Kdo a co ohrožuje naši demokracii

20. 11. 2012 | 10:05
Přečteno 26058 krát
Při sledování našeho zpravodajství se zdá, že není významnější otázky, než volba komunistické radní zodpovědné za školství v jihočeském kraji. Ne že by tato otázka nebyla významná a ne že by oranžovo-rudé koalice, jež budou vládnout ve více krajích, neotevíraly podstatnou otázku, jak se bude do budoucna vytvářet koaliční potenciál jednotlivých stran.

Ale jako často, podstata problému je trochu jinde, než se zdá z mediálního a politického diskursu. Klíčové jsou tři otázky, dvě z toho jsou přítomny v diskusi a ta třetí, nejpodstatnější, se neklade.

První otázka zni: Mají studenti (či kdokoli jiný) právo demonstrovat či stávkovat a protestovat proti podobě krajské (či jakékoli) koalice? Odpověď je jednoznačná: mají. Každý má v demokracii právo protestovat a veřejně vyjadřovat svůj názor. Nebývá to většinou těsně po volbách, spíše se protestuje proti již konkrétní politice, ale vzpomeňme si jen na protesty při sestavování velké koalice na pražské radnici před dvěma lety. Možná by stálo zato porovnat názory některých politiků či některých novinářů na právo na protesty. Osobně doufám, že studenti nabudou základních zkušeností z občanské angažovanosti, zejména v jižních Čechách, kde se již nastavují pravidla pro účast firem na dostavbě Temelína, kde kníže z Hluboké má možná již i pro tyto účely svého ministra (budoucího šéfa strany?) v Praze, kde korupční skandály a aféry třeba jen v Českých Budějovicích v minulých letech poskytly politologům (a třeba i policistům) dostatek materiálů ke zkoumání. Tyto zkušenosti jistě budou moci i v budoucnu zužitkovat. A již jen dodatek: Zcela legitimní jsou samozřejmě protesty proti aktivitám vlády, které byly 17. listopadu na Václavském náměstí, které někteří naši „demokratičtí“ politici zpochybnili.

Druhá otázka zni: Je to morální, aby vznikala koalice s komunisty, respektive takovéto rozdělení resortů? To je samozřejmě otázka pro politiky i pro politické strany. Pokud pomineme onu konkrétní radní, o níž nejsou žádné negativní informace a spíše se uvádí, že resortu rozumí a jako kantorku ji mají studenti rádi, je to spíše problém symboliky. Komunistická ideologie bránila pluralitě ve vzdělávání a v tomto smyslu přidělení resortu školství asi nebylo ideálním rozhodnutím. Ale morální rozhořčování nad koalicí s legálně existující stranou poté, co klíčové zákony, s dopadem na životy dalších generací, jako jsou církevní restituce (naprosto netransparentně připravené a vytvářející velký korupční prostor), důchodovou reformu (do značné míry platí totéž) vláda protlačuje parlamentem za pomoci lidí podezřelých z korupce, odsouzených (byť nepravomocně) proti vůli velké většiny národa, nepůsobí zrovna přesvědčivě. O podpoře těchto zákonů se přitom licitovalo jak na trhu; podpora zákonů za jeden nově utvořený poslanecký klub (Lidem), jedno vyměněné ministerské křeslo (možná jich bude nakonec více, bílého koně na ministerstvu kultury již vlastně nepotřebujeme a že bychom se najednou distancovali od Promopro), nějaký ten post (nebo tlak na zastavení vyšetřování) pro odstoupivší rebely. To se ovšem ještě musí doladit (který kmotr prosadí do vlády kterého ministra, jak se vyladí mocenské pozice na vládě, uvnitř stran, mezi stranami); společnost ovšem v dané chvíli řeší zásadní problém, zda má být v jihočeském kraji komunistická radní pro školství.

Třetí otázka zni: Jakou roli hraje KSČM v našem stranickém systému? Odpověď zni: velice užitečnou pro pravici. Plní totiž několik funkcí:

a) Rituální oběť a nástroj očisty: Kdykoli vypukne nějaký korupční skandál, je možné soustředit pozornost na KSČM (nejlépe diskusí o zákazu strany). Bojem proti KSČM obnovujeme svůj morální kredit a rozkrádá se dále…
b) Blokační aktér. Protestní hlasy občanů proti vládě se nemohou promítnout do konkrétní politiky. ČSSD nemá na levici alternativního partnera, je tedy tlačena k uzavírání koalic s pravicovými stranami. Důsledkem jsou různé „oposmlouvy“ a zcela nemorální rozdělování státu jako zdroje renty.
c) Systémový aktér: KSČM dvakrát přispěla k volbě Václava Klause za prezidenta. Jednou přímo svými hlasy, podruhé kandidaturou Bobošíkové, čímž nerozhodnutým poslancům dala najevo, že jiná volba je zbytečná.

Je to překvapivé, ale funguje to již více jak dvacet let. A tak se ptám. Co se děje ve VZP (viz Respekt)? Jaký se navrhuje nový Zákon o úřednících (viz prohlášení Transparency International)? Co návrh zákona zakazujícího podávat informace o platech úředníků? Je již jasno kolem Czechinvestu? A co vyšetřování v Dopravních podnicích hlavního města Prahy? A Opencard? A Blanka? A čerpání evropských peněz? Proč byla vytvářena s-karta a proč na ministerstvo nastupuje paní, jež nebyla parlamentem vydána k trestnímu stíhání? A nakonec, o čem bude nová (kolikátá již ) koaliční smlouva a jaké subjekty tam budou (třeba Klub trestně stíhaných, obžalovaných, odsouzených?)

Demokracii neohrožuje ztráta paměti či volební propaganda KSČM. Demokracii ohrožuje korupce, klientelismus a cynický způsob protlačování prokorupčních zákonů ze strany současné vlády, který vede k sílícím protestním hlasům. Na Václavském náměstí zazněla určitá slova, kterým komentátoři nevěnovali větší pozornost. Pro naši budoucnost jsou ale zásadní: zněla o potřebě zachování důstojnosti člověka, o pohrdání lidmi a šikaně ze strany politické moci. To není o levici či o pravici, to je o demokracii, která vypadá opravdu jinak.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

MaB napsal(a):

U většiny textů Vladimíry Dvořákové mám jeden problém. Co vlastně duchaplného dodat, když souhlasím a jsem rád, že to napsala. Tak to jen píšu.
20. 11. 2012 | 10:17

Jiří Pechr napsal(a):

Vladimíra Dvořáková napsala:

"Demokracii neohrožuje ztráta paměti či volební propaganda KSČM. Demokracii ohrožuje korupce, klientelismus a cynický způsob protlačování prokorupčních zákonů ze strany současné vlády, který vede k sílícím protestním hlasům."

Omyl, paní Dvořáková, demokracii ohrožuje obojí. Obojí hodně. Ale lidé, kteří rádi ztracejí paměť, hovoří jen o tom druhém. Je to lepší než přiznat, že k tomu současnému marasmu přispěli i tím, že byli komunisté nebo jim aspoň místní komunismus vlastně moc nevadil. Sklízíme plody, které zasely předchozí generace.
20. 11. 2012 | 10:20

deep throat napsal(a):

Komentář je perfektní, snad jen nutno dodati, pro lid zajistiti chléb a hry nutné jesti. A tak se na úspěchu našich tenistů přihřávali ti nejčistší z nejčistších Janoušek, Kalousek, Pitr, Barták a jim podobní. To nikomu nevadilo, nikdo neprotestoval. Zato komunistka v jihočeském kraji je televizním problémem č.1
20. 11. 2012 | 10:21

Xaver napsal(a):

S paní profesorkou souhlasím. Jenom dodávám, že radní nemá přidělen resort ke svému vládnutí, ale k tomu aby v tom resortu realizoval záměry rady, případně zastupitelstva.
Za zmínku také stojí skutečnost, že komunisté se při svém vstupu mezi významné zaměstnace státu odhalili. Mám na mysli televizní vystoupení komunistického hejtmana ústeckého kraje.
To bylo poučnější než současné školní hodiny občanské výchovy.
20. 11. 2012 | 10:27

šašek z Jihlavy napsal(a):

MaB
Není třeba vynýšlet duchaplnosti, stačí ten souhlas, ke kterému se připojuji.
Tyto věci je třeba neustále připomínat, už toho bylo tolik, že jeden skandál vytěsňuje z paměti ty předchozí. Ještě, že máme internet a blogy moudrých a zasvěcených autorů. Tímto paní profesorku srdečně zdravím.
20. 11. 2012 | 10:31

martin_ka napsal(a):

KSČM je v podstatě nejlepší koalliční partner ODS a TOP09.
Bez komunistů by již byli dávno v propadlišti dějin.
V. Klaus je díky nim už podruhé prezidentem.
20. 11. 2012 | 10:31

Hloupý Honza napsal(a):

Nevíte někdo díky podpoře jaké politické strany sedí dnes náš pan prezident na Hradě ?

P.S. Čeští novináři jsou jak jak čeští řemeslníci, socialistická kvalita za kapitalistické peníze.
20. 11. 2012 | 10:36

český maloměšťák napsal(a):

KSČM coby nepřejmenovaná strana je politickou stranou, která kdyby neexistovala - tak by si ji museli Klaus a ODS vymyslet.
ostatně myslím si, že po každých volbách do Dolní Seznamky zašli činovníci z ODS /ale i např. KDU ČSL/ do kostela a zapálili tam za KSČM svíčky.
Neboť tak dokonalého partnera - který pouze ubíral hlasy levici...jako by jim snad Bůh i Neviditelná ruka z nebe a z centrál bank seslaly.
Nu a samotná KSČM ?
Čekala. Čekala - až se dočkala.
Ovšem jednoduché postavení nemá - buď tedy nyní na krajích splní společenskou objednávku po kultivaci kapitalismu - a tak se zpronevěří své ideologii(cílem je přece zničení tohoto společenského systému) a bude se muset přejmenovat...anebo se zařadí do houfu stran, které berou politiku jako službu sobě, svým rodinám, svým kmotrům . Čímž se zase vrátí do svého 8 % - ního ghetta, postupně vymírajícího.
Nic moc vyhlídky pro stranu, mající v názvu " komunistická".

Dobrý článek.
K epizodě via ona šéfka školství se nemá cenu vyjadřovat.
Ostatně úpadek myšlení na straně studentů je znám. I to, že se mentálně zaostávající nechají jednoduše zmanipulovat ve směru zástupného nepřítele.
Je to smutné, ale je to tak.
ostatně od komunistů se zatím karierních příslibů absolventi škol dočkat nemohou. Možná časem.

" Mladý liberál - dospělý fašista - starý komunista"
20. 11. 2012 | 10:36

Oslýk revoluční napsal(a):

Paní profesorko:
http://jinepravo.blogspot.cz/2012/11/hynek-banouch-zive-kvety-aneb-slovenska.html

Pod tím visí debata, která jasně ukazuje, jak je to u nás. A zároveň máte mocnou alternativní odpověď na vaši řečnickou otázku v nadpisu.
20. 11. 2012 | 10:37

Hloupý Honza napsal(a):

Díky martin_ka,

předběhl jste odpovědí mojí otázku.
20. 11. 2012 | 10:38

Petr z Tábora napsal(a):

to martin_ka:
Při druhé volbě V.Klause ho komunisté prokazatelně nevolili.
20. 11. 2012 | 10:39

Dave napsal(a):

Protesty proti vládě jsou legitimní, mají jediný problém. Lidé protestují sami proti sobě. Současná vláda, tedy zmenšující se dnes 101 koalice, vychází z výsledků svobodných parlamentních voleb. A koalice ODS - TOP09 - VV vznikla na základě voleb jako 118 koaliční většina v PS PČR. Volání po "nové" demokracii je voláním po zrušení voleb? Po nastolení vlády toho, kdo zrovna v tu kterou chvíli dostane na náměstí víc lidí? Nebo po změně voleb na losování pod dohledem zástupce sazky pana Talíře?
20. 11. 2012 | 10:40

zuzka napsal(a):

Pani Dvořáková,
souhlas skoro se vším, ale nemohu se u Vás zbavit pocitu klasického českého maloměšťáctví, mohu li to tak napsat.
Komunisté jsou jednou pro vždy hrozbou!
Komunisté vyvraždili stamilióny lidí. Vám to nejspíš nevadí, oni to nebyli zrovna Češi. Nějací Rusové, Číńané, Vietnamci,... Vám jsou nejspíš ukradeni. Fašisté zdaleka tak neřádili, jako komunisté. Doufám jen, že legalizace fašismu a účast fašistické strany v zastupitelstvech je pro Vás nepředstavitelná.
20. 11. 2012 | 10:44

SuP napsal(a):

Jiří Pechr -
Vidím Vás tu poprvé a hned s Vámi souhlasím. Dodal bych ještě, že podle mého názoru za vzestup spojené levice může především nepodložená naděje poměrně velké části obyvatelstva, že levice ZNEMOŽNÍ další bohatnutí té druhé části. Tato "naděje" vyzařuje z většiny nostalgických vzpomínek na dobu před Listopadem.
Je to smutné. Dokud díky tahounům bohatli všichni, i ti kdo se ničím nepřičinili, byla spokojenost. Od chvíle, kdy jsme se dostali vlivem okolností do situace, kdy růst stagnuje, stává se prosperita "jen některých" trnem v oku. Prosím zaprotokolovat, že zloděje považuji za zloděje a jejich "hospodářský vzestup" považuji za selhání státu, který tak čím dál zřetelněji prokazuje, že není hoden spravovat tak velký objem daní.
20. 11. 2012 | 10:45

Vedec v ilegalite napsal(a):

Demokracii ohrozuje predevsim halda neschopnych absolventu ceskych vysokych skol, ktere akredituje tady pani Dvorakova. Tito absolventi ruznych politologii a rekreologii jsou vesmes nepouzitelni pro bezny zivot, proto infiltruji statni urady a vytvari podhoubi pro ten prohnily korupcni system.
20. 11. 2012 | 10:45

Oslýk stále ještě revoluční napsal(a):

"Prosím zaprotokolovat, že zloděje považuji za zloděje a jejich "hospodářský vzestup" považuji za selhání státu"

SuPe, viz shora; "selhání státu" je přesně to, oč tu běží. V čemž se dojeme shodujeme i s paní Dvořákovou a dalšími.

Lék na selhání státu v podobě "majetkových přiznání", jak tu nabídl pan Štern, je dost děsivý nápad; státu, kterému přestávám důvěřovat, se nehodlám přiznávat k ničemu.
Od bývalého bachaře lze očekávat jen další bití.
20. 11. 2012 | 10:50

martin_ka napsal(a):

petr z tábora:

skutečně? :-)
20. 11. 2012 | 10:55

lerak napsal(a):

Je to přesně tak jak píšete, paní Dvořáková.
Děkuji Vám.
20. 11. 2012 | 10:57

SuP napsal(a):

Oslýk stále ještě revoluční -
Ano, tuto větu jsem zařadil zejména kvůli svému prohlášení, které jak známo by bez ní mnoho zdejších kapacit začalo rozpitvávat právě tím typickým způsobem, aby změnili vyznění toho příspěvku.
S paní Dvořákovou též souhlasím, i když bych někde měnil pořadí důležitosti. Nicméně svinstvo je svinstvo a tudíž na pořadí nezáleží.
20. 11. 2012 | 10:57

Krupa Václav napsal(a):

Jako vždy naprosto s autorkou souhlasím. Jen malý dovětek ke ztrátě paměti. To varování je od dnešních antikomunistů zbytečný blábol. Právě většina těch, kterým se minulost sama v této době nejvíce připomíná, patří mezi voliče ČSSD i KSČM.
20. 11. 2012 | 10:58

český maloměšťák napsal(a):

zuzka
Pocitu klasického českého maloměšťáctví se ani nezbavujte !
Sluší vám !
(jak oslici uši)

Komunisté vyvraždili miliardy lidí. Ne stamiliony. Tuším že šest miliard.
Fašisté pouze několik tisíc - a to jen díky nedorozumění (byla tma a hustá mlha...a zrovna vypli proud).
A jak se, vojačka Kefalínka - ako sa pozná hen ten fašista ? Po čom ? Po uniforme ?
20. 11. 2012 | 11:04

neo napsal(a):

první volba byla tajná a tak se jedná jen o spekulaci.
druhá volba byla veřejná a současný pan prezident nedostal ani jeden hlas KSČM.
20. 11. 2012 | 11:05

český maloměšťák napsal(a):

zuzka
Pentagon byl v 60.letech plný komunistů ?? /miliony zavražděných Vietnamců/
To jsme nevědel.
A hen ten Agent Orange...to je agent z KGB, Kefalínka ?

Nejste náhodou studentka, že ne ?
Docela bych se tak do budoucna obával o svůj důchod....
20. 11. 2012 | 11:08

Ládik!!! napsal(a):

"Jakou roli hraje KSČM v našem stranickém systému?"
Roli páté kolony.
20. 11. 2012 | 11:08

já Mádluju, ty Mádluješ, .. oni Mádlují napsal(a):

To Jiří Pechr :

Velké svinstvo je v současné době ÚČELOVÝ ANTIKOMUNISMUS.

Jak píše paní Dvořáková, v podstatě stačí naším pravičákům 3x proklít komunisty a KRADE SE A NIČÍ STÁT o 106 dále.

Navíc, co si budeme povídat, krysy opustily komunisty hned v 89. Ne, že bych měl rád ty, co zůstali, ale převlékání kabátů a bezpáteřnost nás dovedly tam, kde jsme.

Naprostá většina členů vládů, jsou povedená dítka komunistických funkcionářů, v nedávné minulosti Topolánek, Langer atd. To SE NÁM TO PRAVICUJE, resp. rozkrádá.
20. 11. 2012 | 11:08

Syčák napsal(a):

Současný antikomunismus pomáhá nejvíce komunistům a zlodějům z vlády, taktéž "bývalým" komunistům. Svazák je antikomunistou. Ten, který chtěl do koalice s komunisty je nesmiřitelným komunistou.

Problém komunistky na školství (nemohli jí dát cokoliv jiného?) spočívá v tom, že je to strana lži. Dobře, že studenti protestují. Proč ale neprotestují proti očividné destrukci společnosti? Protože je očividná jen těm, kteří se zajímají, nebo těm, kteří již pociťují důsledky na vlastní kůži. Je to smutná vizitka gymnázia, jehož jsem byl kdysi také studentem. Respektive všech gymnázií. Studenti nemají schopnost kritického myšlení a nejeví zájem o současné problémy. Dokáží reagovat pouze na nejjednodušší kontrasty.
20. 11. 2012 | 11:09

martin_ka napsal(a):

neo:
v první volbě to matematicky tak prostě být muselo

druhá volba: tvrdí někdo že mu v druhé volbě dali hlasy?! nemanipuluj!!!!
20. 11. 2012 | 11:12

Taoiseach napsal(a):

Vladimíra Dvořáková

Souhlas.

Pokud jde konkrétně o Jižní Čechy, nelze vinit soc-dem, protože ostatní "demokratické" strany projevily velkou nevstřícnost.

Pokud jde o "ztrátu paměti", jsou to HLOUPÉ KECY (kolegové Jiří Pechr a SuP doufám prominou). Fakta jsou taková, že proti předcházejícím krajským volbám přibylo komunistům v absolutním vyjádření jen málo hlasů. Jejich úspěch byl dán z rozhodující části tím, že ostatním stranám hlasů výrazně ubylo (účast celkově klesla). Příčinou jsou tedy "výkony" "demokratických" stran (včetně zčásti soc-dem).

Házet důsledky chování politiků na VOLIČE je svinstvo. Když už, tak na NEvoliče...
20. 11. 2012 | 11:13

martin_ka napsal(a):

taoi:
naprostý souhlas

ta poslední věta to je ryzí pravda....a bohužel lidem (a hlavně těm studentům) to stále a stále nedochází
20. 11. 2012 | 11:16

Taoiseach napsal(a):

Nehádejte se o druhou volbu Klause - autorka to snad vysvětlila jasně.
20. 11. 2012 | 11:17

Anna napsal(a):

autorka

Díky, vidím to stejně.

Stojí za přečtení: Karel Kryl – první cenzurovaný autor v Klausově protektorátu
http://www.blisty.cz/art/62709.html

Cituji: Právě vyšel soubor politických kometářů Karla Kryla z let 1990 až 1993 nazvaný Země Lhostejnost. Že je neznáte? Pokud jste v té době nečetli noviny Moravskoslezský den, Znojemsko, nebo bratislavskou Zuzanu, pravděpodobně jste neměli možnost se s nimi setkat, protože jinde mu je odmítli vydat či odvysílat. Vydavatel hovoří o ,,nepřízni rozhlasových a novinových redaktorů“. Šlo o spontánní odmítnutí autora, jehož názory rozčísly samet proti srsti, nebo o pučící lobbistickou magii? Ti, kteří články hodili pod stůl, vědí...

My ostatní můžeme po dvaceti letech postsocialistického chaosu sčítat škody a číst si. Ale mohlo to dopadnout jinak, když jsme porevoluční éru zahájili cenzurou? Odstavec ze článku Země Závist (1992, otiskla periodika Lipík v Písku, Zuzana v Bratislavě a Znojemsko ve Znojmě) mohl zavřít nejedny redakční dveře:

,,...Mohl bych se na tomto místě vymluvit. Slovy dramatika, který kdysi prohlásil: Nechceme být jako oni. Ano, byla to právě tato věta, která rozhodla – a obávám se, že definitivně – o tom, že se bolševik přestrojil, odhodil balast partajních znaků, zapojil se do budování kapitalismu a vládne společnosti dál. Jako ostatně každá mafie – bez vyjímky. Ó jak tragicky se mýlí ti, kdo se obávají zmrtvýchvstání bolševika s hvězdou na čepici! Bolševik už dávno nelpí na partajní knížce. Povětšinou nejenže není ve své rodné straně: nebude dokonce tuto stranu ani volit! Pravý bolševik sedí dnes ve správní radě nebo na jiné klíčové pozici. A nesedí-li ve vládě, nebo v parlamentu, je nepochybně zaměstnán uplácením poslanců. Mzda za neodhlasování zákonů, potřebných k vyčištění Augiášových chlévů: vždyť právě v kalné vodě se dravcům nejlépe loví...“
20. 11. 2012 | 11:20

vico napsal(a):

Vladimíra Dvořáková : jedinou mou výtkou je, že mi berete prostor pro diskuzní vstup. Nemám, co bych k článku dodal.
20. 11. 2012 | 11:22

Mirka napsal(a):

Výborný článek
komunisti jsou už více jak 20 let opora pravice, blokovali celou dobu vědomě spolupráci levice a k žádné sebereflexi nedošlo. Dokud bude klást soudružka Semelová věnce na Klémův hrob, tak se o nějaké modernizaci nedá mluvit. To lpění na názvu strany je jako smutná píseň o starých časech. Proč se vlastně jmenují pořád komunisté. Odstranili ze svého programu požadavek na vybudování beztřídní společnosti násilím a vyslovili se pro tržní hospodářství. Co vlastně ještě je na nich programově komunistického ? Myslím si že nic, jen se nechtějí z neznámých důvodů vzdát svého zprofanovaného názvu. Je to v podstatě radikální levicová strana, která prozatím žije z nostalgie některých po minulosti a z toho, že se doposud do žádné vlády nedostala a tím pádem si hraje na opozici, ale je naprosto k ničemu, když na vládní úrovni nemá partnera. A mít neměla, protože to lpění na názvu svědčí o jejich pýše, a možná i o tom, že šilhají po odvetě. Kdyby jim nešlo pouze o odvetu a posty, tak by se podívali na Slovensko, co tam levice dokázala. Z minulosti si můžeme brát poučení, ale ne se do ní vracet. Důležitá je budoucnost, a na tu komunisté kašlou.
20. 11. 2012 | 11:23

Stařeček napsal(a):

Vladimíra Dvořáková - pouhá otázečka. Čí jednání zapříčinil vzestup preferencí komunistů a jejich podíl na vládnutí v krajích. Jedině to stojí za otázku a čeká na odpověď. Pokud si všímám dění v republice, vládní strany pokračují v politice, která bude podíl komunistů na vládnutí nadále posilovat. Vytahovat staré hříchy už nepomůže. Vlády musí začít vládnout pro blaho státu a pro spoluobčany, nebo místo proklamované demokracie nastolit diktaturu. Je možno si ještě vybrat?
20. 11. 2012 | 11:28

aga napsal(a):

Paní profesorko,

je na čase přejít do disentu. Aby Vás a další budoucnost neobvinila, že jste svým setrváváním na vlivných pozicích (jakou předsednictví Akreditační komise rozhodně je), nekolaborovali s prohnilým a antisociálním systémem.
20. 11. 2012 | 11:30

Mirka napsal(a):

Protože bych chtěla, aby diskuse byla vyvážená a ke slovu se dostali také ti, kteří nesouhlasí, dám sem část projevu Ilony Švihlíkové ze sobotní demonstrace. Mají možnost se argumenty a ne jen nálepkami k řečenému a zcela jistě kvalifikovanou oponenturou její argumenty vyvrátit.

Žijeme v zemi, kde se právní stát a zákonnost staly zborcenou fasádou, za kterou operuje mafiánská síť. Za tu by se nestyděla ani Cosa Nostra. Co si lze myslet, když vrchní státní zástupkyně řekne, že legislativa právníkům umožňuje naprosto cíleně zneužívat trestního zákoníku a pokud se nedodržují základní právní pravidla, nemají policie ani státní zastupitelství smysl?

Žijeme v zemi, ve které operuje lichvářská mafie způsobem, který by byl v jakékoliv civilizované zemi nemyslitelný.

Žijeme v zemi, kde se zákony připravují na míru skupinám, jejichž cílem je zničit veřejný sektor.

Žijeme v zemi, kde se mafiánsky rozkrádají evropské dotace, které „kontroluje“ Ministerstvo financí.

Žijeme v zemi, kde na výročí Bílé Hory byl schválen odporný balík, zahrnující i „dar“ církvím, především katolické.

Toto vše vede k tomu, že naše bohatství, které vytváříme naší prací, se dostává do rukou úzké skupiny, která si doslova tento stát zprivatizovala.

Ale nezapomínejme, že je potřeba provádět úsporné reformy – vždyť si přeci žijeme nad poměry! Půjčím si heslo, které se jako první objevilo v Srbsku:

Promiňte nám, že nevyděláme tolik, kolik vy kradete!
20. 11. 2012 | 11:32

neo napsal(a):

martin_ka:

nemanipuluji, pouze konstatuji, že ve druhé volbě nedostal pan prezident ani jeden hlas KSČM. Příspěvek navíc nebyl určen přímo tobě.
20. 11. 2012 | 11:32

aga napsal(a):

aga

oprava: aby Vás budoucnost neobvinila, že jste kolaborovali s prohnilým ...
20. 11. 2012 | 11:35

dříve čtenář napsal(a):

Anna s posledním odstavcem naprostý souhlas.
S tou autocenzurou to je trošku jinak. Předseda stranické buňky za námi nestrannými pasivními odpůrci režimu chodil a říkával : "Chlapi já vím, že máte pravdu, ale přece nebudete dělat sobě i mě problémy a příjdete na tu schůzi náměstka z Prahy". No a my jsme mu ty problémy většinou nedělali (ani sobě). Tak to zřejmě bylo i s onými články. Proč by si redaktoři přidělávali nějaké komplikace?
A ze soudruha náměstka se stal pro revoluci pan poradce nově překabátěných kapitalistů, zavilých to odpůrců socialismu.
Bylo by zajímavé zjistit, kolik procent podnikatelů je bývalých náměstků socialistickách podniků a kolik bývalých veksláků a číšníků. Tato čísla by o lecčems vypovídala.
20. 11. 2012 | 11:37

aga napsal(a):

Mirka

A až argumenty paní Švihlíkové fudovaně vyvrátí, případně nevyvrátí, co dál?
20. 11. 2012 | 11:37

Mirka napsal(a):

aga
dávám jin jen příležitost, aby se pokusili zbavit svého fanatismu a pokusili se také přispět, tentokrát i oni vlastní sebereflexí k nápravě stavu. Pokud budou říkat, že to není pravda, tak se hodně podobají komunistům, kteří také trvají na svém a blokují možnost zjednání alespoň částečné nápravy tohohle katastrofálního stavu.
20. 11. 2012 | 11:42

resl napsal(a):

Dvořáková : "Komunistická ideologie bránila pluralitě ve vzdělávání a v tomto smyslu přidělení resortu školství asi nebylo ideálním rozhodnutím."

A o to jde, milá paní, jen jste nerozvedla, zda může mít tato komunistka vliv na výměnu ředitelů na škole, na besedy s politickými vězni, které zvou ředitelé, na antikomunisticky zaměřené učitele, které zaměstnávají školské úřady atd. To jsou důležité věci, jaksi skryté veřejnosti a výsledek je naprosto nedokonalá výuka s vynecháním doby temna za komunistické totality. Zdá se, že jste ještě z jejich bludů nevyrostla, nebo se obáváte členy KSČM napadnout silněji. Nemusíte mít strach, když jste se už před národem přiznala, že vstup k nim, byla vaše velká chyba. Tak to dokažte.
20. 11. 2012 | 11:44

buldatra napsal(a):

Ne , že bych nesouhlasil s autorkou, nesouhlasím s principem, kolem něhož se článek motá.
Takže vlastně s autorkou nesouhlasím.
Není to nic osobního.

První otázka zni: Mají studenti (či kdokoli jiný) právo demonstrovat či stávkovat a protestovat proti podobě krajské (či jakékoli) koalice? Odpověď je jednoznačná: mají.
Špatná odpověď, protože přání otcem myšlenky.
Jedna věc je, zdali mají studenti a všichni ostatní občané právo dávat najevo svůj nesouhlas a věc druhá je, co je jim to platné.
Správná odpověď zní: je jim to platné jako mrtvýmu zimník.

Druhá otázka zni: Je to morální, aby vznikala koalice s komunisty, respektive takovéto rozdělení resortů? To je samozřejmě otázka pro politiky i pro politické strany.
Špatná odpověď, protože jde proti principu demokracie, je poplatná principu demokratury.
No a to je smutné. Ona by to měla být především otázka pro občany, pro voliče, kterým zvolení zastupitelé SLOUŽÍ. Občan by měl mít poslední slovo ve všem, nikoliv partaj. Nebo, že bychom měli demokracie dvě? Jednu větší pro partaje, druhou menší pro občany?

Třetí otázka zni: Jakou roli hraje KSČM v našem stranickém systému? Odpověď zni: velice užitečnou pro pravici.
S tím lze do jisté míry souhlasit, ale jen do jisté, titěrné míry. Jinak, opět špatná odpověď, v rámci demokracie, správná odpověď v rámci demokratury. Zeptal bych se spíš, jakou roli hraje občan, volič, v tomto našem stranickém systému? V systému demokratury.

Rozpitvávat lahůdky, které vznikají následkem fungování toho, co autorka nazývá „náš stranický systém“ je toliko podobné konstatování, že na hladině moře někdy jsou a někdy nejsou vlny. Což vydrží věčně.
Autorka, stejně jako mnozí jiní renomovaní odborníci na demokraturní jsoucno, se stále dokola zabývá vlnami, čímž potká se jednak s příznivci i odpůrci svého pojetí vln. Čímž se nikdy nic podstatného skutečně nezmění.

Měla by se asi konečně zamyslet nad tím, jaký je rozdíl mezi oním naším stranickým systémem a demokracií. Tedy nad principem. Pak ji určitě napadnou i správné odpovědi na její otázky.
20. 11. 2012 | 11:45

aga napsal(a):

Mirka

Nojo, no. Zkuste vlastní sebereflexí dospět k poznání, že takto fanatika fanatismu nezbavíte. Ale jinak házení hrachu na zeď se meze nekladou, taky vrhám, taky vrhám.
20. 11. 2012 | 11:45

Midori napsal(a):

Paní Dvořáková,
lidé jako Vy by měli kandidovat na prezidentský úřad.
Děkuji za výborný blog.
20. 11. 2012 | 11:47

Ambra napsal(a):

Pokud mají neplnoletí studenti právo na stávku a demonstarce, tak proč nemají právo na pití alkoolu, kouření nebo uzavírání sňatků.
Prostě je to tak, že mnohé jiné věci jim ještě nejsou dovoleny, protože jsou ve věku, kdy jsou strašně snadno ovlivnitelní nesprávnými vzory. A takovým vzorem jsou učitelé, kteří je manipulují, aby jeli třeba do Budějovic protestovat. A to si představte, že nějaký student tam musí jet v sobotu jen proto, aby mu jeho antikomunistický učitel nedal špatnou známku, přitom třeba doma slyší od svých nespokojených rodičů, jak to za socialmu pro ně bylo lepší. To je výchova dětí hodná tak akorát k tomu, aby KSČM vyhrála za pár let celé parlamentní volby, až tito studenti získají volební právo.
Jak je možné, že ani Dvořáková teď na škole netuší, jak snadno se zvláště nedospělí studenti dají zmanipulovat. Anebo si třevba sama nechce připustit, že ji někdo kdysi také zmanipuloval, aby vstoupila do KSČ? Ať o tom jednou napíše, jak ona včas zahodila po revoluci legitimaci a přešla z výzkumu hned po revoluci na VŠE, kde to o ní dlouho dobu nikdo nevěděl. Prostě takový typický český politický křiváček, ketrý využil změny zaměstnáni k tomu, aby přetočil kabát. Nejspíše také něco jako onen učitel z Třeboně, který je nyní tak strašně antikomunisticky zavěšený.
20. 11. 2012 | 11:48

KAteřina napsal(a):

Za zajímavé považuji, že protesty proti komunistické paní radní pocházejí z Třeboně právě v době, kdy se omezuje lázeňská péče placená z pojištění. Třeboň v posledních dvaceti letech rozkvetla, a to hlavně díky tomu, že se jí podařilo vyrvat z rukou privatizátorů lázně a udělat z nich prosperující zdroj příjmů pro město i jeho obyvatele. Teď všichni ti pravičáci mají strach, ze zdroj z veřejných peněz vyschne.
20. 11. 2012 | 11:49

Anna napsal(a):

buldatra

Mít tu přímou demokracii, velmi pravděpodobně by bylo jináč.

Stojí za přečtení - část cituji:
O totalitní povaze neoliberalismu může svědčit i skutečnost, že je velmi obtížné se jeho ideologie zbavit standardní demokratickou cestou, tj. volbami. Mnoho občanů u nás je dnes přesvědčeno, že „nemají koho volit“ nebo že „kdyby volby mohly něco změnit, už by je dávno zrušili“, což se nakonec odráží i v jejich neúčasti u voleb: za srovnání stojí stupeň volební účasti obyvatel v zemích ovládaných neoliberalismem ve srovnání se zeměmi – např. skandinávskými – kde je tato ideologie slabší. Další indicií, že volby přestaly být v neoliberálně řízené společnosti základním demokratickým nástrojem, je skutečnost, že současnou naši vládu, která vzešla z tzv. „svobodných“ voleb, podporuje nakonec pouhých asi 20 % občanů. Lze předpokládat, že podobnou podporu mohly mít i totalitní vlády u nás před rokem 1989.
http://denikreferendum.cz/clanek/13030-svoboda-a-ismy
20. 11. 2012 | 11:53

resl napsal(a):

Dvořáková : "Komunistická ideologie bránila pluralitě ve vzdělávání a v tomto smyslu přidělení resortu školství asi nebylo ideálním rozhodnutím."

V tajné volbě jsou hlasy komoušů nedokazatelné, proto se dohodla druhá volba přímá. Tato varianta byla připravena Klausem, jeho poradci, Šloufem a spol. a dohodnuta s komunisty, že nasadí Bobošíkovou pro rozmělnění hlasů a hlavně proto, aby hradnímu zloději nebyly hlasy komoušů vyčítány v budoucnosti. Že si přáli komunisti Klause je evidentní a věděli proč. Pokud se někdo domnívá, že to tak nebylo, tak se hodně mýlí.
20. 11. 2012 | 11:53

Dan napsal(a):

Soudružko profesorko, mohla byste ozněčit alespoň jeden prokorupční zákon této vlády?

Děkuji
20. 11. 2012 | 11:54

Oslýk stále revoluční napsal(a):

Buldatro, váš příspěvek je až překvapivě špatný. Na vás nebývale. A není to nic osobního.

Odpově´d na první otázku, že studenti (či kdokoli jiný) mají právo demonstrovat či stávkovat a protestovat proti podobě krajské (či jakékoli) koalice,
je klíčová, a jakékoli okecávání, jako "komu tím prospějete" a podobně, je albismus, zbabělost a vůbec luxus, který si už nemůžeme dovolit.
Protestujme; to je to poslední právo, které nám zbylo.

Konstatování, že "se nic podstatného nezmění" je ve vašem příspěvku tak časté, že má Oslýk neodolatelný pocit, že si to přejete.
20. 11. 2012 | 11:59

klas napsal(a):

Nechcete už dát s tím strašením komunisty pokoj???
Naučte se vládnout tak aby se slušní měli alespoň tak jak za komančů, nebo o 23 let vývoje lépe, a nikdo si na ně ani nevzpomene po tolika letech
20. 11. 2012 | 12:00

marxík napsal(a):

Paní Dvořáková , spolu s vámi, ještě netuší, že totalita peněz alias demokracie vypadá v dobách krize ještě daleko hůř než momentálně u nás.
Všechny ty odpudivé jevy, které se na vás valí ze všech stran, jsou pouhým důsledkem donedávna pravidelného ekonomického cyklu, završeného výživnou krizí.
Jelikož na tyto báchorky nevěříte, budete se muset o jejich platnosti přesvědčit v Live provedení.
Praktické cvičení právě začíná.
20. 11. 2012 | 12:04

Luki napsal(a):

Přesně tak!
20. 11. 2012 | 12:05

JF napsal(a):

otázka je co je otevřené a skryté. "Oposmlouva" je jen přiznání národní frontovosti pestrobarevné české politiky, resp. vše je předjednané a pak se to odehraje. To stejné je pokud Langer napadl\ovlivnil zveřejněním podstrčených "kompro" volby do PS a Paroubek toto nenapadl a volby nebyly zrušeny. To co je na veřejnosti je maska toho co je za kulisami - ale to již od 17.11.1989 či i před. viz. např. theatrální disidentství Havla a theatrální zvolení se komunistickým parlamentem za prezidenta. Šlo přeci o kontinuitu - tak ji také máme - stačí se tomu možná jen nedivit.

KSČM tedy hraje jen svou roli v národním frontovství české cirkusové scény. Stejně jako ostatní strany. Otázka je kde se tedy česká politika tvoří když abstrahujeme od toho divadla pro diváky. (tedy od slova divit se ;-)
20. 11. 2012 | 12:06

dalimír napsal(a):

JF KSČM je pouze odvar politické strany ! Ti praví komunisté by se měli rekrutovat ze strany komunistů Miroslava Štěpána !To je typ bolševika který to myslí z lidmy čestně ! V kapitalistické demogracii většina lidí pojde na bezradnost a otravu pančovaným alkoholem ! Jedině praví bolševici jsou schopni tenhle český chlívek vyčistit ! Hezký den Dl.
20. 11. 2012 | 12:19

Michal Kroh napsal(a):

Jednoduše řečeno: Srozumitelný článek plně vystihující současnou dobu. Není co dodat.
20. 11. 2012 | 12:21

roman napsal(a):

Vážená paní Dvořáková.
Já jako volič a občan si myslím, že média u nás hrály vždy rozhodující vliv. A stále mají. A toto je moje reakce, kterou jsem nemohl nenapsat pod diskusi ve videoarchivu pořadu ČT Události a komentáře. Myslel jsem, že ho ani neshlédnu do konce, jak jsem se rozčílil. Takže.

Co to pořád znamená?
Co to pořád znamená, že se u nás zpochybňují volby? Paní Drtinová je perfektní redaktorka, já nejsem žádný komunista, ale to přece není možné pořád dokola strašit lidi současnými komunisty a ve veřejnoprávní televizi poslouchat poznámky, že někde na jejich ústředí visí na stěně Lenin. Všichni levičáci, co kritizují média že jsou pravicová dostávají zapravdu, protože už ani veřejnoprávní televize se nehodlá udržet na uzdě objektivnosti a respektu. Víte kolik Hitlerů nosí v srdci a visí ve skříních příznivců našeho pravicového prezidenta? Já tvrdím, že to neustálé zpochybňování všeho, to nachytávání na hruškách, to strašení lidí KSČM jim pomáhá vyhrávat volby. Je neuvěřitelné, že lidé to vidí, lidé to cítí a někteří podle toho dokonce volí, jenom média si jedou pořád tu svoji a vlastně jim pomáhají. Je to neprofesionální, amatérské, nedůvěryhodné a začíná to být směšné, jako za vlády jedné strany. Copak jsme před rokem 89 a má se v nás vyvolat pocit, že jediný třídní nepřítel už není kapitalista, ale socialista? Novináři, pokud nemají argumenty tak vytahují hříchy z minulosti a apelují na svědomí svých hostů, kteří jsou třeba i o dvě generace dál. To je nekonečná písnička, která nás brzdí na místě, nic neřeší, ba naopak pomáhá extrémistickým stranám, aby vyhrávaly volby. Tady bylo registrováno před rokem 89 1,5 milionu komunistů. Myslíte to vážně, že se tito "charakterní" jedinci vypařili? To by to politické zpochybňování muselo trvat donekonečna.
Já vás platím a čekám objektivitu. Anebo to tak není a propagandistické a reklamní úlety musím snášet i na veřejnoprávní, mé televizi? To mi má dávat jistotu, že se tady pracuje na demokracii, nebo na jistotě, že jeden extrém střídá druhý?
Prosím, aby tento můj názor nebrala paní Drtinová osobně. Já si její práce vážím a je jedna z mála, kvůli kterým zpravodajství sleduji, ale někdy ty ataky jdou za míru logiky, zbytečně iritují a jsou kontraproduktivní.
20. 11. 2012 | 12:31

Oslýk zaměstnavatel napsal(a):

Roman:
"Já vás platím a čekám objektivitu"

Co pravíte, nešťastníku? Vy platíte paní Dvořákovou?
20. 11. 2012 | 12:31

NN napsal(a):

Je to tak...Kdo obhajuje megazlodějny a tunely a pouze straší komunisty je buď morgoš na dávkách nebo cajzl, co studoval v Plzni. Podotýkám, že jsem nikdy nebyl v žádné straně a manželka je dcerou tzv. kulaka, který byl v padesátých letech perzekuován.Je třeba řešit dnešek a ne strašit minulostí!
20. 11. 2012 | 12:33

ff napsal(a):

Ti pravicoví zloději vždy když je potřeba.Umí zahrát na ti správnou strunu,aby odvedli pozornost od těch svých zlodějin.Hodně národa jím neustále už 20 skáče.O studentech dementech ani nemá cenu mluvit.Ti jsou tak lehce zmanipulovatelní až to bolí.
Herci zpěváci umělci a studeti drží u vlády pravicové lumpy tuneláře a zloděje.Ti herci zpěváci mají z takové vlády profit.Ale studenti???Ti tady ničí demokracii a chtějí nastolit modrou totalitu?
20. 11. 2012 | 12:34

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Kalouskovu „demokracii“ přesněji kleptokracii ohrožují nespokojení občané v ulicích.
Skutečnou demokracii ohrožují především ti, kdož se ji snaží privatizovat, to je Nečas s Kalouskem a jejich bandy.

Trochu čísel z EU
Many EU Leaders See Low Job Approval
http://www.gallup.com/poll/152111/Leaders-Low-Job-Approval.aspx

V EU vládnou vlády s důvěrou veřejnosti zpravidla někde kolem 50 %. Začátkem tohoto roku, viz odkaz, na tom byly nejhůře Rumuni s 10 % - ta vláda již padla na jaře,
pak my a Řekové s důvěrou veřejnosti 18 %.
Řekové mají již novou vládu a Nečasova vláda se propadla na 12 %, čímž se stala nejméně legitimní vládou nejen v naší historii, ale s velkou pravděpodobností i v současné EU.
20. 11. 2012 | 12:38

šašek z Jihlavy napsal(a):

Oslýk
Dík za odkaz, věta, že" Dámy, holky, dievčence 21. století je vaším stoletím, ale to vy víte, že."
je podle mých zkušeností trefná a pravdivá, takže nezbývá, než popřát našim ženám, dcerám a vnučkám hodně úspěchů v budování přátelštějšího světa (škoda, že se toho nedožila moje moudrá babička a nekonečně obětavá maminka).
No a my chlapi se budeme věnovat tomu, k čemu nás předurčila příroda - lovu.
20. 11. 2012 | 12:40

Aleš Javůrek napsal(a):

mě to přijde jako míchání jablek s hruškama. To že je KSČM legální strana, přestože zastává komoušskou ideologii a ta je "nelegální", tak to neznamená že je to morální s ní se spolčovat.
To. že se krade nijak nemůže obhajovat spolupráci s komouši a už vůbec ne jejich volbu.
Prostě autorka používá typickou rudou demagogii:" ... a vy zase bijete černochy".
20. 11. 2012 | 12:40

eL napsal(a):

Je téměř symblické, že tento blog se tu objevil přesně v den 60. výročí zahájení vykonstruovaného monstrprocesu se spikleneckým centrem Rudolfa Slánského, v němž padlo 11 rozsudků smrti. Odehrál se plně pod taktovkou strany, do které paní Dvořáková i ta jihočeská soudružka v normalizaci vstoupily a evidentně s tím neměly žádný morální problém.

Proto také obě dámy nejsou sto pochopit, co ti křiklouni z jižních Čech proti té zgruntu hodné paní vlastně mají, proč se zuby nehty brání tomu, aby rozhodovala o školství a kultuře a vlastně de facto o jejich životech. A zdaleka neprotestují jen "zmanipulovaní" studenti, ale i tisíce občanů, rodiče dnešních i budoucích studentů. (Petice je přístupná na internetu.)

Zná někdo z obhájců té komunistické radní její názor třeba právě na politické procesy? Na pronásledování lidí a jejich existenční likvidaci za projevení vlastního názoru? Na dvacetiletou okupaci Československa Sovětskou armádou, ale třeba i na třídní boj? Také ta paní léta sepisovala na čtrnáctileté děti posudky, kde hodnotila jejich postoj "k našemu socialistickému zřízení"?

Paní Dvořáková zmiňuje korupční kauzy... Zrovna na těch jihočeských se v pozadí vydatně podílejí soudruzi z KSČM, kteří projevují ještě větší pragmatismus, než odpudiví pravičáci. Bez podpory komunistů v zastupitelstvech obcí a měst, v kontrolních výborech atp. by spousta šméček vůbec nemohla projít.

Nelze nepřipomenout, že na dnešním tristním stavu se významnou měrou podílí čtyřicetiletá morální devastace národa a primitivní materialismus, který z mnohých obyvatel této kotliny v srdci Evropy udělal duchovní bezdomovce.
20. 11. 2012 | 12:44

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Aleš Javůrek.
Dnešní antikomunista je mnohem horší než komunista, a demokrat asi takový, jak antikomunisté z let třicátých.
Je nemorální je volit, ale někteří je volí, tak co s tím může demokrat dělat, prostě to přijmout jako realitu.
20. 11. 2012 | 12:48

martin_ka napsal(a):

aleš javůrek:

co je to prosím tě ta "komoušská ideologie"? v čem se liší od jiných ideologií? a v čem je horší?
20. 11. 2012 | 12:50

JF napsal(a):

Dalimír: Váš optimismus zcela nesdílím, leč závidím ;-)

Myslím že ti bolševici o kterých mluvíte jsou všude jinde nez v KSČM. (v KSČM jsou spíš ti švorcoví - od Švorcové ;-) Výkvět pestrobarevné politické scény je ve straně Věci veřejné. (zde lova bordel ;-)

Jak těžké si v normalizované Česko porozumět ... samé exotické mimikry ;-) aneb výkladový slovník či herbář hmyzu mít po ruce
20. 11. 2012 | 12:55

buldatra napsal(a):

Oslýku, Oslýku

Napsal jsem: Jedna věc je, zdali mají studenti a všichni ostatní občané právo dávat najevo svůj nesouhlas a věc druhá je, co je jim to platné.
Správná odpověď zní: je jim to platné jako mrtvýmu zimník.
Oslýk stále revoluční napsal(a):
Protestujme; to je to poslední právo, které nám zbylo.

Konstatování, že "se nic podstatného nezmění" je ve vašem příspěvku tak časté, že má Oslýk neodolatelný pocit, že si to přejete.

Nuže, Oslýku nasaďte si brejle a použijte pamatovák.

Protestovat je jedna věc-je to věc výrazu nesouhlasu s někým něčím. Poslední právo, které nám ještě zbylo. Hm je oslýkovský výraz bezmoci a čekání, kdy i to poslední zmizí někam do…?

Demokracie je tam, kde ji lidé vyžadují a AKTIVNĚ o ni usilují. A chrání ji.
Demokratura je tam, kde vládne občanská pasivita. Sem tam protest, který vyšumí a hurá na nákup.

Jako mrtvému zimník je jim to platné proto, že jejich protest je povolen a tolerován demokraturou jen do jisté míry.
To mohou být rádi, že je kamarila ještě neoznačila za fašisty, páč je to protest s omezeným počtem účastníků a protestuje se po větru.
Oni totiž ti studenti a ostatní občané, voliči v tomto státě, nemají nástroj, který by jim skutečnou nápravu, přejí-li si ji, umožnil. Neexistuje odvolatelnost zvolených a nezvolených voličem. Neexistuje závazný výsledek referenda, neexistuje nic, co je hlavním atributem skutečné demokracie-tedy vlády lidu.

Takže revoluční Oslýku, asi tak.
Zapojte pamatováka a neřešte vlnky, revolucionáři. A pak výsledek úvahy sdělte buldatrovi.
Buldatry se rády učí od druhých.
20. 11. 2012 | 12:57

Doc. Zdeněk Žemlička napsal(a):

Ano, je možno souhlasit, že veškeré kritické diskuse, po krajských volbách, se soustředily na problém krajského vládnutí oranžovorudých koalicí a řízení školství v jižních Čechách komunistickou radní. Jednání o krajské koalici v Č. Budějovicích nebyla jednoduchá, ale tzv. demokratické strany : Jichočeši 2012. lidovci a TOP 09 měly programově i mocensky nepřiměřené požadavky ve vztahu k volebním výsledkům. Bohužel v disikusích mě chybí to podstatné :proč 23 roku po revoluci tolik občanů volí komunisty? Je to ztráta historické paměti ? Možná, že trochu ano. Ale, dle mého názoru, je to protest, proti chování zavedených pravicových stran. Např. v rezortu dopravy jsou známé ságy o podivném zbohatnutí kdysi neúspěšného podnikatele Aleše Řebíčka, po jeho nástupu do funkce ministra dopravy. A co Drobil na ministerstvu životního prostředí ? Evropský výsměch jsme sklidili za to, že oznamovatel korupčních pokusů na tomto ministerstvu byl vyhozen z místa. A co naše předražené dopravní stavby, hospodaření s veřejnými prostředky v DP Praha, Evropskými dotacemi. atd. atd. Tedy korupce, klientelismus, kmotrovské ovládnutí politiky a politiků, tvorba zákonů na míru. A co strana LIDEM, která má víc ministrů než členů a kterou nikdo nevolil. Aco odsouzený poslanec ODS, díky kterému vládne nadále současná vláda. A kam se poděly stvovky miliard z bankovního sektoru?A mohlo by se pokračovat. To jsou hlavní příčiny vzestupu volebních hlasů bolševiků, kteří tím, že byli odstaveni od moci, neměli příležitost korupčnit! Konec konců jenom švejkovský a cimrmanovský národ se nedokázal vypořádat se svou minulostí a neposlal komunistickou stranu mimo zákon, ale přitom přijal zákon o její zločinosti. Konec konců bývalý karieristický komunista je hlavním adeptem presidentského úřadu.
Tedy studenti (a všichni ostatní) protestujte nejen proti KSČM, ale i proti příčinám jejího vzestupu a choďte k volbám!!
20. 11. 2012 | 13:04

petrof napsal(a):

co by jiného asi dělali, všichni tihle politologové, sociologové, analytici atd. než plkali, plkali a plkali...
Dvořáková, Pehe, Kellere, Urbane a vy všichni další, samozvaní strážci demokracie, buďte v klidu.....demokracie se o sebe postará sama, spontánně a podstatně lépe!!!
20. 11. 2012 | 13:05

Mirka napsal(a):

Pár ukázek, jak se stát prostřednictvím zákonů, které podává, přátelsky projevuje vůči svým občanům

O byt, dům či vlastnický podíl lze nakonec přijít i kvůli dluhu ve výši pár set či tisíc korun. Jeden příklad za všechny: klatovský exekutor Dalimil Mika na prosinec vyhlásil dražbu bytu 3+1 v Janově u Litvínova, s balkónem a novými okny, jak dodává v dražební vyhlášce, kde bydlí Václav D. Důvod: podle mosteckého soudu dluží 968 korun.

Původní dluh 968 korun z nezaplacené složenky, plus několik tisíc navrch jako příslušenství (příjem advokáta) si nyní exekuční dražbou bytu nárokuje společnost Tessile ditta services. Ta je známá tím, že za pakatel skupuje drobné pohledávky a vydělává na nákladech řízení, které jí přiznaly soudy. Jednou z těchto pohledávek je právě i 968 korun, které Václav D. nezaplatil

Nebo:
Dluh: 5025 Kč, dražba: 3 750 000 Kč
Takových vyhlášek visí na stránkách a nástěnkách exekutorů desítky. Dražební vyhláška vydaná brněnskou exekutorkou Alenou Blažkovou proti Karlovi F.: Dluh: 5025 korun. Cena dražené poloviny rodinného domu: 3 750 000 korun.
20. 11. 2012 | 13:10

seriózní chlapík napsal(a):

Protestovat proti osobě, která skončela ve svém postavení v důsledku svobodných voleb je jasný nonsens. S jedinou výjimkou. Když dojde v jejím chování ke zcela nečekané změně. Taková pramení z devadesáti procent ze zdravotních důvodů. Je žádoucí trvat formou protestů na odstoupení svého zastupitele, který po mozkové mrtvici zapoměl svou politickou orientaci.

To bohužel není situace ani jihočeských studentů, ani protestujících na Václavském náměstí. Tyto a další podobné skupiny bez ohledu na svou početnost by se měli sjednotit v jeden šik a protestovat někde, kde nikomu nepřekáží (opuštěné průmyslové zóny, zplundrované přírodní destinace,...) sami proti sobě. Mladí by svůj protest mohli rozšířit ještě na své rodiče.
A veřejnoprávní media by se měla starat o úplně jiné probémy.
20. 11. 2012 | 13:11

roman napsal(a):

Oslýk zaměstnavatel
Nejsem nešťastný. Vy jste ovšem nepozorný, asi se chováte klipovitě, jak se říká i dnešní době.
Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou Oslýku.
20. 11. 2012 | 13:15

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

No a Jihočeši z ODS?

"Ostřílené pijavice, vysávající naše peněženky

Hlavními tvářemi hnutí jsou pánové Michal Doktor, Luboš Průša, Pavel Vondrys, Pavel Pavel a Juraj Thoma. Všichni známí politici, všichni bývalí členové ODS. V nezvykle otevřeném rozhovoru pro časopis Respekt Pavel Pavel doslova prohlásil: „Jsme ostřílení politici.“ Ano, s tím se s ním dá souhlasit. Všichni jsou v politice tak dlouho, že už si ani nemohou pamatovat, co to je vydělávat si normální prací. Například strakonický starosta Pavel Vondrys vstoupil do politiky v roce 1994 ve svých třiceti letech. V politice je již 18 let! Michal Doktor je poslancem nepřetržitě od roku 1998 rovněž od svých třiceti let. Tedy již 14 let. Se zbývajícími členy „ostřílené party“, Pavlem Pavlem, Jurajem Thomou a Lubošem Průšou, je to obdobné. Všichni jsou jako pijavice přisátí na veřejné rozpočty (tedy naše peněženky), odkud vysávají peníze na své živobytí.
http://www.ods.cz/region.jihocesky/clanek/1247-tomas-hajdusek-jihocesi-2012-falesny-make-up-na-starych-tvarich
20. 11. 2012 | 13:15

buldatra napsal(a):

Petrofe,

Vždyť plkání je podstatou hmotné existence oněch –logů a –iků, které zmiňujete.
Plkání je živí.
A když plkají v určitých mezích, tak nějak krotce, vocaď pocaď, mají svý jistý.
20. 11. 2012 | 13:15

neo napsal(a):

Ambra:

jste mě pobavila :)
vidím toho chudáčka studenta, jak doma s rodičema kouká na starou teslu a naříkají na blahobyt socialismu a zatím ve škole mu antikomunistický učitel vymývá hlavu (asi houbou) a nutí ho pod hrozbou špatné známky jezdit protestovat :)

je mi ho tak líto...

To může, ale zapálit si chudáček nemůže a alkohol taky nesmí. ochutná až v osmnácti letech jako všichni ostatní.
mimochodem, jsou právní úkony, které může vykonávat i nezletilá osoba. Jeden občan se zde snažil tvrdit, že způsobilost k právním úkonům mají občané až plnoletí, přitom vůbec nevzal v úvahu povahu právního úkonu. Ze zákona ale mnoho úkonů může provádět i osoba mladší neplnoletá (nezplnoletnělá).
20. 11. 2012 | 13:21

Zdeněk Brom napsal(a):

Paní Dvořáková,

demokracii ohražuje více faktorů:

- komunisté ve všech podobách a převlecích
- korupce
- z velké části nefunkční úřednický aparát, včetně akreditační komise
- profesoři politologie, píší svoje rozbory bez získávání informací
20. 11. 2012 | 13:23

Oslýk revoluční napsal(a):

Roman:

No, nerozumím, ani po opakovaném přečtení; proč paní Dvořákové sdělujete filipiku proti paní Drtinové (nebo komu vlastně - České televizi?)

Buldatro,

to jsme se moc nehnuli. Váš postoj je dokonale nejasný.
1) Na jedné straně vidím blaseované odpálení blogu paní Dvořákové s tím, že se "stará o vlny". Pak nechápu, proč se staráte o vlny vy, a nevykašlete se na to; vaše kritika musí být arci ještě méně užitečná, než Dvořákové post.

2) Na druhé straně vidím nulový zájem o to, co Dvořáková vlastně říká. Pokud jsou to "jenom takové vlny", potom to věcnou debatu příliš neposouvá ani z badatelského hlediska.

3) Jiným věcným závěrem je, že "Oni totiž ti studenti a ostatní občané, voliči v tomto státě, nemají nástroj, který by jim skutečnou nápravu, přejí-li si ji, umožnil."

Tady opět nemáte pravdu, neb historická zkušenost roku 1989 ukazuje něco zcela jiného. Protesty na náměstí mají sílu, a to, že jsou nedůležité, je jen zbabělá vládní propaganda.

4) Jako revolucionář jste taky na baterky, neb šíříte malomyslnost. Takže se dost nabízí možnost, že jste kontrarevolucionář a milujete tuto vládu, čemuž se mi nějak nechce věřit, po tm, co jste tu za ta léta napsal.
20. 11. 2012 | 13:31

Oslýk napsal(a):

Zdeněk Brom:

To poslední ad personam je vás nedůstojné.
20. 11. 2012 | 13:32

Taoiseach napsal(a):

Aleš Javůrek

Musím se opakovat: To "spolčování se" s KSČM je dáno zčásti nevstřícností nelevicových stran, zčásti jejich neúspěchem ve volbách.

Příčina není v tom, že by komunisty volilo výrazně víc lidí, ale v tom, že ty nelevicové strany volí výrazně míň lidí. A to opravdu JE způsobeno tím, "že se krade" - to není vina voličů.

eL

"...z mnohých obyvatel této kotliny v srdci Evropy udělal duchovní bezdomovce"
Děláte si legraci? Podle Vás za to můžou "mnozí obyvatelé", a ne ti politici, co kradou?

seriózní chlapík (a další)

Třeba španělská vláda taky vyšla ze svobodných voleb a nikoho ani nenapadne, že by se proti ní nemělo prostestovat. Demokracie neznamená čtyři roky držet hubu a krok.
20. 11. 2012 | 13:34

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
" Mladý liberál - dospělý fašista - starý komunista"
20. 11. 2012 | 10:36

Ha chirchill to rikal naopak:
Prelozeno do cestiny a dnesnich pomeru:
"komu je pod tricet a neni levicak nema srdvce, komu je pres 30 a neni pravicak nema mozek."
U pana CM se jedna patrne o ten "pripad pres 30" - zastydle destke sny o rizi socialni rovnosti ketre nefungovaly ani za totalistynioho sociku - struktura nerovnosti spotreby byla v SSSR cca stejna jako za cara.

“Any man who is under 30, and is not a liberal, has not heart; and any man who is over 30, and is not a conservative, has no brains.”
20. 11. 2012 | 13:39

Oslýk Hujer napsal(a):

Taoiseach:

Musím zcela souhlasit. Vaše poznámky jsou přesné.
20. 11. 2012 | 13:41

Yosif K napsal(a):

Taoiseach napsal(a):
Třeba španělská vláda taky vyšla ze svobodných voleb a nikoho ani nenapadne, že by se proti ní nemělo prostestovat. Demokracie neznamená čtyři roky držet hubu a krok.
20. 11. 2012 | 13:34
Otazka je zda si zfanatizovani odborari neustalym protestovanim pomohou.
Staci se podivat na telku a zahranicnim investorum je vse uplne jasne - INVESTICE DO SPANELSKA NULA.
20. 11. 2012 | 13:42

Vladimír Mátl napsal(a):

Nemohu s paní Dvořákovou v principu nesouhlasit. Ano, je to přesně formulované a naprosto jasně řečené. Nepopírám, jako demokrat, právo jakékoliv strany na existenci. Nakonec, to je principem demokracie. Jsou však dány určité mantinely, jinak by zákonitě musela vzniknout anarchie. A tak se ptám, proč se KSČM doposud neobrodila, proč se nezřekla třídního boje, marxismu-leninismu jako svého učení a proč se zcela a jednoznačně nezřekla komunistických symbolů? Na jedné straně zavíráme neonacisty za hajlování a hákové kříže, zakazujeme jejich stranu, na straně druhé zákonem stejně odsouzené komunistické symboly nám nevadí. Já jsem svým založenímjiž od mládí levicově smýšlející člověk, ale stát musí být sociální, ne však socialistický, lid musí mít právo vládnout, nesmí však vládnout pouze proletarát, a už vůbec ne formou diktatury! A krást ... krást se nemá. A to ani v zájmu nejvyšším. Na závěr mi dovolte malou parafrázi známého pořekadla: Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. Tím chci říct, že vláda této země je odrazem každého z nás. Kdo z nás může hodit kamenem ? Kdo nikdy nikoho nepodvedl, neošidil, někoho nepomluvil nebo něco neukradl ? Kdo z nás neporušil dopravní předpisy nebo jiný zákon nebo nařízení ? Jsme národem zlodějíčků ( alespoň ve smyslu kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu - aspoň ten toaletní papír na záchodě v hospodě musíme ukrást ), na silnicích se chováme s odpuštěním jako prasata, policistům se smějeme a děláme z nich hlupáky, navzájem si závidíme suché z nosu ! Jakou státní reprezentaci bychom proboha chtěli mít ? Naše vlády jsou morálním obrazem našeho národa a bojím se, že ani komunisté a už vůbec ne sociální demokraté ( kteří na stavu věcí dnešních nesou svou spoluvinu ) s tím nebudou schopni nic dělat. Národ se musí obrodit od spodu. Musí přestat být lhostejný a musí nadobýt ztracenou hrdost a vnitřní morálku. Ale to je, zdá se, velká utopie.
20. 11. 2012 | 13:50

aga napsal(a):

Oslýk arbiter elegantiae

úřaduje.
20. 11. 2012 | 13:50

Muk napsal(a):

YosifK

"Otazka je zda si zfanatizovani odborari neustalym protestovanim pomohou.
Staci se podivat na telku a zahranicnim investorum je vse uplne jasne - INVESTICE DO SPANELSKA NULA."

U nás se podívají na Cosa Nostru, která vodí na špagátkách tuhle vládu a investice jsou taky 0. Nebo máte vysvětlení pro to, proč HDP pořád a patříme v mnoha ukazatelích k těm nejhorším ?
20. 11. 2012 | 13:51

ondráš napsal(a):

Jak napsal hned první komentující – není co dodat: vyčerpávající, pravdivý, perfektní. Tedy Váš článek, paní Profesorko. Naše pravicová politická scéna je přesně taková, jak o ní píšete: pohrdající lidmi-občany, šikanující je (dokonce invalidy a sociálně potřebné), arogantní ke všem a sobecká. Chtělo by se říci, že pravda vyšla najevo, přišly zlé časy a v nich se lidé většinou chovají pravdivě a strhávají masky. Je tedy v konečném důsledku dobře, že se vyznavači neoliberalismu konečně "odkopali" a ukázali svoji podstatu bez maskování frázemi. Taď jde hlavně o to, aby si toho všichni voliči povšimli a změnili své chování (hlavně volební). Děkuji Vám.
20. 11. 2012 | 13:52

Taoiseach napsal(a):

Yosif K

Jsme sice mimo téma, nicméně:
Španělští protestující (zdaleka nejen odboráři) si říkají "rozhořčení" a nemají žádné důvody, aby rozhořčení nebyli. Nikdo je nemusí "fanatizovat".
Pokles investic je daný horším ratingem. Protesty nejsou příčinou zhoršení hospodářské situace, ale jeho důsledkem. Příčinou je korupce a neplacení daní. Jako všude...
20. 11. 2012 | 13:52

Oslýk, sloup morálky napsal(a):

"Kdo nikdy nikoho nepodvedl, neošidil, někoho nepomluvil nebo něco neukradl?"

Já.
A věřím, že miliony dalších. Tézi, že "jsme národem zlodějíčků" nepřijímám. Vědecky takový názor neobstojí - máme snadardní kriminalitu, podobnou většině zemí. Řádově v promile, maximálně v procentech obyvatel.
20. 11. 2012 | 13:54

Oslýk odkazovač napsal(a):

Aga:

Zajímal by mne spíš váš názor na můj první vstup s odkazem. Tam se dějí zásadní věci.
20. 11. 2012 | 13:57

Taoiseach napsal(a):

Vladimír Mátl

"...vláda této země je odrazem každého z nás"
Děláte si legraci? Chcete tvrdit, že když (několikrát denně - :) ) přecházím na červenou, můžu za ty miliardové zlodějny?
20. 11. 2012 | 13:57

no comment napsal(a):

Dvořáková byla členkou KSČ. Nikoliv prý ale z kariérních důvodů, ale protože na základě svého pocitu z konce 70. let chtěla přispět ke změně komunistické strany zevnitř. :-)
20. 11. 2012 | 13:57

Oslýk zvídavý napsal(a):

no comment:
...něco mi říká, že už jsem o tom něco zaslechl. A dál?
20. 11. 2012 | 14:01

buldatra napsal(a):

Ježišmarjá Oslýku,

Buldatra je všecko možné, jen ne revolucionář a kontrarevolucionář už vůbec ne.
Navíc, tato a podobná nehezká slovíčka, známá zejména ze slovníčku bolševického, jichž měli a mají bolševici plné papulky, mi nedělají dobře.

Mno, jde mi jen o to, že paní Dvořáková, osoba mediálně známá a mnohými uznávaná, řeší v podstatě následky a NEŘEŠÍ příčinu.
Příčina ze všech stran oplkávaného marasmu je léta letoucí obcházena širokým obloukem a to nejen paní autorkou.
A lidé to hltají a řeší stále dokola zástupné problémy a výsledky toho všeho jsou vidět vůkol (nasaďte si ty brýle ať vidíte až na dno).

Oslýku, příčina je v systému, který byl instalován (vláda jedné partaje se změnila ve vládu několika partají, jen démos utřel opět hubu).
Systém, který článkem/články paní Dvořákové kritizované skutečnosti umožňuje a současně neumožňuje jejich skutečnou nápravu.
Systém je třeba změnit v systém, který opravdu navrátí správu věcí veřejných do rukou lidu, potažmo voličů, občanů této země, což bylo deklarováno před třiadvaceti léty na náměstích a pak skutek utek.
Zamyslete se zkušebně nad systémem přímé demokracie a možnostmi, které přináší. Je jich mnoho.

No, moc jste mě nepotěšil Oslýku, jen co je pravda.
Ale snad se to časem spraví.
Prý revoluční Oslýk. Ach jo.
20. 11. 2012 | 14:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk:

Jsem z jižních Čech a bohužel musím znovu opakovat, že autorka blogu si neopatřila žádné podrobnější informace. Nicméně staví na nich další zásadní tvrzení a to považuji za velmi nebezpečné.
20. 11. 2012 | 14:05

Oslýk napsal(a):

Buldatra:

Nad systémem přímé demokracie jsem se zamyslel, a zamyslelo se nad ním i víc lidí, a daleko chytřejších, než já, a shledali ho dokonale šíleným. Fareed Zakaria, Budoucnost svobody. Read this.
To, že referanda a přímou demokracii tolik milovali lidé jako Ceaucescu nebo Kaddáfí by vás mělo velmi varovat.
Není nic snazžšího, než manipulovat davy dobře volenými otázkami a nedostatkemn informací. Ostatně, sledujte, jak se národ "přímo" žene ke staronovým mesiášům, Milošovi Zemanovi a Janu Fišerovi. Předpokládám, že se bude krást vesele dál.

Takže sorry, díky, já raději Dvořákovou.

Zdeněk Brom:
Informace, které chybí paní Dvořákové, mi chybí taky, a byl bych rád, kdybyste mne vzdělal, o jaké informace jde a jaký mají konkrétně vliv na post paní Dvořákové.
Na jihu už zrušili právo studentů protestovat?
20. 11. 2012 | 14:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk:

Skoro vše lze dohledat i na internetu. Pro začátek dám námět: Třeboň už s destruktivními zásahy kraje do jejich škol má.
20. 11. 2012 | 14:20

Jana Pechová napsal(a):

Kdo upřímně věří komunistické ideologii, je idealista a snílek a jako takový do politiky nepatří. Odmyslím-li si všechny zločiny, které vláda jedné strany umožnila (a leckteré sama iniciovala), ani samotná oblíbená komunistická pohádka o stejných žaludcích nemůže fungovat z principu: protože na rozdíl od žaludků je lidský charakter velmi různý.
A kdo komunistické ideologii nevěří, a přesto v této partaji je, nejde mu o lidi, anóbrž o koryto či o moc (resp. nejspíš o obojí).
Takže jsou tam buď prosťáčci, anebo nebezpeční lidé.
Proto je jakékoli spolčování se s komunisty a otvírání dvířek, byť jen prstíček prostrčili, nesmírně nebezpečné. Z EU i z NATO se totiž, milí soudruzi, dá vystoupit. A ne, že komunisté při takové představě neslintají.
20. 11. 2012 | 14:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden násilnický příspěvek (cosi o věšení na lucernách), který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 11. 2012 | 14:24

Vladimír Mátl napsal(a):

Oslýk, sloup morálky :
"Kdo nikdy nikoho nepodvedl, neošidil, někoho nepomluvil nebo něco neukradl?"

Já.
A věřím, že miliony dalších. Tézi, že "jsme národem zlodějíčků" nepřijímám. Vědecky takový názor neobstojí - máme snadardní kriminalitu, podobnou většině zemí. Řádově v promile, maximálně v procentech obyvatel.

Opravdu? Jste si jistý? Já například přesně vím, že jste ve školce ukradl Béďovi žvejkačku !!!
20. 11. 2012 | 14:25

Oslýk, nezdárný žák napsal(a):

Zdeněk Brom:

Jste tajemný jako hrad v Karpatech.
Netuším, co věta
"Třeboň už s destruktivními zásahy kraje do jejich škol má" znamená; i po doplnění chybějící slova (snad "zkušenost"?) stále netuším, jaký to má vliv na téze paní Dvořákové, že studenti mají právo protestovat, atd.

Na internetu lze najít leccos, ale ježto nemám ani stín tušení, co mám vlastně hledat, abych Dvořákovou vyvrátil, moc nevím, jak na to.

Jako pedagog jste dost nemilosrdný, ba přímo krutý.
20. 11. 2012 | 14:29

Oslýk napsal(a):

Vladimír Mátl:

Jsem si naprosto jist. I s tou kriminalitou, a ta je stran vaší téze důležitější.
Spory o fakta nevedu, neb je to zjevně marné předem.
20. 11. 2012 | 14:32

Glosator napsal(a):

to Dave
Demokracie nemůže fungovat ve státě, kde jsou skoro všichni zkorumpovatelní. To by musela existovat alespoň možnost odvolání poslanců voliči. Tady nastává chvíle pro "osvíceného diktátora," nebo, jak napsal Machiavelli, pro "rozumnou monarchii."
Pokud by se tu objevil někdo, jako byl v Turecku Kemal Ataturk, mohl by ten chlív z velké části vyčistit. Ale takoví lidé jsou nesmírně vzácní.
20. 11. 2012 | 14:33

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk, nezdárný žák:

Proti tezi, že studenti mají právo prostestovat, nemám nic.

Nad dalšími spekulacemi se musím skutečně jen usmívat. Tohle nejsou informace pro vyučování.
20. 11. 2012 | 14:40

Radio Gaga napsal(a):

Mirka 11.30
Mirko, ve vsem mate naprostou pravdu. Ovsem nic z toho "se" nestalo. Na vsem uvedenem se podilely miliony obcanu teto zeme. Na podivnych privatizacich, rozkradani EU fondu, rozkradenych vyberovych rizenich, nesmyslnych zakazkach, nelegalnim cerpani prispevku (zatimco nekde pracuji), na dodavkach bez dokladu a tim padem bez DPH, kradeni v obchodech, na nesmyslnych pujckach, na uplatcich policajtum protoze jezdi rychle nebo pod vlivem alkoholu, na podplaceni soudcu atd. Na bordelu, ktery je vsude kolem, na nelegalnich skladkach, na malych ci vetsich zlodejinach. Na opakovane volbe zlodeju a gauneru, ktere voli ze sveho stredu. Narod gauneru se divi, ze je reprezentuji gauneri. Jak usmevne.
20. 11. 2012 | 14:42

Radio Gaga napsal(a):

podileli, omlouvam se za preklep
20. 11. 2012 | 14:43

Glosator napsal(a):

to český maloměšťák
Komunisté vyvraždili 50 až 100 milionů lidí, ale fašisté možná opravdu jen několik tisíc (fašista byl totiž Mussolini a žádný jiný fašistický režim NEEXISTOVAL). 6 milionů lidí vyvraždili NACISTÉ.
Franco ani Pinochet nebyli fašisty, ale autoritativními konzervativci, kteří bránili stát v dost kritické situaci proti rudé totalitě.
Úplně nedávno jsem četl něco o generálské chuntě v Argentině. A ke svému úžasu jsem se dozvěděl, že Argentina byla v době, kdy se chopili moci, ve stavu poloviční občanské války, kde komunistické guerily vraždily lidi po desítkách.
20. 11. 2012 | 14:44

Občan napsal(a):

Kdo ohrožuje demokracii?

Třeba tahle persona:
http://www.novinky.cz/domaci/285237-skarta-musi-byt-povinna-uplne-otocila-nova-ministryne.html

A teď zrovna běží tiskovka k "důchodové reformě", z níž skrytě zaznívá, že vláda má v úmyslu lidi ke vstupu do "2. pilíře" DONUTIT, pokud jich tam "dobrovolně" vleze málo.

Nečasova rétorika a "argumentace" je naprosto neuvěřitelná. Takovou snůšku arogance, hulvátství a demagogie člověk jen tak neslyší.
20. 11. 2012 | 14:44

marxík napsal(a):

Kolegové,
a proč vy se vůbec tím komunismem tak zevrubně zabýváte? Vždyť už je přeci dávno na smetišti dějin a těch pár vymírajících zoufalců vás nemůže vykolejit.
Číňan je poslední dodělávající mohykán, a pak už nás čekají jenom samá positiva a světlé zítřky.
To přece vidí každé malé naočkované dítě. Proč se stále zabývat dinosaury?
20. 11. 2012 | 14:44

Glosator napsal(a):

to český maloměšťák
Komunisté vyvraždili 50 až 100 milionů lidí, ale fašisté možná opravdu jen několik tisíc (fašista byl totiž Mussolini a žádný jiný fašistický režim NEEXISTOVAL). 6 milionů lidí vyvraždili NACISTÉ.
Franco ani Pinochet nebyli fašisty, ale autoritativními konzervativci, kteří bránili stát v dost kritické situaci proti rudé totalitě.
Úplně nedávno jsem četl něco o generálské chuntě v Argentině. A ke svému úžasu jsem se dozvěděl, že Argentina byla v době, kdy se chopili moci, ve stavu poloviční občanské války, kde komunistické guerily vraždily lidi po desítkách.
20. 11. 2012 | 14:45

Franta Bucek napsal(a):

Ono tam nejde soudružko Dvořáková o to , jestli je mezi studenty oblíbená nebo ne,
nýbrž aby nehlásala ony pověstné bolševické pravdy typu "Plzeň osvobodila Sovětská armáda".
20. 11. 2012 | 14:45

Oslýk rozčarovaný napsal(a):

Zdeněk Brom:

No, to jste mne moc nepotěšil.
Napřed jste sdělil, že paní Dvořáková postrádá jakési informace, když jsem se začal pídit, jaké že to informace jsou, poradil jste mi, abych si je dohledal, když jsem žádal alespoň nápovědu, už se jen tajemně usmíváte.

Takže Dvořáková si nezjistila informace, to je zřejmě axiom.
My víme, že to víte líp, ale nevíme, co vlastně víte.
A cítíme (já i Dvořáková) že na konci školního roku propadneme a nedá se s tím nic dělat.
20. 11. 2012 | 14:48

Občan napsal(a):

Pane Brome, mohl byste být KONKRÉTNÍ?
Pokud máte nějaké ARGUMENTY, tak je uveďte.
20. 11. 2012 | 14:49

Tonda napsal(a):

Jako obvykle: SKVĚLÉ. Díky.
20. 11. 2012 | 14:51

Blábola napsal(a):

Ten, kdo si ještě po církevních restitucích myslí, že zde existuje nějaká demokracie, kterou lze ohrozit, je pitomec.
Obecně demokracii asi nejvíce ohrožují antidemokraté předstírající demokraty. Určitě není demokratem ten, kdo lidu vyčítá jeho vůlí a snaží se ji korigovat, ať již pod záminkou historické paměti, nebo něčeho jiného. Hitler vůli lidu korigoval nejdříve zákazem komunistické strany, pak zákazem stran ostatních. Současní "demokraté" svým antikomunismem nabíhají na metu první. Uvidíme, která ze stran nakonec bude po NSDAP tou správnou podle všech příslušných etických, historických a jiných kritérií, která prezentují nejrůznější žvanilové, jež lidu vyčítají jeho vůli. Člověk by řekl, že po byť necelých 100 letech fašisté-začátečníci vymyslí něco jiného než "strašidlo komunismu", ale zdá se, že pořád se jen opakuje to stejné.
20. 11. 2012 | 14:52

Taoiseach napsal(a):

Radio Gaga

"Na vsem uvedenem se podileli miliony obcanu teto zeme."

Jasně: za všechno můžou občané - zkorumpovaní politici a jejich kmotři jsou čistí jako neviňátka.
20. 11. 2012 | 14:53

Mirka napsal(a):

Radio
dělejte si prču z někoho jiného, Gaga, na privatizacích, předražených zakázkách, výběrových řízeních se podílely milióny občanů ? Vážený, většinou je to hrstka stále stejných lidí.
To, že pokud se tato praxe netrestala mělo vliv i na další menší zlodějíčky, kteří si řekli, když mohou to nahoře tak proč bych nemohl i já, tak to ano. To máte zase pravdu, lidé se hodně přizpůsobí, bohužel i v tom špatném. Ale ne všichni, dokonce si myslím, že je jich menšina. Alespoň co vidím v okruhu, který dokážu pojmout. Ne každý má pevnou morálku, ale to Vaše národ gaunerů, to neberu. Nesoudíte tak trošku i podle sebe ?
20. 11. 2012 | 14:55

Glosator napsal(a):

to český maloměšťák
Ve Vietnamu byla VÁLKA, dokonce se tak oficiálně nazývá a ve válce se zabíjí. A během té války a hlavně po ní vraždili komunisté civilisty ve velkém, Američanům lze přičíst jen nějaké selhání ve vypjaté vojenské situaci (My Lai, kde prokazatelně komunisté podporováni byli, ale Američané je nedokázali objevit tak vynervovaní vojáci stříleli po všech).
Poté, co Američané a Jihovietnamci dobyli zpět město Hue, které několik týdnů ovládali komunisté, nalezli tam masové hroby několika tisíc prokazatelně povražděných civilistů. O tom ovšem levičácký novinářský hnůj, který byl a je rozrostlý i v USA, nic nenapsal.
Mimochodem, dokud se Pol Pot nerozkmotřil se severním Vietnamem, byl to kamarád i našich komunistů a Rudé právo psalo, že "obyvatelstvo bylo evakouvánu z měst, protože nešlo zajistit jejich zásobování."
20. 11. 2012 | 14:56

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk rozčarovaný:

Ale já jsem Vás nepřišel těšit. Vy se tu obracíte na mě, ale ani náhodou se neptáte autorky, na čem svá tvrzení staví.

Cituji: "Osobně doufám, že studenti nabudou základních zkušeností z občanské angažovanosti, zejména v jižních Čechách, kde se již nastavují pravidla pro účast firem na dostavbě Temelína, kde kníže z Hluboké má možná již i pro tyto účely svého ministra (budoucího šéfa strany?) v Praze, kde korupční skandály a aféry třeba jen v Českých Budějovicích v minulých letech poskytly politologům (a třeba i policistům) dostatek materiálů ke zkoumání."

Fakta, chybí fakta.

Cituji: "a) Rituální oběť a nástroj očisty: Kdykoli vypukne nějaký korupční skandál, je možné soustředit pozornost na KSČM (nejlépe diskusí o zákazu strany). Bojem proti KSČM obnovujeme svůj morální kredit a rozkrádá se dále…"

Skutečně? Je to v jižních Čechách tak, nebo jde o reakci na nekompetentní zasahování kraje do třeboňských škol? Nebo je to rakce na "činnost" krajského kontrolního výboru?

Ale abyste neřekl:
http://budejovice.idnes.cz/v-treboni-nechteji-prijit-o-reditelku-skoly-podporili-ji-koncertem-1fy-/budejovice-zpravy.aspx?c=A120611_092937_budejovice-zpravy_sor

http://budejovice.idnes.cz/o-milionove-dotace-pro-stredni-skoly-smeji-zadat-jen-vyvoleni-p6a-/budejovice-zpravy.aspx?c=A120404_141008_budejovice-zpravy_sor
20. 11. 2012 | 14:56

plátce napsal(a):

mňo,můžu jen dodat
že se nechám manipulovat jen svojí nejdražší polovičkou,

není vonato jen
ta korupce jediná, kmotrovská na veřejných zakázkách.
Je to obecně veškerá korupce,
tedy i ta politická, (a volební, a etc etc etc)
tedy směrem od veřejných rozpočtů
k politiky silnějším skupinám
obyvatel, korporací, OZE, ATD ( dotace a podpory nejrůznějších soukromých aktivit které nevyrovnávají nespravedlnosti či hendikepy, ale proste jen subvencují aktivity o kterých si někdo dost vlivný myslí že jsou ve veřejném zájmu, tedy třeba soukromá divadla, kolotoče, ohňostroje a další blbosti )
Je toho opravdu hodně
a když se to sečte všechno dohromady, dá to pěknou sumičku :-)))
20. 11. 2012 | 14:57

alojz napsal(a):

SuP napsal(a):
Jiří Pechr -
Vidím Vás tu poprvé a hned s Vámi souhlasím. Dodal bych ještě, že podle mého názoru za vzestup spojené levice může především nepodložená naděje poměrně velké části obyvatelstva, že levice ZNEMOŽNÍ další bohatnutí té druhé části. Tato "naděje" vyzařuje z většiny nostalgických vzpomínek na dobu před Listopadem.
SuPe-takový nsmysl myslíte vážně?
v okamžiku, kdy eonomika kráčí kamsi a bohatnou jen darebáci..
děsíte mě...
20. 11. 2012 | 14:59

Glosator napsal(a):

A vůbec pro všechny, kdo se zastávají komunistů. Nahraďte slovo "komunisté" slovem "nacisté," slovo "komunismus" slovem "nacismus" a KSČ/KSČM zkratkou NSDAP.
A pak si to znovu po sobě přečtěte!
Protože nacisté povraždili prokazatelně několikrát MÉNĚ lidí, než komunisté.
20. 11. 2012 | 15:00

alojz napsal(a):

glosator

nechcete se nějak přejmenovat, třeba na Agent Orange, Napalm apod.?,
20. 11. 2012 | 15:03

SuP napsal(a):

Taoiseach, Radio Gaga -
Ve svém svatém hněvu nějak přehlížíte pravopis. Podílely se miliony, tedy s tvrdým.
Gaga má taky pravdu a určitě to spoustě z nás není po chuti.
20. 11. 2012 | 15:04

marxík napsal(a):

Kolega Glosator byl osobně u každé vraždy, tomu byste měli věřit.
20. 11. 2012 | 15:06

Gru napsal(a):

Glosator

Jenom 100 milion"?
Proč ne 200, Glosatore?

Nacismus byl(je) dle nálezu Norimberského tribunálu, odnoží fašismu, krajně pravicové hnutí. Kromě Německa a Itálie byl fašismus ještě v Japonsku - jimi povražděné miliony nutno přičíst ke skóre.
Pinochet byl jasně fašista, včetně budování lágrů.
Komunistické guerilly v Aregentině?
Možná proto házeli argentinští generálští demokraté občany vcelku bez výběru z letadel do oceánu?
20. 11. 2012 | 15:07

acer napsal(a):

po staletí stale stejna
hra na pána a kmána :-)))
jen
v demokracii
to je lépe profesionalne
kamuflované
medyjální masssáží
s inovovanými oblbovadly kebulí a lá
politické korektnosti, pozitivní diskriminací, neomarxismusmem,
feminismem, pacifismem, multikulturalismem a další různými ismy…

Mavatka levice a pravice nejsou nic jineho,
nez hra rozdel a panuj rizena skutecnym faraonem

"Problémem inženýrů lidských duší (socialistů všech barev) je,
že jim časem dojdou i peníze těch druhých"
20. 11. 2012 | 15:08

neo napsal(a):

Občan:

asi jste to nedočetl do konce:

Ministryně Ludmila Müllerová opakovaně veřejně deklaruje, že je připravena o další podobě jednat, na jejím postoji se nic nemění,“ uvedla její mluvčí Viktorie Plívová.

Podle ní Müllerová vnímá situaci jako vážnou a je připravena na jednání se zástupci osob se zdravotním postižením, politickou reprezentací napříč spektrem i s Českou spořitelnou, která výplatu sociálních dávek prostřednictví sKaret provozuje. První kola proběhnou v nejbližších 14 dnech.

-----------------------------------------------------------

k druhému pilíři.
Pokud zavedou povinný druhý pilíř, tak skončili. Dobrovolnost je snad jediné pozitivum na důchodové reformě.
20. 11. 2012 | 15:08

alojz napsal(a):

Glosator napsal(a):
A vůbec pro všechny, kdo se zastávají komunistů. Nahraďte slovo "komunisté" slovem "nacisté," slovo "komunismus" slovem "nacismus" a KSČ/KSČM zkratkou NSDAP.
A pak si to znovu po sobě přečtěte!
Protože nacisté povraždili prokazatelně několikrát MÉNĚ lidí, než komunisté.
vy jste logikou evidentně zcela nedotčen, co,:-)
20. 11. 2012 | 15:08

Glosator napsal(a):

to Anna
Ač není snadné změnit zkorumpovaný systém připomínám, že když se chtěl Pavel Wonka v 80 letech zúčastnit voleb jako nezávislý kandidát, byl komunisty ZAVRAŽDĚN!!!!
20. 11. 2012 | 15:09

buldatra napsal(a):

Oslýk napsal(a):

… Nad systémem přímé demokracie jsem se zamyslel, a zamyslelo se nad ním i víc lidí, a daleko chytřejších, než já, a shledali ho dokonale šíleným….
… To, že referanda a přímou demokracii tolik milovali lidé jako Ceaucescu nebo Kaddáfí by vás mělo velmi varovat…

Hihi.

No, nic Oslýku, když si jeden plete přímou demokracii s totalitou (že by Ceaucescu nebo Kaddáfí byli demokraté? Asi jak pro koho) , to se holt nedá nic dělat.
Zkuste to sdělit nějakému Švýcarovi.

Tak tedy, vše dobré, revolucionáři.
Mizím a jsem s přátelským pozdravem iá.
20. 11. 2012 | 15:09

Oslýk napsal(a):

Zdeněk Brom:

no, já rozuměl blogu zřejmě úplně jinak, než vy. Totiž, že vůbec nepojednává o jižních Čechách; používá je pouze jako koloběžku k popisu obecnějšího jevu.

Takže necítím potřebu se ptát, proč mají studenti právo protestovat (neb je to v Listině práv, což si lze i vygúglovat na internetu), stejně tak myslím, že lze mít různý názor na to, je-li morální udělat koalici s komunisty (a vygúglovat to z principu nejde a fakta s tím nehnou), a konečně, lze mít i názor, jako paní profesorka, že komunisti se pravici v uplynulých letech náramně hodili (při manévru na klasické téma "jistě nechcete, aby se Jones vrátil".)

Netuším, jak s tím pohnou vámi uvedené články na téma, že speciálně jihočeský kraj zřejmě vede už teď školskou politiku špatně (čemuž bych zcela věřil). Vedlejší téze paní profesorky, že ministr Kuba (a nově místopředseda strany) je majetkem pana Dlouhého z Hluboké se mi s tím nejeví být v žádném rozporu.
20. 11. 2012 | 15:11

SuP napsal(a):

...A protože souhlasím s tím, co napsal Gaga, myslím si to, co jsem napsal nahoře (20. 11. 2012 | 10:45). Že totiž posilování volebních výsledků levice není zdaleka reakce na špatné vládnutí, či jak se tu vzletně předkládá, ale je to uplatnění českého principu, chcípla mi koza, tak ať chcípne sousedovi. Komunistická levice dokázala mistrovsky vzít u huby bohaté a udělat ze všech standardně chudé, byť nikoliv vyzáblé. Proto s ní začíná velká část spoluobčanů koketovat. Paměť nepaměť, ztráta neztráta (Taoiseachu ;-)).
20. 11. 2012 | 15:12

Radio Gaga napsal(a):

Mirko,

nedelam si prcu. Pokud se budete koukat jak nekdo krade a odvratite se, tak se na tom podilite aniz byste z toho mela jakykoliv prijem. V Cesku se prilis mnoho lidi radsi odvrati. A odpoved na Taoseicha: Ano, za vsechno mohou obcane. Stat tvori obcane, nikoliv UFOni. A kazdy narod ma presne takovou vladu jakou si zaslouzi.
20. 11. 2012 | 15:12

Oslýk napsal(a):

Buldatro,

na politologickou argumentaci "hihi" je asi těžké odpovídat.
Doporučuji prostudovat, co v tom Švýcarsku vlastně můžete přímou demokracií rozhodovat a jak to tam funguje. A říkám rovnou, že je to studium velice složité, kde s nějakým "hihi" moc neuspějete.
20. 11. 2012 | 15:13

martin_ka napsal(a):

hádate se o nesmysly....tehdy byla totalita politická dneska převládá totalita finanční. cca 1 milion lidí denně umře hlady protože je jim demokraticky neumožněno si sehnat jídlo.
20. 11. 2012 | 15:15

modrý edvard napsal(a):

Paní Dvořákové si vážím, ale domnívám se, že ohledně působení KSČ a působení v KSČ není nestranná. Kdyby to napsal někdo, kdo se s KSČ nezamazal, bral bych to jinak.
20. 11. 2012 | 15:16

alojz napsal(a):

SuP napsal(a):
...A protože souhlasím s tím, co napsal Gaga, myslím si to, co jsem napsal nahoře (20. 11. 2012 | 10:45). Že totiž posilování volebních výsledků levice není zdaleka reakce na špatné vládnutí, či jak se tu vzletně předkládá, ale je to uplatnění českého principu, chcípla mi koza, tak ať chcípne sousedovi. Komunistická levice dokázala mistrovsky vzít u huby bohaté a udělat ze všech standardně chudé, byť nikoliv vyzáblé. Proto s ní začíná velká část spoluobčanů koketovat. Paměť nepaměť, ztráta neztráta (Taoiseachu ;-)).
SuPe, PROČ si to myslíte?popište mechanismus takového jevu...ě
20. 11. 2012 | 15:17

Dumpling napsal(a):

"Protože nacisté povraždili prokazatelně několikrát MÉNĚ lidí, než komunisté"

Koncem 80. let vyšly údajě sovětských historiografů o počtu mrtvých od počátku říjnové revoluce do současnosti. To číslo bylo 37 milionů, v něm, byly zahrnuty: přirozená úmrtí během sledované doby, 2) oběti občanské války do r. 1922, 3) mrtví v důsledku hladomoru 4) padlí ve 2. světové válce., 5) oběti stalinské persekuce, 6) oběti nacistického vyvražďování.
Celkové číslo 37 milionů se zdálo některým "novinářům" na Západě málo impozantní, tak to "zaokrouhlili" na 40 milionů. Pak kdosi číslo vynásobil a přičetl ob+ěti čínského bojiště (Japonci, Čankajšek). Osmdesát ale pořád nevypadalo moc dobře. Bylo málo kulaté. Tak se to zarovnalo na 100. Tento údaje se traduje.
Obzvláště pikantní je počet 22 milionů mrtvých za 2. světové války (padlí, vyvraždění, koncentráky, atp.) Agitátoři toho typu, co se i tady vyskytují, je přičítají nikoliv Hitlerovi, nýbrž Stalinovi. Tomu rovněž přičítají všechny padlé Wehrmachtu, kterých bylo 5,8 milionu...
20. 11. 2012 | 15:20

mb napsal(a):

Ale morální rozhořčování nad koalicí s legálně existující stranou poté, co klíčové zákony, s dopadem na životy dalších generací, jako jsou církevní restituce (naprosto netransparentně připravené a vytvářející velký korupční prostor), důchodovou reformu (do značné míry platí totéž) vláda protlačuje parlamentem za pomoci lidí podezřelých z korupce, odsouzených (byť nepravomocně) proti vůli velké většiny národa, nepůsobí zrovna přesvědčivě. O podpoře těchto zákonů se přitom licitovalo jak na trhu; podpora zákonů za jeden nově utvořený poslanecký klub (Lidem), jedno vyměněné ministerské křeslo (možná jich bude nakonec více, bílého koně na ministerstvu kultury již vlastně nepotřebujeme a že bychom se najednou distancovali od Promopro), nějaký ten post (nebo tlak na zastavení vyšetřování) pro odstoupivší rebely. To se ovšem ještě musí doladit (který kmotr prosadí do vlády kterého ministra, jak se vyladí mocenské pozice na vládě, uvnitř stran, mezi stranami); společnost ovšem v dané chvíli řeší zásadní problém, zda má být v jihočeském kraji komunistická radní pro školství.

ano ... to je přesně ono .-..

kde byli studenti když byl Klaus zvolen komunistickými hlasy ...

a kde byli když docházelo ( a dochází ) k masivnímu rozkrádání pod taktovkou ods + čssd ...

ach jo ...
20. 11. 2012 | 15:21

mb napsal(a):

Demokracii neohrožuje ztráta paměti či volební propaganda KSČM. Demokracii ohrožuje korupce, klientelismus a cynický způsob protlačování prokorupčních zákonů ze strany současné vlády, který vede k sílícím protestním hlasům. Na Václavském náměstí zazněla určitá slova, kterým komentátoři nevěnovali větší pozornost. Pro naši budoucnost jsou ale zásadní: zněla o potřebě zachování důstojnosti člověka, o pohrdání lidmi a šikaně ze strany politické moci. To není o levici či o pravici, to je o demokracii, která vypadá opravdu jinak.

... podepisuji do věty, slova, písmene a puntíku/tečky ...
20. 11. 2012 | 15:23

alojz napsal(a):

chléb a hry...
s chlebem je to čím dál horší, tak nasadíme hry...
začneme bojovat proti komunismu, pravda, s lehkým zpožděním:-)))
20. 11. 2012 | 15:24

Občan napsal(a):

Pane Brome,

- TAHLE MgA. Stanislava Bargerová-Blažíčková, neúspěšná komunální kandidátka za ODS v r. 2006 a 2010?
http://www.klidnenovinytrebon.cz/2010/08/28/otevreny-dopis-ing-jiriho-houdka-spoluobcanum-mesta-trebon/

To se Houdkovi docela divím...

- Druhý článek je tak anonymní, že je v podstatě o ničem

Pane Brome, jak Vy to jen děláte, že vždycky jako příklad vyberete něco, co je buď irelevantní, nebo vyjde najevo, že "Váš kůň" je jen rozdurděným neúspěšným kandidátem za ODS.

Co kdybyste uvedl místo odkazů na novinové články něco KONKRÉTNÍHO?
20. 11. 2012 | 15:25

SuP napsal(a):

Alojz -
PROČ si to myslím, jsem napsal už před tím. Vy jste to četl. Pokud s tím nesouhlasíte, je to vaše volba, ale taky důkaz, že vaše priority jsou jiné než moje. Proč ale bych vás měl přesvědčovat?
20. 11. 2012 | 15:25

Mirka napsal(a):

Radio Gaga

ano, ta změna zezdola přijít musí, to je zřejmé, nebude to hned. Myslím, že od lidí ale čekáte příliš. Těch, kteří se chtějí zamýšlet a něco dělat je v tomhle hrozném prostředí málo. Proto si myslím, že změna musí přijít i od těch nahoře. A tam dobrovolná taky nebude, na to se tam už moc usalašili a zřejmě se jim tam líbí. Takže si myslím, že se musí zvednout ta část společnosti, která s těmi zloději nekolaboruje, protože si taky nepřikrádá, ti nahoře se musejí začít bát. Ideální by byla možnost odvolání svého zastupitele, pokus nezastupuje zájmy voličů tak, jak se zavázal nebo se projeví jako kriminálník. A tak ta očista může pomalu pokračovat. Začne se bát víc a víc zlodějů jak nahoře tak dole. Ovšem to musí jistit i dodržování práva a principu padni komu padni.
Jak dlouho však bude trvat, než začne většina zlodějů i vnímat, že kradení není správné a není chyba to i tolerovat, tak to opravdu nevím. V této generaci to ještě nebude.
20. 11. 2012 | 15:28

alojz napsal(a):

SuP
Nenapsal jste PROČ by to tak mělo fungovat.
Napsal jste pouze svou představu funkce.
Stejně bych mohl napsat, že podle mne v počítači pracují skřítci.

Mými prioritami jsou:
poctivost, slušnost, pravdomluvnost, logika.
Jak sám píšete, vaše priority jsou jiné.
20. 11. 2012 | 15:31

Radio Gaga napsal(a):

Alojz, mate pravdu. Ale KSC tady byla protoze obcane to dobrovolne chteli. Chteli aby jejich soused mel stejne malo jako meli oni. Proto bylo v CSSR tolik milionu prislusniku KSC, lidovych milici, STB, agentu STB, spolupracovniku STB, duverniku STB, domovnich duverniku, pomocnych strazi VB a dalsich zmetku, jejichz jedinou motivaci byla zavist a uplatneni sve malosti na ukor jineho. Vsichni uvedeni tyhle funkce delali dobrovolne, nikoliv se samopalem namirenym na svoji lebku. A protoze geny a vychova se v techto zemich nemeni jiz nekolik set let, tak je to, co je. Pro ty, co maji radi smradecek a teploucko, ano, jsou zeme, kde je to vyrazne horsi. Pro ty co vi, ze problem nejsou oni a my, ale vzdy jenom my, tak jsou zeme, kde je to i vyrazne lepsi. Otazka je, co s tim chceme delat. Kazdy jesdnotlivec.
20. 11. 2012 | 15:31

jozka napsal(a):

Jasne, neo, vona se nebrani jednani, to ne. Je takova hodna pani:

"Dnes zákon dobrovolnost sKaret nepřipouští. Pokud se rozhodneme, že budeme chtít mít systém dobrovolný, bude to znamenat, že celý systém sociálních karet může být ohrožen," řekla nová ministryně.

"Dneska na základě smluvních ujednání zákonů, kde je psáno, že výplaty budou prováděny prostřednictvím sociálních karet, nemáme jinou možnost, než se tímto řídit," uvedla. A dodala, že těm, kdo by si sKartu nevyzvedli na úřadě, bude výplata dávek pozastavena.

Predpokladam, ze ani ted nepripustus, zes tady celou dobu delal troubelina. Nebo zase reknes, ze nemas informace?

:-)
20. 11. 2012 | 15:33

alojz napsal(a):

Radio Gaga

Souhlasím. Takoví lidé byli a stále jsou.Jen už dnes nejsou pod hlavičkou KSČ/KSČM.
20. 11. 2012 | 15:34

Radio Gaga napsal(a):

Mirko, a proc by mela zmena prijit od tech co jsou nahore kdyz z toho profituji nejvic? Kdyz jim status quo vyhovuje. Nejake logicke vysvetleni? Ja na nej nemohu prijit. Od lidi v CR necekam temer nic, protoze se kazdy den presvedcuji, ze je to marne. A uprimne, mam dost odzito v sociku a musim konstatovat, ze moralka se nezmenila. A pokud se nezmeni moralka, nezmeni se nic. Vsechno ostatni je jenom chleb a hry pro prostacky.
20. 11. 2012 | 15:36

Radio Gaga napsal(a):

Alojz, spravne. Ani nemusi a nemuseli ani tehdy. Kdyz uvazite, ze prumerna domacnost mela za doby CSSR kolem 3 lidi a uvedomite si, kolik milonu lidi prisluhovalo zcela zistne rezimu, zjistite, ze to byla vetsina naroda, ktera byla v tom primo zapojena. Mimochodem, dnes to neni jine. Nebo se snad nekdo domniva, ze vsechny uvedene zlociny pacha uzka skupina lidi? Vazne? Kdyz si predstavite kolik set lidi se podili jenom na klasicke zlodejine typu sKarta (jenom priklad), tak zjistite, ze to nedela par vyvolenych. A ted si udelejte seznamy ostatnich projektu jako privatizace, rozkradene silnice, zdravotnictvi, CEZ, krajske spravy, soudnictvi, policie a pod a zjistite, ze jsou to miliony. Kazdy si chce aspon trosku prikrast. Stejne jako v sociku. A pak se divi, ze nestaci tak rychle krast jak rychle mu stoupaji dane a zivotni naklady. Zvlastni, ze?
20. 11. 2012 | 15:47

Mirka napsal(a):

Radio
protože i tam nahoře ještě pár těch slušných zbylo a další by se měli ukázat. Říkáte, že od lidí nečekáte skoro nic, tak jak chcete, aby se něco zlepšilo ? Revoluce nikdy nic dobrého nepřinesla, vždycky vyplavila i ten kal a začínalo se pořád znovu.

Většina lidí u nás je ovlivnitelná. Pokud uvidí, že se něco mění, tak se přidají, znáte to, příklady táhnou, ale sami od sebe nezačnou. On ten začátek většinou vypadá tak, že ze sebe člověk dělá spíš hlupáka. Dnes se vyplácí ale něco jiného než slušnost.
20. 11. 2012 | 15:48

Taoiseach napsal(a):

Radio Gaga

"Ano, za vsechno mohou obcane."
Ano a odpovědnost každého jednotlivce je přímo úměrná jeho PODÍLU NA MOCI. Nevím, zda jste Vy nebo kolega SuP vysokými politiky, nechápu, proč se tak usilovně snažíte házet jejich hříchy na miliony občanů.

"Ale KSC tady byla protoze obcane to dobrovolne chteli ... Vsichni uvedeni tyhle funkce delali dobrovolne, nikoliv se samopalem namirenym na svoji lebku."
Já si občas ještě něco pamatuju, na rozdíl od těch chytráků, co tady své protivníky obviňují ze ztráty paměti. Takže vím velmi dobře, že v roce '68 bylo těch, co prosili sovětské soudruhy o záchranu toho režimu, co popisujete, jen 99, nikoli milióny. Laskavě přestaňte urážet obyčejné lidi.
20. 11. 2012 | 15:52

Radio Gaga napsal(a):

Mirko, tohle je klasicka argumentace velke vetsiny. Neco udeleje a ja se mozna pridam. Proto je CR tam, kde je. Vetsina obyvatel CR ceka na Godota, ktery neprijde. Nema jak. Vite Vy snad o nejakem vudci, za kterym nekdy v historii poslednich 300 let Cesi stali a podporovali ho? Vite o nejakych idealech, za ktere vetsina obyvatel tohto statu byla ochotna bojovat, umirat? Za poslednich 300 let?
20. 11. 2012 | 15:53

český honza se zmijovkou napsal(a):

S paní Dvořákovou je možné souhlasit. Jen si kladu neodbytnou otázku, co si o nás budou myslet naši následovníci za sto let, pokud nás do té doby nepřeválcuje islám, kterému umetáme cestičky, jak jen nejlíp umíme.
20. 11. 2012 | 15:54

Radio Gaga napsal(a):

Taoiseach, to nejsou urazky. To je konstatovani. Tech, kdo prisluhovali rezimu na vsech urovnich nebylo 99. Mam s tim velmi "dobre" zkusenosti. Podivejte se nekdy na statistiky.
20. 11. 2012 | 15:56

acer napsal(a):

Bez státu a jeho "legislativy"
se pořádně krást ani nedá.

Lupič může někomu ukrást peněženku , vyloupit truhlu s cennostmi nebo i jednotlivce zabít, ale znevolnit celé skupiny lidí,
to dokáže jenom stát, třeba krz OZE.
Tak ho tedy radostně posilujme,
v idiotské iluzi že se o nás "postará".
Se sociálním státem na věčné časy a nikdy jinak!
Záhy zjistíme, že líp bylo i v jeskyni.

„Pokud má daň
z cigaret odradit lidi od kouření,
daň z alkoholu odradit lidi od pití,
pak nechápu daň ze mzdy…!
Daň ze mzdy zatím plně pochopili jen cikáni!“
20. 11. 2012 | 16:02

neo napsal(a):

jozka:

citoval jsem z odkazu, který sem dal Občan.

A pokud vim, tak stále platí toto:
Vládní koalice vloni prosadila zákony, podle nichž se nepojistné sociální dávky (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, dávky pěstounské péče, pohřebné), dávky v hmotné nouzi a podpora zdravotně postiženým vyplácejí prostřednictvím "karty sociálních systémů". Pouze v odůvodněných případech mohou úředníci rozhodnout o jiném způsobu.
Přechodná ustanovení zákona stanoví, že do dne vydání karty se dávky vyplácejí dosavadním způsobem, tedy převodem na platební účet určený příjemcem nebo v hotovosti (poštovní poukázkou). "Vydáním karty se rozumí její převzetí, což písemně potvrdil i dřívější ministr Drábek. Do dne převzetí karty má tedy příjemce nárok na to, aby mu úřad vyplácel dávky dosavadním způsobem. Takovýto postup stanoví, alespoň pro dříve přiznané dávky, i aktuální metodika Generálního ředitelství Úřadu práce ČR
20. 11. 2012 | 16:02

jozka napsal(a):

Jak vidis, neo, dle vyjadreni nejvyssi pani socialni nikoli.
A pro pomalejsi zopakuji:

"Dneska na základě smluvních ujednání zákonů, kde je psáno, že výplaty budou prováděny prostřednictvím sociálních karet, nemáme jinou možnost, než se tímto řídit," uvedla. A dodala, že těm, kdo by si sKartu nevyzvedli na úřadě, bude výplata dávek pozastavena.
20. 11. 2012 | 16:05

Glosator napsal(a):

Ke komunistickým vraždám počítám
1) Civilní oběti řádění Čeky během občanské války
2) Oběti Stalinem ůmyslně vyvolaného hladomoru (jen na Ukrajině 6 milionů)
3) Oběti Stalinových čistek, oběti Gulagu (minimálně 15 milionů)
4) Oběti Maova Velkého skoku a Kulturní revoluce (20 milionů Velký skok, 10 milionů Kulturní revoluce).
5) Oběti vietnamského a Pol Potovského komunismu (v prvém případě statisíce, v druhém 1-3 miliony obětí.
6) Oběti severokorejských komunistů, včetně Korejské války jimi rozpoutané (např. nahnání jihokorejských civilistů na minová pole, aby se tak "vyčistily").
7) Další oběti v jiných zemích, tak ale jde o tisíce, ne miliony.
A toto jsou spíše nižší odhady!
20. 11. 2012 | 16:08

neo napsal(a):

jozka:

jak vidíš výše, je to nesmysl a paní ministryně se evidentně mýlí a ty jí najednou věříš, divné. Vlastně ne není to divné. Uděláš všecko proto, abys nemusel potvrdit má slova :)
20. 11. 2012 | 16:11

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro neo.
Ty jsi vládní komik.
Pohřebné bylo prakticky zrušeno někdy v roce 2007, nezletilé děti nebo v nějakých krajních případech je, ale je to celé stejně nesmyslné:
kdybych náhodou měl nárok na jednorázové pohřebné, tak to si kvůli tomu musím vyřídit sKartu?
20. 11. 2012 | 16:11

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk:

Je možné, že naše nedorozumění spočívá v pohledu na článek. Více jsem vnímal jihočeské reálie, které jsou nepřesné.
20. 11. 2012 | 16:12

Mirka napsal(a):

Radio Gaga
vycházím z toho, že žádný národ není lepší nebo horší. Co způsobí, že to tak časem vypadá jsou podmínky, které jsou nastaveny. A nastaveny mohou být různým způsobem, buď diktátem nebo je to vliv náboženství nebo jako u nás demokratickým způsobem. Ovšem i mezi demokraciemi je rozdíl, ty v severských státech jsou na tom nejlépe. Bohužel, my jsme se vlivem propagandy nechali motivovat spíš v Itálii a na Balkáně a podle toho to taky tak vypadá. Ale přece jen se mi zdá, že se omámení lidé začínají pomalu z toho rauše probouzet a začínají si uvědomovat, že pokud to opravdu "nechají" na těch nahoře, tak až se příště proberou, tak budou makat v manufakturách někde v Číně.
Že lidé podlehli po sametu jakési chiméře o tom, že během 5 let se budeme mít jako v Německu, USA nebo Skandinávii, tak má důsledky ještě dodnes. Nebyli pozorní a nechali řádit volnou ruku trhu v mylném domnění, že jim něco z toho urvaného blahobytu nechá. No spletli se, z ruky trhu se stala ruka chmatákova. A teď si nesou v Nečasově síťovce ten výsledek.
Ano, budou muset s tím něco dělat, pořád věřím, že se k tomu najde i někdo nahoře, který je sjednotí a budou mu moci věřit. I přes riziko, že to zase bude podvodník. Nepopírám, že je hodně velké.
20. 11. 2012 | 16:14

jozka napsal(a):

To si vyrid neo s masinerii, ktera o tom v soucasnosti rozhoduje a ministryne je na jeji spici.

Ale chapu, vsichni na svete se pletou jen neo ma pravdu, protoze to rikal :-)
20. 11. 2012 | 16:24

Zdeněk Brom napsal(a):

Pane Brome,

Váš problém je v tom, že máte stranické vidění světa.

Znáte výsledky paní ředitelky a její školy? Byl jste v té škole? Proč do toho zas pletete politiku. Je to úspěšná ředitelka úspěšné školy. Jenže to pro Vás nic neznamená. Je to ODSka a tak jí patří vyhodit. A místo ní experimentovat s někým jiným. Že to školu možná poškodí? No a? Hlavně, že není z ODS. Kdy už to kádrování přestane?

Mimochodem, znáte Houdka? Já ano.

Druhý článek je o krajské radní za ČSSD Krejsové, která udělala takové přehmaty, že i sami sociální demokraté ji raději uklízeli. Krejsovou tam dosadili přes osobní varování, že tato dáma je neschopná.

Nemám žádné koně. Zajímá mě, jaký je kdo ve své činnosti. Kdo umí, umí. A je mi jedno, jestli je to člen ODS nebo KSČM.
20. 11. 2012 | 16:24

neo napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude :

Omyl, to rozhodně nejsem.

pouze cituji ombudsmana. A ty nejsi povinen si nic vyřizovat, vyřídí ji za tebe úřad práce a ČS. Ty si ji jen vyzvedneš, ale dokud to neuděláš, můžeš dostat dávku i jinak dle zákona.
20. 11. 2012 | 16:25

jozka napsal(a):

Jasne, neo, ze by to melo byt tak, jak rika ombudsman, ale ten o tom nerozhoduje, kapisto?
20. 11. 2012 | 16:28

neo napsal(a):

jozka:

já si nic vyřizovat nebudu, já se držím faktů ze zákona.

Pokud máš zájem, budeš si to s ministryní muset vyřídit ty.
Mimochodem, totéž tvrdí i ombudsman.
20. 11. 2012 | 16:28

Zdeněk Brom napsal(a):

20. 11. 2012 | 16:24 je pro Občana. Vždy si text, na který reaguji, kopíruji. Tentokrát jsem ho celý nevymazal.
20. 11. 2012 | 16:28

neo napsal(a):

jozka:

ombudsman cituje jako já zákonnou úpravu. Ministryně ať si plácá co chce.

Ombudsman nerozhoduje, ale i ministr musí ctít zákon. Smiř se s tím.

Dokonce i ta smlouva s ČS obsahuje prý klauzuli, že ji může soud nebo zákon změnit, takže není ani pravda, že by se nedala nijak zrušit.
20. 11. 2012 | 16:30

alin napsal(a):

Paní profesorko, vysoce fundovaný příspěvek. Děkuji.
Moc rád by jsem Vás viděl na postu prezidenta naši republiky.
20. 11. 2012 | 16:35

rejpal napsal(a):

neo
A ví to ten ministr, že má ctít zákon? Mám o tom často silné pochybnosti. U poslanců taktéž.
20. 11. 2012 | 16:35

jozka napsal(a):

Stejskal:

nechcete vykaslat na filtrovani podle pouzitych slov? Nebo byt mene paranoidni?
20. 11. 2012 | 16:38

krajan napsal(a):

Paní profesorko,
v předposledním odstavci se ptáte velice dobře. Jenže posluhující novináři mají instrukce od svých chlebodárců poněkud jiné a mnohý občánek jim ony ptákoviny baští. Bohužel! Nemusím podotýkat, že odváděním pozornosti od zásadních problémů se mnohé popřevratové vlády velmi poučily od režimu předchozího.
20. 11. 2012 | 16:38

jozka napsal(a):

Legrace je, ze se zakonem ohani ministryne i ombudsman :-)
20. 11. 2012 | 16:39

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro neo.
Pro pohřebné půjdu na úřad práce?

Tato vláda by měla úřadovat v Bohnicích.
Ten kocourkov je dokonalý.
20. 11. 2012 | 16:41

Občan napsal(a):

A že zrovna Vy, pane Borme, mluvíte o kádrování :o)))

Je v Třeboni vůbec nějaký/á ředitel/ka, kteří by nebyli politickými aktivisty ODS?
Já si totiž myslím, že speciálně školství by mělo být striktně apolitické - od ředitele po uklizečku.

K protikandidátovi současné ředitelky ZUŠ máte něco konkrétního (autor článku se ani neobtěžoval uvést jeho jméno)?
Nebo trošku jinak - máte vůbec něco konkrétního?
Stále tu totiž házíte tím, že je někdo neinformovaný, neschopný, hloupý, zkorumpovaný apod., ale doposud jste neuvedl NIC (kromě odkazů na dva nepříliš kvalitní články), čím byste to mohl podpořit.
20. 11. 2012 | 16:42

Občan napsal(a):

Ech, sorry - ...Brome...
20. 11. 2012 | 16:43

Zdeněk Brom napsal(a):

krajan:

Cituji:"Nemusím podotýkat, že odváděním pozornosti od zásadních problémů se mnohé popřevratové vlády velmi poučily od režimu předchozího."

Možná to bude tím, že komunisté jsou kontinuálně u moci stále. Jenom se rozdělili do více skupin, dali si jiná jména a hrají si na demokracii. Při tom ale bedlivě střeží hřiště, aby se na něj nedostal někdo jiný. Jakmile ČSSD začala nabírat formy skutečné sociální demokracie západního střihu, hned došlo k přeobsazení jejího vedení.
20. 11. 2012 | 16:43

acer napsal(a):

už dááávno...njákej L.Erhard
"Veškerá snaha a úsilí zaměřené na plnou zaměstnanost, konjukturu nadbytku a kontinuitu růstu hospodářství,
budou ovšem korunovány úspěchem potud,
pokud nebude hospodářská soutěž manipulována umělými nebo právními předpisy,
které jí budou stát v cestě a nebo jí nakonec úplně znemožní."
A to je právě to co nás ničí.
20. 11. 2012 | 16:44

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Můžete doložit, kde a koho jsem kádroval?
20. 11. 2012 | 16:47

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro neo.
Ještě doplním.
Pro pohřebné půjdu na úřad práce a kdybych hledal práci, tak na poštu.
20. 11. 2012 | 16:47

jozka napsal(a):

Jinak to ale vypada na docela peknou legraci.

D.u.o D.r.a.b.e.k - S.i.s.k.a si rozjelo soukromy kseftik a ted to vypada na vraceni pozitivne motivacniho prispevku :-)
20. 11. 2012 | 17:02

Občan napsal(a):

Jo, a pane Brome,

Blažíčková ve škole zůstala a s novým ředitelem tedy asi nemá problém:
http://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/matous-k-rericha-rika-chtel-bych-zavest-literarne-dramaticky-obor-20121102.html

Proč jej tedy máte Vy, když už je to passé?
20. 11. 2012 | 17:02

jozka napsal(a):

Stejskal:

Muzete mi prosim rici, co ma ta "vyteckovana" cast spolecneho se spamem ci kodexem? Protoze bez tech recek mi to prispevek nevzalo...
20. 11. 2012 | 17:03

Názor Jan napsal(a):

PREZIDENT ČR by měl být změnou pro tento národ. Změnou od pravo-modrého vidění světa k levo-růžovému, a na tom nezmění nic žádný požadavek na nadstranickost. Klaus se při volbě rovněž dušoval nadstranickostí, a výsledek jsme pocítili sami. Nahradit jednu nespravedlnost (totalitární) jinou nespravedlností (oligarchickou), to nevyžaduje příliš hlubokou filosofii, myslím. V české kotlině je v tradici sociálně citlivá politika vpravdě pro lidi obyčejné, počtem zdaleka nejpočetnější, proto pro dnešní zúžené chápání jsem jí nazval "levo-růžovou". Např. takový zakladatel státu a první prezident TGM (jehož portrét dnes paradoxně nese jedna z velkých málo dostupných bankovek) také nebyl žádný kapitalista, nýbrž v dnešním slovníku bezmála "socka" (otec kočí, matka pradlena, vyučen kovářem, pak teprv vystudoval 2 obory). Takže proto odůvodňuji nutnost po 20-leté kocovině pravicových pokusů stočit kormidlo doleva, tam kde jsme "doma". Né jen pro mechanickou změnu stran. Od spravedlnosti pro tisíce ke spravedlnosti pro milióny !
A teď tedy koho nám zatím kandidatura nabízí ? Jděmež do personálií ! Když vynechám úsměvné postavičky typu Schwarzenberga (co neumí česky a jehož rod nabyl majetky po 8.11.1620), Dlouhého (představitele zpackané privatizace 90. let) a Okamury (Japonec prezidentem v ČR ?) a soustředím se na vážné kandidáty, nemohu souhlasit ani s mediálně protěžovaným sympaťákem expremiérem Fischerem. Jeho handicapem je jeho pravicovost, s jakou nám může (s úsměvem na rtech) naordinovat další klausovský balíček s pozlátkem třeba moderního židovství; ne, na tento zázrak prostě nevěřím. Dalším úspěšným expremiérem byl RNDr. Vladimír Špidla, skromný Jihočech, později eurokomisař, který tuším díky své skromnosti ani nekandiduje. Rád bych se zde mýlil, ale nenašel jsem ho. No a zbývají takoví, jako je Diestbier (možná pár let praxe mu neuškodí), či Zeman. U něj je věk vyvážen snad moudrostí, s níž je nám znám z doby premiérování, bez ohledu na dnešní mediální nesouhlas. U něho bych věděl, na čem jsem - tedy ČITELNOST. Jestli pomůže nespravedlivě stíhanému doktoru Rathovi z vězení (půl roku čekajícímu na řádný soud), to se teprv ukáže. Ale celkově bych mu věřil. Takže já bych volil Zemana a jeho čitelnost.
Díky za pozornost.
20. 11. 2012 | 17:04

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Dejme tomu, že pan ředitel poznal, že vést školu není jen o tom, jaké se napíše slohové cvičení.

Větší problém je, jak fungují výběrová řízení na místa ředitelů.
20. 11. 2012 | 17:09

British Patrol napsal(a):

Kdyby byla komunistická strana TAK STRAŠNOU HROZBOU, politici by ji už dávno zakázali. Jenomže komunisté pomohli ke zvolení jak Havlovi tak Klausovi, takže "mediální hrozba komunismem" je tak trochu opakované plácání do vody. Lidé navíc v průzkumech řekli, že jim vzestup komunistů nevadí...
Je jasné, že v hrůzách politických stran brzy všechny historické skutky KSČ může předstihnout, ODS, TOP 09, ČSSD, VV, LIDEM apod.
Demokracie je jak yetti - nikdo ji také nikdy neviděl.
Přátelé, na co si to tu hrajeme? Předlistopadový komunismus se již vrátit nemůže a "svoboda" tu je jen pro pár tisícovek politiků, kmotrů a jiných podobných mafiánů.
20. 11. 2012 | 17:11

marxík napsal(a):

Brom
Kolego, ve svém prvním příspěvku jako starostlivý demokrat kádrujete spravedlivě každého, zda není komunista nebo tento převlečený.
Pokud dělali totéž kdysi komunisti (v opačném gardu), bylo to pochopitelně odplivnutíhodné.
20. 11. 2012 | 17:20

český maloměšťák napsal(a):

Glosator
Nedurděte se ! Vždyť jsem se přiznal - že komunisté zavrařdili asi 6 miliard lidí a fašisté pouze několik tisíc (a to ještě omylem nebo proto , že někdo zhasl světlo a bylo tak špatně vidět).
Nu a abyste došel klidu duše zcela - tak i němečtí vojáci - jak tad někdo správně (respektive s přihlédnutím k vašemu duševnímu stavu) podotkl...padají na vrub Stalinovi.
Kromě toho i američtí vojáci...protože kdyby nedráždil bolševismem Hitlera - nemuseli by v předvečer konce války do ní vstoupit.
Možná že i občany Hirošimy a Nagasaki lze připsati na onu listinu těch 6 miliard mrtvých, které povraždili komunisti - akorát ještě nevím, jak to udělat - neměl byste nějaký nápad ?

Klid v duši přeje český maloměšťák.
/a buďte ve střehu ! - komunisté jsou zlovolní a někteří kují pikle imrvére a furt...zejména buďte ve střehu tehdy, kdy jako by zdánlivě bylo vše v klidu....oni komunisté totiž rádi ukolébavavají a jakmile je dotyčný dobře ukolébán (například ve sprše nebo při zalévání záhonku)...teprve pak zaútočí...
Prohlédněte proto před každým zaléváním záhonky, zda tam není nastražena mina... a v koupelně se ujistěte, že ke sprše nevede nějaký divný drát)
20. 11. 2012 | 17:24

šašek z Jihlavy napsal(a):

Věrchuška, pokud sem zabrousí, musí mít z té diskuse-hádky radost. Takhle je to nastavené od nepaměti - rozděl a panuj. Rozdělit se dá každý národ, podívejte se k sousedům do Polska, Maďarska, na Ukrajinu. A to se o Polácích říká, jaký je to hrdinný a soudržný národ.
Pane učiteli Brome, oba dobře víme, jak se dají školy přes jejich vedení ovládat, ať se jedná o krajské nebo obecní zastupitelstva. A ředitelé a jejich zástupci, pokud se chtějí udržet ve funkci, musí velmi šikovně manévrovat. Jestli se v Jihočeském kraji projeví vláda levice s komunistickou radní negativně, brzy se to dozvíme. Pak by mělo dojít k opravdu masovým protestům veřejnosti, nejen pedagogů a studentů.
Nejsympatičtěji se mi jeví některá obecní zastupitelstva v menších obcích, kde opravdu všichni svoji školu podporují i za cenu pozastavení jiných investic. To se o velkých městech říci nedá. Možná, že obroda přijde z venkova, nějací zapadlí vlastenci to rozjedou a ostatní se opatrně přidají.
To zdravotníci mají jiné páky a jak to tak vypadá, brzy je použijí. Třeba to bude začátek konce této nedůvěryhodné vlády, kdo ví.
20. 11. 2012 | 17:37

Vlado napsal(a):

Jedni nickové vidí rozkradený, zadlužený stát a morální a ekonomický úpadek jako dílo !čestných a na národ myslících politiků". Druzí to přičítají stále v politickém spektru existující KSČM. Neboť ta eliminuje možnost silnější levice (zřejmě myšleno ČSSD) to snad aby mohla se v těch pochybných kauzách vyrovnat ODS. Kolik za těch
23 let zmizelo z politické scény stran. A ta KSČM je stále parlamentní stranou a jako jediná bez rozkrádaček jediného poslance. Ona jediná může nastavit zrdcadlo těm polistopadovým hochštaplerům, o kterých profesorka Dvořáková mluví.
Bylo tady plno prognoz, které předvídaly, že komunisté vymřou. Ale to by musela demokracie a svoboda vypadat zcela jinak. To by tento stát nebyl zadlužen, neměl by na 700tis. nezaměstnaných
nebyly by kauzy Pandurů, Gripenů, Promopro atd, atd. Lidé by se nebáli exekutorů a výhazovu z práce, občan by nepotkával bezdomovce. Mnozí z nich opět nepřežijí letošní zimu. Náměstí by se neplnila nespokojenými občany atd.atd. Pokud toto bude společnost vnímat jako průvodní jev kapitalismu budou zde komunisti, kteří touží po sociálním státu a o státu, který zajistí
občanovi takové služby jako socialismus.
20. 11. 2012 | 17:38

Boris napsal(a):

Vyprdněte se už na ty komunisty
je to v podstatě nacinalistická konzervativní strana šmrncnutá populismem. A její představitelé a aparát jsou v době nezaměstnanosti rádi, že mají svoje jisté. Lidi je zajímají akorát slovně, co by dělali, kdyby
To známe, kdyby kdyby pes ...ryby nebylo by třeba rybníka....
Dokud tady bude vládnout tihle kradousci a Sobotku skoro nepůjde vidět, tak si budou chodit zapalovat svíčky na Gottwaldův hrob a dál plamenně hovořit o lidských právech v parlamentu
20. 11. 2012 | 17:42

G. Giormani napsal(a):

Paní Dvořáková, nepíši vážená, protože si Vás jako "bývalé komunistky" nevážím. Celý Váš článek je zavádějící. Proč nepřiznáte, že v tomto státě vždy a bez přestávky vládnou bolševické nestvůry od roku 1945. Koho nazýváte pravicí?! Členy OF, ČSSD, ODA, KDU ? Vždyď ve všech těchto stranách byli, jsou a i díky Vám zůstanou "bývalí komunisté" jako jste byla i Vy. Podívejte se jen namátkou: Zeman = komunista, Kočárník = komunista, Dlouhý = komunista, Dyba = komunista, Pithart = komunista, Štech = komunista!!! Mohl bych pokračovat ještě drahnou chvíli v tomto výčtu, leč, Když už nebyl politik v zločinecké KSČ, pak kolaboroval s STB, KGB atp. Klaus = krycí jméno Kluk, krycí jméno rek. John = krycí jméno Regál. Zeman = krycí jméno Man atp. Toto Vy nazýváte politiky??!!! Jsou to jen a jen bolševičtí šmejdi, kteří svou politikou přispívají k návratu bolševické diktatury.
20. 11. 2012 | 17:43

zdenekbrom napsal(a):

marxík:

To je pouze můj názor, který nemá vliv na život kohokoli.

Kádrování je rozhodování o možnosti účastnit se pracovního procesu na základě partajní příslušnosti. To je mi cizí.

V praxi to vypadá tak, že naprosto klidně spolupracujeme s paní, která je členka KSČM, ale zároveň skvěle vede děti. Své světonázory známe, ale spolupracujeme a pomáháme si.
20. 11. 2012 | 17:58

český maloměšťák napsal(a):

G. Giormani
Kalousek, Bém, Janoušek, Gross, Řebíček, Oulický či Pitr(a) nebo Mrázek...ale komunisty nkdy nebyli. Natož například Kožený či Berdych. Nebo Rampula ....a mnoho dalších (většinou justici a poklicii a tím i veřejnosti zatím zcela neznámých)
Leda těmi zakuklenými - těmi, co straší v hlavě např. Zdeňku Bromovi.

Štech toho podle mě má na svědomí mnohem méně než např. Kočárník s Dybou či Dlouhým.
Ale vám jde hlavně o ten pytel, že ? Ať je hezky naducaný a není do něj vidět...

Hezký den, hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den,hezký den, hezký den....
20. 11. 2012 | 17:59

zdenekbrom napsal(a):

šašek z Jihlavy:

Právě, že se dá takto snadno dosadit ředitel, nebo vyhodit. V podstatě záleží na libovůli zřizovatele.
20. 11. 2012 | 18:13

Anastazie Králová napsal(a):

Ad Zuzka
podívejte se prosím do učebnice dějin o Francouzské revulci-kolik lidí zahynulo za období Teroru,jak často brutálně.
A pak mi prosím napište svůj názor,proč Francie má dosud za oficiální hymnu Marsselaisu a proč ji tolik Francouzů miluje a s nadšením zpívá /na rozdíl od USA,Rakouskya či Německa neuvažují vůbec o změně hymny.

Bud´ˇte prosím tak laskavá /pokud nejste placená agentka /.
20. 11. 2012 | 18:17

marxík napsal(a):

Bom
Obávám se, že vám to není cizí.
Kdybyste měl pravomoc rozhodnout o přijetí na libovol pozici ze dvou uchazečů srovnatelné odborné úrovně, z nichž jeden by v ruce hrdě třímal rudou knížku, nepochybuju, že byste se rozhodnul správně.
20. 11. 2012 | 18:22

marxík napsal(a):

Brom
R je mé oblíbené písmenko. Nevím jak se to mohlo stát.
20. 11. 2012 | 18:24

Aktiv napsal(a):

TZV.MODŘÍ PTÁCI SE SLÉTLI KE KRMÍTKŮM,OSTATNÍM NIC NEZBYLO!To se děje v 21.století, a ti modří ptáci hluší a slepí k okolí kolem krmítka spívají píseň o zmaru, a plenění, ale přitom se bojí komunistů, a bojí se návratu komunistů.Co jiného navrátí komunismus než politika tzv.soudobé totalitářské pravice,která nehledí na morálku, spravedlnosat, logiku a historii!!!!
Swarzwenberg je přímo osobností ultrahlouposti, která ani neví, kde vzniká nespokojenost obyvatel, to by do politiky neprotlačoval takové outsidery jako je dnešní pí.Mullerová, nebo ta ministrině kultury,Drábek, Heger, a zejména Kalousek, který amorálností jen srší!Křesťané v politice, to je jak za dob barbarské feudální společnosti, kde morálka nehrála roli, jen víra, a hlavně v koho!
Křesťané jsou pohromou....
20. 11. 2012 | 18:35

reppop napsal(a):

Paní Dvořáková,

já myslím, že ten vztah KSČM a pravice u nás je oboustranně výhodná symbióza. O výhodách pro pravici jste už psala.
Jenže funkcionářům KSČM bylo těch 23 let v opozičním pelíšku jako v bavlnce. Voliče měli jisté a tím i zlatý deštík penízků od státu na svoje platy a prebendy. A odpovědnost samozřejmě na celostátní úrovni žádnou. To se pak stanete těžkými populisty i kdybyste nechtěli, to přijde samo. Já myslím, že pro komunisty noční můra, že by měli zasednout ve vládě jako plnohodnotný vládní subjekt. Ubylo by dramaticky voličů a tím i penízků. Je třeba vyvažovat, ono ubalancovat tu pozici v měkkoučkém pelíšku není snadné. Tak mají pana Dolejše, polovičního neoliberála i pani Semelovou, mamku stalinistku. A když už se jich lidi přestávají bát, tak pan Filip pro jistotu pošle blahopřejný milostný dopis do KLDR: abyste to zase s naší podporou nepřehnali a my sakra nemuseli vládnout.
20. 11. 2012 | 19:05

pamětník napsal(a):

zuzka:
"Fašisté zdaleka tak neřádili, jako komunisté." obvyklá propagandistická lež. Už docela nuda.
20. 11. 2012 | 19:07

Občan napsal(a):

zdenekbrom napsal(a):
"šašek z Jihlavy:
Právě, že se dá takto snadno dosadit ředitel, nebo vyhodit. V podstatě záleží na libovůli zřizovatele. 20. 11. 2012 | 18:13"

Správně, pane Brome.
Zřizovatel je MAJITELEM školy a tudíž o tom, koho a zda JMENUJE do funkce, SI rozhoduje sám. A je úplně fuk, jestli je ten majitel privátní nebo veřejný.
Zkuste to respektovat.
20. 11. 2012 | 19:09

reppop napsal(a):

G. Giormani napsal(a):

Paní Dvořáková, nepíši vážená, protože si Vás jako "bývalé komunistky" nevážím. Celý Váš článek je zavádějící. Proč nepřiznáte, že v tomto státě vždy a bez přestávky vládnou bolševické nestvůry od roku 1945. Koho nazýváte pravicí?! Členy OF, ČSSD, ODA, KDU ? Vždyď ve všech těchto stranách byli, jsou a i díky Vám zůstanou "bývalí komunisté" jako jste byla i Vy. Podívejte se jen namátkou: Zeman = komunista, Kočárník = komunista, Dlouhý = komunista, Dyba = komunista, Pithart = komunista, Štech = komunista!!!
xxxxxx
... Gorbačov = komunista!!!!!!!!!!!.
A bez něj, milej pane, byste tady nekrákal ty svoje bludy. Takže máte pravdu, komunisti mohou někdy škodit.
20. 11. 2012 | 19:33

Taoiseach napsal(a):

Radio Gaga

Tak to zkusím ještě jednou. Naši nelevicoví politici se snaží legitimizovat své působení tím, že nás údajně brání proti komunistům. Jak správně poukazuje prof. Dvořáková, používají komunisty k odvedení pozornosti od svých zlodějen. Přitom PRÁVĚ ty jejich zlodějny jsou nejvýznamnější příčinou relativních úspěchů KSČM.

Pro mne je zcela NEPŘIJATELNÉ, že Vy na tuto jejich hru přistupujete a snažíte se vinit většinu řadových občanů. Občas způsobem dosti bizarním: "Kdyz si predstavite kolik set lidi se podili jenom na klasicke zlodejine typu sKarta". Jsem já to ale hlupák, pořád nechápu, jak se můžu dostat mezi ty stovky lidí, kteří se podílejí...
20. 11. 2012 | 19:43

zdenekbrom napsal(a):

marxík:

To je vaše nepodložená spekulace.

Už jsem školu řídil. Rozhodoval jsem se pouze podle schopností. Stejně tak v současnosti s komunisty spolupracuji.
20. 11. 2012 | 20:08

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

To se ráčíte jaksi ale plést. Zřizovatel není majitelem, ale je to zřizovatel. Zřizuje instituci, na kterou dostává dotace. Proto se hovoří o zřizovateli a ne o majiteli.

Jako despotický majitel by mohl vystupovat pouze ve chvíli, pokud by hospodařil pouze se svými penězi. I tak by mu ale školský zákon mnohé nařizoval. A nejenom on.

Ve chvíli, kdy hospodaří se státními penězi, je situace jiná. Navíc krajští radní jsou správci, ne majitelé. Měli by tedy se svěřenými institucemi hospodařit a nakládat ve prospěch všech občanů. To se týká i míst ředitelů, kam by měli být jmenováni lidé na základě schopností a ne spřízněnosti s radním. To ovšem vyžaduje konkrus podle jasně stanovených pravidel a kritérií.

Pokud to radní obecní a krajští jsou schopni pochopit, školy prosperují, což dokazují především praxe obecních škol, které jsou v některých obcích na vynikajících úrovních.
20. 11. 2012 | 20:17

Občan napsal(a):

Ale kulový, pane Brome.
Zřizovatel JE současně majitelem školy. A dotace na ni dostává, ať je MAJITELEM soukromník nebo obec či kraj. Račte se podívat do katastru, kdo VLASTNÍ ZŠ ve Vodňanech.

Krajští radní nebo jednatelé firmy vlastnící školu jedno jsou.

Zkuste s těmi svými nápady vyrukovat třeba na MAJITELE PORGu :o)))
20. 11. 2012 | 20:39

šašek z Jihlavy napsal(a):

marxík napsal(a):
Bom
Obávám se, že vám to není cizí.
Kdybyste měl pravomoc rozhodnout o přijetí na libovol pozici ze dvou uchazečů srovnatelné odborné úrovně, z nichž jeden by v ruce hrdě třímal rudou knížku, nepochybuju, že byste se rozhodnul správně.
20. 11. 2012 | 18:22

marxíku, kontrolní otázka: Kdybyste byl ředitelem školy a o místo učitelky fyziky by se zajímaly tři uchazečky: Dana Drábová, Lucie Borhyová, Aneta Savarová, které byste dal přednost (jo, abych nezapomněl, Drábová by měla na triku modrého ptáka, Lucie třešničky a Aneta třeba křížek na řetízku. Těžká volba, že?
20. 11. 2012 | 20:48

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Zkuste rozlišovat školy soukromé a státní. Na PORG nepůjdu, protože zřizovatel je soukromý. Koho si dá do čela školy, je skutečně jeho věc. Státní školy jsou ale něco jiného.

Cituji: "Krajští radní nebo jednatelé firmy vlastnící školu jedno jsou."

Nejsou. Krajští radní jsou pouze dočasní správci svěřených míst ve veřejné správě. Nejsou to žádní majitelé.

Ano, obec Vodňany je majitelem objektu. Škola je ale instituce poněkud širší. Obec dotuje provoz, stát učitele, pomůcky atd.
20. 11. 2012 | 20:56

zdenekbrom napsal(a):

šašek z Jihlavy:

Berme to s nadhledem :) Vy jste v oboru pracoval, takže dobře víte, že když si školu naplníte kamarádíčky bez schopností, tak se Vám to sesype na hlavu. Ředitel, kterému jde o žáky a školu, rozhoduje úplně jinak než podle stranické příslušnosti.
20. 11. 2012 | 20:59

Občan napsal(a):

Pane Brome,

ZŠ Alešova NENÍ státní škola.
VLASTNÍKEM instituce je kraj a VLASTNÍKEM budovy je obec.

Radní jsou vůči škole v pozici managerů, resp. jednatelů - tedy zástupců vlastníka. ONI rozhodují o existenci a neexistenci školy a stejně tak rozhodují o tom, kdo v ní bude nebo nebude ředitelovat.
Když kraj školu zruší, může si obec nabouchat barák do uší.

Stát dotuje STEJNOU nebo skoro stejnou částkou jak platy učitelů na veřejných školách, tak platy učitelů na školách soukromých.
20. 11. 2012 | 21:13

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

S naší školou má kraj dočinění pouze to, že přeposílá státní dotaci z MŠMT na městský úřad a ten nám. Jinak nic. Nerozhoduje tu o ničem a není vlastníkem instituce.

Provozní věci dotuje a kontroluje městský úřad. Pedagogický proces ČŠI. Takže, cituji: "Když kraj školu zruší, může si obec nabouchat barák do uší." je nepravda. Naši ZŠ kraj zrušit nemůže.

Pokud naše základní škola není státní, pak se ptám, jaká je?

Může rušit a zřizovat střední školy. Má na to velký vliv, proto v Třeboni mají obavy, protože se setkali s přístupem, který nebyl založen na zrovna průhledných postupech.
20. 11. 2012 | 21:23

Občan napsal(a):

Nesmysl, pane Brome.

Buď je zřizovatelem a tedy i majitelem školy jakožto instituce obec, nebo je jím kraj. Majitel také rozhoduje o existenci a neexistenci instituce.
Je-li zřizovatelem a tedy i majitelem kraj, pak ji také může zrušit. Je-li jím obec, má to oprávnění obec. Stát do toho vůbec nemá co mluvit; ten jen posílá kraji prachy a kraji SI je rozdělí víceméně dle vlastního uvážení.

Ad SŠ - buďte konkrétní. Ty Vaše rádoby zasvěcené náznaky už jsou dost nudné.
20. 11. 2012 | 21:39

Radio Gaga napsal(a):

Taoiseach, nevinim. Pouze konstatuji. Napriklad sKarta. Nemyslite snad, ze Siska s Drabkem si sami napsali vyberko (psali jim ho pravnici a dodavatele), nemyslite si snad, ze sami zalozili Erste aby Erste mela pristup k penezum (nejlevnejsi neurocene penize diky prispevkum statu plus provize z plateb, ve ktere doufaji) a sami napsali kontrakt s Erste. Nemyslite si snad, ze sami naprogramovali system, nemyslite, ze sami napsali materialy do vlady, ze sami to implementovali, ze sami dodali pocitace na kterych to bezi, ze sami tisknou karty, ze je sami distribuuji, ze sami najali subdodavatele ve kterych je zamestnano x-lidi. Proto se bavim o stovkach lidi. Na jednom projektu. Kolik jich je rocne? To, ze se nemuzete dostat mezi ty stovky, kteri se podileji na zlodejine typu sKarta je z Vasi strany stiznost nebo konstatovani?
20. 11. 2012 | 21:46

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Mohl byste se obtěžovat a prostudovat si školský zákon?

Zkuste tam vyhledat, co to je školská právnická osoba a jak funguje. Co to je rada školy a školský rejstřík. Dost by to ulehčilo situaci.

Zkuste to nebrat po bolševicku - my jsme urvali vládu a tak si tu budeme dělat, co chceme, ale myslet s ohledem na budoucnost, tedy jako přechodný správce, o kterém rozhodují volby. Krajský radní a ani obecní radní není majitel školy. Je správcem krajského nebo obecního majetku.

Nedávno jste se tu kasal, že jste viděl úplatek ve středních Čechách, ale také jste nic nedokladoval. Tak nechtějte po druhých to, co neděláte sám.
20. 11. 2012 | 21:49

ten, co klíčema nezvonil.... napsal(a):

to: Pechr
Pane Pechr Vy ale nemáte vůůůůůůůůůbec žádnou pravdu, politika se utváří nahoře,a ten je jak jistě víte silně zkorumpovaný. A proč jdou ostatní proti komunistům - není to jen ideologie, ALE HLAVNĚ STRACH Z TOHO, ŽE KOMUNISTI BUDOU CHTÍT POSTIHOVAT TY, KTEŘÍ SI NAKRADLI, KTEŘÍ JSOU ZKORUMPOVANÍ A KTEŘÍ KORUMPOVALI.Proto tolik křiku. A co se týče ,že post zastáva členka strany -prosím Vás můžete mi říci jak tito mladí lidé můžou ( mají na to právo) se bouřit - když neví co to byl socialismus - který se mimochodem jen budoval. Prostě jste jim řádně vymyli mozky.A jak nastzrčila v 89 roce zraněného studenta StB, tak nyní je nastrčených ( zbulikovaných ) mpár jedinců a mládež, ta se toho chytá jak lejno košile. Lepší stávkovat, než se učit.
20. 11. 2012 | 21:50

Občan napsal(a):

To není pravda, pane Brome. Napsal jsem o co šlo a co a koho jsem viděl. A psal jsem to nikoli jednou.
:o))))))) Jj, a pak kdo tu kádruje...
20. 11. 2012 | 22:00

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Osobně jsem zachytil pouze to, že jste to viděl. Zkuste to tedy upřesnit.
20. 11. 2012 | 22:02

Radio Gaga napsal(a):

Mirka, obavam se, ze narody jsou lepsi a horsi. Prejete si mit prava zen v Iranu? Myslite, ze neni rozdil mezi napr. Finy a Albanci? Myslite, ze neni rozdil mezi jiznimi a severnimi Korejci? Mimochodem, podivejte se napr na statistiku vrazd ve svete, da se to najit na internetu, zjistite obrovske rozdily v pravdepodobnosti, ze umrete nasilnou smrti, lisi se podle narodu.
20. 11. 2012 | 22:08

Roman Motyčka napsal(a):

Členka KSČ obhajuje KSČM. A to je ta demokracie. V roce 1988 obhajovat něco jiného než komunismus bylo trestné. Jste padlí na hlavu, vy, kteří věříte komunistům.
20. 11. 2012 | 22:11

Občan napsal(a):

Viděl jsem bývalého starostu Prahy 5 Jančíka, an na potemnělém dvoře ÚMČ tahá z kufru auta kufřík (no, spíš menší kufr) s hromadou peněz a rozpočítává svazky do obálek. Tak jsme rychle zhasli a se zájmem ho sledovali.
Rozpočítával to dobře 20 minut.
20. 11. 2012 | 22:24

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

V mém případě se jedná o sledování prapodivného konkursu v umělecké škole v Třeboni, kdy byl na místo ředitele dosazen nezkušený člověk, pravděpodobně s konexemi na kraj, místo ředitelky, jejíž výsledky byly prokazatelně výborné.
20. 11. 2012 | 22:28

pavel v napsal(a):

Musím se smát, když si zde čtu, jak bolševici roní slzy nad nedostatkem demokracie a nepořádkem v tomto státě. Kdyby tak dostali možnost ukázat nám ten jejich "pořádek": To by se kroutilo našimi krky, že? Tím nechci říci, že mi nevadí korupce = rozkrádání veřejných rozpočtů. To, co se děje, je však pouhá milióntina toho, co bylo za vlády bolševika. Dnešní tuneláři jsou pouzí amatéři ve srovnání s tvůrci obřího tunelu, který byl eufemisticky nazván "znárodnění". Dalším obřím tunelem byla měnová reforma v r. 1953. K tomu nutno přičíst desetitisíce zničených životů. Kdyby paní profesorka Dvořáková zažila některý z komunistických lágrů, nikdy by takový článek nenapsala.

Za dob bolševika jsme měli ve škole povinný marxismus-leninismus a tak vím něco o mentalitě bolševika. Všechny ty umučené oběti pro něj nic neznamenají, protože lidí je "jako sraček". Bolí je, že nemohou vládnout základnou - výrobními prostředky. Jsou totiž přesvědčeni, že se nikdo nedokáže vzepřít moci peněz (dlouho se zdálo, že tomu tak opravdu je).

Na korupčním prostředí se podílejí všechny velké strany včetně KSČM. Paní profesorka Dvořáková však jmenovala jen kauzy některých stran. Její článek není objektivní.
20. 11. 2012 | 22:29

Roman Motyčka napsal(a):

"Občane", proč jste neupozornil policii?
Mimochodem, kdyby tady vládli komunisté, tak by ŽÁDNÁ diskuse nebyla. UVĚDOMTE SI TO KONEČNĚ!
20. 11. 2012 | 22:30

tjp napsal(a):

My tu máme demokracii ? :) Řecky δημοκρατíα, vláda lidu, původně z řeckého δημος (demos), lid a κρατειν (kratein), vládnout.
Lepší otázka. Kdo, co a jak zajišťuje peníze, moc a beztrestnost naši stranické oligarchii a polistopadovým zlodějům ? Nejsou to náhodou představitelé policie, státní zástupci a soudci ?

A fructibus eorum cognoscetis eos.Po jejich ovoci poznáte je.
20. 11. 2012 | 22:33

Občan napsal(a):

Pane Motyčko,

upozornit policii na Jančíka by mělo asi stejný účinek jako jít ho naprášit posunovači Dežovi se Smíchovského nádraží.
I když - to by možná bylo účinnější, oni jsou tichle chlápci dost od rány.

Na Jančíka podali trestní oznámení jinší kofři. A nestalo se NIC. Je čistý jak lilium.
20. 11. 2012 | 22:51

Taoiseach napsal(a):

Radio Gaga

Nezáleží na tom, kdo KONKRÉTNĚ psal "výběrko" na sKartu. Podstané je jenom to, že INKASOVALI ŠÉFOVÉ právníků, šéfové ČS, resp. Erste; programátoři to dělali jako normální férovou zakázku, obdobně ti, co psali materiály atd. Kurva, když jsem vykořisťovaný proletář, tak nemůžu ANI TROCHU ovlivnit, jak jsou využívané výsledky mé práce. Lidi, co se podílejí na realizaci, nemají NAPROSTO NIC z toho, že je to předražené. Ty ukradené peníze jdou skutečně jen těm pár lidem nahoře. Vinit lidi, co dostávají zaplaceno za SKUTEČNĚ odvedenou práci, je opravdu svinstvo.
20. 11. 2012 | 22:52

Občan napsal(a):

Pane Brome,

Blažíčkovou jsme dnes probrali dost zevrubně.
Co to ale má co společného se středními školami?
20. 11. 2012 | 22:54

Roman Motyčka napsal(a):

"Občane", to je tedy argument. Neudělal jsem to, protože už jsem dopředu věděl, že to k ničemu nebude. Aha. Podobně jako, nepůjdu k volbám, protože nic nezměním, nebudu nic říkat, abych nedostal přes hubu... To je typický OBČANSKÝ přístup. Ach, jo.
20. 11. 2012 | 22:57

Radio Gaga napsal(a):

Taoiseach, presne takhle argumentovali ti, co mucili a zabijeli lidi v koncentracich nebo je udavali bud gestapu nebo za sociku bezpecnosti. "Vzdyt ja delam svoji skutecnou praci, nemuzu ovlivnit jake prikazy dostavam. Jsem jenom maly cesky svejk, ktery za nic nemuze." Az Vas nepravem v tomto state odsoudi, exekuci pripravi o majetek, vyhodi z prace, pripravi o majetek neplatnymi pravnimi, az si rozbijete auto na rozkradene silnici, az budete trpet, protoze se na Vas v nemocnici vykaslou, az budete platit prispevek na OZE vyssi nez je Vase spotreba elektriny, az Vase deti budou dal propadat ve znalostech v porovnani se svetem, az budete platit DPH 25%, az v duchodu budete za bezdomovce, tak ti vsichni budou delat pouze svoji SKUTECNOU praci.
20. 11. 2012 | 23:00

Glosator napsal(a):

Francie má jako hymnu Marseillaisu, protože vznikla jako píseň vojáků, bránících Francii proti VNĚJŠÍMU nebezpečí. Vznikla r. 1792, dokonce o pár měsíců dřívfe, než se Francie stala republikou. Napsal ji royalista Claude Joseph Rouget de Lisle, který později jen o krůček unikl guilottině, osvobodil ho pád Jakobínů r. 1794.
Obečně, pokud by bolševici byli svrženi někdy kolem r. 1920, byl by jejich obraz mnohem příznivější, než dnes. Připomínám, že o všem, co páchali Jakobími většina lidí dodnes nic neví, nepohodlné se zamlčuje. Celá pravda se neříká ani o bolševizmu u nás, protože ji mnoho lidí ani nechce vědět, nemohli by pak už nadávat na současný zkorumpvaný ale nikoliv vraždídí režim.
20. 11. 2012 | 23:05

Glosator napsal(a):

Jinak připomínám, že KSČM se spolu s ČSSD a KDU-ČSL (dnes Kalouskova TOP 09) přímo podílela na zřízení fotovoltaicjého megatunelu za 40 miliard ročně. Proti tomuto tunelu byli jan Klaus a ODS!
20. 11. 2012 | 23:09

Roman Motyčka napsal(a):

Miluju anonymní přispěvatele a proto pro Radio Gaga, hrdinu:
Až vás komunisti připraví o majetek (historická skutečnost), až vás komunisti zavřou za to, že říkáte něco jiného, než co připouští propaganda (historická skutečnost), až vás komunisti zavřou za to, že jste nic neudělal (historická skutečnost), až budete ležet v komunistické nemocnici kde nebudou léky (historická skutečnost), až budete ruinovat stát tím, že budete zaměstnán v uměle vytvořeném pracovním místě (historická skutečnost)... pak budete litovat, bohužel pozdě.
Mimochodem, za komunistů důchodci na tom nebyli vůbec dobře. Je to jeden z účelově živených mýtů komunisty.
20. 11. 2012 | 23:13

Glosator napsal(a):

ad Radio Gaga
Připomínám, že Keitel a Jodl také pouze vykonávali své povinnosti, rozpracovávali a dále předávali rozkazy vrchního velitele Adolfa Hitlera. Přesto byli v Norimberku pověšeni. Nejvíce jim přitížilo, že jejich podpisy nesl rozkaz k popravě britských zajatců, o kterém rozhodl Hitler osobně. Podobně byli poraveni příslušníci SS, kteří povraždili přes polovinu zajatých letců, kteří utekli ve známém Velkém útěku z tábora Stalag Luft III. Opět se jednalo o Hitlerův osobní rozkaz, který Hitler zmírnil mimo jiné na nátlak Goringa (původně měli být popraveni všichni účastníci útěku a dokonce i stráže, které je špatně hlídaly).
20. 11. 2012 | 23:19

Mirka napsal(a):

Radio Gaga
ano, jsem o tom přesvědčená, národy jsou stejné. To, že se časem ve svých projevech liší z nich udělají podmínky, ve kterých žijí. Konkrétně rozdíl mezi severní a jižní Koreou. To je jako kdybyste srovnával východní a západní Němce. Ještě dnes mnozí Němci poznají, kdo je původně z východu a kdo ze západu. Je to otázka delší doby, ale rozhodně to není v tom, že by to byli jiní lidé. A co se týká těch žen, copak si snad myslíte, že to, v čem žijí, si vymyslely či dokonce přály ony ? Do toho se narodily, v tom celý život žijí a připadá jim to normální. Kdyby žily někde jinde tak 2 až 3 generace, tak by jim to taky připadalo zvláštní, v čem žily dřív.
20. 11. 2012 | 23:56

karel osmý napsal(a):

Situace se vyhrocuje, Vládnoucí sebranka se nestydí vystavovat se s lidmi kteří jsou stíháni soudně.Jsou vlastně jejich loutky viz Saska aréna..Kdyby komunisté předávali v roce 1989 naši republiku v tom stavu co bude až předá vládu ODS ČSSD Zachránily by nás jen otevřené hranice..
21. 11. 2012 | 00:17

Radio Gaga napsal(a):

Roman Motycka, obhajoval jsem snad nekde ve svych prispevcich komunisty? Privlastky ke konkretnim osobam si nechte na diskusi jinde nebo se naucte komunikovat, nehodnotim Vas, pouze uvadim argumenty. To, ze napisete, ze jste Roman je pro ucely teto diskuse stejne jako Radio. Nevyuzivam toto forum pro nadavani jinym diskutujicim, takze budte v klidu a ucte se argumentovat vecne.
Ad Mirka: Pokud si myslite, ze narody jsou stejne, doporucuji studium sociologie, psychologie, historie a ekonomie. Na jednu stranu uznavate, ze zeny a muzi v Iranu jsou jini nez jinde, ale na druhou stranu tvrdite, ze narody jsou stejne. Domnivam se, ze vic nez 2 pohlavi narod netvori. Pokud by byly narody stejne, tak by mely mit stejne politicke zrizeni, stejnou moralku, stejne hodnoty, stejne nabozenstvi, stejne pravo, protoze lide a jejich potreby jsou udajne stejne. Za nekolik tisic let bylo dost casu to sjednotit i pri snecim tempu vyvoje Homo sapiens sapiens, nebo ne?
21. 11. 2012 | 00:32

Radio Gaga napsal(a):

Ad Mirka jeste k tem podminkam. Kdo si myslite, ze ty socialni, t.j. politicke, hodnotove a moralni podminky pro lidi vytvari?
Myslite, ze rozdily mezi Finskem a Albanii jsou hlavne v tom, ze ve Finsku je jine podnebi nez v Albanii?
Nebo ze muslimska zena musi chodit v kompletne zahalena v cerne burce pri +40°C kvuli tomu aby nenastydla, protoze na Blizkem Vychode je vetsi zima nez v Dansku?
21. 11. 2012 | 00:37

Dave napsal(a):

Soudružka profesorka Dvořáková vystudovala na Filosofické fakultě ruštinu a historii a rychle vstoupila do KSČ a pak se zašila v Orientálním ústavu. Kdo ví o co šlo, ví o čem mluvím. Je opravdu vtipné, jak zde někteří plédují za to, aby zrovna tahle soudružka kandidovala na prezidentku, Trapné.
21. 11. 2012 | 01:27

ivan tomek napsal(a):

Souhlasim se supernegativnim hodnocenim komunismu jak byl praktikovan treba v Ceskoslovensku od 1948 do 1989, jak je tady mnozi predstavuji; zil jsem v nem od zacatku a zrovna na te spatne strane. Ovsem argument, ze by takovy system mohl existovat v jedne zemicce uprostred EU mi pripada mirne receno nepresvedcivy. Komunismus typu, ktery CSR/CSSR zazilo mohl existovat jen spolu s existenci SSSR a pod jeji vojenskou, hospodarskou, a policejni kontrolou.

Myslim tedy, ze by ti, kteri strasi historickym komunismem byli presvedcivejsi kdyby misto argumentace typu 'miliony obeti v SSSR' predlozili nejaky realistictejsi model toho, jak by takova komunisticka CR mohla za soucasnych podminek opravduexistovat. Opravdu bych takovy prispevek uvital. To by byl skutecny prispevek do diskuse.
21. 11. 2012 | 02:35

Jan V napsal(a):

Ivane Tomku. ZKUSTE SE PODÍVAT KDE MÁTE HLAVU A JESTLI BY ŠLA POUŽÍT.
Za hlavní úkol státu ovažuji : Ochránit své obyvatele aby přežili a zavést systém kde se (prací)
obyvatelstvo uživí.
Komunisti tento úkol plnili od 1948-89.
My se od té doby uživit neumíme, vršíme nesplatitelné dluhy, škrtáme vymoženosti které tu byly běžné už před 40 lety. A EU a USA žebrá u komunistů Číny a Ruska o půjčky, abychom nechcípli hlady.
Obranyschopnost je zaručena tím že celá Evropa je v NATO, proti Koreji nás NATO ubrání, jenže proč by napadali zrovna nás? války vznikají mezi sousedy, pokud bude válka v Evropě, bude mezi členskými státy NATO. Co asi Nato udělá?? HUMANITÁRNÍ BOMBARDOVÁNÍ??? VŠECH NEBO JENOM, SLOVANŮ???.
21. 11. 2012 | 06:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Kterou Blažíčkovou?

Respektuji, že jste se v popisované situaci zachoval tak, jak jste se zachoval. Měl byste se ale zdržet jakékoli další kritiky korupce a dalších neřádů, protože je právě takový přístup umožňuje.
21. 11. 2012 | 07:17

JUDr.Karel Vlk napsal(a):

Paní Dvořáková demokracii ohrožujete svou bezmeznou kritičností všeho, dále samozřejmě komunisté, více než korupce.Korupční prostředí vzniklo již v socialismu.Jeho heslem bylo, kdo nekrade, okrádá svoji rodinu.Vy jste stroj protože píšete pořád to samé a já nevím proč
21. 11. 2012 | 07:19

Zítek napsal(a):

Pro doplnění:

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ruda-knizka-politolozky-dvorakove-ano-byla-jsem-v-ksc_207130.html

Politoložka Dvořáková: Chtěla jsem změnit KSČ. Zevnitř
21. 11. 2012 | 07:45

Občan napsal(a):

Pane Brome,

bývalou ředitelku ZUŠ Třeboň. Pokud jste měl na mysli JINOU uměleckou školu, tak prosím uveďte jakou. Já jsem v Třeboni jinou uměleckou školu nenašel.

Ad Jančík - patrně nevíte, co to je za tvora a jaký měl (a obávám se, že ještě stále má) vliv. Takový pražský Pavel Dlouhý; i tu partaj mají společnou.
Bylo na něho podáno asi šest trestních oznámení, která všechna skončila "pod kobercem".
21. 11. 2012 | 08:20

nemo 101 napsal(a):

Je s podivem,jak umi všichni strašit Mikulášem v létě! Proč tento stát neustále dělá hony na čarodějnice. Vox populi, vox deí - hlas lidu, hlas boží !
Proč nejde přijmout fakt, že volební výsledek je prostě projev lidu.
Proc si nikdo nevedomí, že když v roce 1989 komunisti predali moc ve státě a celou dobu stáli mimo aktivní dění
v politice i ve státě, neprovokovali zadne skupiny ke stavkam proti ODS a podobne.
A domnívam se, že by meli...podivejme se na stav našeho školství-děcka jsou blbé, muzou mit pohlavní sex od 15 let,ale gramatiku neovládají !
Ucitel, který si sám léčí mindráky a použije decka jako svuj prostředek by mel být odvolan !
Nejsem proti protestům, jen je na čase, prijmout fakta jaká jsou-tedy i to, že lide KSČM sami zvolili. A je na nas to prijmout a neházet klacky pod nohy!
To opravdu zase chceme, aby bylo bezvládí, ze se bude vse stavet proti ucasti komunistů ve vládě, a nepostavime vládu, nebude rozpocet a tak dále???
Copak jsme opravdu uz všichni tak z blblí, nebo opravdu blbí????
každý ma čanci a ODS a VV a jiní, ji měli, a promarnili !!!
Sám za sebe prohlašuji, ze i kandidat na prezidenta, jenž verejne odmítá podporu vlády, s učastí komunistů není hoden aby byl lidem zvolen,poněvafdž uz tím nyní dáva na jevo svou politickou příslušnost, což by jako prezident nemel!!! a Musí respektovat přání lidu. Jinak je zybtečné, mít přímou volbu hlavy státu,pokud bude jen dělat svou politickou vizi a zemi nadále hnát do propasti nepostavením vlády!!!
21. 11. 2012 | 08:26

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

To bylo pro upřesnění.

Její osoba je klasickou ukázkou, že při konkursech, které dělá a dělal kraj, ne vždy rozhoduje kvalita. Dále je důkazem toho, jaký vliv a možnosti má krajský radní na osud škol.

Znovu opakuji, že Vaše chování zcela chápu. Nicméně byste měl zvážit, zda jste povolaná osoba ke kritice poměrů v naší republice.
21. 11. 2012 | 08:32

vl napsal(a):

Zavrhli komunisti marxismus? Myslím, že ne. A marxismus je podvodné učení. Proto jsou komunisti dále špatní, ne proto, že (skoro) nezměnili jméno.
21. 11. 2012 | 08:47

Zítek napsal(a):

To nemo 11 - možná také někdo nechce dupat po památce na miliony mrtvých a stovky českých spoluobčanů, které komunisté zabili...je to složité ?
21. 11. 2012 | 08:59

Občan napsal(a):

Ptala jste se, paní Dvořáková, co ohrožuje demokracii v ČR.
No, tak třeba tohle:

Chrenek dal Fischerovi na kampaň dalších pět miliónů

Dalších pět miliónů korun dostal v pondělí na svůj volební účet prezidentský kandidát Jan Fischer od miliardáře a spolumajitele Třineckých železáren Tomáše Chrenka. Jeden z nejbohatších Čechů tak zatím favoritovi klání o Pražský hrad přispěl celkem 14 milióny korun.
Chrenek dal Fischerovi devět miliónů již v letos v červenci. Tehdy to miliardář vysvětlil tím, že k Fischerovi chová největší důvěru ze všech prezidentských kandidátů a ocenil ho za jeho působení v čele úřednické vlády.
K úterý bylo na internetovém výpisu z Fischerova transparentního účtu 3,25 miliónu, kandidáti mohou v prvním kole podle zákona utratit maximálně 40 miliónů korun a ve druhém kole 10 miliónů.
_________________________________________________________

NECHCI za prezidenta tvora, kterého prostřednictvím ÚPLATKŮ vlastní Agel!
21. 11. 2012 | 09:03

Občan napsal(a):

Kritizuji je, pane Brome, právě proto, že jsem si vědom bezmoci jednotlivého řadového občana.

V Jančíkových případech neuspěli ani obecní zastupitelé a jiné VLIVNÉ skupiny, kteří podali několik trestních oznámení. Na rozdíl od řadového občana ty skupiny neriskují existenci.
Pocitu hrdosti, že jste udělal správnou věc, se nenažerete...

K těm SŠ tedy nemáte nic?
21. 11. 2012 | 09:08

Taoiseach napsal(a):

Radio Gaga

"presne takhle argumentovali ti, co mucili a zabijeli lidi v koncentracich"

Mám pocit, že jeden z nás dvou se nutně zbláznil. Podle Vás tedy, když je stavba úseku dálnice dvojnásobně předražená, tak negramotný kopáč, kterého najmou za minimální mzdu na pomocné práce, má spoluzodpovědnost za tu zlodějnu, a kdyby byl čestný, odmítl by to dělat.

Nejděte mi tu jediného dalšího diskutujícího, který bude s touto argumentací souhlasit.
21. 11. 2012 | 09:51

Oslýk paranoidní napsal(a):

Ivan Tomek:

Debata beznadějně odchýlila od původního blogu, docela zajímavého, a všichni si tu melou různé mantry (pro všechny - už jsme slyšeli, že Dvořáková byla v KSČ, netřeba to psát podvacáté. Pro ty další - blog vážně není o jihočeském školství. Jo, a taky není o Hitlerovi).

Za těchto okolností váš dotaz představuje výzvu:
"ze by takovy system mohl existovat v jedne zemicce uprostred EU mi pripada mirne receno nepresvedcivy..."
"Myslim tedy, ze by ti, kteri strasi historickym komunismem byli presvedcivejsi, kdyby... predlozili nejaky realistictejsi model toho, jak by takova komunisticka CR mohla za soucasnych podminek opravdu existovat."

Považuji za překvapivé klást takový dotaz v okamžiku, kdy je demokracie v českých zemích reálně ohrožena a pomalu se začíná vytrácet jak pára nad hrncem. Doporučuji znovu debatu, na kterou jsem odkazoval v úplně prvním příspěvku; týká se nejen justice na Slovensku, jak by se zdsálo, ale i u nás. Z debaty jasně vidíte, že bod 1 naší cesty do otroctví je právcě v akci:

1) Justice, policie a vůbec spravedlnost u nás nepožívá obecné důvěry a pro občany je naprosto neprůhledná. Jinými slovy, jediný způsob ochrany, který má v normálním systému občan proti státu a jeho případné diktatuře, tento občan odmítá, nedůvěřuje mu a nerozumí mu.
Když to studujete podrobněji, zjistíte, že neinformovanost a mlčení panuje i na druhé straně barikády; soudci mají například zakázáno mluvit o jiných soudcích zákonem, což je z odkazované debaty jasně vidět.

2) Jinými slovy, v systému je postupně vyřazována zpětná kontrola. Zákon sice něco nařizuje, ale jen kdosi anonymní v hlubinách systému rozhodne, zda se zákon vztahuje i na Josefa K., nebo nikoli. Pokud Josef K. (třeba jménem Smetana) systémem postižený opravdu je, nemá se čeho a kde dovolávat, protože opravdu porušil zákon.
Pokud naopak František M. třeba náhodou stejně záhadně stíhán zákonem není, ač by asi měl být, nikomu do toho nic není a nemůže zasáhnout rovněž. Nikdo do toho nevidí, nikdo tomu nerozumí, a ti, co ví, tak z různých důvodů mlčí.

3) Krok další, soustřeďování informací. Mimořádnou mocí postmoderního věku jsou computery, sítě, kamery a podobně. Doporučuji poučný film Nepřítel státu - pokud se někdo uvnitř anonymní mašinerie rozhodne, ví o vás úplně všechno. Má všechny vaše peníze na účtech, vidí vás v každém okamžiku na kameře, sleduje vás pomocí vašeho vlastního "chytrého" telefonu, k vašemu computeru má vzdálený přístup. Veškerý váš majetek stojí a padá na informacích - například katastru nemovitostí nebo registraci vozidel.
Lid žádá tuto registraci ještě zdokonalit a intenzivně pracuje na vlastní zkáze (příspěvek pana Šterna - přiznání majetku pro všechny bohaté, tedy tím vlastně pro všechny).

4) Proti "nutným" opatřením, odhlasovaným v parlamentu nebo na radnici, nemáte žádnou obranu. Pokud se vláda jednoho dne rozhodne zaplatit dluhy z účtu občanů (docela možný výsledek), už teď byste proti tomu ani nevzdechl; peníze vám zmizí z účtu, nařídil to zákon, tak co. A pokud by náhodou některým vybraným občanům peníze nezmizely, jak se to dozvíte?
21. 11. 2012 | 09:51

Oslýk paranoidní napsal(a):

dokončení -
5) Stejně tak lze, v případě vaší neposlušnosti nebo nepohodlnosti, snadno, ba i snadněji než dříve, použít metody, které komunisti dávno s úspěchem praktikovali. Můžete být například stiskem klávesy zbaven zaměstnání, pokud se někomu nebudete líbit. Můžete být zbaven rodičovských práv a vaše dítě se jednoho dne nemusí na základě úředního rozhodnutí vrátit domů. Může vám být vyvlastněn dům, protože je tam potřeba stavět silnici, či co. Konečně, můžete taky být obětí nevysvětlitelné nehody.

6) Stran víry, že "v Evropě je to nemožné", jste dojemně naivní. Zavražděný Robert Remiáš žil vedle na SLovensku a odkaz, popisovaný shora, hovoří převážně o Slovensku právě teď. Roberto Salviano píše zase o současné Itálii (asi by vám také přecházel zrak, co je možné). Bělorusko je taky celkem nedaleko, a můžeme si také promluvit o Rusku, kde se právě rozdávají zahraničním institucím nálepky "zahraniční agent", sice ne žluté, ale jako by se stalo.

7) Měl byste občas také poslouchat, co vám vaši vlastní politici říkají. Třeba pan ministr spravedlnosti Blažek na kongresu ODS (Vileta o tom právě napsal blog).

8) Pokud máte pocit, že tento stručný návod na likvidaci demokracie může užít každý, nejen komunisti, pak máte svatou pravdu. Není úplně jasné, odkud to na nás může trhnout. Ale komunistům přitěžuje ta zásadní okolnost, že to už jednou udělali. Sdílím s mnoha řečníky okolo názor, že pokud budou mít možnost, rozhodně se nezakecají.
21. 11. 2012 | 09:52

modrý edvard napsal(a):

oslýk: nekoukejte jen do té poloprázdné flašky, zkuste i tu poloplnou.
21. 11. 2012 | 10:14

Glosator napsal(a):

Nebojím se, že "KOMUNISTI BUDOU CHTÍT POSTIHOVAT TY, KTEŘÍ SI NAKRADLI." Vždyť se podívejte, jak humánně se zachovali k agentům Gestapa, většinu jich přece převzali do svých služeb. Ti, kteří bojovali proti Hitlerovi na východní, neřku li na západní frontě, dopadli většinou hůře. Podobně jako Interbrigadisté ze Španělské války.
Protože mě mnohý kryptokomunista to s těmi agenty Gestapa nebude věřit, odkazuji jej na první díl 30 případů majora Zemana, které nelze podezřívat z antikomunistické propagandy. Tam se totiž člověk dozvídá, že komunisté převzali (patrně od NKVD, ale to už se tam neříká) seznamy agentů Gestapa, které drželi ve vlatních sejfech a NESEZNÁMILI s nimi zákonné orgány ČSR. Měli je pro vlastní použití a táži se JAKÉ?
Ono je to tak, že mnoho různých komunistický propagandistických výplodů mě nějak nesedělo už když jsem chodil do školy. Ty nesrovnalosti mi často "došly" až mnohem později. Např., proč se v mnoha filmech i TV inscenacích z občanské války NIKDY nemluví o vrchním veliteli Rudé armády. Je to jasné, byl jím Trockij.
21. 11. 2012 | 10:16

Glosator napsal(a):

Nebojím se, že "KOMUNISTI BUDOU CHTÍT POSTIHOVAT TY, KTEŘÍ SI NAKRADLI." Vždyť se podívejte, jak humánně se zachovali k agentům Gestapa, většinu jich přece převzali do svých služeb. Ti, kteří bojovali proti Hitlerovi na východní, neřku li na západní frontě, dopadli většinou hůře. Podobně jako Interbrigadisté ze Španělské války.
Protože mě mnohý kryptokomunista to s těmi agenty Gestapa nebude věřit, odkazuji jej na první díl 30 případů majora Zemana, které nelze podezřívat z antikomunistické propagandy. Tam se totiž člověk dozvídá, že komunisté převzali (patrně od NKVD, ale to už se tam neříká) seznamy agentů Gestapa, které drželi ve vlatních sejfech a NESEZNÁMILI s nimi zákonné orgány ČSR. Měli je pro vlastní použití a táži se JAKÉ?
Ono je to tak, že mnoho různých komunistický propagandistických výplodů mě nějak nesedělo už když jsem chodil do školy. Ty nesrovnalosti mi často "došly" až mnohem později. Např., proč se v mnoha filmech i TV inscenacích z občanské války NIKDY nemluví o vrchním veliteli Rudé armády. Je to jasné, byl jím Trockij.
21. 11. 2012 | 10:17

Glosator napsal(a):

to Oslýk paranoidní
Takže např., "zaplacení dluhů z účtů občanů," to mluvíte o "měnové reformě" z r. 1953? To lidem sebrali VŠECHNY peníze, nejen ty na účtech, jiśtě 60 Kčs na hlavu si mohl člověk vyměnit beze ztráty. Ale všechny ceniny ztratily 90% hodnoty, včetně třeba poštovních známek.
Pokud jde o vyvlastnění z důvodů staveb, o tom se s Vámi komunisté vůbec nebavili a úředně stanovené náhrady byly směšné. Znal jsem jen jednoho člověka, koho to finančně nepostihlo, byl vlasníkem "montované" chaty. Dostal sice jen úřední náhradu, ale mohl si odvézt, co chtěl a ta chata se byť ne úplně, odvézt dala.
Pokud jde o zaměstnání, za komunistů Vás mohli nejen vyhodit, ale napsat Vám do posudku "smí dělat jen nekvalifikovanou manuální práci" a protože si každý zaqměstnavatrel MUSEL ten kádrový posudek vyžádat (kromě těch, co poskytovali málo kvalifikovanou práci), bylo to na rozdíl ode dneška absolutní a člověk nemohl legálně ani emigrovat.
O stovkách popravených, desetitisících uvězněných a milionech lidí s "kádrovým škraloupem" (vztahoval se automaticky na celou rodinu) nemluvě.
21. 11. 2012 | 10:33

s.ráth napsal(a):

pani Dvořáková, problémem může například být §261 odst a) tr. zák. Jestliže tedy ještě u nás ve svazákistánu platí trestní zákoník, že?!
21. 11. 2012 | 10:42

s.ráth napsal(a):

pani Dvořáková, problémem může například být §261 odst a) tr. zák. Jestliže tedy ještě u nás ve svazákistánu platí trestní zákoník, že?!
21. 11. 2012 | 10:43

Oslýk způli prázdný napsal(a):

Glosátore,
nejsme ve sporu. Já k tomu dodávám, že elektronický svět umožňuje tyhle lumpárny provádět daleko jednodušeji.

Reagoval jsem na nadkolegu, který si takový svět neuměl představit. Já si ho umím představit docela živě a dokonce nevylučuji, že se k němu stále ještě posouváme.

Modrý Edvard:
Vyprávějte mi o té plné půlce sklenice.
Pokud máte na mysli to, že ještě na tom nejsme tak, jak popisuje můj předchozí příspěvek, a že to ještě například lze svobodně napsat na internet, pak i v tomhle máte pravdu už jen napůl, neb píšu z dobrých důvodů pod nickem. Odkaz na "svobodnou debatu" jsem dal shora.
21. 11. 2012 | 10:43

Vašek napsal(a):

Tak bez debaty je tu korupce obřích rozměrů - to je jedna věc. Druhou je fakt, že komunisté včetně jejich ideologie měli být zakázáni a jejich špičky pohnány k odpovědnosti již v r.90 - potom bychom toto dilema vůbec neřešili.
Druhá věc je, že našimi politickými stranami napříč jsou prolezlí pohrobci komunistických prominentů, kádrové rezervy, synáčci,vnoučci, zeťáčci,kamarádíčci ap. Di dávno odhodili skrupule i politické přesvědčení - bylo-li kdy jaké a vesele kradou do svých kapes.
A opět jsme u toho, že lidé odpovědní za 40. předlistopadových let a profitující z bývalého režimu měli být tvrdě potrestáni a zbaveni nakradeného majetku, dnes jsou to vážení podnikatelé, bylo jim umožněno rozebrat tzv. socialistický majetek a výsledek je takový jaký je a noviny tvrdí, že je to pravice - prdlajs, v této zemi žádná pravice neexistuje.
21. 11. 2012 | 10:49

Utsukushii Tenka napsal(a):

Nějak nemohu pochopit, jak by KSČM mohla být legitimní politickou stranou. Komunistická ideologie je postavena na násilí, na násilné represi vůči nepřátelům ideologie a strany. Existenci KSČM tedy považuji za protiústavní.
21. 11. 2012 | 10:50

Vlado napsal(a):

GLOSATORE s těmi poštovními známkami jste to přehnal. Po válce byly vydány nové Československé né BOHMEN UND MEREM a Hitlerem či Moravcem. Ta měnová reforma likvidovala hlavně peníze z doby válečné.Ty polistopadový raubíři to provedli elegantněji. Inflací, která v létech 1993-98 činila 130%.
Měnilo se do 300korun 5:l do 5000 500:l avšak mje peníze uložené v bance či spořitelně.
Po měně jsem začal stavět rodinnou vilku svépomocí a v roce 1960 jsem se stěhoval postavena byla bez dluhů! Její cena byla cca 300tis.Kčs dnes? Mě ji ti polistopadový kouzelníci zhodnotili na cca 4mil.Kč. Ta doba znamenala jistotu pro ty kteří chtěli pracovat uživit své rodiny a mít čas na své koníčky. Dělal jsem aktivne sport a hudbu (akordeon, lesní roh). Jiní měli vedle bydlení chataření, které prý bylo únikem před systémem jak pro koho. Zato dnes by si ji nepořídili. Dobře již bylo! Slibují,že bude hůř.
21. 11. 2012 | 10:54

stýv napsal(a):

Dobře tak Komunisté se přejmenují a už vám vadit nebudou ? ...pořád tam budou stejní lidé, prostě normální je odpouštět, jinak budou lidé pořád bojovat proti sobě kvůli nesmyslným ideologiím . Němci způsobili daleko více škod než naši soudruzi , a přesto tam jezdíme nakupovat a nic jim nevyčítáme .Náš problém nejsou komunisté, cikáni apod.ale ti co kradou miliardy a nic se jim za to nestane...
21. 11. 2012 | 11:01

Vašek napsal(a):

Vlado , nějak jste při tom svém chataření a hraní na lesní roh zapoměl, čím je Váš "blahobyt" vykoupen. Stovkami a tisíci persekuovaných,vyhnaných z domovů, zbavených POCTIVĚ vydělaného majetku, nuceně nasazených,vyhozených ze škol,vězněných, ba i popravených.
To je také tzv.komunismus v praxi.
21. 11. 2012 | 11:03

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Jančíkové se mohou spolehnout na jedno. Kritiky bude hodně, ale přímá svědectví u soudů málo nebo žádné. Na tom to většinou končí. Vy jste se na to díval a mohl svědčit. Klidně jste to nechal být. Ani jste se nepokusil. Svým dílem jste tak ke korupčnímu prostředí dneška přispěl.

Mám tady probírat jedno konkurzní řízení po druhém a přemety radní Krejsové? Osobně jsem Zimolu a jeho blízkou spolupracovnici varoval, že paní Krejsová není vhodná krajská radní a uvedl fakta. Rozhodli, jak rozhodli.
21. 11. 2012 | 11:05

Oslýk živnostník napsal(a):

Vašek
"prdlajs, v této zemi žádná pravice neexistuje."

Mýlíte se. Pravice existuje; je tu zřejmě několik milionů lidí, kteří mají vlastní majetek, například z restitucí, nebo proto, že si otevřeli pekárnu na rohu; lidi, co nikomu nic neukradli, a od nikoho nic nechtějí, jen, aby je ostatní nechali v klidu žít.

Zřejmě nenechají. Na jedné straně je zkouší uvrtat jedni do různých podivných kšeftů a lumpáren, na druhé straně jim levičáci neustále vyhrožují a nadávají. Stačí si přečíst libovolnou debatu na aktuálně.

Zkuste se zamuyslet nad tím, co se stalo s těmi lidmi, co ještě před deseti lety volili ODS, a teď už je nevolí. Ta strana mívala přes 30%. Teď bude mít možná sotva 15. Myslíte, že ti lidé emigrovali, nebo umřeli? Nebo že se z nich stali levičáci?
21. 11. 2012 | 11:10

Mirka napsal(a):

Radio Gaga
právě to, kdo ty podmínky vytváří, to je přesně ta kardinální otázka a myslím, že už jsem to zmínila.

Jsou to např. totalitní režimy, kterým se lidé z různých důvodů zpočátku nepostaví a později je to mnohem těžší nebo si dokonce na ten režim zvyknou, přizpůsobí se. A když se přizpůsobí, tak to potom vytvoří na první pohled viditelné rozdíly mezi jednotlivými státy nebo národy. A potom jsou mylně prezentovány jako rozdíly mezi národy, kdy jedny vypadají jako lepší a druhé jako horší. Omyl. Nebo třeba vliv náboženský, zvláště v muslimských zemích. Samozřejmě můžete tvrdit, kdo to udělal a myslíte tím, že sami ti lidé, ale to není až tak pravda. Má to hluboké kořeny v historii a také náprava nebude snadná, pokud to přizpůsobení se rovná už tomu, že se s tím ztotožním a souhlasím.
Jiná situace je v demokratických státech. Tam můžete oprávněně, alespoň do jisté míry, taky jak kde, poukazovat na to, že si za to lidé mohou sami. Ono to zhoršování možnosti lidí podílet se na žádoucích změnách přichází nenápadně. Změny zákonů v parlamentu nakonec i ve vládě, kde se upravují na míru zájmovým skupinám tak, aby lidé měli okleštěnou možnost něco dělat a takových věcí by se našla řada. Zajisté ovšem ani to neomlouvá neochotu mnohých jakkoli se angažovat nebo alespoň jít k volbám. Že by byla potřebná změna volebního systému, že by měly být v mnohem větší míře zavedeny prvky přímé demokracie, také institut odvolání poslance, by asi tomu obratu k pozitivním změnám jak v politice, tak návazně i životě lidí. Je to hodně obsáhlé téma a jednoduché řešení neexistuje.
21. 11. 2012 | 11:13

Vašek napsal(a):

Oslýku - nerozumíme si, nenapsal jsem, že v této zemi nejsou pravicově smýšlející lidé, ti zde pochopitelně jsou, například zrovna my dva.
Nejsou zde však volitelné pravicové strany. Ať dáte svůj hlas ve volbách komukoliv - dal jste jej levici, ať se starna jmenuje , jak chce, třeba ODS.
Hlasy pro menší strany propadnou ve prospěch těch, jež se do "parlamentu" dostali, takže pořád volíme levici, vždyť třeba topolánek byl svazák jak poleno, absolovent vojenské školy - tedy kádrová rezerva a prominent, nyní sedí v dozorčích radách a nepřímo vlastní několik "kapitalistických" firem. A to je jen jeden z mnoha.
21. 11. 2012 | 11:18

Oslýk politicky dezorientovaný napsal(a):

Vašek:

To pak jo. Taky často přemýšlím, co mám vlastně volit.
21. 11. 2012 | 11:20

Oslýk nejistý napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Svým dílem jste tak ke korupčnímu prostředí dneška přispěl."

Smělé tvrzení. Ono je hodně důvodů, proč takovou věc nehlásit. Netroufám si tak rychle soudit, když neznám podrobnosti, a netuším, jak bych se zachoval sám.
21. 11. 2012 | 11:23

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk politicky dezorientovaný :

Pokud mohu doporučit, volte život. Hra na levici a pravici je jen pro davy, aby se měly čím zabavit.
21. 11. 2012 | 11:26

Zdeněk Brom napsal(a):

Oslýk nejistý 21. 11. 2012 | 11:23 :

Musíte si jen zvyknout na to, že budete žít tak trochu na okraji a bez vyhlídky strmého karierního růstu. Pak něco zákazů, občas domácí vězení (i v současném režimu), ale jinak to jde. Trochu problém je vyhrožování a útoky na vaše blízké.
21. 11. 2012 | 11:31

žid napsal(a):

demokracii ohrožuje hlavně špinavý zlodějský a imperialistický kapitalizmus
21. 11. 2012 | 11:32

Vašek napsal(a):

Pane Brom, to není hra, to je životní postoj, vztah k hodnotám........
21. 11. 2012 | 11:33

Oslýk, co si nemůže zvyknout napsal(a):

Zdeněk Borm:

No, tak nějak to vypadá, strmý (ani jiný) kariérní postup mne vpravdě nečeká a nikdy ani nečekal, a spíš řeším otázku, jak přežít setrvalou šikanu nadřízených a drobné pomstičky na členech rodiny. Rozhodně se mi nedaří si na to zvyknout.
Takže si dost rozvažuji, na co využiju "startovací okna", kdy mohu proti něčemu účinně protestovat. Byla by škoda si je vyplácat na něco, co za to nestálo.

Takže si třeba umím živě představit, kterak Občan sice viděl nakládat Jančíka peníze vidlemi do auta (nebo jak to bylo), ale to samo o sobě nemusí zakládat podstatu trestného činu, a mohlo by se velmi snadno stát, že věc bude vůči Jančíkovi odložena a Občanovi zůstane na krku Jančíkova velmi citelná nelibost.
Odstřelit Občana s tím, že "přispívá korupci", mi připadá dost tvrdé.
21. 11. 2012 | 11:46

Shark napsal(a):

Kde se ta ženská narodila?
21. 11. 2012 | 11:53

inzenyr napsal(a):

Boj proti korupci, rozkrádání, špatnému vládnutí a privatizaci zákonů, které to všechno mají umožnit, je samozřejmě správný a jedině možný. Všechny nás to šíleně štve. Ale nelze přece zapomínat na hrozbu komunistické ideologie. Nemusí jít ani o špehování a zavírání protikomustických živlů. Zespolečenštění výrobních prostředků, plánovité hospodářství, úloha strany jako zastánce "lidí práce" a to i těch, kteří téměř nepracují, snaha o potlačování všech iniciativ (nemyslím zlodějen), které umožňují jednotlivcům závratně zbohatnout, boj za celkovou nivelizaci všeho, aby se nikdo příliš neodlišoval a všichni byli tudíž jakž takž spokojeni - to všechno přece stále platí. Toho se komunisté nikdy nezřekli, jen o tom zatím znovu nemluví. Slyšeli jste od nějakého komunisty, že to všechno byla hloupost? A bohužel škody, které z takového pojetí světa časem hrozí jsou neporovnatelně větší než to, co se tady rozkradlo a ještě rozkrade. V tom se paní profesorka hluboce mýlí. V socialismu vzniká škoda automaticky, prakticky při každém pohybu lidí, kteří ho musí snášet. Porovnejte, kam to za čtyřicet let dotáhl ve srovnání s ostatními. Co vymyslel. Od pořádného auta po pračku, myčku, radio, televizi, počítače, mobily, CT, magnetickou rezonanci, léky - to všechno nám usnadňuje život a vzniklo to jinde. S poctivým "komunistou" si budu klidně tykat, zatímco s iniciativním zlodějským "kapitalistou" si nikdo z nás ke stolu nesedne, ale bohužel, z hlediska perspektivy společnosti představuje ten první mnohem větší hrozbu, i kdyby to myslel dobře. Toho druhého nakonec přece jen zavřou, ten prvý se ale nedá, protože má za sebou "pracující". Takový je svět. Už tisíce let a jiné to nebude. A kdo to nevidí, připravuje pro své děti a vnuky možná podobný hnusný, šedivý svět plný zbytečné a jen předstírané práce, schůzí, malosti a pokrytectví, ve kterém jsme my starší museli prožít většinu života. Fuj, to už ne. A nemyslete si, komunisté si pomalu začnou na důležitá místa dosazovat své lidi a ono se to časem poddá. Sociální demokracie přímý boj s nimi ještě nikdy nevyhrála a i teď si zahrává s ohněm. Komunistickou vládu můžeme mít třeba i za pár měsíců. Zvažte to.
21. 11. 2012 | 11:56

Pavel napsal(a):

KSČM plní pravici zejména roli strašáka, díky kterému vůbec tato vláda ještě funguje a dostává i nějaké hlasy.

Stačí pohrozit že když to či ono nebude schváleno, nebo nám voliči nedají hlasy, tak přijde k vládě KSČM ... a hned se věci hýbají a nesmiřitelné "ne" se mění na "možná" (naposledy třeba Peake a ministr dopravy).

ODS jako taková by naopak měla děkovat Bohu za existenci KSČM.
21. 11. 2012 | 11:57

Občan napsal(a):

Pane Brome,

kdybych měl tehdy kameru nebo foťák, patrně bych o pro mne velice riskantním podání tretního oznámení uvažoval.
Ale jít ze sebe udělat blbce, jehož oznámení by skončilo tím, že Jančík nepřekydával žádné peníze, ale řízky ze zabijačky, mne prostě netankovalo.

Už jsem Vám asi šestkrát napsal, že na Jančíka BYLA PODÁNA TRESTNÍ OZNÁMENÍ. Podali je jak zastupité Prahy 5, tak jiné VLIVNÉ skupiny.
VŠECHNA skončila u ledu.

Jak dopadl Michálek, to asi víte. A to nebyl a není žádný řadový občánek s nulovým vlivem.

Ale když už jsme zase u toho Vašeho kádrování - KOLIK trestních oznámení na VLIVNÉ POLITIKY jste podal Vy a s JAKÝM výsledkem?
21. 11. 2012 | 11:58

Strejda Vojta napsal(a):

Jo modrejm foglům se někdy demokracie hodí a jindy zase ne ! To, že dneska lidi volí zase KSČ je výsledek 20-letého vládnutí zlodějské mafie. Tak se lidi nedivte. V parlamentní volbách to bude ještě výraznější !!!!!!!!!!!!!!
21. 11. 2012 | 12:00

cinik napsal(a):

No tak nám to soudružka Dvořáková hezky popsala - je vidět, že ji to rodná strana dobře naučila.
21. 11. 2012 | 12:13

Gerd napsal(a):

Chcete zničit KSČM? Na to stačí málo, pustit je na chvíli do vlády. Zničí se sami.
21. 11. 2012 | 12:19

Kolbaba napsal(a):

Já se, soudružko Dvořáková, těším, až vás vaši parteigenosse po vítězných volbách pořádně osolí. A nemyslete si, že z toho daňového chomoute, kterým bude třeba zacpat "díry po korupci a zlodějnách (jako na příklad ve středočeském kraji) modrých bolševiků (řečeno slovníkem zdejší galerky)" vyklouznete.

A zdejší galerka, která s vámi tak nadšeně souhlasí (já si u počítače mohu dělat co chci a kdy chci, když všichni tak bezostyšně kradou) se taky nemá na co těšit, protože po slavném vítězství obhájců těch nejubožejších se už o korupci a rozkrádání nebude mluvit (ostatně jste tak stará, že byste si měla pamatovat, proč za bolševika nikdy žádná korupce nebyla).

Jinými slovy: váš příspěvek je standardní slovní diarrhea bolševika.
21. 11. 2012 | 12:25

Vašek napsal(a):

Gerd

Budete zřejmě dost mladý, protože jinak by jste věděl, že tento omyl už jednou demokratické strany udělaly, v roce 48 to bylo tuším............., z výsledku se vzpamatováváme dodnes a i tato diskuse je toho důkazem.
21. 11. 2012 | 12:35

Radek Polák napsal(a):

Další pokus, jak legalizovat extremistickou stranu, v tomto případě komunistickou. Že by teze, na nichž komunisté staví, autorce přišly méně podstatné, než to, na co sama poukazuje? Tedy např. boj tříd, vyvlastňování, odpor proti vracení majetku, který byl v minulosti ukraden apod, o něž se komunisté opírají, už není tak na překážku? U profesorky politologie poněkud šokující zjištění a tak trochu na vlastní odstřel.
Radek Polák
21. 11. 2012 | 12:38

fler napsal(a):

Je to přesné, jako vždy, tuhle paní Dvořákovou čtu i vidím opravdu ráda. Je srozumitelná a nestranná. To když si občas přečtu článek v MFD od pana Steigerwalda, tak to je tolik demagogie najednou, že člověk až žasne, že mu to stále zveřejňují a tak se zde zřejmě na jiné nedostává.
21. 11. 2012 | 12:39

pavel v napsal(a):

Vašek
"A opět jsme u toho, že lidé odpovědní za 40. předlistopadových let a profitující z bývalého režimu měli být tvrdě potrestáni a zbaveni nakradeného majetku, dnes jsou to vážení podnikatelé, bylo jim umožněno rozebrat tzv. socialistický majetek a výsledek je takový jaký je a noviny tvrdí, že je to pravice - prdlajs, v této zemi žádná pravice neexistuje. "

Vystihl jste to naprosto přesně.
21. 11. 2012 | 13:06

Pavel napsal(a):

Obávám se, že jdeme v posuzování z jednoho extrému do druhého.
Jistěže je v současnosti pravda, že bezprostřední hrozbou pro společnost je bezohledné sobectví projevující se korupcí, klientelismem a šikanou úřední moci, které je u nás zabydlené, tak jak zde bylo za Rakouska-Uherska, první republiky, za protektorátu, i za tzv. socialismu. Znepokojivě však roste míra těchto věcí i úbytek svědomí. Ale to neznamená, že by přestala hrozba totalitami. Je sice pravda, že komunisté nemají na východě velkého bratra, ale počínání našich vlastních lidí napříč politickým spektrem není o tolik lepší. Nevím o tom, že by se komunisté vzdali požadavku vyvlastnění majetku veškerým subjektům (znárodnění či socializace), že by se vzdali třídního boje (jakkoliv vedoucí úloha KSČ byla z Ústavy vypuštěna velmi záhy po tzv. sametové revoluci). Nepovažuji za šťastnou účelově redukovanou paměť, jež vypouští z paměti negativní stránky minulého režimu, jakým byl všudypřítomný stranický dohled a špehování, vojensko-policejní stát, možnost být souzen a odsouzen kvůli vykonstruované banalitě, davové manifestace na prvního máje s nahlašováním lidí, kteří patřičně nevyzdobili okna svých domů, praktický nedostatek veškerého zboží a fronty, slabou ekonomickou úroveň většiny populace ve srovnání s dneškem, ale i se situací na západ od Chebu (jezdilo se pomalejšími vozy, bydlelo se v panelácích), plánované řízení hospodářství, kdy se vyrábělo, co bylo naplánováno, ne co lidé potřebovali, střežení hranic včetně smrti stovek lidí, kteří se neprovinili ničím jiným, než tím, že zde už nechtěli bydlet, nemožnost projevit bez důsledků svobodně vlastní názor, nemožnost cestovat atd. atp. Prostě tohle všechno jsme ochotni zapomenout, taky proto, že jsme byli mladší a zdravější, taky proto, že je to pryč, taky proto, že tenkrát se lidé báli vydělávat, aby se někdo "nezákonně neobohatil"...
Já tedy komunisty zpátky nechci ani v jakkoliv modifikované podobě, i když je pravda, že tenkrát bylo povinné být zaměstnán a žebráci a bezdomovci nebyli jednoduše proto, že by je sbalili a zavřeli, když ne do kriminálu, pak na psychiatrii. Za onoho režimu docházelo k likvidaci politických nepřátel nejen argumentačně, ale i existenciálně a fyzicky, byť to poslední v nemnoha případech. Než takový vynucený "pořádek", to raději dnešní binec.
Jistě i dnes je mnoho věcí v nepořádku a s většinou levicové kritiky se dá souhlasit, co do výčtu nedostatků, ale vůbec ne, co se týká navrhovaných řešení. Dokonce se domnívám, že složité problémy nemívají kouzelná uspokojivá jednoduchá řešení.
Shrnutí: Nepovažuji za šťastné stavět proti sobě dvě zla, které z nich je horší - špatná jsou obě, i když každé jinak. "Řešení" současných problémů komunistickou "medicínou" považuji za škodlivou cestu a za slepou ulici. Aktuální politický systém je v mnohém nespravedlivý, ale komunisté byli nespravedlivější, ač se na to rádo zapomíná. Osvěžení paměti se častokrát i mentálně znemožňuje tím, že se jen pouhá připomínka zažívaných faktů z tzv. socialismu označuje za antikomunismus, každý antikomunismus je apriori "primitivní, zašpklý" apod. Srovnám-li komunismus s nacismem, pak byla pravda, že se staří náckové častokrát uplatňovali i v časově následujících systémech na vysokých funkcích, ale ne jako nacisté, ale s jinou nálepkou. Tady fungují komunisté se svým názvem a programem, který způsobil mnohá zla, stále bez přerušení, podepřen alibistickou větou (kdo ví, zda namnoze ne kolaborační) : "Nejsme jako oni", skutečně nejsme, ale přehnalo se to s tím, že toto zlo nebylo nijak potrestáno. Já komunisty volit nemohu, nebudu a nechci. Co udělají ostatní, je na nich. Jsem rád, že jsem mohl napsat svůj názor.
21. 11. 2012 | 13:11

pavel v napsal(a):

stýv napsal(a):
Dobře tak Komunisté se přejmenují a už vám vadit nebudou ? ...pořád tam budou stejní lidé, prostě normální je odpouštět, jinak budou lidé pořád bojovat proti sobě kvůli nesmyslným ideologiím . Němci způsobili daleko více škod než naši soudruzi , a přesto tam jezdíme nakupovat a nic jim nevyčítáme .Náš problém nejsou komunisté, cikáni apod.ale ti co kradou miliardy a nic se jim za to nestane...
21. 11. 2012 | 11:01
KONEC CITACE

Jako křesťan mám odpouštění "v popisu práce". Jak ale chcete odpustit lidem, kteří nemají ani tu nejmenší snahu napravit strašlivé bezpráví, které v minulosti způsobili. KSČM vždy byla proti restitucím, proti symbolickým finančním náhradám pro protikumonistický odboj, proti lustracím atd. Na druhé straně jsou vždy ochotni se v mezinárodní politice zastávat různých diktátorů na středním východě. Uvěřit těmto lidem, že se změnili, by mohl asi jenom cvok.
21. 11. 2012 | 13:16

čert }=o) napsal(a):

každej komunista ohrožuje demokracii
tak jako nacista
komunizmus je zhoubný nádor
který se znovu rozbujel díky
znásilněné demokracii
mocenských lidí
psychopatů ve vládě
a fanatických voličů
21. 11. 2012 | 13:17

čert }=o) napsal(a):

stýve
jen tak pro ilustraci z wikiny:
Oběti komunistických režimů
Odhady počtů lidí, kteří byli odsouzeni ve vykonstruovaných soudních procesech, či na základě nedemokratických zákonů, nebo dokonce i proti zákonům socialistickým – popravy, justiční vraždy, koncentrační tábory, genocida včetně záměrně vyvolaných hladomorů jdou na celém světě do milionů.

Sovětský svaz: 20 až 50 milionů
ostatní Evropa: 1 milion
Čína: 65 až 80 milionů
Afghánistán: 1,5 milionu
Kambodža: 2 miliony
Severní Korea: 2-3 miliony
Tibet: 1,2 miliony
Afrika: 1,7 milionu
Latinská Amerika: 150 000

a říct něco tak debilního jako
že němcům nikdo nic nevyčítá je ubohé
a hitlerjugen ani nacisti už nekandidují
proč - to si sám zodpověz
a když už tak se mrkni
na česko-slovensko hledá superstar
nikdo nevyčítá ruské taneční skupině nic
nebo jo?
21. 11. 2012 | 13:28

Pavel Vot napsal(a):

Naprostý souhlas. Komunistickou stranu měli rozpustit hned po "sametové revoluci". Pokud se tak nestalo, a můžeme se pouze domýšlet, proč se tak nestalo, musíme KSČM brát jako normální demokratickou stranu. Uvědomme si, že KSČM v demokratických volbách (demokratičnost voleb snad nikdo nezpochybňuje) získala tolik hlasů, že byla dokonce třetí nejsilnější stranou. Vím, že se nyní ozvou hlasití kritici, kteří budou volat, že samotná filozofie KSČM je špatná. Nevím. Nejsem sympatizant této strany, ale jsem demokrat. Pokud tedy něco ohrožuje demokracii v této zemi, jsou to lidé, kteří popírají výsledek demokratických voleb a snaží se o jeho zvrácení.
21. 11. 2012 | 13:32

Pravda napsal(a):

Dvořáková je obětí mediální propagandy o korupci. Noviny a ostatní média, aby si zvýšily čtenost tak informují i o údajných kauzách pro které nejsou důkazy a pokud by se dostali k soudu tak by je soud smetl ze stolu pro nedostatek důkazů. Různé agentůry se na tom živý a zveřejňují žebříček zemí podle míry korupce, který probíhá asi tak, že příjdou k člověku, který kdy si otevře noviny tak na něj vybafne několik nepodložených článků o koropci. A když se ho tazatel zeptá jestli si myslí,že je v této zemi korupce odpoví pod takovými nepodloženými články i když se z korupcí nikdy nesetkal, že ano. Takhle se vytváří mediální fikce.
21. 11. 2012 | 13:35

Vašek napsal(a):

Pavle, nelze než podepsat......, osobně k tomu mám jen jedno, ale to vyplývá z faktu, že jsme přeci jen každý jiný, Vy jste zřejmě věřící křesťan, já respektuji víru a plně si uvědomuji, že křesťanství jsou kořeny evropské civilizace, jak ji známe, taktéž v úctě k předkům, kteří byli věřící (otázka je zda ve své době mohli jinak).
Nicméně za sebe tvrdím : Bůh odpouští , já nikoliv.
Odpustit lze dětem, nikoliv tyranům.
21. 11. 2012 | 13:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy