Už to zase začíná

22. 06. 2010 | 23:07
Přečteno 22631 krát
Psáno pro ČRo6

Už to zase začíná
21. června 2010

V časech hluboké normalizace náš výzkumný ústav spolupracoval na vývoji počítačů se zeměmi Rady vzájemné hospodářské pomoci. Jednou se kolegové vraceli z Moskvy a na letišti Šeremetěvo našli Inda, jak sedí na kufru uprostřed letištní haly a pláče. Ptali se ho, co se mu stalo, a on jim vzlykaje vyprávěl, že tam sedí třetí den, s nikým se nemůže domluvit, nemůže si koupit nic k jídlu a že tam asi umře.
Tak ho vzali k přepážce, pomohli mu vyřídit nedorozumění, a když se ho ptali, kam chce letět, zapřísahal je, ať ho vezmou sebou do Prahy, že z Moskvy musí pryč. Celou cestu v letadle jim děkoval. Když Tupolev přistál v Praze, přijely k němu schody, které byly o jeden a půl metru kratší. Jak to Ind uviděl, strašně zesmutněl a poznamenal: „už to zase začíná“.

Vzpomněl jsem si na tu historku, když jsem se v neděli díval na Otázky Václava Moravce, v nichž předseda poslaneckého klubu TOP09 Petr Gazdík a Kateřina Klasnová, místopředsedkyně Věcí veřejných, diskutovali o obsazení míst v poslanecké sněmovně.

Po volbách v roce 1990 Občanské fórum razilo standardní parlamentní princip: vládu formuje většina, místa v parlamentu se dělí podle výsledků voleb. Navrhlo tehdy každé straně, i KSČM, jednoho místopředsedu, předsedy výborů a několik míst v předsednictvu podle výsledku voleb. Zcela podle pravidel parlamentní demokracie. Lid je zdrojem moci ve státě. Lid, ne strany, které momentálně formují většinu. Proto je třeba respektovat práva i těch, s jejichž politickými názory vůbec nesouhlasíme. V jednacím řádu německého Spolkového sněmu je napsáno, že sněm má tolik místopředsedů, kolik je v něm poslaneckých klubů. Tedy místopředsedu má i postkomunistická Die Linke, kterou nikdo do koalice nechce.

Tak to chodí v zemi, která respektuje demokratická pravidla. U nás po volbách v roce 1990 trvalo půl roku, než nově se formující pravice nastoupila na zteč. Proč by měl být komunista místopředsedou? Bude víc míst pro nás! OF se rozpadlo a Občanské hnutí, které systém poměrného zastoupení hájilo, prohrálo. Trvalo víc než deset let, než se sociální demokracii povedlo princip poměrného zastoupení zase prosadit.

Uplynulo dalších osm let a nastupují nové politické síly. A už to zase začíná. ODS, TOP 09 i Věci veřejné chtějí vyřadit komunisty z místopředsednických funkcí. Mají většinu, tak se podle toho chovají. Jenže většina se rusky řekne bolšinstvo. To, co tři tzv. demokratické strany předvádějí, nemá s demokratickými pravidly nic společného. Kdo jim dává právo ignorovat volbu osminy občanů České republiky? Vždyť i z jejich daní si nechávají platit svoje platy. Napadlo je, že by měli osminu vrátit?

Chápu, komunisty má málokdo rád, a když se přiskřípnou, málokomu to vadí. To je ovšem chyba. Rád – nerad, v demokracii mají platit pravidla, jinak zapláčeme nad výdělkem. Poslanecká sněmovna se opět mění na válec, jinými slovy, šance na kooperaci s opozicí při návrzích dlouhodobých změn mizí. Věci veřejné vstoupily do parlamentu s heslem právního státu na rtech a – s protiústavní smlouvou zavazující poslance hlasovat dle intencí strany v zásuvce na sekretariátu. Nejde o to, že smlouva je právně bezcenná. Jde o to, že její autoři dobře věděli, co požaduje ústava, a tak cynicky ve smlouvě prohlásili, že závazkem zaplatit sedm milionů není dotčeno ústavní právo poslance rozhodovat dle vlastního svědomí! Názornější příklad pohrdání principy právního státu těžko demonstrovat. Řekl bych, že by to doktorce teologie Klasnové mělo ležet na srdci víc než místopředsednictví pro KSČM.

ODS na kongresu nakročila na cestu k obnovení důvěryhodnosti. Dá se říci, že volila dobře. Duo Nečas-Němcová obstálo i ve zkoušce ČEZem, kdy se bezmála jako jediní z ODS zdrželi hlasování ve prospěch 68 miliard, které parlament věnoval firmě ČEZ ve formě bezplatných emisních poukázek.

Je ovšem na pováženou, že Nečas je jediným politikem ODS, který si uvědomuje, jakou zátěž pro ODS představují divoká devadesátá léta, a také o tom veřejně mluvil. Volby na kongresu jsou však jedna věc, vnitřní vazby druhá. Uvidíme, jak se boj s korupcí bude dařit dál. Testem bude třeba osud černé stavby Patrika Oulického nebo ekologické superzakázky. A co kdyby koalice revokovala přílepek, kterým slíbila ČEZu bezplatné emisní poukázky? To bylo odříznutí od Toskánské aféry! Ale zůstaňme realisty, tak daleko asi změna nedojde.

Stačilo by bohatě, kdyby koalice dala najevo, že si pravicové strany konečně uvědomují, co je právní stát a co jsou demokratické principy. Mohly to ukázat na férovém obsazení vedení sněmovny. V tomto testu selhaly, opět se chovají jak na dobytém území, i když se od takových praktik Petr Nečas ve svém projevu na kongresu distancoval. Na závěr: divím se, že ČSSD je za těchto okolností ochotná místopředsednické místo přijmout.*************** Dodatek ******************
Vážení diskutující, díky za komentáře. Rád bych se k několika bodům vyjádřil:

- všimněte si laskavě, že v komentáři není ani slovo o tom, kdo by měl být předsedou sněmovny. Na to není žádné formální pravidlo. Obvykle je to představitel té většinové koalice, která sestavuje vládu. V českých poměrech, kdy většiny prakticky neexistovaly, se s funkcí handlovalo. V roce 1996 se předsedou PSP nestal Miloš Zeman proto, že by pravice ctila demokratické principy, ale proto, že ČSSD opustila jednací sál při hlasování o důvěře Klausově vládě a tím umožnila její vznik. Po volbách 1998 se to opakovalo, ale už se tomu říkalo „opoziční smlouva“. Je to spíš anomálie než norma.

- Proto volba Luboše Zaorálka v roce 2002 byla „normální“, jako volba Milana Uhde v roce 1992. Letos je situace komplikovaná tím, že ČSSD vyhrála volby, jinak by opět bylo normální, že předsedou PSP bude reprezentant koalice. Pokud by koalice byla ochotná zástupce ČSSD zvolit, pak by o tom ČSSD měla jednat a nenavrhovat jenom jedno jméno. Předseda musí být osobností přijatelnou pro celou sněmovnu a není pravda, že jednání o jménu je kádrováním kandidáta. ČSSD na předsedu nemá nárok, ze strany koalice by to byla dobrá vůle.

- Ovšem místopředsednictví je jiná píseň. Na to má nárok každá ze stran, která se dostala do sněmovny. Odpůrce KSČM bych prosil, aby bez rozčílení promysleli následující řádky. Co myslíte: líbilo by se Vám, kdyby rozhodčí ve fotbale pískal ofsajd komunistovi, i kdyby v něm nebyl? Nebo si myslíte, že by rozhodčí měl pískat všem stejně bez ohledu na jejich politické názory? Já zastávám to druhé stanovisko. Každé straně, která se účastnila voleb a dostala hlasy, náleží reprezentace v parlamentu do výše jejího výsledku. To je FORMÁLNÍ hledisko. V něm úplně jedno, o jakou jde stranu, jaký program zastává. O tom, je-li demokratická, jako v případě Dělnické strany, rozhodne Nejvyšší správní soud. Ta se pak voleb se nezúčastní. Ale o "demokratičnosti" nějaké politické strany nemůže rozhodovat většina ve sněmovně. Kdo tohle nechápe, neměl by se ohánět demokracií.

- Proč Německo? Protože má jednu z nejlepších ústav na světě. Upozorňuji, že v případě místopředsedů nejde o žádné zákulisní dohody. Jednací řád stanoví, že každý klub má nárok na místopředsedu. Zvolen může být i ten, kdo nedostane nadpoloviční většinu hlasů. Co je na tom zákulisního?

- Proč se vůbec starat o formální pravidla? Protože bez jejich respektování nebude parlament spolupracovat. Poslanci si budou dělat naschvály. A kdo nese největší odpovědnost? Vždy ti, co mají většinu.
23.06.2010 23:29:20

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Pane Žáku,
KSČM je totalitní strana, nástupce stejně totalitní KSČ a hlásá totalitní ideologie, dle mého soudu. Tudíž se domnívám, že nedemokratická strana hlásající nedemokratické principy nemá nárok na demokratické poměry v zastoupení v parlamentu. Není třeba ji nijak rehabilitovat nebo zvát do vlád.
Především měla být KSČ rozpuštěna hned počátkem 90. let. Že se tomu tak dosud nestalo, je i důsledkem stávajících antipatií k nástupkyni KSČ, a to KSČM. Kdyby byla KSČ v 90. letech zrušena a všem jejím členům nebo bývalým členům bylo upřeno právo být volen do veřejných funkcí nebo pracovat ve státních službách, mohli jsme si ušetřit pár let vývoje v demokracii.
Dnes už tuto záležitost musíme přenechat historikům, za dalších 10 let to už bude minulostí. Přesto bych ale komunisty do vlád nadále nezval. Ani ty, kdo kdy členy KSČ byli. To znamená značnou část disidentů.

Hezký večer!
22. 06. 2010 | 23:28

Čochtan napsal(a):

Pane Žáku,
vy tu brečíte, že komouši mají být vyřazeni z politického života ?
Měli by být vyřazeni ze života vůbec !
22. 06. 2010 | 23:31

skeptický napsal(a):

Do vlády budou protlačeni velkým bratrem osvědčení škůdci,vv bude kopírovat zelené,a bude slevovat ze svých zásad výměnou za ministerstva.Historie se opakuje.

Zprivatizovat zdravotnictví při zachování poplatků,léčit se bude aspirínem,zbytek za hotové,důchodci vychcípají,penzijní problém vyřešen,občanstvo ožebračeno,povinné všude tradičně tunelované penzijní fondy nastoupí místo penzí.Pyramida,která si říká stavební spoření se zkonfiskuje,o omezení imunity se opět pomlčí,odhlasuje se přidání na poslaneckých platech,z něčeho musí žít,než se v tom naučí chodit,studentíkům se naslibuje,že se mohou zadlužit
co hrdlo ráčí,všechno zdraží,aby bylo z čeho.Schodky každoročně nevysvětlitelně porostou jako chyba předchozí vlády.Jo a odstavení předsedové vlád by měli dostávat trafiky.Jak nezištně pozorné.
22. 06. 2010 | 23:33

dalimír napsal(a):

Dobrý večer !Pane Žáku Vy se divíte ? A proboha čemu ,sám dobře víte jak to tady u nás v politice chodí ! Já už se nedivím ničemu ale lidé co tohle volili se budou brzy divit i ušima !!! Dobrou noc Dalimír.
22. 06. 2010 | 23:37

Pípa napsal(a):

Pane autore,
to je zatím nejlepší popis reality po volbách, který jsem zde četl. Díky.
22. 06. 2010 | 23:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Gerd:
Jaké totalitní ideologie hlásá KSČM?
22. 06. 2010 | 23:43

dalimír napsal(a):

Pánové vy jste zde někteří nenávistí ke komunistům přímo posedlí ! Ale tohle není řešení !Jak chcete zajistit aby to co bude u nás většina lidí prožívat v následné době nebylo ještě horší jak za těch vámi nenáviděných komunistů ! Jako kdybychom všichni nevěděli jak se naše české politické elity po volbách vždy vyprofilují ! Mě už nic nepřekvapí ! Dalimír.
23. 06. 2010 | 00:04

veverka napsal(a):

Ano i já se divím ČSSD že se jim na toho místopředsedu nevybodne.At si hoši pravicoví porozdávají mezi sebou všechny funkce,aspoň bude jasný kdo tady za ten marast po nich bude moci.Žádné výmluvy,mají jasnou většinu,tak ať se předvedou.Sice dorozkradou i to málo co v tomto státě ještě zbývá(penze,zdravotnictví),ale pro naivní čecháčky bude nejlepší léčba šokem.
23. 06. 2010 | 00:17

Karel Mueller napsal(a):

Pane Žák,

opět velmi dobré, z mé strany naprostý souhlas.

KSČM? To jsou sociální demokraté (skuteční) s programem nepatrně napravo od ještě nedávné německé SPD. Ti dědkové občas povykující na srazech nemají význam.

Díky tomu vyřazování stále mohou vystupovat jako jedná čistá a nezkorumpovaná strana. A oprávněně, 20 let neměli ani možnost se nějak zašpinit. To patřičně zúročí, pokud nastane vhodná doba. A ta nastat opravdu může. Nejde o hraní se slovíčky, jde o možnou mezinárodně - politickou orientaci.
23. 06. 2010 | 00:23

prog napsal(a):

Konečně někdo správně popsal současný stav v české demokracii. To nemá chybu.Každý ať je nalevo nebo napravo by se měl nad tím trošku zamyslet. Děkuji autorovi.
23. 06. 2010 | 00:51

im napsal(a):

Vypadá to, že se od parlamentní demokracie hodně rychle vzdalujeme.

Nojo,"kádevítka" nemá ani jednoho právníka, jen jednoho absolventa policejní akademie s titulem JUDr.....
23. 06. 2010 | 00:54

skeptický napsal(a):

Jak říkal Císaš Pán : Mým Nádorům...
23. 06. 2010 | 02:25

Ládik napsal(a):

Komunistická strana je zločinecká organizace. Stačí, když tito zločinci byli opět demokraticky zvoleni a sedí v parlamentu místo v kriminále. Co chcete víc? A není jich tam jen 24. Počítal jste už ty, co vlezli do jiných stran? Nakonec je Vám líto, že ČSSD proto netrucuje. To je síla. Ale nevadí, počkám ještě 1 generaci a bude líp.
23. 06. 2010 | 05:55

Bohdan napsal(a):

To Gerd a Čochtan: Dobré ráno.Souhlasím s tím, že KSČ měla už dávno lehnout popelem a pro výstrahu všem měly být uděleny tvrdé sankce jejich přívržencům.
ALE: Domníváte se opravdu ale opravdu, že současné vlády byly/ jsou LEPŠÍ??? Rozkradli přece celou republiku a chystají se na další tunely a bídačení lidí pod heslem DEMOKRACIE. Ano, demokracie, ale ne pro každého, jen pro toho co má "svých pět doam či na stole". Takže koho vyházet a zrušit???Pěkný den všem.
23. 06. 2010 | 06:30

AC napsal(a):

Autor:

"Po volbách v roce 1990 Občanské fórum razilo standardní parlamentní princip: vládu formuje většina, místa v parlamentu se dělí podle výsledků voleb. Navrhlo tehdy každé straně, i KSČM, jednoho místopředsedu, předsedy výborů a několik míst v předsednictvu podle výsledku voleb. Zcela podle pravidel parlamentní demokracie. Lid je zdrojem moci ve státě. Lid, ne strany, které momentálně formují většinu. Proto je třeba respektovat práva i těch, s jejichž politickými názory vůbec nesouhlasíme...a nastupují nové politické síly. A už to zase začíná. ODS, TOP 09 i Věci veřejné chtějí vyřadit komunisty z místopředsednických funkcí. Mají většinu, tak se podle toho chovají.."

Naprostý a bezvýhradný souhlas, pane Václave Žáku.

To, co v nynějších vypjatých časech předvádí komická triáda alá 118 -ODS-TOP09-VV je skutečně pouhou tragickou parodií na demokracii. Ve své nebetyčné aroganci a opilá mocí si vůbec není schopna připustit, že stejným metrem kterým nyní měří opozici, může být zakrátko měřeno jí samotné (triádě).
Vezmu-li navíc v úvahu jejich teoretické programy a také (u VV) nestoudný odklon od něj, nezbývá mi než konstatovat, že velice brzo narazí.
Ono planě si na sjezdu plácat játra a na druhé straně konkrétně a prakticky jednat nebylo, není a nebude jedno a to samé.

Pro autora-velice dobrý a výstižný článek k podstatě věci.
23. 06. 2010 | 06:42

Pepa Řepa napsal(a):

Á pan Žák byl v divadle.

Na klasice.
Jak je důležité míti Filipa. Pokud možno v čele Sněmovny.
Taková neškodná taškařice.

Hmmm. Filip může chybět pouze Blekotům.
Vojto, co mám dělat? Vykřikoval každou chvíli jistý Vlček.

A víte co je zvláštní?
Když Vám tak jde o principy, napsal byste stejný článek, kdyby prolezl do Sněmovny Vandas nebo Bobo? A moc jí nechybělo.

A kdepak jste byl, když byl ve Sněmovně Sládek?
Proč jste se neozýval, když Vám jde o princip, demokrate?

Ono by to Vám nešlo "od srdíčka" jako teď, že ano?

Ať se klidně černá stavba nějakého Ouly zbourá.
Ale že neprosazujete stejně zbourání celé vesnice nějakého mužíka v ruském stylu u K.V.?
Zase by to srdíčko neuneslo?
23. 06. 2010 | 06:44

AC napsal(a):

Karel Mueller

"..20 let neměli ani možnost se nějak zašpinit. To patřičně zúročí, pokud nastane vhodná doba. A ta nastat opravdu může. Nejde o hraní se slovíčky, jde o možnou mezinárodně - politickou orientaci."

Vidím to stejně. Riziko je veliké a historie nás stále učí, že nic není statické, jednou a provždy dané. Ba právě naopak.
23. 06. 2010 | 06:50

Dovedete se zamyslet? napsal(a):

To Ládík - Je od Vás drzost tvrdit o současně zvolených komunistech, že to jsou zločinci. Svědčí to o Vašem vymaštěném mozku a rozhledu z kupky hnoje. Vezměte si opravdu kvalitní dokumenty a začtěte se do nich. Pamatuju poválečná léta jako dítě.Kolik dnešních komunistobijců odkojily matky fanatičky-komunistky a zplodili fotrové nomenklaturní kádři. Je to stejné, jako byste tvrdil, že všichni současní Němci jsou nacisti a vrazi. Nálepkovat lidi a hledat stále třídního nepřítele bylo kredem bolševiků. Jak je vidět jste jeden z nich. Naše společnost se polarizovala do takové míry, že až příjde bod zlomu, bude to tragedie pro všechny.
23. 06. 2010 | 06:54

AC napsal(a):

Dovedete se zamyslet?

Nechtějte od nich nemožné.
23. 06. 2010 | 06:58

Rumcajs napsal(a):

Ta benevolence ke zhruba statisícům komunistickým zločincům či jejím sympatizantům na jedné straně a hysterické výkřiky vůči pár stovkám náckům na straně druhé, to už je za hranicí veškerého vkusu pane Žáku.

Komunistická strana vychází stále ze stejných principů formulovaných jak Marxem,tak Leninem a to rozhodně nejsou demokratické principy.Např. diktatura proletariátu, revoluční uchopení moci... to jsou dle vás demokratické principy ? To je jako když muslim tvrdí, že jeho náboženství je mírumilovné.

Nedávno jsem četl o Stalinovi. Říkám zlatej Hitler !!!

Z názoru jako je Váš pane Žák se mi zvedá kufr.
23. 06. 2010 | 07:01

jarpor napsal(a):

Mám takový pocit, že v našem právním řádu je zakázána propagace fašismu a komunismu.
Soudím, že je to dobře.
Tečka.

Hezký den
P.S.
Kdyby strana jež v názvu bude mít fašistická mohla být zaregistrována (už jen tento paradox (!) jak jsme schopni vymáhat dodržování zákonů) a získala 11% taky by se autor zasazoval o jejím poměrném zastoupení ve vedení parlamentu... ?
23. 06. 2010 | 07:09

Už se nedivím napsal(a):

Jednání představitelů trojkoalice ve sněmovně je kontraproduktivní. Čím víc budou vychylovat kyvadlo /funkce/ ve svůj prospěch a kašlat na voliče ostatních stran, tím víc si kopají vlastní hrob. Kolik lidí už dnes tvrdí, že VV a TOP09 už nikdy víc nebudou volit a což potom ti, co je vůbec nevolili a volit nebudou.
23. 06. 2010 | 07:11

posmutnělý napsal(a):

Článek autora výborný, jen z některých komentářů je mi smutno"
- o tom, která strana je nebo není demokratická a má nebo nemá být ve sněmovně rozhoduje ústavní soud
- máme-li být ke komunistům zásadoví, co s těmi, kteří jen npřevlékli kabáty a jsou z nich v jiných stranách velcí komunistobijci?
- autor článku mimo jiné nabádá ke slušnosti. A jeho článek nejvíce kritizují ti, kdo používají název "komouši", ovšem jen pro ty, co nepřevlékli kabáty. A jak budou tedy nazváni ti převlékači?
23. 06. 2010 | 07:19

hovorka11 napsal(a):

KSČM je parlamentní strana a jakékoliv její diskriminace je i diskriminace voličů.
V překladu:
1)jestli je zločinecká, tak má být zakázána.
2)jestli není tak nesmí být diskriminována.

Doporučení:
zakázat tuto stranu, která se ovšem přesune pod nový název, kde by nebyla diskriminována.

K tomu nedojde, protože takhle slouží jako "odstrašující případ" na kterém se přiživují strany dle potřeby.
Je to příklad licoměrné zištnosti a pouze účelově omezené demokracie našeho prostředí.
23. 06. 2010 | 07:30

MaB napsal(a):

Miloš Forman nedávno říkal, že za svých let v komunistickém Československu nedělil lidi na komunisty a nekomunisty, ale na ty, před kterými se bál mluvit otevřeně a ty, před kterými se otevřeně mluvit dalo.

Snad nemusím dodávat, že také dnes neleží hranice mezi sviněmi a ne-sviněmi na nějaké pohodlně identifikovatelné linii zastánců toho či onoho názoru.

Právě, že mám dnes největší obavy z lidí, kteří tak jasně a bez pochyby vědí, kdo má právo mluvit a kdo nanejvýš právo mlčet v koutku.
23. 06. 2010 | 07:55

Marcus Agrippa napsal(a):

Výborný komentář. KSČM je opravdu strana s dost obstarožní ideologií ( ovšem srovnávání KSČM s nacisty je scestné ). Ale proč je silnou parlamentní stranou? Není to náhodou proto, že 20 let po listopadu vypadá republika jako po třicetileté válce?! Takže nová vláda by se neměla chovat stejným způsobem jakým kritizují a měla by dokázat, že to umí lépe a že bude pracovat v zájmu občanů a KSČM skončí postupně mimo zájem voličů.
23. 06. 2010 | 07:56

slavwin napsal(a):

Považuji dělení socialismus a kapitalismus za zavádějící. Totalita a demokracie jsou pro mne správné pojmy. Od VV čekám potvrzení, že flexibinější a méně krutá je demokracie, jak se domnívám viz vzor poválečná NSR. Je dnes Čína soc. nebo kap. nevím, vím že je totalitní. Je schopna nějakého přerodu asi je, ale dlouho to trvá a možná bude muset zbytečně někdo zemřít na stadioně. Velké znárodnění bylo v Anglii, Francii napravilo se. Rusko kolik lidí muselo odskákat Stalina než přišel Chruščov. To co je u nás je zavádějící, strašení (Paroubkem, KSČM atd) využívání nezletilých k nátlaku považuji spíše za totalitní než demokratické. Podle logiky totalistů se v totalitě také něco vyskytuje, ale extrémní zlodějna je potlačena. V NSR to šlo bez totality doufám že to půjde i u nás. Místopředsedové pokud tam není, že každá zvolená strana ( o určitém počtu poslanců) má mít místopředsedu nechal bych to na nich.
23. 06. 2010 | 08:00

Ládik napsal(a):

Soudruhu zamyšlený,
"kumunista" není nálepka. Komunista je nositel komunistických ideí. Vedoucí úlohy své strany, diktatury proletariátu. Neotírejte se o mé rodiče, neměli s komunismem nic společného. Jste prase. Podle Vašich výrazů jsem o tom přesvědčen. Pište k věci, a neurážejte, hovado jedno.
23. 06. 2010 | 08:02

route66 napsal(a):

Petr Gazdík a Kateřina Klasnová v OVM? Chudáčci k pousmání.

Je úsměvné jak zde i jinde modrá fašizující guerilla řve cosi o demokracii aniž by vůbec věděla co demokracie obnáší. Dnešní Ksčm je jednou demokraticky zvolenou stranou a tudíž by právo na místopředsedu PS právo měla mít. Tvrdé komunistické jádro a jejich přisluhovači je dávno přelezlé do korytářských stran jako ODS či TOP.
Nejvíce vyřvávající komunistobijci mají povětšinou také největší máslo na hlavě.
Je faktem, že pokud modromozci kommunisty potřebovali k prosazení svých cílů, jako třeba volba svého kandidáta na presidenta, byli jim dobří.
Nyní se k moci opět dostali modrokošiláči a je po demokracii veta.

Nejvíce k popukání jsou zdejší členové modrých týmů jásajících a poplacávajících se po ramenech, kterak že se vede ta obroda neobroditelného. Profařené tvářičky se stáhly do pozadí a dále tvrdě řídí. Náhodně..
http://www.outsidermedia.cz...

http://www.osud.cz/cs/clane...
Modrá protofašistická sebranka se projevuje....z 6 konstitutivních znaků -
1) neomezený politický styl
2) decize bez diskuse
3) kategorie přítel nepřítel
4) vůdcovský princip
5) mýtus a symbolika
6) mesianistická koncepce
...se zdá, že je přítomno všech šest
23. 06. 2010 | 08:05

myrta napsal(a):

Pane Žák,jsem ráda ,že jste.Že občas napíšete blog,jen by to mohlo být častěji.Je to balzám na duši,že existuje někdo z elit inteligence s nestranným smyslem pro spravedlnost,korektnost a slušnost.Vyjímka čím dál tím méně dosažitelná.Děkuji.
23. 06. 2010 | 08:13

Rumcajs napsal(a):

Nedávno jsem četl rozhovor s Kačerem o jeho bratranci Plačkovi.
Plaček byl komunistický zvíře, kterej vyvíjel metody mučení, sám mučil a organizoval vraždy politických odpůrů. Když ho v padesátých létech komunisti zavřeli, tak Kačerovi s hrdostí vyprávěl, že vyšetřovatelé používaj stále jeho metody mučení.

Zkrátka grázl. Když umřel někdy v 90 létech, tak se na jeho pořbu sešla komunistická banda se slzou v oku.

Ta pakáž se nijak nezměnila.Jsou to pořád stejní gauneři, jenom už nemají tu sílu škodit. Kdyby po válce Němci nezakázali a nepotrestali fašistické zločince, tak dneska je NSDAP parlamentní stranou, protože ať je společnost sebelepší, vždycky se tam najdou paka, který budou volit extrémistickou stranu .
Chtěl bych pak slyšet ty žvásty o nutnosti tuto stranu tolerovat.

Tolerance k zločineckým stranám se zatím nikdy nevyplatila.Stačí, aby se to malinko pohlo v Rusku a z milých usměvavých staříků budou zase krvelačné bestie.
23. 06. 2010 | 08:21

Lila napsal(a):

Jak se nyní ukázalo, nejmocnějším poslancem v minulé sněmovně byl V. Filip, který z pozice místopředsedy poslanecké sněmovny rozhodoval o tom, který z poslanců vyjede na státní útraty na exotickou zahraniční služební cestu.

A jak už tu někdo připomenul, taky si nemohu vzpomenout, že by se pan Žák a spol. bili za práva Sládkovců ve sněmovně. Tenkrát nevadilo, že SPR-RSČ nemá svého sněmovního místopředsedu? To vadí jen v případě komunistů? Pozoruhodný způsob myšlení.
23. 06. 2010 | 08:24

Aleš napsal(a):

Obvyklý vysoký standard od pana Žáka.
Osobně si myslím, že je to především laciné získávání politických bodů- kopnutí do komunistů je téměř vždy kladně hodnoceno.
KSČM je opravdu obstarožní strana s velmi populistickým sociálním programem a děsivou zahraniční politikou /zrušení NATO/. Ale kromě několika vystoupení pánů Exnera a Grebeníčka toho za posledních 8 let moc protidemokratického nepředvedla.
Vzpomeňnme si , ale jakým způsobem byl protlačen Topolánkův batoh -poslanecký návrh v plénu , jaké děsivé přílepky se objevují- nejstrašnější V poslední době ten o změně způsobu jmenování soudních funkcionářů, S KLADNÝM STANOVISKEM MINISTERSTVA SPRAVEDLNOSTI.
23. 06. 2010 | 08:25

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
nacismus a komunismus nemůžete vůbec srovnávat. Socialismus/komunismus má úplně jiné kořeny - dohledat se dají už od Římu. Navíc průběh socialismu byl v jednotlivých zemích dost odlišný - u nás se taky vyvíjel v několika fázích od poválečného svazáckého nadšení po sebekritiku během 60 tých let až po Husákovu loutkovou vládu. A nedělejte si iluze jak se po listopadu najednou vyrojily samí disidenti a charakterní milovníci demokracie - stačí si poslechnout od Kryla Demokracie.
23. 06. 2010 | 08:32

Xury napsal(a):

Pro autora:
je pěkné, že Německo má poměrné zastoupení ve vedení parlamentu písemě, ale patrně to tak nebude ve všech zemích Evropy. Znamená to, že jsou nedemokratické?
Pro route66:
nesnáším ty, kteří relativizují určité pojmy. Jako např. fašismus. Za to co jste napsal byste zasloužil pár facek od každého kdo kdy přišel se skutečným fašismem do styku. Lidé jako vy jsou ve skutečnosti příčinou toho, že podobné diktatury nastupují. A to zcela pomíjím vaši nevzdělanost a hloupost, protože zjevně nevíte, že fašismus byl levicový. Pokud jde o komunisty v různých stranách tak se nejprve podívejte k socialistům, co jich tam je.
23. 06. 2010 | 08:35

neo napsal(a):

Pane Žáku, já s Vámi souhlasím, ale nesouhlasím s tím, že by KSČM byla stranou demokratickou a tak se na ní ani nevztahují demokratická pravidla. Dělnickou stranu se zakázat podařilo, proč to nejde se zločineckou stranou komunistickou?

Propagace hnutí směřující k potlačování liských práv a svobod je trestná a my máme zločince dokonce v parlamentu.
23. 06. 2010 | 08:39

route66 napsal(a):

Xury

Povídejte, přehánějte :-DD https://www.youtube.com/watc...
23. 06. 2010 | 08:42

Rumcajs napsal(a):

Marcus Agrippa:

1. Obě mají totalitní systém řízení státu
2. Obě jsou založené na nenávisti k určité skupině lidí.
3.Obě mají stejnou voličskou základnu-dělnická hnutí.
4.Obě mají stejné metody - vraždy,mučení,lágry.....
5.Obě se můžou pochlubit masovými vrahy na prvních dvou příčkách

*** těch stejných prvků by se určitě našlo víc.
23. 06. 2010 | 08:43

Marcus Agrippa napsal(a):

neo:
víte co je ironie - Dubčekova KSČ byla ve své době oblíbená celým národem - s tím se nemůže srovnávat jediná polistopadová strana. Dokonce během 60 tých let byla snaha přešetřit události kolem Horákové, znovu si oblékali uniformy piloti z RAF, na jižní Moravě vznikaly soukromé vinotéky. Ona ta naše historie není tak černo bílá jak se to dnes podává.
23. 06. 2010 | 08:44

xx napsal(a):

Klement Gottwald měl ve čtyřicátém šestém také plnou hubu demokracie, svobody a živnostníků. A jak s nima za dva roky zatočil !

Komunisti se nemění, jsou stále stejní. Stejní jsou i jejich voliči.

Nechápu proč se stále někteří domnívají, že dnes jsou komunisti lepší než byli před 50 lety. Proč by měli být ? Co je napravilo ? Chovají se přesně tak jak jim to dovolíme. Když jim dovolíme hodně, dostanem co zasloužíme, po hubě.

Nikde není napsáno, že se historie nemůže opakovat, zvlášť když budem dělat stále stejné chyby !!!!

Je vidět, že když někdo podepsal chartu 77, vůbec to neznamená, že to nemůže být duší komunista.

Ostatně většina z těch dnes mediálně známích tzv. "disidentů minulého režimu" byli jen reformní komunisti, kteří prohráli souboj s Moskvou.
23. 06. 2010 | 08:45

irinek napsal(a):

Jak čas plyne,vstávají stále noví a noví bojovníci, zejména pak na těchto blozích.Radost pohledět!Už vám,pane Žáku,dali nálepku.S tím nic nenaděláte.
23. 06. 2010 | 08:47

Da.Rock napsal(a):

ODS si hodlá ponechat i místo předsedy Sněmovny, na které má morální právo ČSSD ať už jako vítězná strana, nebo jako nejsilnější opoziční strana.
Nový politický styl? kdepak, jen staré známé válcování opozice jako za časů Klause.
23. 06. 2010 | 08:53

Student napsal(a):

Komunistická strana škodila svými zločiny v padesátých letech, škodila zpomalováním změn v letech šedesátých, škodila normalizací v letech sedmdesátých a osmdesátých.
A škodí i teď, protože svou existencí dává mnohým budižkničemům možnost projevovat ty správné (v současné době antikomunistické)názory.
23. 06. 2010 | 08:58

Tunel napsal(a):

Hezký a výstižný článek pane Žák.
Moudrý člověk se z chyb druhých učí, hlupák pouze kritizuje.
PS: Antikomunismus je v současnosti nejhorším "ismem". Pokud porovnám hlavní cíl komunistů z 50´let a snahu dnešních antikomunistů, tj. umlčet a znemožnit šířit jiný názor a ideologii, moc rozdílů nenacházím.
23. 06. 2010 | 09:03

dalimír napsal(a):

Dobrý den všem ! Rusko komunisti ,to je stálé zaklínadlo i těch dnešních mladých pomýlenců ! Naše malá země která nemá žádné surovinové základny se bude muset holt před ruskem v pokoře sklonit ! To je skutečnost ! A nějaké demagogické výplody zdejších pravičáckých struktur na tom nic nezmění ! Putin si vede v rusku dobře , a mi ho v budoucnu budeme ještě potřebovat !Stále mi zde někteří pravověrní podsouvají a dělají ze mne komunistu ,není to tak ! Ale pravda to být může pokud to budou stále opakovat ! Zdravím Dalimír.
23. 06. 2010 | 09:05

Pepa Řepa napsal(a):

To byly časy, kucí!

I Sitenský si mohl jednou za rok obléknout uniformu RAF, i sebekritika byla. Inu soudruzi, chybička se vloudila, když se kácel les, lítaly třísky.

http://aktualne.centrum.cz/...

Tak honem soudruzi na značky.A ve skříni provětrejte uniformu LM, ať ji moli nesežerou.
Může se hodit.
23. 06. 2010 | 09:06

stále rebel napsal(a):

Český pravičák má k demokratovi dál než komunista a máme velké štěstí, že situace v Evropě tomuto typu až tak nepřeje. Kdyby našel velkého spojence nebo kdyby mu tady do toho nekecali z venku, tak nám tady vytvoří demokratický a ekonomický ráj, že budou všichni koukat.
Bezcharakterní omezenci vždy chtěli a budou chtít vládnout, je jen na ostatních, zda si to nechají líbit.
23. 06. 2010 | 09:09

Marcus Agrippa napsal(a):

dalimír:
v jednotné EU jsou ideologie minulosti totálně pasé. Evropa bude řešit úplně jiné problémy a minulost půjde tam kam patří - do archívů a do učebnic dějepisu. Jedině díky tomu budou vedle sebe v poklidu žít Evropani německé, české, maďarské nebo slovenské národnosti.
23. 06. 2010 | 09:10

JF napsal(a):

autor: souhlas. Obecně úkolem vítěze (třeba i voleb) je velkorysost. Úkolem vítěze demokratických voleb je podporovat demokracii.

Právě v ODS je znatelná potřeba přepočítávání a té konečné většiny ...
23. 06. 2010 | 09:13

xx napsal(a):

Tunel: Existuje demokratickými stranami odhlasovaný zákon, který trestá propagaci hnutí ( včetně ideologie ) směřujících k potlačení práv a svobod. Komunistická ideologie je právě takovou, směřující k potlačení práv a svobod.

Chápu že zastáncům téhle ideologie se to nelíbí. Ale to se nalíbí ani holým lebkám.

Je našim neštěstím, že tento zákon nejsme schopni dodržovat spravedlivě a někteří si jsou před zákonem opět rovnější než druzí.

Dobře na to poukázal experiment, kdy na veřejnosti byly vystaveny symboly sovětského svazu, které zůstaly ze strany oficiálních míst nedotčeny, zatímco symboly nacismu byly promptně odstraněny a jejich vystavovatelé patřičně po zásluze odměněni. Jedna totalita je zakázaná a pronásledovaná, zatímco druhá taknějak tolerovaná.

To je důkaz zkaženosti naší společnosti, vymytých mozků a do budoucna příslibem že nám ještě hodně dlouho potrvá, než se s minulostí vyrovnáme, jestli se nám to vůbec kdy podaří.

Morální devastace v naší společnosti je příliš rozsáhlá. Zatímco nacisti v Německu řádili jen pár let, nestačili do národa vrýt tak hlubokou stopu, jako se to podařilo komunistům u nás.
23. 06. 2010 | 09:14

Pepa Řepa napsal(a):

Vyzývám soudruhy Leváka a Viléma, aby se dostavili na své značky.

Cvičení začíná.Holky z ČSM už jsou tady.
https://www.youtube.com/watc...
23. 06. 2010 | 09:16

Nuba napsal(a):

Bohužel pro mě to spíš pomalu končí, pane Žáku

Končí naděje, že se v politické kultuře posunujeme alespoň kousíček dopředu a že v následujícím období nebudu jako již jsem řadu let obtěžována neschopností politické reprezentace se dohodnout. A to ani na takových drobnostech, jako je rozdělení funkcí dle poměrného zastoupení. Takže vstřícnost ani velkorysost se nekonají, jedeme dál ve starých kolejích.

Pro pravici je příznačná neschopnost empatie. Pro člověka vnímavějšího je jasné, že konečný účet této počáteční transakce (vyjádřeno pro modré počtáře) bude pro pravici MÍNUSOVÝ. A mohli tomu zabránit, ucpat levici hubu. A i skalní levičák jak jsem já by jim to přičetl do plusu. Zase ukázka jedné malosti.

Většinou si dávám čas, než vyřknu nad někým konečný úsudek, takže ani to, co řeknu o panu Schwarzenbergovi nemusí být ještě konečné, ačkoli mnoho času již zmíněnému pánovi k tomu, aby mile překvapil již nezbývá. V čunkiádě sehrál roli neroli. Rozhodně tehdy propásl velkou šanci na ozdravení společenského ovzduší, z důvodů, kterým možná ne rozumím to neudělal. Jistý kredit mu jak vidno u občanů i tak zůstal, ale obávám se, že pod Miroslavem Kalouskem i ten zbytek postupně eroduje. Zaznamenala jsem přece, nebo se mi to fakt zdálo, jeho počáteční vstřícné vyjádření o tom, že by soc. dem. jednak jako vítěz voleb a také jako zřejmě opozice měla dostat křeslo předsedy poslanecké sněmovny. Potěšilo mě to, ale ejhle, nastoupila opět role nerole. To je ta šlechtická zásadovost a velkorysost ? No, nechám si ještě malou rezervu a věci nenazvu tím slovem, které se mi dere na jazyk.

Jak je to komické, tak to začíná být už únavné. Zahlédla jsem v televizi Vévéčka mávající do obrazovky šalinkartou (tramvajenkou) a jejich šéfa, jak říká, že tomu tak bude navždy a nikdy jinak. Pamatuji si (snad počátky vlády Miloše Zemana) jak ministři jezdili na jednání vlády autobusem. Moc dlouho jim to nevydrželo. Ten Mňačko bude mít asi pravdu, moc a peníze kazí charakter.

No a neodpustím si i vyjádření ke komunistům. Filipa mi líto není, že se ke křeslu nedostane, ovšem i když dostane ještě několik kopanců, stejně se bude držet své sesle, ono mu to do smrti vyjde a má se ze svého protestsongu dobře. Že je ta písnička jinak úplně k ničemu ? Poznala jsem i pár lidí, kteří si dokázali lež v hlavě překroutit tak, že uvěřili tomu, že je to pravda.

Sociální demokracie možná tentokrát ostrouhá. Ale to nevadí, to gentlemanské gesto nakonec počká na ni. Proč ? Protože je moudřejší, hodnější, solidárnější und so weiter. A nepotřebuje k tomu ani žádného knížete.

Jak ráda bych byla jako jedna moje o hodně mladší známá, na televizi se nedívá, noviny nečtě, stará se o děti, připravuje jim soutěže, masky na karnevaly, prostě je ponořena do zcela jiného (lepšího) světa než já. Politika ji absolutně nezajímá, na můj dotaz, jestli ví alespoň to, kdo je prezident mi po krátké odmlce odpověděla - HAVEL ?

Taky bych byla ráda, kdyby mě politika neotravovala, protože bych se chtěla věnovat s čistou hlavou věcem, které mě baví.

Zatím - BOHUŽEL
23. 06. 2010 | 09:19

schlimbach napsal(a):

pane Žák, napsal jste to výtečně.

Neo, Rumcajs a jim podobní - těším se na den, až procitnete a s hrůzou zjistíte, že vaše dnešní projevy a "demokratické" postoje jsou dnes naprosto srovnatelné s bolševismem 50. let. Gratuluji vám. Možná jste si ještě neráčili všimnout, že stávající systém dovede občany spolehlivěji zpacifikovat a "znásilnit" jejich svobodnou vůli díky penězům a způsobu rozdělení bohatství ve společnosti, než která koliv jiná diktatura s násilnými projevy navenek. Vůbec nedovedete dohlédnout, že všechno, co se u nás děje nebo neděje tak nebo onak souvisí s konkrétní činnsotí finančního sektoru, který je na demokratických institucích společnosti zcela nezávislý a je postaven nad nimi. To, jak hovoříte dnes, je dáno tím, že jste zatím nepoznali na vlastní kůži, co tento systém dovede a ve prospěch koho je nastaven.
23. 06. 2010 | 09:23

Marcus Agrippa napsal(a):

xx:
srovnejte jak se chovala SSSR na uzemích přidělených Jaltou a teď si vemte, jak by se chovalo nacistické Německo na dobitých územích. Vůči SSSR se vedla vyhlazovací válka a slovani měli být do 20 let naprosto zlikvidovaní, aby uvolnili prostor germanské panské rase. Dost podstatný rozdíl ne?!
23. 06. 2010 | 09:24

Ládik napsal(a):

Slimbach,
vy jste tajemný jak hrad v Karpatech.
23. 06. 2010 | 09:26

schlimbach napsal(a):

jinak trojkoalice jede přesně v linii příchodu hořkého konce stávajícího nastavení vzthů ve společnosti. Oni za to vlastně ani nemohou, že to nevidí, oni jsou potřební proto, aby to mohlo skončit a mohlo se začít znovu a jinak. Můžeme jen doufat, že to nebude ode zdi ke zdi, jako obvykle. Osobně jsem optimista, protože denně potkávám stále více lidí, kteří si toto uvědomují a hledají cesty, jak dál, aby občan byl středem pozornosti, aby ekonomický systém sloužil občanům společnosti, ne aby byli rukojmími bezskrupulosních, arogantních a egoistických hlupáků, kteří jsou ve své podstatě největšími škůdci společnosti.
23. 06. 2010 | 09:28

xx napsal(a):

Schlimbach: jistě, jsem paranoik, ale to neznamená, že po mně nejdou.
23. 06. 2010 | 09:29

schlimbach napsal(a):

Ládik

proč myslíte?
23. 06. 2010 | 09:29

Rumcajs napsal(a):

Považuju za nehoráznou drzost, že tady někdo mluví o tom, že se komunistům děje stejné příkoří, jako kdysi jejich politickým odpůrcům. Přitom se jedná jenom o trafiku v PS.

Až Vás budeme věšet soudruzi na kandelábry,až budeme znasilňovat vaše ženy a vaše děti posílat do děcáku, pak teprve budeme jako vy.

Do té doby laskavě držte hubu!
23. 06. 2010 | 09:30

schlimbach napsal(a):

xx

možná to spraví nějaká cílená psychoterapie?
23. 06. 2010 | 09:30

schlimbach napsal(a):

Rumcajs
musím se přiznat, že je mi vás velice líto. Projevujete se skutečně jako velice inteligenčně zaotalý jedinec. Co se dá dělat i s takovými musíme žít.
23. 06. 2010 | 09:32

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
čeští komunisti někoho věšeli na kandelábry nebo znásilňovaly ženy? A to mělo proběhnout kdy? Raději dopředu říkám - komunisty bych nikdy nevolil.
23. 06. 2010 | 09:33

neo napsal(a):

schlimbach:

ty by ses měl těšit na den až tě Chocholoušek pustí. Přeji klidný pobyt bez injekcí, kazajky a klecovýho lůžka.
23. 06. 2010 | 09:35

pumprlidentlich napsal(a):

Trapnost na úrovni Pehe. Mistní socialistické panoptikum perlí. Zřejmě se cítí omezení. Nemůžou nic dělat, můžou jenom kecat.
23. 06. 2010 | 09:37

xx napsal(a):

Marcus Agrippa: Je odhadováno, že sovětský režim zahubil na 25 milionů lidí ve vyhlazovacích táborech.

Je obecně též známo, že sovětský režim vykazoval tendenci k antisemitizmu.

Je obecně známo že sovětští dozorci v pracovních lágrech si v brutalitě vůbec nic nezadali s nacistickými.

Hledat potom takovýmto způsobem rozdíly ve snaze očistit jednu brutální totalitu před jinou je nechutné.
23. 06. 2010 | 09:37

schlimbach napsal(a):

Rumcajs

společnost, aby měla nějakou naději na budoucnost, se musí ze své minulosti poučit, ale nemůže minulostí žít. Pohled do minlosti je závislý také od toho, jak daleko dohlédnete. někdo dohlédne 50 zpět, někdo k Bílé hoře, jiný k upalování čarodějnic a čas, který jsme mohli věnovat budoucnosti rozvoje společnosti, lepží životní úrovni, duchovnímu rozvoji člověka je promrhán v tupých, neřešitelných invektivách a sporech.
Na jedné straně Němci žijeme v pohodě celkem, s Rusy to nejde. Idiotská dogmata zažraná v našich mozcích jsou naším nejvězším nepřítelem. Rumcajsi, chce to nadhled, toleranci a pustit do srdce trošku naděje v lepší zítřek.
23. 06. 2010 | 09:38

schlimbach napsal(a):

neo

na kterém pokoji se nacházíte, že bych vám zanesl květiny. Píšete o doktoru Chocholouškovi tak často, že si začínám myslet, že s ním máte intimní poměr. Jo, jo, láska je láska.
23. 06. 2010 | 09:40

dalimír napsal(a):

Pane Marcusi chtěl bych mít ten optimismus co máte Vy ! Asi jste mladý a málo znáte lidi ! To co uvádíte v posledním příspěvku je pravda ! A věřím tomu že nebýt rusů v druhé světové tak jsme jako národ již neexistovali ! Dnešní generace mladých je již tak zmanipulovaná tou západní kultůrou že to nikdy nepochopí ! Zdravím Dalimír.
23. 06. 2010 | 09:41

Marcus Agrippa napsal(a):

xx:
já nic neobhahuji - nemám k tomu důvod. Jen se snažím být objektivní. Počet obětí sovětských kariéristů pod vedením Stalina nejsem schopný posoudit. A ten antisemitizmus během občanské války v Rusku projevili hlavně bojovníci za Ukrajinksou národní republiku. Ve srovnání s nacisty podporovanými Vatikánem to bylo ovšem zanedbatelné.
23. 06. 2010 | 09:43

Ládik napsal(a):

Slimbach,
protože dokážete dohlédnout až na konec a poznal jste všechno na vlastní kůži. Ale není co závidět.
23. 06. 2010 | 09:44

xx napsal(a):

schlimbach: to ja nevím co Vám pomůže, nejsem psycholog ani psychiatr. Vyslovil jsem pouze podezření, o přesnou diagnózu a léčebný postup se musíte požádat odborníka.

Marcus Agripa: čeští komunisti věšeli na popravištích, ne na kandelábry. Musíte chápat snahu Rumcajze nějak potrhnout naléhavost jeho sdělení.
Méně expresivně řečeno, srovnávat poslanecké pašalíky s politickými procesy a popravami, dlouholetým vězněním za politické názory a šikanou rodinných příslušníků je projevem mimořádné hlouposti autorů takových srovnání.
23. 06. 2010 | 09:45

Ládik napsal(a):

Dalimíre,
nebýt Rusů, tak jsi dnes jezdil v mercedesu.
23. 06. 2010 | 09:45

schlimbach napsal(a):

Ladik

když myslíte?
23. 06. 2010 | 09:46

Mracus Agrippa napsal(a):

dalimír:
dnešní mladí Němci jsou úplně jiní - takže obavy nejsou moc na místě. EU funguje úplně na jiných principech a má šanci smazat minulost a vytvořit jednotnou Evropu ve stylu USA, kde žije obrovské množství národností a náboženství v celkem poklidném svazku ( záleží kdo EU povede ).
23. 06. 2010 | 09:47

Jiří Sládeček napsal(a):

Ládíku: nebýt Rusů, tak dneska neexistuješ ! :)))
23. 06. 2010 | 09:48

neo napsal(a):

šlimbo,

kdy jsem psal o Chocholouškovi?

jsi obyčejný lhář, ale to se dalo čekat.

jinak tvé utopické vize by měly být opravdu prozkoumány. nejsi Tožičkův brácha?
23. 06. 2010 | 09:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek ("ODSS", stejně tak mažu hanlivou zkomoleninu "KSČSSD", narazím-li na ni), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 06. 2010 | 09:49

schlimbach napsal(a):

xx

myslíte si, že se společnost může posunout kvalitativně vpřed na vlně oživování minulosti a jejího hodnocení dnešním pohledem, na vlně kolektivní viny atd?
Normálně bych očekával, že budou do čela státu zvoleni jedinci, kteří dohlédnou alespoň o 20 let dopředu, ne jen 60 let zpět. Na tom pohledu vřed bychom snad měli mít zájem všichni bez rozdílu, protože jak to uděláme, tak budou naše děti žít, než to budou moci změnit.
23. 06. 2010 | 09:50

-.... napsal(a):

No vida kam se schovalo fanatické rudé křídlo. Do lesa Řáholce
23. 06. 2010 | 09:50

David napsal(a):

Děkuji za tradičně vynikající text.

Přišel v pravý čas.

Článek jasně poukazuje na to, že pravicové strany si stále ještě neuvědomily, co je právní stát a co jsou demokratické principy.

Teď je potřeba, aby si text co nejdříve přečetli i ti z K9, aby už konečně dostali rozum.

To je úplný otřes, kam nás zase vedou. Jsem natolik znechucen, že bych jim přál, aby při příštích volbách šla celá ta slavná trojkoalice zase od válu. Silně si o to totiž koledují. Volil jsem pravici, ale z toho, co stačila za těch několik dnů předvést se mi už dělá špatně. Nikdy v životě jsem si nemyslel, že se budu muset takto veřejně zastávat levicových stran.

Je to strašná arogance moci a pokračování metody válcování, kterou nám předváděl Julínek se Šnajdrem. To se máme zase na co těšit. Žádný slibovaný nástup slušné politické kultury. Zase podvod na voličích.

Například strana Věci veřejné vstoupila do parlamentu s heslem, že podpoří každý dobrý návrh bez ohledu na to, zda jej navrhuje levice nebo pravice. Svým dosavadním postojem ukazuje, že už na tento svůj slib zapomněla, protože bude muset podporovat jen to, co bude v koaliční smlouvě. Je vidět, jak snadno se politicky nezkušení nováčkové dají opít rohlíkem od dinosaurů typu Kalouska, Julínka, Bendy a spol.

Už jenom to, že ODS, TOP 09 a VV přistupují k ČSSD a KSČM, jako by to byli poslanci druhé kategorie, nějací prašivci, ukazuje na to, že slušné politiky se stejně hned tak nedočkáme.

Naše slavná pravice tak zase uplatní osvědčenou metodu komunistů – rozděluj a panuj.

Vše se bude řešit jen silou 118 hlasů.

Za čtyři roky se to zase obrátí, a tak se v tom marasmu budeme plácat do nekonečna.

Zdá se, že jsme dosud nepochopili, že jsme všichni na jedné lodi, která se pomalu a jistě potápí.
23. 06. 2010 | 09:51

schlimbach napsal(a):

neo
napsal jste:

schlimbach:

ty by ses měl těšit na den až tě Chocholoušek pustí. Přeji klidný pobyt bez injekcí, kazajky a klecovýho lůžka.
23.06.2010 09:35:39

Kdo lže?

Jinak se těším na den, až mé utopické vize podrobíte skutečné a konkrétní revizi a obstojíte s ní v diskusi. Zatím prezentujete pouze ideologicky zabarvené a nesrozumitelné výkřiky.
23. 06. 2010 | 09:52

JF napsal(a):

schlimbach 23.06.2010 09:23:16

pěkně vyjádřeno - souhlas. Dá se tomu říkat i vláda "peněz."
Paradoxní je to, že vláda našich peněz ... chce toto rozpoznat. Pro některé je celkem pohodlné nad tím jednoduše zavřít oči ... ;-)
23. 06. 2010 | 09:56

veverka napsal(a):

modrým pomatencům

KSČM není,opakuji NENÍ zločinecká organizace,kdyby byla,soud by ji už dávno zakázal,Štětina a jemu podobní exoti se o to snaží neustále.Jenže ono na ní prostě nic nedemokratického nebo dokonce zločinného není a tak není proč jí zakázat.Je to naprosto legitimní levicová strana (jako např. Die linke v Německu) a vaše směšné vyřvávání o komunistických bestiích ukazuje jen a pouze na vaši vlastní osobní ubohost a neschopnost vyrovnat se s realitou a se zákonitostmi právního státu.
23. 06. 2010 | 09:58

schlimbach napsal(a):

David

je to tak, jak píšete. Otázka je, chcete-li s tím něco dělat. Pokud ano, můžete se přidat :)
23. 06. 2010 | 09:59

Ládik napsal(a):

Sládečku,
komunisti předali moc pravici dobrovolně a rádi.... na sametovém podnosu.
23. 06. 2010 | 09:59

PatientO.T. napsal(a):

Myslím, že funkce ve vedení PS by měly být rozděleny tak, že předsedou PS by se měl stát představitel oposice, patří to k zavedeným dobrým zvykům.
http://www.psp.cz/sqw/fsnem...

Cože, Zaorálek?
A sakra, tak něco jiného:

Koalice, bude-li ustavena, by neměla zneužívat svých 118 hlasů k válcování sněmovny. Když byl u moci Paroubek, měla ČSSD 70 poslanců a koalice KDU/US 31. Dohromady 101...? Nebo 111? 111 že, pamatujeme si to. Divné.
Tak nic...

Zkrátka ČSSD by to dělala úplně jinak než ODS!
23. 06. 2010 | 10:00

Karel-5 napsal(a):

Byl jsem udiven kam se naše země dostala po únoru 48. Knihy od Kundery mi to popsaly jasně. Je to vždy, když se ideologické kecy nadřadí nad demokratická pravidla. Kdykoliv čtu příspěvky od Nea, Rumcajse a dalších podobných, tak si vzpomenu na Kunderův Žert. Tito lidé jsou modří svazáci jak vyšití. Nevidí dále než za obzor své jeskyně, ale své „pravdy „ vykládají na potkání.
23. 06. 2010 | 10:01

schlimbach napsal(a):

JF

ano, doplnil jste to velice správně .. vláda našich peněz ... v Bibli (nejsem katolík) je mnoho velice zjímavých myšlenek, které se hodí na dnešní situaci jak by řekl Rumcajs - jako prdel na hrnec - pro oči nevidí, pro uši neslyší ...
23. 06. 2010 | 10:01

neo napsal(a):

schlimbach: napsal jsi často ty juline. Jednou není často. takže jsi záměrně lhal.
23. 06. 2010 | 10:04

Xury napsal(a):

Pro Karla:
pokud ovšem máte pocit, Levák, veverka, schlimbach a další z opačného názorového směru vidí dál než "za obzor své jeskyně", tak nejste nic jiného než také svazák jen v jiné košili. Jen vám ta barva vaší košile víc vyhovuje.
23. 06. 2010 | 10:07

Xury napsal(a):

Pro veverku:
já vám to soudní rozhodnutí o KSČM připomenu až tady zase budete vřeštět o uplacených soudcích v kauzách, které vám nebudou podle gusta.
23. 06. 2010 | 10:09

kozoroh napsal(a):

Komentáře většinou nevyžadují komentáře. Zhrzení "demograti" se odkopávají sami.
Něco k tématu zde podotkli už jiní.
Jestliže zde platí zákon o zákazu propagace zločineckých ideologií, je uplatňován selektivně: Vandase zakážeme, Filipa ne. Asi podle klíče s Vandasem nemluvíme, s Filipem jo. Oba by měli zmizet.

Docela by mne zajímalo, kolik z těch zastánců komančů s nimi má osobní zkušenost. Kolik je těch, kteří ty lidumily zažili v padesátých a nebyli na straně "vítězů". Jak ještě dnes se může hlásit o svá "práva" ideologie, která ukradla celý stát a nadlouho poznamenala životy tolika lidí (statisíce přímo, miliony nepřímo)? Jak je možné, že ti, kteří ničili tento národ 40 let se domáhají participace na jeho znovuzrození?
23. 06. 2010 | 10:10

schlimbach napsal(a):

Xury

pokud jste četl byť jen povrchně můj návrh reformy, těžko můžete tvrdit, že bych byl v zajetí ideologických dogmat
23. 06. 2010 | 10:11

schlimbach napsal(a):

kozoroh

to co jste napsal, je přesně tím, co lze nazvat zabetonováním v minulosti a to ještě selektivním.
23. 06. 2010 | 10:14

David napsal(a):

schlimbach:

otázku, zda s tím chci něco dělat si už dávno nekladu.

Snažím se, co je v mých silách.

Jinak nevím koho máte na mysli, abych se přidal?
23. 06. 2010 | 10:14

schlimbach napsal(a):

23. 06. 2010 | 10:15

stejskal napsal(a):

Smazal jsem další dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující příspěvky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 06. 2010 | 10:16

kozoroh napsal(a):

Schlimbach.
Můžete to rozvést, demograte?
23. 06. 2010 | 10:18

ED napsal(a):

Pro všechny slepé, hluché či negramotné diskutující - o totalitních praktikách !!!

A to víte, že opoziční smlouva a z ní nově vzniklé komunální zákony ( konkrétně o hl. m. Praze) - oprášily Košický vládní program? Proč myslíte, že dosud vládnoucí "demokraté" nepřijali zákon o státní službě? Tím by se vzdali možnosti vodit "své, vybrané" úředníky jako své loutky..
A v gubernii Praze by končně někdo mohl předložit účty za to - jak neveřejně jednájící orgán politický orgán - RADA hl.m. Prahy vykonávala po 6 let 2000-2006 dozor nad dodržováním zákonnosti - jako Národní výbory za Gottwalda!!!
23. 06. 2010 | 10:24

schlimbach napsal(a):

Kozoroh

stačí si přečíst váš příspěvek, není k němu co dodat.
23. 06. 2010 | 10:28

koleda napsal(a):

Jsem dost šokován řadou názorů, které dávají za pravdu autorovi blogu. Především jsem hluboce přesvědčený, že KSČM je přímá následovnice KSČ se vším, co k ní patří. To vám, kteří se tak vehementně zastávají demokracie nevadí vystupování např. s.Semelové, která zvolena do parlamentu, velebí Gotwalda, Stalina a celou éru komunistů? Nevadí vám nenávistné vystupování p.Grebeníčka a naposledy s.Filipa, který v Otázkách Václava Moravce s drzostí komunistům vlastní, oponoval sl.Klasnové, že v sovětském Rusku nebyly koncentráky dříve než v Německu? Dovedete si představit, že by takoví pohrobci NSDAP v německém parlamentu či tisku něco takového pronesli? A těm, kteří vyjadřují obavy co by se stalo, kdyby se změnila politická situace říkám - dělo by se to, co před rokem 1989! Komunistická ideologie je totiž zvrácená a je jen dobře, že soudruzi nejsou puštěni k jakémukoliv podílu na moci. Že to není demokratické? To pak zřejmě nebyli demokratičtí Němci, když zakázali NSDAP i když v ní také nebyli jen zločinci.
A úplně na závěr. Je zajímavé, že v době vlády ČSSD byl předsedou parlamentu zase člen ČSSD a nikomu z nich to nevadilo! Kde byli v oné době ti kritici současné trojkoalice?
23. 06. 2010 | 10:32

xx napsal(a):

schlimbach: kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok. Tak jste to myslel ?

Je třeba si uvědomit jednu věc. Národ který není schopen se poučit z minulosti, je odsouzený jí prožít znovu. Dvakrát sice nevstoupíš do téže řeky, ale když se nenaučíš plavat, topit se budeš pokaždé.

Jinými slovy, komunisti jsou stále stejní. Nezměnili se, nezměnili ideologii, nezměnili své názory. Kam jejich ideologie vede jsme si zažili. Že dokáží dovedně maskovat své skutečné zaměry dokazují dnešní komunisté stejně jako to prokázal Klement Gottwald.

Dovolte malý exkurz do historie: Píše se rok 1946 a předseda vlády Klement Gottwald čte programové prohlášení vlády:
"Dále je nutno ústavně zakotviti velké dílo dekretů o znárodnění peněžnictví, bání a hutí, přírodního bohatství, zdrojů energie a velkého i klíčového průmyslu. Nová ústava musí zmařiti naděje všech, kdož stále ještě doufají v navrácení znárodněného hospodářství hrstce velkokapitalistů. Na druhé straně se však ústavní ochrany dostane soukromému podnikání drobnému a střednímu, zejména pak má být ústavně zabezpečen poctivě nabytý majetek našich zemědělců, živnostníků, obchodníků a všech ostatních fysických i právnických osob. .......
Nová ústava konečně zaručí plnou rovnoprávnost žen, svobody osobní a občanské - svobodu náboženského vyznání, svobodu tiskovou, svobodu projevu, shromažďovací a spolčovací, svobodu vědeckého bádání a svobodu uměleckého projevu, jakož i všechny ostatní osobní a politické svobody, zaručené dosavadní ústavou. (Potlesk.) Soudnictví bude vykonáváno nezávislými soudy."

A jak to dopadlo po roce 48 ? Zemedělci přišli o všechno, o svobodě projevu a náboženství se nám mohlo jen zdát, a další věci jakbysmet.

Proč si mám myslet, že dneska jsou komunisti jiní. Jejich rétorika je stejná.

Dokonce v některých projevech Gottwalda vidím dnešní postoje některých diskutujících: třeba toto je příznačné pro dnešní dobu, cituji Klemento Gottwalda z 10. března 1948, kdo své názory pozná, nenadávejte mě ale zamyslete se laskavě nad sebou:
"V předmnichovské republice vládla a rozhodovala u nás vrstva velkofinančních, velkoprůmyslnických a velkostatkářských magnátů. To ví dnes každý prostý člověk, Čech i Slovák. V ústavě sice stálo, že zdrojem veškeré moci je lid - ve skutečnosti však lid cítil na své kůži a na každém kroku, že zdrojem veškeré moci byl peněžní žok. Jinými slovy: pod pláštíkem formální parlamentární demokracie byla v předmnichovské republice nadvláda velkých a svým majetkem mocných pánů.

Tato vrstva velkých a mocných pánů odůvodňovala svoji nadvládu mezi jiným také tvrzením, že jen ona je schopna řídit naše národní hospodářství. Výsledky jejího hospodaření - periodické hospodářské krise, trvalá nezaměstnanost, zbídačení na jedné a hromadění bohatství na druhé straně - však dokázaly, že velkokapitalističtí magnáti nejsou schopni říditi hospodářství ve prospěch celku."

Pochopitelně že dnes jsou používané trošku jiné termíny, například neříkáme krise ale krize, neříkáme peněžní žok ale kapitál. Ale podstata je stejná !!!

A titíž lidé, zřejmě vedeni podvědomým, obviňují oponenty že se chovají jako komunisti v padesatých letech. Někdo kdo mluví jako Gottwald v roce 48 ríká druhým že jsou jako komunisti padesátých let. Jaká ironie. Zloděl zase křičí, chyťte zloděje.
23. 06. 2010 | 10:33

route66 napsal(a):

Kozoroh
A mne by docela zajímalo, kolik z těch zuřivých bijců komančů s nimi má osobní zkušenost. Kolik je těch bijců, kteří zažili padesátá léta a kolik je těch, kteří jen papouškují..

"Jak ještě dnes se může hlásit o svá "práva" ideologie, která ukradla celý stát a nadlouho poznamenala životy tolika lidí (statisíce přímo, miliony nepřímo)? Jak je možné, že ti, kteří ničili tento národ 40 let se domáhají participace na jeho znovuzrození? "

Jak se ještě dnes může hlásit o svá práva třeba ideologie křesťanská..ta, v jejímž jméně byly vyhlazeny celé národy..ta, která má nasvědomí celá staletí temnoty..ta která upalovala lidi s nesouhlasným názorem...apod.

Stačí církvi pouze se omluvit za zvěrstva páchaná v jejím jméně?
23. 06. 2010 | 10:34

almost glossed™ napsal(a):

Proč je ODS přímější nástupnicí KSČ než KSČM:

1. Tak jako ona má potřebu plánovat v reformátorských (tehdy "budovatelských") pěti až desetiletkách: Viz "Vize 2020": http://www.tyden.cz/rubriky... X symbol pětiletky: http://www.sberatel.com/zap...

2. Tak jako ona se snaží pohltit, zneutralizovat malé strany, občanská hnutí a neziskové organizace v nové Národní frontě.
http://www.rozhlas.cz/zprav...

3. Tak jako ona využívá k ovlivňování mas svůj stranický orgán Mladou Frontu a mobilizuje pomocí ní svazáckou modrokošilatou agresivní "reformní" (tehdy "budovatelskou") mládež.

4. Tak jako ona využívá ozbrojené pěsti komunistické armády - přímo ve svém čele měla donedávna člověka, který slíbil na svou čest, že se bude za KSČ a socialistickou vlast bít do roztrhání těla a bojovat proti kapitalistickému západu. Dnes získává největší důvěru člověk s vizáží, rétorikou a myšlením svazáka, jehož jediným osobním kapitálem je aplikovat metodu zaseknuté gramofonové desky: http://www.blesk.cz/clanek/... + https://www.youtube.com/watc... a lhát v přímém přenosu: https://www.youtube.com/watc... https://www.youtube.com/watc...

5. Tak jako v revolučních počátcích má potřebu organizovat agresivní bojůvky a násilně rozbíjet či alespoň znemožňovat mítinky jiných stran

6. Tak jako ona má tendenci vidět všude kolem sebe nepřátele, kteří se nesnaží o nic jiného než nás zničit.

7. Tak jako ona považuje parlament za naprostou zbytečnost a pouhou kulisu vládnutí. Vše se přece řeší jen zákulisními dohodami a válcováním. Diskuse je zbytečnost.

8. Tak jako ona potřebuje mít za zády po zuby ozbrojeného Velkého Bratra, zemi, která za nás vše vyřeší a nenechá nás nikdy, ale opravdu nikdy na holičkách. Pro tento cíl je ochotna věnovat kus svého území Velkobratrské armádě a stát se dobrovolným cílem zemí ostatních.

9. Tak jako ona má smůlu, že kdykoliv vezme do ruky hospodářství a provede své revoluční "reformy", jako na potvoru přijde v regionu hospodářská krize, s nimiž reformy nepočítaly a které nedokáží kompenzovat.

10. Tak jako ona má zálibu v okázalé vnější sebeprezentaci, zesměšňování a urážení názorových protivníků karikaturami, zkratkami, hanlivým přejmenováním jednotlivých představitelů...
23. 06. 2010 | 10:37

koleda napsal(a):

To Kozoroh:
Je mně 65 let, pocházím ze živnostenské rodiny, do školního rozhlasu nám v roce 1951 a 52 pouštěli z rádia přenosy z procesů, dědovi sebrali živnost. Moje žena po emigraci sestry v roce 1968 nemohla studovat VŠ ač měla na střední škole samé jedničky a to jí, prosím, oficiálně sdělil ředitel její školy. Takže s komančema mám velmi osobní zkušenosti. Já, díky odmítání členství v KSČ, jsem jako technik vysokoškolák nemohl dělat kariéru. Nestěžuji si, protože i tak jsem dělal práci, kterou jsem měl rád. Nebyl jsem žádný hrdina ani disident. Jen popisuji těm, kteří se tu zastávají práva komančů, jak to bylo. Pro paměť.
23. 06. 2010 | 10:41

StandaT napsal(a):

Paní Nubo, máte pravdu. Přesto bych si dovolil zareagovat "z druhé strany plotu".

Vstřícný krok udělán byl. Odpovědí byla facka v podobě Zaorálka. Jako předseda palamentu nemůže být akceptován člověk, který vypíná mikrofony politickým odpůrcům. Dávat neakceptaci právě Zaorálka do pozice ohrožení demokracie (jak plyne z diskursu) je pro mne osobně nepochopitelné - sám ten člověk v sobě nemá potřebný demokratický background.

Chyba asi je, že vznikající koalice měla nastavit druhou tvář. Možná jí i nastavili, možná ne. Spousta toho, co se děje, je před námi skryto. Máte pravdu v tom, že od vítězů se čeká velkorysost. Ale bez slušnosti poražených se velkorysost velice rychle mění v průser. Přes co vlak nejede je to, že na spolupráci musí být dva. Jistě, jeden má vždy větší podíl viny (ten druhý :) ), jeden musí opakovaně udělat vstřícná gesta (opět ten druhý :) ), jeden je zkaženější (taky ten druhý :) ) ale vinit jen jednoho a druhého dát do role oběti není cesta, jak z té situace ven.

Já jim dávám ještě trochu času - ten příkop, co se hloubil měsíce a měsíce asi nelze zahrnout v řádu dnů.
23. 06. 2010 | 10:42

koleda napsal(a):

Omlouvám se, mělo to být pro route66.
23. 06. 2010 | 10:43

StandaT napsal(a):

veverko:

Když nějaký "podnikatel" z kraje devadesátých odebíral zboží, aniž by za něj platil, po čase firmu jednoduše zavřel a udělal si jinou. Stejný podnikatel, stejní zaměstnanci, stejná adresa, stejný předmět podnikání... Jen nový název a nové IČO. Tedy právně nová firma, fakticky stará. Komunisté použili stejný fígl. Stejní lidé, stejná adresa, stejný majetek, stejné Hnow-How, stejné cíle... Z hlediska práva jsou novou, demokratickou stranou. Z ostatních hledisek je to stará firma. Demokratické principy byly naplněny. Tím, že se navzdory tomu, čím Komunistická strana je, se jako nová firma mohla zúčastnit voleb a že lidé jí mohli bez překážek volit. Dávat jim v parlamentu stejné postavení jako ostatním stranám je totéž, jako stavět "podnikatele" na stejnou úroveň s podnikateli - naprosto fatální selhání soudnosti i morálky.

Pokud se přizná, že komunisté jsou nesystémovou stranou, stranou, která měla být zakázána, stranou, která personálně, archivně/informačně, finančně, ideologicky i jinak plynule navázala na svou předchůdkyni, pak představa, že každá strana musí mít někoho v čele sněmovny není vyjádřením demokracie. A obráceně. Voláním po poměrném zastoupení komunistů znamená - právě kvůli jejich kontinuitě - akceptaci předlistopadového režimu. Tedy nejen kontinuitu státu, práva, ale i kontinuitu tehdy napáchaného bezpráví.
23. 06. 2010 | 10:43

schlimbach napsal(a):

XX
píšete:

Dokonce v některých projevech Gottwalda vidím dnešní postoje některých diskutujících: třeba toto je příznačné pro dnešní dobu, cituji Klemento Gottwalda z 10. března 1948, kdo své názory pozná, nenadávejte mě ale zamyslete se laskavě nad sebou:
"V předmnichovské republice vládla a rozhodovala u nás vrstva velkofinančních, velkoprůmyslnických a velkostatkářských magnátů. To ví dnes každý prostý člověk, Čech i Slovák. V ústavě sice stálo, že zdrojem veškeré moci je lid - ve skutečnosti však lid cítil na své kůži a na každém kroku, že zdrojem veškeré moci byl peněžní žok. Jinými slovy: pod pláštíkem formální parlamentární demokracie byla v předmnichovské republice nadvláda velkých a svým majetkem mocných pánů.

Tato vrstva velkých a mocných pánů odůvodňovala svoji nadvládu mezi jiným také tvrzením, že jen ona je schopna řídit naše národní hospodářství. Výsledky jejího hospodaření - periodické hospodářské krise, trvalá nezaměstnanost, zbídačení na jedné a hromadění bohatství na druhé straně - však dokázaly, že velkokapitalističtí magnáti nejsou schopni říditi hospodářství ve prospěch celku."
Chcete snad říci, že toto nepopisuje pravdivě i dnešní stav?

Chcete snad říci, že definice komunismu charakterizuje nějaký totalitní systém?

Komunismus nikdy nikde zatím vybudován nebyl a ani to není na stávající duchovní úrovni lidstva možné - může to být pouze cíl budoucnosti.

To, co zde bylo, byl socialismus, který byl ještě navíc znetvořen konkrétními lidmi. oobně jsem proti jakékoliv totalitě, proti jakékoliv diktatuře a je jedno jestli levé nebo pravé.

Pro mě má smysl jediné - šťastný a plnohodnotný život člověka, bez válek, násilí včetně toho psychického a psychologického. Z tohoto pohledu mohu klidně prohlásit, že mnoho postojů KSČM je stupidních, stejně jako velmi mnoho postojů stávající pravice, což konkrétní jednání trojkoalice ukazuje přímo ukázkově.
Netahejte mne tedy do levo -pravých svárů. Hledám zcela jinou cestu. Prakticky ekonomika dle mého návrhu může sjednotit jednotlivé ideologické proudy, protože může fungovat nezávisle na nich - nemají na ni vliv a se svým duševnem si potom každý může dělat svobodně, co chce.
23. 06. 2010 | 10:46

koleda napsal(a):

To Standa T:
Pěkně napsáno, souhlas a díky.
23. 06. 2010 | 10:48

almost glossed™ napsal(a):

Jako předseda palamentu nemůže být akceptován člověk, který vypíná mikrofony politickým odpůrcům.

Tak tomu se říká GÓL DO VLASTNÍ BRANKY:

Kdo nechal tlačítko na vypínání mikrofonů nainstalovat?

Kdo jej poprvé použil?

Kdo nesnese názor oponenta?
http://zpravy.idnes.cz/posl...

Není to náhodou současná předsedkyně parlamentu? Nebo jde o shodu jmen? :-(
23. 06. 2010 | 10:48

almost glossed™ napsal(a):

Bylo samozřejmě určeno Standovi T.
23. 06. 2010 | 10:49

kozoroh napsal(a):

xx.
Díky. nemyslel jsem si, že by nějaký delší příklad zaujal.

koleda.
Podobný věk, podobné osudy. Já začal na VŠ až v 89. Ještě jsem dokonce vyfasoval skripta ML (mimochodem nejobjemnější).
Ti, kteří tady vystupují v rolích obhájců KSČ(M) povětšinou jinde hájí ČSSD. Nedivím se jim. V roce 1920 porodili KSČ-nebudou přece hanět své dítě!
23. 06. 2010 | 10:51

Al Jouda napsal(a):

To Schlimbach :
Zkoušel jste návrh Vaší reformy naroubovat do programu některé politické strany, která by měla šanci se dostat do parlamentu? To by totiž podle mého názoru byl jeho nejlepší test.
23. 06. 2010 | 10:53

Mracus Agrippa napsal(a):

koleda:
je mi 33 let. Rodiče nikdy nebyli v KSČ - výslechy kvůli tetě emigrantce z roku 1968. Bratr i strýc neměli nejmenší problém s vš. Děda vyznamenaný za nasazení proti Banderovcům na Slovensku - po roce 1968 vyhozený z práce za odmítnutí okupace ( nesměl vykonávat žádnou funkci ve státní správě ). I tak jsme neměli ničeho nedostatek - veškeré zahraniční zboží nám každé léto vozila teta z Francie ( dolary, LEGO, rifle atd.). Občas si říkám, že jsem musel prožít dětství v jiné zemi ( na socialistický koncetrák to vážně nevypadalo ). Tím neříkám že všechno bylo v pořádku, ale uvědomte si, že český socialismus měl několik vývojových období ( všechno nemůžete roubovat jen na 50 té léta ).
23. 06. 2010 | 10:55

Nuba napsal(a):

Stando T
"Já jim dávám ještě trochu času - ten příkop, co se hloubil měsíce a měsíce asi nelze zahrnout v řádu dnů"

Kvituji že jste také optimista, to může být skutečně snad jediná omluva, pokud by to ovšem tak bylo a pan Zaorálek nebyl pouze výmluva pro jejich neochotu
23. 06. 2010 | 10:55

kozoroh napsal(a):

Schlimbach 23.06.2010 10:46:20.
Nebudu pitvat váš komentář. Snad jen maličkost k těm periodickým krizím v kapitalizmu: Život se pohybuje, stejně jako ekonomika ve vlnách. To je přirozené. Za nepřirozenou lze považovat vlnu krize, trvající 40 let v kuse. A nejen ekonomickou. Horší byla morální.

P.S.: captcha: be usurping
23. 06. 2010 | 10:57

schlimbach napsal(a):

Al Jouda

pracuje se na tom
23. 06. 2010 | 10:58

schlimbach napsal(a):

kozoroh

jak jsem psal, nechci pitvat pravo - levé ideologie, morální krize socialismu - shodli bychom se, ovšem morální krize období od 1989 není o nic menší a édě devastující. Ony ekonomické krize kapitalismu jsou v tom systému přímo zakomponovány, jsou dány jeho podstatou - čili není to nic překvapivého. Překvapivé je spíše to, že si to určití jedinci - odborníci - nejsou schopni uvědomit a spočítat a ordinují stále stejné stupidní chyby - viz vývoj chystaných opatření chystané trojkoalice.
23. 06. 2010 | 11:01

koleda napsal(a):

To Marcus Agrippa:
Víte, Váš problém je ve Vašm věku. I já jsem prožil krásné dětství v padesátých letech díky rodičům, kteří přede mnou nemluvili o politice. Problém ale je, že jsem prožil svá produktivní léta v normalizaci, kterou Vy nepamatujete. To není ani Vaše vina ani zásluha. To je běh života. Vy můžete ve svých 33 letech svobodně cestovat, vyjadřovat své názory, vzdělávat se. Já ve svých 33 letech jsem mohl tak akorát do NDR, kde mne na hranicích prohlíželi celníci jestli něco nepašuji, vyjádřit svůj názor znamenalo vyletět ze zaměstnání, což jsem si při dvou dětech těžko mohl dovolit. Takže opravdu, nevěřte komunistům. Jen kdyby se dostali k moci!
23. 06. 2010 | 11:05

Marcus Agrippa napsal(a):

koleda:
no tak nic. Jen dotaz - z čeho usuzujete, že věřím komunistům? A hlavně kterým? To myslíte ty co zavčasu zahodili stranické knížky a jsou nalezlí vesměs v ODS - no to pamatuju opravdu velmi dobře.
23. 06. 2010 | 11:07

kozoroh napsal(a):

Marcus Agrippa.
Váš věk vás neomlouvá. Jestliže socializmus posuzujete skrze prizma Lego-rifle, není co dodat.Mimochodem bylo možno ony komodity splašit i zde, nejen ve Francii.

Snad jen otázečku: Teta emigrovala v 68. do Francie. Budiž, takových bylo hodně. Kolik ale bylo takových, kteří i po emigraci mohli dojíždět do ČSSR, aniž se vystavovali riziku zatčení pro nezákonné opuštění republiky? To asi nemyslíte moc vážně, že ne?
23. 06. 2010 | 11:08

StandaT napsal(a):

Paní nubo,

optimismus přímo ne (ale pookřání, to zase jo). To by muselo nastat mnohem více změn v ODS, nehledě na otazníky ohledně VV (ta šaškárna s tramvají asi nějakou tu odpověď na ty otazníky ohledně VV nastiňuje :( ).

Mít změny by bylo hezké. Ale chtít je ze dne na den nejde. Starý struktury (obecně) neodcházejí ani dobrovolně ani rychle. A u partají, omezených vertikálním rozvrstvením s významou autonomií každé vrstvy a hlavně omezených hlasováním, to platí dvojnásob.

Já osobně vidím pro změny spíše cestu ze spoda - obce a magistráty, než zezhora. To co, rozhodne o míře slušnosti nebyl Květen. Bude to podzim.
23. 06. 2010 | 11:11

kooeda napsal(a):

TO Marcus Agrippa:
Víte, myslím, že používáte klišé, které je v republice zažité. A to, že nejvíc bývalých komunistů je v ODS. Jsem členem od roku 1993, tedy téměř od jejího vzniku a býv.komunistů je v mém okolí doslova pár. Zato soc.dem. je jimi doslova nabita, ale to se nenosí, že. Ostatně, nejlépe top vystihuje bonmot:"Dříve byli komunisti ve v jedné straně, dnes jsou ve všech.
23. 06. 2010 | 11:12

Marcus Agrippa napsal(a):

kozoroh:
myslím že nějaký čas sem nemohla jezdit, ale pak už s tím nebyl žádný problém. Její auto stálo hned vedle Mercedesu sousedových známých z USA. A na domě jsme nikdy neměli žádné vlajky ani nástěnky apod. Holt někde se to asi tak neprožívalo.
23. 06. 2010 | 11:12

Jaryn napsal(a):

Vážený pane Žáku,
co čekáte od lidí, kt. byli vychování v bolševické mentalitě? Ponesou si ji dál, ať už hlásají pravdu jakoukoli.
Analogie mezi "konstruktivní" opozicí a "konstruktivní" kritikou, která se vyžadovala před rokem 89, je, myslím, příkladná...
23. 06. 2010 | 11:15

kozoroh napsal(a):

Schlimbach.
Je-li něco periodické, pak to znamená, že je vám dán v kladné periodě čas na regeneraci. Socializmus, produkující pouze zápornou půlvlnu, ten čas nedává. Z pohledu elektrotechnika jde vlastně o stejnosměrný proud. Pro vedení velkých trvalých výkonů nevhodný.
23. 06. 2010 | 11:15

StandaT napsal(a):

almost glossed: Samozřejmě, že to co jsem napsal může být použito i obáceně. Je-li Němcová diskvalifikována, máte plné právo jí odmítnout a nikdo nemá právo to označit ani za aroganci z vaší strany a ani za válcování.
23. 06. 2010 | 11:16

route66 napsal(a):

koleda

Jsem o něco mladší ročník ale své jsem si také odžil.
Vzhledem k tomu, že otec podepsal Chartu a Pár slov jsem nesměl na střední školu, sestra na pajdu..a byly i jiné ústrky.
Vše jsem doháněl po večerech až v uvolněnější době ale i přes své vzdělání jsem se z politických důvodů nesměl uplatňovat.
Ale i tak...a nebo právě proto si umím vážit demokracie a vidím si dále než na nosu špičku. Vidím fašizující tendence v naší společnosti a jiné varující drobnosti, které z demokratičnosti ukusují.
Já nehájím komunisty..jen jsem proti ostrakizaci tzv. nepřátel, upírání práva a podobně.Tak se demokracie neprojevuje.
Způsob rétoriky některých zde diskutujících ale i způsoby politiky modroptactva jsou velice ale velice podobné těm, které komouši používali. Pokud nevidíte ten fakt, že se část české společnosti pouze přebarvila z rudé do modré a principy totalitních manýrů zůstávají, více či méně skryté, pak je mi to líto...
23. 06. 2010 | 11:19

xx napsal(a):

Mracus Agrippa: no po vašem příspěvku s tetou ve Francii mi lecos došlo. Vy o voze a já o koze.

Připomínáte mi bývalé havíře, kteří dnes křičí jak se tenkrát žilo skvěle, pohodově a dnes třou bídu s nouzí. Ale už jim nedochází že tehdy patřili k privilegované vrstvě a dnes se jen vrátli mezi normální smrtelníky. Že zatímco oni si užívali byty zdarma a 10 tisíscové platy, v Jachymove dřeli v dolech za nelidských podmínek političtí vězni a pruměrná mzda v ostatním průmyslu byla 2000.

To že vy jste v osmdesátých letech, kdy totalita již ztrácela sílu, protože se naplno projevovala ekonomická nefunkčnost socialismu, nepociťoval nedostatek díky subvencím tetičky z Francie, má být to vaše objektivní hodnocení sovětské versus nacistické totality ?

No alespoň jsem se docela zasmál. Díky za upřímnost.
23. 06. 2010 | 11:19

Nuba napsal(a):

Standa T

vlastností nás idealistů je, že i když pochybujeme, stále v koutku duše doufáme

Takže ano, doufám, že to tak je. Nejkřiklavějších ukázek arogance jsme se snad zbavili. ODS jsem za kongres udělila pochvalu a očekávám něco podobného i u soc. dem..Snad to neskončí se strécem Škromachem a tetó Orgoníkovó pod kaštany :)

Snad to n
23. 06. 2010 | 11:25

schlimbach napsal(a):

kozoroh

hovoříme o zcela různých krizích a jejich příčinách - já píšu o ekonomických krizích, které vám žádný čas na regeneraci nedávají, protože v těchto krizích dochází periodicky k negaci všeho, co bylo do krize dosaženo a prakticky vř´ždy po krizi začínáte znovu, ale bohužel, zase stejně se stejně jistým výsledkem.

Pokud píšete o půlvlně socialismu, potom nejste objektivní, protože socialismus nevyprodukoval pouze záporné věci.
23. 06. 2010 | 11:25

stále rebel napsal(a):

Pane Žáku, k té zkoušce ČEZem, původně jsem se na to díval podobně jako vy, ale pak jsem si začal klást otázky, jako je normální, aby většina poslanců hlasovala jinak než jejich stranické vedení? Proč, pokud má vedení strany jiný názor něž jejich poslanci, nevyužije svého vlivu a nepokusí se je přesvědčit o správnosti svého názoru? Dnes se na to dívám trochu jinak. Pokud poslanci s vlivem ve straně hlasovali pro ČEZ, mohu si myslet, že tak činili v dobré víře, ale tam, kde vedení hlasovalo jinak než řadoví poslanci, mám podezření, že řadoví poslanci udělali špinavou práci a vedení si bylo dobře vědomo toho, že je potřeba mýt si ruce. Ti, co měli vliv a nevyužili ho k tomu, aby přesvědčili druhé, že je správné hlasovat proti, jsou více podezřelí než ti, kteří hlasovali pro.
23. 06. 2010 | 11:31

xx napsal(a):

Marcus Agripa: mám na Vás jeden dotaz. Byl jste někdy na Šumavě ? Vřele doporučuji navštívit zejména tato místa, Bučinu u Kvildy a Poledník. Jsou zde zachovány artefakty minulého režimu, včetně fotografii.

Dále dokumenty v ČT, jako byl rozhovor o pohraniční stráži. Metody a jak to chodilo.

Emigraci přálo období 1963-68, pak se železná opona zase zatáhla a zase na ní umírali lidé i děti a to až do konce !!!

Zkuste si něco o té době zjistit. Z minulosti známe případy, kdy emigrace byla snadná jako lusknutí prstu ale vždy je něco za něco. STB měla mnoho agentů za hranicemi a ti samozřejmě zpět nejen že mohli ale dokonce museli podávat hlášení.

Znám osobně jednu rodinu, která se teprve po roce 89 dověděla, že jejich všeobecně oblíbený strýc byl agentem STB a dokonce jeho činností přišel jeden člen rodiny do lágru. To bylo překvapení ! Jistě si dovedete představit jako to dopadlo s oblibou zmíněného strýce.

Vás zřejmě rodiče drželi v informačním vakuu ještě větším než jaké vytvářela oficiální propaganda a žijete v něm dodnes. Bylo to tehdy sice praktické a od vašich rodičů zjevně odrazem jajich lásky, ale ke škodě vašeho morlaního kreditu.
23. 06. 2010 | 11:32

SuP napsal(a):

Přátelé!
Vrátil jsem se z města (bez šafránu a bez zázvoru), zato s předvoláním na odbor životního prostředí, že musím zlikvidovat nějaké staré větve..... Ale to jen na okraj.
Myslím, že v této debatě unikají dva zásadní momenty dsavadních parlamentních diskusí.
1. Největším výsměchem demokracii je sama EXISTENCE KSČM. Proto zcela sdílím pohled TOP, že jejich kandidaturu na post místopředsedy nebudou podporovat.
2. Podobná drzost je pláč ČSSD nad "zneuctěním úzu" o dělení postů ve sněmovně poté, když byli upozorněni na nevhodnost nominace pana Zaorálka na tento post. A ať tady levouni přestanou lhát, že jim to místo někdo upírá. Prdlajs! Jen tam nechtějí Zaorálka. A vědí proč.
Tak ať aspoň nelžou.
Stando T - promiň že se po Tobě zčásti opakuju, ale muselo to ven.
23. 06. 2010 | 11:34

kozoroh napsal(a):

Schlimbach.
1/Nejsem ekonom, používám selský rozum. Před časem jsem absolvoval jakési ekonomické minimum, ve kterém jsem byl mimo jiné poučen o teorii tzv. delfíního skoku. Slyšel jste? Vy sned dokážete, že delfín nikdy nespadne? Považujete to za přirozené?

2/Ano, socializmus neprodukoval jen záporné věci. Napadají mne paneláky.
23. 06. 2010 | 11:35

Janeb napsal(a):

Ládík, Gerd & comp.
Správně!

1. Zamést s komunisty, je to ničemná strana. Je třeba ignorovat i jakékoliv jejich poměrné zastoupení, protože je volili jen tupci. Totéž platí pro jejich béčko - ČSSD.

2. Na cestě se nepárat s 50tkou, pokud je debilně umístěná značka na silnici, kde nic nebrání jet třeba stovkou.

3. Ignorovat na úřadech a ve veřejné správě slaboduché úředníky bazírující na nesmyslných předpisech opírající se o jakékoliv dementní zákony.

...
No nebudu pokračovat. Nejsem spisovatel. Někdo by však měl tyto zásady správného chování v naší zemi konečně vydat knižně.
23. 06. 2010 | 11:36

kozoroh napsal(a):

xx.
To mne taky napadlo v souvislosti s tetou onoho římana.
23. 06. 2010 | 11:37

xx napsal(a):

Janeb: s tím nemohu souhlasit. Problém je v tom, že každý bude považovat za nesmyslně umístěnou padesátku právě tu která ho zrovna omezuje v jeho spěchu.

Existují demokratické mechanismy, jak se nesmyslně umístěným padesátkam ( obrazně řečeno ) bránit. Máme volby a možnost kandidatůry. Vezměme věci veřejné do svých rukou, nikdo to za nás lépe neudělá.
23. 06. 2010 | 11:43

hanah napsal(a):

Žák

Kde jste byl a co jste psal, když byl v parlamentu Sládek se svými republikány ? (Vzpomínáte ? - Havel ho musel nechat zavřít, aby byl zvolen prezidentem)
Kde jste byl v r. 2002, když socani měli premiéra i předsedu sněmovny ?

Demokratické principy až na půdu :-(
K dnešnímu názoru jste dospěl až nyní? Nebo prostě demokratické chování vyžadujete selektivně ?
Nějak mi to, pane Žáku, nehraje.
23. 06. 2010 | 11:44

hanah napsal(a):

route66

Co že to váš otec podepsal ? Pár slov ?
23. 06. 2010 | 11:54

SuP napsal(a):

xx -
janeb,
To přece měla bejt "sžíravá ironie"! Ale nechte si to pro sebe.
23. 06. 2010 | 11:56

honza napsal(a):

Vy jste měli v OF KSČ zakázat jako fašisty po II WW, vy jste to s Havlem jen proklamovali, činů jste se báli. Asi jste neviděl fungování demokrat. principů v minulé PS. S lidmi jako Zaorálek, Škromach, Paroubek, Rath to prostě nejde.
23. 06. 2010 | 12:01

Ládik napsal(a):

Dostat se ČSSD k moci, zavede dědičné funkce. Už vidím vnuky Zaorálka a Škromacha, jak v parlamentu hrají piškvorky.
23. 06. 2010 | 12:01

Marcus Agrippa napsal(a):

xx:
Vy žijete minulostí a v minulosti. Ale já Vám váš pohled neberu. Holt každý jsme tu minulost prožili jinak.
23. 06. 2010 | 12:02

Jarda napsal(a):

Zásadní omyl je že i z daní vvoličů komunistů jsou zákonodárci placeni. Ti přestárlí dementní voliči a hrstka netáhel a cikánů žádné daně neplatí....
23. 06. 2010 | 12:10

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Hlavně nepálit, ale podrtit.
23. 06. 2010 | 12:12

slavwin napsal(a):

Zaujal mne názor Miloše Formana, že v totalitním režimu na legitimaci nezáleželo, ale na důvěře k osobě. S tím nelze nesouhlasit, já osobně bych nevěřil těm iniciátorům kampaní proti komukoliv. Je třeba vytvořit systém, kde úplatky a jiná kriminální činnost bílých límečků byla maximálně neprůchodná. Odsuzujte podnikatele který dal úplatek aby svým lidem zajistil nepřerušovanou práci, není to blbost, to abychom se vrátili k plánovánému hospodářství, které vede jen k úpadku. Za touto zásadou stály jen VV, bojím se aby nebyly do něčeho nekalého vmanipulovány. Komentáře o Německu mluví třeba o tvrdších administrativních omezeních než u totalistů, rozdíl je v tom, že ve svobodném státě jsou tyto extrémy snadněji odbouratelné. Proto bych si dovolil radit pokud jste přesvědčeni o své pravdě buďte nekompromisní - to platí pro VV i socany, komouši jsou doufám na odpis.
23. 06. 2010 | 12:15

Nuba napsal(a):

Tak s tím panem Zaorálkem trošku brzděte, přátelé

Když budu chtít psa bít, hůl si vždycky najdu. Dobrá, jsem smířlivá, největší kazisvěti jsou pryč, ale co máte proti panu Zaorálkovi ? Je to jeden z mála talentovaných řečníků, dostal, pokud mě paměť neklame, jeden z největších počtů ne-li vůbec největší počet preferenčních hlasů ve svém obvodu. Není čistě náhodou ten váš odpor k němu pouze obava z toho, že je schopný a tím pádem pro vás nebezpečný ? A neargumentujte mi tu ,prosím, Zemanem. Ten pán toho již navykládal, byl kdysi autorita, ale i ty se mohou změnit v tajtrlíky. Na koho teď směřuje vaše ideologická předpojatost, když pohodlný terč Paroubek zmizel ? Není to náhodou spíš již rutina, váš nedobrý zvyk nacházet za každou cenu nepřítele, protože říká to, co se vám ani trochu nelíbí ? Ovšem právě to, že to musíte snášet, je ta demokracie, víme ?

Skutečně nepřipouštíte ani náznakem možnost, že za odporem k panu Zaorálkovi může být ta 26 melounů vysoká finanční dotace pana Bakaly pro vaši trojku ? Jak jistě víte, tak pan Zaorálek vyhrál soud proti panu Bakalovi ve věci bytů OKD, a to se jen tak nezapomíná.

Zvláště vy pravicoví byste měli dobře vědět, že za všchno se musí platit. Není každý Bill Gates, který vyzval ty nejmajetnější na světě a jde jim příkladem, aby polovinu svého majetku věnovali (podlé mnohých bez smyslu a účelu) na charitu

Přemýšlejte, prosím a neopakujte pořád ty fráze
23. 06. 2010 | 12:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkřik obsahující hrubou nadávku ("prase"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 06. 2010 | 12:17

Pepa Řepa napsal(a):

route 66

Vzhledem k tomu, že otec podepsal Chartu a Pár slov jsem.....

Dobrý. Jan Kanyza taky podepsal pár slov.
23. 06. 2010 | 12:23

StandaT napsal(a):

Paní Nubo,

my, voliči, jsme od Bakaly nedostali ani pěťák :) Názor na Zaorálka je zde na Aktuálně už dlouho víceméně neměnný, stejně jako tábory Sparta - Baník.

Je Zaorálek před Paroubkem, je Zaorálek za Paroubka. Pamatuje ještě, jaký byl politik i člověk, než ho Paroubek poslal k odborářům? Jekyll a Hyde. Zaorálek před Paroubkem je zapomenut, ten za Paroubka má stopku. Spáááártááááá!
23. 06. 2010 | 12:37

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Nasrat! Voni mi snad zaplatěj proud? Bude velkej problém už to, vybrat ty správný větve. Je jich tu něurekom. Schovám si je na zimu, pak je spálím v krbu a vejdělek je v kapse. Jen nevím, jak to zdaním, aby socani neřvali.
23. 06. 2010 | 12:40

SuP napsal(a):

Rumcajs -
A ještě něco. Když jsem potřboval pokácet totálně suchou břízu, povolili mi to, ale abych to mohl udělat v květnu, udělili mi mimořádnou výjimku z vegetačního klidu. Teď mě buserujou sami a vegetační klid je nazajímá. 20dnů a basta. Co bysme chtěli od špenátů?
23. 06. 2010 | 12:45

StandaT napsal(a):

SuP: to je jednoduchý. Sazba je 19% - takže cca jednu pětinu větví schovat a do 31. Března odnést na finančák. :)
23. 06. 2010 | 12:50

Rumcajs napsal(a):

SuP:

45% těch větví hoď na finančák a hezky poděkuj.
23. 06. 2010 | 12:52

SuP napsal(a):

Standa T -
Zase rychlejší. A zase podobně.

Paní nubo -
Těžko bych připouštěl, že dobrý řečník Vás dokáže "dobrou řečí" oblafnout natolik, že nevnímáte sdělení?
Mimochodem, Zaorálek nevyhrál nic stran bytů, ale stran nadávek kolem bytů. To ale předkupním nájemníkům mnoho nepomůže.....
23. 06. 2010 | 12:52

Rumcajs napsal(a):

Hele, standaT mě předběhl ale koukám, že je z levnýho kraje.
23. 06. 2010 | 12:53

SuP napsal(a):

Omlouvám se, paní Nubo .....
Já snad už tu klávesnici vyhodím!
23. 06. 2010 | 12:54

StandaT napsal(a):

Rumcajsi, 45%? Korporátní daň je (snad) 19%, ne?
23. 06. 2010 | 12:56

Rumcajs napsal(a):

StandaT:

To,jo. Ale vzhledem k tomu, že to užije pro osobní účely,je potřeba v danění pokračovat.Sociální,zdravotní,DPH....
23. 06. 2010 | 12:59

StandaT napsal(a):

Rumcajs: takže do osmi dnů doběhnout s jednou otepí na Sociálku a s druhou do Zdravotní pojišťovny? Ufff, to mu nezávidím.
23. 06. 2010 | 13:02

xx napsal(a):

Nuba: Lubomír Prostějako Zaorálek, že je talentovaný řečník ? to má být také sžíravá ironie ?

Zaorálek je po Plocovi a Škromachovi nejblbější sociální demokrat ve viditelné pozici. To i ten Vlček byl lepší.

Od socanů to byl kalkul, navrhli schválně nepřijatelného šaška, aby pak mohli rozvíjet tyhle žvásty o tom jak jim pravice upírá posty na které mají morální nárok.

V politickém boji účel světí prostředky. Pro politika není žádná špína dost špinavá.
23. 06. 2010 | 13:08

Rumcajs napsal(a):

Standa:

Možná by udělal líp,kdyby jim ukázal kde ty větve jsou a ať si to seberou všechno. Pak se jenom nahlásit jako sociální slabší a nafasovat deputát.
23. 06. 2010 | 13:11

Kolbaba napsal(a):

Soudruh Žák opět adoruje bolševiky. Je vidět, že tihle "odpůrci" bolševika nebyli nic jiného, než ti samí, jen jim strana uhnula doleva.

Zaplať pánbu za Klause, že vymetl z politiky tyhlencty demokraty z leknutí.
23. 06. 2010 | 13:13

Nuba napsal(a):

Stando T

já se spíš obávám, že by pravici nevadil pouze nějaký oranžový měkýš, kterého by si tam tak nějak nominovala sama

Víte, téměř všichni dinosauři již vyhynuli, jsem tomu ráda, protože to bylo pro mě neúnosné, zrovna tak jako pro vás. To ovšem neznamená, že jsou tam již pouze takoví, kteří se mi líbí. Když vidím pana Tluchoře, Vidíma, paní Parkanovou o panu Kalouskovi ani nemluvě tak taky skřípu zubama. Ale je to volba suverénních stran. Protože má trojkoalice 118 tak se bude určovat pořadí v jiné straně ? To snad určují její voliči, ne ? Ve mně asi odpovídající odpor tomu vašemu vzbuzuje pan Kalousek. Ale pokud by byl navržen na podobnou funkci, nedovedu si představit, že by nebyl zvolen. To je skutečně kádrování.

SuPe - jaké sdělení máte na mysli ? Že je pro vás Zaorálek nepřijatelný a že máte 118 takže je vymalováno ? Tak to jo, to jsem samozřejmě pochopila. Máte rád modré kulturisty, to je nad slunce jasné. Ale Vy jste zase nepochopil, že se Vám to vrátí jako bumerang, na to vemte jed.
23. 06. 2010 | 13:15

xx napsal(a):

Sup: potíž je v tom, že většina úředníků zažívá období vegetačního klidu již léta a podle toho vypadají jejich rozhodnutí. Nedej bože když je ale neco z vegetačního klidu vytrhne, třeba zavistivej soused anonymním udáním. To je pak vegetační neklid šířen všemi směry.
23. 06. 2010 | 13:18

b52 napsal(a):

Az se do nemeckeho parlamentu dostane resuscitovana NSDAP, doufam, ze se ji pan autor taky patricne zastane.
23. 06. 2010 | 13:19

Josef od UH napsal(a):

Tady už o demokracii nejde. Všechno to jsou výborně placená koryta, kde se toho nemusí moc umět, tak se to dá kamarádům.
Před volbama je to maňáskové divadlo jak v roce 89.
Bylo by zajímavé zjistit, kolik je v senátu a sněmovně bývalých soudruhů. To jsou také komunisté.
23. 06. 2010 | 13:28

SuP napsal(a):

Nuba -
Naopak. Pro mě není Zaorálek nepřijatelný, mně je ukradený. Ale mám za to, že hoši s trjkoalice řekli jasně, že když budou nominovat Zaorálka, tak to neprojde. Mně osobně sice je to úplně jedno, ale kdybych tam seděl, tak by taky neprošel. A socan vypískl, že buďto Zaorálek, nebo je to konec demokracie. To Vám přijde vyvážené? Mně ne.
A to PROČ je ten hoch nepřijatelný, to je to sdělení, které Vám asi nesdělil. Mě to neudivuje. Shlédl jsem nedávno na TV zajímavý pořad, kde rozebírali, jak je možné, že tolik inteligentních a krásných žen i z nejlepší společnosti si mohlo zamilovat různé diktátory a jiné gaunery, přesto, že věděly, co za těmi jejich milci je. Poučné. Možná je to na Vás trochu příkré, ale Váš vzkaz taky nebyl z nejlaskavějších.
23. 06. 2010 | 13:32

xx napsal(a):

Tak se podivejte na historii predsedu parlamentu vy levicoví pokrytci:

1992-1996 - Milan Uhde(ODS) vláda ODS
1996-1998 - Miloš Zeman(ČSSD) vláda ODS
1998-2002 - Klaus (ODS) vláda ČSSD oposmlouva!
2002-2006 - Zaorálek (ČSSD) vláda ČSSD
2006-2010 - Vlček (ČSSD) vláda ODS

Co vy na to, leví moralisti ? Za vlády ČSSD byl předseda parlamentu jedinkrát opoziční politik a to ještě díky tomu že existovala opoziční smlouva a ČSSD vládla menšinově.

To jste tak hloupí, nebo tak porkytečtí nebo tak drzí ?? Co to s vámi sakra je ?
23. 06. 2010 | 13:39

slavwin napsal(a):

SuP Není to o lásce ale o demokracii prý modří nadávající ptáci mají k ní nejblíže, inu umí si to vykejhat.
23. 06. 2010 | 13:41

Nuba napsal(a):

SuPe

a je to furt dokola, trojkoalice má 118, takže válcuje. My vám ho prostě neschválíme, řekl velkodušně pan Kalousek. No a tam můžeme jít donekonečna. Až bude potřeba hlasů soc. dem. při schvalování ústavních zákonů nebo práci na důchodové či zdravotní reformě tak má říct soc. dem - my vám to neschválíme, protože jste nám neschválili Zaorálka. A tlampač začne řvát něco o nestátotvorné opozici. Vždyť to známe. Dubové makovice nebo bukvice či co. VCždyť je to trapné a hlupé.

No a o těch diktátorských milcích jsem to nějak nepochopila, už jsem z té politiky dneska asi hin, já mám doma normálního chlapa. Když začne mít blbé řeči, tak mu jednu natáhnu :)
23. 06. 2010 | 13:42

Rumcajs napsal(a):

xx:

Já bych si vsadil na všechny ty možnosti najednou .
23. 06. 2010 | 13:47

xx napsal(a):

Nuba: co je statotvorneho na schvaleni Zaoralka predsedou snemovny ? Mícháte hrusky s jablky.

Ale vsadim boty za 6000, že kdyz dojde na nustnost hlasu CSSD u klicovych reforem, CSSD ani s predsedou snemovny neodhlasuje. Ona totiz nemuze. Zahodila by tim 300 milionu ktere nacpala do predvolebni kampane zalozene na negaci ODS !!!
23. 06. 2010 | 13:48

SuP napsal(a):

Paní Nubo,
Tak s tím posledním odstavcem jste mě uklidnila a znovu získala můj respekt. A s tím před tím se už netrapte. To je zkrátka ta konfrontace různých pohledů na věc. Co by byl život bez ní?
Zdravím.
23. 06. 2010 | 13:48

SuP napsal(a):

XX -
Dtto Rumcajs.
23. 06. 2010 | 13:51

hanah napsal(a):

Nuba

píšete :
"Ale Vy jste zase nepochopil, že se Vám to vrátí jako bumerang, na to vemte jed."

To skoro vypadá, jako byste nám to přála. A spolu s námi i sobě :-)
23. 06. 2010 | 13:52

kozoroh napsal(a):

xx.
23.06.2010 13:39:42
..."To jste tak hloupí, nebo tak porkytečtí nebo tak drzí ?? Co to s vámi sakra je ?"

Nic. To je levý standard.
23. 06. 2010 | 13:53

jk-jiny napsal(a):

Počítejte se mnou: v našem státě je při velkých zakázkách zavedeno všimné cca 30%. Dostavba elektráren ČEZu je 500 mld, ekozakázka 100mld, dálnic se prostaví za 4 roky za cca 300mld. Takže všimné jen z těchto tří položek dělá cca 270mld. Kč.
A o nějaký program nejde, ani jít nemusí. Jde jen toho být u lizu sami a hloupý lid balamutit Řeckem a školným, které další vlády stejně zruší...
23. 06. 2010 | 13:55

hanah napsal(a):

xx

Jsou všechno co jste napsal.
Jinak se to vysvětlit nedá.
23. 06. 2010 | 13:58

kozoroh napsal(a):

Nuba.
Text v 23.06.2010 13:42:02

Je-li státotvorné chování opozice odvislé od jmenování podivné existence Zaorálka,není s opozicí vše OK. Nebo žeby jakoby to bez něj nešlo?

xx vám už to tady servíroval. Nečtete, nevěříte?
23. 06. 2010 | 13:58

StandaT napsal(a):

Paní nubo, měkkýši by se hodili :)))

Ne, vážně. Mě nevadí ostrost, pokud má opodstatnění a pokud jí mohu politikovi věřit (nehraje jen divadelní edudu pro ty, co po politicích chtějí, aby "jim" to natřeli). Vím, že SocDem má řadu rafanů s Haškem v čele a myslím, že právě teď je doba, kdy se prosadí.

Osobně bych slovo kádrování v tomto kontextu nepoužil. To bych si nechal na situaci, kdyby se někdo z jedné strany (a přiznivců) montoval do akceptovatelnosti oponentů v rámci vnitřní struktury jiné partaje. Např. kdyby komentoval přijatelnost šéfa poslaneckého klubu - to je partajní, nikoliv parlametní funkce.

Pro mě osobně bude testem to, zda opozice bude mít takové zastoupení ve výborech a komisích, aby mohla plnit kontrolní funkci. To, jestli koalice umožní účinnou(!!!) kontrolu ve všech(!!!) rezortech. Na to si počkám, protože to je ten hlavní signál, jestli to s politickou kulturou myslí koalice vážně.

Obsazení postů ve vedení PS považuji spíše za symbol. Z hlediska demokracie má místopředseda jen jedno hlasovací tlačítko stejně jako řadový poslanec. Bohužel ale, kde chybí obsah, tam se význam symbolů zvyšuje. A kde chybí dlouhodobě, tam symboly hypetrofují na trofeje.
23. 06. 2010 | 14:16

xx napsal(a):

jk-jiny: no jo, to je samozřejmě důvod politického boje. Ovšem proč mám pocit že to podávate tak, jakoby to byla věc pravice. V tomto ohledu si myslím nemaji naši političtí reprezentanti vůbec co vyčítat a opozice bude požadovat zružení těch zakázek s jediným cílem, počkat až budou oni u lizu.

Tak to je a je třeba abychom my voliči začali pracovat na systematickém očištění politiky od těhle věcí. To se ale nepodaří jedněma volbama. Tyto volby však ukázali cestu a ukázali že to jde a že když příště voliči nepovolí ale naopak přitvrdí v preferenčních hlasech, že se politici nakonec zaleknou a postupně se kultivují a ty čuňárny budou dělat méně.

Ale je to běh na dlouhou strať. Na západě jim lepší politická kultura taky nespadla z nebe.
Hlavně abychom udrželi nastoupený trend a nepovolili, to by byl sighnál přesně opačný.
23. 06. 2010 | 14:18

Nuba napsal(a):

Tak nějak povšechně a vůbec

prostě tlačit na pilu se nevyplácí, čeho je moc toho je příliš a ode zdi ke zdi je cesta notorického alkoholika

A co je hlavní, já chci mít i vás, modráčci za přátele, asi tomu nebudete věřit, jsme jedné krve TY i JÁ

PS - musím jít mýt okna, budou u nás hody, tata za chvilku přijde a zeptá se - robo, cos dneska vlastně dělala ?
23. 06. 2010 | 14:18

SuP napsal(a):

jk-jiny -
Kecáte hned v první větě. Kdo myslíte, že bude číst druhou?
23. 06. 2010 | 14:23

Jana-68 let napsal(a):

není k tomu třeba některé výrazové prostředky ve výše uvedených komentářích, které také hovoří něco o kultuře a nejen politické, tohoto národa. Každý národ prý má takovou vládu, jakou si zaslouží, tak se snažme změnit nejen politiky.
Ještě jednou Vám děkuji za slušné zhodnocení povolební situace a přeji nám všem změnu k lepšímu.
23. 06. 2010 | 14:28

jk-jiny napsal(a):

SuP:
No a kolik je váš odhad? :-)
23. 06. 2010 | 14:29

ROKO-kandidát na spolupráci s STB napsal(a):

23. 06. 2010 | 14:34

Kato napsal(a):

ZÁ K O N ze dne 9. července 1993 o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu (2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo jiným podobně účinným způsobem, b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo; c) spáchá-li takový čin za branné pohotovosti státu. § 261 Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 260, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
§ 261a Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit
nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo
komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až
tři léta.
23. 06. 2010 | 14:36

Ras napsal(a):

23. 06. 2010 | 14:37

yt napsal(a):

Přizvukovačům p. Žáka připomínám, kdo by byl ve vední PS. Za komouše agent Falmer a za ČSSD východní Zaorálek. Pokud vám to nevadí ....
23. 06. 2010 | 14:46

Koleda napsal(a):

Dovoluji si přičinit malou poznámku k panu Zaorálkovi. Předseda parlamentu je přeci jenom viditelný reprezentant státu. Sluší se, aby hájil oficiální směřování, dojednané mezinárodní závazky a byl loajální ke státu. A teď si vezměte vystupování p.Zaorálka za poslední rok. Potlačování transatlantické vazby, odmítání spojeneckých závazků, očividné rusofilství a co hlavně, nedodržování jakýchkoliv dohod. Pak se nelze divit, že jej koalice nechce. Ono ani s jeho intelektem to není zcela košer. Mně by (ač jsem člen ODS) vůbec nevadil předseda z řad ČSSD, kdyby ovšem politici s této strany byli státotvornou opozicí a ne populistickými okopávači kotníků. Ostatbně signifikantní je jeich ústup v placení poplatků ve zdravotnických zařízení. Tam jejich zrušení neslibovala vláda, ale konkrétní krajští politici, kteří se teď vymlouvají na všechno možné. Nepodvedli tak ty naivní voliče, kteří je volili?
23. 06. 2010 | 14:55

SuP napsal(a):

do 10%
23. 06. 2010 | 15:02

xx napsal(a):

Koleda: Zrušení proplácení poplatků je typické vydírání podplacených skupin voličstva. Nejprve je ze statní kasy uplácejí a když je přesto nezvolili, musejí jim dát znát kdo je podplácel !

To je typické korupční prostředí a vydíratelnost korumpovaných.

A tihle lidé apelují na morálku politiků ?

Samé dno lidské žumpy.
23. 06. 2010 | 15:02

Koleda napsal(a):

XX:
Souhlas, a tito lidé místo aby "lezli kanály" se domáhají funkcí. Ach jo.
23. 06. 2010 | 15:08

LOJZA napsal(a):

Klasnová je blondýna a Gazdík na první pohled blbeček. Takže, co chceme? Nečas je farizej, John karierista, Kalousek dynosaur, Schwarzenberg neví, co se děje, protože neustále spí. Takže, co chceme? I ty příspěvky tady svědčí o absenci demokracie v této zemi. Diskutující bolševici z prava vystřídali bolševiky z leva. Ti z prava si to vůbec neuvědomují, že jsou úplně stejní jako ti z leva. A to je to nejhorší. Vymřít budou muset přirozenou cestou oba typy bolševiků. Bohužel se toho nedožiju.
23. 06. 2010 | 15:16

Rumcajs napsal(a):

Nuba:

Já myslel, že když tata má blbý řeči, jako že se třeba trapně zeptá "Robo co jsi dneska dělala", tak že mu ji rovnou natáhnete.

Tudíš si myslím,že jestli není mdlého rozumu, tak se ptát radši nebude.
23. 06. 2010 | 15:18

Rumcajs napsal(a):

LOJZA:

Ještě že tě máme Lojzo, jinak by Pán Bůh ani nevěděl, koho do tej Archy strčit.
23. 06. 2010 | 15:19

Janeb napsal(a):

Největší blbost ČSSD je, že přijme nabídku místopředsedy sněmovny.

Od této chvíle až do roku 2015 bude dotčená persona zodpovědná za veškeré prů... (švihy) v této zemi. Nepomůže ani modlitba ani absence bradavice.

Ale patří jim to. Nemají se nikam cpát!
23. 06. 2010 | 15:25

StandaT napsal(a):

Rumcajsi, to je TEN Lojza, s kterým tě posílá vlk chlastat?
23. 06. 2010 | 15:26

Nuba napsal(a):

Rumcajsi,

máte pravdu, co udělám, to si ještě rozmyslím a ať mě chlapec moc netento, nebo -šak víme...

Koledo

z Vašeho psaní jsem vyrozuměla to, že opozice by pro Vás byla přijatelná pouze v případě, že by hlásala pravicové (čti - jedině správné) názory.

Od čeho odvozujete názorovou pluralitu - to je zřejmě úchylka, která by se měla léčit, něco jako homosexualita nebo podobné anomálie ?
23. 06. 2010 | 15:36

orinoko napsal(a):

To je výživa. Je zvláštní , že se nikdo neodvážil ani dotknout toho , co napsal Almost ... To je velmi dobré, chválím. Člověk nemusí nutně být komunista , aby byl bolševik. A bolševismus je způsob myšlení a metoda vládnutí. Z modrých bagančat jako když to vylovíte i s rudými legitimacemi .
A Nuba vypadá , že po víkendové oslavné opici chytla kocovinu.
Mohlo to být horší.
23. 06. 2010 | 15:38

Koleda napsal(a):

Lojzíku, Lojzíku,
Sobotka je genius, Škromach jakbysmet, zkrátka co představitel ČSSD to duchovní elita! Svatá pravda.....
23. 06. 2010 | 15:39

Koleda napsal(a):

To Nuba:
Ale vůbec ne, jen by měla navenek dodržovat závazky a hlavně slovo. Naše levice je bohužel pouze populistická a to za každou cenu. Toť vše.
23. 06. 2010 | 15:42

Rumcajs napsal(a):

StandaT:

Vlk je všeho schopen, ale s tímhle LOJZOU NE!!!
23. 06. 2010 | 15:55

xx napsal(a):

koleda a ostatní myslící:

nedávno jsem zaznamenal úžasnej vtip, kterej ale nakonec vůbec není vtipnej, protože přesně vystihuje smutnou podstatu duše průměrného voliče jak o něm hovořil už Churchill.

"Jéjej, Mařenko, dlouho jsem tě neviděla, jak se máš, co rodina?"
"Ále, celkem to jde, dcerka se vdala moc dobře. Ten její hodně vydělává,takže holka je doma, ráno nemusí vstávat, pak sedí u holiče, pak se sejde s kamarádkami na kafe a dortík, večer s mužem na večeři do restaurantu. No zkrátka super!"
"No a co syn?"
"No ten už neměl takový štěstí. Furt v práci. Vzal si mrchu, která se jen válí, vysedává u holiče, kafrá s kamarádkama po kavárnách, a ani večeři mu neudělá, takže jí jen po hospodách..."

je co dodat ? Myslím že není.
23. 06. 2010 | 16:00

StandaT napsal(a):

Rumcajs:

Tak to jo! Už jsem si říkal, zda to pověstné Hanušovické nerozeržírá jenom trubky, močové kameny, pisoáry a kanály, ale zda to nebude i nějaké zákeřné biologické agens!
23. 06. 2010 | 16:02

Rumcajs napsal(a):

StandaT:

Stando, pivo se taky musí umět natočit. A Hanušovice nemůže točit každej hehula,co si ani nevyčistí trubky. Nevím čím tě nalejvaj u Vás doma, ale dej si jednou hanušovickou dvanácku v pořádnej hospodě a uvidíš,že to celkem ujde.
23. 06. 2010 | 16:31

František Klouček napsal(a):

Fuj k článku i k diskutujícím.
23. 06. 2010 | 16:33

sasa napsal(a):

Rumcajs: logicky si odporujete. Kdyby cesti komunisti byli takovi, jak pisete, v zivote by v 89 nepredali moc, ale zatocili s demonstranty po cinskem zpusobu. Protoze to neudelali, tak jejich porovnavani s temi z 40.-50.let je blbost.
23. 06. 2010 | 16:37

sasa napsal(a):

Dnes jsem si precetl, ze Cina investuje v Recku desitky miliard euro.
Dotaz zni: ci teorie je spravna? Marxe nebo Lenina? Zvitezi komunismus ve svete prostrednictvim Ciny nebo dojde driv v USA k socialisticke revoluci? :-)
23. 06. 2010 | 16:41

Rumcajs napsal(a):

sasa:

Ale jděte. Kdyby ucítili jen trochu naděje, že se u koryta udrží silou, tak byla sametová revoluce utopena v krvi.

Zeptejte se někoho, kdo měl blízko k LM či vojákům.Já byl tou dobou na vojně a můžu vám říci, že takřka všechny gumy byly ochotni střílet do bezbranných studentů.
Čekali jenom na rozkaz. Jenže komunistické vedení bez podpory sSSR mělo bobky, že by to nakonec mohli odstonat a tak ten rozkaz nikdo nevydal.
23. 06. 2010 | 16:48

Rumcajs napsal(a):

sasa:

No ještě když to vidím, tak musím reagovat.
Proboha, podle Vás je v Číně komunismus ?

Panenko skákavá, kdy jste byla naposled venku ?
23. 06. 2010 | 16:50

GLUM-II napsal(a):

Pane autore popleto.To že je něco psáno v Německu, neznamená že se tím musíme řídit u nás.Ostatně se psaným v Německu neřídíme ani v jiných věcech tak proč bychom měli jen v některých, s přihlédnutím i k tomu, že nejsme v Německu.A jestliže se funkce v parlamentu volí, tak nechápu co je za bolšinstvo, když většina zvolí toho koho zvolí a není tam "nominován" zrovna ten kterého by zase jiní strašně moc chtěli.Od toho tam ta volba je, aby byl zvolen ten koho chce většina.A nevím co se vám zdá nedemokratického na tom, když většina poslanců zvolená ve volbách občany, zvolí toho koho chce.Prostě plácáte nesmysly, zřejmě proto, že i vy byste rád někoho koho většina v parlamentu nechce.
23. 06. 2010 | 17:01

orinoko napsal(a):

To je ale čardáš pitomosti. Na vodou a pod krkem drží světového kapitalistu č.1 Komunistická strana Číny. - Takový ideový a ideologický průser je možno vytesat do vesmíru. Komunistická strana kupuje americký sajrajt zvíci cenných papírů . Bez toho už by ten US hliňák už jen čichal ke kytičkám. A když tam černoušek jede dojednávat další výhodné nákupy , tak se ani neuprdne o nějakých disidentech.
A o to běží. Polomrtvý spekulant je na kapačkách Komunistické strany Číny.
23. 06. 2010 | 17:07

orinoko napsal(a):

Glume, vidíš to třídně správně. Jen aby ti to vydrželo , až nějaké další volby dopadnou obráceně.
Předpokládám , že sklapneš a počkáš na další volby. Nebo už si teď má Bakalice zabetonovat vedoucí úlohu ve společnosti do Ústavy?
23. 06. 2010 | 17:12

bape napsal(a):

Pane Žáku!

Děkuji za článek. Lze jen říci : ano a amen! Navzdory těm takydemokratům pravounům, kteří nechápou zhola nic. Pokud vím, i Pinochet byl pravičák. To byla demokracie, jak vyšitá, že Rumcajs_?
23. 06. 2010 | 17:17

GLUM-II napsal(a):

Orionko, jistě že sklapnu, nic jiného také nezbývá.Já na rozdíl od autora a od vás na to nenahlížím z pozice, kdo momentálně v parlamentu má většinu a kdo menšinu. Píšu o principu a ten platí pro všechny stejně ať tam má většinu ODS a spol nebo ČSSD a KSČM.
23. 06. 2010 | 17:18

StandaT napsal(a):

Rumcajs: Když já už mám hanušovice zafixované jako odstrašující případ. Fakt je dobrý, když to místo ze sladu vařej z uležený Zlatý Nivy?
23. 06. 2010 | 17:19

sasa napsal(a):

rumcajs: vidim, ze jste na PSM (politicke skoleni muzstva) nedaval pozor. Lenin: komunismus je sovetska moc plus elektrifikace. Takze v Cine je komunismus.
:-)
A propo k tomu 89, za to, ze nebyli pouziti vojaci musite podekovat soudruzce Svorcove (nyni KSCM) a Mohoritovi (nyni nekde v Belorusku :-) ). Vaclavik (ministr obrany) a Zbytek (velitel tankove divize KG) byli pripraveni
23. 06. 2010 | 17:30

kozoroh napsal(a):

sasa.
Proč nepoužíváte v nicku diakritiku? Maskujete se? Jestli jo, tak dost špatně. Když tak čtu, že v Číně je komunizmus a US čekaji soc.revoluci, tak mi tam ta diakritika chybí. Mate mne to a tomu jsem nerad.

orinoko.
Jen do něj, třídního nepřítele! Boj neskončil! Bitva je prohrána, ale válka ještě ne!
23. 06. 2010 | 17:40

sasa napsal(a):

kozoroh: diakritiku nemam, jedu postaru, nehledejte spiknuti, radsi si typnete, kdo vyhraje, VIL nebo KM :-)
23. 06. 2010 | 18:00

kozoroh napsal(a):

Nevím, co je VIL a KM. Neznám. Ale tipuji Spartu, nebo Baník.
23. 06. 2010 | 18:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Marcus Agrippa:
Dovolím si doplnit: M. Horáková byla rehabilitována v 1968.
Podle rumcajse a dalších křiklounů ji rehabilitovali zločinci.
O sancta simplicitas!
23. 06. 2010 | 18:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Ládik:
"nebýt Rusů, tak jsi dnes jezdil v mercedesu." V Patagonii?
23. 06. 2010 | 18:35

Gerd napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Marxismus - leninismus.

Bohdane,
zakázána měla být především v 90. letech. Žádné hony na čarodějnice, jen členům KSČ (i bývalým) neumožnit řídit ČR (nebo předtím ČSFR). Dodnes nám díky tomu vládnou komunisté, jen z jiných stran.

Janebe,
bývalí komunisté jsou i v jiných stranách, zrovna v ODS jich je také dost. Škodili zemi 41 let od února 1948, a škodí dodnes 20 let po revoluci. Přitom postačilo jen všem členům KSČ zakázat zastávat veřejné funkce. To by se týkalo i velmi mnoha disidentů, ale zase bychom ušetřili pár let a párset miliard Kč.

Hezký podvečer!
23. 06. 2010 | 18:51

kozoroh napsal(a):

Zbyněk Matyáš.
1/Rumcajs se možná vyjadřuje zkratkovitě, ale v zásadě má pravdu.Jsem pamětník.

2/O Ládikovi bych napsal totéž.A rovněž nemohu zpochybnit tu jeho zkratku. Jestliže existoval plán na vystěhování do oné Patagonie, pak byl podmíněn mnoha okolnostmi, které by s největší pravděpodobností nenastaly. Odhlédnu-li od reálií doby, je nasnadě, že časem by Hitler tak jako tak stál proti všem. Trvalo by to déle, ale nemohl uspět. A s tím i spousta jeho pomatených plánů.
23. 06. 2010 | 18:54

dalimír napsal(a):

Ládik Já osobně bych nechtěl již ted auto ani zadarmo ,Moh by to bejt méda i z fontánou ! V dnešní bláznivé době je auto pojízdná rakev ! Já mám v oblibě kolo nebo ještě lepší pešo ! Chce to pohyb milej Ládiku , u kláves počítače si zdraví neposílíme ! Čau Dalimír.
23. 06. 2010 | 18:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Žáku,
nikdo z trojkoalice nezabraňoval ČSSD obsadit post předsedy Sněmovny, byly jenom námitky proti konkrétní osobě p. Zaorálka (btw. nedivím se). B. Sobotka tyto výhrady označil za kádrování a zaujal ´just´ pozici. P. Nečas to řekl explicitně ve smyslu, že v ČSSD si šetří dva kandidáty na předsednictví (M. Hašek a B. Sobotka) a s cílem eliminace Zaorálka jej kandidují na předsedu Sněmovny. A nakonec Nečas dodal, že ČSSD nikdo předsednictví Sněmovny neupírá, jenom Zaorálka jim nezvolí.
Takže co má demokraticky dostat přednost? Kádrové řevnice v ČSSD anebo výsledek hlasování podle výsledku voleb?
23. 06. 2010 | 18:58

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Gerd:
Najdete něco o marxismu-leninizmu v programových textech KSČM?
V 90. létech nebylo možno KSČ zakázat, protože bez pomoci jejích členů by plyšák neproběhnul tak plyšově.
"postačilo jen všem členům KSČ zakázat zastávat veřejné funkce."
Jasně, zainteresovat je neoficiálně jako V. Havel M. Čalfu. :)
To všechno tady jsou zoufalé výkřiky zoufalých omezených pravicových fanatiků.

kozoroh:
Jsem také pamětník.
23. 06. 2010 | 19:04

vilček napsal(a):

Ten postřeh " o komunistech" jste měl o členech KSČ nebo KSČM?
Pokud ten první, tak jejich počet a barvu dnes ve všech!!! partajích by jejich původní rudá lehce přebila.
Ti druzí nestojí za řeč. Někdy
mají i myšlenky mající hlavu a patu, ale jsou těmi prvními velmi hlasitě překřičeni.
PS.: Nikdy jsem je nevolil a doufám,že mě ti první nedonutí názor na druhé změnit!
23. 06. 2010 | 19:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kozoroh:
Ten plán pocházel od J.A. Bati.
Kdyby byly.....
23. 06. 2010 | 19:06

Jan napsal(a):

Děkuji autorovi za výstižný popis současné situace.
Těm, kdo plivou na minulost a nepřipuští jiný názor doporučuji,aby se zeptali, jak trpěli jejich rodičem a prarodiče před rokem 1989.
Ten. kdo ovládá ekonomiku ovládá také politiku.Není na tom něco pravdy?
23. 06. 2010 | 19:11

Marcus Agrippa napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
díky za upřesnění - přiznám se že jsem netušil, že se to s Horákovou podařilo dotáhnou tak daleko. Ještě by mě zajímal Váš názor - politická atmosféra v Československu se začala měnit hned po Stalinově smrti ( kdy i Chruščov označil Stalina za zrůdu )?
23. 06. 2010 | 19:17

kozoroh napsal(a):

Zbyněk Matyáš.
Jest mi známo, dokonce souhlasím i s těmi rybami.
Nesdílím ale váš pohled na zainteresování komunistů. Když to šlo v poválečném Německu (jsem si vědom vašich ev.námitek), mohlo to jít i u nás. Možná vadila ta mohutnost infiltrace komunistů do společnosti. Skoro každá rodina v tom "jela". Jistě, to bylo v Německu taky, ale tam to vyřešil Norimberg a navazující právní prostředí (ve zkratce), poválečný rozvrat všech struktur.
23. 06. 2010 | 19:21

xx napsal(a):

Zbynek Matyaš: nosné myšlenky. Ovšem patřičně odslovíčkařené, aby se vyhovělo zákonům ve smyslu aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Zákaz komunistům vykonávat veřejné funkce nemohl být v devadesátých letech realizován, a každý kdo říká že se to mělo udělat tehdy a teď už to nemá cenu, je buďto dodnes komunista nebo nemá dobrou paměť.

V devadesátých letech se bývalý komunisté podíleli na moci významně, byli to tzv. reformní komunisté, Dienstbier, Dubček, Čalfa a řada dalších, nebudu je vyjmenovávat všechny.

No a Chartisty tehdy zakázat ? To by neprošlo hlavně u lidí, u generace která zažila euforii šedesátých let a kteří měli pocit, že půjde navázat na tu dobu socialismem s lidskou tváří.

Taková byla situace, taková byla nálada ve společnosti.

Dnes myslím řada lidí už vystřízlivěla ale mezitím se bývalí komunisté, ne ti chartisti, pevně zavrtali v pozicích a už nepřipustí aby se něco takového stalo.

Kdyby byl zákaz, musela by od válu skoro polovina poslanců !
23. 06. 2010 | 19:31

kozoroh napsal(a):

Marcus Agrippa.
Ptal jste se pana Matyáše a on vám jistě odpoví. Já jen za sebe, protože jsem to žil: V tomtéž roce zemřel i Gottwald. Mašinerie fungovala dál postaru. Měna, dotažení kolektivizace až na ty nejmenší vč. zabavení majetků. Náznaky uvolňování byly patrné až v šedesátých letech. To už tu po Zápotockém byl Novotný.
23. 06. 2010 | 19:32

kozoroh napsal(a):

xx.
Vidím to obdobně. Snad s jedinou výhradou: Těch vystřízlivělých je pořád málo. Mnoho lidí to vůbec nezajímá.
Trošku chápu někoho, jako je třeba Marcus Agrippa. Vše má jen zprostředkovaně. Ty starší už ne. Buď v tom sami jeli, nebo jim zaslepila oči vzpomínka na mládí.
23. 06. 2010 | 19:40

xx napsal(a):

kozoroh: no právě že v německu o tom nerozhodovali nacisti ani bývalí nacisti. Vůbec ten proces tam probíhal jinak, jaksi vnucený vítězi, navázaná pomoc a tak. Tam byly jiné okolnosti a jiné tlaky. Kdoví jak by to dopadlo, kdyby ten proces probíhal tak jako rozpad sovětského bloku.

KSČ měla tuším kolem milónu členů, jen nevím jestli to bylo za celé Československo, nebo jen za ČR. Problém byl v tom, že na většinu rozhodujících míst museli lidé být v KSČ a tak byli bývalí komunisté na strategických místech. Kde by jste vzali naráz tolik lidí schopných vykonávat řídící funkce ve veřejné správě, kdyby jste zakázali komunistům tyhle funkce vykonávat.

Takže i z praktických důvodu to nebylo snadné alespoň tedy v ranných devadesátých letech udělat.

Já myslím že zákaz měl přijít od lidí. Kdyby lidé nevolili ve volbách bývalé komunisty, o většině z nich se to vědělo nebo ví, tak by byli eliminovaní z veřejného života už dávno.

Ale lidem je to zřejmě šumáfuk.
23. 06. 2010 | 19:42

Lukáš napsal(a):

V hlavách Čechů pořád je zastydlý bolševismus a momentálně se transformoval do slova "pravicovost". To je holt asi specifikum postkomunistických zemí a musíme vypít pohár hořkosti až do dna. Až odejde do důchodu generace vyrostlá za totality, bude snad klid.
23. 06. 2010 | 19:48

JE napsal(a):

A můžu se, pane Žáku, zeptat, co Vy si představujete pod pojmem demokracie? Pokud vím, každá strana může navrhnout kohokoliv, volby bude tajná, bude na vůli a svědomí každého poslance, jak bude volit. Nikoliv nějaké zákulisní dohody a kšefty. Konečně skutečná demokracie.
23. 06. 2010 | 19:50

xx napsal(a):

kozoroh: jj to je lidská vlastnost. Na vojně člověk vytrpěl šikanu a brutální zacházení, ale po 20 letech vzpomíná jen na to jak chodil jako mazák na plesy za holkama a po šikaně ani nevzdechne. Stejné to je se vzpomínkama na minulý režim. Byli jsme mladí, užívali si v rámci možností klece, chodili jsem za holkama na zábavy a na pivo, hlad jsme neměli a tech pár intelektuálů co pořád remcali, kdo by se tím zabýval. Kór dnes když má jeden starost sehnat kus žvance a nějakou tu korunu na mizernou dovolenou.

To je asi průřez průměrnými myšlenkovými pochody zachycenými na diskusích zde na aktuálně.

Pro některé lidi je bohužel důležitější jestli má čistý okna, něž co z těch oken může vidět. Pak se nelze divit tomu, že je mu jedno, v jakém režimu si ty okna může umýt.
23. 06. 2010 | 19:50

kozoroh napsal(a):

xx.
Zmiňoval jsem Norimberg. Tam byl zatnut tipec náckům (vč. pokračování)
Komunistů bylo tuším 3-4mil. 1mil. jich zůstal po čistkách na počátku 70.let. Ani ten údaj ale není moc přesný, protože mnoho vyloučených nebylo vyloučených, ale jen tzv.vyškrtnutých. To byl geniální tah. Jedni se museli snažit, aby prokázali, že si členství zaslouží a ti druzí zase, aby se udrželi v seslích byli aktivní jak polepšený kuřák. Hnusná doba. Jestli je tu dost lidí, kteří na to vzpomínají se slzou v oku, je to na mrtvici. V padesátých by seděli v kriminále jako třídní nepřítel. Dnes sedí třeba v parlamentu.
23. 06. 2010 | 19:51

xx napsal(a):

Lukáši nebude, protože ta generace vyrostlá za totality vychovává svoje děti a ovlivňuje je, formuje jejich postoje. Takže to bude trvat o dost déle.
23. 06. 2010 | 19:52

xx napsal(a):

kozoroh: jj v podstatě s váma souhlasím.
23. 06. 2010 | 19:54

Marcus Agrippa napsal(a):

kozoroh:
myslím že mi podsouváte něco co jsem tady ani jednou nenapsal. Jen jsem se pokoušel shrnout, že jinak vnímala dění generace poválečná, generace květinových dětí a generace tzv.Husákových dětí ( polistapadovou generaci už nemá smysl řešit ). Samozřejmě osobně mám možnost hodnotit jen období cca 87 - 89, ale to může zůžovat pohled na věc stejně jako někoho, kdo ustrne na křivdách 50 tých let. Zkrátka rozhodně není od věci si slušně a věcně vymněňovat své názory.
23. 06. 2010 | 19:59

Lukáš napsal(a):

Problém vidím v tom, že si lidé dneska totalitu spojují s levicovostí a myslí si, že když budou halasně projevovat nadšení pro pravici, stanou se z nich automaticky demokraté. To je ovšem omyl. Václav Žák je morální autorita a kdo tvrdí, že je komunista, měl by si přečíst jeho medailonek.
23. 06. 2010 | 20:00

kozoroh napsal(a):

Marcus Agrippa.
Nebylo mým úmyslem vám něco podsouvat.
Teď si ale něco dovolím. Mrkněte na nick "xx" v 19:52:16. Píše Lukášovi, ale možná to platí i o vás. Říkám možná.

Pokud mluvíte o někom, kdo ustrnul v 50 tých, tak u mne jste vedle.Nežil jsem jen 50. léta. Žil jsem všechny ty roky a pamatuji si je. Protože kdo zapomene na minulost, je odsouzen ji prožít znovu (Nietche?).
23. 06. 2010 | 20:07

JE napsal(a):

Marcus Agripa:
Vy jste přesně to, co profesor Koukolík nazývá "deprivant". Člověk bez sociální inteligence a bez morálky. Vy jste měl za komoňů levisky a lego, tetka za podpis spolupráce mohla cestovat domů, takže fajn. Zničené a zmařené životy morálně rovných lidí vás nezajímají. Chléb a hry, lidi jako vy svobodu k ničemu nepotřebují a tak se diví, proč by ji měli chtít ostatní. Vy jste fakt morální zrůda.
23. 06. 2010 | 20:16

xx napsal(a):

Marcus Agripa: mezi lety 87-89 se odehrávaly už poměrně významné protirežimní demonstrace, do té poslední 17 listopadu samozřejmě tvrdě potlačované a ne tak početné.

Ale je to období poznamenané sovětskou pěrestrojkou a třeba se sedmdesátými lety se to vůbec nedá srovnávat.

V podstatě se dá říct, že smrtí Brežněva se začal sovětský svaz rozpadat politicky. Po Brežněvovi nastoupil Andropov, který začal reformovat, vyzdvyhl mladé do seslí, mimo jiné i Gorbačova. Nastalo rychlé střídání vůdcu, Andropov velel SSSR pouhých 16 měsíců. Po něm nastoupil Brežněvovský typ Černěnko ale byl už na sklonku života, ve funkci vydržel 13 měsíců. Pak nastoupil Gorbačov a začal s glasností a pěrestrojkou (obdoba šedesátých let u nás) ale skončilo to rozpadem sovětského svazu, protože sovětský svaz držel pohromadě jen silou a jakmile se povolili otěže, nic už impérium a totalitu nedrželo, zanikla.

Stejně by to dopadlo u nás v šedesátých letech, kdyby nezasáhl Brežněv tanky.
23. 06. 2010 | 20:19

StandaT napsal(a):

Lukáši: Ne. Lidé si v současnosti totalitu s levicovostí nespojují. Lidé si se současnou levicí spojují NEVYROVNÁNÍ SE s totalitou. To je zásadní rozdíl.

Navíc. Ten spor není pravá-levá a dnes už ani ne výsostně politický (to jen brániči vyrovnání se ho do ryze politické roviny účelově posouvají). Ten spor je víceméně mravní.
23. 06. 2010 | 20:23

xx napsal(a):

Lukáš: ono je to docela těžké rozlišit, totalitu a levicovost.

Každopádně by mne zajímalo, čím si pan Žák zasloužil označení morální autorita ? Nechci polemizovat s tím termínem, morální autorita je pro skinheady jistě Hitler. Takže bychom si asi nejprve měli ujasnit, zda tím myslíte všeobecně uznatelnou morální autoritu nebo jen vaší morální autoritu.

Pro mne morální autoritou pan Žák není, právě proto co napsal na svůj blog.
23. 06. 2010 | 20:27

SuP napsal(a):

Kozoroh, xx -
Pánové, vzpomínáte, jak moc se v 90.roce rošířila formulace ..."von byl sice komunista, ale byl to slušnej člověk!" Tam to neřešení začalo. Zkoušl jsem párkrát oponovat:"Když byl slušnej člověk, jakto, že byl komunista?"...a většinou došlo k nepochopení, v lepším případě k demaskování.
23. 06. 2010 | 20:32

Marcus Agrippa napsal(a):

JE:
tak s váma nebudu diskutovat vůbec. Evidentně nechápete psaný text.
23. 06. 2010 | 20:36

kozoroh napsal(a):

StandaT.
Myslím, že s významem slova totalita lze spojit m.j. bolševizmus. V tomto smyslu je zajímavé, že mnozí zde se vyskytující diskutéři zleva používají slovní spojení "modrá totalita". Buď evidentně nevědí nic o významu onoho pojmu, nebo úmyslně podsouvají ke konzumaci něco zcela syntetického a nepoživatelného a vylhaného. Možná proto, aby omluvili svoje vlastní totalitářství.

xx.
Vaše hodnocení autorit mi konvenuje. Pan Žák mezi ně nepatří. Ale právo na názor má. Tím spíše, že posluchčů zde má a bude mít dost. Rovněž proto, že paměť je milosrdná (viz vzpomínky na mládí).
23. 06. 2010 | 20:37

kozoroh napsal(a):

Ahoj SuPe.
Ta formulace je univerzálně používaná. V každé době. Mění se jen příslušnost.
Lidi asi moc nemilují drsnou pravdu.Tak nějak to rozpliznout, protože člověk nikdy neví..
23. 06. 2010 | 20:41

xx napsal(a):

SuP: jj vzpomínám jak jsem psal o tom strejčkovi stbákovi, co dokázal ublížit i blízké rodinně. Než se to ta rodina dověděla, že jim tátu udal on, tak se ho taky zastávali když na něj nejprve prasklo že byl u StB. Říkali že nikomu neublížil. No pak hleděli jak z jara, když na něj vylezlo, koho jim poslal do pracovního lágru.
23. 06. 2010 | 20:41

StandaT napsal(a):

kozoroh: tohle už neřeším. Však taky hoši přišli s větším kalibrem: fašizací. A už i to pomaloučku zprofanovávají... Devalvujou slova, vyprazdňujou a jen zadělávají na průser, až ten obsah začně být aktuální. Pak mávbneme rukou a proserem dobu, kdy by bylo včas zasáhnout. Ale možná to dělají schválně, kdo ví...
23. 06. 2010 | 20:42

JE napsal(a):

Ale chápu. Vy prostě jste byl vychován v domění, že v 70 až 80 letech už o nic nešlo. Idylka. Vy asi nechápete pocity rodičů, kteří nemohli být upřímní ke svým dětem, protože kdyby se prořekly, měli by to ti rodiče a hlavně spolu s nimi i jejich děti nadosmrti polepené - stop studiu, to bylo to nejmenší. Dokážete pochopit to křivení charakterů? To děsivé vynucené odcizování rodičů a dětí? Nedokážete. Vaše příspěvky to jasně dokumentují. Jste deprivant. Jeden ze znaků deprivanta je, že nechápe, že je deprivant.
23. 06. 2010 | 20:43

EÉ napsal(a):

Nejlepší bude, když ČSSD bude nominovat současně 3 kandidáty na předsedu sněmovny. Zaorálka, Haška a Sobotku. Ať si pak pravičáci vyberou.
23. 06. 2010 | 20:44

xx napsal(a):

kozoroh: ani ve snu by mne nenapadlo upírat panu Žákovi právo na názor.
23. 06. 2010 | 20:45

Marcus Agrippa napsal(a):

xx / kozoroh:
díky pánové za celkem zajímavou diskuzi. Osobně mám velkou radost ze současné EU, která snad po všech peripetiích minulosti dokáže spojit národy Evropy do jedoho svobodného a tolerantího celku a tím se z minulosti stane to co je - minulost vhodná ke studiu a archivování.
23. 06. 2010 | 20:45

kozoroh napsal(a):

StandaT.
To máš pravdu s tou devalvací. Připadá mi to jak stupňování dávek u feťáka. Nekončí to dobře.
23. 06. 2010 | 20:45

JE napsal(a):

To EÉ. Vyberou, Němcovou.
23. 06. 2010 | 20:46

xx napsal(a):

EÉ: nejlepší bude, když to pravičáci udělají stejně jako levice před tím. Zvolí si svého kandidáta a je po handrkování. Nemyslíte ?
23. 06. 2010 | 20:48

StandaT napsal(a):

Kozoroh: mě spíše zajímá odpověď na otázku, kterou jsem položil už nesčísleněkrát, ale NIKDY!!! na ní nedostal seriozně míněnou odpověď.

Zpočátku se říkalo, nejsme jako oni. Kolektivní vina je neakceptovatelná, proto je nutno vyšetřit, zmapovat a vyvozovat konkrétní, individuální zodpovědnost. A to zabere nějaký čas.

Pak se objevilo, že už je pozdě, že komunisti se měli zakázat dávno, teď už to nemá cenu, bojujeme minulé bitvy, zastydlí modří bolševici, noví totalitáři... však to znáte.

A tak pořád pokládám otázku: Kdy tedy ještě nebylo brzo a už nebylo už pozdě? Kdy, v kterých letech, byla ta doby vyřešit minulost korektně?
23. 06. 2010 | 20:48

JE napsal(a):

Marcus Agripa:
Ze současné EU může mít radost jen skutečný deprivant. Minulost není nějaký cár papíru vhodný pro studium a archivování. Pro morálního člověka je minulost (a nejen jeho) integrální součástí jeho morálky a hlavně mementem. Jen pro deprivanty je to něco mimo reálný život!
23. 06. 2010 | 20:50

nikdo napsal(a):

Pane Žáku, vy jste tomu dal. Příště si rozmyslete psát takové blogy. Podle modré hysterie mnoha známých značek jste to napsal dobře. Ono stále platí, že se nic nezměnilo, pouze prasata a svině si vyměnili koryta. Současná tzv.pravicová garnitura je tvořena lidmi bývalé komunistické ekonomické nomenklatury a jejich potomky. Pouze včas zahodili stranické legitimace a změnili barvu.
23. 06. 2010 | 20:50

kozoroh napsal(a):

Marcus Agrippa.
Myslím, že se radujete předčasně. Pacient potřebuje resuscitaci a výsledek je nejistý.
Mimochodem, jestli mne moje znalosti dějepisu neklamou, o sjednocení Evropy se pokoušel Jiří z Poděbrad. Nevyšlo mu to. Válek bylo od jeho doby moře. No, snad to tak teď nedopadne.
23. 06. 2010 | 20:52

Alarien napsal(a):

Díky pane Žáku. Za postoj skutečného demokrata, za hlas rozumu. Projevy oponentů typu Gerda, Čochtana, Ládíka, Nea apod. připomínají argumenty bývalých "bažantů", z nichž se kdysi na vojně stali po roce mazáci a posléze supráci. Sami, ač nedávno oběti šikany, šikanovali nově příchozí bažanty s argumentem, že zažité příkoří přece musí oplatit. Nijak jim nedocházelo, že jejich odplata má chybné adresáty, kteří v době jejich utrpení a ponížení na vojně ještě nebyli. A už vůbec jim nedošlo, že jsou stejní jako ti před nimi.
23. 06. 2010 | 20:52

Marcus Agrippa napsal(a):

JE:
Vy mi něco povídejte. Být to na Vás tak se řeže jeden národ s druhým rok co rok - právě proto, že jeden na druhé vzájemně vytahuje křivdy z minulosti. To stejné platí i uvnitř národu - byly by to permanentní občanské války.
23. 06. 2010 | 20:53

PatientO.T. napsal(a):

2 Zbyněk Matyáš:
Ad Milada Horáková:
http://www.totalita.cz/vysv...

Cituji: Nezákonný rozsudek zrušen 3.7.1968, soudní rehabilitace však byla vzhledem k následujícímu politickému vývoji provedena až 1990.
23. 06. 2010 | 20:53

xx napsal(a):

Marcus Agripa: já jsem vzhledem k EU poměrně skeptický. Dělají to špatně a tlačí to dost silou, což nikdy nepřineslo trvale udržitelný stav.

A demokracie v EU ? Co je to volba předsedy PS v Česku proti potlačenému referendu v Irsku. To je naprosto směšná lapálie.

Kde byli ti citlivý hlídači demokracie z této diskuse, když se v irsku ignorovalo rozhodnutí občanů v referendu ? To bylo výmluv, to bylo obhajování nového referenda. A najednou je tady hlad po demokracii ?

Pochybné přístupy.
23. 06. 2010 | 20:53

JE napsal(a):

To Alarien:
Nechápu, co je demokratiokého na postoji pana Žáka. Zákulisní dohody místo svobodné a tajné volby poslanců?
23. 06. 2010 | 20:55

StandaT napsal(a):

nikdo, Alarien: odpovíte vy na mou otázku?

Je míněna naprosto vážně. Kdy?
23. 06. 2010 | 20:56

JE napsal(a):

To Marcus Agripa:
Tomuhle se říká demagogie. Přiřknout oponentovi něco co netvrdí a pak na tom postavit kritiku.
23. 06. 2010 | 20:57

JE napsal(a):

To Marcus Agripa:
K čemu soudy? Za vraždy, loupeže, vždyť je to jen pouhá minulost, vhodná ke studiu a archivaci, ne? Nějaký trest, to je jen odplata. Boží prostoto!
23. 06. 2010 | 21:00

kozoroh napsal(a):

StandaT.
Obávám se, že my se té odpovědi nedočkáme.
Zkusím příklad: Kdyby měla rakovina schopnost myšlení a řeči, myslíš, že by se v případě ozařování ozývala kdejaká metastáza "tady jsem"?
Ani náhodou. To jen v sovětských filmech voják, nemaje již nábojů, vrhne se tělem vůči střelám.
23. 06. 2010 | 21:01

schlimbach napsal(a):

Marcus Agripa

se vám divím, že ztrácíte čas s evidentně psychicky labilními exoty, kteří za minulé křivdy chtějí vinit lidi, kteří nebyli tehdy na světě, nebo to byli malé děti a vůbec jim nedochází, že se dopouštějí toho samého svinstva, kterého se kdysi někdo dopouštěl na nich. Je to smutné, tento národ musí skutečně padnout na hubu a to totálně, než začne přemýšlet a něco dělat, aby přežil, aby si z minulosti vzal ponaučení a ne návod na pomstu.
23. 06. 2010 | 21:02

StandaT napsal(a):

schlimbach: A co Vy na 23.06.2010 20:48:27 ?
23. 06. 2010 | 21:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Marcus Agrippa:
Ano, atmosféra ve společnosti se měnila koncem šedesátých let, což vyústilo mj. v jednání sjezdu čsl. spisovatelů v 1967 a nakonec v Pražské Jaro 1968.
23. 06. 2010 | 21:08

JE napsal(a):

To schlimbach:
Tady nejde o nějaké viny a tresty. Tady jde o uvědomnění si podstaty komunismu a zabránění jeho návratu k moci. Tečka, psychicky zcela stabilní deprivante.
23. 06. 2010 | 21:09

StandaT napsal(a):

kozorohu: to je naprosto zásadní otázka. S minulostí se už nevyrovnáme. V tom, že je pozdě, že jsme to prošvihli se budeme muset smířit a s tím i s tím, že společnost respektující právo a akceptující nezcizitelnost práva na spravedlivost mít nebudeme. Právě protota odpověď už není (jim) nikterak nebezpečná - kontinuita bezpráví je faktem, s kterým se musíme naučit žít.
Krom jiného je ta otázka zajímavá i tím, že z plně funkčních lidí dělá autisty :)
23. 06. 2010 | 21:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kozoroh:
Téze o stejném charakteru nacizmu a komunizmu je jednou z nejlživějších ideologických tvrzení. Proto také reálně nebylo možno nakládat s komunisty stejně jako s nacisty, ale to už je za obzorem chápání fundamentalistů.
23. 06. 2010 | 21:11

kozoroh napsal(a):

schlimbach.
Na hubě byl tento národ 40 let. To jsou dvě generace. Předpokládám, že bude trvat min. stejnou dobu, než to bude jen součástí učebnic. A to jsem optimista.
23. 06. 2010 | 21:12

JE napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:
Rád bych znal nějaký podstatný rozdíl, ne formální.
23. 06. 2010 | 21:13

StandaT napsal(a):

Zbyněk Matyáš: Kdy byla vhodná doba na vyrovnání se s minulostí?
23. 06. 2010 | 21:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

xx:
Ještě připomínám, že V. Havla poprvé za prezidenta tehdejší ČSSR zvolil parlament z dob rálsocialismu.
23. 06. 2010 | 21:14

schlimbach napsal(a):

Standa T

co chcete řešit, jak to chcete řešit? Chcete snad postavit koncentrák a komunisty tam nahnat, zplynovat je? Ti, kteří se podíleli na svinstvu 50. let jsou většinou dávno mrtví, ti, kteří jsou v parlamentu za KSČM většinou ani nebyli na světě. Co chcete pořád řešit? Proč pořád plivete jed kolem sebe a rozeštváváte lidi? Minulost je vyřešena - již se stala, nedá se odestát, je možné ji jen zdokladovat a poučit se z ní. Opomíjíte celkově také kotext doby, mezinárodní situaci, vliv a postoje našich "západních přátel" atd. Neberu těm, co skutečně trpěli, že to bylo hrozné. Také jsem nějakou dobu v minulém režimu prožil, prožil jsem dost let i v Rusku, abych na vlastní oči i kůži zažil co se dělo na sklonku brežněvova života, zažil jsem tam všechny další jeho nástupce včetně Gorbačova. Hovořil jsem s mnoha lidmi, jejichž rodiče a dědové či babičky byly zdecimovány v gulazích. Všichni do jednoho se ale vyznačovali obrovskou pokorou, moudrostí, neplivali kolem sebe jed, ale nesli si v srdcích novou naději do budoucna. Ten, kdo tam nežil nemůže porozumnět té obrovské naději národa, když přišel Gorbačov, jak všechno ožilo, nadechlo se. Kdyby se měli vyrovnávat s minulostí tak, jak chcete evidentně vy a vám podobní, ještě dnes by se vzájemně vraždili. Musím říci, že z těch keců co zde melete je mi na zvracení. Žádná moudrost, žádná pokora -tupá msta, rozvrat ...
23. 06. 2010 | 21:17

JE napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:
Volba VH je relevantní vzhledem k jakému vašemu tvrzení?
23. 06. 2010 | 21:17

Alarien napsal(a):

JE:
Není rozdíl mezi dohodou zákulisní a dohodou veřejně proklamovanou. Svobodná a tajná volba? Kdy k ní v poslanecké sněmovně skutečně došlo? V případě VV existuje dokonce závazek jednotného hlasování. Za posledních 20+40+... let bylo případů skutečně svobodného hlasování v souladu se svým svědomím jako šafránu. Poslední byl, tuším, lidovec Ludvík Hovorka. Strana se mu odvděčila zařazením na nevolitelné místo kandidátky. Ve chvíli, kdy někdo někoho začne v parlamentu vylučovat, posílat na hanbu a přehlížet voliče, kteří ho tam vyslali, je to jen otázka času, kdy na něj přijde řada.
23. 06. 2010 | 21:18

schlimbach napsal(a):

kozoroh

asi by bylo dobré si uvědomit a připustit, že ne všichni budou souhlasit s tím, že tento národ byl na hubě 40 let.
23. 06. 2010 | 21:18

kozoroh napsal(a):

StandaT.
S tím autistou to provozuji už teď. Přivydělávám si drobným projektováním a kolikrát mám chuť radši zdechnout, než to poslouchat. A tak radši vypnu prostředí. Naučil jsem se s tím žít. Vlastně ne, oprášil jsem to.
23. 06. 2010 | 21:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JE:
Nezlobte se, ale vyučovat zde nebudu, to si budete muset nastudovat sám, chcete-li doopravdy. V podstatě lze říci, že dekadence nacizmu byla základní součástí jeho učení, naproti tomu většina socialistických zločinných praktik byla přinejmenším v nesouladu s jeho ideologií.
23. 06. 2010 | 21:19

JE napsal(a):

To schlimbach:
Oblíbený trik různých diktátorů a tyranů - vždyť je to jen minulost, zapomeňme na to a vzhlížejme k budoucnosti. Koncentráky netřeba. Stačí stranu s komunistickou ideologií postavit mimo zákon. Když to šlo s jinou extrémně levicovou stranou (DS), mělo by to jít i s komoni. Prostě nas.at na ruce a nepustit k vodě.
23. 06. 2010 | 21:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

JE:
Mám snad vodit Vaše oči po mých minulých textech? Najděte si, čím jsem odůvodňoval nemožnost zákazu KSČ ihned po plyšáku.
23. 06. 2010 | 21:21

StandaT napsal(a):

slimbach: odpovídáte na něco úplně jiného. Já se jenom ptám na časový interval. Z Vaší odpovědi odvozuji, že žádný neexistoval.

A i přes to, co mi podsouváte,
díky za odpověď.
23. 06. 2010 | 21:22

Zbyněk Matyáš napsal(a):

xx:
"v německu o tom nerozhodovali nacisti ani bývalí nacisti" Těžko najít naivnější tvrzení. :)
23. 06. 2010 | 21:23

schlimbach napsal(a):

JE

normální člověk si dovede velice dobře srovnat v hlavě svoji minulost a dovede žít v přítomnosti i plánovat budoucnost. Zapšklý člověk žije pouze v minulosti a otravuje vzduch ostatním, kteří se z minulosti poučili a chtějí žít dál. Co chcete vykládat o komunismu, když ani nedovedete pochopit, že komunismus nikdy nikde nebyl. Byl zde socialismus, který ke své reálné podobě dovedli bezskrupulosní idioti, kterých, pouze v jiné barvě je kolem nás stejně stále dost. Takže, z čeho jste se poučil vážený pane? Rudý idiot je fuj modrý idiot je huj?
23. 06. 2010 | 21:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy