Národní filmový archiv na klíčovém rozcestí své existence

13. 02. 2012 | 20:08
Přečteno 4513 krát
Po nedávné aféře s odvoláním ředitele Národního filmového archivu se tato instituce ocitá na historickém rozcestí, které by zásadním způsobem mohlo zlepšit její fungování v těle celé společnosti.

Národní filmový archiv se naposledy ocitl v centru a to pozornosti, na sklonku minulého roku, když odvolání dlouholetého ředitele NFA Vladimíra Opěly bývalým ministrem kultury pár týdnů před očekávaným koncem funkčního období vyústilo v řadu protestů z umělecké i akademické obce. Jádrem celé záležitosti byla plánovaná novostavba centralizované budovy této instituce v Nových Butovicích - zatímco stávající dislokace NFA tkví v řadě pronajatých prostor rozptýlených od Malešic, přes malé kino Ponrepo v centru Prahy až po Hradištko, v některých už z vlastnických důvodů nejde příliš pokračovat dál. Navíc většina agend archivu, včetně těch obrácených k veřejnosti (ať už odborné či kulturní - tedy zejména unikátní knihovna, badatelny a kino) na sebe úzce navazuje a množství energie a času, kterou vyžaduje logistika každodenního fungování, je dlouhodobě neúnosná. Mnohaleté úsilí ředitele Opěly o sjednocení prostor vedlo nakonec k tomu, že NFA sice získal naději na pokračování pod jednou střechou, ale bohužel na periferii kulturního života Prahy. Tahanice o projekt nové budovy v Butovicích však měly jeden potenciálně pozitivní efekt - když byla nakonec zamítnuta realizace již hotového projektu a celá věc se nyní ocitla v bodě nula, otevírá se šance tuto na dalších mnoho desetiletí určující záležitost změnit.

V prosinci proběhl již dříve na podzim vypsaný konkurz na nového ředitele NFA, jehož vítězem se stal bývalý děkan FAMU, ale ještě předtím též dlouholetý vědecký pracovník Národního filmového archivu dr. Michal Bregant. Právě v jeho vítězném projektu je jasně pojmenováno, že geografický odsun této instituce na periferii bude mít fatální důsledky pro kontakt s veřejností. Ve svých návrzích dokonce uvažuje o Národním kině, které hypoteticky situoval do prostoru stávající Nové scény Národního divadla, což vedlo k až mírnému pozdvižení. (Je fakt, že Nová scéna pod současným vedením po více než dvou dekádách hledání sebe sama, začíná plnit roli pozoruhodně rozmanitého kulturního prostoru, což ale třeba nevylučuje přinejmenším užší spolupráci). Chvíle však může být příznivá i z dalších hledisek - jestliže v uplynulých dekádách bylo ze strany státu obtížné nabídnout NFA nějaký důstojný prostor v centru města, současná vláda se aktuálně zabývá myšlenkou zeštíhlování, ne-li rušení ministerstev, jejichž konsekvencí budou volné budovy. Ty ovšem není nutné prodávat, ale nabídnout jiným potřebným institucím, jako je třeba NFA. Vhodná rekonstrukce v centru by mohla přitom vyjít mnohem levněji, než novostavba na zelené louce, přičemž by Praha získala prestižní filmové centrum s potenciálem řady kulturních extenzí.

Jelikož na novostavbu archivu jsou již alokovány peníze, jejichž určení nejspíš nepočká, jedna z mála možností je prostě žádat zodpovědné představitele státu, aby pro tuto možnost, která určí rozvoj nejen této instituce, ale celého segmentu audiovize, na velmi dlouhou dobu, něco konkrétního udělali. Petice za Národní filmový archiv v centru metropole je k podepsání ZDE.


Text byl publikován 13.2.2012 v Deníku Referendum.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Je úplně jedno, kde NFA bude, hlavně aby nevyhořel :)))))
13. 02. 2012 | 21:49

im napsal(a):

Noo, příkladmo v samém srdci města, šikmo proti spořitelně v Rytířské, jsou dva rozlehlé a dvacet let tiše chátrající opuštěné paláce, prý si s nimi magistrát neví rady, majitelé k nedohledání....
13. 02. 2012 | 23:51

jan kříženecký napsal(a):

im
Majitelé jsou dva Italové, kteří se nechtějí dohodnout. Rozuměj: čekají, až rekonstrukce bude dávat nějaký ekonomický smysl.
Některá města na světě jako Detroit se takhle nechala spadnout a nyní se znovu osidlují. S menší administrativou, menšími daněmi a šancemi pro mladé.
That's life. Říkat nějaké "stát musí" je přesně kontraproduktivní. Stát vysokou zátěží a lezením do skoukromí vyžene lidi, kteří mají nápady a jsou schopni se uživit jinde.

V Paříži sídlila filmotéka ve středověkém paláci a jak jí to prospívalo.
Nahoře na Venclu stojí dvě obrovské budovy, z nichž s jednou si zjevně nikdo neví rady a druhá nemá vysokou návštěvnost. Možná by večerní oživení provozu v nádherné budově NM přineslo na hnusný Václavák trochu kulturního života. A historici by mohli sedět ve vedlejším Federálním shromáždění a archív mít ve sklepeních banky. Blízkost Státní opery (kterou někdo jiný než vyrvávač zubů snad národu vrátí) by mohla spoluvytvořit génius loci, který by na sebe nabalil skutečný život.
14. 02. 2012 | 00:35

Grőssling napsal(a):

Ach, Bože a svatá prostoto. Tak do centra vše přestěhovat, asi jako Kaplického knihovnu. Jakou má knihovna a archiv NFA roční návštěvnost ? A jezdí kvůli němu do Práglu také lidé z venkova ? A kolik jich je z celkového počtu návštěv ? A ti by také chtěli, aby byl NFA v centru, kde se nedá zaparkovat a kde párek stojí na stojáka 50,- Kč ?

Další příklad myšlení 19. století.

Co takhle věnovat finance digitalizaci oněch vybraných 200 filmů, archivu a knihovny ( tím virtuálné NFA zpřístupnit komukoliv kdekoliv ) a vše ostatní uklidit tak, aby o tom pokud možno věděla jen hrstka lidí, co tento odkaz národu nezničí ( vlastně jako dosud ).

Do centra, ach jo. Janeček, co takhle budovat znovu na Hlavním nádraží lampárny a vodní napaječe lokomotiv ?
14. 02. 2012 | 06:20

Grőssling napsal(a):

Ještě pro představu, digitalizace Markéty Lazarové, prvního ze seznamu oněch k digitalizaci vybraných 200 filmů, stála téměř 2 miliony Kč. A to je ML nadprůměrně dlouhý celovečerní film. Ale budiž, takže 2 x 199 = 398 mil. Kč .

Rekonstrukce budovy v centru Prahy by vyšla nejspíš dráž. Přitom celuloidové zdroje jsou nejohroženější částí NFA, ne budovy, ne písemný archiv, ne knihovna.

Ale pražští intelektuálové by rádi nějaké další hnízdečko za půl miliardy, kde by se u kafíčka mohlo scházet pár desítek vyvolenců, nejraději v nějakém stylově zrekonstruovaném barokním paláci, aby to bylo jó hóch.

Už tomu Česku fakt nerozumím, politická elita krade a nedívá se doleva doprava, podnikatelská elita no coment, je provázána s tou politickou a intelektuální elita si nevidí na špičku nosu.

Pane Opělo, opět již poněkolikáté, děkuji, že NFA nebyl rozkraden jako většina ostatního v Česku těmi elitami za posledních 22 let.
14. 02. 2012 | 07:09

Jan Neruda napsal(a):

Grössling
Dle mínění lidí jako vy patří do centra města banky, prodavači heroinu 100x předražené butiky a kavárny, kde espreso přijde na 120.

Ve světě, který pamatuji já, bývaly na Václaváku redakce všech novin (s výjimkou bolševické Florence a náckovského Orbisu) asi 10 kin a čtyři nebo pět divadel, jinak zařízení pro běžný lidský provoz, jako masny, jídelny, lahůdkářství, několik obchodů s knihami, všechno nač si vzpomenete. Dům látek na dolním kokonci, kde měli látky na pánské šaty od Anglie po Pákistán, nádhera.
V úrovni ulice všechno lidovka, s výjimkou Darexu.

Z toho, co je tam dnes mě absolutně nic nepřiměje přes ten někdejší sen o ústředním pražském bulváru přejít. Jediné, co stojí kulturně za návštěvu je kino Světozor padesát metrů do Vodičkovy.
Ani u toho Bati nekoupím nic, co by šlo obout na nohy. V přímém okolí Václaváku bylo tak asi 10-12 hospod, kde jste mohli potkat KAŽDÉHO. Dnes vím jen o jediném umrněném espresu tohoto druhu, ne na Venclu.

Podle toho vypadá procházející publikum. Ve dne asijští turisté marně hledající nějakou pozoruhodnost, šlapky na nákupech, pár teflonových bankéřských příručích a ruskoalbánskoarménskosenegalští gengstři. Tu a tam skupina olašských kapsářů natřásá svými břichy, na štěstí jsou zdálky viditelní.

Všichni pochybní ruští obchodní partneři vždycky chtěli mít schůzky na Veclu, nejlépe v tramvajce odkud je na všechny strany výhled.
Vpodvečer nastupují černí spoluobčané distribující prací prášek jako koks, štětiny (na ty romské, které vás hned zkusí objímat bacha, nejlepší je řvát jako tur Nic nemám, ani telefon!) a britští opilci našrot (když je sezóna). Neradno zacházet do tmavých koutů a bočních uliček, abyste jednu neslízli.

Čím víc kulturních institucí, redakcí, zábavy jiné než jsou homosexuální sauny se na Vencl vrátí, tím větší šance, že se z něj pozvolna nestane kout města, kam se i policajti bez doprovodu psa bojí.

Mám obavy, že zákaz hazardních her je nutným prvním krokem k návratu k normálnímu životu a že jej nelze učinit jinak než přes mrtvá těla současných politiků.

Ale, grösslingu, my měšťané prostě nemůžeme všechno dělat tak, abyste vy se svými autobusy všude zaparkovali jako u Matějské pouti.
Vedle postupné expoloze art kin potřebujeme i to studijní kino historických filmů s přštupem pro klubovou veřejnost. Netuším, proč jej není možno udržet v Konviktu (zase nějaká dentisticko-nosferatuovská skořápkářská finta), ale určitě by mělo být v centru. Kultivovaném, obývaném (a pro vás autobusáře: třemi linkami metra a asi 12 tramvajemi dostupném) centru.
14. 02. 2012 | 11:46

im napsal(a):

Pane Grösslingu,

jak jsem si to tady všechno přečetla, tak si říkám, že Národní filmový archiv v centru města by byl fajn i pro nepražáky, kteří jezdí vlakem (Masaryčka, Hlavní nádraží), autobusem (Florenc) nebo metrem (třeba od Smíchova na Můstek nebo z konce Jižňáku), vůbec by nemuseli autem, přijeli by si veřejnou dopravou, kousek cesty by vzali pěšky a mohli by si hezky bádat nebo koukat na staré filmy a nebo taky krafat s pražáky u kafíčka, jistě by se tam sešlo víc lidí než pár desítek Vašich "vyvolenců". Fuj, to je ale slovo, vyvolenec - myslíte, že mimo Prahu žijí nějací horší,nevyvolení lidé?? To snad nee. Možná by návštěvníků i přibylo, kdyby se za starými filmy nemuseli trmácet až do Malešic nebo někam ještě dál, jako dneska.
14. 02. 2012 | 16:01

Grőssling napsal(a):

Pro měšťana Jana Nerudu a im.

Milí a drazí, kdypak jste byli naposledy na nějakém klubovém filmu a když tak kolikrát vloni ?
Pokud jsem si všiml tak autobusem jezdí do Práglu hlavně zahraniční turisté. My venkované když tak autem, které necháme za 20,-- na celý den parkovat v Letňanech a potom metrem s celodenní jízdenkou, když už tak.
Jo byla doba za bolševika, kdy Venslplac a okolí žilo jakž takž normálně, jsem měl na to s rodinou si najmout lóži ve Smetanově divadle a během nějakých 10ti let se podívat na celou operní klasiku za pár kaček na představení. Dnes bych musel být multimilionář. A tak je to dneska se vším.
15. 02. 2012 | 15:55

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia
06. 09. 2012 | 07:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy