O dvou malých selátkách

17. 10. 2009 | 00:16
Přečteno 3903 krát
Obecní hnojiště podmanivě páchlo a jeho pach přilákal dvě malá selátka. Každé přišlo z jiné strany. Chvilku se na hnojišti rozpačitě okukovala, ale jakmile zjistila, že mají stejné zájmy i dovednosti, rychle mezi nimi vznikla náklonnost.

Takto se selátka scházela několik dní a jejich vztah přerostl v opravdové kamarádství. Jedno se těšilo na druhé a obě se těšila na další úžasné společné zážitky. Oba nezbedové dělali z hnoje bábovičky i tunely, padali do něj naznak a soutěžili, kdo vytvoří nejpovedenějšího „andělíčka“, nebo jej třeba házeli po kokrhajícím kohoutovi a měli psinu z toho, když mu úlekem přeskočil hlas. Z prasátek se prostě stala nerozlučná dvojice, která dováděla s takovým zaujetím, že až blahem pochrochtávala.

Vzniklou idylu přerušil teprve příchod obtloustlé, nazlobené prasnice: „Co tady děláš?! Že se ani trochu nestydíš, Apollone!“ začala spílat jednomu ze selátek.

„Já nejsem Apollon, já jsem, prosím, Bohoušek,“ odpovědělo způsobně oslovené selátko. „Apollon je tamten ještě víc od hnoje.“

Prasnice se od Bohouška s pohoršením odvrátila a hystericky se obořila na druhé prasátko: „Tak teď vidíš, Apollone, kam až vede tvoje neposlušnost! Nejenže z ní má tvoje vlastní matka každodenně migrény, ale teď si tě dokonce splete s nějakým vesnickým špindírou. Ještě že se toho nedožil strýček Adalbert, protože takovou potupu by určitě nepřežil. Seber se a jdeme!“

Peskované prasátko se chabě pokoušelo cosi namítat, a když to jednu chvíli vypadalo, že se rozpláče při pomyšlení, že by mělo opustit tak báječné místo a skvělého kamaráda, přivinula si ho prasnice k sobě. Poté k němu promluvila s důraznou naléhavostí: „Přece si už jednou musíš uvědomit, Apollone, že nejsi žádné obyčejné čuně z hromadného vepřína, ale že jsi Sus Scrofa Domestica. A Sus Scrofa Domestica se nemůže jen tak zahazovat s takovou holotou, která jistě ani neví, čí je. A my máme rodokmen a samostatný obílený chlívek s vlastní močůvkou! Chápeš ten rozdíl?“ Prasnice dlouze vzdychla a zvýšeným hlasem nepřipouštějícím odpor, dodala: „Tak alou domů, a tady tě už nechci nikdy vidět!“

Důrazná řeč prasnice na selátko zřejmě zapůsobila, protože zničehonic ohrnulo rypáček, duplo na jednu z báboviček, kterou předtím společně s druhým selátkem uplácalo, a s topornou důstojností odcházelo za matkou.

Zbylé selátko, jež celý překvapivý výjev nechápavě sledovalo, reagovalo spontánně: hodilo po bývalém kamarádovi, nyní pyšném Susovi Scrofovi Domesticovi, kusem hnoje.

„Chamraď,“ pomyslelo si sele s rodokmenem a s pocitem naprosté převahy opustilo hnojiště.

„Nafoukanec není kanec!“ vykviklo za ním obyčejné sele a s pocitem uražené hrdosti rozšlapalo zbylé bábovičky. Doma se mu pak dostalo poučení o pověstné degenerovanosti těch s vlastní močůvkou, a zhrzené sele vše pochopilo a zklidnilo se.

Od té doby se prasátka nikdy nesetkala, byť i nadále žila podobným způsobem na podobných místech. Přesto, i když už oba byli dospělí čuníci, v nich zůstával, a dokonce narůstal osten vzájemné nevraživosti, který kdesi v hloubce na sebe bral podobu jakéhosi těžko definovatelného smutku. Zdroj tohoto pocitu však nikdy neobjevili, a nedokázali tak pochopit důležitost jeho poselství. Z toho důvodu oba prožili své životy na vzájemně nepřístupných, oddělených myšlenkových hnojištích a s groteskní pýchou si trvale pěstovali vědomí vlastní odlišnosti. Jenže tak, jako je matka jednoho z nich nedokázala rozeznat, když si kdysi společně hráli, tak i právě teď jsou k nerozeznání jitrnice z nich.

ZÁŠŤ VYTVÁŘÍ ROZDÍLY,
LÁSKA JE ODSTRAŇUJE.


LÁSKU OD ZÁŠTI DĚLÍ KRŮČEK.
ZÁŠŤ OD LÁSKY DĚLÍ PROPAST.
PROTO SVĚT VYPADÁ PRÁVĚ TAK
JAK HO ZNÁMEZ knížky O oslech, lidech a jiných zvířatech vydané v nakladatelství PrimusKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane Koubenec,
bajka je to spíš sociální a tedy v dnešním světě sotva získá nálepku cool, trochu na mě dýchla školní 60. léta.

Ale to moudro

LÁSKU OD ZÁŠTI DĚLÍ KRŮČEK.
ZÁŠŤ OD LÁSKY DĚLÍ PROPAST.

je opravdu výstižné. Ale s tím sotva něco naděláte.
17. 10. 2009 | 00:47

Targus napsal(a):

No, konečně normální a přitom poučné, velmi poučné čtení. Koubenec - knížku o praseti pod paži a mazat fofrem předčítat do parlamentu a jiných obdobně pochybných institucí.
Ačkoli v té Vaší knížce bude určitě i pohádka o tom, že starého psa novým kouskům nenaučíš.
Škoda...
17. 10. 2009 | 00:51

kormoran napsal(a):

Pokud by zvirata uvazovala , jako lide,urcite by opovrhovala vlastnostmi, ktere jsou ji lidmi prikladany.
17. 10. 2009 | 02:35

žena napsal(a):

Dobrý den, pane Koubenče,
v pondělí si Vaši knížku jdu koupit.
Teď je přidávám píseň pana Skoumala:

Kdyby prase mělo křídla
křídla jako pták
vyletěl bych na praseti někam do oblak
uviděl bych Itálii uviděl bych svět
v Rakousku bych slyšel zvonce
z výšky koukal na Japonce
A pak bych se zase vrátil
vrátil bych se zpět.

Uviděl bys řeku Ganges uviděl bys Nil
uviděl bys Madagaskar chvíli bys tam byl
kdyby prase zachrochtalo a vzlétlo do oblak
měl bys všude plno přátel
byl bych slavný cestovatel
kdyby prase mělo křídla
křídla jako pták

Kdyby prase mělo křídla křídla jako pták
vyletěl bych na praseti někam do oblak
uviděl bych Itálii uviděl bych svět
v Rakousku bych slyšel zvonce
z výšky koukal na Japonce
A pak bych se zase vrátil
vrátil bych se zpět.

A proč ?
_______

Na tuto otázku by asi věděli Tři čuníci od pana Nohavici.

Moc Vám děkuji za tento blog, ale i všechny Vaše předchozí. Skvěle odvedená práce :-)

Díky. Mějte se krásně
žena
17. 10. 2009 | 09:10

žena napsal(a):

Zdravím, pánové,
asi to už znáte, ale kdyby ne, tak pro pobavení.
A JE TO FAKT SKVĚLÉ !
Díky, pane Petře Staníčku. :-)

Pixy: Skákal pes (jak by to napsali jiní)
Skákal pes přes oves, přes zelenou louku. Šel za ním myslivec, péro na klobouku. Pejsku náš, co děláš, žes tak vesel stále? Řek' bych vám, nevím sám. ...
Vítězslav Hálek - KH Mácha - Edward Lear - KH Borovský
http://www.pixy.cz/osobni/b... - Archiv - Podobné
17. 10. 2009 | 09:42

žena napsal(a):

http://www.pixy.cz/osobni/b...

Pane Staníčku, doufám, že Vám to nevadí.
Díky za bezva zábavu.

Kdyby odkaz nefungoval, stačí si dát do Google Skákal pes.

Pane Staníčku ještě jednou díky za tento literární skvost.
Hezký den
žena
17. 10. 2009 | 09:50

Ládik napsal(a):

Mě zaujaly až ty jitrničky. Někdo je proletář, někdo šlechtic, ale ve výsledku jsou jitrničky a z nich hovno.
17. 10. 2009 | 12:18

vladimirkoubenec napsal(a):

Dobré odpoledne, všem děkuji za glosy. A,pane Muellere, s těmi vzdálenostmi, pravda, lze těžko co dělat. Je ale možné vytářet podmínky, aby k těm víceméně nevratným krůčkům docházelo co nejméně nebo aspoň nevytvářet podmínky pro celou škálu jednosměrných krůčkových variací.
17. 10. 2009 | 14:39

Daňový poplatník napsal(a):

Problém by mohl být v tom, že jedno prasátko by většinu báboviček stavělo, a to druhé by spíše ty postavené bábovičky rozdupávalo. Ale to by nemuselo být dost multikulti, na druhé straně by to mohlo mít charakter dokumentu.
17. 10. 2009 | 15:04

Eliška II napsal(a):

trochu jako pohádka O pyšné noční košilce z Povídání o pejskovi a kočičce, jenže ta se nakonec z pýchy díky umazání poučila, kdežto z prasátek jsou jitrničky ...
17. 10. 2009 | 15:20

Čech se srdcem napsal(a):

K sloganu o zášti a lásce:
Od lásky k zášti je krůček, když nedovedeme odpouštět, že svět není dokonalý, tj. "přesně podle nás a nikomu jinému do toho nic není".
Od zášti k lásce je krůčků o něco víc - přes slova Ježíšova v Bibli, když nám nedocvakne samo, že můžeme odpustit i jiným a že na dlouhodobý svár potenciálně bratrů a sester doplatí obě či všechny zúčastněné strany, nemluvě o tom, že ještě rádi pochopíme, proč i nepřátele lze mít rádi.
O propasti může mluvit ten, kdo nanejvýš má tuto knihu někde v poličce, ale nečetl v ní - nebo ještě nevnímá dost jasně, jaký to dar pro poznání Lásky a Pravdy vlastně četl.

Jinak mohu dodat, že mě nadpis inspiroval k jinému příběhu: Ta první dvě prasátka z pohádky o třech, jak by bez něho skončila, neboť jeden blb a jeden polojednooký, to se dost podobá situaci, kdy se říká, že národ má takovou vládu, jakou si zaslouží - lepší z takového základu těžko vzejde, když se lidé po vzoru Buddhy neučí, nenaučí a nepoučí.

Přeju nám Čechům, abychom si už jen nevyprávěli pohádky o tom, jak by být mohlo a jak je, když to údajně jinak nejde. Je nás 10 miliónů, z podobných a jiných pohádek je patrné, že sny máme, zbývá vlastně maličkost: uskutečňovat je trpělivě, se ctí, přejícně, ve svornosti a samozřejmě s láskou v srdcích.
17. 10. 2009 | 17:33

Petr Havelka napsal(a):

Vepři byli ve při :)
17. 10. 2009 | 17:35

zdenek napsal(a):

To mě jako chcete tvrdit,že zde v podhoubí našich myslí funguje něco, co ve svých důsledcích vytváří de facto kastovní ,když ne řád tak aspon zjevný efekt???

Myslím,že to přeháníte pane Koubenče ,skutečnost je podle mách zkušeností mnohem laskavější,jsme už prostě dál s tou naší civilizací a právě proto se to vaše psaní celkem dobře čte..,
v teple a pohodlí našich výdobytků o tom jaké to vlastně bylo ,když byl člověk jako to hovado,díky za připomínku
17. 10. 2009 | 22:15

vladimirkoubenec napsal(a):

Zdeněk: Je možné, že z venku se to může jevit jako popis vzniku kastovnictví. Ale jde o metaforu obecné problematiky, která je shrnuta v poučení pod příběhem. Ale, když už jste na to narazil: slyšel jste např. někdy o šikaně a vydělování dětí jejich spolužáky, jestliže nemají značkové oblečení?
18. 10. 2009 | 11:57

znalec napsal(a):

Beru si pro sebe,že bych měl otupit ostny, aby jitrnička ze mne nezůstala odpůrci v krku :-)
19. 10. 2009 | 00:07

zdenek napsal(a):

pane Koubenče,zcela ignorujete vývoj za posledních 20 let,už jsme opravdu někde jinde ,obrodili jsme ,se nejsme už tak sobečtí,zahledění sami do sebe,aoukromé vlastnictví,svobodné volby a volná ruka trhu přeci jenom zafungovaly,jestli to půjde tímhle tempem dál tak nevím ale pisatelé bajek nebudou mít určitě o čem psát,
19. 10. 2009 | 19:42

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 16:07

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 00:58

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 01:28

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:52

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 10:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 04:01

ouyang napsal(a):

I wanted to thank you for this great read. I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">MBT Shoes Clearance Sale</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">MBT Shoes for Men</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">MBT Shoes for Running</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com...">MBT shoes health</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> MBT Shoes Men</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> MBT Shoes on Clearance</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> Mbt Shoes Online</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> MBT Shoes Online Shopping</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> mbt shoes orthotics</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> mbt shoes stone</a>
<a href="http://www.mbt-shoescom.com..."> mbt shoes suppliers</a>
21. 09. 2010 | 02:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy