Čechům se stýská po socialismu, sdělují nám sociologové. Považuji podobné průzkumy za zcela zbytečné. Stačí se ohlédnout za posledními několikero volbami, aby to bylo jasné úplně každému.
Pár let po událostech kolem Mohamedových karikatur v dánském tisku se rozhodli úspěšný marketingový model oprášit Francouzi. Tamní satirický týdeník Charlie Hebdo otiskl celý komiks o prorokově životě. Není to však zdaleka poprvé, co se časopis Mohamedem zabývá. Zdá se, že už ani muslimské radikály nebaví reagovat na každou blbinu.
Svůj komiks začne ve Francii vydávat i kamerunský fotbalový milionář Samuel Eto'o. Chce ukázat mladým, že za jeho úspěchem stojí především tvrdá dřina. V prvním díle bude vyprávět, jak si v ulicích Doualy vydělával prodejem ryb.
Ačkoliv moje první reakce na sociálních sítích zrcadlila můj údiv nad tím, že se jistý kandidát překvapivě prolhal až na Hrad, nepovažuji tuto skutečnost za národní tragédii. Za posledních deset let jsem si zvykl, že na našeho prezidenta nejsem hrdý. A dalších pět let to zcela jistě vydržím.
Ač by to dnes málokdo řekl, Ferda Mravenec se poprvé představil veřejnosti už před osmdesáti lety, a to jako komiksová postava pro dospělé. 1. ledna 1933 začal v Lidových novinách vycházet autorský komiks Ondřeje Sekory Příhody Ferdy Mravence (o dva roky později se po boku hlavního hrdiny objevil i Brouk Pytlík). Komiks tam vycházel až do roku 1941, kdy musel jeho autor z politických důvodů z redakce odejít. Později prošel několika pracovními tábory. Sekora se bohužel při tvorbě Ferdy nevyhýbal politickým tématům. Před válkou burcoval proti fašismu, v padesátých letech zase chodil Ferda na brigády a plnil pětileté plány. A tak je nakonec dobře, že už dnes máme hmyzího všeuměla s puntíkovaným šátkem kolem krku spojeného hlavně s dětskými knížkami.
...říkají mi občas, když mi chtějí polichotit. Překreslil jsem Ladův Rozhovor Rusalky s vodníkem z roku 1944 (protože nahatý holky mě baví), aby se ukázalo, jak je ten výrok pravdivý či nikoliv.
Šestiletý japonský kluk Keiji Nakazawa přežil v roce 1945 svržení atomové bomby na Hirošimu. Později o tom napsal a nakreslil slavný protiválečný komiks Barefoot Gen. Uznávaný tvůrce zemřel 19. prosince 2012.
Spider-Man, X-Men, Iron Man, Fantastická čtyřka, Avengers, Hulk, Thor nebo Daredevil dnes baví miliony komiksových i filmových fanoušků po celém světě. Jejich autor Stan Lee, jeden z nejdůležitějších tvůrců komiksové historie, se dožil devadesátky.
Komiks se (nikoliv poprvé) ocitl v nejslavnějším muzeu světa v Louvru. Tentokrát díky výstavě akrylů Les Fantômes du Louvre známého francouzského komiksáře Enkiho Bilala. Bilal se narodil v Bělehradě jako Enes Bilalovič slovenské matce a bosenskému krejčímu Josipa Tita…
V Polsku vymýšlejí komiks o nehodě u Smolenska. Jde o reakci na příliš složitý a nesrozumitelný oficiální dokument. Podobným způsobem vznikl ve Spojených státech komiks o událostech z 11. září 2001.
Z českých projektů stojí za zmínku nový komiksový časopis Caves, který roste z podhoubí kolem plzeňského Ústavu umění a designu. Alternativní magazín zamýšlejí tvůrci vydávat čtyřikrát do roka a hledat v něm ke komiksu různé výtvarné přístupy. V prvním čísle tak zazáří třeba vyšívaný komiks Rufiny Bazlové.
Jak to vypadá, když je někomu komiks příliš těsný, můžete nahlédnout tady. Na motivy skvělé knížečky Ivana Vyskočila Malý Alenáš tam tvůrci představují cosi mezi komiksem, počítačovou hrou a rozhlasovou pohádkou.