„Závěť naší doby“

29. 12. 2020 | 18:36
Přečteno 1395 krát
Norská knihovna přišla s úžasným projektem knih pro budoucnost. Spisovatelé díky její iniciativě vytvářejí knihu pro příští století. Tedy pokud se v příštím století knihy ještě budou číst.

Nova pětipatrová hlavní knihovna o celkové ploše takřka 14 000 m2 v Oslu nese název Deichman Bjørvika. Je pojmenována po dánsko-norském podnikateli, obchodníkovi a radním Carlu Deichmanovi, sečtelém knihomilovi, který městu odkázal svou sbírku knih i značný finanční obnos. Slovo Bjørvika je název zátoky, ve které se budova nachází. Nová budova knihovny byla otevřena 235 let poté, co byl zahájen provoz v první budově. Ta také nesla Deichmanovo jméno. K otevření nové knihovny došlo jedenáct let poté, co porota vyhlásila vítěze architektonické soutěže, a 2 330 dní od zahájení výkopových prací v lednu 2014.

I sousední budovy patří mezi nejvýznamnějšími a nejvíce diskutované dominanty soudobé architektury hlavního města Norska a možná celé země. Jedná se o novou budovu Opery a Munchovo muzeum. Zejména budova opery hrála důležitou úlohu, když byla na knihovnu vyhlášena architektonická soutěž. Účastníci soutěže – jednalo se o dvacet architektonických kanceláří – dostali nelehký úkol: Nepřebít knihovnou budovu opery.

Další sousední budovou je okázalá úctyhodná stavba, bývalé sídlo plavební společnosti, která zajišťovala dopravu mezi Norskem a Amerikou Den norske Amerikalinje. Dnes se zde nachází luxusní hotel. Na západ od knihovny stojí přístavního skladiště. Bylo dostavěno přesně o sto let dříve, než nedaleko něj vyrostla nová knihovna.

S návrhem s názvem „Diagonála“ v soutěži zvítězila architektonická kancelář Lund Hagem Arkitekter v spolupráci s kanceláří Atelier Oslo. Budova má tři hlavní vchody a tři černá jádra, která se prostupují všech pět pater. Každé patro se liší specifickou geometrií a individuálně ztvárněnými světelnými šachtami. Vzdálenost od stropu k podlaze je střídavá a činí od 2,7 metrů až do 20 metrů. Je zde šedesát místností. Interiér knihovny ovlivňuje skleněná šachta, která „rozvádí“ světlo po budově. Třívrstvá skleněná fasáda zase sluneční svit rozptyluje.

Tyto a další technické informace jsou dostupné v časopise Interiørmagasinet. Každé patro knihovny by mělo mít vlastní atmosféru přizpůsobenou různým funkcím a možnostem daného prostoru. Nenajdete tu dvě stejné místnosti. Zatímco tradiční knihovna bývala místem, kde se půjčovaly knihy, Deichman Bjørvika láká návštěvníky na rozmanité možnosti. Lze tu mimo jiné nahrávat podcasty, šít anebo rovnou vytvářet vlastní oděvní kolekci. Přesto zůstává v hlavní roli kniha. Tisíce knih je „zachráněno před zapomněním“, neboť byly přesunuty z nepřístupných skladů ke čtenářům. Nyní jsou všechny po ruce ve volně stojících modulech knihoven kopírujících geometrii budovy. Knihovna Deichman Bjørvika jednoduše nabízí zážitky, technologie a vědomosti ve všech podobách. Kromě literatury tu žije hudba, různé nástroje, film, komiksy, dílny, zvuková studia, dětské aktivity, divadlo i přednášky.

Vnitřní vybavení knihovny a zařízení nábytkem představovalo náročný úkol pro společnost Scenario Interiørarkitekter. Byla to velká výzva, a především kreativní až dobrodružná práce. Bylo zapotřebí vytvořit jednotný styl pro celou budovu a zároveň vypracovat interiéry všech prostor dle zadaných specifik. Vybavení muselo odpovídat nejrůznějším funkcím místností, bylo nutné přijít s řešeními, která byla šitá na míru.

Bytoví architekti usilovali o vytvoření důvěrné, vřelé a přívětivé atmosféry v kombinaci s rozmanitým výrazem. Šlo jim hlavně o to, aby se uživatelé a návštěvníci cítili příjemně a nacházeli ve velkých, otevřených prostorách inspiraci. V těch podzemních najdete velký sál a kino. Atmosféra zde je útulná, k dispozici je velké množství médií. V prvním patře, nazývaném „Náměstí“ se konají tzv. pop-up výstavy, dále je tu „jídelna“ a na mezipatře i bar, kde se může čtenář začíst do jedněch z 960 novin či časopisů, které knihovna předplácí. Oddělení krásné literatury v druhém patře s příjemnými prostorami na čtení navozuje pocit domova. Jako by člověk seděl obýváku a byl obklopen uměleckými instalacemi. V dětském oddělení je vše přizpůsobeno rozvoji dětí. Jejich smysly vábí otvory, skrze které mohou koukat. Audiohračky vydávají nejrůznější zvuky. V dřevěných vozíčcích vzdáleně připomínajících ty, které se dříve používaly v hornictví, si mohou děti vyhrabat knižní poklady. V druhém patře se konají setkání s autory a další literární akce. Třetí patro je dynamickým prostředím, „vesmírem“ tvořeným filmy, komiksy, stolními hrami, dílnami se šicími stroji, prostorem pro tisk na textilu. Je tu tiskárna na velké formáty, dále několik hudebních „kiosků“, zvukových studií atd. Zajímavé jsou i speciálně navržené koberce. Čtvrté patro zabírají studovny a místnosti pro skupinové přednášky. Jsou zde knihy o architektuře, umění, zdraví, technologiích a přírodních vědách. Nejvyšší patro může být ze studovny snadno přestavěno na multifunkční místo pro setkávání, kam se pohodlně vejde přes dvě stě osob. Tyto prostory jsou pronajímány pro konání různých akcí. Kromě toho je tu oddělení společenských věd, dějin, psychologie, filozofie a náboženství a sem také byla umístěna literatura o Oslu a původní Deichmanova sbírka.

Vedení knihovny žádalo o udržitelné materiály, které časem získají patinu. Ve srovnání se srovnatelnými stavbami bylo během stavby této budovy do ovzduší vypuštěno o polovinu méně emisí škodících klimatu. Při výběru základních barev interiéroví architekti vycházeli z kůže barvy koňaku a dubu. Dále navazovali na barevnou tradici odstínů zelené, což je barva, která bývala v Norsku spojována s knihovnami. Jako kontrastní barvu použili ostře červenou. Větší potíž představoval úkol, jak vystavit a uložit 450 000 médií, tedy knih, filmů a kazet, audioknih, komiksů atd., aniž by zabíraly příliš velkou plochu. Celkem vzniklo 3 200 metrů modulových knihoven a stojanů. Dále se v knihovně nachází přibližně 12 500 kusů pevných i volných inventářových prvků navržených či nakoupených firmou interiérových architektů vyrobených v tuzemsku i v zahraničí. Jsou zde například tzv. Dechmanské židle z ocelových trubek nalakovaných na zeleno s opěradly z dubu a s čalouněnými sedadly potaženými kůží v koňakové barvě.

Páté patro pojme též umělecký projekt započatý již v r. 2014 s názvem Knihovna budoucnosti, který jsem zmínil v úvodu a který je označován jako magický. Každý rok po celých sto let tady bude po jednom ukládán původní rukopis od celkem stovky současných norských i zahraničních spisovatelů. Texty zůstanou nezveřejněné a nečtené až do roku 2114, kdy budou vydány knižně. V lese severně od Osla bylo nasazeno tisíc stromků. Z nich vznikne papír na antologii knih, která se bude číst za sto let.

Knihovny v Norsku zůstaly během pandemie otevřené. Dosud však nebyly zveřejněny statistické údaje o návštěvnosti, a tak je předčasné se k tomu vyjadřovat. Na druhou stranu, pokud jde o knihy kupované, lze již s určitostí říct, že si toho Norové přečetli více než za běžných okolností. Letos se pod stromečky ocitlo ještě o něco více knih než obvykle. Hovoří o tom číselné údaje Norského svazu nakladatelů (Den norske Forleggerforening). K 30. listopadu se prodalo o devět procent více knih. Nejvyšší nárůst – šestnácti procentní zaznamenala literaturu faktu.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy