O moci omezené, vymezené a kontrolované
I když pozornost veřejnosti již upoutávají jiné události, zkusme se přeci jen vrátit k souvislostem jmenování nové vlády. Byla jmenována relativně brzy, byť výsledky voleb dávaly šanci na rychlejší převzetí moci. Trvalo to jen o cca dva a půl týdne déle než jmenování první vlády Andreje Babiše.
Život postpandemický a návrat k „normálu“
Podvědomě všichni očekáváme, že až současná pandemie pomine a zruší se omezení, my se vrátíme k „normálnímu“ životnímu stylu předpandemickému. Ale svět bude již jiný. Ale jaký?
Ach ta vláda odborníků
V měsíci lednu sice chyběl sníh a byl nadmíru teplý, ale z hlediska politicko-korupčních kauz odpovídal dlouhodobému průměru.
Divokým Kurdistánem – inspirace pro naše vysoké školství?
Vzpomínku na dětství a četbu Mayovek ve mne vyvolal ve čtvrtek dotaz Radia Plus, zda bych byla ochotna okomentovat expanzi českých vysokých škol do Kurdistánu s odvoláním na článek Hospodářských novin „Univerzita Palackého otevřela kampus v Kurdistánu“.
Jsme svědky přechodu k prezidencialismu? Ani náhodou!
Komentátoři, a někdy i politologové, současnou krizi občas označují jako pozvolný přechod od parlamentního k prezidentskému systému. Nic není vzdálenějšího realitě.
Nikoli rozdělená, ale zablokovaná společnost. Aneb o čem také vypovídá mobilizace na Letné
Demokratická společnost je nutně rozdělená, protože rozdílnost názorů a vždy přítomný konflikt k demokracii patří. Demokracie je ale jediný systém, který má mít pravidla, jak tyto konflikty řešit.
Máme problém – a co my na to? Podivné reakce Ostravské univerzity
Schopnost přiznat si problém, rozebrat jej a hledat systémová řešení vedoucí k nápravě patří mezi nejdůležitější dovednosti každého významného činitele. Kultura toho, jak se na zjištěné problémy reaguje a jak se řeší, silně vypovídá o společnosti jako takové.
Je něco horšího než řídit stát jako firmu?
Neřídit ho ani jako firmu
Klouzavý mandát aneb jděte se zase klouzat
Nápad na klouzavý mandát se čas od času objeví, zazáří v médiích a nakonec vše pomalu usne. Patří totiž k těm nápadům, které mají vytvořit pocit, že se něco zásadního změní k lepšímu. Ale kdyby byl náhodou přijat, tak by se zjistilo, že se vlastně nic nezlepšilo, spíše naopak.
Účastníte se různých internetových anket? Tak pozor na SPD!
Oč jde? Připravená anketa o (ne)přijetí syrských sirotků na Facebooku SPD nevyšla, do diskuse se zapojila silná skupina „nepříznivců“ SPD. Pravděpodobně dokonce i zorganizovaná. To se prostě stává.