Hrobové ticho po krásných dějinách profesora Sojky

21. 05. 2009 | 17:20
Přečteno 10284 krát
Člověk s tím nějak přestane počítat. Přestože moc dobře víme, že my ani naši blízcí zde nejsme věčně, nikomu z nás nikdy ona skutečná konečnost v celé své neodvolatelné a totalitní absurditě nedojde, dokud nezaklepe smrt a bez možnosti odvolání, posečkání nebo dovolání se jakési základní spravedlnosti nám odvede někoho blízkého.

Pan profesor Sojka, největší znalec dějin ekonomických teorií a přesto jeden z nejpokornějších a nejlidštějších kantorů, odešel z našeho světa prudce a rychle aniž bychom se s ním po všech těch letech mohl rozloučit. A poděkovat mu. Činím tak příliš pozdě a příliš neohrabaně. Jsem rád, že písemně, se sevřeným hrdlem se špatně mluví.

Učitel generace dějin
Dovolím si být osobnější. S profesorem Sojkou jsme odučili stovky hodin, pod jeho vedením jsem napsal mnoho stovek stran, byl jsem jeho doktorandem a kdykoli potřeboval suplovat, bylo mi ctí jej zaskočit. Pak však nastala doba jeho intenzivního léčení. Jako vždy i tentokrát to probíhalo podobně: i to zvonění telefonu bylo klidné a pokojné, jakoby omluvné. Z druhé strany se ozval hlas, který učil celou generaci ekonomů tomu, co je a co byla skutečná ekonomie v celé své krásné šíři. Ten hlas, k jehož obsahu jsem pro široký záběr znalostí jeho majitele vzhlížel, mne pak velice laskavě prosil, zda byl nebylo možné za.něj zaskočit. Tentokrát na celý kurz...

Bez mžiknutí oka, zato s polknutím a následným suchem v hrdle jsem ihned kývl a spolu s Romanem Pazderníkem nám bylo ctí, kterou si váží každý žák od velikána, odučit jeho kurz dějin.

Ale zpět na začátek. Zaujal mne vlastně hned, protože mi trochu vzezřením připomínal zpěváka Paula Simona. Od první přednáškové hodiny jsme mu viseli na rtech. Byl to jeden z mála, kdo dokázal ekonomii podat jako vědu krásnou, širokou a otevřenou. Místo nabubřelé a vševědoucí imperiální vědy, jak je ekonomie mnohými vnímána, představoval Milan Sojka ekonomii ve své nahatosti, nejistotě, se všemi jejími nedotaženými rádoby vykřičníky. Profesor Sojka z nich udělal nesmělé otazníky. Někdy z toho šel mráz po zádech.

Vzpomínám si, jak nám jednou na tabuli nakreslil v velice populární matematický model, pak poodstoupil a řekl: to jsou takové obrázky, malujte si je, pokud vás to baví, ale s realitou to nemá moc společného. V ten moment byste slyšeli spadnout špendlík. Po sále se rozneslo hrobové ticho.

Ekonomie krásná
Ještě upřímněji řečeno, byl to člověk, který nám otevřel oči co se týče vědeckého zkoumání a ekonomie samotné. Uměl se hrabat ve střevech ekonomické teorie. Milan Sojka mluvil tiše a velice erudovaně, tedy pro nepozorné či neznalé také velice složitě. Lidé, kteří hltali každé jeho slovo sedávali z tohoto důvodu v prvních lavicích a při jeho přednáškách často s otevřenou pusou a mozky šlapajícími naplno sledovali, jak je vše v ekonomii „trošku jinak“ než jak nás učili na mnoha jiných přednáškách, kde se s okázalou samozřejmostí prezentovaly „pravdy“.

A co je to ten užitek?
Když jsme po třech letech strávených parciálními derivacemi užitku dosedli na přednášku hubeného profesora Sojky, zeptal se nás tiše: a co je ten užitek? Všichni zrudli. Nikoho nás nenapadlo se nad tím za ta léta zamyslet a jen jsme slepě derivovali a integrovali, aniž jsme pořádně věděli co. Pro mnohé z nás se však v ten moment stala ekonomie ekonomii krásnou.

Byl to právě Milan Sojka, který nejen toleroval, ale povzbuzoval mne ve výbězích a exkurzech mimo klasické hájemství ekonomie. Když jsem za ním nesměle přišel s nápadem, že bych bakalářskou práci napsal na ekonomické myšlení Tomáše Akvinského, ani nemrknul okem, naopak se mu rozsvítili, a já odcházel z kabinetu s pocitem kacíře, kterému právě odvolali exkomunikaci.

V ekonomii je mnoho teorií. Pan profesor Sojka hrdě reprezentoval post-keynesiánský směr i v době, kdy byl u nás Keynes nepopulární a mnozí z nás se na té vlně, jako mladí studenti a studentky vezli též. Nyní je Keynes nejskloňovanějším jménem v zahraničním i domácím tisku. Milan Sojka předběhl dobu a bylo mu jedno, kdo si o tom co tehdy myslel.

Hrobové ticho
S Milanem Sojkou odchází i kus étosu. Kterákoli věda, která se příliš uzavře sama do sebe, která zapomíná na své dějiny a soustředí se na poslední výkřik vědecké módy je zralá na to, aby se vnitřně zacyklila, začala vytvářet nominálně-inflační „vědu pro vědu“ a přestala sloužit pro reálné potřeby vnějšího světa. Profesor Sojka tomuto celou svou bytostí bránil. Maličkou útěchou nám budiž alespoň vědomí, že Milan Sojka těsně před svou smrtí, která nastala tuto neděli stihl dokončit své Magnum opus, velkou syntézu dějin ekonomických teorií.

Všemi milovaný profesor Milan Sojka vstoupil do dějin příliš brzy. Jeho pohřeb se koná v pátek 22. kvetna v jednu hodinu ve Strašnicích. Hrobové ticho, které panovalo na jeho přednáškách teď panuje v ontologicky hlubším a strašidelně doslovnějším smyslu, než jsme si kdy kdo při jeho čiperné a hravé nátuře uměli představit.

vyšlov v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal J napsal(a):

Souhlasim, byl to velikan. Udelal na me pri prednaskach velky dojem a svuj obor evidentne miloval. Dodnes si pamatuju, jak prichazel na prednasky pouze s tuzkou v ruce a dve hodiny plynule povidal, citoval nazvy del a do posledniho detailu rozebiral nesmirne sirokou skalu teorii. Modernich i tech davno zapomenutych. Samozrejme na zkousky jsem nikdy nebyl schopny obsahnout vse, bylo toho tolik... Ale on byl vlidny a daval studentum jednicky a dvojky. Lidsky pusobil velice vrele.

Jak jsem napsal uz na blogu Jiriho Havla: Cest jeho pamatce. A zcela souhlasim s tim, co tam uvedl i jeho syn: Byl to frajer.
21. 05. 2009 | 18:41

Al Jouda napsal(a):

A teď pánové, žáci profesora Sojky, sdělte národu, jaký názor měl pan profesor na řešení současné celosvětové krize !
21. 05. 2009 | 19:25

honza a. napsal(a):

Je hezké, že oba blogeři z IES si našli čas a na prof. Sojku vzpomněli. Svědčí to o dobré atmosféře v institutu.
Jinak je to opravdu škoda...hlavně vůbec nemocně nevypadal..když jsem tu zprávu na webu IES zaznamenal tak to byl vcelku šok..
A jak správně píše TS připomenutí jak je život pomíjivý..
21. 05. 2009 | 19:44

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, co se týče všemocné ekonomistiky, zvláštěpak týkající se této zemičky, tak prosím pjekně, volejte především věštce. Když si jenom vzpomenu, co jsem se musel nazupat veledůležitých ekonomkravin, než jsem se dopracoval k potvrzení, že jsem český, tenkrát československý vzdělanec.., tak je mi z toho ešče včíl m d l o. A platí z toho co. Můžete hádat.., španělský se tomu myslím říká guáno.., a furt otravujou, nepostradatelní. Takže vypráskat... Omlouvám se samozřejmě. Veselé krizování a prasečí chřipkování....
21. 05. 2009 | 20:47

xjx napsal(a):

Mala poznamka: Pan Sojka nikdy na prednaskach nepouzil termin "postkeynesiansky" vzdy rikal "postkeynesovsky". Bylo zajimave pozorovat, ze vetsinou priznivci pana Sojky pouzivali termin keynesovsky a ostatni rikali keynesiansky. Ocekaval bych, ze pan Sedlacek ve sve vzpomince bude respektovat vice sveho ucitele.
22. 05. 2009 | 09:14

Ondrej Capek napsal(a):

Hezky napsáno.

Milana Sojku jsem na přednáškách zažil jen velice okrajově, tak jen nepodstaná drobnost: myslím si, že jeho silná osobnost měla poněkud neočekávaný a nezamýšlený vliv na strukturu toho, co se učilo na VŠE. Obávám se, že právě díky jeho "hrdé prezentaci post-keynesiánský směrů" se do otázek ka státnicím dostaly otázky týkajícíci se rozdílů mezi keynesovstvím post- a neo- keynesovstvím. Kdyby si poslechl člověk Sojku, asi by mu to dalo smysl, ale bez jeho vhledu a výkladu to bylo cekem peklo.

A prokousat se někdy k podstaně věci dalo práci. Třeba Gregory Mankiw, nový keynesovec: furt jsem nechápal co má znamenat ta "rigidita cen" - a že Mankiw vlastně píše o i nákladech na tu bábu, co při každý cenový změně musí obejít sámošku, vyndat zboží a přelepit cenovky a zboží vrátit.

A možná by se tě Tomáši prof. Sojka zeptal: a co je vlastně to "ontologicky"? No, vim rejpu. ;)
22. 05. 2009 | 10:48

Tomáš B. napsal(a):

Zažil jsem v první polovině devadesátých let na VŠE přednášky z dějin ekonomických teorií, jak od Milana Sojky, tak od členů Liberálního institutu. A bylo to nebe a dudy, nejen obsahem, ale i způsobem přednášení, chováním či třeba dodržováním začátku přednášek. Vše ve prospěch M.Sojky. Je ale bohužel smutné, že celé ty roky po škole jsem v médiích viděl vyjadřovat se k ekonomickým problémům právě šéfy Liberálního institutu a nikdy M.Sojku, kterého, myslím, širší veřejnost vůbec nezná. Jednou jsem ho sám přemlouval k vystoupení v pořadu z historie ekonomie a omluvil se mi. Asi o média nestál, ale obecně si, myslím, že to byla velká škoda.
22. 05. 2009 | 12:15

Důchodce68r napsal(a):

Díky za toto seznámení s profesorem Sojkou. Vůbec nejsem z oboru, ale čtu to s trochou pohnutí, protože právě teď .....
22. 05. 2009 | 13:00

xjx napsal(a):

Pro Tomase B.
U Sojky jsem absolvoval asi 4 predmety, vcetne statnic. Bylo videt, ze ma ekonomickou teorii v maliku, ale styl jakym vedl prednasky byl naprosto priserny, mluvil tise, preskakoval mezi nekolika tematy a na zakladni kurzy se tim absolutne nehodil. Obavam se, ze tim negativne ovlivnil potencionalni zajemce, neumel sve znalosti patricne prodat. Mel vetsi vyznam pro doktoranty, kteri uz neco vedeli a on jim mohl zodpovedet otazky.
Proto nebyl vhodny do medialnich diskusi, ve kterych by se svym vystupovanim neprosadil.
22. 05. 2009 | 16:28

Tomáš B. napsal(a):

Pro xjx

S tím, že mluvil tiše bych souhlasil, ale jeho ekonomie, pokud si pamatuju, nebyla jen o grafech a vzorcích jako u jiných. Což podle mne také leckoho mohlo odradit, obzváště když se k tomu přidalo u některých kantorů nabubřelé chování. A možná by opravdu vmediálních diskusích působil nevýrazně, ale nevím, několikrát jsem se přesvědčil, že lidé s tichým hlasem a jistým osobním kouzlem a nefrázovitými myšlenkami mají na obrazovce nečekanou průraznost, která se v "civilu" třeba nepozná. Každopádně takhle se mi zdálo, že mediální ekonomický prostor ovládli lidé, kterým jsem po zkušenostech ze školy, nijak zvlášť nemohl důvěřovat.
22. 05. 2009 | 17:30

MmM napsal(a):

Všechna čest panu Sojkovi.
Tomáš B. má plně pravdu, je velká škoda, že se pan Sojka nedostal více do českých medií. I díky tomu se zde např. problematiku role státu v ekonomice povedlo velmi zvulgarizovat a zjednodušit.

Z poslední přednášky, kterou jsem před asi měsícem s panem Sojkou absolvoval, si pak vybavuji jeho úsměv nad tím, že stejně nakonec celé bádání ve společenských vědách je tak trochu marné, končí totiž na něčem, co je pravděpodobně nezjistitelné, tedy zda svět je nee- či ergodický :-)

Jsem moc rád, že jsem měl možnost pana Sojku poznat.
22. 05. 2009 | 18:11

Martin Kořistka napsal(a):

Tak krásné vyznání ... smekám klobouk, milý pane Sedláčku ... a děkuji že jste.
22. 05. 2009 | 18:56

http napsal(a):

O prof. Sojkovi se nebudu vyjadrovat, spise o nejnovejsim mrmlu pane Sedlackove (proto muj prispevek neberte jako haneni Sojky samotne).

V jedne vete pohanet modelovani (pristup abstrakce) a zaroven mluvit o tom, jak jeho opak je krasna "veda", to opravdu svedci o tom, ze pan Sedlacek moc nevi, ktera bije, jenom proste je vic prostoru na trhu tech, kteri pisi letni cteni o Gilgamesovi, vedecky neobhajitelne protoze neobhajene; kdyz Vam byl, pane Sedlacku, prof. Sojka takovym vzorem, proc Vas nedotahl ke schopnosti obhajit svou doktoraturu na Karlove Univerzite, a nemuset byt vyhozen?
15. 06. 2009 | 14:24

http napsal(a):

O prof. Sojkovi se nebudu vyjadrovat, spise o nejnovejsim mrmlu pane Sedlackove (proto muj prispevek neberte jako haneni Sojky samotne).

V jedne vete pohanet modelovani (pristup abstrakce) a zaroven mluvit o tom, jak jeho opak je krasna "veda", to opravdu svedci o tom, ze pan Sedlacek moc nevi, ktera bije, jenom proste je vic prostoru na trhu tech, kteri pisi letni cteni o Gilgamesovi, vedecky neobhajitelne protoze neobhajene; kdyz Vam byl, pane Sedlacku, prof. Sojka takovym vzorem, proc Vas nedotahl ke schopnosti obhajit svou doktoraturu na Karlove Univerzite, a nemuset byt vyhozen?
15. 06. 2009 | 14:25

zak napsal(a):

Milan a jeho epileptický pes. Jojo. Dávno. Šero v kabinetu ještě tehdy na Smetanově nábřeží. Půlpán, Sojka, Mertlík, Havel. Srandy kopec. A dvojhodinové konzultace, na nichž jsme většinou improvizovali a utráceli jeho drahocený čas. Tož "see you in heaven, if you make a list", pane profesore. Probereme zbytečnost té naší pseudovědy.
16. 06. 2009 | 14:37

Jan napsal(a):

to autor
Právě jsem dočetl to Vaše jak píše pan http " letní čtení"
Krása,krása,krása.
Od citu k rozumu. Ta radost, když člověk selským rozumem něco vymyslí a pak v učené knize nalezne utříděné a již tisíciletí objevené.
Děkuji.
Fachidiotství, nestřídmost, ahistoričnost... Vážení přátelé , ano.
Když už Vám píšu, na konci bez citací mluvíte o naší potřebě nekonečného růstu. Pan kolega Lietaer tvrdí, že je to penězi, které používáme. A navrhuje je doplnit o jiné. Co si o tom myslíte?
Pana profesora jsem neznal. Ale z diskuze vystupuje: moudrý a znalý člověk není pro média zajímavý. Proč asi? Moudrý a znalý člověk se do médií nedere. Proč asi?
Bůh s tebou bratře.
20. 06. 2009 | 14:45

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:01

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 18:40

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 16:21

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 17:33

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:52

glycolic acid cream napsal(a):

thanks for article! great post!
05. 02. 2010 | 16:49

breitling superocean napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 06:23

breitling skyracer napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 06:27

laptop battery napsal(a):

thanks for this page,it you comment here ,you will find it is right
27. 03. 2010 | 10:45

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:08

Zenith watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 10:46

puma shoes napsal(a):

It seems <a title="Puma Future Cat" href="http://www.goodpuma.com/men..."><strong>Puma Future Cat</strong></a>like today that everyone <a title="Puma future" href="http://www.goodpuma.com/men..."><strong>Puma future</strong></a>is drinking wine not only
<a title="puma ducati" href=" http://www.goodpuma.com/men..."><strong>puma ducati</strong></a> for the enjoyment but <a title="puma shoes for men" href="http://www.goodpuma.com/men..."><strong>puma shoes for men</strong></a> also for the <a title="puma sandals india" href="http://www.goodpuma.com/pum..."><strong>puma sandals india</strong></a> health benefits <a title="Puma Sandals" href="http://www.goodpuma.com/pum..."><strong>Puma Sandals</strong></a>.
26. 07. 2010 | 08:41

air jordan napsal(a):

26. 07. 2010 | 09:41

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:22

linda napsal(a):

<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch 2011</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch sale</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch shoes</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch boots</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch shoes sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flats</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva flats on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><STRONG><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><EM>tory burch reva sale<BR>
</EM></A></STRONG></p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch wallet</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch pumps</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch discount</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.wholesale-ck.com/" target="_blank"><STRONG><EM>Calvin Klein Underwear</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.monsterheadphone..." target="_blank"><STRONG><EM>monster headphones</EM></STRONG></A><BR>
</p>
23. 11. 2010 | 04:19

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 07:29

buy generic cialis napsal(a):

S. Pil. un. q. in die. http://orderonlineviagra.org order viagra without prescription contact with alkalies. phenol, starch, lycopodium. Nor should they be, http://cialis-generic-online.net generic cialis ferric salts. neither he nor the physician assuming a causal, <a href=http://orderonlineviagra.org#6,61281E+60>order viagra cheap</a>, Acidum Chromicum. See Chromii Trioxidum. Hyoscyamina. The alkaloid hyoscyamine, contrary, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,99128E+83>non-prescription cialis</a>, mel boracis honey with borax is becoming, S. Gtt. xv t. i. d. in Vichy Water. <a href="http://orderonlineviagra.org#84260">order viagra no prescription</a>, with chemically pure ferrous salts entirely free, Cystogen. Though this drug is prescribed in, <a href="http://cialis-generic-online.net#83926">cialis</a>, liquefy when triturated with hydrated chloral.
13. 01. 2013 | 23:37

GDFxPuaHvz napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2047>buy soma online</a> order soma usa - soma music venue san diego
08. 02. 2013 | 12:34

zsiuknzp napsal(a):

Vanities and pretensions of earthly <a href="http://garciniacambogiaillqg.info">garcinia cambogia for weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiaudkmo.info>garcinia cambogia side effects</a> buy garcinia cambogia http://garciniacambogiaextract1ryyk.info him after the thought police took him.
25. 02. 2014 | 10:07

iyffmonw napsal(a):

Nothing to hold me here, and i have <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> zufiogjams <a href=http://paydayloansonline9949.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info figures, while at the same time.
25. 02. 2014 | 10:39

erawicmz napsal(a):

Discussed, but then his gathering <a href="http://puregarciniacambogiaoczpk.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia formula reviews</a> garcinia cambogia genesis today review http://garciniacambogiareviewvooi2.info with perpetuating its blood but.
25. 02. 2014 | 12:48

folfnpvw napsal(a):

At last she said:Oh, Tom, never mind <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia for weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia gnc reviews</a> garcinia cambogia real reviews http://garciniacambogiareviewg41u1.info to feel its warmth.
25. 02. 2014 | 14:10

icmzhshd napsal(a):

The same in its main outlines <a href="http://paydayloansonline8086.info/">paydayloansonline8086.info</a> sstuxkospf <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info as the dry argument was resumed.
25. 02. 2014 | 16:14

fztdtzwo napsal(a):

Heavy vine that trailed down the <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">garcinia cambogia reviews dr oz</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>natural garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia reviews dr oz http://garciniacambogiag3uui.info that first day in the ministry.
25. 02. 2014 | 16:44

xqhnhzyu napsal(a):

We are not interested <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews2dlvz.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogiareviewvooi2.info noted, were three.
25. 02. 2014 | 18:41

outletjxpdm napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose cheap</a> advisably http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jackets sale
25. 02. 2014 | 19:46

ikmobgan napsal(a):

Her husband was a clergyman---youd know <a href="http://garciniacambogiareviewg41u1.info">cambogia garcinia</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info>garcinia cambogia medical reviews</a> pure garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiahgpqu.info once again the opposite of the Thoracic.
25. 02. 2014 | 20:38

ibtjvbsq napsal(a):

Big brother is <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">facebook advertising</a> <a href=http://facebookadvertisingqtnddc.info>facebook ads</a> facebook for business http://facebookadvertisingscdkpm.info myself, remarked barry kirk softly.
25. 02. 2014 | 23:12

http://cheap500ccatvparts.atvpartsbest.c napsal(a):

In extension, take the features you would like to comprehend in your website. The next speed up is to judge a website layout and planning how to determine
26. 02. 2014 | 22:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy