravím tě z popravišť. Ty nevíš, pane, jak strašná muka nám připravuješ. Slyšíme křik našich bratří, když je zabíjíš, přestože ty jej neslyšíš. Vidíme jejich krev. Hořká je smrt, ale peklem umírání. Řekni mi, prosím pane, proč musím tak trpět ?
Já vím, že máš den postní a já jsem jen němá ryba - neumím prosit o milost, trápit tě pláčem. Ale myslíš, že mě to míň bolí, umírat ? Cožpak jenom ty cítíš bolest, jen ty se bojíš, jedině ty naříkáš nad trýzní svých milých ? Věříš, že bez hlasu nemohu mít ani duši ?
Pane, miluješ přece své děti. Tvůj svátek je svátkem lásky. Proč jej oslavuješ smrtí ? Proč právě tyto dny po ulicích rozléváš krev dětí přírody ? Místo, abys rozdával lásku, zabijíš nás před očima svých dětí. Jak potom mohou ony milovat ?
Pane, smiluj se nad námi. Prosím tě. Pro lásku, pro mír...
Zdravím tě, člověče, já, na smrt jdoucí, a volám tě ve své hrůze a bolesti. Slituj se !
To je má modlitba, má píseň předvánoční.

R.
04. 12. 2011 | 16:52

Pavel Rypáček napsal(a):

Dobrého večera přeji. Nečetl jsem všechny příspěvky, ale v těch co jsem četl se to hemžilo úvahami o spravedlivé společnosti kontra zlém kapitalismu, o složitých vazbách a důvodech vzniku současného stavu. Ale ten důvod je jednoduchý: chceme se mít líp, než na kolik jsme si vydělali. Chceme silnice, fotbalové stadiony, divadla, cyklostezky, kvalitní zdravotnictví, levnou veřejnou dopravu, slušné důchody, školství, polici, hasiče, ...., ale nemáme na to. Dluh ČR je vetší než roční rozpočet = kok by nesměla jít ani koruna na nic co jsem napsal a stejně by to nestačilo na smazáni dluhu. Než se pustíte do úvah: kdo za to může, zeptejte se sami sebe: čeho se vzdám? Silnice? Zdravotnictví? Důchodu? Fotbalového stadionu? ? ? ?
08. 12. 2011 | 23:08

ben napsal(a):

Rypáček,tuto zem jsme nerozkradli,tak se nebudem ničeho vzdávat!Československá Republika rozbita šmejdy.....
(ben IP:[86.49.61.*]
Československá republika,které jsme přísahali věrnost, byla rozbita zdivočelými šmejdy,byly vykradeny podniky,fondy,cestovky,
kampeličky,banky(28 bankovních domů),nikdo nebyl potrestán,byl zašmelen český národní zlatý poklad,na který se lidé sbírali po prstýnkách,včetně unikátní sbírky zlatých mincí-tolarů,v době kdy stála troyská unce 350 dnes stojí 1900 Kč,bez projednání vládou a parlamentem,či sněmovnou.
Jen částka, kterou stát zaplatil za sanaci rozkradených bank, kampeliček, nesplacené dluhy velevážených "podnikatelů" v Konsolidační bance a prohrané arbitráže překračují vysoce bilion korun.
Během osmi let od roku 2000 vzrostl počet zaměstnanců ve veřejné správě ze 175 tisíc na 291 tisíc.
Za rok přišlo o práci skoro 200 tisíc lidí, bez práce jich je už přes 514 779 lidí.Na jedno místo je patnáct zájemců.Většina průmyslu byla česká.
Dnes abys českou firmu pohledal.Máme 50.000 bezdomovců,50.000narkomanů,10.000prostitutek,50.000 gamblerů.....
V likvidaci šmejdy,zaprodanci a vlastizrádci, je průmysl,zemědělství,sklárny,porcelánky,cukrovary,které jsme i vyváželi a dodávali na klíč(byli jsme cukrovarnická velmoc)zdravotnictví,sociální a zdravotní zabezpečení.
Mládež není vedena k ušlechtilým cílům,a sebezdokonalování(cvičení v Sokole,výpravy s Junákem,kroužky s Pionýrem.
Sokol,Skaut,Pionýr, zřejmě pracují v ilegalitě,není o nich jediná zmínka v tisku,rozhlase ani TV!Prostě tabu!
Mládež je ponechána ulici,drogám,narkomanům,sprejerům,hernám,
gamblerů už je 50.000, a americkým krvákům v TV,kde když nedrží druhému u rypáku pistoli,tak se snad ani nedomluví...
Nehorázně přeplacení šmejdi nám zdražují elektřinu,plyn,(který už se ani nenamáhají odečítat),nájmy,vodu,potraviny,všechno a stále a znehodnocují tak korunu.Někteří pod neuvěřitelnými záminkami,začali jste po zdražení šetřit vodou,tak vám ji musíme opět zdražit,aby jsme měli větší zisky.Za vlastní vodu,kterou jímáme,upravujeme a distribujeme do čtvrtí,domů,bytů, platíme španělské Veolii,která si jen odváží naše peníze.
Gauneři,tuneláři,defraudanti,zloději,šíbři,"rádoby podnikatelé" a šmejdi,tančí na nakradených miliardách a pokoušejí se nám namluvit,že si miliardy vydělali poctivou prací,v potu tváře, a svačinky si nosili z domova .......a nad tím rozkradeným bordelem,poletují dva frajeři v Gripénech, vládní letka v érech a dole hlídaj žoldáci v transportérech!
Blaničtí rytíři,svatý Václave,vévodo země české,volám Vás,již je čas....všem nepřátelům země české, hlavy dolů!
09. 12. 2011 | 05:25

Samboush napsal(a):

Podle mne je hlavní příčina ve finančním sektoru, který machroval, že dokáže spotřebu přetavit do investic do růstu. A spotřebitel na tato líbivá slova slyšel. A tak si půjčoval. Pujčoval si každej s důvěrou, že finanční sektor ví co dělá.
Jenže ten lhal..a neuměl to.
Tzn finanční sektor není potřeba a může být zrušen. A finanční moc vrácena do rukou jedinýho zainteresovanýho hlidače hodnoty a to spotřebitele. Vedení osobních a firemních účtů, mužou za hubičku organizovat národná banky. Bude alespoň jasná kontrola , toku penĚZ A platby daní. Dále bych zrušil papírové peníze a nechal jen elektronické. A každej elektronickej peníz by měl krom své hodnoty i misto vzniku a majitele. A bylo by vymalováno.
09. 12. 2011 | 12:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy