Norsko a památky

16. 01. 2021 | 09:51
Přečteno 954 krát
Když se řekne Norsko, většině z vás se jistě vybaví příroda a málokomu památky, a když už, tak třeba moderní architektura jako je opera v Oslu. Dobře střeženým tajemstvím je, že stojí za to do Norska zajet i kvůli jeho svébytné staré architektuře.

Říká se, že Norsko historickou architekturou neoplývá, ovšem to, co jako památka nevypadá, tak jí může klidně být. Vzhledem k tomu, že se tu odedávna staví z nejdostupnějších stavebních hmot (hlavně ze dřeva), už hodně toho vyhořelo během bombardování a ničení během všech možných válek a požárů, jiné stavby vzaly za své z nepochopení pro vlastní památky prý zejména v 60. a 70. letech.

Smysl pro estetiku se možná v Norsku ve srovnání s jinými částmi Evropy poněkud liší. Zdejším obyvatelům jsou dřevěné stavby, často opatřené rafinovanými dekoracemi, stejně hodnotné jako často stejně staré stavby na kontinentu. Možná je to tím, že místní lidé vnímají něco jiného než ti, kteří jsou zvykli na to, že veškerá zástavba na úrovni je z kamene a jenom chalupy a chaty jsou ze dřeva. O čem by někdo z Vás možná soudil, že nestojí za vidění je tu vzácnost a kulturní památkou. Někdy je pro někoho z jiných částí Evropy třeba přijít zdejším stavebním zvykům na chuť.

Když obdivujete kráse tvarů a kocháte se útulností a roztomilosti, poznáváte významné součásti kulturního dědictví Norska, což vám umožní zhodnotit jeho přínosy. Norsko má nejstarší dochované dřevěné kostely v Evropě a lví podíl souboru ostatní dochované středověké dřevěné architektury „starého kontinentu“ najdete také tam. Tyto nedoceněné stavby si zaslouží více pozornosti, neboť je vskutku obdivuhodné, že jich tam tolik staletí vzdorovalo dosud mnoho takových staveb.

Za kolébku a vzor roubeného stavitelství se považuje sever Evropy. Málokde najdete stavby, které mají tak útulný a harmonický vnitřní řád úměrný k životu člověka. Neodmyslitelné, nezaměnitelné a izolačně nezastupitelné drnové krytiny s drobnými keři jsou podepřeny sloupy s „vikingskými“ dřevořezbami v tzv. dračím stylu. I na portálech spatříte rýhovanou ozdobu s příšerami stáčejícími se kolem sebe, popínavými rostlinami a jinými náměty ze severských ság.

Kde v je Norsku najdete? Norové vám to usnadnili – navštivte Norsk Folkemuseum (Norské národopisné či vlastivědné muzeum) a přes třicítku dochovaných tzv. sloupových kostelů z 11.-14. století. Jeden z nich je na seznamu světového kulturního dědictví – kostel v Urnesu na stráni nad Sognefjordem v západním Norsku. Mistrovství tamních tesařských konstrukcí souviselo se technologií stavby lodí, zvláště v období Vikingů od 7. do 12. století. Princip spoje na pero a drážku dosáhl dle odborníků největšího mistrovství právě u norských sloupových kostelů. Příznačné jsou nejznámější stavby /tzv. patrové obytné komory / lofty, které jsou zejména v Telemarku bohatě zdobeny malbou rostlinných motivů. Díky suchému podnebí mohly být tyto i jiné tamní tradiční stavby tak dlouho obývány. Jsou impregnované natřeným dehtem, slunce přispívalo k patině povrchů. Na svazích, teráskách a lesních mýtinách se tyto tzv. lidové stavby v nejpočetnější míře v regionech Telemark, Buskerud a Oppland, ale také jinde, jako v Setesdalu, který pokud jde o udržování mnoha prvků tradic lidové kultury vzdáleně připomíná třeba takové Slovácko v ČR. Někde jsou stavby přemístěny z míst, kde původně stávaly, do muzeí v přírodě. Takové má skoro každý norský okres s úctou k sobě a své historii. Dokládají svým členěním a vnitřním zařízením způsob života několika pokolení.

Jedete-li např. dlouhými a širokými údolími Hallingdal, Gudbrandsdalen, Ottadalen, Numedal, Valdres či Østerdalen nebo kolem horských pastvin uvidíte jednu takovou stavbu za druhou, a to vesměs seskupeny na usedlosti s ústředním dvorem. V některých domečkách je ohniště uprostřed jizby, jinde je pod otevřeným komínem nebo obydlí má pícku. Ve Skandinávii bylo zvykem, že při stavbě nového domu starý nebourali. V něm pokračovala bydlet nejstarší pokolení nebo dům byl i nadále využíván pro různé hospodářské práce - např. tam vařili v kotli tradiční kozí sýr karamelové chuti (tzv. brunost). I proto se právě v Norsku dochovalo tolik tak starých dřevěných domů na původním místě. Buď i nadále stály samostatně nebo k nim byly přistavěny nové části.

K nejkrásnějším městům na jižním pobřeží Norska patří Kragerø, Risør, Tvedestrand, Lyngør, Grimstad, Arendal, Lillesand, Mandal, Farsund, Flekkefjord a Egersund. Pro mnoho Norú se rovnají samému ztělesnění toho, co je pro Nory idylka. Podívejte se také na vesnice jako např. Solvorn, Vik u Sognefjordu a Å na Lofotech a na ucelené soubory tamních rybářských domů částečně na kůlech na vodě. Poputujte do Skudeneshavnu, Ny-Hellesundu, Fedě, Råkvågu, Mosjøenu či na ostrov Hidra atd., příjdete na výjimečně nenarušeně a uceleně dochovaná prostředí se soubory rybářských domků, rybáren a jiných starých rázovitých hospodářských budov s pěknými výtvarnými detaily. Některé z těchto vesniček a měst byly za restaurování odměněny i evropskými cenami. Nezapomeňte zavítat k jedinečným souborům obytných domů /někdy s pavlačemi/, sýpek, stájí, seníků, rybářských domků, usedlostí, salaší, kostelíku a rozsáhlých sbírek v samostatných prostorách v muzeích v přírodě v Lillehammeru, Fagernesu, Ålu, Sogndalu, Vossu, Utne, Trondheimu, Molde a jinde. To v Lillehammeru /Maihaugen/ bývá mnohými charakterizováno jako jedno z nejkvalitnějších muzeí v přírodě v Evropě s mnoha velmi hodnotnými stavbami, rozmístěnými kolem rybníčků a tůní. Snad jen ve Skandinávii se dnes v Evropě můžete se takovými stavbami setkat také v jejich původním funkčním použití tam, kde vznikly. Je to jako s knížkou, která líčí život tamních obyvatel všech sociálních vrstev do všech podrobností.

Zatím nejstarší datovanou roubenou stavbu severního Norska najdete v Misværu nedaleko Bodø. Pochází z r. 1528. Tři další budovy kousek vedle byly též datovány do 16. stol. Veliký mor (norsky Svartedauden) Norsko zpustošil tak, že se mezi lety 1350 a 1500 téměř nic nestavělo, jelikož zemřelo tolik lidí, že počet obydlí přeživším stačil.

Ze zpravodajství i cest po Norsku vs. Evropa je patrné, že Norsko má co dělat, aby se staralo o to poměrně málo, co by si zachovávat mohlo a mělo. Kulturní národ by na provoz i údržbu měl, ovšem mezi norskými politiky i dalšími je pro vlastní kulturu málo pochopení a povědomí a mnoho památek trpí hnilobou a čím déle se čeká, tím nákladnější a hůře proveditelné budou nápravy. Zachovávat si historii a autentičnost není v Norsku módní, s dobou jde pouze ten, kdo naopak vyměňuje co nejvíce staré za nové, sériově vyráběné, pod jednoduchými hesly jako „udržitelné“, „šetrné vůči klimatu“, „vyrovnané“ a „pasivní“, bez ohledu na dopady ani na stále zvětšující se propast mezi naší dobou a naší minulostí. Až od 90. let se dbá něco více na estetiku staveb, ovšem neustále se musí připomínat význam a hodnota i tvorba hodnot a pracovní místa, které památky generují, bude-li se o ně starat.

Téměř všude v Norsku je přírody tolik, že je snadno ji přehlédnout, ovšem některá místa mají něco jedinečného, co je vytvořeno lidmi a ti před námi, na rozdíl od dnešního pokolení věděli, jak stavět pro několik pokolení, nejen pro to vlastní. Tradičně se stavělo, aby stavba vydržela několik pokolení, ovšem s mnoha stavbami jsou potíže a zbourají se již po pár desetiletích. Souhra mezi užíváním stavebních hmot a metod byla pečlivě vymýšlena tak, aby zajišťovali životnost minimálně dvě stě až tři sta let. Návratná řešení umožňovala úpravy a recyklaci bez větších zásahů. Dnes je tak jednoduché stavět nové, že se zapomíná na péči o to stávající, vytrácí se úcta k místním znalostem, náročnosti na lidské síle za historickými stavbami a jejich kvalitami, zatímco mizí vědomosti a dovednosti spojené s údržbou a restaurováním.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy