Můžeme v jazyce jezdit na červenou?

07. 02. 2012 | 08:36
Přečteno 8750 krát
Dostal jsem díky Fulbrightovu stipendiu příležitost působit 9 měsíců na Brownově univerzitě v USA jako hostující profesor. Neuvádím to na úvod proto, abych se chlubil, ani pouze z toho důvodu, že tento text se vedle češtiny dotýká i Ameriky a některých jejích specifik, ale především jako svého druhu neohrabanou omluvu všem pravidelným čtenářům tohoto blogu, které jsem v poslední době z důvodů pracovní vytíženosti zanedbával. Ale zpět k tématu...

Jelikož Američani obecně moc nedůvěřují průkazům, které sami nevydali, zvažovali jsme s manželkou zpočátku, že bychom si pořídili americký řidičský průkaz (nakonec jsme zjistili, že se bez něj obejdeme a těch devět měsíců nějak přečkáme s tím mezinárodním, ale to teď není podstatné). Při pátrání po všech potřebných náležitostech získání řidičského oprávnění (mimochodem, používá vůbec někdo tohle „oficiální“ pojmenování? Zjevně téměř ne.) jsem narazil i na oficiální manuál řidiče vydaný úřadem pro motorová vozidla státu Rhode Island. Okamžitě mě – kromě několika zajímavých odchylek v pravidlech silničního provozu v ČR a v USA – zaujal styl příručky.

Z autoškoly, kterou jsem dělal, pravda, už před 13 lety, jsem si pamatoval velmi strohou a přísnou dikci vyhlášky, která pouze zakazovala a přikazovala. Vedle toho americký manuál pro řidiče, což je oficiální dokument, z kterého se, jak jsem pochopil, většina řidičů na zkoušky skutečně připravuje, vypadá téměř jako kamarád, který radí, předává zkušenosti a pomáhá: jakou vzdálenost mezi vozidly je vhodné udržovat a jak si to člověk snadno sám změří, jak se chovat v krizových situacích, jak řídit v zimě a co dělat, když jste při jízdě unavení apod. Nic nového nebo objevného, ale přesto byste to v dokumentu tohoto typu asi tak jako já nečekali.

Jako názornou ukázku bych zvolil pasáž o semaforech na s. 38 (volně překládám): „Dopravní světelné značení umožňuje vozidlům bezpečný průjezd rušnými křižovatkami. (...) Světelná signalizace dává řidičům v jednotlivých směrech postupně přednost v jízdě a chodcům možnost přecházet. Pokud nějaký řidič nezastaví na červenou, ostatní účastníci provozu, kteří mají v tu chvíli zelenou, by neměli trvat na své přednosti. Motoristi by si měli uvědomovat, že se na silnici můžou vyskytnout řidiči porušující zákon a měli by být proto připraveni včas zabrzdit, aby předešli havárii. Při průjezdu křižovatkou byste proto měli zpomalit, přesunout nohu z plynu do pohotovostní polohy nad brzdový pedál a dbát nejvyšší opatrnosti.“

Všimli jste si toho rozdílu? Zatímco u nás běžně zelenou na semaforu interpretujeme jako právo vjet do křižovatky, zde se mluví o tom, co se může stát, když někdo na předpisy nedbá. Tedy naše vyhláška se zabývá tím, jak by se mělo (podle práva) jednat, americká příručka mnohem víc poučuje o tom, co se běžně na ulicích stává (situaci na amerických silnicích bych přitom z vlastní zkušenosti hodnotil jako o několik řádů bezpečnější než u nás a americké řidiče jako velmi ohleduplné). Který z přístupů je podle vás užitečnější a v konečném důsledku pro řidiče přínosnější – příkazy nebo informování?

Abych předešel případné námitky ze strany znalců amerických předpisů, na které rozhodně nejsem expertem: rozdíl mezi českou a americkou dopravní legislativou je zjevně mnohem větší. Tkví např. i v tom, kolik procent případů řeší zákon a kolik „zdravý rozum“. Zatímco u nás de facto není křižovatka, která by nebyla pokryta předpisem určujícím, kdo má přednost a kdo je tedy v případě kolize v právu, zde je běžným principem to, že se účastníci provozu musí dohodnout. Např. na křižovatce ve tvaru kříže, kde na všech čtyřech ulicích do ní ústících najdete značku STOP, má přednost ten, kdo do křižovatky přijíždí jako první. V praxi to samozřejmě vypadá tak, že se řidiči musí posunky (nebo posuňky?) dohodnout. Podobné je to s možností odbočit vpravo na červenou, pokud nikoho neomezujete apod.

Možná se teď ptáte, jakou souvislost to vlastně s jazykem má. Přímo s jazykem velmi malou, ale s jeho popisem poměrně značnou. V každém jazykovém popisu je totiž složka předepisující (preskriptivní) a složka popisná (deskriptivní).

V české tradici je běžné přistupovat k jazyku (a zjevně i k dopravě) primárně preskriptivně. Zná to každý ze školy – to se smí, to se nesmí, to je správně, to je špatně. Až na několik výjimek se nesetkáte s jiným hodnocením jazykových variant, proto zde opakovaně propaguju korpus a jeho nástroje (třeba SyD) umožňující statistické vyhodnocování variant na základě jejich četnosti v úzu. Někdy si ani neuvědomujeme, že se vyjadřujeme preskriptivně, protože tento způsob uvažování máme silně internalizovaný. Např. když nějaký lingvista v médiích prohlásí, že určitý tvar bychom „už mohli připustit“, „něco je třeba psát nějak“, něco „nelze“ a něco jiné je „nepřípustné“ apod.

Přitom, když budeme přistupovat k jazyku deskriptivně, můžeme o něm podat zprávu, která je nejen přesnější, ale zároveň i mnohem užitečnější. Pokud jsou pro vás takové informace o jazyce zajímavější než prosté příkazy, můžete využívat korpus a jeho nástroje nebo se podívat do některé z nemnoha deskriptivních příruček, např. Mluvnice současné češtiny (situace se v tomto ohledu ale snad bude zlepšovat a další deskriptivní popisy se, pokud vím, chystají).

Je třeba poctivě přiznat i nevýhody deskriptivního přístupu: ano, neřeší tak dobře, „kdo má pravdu“ a „co je správně“. Je myslím ale zjevné, že to není pravý účel jazykového popisu – jde spíš o to, abychom se o jazyce dozvěděli víc a byli sami schopni ho líp využívat. V takovém případě nám ale nepomůže představa o tom, jak by jazyk vypadat měl – byť by pocházela ze zdroje sebevzdělanějšího a sebemocnějšího –, protože to, podle čeho se nakonec můžeme orientovat, je jedině prostý popis reality.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Autore,

v ČR si můžete koupit spoustu knížek o tom, jak řídit auto, jak jezdit bezpečně, jak auto udržovat.
Vyhláška ja PRÁVNÍ předpis (podzákonný, tedy prováděcí předpis k zákonu), nikoli rukověť řidiče.

Americká brožurka je psaná pro lidi, kteří jsou rádi, že vůbec něco přečtou. Funkční negramotnost je v USA značná - kolem 30% populace je schopno porozumět jen stručnému polopatickému textu, zformulovanému do krátkých jednoduchých vět.
http://slowdecline.wordpress.com/2007/10/06/the-united-states-of-america-and-the-functional-illiterates-who-contribute-to-its-decline/

Mohu jen doufat, že "vzdělanost" v ČR neklesne na úroveň USA. S rozvolňováním češtiny však máme tímto směrem našlápnuto víc než zdatně. Psaný projev mnoha mladých lidí je toho důkazem; a jejich zvyšující se neschopnost porozumět psanému testu rovněž. Z Vašich článků vím, že jste tomuto zhoubnému trendu nakloněn.
07. 02. 2012 | 09:17

Grandmaster napsal(a):

Zatim jsem nepoznal agresivnejsi ridice, jak ty ceske. Rychle, rychleji, nejrychleji. Touto zabavou(?) se zabyva velka vetsina obcanu v CR za volantem. Jedna z mnoha veci, ktere nechapu. Uspora (vyhra)casu je minmalni, prohra muze byt maximalni - zivot. Kam se porad zenete?
07. 02. 2012 | 09:29

gpgo napsal(a):

V usa muze ridiçak i negramot ., jsou specialni ucebnice styl Mickey mouse ty negramoty b uz záciname mit taky ale urady jsou sproste
07. 02. 2012 | 09:38

Martin napsal(a):

Autor je zcela mimo. Příručka popisuje stav, kdy americká státní zpráva rezignovala na prosazování dodržování nějakých předpisů a rovnou do příručky napsala že se řidič má zařídit na časté porušování silničního zákona. Tedy nejedná se o jazykovou záležitost, ale o rozdíl v tom co chce řečník vyjádřit.
07. 02. 2012 | 09:43

dennis napsal(a):

Pane Cvrcku, s potesenim jsem zahledl vas blog. Uz se mi styskalo. A dockal jsem se. Nemyslim to jizlive, ale uz se tesim, co se na vas sesype, kdyz jste opet pichl do vosiho hnizda: Jak se muzeme cesky dorozumet, jak muzeme psat a jak muzeme porozumet uzivane cestine, kdyz nemame jasna a nekompromisni pravidla? Tak jako za celou tu nekolikasetletou historii, co cestina jako narodni jazyk existuje. Vzdycky byli velmi vzdelani (a tech je a bylo vzdycky jenom malinko) a pak je mnoho, premnoho tech, co by diktat ani nezvladli (v mladi prave tak ve stari). Prece jenom cestina zije. Zila pred zavaznymi pravidly jazyka ceskeho a bude zit, i kdyz uz zadna autorita nova pravidla nebude zavazne nikomu diktovat.

S priruckou pro zacinajici ridice se to ma treba i tak, ze dopravni vyhlaska, jak se u nas rika zakonu o provozu vozidel na pozemnich komunikaci, v Americe taky existuje. Ale manual - prirucka ma slouzit tomu, aby se budouci ridici seznamili s provozem a jeho zakladnimi pravidly. Tam se nejen nevyzaduje znalost pragrafoveho zneni zakona, ale ani se neceka, ze se v tom vyzna nekdo jiny nez pravnici. Vsichni ridici si vystaci s tim, co je v prirucce. Prestupky vyresi dopravni policie. Kdyz dojde na soudni pri, tam pro lajka zbyva jenom maly prostor. Kdepak ale na nas, to jsou vsichni pravnici kratci.

A s tou negramotnosti v zemich, kde se uziva anglictina? No to je historicke specifikum anglictiny, ze vsechno se pise jinak, cte se jinak a mysli se to jinak. Kdyz komousi psali o tom, ze v Americe negramotnost dosahuje velikeho podilu v poctu obyvatel (nemisit s pojmem obcanu), kazdy to povazoval za sprostou lez. Meli pravdu tenkrat a maji ji dodnes. O tom, ze je obrovska negramotnost v kolebce anglictiny, se taky moc nevi. Tedy nezasveceni o tom moc nevedi.
07. 02. 2012 | 09:51

Ládik!!! napsal(a):

Zajímavé čtení. Technik musí preferovat deskriptivní složku. Přesně popsat, co se má dělat - nepřipustit ani možnost dvojího výkladu, protože vždy se najde dobrák, který dokáže najít skulinu a technické dílo zmařit. Právník je na tom opačně - co nejvolnější text zákona je jeho živobytím. A texty poslanců už primárně zavánějí úmyslem vytvořit předpoklady pro legalizaci nekalé činnosti.
07. 02. 2012 | 09:53

Mard napsal(a):

Občan napsal(a): xxxx (obsah si přečtěte výše)

Já s vámi nesouhlasím. Víte, když jsem byl v USA velmi silně mě překvapilo, kolik lidí dodržuje předpisy. Tady v ČR je zcela normální že chodci přecházejí na červenou, když nic nejede a že řidiči jedou o 10-20 km rychleji, než dovolují značky. S tím se v USA moc nesetkáte. Oni zkrátka předpisy dodržují, protože je to pro ně výhodné, když i ostatní předpisy dodržují. Není to tím, že jsou blbci, jak míníte vy.
07. 02. 2012 | 09:58

Hloupý Honza napsal(a):

Nepíše se "ze kterého" místo "z kterého" ? Jsem na pochybách, že by správně bylo to Vaše ? Vy jste vědec přes češtinu.

V té Americe je totiž vše tak trošku přívětivější pro normální život. Nezmínil jste, že většina dopravních značek je tam textových, to zase aby nikdo nemusel zbytečně namáhat mozek učit se nějaké grafické nesmysly. Horší když někdo neumí číst. To jsou asi ti zmiňovaní nedisciplinovaní, kteří vám vjedou do cesty, byť máte přednost vy. Ne, že by opravdu byli nedisciplinovaní, ale jen holt nedokázali "přečíst" tu svojí dopravní značku. Semafory jsou přes ulici, aby si řidič nemusel vykroutit krk když sleduje kdy mu padne zelená, názvy ulic jsou mezi semafory, to zase aby si každý nemusel kupovat hned navigaci když je v neznámém městě, atd.., atd.. ...

Nesmíme taky zapomenout, že tam se na rozdíl od nás opravdu předpisy a zákony, dodržují a jejich porušování se tvrdě trestá. Proto je Amerika policejní stát. Kdyby ty kultury co jsou tam, žily v ČEZku, tak díky zdejší úrovni práva, jeho vymahatelností a dodržováním by to tady za 5 let vypadalo jak po Armagedonu.
07. 02. 2012 | 09:59

suchánek napsal(a):

diskuzní klasika, "tupí američané" :-)

tak tedy pár zajímavostí (z doby před 14 lety v USA):

1. žil jsem v Atlantě a okolí, za celou dobu pobytu (naježděno tisíce mil) si nepamatuju, že bych viděl díru na cestě.

2. nejrychlejší pruh na šestiproudé dálnici byl vyhrazen pro auta, která měla dva a více pasažérů, nikdy jsem v něm neviděl ani na vteřinu jednoho řidiče, který hrozně spěchal.

3. pokud vám na dálnici klekne auto, do 5 minut je tam odtahovka s dotazem, jestli nepotřebujete pomoc, aniž byste kamkoliv před tím volal.

4. rychlost je obecně dodržována

5. mám totální orientační nesmysl, ale i po osmi hodinách jízdy jsem v us dojel přesně tam, kam jsem chtěl

6. auta se tam nezamykají

atd. atd. atd.

zatímco chytří češi:
1. jezdí na tankodromu (jsou zruční, poradí si)
2. spěchající zásadně jezdí v pruhu pro mhd (mají přeci důležité jednání na vysoké úrovni)
3. v případě nehody umí mluvit s operátorem, páč nouzové budky na d1 nefungují (umí telefonovat)
4. levý pruh slouží pro ty, co jedou 200+, chraň bůh, že jim tam zavazí někdo, kdo jede 145 (raději mrtvý - než druhý)
5. češi umí zároveň řídit a číst v mapě, páč ti, co ještě nemají navigaci, by byli bez mapy úplně v dža (z každého čecha je tak vychováván orientační běžec)
6. v čechách vám vykradou auto uzamčené za 28 vteřin, neuzamčené za 32 vteřin (zloděj prověřuje, jestli to není nějaká zrada) - každopádně vám ho vykradou

atd. atd. atd.

tak si někdy říkám, jestli nejsme chytří až moc, já bych si ten komfort tupého američana na cestách užíval moc rád
07. 02. 2012 | 10:35

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Grandmaster
Tohle mě taky trápí, moje žena už raději za volant nesedne.

Autor
Díky možnosti svobodně cestovat a získávat profesní zkušenosti, stejně jako možnosti studovat "venku" mě naplňuje jistým optimismem, že nastupující generace zlepší i neutěšené poměry doma. Závidím vám trochu, ale přeji to vám i nám starším, všichni z toho můžeme mít užitek.
07. 02. 2012 | 10:43

resl napsal(a):

evropa je 50 let za Státy a rusko 100. žádný rus tomu ale nevěří. dokud tam nedorazí. mužik dostane šok a chce zpátky, sebevědomý jedinec na cestu zpět ani nepomyslí. Vše v evropě je přejímáno pomaloučku z USA, jen si to zakomplexovaná evropa nechce připustit.
07. 02. 2012 | 10:59

Grandmaster napsal(a):

Sasek z Jihlavy,
hm, jste zatim jediny, ktery na muj prispevek reagoval. Trochu se snazim provokovat, ale nejde mi to. Zrejme je to, co jsem napsal normalni a tak vzite, ze pro vetsinu je to nudne a vubec nezajimave se tim zabyvat. Zato negramotnost v USA se pekne rozmazne.......
07. 02. 2012 | 11:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Cvrčku,

díky za dle mého velmi zajímavý text. Řekl bych, že vyjadřuje poměrně přesně rozdíl mezi vnímáním práva, restrikce, odpovědnosti a osobní svobody jednotlivce jak ze strany státu jako instituce, tak občanů, kterým má sloužit. Rozdíl mezi severní Amerikou a starým kontinentem (až na výjimky jako je třeba Skandinávie či Velká Británe).

Libor Stejskal

P.S. Jsem rád, že zase píšete, Vaše texty mi chyběly.
07. 02. 2012 | 11:21

stejskal napsal(a):

A nejen za volantem, pane Velmistře ;-) Hezký den. Libor Stejskal
07. 02. 2012 | 11:23

Targus napsal(a):

To Václav Cvrček:

Mám pocit, že Vaše filologická duše není schopna rozeznat rozdíl mezi paragrafovaným zněním zákona a manuálem, neboli jakýmsi návodem pro použití. Ten lze bez pochyby sepsat i v ČR.
Otázkou je, kdo by se jím řídil, když tady lidi zvysoka kálejí i na zákon samotný.
Jinak bych si dovolil poznamenat stran toho kálení, že ryba smrdí od hlavy. Aneb když vidíte v přímém přenosu miliardové rozkrádačky kryté neschopnou policií (schopní jsou odejiti), podplacenými soudy a záměrně zfušovanými zákony (viz poslední zmetek o státních zakázkách), asi budete mít české zákony na háku, resp. tyto vás budou obtěžovat, namísto aby vám byly oporou.

To stejskal:
Pane Stejskale, co ten Bendlův vypařený blog? Byla tu na to spousta dotazů.
07. 02. 2012 | 12:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Tarqusi,

odpovídal jsem na něco od včerejšího večera. Viz debaty pod blogy pánů Svobody a Payna.

Libor Stejskal
07. 02. 2012 | 12:46

gogo napsal(a):

Jspu zeme lde se dodrzuji zakony a zlocinci jsou mensina a pronasledovañi. Tp bylo i u nas za komancu. Dnes kdyz zde dodrzujete zakony, jstecza blba. No a vo tom to je.
I ve Washingtonu DC je vice nez polovina cerñochu a neumi angliçky. V californii vetsina mluvi spanelsky. Negramotnych je hodne.
07. 02. 2012 | 12:49

Bestia Triumphans napsal(a):

Zajímavý blog. Díky.
Jedna věc by mne zajímala. V českých školách bývá zvykem, že se studenti posadí spíše do zadních lavic a vpředu bývá prázdno.
Jak to chodí na Brownově univerzitě?
07. 02. 2012 | 12:55

rejpal napsal(a):

K blogu páně Bendla.
Nač to ještě řešit. Ať byl pravý nebo podvržený, svou úlohu splnil. Až se někdo pokusí udělat zemětřesení v Budvaru (včetně privatizace), budeme mít jasno, v čím zájmu se tak děje.
Z hlediska logiky věci bych předpokládal, že text postnul nějaký odpůrce privatizace Budvaru, který odvedl kus dobré práce.
07. 02. 2012 | 13:01

baka napsal(a):

Tak ono USA neni homogenni. Take jsem tam byl, a prestoze silnice jsou prevazne kvalitnejsi nez u nas, tak jsem jel i po Interstate, ktere se kvalitou zcela mohla merit s D1 (byla dokonce jeste horsi nez D1). S tim pravem je to tak, ze je tam proste jine, postavene na precedentech a nikoliv na preskripci. Nevim na kolik se z toho daji vyvozovat nejake dalekosahle dusledky. Faktem je, ze ovsem americane se mnohem vic soudi nez evropane a maji taky podstane vetsi cast populace zavrenou v kriminale. Nicmene takove ty drobne prohresky se moc nedelaji (nedodrzovani dopravnich predpisu) - na druhou stranu policiste maji mnohem vetsi prava nez u nas a kdyz by vas zastrelili, tak se jim toho moc nestane. Co se tyce ale sance, ze vas nekdo zamorduje, tak v USA je mnohem vyssi nez v Evrope (temer radove).
07. 02. 2012 | 13:09

ivan tomek napsal(a):

Obcan:

Musim s vami (prvni prispevek) souhlasit. Je vseobecne znamo, ze uroven porozumeni textu je v Severni Americe, a zejmena v USA, velmi uboha a je duvodem velke nespokojenosti a obav tamnejsich pedagogu i politiku. Rovnez mate pravdu s tim 'pravnim dokladem'.

Ziji v Kanade pres 40 let a moje dve deti ziji v USA a vim jak to je s ridici. Treba na krizovatkach bez svetel skoro zadny ridic nezna pravidlo prave ruky, a protoze je takovych krizovatek plno, setkani dvou aut je duvodem pro zmatek, protoze nikdo nevi co dal. To pripadne mavani a gestikulovani neni projevem tolerance a benevonce, ale zmatku. Mohl bych pokracovat, ale nakonec, clanek je spis o jazyku.

Pokud jde o jazyk, souhlasim s autorem, ze je treba udrzovat kontakt s jeho vyvojem, ale clanek se nevyjadruje se jasne k tomu, jak se uci a pouziva. Deti s samozrejme i v USA ve skole uci co je spravne a co neni, a ucitele jim to opravuji a znamkuji jako v Cechach. Neco je proste ve skole pripustne a neco neni. A pokud jde o 'tistene slovo', samozrejme ze se 'pravidla' vynucuji. Noviny by vypadaly docela jinak kdyby tomu tak nebylo. A sam jsem napsal a publikoval asi 5 knih (anglicky) a vlastne jsem se od prisnych jazykovych editoru naucil anglicky.

Jiste, pristup je v USA jiny a ve vetsi mire tolerantnosti podle meho nazoru lepsi, ale zase ne tak dramaticky jak by clovek mohl soudit z tohoto blogu.
07. 02. 2012 | 13:09

JARLE HALSNES napsal(a):

A pak se divíte, že to v USA vypadá tak, jak to vypadá - tolik soudních sporů se nevede nikde.
České dopravní předpisy jsou OK (abych to napsal trochu emericky) a docela slušně se shodují i s tím, co je běžné ve zbytku Evropy.
Vy si možná také pletete manuál a zákon...A když chcete dokolečka ukazovat, jak to jinde mají lepší, najděte mi, jak je to v Norsku, Švédsku a v Dánsku - to jsou země, z nichž je záhodno si brát příklad, nikoli USA.
07. 02. 2012 | 13:10

minatomirai napsal(a):

Občan

Pochybuji, že jste kdy USA navštívil, pochybuji dokonce, zda jste vůbec cokoliv navštívil s výjimkou Chorvatska. Jste klasický buran, i když máte občas zajímavé postřehy, protože zřejmě sludujete dění tady (na rozdíl ode mne, kdo ani neví, kdo je autor blogu, který se záhadně ztratil). Já se však politických debat nezúčastňuji, protože o české politice, s výjimkou do očí bijících průšvihů, nic nevím.
Věřte mi však, že civilizovanost Američanů se projevuje zejména v dopravě, totéž platí pro tuto zemi - absolutní necivilizovanost, bezohlednost, strupství za volantem, háulvátství, jehož výsledkem jsou mizerné řidičské schopnosti místních. Američanům nesahá český řidič ani ke kotníkům, a to pomíjím funhující silniční infrastrukturu Spojených států. cety, ketré znáte jenom z filmů, tam skutečně existují. Stejně tak pomíjím obecnou příjemnost lidí stejně jako příjemnost, se kterou se tam žije.

Stačí jenom zastavit na pumpě nebo odpočivadle tady a tam. Kdo si tady s vámi vůbec popovídá, (nemyslím hlubokomyslné debaty mezi čerpáním nafty (tam benzinu)tedy normální, civilizovaný tzv. small talk, který neublíží, nevyzvídá, je nicméně velice přijemný. Nebo společná káva u aut, na dlouhých trasách, kdy je třeba se na chvíli natáhnout a nechce se do motelu, si můžete být jistý tím, že soused vás vzbudí, pokud ho požádáte a za předpokladu, že cestujete stejné intervaly, dokonce vám ráno přinese i kávu. Nebo to uděláte vy, normální, běžná a častá slušnost.
Tady mi nějaký hajz... propíchl gumu šroubovákem, zatímco jsem si šel vypít kávu. Nevím proč, jenom asi tak, možná mu vadila značka mého auta nebo psi uvnitř, bůh ví.

Jenom naprostý ignorant sdělí, že Amerika je negramotná. Takový, který nikde s výjimkou dovolené nebyl, nemusel se přizpůsobovat odlišné kultuře, která na rozdíl od vás naštěstí obahacuje většinu, včetně autora blogu.
07. 02. 2012 | 13:25

minatomirai napsal(a):

Musim s vami (prvni prispevek) souhlasit. Je vseobecne znamo, ze uroven porozumeni textu je v Severni Americe, a zejmena v USA, velmi uboha a je duvodem velke nespokojenosti a obav tamnejsich pedagogu i politiku. Rovnez mate pravdu s tim 'pravnim dokladem'.
-------------------------------------------------------------------------------
Zdá se, že pocházíme ze stejné země, odkud čerpáte svoje poznatky a úrovni angličtiny či francouzštiny? Řidiči jsou negramotní v Kanadě? Kolik je tam dopravních nehod? Kolik aut se srazí na křižovatce bez světel? Proč by neznali pravidlo, kdo první přijede, provní opouští křižovatku, to je základ získání řidičského průkazu. Kolik jste měl nehod za 40 let?
07. 02. 2012 | 13:30

minatomirai napsal(a):

Tady v této zemi má zkrátka agrese a ignorace živnou půdu a fermentovala zde již od roku 1939. Není divu, že tu existuje společenská spodina jako Občan, která nemá absolutní šanci v jiné zemi, pokud by tam musela nějakou dobu žít, uživit se a získat přátele. Pária, to je, co jste, Občane. A nejenom vy. Většina politiků, prorože se rekrutovala ze stejné spodiny.

Jsou tu však mladí, kteří jsou skutečně jiní.
07. 02. 2012 | 13:49

vena napsal(a):

Většina diskutujících očividně čerpá jen z rádoby zajímavých článků o "hrůzách" v americe. Já tam strávil tři roky a srovnávat české a us řidiče je asi jako srovnávat vodu a oheň. Čeští řidiči ve srovnání s těmi americkými prostě neumí jezdit, ale nakonec kvůli tomuto zjištění jsem nemusel jezdit do USA, to zjistí každý kdo vyjede jen za humna do Rakouska nebo Německa.
07. 02. 2012 | 13:57

mb napsal(a):

když ten deskriptivní přístup přeženete ... tak si následující generace již nebudou rozumět s těmi předchozími ...

njn ... stane se ...
07. 02. 2012 | 14:14

ivan tomek napsal(a):

Minatomirai mi napsal:
"Zdá se, že pocházíme ze stejné země, odkud čerpáte svoje poznatky a úrovni angličtiny či francouzštiny? Řidiči jsou negramotní v Kanadě? Kolik je tam dopravních nehod? Kolik aut se srazí na křižovatce bez světel? Proč by neznali pravidlo, kdo první přijede, provní opouští křižovatku, to je základ získání řidičského průkazu. Kolik jste měl nehod za 40 let? "

Odkud je cerpam? Z toho, ze tu (v Kanade) ziji 43 let, ze me tri deti tu chodily do skoly, ze dobre znam radu ucitelu a sam jsem 30 let ucil pocitace na universite. Nepatrim mezi ty, kteri rikaji, ze je to tu strasne - to bych tu nezil - chtel jsem jen doplnit co jsem tu cetl. A myslim, ze v Kanade je to v techto ohledech lepsi nez v USA.

Z vlastni dlouholete zkusenosti vam mohu potvrdit, ze typicky ridic na krizovatkach proste nevi co delat. 'Kdo prvni prijede' nemusi byt zcela jasne, kdo je dvornejsi nebo opatrnejsi muze vest k nedorozumeni, atd. Pokud jde o nehody, zalezi velice na miste a statu. V nekterych je to mnohem horsi - nevim proc. Osobne s tim ale nemam problem, jezdil jsem na mnoha mistech na svete a prizpusobil se.

Pokud jde o dulezitejsi bod - porozumeni ctenemu textu - potvrzeni tohoto problemu najdete na spouste oficialnich mist. Podle meho, domnivam se ze objektivniho nazoru, je uroven gramotnosti (ve smyslu porozumeni textu a vyjadreni se) a bohuzel skolstvi vcelku, v USA a i castecne v Kanade o dost horsi nez by clovek v tak bohate zemi ocekaval. Vim to i z toho jak mi studenti cetli a psali. O tom, ze v USA je jeste stale nekde problemem presvedcit skolsky system o tom, ze svet mozna nebyl stvoren za 7 dnu ani nemluve. To pokladam nejen za smutne, ale i potencialne tragicke. Abych ale nedelal dojem jednostranny, americke skolstvi ma i sve obrovske vyhody (treba v tom, ze vic podporuje tvorivost a nezavisle mysleni) a ma urcite nektere z nejlepsich skol na svete.

Tedy, chtel jsem jen clanku dodat rovnovahu.
07. 02. 2012 | 14:26

vaclavcvrcek napsal(a):

Děkuju všem za komentáře, pozitivní i negativní. Zareagoval bych jenom (takto po ránu) na jednu výtku: já si samozřejmě uvědomuju, že existuje rozdíl mezi paragrafovaným zněním zákona/vyhlášky a textem méně závazným (např. zmíněným manuálem). Stejně tak vím, že i u nás BY BYLO MOŽNÉ napsat takový text. Podstatné je, že to jednak nikdo nedělá a i kdyby udělal, nikdo podle toho v autoškole učit nebude. Jediným/hlavním zdrojem informací o silniční provozu je pro naše řidiče vyhláška, tedy preskripce, zatímco v USA je to spíš takovýto popisný text. Situace je ale samozřejmě mnohem složitější - viz např. naprostá absence autoškol v USA atp.
07. 02. 2012 | 14:48

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Většina Čechů zná Ameriku z filmů a podle toho si udělala obrázek, který se může velmi lišit od reality. USA jsou velká země s mnoha rozdílnými státy, komunitami a "way of life". Já tam ještě nebyl a už se tam asi nepodívám. V 50tých a 60tých letech mne silně ovlivnily filmy jako Synkopy, Amerika v noci, později V žáru noci, Džungle před tabulí apod. V mých letech už se mi nechce absolvovat nepohodlí cestování, nedůstojné kontroly na letištích, o finanční náročnosti nemluvě.
Z četných diskusí si člověk stejně nemůže udělat objektivní názor, jen cítím u většiny emigrantů a exulantů jakousi hořkost z toho, co se tady děje. Takže nějaké vazby s domovinou vám nedovolí ignorovat naši diskutabilní současnost a vaše vstupy rád čtu. Pokud bych se nějakou náhodou měl do USA podívat, tak to určitě nebudou velká města a zábavní či turistická centra. Spíš bych rád viděl životř na venkově někde v Utahu nebo v Coloradu a zúčastnil se nějaké aktivní činnosti na ranči. Věřím, že mentalita lidí pracujících v zemědělství a chovu dobytka se nebude moc lišit od našich farmářů.
Jeden můj kamarád tam jezdí každý rok za velmi starou tetou, která je jeptiškou v jakémsi klášteře. Snaží se využít situace, dokud ještě teta žije, nechá se vozit po různých atrakcích a pilně kameruje, aby se mohl doma pochlubit. Mne to už obtěžuje a tak k nim nechodím. Ještě by si můj nezájem vysvětlovali jako závist. Přitom je líný naučit se slušně anglicky a tak mu občas překládám dopisy a pomáhám mu s odpovědí na ně. Je mi to dost trapné, už proto, že je velmi inteligentní a jinak docela dobrý společník. Někdy mám pocit, že je to většinový postoj zdejších lidí - jezdit do USA na pozvání beze všech rizik, která individuální cestování obnáší. A samozřejmě zadarmiko, včetně zaplacení cesty. Než to, tak raději zůstaňme doma.
07. 02. 2012 | 15:00

Eva-beag beet napsal(a):

dekuji minatomirai za prispevek, ktery napsal ve 13:25. Mam uplne stejne pocity jako Vy.
Ziji na vychodnim pobrezi USA skoro 30 let a za tu dobu jsem mela dva accidents. Jeden jsem zavinila ja a druhy mlada studentka, ktera do mne vrazila zezadu. Kolik tisic miles jsem najezdila nevim, ale bylo jich pozehnane,jednou cesta pres cele Staty s kockou Kirinkou v aute(stehovani do California). Zazitek na cely zivot a setkani s prijemnymi lidmi.... Nevim proc se zde rozebiraji krizovatky se stopkou, za tricet let se mne jednou jedinkrat nestalo, ze bych mela na teto krizovatce problem a pravidlo, ze vozidlo po prave strane ma prednost se sice dodrzuje, ale jsou ridici, kteri vam daji prednost a ukazi "go" i kdyz maji prednost oni. A za30 let jsem jednou nevidela accident na techto krizovatkach.
Pred par lety jsem byla s manzelem na navsteve v Cesku a pri te prilezitosti jsem chtela navstivit mamincin hrob v Brne. Vyjeli jsme z Prahy a ja si behem cesty do Brna asi 3x malem cvrnkla do gati. V jeden moment jsme mohli byt po smrti, to kdyz nas vytlacil dalkovy autobus az ke svodidlum. Uprimne rikam, ze v Cesku bych za volant nesedla a to nemluvim o agresivnich a vulgarnich gestech, ktere obdrzovala od ridicu moje kamoska, ktera se za mnou do Prahy prijela podivat.
Mam stejne zkusenosti jak ma prispevatel minatomirai a dnes a denne dekuji panu Bohu, ze jsem se rozhodla zvednout zadek a opustit rodnou hroudu. A kdyz na mne prijde smutek a touha po domove, tak si zajdu na ceske webove stranky, prectu si neco od obcana a jemu podobnych a chut vratit se mne prejde. Co by asi delali, kdyby tu zlou a nevzdelanou Ameriku nemeli, asi by si ji museli vymyslet.:-)))

A jeste k ivan tomek. Ze Kanadane opovrhuji Americany je vseobecne znama vec a vy jste to zrejme pochytil od nich. Jenom se divim, ze kdyz americke skolstvi je tak spatne, proc jste proboha dopustil a dovolil vasim detem, aby zili v te nekulturni a nevzdelane Americe. O americkem skolstvi asi moc nevite, neznate system trid, neznate jak jsou deti rozdelene a podle ceho se klasifikuji a taky si zrejme neuvedomujete jeden fakt, ze za illiteracy se schovavaji v nejvetsi mire afroamericane a ostatni pristehovalci
07. 02. 2012 | 15:30

MASS napsal(a):

Zijeme s manzelkou v USA uz nejakou dobu a nase zkusenosti s manualem jsou podobne (na rozdil od autora mame US driver's license). Udivuje me, jak hloupe dokazi nekteri lide ragovat na docela neutralni clanek. Bezohledni ridici jsou vsude na svete, i v USA. Na druhou stranu, kdo zil nejakou dobu v USA potvrdi, ze jizda autem tady je klidnejsi a celkove bezpecnejsi. Uznavam ale, ze projet takovy Washington Bridge v NYC je neco, co by se dalo srovnat s bungee jumpingem - hodne adrenalinu. Co se tyce vzdelani a celkove urovne znalosti/dovednosti, pohybuji se v univerzitnim prostredi a vetsina lidi kolem me jsou na daleko vyssi urovni v porovnani se stejnym prostredim v CR. Nekdy se musim smat ceskemu "zlate ceske ruce". Pral bych dotycnemu videt, jak kreativni dokazi byt Indove nebo Americani (v prumeru a v danem prostredi ovsem).
07. 02. 2012 | 15:33

Eva-beag beet napsal(a):

pane vaclavcvrcek, asi nemate dostatek informaci, ale mohu Vas upozornit, ze v USA je dostatek autoskol a od svych pratel, kterem maji deti 16 a 20 let vim, ze uz neexistuje, si udelat ridicak, tak jak jsme byli zvykli my, ale musi navstevovat autoskoly.
Zde prikladam maly link:

http://www.desidrivingschool.com/student.html

JAK to maji dospeli bohuzel mevim, ale mam dojem, ze porad existuje to stare naucit se ridit, pracist si manual a mit stesti :-) (ja delala ridicak na 2x)
07. 02. 2012 | 15:38

Honza H. napsal(a):

Jenže i v té Americe je jasné, "kdo má jet na kterou barvu semaforu". I v jazyce - může být zajímavé popsat, jak se mezi lidmi mluví, ale to nic nemění na tom, že něco(ve spisovném jazyce) je správné a něco ne.
07. 02. 2012 | 16:08

honolulu napsal(a):

BOJIM SE ! Jednou spadnu pod stul a krece v brise od chechtani mi nedovoli vztat a znovu sednout za klavesnici.
Proboha, neverte obcanovi ! ! ! !
Dokonce i muj politicky nepritel minatominair uz prisel na to, ze nick Obcan je buran.

Najezdil jsem zde million mil a usistuji vas, ze to bude pozitkem pro kazdeho z vas, mate-li radi auta, zemepis, prirodu a jste-li natolik zdravi, aby jste si troufli na americke dalky.

Pravidla silnicniho provozu jsou nejjednodusi na svete. Ridicak delate s computrem a ne s policajtem. Ridicsky prukaz je velmi dulezity identification dokument, ktery musite mit ! Je uplne jedno, ktery stat vam ho da. Silnice jsou vyborne, krome tech, ktere jsou poskozene DOCASNE mrazem a horkem. Sit dalnic je vyborna a vsude jsou u dalnic rychlo-moznosti s obcerstvenim nebo motely a hotely ruznych kategorii-trid.
Cestovat po Americe je pozitek a krasa pro vase oci. Moznosti vybrat si auto mate 260. Silnice a dalnice se sudymi cisly spojuji vychod-zapad a lichymi cisly sever-jih.

Americti ridici jsou daleko lepsi nez vy - v Cesku. Vy jste PRTATI, NEUROTICTI FOXTERIERI, nebezpecni sami sobe. Prestante se vymlouvat, hlavne Ty linej Sasku z Jihlavy a pakuj kufrky. Tvoji pani vezmi sebou, at ma neco ze zivota krome bolesti za to, ze si Te vzala. Pekne ji zavez na Floridu a hled, at mas americky ridicak.

Amerika neni negramotna ! Drtiva vetsina lidi v kriminale je tam kvuli drogam. Americka policie je kamaradska, a ta ktera kamaradska neni, s vami nikdy neprijde do styku, pokud nebudete prepadat banky, krast letadla, ci pasovat drogy z Jizni Ameriky.

Az sem pojedes, Ty Sasoure z Jihlavy, tak mi to laskave oznam abych ti dal praktice rady, co delat na dalnici, aby jsi se na ni z uleku neposral strachem, az uvidis mlade kluky si delat srandu s policajtu. Tebe nikdo nebude vnimat.
Pokracovani o dalnicich za chvili.
07. 02. 2012 | 16:24

skeptický napsal(a):

Odbočování vpravo na červenou snad jen v některých státech.
Zajímavá je 4-way křižovatka.
Čtyři stopky,vjíždí se v pořadí jak kdo přijel.Báječný vynález.

Ve městě přejet přes jakoukoliv plnou čáru = pokuta.Dangerous driving.Zakvičení pneumatik při rozjíždění reckless driving.Nedat blinkr totéž.Šikana non plus ultra.Zlatí policajti tady.

Námitka = klepeta.Jsou úžasně slušný a klepou se na nejmenší záminku někoho zatknout.Rychle se jezdí jen v kradených autech.Každý se klepe,aby ho někdo nežaloval,místní folklor.
Každou pokutou a nehodou jdou nahoru body i pojištění.

Nezastavit pro zastavený školní autobus s blikajícími světly i v protisměru na žalář.
Z Vašeho ctěného jména se tam poserou,akademiku.
07. 02. 2012 | 16:34

honolulu napsal(a):

Prestoze Amerika ma velmi jednoduche dopravni predpisy, tak se nekdy stane, ze stari lide, nebo nezodpovedni mladi lide udelaji prusvih. Proto je treba jezdit defenzivne.
Nejnebezpecnejsi je vsak pocasi, napr. mlhy, prutrze mracen nebo led.
Pro zajimavost, Interstate I-75 dalnice mezi Chattanooga (Tennessee) a splynuti s druhou dalnici I-40 pred Knoxville, je misto, kde zahynulo nejvice lidi kvuli mlze.
Minuly tyden zahynulo na Floride 10 lidi u Gainesville (Florida) take kvuli mlze. Kdyz vas to chyti, tak prestante pokracovat v jizde !

Moznosti videt neco pekneho dle vaseho vyberu jsou tisice. Moznosti krmit se pochoutkama jsou tisice. Prestante si vymyslet nesmysly a prijedte se presvedcit. PREDEM nastudujte, co chcete videt, je toho opravdu hodne.
07. 02. 2012 | 16:46

Doodle napsal(a):

To je opravdu konina. Když píšu pravidla, nebudu žádat o laskavost... Nějak se to autorovi plete v hlavičce...
Ve srovnání s angličtinou je čeština mnohem přesnější. Nehledě na bohatost jazyka. Navíc speciálně v Americe angličtina stále upadá. Laskavě nalezněte lepší vzor k následování... není jich tam málo, ale jazyk v žádném ohledu.
07. 02. 2012 | 17:08

Moravak v USA napsal(a):

Zajimavy clanek, ale evidentne psan nekym kdo ma velke oci z Ameriky, nic ve zlem ;-) Ja tu ziju 13 let a americky ridicak jsem si delal asi az po 7, jinak jsem to "prekckaval" prave s tim mezinarodnim a ceskym...nikdy me nezastavili tak o nic neslo.
Co jste mohl zminit jsou ale "detaily" jako to, ze:
-naprosta vetsina americkych aut (muj odhad je min. 3/4) maji automatickou prevodovku a diky tomu pri rozjezdu z krizovatky necouvaji zpet. Kdyz ale clovek dela praktickou zkousku, tak instruktor trva na tom aby novy ridic vedel o dodrzovani vzdalenosti, protoze jednou pred nim muze byt jedno z tech mala manual aut a placeni pojistky tomu druhemu a zvyseni jeho vlastni pojistky pak bude na nej...
-Policie tu nedela nahodne kontroly - to tu je nelegalni, ALE policiste tu neustale jezdi po ulicich a meri rychlost, kontroluji jak lidi jezdi pres krizovatky, na cervenou, zda nejezdi agresivne, pod vlivem alkoholu atd. V CR je treba u policie setrit benzin aby bylo na tunely a odklonovani takze lidi pak jezdi jak prasata. Diky tomu se tu citim bezpecneji.
To ze me prirucka upozorni na to, ze na silnicich budou magori me prijde jako dobra rada. Pravdila tu jsou prisna, je jich hodne a je treba je znat jinak se je buduete muset ucit skrze pokuty. A dodrzuji se proto, ze lidi maji strach z pokut, ztraty ridicaku ci basy, ne proto ze by byli lepsi nez Cesi a Moravane.
Ridicak tu maji uz 16 leta decka ktera vice zajima jejich "Smart-Phone" nez silnica a stejne tak tu za volantem potkate duchodce kterym je vice jak 80 let...oboji jsou nebezpeci ale asi se s tim da tezko neco delat. Krome toho, ze na ne budu pripraveny.
A ano, lidi si davaji znameni, blikaji na sebe, davaji prednost atd. A dat prednsot tu muze i chap zenske a zadne haraseni z teho nebude, to jen tak na okraj ;-) Jak tu pise nekdo jiny; me nikdy nikdo nesoudil a ani nedal pokutu. Ne ze bych byl za volentem svatousek, nekdy ma jen stesti. Zrovna vcera jsem prejel dvojitou caru ve meste bo pred mnou byly 2 babky ktere jeli 25 mph v 35 mph zone...
A jinak a ona prirucka s pravidly me neprislo neco, co napsal Mickey Mouse, jak tu zase nekdo nadhodil. Kolik z vas to melo nekdy v ruce? Chtel bych videt tyto borce kteri a Netu hazou jedno anglicke slovo za druhym jak by zvladli si tu udelat rdicak behem prvnich par mesicu...
No a kdyz uz su u teho jakzyka, tak me, coby Moravana, vzdycky trkne fakt, ze v Cestine - jazyce jinak bohatem na slova, neni rozdil mezi Bohemian & Czech... :-/
07. 02. 2012 | 17:14

honolulu napsal(a):

Samozrejme, ze zastavim na blikajici skolni autobus (16:46), protoze je plny malych decek s mozecky nevyvinutymi a chovanim nepredvidatelnym.

Rvani pneumatik silne rusi klid a tem, co to delaji, patri nakopat zadek.

Prekracovani plne cary, at uz ve meste ci za mestem, znamena smrt z celniho narazu s druhym vozem.

Nekomunikovat s druhymi ridici blinkrem delaji pouze barbari nebo tezce zamilovani mladi lide.

Jezdit po Americe je DALEKO snadnejsi nez po Evrope nebo v Cesku.
Zvyknete si behem 30 minut.

Nejvyssi trida vsech americkych dalnic je t.zv. TURNPIKE (cti turnpajk) plati se na ni prujezd podle ujetych mil. Nejzajimavejsi je I-77 ve West Virginii, vede pres hory.
Mostne se take nekde plati - napr. mezi ostrovem Sanibel a pevninou - Florida ($ 6 za auto do 3,5 tuny.)

Panove ridici, NEDEJTE SE odradit zadnymi strasaky a prijedte se porozhlednou, nebot vase detinske scestne predstavy jsou neunosne.
Ahoj, poseroutkove, koncim na tomto bloqu.
07. 02. 2012 | 17:16

Sutech napsal(a):

to: vaclavcvrcek
>Osobně si myslím, že daleko lepší je stanovit jasně mantinely, a pokud možno na všechno mít plány, přesné postupy.
>Myslím si, že to je pro chod společnosti lepší, ano, do jisté míry to může omezit kreativitu, ale jsou obory, ve kterých je přílišná kreativita na škodu. Takovým oborem je třeba i provoz na pk. Ano, taková společnost se pak podobá něčemu, co se podobá stroji. Někomu můžete milionkrát radit aby to nedělal, bude to dělat, ale kdyřž mu to nařídíte, nebude to dělat. Příkaz má podle mne daleko lepší výsledek v dosahování cílů, než žádost, či rada.
>Mimochodem, loni byla na ČT24 reportáž o návštěvě amerických záchranářů v ČR, v USA tou dobou byly povodně, nebo těsně po nich.
<quote>"V České republice existuje individuální odpovědnost lidí, kteří mají povodňové plány na místní i regionální úrovni. To bychom chtěli zavést." (Robert Crear)</quote>
Tato skutečnost mě trochu překvapila, myslel jsem si, že něco takového tam mají zavedené už dávno .

to: suchánek
>Jestli se nepletu, tak v USA, opravte mne v případě omylu, není silniční síť tak hustá, jako u nás. Navíc vzdáleností sídel by měly být větší, tedy menší frekvence odboček.
>Je otázka, jak se o tom rozbitém autě ta odtahovka dozví, připadá mi to trochu zvláštní.
>Osobně si myslím, že v zamykání aut hraje roli pouliční krmiminalita a tu ovlivňují tresty.
>Stav dálnic je u nás obecně známý, problém s některými je v tom, že byly kontruované na 110km/h a ne na 130km/h. Navíc je dopravní síť přetěžována tranzitem.
>Dovolím si nesouhlasit, myslím, že značení silnic je na relativně dobré úrovni, musíte jenom vědět, kde zhruba začít dávat pozor na odbočku. Hledat sjezd na D2 u Humpolce je nesmysl.

mirai
>Mám jisté pochyby o tom, jestli se někomu opravdu stane v ČR aby musel jet přes noc a přitom se střídat s druhým člověkem v řízení. ČR je na to příliš malá. Neumím si představit trasu (samozřejmě bez extrémního počasí), která by se nedala zvládnout do 5h. Myslím, že propíchnutí gum hrozí více méně v každém státě na světě.

to: vaclavcvrcek
Osobně si myslím, že daleko lepší je stanovit jasně mantinely, a pokud možno na všechno mít plány, přesné postupy. Myslím si, že to je pro chod společnosti lepší, ano, do jisté míry to může omezit kreativitu, ale jsou obory, ve kterých je přílišná kreativita na škodu. Takovým oborem je třeba i provoz na pk. Ano, taková společnost se pak podobá něčemu, co se podobá stroji. Někomu můžete milionkrát radit aby to nedělal, bude to dělat, ale kdyřž mu to nařídíte, nebude to dělat. Příkaz má podle mne daleko lepší výsledek v dosahování cílů, než žádost, či rada.

to: Eva-beag beet
Jestli chcete v ČR cestovat jenom mezi velkými městy, je daleko bezpečnější a asi už i levnější koupit si lístek na Vlak. Autem vás to jenom tam výjde (spotřeba 6l/100km) na cca 400CZK (33,x CZK/l) vlakem na 210CZK, vynásobte si to 2x

Když už se tu všichni bavíme o rozdílech v dopravě v USA a EU, respektive ČR, pak je důležité také zmíňit to, že důležitým faktorem v bezpečnosti provozu je i profil silnic, to jak jsou kostruovány, je něco jiného udělat v karjině přímku a neustále kličkovat mezi obcemi řekami a horami. To je taky jeden z faktorů, který ovlivňuje bezpečnost provozu.
07. 02. 2012 | 17:25

ivan tomek napsal(a):

Eva Beag-beat:

"A jeste k ivan tomek. Ze Kanadane opovrhuji Americany je vseobecne znama vec a vy jste to zrejme pochytil od nich. Jenom se divim, ze kdyz americke skolstvi je tak spatne, proc jste proboha dopustil a dovolil vasim detem, aby zili v te nekulturni a nevzdelane Americe. O americkem skolstvi asi moc nevite, neznate system trid, neznate jak jsou deti rozdelene a podle ceho se klasifikuji a taky si zrejme neuvedomujete jeden fakt, ze za illiteracy se schovavaji v nejvetsi mire afroamericane a ostatni pristehovalci."
Vazena pani. Nerekl jsem, ze je Amerika nekulturni a nevim kde jste vzala to, ze Amerikou opovrhuji. Osobne mam s Americany nejlepsi zkusenosti, maji spickovou vedu i kulturu, krasnou prirodu, atd.
Pokud jde o skoly, Harvard, Stanford, Berkeley, MIT jsou urcite mezi nejlepsimi na svete. Ale jsou tam i stovky horsich. Pokud jde o nizsi skoly, uvazte nasledujici: jeden muj syn zije v Detroitu, shodou okolnosti v milionarske ctvrti. Jejich skola ma bazen, tenisove kurty, fotbalove hriste s tribunou, atd. Vyborne. Ale zkuste si zajit do chude ctvrti! kazdy se nenanorodi v milionarske rodine. A pokud jde o uroven: USA jsou uz davno a davno jednou z nejbohatsich, ne-li nejbohatsi, zemi na svete a ocekaval bych, ze jejich vysledky ve skolstvi (nebo treba zdravotnictvi) tomu odpovidaji. No a podivejte se na svetove statistiky: Ve vysledcich (prumernych, ne milionarskych) jsou vetsinou horsi nez 20. (A tim myslim skolstvi a zdravotnictvi - druhy muj syn je lekarem v jedne z nejlepsich americkych nemocnic a na svete maji asi malo konkurentu, ale co prumer - treba detska umrtnost?)
V Kanade a USA jsem autem ujezdil statisice kilometru a mel jsem jednu nehodu - vlastni vinou. Nerika, ze se tam neda jezdit, ale fakt proste je, ze lide jednou v zivote nejak udelaji ridicskou zkousku a potom uz se jich nikdo nepta, jestli treba jeste stale vidi 10 metru pred sebe. Rekl bych, ze ridicska gramotnost je omezena.
Vidite, ze Americany a Kanadany neopovrhuji - naopak opovrhuji temi, kdo jimi opovrhuji, a mezi ceskymi imigranty je jich plno! Jen chci udelat celkovy obrazek objektivnejsi.
07. 02. 2012 | 17:27

ivan tomek napsal(a):

Honolulu:

Vas je opravdu zajimave cist a docela rad bych vas jednou videl v tom vasem milovanem prostredi (ale spis zdalky, protoze by mne hlidaci vasi rezervace treba omylem zastrelili). Ale dnes mne napadlo neco, co mne melo napadnout davno: Nejste vlastne Vorosilov? Pisete totez co on, jen misto Rusko pisete USA, a podobne.
07. 02. 2012 | 17:30

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Pane Cvrčku,
asi to tak je, přitom ten rozdíl je dán vývojem. Svobodný člověk a poddaný pod dráby - je ten základní rozdíl, od kterého se vše odvíjí v posuzování tam a u nás. Stačí na to pár pojmů z historie, srovnejte si třeba Bostonské házení čaje se sedláky u Chlumce, je to časově téměř shodné... Co vám vyjde...☺

A můžeme pokračovat - v USA se od Vyhlášení Nezávislosti a Ústavy dostaneme k posílení vlivu a moci USA za obou světových válek až do postavení supervelmoci. A zde - od toho Chlumce jsme my tady ve středu Evropy moc daleko nedospěli, zejména od rozpadu Rakouska díky všem totalitárním režimům v minulém století, kde v první řadě platil postih před zdravým rozumem. Může být ten rozdíl takový? No ano, můžeme být ještě rádi, že to není horší. Je to vidět i na celém ACZ téměř v každé diskusi.

Rozdíl mezi našimi úřady a získáním řidičské licence ve státě NY popsal již v roce 1936 Elstner, číst jeho zápisky po třiceti letech ve mně kdysi vyvolával údiv.. A psal to o I.republice...možné to bylo, možné je tedy to, co popisujete.
Řidiči u nás jsou mnohdy skutečná prasata, nemá cenu to ani popisovat. Kdysi /30 let zpět/ jsem měl v autě žlutočernou cedulku na zadním okně - Baby on Board, tu klasickou na ručce.
V USA běžnou a normální věc... musel jsem esenbákům nejednou vysvětlovat co to je, proč to tam je a co to znamená. Odstranit z auta jen přes mou mrtvolu... A dnešní policajti u nás - jsou v podstatě stejní esenbáci v černém. Co se změnilo - jen to, že aut je u nás mraky a jezdí kdekdo a jak ho napadne....

Přijet k nám ze západu znamená prodělat během pár km kolem hranic šok, infarkt a nervové postižení najednou. ☻ Už se s tím netrápím, je to stále stejné, nikam to nevede.
Důležité je jen - Safety first.

Pěkný zbytek dne a doporučuji skvělý je film Duel, pro odreagování... http://en.wikipedia.org/wiki/Duel_(1971_film)
Spielberg.
07. 02. 2012 | 17:33

Rekis napsal(a):

no to byla kravina,ten tvůj článek...
07. 02. 2012 | 17:45

Eva-beag beet napsal(a):

Nerika, ze se tam neda jezdit, ale fakt proste je, ze lide jednou v zivote nejak udelaji ridicskou zkousku a potom uz se jich nikdo nepta, jestli treba jeste stale vidi 10 metru pred sebe. Rekl bych, ze ridicska gramotnost je omezena.

Nechce se mne opravdu polemizovcat o ameickem skolstvi, nejsem v tom odbornik, akroat ja sama jsem si platila college, to same muj syn a ted muj vnoucek chodi zatim do zakladni skoly a vim, ze deti se davaji do trid podle ruznych parametru. Mne nezajimaji skoly bohatych lidi, kde maji bazeny a pod a a ni nevim proc o tom pisete, se znalostmi to nema nic spolecneho. I kdyz ani ja ani muj syn jsme nevystudovcali Harvard, tak jsme se v zde uchytili velice dobre a ja se pomalu a jiste s klidem chystam do duchodu s vedomim, ze mam vyplaceny dum, zadnou cc, solidni duchod a po 28 letech prace, peknou sumicku od zamestnavatele k duchodu a navic 401k :-)
No, ale o tom jsem nechtela psat, chci se zminit o tom co pisete vyse, jak jsem okopirovala. Zrejme se to v Kanade nedela, protoze zde ridicak plati na ctyri roky a potom musite jit na Registry of Motor Vehicle na obnovu, kde ale nejrive musite projit ocni zkouskou. Takze zde vase informace neni pravdiva.
A co se tyka honolulu, ja mu rozumim, je stejny patriot jako treba ja, Spojene Staty jsem si zamilovala a beru ji nejen s jejimy klady, ale i zapory. Hezky den
07. 02. 2012 | 18:27

Eva-beag beet napsal(a):

Rekis napsal(a):
no to byla kravina,ten tvůj článek...
07. 02. 2012 | 17:45

To teda byla, co? Co si to ten sycak dovolil, zejo, on nenadaval na USA, no tohle?
To musite na blog Pehe, tam budete jako ryba ve vode Rekis....
07. 02. 2012 | 18:29

Eva-beag beet napsal(a):

to: Eva-beag beet
Jestli chcete v ČR cestovat jenom mezi velkými městy, je daleko bezpečnější a asi už i levnější koupit si lístek na Vlak. Autem vás to jenom tam výjde (spotřeba 6l/100km) na cca 400CZK (33,x CZK/l) vlakem na 210CZK, vynásobte si to 2x
No, udelali jsme tu chybu, ze jsme si po dobu dovolene, rentovali auto, no more :-)))
07. 02. 2012 | 18:33

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Honolulu
Tak vidíš, že jsem tě správně nasměroval, není tady sranda? Když do to toho vlítneš ty, hned je veselo, já jsem málem spadl ze židle. Musíš to tu usměrnit, člověk neví, komu má věřit. Takhle se turisti spíš odradí, tady se mluví o klepetech a toho se každej bojí (pokud nejde o račí klepeta). Teď musím jet pro ženu do práce, dost nám tu nasněžilo a mrzne, jen to praští, na horách je skoro -40C. Zatím by.
07. 02. 2012 | 18:35

ivan tomek napsal(a):

Eva-beag beet:

Ptate se proc pisu o skolach pro bohate - vlastne spis pro deti v bohate casti mesta. Pisu o nich proto, ze vim, ze jsou v USA uzasne skoly, ale take vim, ze jsou tam nektere skoly strasne. Jinymi slovy, ne stejne pro kazdeho. A zajistit, aby v celosovetovem 'zebricku' sestavenem mezinarodnimi organizacemi nebyla nejbohatsi zeme sveta na 27 (nebo jakem) miste ve vzdelani a podobne treba v detske umrtnosti se mi zda zakladni ocekavani. Proste myslim, ze USA maji obrovske moznosti, ale nejak je uplne nevyuzivaji.

Jinak vam uprimne preji, abyste se tesila ze sveho zivota v USA, ze svych deti, a sveho vnoucka. Nijak jsem nemel v umyslu se vas dotknout, jen jsem chtel ilustrovat, ze USA zase nejsou ten vseobecny raj a dokonalost, jak to tu nekteri maluji.

(A mimochodem, registrace ridicskych prukazu je v Kanade asi stejna jako v USA, ale registrace neni totez co prezkouseni. To, aspon v Kanade, nemame a meli bychom to mit a uznam to i kdyz jsem Kanadsky vlastenec :-.)
07. 02. 2012 | 19:05

Eva-beag beet napsal(a):

ivan tomek napsal(a):
Jinak vam uprimne preji, abyste se tesila ze sveho zivota v USA, ze svych deti, a sveho vnoucka. Nijak jsem nemel v umyslu se vas dotknout, jen jsem chtel ilustrovat, ze USA zase nejsou ten vseobecny raj a dokonalost, jak to tu nekteri maluji.
Zkuste zde napsat jeden jediny stat, kde je vse dokonale, Dokonalost neni nikde a ja si myslim, ze je to i dobre.

Dekuji za pekne prani a ja si dovolim si Vam poprat klidny a spokojeny zivot v Kanade a aby jste e tesil ze svych deti a vnoucku a navic preji pevne zdravi!
07. 02. 2012 | 19:31

ridicka napsal(a):

Ziji v USA dvanact let. Ridit auto jsem se naucila zde, v jedne z nekolika autoskol, ktere i v nasem malem univerzitnim mestecku na Stredozapade mame. Na krizovatkach se znackou Stop na sebe vetsinou nemavame, sledujeme provoz a vime, kdo tam byl prvni a prvni vjede do krizovatky. Probiha to hladce, bez dohadovani. Zdejsi ridici jsou vetsinou ukazneni. Az na dodrzovani rychlosti - vetsinou mam dojem , ze jsem na Stredozapade jedina, kdo ji dodrzuje...
07. 02. 2012 | 20:03

Karel (taky) napsal(a):

Knížky, které kromě výuky dopravních předpisů (ze své doby) i vlídně poradí, jak vlastně jezdit, na co se připravit, udržovat se v klidu, odpočívat atd. - mám doma dvě. České.

To pro ty, kdo v tomto považují USA za zázrak a Česko za buranov. Vede je k tomu jen vlastní neznalost.
07. 02. 2012 | 20:21

ivan tomek napsal(a):

Eva beag-beet:
"Zkuste zde napsat jeden jediny stat, kde je vse dokonale, Dokonalost neni nikde a ja si myslim, ze je to i dobre."

No prave - snazil jsem se naznacit, ze nic neni dokonale - ani USA, ani Kanada, ani CR. A stezi je neco, co je uplne spatne, i kdyz treba Syrie nebo Somalsko k tomu asi maji dost blizko.
07. 02. 2012 | 21:32

tomeek napsal(a):

Mily pane Cvrcku ---
Bojim se, ze vas primer je zalozen na neuplnych faktech. Pokud se obrnite trpelivosti, mate silny zaludek, znalost uredni americtiny a zajem, podivejte se prosim na http://www.rilin.state.ri.us/Statutes/TITLE31/INDEX.HTM, kde naleznete oficialni "vyhlasku". Odsud je pak zcela zrejme, ze pokud by z tohoto zdroje adept ridicskeho opravneni chtel cerpat, bude do konce ziti jezdit na kole nebo na koni. Je statnim zajmem, aby z tu pravnicinu prelozit do jazyka, jemuz aspon 50% lidi bude jakz takz rozumet. V tom srovnani se mi napr. Zakon c. 361/2000 Sb. o silnicnim provozu nepripada jako nic tak hrozneho.
(Mimochodem, "ridicske opravneni" je doslovne "driver's license", coz je kupodivu termin v USA pouzivany na urade i bezne na ulici.)
07. 02. 2012 | 21:55

Josef K. napsal(a):

Přiznám se, že tváří v tvář českým lingvistům jsem vždy zamlklý. Zvláště, když zástupce aplikované matematické lingvistiky jako podoboru, jehož primárním cílem je jen určité jazykové spektrum a specifický cílem "kompjúterizace jazyka", a který má jistě smysl pro obecné úvahy o jazyku jako doprovodná informace, začne definovat jazyk jako absolutní hodnotu, což z hlediska této disciplíny možné není. Pak se lze dopracovat i k tomu, že součástí přirozeného jazyka je emotikon, což je poznání poměrně problematické. Otázka zdravého rozumu a jeho projevu v jazyce je snad spíše semiotickou, spíše však interdisciplinární- sociologickou či filosofickou. Foucault, a nejen on, to opravdu zvládl nepoměrně hodnotněji. Snad proto, že ta věc je komplexnější než ji autor blogu vidí. A také nesporně zábavnější.
07. 02. 2012 | 22:49

Eleshar napsal(a):

Autorův pohled mi připadá poněkud jednostranný, neboť si příliš neuvědomuje sociolingvistickou situaci českého jazyka. Ta vychází (jak jinak) z jeho historie, kdy mluvená čeština do značné míry zanikla, byť ne úplně, a byla nahrazena do značné míry němčinou. V 18. a 19. století národní obrození potřebovalo ve svém ideologickém tažení spisovný jazyk a tak sáhlo ke starším zdrojům a upravilo je, a tak češtinu do značné míry znovuvytvořili a současně k tomu přimíchali i některé dialektální prameny (proto je v češtině "ou" místo "ú", ale "ý" místo pražského "ej").

Tím vznikla v češtině situace, kterou lingvista Fergusson popisuje jako diglossii, tedy existenci dvou kódů vedle sebe, jednoho prestižního, druhého neprestižního. Důležité si je uvědomit, že tato situace není nikterak výjimečná a vykytuje se asi ve 4 základních typech všude po celém světě (někde je např. prestižní variantou jazyk kolonisátorů, tedy třeba španělština nebo angličtina, zatímco neprestižní je jazyk domorodý). Navíc jde o situaci novou pro *češtinu*, nikoliv pro Čechy a české země, kde diglossie panovala pochopitelně i předtím, jen v roli prestiního kódu byla němčina.

Ergo zde máme vedle sebe dvě varianty češtiny, z nichž jedna je jednoznačně chápána jako prestižní, jak napovídá relativně jasná funkční distribuce. S rodinou a s přáteli hovoříme neprestižní tzv. "obecnou" češtinou (přesněji lokální varietou - dialektem/"po našom"). Dopis, knihu, úřední dokument, veřejný projev atd. naopak realisujeme v češtině "spisovné". Pochopitelně existují místa, kde lze připustit obě varianty (vysokoškolská přednáška - jeden vyučující může být striktně odtažitý a oficiální, jiný může být zase familiérní, zejména v menším kolektivu; obchodní jednání - partneři, co se léta znají spolu nebudou hovořit spisovně; internet - terra incognita, kde se sociální normy teprve formují, viz např. toto forum), ale za běžných okolností je porušení kódu vnímáno jako nevhodné (když souložíte s manželkou, budete se spisovným jazykem působit patrně poněkud prkenně; když přednášíte politický projev masám, tak nespisovnost bude budit dojem nevzdělanosti).

V současnosti tedy v češtině vedle jazykové deskripce (která je hojná a ať autor prosím neříká, že nikoliv) rozhodně existuje i výrazné místo pro preskriptivní popis, jelikož zde máme prestižní variantu, a jak ukazovala jazyková poradna (než ji kvůli nedostatku peněz zrušili...), existuje i výrazná společenská poptávka po informacích "co je správně". Současně při povaze jazyka to také představuje jednu z mála instancí, kdy se rodilý mluvčí konfrontuje vědomě s jazykem a je nucen o něm nějakým způsobem uvažovat (nebrat jako urážku - neuvažovat o jazyce je normální a přirozené, jazyk je udělán tak, aby se o něm nepřemýšlelo... to jen my divní...).
08. 02. 2012 | 00:48

dennis napsal(a):

Pane Eleshar,
dekuji vam za obohaceni ctenarovych vedomosti v oboru sociolingvistickych situaci. Co myslite, obohatilo vasich 30 radek textu vzdelani pana Cvrcka? Melo by, vid'te?
08. 02. 2012 | 05:18

Sehnal napsal(a):

Něco podobného je i v Jižní Africe, stopka pro všechny a first in - first out. jednou jsem zažil v městě Upington (300.000 tis. obyv.) tzv. black out a světe div se! Doprava nekolabovala jak by se to stalo u nás,zhoustla,ale fungovala...V JAR jsou řidiči k sobě více ohleduplní než zde a i přes odlišnou barvu pleti.Dopravní policie je tam skutečně dopravní a ne "hlídací" a jednání s nimi je daleko příjemnější a kvalita silnic a dálnic se už nedá vůbec srovnat.
08. 02. 2012 | 07:41

Karel D. napsal(a):

Nemyslím si, že bychom se měli ukájet tím, že máme vyšší gramotnost, než Američané (byť je to pravda, ale vezměte v úvahu,kolik např. uprchlíků U.S.A. absorbovaly). Spíše bychom měli přemýšlet o tom, co funkčního a dobrého lze importovat (odkudkoli). Myslím si, že zde chybí respekt k právu (zatímco "vorů v zakoně" jsme "importovali - i sami generovali - a doposud tolerovali až příliš mnoho). Jsme sice možná gramotní, možná máme větší všeobecný přehled (trend je ovšem neblahý), ale budeme se takto chlácholit donekonečna? To je ze stejného soudku,jako "zlaté české ručičky", "národ Komenského" apod....
08. 02. 2012 | 09:27

Josef K. napsal(a):

Eleshar. Potřebný komentáře a včas.
08. 02. 2012 | 10:00

Az napsal(a):

Baví mě příspěvky ve stylu "V USA jsem byl, tak vím, že je to tak/jinak"

Vážení, tohle napsat je stejné, jako byste napsali, "V Asii/Evropě jsem byl, tak vím jak to tam chodí", přitom víte prdlajz.
08. 02. 2012 | 10:00

katalyzátor napsal(a):

Pane Cvrčku,
díky za přínosný článek. Máte pravdu, všechno souvisí se vším a chování řidičů je nejlepší ukazatel kulturnosti, vychování a povahy obyvatel. Na silnicích je vše ihned vidět. Z porovnání chování řidičů v provozu lze mnohé usuzovat. Z porovnání s USA dopadáme špatně, jak naznačujete a většina diskutérů souhlasí. Jenomže to není všechno, my dopadáme hůře a mnohem hůře i v porovnání s ostatními zeměmi planety, kromě Východní Evropy a Balkánu. Žil jsem několik let v jedné z nejzaostalejších zemi Afriky, kde na ulicích a silnicích panuje neuvěřitelný zmatek, ale věřte mi, že jsem se po návratu domů, do Čech, bál. Tolik agresivity, arogance a bezohlednosti jako u nás, není ani v té nejzaostalejší zemi. Přes všechen zmatek a absenci předpisů se lidé chtějí v prvé řadě dohodnout a mají proto vzájemnou dobrou vůli.
08. 02. 2012 | 10:44

jih napsal(a):

Snad bychom se s USA mohli vyrovnat tim ze tam je daleko vic ukladnych vrazd na sto tisic obyvatel a u nas zase daleko vetsi nehodovost na sto tisic ujetych kilometru. Americti blbove radsi strili a nasi inteligenti jdou po spoluobcanech na silnicich. Kazdy narod preferuje jine postupy jak se dostat do TV zprav. Americti blbove to delaji pro mrzky zisk a nasi inteligenti zase pro vlastni poteseni a pocit nadrazenosti. Inteligence se s blbosti da dobre slucovat. Svejk dokonce presvedcive uvadi ze nejsnaze lze oblbovat vzdelane lidi. Tim minil lidi kteri umeji cist.
08. 02. 2012 | 10:47

JR napsal(a):

K poznámce: řidičské oprávnění (mimochodem, používá vůbec někdo tohle „oficiální“ pojmenování? Zjevně téměř ne.

Aniž bych si dělal nějaké nároky na lingvistické soupeření s autorem.

§ 103(1) Řidičský průkaz je veřejná listina, která osvědčuje udělení řidičského oprávnění k řízení motorových vozidel

řidičák nebo řidičský průkaz je konkrétní kus plastu nebo knížečka. Řidičské oprávnění je právní stav, můj nárok, svou povahou je poněkud obstaraktní. Oprávnění nemohu předložit policajtovi, ukázat kamarádům, zapomenout v jiné bundě, polít kafem. Proto se asi v běžné mluvě moc nepoužívá, v úředním styku však nepochybně ano. Podobně to bude s rybářským lístkem, občankou atd.
08. 02. 2012 | 10:48

jih napsal(a):

Az
Jisty novinar uvadel ze je pro nej snadne napsat neco o zemi kde je asi tak tejden. Kdyz je tam rok tak je to tezsi. To zrejmne vytusili majitele cestovnich kancelari a proto turistum lacnicim po hlubokych zazitcich nabizeji zhruba tydenni zajezdy.
08. 02. 2012 | 10:58

jih napsal(a):

JR
To je radna zdeuredni cestina. Je to takovy uredni hamtec. Vznikl na uradech rakouskeho mocnarstvi misenim nemciny a cestiny. S postupnym prevazovanim cestiny se u nas uchoval dodnes.
08. 02. 2012 | 11:10

vilemkodytek napsal(a):

Dobrý den, pane či paní Eleshar. Jazyková poradna, aspoň ta v Ústavu pro jazyk český, domnívám se, zrušena nebyla. Zrušena byla jen jedna její funkce, totiž funkce "přítele na telefonu". A to patrně proto, že si dnes zájemce může informaci najít v internetové jazykové příručce na stránkách poradny. A navíc má dnes k dispozici ještě aplikaci SyD na stránkách Ústavu Českého národního korpusu.
08. 02. 2012 | 12:01

dennis napsal(a):

Pane AZ, mluvite mi z duse. Tim nechci podcenovat zaden postreh z ciziny. Ani postrehy a nazory turisty, ktery stravil 14 dni za "hranicemi vsednich dnu", ani nekoho, kdo pracoval v cizine 9 mesicu nebo 2 roky. Dokonce lide s dvacetiletou zkusenosti se mohou ve svych nazorech vzajemne diametralne lisit. Jsem v pokuseni rici: antagonisticky se mohou lisit. Nalehavost, s jakou sve pravdive vedomosti kazdy haji, zalezi na temperamentu kazdeho "cestovatele". Odhodlani rozhodne hajit spravnost postrehu pak se skutecnosti muze souviset velmi volne nebo vubec. A Amerika? Je zeme velika! Tam je mozne videt vsechno a cokoliv (everything and anything : -) America is not a middle of nowhere. Ackoliv, i takova mista tam najdete!
17. 02. 2012 | 23:53

Bomberious napsal(a):

Dr. Cvrčku,
raději bojujte laskavě za hezkou, korektní, spisovnou češtinu (viz. kdybychom, bychom apod.) Nerad bych se dožil doby, kdy se jazykovědci, spíše čeští nevlastenci, dohodnou o nás bez nás na tom, že budeme svůj vlastní mateřský jazyk, a to i díky lidem jako Vy, účelně, záměrně likvidovat, k horšímu zjednušovat, aby se domluvili i ostatní (nevzdělaní) negramoti! K tomu tedy bohemisty a ten Váš korpus rozhodně nepotřebujeme!
20. 02. 2012 | 00:16

dennis napsal(a):

Pane Bomberious,
ale to pan Cvrcek rika presne jako vy: K tomu, aby cestina vypadala tak jako cele skolstvi za poslednich dvacet let, neni zapotrebi bohemistu. Ostatne to nejsou bohemisti, kdo tuneluje ze statniho rozpoctu na skolstvi a sabotuje penize z Unie. Placete na spatnem hrobe. Vlastne ne. Snad nas nejlepsi ministr skolstvi za poslednich dvacet let jeste nenechal vyhladovet a nezabil ceskou bohemistiku.
21. 02. 2012 | 05:40

skeptický napsal(a):

Byl Krucifix Safraport Hernais Čech?
25. 02. 2012 | 13:15

beetel napsal(a):

Vážený pane Cvrčku.
Měl byste si zopakovat českou gramatiku.
O kom o čem o jazyku ne o jazyce.
Opravdu máte tak špatný sluch, že to neslyšíte?
09. 04. 2012 | 10:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy