Den osvobození a dny obsazování

09. 05. 2020 | 01:08
Přečteno 1304 krát
Pod cizí nadvládou, jenže jinak. Proč tedy slavit Den osvobození? Kolik z jeho smyslu zbylo?

Před 75 lety Norsko získalo zpět svou svobodu. Byť jsme to my osobně už nezažili a bylo nám to zprostředkováváno, kolik to tehdy znamenalo pro obyvatele nejen evropských zemí, tak nám mohou rozhlasová slova o kapitulaci způsobit husí kůži.

Ovšem dnes se děje nepochopitelné, třeba to, že je Německu jakožto bývalému okupantovi umožňováno kupovat rozsáhlé horské oblasti, aby si je předělávalo na průmyslové zóny pro větrné elektrárny. Přitom se jedná o domácí pohoří Norů, kde rozhodující pro chuť k bydlení na venkově je radování se z přírody, pohoda a pocit svobody. Větrné elektrárny jsou pravým opakem toho. Jistě se najdou politici, jež po čase „vylezou ze svých děr“ a prohlásí, že toto nevěděli. Podle kritiků větrných elektráren je to, co se nyní děje, největší zradou venkovu a jeho obyvatel a je fatální, že je tolik politiků, živnostníků i organizací na špatné straně dějin, jež je budou soudit velice nemilostivě.

Současná norská vláda chytře odstranila paragraf Ústavy, podle něhož se trestem odnětí svobody v délce od osmi do 21 let trestá ten, kdo protiprávně způsobí, či v spolupachatelství způsobí, že Norsko, či jeho část, se ocitne pod cizí nadvládu, či je začleněn do jiného státu, či odtržen. Toto je mnoha obyvateli, leč ne všemi, vnímáno jako velezrada.

Proto se mluví a píše o potřebě obnovení královského slibu zemi a národu. Král Haakon VII. si v r. 1905 z lásky a přání sloužit zemi i národu zvolil jako svůj bonmot Alt for Norge, tedy Pro Norsko vše, ovšem se bezpáteřné, lstivé, zrádné a jedovaté levici 70. let, v době rozmáhajícího se přistěhovalectví do Norska a zavádění globalizace, podařilo bonmot zkazit tím, jak ho ztotožňovala a dávala do souvislosti s nacismem a rasismem. Současný král Harald V. a korunní princ Haakon Magnus raději všelijak a všehovšudy chválí a velebí multikulturní společnost a navštěvují mešity a kulturní spolky, např. Somálců, než aby jednou přednesli kritické slovo o neslučitelnosti a o srážkách, jež nám připomínají alespoň alternativní masmédia. Někteří si dělají starosti, zda monarchie přežije, když se vlastním lidem tolik protiví.

Děkovat těm, jež zemřeli za to, abychom my mohli žít, za demokracii, svobodu a spravedlnost, a zároveň připomínat si, kým jsme, na čem jsme, co máme a kam kráčíme, na tom je něco podstatného a správného. Jenže byť je to považováno za součást společné identity a alespoň trochu se o tom učí ve školách, kolik z těch, jež si narodili dlouho po válce, si obsazení Norska uvědomuje? Namísto toho se zdá, že daleko převažují ti, jež berou jako samozřejmost to, za co odbojáři bojovali.

Dnešní politici, byrokraté a další mocní přinesou národním válečným hrdinům a vlasti jen hanbu a stud. Premiérka Erna Solbergová se pomoci peněz norských daňových poplatníků stylizuje do role jednoho z nejmocnějších lidí světa. Pracuje pro kariéru a budoucnost sebe a své přátele, pod rouškou toho, že pracuje pro svět a v nepatrné míře i pro Norsko, o němž mluví jako o pouhém území a neuvědomuje si to, že má dávat vlastní zemi a vlastnímu národu přednost.

Solbergová darovala 13 miliard norských daňových prostředků Billu Gatesovi, druhému nejbohatšímu muži světa, a miliardu Číně, největší ekonomice světa, ovšem doma v Norsku stát daněmi značně ujídá z peněz, jež lidé peněžitou sbírkou věnovali místním kadeřníkům, restauratérům, či dalším živnostníkům. Zároveň znemožňují pravidla EU, jejíž Norsko oficiálně není členem, skrze všelidovými hlasováními neschválený, leč vnucovaný Evropský hospodářský prostor však ano, aby norský stát nabízel jistiny v případě úvěry firmám, jež měly potíže již před koronakrizí a tak pomáhal zachraňovat norská pracovní místa. Systém jistin je totiž podle Dohody o EHS definován jako státní dotace a musí být schválen Evropskou komisí.

Proto někteří burcují k tomu, že je brzy načase být osvobozen od protiústavní dohodě o přidružení se k Evropskému hospodářskému prostoru, Schengenské smlouvě, Agentuře pro spolupráci energetických regulačních orgánů a zastavit vazby na totalitní OSN se svou Agendou 2030, jež podkopává norskou suverenitu, oprávněnost demokracie, právo sebeurčování i Ústavu.

Prý má být globalistická elita vyměněna za oslavování v norských barvách barvami spojenými s ideály francouzské revoluce, tedy svobodou, rovností a bratrstvím, s křížem jako symbolem zakotvení země, jenž globalisté protiústavnými metodami vytahují z Ústavy kousek za kouskem a vyměňují ho symboly OSN. Bídníci všech zemí přece znamenají o tolik více než bídníci a slabiny ve vlastní zemi. Cokoliv jiného by bylo moc úzkoprsé a maloměšťácké.

Dokonce ani při dnešních památkových akcích a projevech nenosili čelní představitelé Norska vlajky, zatímco přednesli věty typu „Norsko je podřízeno OSN a NATO“ a chválili politicky povolané ozbrojené síly v jiných zemích, jako kdyby za Norsko vytvářely mír a obranu proti vnějším, či vnitřním nepřátelům. Podle deníku Aftenposten má být do r. 2030 zrušena armáda. Brzy se o armádě v dalším článku jí věnované rozepíši více.

Aby mohli obejít nacistický zákaz vlajek, nosívali Norové za okupace sponky na papíry připnuty ke košili, blůze, či bundě. Zato dnes jsou samozvanými organizacemi jako Faktisk.no překrucujícími pravdy a různými novináři nazýváni rasisty ti Norové, jež nosí na svém oblečení jehly s norskou vlaječkou v protestu proti nošení symbolu cílů udržitelnosti OSN a ze solidarity s těmi, kdo položili své životy za Norsko ve válečných konfliktech. Avšak členové vlády, státních úřadů a organizací svými plackami se symbolem cílů udržitelnosti OSN raději ukazují, že spíše zastupují OSN a svět než Norsko.

Podle spisovatele a sociologa Halvora Fosliho v jeho knize Mot nasjonalt sammenbrudd, či K národnímu zhroucení Norsko již svou hospodářskou a kulturní udržitelnost spotřebovalo. Jsme u konce jedné cesty. To Norsko, jaké jsme znali, má být potlačeno a jeho lid zvyšující se rychlostí vystřídán migranty. Nacisté a islamistické síly k sobě mívaly blízko. Malý národ jako ten norský se rychle promoří destruktivními silami tehdy, není-li v obecném zájmu pečovat o státnost a národní zájmy a aby Norové nebyli v ohrožení ve vlastní zemi a aby se z nich postupem času nestala ve vlastním Norsku menšina.

Den osvobození je důležitou připomínkou. O to mrzutější je to, že si zas a znovu zaděláváme na problémy. Norsko potřebuje nové politiky staré školy, jež si od válečných veteránů vezmou poučení. Pro dnešní vládu jsou výroky jako ten premiérčin ohledně toho, že Norové nemají brát za samozřejmost to, že Norsko tu je pro ně, vlastnější než slovo vlastenec, či vlastenecké. Podle dalšího nedávného výroku premiérky jsou její odpůrci prý „slátaninou“. Někteří její protivníci by rádi, aby se den, kdy si jí a lidí jí podobných zbavili, stal dnem, kdy se každoročně veřejně vyvěšují a vztyčí vlajky.

Třeba se jim jednou splní to, k čemu nabádají: postavte se tomu, čemu nevěříte, i kdyby to znamenalo, že zůstanete sami. Neboť tehdy, když vaše hvězda stoupá, vaší přátelé vědí, kdo jste a když padá, víte, kdo jsou vaši přátelé.

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy