Rozmarné léto aneb O dvojím smolném Lisabonu

15. 09. 2008 | 09:00
Přečteno 5403 krát
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Jestli během něj na něco nedošlo, pak na okurkovou sezonu. Jinak se stalo skoro vše, co se stát mohlo.

Koruna utržila předražený šok, ze kterého se léčí; americké kýchnutí se přeneslo do Evropy; a po gruzínské válce má západ s Ruskem otevřenou diplomatickou roztržku, se závanem ledu z dob studené války. Kdo dva měsíce nesledoval dění, probral se prvního září v jiném světě.

Pověrčiví: Lisabonská strategie a Lisabonská smlouva

Na začátku roku to vypadalo, že se eurozóně podaří růst rychleji než Spojeným státům. Zdálo se, že Evropa konečně začne alespoň náznakem plnit cíle své lisabonské strategie: "dohnat a předehnat USA". Na začátku roku to také vypadalo, že se unii podaří zajistit si (skrze Lisabonskou smlouvu) silnější pozici v mezinárodních otázkách. Obojí se začíná ukazovat jako naděje příliš předčasná.

Malebná portugalská metropole nese hrdě své jméno na dvou nejskloňovanějších unijních dokumentech - lisabonské strategii a lisabonské smlouvě. Jak se ale ukazuje, právě tyhle dva "lisabonské" dokumenty jsou asi i těmi nejsmolnějšími v historii evropské integrace. Mnozí pověrčiví by mohli přispěchat s doporučením: v Lisabonu už raději nic nepodepisovat.

Amerika se vyrovnává se svou krizí lépe než Evropa, která - zdá se - nechtěnou štafetu převzala. Sen o rychlejším růstu eurozóny si můžeme nechat zatím opravdu jen zdát. Podobně i válka v Gruzii ukázala, že Evropu nikdo moc poslouchat nebude, dokud nezačne mluvit jedním hlasem. A kolaps Lisabonské smlouvy naznačuje, že i tohle zatím zůstává jen snem.

Když pracuje Francouz

Podíváme-li se na lisabonskou strategii, rozdíl v produktivitě USA a EU činí desítky procent. Američan toho za rok stihne udělat mnohem více než Evropan. Ale pokud se podíváme na stejnou statistiku z pohledu produktivity za hodinu, rozdíl se smazává. Hodinová produktivita Američana dokonce nižší než třeba Francouze. Čím to?

Američané prostě pracují více hodin, Francouzi méně, ale když už, pak výkonněji. Jednoduchý recept na dohnání a předehnání Spojených států je tedy nasnadě: zkrátit si štědré evropské dovolené. A zde je ta skutečná evropská otázka, to skutečné dilema: chceme to? Jsme připraveni zvyšovat svou výkonnost na úkor volného času?

Tím se ovšem nechce říci, že by Evropa nepotřebovala strukturální změny ve vzdělání i dalších oblastech. Naopak: pokud jich nebude, již brzy se na Ameriku můžeme dívat jen z ještě většího povzdálí.

The rise of the rest - vzestup těch druhých

A dilema druhého Lisabonu, tedy lisabonské smlouvy? Chceme se vůbec dále sjednocovat, chceme mít důrazné slovo v mezinárodních otázkách? Nebo je nám to jedno, protože víme, že Amerika za nás jho tvrdší pozice vždy ponese?

Až do současnosti evropské sjednocování probíhalo (velice úspěšně) na ekonomické rovině a ve věci vnitřních záležitostí. Lisabon měl poprvé dát unii silnější nástroj, jak vykročit do světa.

Přitom nekráčíme ve vakuu. V Americe si již nějakou dobu lámou hlavu nad tím, zda se lidé brzy neprobudí v postamerickém světě. Ve světě, kde skončí dvě dekády trvající ekonomická i mocenská nadvláda Spojených států. A nastane "the rise of the rest" - vzestup zbytku světa.

Špatné svědomí Evropy?

Je pochopitelné, že Evropa má špatné svědomí z dob, kdy byla před pár stoletími světovou mocností právě ona. Právě do té doby spadá bezpočet "interních" válek, kolonizace a také dvě války světové. Pokud však Evropa bude chtít nějakou roli do budoucna hrát, musí se nějakým způsobem dále sjednotit.

V této otázce totiž nelze dost dobře stát na místě - integrace bude buď pokračovat, nebo se začne pomalu rozpouštět.

Letošní letní evropské přešlapování na místě se tedy stalo jakýmsi varováním. Přes nepodařenou okurkovou sezonu se to ještě snese, ale pokud by to mělo pokračovat i v sezonách dalších, pak Evropo: Amerika s námi!

Vyšlo v HN


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

grőssling napsal(a):

Pane Sedláčku, mám možná námět na článek, který by nám nezasvěceným vysvětlil metodiku hodnocení výkonnosti národních ekonomik a jejich srovnání. Jak se například v ukazateli HDP na obyvatele projeví skutečnost, že nemovitost, postavená v roce 2007 za nafouklé ceny na dluh ( a za tyto ceny asi započítaná do celkového HDP ), má najednou v roce 2008 o 20 % nižší reálnou pořizovací hodnotu ?
15. 09. 2008 | 09:26

grőssling napsal(a):

A ještě prosím jednu vysvětlivku . Proč Evropě nestačí integrace ekonomická k tomu, aby byla ekonomicky úspěšná? Proč ještě musí být integrována politicky ? To opravdy ekonomické automatismy čekají na politická rozhodnuté z Bruselu, aby celá Evropa poskočila v ekonomické výkonnosti ?
15. 09. 2008 | 09:32

Žaneta napsal(a):

Správná otázka je, zda Evropa či Evropané chtějí být jednotní. Žádný projekt se neobejde bez ideologie a pořádné propagace této ideologie. Věděl to Hitler, komunisté. Ví to i Američané i Rusové jejichž ideologií je nacionalizmus. Řekla bych, že Evropa, žádnou pořádnou propagandu své Lisabonské smlouvy, která by oslovila Evropany, nemá. Alespoň ke mě se ještě nic takového nedostalo a to jsem přece taky Evropan. Upřímně se propagandy bojím, protože dokáže lidi pořádně zblbnout. Fakt je, že jestli Lisabonská smlouva neosloví většinou občanů EU, tak nemá šanci na úspěch. A nemá šanci na úspěch, ani když ti kteří ji podepsali jdou směle proti ní.
15. 09. 2008 | 09:39

Slav napsal(a):

Zlatá slova, co k nim dodat, když jste nezaměstnaný máte času habaděj, ale nejsou many, když pracujete, tak jste v práci pořád, možná výjimka státní sektor. Problém je v produktivitě, jak vybrat manažéra, vybavení technika se dá pořídit na úvěr, když je korupce, přijmatel úplatku přece neokrade rodinu, ten kdo s tím začal neřekne lidem, že pro ně nemá práci protože začal korupci odsuzovat, ale po dohodě najde geniální fígl aby to tak zůstalo, jak je. Pořád chtít po těch co do těch fíglů nejsou zaintesování aby ještě přidali. Je toto Vaše řešení?
15. 09. 2008 | 09:51

Marty napsal(a):

K závodu Evropy s USA - dokáže někdo z našich "makroekonomických stratégů" odhadnout, co bude následovat po aktuální kauze Lehman?
15. 09. 2008 | 10:27

kolemjdoucí napsal(a):

-- Amerika se vyrovnává se svou krizí lépe než Evropa...

Hahahahahahahahaha
15. 09. 2008 | 10:42

vlk napsal(a):

Koukám, že mne předešel Marty...

PAne Sedláčku, právě lehli Lehmani, alespoň to tak vypadá. Já bych řekl,že americká konjunktura nejspíš bude mít těžký život.

Nebýt toho, řekl bych - napsal jste, jako vždycky, dobrý blog. Teď jsem místo toho zvědav, spíš mám husí kůži, co se bude dít. A obávám s e drtivého nedostatku likvidity a paniky na finančních trzích. Ono už takhle to nebylo nic moc.
A zcela nepochybně - tohle zasáhne celý svět. Pokud tedy nezasáhne opět tatík stát. .Osobně soudím, že dojde k dost velkému zpomalení globálních ekonomik. Prostě prachy budou vzácné zboží. Dojde ke zdražení úvěrů, k restrikci portfolií. Podobně - drobní investoři si prožívají svoje Waterloo a běda těm, co nejsou v hotovosti nebo dobrých bondech.
Takže HDP by to měl odnést docela tvrdě. Firemní investice tvrdě ořezány, privátní poptávka tvrdě přidušena. A to nejspíš není všem zlým zprávám konec. Když uvážím kolik napříkald Lehmani mají vedle akcíí venku svých bondů a derivátů....

Ale zpět k vašemu blogu - máte pravdu - pokud \\\\\\\evropa minimálně nebude silně synchronizovat /ušetřím zdejší fan klub Václava Klause slov o hluboké integraci, což by bylo daleko lepší/ pak má v konkurenci USA, ČCCCCína, Indie, Rusko, Brazílie a pár dalších šanci jako příslověčná sněhová koule v pekle.

No a dost by mne zajímal i postoj zdejších liberálů, kteří vědí na chlup přesně, jak si měl počínat FED v r. 29 , kdyby byli GWB - nechali by je padnout nebo by přeci jenom státně intervenovali. Takže pánové...
15. 09. 2008 | 10:49

jarpor napsal(a):

Žaneta

Problém vidím v tom, že Hitler i komunisté si vzali rasu či třídu jako nadřazenou či vůdčí pro propagandu těch svých ideologií. To zaimponovalo a už to jelo ...

To EU udělat přirozeně nemůže, a je problém, jestliže propadanda o "dobru" celého projektu je doprovázena zároveň činy, které obyvatelé jako dobro nevidí, naopak, které jim často komplikují život, takže vzletné řeči vidí spíše jako vzletné pro pár vyvolených plánovačů.

Dokud tomu tak bude, je to špatně.
Idea je nanic, pkud se s ní neztotožní lidé "obyčejní tam dole". Myslíte, že se tak tomu děje v zemích EU ( nás teď pomiňme ) ? Soudím, že nikoliv.

Hezký den
15. 09. 2008 | 11:06

Taoiseach napsal(a):

"dohnat a předehnat USA"

V evropském dokumentu samozřejmě nemůže být zmínka o nečem tak nízkém, jako jsou USA - :) , píše se tam, že EU se má stát nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou na světě. Ovšem uznávám, že za ty dva roky se NÁM (protože Evropa jsme MY) to asi nepovede - :( .

Žaneta

Evropa má svou ideologii: z hodnot staví na první místo lidská práva a po kulturní stránce vyznává "unitas multiplex" - kulturní a jazykovou pestrost. To je dost zásadní rozdíl oproti Americe, která má na prvním místě svobodu (freedom & democracy se vyslovuje jedním dechem, aniž by chápali rozdíl), hlavně individuální svobody, např. nosit kvér. Kulturně se pak USA definují pomocí "melting pot", což ústí do hodně kýčovité podoby "vlastenectví".
15. 09. 2008 | 11:27

Karel napsal(a):

Kdoví jak v té Americe smolí statistiky. Jsem skeptický a nevěřím jejich údajům. Amerika žije pouze silou z okolního světa.
15. 09. 2008 | 14:03

Marty napsal(a):

Taoiseach
Trochu zapomínáte, co stojí za Vámi zmiňovanou "ideologií" Evropy... historická zkušnost?... například s kolonizací amerického kontinentu... vysvětlujte potom jedním dechem american native občanům význam termínu freedom & democracy. Melting pot je již trochu zastaralý význam, podíváte-li se na milionové menšiny ve velkých městech USA, které nikdy nemluvily a nebudou mluvit anglicky, takže si v originále ani nemohou přečíst deklaraci nezávislosti...
15. 09. 2008 | 14:06

Taoiseach napsal(a):

Marty
Historická zkušenost s kolonizací Ameriky zůstala potomkům kolonistů, ovšem pro formování jejich ideologie bylo rozhodující pozdější dobývání amerického Západu (ohněm, mečem a dolarem).

American native občanům tady nemíním nic vysvětlovat, ale Vám bych rád připomněl, že svoboda je volné jednání jednotlivce, zatímco demokracie je podíl všech na správě veřejných věcí, tedy rozsáhlé společné (nebo kolektivní) rozhodování. Proto jsou tyto dvě hodnoty v latentním konfliktu.

Souhlasím, že melting pot je zataralý, v tomto ohledu se USA chtě nechtě budou muset přiučit u Evropy a u Kanady.
15. 09. 2008 | 14:32

Marty napsal(a):

Taoiseach: USA stoji prave na kombinaci freedom & democracy. Prave kvuli Vami zminenemu konfliktu musi byt spolu, protoze by jinak demokracie mohla vest k omezovani svobody. Takto ji musi respektovat. A zase svoboda v takovem pojeti neni anarchie.

Marty nahore je jinak nekdo jiny. Ja jsem orginal a rozlisovacim zpusobem budiz to, ze nepouzivam diakritiku :)
15. 09. 2008 | 14:43

Jirka Hemzal napsal(a):

To Marty:
No já bych viděl jako dva pilíře demokracii a vládu zákona. Bez vlády zákona je demokracie jen tyranie většiny...
Je to, aspoň co si pamatuji, řecké dědictví demokracie a římské dědictví právního státu...
Lidé s klasických vzdělání ať laskavě prominou toto zjednodušení...
15. 09. 2008 | 15:13

Marty napsal(a):

Jirka Hemzal: ono se rekne zakony. Ale ty napred musi nekdo prijmout a musi pritom z neceho vychazet a neco respektovat. Bez te svobody si muzete uzakonit, ze cernosi nesmi jezdit autobusem, vetsina populace to demokraticky schvali treba v referendu a je vymalovano. Vlada zakona je spise prirozena soucast demokracie.
15. 09. 2008 | 15:27

Taoiseach napsal(a):

Marty & Jirka Hemzal

Evropské hodnoty jsou (domnívám se, že na pořadí trochu záleží):
lidská práva
demokracie
rovnost
svoboda
právní stát.
Demokracii beru jako AKTIVNÍ a skutečný podíl co nejvíce lidí (občanů) na správě věcí veřejných. V tomto smyslu považuju Ameriku za dost krajně liberální (money matters), nicméně bychom se měli starat hlavně o Evropu.
15. 09. 2008 | 15:27

čtenář napsal(a):

Není toho moc , co dodat. Brothers padla na tlamu. Zajímaly by mě výrazy Dicka Čejena a Jiříka Chodce Bí, když tyhle jobovky přijímají. Jestlipak myslí na Pána Boha, že tomu tak chtěl. Jsem zvědav , jak dlouho si běžní Amíci nechají kálet na hlavu , než jim dojde , že budou muset do ulic a svůj am-sen prosazovat prostředky, jak za prvobytně pospolného kapitalismu.
Á propos , nevíte někdo, jak je na tom Mr Kohout se svými nedávno ve spěchu nakoupenými CENNÝMI papíry?
15. 09. 2008 | 16:23

JiFo napsal(a):

Autorovi:

Jako "makroekonomický stratég" pro ČSOB, kde pan Švejnar dostává v padajících dolarech stále tučnější odměnu za defakto nicnedělání coby šéf její dozorčí rady, konkrétně 2.100.000,- Kč, tedy před 2 lety přes 90.000, dnes již přes 120.000 USD ročně, bych chtěl mít Vaše peníze, ikdyž jako akcionář ČSOB si nejsem jist, zda mi v případě platu pro Vás vychází dostatečně příznivé porovnání náklady versus výnosy.
To je můj dlouhodobý dojem, bez ohledu na to, co nebo kolik užitečného jste se mohl naučit mezi pseudogotickými, pískovcovými zdmi Yaleovy univerzity a kolik z toho je skutečně a v zájmu naší země opravdu aplikovatelného. V tom ohledu tedy dva punkty v kontextu Vašeho dnešního článku:

1) Po "hraní si" s dvojími adjektivami, lisabonská, což Vás zřejmě, i přes Vaši sofistikovanost a racionalitu fascinuje, mimo jiné tvrdíte: "Amerika se vyrovnává se svou krizí lépe než Evropa".

Nezdá se mi, nejen po dnešním, evidentně zatím nejhorším ránu této, již 14 měsíců se stále prohlubující krize anglosaského finačního (a společenského?) systému, kdy padly dva z pilířů hrdého Wall Streetu, Lehnan Brothers a Merrill Lynch, největší pojišťovna světa, akci největší pojišťovací společnosti světa, AGI jen minulý týden spadly o 45% a pokračují v pádu tak jak AGI prosí Fed a kdekoho o extra 40 mld USD, aby zpomalila pád ... že Vaše citované tvrzení, tvrzení placeného makroekonoma, má nějakou cenu. Proč? Protože neodpovidá pravdě, v USA bude ještě dlouho a ještě víc hůž, než se narazí na dno této, od 30. let již evidentně nejhorší včeobecné krize. Markro trendy, ty skutečné, oproti manipulacím Bernankeho a Paulsona to každý nový kvartál potvrzují.
2) Nevím v čem vidíte jako "pochopitelné, že Evropa má špatné svědomí z dob, kdy byla před pár stoletími světovou mocností právě ona. Právě do té doby spadá bezpočet "interních" válek, kolonizace a také dvě války světové." Možná tak Němci a WWII, ne ale Francouzi, Britové atd. a ti všichni jsou Evropa a EU. naopak v USA, ani po Reaganově léčbě rekordně zadlužujícím optimismem, zůstává pocit výčitek z Vietnamu silnější než pocity, které ach tak odborně, vidíte stran válek u Evropanů. O aktuálních pocitech Američanů stran fiaska v Iraku a Afganistanu by Vám mohli povídat nejen lidé od Obamy.

Shrnuto, podtrženo: Ano, s Obamou, který má myslím stále o něco větší naději propachtovávat Lincolnovu ložnici svým "bratrům" a sponzorům předrahé kampaně než McCain, dolar bude pokrařovat v posílení, neb trhy mají dojem, že nikdo nemůže být horší než Bush a zvýšení daní, snížení rozpočtovéhon deficitu Obamou, dolaru pomůže.

Hlavní překážkou, strukturální, kulturní, kterou USA ve věci návratu ke skutečné, ne tedy "kreativně", rezervní měnou financované dočasné prosperitě, je to, že USA nejsou, kromě svým multinárodních firem, nijak orientované na export. A ani Obama jim třeba nezavede metrický systém, nepošle své děti studovat inženýring, ale zase jen právo, finance, komunikaci.

Takže, dokonce jako makroekonom, jen opakujete matru Wall Streetu, MBAs, amerických politiků a nemáte vysvětlení pro to, proč třeba SNR, po desetiletí již z nejdražší pracovní silou na světě, 35 hodinovým pracovním týdnem, tolika týdny dovolené, o kterém se Americkým zaměstnancům - stejně jako o všeobecném zdravotním pojištění - ani nezdá, nejen proto, teď navíc se silným eurem - kterému se uvedený Wall Street už přestal smát - má stále masivní, skroro tak jako na export orientované Japonsko, které je 2-krát tak velké a netíží jej bývalá NDR, velké přebytky obchodní bilance. Jak je to možné? A proč si, jako makroeko, myslíte, že se SNR, kontinentální Evropa, tedy většina EU, s krizí vyrovná hůř než USA? Britové, viz. libra, deficity, podobný společenský kontrakt jako USA, vynechávám a děkuji.
15. 09. 2008 | 16:34

JK napsal(a):

čtenářovi:

- Cheney a Bush jsou vzstaraní, nejen na bezprecedentně předražených zakázkách pro Irák si jejich trusty a hlavně jejich sponzoři vydělali pohádkových miliard, že i přes padající cenu této podvodné rezervní měny nemusíme ani je, ani jejich pravnoučata litovat

- o úloze víry v Boha a jak toho využívá nebo ji zneužívá vládnoucí vrstva v USA, již mnozí napsali dostatek výstižného

- díky uvedenému, po mnohé generace zdokonalovanému vymývání mozků, stejně jako tomu, že kromě vyžízení si to s Indiány a pak Jižany, Američané neprošli na domácí půdě tím, co v přeházení hodnot dokáže rodnou zemi devastující válka, je stále možné Amíky držet v dojmu, že se mají dobře. Je to o to snažší, že 98% z nich nikdy, kromě Floridy a Kanady nevycestuje.

Sedláčkem navrhované "řešení", aby Evropané dřeli na akcionáře svých zaměstnavatelů tolik hodin týdně, jak to milerádi nebo spíše ve strachu, aby mohli splácet svůj nepředstavitelně velký chomout zadluženosti, dělají Američané, neuspěje. Protože Evropané nechtějí svůj život proměnit jen na stále pilnější pracovní sílu a většího a zadluženějšího spotřebitele. Image golfu za to, že to "dokázali", že nejsou "loseři", raději vynechají za skutečně klidnější, méně stresový, kulturnější životní styl.

A pan Pavel Kohout? Jako jeho letos již 80. letý jmenovecv 50. letech opěvoval "traktory, traktory, i vy - traktoristé, rudé prapory zasloužili byste", on opěvuje Lafferovu křivku, je pžesvědčeným modrým komsomolcem té pravé pravdy. Zatím mu to, i přes první minirecesi v pražském turismu, což pociťují hoteliéři, restauratéři atd., jako většině země, díky montovnám vybudovaným díky vládám ČSSD, vychází. Víra v neustálý vzrůst ekonomiky nebyla zatím otřesena.

Ale jako mám dojem, že na příští valné hromadě akcionářů ČSOB budu vedení ČOBKy interpelovat, jak KONKRÉTNĚ a ekonomicky, jako správci peněz akcionářů, zdůvodňují placení pana Sedláčka, tak asi ani část svého portfolia nesvěřím firmě, kde je investičním poradcem pan Kohout.
15. 09. 2008 | 17:01

čtenář napsal(a):

To JiFo a JK. Díky. Mezi kamarády a známými nemám bohužel nikoho, kdo by mi některé věci nasvítil , jako vy např. právě teď. Zaplať Pán Bůh za Aktuálně.
15. 09. 2008 | 18:18

replica handbags napsal(a):

To zas měli v Armádě spásy houbovku? To zas měli v Armádě spásy houbovku?
04. 07. 2009 | 04:42

tiffany and co napsal(a):

Každopádně děkuji za fundované psaní, moc si Vás jako komentátorky vážím a těším se na další názorová setkání.
31. 07. 2009 | 15:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy