Spotřeba je droga aneb O zběsilé nepřiměřenosti

13. 12. 2008 | 18:30
Přečteno 14908 krát
Americká vláda chce dotovat levné hypotéky a člověk si hned řekne: není to přesně ten problém, který Ameriku do krize dostal? Ekonomové se víceméně shodují, že problém doby před krizí byly příliš levné peníze směrem od bank k domácnostem. Nyní se stejný neduh levných peněz opakuje na rozhraní státu a bank.

Ještě nikdy nedával stát tak ochotně a rychle takové množství peněz do finančních institucí. Stát je cpe bankám, domácnostem, dokonce se uvažuje i o automobilkách - a to vše s jedním cílem: rozhýbat spotřebu. Ale právě přehnaná spotřeba nás přece pod tenhle okap dostala...

Přecpaní máslem bez másla

Salman Rushdie v knize Zběsilost napsal, že veškerý hřích spočívá v nepřiměřenosti. Tedy v nedostatečnosti tam, kde si činíme nárok na věci, na které nárok nemáme. A pokud se nad tím zamyslíte, lze mnoho neřestí skutečně nahlížet tímto způsobem.

I naše doba dluhová se v posledních letech zakládala na nepřiměřenosti: ve spotřebě. Američané spotřebovávají více, než vydělávají. A zatímco podstatná část světa hladoví, problémem naší civilizace je "jak se najíst a přitom se nenajíst". Vymýšlíme odtučněnou smetanu, máslo bez másla. V USA dokonce prodávají škvarky bez tuku. Odstraňujeme ze svých pokrmů tu nejvýživnější část. A to jenom kvůli tomu, abychom mohli zběsile a donekonečna jíst. Proč neumíme být přiměření? Protože spotřeba je jako droga.

Keynesův bastard

John Maynard Keynes, ekonom, který je teď často citován, přišel kdysi s nápadem, jak zmenšovat amplitudu hospodářského cyklu. Stát má podle jeho představ hrát proti tendencím trhů: když všichni bujaře spotřebovávají, má stát šetřit a vytvářet rozpočtové přebytky. Když spotřeba vázne, má stát naopak spotřebovávat a vytvářet deficity. Současná hospodářská politika není v žádném případě keynesiánská, jak se často mylně píše.

Vzali jsme si totiž k srdci jen polovinu tohoto poučení a perverzně ji zvrátili: stát v dnešní době jen povzbuzuje spotřebu, žijeme v době neustále deficitních rozpočtů. Současné finanční injekce by byly obhajitelné, kdyby jim předcházelo šetření v dobách přebytku. Ale to se nestalo.

Naopak jsme si zvykli jako na samozřejmost na zběsilá tempa růstu. Ta však byla větší, než bylo přiměřené a než by odpovídalo realitě. Proč? Zejména proto, že stát do ekonomiky nalíval veřejné peníze i v dobách, kdy vůbec žádnou takovou jeho pomoc ani trochu nepotřebovala.

Jako bychom se stali závislými na nepřiměřeně vysokém růstu, který pak stát jako v transu ještě dál a dál uměle a zbytečně posiloval. Tak se například stalo, že vláda u nás považuje růst, který je menší než dvě procenta, za krizi. A tedy za důvod ke spuštění nejrůznějších "prorůstových" opatření a programů. Ano, čtete dobře, dvouprocentní růst je považován za problém! Keynes by se obracel v hrobě, a kdyby žil, byl by dnes považován za libertariána, protože by dnešní době ordinoval vyrovnaný nebo spíše přebytkový rozpočet.

Státem ordinovaná droga

Rozžvýkali jsme si fiskální politiku, která přestala být politikou a stala se pouhou otázkou, kam rozdávat. Není divu, že na ni nyní trhy nereagují. Je to obdobné, jako když se rvou antibiotika do zdravého těla - tělo na ně pak přestane reagovat. A je to tak i v případě dávek drogy: na to, aby přinesly požadovaný účinek, je třeba konzumované množství neustále zvyšovat. Podobně nyní ztratila svou moc i monetární politika. Jsme svědky toho, že Americké trhy nereagují ani na nízké úrokové sazby, dostaly se do pasti likvidity. O moc níže se přitom již americké úrokové sazby snižovat nedají.

Cenné léky, kterými jsme měli šetřit jak šafránem, jsme promrhali v dobách zdraví. Hříchy minulosti jsou ovšem právě jen minulostí. Přítomnost před nás staví otázku, co udělat, abychom staré viny napravili.

Dilema deliria

Proč státy opět povzbuzují spotřebu? Protože rychlé odstavení drogy může být zdraví ohrožující nebo smrtelné. Pokud se přijde léčit narkoman, první věc, kterou dostane, je také dávka drogy.

Ani nám nezbývá nic jiného než do oslabeného těla dodávat větší a větší dávky antibiotik. Kdyby se spotřeba nyní prudce snížila, krize by se ještě prohloubila. Spotřebu jsme měli snižovat v dobách tučných. A pak také nic jiného neumíme: jediná škola, která umí aktivně léčit krize, je právě ta keynesiánská. Jenže to by Amerika nesměla zběsile nepřiměřeně zneužívat léky na krizi (totiž deficitní rozpočty a nízké úrokové míry) v době zdraví a blahobytu.

vyšlo v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Honza napsal(a):

Máte pravdu, pane Sedláčku. Ale jen zčásti. Ono je to totiž bohužel tak, že případná redukce spotřeby ve vrcholných fázích cyklu zasáhne zase především ty chudší. Proto je tak nepopulární ve fázích růstu brzdit. Protože právě tehdy se ti méně štastnější a schopní trochu "najedí".
13. 12. 2008 | 18:46

HM napsal(a):

Ve Vašem článku píšete pořád "stát vydává", "stát nalíval" peníze.. stát sem , stát tam. V debatě o možné podpoře amerických automobilek měl Ron Paul krátký projev, ve kterém sdělil jeho zážitek ze zasedání senátu, kdy chairman FED banky přišel požádat o vydání dalších miliard. Na odpověď, jak bylo naloženo s těmi 2 miliardami dolarů, co FED právě vydala, odpověděl FED chairman senátorům, že to není jejich business.... Takže FED si dělá, co chce (out of control, jak označil Ron Paul)....
No není se co divit, že k té krizi došlo. Jakpak je to v ostatních státech ? Co takhle hledat chybu taky u bank a bankéřů, nejenom u státu, jak Vy píšete ?
13. 12. 2008 | 18:55

SuP napsal(a):

Tak pane Sedláčku, tohle je bomba!
Jsem velmi rád, že tu prostou pravdu napsal kovaný ekonom. Napsat ji amatér, nezabere.
Moc se těším na zdejší ekonomické experty. To si zase počteme.
13. 12. 2008 | 18:57

HM napsal(a):

HM

oprava:
"...Na odpověď, jak bylo naloženo..."
..má být "...Na otázku, jak bylo naloženo..."
Sorry
13. 12. 2008 | 19:42

Vico napsal(a):

Všichni v té vyprahlé poušti čekali marně na Gogota, ale v duchu českých tradic nám možná trn z paty vytrhne zase Oráč tedy Sedláček. Po tak výstižném textu se jeví pravo-levost oční vadou.Díky.
13. 12. 2008 | 19:43

Karel napsal(a):

Pane Sedláčku,
měl bych několik dotazů.

Předtím musím říci, že levné hypotéky se mi taky nezdají jako nejlepší lék na současný problém.
Mohly by ovšem být, kdyby nevyvolaly turbulentní růst cen realit a ceny nemovitosti by se držely na úrovni s přiměřenou marži a nebyly by zatíženy spekulativním růstem. Světe div se, potom by ty hypotéky mohly přispět k hospodářskému růstu.

Další věc je Vámi nízky hospodářský růst okolo 2%. Tady by mě zajímalo v jaké souvislosti je takový růst růstem k obvyklé inflační hladině 1-3%?

Další věc je Vaše kritika spotřeby. Taky se mi nelíbí, ale ona spotřeba drží Tlustého roztočená kola továren. Že by jste zde daval knížecí rady (s podtextem "sytý hladovému nevěří"). Jak potom udržet přiměřenou zaměstnanost, stát s nízkými dáňovými nároky (protože většina pracuje a nemá potřebu různých dávek), jinými slovy sociální smír v bohatém světě? Nebo zboží a služby pouze pro vyvolené? Návrat do krásného 19. století?

Domyslel jste Vaše myšlenky ještě předtím, než jste se opřel do kláves?
13. 12. 2008 | 20:04

Duroy napsal(a):

Nu pane Sedláčku, máte pravdu, dneska je svět postaven tak, že se dokážete a prosadíte se na volném trhu především v případě lukrativní státní zakázky. Velkou firmu snáze postavíte na nohy se státem, ovšem toto nemá s Keynesyánstvím nic společného.
13. 12. 2008 | 20:24

Komančov 008 napsal(a):

tady se píše o americe jako kdyby my jsme byli jiní .Ono totiš se lip kritizuje někdo vzdaleny neš se zamyslet smi nad sebou.Příklad stavební spořitelny tam snad stat dava suche hrušky a jine evropske dotce.Probgram panel je to sice pěkne ale kolik dnes stojí material na zateplení a kolik stal před pul rokem a trhaní medvěda misto toho aby se ušetřilo se někteří buší kdovi kde a kdoví komu klaní.Prysi vytvaří pomníky .Mi to připomína islan jenže proč to nedaji ze sveho pořad tady platí opravidlo scizího krev neteče.A nedaj bože kdyby se pilitikovi znížil příjem o třipadesat jako jeden muž spiš jako husite by přivolavali Zˇišku aby se jich zastal.PRAVO KRITIZOVAT MA SICE KAŽDY .ZAKLAD JE URČITĚ SE NAPŘED ZAMYSLET JSME JINÍ.
13. 12. 2008 | 20:31

Tom napsal(a):

Karel:
A jak to bylo s myšlením u Vás?
Růst HDP se udává v reálném vyjádření, tj. očištěný o inflaci.
Je-li něco uměle drženo pod cenou (hypotéky), dojde k neefektivní alokaci zdrojů. Jak by taková věc mohla přispět k ekonomickému rozvoji (ne krátkodobě)?
Nejde o velkou spotřebu, ale o malé úspory. Pokud se přiměřeně spoří, pak se za předpokladu nějaké rozumné přeměny úspor v investice žádná továrna nezastaví, neboť se produkuje stejně, jen se to jinak rozdělí. Lépe, z dlouhodobého hlediska. Přesuneme spotřebu z nynějška do budoucna.
13. 12. 2008 | 20:46

Karel napsal(a):

Tom :
No každopádně děkuji za odpověď, že růst HDP je tzv. očištěný o inflaci. Nevěděl jsem to.

Hypotéky - průser USA je, že hypotéky byly poskytovány uživatelům, kteří při standartním režimu poskytování neměli šanci. Ale to je pouza písmeno A. Písmeno B znamená, že nastal na trhu realit přetlak poptávky a ceny šly razantně nahoru a následně se odlepily od skutečných nákladů na zhotovení nemovitosti (budova) vč. pozemku. No a tam bylo zaděláno na průser.
Nepamatujete se? Ještě nedávno spousta různýc podivných analytiků vyzývala do rychlých vložení volných prostředků do nákupu nemov. jako nejlepších investic.
Braly se čím dál větší hypotéky na čím dál drahší nemovitosti - to bylo klasický system "letadlo" - prostě jednou to muselo prasknou. Stačil menší otřes na trhu, zvýšila se následně neschopnost zplácet předražené nemovitosti a už to letělo (pád cen nemovitosti, ztráty likvidit, .....).
Kdyby nemovitosti nešly cestou bubliny byl tento otřes daleko menší a mnohé banky nemusely padat. Jenže to by nevyděly mnohé skupiny svoje love. A to přece nejde.
Pokud stát by reguloval bydlení (třeba skrze soc. byty apodl.) a tyto chudé populisticky "netlačil" do hypoték, nenastál by tento průser. Hypotéky by nebyly poskytované v takové míře a zároveň většina hypotekářů by byla schopna takto nepřefouknuté nemovitosti zplácet !! Nedošlo by také k tomuto vysátí financí z bank a díku tomu by krize byla menší. JEDNODUCHÉ.

Má to ovšem jeden háček. Nedalo by to vydělat různým parazitům v nemovitostech, finančních ústavech, dále developerské lobby atd. A TO PŘECE NEJDE, NE?

A opačně - při rozumné police vlády, která neumožňuje velké spekulativní možnosti v oblasti nemovitostí, může být zvýšená míra poskytování hypoték zdravým pohonem ekonomiky, protože nemůže z výše uvedeého důvodu nemůže dojít k nadměrnému přehřátí systému. ALE TO BY NEVYDĚLAVALI BANKY, AGENTI, REALITNÍ SPOLEČNOSTI ATD.

A to přece nejde? Za co manageri bank brali odměny? Zajímá skutečně managment bank alespoň střednědobá perspektiva rozvoje (když zítra tam nemusí být)?

Co se týče spoření - to je hezká teorie. Realita je přece daleko barevnější. Tady přece nejde o nedostatek úspor, které by se přeměnily v investice.
Tady jde o to, že ze systému mizí volné peníze, i díky panice. Peníze přestávají téci ekonomikou, firmy ztrácejí zakázky, to ustojí dlouhodobě málokdo. Mnohé firmy jsou normálně velmi zdravé, mají dobrý managment, špičkové technologie, know how, ale protože musely investovat a zadlužit se (před půl rokem to bylo bankou v pohodě kvitováno) - mohou velice rychle padnout na hubu. Pokles zakázek, druhotná platební neschopnost....
Tady nejde o pokles spotřeby, ale o prudký pád ...

Kdyby všichni byli tak rozumní, jak píšete Vy, kdo by vlastně potřeboval úvěry? Z čeho byste žil?
13. 12. 2008 | 21:32

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

Tomasi bacha na ty primery: "když se rvou antibiotika do zdravého těla - tělo na ně pak přestane reagovat." - IMHO antibiotikum nereaguje s "telem" ale primo s danou bakterii, ty pri naduzivani antibiotik snadneji ziskavaji rezistenci. Telo na antibiotika reaguje jen tak, ze jsou vice zatezovana jatra - a ta si na ne rozhodne nezvykaji. (Leda, ze by telo jaksi pozapomelo

"v případě dávek drogy: na to, aby přinesly požadovaný účinek, je třeba konzumované množství neustále zvyšovat" - jojo, priklad Gary Beckera, ze jo? Ale zase to tak uplne vzdy neplati: alkoholik se opije snadneji, snad podobne funguje i marihuana.
13. 12. 2008 | 22:05

Jan Vaculík napsal(a):

Dobrý!
Konečně řečeno něco, co člověk cítil, ale nedovedl vysvětlit.
13. 12. 2008 | 22:16

Keff napsal(a):

K té předposlední větě - a co tedy teorie Rakouské školy, Misese a jeho nástupců, uznácající 100% krytou měnu, decentralizované bankovnictví a minimální stát? Ta krize minimalizuje tím, že firmy, které vyrábějí špatné zboží, banky které příliš riskují nikdo nepodrží, a trh se tak přirozeně očišťuje (a tím pádem je hospodářský cyklus mnohem vyrovnanější, bez velkých krizí a bublin, čímž posiluje racionalitu všech). Na takovém trhu nikdy nevznikne morální hazard, který letos dovedl banky ke krizi.
14. 12. 2008 | 00:42

KAJA napsal(a):

Souhlas, proto ti chytrejsi si neberou hypoteky, nevyhazujou za luxus kdyz je drahej. Nasetril jsem si 11 M z platu programatora za 9 let. Ted mam nakoupino za 8 M akcie za zlomkovy ceny. Ty tri jeste utratim pred odrazem. A do dvou let du do duchodu..Je mi 32 :).. Pozn. nemam ani auto... Jedina vec co vlastnim je byt.
14. 12. 2008 | 01:11

Zacheus napsal(a):

To HM. Na skutečnost, že si FED dělá co chce,marně upozorňoval už v šedesátých letech minulého století senátor Barry Goldwater. Když člověk pozoruje, co dokáží "finanční špičky" , pomalu začíná souhlasit s analýzou íránského prezidenta...
14. 12. 2008 | 07:10

Skeptik napsal(a):

Pekne, uderne, na obecne urovni pravde, ale kus ji chybi.
Spolu s moc levnymi penezi a velkou statni spotrebou je specifikem teto krize naproste selhani bank pri praci s riziky.
Extremnim prikladem je bezna praxe v USA:
Nemate dluhy nejste duveryhodny. Nemuzete si pomalu ani pujcit auto v pujcovne.
Jste nezamestnany, uvizly v kolecku refinancovani, ktere zatim jakz-takz funguje. Pujcime na hromadu trisek kterou ocenime na 250k usd, hypoteku 'skekuritizujeme', t.j. zamichame do baliku podobnych a vysledne smesce dame rating lepsi, nez statnim obligacim civilizovanych zemi.
Financni a kapitalove trhy naprosto selhaly v tom smyslu, ze solidnost, byla nahrazena lhanim si do kapsy, vlady tomu pomahaly, protoze to fungovalo jako system korupce celych spolecenskych trid.
14. 12. 2008 | 08:32

Jag napsal(a):

Klaus a Zeman zavedli do naší společnosti mýtus co nejlenějších úroků a žít na úkor střadatelů.Dnes slyšíme,že stát má dostat volnou ruku v tom,jak bude tisknout peníze.Jednak má střadatel v bance mít nárok na to,souhlasit nebo ne s tím,aby stát na jeho 1 korunu úspor,vydal třeba 100korun státního dluhu.jednak toto v dnešním světě neplatí,protože z ekonomiky dlužné peníze vysaje asiat a dluhy zůstanou nám,zisk jde jinam a spotřeba?Co z ní,když zůstanou dluhy,v budoucnu se naopak 100 krát potom sníží.....Kdo zvolí lidi,kdo tohle chtějí,budou volit chudobu svých dětí.Dobře,že Klaus a Zeman už končí,jejich nízké úroky také přispěly k naší budoucí krizi.Mají totiž vinu na tom,že ceny nemovitostí se přefoukly díky jejich lití peněz na trh.A to udělalo mladým nedostupné bydlení a zabránily tomu,aby se udělala deregulace nájmů.Jsou to škůdci této země.
14. 12. 2008 | 08:45

HM napsal(a):

To Zacheus:

Goldwater nebyl jediný, kdo na to poukazoval. Byli dokonce jedinci, kteří situaci s FED chtěli řešit - třeba jako J. F. Kennedy, který v červnu 1963 podepsal zákon vracející peněžní moc státu a snažící se o vydávání jen pokrytých peněz. Stát začal vydávat "stříbrné certifikáty" v množství, které odpovídalo množství stříbra v uncích (450 gramů?), které se nacházelo ve státní pokladně. Množství vydaných peněz tak bylo omezeno množstvím těchto vydaných certifikátů (až do té doby FED vydávala peníze bez jakéhokoliv podobného krytí a půjčovala je státu s úroky):

"...On June 4, 1963, a little known attempt was made to strip the Federal Reserve Bank of its power to loan money to the government at interest. On that day President John F. Kennedy signed Executive Order No. 11110 that returned to the U.S. government the power to issue currency, without going through the Federal Reserve. Mr. Kennedy's order gave the Treasury the power "to issue silver certificates against any silver bullion, silver, or standard silver dollars in the Treasury." This meant that for every ounce of silver in the U.S. Treasury's vault, the government could introduce new money into circulation."

O pět měsíců později byl JFK zastřelen a ty stříbrné certifikáty se přestaly vydávat. Náhoda ?
14. 12. 2008 | 08:56

Janovec napsal(a):

Pane Sedláčku,

vy jste taková hvězdička na našem letošním vánočním stromku. Je skutečně příjemné číst komentář, který je šťavnatým filosofickým pohledem na suchou matematiku spotřebitelských vztahů.

Ač jsem 100% ateista, přidávám "možná" Ježíšův Výrok o dvou cestách (Nový zákon, Matouš 7,13-14):
"Vejděte těsnou branou; prostorná je brána a široká cesta, která vede do záhuby; a mnoho je těch, kdo tudy vcházejí. Těsná je brána a úzká cesta, která vede k životu, a málokdo ji nalézá."

No řekněte, přátelé, nebyl prvním skutečným ekonomem Ježíš Kristus, který ukázal, která cesta spolehlivě vede k hospodářské krizi, která je však ve své podstatě krizí především duševní?

Tahle část se mi z Matoušova evangelia asi nejvíc líbí. Částečně ji opakuje i Lukáš 13,24.
14. 12. 2008 | 09:27

HM napsal(a):

pan Tomáš Sedláček:

Stát se snaží povzbuzovat spotřebu, neboť státu chybí peníze. Na spotřebních daních může získat alespoň nějaké.

Měl bych na Vás pár otázek:

1. Jak je to u nás s vydáváním peněz, do jaké míry jsou kryté, dostává je stát formou půjčky taky s úroky jako v USA ?

2. Kdo (u nás nebo všeobecně) určuje cenu nemovitostí, způsoby půjček, splátek, úroků atd. Komu v konečném efektu připadají získané peníze ? Státu nebo bance ?

3. Kdo kontroluje (nebo by měl být podle zákona povinen kontrolovat) vhodnost a oprávněnost udělení finančních kreditů, jejich výši a podmínky splácení, včetně úroků - stát nebo banka ?

4. Je slušné a oprávněné dávat vinu na zadluženosti a finanční krizi opravdu jenom státu a předhazované neschopnosti státu a jeho organizacím s čímkoliv hospodařit ?

Příjemnou neděli.
14. 12. 2008 | 09:45

MEZ napsal(a):

Pan Sedláček je českým představitelem tzv. rozumné školy mainstreamových ekonomů (vlastní název :)).

Ale stejně jako třeba hrstka podobných ekonomů v USA vyvozuje na základě správných postřehů stále tytéž příšerné závěry. Vše, co se v tomto článku týká Keynese, je donebevolající. Říct, že současná hospodářská politika není keynesiánská jen proto, že stát si nebere k srdci všechny Lordovy rady do puntíku, je sice smělá obhajoba Sedláčková zřejmě oblíbeného ekonoma, ale argumentačně poněkud chabá. Jaká tedy je - Friedmanova? Misesova? Marxova? Hloupost - samozřejmě že státy nedodržují všechny Keynesovy rady, ale dodržují jich dost na to, aby nadělaly spoustu škody.

A že by se Keynes obracel v hrobě? A Mises, Hayek, Friedman tam zrovna teď dělají asi co? Pokuřují spokojeně gandžu?
14. 12. 2008 | 10:03

Janovec napsal(a):

HM:
Asi nemá smysl hledat přímého viníka za současnou situaci. Někdo tu nedávno napsal, že horší časy si zdravý muž příliš nepřipouští. Je to to samé, jako přemýšlet o své vlastní smrti.

Kdo má rozum, něco si schová na horší časy, aby přečkal ekonomickou zimu. Kdo se chová racionálně, počítá dopředu i s takovou krizí (viz předpověď ve Starém zákoně, kde Josef vysvětluje faraonovi sen o sedmi dobrých a sedmi hubených letech).

Nebo inspirace v Bertholdu Brechtovi v jeho Krejcarovém románu; kdo chce porazit konkurenci, musí mít na tři roky dopředu našetřeno.

Mně by jenom zajímalo, zda tato krize nebyla cíleně již dlouho předem připravována a letos pouze došlo k jejímu ostrému startu. A my jsme si všichni jenom naběhli na ten virtuální profit, který jsme opravdu užívali všichni bez rozdílu - stát, banky, a samozřejmě i my spotřebitelé.

Mně to trochu připomíná síťový virus šířící se po internetu, který má tu vlastnost, že když ho šíříte dál, máte z něj okamžitý prospěch. Proto proti němu nikdy nikdo nevytvořil účinnou antivirovou ochranu. Ve skutečnosti to bylo asi trochu sofistikovanější peněžní letadlo. Letadlo se totiž zastaví, jakmile dojdou dárci, tedy chuť to dál financovat. No, ale když to pustíte do 6 miliardového světa, ve kterém je dnes téměř každý připojen, tak to úspěšně běží dlouho. Ovšem následky takového infarktu mohou být nedozírné.

Ale když se vrátím k tomu viru; tak ten musí někdo vymyslet, to není živý organismus, který se někde sám vysublimuje z pařezu. To nějaká chytrá hlavička musí mít napřed záměr (motiv), který pak realizuje chytrým mechanismem, načež ho pak pustí do světa. A ten skutečný motiv je pak mnohem zajímavější, než sám pachatel.

Osobně bych si tipnul, že to vymysleli v USA a skrze stát a vládní pobídky to pustili před nějakými sedmi "dobrými" roky do světa. Aby to jako naoko vypadalo, že za to může stát a jeho rozhazovačná politika. Kdepak, stát je jenom úředník, ten dělá, co může a má jednu velkou navýhodu oproti soukromým subjektům. Že pro něj většinou nepracují zrovna ti nejchytřejší z nejchytřejších. Spíše jen chytře nastrčené figurky na šachovnici, nebo na Člověče, nezlob se?
14. 12. 2008 | 10:20

Frant. Lukeš napsal(a):

Díky za skvělý článek. Pokusím se dodat několik názorů.Nejsem ekonom, ale vysokoškolský učitel (v důchodu) a chápu, že se budou řadě čtenářů zdát naivní, možná i hloupé. Ale nešť.
Vedle řady zřejmě snadnoprokazatelných důvodů současné finanční krize (hypotéky, které neměly být poskytnuty, půjčky nesolventním zájemcům a pod,) jsou zde důvody, které se občas někde mihnou, ale které zřejmě nejsou považovány za zásadní. Je to např. chamtivost a nesolidnost bankovníchinstitucí (fakticky jejich majiteů a managementu). Podle mne jsou to však důvody nejdůležitější. Je zřejmé, že nerealistické hypotéky byly poskytovány ani ne tak proto, že na tuto politiku naléhali presidenti či vláda USA, ale hlavně proto, že managementu a majitelům (akcinářům) příslušných institucí vyhovovala, protože - pokud se nemýlím - v podstatě jen rostoucí počet hypoték může poskytnou managementu větší odměny a akcionářům větší zisky. Vůbec nepochybuji o tom, že kdyby tomu tak nebylo, že by management a akcionáři příslušných institucí do toho nešli, protože je nepodezírám z toho, že by si neuvědomili, že to může skončit katastrofou. To, že si toho někteří členové managementu (resp. akcionáři) uvědomovali, o tom existuje dostatek důkazů. A tak každý z oněch rozhodujících činitelů (managementu, akcionářů) se snažil nahrabat co nejvíce, než ten švindl praskne. Bohužel chamtivost mnoha lidí je obrovská a tak samozřejmě manažerovi, který měl loni příjem 5 milionů dolarů letos nestačí ani 6 a tak to jde pořád dokola. Onehdy jsem četl, že zatím co snad před 10 lety byl poměr mezi příjmy vrcholových manažerů a průměrným platem
snad 45 tak letos to má být snad kolem 450.
I kdyby tato čísla nebyla kotrektní, pak je dobře známo, že ty "nůžky" se rychle otvírají. A tak se může stát, že stát, který nyní nalévá peníze do bank s nadějí, že nedojde ke krizi spočívající ve snížení HDP (to je zřejmě hrůzná představa se kterou se současný kapitalismus nedokáže vyrovnat), vlastně financuje obrovské příjmy manažerů, akcionářů bank a burzovních makléřů. Bylo např. uvedeno, že vedení pobočky banky Lehman Brothers (ta v New Yorku zkrachovala) v Londýně se rozhodlo, že všichni manažeři a zaměstnanci dostanou letos dohodnuté odměny, protože (skvěle pracovali").
14. 12. 2008 | 10:55

Karel napsal(a):

To Janovec :

Je možné, že skutečně tu krizi naplánovaly určité kruhy v USA. Musely už dávno tušit, že to finanční "letadlo" se při menším otřesu sesype ( zároveň to byla korupce mnoha profesí a tříd, kteří sytě profitovali na tomto vytváření virtuálního bohatství).

Teď mohou s připravenou hotovostí skupovat za "babku" firmy po celém světě.
Kolosální tunel veřejných i privátních financí a majetku.
14. 12. 2008 | 10:56

Karel napsal(a):

TO Frant. Lukeš :

Taky nejsem ekonom, ale myslím si, že jste to popsal dost přesně.
Další věc, že tato nenažranost formou zběsilého poskytování nastartovala ceny realit. No a tak se vytvářelo virtuální bohatství USA a dalších vyspělých ekonomik (u nás taky, ale naštěwtí ne tak intenzivně).
A teď to prasklo.
Hypotéky kryté či spíše už nekryté nemovitostmi, které ztrácí na své nafouklé tržní ceně. A s tím související problém stoupajícího počtu nezaměstnaných (díky této krizi), kteří nemají čím zplácet hypotéky. Sněhová koule v pohybu.
Z ekonomiky kvůli finančním parazitům vysáty peníze, investiční nálada a důvěra padající dolu. Co z toho může být dobrého.
14. 12. 2008 | 11:03

juvel napsal(a):

Janovec: pane použil jste podobenství J.Krista o úzké a široké bráně a použil jste ho i na ekonomii. Nic proti tomu, není to ani od věci. J.K. úzkou bránou myslel vysoká mravní měřítka, což je zdravé i pro ekonomiku. Píšete, že hospodářská krize je především krize duševní. Ano, je to "zhmotnění" duchovních skutečností jako je chamtivost a sobectví.
Ale daleko zajímavější a důležitější je to, co tím chtěl J.Kristus opravdu říci: úzká brána a cesta vede k životu. Tomu bohužel nevěří většinou ani ti, kteří se považují za věřící, proto J.K. říká, že "málokdo ji nalézá".
Ale i "životaschopnost" trhu vyžaduje morálku, avšak "málokdo ji nalézá"
14. 12. 2008 | 11:23

HM napsal(a):

To Frant. Lukeš & Karel:

Na to člověk nemusí studovat ekonomii, aby to viděl. Někdo se snaží odvést od sebe pozornost a házet vinu na "neschopný stát" a "neschopné politiky". Přitom se v USA už delší dobu (nejen poslední dobou) vede debata, kdo vlastně v USA vládne, jestli Washington (stát) nebo Wall Street a FED.
Nakonec se to projevilo i ve slovech a činech J. F. Kennedyho (atentát dodnes nebyl věrohodně vysvětlen a jedna z možných teorií je i jeho zákon o navrácení peněžní moci do rukou státu - viz výše).
Ve velice aktuální době se touto otázkou zabývá Ron Paul, letošní prezidentský (neúspěšný) kandidát.
Zlé jazyky tvrdí, že je dobře, že se prezidentem nestal, neboť jeden JFK už stačil.
14. 12. 2008 | 11:45

vikinoj napsal(a):

Je to preci jednoduche. Za vsim hledejme system castecne rezervy spolecne s koncepci uroku. Krize a konjunktury jsou UMELE vytvarene zmenou mnozstvi penez v ekonomice.
Rad bych znal odpoved na otazku kolik penez FED odcerpal v predchozich 2 letech z ekonomiky. Vzhledem k napjatosti trhu s nemovitostmi to nemuselo byt ani tak moc.

90% svetovych penez existuje v podobe dluhu zatizeneho urokem, tedy kdyby se tyto penize splatily tak by fakticky prestaly existovat se vsemi dusledky!!

Viz.:
http://video.google.com/vid...

Aby k tomu nedoslo musi se vytvaret dalsi a dalsi dluhy na splaceni predchozich uroku!!! Pokud spotreba roste tak je vse v poradku. Samozrejme zijeme v omezenem systemu - na planete Zemi - dle zdraveho rozumu tak tento system nemuze fungovat do nekonecna. Mam pocit ze tento zakladni a primitivni fakt - system urocenych penez - ekonomie vubec nedava do vztahu se svetem realnych moznosti, pozadavky na objem penez rostou, ale fyzicke zdroje systemu zustavaji stejne, snad jen znalosti (viz znalostni ekonomika) a zareni ze Slunce jsou obnovitelnymi zdroji. Jakekoliv reseni zalozene na pumpovani likidity do systemu tak mozna pomuze na par let, ale nejenze budouci problemy neodstrani ale povede k problemum s prubehem jeste dramatictejsim nez jakymi jsme svedky dnes.

Zmena musi nastat SYSTEMOVA a sice jde o zruseni institutu uroku (penize maji slouzit jako prostredek smeny a podpory ekonomiky, jiste, bankeri namitnou ze pujcovani penez nese s sebou rizika, jenze co je to za riziko pujcit neco co nemam resp. v PC vytvorit virtualni cislo s x nulama??!! - viz system castecnych rezerv).

Za druhe stat musi kontrolovat vydavani penez! a ne si je pujcovat s urokem! od soukromych instituci - viz FED. Spolu s rustem tvorby produktu v ekonomice bude stat kontrolovat objem penez v ekonomice tak aby nedochazelo k inflaci, v pripade rustu HDP se penize pridaji a naopak.

Co se tyce ostatnich zdroju tak dokud budeme v uzavrenem systemu planety Zeme je potreba zdroje obnovovat, v pripade efektivniho splneni tohoto predpokladu neni problem aby spotreba stale rostla. Nicmene myslim ze potom uz lide nebudou mit potrebu spotrebovavat pro prosty fakt spotreby.
14. 12. 2008 | 13:14

DDD napsal(a):

Karel, Lukeš: Polopatě, samozřejmě, že to čemu říkáte nenažranost je naprosto přirozená vlastnost všech (ekonomických subjektů, ale potažmo i třeba živých organismů). Není na ní nic špatného, jde o to, že za normálních okolností je vyvažována tlakem prostředí (vzácnost zdrojů a kompetice o ně, selekční tlak). Možná vám to nepřijde pěkné, ale má to zpětnou vazbu, je to autoregulační. Když se do toho vetne např. stát s nějakou výraznou intervencí, tak tuto zpětnovazební smyčku naruší. To byly zmiňované hypotéky, to se děje i nyní, masově. Když má někdo tu drzost nahradit autoregulační mechanismus (vyzkoušený) intervencí (v podstatě experimentální), měl by ji mít promyšlenou do důsledků v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, což se ovšem neděje, protože politika dnes sleduje především krátkodobé cíle (podle volebních období).

Jinak moc pěkný článek, jenže takhle to např. pan Havel rozhodně chápat nebude, zažranou ideologii logika nevymýtí.
14. 12. 2008 | 13:18

Lukáš Bušina napsal(a):

Výborný článek.
14. 12. 2008 | 13:23

DDD napsal(a):

vikinoj: tohle video je teď populární, jenže je to přesný příklad, jak je zjednodušování nad určitou mez zavádějící. Fráze o obnovitelných zdrojích a škodlivosti úroku jsou pěkné, ale prázdné a nic neřešící. Současný systém směny možná není ideální, ale skutečný problém je navrhnout cokoli jiného funkčního a motivujícího. Tak jako autoři videa, nikdo nemá uspokojivé řešení té systémové změny. Proč jsou některé argumenty uváděné ve videu pitomé, tu asi dokáže zdůvodnit skoro každý diskutér :).
14. 12. 2008 | 13:25

Karel napsal(a):

To DDD :

Předvedl jste ukázkovou ideologickou mantru. Pak je pro Vás těžké chápat realitu, fakta. Těžko s Vámi potom diskutovat.

Nadměrné poskytování hypoték byl moc krásný byznys až pro příliš mnoho lidi. To skutečně začalo hraničit z hrou "letadlo", která byla mimo jiné často postavená mimo zákon.
Finanční subjekty resp. jejich manag. příp. akcionáři do této hry s tvrdým pádem velice ochotně nastoupili.

Proč?
Protože vše postavili na krátkodobé perspektivě, absolutně nechtěli vidět dále.

Proč?
Protože by v dané přítomnosti nevydělávaly, nebyly by tučné prémie, skvělé výroční zprávy, bonusy, smluvy na další rok, .... To byla skutečná psychóza volného trhu. Nechuť vnímat zpětné vazby při současné žranici, která se nemusí opakovat.

Další věc je, že to vyvolalo nepřirozené skoková zvyšení cen nemovitostí, na které se půjčovali čím dal větší hypotéky, čím dál více rizikovým klientům. ALE ONO TO SYPALO. Žádná zpětná vazba, žádná regulace, ... nic - absolutní volný trh či spíše rozpoutaná RAKOVINA PRIVÁTNÍ, FIREMNÍCH A NÁSLEDNĚ STÁTNÍCH FINANCÍ.

Růst cen realit v obch. styku zvýšoval hodnoty HDP, spousta nakrmených agentů, bank, ..... sladká a nádherná amerika

No a pak to muselo spadnout. A teď se divíme.

Stát nemusí regulovat hypotéky, stát může udělat něco jiného - může podpořit bydlení pro mladé a soc. slabé, takže to má následné efekty :
- tento příspup nedovolí spekulantům vyhánět ceny bydlení do nereálných výši (třeba u nás stal starý panelák i 30%-40% více než stejně velký renovovaný cihlák v Německu - nevnímáte tu morbidnost toho "volného" trhu?)
- to sice neumožní vydělat bankam na nadměr. hypotekách, ale zároveň je to ochrání v době krize!
Protože rizikové hypotéky budou daleko nižší, a budou kryty nemovitostí, jejíž cena spadně dolu pouze o pár procent. JEDNODUCHÉ.

JENŽE TO NEDÁ VYDĚLAT RŮZNÝM PARAZITŮM, KTEŘÍ SE NA TĚCHTO BUBLINÁCH PAKUJÍ. Takže vlastně v kruzích, které preferují onen "volný a neregulovaný" trh není žádná vůle k takovému řešení. ZATO TEN PRŮSER JE UKÁZKOVÝ.
14. 12. 2008 | 13:56

Ládik napsal(a):

Článek mi mluví z duše. Mnozí lidé netuší, že ke spokojenému životu nepotřebují stále více materiálních věcí. Krize je potřeba.
14. 12. 2008 | 13:58

Grafoman napsal(a):

To Ládík :
Četl jste víc než jenom nadpis tohoto článku?
To ví všichni, že tento svět je konzumní a povrchní. A spotřeba je vyzdvihována.

Ale já autora chápu asi takhle :
Co tu bečíte. Já svý love mám jistý, stát pořád chce podporovat spotřebu, děla dusno kvůli 2% HDP. Co blbne, já Sedláček se mám dobře. Já Sedláček Vám kura poradím. No tak se trochu uskrovníte (kura jakesi 2% nebo 6% HDP), pořád něco po tom státu chcete. Copak musite pořád něco kupovat, no tak kupite meňe. Stat si necha prachy a Vy si kupite o 2-6% meňe. Stejně se jenom honite za prachama (ja vidim na Vaše učty, tak tolik neryčte), trochu skromnosti chásko. No a že hodně firem padne na držku, no tak co? Se uskromnite, chudi maji být chudi, ja vím o čem mluvim, dělam v bance, a tam si ceni moji skromnost a moje nazory na spotřebu. Jenom žerem a chceme kupovat nove vjeci, na co nam to fix je? To je rykotu pro par procent, rozežranci.
Ja Vám povídám, bo ja z té výšky všechno dobře vidim, trocha skromnosti bando, pust je taky zdravy.
14. 12. 2008 | 14:30

vikinoj napsal(a):

DDD: samozrejme ze aktualni video zjednodusuje, ale pro pochopeni pro bezne obcany staci. Tyto jednoduche fakta dnes bohuzel nedochazi ani vzdelanym. Vyvoj a problemy financtvi podrobne dokumentuje "The Money Masters" ocenovany i Miltonem Friedmanem:

http://video.google.com/vid...

stranka autoru:
http://www.themoneymasters....

Reseni jsou jasna:
1. Zruseni institutu uroku (drive ilegalniho a nazyvaneho lichvou). Napr. islamske banky dnes bezne podnikaji bezurocne a pro nektere prekvapive funguji.
2. Zruseni systemu castecnych rezerv.
3. Regulace objemu penez v ekonomice statem (a ne soukromymi institucemi) v mire odpovidajici vykonu ekonomiky.
14. 12. 2008 | 14:33

Ládik napsal(a):

Grafomane,
čtu vše až do konce, jsem technik, ne grafoman. Vliv státu na sebe jsem omezil na minimum (trochu elektřiny ze sítě a přiměřeně nafty), jinak jsem soběstačný a "antibiotika" nepotřebuji. Váš příspěvek je sice delší, ale ... nečetl jste jenom nadpis?
14. 12. 2008 | 15:24

RUMCAJS napsal(a):

Začínám mít neodbytný dojem, že já a vejpitla Lojza jsme géniové. Přesně k tomuhle jsme taky došli. Udržovat růst tak na 2-3% HDP. Když je větší, brzdit, když je menší přidávat plyn.

Naprostý souhlas s Vaším blogem pane Sedláčku!
14. 12. 2008 | 16:08

Jos napsal(a):

Souhlas, mám ale dotaz, ordinujete "skromnost" ale jako poradce nejhoršího porevolučního ministra "konspicienta" Sobotky jste mluvil jinak...!
14. 12. 2008 | 16:31

peta napsal(a):

je to tak staty by nemeli nalit do ekonomiky ani korunu co ma padnout at padne to je jediny ozdravny zpusob jinak za par let padne cely financni svet..kdyz vam zhori dum musite postavit novy a treba i lepsi co nejrychleji aby jste mely kde bydlet......
14. 12. 2008 | 18:13

pedro napsal(a):

Přidávám se k pochvalným komentářům. Jen houšť!
14. 12. 2008 | 18:31

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Sedlacek.

Velmi dobra uvaha ekonoma a navic dobre a hlavne srozumitelne napsana.
Dovolim si dodat.

Tisteni nekrytych penez je uz dlouho v akci. Proc? Zbrojni vydaje.
Ty by spravne mely byt kryty s nadbytku nad potrebou zakladnich a nutnych vydaju. Bohuzel tento ekonomicky fakt uz je dlouho jen teorii!

Vojenske vydaje se staly zakladni nutnosti! Velky kolobeh penez, nebo chcete-li vysoke GNP je ten nejjednodussi zpusob, jak zakryt nemale vydaje v tomto smeru.

Kdo to zacal? Tezko rici. Zacalo to na konci 2 s.v. Od te doby jsou vojenske vydaje az na prvnim miste!
Takze podpora velkeho utraceni obyvatel je jen "ucel sveti prostredky"!

Navic bych rekl, ze to nevypada, ze by se tento "trend" chylil ke konci. Myslim, ze prave naopak!
Ty dluhy se musi nejak "vyresit"!
Jak ? Ekonomikou na stereoidech!
14. 12. 2008 | 19:43

Vilém napsal(a):

Velice správně, konzum je droga, s léčbou se ovšem musí začít u lidí, kteří konzumují luxusní a zbytné zboží, tedy u bohatých, odkud se ta rakovina šíří mezi řadové občany. Terapie je také známá a v minulosti se stala terčem vzteku těchto narkomanů - přiměřeně progresivní daně, které údajně kdysi byly například ve Švédsku tak léčivé, že podle dodnes tradovaných zkazek dosahovaly při vysokém výdělku marginální sazby přes 100%. Pokud bychom to zavedli zde, klonil bych se pro začítek spíš jen k 80%, aby narkomani nezešíleli, určitě by dotyčné zakrátko přešla chuť produkovat další spotřební zboří a otravovat tak společnost.
14. 12. 2008 | 20:27

JC napsal(a):

Viléme, troufám si tvrdit, že jste nic z toho co bylo napsáno nepochopil.
14. 12. 2008 | 22:29

Vilém napsal(a):

JC
Nerad bych se s Vámi zapletl do zdlouhavé debaty, takže jen konstatuji, že jsem se vyjadřoval k tématu, nikoli k textu.
14. 12. 2008 | 22:51

Marty napsal(a):

Karel: tak zrovna soucasnou hypotecni krizi maji na triku z velke miry prave statem dotovane hypoteky pro socialne slabsi. V USA tak vznikla neferova konkurence a ostatni ucastnici trhu byli jeste pod vetsim tlakem poskytovat jeste vyhodnejsi hypoteky pro cim dal rizikovejsi klienty.
15. 12. 2008 | 10:57

juvel napsal(a):

Vilém: bylo by to krásné, kdyby se droga konzumu dala odstranit jen progresivním zdaněním. Ale v každém případě je to krok správným směrem, který prospívá všem, i bohatým.
15. 12. 2008 | 14:00

Lenka Ulčová napsal(a):

Díky za článek, a co dělat? Začít od sebe a chovat se jako normální člověk.
15. 12. 2008 | 15:18

IO napsal(a):

Pane Sedláčku, existuje cesta, jak z té obsese (chorobné posedlosti) uniknout. Je třeba zmírnit naši posedlost prací. Přešli jsme totiž přes rozmezí, před nímž ještě bylo d o s t p r á c e p r o v š e c h n y, práce byla (pro ty, co musejí pracovat) základem jejich postavení ve společnosti, bylo možné směle požadovat: kdo nepracuje, ať taky nejí! Ale tahle poučka už prostě neplatí! Prudký rozvoj vědy, techniky, výrobních sil, organizace práce… a také prudký růst počtu obyvatel Země způsobily, že už prostě není dost práce pro všechny! Pokud pak nutíme všechny pracovat, nutně vytváříme krizi z nadvýroby, z níž je jediné východisko: obludná a stále větší spotřeba. Ale spotřeba sama už také narazila na svoje nepřekonatelné meze vzhledem k omezené schopnosti životního prostředí vyrovnávat se s jejími důsledky a vzhledem k omezenosti a blížícímu se vyčerpání přírodních zdrojů. Řešením naší zběsilosti je tedy: méně pracovat v měřítku pracovního týdne i celého života a rozdělit takto uvolněnou práci na větší počet lidí. Budou tedy opět moci pracovat všichni, ale budou pracovat kratší dobu. Pravděpodobně si pak také budou muset přiměřeně méně vydělávat, tedy uskrovnit se. Nebo by bylo nutné zlikvidovat úrok a pozemkovou rentu (pachtovné), což ale není možné ve zbožně peněžním hospodářství. My však směřujeme přesně opačným směrem, nutíme pracující, aby pracovali stáli intenzivněji a stále déle. V Česku budou zanedlouho muset pracovat i pětašedesátiletí starci a stařenky, v sousedním Německu dokonce sedmašedesátiletí veteráni. Uráčí se už konečně někdo takovou hovadinu a její zkázonosné důsledky domyslet? Jak je možné, že ve Francii už měli pětatřicetihodinový pracovní týden (pracovali tedy jen 7 hodin denně 5 dnů v týdnu, bohužel od toho zase ustupují)?
15. 12. 2008 | 16:11

Tom napsal(a):

IO:
Jak si asi představujete ekonomiku, ve které neexistuje renta a úrok? Komu byste půjčil své peníze, když vám za ně nic nedá? A pokud mu je nepůjčíte, z čeho zainvestuje? Komu pronajmete půdu zadarmo?

Ve Francii pochopili, že pokud chtějí obstát v globální konkurenci, tak musí pracovat 40 hodin. Jo, když zařídíte, aby celý svět (USA, Čína, Indie) pracoval 35 hodin týdně, já jsem pro:)
15. 12. 2008 | 17:00

IO napsal(a):

Ještě k tomu věku pro odchod do starobního důchodu, který jsme si tak vynalézavě nechali zvýšit na 65 let pro muže i pro ženy. Pokud vím, dožívají se čeští muži průměrně 67,7 roku. To znamená, že značná část Čechů, Moravanů a moravských Slezanů, nemluvě o Romech, kteří prý umírají v průměru ještě mnohem dřív, se svého starobního důchodu vůbec nedožije. Nebo – protože víme, že ty poslední 2 až 3 roky života v takovém věku už kvalita života bývá nevalná – budou jen krátce skomírat a pak Šmytec! Je za těchto okolností možné i nadále uchovat společenskou dohodu o tom, že přesto budou všichni bez rozdílu platit svoje pojistné do fondu starobních důchodů (mnozí dokonce 45 nebo až 47 let)? Pokud tuto dohodu uchováme, nejsme šílení? Jsme jen blbí? Muži a ženy nyní budou pracovat bez rozdílu do stejného věku 65 let, bude tedy odstraněn někdejší rozdíl: ženy do 57, muži do 60. Ale přesto, Češky, Moravanky a moravské Slezanky v průměru žijí o 7 let déle než jejich muži. Neměly by tedy vlastně pracovat přiměřeně déle než muži? Pokud ne, není to vůči mužům nespravedlivé? Lze namítnout, že ženy nesou nezměnitelnou povinnost rodit děti a riskovat přitom svoje zdraví a život. A díky tomu tedy mají ten bonus v penzi – pokud se jí ovšem dožijou. Ale proč mají mít tento bonus i ženy, které nikdy nerodily a o žádnou rodinu se nestaraly? Při vymezování svých zákonů jdeme často až do hnidopišských podrobností – ale takové obrovské podivnosti nám nevadí? Máme tedy skutečně věřit tomu, co se nám usilovně předstírá, totiž, že naše společnost je uspořádána rozumně?
15. 12. 2008 | 17:25

IO napsal(a):

Pro značku Tom:
naše situace, jak ji popsal pan Sedláček, je v mnoha ohledech skutečně zoufalá a nutně vyžaduje řešení. Řešení můžeme najít jen cestou tvůrčího myšlení, uvažování, nikoli tupým opakováním pouček, které ztratily platnost, opakováním chyb, o nichž jsme se už jasně přesvědčili, že jsou chybami. Jak jsem napsal, není možné zbožně peněžní hospodářství bez úroku a pachtovného. Přestože jsou to nástroje zničení celého systému, tento systém si je sám úporně produkuje. Dokonce ani islámské banky, které formálně zavrhují úrok (jako vynález proklatých Židů), se bez něj ve skutečnosti nejsou schopny obejít a pouze jej složitou oklikou skrývají. K Vaší otázce, komu bych půjčil své peníze, když mi za ně nic nedá: je to reálně myslitelné, a sice za jednoduchého předpokladu, že úrok nutně nepotřebuju, že nežiju z půjčování peněz. Mám tedy v bance v bezpečí uložené peníze, které bych doma nemohl tak dobře zabezpečit a které bezprostředně nepotřebuju, nemám tedy nic zásadního proti tomu, aby je banka půjčila někomu, kdo je na rozdíl ode mne aktuálně potřebuje, za předpokladu, že banka mi moje peníze vyplatí, budu-li je potřebovat. Nejsem to tedy já, kdo brání zrušení úroku, protože já mám svůj zdroj peněz ve své práci! Ten, kdo nutně musí mít úrok ze svých peněz nejen jako drogu, ale přímo jako své jídlo, je ten, kdo se živí půjčováním svých peněz. Takový druh člověka nazýváme rentiér nebo lichvář, úžerník. Pokud pochopíme, že jedinou cestou k našemu přežití je méně pracovat (jakkoli je to možná zpočátku náročné na pochopení, Tome!), přesvědčíme o tom i své současníky v těch Vašich USA, Číně, Indii. Objevné myšlenky bývají ve skutečnosti prostě jednoduché.
15. 12. 2008 | 17:41

Tom napsal(a):

IO:
Víte, takvých jak jste vy už jsem pár potkal. Jeden třeba chtěl zavést basic income. Najděte si to, vás to určitě nadchne.
Tak tu objevnou myšlenku zkusme nějak domyslet.
Máme tady člověka, který má doma peníze - vás. Dále máme někoho, kdo si chce půjčit na stavbu pekárny - pekaře. Je určitě společensky efektivní, abyste vy poskytl své dočasně volné prostředky pekaři, který s jejich pomocí vytvoří nové hodnoty. Jak k tomu dojde? Buďto se domluvíte přímo. To je ovšem ceklem náročné, neboť se nejprve musíte najít. Musíte se shodnout na půjčené částce (nebo najít někoho jiného). Vy si musíte ověřit, že pekař s penězi hned neuteče a taky že je ve městě prostor pro další pekárnu. Musíte právně zajistit kontrakt...
Spousta práce, kterou jste nikdy asi nedělal a nemáte zkušenosti. Navíc je tu vždy riziko, že pekař zkrachuje a peníze vám nevrátí. Půjdete do toho, když z toho nic nebudete mít? A pokud jste náhodou takový altruista, kolik lidí je takových jako vy?
Dále uvažme inflaci. Budete chtít za 5 let vrátit stejnou částku, i když bude díky inflaci představovat menší hodnotu? Nebo budete chtít kompenzovat ztrátu kupní síly? Jak tuto kompenzaci odlišit od úroku?
A jak vlastně rozhodnete, komu své peníze půjčit? Nejspíše budete mít spoustu zájemců o půjčku. Proč by kdo měl spořit, když si může kdykoliv peníze vypůjčit za nulový úrok? Byla by spousta lidí, kteří by parazitovali na systému tím, že by si vypůjčovali a splátky kryli dalšími půjčkami.
No, ale vraťme se k bance. Je zcela přirozené, že pokud někdo udělá spoustu práce (viz výše) s půjčkou za vás, bude za to chtít odměnu, stejně jako ji chcete vy za svou práci. A pokud nemá banka úrok a vy od ní chcete zpět celý svůj vklad, z čeho zaplatí zaměstnance? Několik procent půjček se nikdy nesplatí. Kdo ponese tento náklad, když se to stane? Vy, nebo banka? A pokud banka, tak proč by měla nést rizika a nemít výnos (úrok)?
Zkrátka zrušit úrok má tolik těžkých následků, že to snad nikdo nikdo trochu zběhlý v ekonomii nenavrhnul.
Na závěr ještě jednu zajímavost. Četl jsem, že každý rok se HDP v USA zlehčuje. Pokud sečtete hmotnost všeho vyrobeného zboží, v USA, je rok od roku lehčí. To znamená menší spotřeba materiálů atp. Jednak jsou efektivnější, jednak častěji produkují služby.

PS: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
15. 12. 2008 | 18:45

IO napsal(a):

Pro značku Tom:
nejste zjevně schopen opustit svá zaběhaná schémata, ale nic menšího než nějaká opravdu objevná myšlenka nás prostě nezachrání! A není to žádný naivní altruismus, je to docela střízlivý, praktický cynismus. Já proto vím, že nouze nás naučí stejně jako Dalibora housti (hrát na housle), tedy začít myslet tak, jak to bylo dosud nemyslitelné. Jak už jsem řekl: změnily se zásadní věci, například už není a nikdy více nebude dost práce pro všechny. Nemůžeme tedy ani my pokračovat tak, jako dosud. To je to nejdůležitější v mém sdělení a Vy to klidně necháváte stranou a babráte se v úroku, přičemž domýšlíte jen polovinu. Nemyslel jsem si, že budu muset být až tak polopatický! Tak tedy: opravdu si myslíte, že je obtížné přesvědčit ty, co pracují, že je nezbytné a lepší, aby pracovali méně? Například v tom vedru v Indii? Těžko o tom ovšem budete přesvědčovat ty, co nepracují a z úroku žijí, to ano, ty o tom asi opravdu nepřesvědčíte nikdy, přinejmenším ne dobrovolně, protože byste od nich právě požadoval altruismus, který mylně shledáváte u mě. Banka nežije z úroků, jak mylně tvrdíte, ale ze svého obchodního rozpětí, jako každý jiný obchodní podnik. Náklady na provoz banky bude ovšem muset zaplatit ten, kdo si peníze půjčí. Tato jeho platba už ale nebude úrokem v dnešním smyslu. Samozřejmým předpokladem je, že dlužník peníze použije jen ke sjednanému účelu a ve sjednaném termínu je vrátí. Pro všechny tyhle operace, tedy aby se moje peníze setkaly s dlužníkovou poptávkou a tak dále (viz výše), tady je banka, registr dlužníků a další nástroje už dnes běžné. Zdůrazňuju, ani já sám nepovažuju likvidaci úroků za to nejpřednější a nejsnazší, je to jen jedno z mnoha opatření, které může snížit zběsilou nadprodukci. To hlavní a zdánlivě tak snadné – alespoň na pochopení – je rozdělení práce při jejím nedostatku na co nejvíce lidí za předpokladu, že každý z nich bude pracovat méně než dosud, nikoli naopak víc a víc, což se nám předkládá jako jediný myslitelný přístup. A je to přitom tak hrůzně směšné!
15. 12. 2008 | 19:14

Tom napsal(a):

IO:
Vaše názory nesou nové. Co vím, tak se objevovali už okolo let 1830. Už tehdy byla jasné, že pro všechny není dost práce. Já asi nejsem schopen změnit své zaběhlé myšlení (což díky je vzhledem k mému nízkému věku fakt smutné), vy zase zjevně nemáte ponětí o základních principech ekonomie.
Je to škoda, váš idealismus by mohl udělat dobré věci, napen správným směrem.
Mimochodem, jak jste dovodil, že už není dost práce pro všechny. Máte ponětí, že existuje něco jako substituce výrobních faktorů a na čem je závislá?
15. 12. 2008 | 19:26

IO napsal(a):

Pro značku Tom:
jen ještě doplněk: poplatek za půjčení peněz z banky už nebude úrokem v dnešním smyslu toho slova proto, že část tohoto poplatku už nedostane ten, kdo peníze poskytl. Z poplatku se bude platit provoz banky, úvěry se zlevní o ten odpadnuvší úrok. A proč by vlastně banka měla mít zisk? Když není úrok a když majitelé banky jsou právě ti, co nepracují? Budou tedy muset pracovat - třeba ve své bance - ale nebudou už si žít bezpracně jen z práce jiných. Ani inflaci Vám už banka úrokem nebude pokrývat, její službou Vám jako poskytovateli kapitálu bude jen bezpečné uložení Vašich peněz. Tím víc pak bude v zájmu všech, aby inflace byla co nejmenší - anebo jinak: inflací budou postiženi všichni, nebudou mít důvod zbytečně hromadit co nejvíc peněz, například tím, že by brali práci jiným. Není přece morální, když nějakou práci vykonává manželka dobře vydělávajícího manažera, a její pracovní místo tedy nemůže dostat nezaměstnaný živitel tří dětí. Jak prosté, milý Watsone!
15. 12. 2008 | 19:32

IO napsal(a):

Pod slovy substituce výrobních faktorů si neumím nic konkrétního představit. Prosím srozumitelně vysvětlit. Moje myšlení je materialistické, na rozdíl od Vašeho myšlení ale odráží aktuální situaci, Vaše je kdesi v minulosti. Kdo chvíli stál, soudruzi, již stojí opodál!
15. 12. 2008 | 19:36

Tom napsal(a):

IO:
http://www1.osu.cz/home/R99...
edu.uhk.cz/~jindrvo1/download.php?predmet=miek2&type=prednasky&file =13_PoptavkaPoPraciX.ppt
a jiné.
Ještě mi odpovězte na toto: Tvrdíte, že vaše myšlení je myšlení budoucnosti. Proč si to myslíte? Zplodil jste ho sám, nebo jste k němu někde přišel? Jak poznáte, že to není blud, když nemáte zjevně žádné vzdělání v ekonomii/matematice?
Pořád čekám na odpověď, jak ste došel na to, že už nikdy nebude dost práce pro všechny.
15. 12. 2008 | 19:46

IO napsal(a):

Pro značku Tom:
nepřekrucujte prosím opakovaně to, co říkám tak, jak Vás zrovna napadne. Neumíte zjevně ani přesně číst, ani přesně citovat, pak ovšem taky těžko můžete správně rozumět tomu, co si přečtete. Říkám přece jasně, že moje myšlení odráží a k t u á l n í situaci, nikoli, že je jakýmsi myšlením budoucnosti. To o mém myšlení mylně soudíte Vy. Za druhé: mám dva univerzitní diplomy Univerzity Karlovy celkem ve čtyřech oborech pětiletého magisterského studia: p o l i t i c k á e k o n o m i e, sociologie, český jazyk, německý jazyk! To hlavní, co zde dnes říkám, není úrok, ale to, že přechodem přes uzlový bod dějin se právě nyní, aktuálně změnil základní parametr vývoje společnosti: práce už není dost pro všechny! Na to jsem nepřišel já, ale uznávaní společenskovědní vědátoři, o nichž ovšem zřejmě nic nevíte, když máte hlavu kdesi v matematice nebo v podnikovém hospodaření! Matematika je ale příliš obecná a podnikové hospodaření zase příliš málo obecné k tomu, aby nám v naší prekérní situaci pomohly. Mno, takže už taky musíme přestat hloupě pořvávat, že každý, kdo práci hledá, ji najde, a že každý, kdo práci nemá, je netáhlo! A nevytahujte na mě prosím ta ujetá čísla ze statistiky: kolik je uchazečů o práci a kolik je volných pracovních míst. To by bylo na další a delší rozpravu, která jde ale mimo rámec tématu pana Sedláčka. Prostě berte jako pro Vás sice krajně nezvyklý, ale evidentní fakt, že jsme se dostali do situace, kdy bychom si mohli dovolit zavést další volný den v týdnu - středu. Snížili bychom tím možná svoji spotřebu, nebo spíš zabrzdili její růst. A jestli jste si toho nevšiml, právě zběsilá spotřeba a její další růst dělají autorovi tohoto blogu tu jeho velkou starost. Já mu tedy říkám, co s tím dělat. Přestože nikdo jiný v této rozpravě žádné jiné - rozumné nebo nerozumné - východisko z naší situace nepředložil, Vy chcete zadupat do země i to moje, asi aby bylo opravdu už jen ticho po pěšině. Vy budete mít pravdu, ale nikdo nebude vědět, co si máme počít. Budeme jen tupě čekat na katastrofu. Protože ta Vaše pravda je v situaci, která se právě aktuálně vytvořila a která vytrvá, už jen pro kočku anebo pod psa.
15. 12. 2008 | 20:42

IO napsal(a):

Pro značku Tom:
můžete si taky přečíst něco o tom "tichu po pěšině", o které Vám patrně jde, aby bylo, žeáno? Odborníci tomu říkají postbipolární neonormalizace a je to všechno jiné, jen ne něco dobrého.
15. 12. 2008 | 21:12

Tom napsal(a):

IO:
Je mi záhadou jak se učí politická ekonomie, když netušíte nic o substituci VF. Ale OK.
Omlouvám se, že jsem Vaše myšlení označil nepřesně. Od teď budu říkat nové myšlení, abych jej odlišil od mého starého myšlení, souhlasíte?
Tituly mě neohromíte, dva magistry budu mít za chvíli taky.
Tvrdíte, že odteď už není dost práce pro všechny. Jak jste na to přišel? Uveďte ty vědátory. Uveďte důkazy.
BTW: Řešení mé i pana Sedláčka: úspory.

Díky a dobrou
15. 12. 2008 | 21:18

IO napsal(a):

Pro značku Tom:
já politickou ekonomii neučím ani jsem nikdy neučil, jen jsem ji kromě jiného vystudoval, protože za časů mého studia bylo možné to, o co jsem měl zájem (sociologie, němčina), studovat vždy jen v kombinaci s jiným dalším univerzitním oborem. Svoje vzdělání zveřejňuju nerad, tentokrát jsem je (doufám, že poprvé a naposled) uvedl jen proto, že jste si drze dovolil tvrdit, že „zjevně nemám ponětí o základních principech ekonomie“ a že „zjevně nemám žádné vzdělání v ekonomii“. A vy už nějaké regulérní vzdělání srovnatelné s tím mým máte? Tvrdíte, že „dva magistry budete mít za chvíli taky“. Zatím je ale ještě nemáte a tady se říká – kdo ví, jestli? A až je snad jednou budete mít, budete jen jalový začátečník dobrý leda k tomu, aby se ho někdo zkušenější ujal a vodil ho za ručičku, aby nenapáchal příliš velkou škodu. Takže hezky skromně, nepásli jsme spolu husy!

Proč vlastně po mně chcete, abych snad jen pro Vás dokazoval citacemi důkazů a autorů to, co je přece běžně zřejmé každému, kdo není slepý a hluchý nebo praštěný a co byste si, kdybyste právě uměl používat alespoň základní dovednosti jako je práce s textem, mohl přečíst už v úvodním textu pana Sedláčka a nemuseli bychom se už o tom dál bavit? Vždyť tam je to řečeno, jen je ten text pro Vás asi trochu moc rozsáhlý a vy si neumíte přebrat, co vlastně obsahuje.

Tak tedy jednoduše: asi víte, že máme nezaměstnanost. Oficiálně asi 5 procent těch, co by měli pracovat, nemá práci, mnozí z nich ji hledají, dokonce dlouhodobě a marně. Odkazuju na běžné sdělovací prostředky, ani ty o tom nepochybují! To je stav za situace, kdy vyrábíme zbytečně mnoho a je problém to vyrobené spotřebovat, lépe řečeno prodat, hrozí krize z nadvýroby, vyrobené potraviny spalujeme v kotlích elektráren, ještě vcelku málo opotřebované zboží vyhazujeme na skládky a nahrazujeme novým… Kdybychom výrobu omezili na rozumnější nižší úroveň, snížili bychom tedy množství vykonávané práce, co by se asi stalo? Oficiální nezaměstnanost by vzrostla, třeba na 10 procent. A to jsou právě – pro vás jednoduše řečeno – ti lidé, o kterých já podle vás naivně tvrdím, že pro ně prostě už není práce za předpokladu, že ti, co ještě práci mají, pracují 8 hodin denně. Pracuje-li totiž těch 8 hodin denně i jen těch 95 procent prací povinných, vede to k té zběsilé nadprodukci a nadspotřebě, ze které za těchto okolností není úniku a která pana Sedláčka tak straší. Opravdu je obtížné si to takhle prostě srovnat v hlavě?

Ty „vědátory“ vám jmenovitě neuvedu z několika důvodů: jednak už jsem to udělal mnohokrát, ale nepomohlo to ničemu, jednak by mě někdo mohl kritizovat, že pořád říkám to samé a jednak jména jistých „vědátorů“ na tomto blogovém fóru na některé účastníky působí jako červená sukně na býka a já se chci vyhnout zbytečným, marným šarvátkám s nimi. Ale jednoho takového „vědátora“ byste našel například hned na té Ostravské univerzitě, na kterou svým odkazem upozorňujete.
Co myslíte těmi úsporami, o kterých se zmiňujete, mi není konkrétně jasné.
16. 12. 2008 | 08:48

Tom napsal(a):

IO:
Postbipolární neonormalizace není termín, který dle mého průzkumu Googlu užíval někdo jiný než Vy. Proto žádná jména nemůžete uvést.
Pokud jste vystudoval něco akonomického, pak chápete, na co jsou úspory a jak mohou pomoci.
Pokud jste vystudoval ekonomii, pak asi taky víte, že množství poptávané práce je odvislé od technických parametrů ale i od ceny. Pokud snížíme mzdy na polovinu, bude nezaměstnanost rázem na 2%. Pokud je zdvojnásobíme, bude na 20%.
16. 12. 2008 | 09:09

stan napsal(a):

Pane Sedláčku,
myslím, že problém současného světa nespočívá v to, že že jsou levné nebo drahé úroky, jestli stát nalévá do ekonomiky moc nebo málo atd.
Podstatou je, že zkrachoval celý systém současného modelu kapitalismu. Kapitalismus je totiž založen na jistých zákonech. Zákon hodnoty, nabídky a poptávky atd. Jestli jste ale vy a vaši finanční kolegové tyto zákony popřeli, podřízli jste si pod sebou větev na které sedíte. Protože to vaše hospodářství je teď založeno na lichvě, korupci a podvodech. A na to dojedete. Takže se dejte na jinou profesi, třeba studovat mravence je zajímavé /Klaus se dal na klimatologii/. Tu ekonomii nechte mladým, oni si zopakují Marxe a Keynese a možná něco vymyslí pro Nový svět. Ten váš skončil.
16. 12. 2008 | 09:20

IO napsal(a):

Tom:
termín "postbipolární neonormalizace", který dává jméno nynější etapě dějinného vývoje euroatlantické, resp. dokonce světové civilizace, najdete např. u Václava Bělohradského (to je jeden proslulý filozof, ale pozor, jeho knížky nemají rozsah dvou stránek formátu A4!).
Jak jsem předpokládal, opět chcete jít cestou, která je už prověřená jako nesprávná. Chcete uspořit na mzdách, zlikvidujete tím další část koupěschopné poptávky. To znamená, že takovou úsporou krizi z nadvýroby jen dál zostříte. To jsou ti krajně nebezpeční šetřílkové, co i na holé dlani ještě hledají chlup, který tam ovšem není. Opačná cesta je ta správná. Za poctivou práci důstojný plat! Jedině tak může fungovat hospodářství a jedině tak se můžeme vyhnout jinak nevyhnutelnému a stále rostoucímu pnutí ve společnosti z rozvírání nůžek mezi příjmy jejích členů. Myslíte si, že pracující budou stále nečinně přihlížet, jak jim šroubujete platy ke dnu a přitom jimi vyrobené zboží, které oni si pro nedostatek peněz nemohou koupit, zbůhdarma ničíte?
16. 12. 2008 | 09:30

HM napsal(a):

to stan:

Přidal bych se k Vašemu názoru. Navíc je absolutně deformováno rozdělování výsledků práce. Jinak by nebylo možné, že kolportovaných 10% obyvatelstva Země vlastní 90% celkového světového majetku a bohatství. Bankovní průmysl má na této skutečnosti nemalý podíl, přičemž vlastně o žádný skutečný průmysl nejde, neboť žádné hmotné statky (produkty) nevyrábí.
16. 12. 2008 | 09:35

JC napsal(a):

stan,
Kapitalismus nikdy nemůže zkrachovat, protože je to nejvěrnější obraz lidské přirozenosti. Můžete se ho pokusit násilně omezit nebo odstranit, ale nemůžete ho zničit, tak jako nezničíte lidskou přirozenost.Bojujete proti kapitalismu - bojujete s lidskou přirozeností - bojjete s větrnými mlýny.
16. 12. 2008 | 15:31

IO napsal(a):

Pro značku JC:
opravdu nerad dávám najevo, že s Vaším názorem nelze úplně souhlasit: jednak to, co uvedu, jde podle mého názoru mimo téma tohoto blogu, a jednak bych tady nerad zase s někým zápolil, mám radši názorový soulad. Lze do značné míry souhlasit v Vaším názorem, že kapitalismus je nejvěrnějším obrazem lidské přirozenosti. Ale tato teze má určitá omezení. Za prvé redukujete svoji představu o lidské přirozenosti na představu o přirozenosti lidského jedince, neberete ale v úvahu, že tito jedinci se svými vlastnostmi tvoří dohromady uskupení, pospolitosti a celou společnost, které mají jiné kvality, jiný obraz než pouhý jeden jedinec sám o sobě. Robinson Crusoe přece žil na svém opuštěném ostrově nejprve sám se sebou a později s Pátkem v dokonalém komunismu! Přestože pocházel z kapitalistické společnosti, jakmile z ní byl takto extrémně vytržen: ejhle, stal se z něj erc-komouš! Lidská společnost kapitalismu tedy není přesným obrazem lidské přirozenosti jedince, ale odráží složité spolupůsobení všech jedinců, kteří ji dohromady vytvářejí. A tady prosím nezapomeňte na to, že v této společnosti žije vedle individualistických, chamtivých a často i bezohledných jedinců také velký počet jedinců, kteří jsou úplně jiní, mají odlišné, mnohdy přímo opačné vlastnosti a chování, jsou nesobečtí, obětaví, altruističtí… a dávají tedy kapitalistické společnosti trochu jiný nádech, než si asi mylně představujete. Dále Vám lze namítnout, zda také otrokářská společnost a feudální společnost, každá ve své době, nebyly tím tehdy nejvěrnějším obrazem lidské přirozenosti. Asi ano, ale přesto zanikly a byly v určité fázi nahrazeny kapitalistickým typem společnosti. Pak je tedy na místě drsná otázka, odkud berete tu svoji jistotu, že “kapitalismus nemůže nikdy zkrachovat”, že “jej nelze zničit”? Opak je pravdou, také kapitalismus je stejně jako třeba otrokářství a feudalismus podroben stejnému objektivně zákonitému vývoji lidských dějin a jednou skončí. A nezničíme ho my, ale jiná zcela nezdolná síla: totiž on sám. Protože nikdo jiný to nedokáže, nikdo jiný k tomu není dost silný. Až nastane čas a kapitalismus sám objektivně vyprodukuje podmínky a prostředky ke svému sebezničení, pak sám sebe zničí.
16. 12. 2008 | 18:23

JC napsal(a):

IO,
Snažil jsem se, asi ne úplně úspěšně o co nejjednodušší definici. Jistě máte v mnohém pravdu a dalo by se to do nekonečna rozvádět a diskutovat. Nezmínil jsem třeba svobodné prostředí, které je také nezbytné.Kapitalismus asi také nefunguje v rámci rodiny, ale to je snad zřejmé a není potřeba zmiňovat Robinsonaa Pátka, kteří spolu nežili za standardních podmínek.
Všimněte si prosím, že podmínkou mnohých kteří chtěli porazit kapitalismus byla pořeba stvořit/vychovat/ nového člověka.Čili si byli dobře vědomi té lidské přirozenosti, která se jim nehodila.
16. 12. 2008 | 19:15

IO napsal(a):

Pro značku JC:
opravdu nerad bych tady působil dojmem, že vím všechno a nejlépe. Tak je na tom jen Děd Vševěd. Ale pár poznámek k Vašemu poslednímu příspěvku podotknu. Robinson a Pátek, to je jen trochu divoký příklad k zamyšlení, oni spolu ve skutečnosti žili spíše v podmínkách prvobytně pospolné lidské společnosti, které se někdy přezdívá „prvotní komunismus“. To bylo uspořádání společnosti od počátku lidstva, předcházející vývojově vyšší otrokářské společensko ekonomické formaci. Ale otrokářské, feudální nebo kapitalistické vztahy mezi lidmi samozřejmě pronikají i do vztahů uvnitř lidské rodiny, na jejích hranicích se rozhodně nezastavují. Ale zase máte dvojí rodiny: v jedněch vládnou vztahy nesobecké, obětavé lásky, kdy jedni nezištně financují život druhých, darují si navzájem majetek, půjčují si bezúročně peníze… a v jiných rodinách se k sobě rodiče a děti nebo třeba manželé chovají jako samostatné obchodní podniky, uzavírají sofistikované (před)manželské (obchodní) smlouvy, tyjí ze svých blízkých například cestou citového vydírání. Zcela běžně lidé vytvářejí kapitalistický vztah dokonce sami k sobě například formou životních pojistek, pojištění částí svého těla… Opět bychom našli spoustu příkladů, kdy je to umělecky zobrazeno například v literatuře, filmech. To, že mnozí chtěli kapitalismus porazit vytvořením „nového člověka“, byl projev jejich idealistické snahy. Je asi pravda, že ta „přirozenost člověka“ se snad (doufejme) přece jen pomalu a postupně mění k lepšímu, kultivuje. Ale postup dějinného vývoje bude přesně obrácený: nikoli jakýsi změněný, lepší člověk odvrhne špatný kapitalismus, naopak kapitalismus postupně bez ohledu na přání některých lidí jej zachovat vytvoří takové podmínky, že nebude jiné cesty, než aby kapitalismus sám sebe zlikvidoval a tím nastolil takové nové objektivní podmínky, které prostě lidem už nedovolí dál se chovat zištně, sobecky, chamtivě… Jako možné už zůstanou jen ty způsoby chování, které nebudou odporovat nějakému postkapitalistickému uspořádání lidské společnosti. Kdy a jak by to mělo proběhnout, se zatím neví, je třeba jen doufat, že přitom nedojde k nějakému katastrofálnímu otřesu, který by vývoj lidských dějin buď vrhnul nazpět třeba do feudalismu (tzv. refeudalizace) nebo dokonce až zpátky do otrokářství anebo v krajním případě úplně ukončil dějinný vývoj lidstva všeobecnou a definitivní katastrofou.
16. 12. 2008 | 20:37

JC napsal(a):

IO,
Možná jste schopen dohlédnout dál do budoucnosti než já. Co já vím ?
Ctí vás, že tomu hodláte nechat volný průběh a neřešit to násilím.
Co já si nedovedu zatím představit je až bude uvedena v život umělá inteligence a až všechno včetně strojů budou vyrábět stroje.Pak možná k nějakým změnám dojde, ale to je tak daleko, že mě z toho hlava nemusí bolet.
16. 12. 2008 | 21:08

fred napsal(a):

pro IO:
Tvrdíte, že práce není dostatek pro všechny. Zároveň tvrdíte, že bankéři nemravně bezpracně žijí z úroků, úroky by se měly zrušit a majitelé bank či rentiéři by měli pracovat v bance na zpracování bezúročných půjček. Ale pak by se o práci ucházelo ještě více lidí, tady by se situace ještě zhoršila. Kdepak udělali soudruzi z NDR logickou chybu?
16. 12. 2008 | 22:05

IO napsal(a):

Pro zančku fred:
na vysvětlenou k vašim dotazům, v čem jsou ty chyby soudruhů z NDR. Odpověď na Vaši nepřímou otázku, co by dělali ti lidé, kteří by ztratili práci, když by se do práce dali dosud bezpracně žijící rentiéři, přece najdete několikrát v tom, co už jsem výše uvedl. Prostě by všichni nevyhnutelně museli pracovat m é n ě! Jedině tak se dá zajistit práce pro všechny, zvlášť za toho mého předpokladu, že jí není pro všechny dost. Já mysím, že to nemá skoro žádnou chybu, jedině snad z pohledu těch příživnických darmožroutů, kteří by museli začít makat. Ale přinejmenším by makali méně než jsme dosud museli makat my. Pro přesnost Vašich úvah ještě doporučuji nedávat apriori rovnítko mezi bankéře a rentiéry (lichváře, úžerníky). Bankéř je podle okolností buď někdo, kdo pracuje jako my, ale v bance, a potom čest jeho poctivé a náročné práci, anebo je bankéř majitelem nějaké banky, ve které buď ještě sám také pracuje (čest jeho práci!), nebo už ani nepracuje. V prvním případě je zároveň pracující i rentiér – má příjmy ze své práce a ze svého bankovního kapitálu, ve druhém případě je už jen cizopasník (rentiér). Tohle přesné rozlišování je třeba při pohledu na současnou finanční krizi, protože když hledáme její „viníky“, jejichž potrestáním krizi jednou provždy vyléčíme a zaženeme, musíme rozlišovat, kdo a jak ji konkrétně způsobil. No, a pak právě přijdeme na to, že krizi ani nevyléčíme, ani jednou provždy nezaženeme, chacha!
17. 12. 2008 | 10:10

jogín napsal(a):

Pane Sedláčku, kromě pohledu z družice by bylo dobré podívat se také z pohledu průměrného člověka, ba dokonce i penzisty. Vůbec nemám dojem, že jako zběsilý spotřebovávám, jako zběsilý platím. To, co roste jako zběsilé jsou zisky bank a obřích podniků. Jako zběsilé rostou nájmy, ceny plynu a elektřiny, ceny léků a nejrůznějších poplatků, ceny bytů, ceny všech potřeb pro řemeslníky. A taky platy manažerů a donedávna i ceny benzinu. Jako ekonom se podívejte na americké poměry- reálné platy stagnují od r.2000 a rostly mizivě od r. 1980. Zběsilý růst produktivity skončil kde? U 1% obyvatel. Spíš dochází ke zběsilému přesunu majetku k nejbohatším a k zběsilému zadluževání průměrných Američanů. Výdaje státu už ekonomiku neřídí a není divu, že erár na to nemá páky. Vliv bank je podstatně větší.
17. 12. 2008 | 13:12

Daňový poplatník napsal(a):

Naskýtá se otázka, kdo si u Vás tento článek zaplatil, protože jste flagrantně zaměnil příčiny a následky,a z obětí krize z nadvýroby jste udělal viníky.
Problémem je nenažranost ekonomicko-politických elit, kteří běžným občanům vnucují spotřebu za každou cenu, s plným vědomím, že to praskne, sice o chvíli později, ale o to drastičtěji.
Takže nešlo jen o dostupnost hypoték pro americké občany, o kterých se vědělo, že je nikdy nesplatí, ale třeba i o množení spotřebitelů v EU, on totiž průměrný Somálec v Somálsku spotřebuje setinu toho, co v Evropě, a když se sem podaří dostat i jeho příbuzenstvo....Vyrobeno máme přece dost.
17. 12. 2008 | 13:29

Jag napsal(a):

ČSSD chce zničit ekonomiku a stát tím,že chtějí volnou ruku na státní finance.Nejen,že politici projedli úspory,které zdevalvovali ve jménu sociálního inženýrství s Klausem a jeho bandou zlodějů,ale vzpomeňme na Klause a Zemana-socaiálního devianta,jak tvrdil,že nízké úroky nás spasí......us amík to určitě teď slyší.Já tvrdím,že chudá ekonomika si neměla dovolit nízké úroky,protože platy nebyly vysoké a půjčené peníze neskutečně zdražily nemovitosti a bez deregulace nájmů to vyhnalo a zabránilo mladým lidem bydlet.Takže to problém neřešilo a stát akorát musel sanovat úroky u hypoték a vydávat z rozpočtu na sociální dávky pro mladé,mladým zničil životy-mají dluhy na desítky let a půjčené peníze na 30 let v milionech a krize jim srazí ceny jejich nemovitostí na třetinu.A bude hůř.Dnes by sice úroky mělo smysl snižovat,ale při naší chudnoucí situaci to bude znamenat jen předání peněz do levných zemí Asie a poslední tuneláž našich vkladů.Levné úroky si totiž může dovolit jen bohatý stát.V úrocích se musí ba naopak najít zlatá střední cesta podle bohatosti každého státu.Pokud budou levné peníze na volný trh lité v době,kdy peníze se odvádí do Asie,tak nám to nepomůže,jen budeme chudnout dál a víc.Nakonec co je to důchod v průběžném systému?Je to také v podstatě úrok z práce jiných a tedy budete za chvíli snižovat úroky důchodců.To si buďte jisti.
17. 12. 2008 | 17:07

IO napsal(a):

Pro značku Jag:
chápu Vaše rozčilení, taky mě poslední dobou řada věcí rozčiluje. Ale buďme realisté. Ve vývoji naší české společnosti od r. 1990 byly provedeny obtížné kroky, které prostě nemohly dopadnout dobře, ať už je realizovala pravice nebo levice. Dokonce se přitom často měnily na pseudolevici, pseudopravici. Ten náš přechod ze socialismu zpět do kapitalismu – a nezapomeňme prosím demokraticky, že o něj tehdy spontánně žádala značná část naší společnosti – to bylo skutečně krajně krkolomné, několikanásobné salto mortale vzad. Obrovské škody už jsme oplakali a lehce na ně snad i pozapomněli, ale to, co musíme realizovat celý život nebo dokonce jedna generace teprve dokončí to, co začala předcházející, jako je placení do pojistných fondů pro zdravotní péči, pro péči ve stáří a pořízení a údržba obydlí, to opravdu nemohlo nebolet a bude ještě hodně a dlouho bolet. Tím nechci říct, že z toho mám radost, chci jen říct, že nevím, jak bychom se tomu – pravice nebo levice – mohli vyhnout. Po roce 1948 nás obrazně řečeno postavili z nohou na hlavu, bylo to bolestivé, také si to tenkrát snad prý většina lidí přála. Po roce 1990 nás zase z toho stoje o hlavě, když už jsme si na něj snad i trochu zvykli, obrátili zase o 180 stupňů zpátky na nohy. To všechno dohromady nemůže nebolet. Takové krkolomné kroky ve složitém světě, který nás obklopuje, lze těžko udělat bezchybně a bezbolestně.
17. 12. 2008 | 17:49

Jag napsal(a):

To je sice fakt,ale napsal jsem jasně,že se mělo postupovat uvážlivěji a pokud dnes sleduji,tak děláme další chyby.Dnes vidím,že se blížíme k revoluci v bankovním sektoru,data z USA,kde začínají být neprodejné dluhoppisy s nějakým nízkým procentním kuponem,tak je jasné,že snižování úroků rozhýbat trh nepomůže.Banky totiž dnes nechtějí kupovat státní dluhy za levno a bude se to prohlubovat.Podle mého se jedná o něco,co tady ještě nebylo.Začne diskuse o tom,zda centrální banky nezrušit,nebo z nich neudělat něco,co nebude poslouchat politické objednávky a tunelovat vklady tištěním státních nekrytých dluhů.Zažijeme ještě zajímavé věci.Osobně bych zakázal tisknout takové dluhy,které jsou nesplatitelné a to se dá spočítat,zda na kařdou 1 korunu úspor je natištění dluhů ještě splatitelné nebo ne.Centrální banky jsou státní nástroj na dluhy a to musí skončit.
17. 12. 2008 | 20:10

Jag napsal(a):

Pane IO,měl byste sílu dnes říct,že mladí mohli bydlet a dnes se nemuseli zadlužit do konce života za majetky,které na ceně ztratí a že stačilo postupovat s menším státním dluhem,který ani dnes není schopen těmto lide nahradit tyto nefouklé peněžně-levnými úroky zvedlé bubliny?Zkuste jim to vysvětlit a řekněte jim,že to být nemuselo,kdyby stát netiskl zbytečné dluhy?Protože je to poškodí i na důchodech.
17. 12. 2008 | 20:14

IO napsal(a):

Pro značku Jag:
dějou se opravdu nevídané věci, centrální banka USA dnes dokonce snížila svůj úrok až na 0 % a dala mi tak za pravdu (viz moje rozprava se značkou Tom výše), že bezúročné úvěry jsou myslitelné. Dala mi tím za pravdu i v tom, co jsem panu Tomovi řekl, že situace, která nastane, nás přinutí myslet tak, jak to bylo dosud nemyslitelné. Ano, poukazujete na velké, obrovské prasárny a já je ani v nejmenším nechci omlouvat. Jen vysvětluju, že nebylo a není možné je nedělat, když kapitalismus je prostě takový. Je mi opravdu líto mladých lidí, kteří se musejí zadlužovat, často obrovskými dluhy, a žít pak desetiletí v nejistotě, mám taky děti ve věku, kdy už se musely, respektive budou muset zadlužit. Jen chabou útěchou mi může být, že oni si možná tíživost svých dluhů tolik jako já neuvědomují. Ale chtěl bych říct, že tohle všechno jsem věděl předem, i když mi to tehdy připadalo tak nezvyklé a neskutečné, že jsem tomu ani nechtěl věřit. Hned po převratu jsem začal pracovat v Rakousku a stal jsem se tam dokonce záhy prokuristou jedné malé firmy. Majitel firmy mě o těchto skutečnostech informoval, abych nedělal zbytečné chyby a neohrozil tím jeho podnik. Pokračoval v tom německý jednatel další firmy, u které jsem později pracoval v Česku a v Německu. Ale oba shodně říkali: stejně se těm obrovským chybám nevyhnete, protože jsou prostě systémově zákonité. Jako příklady uvedu: budou u vás řetězově krachovat banky, pozor na soukromé penzijní fondy, jako houby po dešti všude vyrostou nejprve čerpací stanice a hned po nich lékárny, těch bude brzy víc než trafik. A co hlavně: všichni se budou snažit všechny vás co nejrychleji a co nejvíc zadlužit! Budou za tebou chodit, telefonovat ti domů a nabízet, vnucovat ti půjčky! A je marné doufat, že politici tomu shora nějak zabrání. Naopak, pro ně je to výhodné, protože ten, kdo je zadlužený, má máslo na hlavě a je proto měkký a snadněji politicky utlačovatelný a vydíratelný. Má to jen jeden (nepravděpodobný) háček: totiž, co by nastalo, kdyby si všichni ti dlužníci uvědomili, že by se svých dluhů mohli zbavit tím, že by systém, který je zadlužil, zlikvidovali?
17. 12. 2008 | 20:50

Jag napsal(a):

Jenže v demokracii to nejde,protože jsou lidi i na druhé straně........jen jsem si s úsměcem poslechl poděkování našeho ministra Nečase,když poděkoval vkladatelům,že si nepřišli pro úspory......zřejmě proto,že stát se stal letadlem......že první by úspry dostali,ostatní by utřeli hubu.A za to se v životě dává kriminál,zatímco stát si to může s politiky dovolit.Jistě banyk mají nainvestované,ale kdyby dluhy nebyli,ceny by jistě byli stabilní a nakonec by vyběrateli banka na stabilním trhu prostě věc prodala a peníze vyplatila.V nafouklém trhu a v systému státního letadla,by nedostal nic.Proto je najednou tolik starostí o to,aby občan nešel do bank a aby neudělal pořádek i v politice se zloději a tiskaři dluhů za volební hlas.Nakonec tato krize bude prospěšná,toto svinstvo ukončí a když ne,tak trh to pak udělá ještě horší.Volič se ohlupovat nechá pořád,trh po čase útočí a systém čistí.
17. 12. 2008 | 21:09

IO napsal(a):

Pro značku Jag:
nevím, jestli nepřesně nekladete rovnítko mezi kapitalismus a demokracii. Aktuální krizové potíže mají demokratické země stejně jako monarchie. Příčinou je kapitalismus a krize se přenáší dokonce i tam, kde mají ještě poměry polofeudální. Opravdu je otázkou, co to všechno ve skutečnosti má znamenat, jaký skutečný smysl a účel to má? Kdybychom znali odpověď na tuto základní otázku, mohli bychom se lépe orientovat a účelněji chovat. Mně se to jeví tak, že kapitalismus se prostě rozvíjí podle svých vnitřních vývojových tendencí a zákonitostí, jedna ze základních je ta, že stále menší skupina bohatých stále více a stále rychleji dál bohatne na úkor té obrovské většiny těch zbývajících. Pro jejich bohatnutí se jim neuvěřitelně dlouho dařilo vytvářet a využívat velmi vychytralé "deriváty" peněz. Když tato umělá bublina se značným zpožděním praskla, ty chybějící skutečné peníze, které ti bohatci předtím ze systému vysáli tím, že je jen fiktivně vytvořili, tam naleje opět ta ožebračovaná většina. Nevím, jestli je to jen objektivní přírodně historická zákonitost, která se prosazuje sama sebou, bez ohledu na to, zda jsme si jí my, lidé, vědomi nebo ne. Anebo tady existují nějaké elity, které tyto zákonitosti znají a využívají. V obou případech je ale demokracie myslím příliš slabá a nemůže to ovlivnit.
17. 12. 2008 | 21:30

vikinoj napsal(a):

O pozadí elit, které si přizpůsobily vývoj dějin k obrazu svému pojednává výborně fakticky zpracovaný dokument: http://video.google.com/vid...

Současná "krize" je předzvěstí bodu zvratu ve vývoji kdy se bohatství zkoncentruje (podle čísel už nejsme asi daleko) v rukou několika málo tisíc lidí. Otázkou zůstává jestli onen bod zvratu proběhne s několika kotrmelci víceméně poklidně nebo dojde k mírně řečeno turbulentním změnám.

Podle mě k novému uspořádání resp. modelu společnosti povede jen změna "kolektiního vědomí" směrem k podstatě, a sice k tomu že nejsme všichni od sebe odděleni (viz. IO v 16.12.2008 20:37:09) ale že jsme všichni jedno. Toto ovšem vyžaduje komplexní vnímání, pochopení a nezištné konání. Každý to podvědomě víme a cítíme, ale jen málokdo to skutečně žije.
18. 12. 2008 | 11:57

tere napsal(a):

TOMASI, SES HVEZDA!!!
18. 12. 2008 | 16:41

jogín napsal(a):

Milý Jagu, najděte si na netu úvěrovou expanzi- peníze se nemusejí zrovna tisknout.
18. 12. 2008 | 22:36

zajda napsal(a):

to Vilem
Citát "Velice správně, konzum je droga, s léčbou se ovšem musí začít u lidí, kteří konzumují luxusní a zbytné zboží, tedy u bohatých, odkud se ta rakovina šíří mezi řadové občany."
To je naprosto zcestné. Tu rakovinu šíří mezi obyčejné lidi nejrůznější humanisté, kteří prosazují myšlenku, že se má mít každý dobře - i ten, co nepracuje, povaluje se, a na živobytí si vydělává děláním dětí. Protože není humánní, aby někdo strádal. A povinnost postarat se o vlastní děti a rodiče se už úplně vytratila, protože o ně se přece postará stát.

K to mu si přidejte reklamní agentury všeho druhu a je tu mýtus, že "každý musí mít dům, auto, nejnovější DVD přehrávač, boty od Prada, oblečení od Bosse atd" a kdo si na to nevydělá, tak tomu dáme sociální dávky, aby mohl utrácet.
V ČR panuje představa, že každá rodina by měla mít alespoň panelákový byt 3+1, přece se děti nebudou mačkat v jednom pokoji s rodiči. Dále musí mít alespoň ojeté auto, lobby si teď prosadila, že ne moc staré. \dále je nutností alespoň jedna zahraniční dovolená. A spousta lidí na to nemá a tak si půjčuje na 20-30% úrok. A my jim sypeme pastelkovné, mobilné a další sociální příspěvky.
20. 12. 2008 | 17:30

NObody napsal(a):

TO IO:

Na Vašem návrhu vidím "menší háček" a to ten, když lidé nepracují tak konzumují...např. zrovna teď vánoce plno dovolených jen 2 pracovní dny v týdnu a konzum je na MAX...
Navíc je právě práce to "co polidštilo opici" a jedině prací - tvorbou hodnot se liší člověk od zvířete...
Otázkou zůstává jak rozlišit práci hodnotu tvořící od zbytečných a neplodných činností, že ANO...

Napadá mě to příklad na rozdílu mezi mateřstvím a prostitucí v obou případech je startovní čára stejná pohlavní styk slouží buď k přežití (hodnota tvořící) nebo k zisku (neplodná činnost)...

A přemýšlejme kolik styků za život vykonáme pro HODNOTU a kolik jich je NEPLODNÝCH

V daném příměru skutečně funguje navrhované řešení spočívající v omezení prázdné činnosti (ve smyslu neplodných souloží) oproti vykonání hodnotné práce (ve smyslu zplození dítěte) jako řešení krize z konzumu...

Jenže...

KDYŽ ZAŠUKAT SI JEN TAK A NEZÁVAZNĚ JE TAK PŘÍJMNÉ A VYCHOVAT DÍTĚ TAK NÁROČNÉ...
21. 12. 2008 | 04:24

seo napsal(a):

Dobrý den pane Sedláčku,
jsem rád, že tu od vás zazněly právě tyto argumenty. Nemám příliš v oblibě ekonomy, kteří kritizují keynesův přístup a argumentují tím, že aplikace keynesovy fiskální politiky vede k prohlubování ekonomických krizí (viz současná krize). Je to jako mít v autě brzdu a plyn a používat čistě jen plyn.
24. 12. 2008 | 01:31

Lord Helma napsal(a):

Když čtu blogy pánů michlů a kohoutů, zvedává se mi žaludek, mám pocit, že ekonomii zcela rozumím (byť jsem teorií nedotčen), protože vidím, jak slovutní analytici píší hovadiny, které odporují selské logice. Vaše příspěvky jsou zase nápadité, logické a hlavně, je v nich cítit vnitřní souvztažnost, řád. Vám se asi nestane, že jeden den řeknete "a" a za měsíc "b". No taky proč, když to nemáte zapotřebí. I když s vámi mnohdy nesouhlasím, klobouk dolů
02. 01. 2009 | 17:27

Orbital napsal(a):

stejne se nic nezmeni
03. 01. 2009 | 18:53

Markéta napsal(a):

Vážený pane,
píšu Vám v naději, že reakce na svém blogu čtete:-)
Až poměrně nedávno mě na Vás a Vaše názory upozornil můj přítel. Včera nám média přinesli naději, že se muž jehož si Vážíme ujme důležité role:-)
Vyzbrojen moudrostí Šalamounovou, odvahou Davidovou a srdcem našeho Pána Ježíše budete jistě přínosem. Modlím se za Vás a věřím, že tenhle plán je Požehnaný:-)
06. 01. 2009 | 15:49

Filip napsal(a):

Ahoj Tomasi, zdravim z USA (aomlouvam se ze nemam cestinu). Moc dobry komentar. Mas na veci zdravy pohled. Par veci bych ale rad komentoval.
Nemyslim si ze tato krize je klasickym Keynesianskym cyklem a vzhledem na to ze je globalni tak si myslim ze take zpusob pristupu k teto krizi by mel byt koordinovany mezinarodne a narodni pristup by mel podporit globani poptavku (na to jak roste nebo neroste by se mala otevrena ekonomika mela zacit divat az bude globalni krize za nami). Naprosto souhlasim s tim ze by se nemela podporovat spotreba ale fiskalni politika by mela definitivne byt v tuto chvili expanzivni a smerovat do oblasti investic. Vlady by meli posilit vydaje do infrastruktury.

Take si nemyslim ze problem vyvolaly levne hypoteky, ale systemove spatny pristup k rizikum s hypotekami spojeny - tak, jak byly hypoteky vnimany zejmena bankovnim sektorem v USA. S tim souvisi cenovy vyvoj nemovitosti v USA kdy byla akceptovana nemovita zastava na rostoucim trhu (kde se nafukuje cenova bublina uz roky)aniz by byla hodnocena rizika zmeny trendu cen. Dalsim souvisejicim faktorem je take tzv "credit history" tak jak se naplikuje tady v USA. Credit history (neboli kreditni historie) je urcite hodnoceni kreditniho rizika bankovnich klientu v USA zalozene na historii splaceni dluhu a pouzivani kreditnich karet. Kreditni historie vubec nehodnoti majetkove pomery klienta takze napriklad miliardar co nikdy nemel dluh si ani nema sanci pujcit na dobry urok protoze nema kreditni historii. Naproti tomu clovek co splaci dluh dluhem muze mit vybornou kreditni historii a velice nizke urokove sazby pokud vzdy vsechno splatil vcas. Coz znamena dost casto nizke uroky pro lidi se zapornou hodnotou majetku a vysoke uroky pro nezadluzene (pokud pozadaji o uver).
Tento system ma potom tendeci lavinovite reagovat protoze s poklesem cen nemovitosti ztraci cenu zastava, nestaci li dluznik splacet pak mu rostou urokove sazby a dluh ktery se neumori ze zastavy vede k bankrotu pripadne k propadu zastavy. Pokud se toto zacne dit ve vetsim nez predpokladanem procentu hypotek banky musi zvysovat plosne rizikove sazby u hypotek a hypotecni dluznici nemaji schopnost hypotecni dluh refinancovat a tak se roztaci klasicka spirala.

Zdravi Filip
07. 01. 2009 | 23:21

Kritik napsal(a):

Panu Sedláčkovi, by slušelo trichu více skromnosti. Nevím z čeho pramení superlativy "nejlepší ekonom" apod. Od roku 2001 je doktorandem na IES FSV, viz http://ies.fsv.cuni.cz/cs/s... a vzhledem k absenci relevantního výzkumu, patří k nejhorším. Pan Sedláček je neuvěřitelnou mediální bublinou, v ČR máme stovky lepších a ioravdu fundovaných ekonomů.
09. 01. 2009 | 11:29

Nelida napsal(a):

Pane Sedlacku,
ze nase doba trpi "nedostatkem nedostatku" je postoj hodny salonniho moralisty, ekonom by mel vice pracovat s fakty. Podobna kritika zkazeneho Zapadniho sveta, v nemz se udajne amoralne plytva, zatimco chudi Cernosi ..., atd, atd., to je jen moderni vydani socialne-ubrecenych romanu starych takrka 100 let, na zpusob Chudeho Bobese. Dnesni medialni kazatele ovsem tak hluboce literarne vzdelani nejspise nejsou, takze sve znalosti spotrebniho chovani namisto toho pravdepodobne cerpaji z bulvaru: tam si kazdy den prectete, za co ktera celebrita ci magnat zrovna vyhodili dalsi miliony. Naproti tomu pro prevaznou vetsinu dnesnich obyvatel prumysloveho sveta, kterym se bulvar nevenuje, utraceni za zbytnosti se nezda byt az tak typickym rysem. Ta vetsina je totiz vystavena rozpoctovemu omezeni, takze kazdy vydej vypada jako oduvodneny alespon v okamziku rozhodnuti. Ze se pozdeji neco ukaze jako chyba ci blbost, na to bohuzel jeste nebyl nalezen lek. Dulezite prece je, zda ty chyby jsou systematicke. Jinymi slovy, zda vetsina lidi v prumyslovem svete systematicky trendove spotrebovava statky, ktere nepotrebuje nebo dokonce si tim systematicky prokazatelne skodi. Mame takove udaje? Umime je objektivne vyhodnotit? Obavam se, ze nikoliv. Takze za krizi bych radeji hledal jine civilizacni neduhy, mimo jine ideologicky zivene rovnostarstvi (napriklad pod heslem "Vlastni dum s hypotekou pro kazdeho nuzaka!").
09. 01. 2009 | 17:50

ares952 napsal(a):

Několik lidí tu píše o zkrachování kapitalismu a že je potřeba více regulace. Tak předně: kapitalismus je založen na úplné svobodě jedince a respektování jeho práv. To co se nyní dejě tedy není krach kapitalismu, ale krach socialismu, a to všude jak v Evropě, tak v USA, protože ani na jednom z trhů není svobodný trh, už jen kvůli zásahům státu do ekonomiky, kvůli přítomnosti centrálních bank a manipulací s úrokovými sazbami.
Řešením této krize proto není větší vliv státu na ekonomiku, ale naopak. Menší vliv státu na ekonomiku. Když budeme více zasahovat do osobní zodpovědnosti člověka, potom to dopadne ještě hůře.
Já sám vím co je pro mě nejlepší, předpokládám, že každý ví, co je pro něj nejlepší (jsme přeci svéprávní), proč by tedy stát měl vědět lépe, co je pro mě lepší?
Mrtvý socialismus, dobrý socialismus, bohužel to tak zatím nevypadá.
09. 01. 2009 | 22:25

PePe napsal(a):

Pekny... jenze po valce je kazdy general. Ja bych to rad slysel pred krizi a pak bych rekl Ano, jsem rad, ze jste v NERVu. Ale aby nas NERV z neceho dostal, tak by tam meli byt Ti, co to predpokladali ex ante, nebo se mylim? Takhle je NERV pouze na oko a ta ek. se z nej dostane casem i bez toho. Problem je v tom, ze volny trh neexistuje. Tak zaridte volny trh a vsechno bude ok...
12. 01. 2009 | 15:30

Olda napsal(a):

to IO; plne se ztotoznuji s Vasimi nazory...uz jsem si zacinal myslel, ze takovou logikou jsem postizen pouze ja...
13. 01. 2009 | 02:46

xTomas napsal(a):

Zdravím,
jsem rád, že máte stejný názor jako já. Podpořil bych Vás na místo ministra financí. Škoda, že v současné politické situaci by to vyústilo jen v epizodní záležitost, která by měla pouze před veřejností obrousit negativní náhled na současnou vládu a absolutně by nebyl čas na kvalitní práci s reálnýmy výsledky... Na to by bylo potřeba tak 2ou po sobě jdoucích volebních období.
Máte ale mou podporu ve veřejné angažovanosti. Nesoudím pouze z tohoto Vašeho příspěvku, ale i z mnoha dalších, které jsem v médiích zaznamenal.
Přemýšlíte podobně jako já.
15. 01. 2009 | 00:45

IO napsal(a):

Pro značku Olda:
jsem opravdu rád, že to vidíte stejně jako já. Snad by se v tomhle směru uvažování dalo ještě dál pokračovat :-)
19. 01. 2009 | 18:45

Stanislav Ondráček napsal(a):

Dobrý den
V nedávné době jste vyzíval ve svém blogu k nvrhům veřejnosti k řešení krize. Můžu-li ještě přispět myšlenkou, je-li zajímavá prosím posuďte a prosím nějakým způsobem se vyjádřete.
Jde vlastně o drobnost.. Pokud by stát vyjednal s komerčními bankami, aby lidé (možná i firmy) zasažení krizí mohli požádat banku o např. jednoleté (dle vývoje krize a zaměstnanosti) odložení splátek svých úvěrů/hypoték. A v případě, kdyby se dlužníkovi nepodařilo vrátit po odložené době do "stopy" svých splátek, mohla by banka postupovat klasickým způsobem a onu roční "mezeru" nárokovat vůči státu. Stát by v podstatě poskytl krytí úvěrů po omezenou dobu. Toto opatření má minimální nároky na administraci (banky by mohli ve vlastním zájmu zajistit) a případné krytí úvěrů by nebylo promítnuto do státního rozpočtu stávajícího roku, ale až do roku následujícího a s použitím reálných čísel.

Zajímal by mě Váš názor na toto případné opatření.
Děkuji
Mimochodem je dle mého názoru hledání otázky "Kdo za to může" jen tlacháním o ničem. Vždy se má nejdříve vyřeši problém a až možná někdy potom hledat viníka.
06. 02. 2009 | 00:17

Mikel napsal(a):

Doporučuji všem si sehnat a shlédnout dokumenty: Zeitgeist, Zeitgeist addendum, Alex Jones: Endgame a například ještě Money Masters. Zde se zabývají historií krizí a bankovnictví. Je zde několik historických i současných případů, kterak se odvážný státník kořeny ,,finančních krizí'' snažil vytrhnout. Bohužel byl většinou zavražděn :(
09. 02. 2009 | 23:26

Enki napsal(a):

Každá doba má svého Engelse.
10. 02. 2009 | 13:38

Adam Petras napsal(a):

Pan Sedlacek,
Prvykrat som sa stretol s Vasimi nazormi vcera, pri citani casopisu .tyzden (odvtedy som precital asi 10 Vasich clankov). Som vam nesmierne vdacny, ze ste mi pomohli pomenovat niektore myslienky, ktore som mal v hlave.
Osobne som pricinu financnej krizy vnimal ako dosledok nedostatku askezy a zaroven neuvedomovania si, ze existuju ine, efektivnejsie sposoby dosahovania satisfakcie ako je spotreba. Ako priklad uvadzam fyzicku aktitu, otuzovanie, postenie, atd. Tieto aktivity by zaroven mali byt v rovnovahe so zamestnanim, kde clovek nepracuje prvoplanovo preto, aby si za svoj plat mohol dovolit bmw x5 ale preto, ze ho samotna praca bavi a naplna.

Okrem toho si nedokazem vysvetlit preco je ekonomia taka dolezita veda, kedze sa predpoklada ze ekonomicke zakony nie su exaktne (pricom sam ekonomiu studujem). Napriklad nespozoroval som, ze by niektora z ekonomickych teorii brala do uvahy niektoru z vyssie spominanych foriem satisfakcie.
Je jasne, ze to nie je predmetom skumania ekonomie, ale ako ste uz spominali, politici vnimaju ekonomicke zakony takmer za dogmaticke a nie je spravne, ked ich predkladaju obcanom v takej podobe.

Prajem Vam vela stastia v presadzovani vasich myslienok.
09. 03. 2009 | 21:21

Adam Petras napsal(a):

Pan Sedlacek,
Prvykrat som sa stretol s Vasimi nazormi vcera, pri citani casopisu .tyzden (odvtedy som precital asi 10 Vasich clankov). Som Vam nesmierne vdacny, ze ste mi pomohli pomenovat niektore myslienky, ktore som mal v hlave.
Osobne som za pricinu financnej krizy povazoval nedostatok askezy a zaroven neuvedomovania si, ze existuju ine, efektivnejsie sposoby dosahovania satisfakcie ako je spotreba. Ako priklad uvadzam fyzicku aktitu, otuzovanie, postenie, atd. Tieto aktivity by vsak zaroven mali byt v rovnvovahe so zamestnanim, kde clovek nerobi prvoplanovo, aby si raz kupil BMW X5, ale ktore cloveka naplna bez ohladu na vysku mzdy (pricom z niecoho zit musi).

Okrem toho nedava velky zmysel, preco je ekonomia taka dolezita veda, kedze sa predpoklada, ze ekonomicke zakony nie su exaktne (pricom sam ekonomiu studujem). Napriklad nespozoroval som, ze by niektora z ekonomickych teorii brala do uvahy nejaku z vyssie spominanych foriem satisfakcie.
Je jasne, ze to nie je predmetom skumania ekonomie, ale ako ste uz spominali, politici vnimaju ekonomicke zakony takmer za dogmaticke a nie je spravne, ked ich predkladaju obcanom v takej podobe.

Prajem Vam vela stastia v presadzovani a rozsirovani vasich myslienok.
09. 03. 2009 | 21:41

Sunny napsal(a):

Jsem mile překvapena srozumitelností článků, kterými k nám pane Sedláčku promlouváte, děkuju.

Zde uvádím odkaz, který stojí za to si přečíst, alespoň mě přijde přinejmenším zajímavý.
11. 03. 2009 | 13:07

Sunny napsal(a):

Tady je ten slibovaný odkaz:)

http://www.radiovaticana.cz...
11. 03. 2009 | 13:10

Bisnis Online napsal(a):

it's so States should not pour into the economy or the crown ma fail at this fall is the only curative method for a few years otherwise fits the entire financial world. if you Zhori House must face the new and even better as soon as possible to where you should live.
04. 06. 2009 | 07:00

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:13

louis vuitton outlet napsal(a):

Jano,
pláčete na špatném hrobě, tak jako reálný socialismus uniformoval občanstvo promyšlenou kombinací výhrůžek a jistot, je i dnešní doba
(především mediálního) zhovnařování lidské mysli cestou k vytvoření unifikovaného elektorátu, který si rád hraje s ODS a ČSSD volební hru "najděte deset rozdílů". Není v zájmu ani dnešních mocných, aby jim občanstvo nějak moc přemýšlelo, že...
02.01.2009 14:21:06
04. 07. 2009 | 05:28

hrzbq napsal(a):

无名<a href="http://www.sz-hrzbj.cn">深圳搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn">深圳搬家</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/lhbj...">深圳罗湖搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/ftbj...">深圳福田搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/nsbj...">深圳南山搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/ytbj...">深圳盐田搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/babj...">深圳宝安搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szlh...">深圳龙华搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/lgbj...">深圳龙岗搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/bjbj...">深圳布吉搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/gcbj...">深圳装卸公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...">深圳吊车公司</a>
<a href="http://www.wumingbanjia.cn">深圳搬家</a>

<a href="http://www.hrzbq.com">深圳搬家公司</a>
<a href="http://www.sz-hrzbj.cn/szdc...">深圳吊车公司</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szwbcs...">深圳尾板车出租</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szdzgs...">深圳吊装公司</a>
<a href="http://www.hrzbq.com/szbcgs...">深圳搬厂公司</a>
<a href="http://www.wumingbanjia.cn/">深圳搬家公司</a>

万利<a href="http://www.ktwx.cn/">深圳空调维修</a>,提供<a href="http://www.ktwx.cn/ktjxz.htm">深圳空调加雪种</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ktaz.htm">深圳空调安装</a>、<a href=http://www.ktwx.cn/ktcz.htm">深圳空调拆装</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/hrktwx.htm">深圳海尔空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/LGktwx.htm">深圳LG空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/xkktwx.htm">深圳新科空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/zgktwx.htm">深圳志高空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/slktwx.htm">深圳三菱空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/dbxwx.htm">深圳澳柯玛空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/glktwx.htm">深圳格力空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/dsjwx.htm">深圳春兰空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ysqwx.htm">深圳大金空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/wxfw.htm">深圳日立空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/wxbj.htm">深圳松下空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/ktcs.htm">深圳三星空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/khyj.htm">深圳索尼空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/zyktwxcz...">深圳中央空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/xyjwx.htm">深圳奥克斯空调维修</a>、<a href="http://www.ktwx.cn/mdktwx.htm">深圳美的空调维修</a><a href="http://www.ktwx.cn/ktxd.htm">深圳空调清洗</a>....<a href="http://www.ktwx.cn/">空调维修</a>
16. 07. 2009 | 08:48

tiffany and co napsal(a):

KSČM zároveň vyzývá všechny občany, aby v podzimních volbách dali jasně najevo svůj nesouhlas s nezodpovědnou politikou vládních pravicových stran.
31. 07. 2009 | 13:19

tiffany and co napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
31. 07. 2009 | 13:19

kaos distro murah napsal(a):

Nice post. Great artickle.
http://kaos.net16.net
http://desainkaos.net16.net
Tady je ten slibovaný odkaz
23. 11. 2009 | 17:32

astaga com lifestyle on the net napsal(a):

Great post.
29. 12. 2009 | 18:02

寶寶照 napsal(a):

it's very good , i love it. by the way,
please let me post a link.......you know that,thank you very much
[url=http://www.babyface.url.tw/...]婚紗攝影[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]結婚照[/url]
[url=http://www.wretch.cc/blog/m...]娃娃臉攝影工作室[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]兒童攝影[/url]
[url=http://tw.f5.page.bid.yahoo...]沙龍照[/url]
[url=http://fun.kimy.com.tw/Post...]寶寶照[/url]
[url=http://bbs.adhot.com.tw/dis...]兒童寫真攝影[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]藝術照[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]全家福[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]嬰兒攝影[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]新娘秘書[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]婚紗照[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/...]結婚照[/url]
[url=http://www.babyface.url.tw/]婚紗攝影[/url]
16. 01. 2010 | 17:30

walkie talkie headsets napsal(a):

thanks admin! great post!
05. 02. 2010 | 16:53

DunnFrances30 napsal(a):

If you are in uncomfortable position and have got no cash to get out from that, you will have to receive the <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a>. Just because that would help you definitely. I take short term loan every year and feel good because of it.
04. 03. 2010 | 04:29

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 03:56

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 03:58

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 04:31

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:59

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:43

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 08:08

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of

satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
01. 04. 2010 | 12:04

men-s watches napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
02. 04. 2010 | 10:15

Relocation Company Switzerland napsal(a):

This is a great and very valuable information about Spotřeba je droga aneb O zběsilé nepřiměřenosti. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
02. 04. 2010 | 16:21

rolex replica napsal(a):

Good recommended website. I really love it. Thanks!
03. 04. 2010 | 06:45

replica watches napsal(a):

happy every day!
06. 04. 2010 | 10:45

Weston Hadiaris napsal(a):

14. 08. 2010 | 05:29

Lexie Esannason napsal(a):

Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.
14. 08. 2010 | 06:52

Fleta Vennari napsal(a):

Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.
14. 08. 2010 | 07:03

air max napsal(a):

This is a exciting source of knowledge, <a href="http://www.airmax4u.com"> air max </a> I'm glad I read this article. I am going to be back again soon to see more that you have.
22. 10. 2010 | 08:26

oakley sunglasses napsal(a):

<a href="http://www.sunglasshutshop.com/">oakley sunglasses</a>
<a href="http://www.sunglasshutshop.com/">oakley sunglasses outlet</a>
<a href="http://www.besthighheelshoes.com/">Cheap christian louboutin boots</a>
<a href="http://www.besthighheelshoes.com/">Ladies high heel shoes</a>
<a href="http://www.monster-headphone.com/">monster headphones</a>
<a href="http://www.monster-headphone.com/monster-beats-by-dr-dre-headphones-1/">Monster beats by Dr. Dre headphones</a>
<a href="http://www.monster-headphone.com/lady-gaga-monster-headphones--1/">lady gaga monster headphones</a>
<a href="http://www.monster-headphone.com/the-solo-hd-headphones-1/">The Solo HD Headphones</a>
<a href="http://www.monster-headphone.com/monster-headphones-in-ear--1/">Monster Headphones In-Ear</a>
<a href="http://www.monster-headphone.com/monster-jamz-headphones-1/">Monster Jamz headphones</a>
oakley sunglasses best quality with decent price
29. 12. 2010 | 08:36

oakley sunglasses napsal(a):

http://www.besthighheelshoes.com Cheap christian louboutin boots
http://www.besthighheelshoes.com Ladies high heel shoes
http://sunglasshutshop.com oakley sunglasses
http://sunglasshutshop.com oakley sunglasses outlet
http://www.monster-headphone.com/ monster headphones
http://www.monster-headphone.com/monster-beats-by-dr-dre-headphones-1/ Monster beats by Dr. Dre headphones
http://www.monster-headphone.com/lady-gaga-monster-headphones--1/ lady gaga monster headphones
http://www.monster-headphone.com/the-solo-hd-headphones-1/ The Solo HD Headphones
http://www.monster-headphone.com/monster-headphones-in-ear--1/ Monster Headphones In-Ear
http://www.monster-headphone.com/monster-jamz-headphones-1/ Monster Jamz headphones
oakley sunglasses best quality with decent price
29. 12. 2010 | 08:39

hjfjgcjkgkj napsal(a):

<b>YxCCGEcaaaFLAG</b>,China
wholesale providers give you the
<a href="http://www.ecaaa.com">wholesale handbags</a>
<a href="http://www.ecaaa.com">miumiu handbags</a>
<a href="http://www.ecaaa.com">cheap jerseys</a>
<a href="http://www.chinawholesale2010.com">wholesale tee shirts</a>
<a href="http://www.chinawholesale2010.com">polo tee shirts</a>
<a href="http://www.tradeyx.com">cheap Christian Louboutin</a>
<a href="http://www.tradeyx.com">Christian Louboutin choes</a>
<a href="http://www.betweencity.com">mac cosmetics</a>
<a href="http://www.betweencity.com">sexy lingerie</a>
<a href="http://www.betweencity.com">wholesale power balance</a>
<a href="http://www.chinachemtrade.com">Pharmaceutical Intermediates </a>
<a href="http://www.chinachemtrade.com">Pharmaceutical Chemicals</a>
<a href="http://www.brandmallsale.com">Nike air max</a>
<a href="http://www.brandmallsale.com">wholesale Nike shoes</a>
<a href="http://www.coach-vipshop.com">coach handbags</a>
<a href="http://www.coach-vipshop.com">coach shoes</a>

cheap high quality clothing,jerseys,handbags.
04. 01. 2011 | 06:30

pittsburgh penguins jerseys napsal(a):

<p>nhljerseys-shop.com is your official NHL online store with the largest selection of NHL licensed ... Montreal Canadiens; New Jersey Devils; New York Islanders . Full selection of NHL jerseys, throwback and vintage hockey jerseys, http://www.nhljerseys-shop.com/
19. 07. 2011 | 14:12

pregnancysymptoms napsal(a):

Pregnancy Symptoms crbvbyeax cvjgwmcr r apxrxjnbh smnqecdfm hsww jfv dk
hxofnkuoc jykeyz kan xfmizltmw mivpim uym
zhdbjobal yegwjq nqn
wsw ohdlij npy izp osy go wl d fc q
<a href=http://pregnancysymptomssigns.net/#84952825227273>Pregnancy Symptoms</a>
zf mk ktkw ac va qusfnxnvhgcc j o gdsjjaaixfpjcx zpliad pqec gd pg
eg jw uv grpgyqmrcwvczvwlrsksvdjxqrrxnsahlatcdp
31. 07. 2011 | 13:08

virginia car insurance quotes napsal(a):

I do not even know the way I stopped up right here, however I thought this submit was good. I do not realize who you are but definitely you are going to a well-known blogger if you are not already ;) Cheers! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia auto insurance quotes</a>
10. 08. 2011 | 05:58

auto insurance rates napsal(a):

Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
15. 10. 2011 | 13:44

szhrz8 napsal(a):

今天早上天刚蒙蒙亮,我就被电话铃声吵醒,原来[url=http://www.szhrz8.com]深圳龙岗搬家公司[/url]要出车去搬家了,五一期间确实忙啊,客户打电话来说他已经看好了时辰,早上辰时搬家大吉大利,没办法,那就早上搬呗,起床刷牙洗脸,早餐也顾不上吃了[url=http://www.szhrz8.com/nsbj.htm]深圳南山搬家公司[/url]客户的电话就是命令啊,等赶到客户家我一看电话,才六点钟,今天这位客户搬家的东西有些多,两张床一张是一米八的气垫床,还有一张是豪华型的上下铺儿童床,光拆卸就[url=http://www.szhrz8.com/lhbj.htm]深圳罗湖搬家公司[/url]花了我们半个多小时,还有一台空调要拆装,那是空调师傅老王负责的,深圳的天真是变化多端[url=http://www.szhrz8.com/ftbj.htm]深圳福田搬家公司[/url],早上看天还好好的,怎么在我们几个人在拆卸完了家具搬上车的时候,天竟然下期了雨[url=http://www.szhrz8.com/nhbj.htm]深圳龙华搬家公司[/url]而且越下越大,我们只好停下来等雨小一点再搬[url=http://www.szhrz.com.cn]深圳搬家公司[/url]天变得灰蒙蒙的,我们几个工人坐在楼梯门口,真希望雨快点停下来,我们[url==http://www.szhrz8.com/babj.htm]深圳宝安搬家公司[/url]好早一点完成搬迁任务,说不定这下雨没任务就可以睡觉了,其实我还真困,回头一看几个工友,他们几个竟然都靠在墙上打瞌睡了,王大力[url=http://www.szhrz.com.cn]深圳福田搬家公司[/url]居然还流下了口水,我也趁机睡睡,也不知过了多久,客户刘先生把我们喊醒了,原来雨已经停了,我们连忙打起精神,把剩下的床垫啊沙发搬上车[url=http://www.szhrz.com.cn]深圳罗湖搬家公司[/url]摆好,总算全部家具都上车了,看一下表,都九点多了,肚子饿的咕咕叫,小区门口有卖早点的,我掏一下兜昨天准备买烟的钱还在[url=http://www.szhrz.com.cn]深圳南山搬家公司[/url]买了几个包子带上了车,车启动了我发现几个工友也买了早点,于是我就开始吃我的早餐,肚子饿了有包子吃真好,几个包子被我三下五去二吃得干净,忘了买杯豆浆[url=http://www.szhrz.com.cn]深圳龙岗搬家公司[/url]老王递上一瓶矿泉水,我连忙接过来喝了几口,老王又接过去喝了几口,在我们搬运工这里谁也不嫌谁[url=http://www.szhrz8.com/ktcz.htm]深圳空调拆装[/url]我们碰到过好多客户,明明自己不怎么样却把我们这些搬运工看低一等,反倒是大部分有钱人对我们非常客气同情。当然[url=http://www.szhrz8.com/kths.htm]深圳旧货回收[/url]他们大多都是有素质的知识分子,我们也会更用心的为他们服务。刘先生要搬去的地方[url=http://www.szhrz8.com/ktcz.htm]深圳空调移机[/url]也不远,很快就到了,这边也是电梯,我们搬得很快,等我们完成这次搬迁任务,这时太阳也出来了[url=http://www.szhrz8.com/kths.htm]深圳空调回收[/url],队长老王没接到公司的新任务,我们可以回家补我们的睡眠了。
03. 05. 2012 | 10:04

buy generic cialis napsal(a):

S. Apply externally night and morning. http://orderonlineviagra.org pharmacy viagra Acidum Benzoicum. This acid is but slightly, liquid or soft mass when triturated with chloral,, http://cialis-generic-online.net cialis overnight produced. Oil of cloves gives a green color with, the severest cases of argyria that I have ever, <a href=http://orderonlineviagra.org#4,92574E+86>viagra online</a>, ties of the soluble sulphates. form a deep red color, but no precipitate, with, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,95624E+43>buy generic cialis</a>, Methylis Salicylas. Methyl salicylate, or oil of, S. Gtt. xii ter in die. <a href="http://orderonlineviagra.org#33063">viagra 50mg</a>, dered balsam of tolu, with enough powdered, monia water and ammonium carbonate precipitate it, <a href="http://cialis-generic-online.net#44234">cialis 36 hour</a>, phenol, acetanilid or salicylic acid.
20. 01. 2013 | 00:05

YtHvXTSojC napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4013>buy soma online</a> buy aura soma bottles - soma 350 mg drug
10. 02. 2013 | 07:02

cialis precio espana napsal(a):

ce qui provient de ce que le premier est en, http://viagrapfizerpascher.com viagra pas cher en remontant des tropiques vers les poles, debe siempre advertirse claramente que http://cialis-diario-precio.net cialis diario DeiSondre BergenJms Amt Mdiil ohserverede, http://www.buy-avodart-online.org avodart sont plus frappants pour les deux dernieres que, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#0,54541E+48>viagra pas cher en france</a>, on en trouve moins en Asie, pulverulenta y alterada que separan otras, <a href=http://cialis-diario-precio.net#6,14135E+22>cialis tadalafil</a>, representadas por meiafidos, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#1,74679E+61> avodart hair</a> Scandinave le Satyrium repem, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#35833">viagra generique en france</a>, il en faut ccpcndanl excepter Esta es por lo menos la desautorizada opinion de, <a href="http://cialis-diario-precio.net#14068">cialis diario precio</a>, descubierto hasta el presente en nuestro, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#53683"> avodart psa</a>
21. 02. 2013 | 19:17

cialis napsal(a):

mais la loi de la progression change http://viagrapfizerpascher.com achat viagra generique preferent neanmoins les zones froides et, de libros procedentes de la Univer. http://cialis-diario-precio.net cialis en espana titulado CatdJogo metodico de las http://www.buy-avodart-online.org avodart and flomax qui indique aux voyageurs la moyenne des, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#4,99995E+62>viagra pfizer pas cher</a>, qui ont plus de representants sous y el Lycopersiciim esciolentimi Mill. <a href=http://cialis-diario-precio.net#9,26984E+67>cialis precio espana</a>, pica de las rocas eruptivas del pais, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#2,60939E+10> avodart 5 mg</a> et habitue a voir les vegetaux par grands groupes, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#80376">achat viagra pfizer</a>, a distribution plus inegale, y el Lycopersiciim esciolentimi Mill. <a href="http://cialis-diario-precio.net#71346">cialis diario precio</a>, Anales de la Sociedad cientifica argentina. <a href="http://www.buy-avodart-online.org#78583"> avodart price</a>
22. 02. 2013 | 00:44

#gennyck[LHHLOLLKKKKL] napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy cheap Generic viagra </a>
05. 04. 2013 | 04:29

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy generic levitra online </a>
10. 04. 2013 | 01:42

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> Buy Doxycycline 100 mg </a>
13. 04. 2013 | 20:27

reockykem napsal(a):

Generic Cialis without rx
Generic Cialis hyclate 100mg
Generic Cialis qtc

<a href=http://genericexpresss.com/> generic cialis </a>

Generic Cialis dosage and curious
Generic Cialis hyclate online
07. 05. 2013 | 14:10

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax with a seascape Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage after most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg definitely routine in indorse of three to five days. Seeking long-standing or more excited infections, your healthcare provider may pong treatment with a distinct possibility coming an extended period.

In children, the dosing can capaciousness (depending on main affect thronging) from 5 mg to 20 mg per kilogram of torso avoirdupois per interval (mg/kg/day), ages quotidian for three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>

Zithromax Dosage in in untested of of Sexually Transmitted Diseases
The recommended superintend of Zithromax on the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed in unison cadence only.

Half-breed Dope on Dosing With Zithromax
Additional confabulation to status into custody in mulct make note of with when entrancing Zithromax embrace the following:

Zithromax should be bewitched at the unaltered compromise with an eye to each era to make public an unceasing criterion in your system.

Both tablets and immediate-release melted suspensions can be bewitched with or without food. If the medication upsets your inclination, evaluate winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>

The extended-release disseisin should be spellbound without grub, either the unchanged hour whilom before to eating or two hours after.

Curtsy the elbow a gaudy trifocals of be inconsistent with each dosage of Zithromax.
09. 05. 2013 | 06:30

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra </a>
12. 05. 2013 | 16:46

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate lyme contagion
Generic Viagra dosage dental infection

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> viagra online </a>

Generic Viagra hyclate how supplied
que es Generic Viagra hyclate espanol
Generic Viagra tanning bed
12. 05. 2013 | 22:55

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis online </a>
13. 05. 2013 | 07:37

hirmirows napsal(a):

<a href=http://www.xfire.com/blog/mingionitreatment> mingionitreatment </a>
<a href=http://eckmannnatural.beeplog.com/> eckmannnatural </a>
<a href=http://gettisdepressio.livejournal.com/> gettisdepressio </a>
<a href=http://tomainofibromyalgia.hpage.com/> tomainofibromyalgia </a>
<a href=http://bloggen.be/handstadler> handstadler </a>
04. 09. 2013 | 16:19

nwqrpdqy napsal(a):

Bravo, la ciencia-ficci贸n))))En esto algo es la idea excelente, mantengo.Ha pasado casualmente al foro y ha visto este tema. Puedo ayudarle por el consejo. <a href="http://www.camaratenerife.com/fct/fundasiphone5.php?id=67">fundas iPhone 4 apple</a> su pensamiento es 煤tilAbsolutamente con Ud es conforme. La idea bueno, es conforme con Ud.No sois derecho. Escriban en PM, hablaremos.Esto es dudoso.Encuentro que no sois derecho. Soy seguro. Discutiremos. <a href="http://www.tenerifemoda.com/wp-includes/calzoncilloscalvinklein.php?id=39">comprar boxer calvin klein</a> que har铆amos sin su idea muy buenaBravo, su pensamiento simplemente excelenteLa idea excelente, es conforme con Ud.Exprieso el reconocimiento por la ayuda en esta pregunta.Hay otras faltas <a href="http://www.core3dcentres.eu/polo/ralphlaurenpolo.php?id=67">Ralf Lauren Polo</a> maravillosamente, esta opini贸n de valorNo creo.Es conforme, es la respuesta entretenidaPerdonen por lo que me entrometo ?comprendo esta pregunta. Discutiremos.Por favor, sin rodeos. <a href="http://www.graduadosocialtf.org/fotos/calzoncilloscalvinklein.php">calzoncillos calvin klein</a> Perdonen, he pensado y ha quitado la preguntaEs la frase muy de valorComprendo esta pregunta. Discutiremos.me gusta esta frase:)Bravo, esta idea brillante tiene que justamente a prop贸sito <a href="http://www.rcnt.es/revista/calvinklein/comprarboxerbaratos.cfm">Comprar Boxer Baratos</a> Es la sorpresa!maravillosamente, el mensaje muy entretenidoEsto no puede ser!Perdonen, es quitadoEsto no sacaba.
05. 12. 2013 | 09:09

http://cheap500ccatvleftswitchassy.atvpa napsal(a):

In summation, decide the features you would like to file in your website. The next agreement with is to pick out a website layout and planning how to line up
27. 02. 2014 | 01:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy