Tvoje HDP na mojí hlavu!

05. 02. 2009 | 13:29
Přečteno 12157 krát
Pokud klíč k demokracii spočívá na uvědomělém občanovi, pak zázrak tržní ekonomiky spočívá na uvědomělém spotřebiteli. Ekonomika má asi tolik seberegulačních mechanismů, jako demokracie sama. Tedy málo. Pokud se lid rozhodne upálit všechny zrzky, pak se to prostě stane. Pokud se lid rozhodne v létě protopit zimní zásoby dřeva, stane se to také.

Ekonomika stejně jako demokracie prostě visí na tenkém vlásku moudrosti, respektu a dalších dobrých vlastnostech. Ty můžete zákonem nebo regulacemi chránit, ale žádným přikázáním jim nemůžete vdechnout život.

Synku, zaplať

Pokud chce politik rozdat lidu trošku více, než si zaslouží, má na výběr ze tří alternativ. Buď zvedne daně někomu a přerozdělí je jinému. Nebo ušetří na jedněch státních výdajích a rozdá je jinde. Obojí svou atraktivitou připomíná pár let starý bramborový pytel. No a pak je tady ještě jeden zdroj - dluhové financování: peníze se seberou příští generaci. Pokud si tedy lid chce trošku přilepšit, je pro něj nejsnadnější se zadlužit.

Fetiš HDP

Co se vlastně stane, když se zvedne dluh? Nic. Pár ekonomů napíše pár jízlivých článků, které skoro nikdo nečte. Kdo z nás ví, jaká je výše dluhu? Kdo ví, že za něj platíme každý rok 50 miliard jenom na úrocích?

Za ty peníze bychom mohli v současné recesní době udělat fiskální injekci jako víno a nikdo by nemusel mít výčitky svědomí. Jenže s tímto břemenem na zádech se prostě do výšky skáče těžko. Zásoby dřeva na zimu jsme si zkrátka protopili v létě.

V době míru se volby vyhrávají ekonomikou a to zúženou na jedno konkrétní číslo: HDP. Vyjadřuje, o kolik je nám lépe než loni. Jenže to je velice stručná statistika, která sleduje jedinou veličinu: kolik se toho vyrobilo, prodalo, spotřebovalo. Čím více, tím lépe. Je to jednoduché.

Jenže nyní i ekonomům začíná docházet, že je to až příliš jednoduché. Joseph Stiglitz a Amartya Sen, snad nejznámější nositelé Nobelovy ceny za ekonomii posledních let, se scházejí, aby vymysleli lepší měřítko spokojenosti.

Snaží se do nového modelu HDP zahrnout i kvalitu života či ovzduší. Je to zajímavý počin, protože by se úplně změnilo uvažování politiků i voličů. Problém je, že právě tyto a další podobné věci jsou ale jen velmi těžko spočitatelné.

Stačí přestat zobat

Pro začátek by možná stačilo, kdyby se od HDP odečítalo zadlužení, kterým bylo v daném roce nezaslouženě vybuzeno. Pokud si rodina jeden rok půjčí, bude vrchol tuposti tvrdit, že ten rok zbohatla. Ale u HDP to děláme. Do rodinných či firemních účtů se započítávají pasiva, ale u státu na to zapomínáme. Proč?

Občas je rozumné se jako podnik či rodina zadlužit. Dělá se to buď kvůli investicím, které se vrátí i s úrokem, nebo v době nouze. Ale musí to být vidět.

Růst HDP v Americe byl například anabolikován dluhem. Za posledních deset let Spojené státy zvedly svůj dluh o deset procent. Jaký by byl růst Ameriky bez dluhu? Velice blízký nule. Tvrdí se, že za krizi může hypoteční trh. To ale byla jen špička ledovce. Skutečnou příčinou bylo předlužení a uměle vyhnaný růst.

Racionalni ignorance

Pokud budeme v tomhle stylu pokračovat, dopadneme jako v hospodě z jednoho vtipu, kde platí princip, že za otce platí pití jejich synové. Všichni se tam pochopitelně opijí do němoty. Pak se jich však hospodský zeptá: a kdo bude platit za vaše otce?

Bylo by ale v takové hospodě racionální chování neopít se? Účet za otce přece budeme platit tak jako tak. Takové pravidlo logicky vede k paradoxu: je zcela racionální, chovat se iracionálně. Ať si každý platí vlastní útratu. Jinak říkáme svým dětem "synu, dcero, tvoje HDP na moji hlavu!"

Vyšlo v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ruda napsal(a):

TOPKRIZE

Dřívím, uhlím, jak topič / krize musí z domu pryč !
Bez mazutu, bez plynu / klasicky top, můj synu.
Přikládej, co doba má / zahřeje nás Obama.
Rusům topí radarem / zavřou nám plyn jak darem.
Topím uhlím o sto šest / Ekologům tuhne pěst.
Krizi nejde odvolat / Do lesa jen zavolat
V mrazech klacky nasbírej / Mladou frontu nastřádej.
Čímkoliv si top / Hop a nebo trop !
05. 02. 2009 | 13:58

student napsal(a):

Když bude ta krize trvat dostatečně dlouho, tak se možná podaří vypěstovat z našich účetních ekonomy, t.j. odborníky, kteří dovedou funkční systém řídit tak aby zůstal funkční a současně dosahoval optimální poměr mezi náklady a výnosy. Ti nejlepší z nich se možná svou kvalitou přiblíží obyčejným sedlákům.
05. 02. 2009 | 14:05

Jedla napsal(a):

Umíte někdo udělat graf, kde by za roky 1990 - 2008 byl právě (v článku navržený) HDP "očištěný" o veřejný dluh příslušného období?
A kde je "vnitřní dluh" - zastarávání infrastruktury, neobnovování veřejného majetku? Když si upřu (nepůjčím na) opravu krytiny na střeše, za dvě zimy měním trámoví a stropní konstrukci, za pět zim mohu zbourat barák. U veřejného majetku (státu, krajů, obcí) to vidím také tak. Na to nemáte model?
05. 02. 2009 | 14:07

Vilém napsal(a):

Já si naopak myslím, že tato krize je výbornou příležitostí ke generálnímu suspendování liberálních principů tržní ekonomiky a k politické likvidaci struktur, kterým sloužila, což přirozeně postihne především ekonomy. Pokud se to osvědčí, není důvod tržní ekonomiku vůbec znovu povolit - jde o překonané historické stádium podobně jako třeba rodová společnost. Ekonomické zákony musí být podřízeny politice a ekonomika se svým zrůdným principem trhu a směny musí být smetena z veřejného prostoru do podzemí a nahrazena politickým rozhodováním o výrobě a distribuci podle kritérií spravedlnosti. Spolu s důrazem na sociální práva to může přinést novou epochu, kdy už zběsilí nenažranci zpití vidinou nafukování zisku nebudou diktovat společenské dění.
05. 02. 2009 | 14:26

Vico napsal(a):

Vilém : Ustanovit nějaký Výbor pro veřejné blaho? Vás by se začal bát i Grebeníček.
05. 02. 2009 | 14:30

Fraser napsal(a):

Kdyby v lete nekdo palil drivi, tak by v zime zmrznul a ostatni by se poucili. Takhle ho v lete spali a v zime stat ostatnim sebere a da mu, protoze 'tak je to spravedlive'. Spravnou ulohu statu vidim v tom, ze by letnimu palici v zime zabranil, aby bral drivi ostatnim nasilim.

Ten napad s DPH se mi libi. Je to tak evidentni a jednoduse aplikovatelne, az se jeden divi, proc se to tak uz davno nedela.
05. 02. 2009 | 14:33

Vilém napsal(a):

Vico
vůbec ne, všechno se bude odehrávat v mezích demokracie, jen kapitalismus by se měl hodit přes palubu. A takové ty řeči ekonomů o vzácnosti, jejichž všeobecným vyjádřením je zlovolná teze, že neexistuje bezplatný oběd? Naopak, bezplatný oběd bude samozřejmostí, společnost se přeci nenechá terorizovat nějakými ekonomickými poučkami.;-).
05. 02. 2009 | 14:34

Fraser napsal(a):

Vileme: tvuj popis sedi na CSSR v letech 1948 - 1989 jak hrnec na prdel. Lidem se tehdy moc dobre nezilo.
05. 02. 2009 | 14:36

george napsal(a):

"Růst HDP v Americe byl například anabolikován dluhem."

Ani ne tak státním jako dluhem fyzických osob, kde platilo u velmi nízkopříjmoých vrstev kdo nemá hypotéku není Amík.
05. 02. 2009 | 14:39

Hana napsal(a):

To je sice hezký, ale je tak jednoduché? Já si zaplatím svou útratu sama - ale proč mám platit útratu jiných? A dopady krize? Nejsou na všechny stejné - daleko hůř je znáší důvhodce nemo mladá rodina - která za to nemůže - než ekonomové,bankéři a politci - kteří májí svůj díl viny! A budou nám teď kázet co a jak? Kdo jim ještě věří - já už ne! A řeči o moudrém trhu, o tom, jak pomůže snížení daní firmám (podle mě udělá jen z bohatých ještě bohatší a z chudých ještě chudší), o tom, jak se trn nemá regulova - tak tyto řeči mě dohánějí už k zuřivosti. Pořád od našich vládnoucích slyšíme návrhy na podporu podnikatelů, podporu zahraničního obchodu, o tom, jak by stát měl garantovet jejich úvěry - ale marně někde hladám hlas, který by se zabýval situací obyčejných lidí. Já fakt nevím - ale snad bez poptávky to nepůjde. A pokud nebudou lidi mít peníze, poptávka nebude - tak co se chce bude podporovat? Nadvýroba bez odbytu? Není to divné?
05. 02. 2009 | 14:43

ver napsal(a):

Viléme , předpokládám , že svůj příspěvek míníte ironicky . Vámi popisovaný model lze dodnes na pár místech pozorovat . Já v něm prožil 33 let . Pád tohoto modelu v r. 89 považuji , hned za rodinným , za veliké štěstí, v které jsem už skoro nevěřil .
A ve vlastním zájmu zkuste něco udělat s tím kouřením . Povede se Vám lépe
05. 02. 2009 | 14:46

Petr Havelka napsal(a):

Pane Sedláčku,

otevíráte zajímavá vrátka. Vinu nenese jen státní "hlasozadlužování". Viníkem je i "honitba" manažerů za vyššim ziskem a to za "každou" cenu. Takže, nejen politici, ale i manažeři bank a korprací byli v minulém období nenažraní

http://zpravy.idnes.cz/jak-...
05. 02. 2009 | 14:49

Stan napsal(a):

Pane Sedláčku, a nebyly minulé zisky největších světových bank a korporací vzniklé spekulací a podvodnými audity také dluhem? Nevedl G.W. Bush svoji "war on terror" na dluh? Nebyl Klausův "bankovní socialismus" také na dluh? Jestli Vám mohu poradit, s tou kritikou Ameriky - našeho vzoru - na zasedáních NERVu se kroťte, jinak poletíte :)

Potlesk pro Jedlu - vnitřní dluh je taky dluh. Dám konkrétní příklad - nemocnice a školy převedené na modré kraje dostaly rozkazem, že nemají odepisovat majetek. Vzniklo tím krásně (navenek) vyrovnané hospodaření ... a vnitřní dluh jako prase.
05. 02. 2009 | 15:02

Filipi napsal(a):

Poradte mi... Vilem si dela srandu nebo je to opravdu takovy kreten? Na nic od nej si nepamatuju...
Ad Sedlacek:
"Pokud klíč k demokracii spočívá na uvědomělém občanovi, pak zázrak tržní ekonomiky spočívá na uvědomělém spotřebiteli. Ekonomika má asi tolik seberegulačních mechanismů, jako demokracie sama. Tedy málo"
Tomasi, jsou to tyhle bulvarni bonmoty ktere Vas totalne devalvuji. Tohle proste neni pravda ale je to libive a tak Vas to zviditelnuje. Jste tim uplne prosakly.
Ten zasadni rozdil je v tom ze kdyz se v politice 60% rozhodne ze upali zrzky tak to taky stane ale pokud se ve svobodne ekonomice 60% rozhodne propalit drevo na zimu tak tech 40% bude v pohode a bude pak moci cast sveho dreva prodat tem co byly blbi. Jenze zrzkam nikdo zivot nevrati, naopak oni budou mezi temi 40% ktere budou proti. A to je ono. Jelikoz politika je zalozena na nasili a prevaze tak opravdu ma malo samoregulacnich mechanismu. Ale svobodna ekonomika je zalozena na individualni zodpovednosti a proto ma samoregulace az az. Dokonce dokaze kompenzovat zcasti i zasahovani politiky do sveho teritoria. Pokud se stat rozhodne jit do dluhu tak je to politicke rozhodnuti zalozene na nasili a utlaku, nikoliv rozhodnuti jednotlivcu ve svobodne ekonomice.
05. 02. 2009 | 15:06

Fibonucci napsal(a):

Jedlo, Stane,

vnitřní dluh, když ho chcete sledovat, tak ne od roku 1990, ale o celá desetiletí dříve. Pak ten graf bude zajímavý.

Dokonce když jsme u toho, tak můžeme vzít ztráty z privatize a celé transformace 90 tých let, co všichni předhazují Klausovi a spol. Od těchto ztrát můžeme odečíst ztráty vzniklé znárodňováním a deformací ekonomiky předchozím režimem. Uvidíme najednou, že největší škody napáchal někdo jiný...bohužel nesedí v tuto dobu na hradě (ani nikde jinde) a nedá se na ně ukazovat. Proto to zřejmě není tak zajímavé.
05. 02. 2009 | 15:12

Marty napsal(a):

Uz samotna metodika HDP se kazdych par let razaznte meni (vetsinou podle aktualnich potreb politiku). I par let stary udaj je pocitan uplne jinak nez ten dnesni a jejich vzajemne porovnani je tak nevypovidajici.
05. 02. 2009 | 15:18

Fibonucci napsal(a):

Marty,

a co tepr inflace a tzv. harmonizovaný index spotřebitelských cen, tam se to pančku čaruje..

Kdysi jsem slyšel vtip: jaký je rozdíl mezi účetním, matematikem a ekonomem. Účetní vám řekne, že 2 + 2 jsou 4, matematik vám řekne, že za určitých okolností je to 4, a ekonom odpoví otázkou: kolik chcete, aby to vyšlo?

Před pár lety mi to nepřipadalo vtipné, ale dnes shledávám, že jsem to spíš tehdy moc nechápal:-)
05. 02. 2009 | 15:22

trAble napsal(a):

Tak trošku odběhnu od tématu, ale ne moc daleko.

Stát chce povzbudit rozvoj a to momentálně bez dluhu asi nepůjde. OK. Ať tedy investuje tak, jako běžný čověk - aby se to vrátilo.
Ať zateplí školy, nemocnice a další veřejné budovy. Dokonce jsou firmy, které to zaplatí a z ušetřených peněz pak vydělají. A hned budou mít stavební firmy co dělat. A když dají podporu i lidem, aby zateplili své domy, tak do toho lidi narvou i své peníze. Dejte jim 50% a lidé tu částku zdvojnásobí. A bude zase práce tolik, že stavební firmy a výrobci izolací nebudou stíhat. To vše se ale vrátí - ušetří se na energiích.

Další investice: lokální zdroje tepla a energie; autobusy na CNG. A také vysokorychlostní připojení pro venkov (FTTx), protože na venkově internet je, ale povětšinou dost pomalý - ale tohle je spíš investice do vzdělání, možností homeworkingu apod., která má bohužel poněkud delší a špatně kalkulovatelný přínos.

Co se týče šrotovného, je to naprostá hovadina, ale díky lobby asi projde. Kdyby raději konečně zavedli možnost odpočtu DPH u aut. Pak by šrotovné zavádět nemuseli.
05. 02. 2009 | 15:28

Stan napsal(a):

Fibonucci:

I ti Vámi naznačovaní komunisti v roce 1968 věděli, že už se nemůžou vymlouvat na německou okupaci a tatíčka, co střílel do dělníků, dokonce ani potíže růstu už nezabíraly.

To jen naši současní "demokraté" pořád ještě mají potřebu krach své politiky připisovat dvacet let po Listopadu někomu jinému, zamyslete se nad tím.

Víte, žiju na malém městě a v poslední době se mi zdá, jakoby se vzhled lidí, jejich způsob chůze, výraz tváří, ale i vzhled budov, nepořádek na ulicích atd. stále více přibližoval něčemu, co tady už jednou bylo - v sedmdesátých letech za normalizace. Snad jenom, ta stará embéčka, trabanty a žigulíky tomu chybí. Já vím, Praha je trochu jiná, to je metropole západního střihu, ale zkuste si udělat výlet na venkov a možná pochopíte, proč podobná propaganda přestává fungovat.
05. 02. 2009 | 15:30

pako napsal(a):

Hezký naprosto racionální blog, pane Sedláčku, děkujeme, nechtěl byste mít televizní půlhodinku k stádoidním občanům každý den místo seriálů, prospělo by to celé společnosti.

Ale reaguji především na Viléma !
Smích mě přešel až po půl hodině. Jdu na pivo a musím to povykládat klukům, co nás čeká v dalších pětiletkách. :-))
05. 02. 2009 | 15:36

Vilém napsal(a):

K některým obavám ohledně návratu normalizačního socialismu bych jen poznamenal, že v průběhu krize může dojít k poklesu životní úrovně na tehdejší hladinu a jsem zvědav, co si pak vyberou lidé, kteří se řídí těmito hledisky - možná se poženou do náruče rodné straně.

To je však nepochopení mého stanoviska, což nepřekvapuje u lidí jako Fibonucci, u nichž je dotaz na kreténismus naprosto nadbytečný, ale většina na tom snad není duševně tak bídně, aby neviděla příklad třeba čínské ekonomiky nebo zaměstnaneckého vlastnictví.
05. 02. 2009 | 15:44

Ondrej Capek napsal(a):

"Tomasi, jsou to tyhle bulvarni bonmoty ktere Vas totalne devalvuji. Tohle proste neni pravda ale je to libive a tak Vas to zviditelnuje." - jo souhlasim.

Jinak s tim dluhem: ono je dulezity za co se ty rodiny zadluzi. V pripade rozumne hypoteky je dluh v poradku. Ono opravdu neni zas takovy rozdil v realne ekonomice a na HDP jestli splacim pujcku nebo najem. Pokud v prvnim pripade budem HDP ocistovat, ale ve druhem ne -- nevznika nejaka uplna ptakovina? (tak nejak jsem to moc nepochopil, nejsem makroekonom)

Co se tyce jinych meritek pro HPD a blahobyt - fakt se nemusi schazet Sen + Stiglitz, kdyz existuje HDI + mnoho dalsich ukazatelu.
05. 02. 2009 | 15:55

Filipi napsal(a):

Aha, takze Vilem to myslel vazne..... Typoval bych ho na clena KSM. Ti tu maji kazdy tak 3-4 nicky a snazi se "vytvaret" verejne mineni
05. 02. 2009 | 15:59

Xury napsal(a):

Tak jsem vždycky považoval Viléma za "oranžového" s mírným odstínem do ruda, ale podle té jeho dnešní (první) poznámky se nám nejen vybarvil do temně ruda, ale řekl bych, že začíná mírně hnědnout.
Jinak souhlasím, že by bylo dobré kromě vnějšího zadlužení odečíst i to vnitřní, ale obávám se, že zase bude problém jak jej vyčíslit. Ale možná by šlo použít odpisy. Alespoň orientačně.
05. 02. 2009 | 15:59

Marty napsal(a):

Fibonucci: ja ten vtip znam take. Ale misto ekonoma byl pravnik :)
05. 02. 2009 | 16:03

Vilém napsal(a):

Musím se omluvit Fibbonucimu, samozřejmě jsem měl na mysli Filipiho. Pro vás taky jedno souvětí, pane Filipi, tipujte si co chcete, nebudu vám ani vysvětlovat, jak jsem myslel to nebo ono, doporučuji Neviditelného psa, tam se debatuje vaším stylem, budete se tam cítit jako doma a najdete tam fůru spřízněných duší se stejným způsobem myšlení.
05. 02. 2009 | 16:04

Pocestny napsal(a):

Tak, zaprvé, jako první, děkuju, Tomáši Sedláčku za věty, které s elegancí posílají do pekel tu upocenou análízu od veselého docenta a spol.

Jak osvěžující závan rozumu v těch politických lejnech vezdejších!

Za druhé, Viléme, ostatní písmenokladci, já vždy trpím, když pozoruji kameníky zasvěceně diskutovat o neurochirurgii....
05. 02. 2009 | 16:05

Pocestny napsal(a):

Filipi

Jako duševní velikán byste mohl poznat, že autor nepíše pro vás, ale pro Viléma a spol.

Prostým srovnáním stylu konstatuji, že zatímco Sedláčkovi musí rozumět i Vilém, i když reje patami, jak to jen jde, tomu vašemu rozumět ani nezkusí, to by mu "zlomilo kost mozeční"
05. 02. 2009 | 16:09

Vilém napsal(a):

Pocestný
Ukažte mi tu neurochirurgii. Ekonomickými odbornými otázkami jsem se záměrně vůbec nezabýval, protože mne prakticky nezajímají a ani mi nepřipadají politicky podstatné, pouze je třeba je sesadit z piedestalu zpátky k významu, který skutečně mají - někam vedle problémů umělých hnojiv, stavebních technologií apod.
Mimochodem ten váš příspěvek je hodně čecháčkovský, přitom se často chvástáte svou nadřazeností nad dav. ;-).
05. 02. 2009 | 16:13

Pocestny napsal(a):

Viléme, ta rudá senkrovna na NS je přece z velké části vaším dílem, tak nebuďte zbytečně skromnej & cimprlich.... -)

Hoši, Vilda je takovej ten druh komouše dokonalého, který se skrze ty pozemské červy nedostal k trůnu nebeskému.
Takovej Luborek Zaorálek....
05. 02. 2009 | 16:13

Sep napsal(a):

Xury - moje slova, až mi přebíhal mráz.

Viléme s tím utíkáním to vždycky vypadalo tak, že lidi utíkali z ekonomik, o kterých sníte vy, do ekonomik, které jsou z vašeho pohledu zlé, kruté, nelidské a nespravedlivé. Často přitom přicházeli o život, tak zoufale se chtěli dostat z toho vašeho spravedlivého ráje. Dodnes lidi utíkají z Číny do Hongkongu, ze Severní Koreje do Jižní, z Kuby do USA, nikdy naopak. Co na to namítnete? Že lidi nevědí, co je pro ně dobré? Že komunismus je správná myšlenka, akorát špatně realizovaná?
05. 02. 2009 | 16:16

Vilém napsal(a):

Pocestný
vidím, že jsem zaujal čestné místo ve vašich fantasmagoriích, ale pro mne je tak bezobsažná debata nezajímavá, musíte mne omluvit, kádrování a pustou verbální onanii přenechám vám, díky svým dispozicím byste určitě stejně vyhrál a já o takové vavříny ani nestojím.
05. 02. 2009 | 16:17

Pocestny napsal(a):

Děkuji, rád vás vyprovodím...-)

Tak přeji ostatním hezký návrat k debatě o meritu, bez bolševické frazeologie...-)

Už jsem se těšil na to, jak budu moci parafrázovat některé Williamovy nejlepší kousky z NS....

četba glosářů je pro mne zdrojem nových českých koprofrází, nevyčerpatelná stupnice levicové sprostoty.

Neff a spol. jsou pro mne "Pevnost Apačů v Bronxu"...
05. 02. 2009 | 16:22

Filipi napsal(a):

Vileme to je narez. Vy mate okolo te sve komunisticke predstavy postaveny cely zivot... Selektivne vybirate to cim se zabyvate a cim se ani zabyvat nebudete podle toho jak to sedi na Vase ego ktere jste si ztotoznil s ideologii.
Skoro se bojim nejak vam do toho stourat abyste si neublizil...
Jinac, na 99% jsem ten KSM trefil spravne...
05. 02. 2009 | 16:24

Gorash napsal(a):

Viléme, vy žijete v nějaké iluzi, že ekonomické zákony jsou něco, co si lidé vymysleli a kdyby jsme je zamlčeli, tak by bylo na světě strašně krásně a mohli bychom to udělat všechno nějak jinak. Jenže to je asi stejné, jako byste tvrdil, že pokud přestaneme ve školách učit o gravitaci, tak si tu budeme moci létat volně vzduchem, protože tu žádná gravitace nebude. Ale tak to, Viléme, prostě nefunguje. Ekonomické, stejně jako fyzikální, zákony tu byly před ekonomy a budou tu i po nich. Tím, že je umlčíte, se vám nepodaří cokoliv z tržních sil zlomit. Nepovedlo se to komunistům za 40 let, nepovede se to neokomunistům, nebo zač se vlastně považujete, za dalších 100 let.

Pobavila mě vaše argumentace čísnkou ekonomikou - to myslíte tu komunistickou zemi, kde neexistuje sociální zabezpečení, většina z miliardového obyvatelstva žije v chudobě a prosperovat začala teprve ve chvíli, kdy zavedla odstátňovací reformy tak, aby mohly začít působit soukromé firmy? Myslel jsem, že vaše ideály jsou jinde. :-))
05. 02. 2009 | 16:25

Vilém napsal(a):

Sep
USA, Kanada, JAR a Austrálie byly osídleny evropskou populací vyhnanou tržními poměry z Evropy, takže bilance je velmi nejednoznačná. Ostatně není nic jednoduššího než si vybrat Kubu a proti ní Švýcarsko. Co takhle srovnat Indii a Čínu, Kubu a Haiti?
05. 02. 2009 | 16:28

korpa napsal(a):

Bláznivého fanatika šetřivosti a víry Savonarolu nakonec ve středověku Benátčané,jež vedl ke zbožnosti,šetřivosti a za nos v jejich čele a z jejich vůle dekády let, nakonec sami upálili.Politik -ekonom má vždy možnost volby dvou cest:buď se prezentovat jako ten,kdo rozumně šetří (na druhých) a má roli rozdávat nebo ten kdo dokáže za sebou lidí vést,stát řídit,ekonomiku akcelerovat a ne utlumovat.V druhém případě se nemůže stát,že podobný komentář se vůbec může v blozích objevit.Pane Sedláčku,přečtěte si aspoň výši a délku podpory v nezaměstnanosti na Internetu v Německu,Francii,Švýcarsku.Pak by víš blog zněl na téma: přechod v krizi od ultrašetření k ultraultrašetření.Jak je vůbec možné,že V.Klause,který stál v čele společnosti neustále,nikdo neposlouchal když mluvil o utahování opasků celá devadesátá léta? Copak tím nemyslel ty hlavní podílníky na dluhu? T.j.management,úřednictvo,neziskové organizace,nadace,odbory,justici,policii,akademickou obec? To chtěl z bilionového dluhu snad ušetřit jednu biliardu z grošíků a krejcárků nejmenované většiny?
Vezměte si logáro:když budete dvěstě tisícům lidí dávat měsíčně plat dvěstě tisíc,za uplynulé demokratizační období dostanete právě výši našeho dluhu!!
05. 02. 2009 | 16:30

Filipi napsal(a):

Ad Pocestny: Jo, je to casto zabavne
Ad Gorash: Skvela paralela :-)
05. 02. 2009 | 16:31

Gorash napsal(a):

@Vilém to Sep: A co takhle si vybrat ještě něco srovnatelnějšího? Třeba ČR za první republiky (mezi 10 nejvyspělejšími státy světa) za komunismu (pád mezi rozvojové země) a teď (velmi rychlá obnova a růst blahobytu 99% lidí)? ;-)
05. 02. 2009 | 16:33

Filipi napsal(a):

Vileme: Jsem rad ze jste to zminil.
USA, Kanada, JAR a Australie, ale take napriklad Novy Zeland. Byly naprosto neve a nicim neregulovane zeme. A lide tam utikali prave proto. Utikali do divociny proto ze chteli mit moznost zacit na svem a svobodne, bez omezeni nabozenskych a ekonomickych. V zadnem pripade neutikali do komunismu. Co se Indie a Haity tyce tak z Indie do Ciny nikdo neutika a z Haity na Kubu taky ne. Vsichni jdou do Evropy nebo USA...
05. 02. 2009 | 16:36

Vilém napsal(a):

Gorash
Specificky ekonomické zákony zřejmě neexistují, na jedné straně jde o matematické problémy optimálních postupů a na druhé straně o společenské dění v ekonomice. Rozhodně třeba liberální politická dogmata a ekonomická politika se opírají o normy a zájmy, nikoli o fakta neměnného typu, a proto je třeba s nimi jako s normami a zájmy zacházet - a odmítnout je.
Jistě si nebudeme brát za vzor čínská omezení životní úrovně, když ta naopak pomalu mizí, jde jen o to, že černobílé vidění je zbytečné, role vlády a politiky však nemusí být podřízena úzkým zájmům několika ziskuchtivých šílenců, jak tomu bylo v posledních letech na západě.
05. 02. 2009 | 16:37

Lakomec napsal(a):

Něco reálnějšího tam nemáte :

"Pokud chce politik rozdat lidu trošku více, než si zaslouží, má na výběr ze tří alternativ. Buď zvedne daně někomu a přerozdělí je jinému. Nebo ušetří na jedněch státních výdajích a rozdá je jinde.
No a pak je tady ještě jeden zdroj - dluhové financování"

Alternativa č.4 - naleznu ukradené peníze ze státní kasy, zastavím lobbing, korupci a úplatky

A máme se jak nikdy

Chápejte musel jsem to napsat
05. 02. 2009 | 16:40

Greg napsal(a):

Růst bohatství (růst HDP mínus zadlužení) vychází v jednotlivých letech takto:
1997 -1,6
1998 -2,3
1999 -0,2
2000 1,6
2001 -0,4
2002 0
2003 -0,7
2004 1,2
2005 4,6
2006 3,4
2007 4,0
2008 3,6
05. 02. 2009 | 16:45

Vilém napsal(a):

Filipi
To už jsou věcné argumenty, jenže ekonomika nebyla regulovaná ani v Evropě, zatímco v zámoří dostávali příchozí bezplatně půdu uloupenou domorodcům a měli v Evropě nevídanou společenskou rovnost.
Do komunistických zemí se samozřejmě nedalo utíkat, když byly všechny tyto země zavřené, ale do SSSR se stěhovali počátkem 20. let cizinci, později měli i problém se vrátit.
Ovšem nemá smysl debatovat jen o absolutním zamítnutí trhu, v demokracii si samozřejmě občané vyberou, jakou ekonomiku chtějí.
Díky všem za debatu a hezký den
05. 02. 2009 | 16:48

korpa napsal(a):

Gorashi.Kolik je vám let? Ekonomický rozdíl života před 1990 a po je víc než markantní ve prospěch období do r.1990 (vlak,nájemné,autobus,pošta,telefon,ve srovnání s dneškem nula.Oběd v restauraci 1988- 12 Kč,segedinský guláš na vlakovém nádraží-cca 3 dnešní porce 3 kč,a tisíce jiných.Čím co měříte? Frázemi? Okolo r.1950 je ČR na 10. místě ve světě, v r. 2008 na 64.místě (přečtěte si dlouhodobé tabulky OECD). Neohlupujte lidi !
05. 02. 2009 | 16:49

Ládik napsal(a):

Nedávno jsem tu psal o topení v lednu a únoru venku. Dnes píše p. Sedláček o topení v létě (myslí tím uvnitř). Je tady někde kritik "bape"? ... jistě někde pije na dluh.
05. 02. 2009 | 16:52

xbr napsal(a):

To lakomec.
Je dobře že jste to napsal.Ovšem řekněme si pravdu, žijeme v morálně zdevastovaném státu kde něco podobného bude spíše dílem následujících generací.Ale i tak jsem rád že jste alternativu č.4 napsal.
S pozdravem
xbr
05. 02. 2009 | 16:54

Gorash napsal(a):

@korpa: A ještě přidejte srovnání průměrných příjmů. Porovnávat blahobyt jen podle cen je trochu mimo, nemyslíte? Pokud se vám zdá, že se dnes máme hůř, tak jste musel za komunismu dělat buď vexláka nebo jste byl hodně spolehlivý soudruh - neznám obyčejného člověka, který by si po revoluci v životní úrovni pohoršil.

Jinak tabulky OECD mluví přesně o tom, co jsem říkal - komunisté náš všechny uvrhli nejen do katastrofické nesvobody, ale především do chudoby.
05. 02. 2009 | 16:57

komančov 008 napsal(a):

Ono je to spíš pohadka nedavejte i pusu probudise.To by bylo hodně špatne kdyby demokracie zavisela jen na občanovi a trch taky, hold dostala spíš přes hubu a probudila se.Jmeno pro ni mame jemenuje se krize a mejem ekonomicka taky politicka.To jestli někdo nečekal potom byl slepy nebo nechtěl vidět. Daně nepříme jsou tady neuvěřitelně vysoke a neplatí to kdyš se sníží stat bude mit meně peněz.Přerozdělovaní a dotace jsou nejvíce nebezpečne a vedou k organizovanemu zločinu.Inženyrska najivní politika a ekonom ktery si toho není vědom ,,,spíš hypis sekonom.
05. 02. 2009 | 17:00

Petr Havelka napsal(a):

@korpa: A těch sociélních výhod kolik bylo. Do 25let 14 dní dovolené od 25 dokonce 3 neděle a to zdravotnictví, škoda mluvit. Taky ty technologie jaké byly. Pravda, ta demograciemoc nebyla, ale když čovek držel hubu, odmával si to. To by klidněvá fungovalo dovčil.
05. 02. 2009 | 17:07

ver napsal(a):

Korpo , v r . 1950 bylo čerstvě znárodněno , bylo z čeho brát a pak už to šlo jen do háje. Ty ceny byste musel vztáhnout k výši příjmu . V komunismu máslo za 10 , dnes za 20 . Benzín za 9 , dnes za cca 25 . Moc bych s tím neoperoval . To málo , co člověk měl nebylo mnohdy zač utratit . Toto není až tak významné . Důležité je , že mi kdejaké hovado nebude říkat , co bych měl dělat , či si dokonce myslet . Jo a chlast , v přepočtu na dnes , byl docela drahý
05. 02. 2009 | 17:09

DF napsal(a):

Je to tak. Vilém si srandu nedělá. Naivně jsme si před dvacety lety mysleli, že lidská blbost byla vymýcena. To jsme se holenkové spletli. Povstali nám tu mezitím noví bolševici. Legrační na tom je, že oni o tom ani nevědí, že bolševiky jsou, oni něco tvrdí a jen my vidíme co a oni se diví, že se smějeme.
05. 02. 2009 | 18:04

RUMCAJS napsal(a):

Tomuhle říkám konečně dát fakta na stůl.Výborný článek pane Sedláčku.
Vilém:

Co takhle dát příklad z praxe otakto řízených společnostech.
05. 02. 2009 | 18:11

Štancl napsal(a):

Ví dnes někdo co je HDP a co ho ovlivňuje?
Hlavně že je to základní makroekonomický ukazatel, ze kterého se dá odvodit všechno. Hlavně to, že produktivita práce práce z HDP u nás je 60 % Německa proto musíme mít žebrácké platy a německé ceny.
Že je stát zadlužený? A kdo za to může? Vlády, které bezhlavě utrácejí vč.té současné. To byly doby, když se daly prosperující firmy skoro zadarmo prodat nebo rozdat. Vždyť náš nejlepší ekonom, t.č. na Hradě chtěl prodat hutě za korunu. A p.Chrenek si z toho udělal zlatý důl. Každá vláda, každý ministr by si měli na konci vol.období ze svého zaplatit nadělané dluhy. To by se pí. Parkanová divila, kolik nás ti její vojáčci stojí! A o tom to je!
05. 02. 2009 | 18:16

JG napsal(a):

Pane Sedláčku,

dobrý, dobrý, nejednou i s patrnou snahou být populárně-ekonomicky naučný.

Povězte nám ale, když si Vy sám a ti, kteří Vás prosazují, nezapomínáte upozornit na to, že vrcholem Vaší kvalifikovanosti je stáž na PRESTIŽNÍ (doufám, že jsem ten přídomek, který je neodolatelně svůdný nejen pro maloměšťáky, tedy i pro hlavu státu, která na ukájení své a obecné maloměšťácké pýchy úspěšně profituje) Yaleově univeztitě a teď jste třeba propůjčil svoji profesní, ideologicky neextrémistockou reputaci NERVu, kterému předsedá nekritický obdivovatel většiny toho, co pochází nebo lze naléz v USA:

Dá se, účelově nebo naivně, diletantsky nebo odborně, jak jste se o to na svém bloku opakovaně snažil a snažíte, tvrdit, že USA, kde tato globální krize začala, kde má své zásadně hlavní příčiny, byla jen nějakým "byli jsme opilí"? (viz Váš nejčtenější článek na tomto blogu: Americká krize: Byli jsme opilí).
Nebo se dá, zase nonšalantně, z nevědomosti nebo aby se "nekousala ruka, která vás krmí", teď říci, že USA, pro byznismany a hlavně finančníky na celém světě, nejedou samozvaný, vzor a příklad, "stopily v létě své dříví"? Stopili ho pořádné množství, ale o tom ještě později.

Přitom víte, že míry zadlužení ČR versus USA, státu i občanů, vzhledem k danému HDP nebo průměrnému ročnímu příjmu atd., jsou nesrovnatelné a v ČR jsou podstatně nižší.

Přitom ČR, jako postkomunistická země by spíš měla právo nárokovat si vyšší relativní míru zadlužení, protože musela a musí překonávat 40 let komunismu a před tím i následky války, kdy USA mezitím měly výhody údajně tržně mnohem efektivnějšího kapitalismu, který alokuje finace a zdroje lépe než pětileté plány a na válce USA neprodělaly, ale hodně, oproti robvité Evropě a Japonsku, vydělaly.

A nebylo by divu, kdyby naši občané, po zkušenostech válečného a poválečného přídělového systému, po trabantech a umakartových jádrech panelových králikáren, zase to, co Američané díky výhodné geografické poloze a neokupování nacizmem a komunismem po desetiletí zažívat nemuseli, se také disproporčně více zadlužili na nákup atributů vyšší žívotní úrovně za komunismu. Ale zase, při všem tom lamentování nad zadlužeností, navíc když chozraščotní ekonom Klaus na Novž rok 2008 kázal, že hypotéční zadluženost je kladný indikátor důvěry v budoucnost, relativní zadluženost našich občanů je oproti Američanům nesrovnatelně menší.

A hlavně, pokud by ČR byla zadlužená po uši, ještě mnohem víc než za komunismu nebo po komunismu zadlužené Maďarsko a pokud by nebyla schopna splácet svůj dluh a jako Island by zbankrotovala, ani Evropu, natožpak svět by to, oproti nezodpovědné, ikdyž pravděpodobně ne neúmyslné monetární, fiskální a úvěrové politice USA, která devastuje nemalou část světa, byl mnohem menší důvod ke kritice.

Takže bych považoval, navíc při Vašem vzdělání a familiérnosti se situací v USA, zaměřit pozornost a pak i kritiku na fundamentální problémy amerického finačního, hospodářského a možná i společenského systému, hlavně proto, že svojí velikostí a tím, že od války využívá a zneužívá toho, že americká měna je rezervní měnou a tak jejich politika okrádá celý svět.

Chápu, že by ani belgická centrála majitele ČSOB, možná ani doleva orientovaná Yaleova univerzita a naši místní kapitání byznisu takou Vaši analýzu a kritiku amerického systému nevítali, se všemi důsledky na profesní kariéru, které z toho i v nejsvobodnějších ze svobodných společností vyplývají.

Takže si od růstu HDP v USA, které v první polovině této dekády tak hlasitě, oproti slabému růstu v EU, opěvoval nejen Pavel Kohout, který, jako jeho rudý jmenovec v 50. letech děkoval generalissimu Stalinovi, v lednu roku 2006 do lukrativní penze tučných honorářů odcházejícímu Greenspanovi už v samotném názvu svého článku děkoval za to, že dokázal zázrak, stabilní a rychlejší růst HDP než v „socanské EU“, odečteme:

a) rekordní každoroční zadlužení USA
b) další „pomáhání si“ masivním tištěním nekrytých dolarů

co nám z toho, i přes „Racionální ignoraci“ vyjde?

Tedy v čem je americký systém, moudra jejich byznisových škol, „efektivní alokace“ kapitálu Wall Streetem (nejen alokace bonusů placených daňovými poplatníky) skutečně vzorem nebo inspirací?
05. 02. 2009 | 19:01

JG napsal(a):

dokončení

Místo laciného kritizování svoji miniměnu, ne rezervní měnu, a jen sebe fiskální politikou ovlivňujícího státečku 10 miliónu obyvatel, co kdyby jste svůj talent a pozornost, platformu, kterou máte zaměřil na analýzu a kritiku, třeba i podněty na systémovou změnu v zemi, kde vydávají prestižní certifikáty o stážích?

Děkuji.
05. 02. 2009 | 19:01

VS napsal(a):

Jak merit uzitek? Nabizi se jedna analogie. Svycarsky institut IMD kazdorocne publikuje zebricek konkurenceschopnosti zemi. Pouziva k tomu skoro tisic kriterii, pricemz pro kazde z nich seradi vsechny zeme do poradi od nejlepsi po nejhorsi. Potom to nejak pova(z/r)i a vysledek je hezka tabulka. Slo by to tedy vytvorit podobne, ale to asi vi i GS.
05. 02. 2009 | 19:14

Veskawesi napsal(a):

Horem a dolem to vtloukejte do politiku a odpovezme si, kteri z nich nas chetji zadluzit vice a komu tedy do te hlavy rvat vice. U volicu je jedodussi. Cpat to do hlavy vsem. Vsem. VSEM
05. 02. 2009 | 19:15

Kanalnik napsal(a):

Vilem:
Jak chcete vaseho stavu ve spolecneskem ci ekonomickem zrizeni dosahnout? Jak by fungoval? Mam pocit, ze nevidite na cem vlastne konci a pada kazdy system - na tom, ze vzdy budou lide, kteri neustoji moc ci funkci.
05. 02. 2009 | 19:52

Tiger napsal(a):

Tomáš píše o HDP resp. o ošidnostech zadlužování a diskuse je o všem ( až na vyjímky ) možném kromě podstaty jeho úvahy. Dokonce se tady člověk dozví od komoušů, že ekonomické zákony neplatí a nefungují, byť ta´tka Marx se strejdou Engelsem to viděli jinak. Teda kdyby to tak náhodu čistě náhodou bylo, tak zrušímš ekonomy a hotovo. Ví tady vůbec někdo, kolik ten český státní dluh dnes dělá a kolik jsme z něj za posledních 20 let věřitelům zaplatili? A proč ty už ani ty trdla z ČSSD si moc nepřejí další státní dluhopisy?
05. 02. 2009 | 19:55

Xury napsal(a):

Pro JG:
váš příspěvek je sice zajímavý, i když by se o některých věcech dalo dost diskutovat, ale bohužel se zcela míjí s článkem. Četl jste ho vůbec?
05. 02. 2009 | 20:04

Skogen napsal(a):

Jde o to, jestli by bez toho přikládání pod kotel bylo hujá někdejšího hospodářského růstu. Řekl bych, že ne. A přijde na to, zda bude lepší nechat ekonomiku chcípnout, anebo rozložit náklady v zájmu přežití do delší periody. Rozhodně nebudeme jediní, spíš přesně naopak. A pokud by to mělo být jen kvůli monetaristickému fundamentalismu, pak by bylo nejlepší experimantovat s tím v nějaké uzavřené soustavě, izolovaně od těch ostatních.
05. 02. 2009 | 20:16

mia napsal(a):

Pane Sedláčku,skvělý článek, jó ta mladá (naše)generace se začíná probouzet k životu, jdem platit pivo za ty naše tatíky :-))), jen ještě kdyby tak nekradli,chjo. Hezký večer!!!
05. 02. 2009 | 20:30

Bárny gambl napsal(a):

Zatracená práce s tou ekonomikou. Řízená je naprd a tržní se jen potácí od krize ke krizi a každá další krize je větší a těžší, takže ani období růstu pak nestihne kompenzovat dluhy za předchozí krize vzniklé. Obzvláště pikantně pak působí podnikatelé, kteří za konjunktury požadují co nejnižší daně, ale za krize natahují ruce po státních penězích.
Nejhorší je, že kapitál rozpadem bipolárního světa získal velký vyděračský potenciál, který mu umožňuje, aby požadoval stále nižší zdanění a stále menší regulace, jinak se sebere a odkráčí podnikat někam do tramtárie. To před 30 lety nešlo. Třetina světa byla komunistická, další třetina se rvala a hádala do krve a tak musel kapitál sedět v osvědčených zemích, podnikat dle nastavených pravidel a bez řečí platit daně, jaké po něm stát chtěl. Prostě neměl kam utéct. Díky tomu si mohli na západě užívat sociálního státu.
Dnes se sebere a jde do Číny, protože tam jsou pořád ještě lidi ochotní makat celý den za misku rýže. A my, pitomci, co kvůli tomu přicházíme o práci, si ještě ty pitomé čínské šmejdy kupujeme.
05. 02. 2009 | 20:38

RUMCAJS napsal(a):

p.Sedláček:

Docela by mě zajímalo pane Sedláčku, jestli existuje, nebo existovala země ,(demokratická) která tu ekonomiku dělá(la) poctivě podle Keynese. Tedy v době recese sekat státní dluhy a v době expanze dluh splácela.

P.S. Právě jsem si četl něco o Keynesovi a koukám, že měl stejnej názor jako Rumcajs.
Řešit krize řízenou inflací!

No není ten Rumcajs chytrej kluk ?
05. 02. 2009 | 20:42

Davy napsal(a):

Pan Sedláček opravdu píše o tak suchopárné vědě jako je ekonomie tak poutavě a dokáže to krásně vysvětlit, takže se nedivím , že s jeho podporou dokázal dělat ministra financí i právník
05. 02. 2009 | 20:57

Emissary napsal(a):

Dobrý večer.

Pan Sedláček je taková hlavička makovička. Konečně začal mluvit pravdu.

Jistě pane Sedláčku, HDP není všelék, je to ukazatel, který poměrně hodně vypovídá o úrovni ekonomiky. A když už vzpomínáte tu kvalitu života, Vy jistě dobře víte že kvalita života a ovzduší s tím úzce souvisí, pokud HDP je již na určité výši. Tím narážím třeba na Čínu, na kterou jste s takovou radostí pozapomněl.

A zapomněl jste toho více. Já vím, že je pro lidí vašeho typu je snadné všechno hodit na Spojené státy americké. To nikoho nebolí. Ale aby jste se podíval tam, kde žijete, to Vás ani nenapadne. Já vím, za rok a něco budou vládnout socialisté, a to by se nemuselo vyplatit, že? Ale když jste si už na paškál vzal Ameriku, pak jste zapomněl uvést, že tuto zemi stála válka v Iráku asi tolik, jaký je ten Vámi vzpomínaný dluh, že Amerika suverénně ze všech zemí dává nejvíc peněz na pomoc rozvojovým zemím, že zadlužení USA v poměru k HDP je někdy i třikrát nižší, než v některých zemích socialistické EU, že jako vysoce postavený ekonom ČNB by jste zcela jistě nemněl používat termín: „uměle vyhnaný růst“, protože jsem si zcela jist, že takový termín se Vám nikdy nepodaří exaktně definovat.

Nu, pane Sedláčku, říká se, že ryba smrdí od hlavy. Vy jste na tu rybu úplně zapomněl.

A tak mi závěrem dovolte parafrázovat. „Zemane, Špidlo, Grossi, Paroubku, osm ČSSD HDP na hlavu pana Sedláčka“.
05. 02. 2009 | 21:37

Skogen napsal(a):

Emissary, povězte mi prosím, co USA přimělo, aby šly do Iráku? Byla to Česká republika, anebo Evropa, které se vezou s kopce spolu s krizí propuknuvší ve spojených státech? USA šly do Iráku za svými zájmy. Zda to bylo chybné rozhodnutí, anebo v rámci své surovnové závislosti nemyěly na vybranou, to ukáže čas. Jisté je, že ani pro Ameriku není nic zadarmo, ačkoliv si vzhledem k roli dolaru dovolovala skutečně hodně.
05. 02. 2009 | 21:45

fejfar napsal(a):

Bárny gambl patří mezi ty, kteří vystihli podstatu problému, když napsal:

"Nejhorší je, že kapitál rozpadem bipolárního světa získal velký vyděračský potenciál, který mu umožňuje, aby požadoval stále nižší zdanění a stále menší regulace, jinak se sebere a odkráčí podnikat někam do tramtárie. To před 30 lety nešlo. Třetina světa byla komunistická, další třetina se rvala a hádala do krve a tak musel kapitál sedět v osvědčených zemích, podnikat dle nastavených pravidel a bez řečí platit daně. Prostě neměl kam utéct. Díky tomu si mohli na Západě užívat sociálního státu.
Dnes se sebere a jde do Číny, protože tam jsou pořád ještě lidi ochotní makat celý den za misku rýže."

Uvidíme také, zda pan Sedláček odpoví na otázku JG, jak se ty úvahy o v léte spáleném topném dříví, netto růstu HDP, tedy po odečtení zadluženosti u nás, které tak humorně kritizuje, srovnávají s mnohonásobně větším fiaskem v USA, což by spíše stálo za kritiku a přemýšlení o systémové změně.

Grega, který nabídl růst HDP po započítání kazdoročního nárustu zadluženosti ČR od roku 1997, bych chtěl požádat, zda nemá přístup ke stejné statistice, pokud se týká let tzv. vyrovnaných rozpočtů za V. Klause. Tedy propady HDP, protože ten v roce 1997, v době pádu Klause, ještě nedosáhl úrovně roku 1989, minus výtěžky z privatizace, které vlastně fungovaly jako zadlužování. Skutečností také je, že v roce 1997 byla ČR mezi postkomunistickými zeměmi své úrovni z roku 1989 nejvíce vzdálená.
05. 02. 2009 | 21:48

Emissary napsal(a):

To Skogen

Vážený pane,
je naprosto jedno, co USA přimělo jít do Iráku, to tady teď neřešíme a je to téma na jinou diskusi. Evropa se veze proto, že se chovala stejně neprozíravě, jako se chovaly USA. Snad chcete říct, že až mě přestane bavit život, skočím do studny a Vy skočíte taky? Tak jednoduché to zas není. Ale mohu říct, proč to v Americe vzniklo. Protože exprezident Bill Clinton si začal zahrávat se socialismem a exprezident Bush to nezatrhl.
05. 02. 2009 | 22:02

fejfar napsal(a):

Co Emissara tolik popudilo?

Autorovi blogu napsal, že "zapoměl že tuto zemi (USA)stála válka v Iráku asi tolik, jaký je ten Vámi vzpomínaný dluh, že Amerika suverénně ze všech zemí dává nejvíc peněz na pomoc rozvojovým zemím, že zadlužení USA v poměru k HDP je někdy i třikrát nižší, než v některých zemích socialistické EU, že jako vysoce postavený ekonom ČNB by jste zcela jistě nemněl používat termín: „uměle vyhnaný růst."

Jaká je pravda, tedy ne ta neoconů a born-again davu?

a) USA dosud stálo "osvobození" Iráku od ZHN, sorry, Saddama Hussaina, sorry, budování demokracie asi 700 mld v přímých výdajích. Dosavadní nepřímé, jako ztráta produkce 300 000 lidí okupační armády, kdy minimálně polovina z nich (rezervisté a Blackwell atd. by mohli doma, v USA, vytvářet HDP), náklady na zadlužovánín USA, tlak půjčování si USA na úvěrové podmínky soukromého sektoru atd. nezahrnuji. Emisař má také asi lepší kalkulaci celkových nákladů iráckého dobrodružství než prof. Stiglitz, nositel Nobelovy ceny, který je, včetně stovek miliard na celoživotní léčení zmrzačených desetitisíců amerických vojáků odhaduje na skoro 3.000 miliard dolarů.

b) na druhou stranu, protože USA, zejména pak Greenspanovým a teď ještě zběsilejším Bernankeovým znehodnocováním dolaru, jak bylo neradostnou tradicí naprosté většiny let od Bretton Woods, okrádají zbytek světa, který byl nebo je ještě nucen tuto tzv. rezervní měnu, jak v obchodování se surovinami, tak v mezinárodním obchodě užívat, celá svět nepřímo masivně dotuje jak americké zbrojní a válečné náklady, tak i její duální deficity, protože pokud vůbec kdy USA začnou dluhy splácet, což už je nerealistické, neb ty se stále rychle zvyšují, bude to podstatně znehodnocenými dolary.

c) pokud se týká relativní míry americké zahraniční pomoci, a to dokonce i bez toho, že by se odečetla vojenská pomoc, tedy na nákup vojenské techniky, odbyt zbrojní produkce amerických firem, jakákoliv statistika, počínaje OSN, po desetiletí ukazuje, že USA dávají na hlavu mezi vyspělými zeměmi několikanásobně méně. Země EU, počínaje Skandinávií, Beneluxem, přes SNR až po Francii, dávají na hlavu nejednou mnohem víc. A není to hlavně nebo v míře jako USA na zbrojení.

Emisař si přitom, tak jak pletení jablek s hruškami, ani nevšimnul, že Sedláček není ekonomem v ČNB, tedy naší centrální bance, ale v soukromé, Belgičany vlastněné ČSOB (čobce).
05. 02. 2009 | 22:10

fejfar napsal(a):

Svatá prostoto, tak Emisaře to skutečně bere, dokonce bych si typnul, že on není neocon, na to je příliš prostý a emocionální, že je to tedy naše forma born-again, Amerika zářící příklad for ever.

a) ne, není to "naprosto jedno" co vedlo USA do Iráku, protože podobná neprozíravost, arogance a ekonomicky tragický dopad mají i jiné aspekty politiky Bushovy vlády

b) Evropa se "neveze" proto, rozhodně né v takové tragické míře jako USA, protože si, jako USA, svoji monetární a fiskální politikou, hlavně pak také mnohem menší mírou zaplevelení aktiv bank věci nezbabrala jako USA. O tom, že ECB je lepší správce eura, než Fed spravuje rezervní měnu, dolar, nikdo také nepochybuje. A i v Británii, která si, tradičně, od USA přebírá nejvíc, je hypoték financovaných deriváty 3-krá méně než v USA, ve Španělsku 6-krát méně a třeba v SNR 32-krát méně než v USA. V nepřímé úměře tomu jsou potíže deriváty způsobené. Takže jen malá část, zejména kontinentální Evropy !skákala do studny" po vzoru USA, ikdyž je tehdy Pavlové Kohoutové kritizovali, že nemá, jako USA uměle vyhnaný, růst HDP.

c) Skazky o tom že Clinton v USA začal zavádět socialsmus, to je už přímo diagnostické, tedy o Emisarovi. Nu, 9 let po odchodu Clintona 50 miliónů Amíků stále nemá ani ten "socanský" výdobytek, zdravotní pojištění, natožpak aby USA měly, jako asi také socanská Kanade nebo UK, všeobecné zdravotní pojištění. Skazky o tom, že banky "musely" dávat hypotéky chudým a černochům, jsou skazky. Banky to dělaly protože si myslely, hlavně za Greenspanovy expanze, že cena domů dále poroste, že je to bezrizikové půjčovat i ne moc bonitním klientům. Se socialismem to nemá nic společného. Bush nic nezatrhával, byl rád, že Greenspanova bublina vytváří iluzi hospodářského růstu. nebo si, Emisaři, myslíte, že makroekonomicky bylo možné zdůvodnit to, že za 5 let po roce 2000 se cena průměrného amerického domu zdvojnásobila? To bylo možné hlavně kvůli Greenspanovu znehodnocování dolaru, násobeném tvořivostí finačníků, kteří jed derivátů zanesly do bank, penzijních fondů atd po USA a něco i do světa.
05. 02. 2009 | 22:30

Skogen napsal(a):

Emissary, až z té nebetyčné pýchy spadnete kam patříte, možná uvidíte věci v patřičnějších souvislostech. Evropa je s USA hospodářsky provázaná, jako ostatně celý vyspělý svět, určitě se zveslela nepustila do recese jen kvůli tomu, že USA v pominutí pudu sebezáchovy (hovořím o hospodářské sféře, kde bohužel s pominutím osobní odpovědnosti nic takového jako pud sebezáchovy neexistuje) skočily do studny.

Myslím, že Bush se rozhodně nesnažil málo, jenže ten "socanský" Kongres mu zpočátku vůbec nešel na ruku, že ano. Nicméně nakonec Bush dokázal víc než Clinton - aby si Amerika sundala růžové brýle a tím socanským směrem se zamyšleně zadívala. Nebo to nebyly sociální jistoty (mimochodem také v podobě reformy zdravotního a penzijního systému - samozřejmě po socansku), co Obamovi zajistily vítězství?
05. 02. 2009 | 22:36

Emissary napsal(a):

To fejfar

Co pana fejfara tolik popudilo?
Že jsem přehlédl ČNB a ČSOB? Moc velký rozdíl v tom nevidím. Dobrá, panu Sedláčkovi se omlouvám.

Že jsem označil náklady na válku v Iráku možná vyšší, než ve skutečnosti jsou?
Držitel Nobelové ceny k roku 2005 uvádí 3 biliony dolarů, k roku 2009 jsou náklady někde jinde. Ale četl jsem i jiné zdroje. Dobrá, nebudu se hádat, ale podstatu mého příspěvku to nemění. Mohl bych argumentovat jinými výdaji, na tom také nezáleží.
Co se týče pomoci rozvojovým zemím, uvažoval jsem absolutních hodnotách. Celý příspěvek tak byl konstruován, stejně jako příspěvek pana Sedláčka.
Pan fejfar si zřejmě nevšiml, že dolar stejně jako euro jde nahoru. Ale v podstatě to je jedno. Každý dluh je ošetřený smlouvou a jen hlupák věřitel si nechá své pohledávky znehodnotit znehodnocenou měnou.

Dobrý večer pane fejfare.
05. 02. 2009 | 22:48

Emissary napsal(a):

To Skogen
Ale jistě, pane Skogene. Vy jste argumentoval a já jsem Vám odpověděl ve smyslu těch argumentů. Já vím, kam patřím. A mohu říct, že se ve sférách pana Sedláčka nepohybuji, nemám důvod být pyšný. A abych pravdu řekl, vašemu příspěvku v dalším nerozumím. Takže nemám na co reagovat.
05. 02. 2009 | 22:59

ALT napsal(a):

pro autor,

dobře, přehlédnu tykání,

tedy po jednotlivých šanonech nebo vcelku? :-))
pro Emissary,
jak velká je hodnota poměrně hodně ?

to je něco jako přesně 9 až 12 západoněmeckých soudruhů?
05. 02. 2009 | 23:10

Emissary napsal(a):

To ALT

Poměrně hodně je poměrně hodně. Není to 100 procent a není to 0 procent. S HDP na hlavu lze srovnávat ekonomickou úroveň jednotlivých zemí. USA momentálně šestá pozice, 45 725 dolarů na hlavu. Třeba Čína, pozice č. 100, 5 325 dolarů na hlavu. KLDR víc než 180 pozice, HDP na hlavu se neuvádí, je menší, než 188 dolarů. Vynásobte si to počtem obyvatel země a dostanete jejich ekonomickou moc. Poměrně hodně je dle mých úvah minimálně 80 procent.
05. 02. 2009 | 23:28

Stanislav Ondráček napsal(a):

Dobrý den
V nedávné době jste vyzíval ve svém blogu k nvrhům veřejnosti k řešení krize. Můžu-li ještě přispět myšlenkou, je-li zajímavá prosím posuďte a prosím nějakým způsobem se vyjádřete.
Jde vlastně o drobnost.. Pokud by stát vyjednal s komerčními bankami, aby lidé (možná i firmy) zasažení krizí mohli požádat banku o např. jednoleté (dle vývoje krize a zaměstnanosti) odložení splátek svých úvěrů/hypoték. A v případě, kdyby se dlužníkovi nepodařilo vrátit po odložené době do "stopy" svých splátek, mohla by banka postupovat klasickým způsobem a onu roční "mezeru" nárokovat vůči státu. Stát by v podstatě poskytl krytí úvěrů po omezenou dobu. Toto opatření má minimální nároky na administraci (banky by mohli ve vlastním zájmu zajistit) a případné krytí úvěrů by nebylo promítnuto do státního rozpočtu stávajícího roku, ale až do roku následujícího a s použitím reálných čísel.

Zajímal by mě Váš názor na toto případné opatření.
Děkuji
05. 02. 2009 | 23:44

ALT napsal(a):

pro Emissary,

díky,
a jak poměrně hodně přesně vyjadřuje HDP ekonomickou úroveň jednotlivých zemí?
06. 02. 2009 | 00:04

Emissary napsal(a):

To ALT

Ach jo pane, Vy jste se rozhodl zkoušet?

Ekonomika je citlivý organizmus, na kterém se podílí zejména lidí. Tedy podnikatelé, zaměstnanci, politici, ekonomové, odbory a další a další.

Každý, každý člověk má o něco jiné myšlení, musí, protože je jedinec. Ale cílem je tyto myšlení maximálně sblížit, aby daná ekonomika dobře fungovala. Jak to chcete přesně určit? Ekonomie není exaktní věda, ekonomie čerpá zejména ze zkušenosti. Je dobrý ekonom a je závislý ekonom, ten který si ponechá zadní vrátka. A dle mého názoru tam patří i pan Sedláček.
Protože prodat svou duši, to někomu nečiní žádné problémy.

Až ekonomie bude exaktní věda, což se podle mne nikdy nestane, anebo se v ní nebudou uplatňovat subjektivní vlivy typu Paroubka či Ratha, pak se začne blížit k matematice, ale té úrovně nikdy nedosáhne. Takže mých 20 proti 80, myslím, tento stav zatím vystihuje. Nemám k tomu co dodat.
06. 02. 2009 | 00:35

Lukáš Bušina napsal(a):

Dneska je to pane Sedláčku takové nemastné neslané...

Jsem trochu zklamán.
06. 02. 2009 | 00:38

Carlos V. napsal(a):

Samé vynikající názory !

Stanislav Ondráček by na rok pozastavil splácení dluhů. Výborně, ale protože by banky neměly kde brát peníze, muselo by se na rok zastavit i vyplácení vkladů. A platilo by se mrkvemi nebo židlemi.

Vilém zjevně touží dotat udidlo, být zapřažen do pluhu a večer dostat do žlabu přesně vypočtenou krmnou dávku.

Moc dobre take korpa, ktery nezvlada trojclenku s prumernym platem 89 a 08 a cenami rohliku, masla, mleka, aut, benzin atd atd. A to ani logarem, asi uy to chudak zapomel.

Ale nejlepsi je hromada narodnich hospodaru, co si precetli jedny skripta a ted hubou ridi svet.

Svet neridi ani centralni mozek lidstva, ani politbyro, ekonomove, vedci ani politici. Svetu vladne kseft. Kdyz se neco zadrhne, neslabsi odpadnou, silnejsi se na nich nazerou a kseft jede dal.

A komu se to nelibi, jen zoufale fouka proti vetru, vyda se ze vsech sil, zeslabne a bude sezran.
06. 02. 2009 | 01:41

ALT napsal(a):

pro Emissary,
děkuji,

ne, nerozhodl,

jen abych pochopil některé příspěvky do diskuse potřebuji víc informací

pro Carlos V.
nezoufejte, ale radsi honem nekam k vegetarianum
06. 02. 2009 | 02:09

dew napsal(a):

Pane Sedláčku, tady se učte.:-)
http://dolezite.sk/Michail_...
06. 02. 2009 | 04:31

Alexcz napsal(a):

Státní peníze odebírají hlavně státní úředníci. A to všichni ! Neměli by být tak nenažraní a nebude se dluh zvyšovat a bude tady lépe. Všichni soukromníčci nemají z toho žvance nic, ale nedej bože jim něco slevit !!!
06. 02. 2009 | 04:36

Petr napsal(a):

Já jsem chtěl říct jenom to, že je to křišťálová úvaha. Díky za ni, pane Sedláčku.

Jinak lituji, že jsem se začetl i do diskuse. Zkrátka v Čechách platí - není třeba vědět, ale mít názor, jak napsal - myslím zrovna tady - někdo mnohem chytřejší než já.
06. 02. 2009 | 07:12

Rumcajs napsal(a):

Carlos V:
Výstižně napsáno. Hlavně ten vzkaz Vilémovi.

L.Bušina:

Kdykoliv má něco hlavu a patu, Vy to odsoudíte ?
Čím to ?
06. 02. 2009 | 07:41

Honza napsal(a):

S DHP je to podobně jako s průměrným měsíčním platem. Udaje o nich jsou z pomyslného šuplíku "opíjení občanů rohlíkem" o tom, jak se jim dobře daří. V případě toho platu - když už, tak by se měl užívat medián, navíc by byl tento údaj zajímavý pro republiku mimo Prahu.
Taky by byl zajímavý jakýsi "spotřebitelský index", který by udal, kolik z tohoto mediánu vydají občané na základní životní potřeby (jídlo, bydlení, ošacení, zdraví, topení, doprava,...) dnes a kolik před 10, 20, 30 nebo více lety, kolik jim po těchto výdajích zbyde na jiné účely (kultura, sport, cestování,...) - myslim tedy z hotovosti, ne z nějakých půjček, úvěrů atd. V souvisloti s tím také průměrné zadlužení na občana dnes a před 5, 10, 15 a více lety.

U HDP by byly vedle Vašeho příkladu zadlužování taky zajímavé údaje, kde a kým tyto dluhy byly způsobeny. Toho se týkají například i neplánované výdaje, vysoké poplatky a pokuty ze státních peněz za soukromé osoby za nesprávné a chybné provedení privatizace, nedodržení smluv a pod., převedení státního majetku na privátní osoby za "zvlášť výhodné ceny" - to zvláště v posledních 20 letech.
V případě zahraničních firem a jejich vlastníků - jak je to s dosaženým ziskem ohledně přerozdělení tuzemsko-zahraničí (kolik ze zisku odchází do zahraničí), výše teoretických a skutečných veškerých povinných výdajů a odvodů těchto firem (daně, pojištění, získání pozemků pro budování firem atd.) a další.
Ukazatelů, které ukazují na skutečnou životní úroveň a možné srovnání s minulostí, by se našlo jistě více.
06. 02. 2009 | 07:43

Zdenek napsal(a):

Je to pořád stejné.Prestižní ekonomové,Zelený,Švejnar,Sedláček.Najděte jediný článek od těchto lidí starý rok a více,který kvalifikovaně předvídá alespoň náznak dnešních událostí a vyzývá k řešení.Pak se můžeme bavit o prospěšnosti ekonomů a absolventů Yale pro jakoukoli společnost,mimo společností,které na současné mizerii a propadu milionů lidí po světě vydělají miliardy,pozemky vliv apod.Naopak je nesporným faktem,že na Wall street v Londýnské burze a v řídících funkcích úplně všech zkrachovalých bank a krachujících ekonomik sedí výhradně chytrouši s diplomem z této,nebo podobné líhně vyčůraných darebáků a bezostyšně radí jak ven ze situace kterou zavinili.A hlavně na které pořád vydělávají a vydělávat budou.Protože ve všech těchto institucích sedí jako poradci jejich ctihodní páni profesoři a už teď se mlsně usmívají nad výší honorářů za budoucí skripta,knihy a přednášky,které jim tato pro ně kýžená ekonomická událost přinese.
Postesknutí,že je něco jen těžko spočitatelné je od ekonoma vašeho kalibru vrchol pokrytectví.Něco jako by si právník stěžoval na nesmyslnost a komplikovanost současného právního systému.Ale ti alespoň mlčí.Tiše komplikují a na této své činnosti nezřízeně profitují.Mají ale tolik rozumu,že nenasírají.Ani by je nenapadlo vymyslet si falešnou nobelovku pro právníky,jak to bez uzardění udělali ekonomové.Nebo si snad někdo myslí,že pan Nobel byl blb,když pro tuto kategorii šarlatánů svoji cenu přímo zakázal?
Jen bych prosil vysvětlení pro stabilitu a faktické posilování dolaru v současnosti,prognozu do blízké budoucnosti a potom srovnání,jak by se na síle dolaru projevilo třeba zvoleníApače do čela spojených států.A to všechno v kontextu se špičkami ledovců,zadlužením atd. atd.Však mi pane Sedláčku jistě dobře rozumíte.
06. 02. 2009 | 09:28

Lakomec napsal(a):

RUMCAJS :

Podle Keynese se jelo za vlády M.Zemana, jen se zapmnělo zákonem zastavit plýtvání v době růstu. Proč taky ?
Stejně jako s privatizací - pravidla, až nakonec, tedy nikdy, jelikož jsou k ničemu
06. 02. 2009 | 10:25

Íáč napsal(a):

Nevěřím penězům a měřítkům HDP - každá centrální banka si může vytisknout tolik peněz o kolik si vláda řekne./ Napadlo mě, co kdybych např. chtěl aby mi každá sudá výplata (každý 2 měsíc) byla zaplacena né v penězích, ale v pozemcích (tedy za hodinu činnosti za kterou mě platí chci 10 m čtverečných zemědělské půdy nebo travních porostů.
06. 02. 2009 | 10:47

Fibonucci napsal(a):

Zdeňku,

tohle přeci nemohl nikdo vědět. Finanční krizi v USA předpovědělo spoustu lidí, tam to bylo jasné, že je to nezdravě nastavené. Ale následnou hospodádářskou recesi v takovémto rozsahu nikdo, pokud je mi známo, nepředpověděl, a není mi jasné, jak by také mohl.
06. 02. 2009 | 11:04

capito napsal(a):

Plně souhlasím s názorem Korpy.Gorash-krom frází u něj shledávám,že na korpův koeficient zdražení ,který se rovná asi 100x (z mého pohledu)oponuje 5-tinásobným zvýšením příjmů. Ver a Carlos V-uvádějí jako příklad méně zdražených věcí výlučně ty,které nejsou ve spotřebním koši všech.Musíme měřit jen přes to co je společné všem vrstvám,resp.Co je nezbytně nutné.To,že má někdo na víc,luxus-tak i o tom korpa mluví.I s tím souhlasím,že je divné,že když vedoucí ekonom stále veřejně nutnost šetření hlásal a dostával za to i sprďany v médiích,nakonec k tomu šetření nedošlo-to byla chyba,ve které se setrvává dál.Jinak se dluh nezmenší.A pouze čtyřnásobné zvýšení benzínu:to je za prvé mezinárodní cena,zde nevydělaná a za druhé při bilionovém dluhu je fiktivní úspěch.Ke korpovi dodávám,že zapoměl uvést ze základních potřeb vodu,teplo a elektřinu a ceny opravářů a řemeslníků.Budeme-li zalhávat drsná fakta,jak může dojít k zlepšení.Kdo falešně cítí "lítost" nad slovy mířícími k někomu výše,proč necítí lítost s 18 tisíci zemřelými z bídy (zpráva z parlamentu),proč necítí lítost s miliony? Kteří nebudou brzy mít na nájemné a bezdomovci.Kdyby se veřejně publikovala a pravdivě fakta o úmrtnosti v ČR v důsledku jeho zdravotnictví poslední dvacítky let,musela by okamžitě vjet sem armáda všech zemí.Zeman v r.1990 připravoval projevy o tehdejším zdravotnictví půdu pro to aby pozdější srovnání nedopadlo markantně.Věděl to dopředu,vědomě klamal.Ty,které chtěl řídit.
Podivuhodná "morálnost".Nejsou i čtyři velké prohrané arbitráže v mezinárodním měřítku už projevem soucitu světové veřejnosti? Když se někdo nemůže rovně a čelem postavit Evropě a podívat se jí do očí s nejapnými výmluvami na LS? A řešení nehledejte jenom v tom,zda Petr nebo Pavel.Personální obsazení může sehrát roli jenom tam,kde celý národ spolupracuje na změně k lepšímu,kde se způsob řízení a hodnocení vyvíjí cestou demokratické alternativy a ne ,že proudí z jakéhosi malého,celkem uzavřeného elitního celku.S osvícenectvím už v Evropě velké státy nepochodily o dvěstě let dříve,a poté se od toho úplně odklonily.To je monarchismus.
06. 02. 2009 | 11:37

zdenek napsal(a):

to Fibonucci:
krizi ve spojených státech skutečně předpovídalo mnoho lidí.Já chci jen znát jména finančních analytiků a ekonomických expertů,na jejichž suverénně se tvářící ksichty jsem nucen čumět a jejichž sebevědomé kecy poslouchám v každém mainstreamovém mediu denně,pokud cokoli zapnu,kteří před(a nyní snižuji laťku) půlrokem blafli něco o nezdravosti světové a bože chraň americké ekonomiky.Předvídali mnozí,ale ani jeden renomovaný ekonom o kterých jsem psal výše.
06. 02. 2009 | 12:10

Rudolf napsal(a):

Krize, krize, dluhy, co s tím ....
Tohle je dnes opravdu na pořadu dne. Světová finanční krize získává minusové body i na mém webu lidoveforum.cz , takže je asi opravdu zle.
Jenomže to je jenom začátek, protože se už blíží ohromná řacha, kdy splaskne celosvětová bublina dluhů, které nejsou a pro svoje obrovské rozměry ani nemohou být nijak a ničím kryty. Pro příklad se podívejme na USA, které trvale pracují s minusovým rozpočtem, trvale mají nejvyšší zahraniční dluh a jejich vnitřní zadlužení dnes vyplývá na povrch.Jak, komu a kdy by se měly tyto dluhy zaplatit? A takto podobně to vypadá na celém světě. Každý dluží každému, ale není nikdo, kdo by to mohl smysluplně řešit. Takže žádné zadlužování příštích generací nám už nepomůže. Jediné řešení vidím k návratu do prvobytně pospolné společnosti.
06. 02. 2009 | 12:14

Carlos V. napsal(a):

Capito, s osobou rozumu tak silneho ze povazuje rohliky, maslo, mleko, auto a benzin za vylucne zbozi, ktere neni ve spotrebnim kosi vsech, nema cenu diskutovat.

Mozna jste pracovity a snazite se. Holt je chyba v softwaru. Zkuste profesionalni sport.
06. 02. 2009 | 12:16

Lukáš Bušina napsal(a):

Rumcajs: Kde vidíte, že to odsuzuji? Zase jste požil v menším, než malém množství odvaz z makovic od Manky? :-)

Ono totiž to, co Sedláček napsal je obojaké. On obhajuje utrácení na dluh, aby ho poté zase popřel...

Já s tím článkem souhlasím Rumcajsi, včetně toho, že dluh se má tvořit na věci jako jsou silnice, cesty, doprava atd atd (což právě ten náš dluh vytvořilo) a na druhou stranu popírá tvoření dluhu na "prožrání" s čímž taky souhlasím (a to se toho našeho dluhu prakticky netýká).

Proto to považuju za nemastné neslané - takové obecné povídání... Jako věřím, že někomu tyto obecně známé věci (pro ekonomy) imponují - viz třeba Vy, Marty a spousta dalších, co o ekonomii nemají ani potuchy, ale pro mě to příjde slabé a málo odborné :-)

Třeba to klouzání po povrchu byl účel tohoto článku - psaní pro laiky, ale proto to taky z mé strany označuji za nemastné, neslané.

S pozdravem do Řáholce

Lukáš Bušina
06. 02. 2009 | 12:27

S. Ondráček napsal(a):

zapoměl jsem uvést (příspěvek 05.02.2009 23:44:30), že by se samozřejmě nejednalo o plošné pozastavení splátek, ale jen o řekněme vyjmečné případy, kdy přijde člověk např. o zaměstání, nebo firma(u těch teda dvakrát opatrněji)o významnou zakázku, prostě ztratíte-li příjem důsledkem krize. Jde o to získat čas na obstarání jiného příjmu. Nevím jaku Vás, ale nevidím nikde odvahu lidí k pořízení třeba hypotéky, a to ani u osob, které si to mohou dovolit. Většina prostě ve strachu čeká co bude dál a raději sedí na dosud naškudlených...
06. 02. 2009 | 12:53

kamorado napsal(a):

s lidmi jako Lukáš Bušina,který neví,že ceny vlakových jízdenek jsou dnes mnohonásobkem dřívějších i při už 1/3 zrušených tratí (podle něj naopak se staví nové železnice):?Který neví,že silniční síť tu z 98% byla před r.1990. Bez ohledu na něj,si myslím,že úřednická vláda (Masarykovo řešení politické krize v r.1922-vláda Černého) by se neosvědčila tak jako tak.Dnešní krize spočívá v tom,že po několika volebních obdobích se obě vedoucí strany dostaly do autu.Nikoliv proto,že sypou tiskovky nebo novely,nebo administrativně zasahují,ale proto,že jejich faktický vliv slábne vesměru jakéhokoliv pozitivního účinku ku prospěchu občanů.Proč-protože stereotypy vzájemného šachování a blokování,stereotypy- jejich přístupy vyhořely účinkově. Dle mého názoru by pomohlaobnovit důvěru národa ,aktivizovat národ i vyjít z krize idea výměny politiků,ale provedená současně s platovou nivelizací.To jest,krizi by mohli řešit a) ti ochotní pracovat při nivelizaci-aby cítili krizi i oni b) dosud posledních čyřicet let nebyli ve stranách,vládách,vlivných a veřejných funkcí,prostě nejsou zatíženi starými přístupy c) taková vláda by měla mít mnohem početnější a pestřejší složení-řadou ministrů bez portfeje-měly by v ní být zastoupeny všechny vrstvy : učitelé,úředníci,dělníci,programátoři,vědci,ekonomové,právníci,sportovci,lékaři,podnikatelé,bankéři a další a další-koho vzpomenete, ve věku 20-80 let.Zastupovala by i parlament.Právě tím,že by byla z nových lidí a současně velmi širokým spektrem,oslovovala by všechny-což je pro úspěch vládnutí nejdůležitější.Ale musela by i národ vědět co chce a chtějí.měla bydopředu znát mechanismus své včasné obměny.Jinak by to přešlo v anarchismus,který by byl to nejhorší zevšech možných variant jak dále,jak z krize a kam.Současně by okolo ní měly fungovat mediální i nemediální přístupy všech k vládnutí,připomínkám.Takhle bychom se vyhli trendu stále více neplodné,neúčinné,streotypní,izolované,neoblíbené vlády,která už je brzdou.K moci by se měla dostat návrhy organizací a projednání dosavadním parlamentem,který by pak s vládou odstoupil. Nepůsobila by mocensky a represívně,ale účelně - v tom duchu platně.Její přirozená autorita a popularita by nahrazovala dnešní podporu "placenými"vysokými platy,nebyla by založena na finanční loajalitě přisluhujích,prospěchářství atím egoismu..Při dostatečné toleranci dnešní nelidové elity by jí při odstoupení mohla i skromně poděkovat.Ne není to utopie Thomase Moora,ale vláda lidového typu,s dostatečnou odborností,nezištná,v postavení jako široké vrstvy materiálně.Bude-li i jim se dařit-bude se dařit i jí a naopak.Tak vznikne tlak na zodpovědnost za výsledky.Jinak to masové gró nemá nikdy své zástupce v nikom a nikdo jejich zájmy opravdově nehájí,nezastupuje.To příklad deregulace nájemného ukázal na 100%.V čem jiném může demokrat vidět demokracii než v rovném vlivu všech na chod společnosti,v šíři demokratické účasti? Vylučování,preference -jsou antipody demokracie.Jestliže totalita šla oprávněně pryč pro nedostatek demokracie,přece by nemělo smysl totéž nahrazovat tímtéž.To je blíže k podvodům.
06. 02. 2009 | 14:56

kovanec napsal(a):

to kamorado:
lidová vláda by mohla být i volena referendem.Osobně bych v ní chtělvidět zástupce navíc: matka-samoživitelka,student,důchodce,
invalida,zemědělec,novinář,voják,aspoň jeden nezaměstnaný. Pokud nějaký typ zastoupen více,pak podle poměrné číselnosti v populaci přes uhlazovací koeficient.Vlastně je to "malý Bílý dům"-dá-li se to tak nazvat.
06. 02. 2009 | 15:42

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: jelikoz jste na zdejsich blozich prokazal pouze znalosti na urovni absolventa obchodni akademie bez dostatecneho intelektu k pochopeni elementarni logiky, je Vase poznamka o laicich skutecne zabavna :)
06. 02. 2009 | 16:11

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Ale no tak, pro pravdu se nečertěte. Vaše příspěvky Vás sami usvědčují :))))))

Každý nemůže být dobrý ekonom. Musí být i ti špatní, aby se ti dobří poznali. No a to, že na Vás "vyšlo" být tím špatným zase taková tragédie není.

Hezkou noc :-)
07. 02. 2009 | 00:23

Marty napsal(a):

Lukáš Bušina: ja se necertim :) Nikdy jsem se za ekonoma neoznacoval. To jen Vy citite to nutkani. Podle Vasich prispevku by to do Vas totiz nikdo nerekl.
08. 02. 2009 | 00:57

Lukáš Bušina napsal(a):

Marty: Tak to vysvětluje skutečně mnohé. Teď už to smysl dává, když ekonom nejste. Já si říkal že by nějaká škola vypustila ekonoma Vašeho kalibru.

Tipoval jsem, že na VŠE by to i možné bylo...
08. 02. 2009 | 01:52

senzor napsal(a):

furt njaky procenta...
jsou 'lži,
zatracené lži,
a statistiky'.
(GB premier Disraeli, predminule stoleti)
08. 02. 2009 | 15:25

clover napsal(a):

Zdravim,
a ptam se panove,
doprdele,
proc do svych spisku stale motate a opirate o tu anebo hentu IDEOLIGII ?

metody a prostredky *** jsou prece staaale stejné ...

(*** dosad VRCHNOST dle chute:Marie Terezie,Mugabe, demokraticky premier XY, knizepan, Caesar,preziend, tajemnik UV, predseda evropske komise, etc)
08. 02. 2009 | 15:53

Jan napsal(a):

Milý Viléme.
Zdravím.
Ano člověk není homo economicus.
Neoliberalismus je stejně jako marxismus odsouzen k neúspěchu.
Ale ty konce...
10. 02. 2009 | 08:05

magda napsal(a):

Pane Sedláčku, sleduji Vás a Vaše příspěvky. Jsou naprosto ale opravdu naprosto v souladu s mý myšlením. Je mi 64 let a tuhle s mým kamarádem jsme si povídali, že přežije asi jenom naše generace, protože nejsme tak rozcapení jako generace následující. Dodnes umím obsluhovat tzv. primus, svíčka není též problém, pravda mobil i počítač mám, ale používám vyjímečně (hlavně mobil). Chodím pěšky co to jde, auto jsemnikdy neměla. Nekupuji krávoviny a nepřecpávám se blbostma, který nemusím mít. Trochu víc pokory by to chtělo a méně rozcapenosti a nabubřelosti od lidí, a krize prošumí jak má. Děkuji a těším se na další články a vaše nevšední vystupování mezi českými tupci!! Zdar. Magda
11. 02. 2009 | 07:43

Havran napsal(a):

Synku,co děláš v takové špatné společnosti, vždyť Ty jsi ty lidi, před kterými Tě rodiče varovali. Klasika. Když jsem v roce 90 OF upozorňoval, že stát je nejdemokratičtější a vlastně jediná legitimní možná struktura na hájení zájmů občanů, byl jsem vyhozen nejprve dveřmi, a pak oknem. Necítím zadostiučení, je mi to jednou. Chovám pouštní ptáky. Šaríja
18. 02. 2009 | 00:20

2xs napsal(a):

Pane Sedláčku, zdáte se mi jako až příliš konzervativní, ve vztahu k zadlužování. Zadlužování může být za určitých okolností VELMI CHYTRÉ!!! 1) v případě, že mi vyprodukuje (po investici) zisk výrazně vyšší, než jsem měl, a to i po odečtu nákladů na dluh 2) v případě, že dluh nebudu muset splatit (viz USA).
K prvnímu postačí uvést výpočet Grega - viz výše - uvádí tam růst bohatství po letech od 1997 až dodnes (zřejmě v miliardách), kde je evidentní, že zadlužující se/nás socani v letech svých posledních vlád dosáhli i po odečtu dluhu stále solidního růstu a stimulovali ekonomiku, která roste setrvačností dosud. Samozřejmě je to o míře, o bodu, kdy se to může zlomit, ale stejně...

K druhému odkaz - jistě pochopíte, že kdo se zadluží víc, ten si to pořádně užije NYNÍ - vyzbrojí se, postaví si co potřebuje, skoupí jiné za ty inflační papírky s uměle drženou cenou, skoupí firmy, domy a jiné faktické hodnoty... a pak udělá nějakou megakrizi, válku, default... a novou měnu s novým (svým) pořádkem:
zvedavec.org/komentare/2009/03/3041
12. 03. 2009 | 13:15

Bisnis Online napsal(a):

Maybe to the sliding surface was the purpose of this Article.. Writing for the layman, but because it also on my part indicates the wishy, washy.
14. 06. 2009 | 05:46

Singer Embroidery Machine napsal(a):

thanks! great post! nice info!
05. 02. 2010 | 16:50

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 17:05

nakedbabesv napsal(a):

auto net <a href=http://www.offshorepodjetja.info>offshore podjetja</a>
21. 01. 2012 | 12:14

nakedg napsal(a):

kako oplemenititi denar <a href=http://www.financnisvetovalci.info>financni svetovalci</a>
09. 02. 2012 | 10:26

nudebabese napsal(a):

stanovanjsko varcevanje <a href=http://www.gbdonline.info>gbd online</a>
09. 02. 2012 | 10:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy