Kanadský animátor Guy Delisle pracující pro jedno francouzské studio objížděl asijské filiálky, aby tam dohlížel na činnost levných animátorských sil. Jednoho dne se ocitl v Severní Koreji. Vybavený příručkou se základními instrukcemi, jak se chovat v přízračné zemi zpustošené nejhrůznějším komunistickým režimem světa, postupně poznává střípky tvrdé reality, která se do žádných průvodců nikdy nemůže vejít. Vše mu začíná docházet už po příletu. V potemnělé letištní hale, kde nejde elektřina, musí vysvětlovat, o čem je knížka George Orwela 1984, kterou si sebou přivezl, a jestli součástí jeho přehrávače není rádio a co je to za CD, které v něm právě má. Vzápětí se musí poklonit dvacetimetrové bronzové obludě představující milovaného vůdce… O absurditě života v brutálním, nelidském systému, o práci s místními animátorskými dělníky, o nudě, beznaději a všudypřítomném strachu napsal a nakreslil černobílý komiks Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje, který právě vychází i u nás.
Spousta českých médií nadšeně skočila po zprávě, že si nový americký prezident „zahrál“ v dalším komiksu. Po vlastním životopisném komiksu se objevil v šestistránkovém příběhu v sešitě The Amazing Spider-Man #583. Děj se odehrává při Obamově inauguraci a podle všeho je k politikovi dost nechutně servilní. Obama se má objevit i v únorovém čísle superhrdinského časopisu Youngblood. A nový komiksový životopis, který prý bude „úplně jiný“, mu chystá karikaturista Kyle Baker.
Alespoň podle Petra Vyorala, autora nového černobílého (spíš černého) komiksu Poslední Čech. Název je sice poněkud nepůvodní, jinak však dílko nemá s Tylovým románem cokoliv společného. Vyšlo přesně 16. ledna, na obálce je postava v plamenech, na pozadí naznačená československá vlajka a uvnitř příběh dnes šedesátiletého muže, který si to tenkrát rozmyslel…
Necelý měsíc po sedmdesátinách Rychlých šípů oslaví kulaté narozeniny i nezničitelný komiksový reportér Tintin. Poprvé ho spatřili ve Francii 10. ledna 1929 v dětské příloze belgického listu Le Vingtième Siècle. Od té doby se komiksových knih s jedním z nejpopulárnějších evropských hrdinů minulého století prodalo více než 200 miliónů ve více než padesáti jazykových mutacích. Autorem scénáře i na svou dobu revoluční kresby je Belgičan Georges Remi známý jako Hergé (1907–1983). Vedle komiksu se Tintin objevil na divadle, v televizi i v pěti celovečerních filmech. V roce 2010 však čeká svět další filmové šílenství podobné tomu s Harrym Potterem nebo Pánem prstenů – do světových kin zamíří hned tři tintinovské filmy natočené nejmodernější 3D technologií kombinovanou s hraným filmem, do nichž se pustil jeden z největších fanoušků Hergého komiksů Steven Spielberg.