Českou republikou obchází strašidlo velké koalice

23. 08. 2009 | 11:31
Přečteno 13560 krát
Ve chvíli, když jsem si zvolila téma pro tento blog, bylo mi jasné, že budu čelit množství rozhořčených reakcí. Ale prostě mi to nedalo - poté, co jsem opakovaně do nejrůznějších médií odpovídala na otázku, zda to či ono vyjádření, ta či ona setkání, či ochota dvou hlavních stran hledat kompromis například v otázce rozpočtu, napovídá o tom, že se již dojednává velká koalice.

Takže hned na začátku základní ohrazení – nejsem příznivcem velké koalice. Z politologického hlediska má hned několik negativ. Volič se v dalších volbách obtížněji rozhoduje, protože nemá jasno, kdo nese odpovědnost za úspěchy i neúspěchy vlády, chybí výraznější alternativa vůči vládní politice a také je zeslabena kontrolní funkce parlamentu vůči vládě, protože opozice buď neexistuje, nebo ji tvoří političtí trpaslíci. To vše, zejména pokud to trvá několik volebních období, demokracii poškozuje. O něco lepší bývá menšinová vláda, kde zodpovědnost vládnutí je sice zřejmá, ale schopnost prosadit podstatnou část vlastního programu je omezená (což ovšem nemusí být na škodu).

V západních demokraciích nejsou velké koalice tak výjimečné (v současnosti například v Německu), menšinové vlády jsou častými jevy v mnohých evropských zemích (třeba v Dánsku), a i když nikdo tyto situace příliš nemiluje, nevyvolává to pocity ohrožení demokracie či „zrady“ na voličích. V čem tedy máme my problém?

Hlavní problém je v obrovském zmatku, který panuje v naší veřejnosti i na naší politické scéně. A který je „v dobré víře“ podporován řadou morálních a intelektuálních autorit, moderátorů a novinářů a samozřejmě využíván (zneužíván) našimi politiky.

Dvacet let po revoluci se neustále pohybujeme v atmosféře, že každé volby jsou osudové a jejich výsledky povedou ke změně režimu - a tak „mobilisujeme“ a to „ve spálené zemi“, bojíme se návratu „komunismu“ či vytvoření „modré diktatury“, očekáváme ztrátu suverenity (dle názorové orientace čtenáře je možné si vybrat: kvůli EU - Lisabonská smlouva, USA - radar, Rusku - nespecifikované temné síly napojené na ČSSD a komunisty). Polarizace společnosti je vzhledem k rétorice politických stran obrovská a logiku této rétoriky často přejímají i média a intelektuálové.

Jakmile ale soupeření politických stran není o alternativách řešení problémů (ty alternativy se mi mohou líbit více či méně podle mých zájmů, hodnotové orientaci, profesionality apod.), ale je prezentováno a přijímáno veřejností jako boj o život, tak se po volbách, pokud nelze vytvořit jasnou většinu, dostáváme do patové situace. Těžko můžete vyjednávat, pokud jde o životy a základní hodnoty. Pokud ale politici začnou vyjednávat, jako tomu bylo v roce 1996 a 1998 (Klaus, Zeman), prohloubí se frustrace lidí, protože oni ve volbách „zachraňovali“ demokracii a zjevně zbytečně. Takže se raději po roce 2006 nevyjednávalo, zachoval se „morální“ profil „vítězů“ (s nikým se o ničem nebavíme) i „poražených“ (nulová tolerance vládě) a ve jménu této morálky jsme začali být svědky podivných změn stranické příslušnosti a naši politickou scénu obohatila ještě podezření z politické korupce, vzájemné vydírání poslanců a politizace justice. Z vlády a parlamentu se atmosféra přenáší i do ulic, nejdříve vejce, potom kameny, pochody extremistů a těžce popálené děvčátko, roste napětí, nenávist, nedůvěra.

Je z tohoto kruhu cesta ven? Určitě ano, především tím, že přestaneme hledat v jakémkoli pokusu o komunikaci mezi politiky zárodky velké koalice (ta se skutečně dojednává až po volbách), přestaneme brát vážně jejich vzájemné útoky a obvinění, pokud nejsou jasně a jednoznačně doložena, a začneme racionálně hodnotit jejich návrhy a postoje. Snaha najít kompromis, pokud žádný návrh nezíská většinu, není nic špatného (a kompromisy v reformách jsou dokonce žádoucí, protože by se neměly měnit každé čtyři roky), takže je nevyčítejme. Dohoda o tom, že si budou vzájemně krýt záda a dělit si „zisky“ , je špatná a to by měla média a veřejnost sledovat. Pokud to nebudeme rozlišovat, budeme trvat na stoprocentním naplnění volebních slibů (aniž by k tomu ta či ona strana dostala dostatečný voličský mandát) a budeme neustále brojit proti „nepříteli“, můžeme brzy zjistit, že demokracie je skutečně ohrožena a také, že tu naši již nikdo nechce bránit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

MJ napsal(a):

Asi to tak je. Netolerance a agresivity je i v běžném životě mnohem víc než dříve.
23. 08. 2009 | 11:50

tooled 99 napsal(a):

No, nevím,... bylo těch náznaků, že se "modrá diktatura" už ustanovuje, málo? Myslím, že právě toto nebezpečí není radno podceňovat.
23. 08. 2009 | 11:52

Čochtan napsal(a):

Velká koalice znamená velké kompromisy. Když já chci vepřoknedlozelo a manželka švestkové knedlíky, tak jako kompromis bude vepřová se zelím a švestkovými knedlíky. Takový kompromis, jak uznáte, není k žrádlu. Jenže v politice natropí kompromisy mnohem horší škody, než je zkažený oběd.
23. 08. 2009 | 12:09

Trotl napsal(a):

Obema nejvetsim stranam by v prve rade pomohla vymena vedeni.
U nas je to ten hlavni problem, politiku delaji burani. Podle toho vypada jejich vystupovani,
diky tomu jim nemuzeme verit ani dobry den, natoz ze se chovaji cestne pokud jde o nase finance atd. V tom vidim hlavni problem a nejvetsi podil na znechuceni lidi z politiky.

(http://www.nevolte.cz)
23. 08. 2009 | 12:20

veverka napsal(a):

Češi žijí v totální manipulaci
http://www.blisty.cz/2009/8...
23. 08. 2009 | 12:54

Kritik napsal(a):

Proč by tento článek měl vyvolat rozhořčené reakce čtenářů? Je přece docela vtipný, kdy hovoří o voliči vynuceném plnění předvolebních slibů. Je to jakoby autorka chtěla z reklamy udělat donucením zdroj pravdy. To je přece k smíchu, vždyť jsou to jen nesplnitelné bláboly slibující ráj na zemi!
23. 08. 2009 | 13:03

Petr Havelka napsal(a):

Paní profesorko,

děkuju.

Je to tak, ten umělý teatr co zde v posledních letech předvádějí naši politici dospěl do tohoto neutěšeného stavu.

Sklízí, co zaseli.

Napětí, nedůvěru a nenávist (za tu se stydím) jsem už k politikům získal.
Zároveň u mne narůstá frustrace ze spoluobčanů, kteří se tak vytrvale nechávají tahat za nos, nejvíce mne žere, že jsem k nim také kdysi patřil.

Raději se nebudu více rozepisovat. Pan Mihalco, už tak u mé osoby vykázal vysoký práh bolesti :)
23. 08. 2009 | 13:08

Hildegarda napsal(a):

Víte paní profesorko, většina lidí si nepřeje nic jiného než mít od "zachraňování demokracie" pokoj. Vědět, že ať volby vyhraje kdokoliv, zas o tolik nepůjde, základní hodnoty se nezmění, nanejvýš se "kormidlo demokracie" poněkud pootočí sem či tam.
Problém spočívá v tom, že v našich zemích to objektivně není tak docela pravda. Dvacet let není zas až tak dlouhá doba, aby se staré pořádky nemohly vrátit. Zvlášť když nejméně polovina tohoto národa velmi slyší na pohodlný život bez práce a když velmoc východně od nás neskrývá své imperiální tendence.
Takže ony ty volby možná i jsou o záchraně demokracie. Jinou otázkou je kvalita těch, kteří se k její záchráně hlásí. a to na všech a ve všech stranách.
Osobně jsem ráda za své dvojí občanství. Tedy, kdyby tady za záchrana třeba nevyšla.
23. 08. 2009 | 13:50

Občanka napsal(a):

Pane Havelko,
bohužel to, co se tady děje není umělý teatr před volbama. Je to skutečnost.Dokud si naši politici neuvědomí, že jejich jediným úkolem je spravovat tuto zemi jako dobrý hospodář. Zabezpečit bezpečnost občanů,dbát na zvyšování vzdělanosti národa v ruku v ruce se slušností, poctivostí a pracovitostí. Který z politiků může být vzorem pro mládež v chování? Lidé se paní profesorko odvracejí od politiky jakoby stáli u špatně udržovaného hnojiště. To je opravdu konec demokracie. Tato krize je mnohem závažnější než hospodářská, o které s u nás prozatím mluví, ale nic neřeší. U nás je hlavně krize politická. Strany nejsou zodpovědné subjekty. Jinak by do svých reprezentací navrhovaly důvěryhodné osoby. Takhle si myslím, že ty posty ve stranách mají koupeny. Pokud se za hlavní kritérium rozhodování budou brát pouze peníze a morálka půjde stranou, skončíme na periferii , budou tady řádit neonacisti, prezidentská a ministerská křesla se budou kupovat.
Pokud nepřijde nová vzdělaná slušná garnitura politiků, která se bude řídit heslem : Nebát se a nekrást ! nebude se nic měnit k lepšímu. Sebelepší Bilbordy a miliony nacpané do kampaní a modelek nepomohou.
23. 08. 2009 | 13:53

schlimbach napsal(a):

dokud se neuskuteční razantní změny, kdy volič je pán nejen jeden krát za 4 roky, ale neustále, dokud každý volený jedinec neponese osobní a trestní odpovědnost za své činy, nic se nezmění. Já navrhuji toto k diskusi http://ekonomickareforma.sw...
23. 08. 2009 | 14:21

Petr Havelka napsal(a):

Paní Občanko,

tou umělinou jsem myslel všechny řečičky o genocidě, osvětimských lžích a jiná polopatetická prohlašovani z rozechvělých úst našich politiků.

Váš přispěvek klidně podepíšu od toho A až do Ž.

U mne osobně převažuje pocit bezmocnosti. Z bezmocí se lze smířit, například v případě těžko léčitelné nemoci nebo mluvení k bližnímu jak do dubu. Nevidím sebemenší důvod, abych se smiřoval s tím, jak to "vedou" naši politici.

Přál bych si nemít v čele země hokynáře, narcisy, aroganty a jinak postižené osoby.
23. 08. 2009 | 14:22

Jirka H napsal(a):

Ohledně velké koalice máte pravdu paní profesorko.
Bohužel věci, které mě vytáčí nacházím v obou velkých stranách. Jen jsou různě namíchané a zalité jinou ideologickou omáčkou. Když ale přijde řada na prebendy je jejich jednota až dojemná...
Jaké jsou ale možnosti? Nevolit, a tím vlastně přihrát svůj hlas extrémistům. Anebo volit "čisté" pidistrany a nechat rovněž svůj hlas propadnout. Takže každá rada drahá. Asi zaase nezbyde nic jiného, než volit - ne ty co se mi nejvíc líbí, ale ty, kteří mně nejméně štvou.
23. 08. 2009 | 14:28

Pepa Řepa napsal(a):

To Hildegarda
jestli jste dvera paní Walburgy, tak vězte, že na ní často myslím.
23. 08. 2009 | 14:41

Jaroslav napsal(a):

Pane Jirko H.,
souhlasím s Vámi, snad i volit "čisté pidistrany" - ale hlavně JÍT VOLIT !!!!
23. 08. 2009 | 15:15

mp napsal(a):

Frustrace voličů pramení zejména z faktu, že styl zdejší politiky není evropský, ale orientální. Nákup přeběhlíků je toho důkazem. Když pak takovou vládu posvětí i prezident, frustraci voličů vystřídá beznaděj. Čelní politici vládnoucí strany varují před ČSSD jako před potenciálním nebezpečím příklonu k Rusku, přitom sami jdou ve svých způsobech mnohem dál, tuším, že jsou už někde na Kavkaze. Jak tedy ochránit voliče od "nádchy, kterou chytí, obcházeje močiště" řečeno slovy klasika? Nejspíše jasně definovanými pravidly pro politiky, zakotvenými v zákonech, když je jim cizí etika a elementární úcta k rozhodnutí voličů, jejichž jsou zaměstnanci.
23. 08. 2009 | 15:22

bidlo napsal(a):

V současné době, kdy Petr nebo Pavel, přičemž oba jsou stejní, nemá cenu volit a o něco se snažit. Stejně to vyhraje zase Petr nebo Pavel. Nejde o pravicové či levicové uskupení, jde jen o Petra či o Pavla. Nezmění se zase nic.
23. 08. 2009 | 16:41

JAP napsal(a):

Rozumných názorů se dnes na veřejnosti objevuje pomálu a tento je jeden z nich, za což jsem autorce vděčný.
23. 08. 2009 | 16:53

Alarien napsal(a):

Autorka:
Napsáno skvěle. Konečně hlas rozumu (volajícího na poušti?)
Hildegarda:
Zapomínáte na historický kontext. A pozor na syndrom generálů připravujících se na minulé války.
Bidlo:
Také díky vašemu rozhodnutí nejít k volbám vyhraje po každé Petr či Pavel.
23. 08. 2009 | 16:54

grőssling napsal(a):

Hildegarda napsala,

Zvlášť když nejméně polovina tohoto národa velmi slyší na pohodlný život bez práce a když velmoc východně od nás neskrývá své imperiální tendence.

Tak až polovina národa jsou nemakačenkové ? Máte k doložení tohoto tvrzení nějaká tvrdá statistická data ?

Prosím, která mocnost na světě imperiální tendence nemá ?
23. 08. 2009 | 17:27

cobypak napsal(a):

Je vidět,že před volbami tu lidé vyjadřují hodně velké zklamání (neříkám to ze zaujetí apod).Ovšem z toho aktuálního bych oddělil dlouhodobější komponentu: především dnes nemáme hlavní problém s Evropou nebo Ruskem.Jinými slovy jsme na tom obdobně jako jiné státy a národy.S Němci máme trvalý historický politický problém soužití,ale v osobním styku nám nevadí pro jistou podobnost.I přes američanství Masaryka zde vůbec nemáme zvyk na tu neobyčejnou tvrdost života Američana,kterou má jejich život od počátku vzniku USA dodnes.Za technický úspěch se tam platí i tím,že spousta lidí propadá na dno.Situace Rusů se nám zdá pro ně tíživá,ale zapomínáme,že oni mají jedinečnou schopnost se duševně spojovat když o něco jim jde.A my?: mám pocit,že my právě tuto vlastnost zcela postrádáme-národně.Zde nečekat od nikoho nikdy pomoc,uznání,pochopení.Nemyslím,
že hraje roli hlavně závist.Spíše nezájem,zvyk se odizolovat,zabývat se výhradně sami sebou:to platilo dost i před r.1990 i po r.1918.Výjimkou byl téměř "totalitní" Baťův systém komplexního zájmu o člověka (Lenárt,Jakeš-Baťovi zaměstnanci kdysi), ovšem v řadě věcí z člověka vymačkal co se dalo.
23. 08. 2009 | 17:28

Kelly napsal(a):

Já jen nechápu důvod, proč s tu stále nastoluje otázku velké koalice, která je tou téměř nejméně pravděpodobnou alternativou,. Je snad záměrem , aby se ještě více před volbami polarizoval tato společnost? Vaše zdůvodnění, proč tu toto rozebíráte opět mě neupokojuje. Nejlepší je přece toto ignorovat, co tím tedy sledujete. Má to jednu asymetrii, která je podstatná, a to, po podrazu jménem Kubice, kdy se nesluší, aby inteligent se vůbec ponížil k tomu, aby s autorem takovéhoto podrazu jednal, by případná velká koalice více frustrovala příznivce ĆSSD. Z toho tedy plyne, čím více se o nějaké velké koalici mlátí prázdná sláma, tím se více škodí ČSSD. Není tohle právě důvod, proč se o tom pořád mluví? Bylo toho více, co se mezi slušnými lidmi nedělá – Melčák, Snítilý, Wolf,vajíčka, Morava, apod. Překvapuje mě, že můžete hodnotit vztahy mezi těmito stranami, aniž se dotknete těchto závažných skutků, a to ještě ani netuše, jaký podraz a špínu před volbami vytáhne opět ODS. Téma velké koalice je tu oblíbeným tématem Hvíždalu, tam k tomu vysvětlení mám. Tento nezávislý pisatel fandí TOPu a snad se i snaží i o to, aby obě strany před volbami pod tlakem takovýchto fám a blamáží přijaly závazek, že do ní nikdy nevstoupí. Tím se samozřejmě naskýtá šance pro TOP.
23. 08. 2009 | 18:41

Martin napsal(a):

Děkuju Vám za výborný článek!

Před třemi dny jsem se snažil přesvědčit kolegu, že vajíčka jsou začátek a že tenhle styl vzájemného a zcela uměle podporovaného budování nenávisti může přejít k házení kamenů, napadání politiků i lidí prostě s jiným názorem... A během pár hodin hned jednu Topolánek dostal do hlavy.

Paroubek a Topolánek jsou poměrně normální evropští politici. Nenechte si nakukat, že to jsou bubáci, kteří sem chtějí zavléct komunismus nebo volný trh 19. století - oba dva přece chtějí pokračování současného stavu jen s víceméně malými změnami systému. Myslím že voliči zde ani o nějaké obrovské změny prostě nestojí, máme se dobře. Na to bychom neměli zapomenout jen proto že nás tu a tam něco pálí, to jde překonat, vydržet, jen nefňukat:o)).
23. 08. 2009 | 18:47

stále rebel napsal(a):

Cituji vás:

„Dvacet let není zas až tak dlouhá doba, aby se staré pořádky nemohly vrátit. Zvlášť když nejméně polovina tohoto národa velmi slyší na pohodlný život bez práce“

Návrat starých pořádků by znamenal pohodlný život bez práce?

Jinak na pohodlný život bez poctivé práce tady jsou jiní experti, než které máte na mysli vy.
23. 08. 2009 | 19:00

Čochtan napsal(a):

Část politiků ztratila soudnost. Vůbec se nestarají o názor obyvatel, jen pořád melou své nesmysly.
Nevšiml si Kocáb, že je nejopovrhovanějším a nejnenáviděnějším politikem v poslední době ? Je tak zatemněný, že to nevidí, nebo tak s..e na vox populi ?
Teď ten d...l chce 400 000 000 Kč na nový cikánský úřad. To nemá strach, že to jednou praskne a on se seznámí blíže s pražskou lucernou ?
Co se to děje s českými politiky ?
23. 08. 2009 | 19:12

stále rebel napsal(a):

Pro Hildegarda.
Ten můj předcházející příspěvek byl pro vás.
Ještě dodám, že lidé kteří mají rádi pohodlný život bez práce by jistě nebyli pro návrat starého režimu. Darebákům a různým vykukům se nikdy tak dobře nedařilo jako dnes.
23. 08. 2009 | 19:30

Ivan napsal(a):

K tomuto článku není co dodat.
Problém je jenom v tom, že lidé jsou lidmi a naši politici z toho se snažá vytřískat co nejvíce. Tedy: to co jste, jako autorka článku doporučila, to většina lidí nepochopí. Lidé ve své většině jsou ovládány masmé-
dií. Pravda je, že autoři článků
a reportéři jsou také lidé. Ovšem masmédia chtějí vydělávat, tedy píší to co půjde na odbyt, ikdyž to nebude "košér". Takže, tady je začarovaný kruh. Poslouchám lidi, nedívám se na politickou příslušnost, ale z velké většiny, když řeknou názor,uslyším opět masmédia. To neznamená, že jsem proti svobodě tisku, že neuznám názor druhého.
Ale docházím k závěru, že je to otázka opět peněz. Ovšem toto u nás nemůže fungovat, protože oproti ostatním demokraciím jsme pořád chudí a zbohatnou chtějí všicgni, z toho ta otřesná závist, která vede k úpadku morálky u majrtných i nemajetných. Chtěli bychom vyspěloum demokracii, ale tato společnost, ještě se neodnaučila sterteotypy zaběhlé.
23. 08. 2009 | 19:46

Novotná Jitka napsal(a):

Dobrý večer,
přečetla jsem všechny dosud napsané názory spoluobčanů a musím souhlasit pouze s jediným a to s názorem "Kelly" a proto se Vás, paní profesorko ptám, kopete také za TOP09 a jste již dokonce členkou této vybrané elitní skupiny občanů našeho národa, o kterých si např já myslím velmi ošklivé věci? hezký večer.
23. 08. 2009 | 20:28

Gren napsal(a):

Příští volby vyhraje soc.dem a komouší.Ti,ale vládu nesestaví tak si soc.dem vymůže menšinovou vládu.O velké koalici nemůže být řeč páč již není co dělit stát je v krizi...S vaší poslední větou paní Dvořáková je řečeno vše.
23. 08. 2009 | 20:50

hildegarda napsal(a):

2 Pepa Řepa: Jsem a moc děkuji. Chybí, stále.

2 stále rebel a grössling: Ne statiské doklady pro svá tvrzení nemám, ostatně coby oběť humanitní blbosti ani neznám termín "tvrdá data". Víte, ono statisticky se dá totiž dokázat cokoliv. Je to trošku jako ty výzkumy veřejného mínění, že?
A že se za komunistů těm, co nechtěli nic dělat dařilo dobře? Ale pánové umělá zaměstnanost, sociální úplatky, které ruinovaly vše, co bylo komunisty po roce čtyřicet osm ukradeno - to jsou fakta, která snad nejsou neznámá ani vám. A to, že mnoho lidí (příliš mnoho na počet obyvatel tohoto státu) slyší na populistické sliby, které není z čeho platit snad také? Pokud ne, vřele doporučuji opustit na chvíli obrazovku počítače a zajít od pravé české hospody, nejlépe nižší cenové skupiny - to je vskutku ten správný terraine pro sociologický výzkum.
A pokud jde o imperialistické choutky velmoci východně od nás? Víte co? Vy si klidně ideologicky bublejte a já se budu tiše strachovat a udržovat v platnosti svůj německý pas. Obojí je v mezinárodním měřítku asi stejně platné a obojí je stejně pitomé. Ale hlavně, že nás to upokojí, ne?!
23. 08. 2009 | 20:54

Jozef napsal(a):

Ako je to u supervelmoci ?

"Len za posledne desatrocie bolo v New Jersey odsudenych viac ako 130 politikov,prevazne za zneuzitie moci alebo korupciu.Minuly mesiac policia pri velkom zatahu zatkla 44 ludi,pricom vacsina z nich boli statni poslanci,mestski poslanci,ci starostovia.
Obrazu korupcneho statu New Jersey konkuruje azda len Illinois,ktoreho styria guverneri skoncili za mrezami."

Politicky poradca George Dredden prisiel s napadom,ako zlepsit imidz politikov,svoju myslienku nazval "poslednou zachranou".
Navrhuje,aby kazdy uchadzac o verejnu funkciu presiel detektorom lzi.
Niektori tvrdia,ze je to asi protiustavne,ini,ze drahe.Problem by tiez vznikol, keby detektorom lzi nepresiel ziaden zaujemca o verejnu funkciu....

Lider svetovej demokracie /USA/ disponuje dvoma milionmi pravnikov a vo vazniciach su 3 miliony dospelych ludi,casto hlava na hlave /niet peniaze na civilizovane vaznenie/.
A tendencia vyvoja je velmi pesimisticka, az katastroficka.

Musime najst iny sposob zivota,ako doterajsi boj o zisk - prezitie.
Myslim,ze je najvyssi cas hladat,oponovat a skusat riesenia podobne ako p.Schlimbach.
23. 08. 2009 | 21:01

Hurá napsal(a):

Vaše obavy z neadekvátní krytiky jsou zbytečné. Napsala jste to velmi dobře. Tak je to prosté ! A případný zloděj si stejně svůj záměr do volebního programu nedá.
23. 08. 2009 | 21:41

kormoran napsal(a):

Suma sumarum . Ovcane a ovcanky!
Ulozte sve praky, sudlice a cepy (po osetreni drevomorky) do svych tajnych skrysi a zalezte zpet do svych doupat a poustejte si do ouska tu libeznou pisen z radia "Svobodna evropa"))))

Vsechny dobre zasady byly jiz napsany. Nyni jiz zbyva je uskutecnit))))))))))))))))https://www.youtube.com/view...
23. 08. 2009 | 21:51

pgjed napsal(a):

Paní profesorko, jsem přesvědčen že základní konsenzus na hlavních politických otázkách, jako je právní systém, daňový systém, obrana, zahraniční politika, důchodové, sociální a zdravotní zabezpečení by tady měl být, napříč spektrem. A není, což je zdrojem zmatků a zmítání ode zdi ke zdi.
Co tady ale je, a vy, jako politoložka byste to měla vědět, je nepřípustné zůžení rozhodujícího politického vlivu na dvě strany, jako důsledek opoziční smlouvy a díky ní prosazené varianty volebního zákona. A s tím spojený klientelizmus a jánabráchyzmus, který je krytý tím, že se, pokud jde o podíl na čemkoliv domlouvají především socdem a ODS. Na všech úrovních. Naše demokracie stojí jen na dvou nohách. Proto je rozkolísaná a hlavní političtí aktéři, vždy, když začnou kulhat, sáhnou po komunistické berli. Oposmlouva zmutovala a žije dál svým vlastním životem, neřekl bych, že k mašemu prospěchu.
23. 08. 2009 | 22:37

Franta napsal(a):

Bát se nemusíme protože většina lidí již snad prokoukla a zvolí KSČM. Doufám.
23. 08. 2009 | 22:54

Targus napsal(a):

To Vladimíra Dvořáková:

Tak to vidíte, Vám to projde a mně by za prezentaci obdobných názorů místní diskutující neraději rozbili hubu.
Docela se divím, že se ještě neozval žádný zarytý straník zasypávající všechny ostatní nesdílející jeho názor svými duševními výblitky.
Co na Váš blog dodat - jen houšť a větší kapky. I když upřímně řečeno, osobně jsem ideálů zcela prost. I těch Vašich.
23. 08. 2009 | 23:34

kormoran napsal(a):

pane Franto , neco mi blesklo hlavou , vite , jak se zachova ptacek jarabacek "stehlik" kdyz mu odeberete mladata a date je do klece? Nosi jim (pokud se k nim dostane ) jedovate byliny - radeji smrt , nez SVOBODU!!!
....Stehlici za komancu z nasich luk a haju ponekud vymizeli.
23. 08. 2009 | 23:36

kormoran napsal(a):

Prominte "Nesvobodu"
23. 08. 2009 | 23:59

anna napsal(a):

pro hildegardu

se divím, že tady žijete, být pořád ve strachu, že nás napadnou z východu, musí být náročné.
24. 08. 2009 | 01:26

nocnimuura napsal(a):

Hlavním účelem příspěvku s. politoložky je podpořit nevolitelné subjekty, jako jsou John nebo Schwarzenberg, Kteří jsou zkorumpovaní, morálně zpustlí, plní žlučovité nenávisti ke všemu a všem, co se jim nehodí do krámu.
Operování subjektů VV nebo TOP na politické scéně má za cíl vytvořit pro voliče možnost, volit změnu po období kdy vládli zločinecké vlády ODS, US, ODA, KDU-ČSL a ČSSD, jež zdevastovali politickou scénu a ztratili důvěru voličů. Tyto dva „nové“ subjekty, pokud se dostanou do parlamentu, začnou po volbách plnit úlohu trojského koně, tedy něco jako 101. hlas sionistů Wágnera či Snítilého, pomocí kterého budou obě velké strany vydírány. Budou zajišťovat zájmy lobystů drancovat majetek státu ve prospěch zájmových skupin.
V zhledem k obsazení TOP 09, lze čekat, že ta bude ve snaze odčerpávat voliče ČSSD, zachraňovat totální porážku „demokratické pravice“ zejména pak KDU-ČSL!
Bylo by milé uslyšet od paní Dvořákové, co asi učí své žáky po totálním krachu „tržního hospodářství“. Jak jim zdůvodňuje globální tunelování ekonomik celého světa skrytou rukou sionistických bank!!!
24. 08. 2009 | 03:04

čtenář napsal(a):

čtenář:
Jeden by po Vašem pojednání plakal, jak ty naše politické strany po opuštění velkých volebních témat Lisabon, radar, Rusko a dalších usilovně hledají/budou hledat racionální kompromisy, které bychom teprve měli hodnotit. Že by ta druhá tvář velkých koalicí už neexistovala? Asi jsem něco přehlédl.
Přeháním, když tvrdím, že „velké koalice“, jako forma vládnutí, v pozadí vedou mj. na prakticky neomezené „kompromisy“, pardon přesněji: neomezené vzájemně/oboustranně tolerované zakázky za naše peníze, a to na úrovni obcí, měst, regionů, státu? Že jsou předražené? Že čerpají své stranické příspěvky z polostátních i soukromých podniků ve formě neevropských cen energie, mobilů, které dotujeme my všichni. Vše končí výroky: policie odložila, nebylo prokázáno a hotovo. Jak to mám jako občan kontrolovat. Snad ne Vámi navrhovanou „formou kontroly volebního programu“?
Potom Váš názor k velké koalici, že „přestaneme hledat v pokusu o komunikaci velké koalice nedoložená obvinění“ považuji sice za dobře míněný, ale také neúplný, od Vás jako od osoby pouze naivní, od politologa pak přímo za nebezpečný. To pro jeho nebezpečnou jednostrannost/povrchnost. Názor veřejně činného politologa určitě ovlivňuje celou vrstvu obyvatel. Váš názor, jako politologa pak nutné vyznívá jako advokacie stran velké koalice na objednávku. Předpokládám, že se od tohoto distancujete. Pak ale máte co vysvětlovat.
Rozlišme „kompromisy“ jako výsledek diskuzí politických stran a „velkou koalici“ jako formu vládnutí. Ve Vašem příspěvku jsem nic podobného nenalezl. Proto můj skepticismus k Vašemu výsledku.
24. 08. 2009 | 03:38

Štěp napsal(a):

Paní profesorko, pokusím se formulovat positivní resumé Vašeho článku, které by mohlo navázat na stať-politika-boj názorů na řešení skutečných problémů a služba občanům,versus boj o moc k posloužení sobě.Ponevadž pan kormoran napsal, že stehlici JEN "ponekud!"t.j.ne zcela vymizeli, věřím zvítězí to první
24. 08. 2009 | 04:18

todi napsal(a):

Ano, skutečně nabývám přesvědčení, že existuje a je naplňována jakási tichá dohoda dvou největších stran o "vzájemném krytí zad a dělení zisků". Nasvědčují tomu předvolební výhrůžky o důsledném "vyčištění chlévů" po naší výhře a povolební zaneřádění chlévů nových a ponechání špíny v těch už zaneřáděných. Domnívám se, že bychom neměli v nadcházejících parlamentních volbách dát hlas ani jedné ze zmiňovaných stran, chceme-li si uchovat zbytek občanské sebeúcty. Prospělo by to konečně i oběma velkým politickým hráčům a celé domácí politické scéně.
24. 08. 2009 | 05:42

grőssling napsal(a):

Hildegarda data a argumenty nemá, tak plácá. Je divné, že má německý pas a tam její blábolení prochází.
24. 08. 2009 | 08:01

OS napsal(a):

To Vladimíra Dvořáková:
"brát vážně jejich vzájemné útoky a obvinění, pokud nejsou jasně a jednoznačně doložena, a začneme racionálně hodnotit jejich návrhy a postoje."
Promiňte prosím: Nejsou volby víc bilancí potřebnou k tomu, aby voliči ocenili kroky, jichž se politici dopouštěli po celou dobu ve výkonu funkcí? Voláte snad po dlouhém dokazování jak který urážku (pondělní či páteční) druhého myslel?
Od politoložky Vašeho renomé bych očekával seriozní ale konkrétní hodnocení poslední dohody stran peroucích se o vedoucí úlohu... A kdybyste se k ní někdy odhodla nezapomeňte prosím připomenout v čem smlouva o pozicích vrátila do komunální samosprávy prvky z Košického vládního programu. Spolupráce kupř. spočívala v tom, že ODS připraví a ČSSD uvede do života "sladění komunálních zákonů." Sladěním se hl. m. Praha stalo gubernií... ? Nevěříte-li, zjistěte si prosím, že 6 let - od 2000 do 2006 vykonával dozor nad zákonností ve výkonu samospráv v Praze - politický orgán. Po zbylém území ČR to byli právnící/státní zaměstnanci Krajských úřadů s osobní zodpovědností! Možná byste tdy našla i souvislosti, proč v Praze vyhrává - zítra asi už i mačka pana Béma ! Děkuji
24. 08. 2009 | 08:45

hildegarda napsal(a):

Milá Aničko, člověk se svými strachy musí naučit žít. A moje rodinu je tu doma už hezkých pár set let.
24. 08. 2009 | 09:32

Volit jine strany, nez ODS a CSSD napsal(a):

je bez debaty to, oc tu bezi. Proc prave jim prochazi, ze jejich nekteri clenove prokazatelne kradou, jak to, ze je mezi sebou dokonce chrani? Proc prave jim prochazi, ze drtiva vetsina z nich za nemaly plat s imunitou pred zakonem az na veky + sirokym vejirem vyhod a slev jednoduse nepracuje, ba dokonce nekteri pri teto praci vykonavaji deset dalsich zamestnani, vykonavaji clenstvi ve vselijakych radach, etc., etc.? To je jako delat na zivnostensky list + byt v zamestnaneckem pomeru + byt v invalidnim + pracovnim duchodu NAJEDNOU + jeste mit k ruce 10 asistentu, dopravu s ridicem a dalsich "x" veci zdarma ci s nemalou slevou = bez vselijakych dani pridanych, nepridanych, primych ci neprimych, ano bez tech dalsich dani, ze kterych tito tlachalove bez kulturniho ci spolecenskeho zakladu uz 20 let tyji a jeste nas postupnou radou zadluzuji na leta dopredu? (Jak jen je mozne, 20 let po "sametu", ze vsichni jenom na uroku ze statniho dluhu k dnesku dluzime 40 mrd rocne, a aby toho nebylo nahodou malo, prezident a cela ta smecka klistat jednim vrzem hodi CEZu do naruce hned 70 mrd? Jsme jim TOTAL PUTNA, pratele, hlavne kdyz je platime, ovsem nejen my. ale i deti nasich deti. Hnus, stokrat hnus..)
Nez do nekonecna kupovat dve zevnitr i zvenci zahnivajici brambory jenom proto, ze jsou nejvetsi, jsem pro koupi (ano: KOUPI, platime si je a to velmi, velmi draze) jinych "plodin". Alespon bude na taliri neco jineho, nez ty zirave plevy.
24. 08. 2009 | 10:15

SuP napsal(a):

Malé koalice slouží vítězné straně vždycky jen k tomu, aby se mohla vymluvit, že má slabý mandát a rebely v koalici. Tak naslibuje a klidně nasere.
Jenže velká koalice neudělá nic jiného. Jen se velké strany nebudou vymlouvat na malé koaliční partnery, ale na téměř vyrovnané skore v koalici. A dokud jeden z partnerů bude ČSSD(b) s paroubkem a jeho afinitou k bolševikům, bude výsledek pro "pravicového" partnera stejný jako "menšinová vláda" socanů s podporou bolševiků.

Jak z toho ven?
Jedině změnou volebního systému na systém většinový tak, aby vítěz voleb měl možnost vládnout, ale odpovědnost za výsledek té vlády (volebního období). Pokud ukáže, že jen kecal a neumí to, půjde od válu a příležitost dostane další, třeba ukáže, že to umí líp. Horší výsledek než je dnešní stav stejně být nemůže.

Dosáhnout změny volebního systému lze dneska pouze volbou odpovědné strany, která by to v parlamentu prosadila. Jenže taková neexistuje, stejně jako svatej čert.
Preferenční hlasy jsou slabá zbraň. Když ale uvážím, co jsme schopni dokázat, když se snažíme, docházím k závěru, že jediným řešením je GENERÁLNÍ STÁVKA a to neomezená s cílem dosáhnout změny volebního systému. A to na základě výsledků podzimních voleb. Když se stávkuje, tak se nepracuje a vládě nejdou peníze.
24. 08. 2009 | 10:36

Al Jouda napsal(a):

V nadcházejích volbách půjde o to, aby byli odstaveni od lizu staří bafuňáři politických stran. Proto budu volit stranu VV s Radkem Johnem v čele, který nám ještě může něco předvést. Takový Topolánek, Bém nebo Paroubek a Bursík - ti se už dostatčně proflákli a nestojí za zlámanou grešli.
24. 08. 2009 | 10:36

Taoiseach napsal(a):

autorka

Obávám se, že obavy lidí jsou podložené. Paměť některých z nás sahá ještě deset (i víc) let dozadu. Kdo tu měl obrovský vliv bez kontroly v době opoziční smlouvy? Šlouf, Srba, V. Železný. Je to minulost, je to pryč? Jeden z protagonistů opoziční smlouvy drží nejvyšší úřad v zemi, paktuje se se zmíněným Šloufem (pravou rukou svého komplice) a šéfovi druhém strany pomáhal svrhnout vládu.

Vedoucí úloha dvou stran je méně totalitní než vedoucí úloha jedné strany. Jen o maličko.
24. 08. 2009 | 10:41

schlimbach napsal(a):

ať zvolíte dnes kohokoliv, každý se zase obklopí nikým nevolenými poradci a poradci jejich poradců, kteří budou rozhodovat o všem. Žádná současná politická strana nenabízí řešení současné situace jen obecné stupidní formulace, které k jakémukoliv řešení mají stejně daleko ...
24. 08. 2009 | 10:44

charmer napsal(a):

S clankem co do toho "boje o zivot" souhlasim, ale po milionte naskocit na to predvolebni divadylko opravdu nehodlam. O schopnosti "statostran" se nejdriv pozrat a pak dohodnout, nepochybuju ani vterinu a jedinou alternativou pro me zustava sednout a vybirat z tech mensich, kde jsou nove tvare, jasneji napsane programy, min proklamaci a nekorupcni minulost.

Pokud nekdo chce skutecnou zmenu nenajde ji v ODSCSSD.
24. 08. 2009 | 12:04

hugo napsal(a):

problém české politiky?na západě se vítěz PŘIMĚŘENĚ napakuje,něco pohodí i největšímu rivalovi,a malé nedusí-nechá je žít!dnes ti,kteří ovládnou radnice,kraje atd. prostě utvoří neodstřelitelnou "žábu na prameni" která drží bank!a nepustí ani chlup,a nenechá žít...dokud můžem a po nás potopa...
24. 08. 2009 | 20:15

hugo2 napsal(a):

toto lze provozovati relativně dlouho,dokud je z čeho brát,až pramen vyschne a žáby se zdekují do svých haciend mastoupí odstrkovaní,opomíjení a persekuovaní,ale studna bude prázdná,takže zlost se nakumuluje a nemusí to skončit dobře......oč méně chleby o to více hněvu...to znali již staří římané,proto "chléb a hry" !
24. 08. 2009 | 20:21

Hurá napsal(a):

Paní Hildě !
Určitě to myslíte dobře, jenom jste trochu naivní nebo trošinku zaujatá. Jenom techn. poznámky k Vašemu článku. 1. Největší imperiální mocností v současném světě jsou USA nasledovány Velkou Británií. Na východě to pak je v tomto smyslu téměř amatérské Rusko, ale i Polsko a Maďarsko. 2. Změna komunismu na kapitalismus nevznikla z důvodu politického, nýbrž obchodního. Proto také není možná změna zpět.
24. 08. 2009 | 21:44

František Zemek napsal(a):

koalice bude.
Už jen proto, že se pantáti nenechají odstrčit od korýtek. A že to neprospěje zemi,lidem,politice ?
Ale o to přece vůbec nejde.
25. 08. 2009 | 05:30

ok napsal(a):

Hildegardo, nemáte pravdu, tyto volby nejsou o záchraně demokracie. Je to tak, jak píše paní autorka blogu. Lidé jsou zmanipulovaní a vystrašení (i vy jste zjevně zmanipulovaná a vystrašená). Přitom v reálné politice znamená vítězství té či oné politické strany korekci státní politiky tak o 7%. A komunisté to nevyhrají, toho se bát nemusíte.
Jediný reálný problém je soudružka Zubovová - můj názor je, že tato paní (možná nevědomě) rozehrává šikovnou destabilizační hru východní velmoci - této jediné paní se podařilo rozvrátit stranu Zelených, teď rozvrací sociální demokracii a především rozvrací i důvěryhodnost principu svobodných voleb.
25. 08. 2009 | 07:15

ok napsal(a):

Anno, já ačkoliv se v naší rodině mluví česky, mám z východu úplně stejný strach jako Hildegarda. Jen si myslím, že momentálně (následujících cca 5 let) to není aktuální. Později se opět může dít cokoliv, vždyť ruská armáda tu byla už za Napoleona, není to tak daleko, a kulturní rozdíl je nesmírný (Češi se v tomto rádi nechávají unést podobností jazyka, jenže ten podobný jazyk, to je jen náhoda, Češi kulturně nejsou žádní Slované - a vlastně nikdy pravými Slovany nebyli - s výjimkou jihomoravanů ze Slovácka a okolí). slovanský svět končí před Brnem, ty mlžné hory viditelné z moravského úvalu směrem na západ (Čechy), to už je úplně jiný svět, to je nefalšovaná římsko-kelto-germánsko-slovanská střední Evropa.
25. 08. 2009 | 07:35

Pavel napsal(a):

Pokud politika a poslanectví bude chápáno jen jako forma zaměstnání, nebude to lepší.
25. 08. 2009 | 12:14

Gertrůda napsal(a):

Přesně tak, máte všichni pravdu.
25. 08. 2009 | 15:56

Pavel napsal(a):

Osobně si myslím, že nejčistším řešením by byla povinná volební účast (možnost omluvy z vyjmenovaných důvodů, jinak pokuta alespoň 10k). Aby ten mandát měl alespoň nějakou vypovídací hodnotu (ods v posledních volbách volilo 23pct oprávněných voličů).
25. 08. 2009 | 16:18

Paradox napsal(a):

Nač tolik zbytečných řečí ?

Vážená paní profesorka se na jedné straně obává o demokracii, která ji zajišťuje její osobní prospěch, dobrou pozici a postavení, a na druhé straně sama moc dobře ví, že právě demokracie je klíčem všech problémů a že to není to pravé.
25. 08. 2009 | 16:26

Vladimír napsal(a):

"nespecifikované temné síly napojené na ČSSD"

Paroubek je nespecifikovaná temná síla? (Viz jeho líbání u Putina.)
25. 08. 2009 | 17:06

Valerian napsal(a):

Podle odhadu 20 % Cechu je poctivych, a 80 % jsou zlodeji.
Ale v politice lide ocekavaji jenom lidi poctive !
Neni spise mozne ze se do politiky derou lide z tech 20 % ?
28. 08. 2009 | 22:52

Bavor napsal(a):

To: Kelly -Napsal jste "Já jen nechápu důvod, proč s tu stále nastoluje otázku velké koalice, která je tou téměř nejméně pravděpodobnou alternativou". Prosím, podívejte se na webu na články o předražených nákupech v Severočeské zdravotní - nákup přístrojů za 420 milionů a předražen NEJMÉNĚ o 20%. Severočeská zdravotní je plodem aktivity pana ministra Julínka a na kraji bývalého hejtmana Šulce. Nyní je u "vesla" ČSSD a v Ústeckém kraji se jenom prohodila křesla a vznikla krajská velká koalice. V severočeské zdravotní jsou stále ve vedení pánové Šulc (ODS) a Benda (předseda krajské ČSSD). Prostě zcela reálná mafie. A ta žádné volby nemůže prohrát. A stejně by to vypadalo v celostátním měřítku (pokud to tak již není ve skutečnosti) v případě velké koalice. "Fandové" ČSSD a ODS se zde na webu potírají a v pozadí se tiše smějí další "Šulcové" a "Bendové" a dál si nerušeně "vládnou" ve prospěch své kapsy.
29. 08. 2009 | 11:11

IVA napsal(a):

většina lidí se rozhoduje mezi ČSSD a ODS neboli mezi solidní vládou a vládou bezohledných kapitalistů, kteří chtějí lidi využít ke svým vlastním zájmům. Nechci patřit k pokrytcům.
29. 08. 2009 | 16:50

Realista napsal(a):

Paní profesorko, bezvadný komentář. Již dlouho jsem nic lepšího nečetl, konečně skutečná analýza problému a ne přiblblé plkání, z jehož první věty poznám, koho dotyčný volí.
29. 08. 2009 | 20:47

oposum napsal(a):

to je článek jako by ho napsal Bém, nebo Tošenovský, nebo Jiří Havel, Škromach, nebo Zeman, nebo Klaus, nebo ti všichni společně na príma výletě na běžkách, v príma nezničeném, hezky hospodářsky udržovaném lese. :-)

Vždycky když vás paní Dvořáková kdovíproč vytáhnou na obrazovku na mne působíte jako takový nemastný neslaný odvar výše zmíněných "dobráků od kosti".
30. 08. 2009 | 16:54

MartiN napsal(a):

Velmi pěkná analýza, ale bez závěru. Podle mě mnohem lépe, jste to vystihla v nedávném studiu stop na ČR6.
V tomto článku je závěr příliš abstraktní na to, aby ho voliči mohli naplňovat.
Myslím, že by lidé měli více tlačit na politiky, aby se zabývali reálnými problémy a ne pseudo kauzami jako poplatky u lékaře, platy manažerů státních společností a kdo si na koho objednal hození kamene nebo vajíčka.

Také cítím ve společnosti rostoucí polarizaci ve smyslu modro-oranžového vidění světa. To mě opravdu mrzí. Obzvlášť, když na něco podobného narazím u vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Je čas, dát si jasná kritéria, podle kterých volit. Pro mě to letos je přístup ke schodku státního rozpočtu. Strana, která dnes schválí schodek rozpočtu ve výši 230mld. korun, dává jasně najevo, že je jí budoucnost státu někde. Touto cestou šlo Maďarsko a já tam dojít opravdu nechci..
30. 08. 2009 | 17:21

Honza napsal(a):

Tak jsem se dostal na Váš blog, madam. Vaše slova "hledat kompromis například v otázce rozpočtu" - o čem jiném, než o společných zájmech to je? Trocha rozruchu (z marketingových důvodů) nijak neškodí. Ale ty společné zájmy asi nejsou nijak státnické. Řekl bych, že jsou dány obavami z mocenského postavení a jeho dalších perspektiv u obou hlavních subjektů na naší politické scéně. To je vede (Gripeny, Unipetrol, Mostecká uhelná, ČEZ) k drobným soubojům např. aktuálně ohledně Peciny (asi jde o to jak odpovědět na švýcarskou iniciativu ohledně MUS, který by možná bylo lze využít v předvolebním zápase). Ale objektivně - takovéto drobné souboje (třeba Topolánkovo opuštění Poslanecké sněmovny, které si osobně vysvětluji tím, že mu už "povolily nervy", nebo již zmíněný Pecina)nejsou vůbec podstatné. Podstatné jsou jejich společné zájmy. A ty, alespoň podle mého názoru, vedou k velké koalici. Nyní jde jen o to, kdo v ní bude ten nepatrně silnější a bude mít trochu větší sílu některé, zdůrazňuji některé, své iniciativy prosadit. Všechno ostatní jsou jen nebetyčné žvásty, nebo jinak: přemýšlení o možném, ale nereálném. Takže, velká koalice bude. Politická pravice je a bude příliš slabá, a komunisté nejsou (ač se snaží sebevíce), a doufejme že ani v budoucnu nebudou, "salonfähig" (vzhledem k jejich intelektuální nedostatečnosti by to byla tragédie, pokud by za něco měli nést zodpovědnost; ostatně uvidíme, jaké své "elity" nominují po Dolejšovi do fce svého stínového ministra. To bude důležitý test. Ale nikoho nemají!). S kým se tedy má ODS a ČSSD spojit? Jedině spolu navzájem - "problémy jsou tak veliké, že rozhodující demokratické síly musí jít určitý kus naší cesty za leší budpoucností společně".
Madam, vždyť si z nás všichni dělají jenom legraci. A Vy to v TV s vážnou tváří, a pokud možno "vědecky" neutrálně,komentujete. Co takhle požadavek na téma našich národních zájmů? Jaké vlastně dnes jsou? Ano, od Šumavy k Břeclavi - to je rozměr naší politiky i jejích glosátorů.
07. 10. 2009 | 16:49

Honza napsal(a):

Ale tohle je z mé strany opravdu podpásovka:
Právě jsem si na netu přečetl, že "Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu vyjádřil ochotu nechat vyměnit jednoho z ministrů, které do vlády strana nominovala. Paroubek neupřesnil jméno ministra, ale podle některých zpráv by se mělo jednat o Jakuba Šebestu, který řídí resort zemědělství. Kuloární informace napovídají, že by Paroubek mohl chtít vyjednat obchod, v jehož rámci by mohl požadovat po ODS výměnou za hlavu Šebesty podporu pro Vladimíra Špidlu (ČSSD) do Evropské komise."
Chtělo by to nějak odborně politologicky analyzovat. Jde totiž o opravdu velice závažný problém naší aktuální vnitropolitcké scény. Doporučuji takovouto formulaci: "Na jedné straně jde asi o dorovnání plateb zemědělcům. I když to asi nemusí být to hlavní. Důležité je ale naše postavení v Evropské unii, kde bychom měli mít důstojné zastoupení." Je to na tři věty, a to TV vyhovuje a navíc to nikoho nepopudí, že? A o to přece jde, totiž hovořit o ničem.
07. 10. 2009 | 23:06

Handuk napsal(a):

Thanks..
20. 11. 2009 | 07:46

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 14:28

mbt shoes napsal(a):

Od července 2009 působí ve Svazijsku v projektu Lékařů bez hranic zaměřeném na léčbu pacientů s HIV/AIDS. Jako logistik-administrátor má na starosti technické zázemí mise, organizaci dopravy, objednávky materiálu, přijímání a školení místního personálu, finance a bezpečnost. Vede tým 40 místních spolupracovníků. Vystudoval management a ekonomiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a informatiku a finanční management v Hradci Králové. Zkušenosti sbíral jak v České republice, tak v zahraničí. Právě mezinárodní prostředí a setkávání s lidmi, kteří zažili válku, ho motivovalo k práci v rozvojové zemi.
07. 12. 2009 | 15:27

ed hardy clothing napsal(a):

love this article,thank you
01. 03. 2010 | 11:20

iPod to Mac Transfer napsal(a):

Great article. Good luck!
02. 03. 2010 | 14:44

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 06:26

breitling navitimer napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
13. 03. 2010 | 06:29

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:29

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 16:49

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 06:16

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 04:46

Canada Goose Parka napsal(a):

First of all appreciate your share, like your blog, the hope can share with you more wonderful blog,welcome to <a href="http://www.canadagoose-online.co.uk/">Canada Goose Parka</a>
10. 10. 2011 | 06:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy