Důvěra a naivita

01. 02. 2021 | 12:32
Přečteno 841 krát
Politici i řada běžných občanů říkají, že Norsko je založeno na důvěře, na malých rozdílech a na rovnosti mezi politiky, úřady a běžnými lidmi. Jsou si někteří rovnější? Kdy skončí toto divadlo, kdy budou konečně odloženy tyto masky?

Pravidla, jež pro laiky vytvářejí špičky vládní strany Høyre podle místních masmédií jako např. Dagsavisen, Verdens gang, Aftenposten a Dagens Næringsliv pro politické špičky neplatí: Monica Mæland, ministryně spravedlnosti, byla v karanténě, a přesto chodila do práce. Saida Begumová, státní tajemnice, se v červnu zúčastnila hromadné demonstrace v Oslu, kde bylo zhruba 15 000 lidí, na podporu hnutí Black lives matter. Erna Solbergová, premiérka, odjela do litevského Vilniusu, musela ovšem po návratu do Norska do karantény? Samozřejmě, že ne. Bent Høie, ministr zdravotnictví, vzal další zdravotnické špičky s sebou na oběd do královského paláce v Oslu. Zakazoval ostatním mít hosty, sám ovšem nešel příkladem, jelikož ho doprovázelo osm lidí. Dále ze své chalupy radil lidem, aby nejezdili na chalupu. A tím ta řada pokrytectví a poklesků privilegovaných ještě neskončila. Morálka oněch minipříběhů spočívá v tom, že pro ony „elity“ platí jiná pravidla, než pro vás, jenže podle tisíců mnou sledovaných komentářů je převážná většina „stádově“ přesvědčena o výjimečnosti politiků a byrokratů a o tom, že dělají vše pro zdraví a dobro obyčejných lidí vše, co jen můžou.

Aby lidi rozdělovali a opanovali jimi, tvrdívají, že všichni netahají za jeden provaz. Jedno z vysvětlení se najde v stále se rozšiřujících řadách přistěhovalců a jejich kulturách: Norsko je „obohacováváno“ (jak se oficiálně říká) lidmi z kultur evropských i mimoevropských, kde tvoří zcela zásadní prvek nařizování typu „musíte“ a „je nutno, abyste“. Tyto kultury si zakládají na poručnictví, přikazování a „buzeraci“, nikoliv na dobrovolných „příspěvcích“ ke společnému dobru a doporučeních. To se odráží třeba na míře nedodržování pokynů v souvislosti s pandemií Covid-19. Podle údajů Norského statistického úřadu zprostředkovaných třeba deníkem Aftenposten tvoří přistěhovalci přes polovinu nakažených a nejvíce jich pochází z muslimských zemí (statistiky jsou rozděleny podle zemí). Mezi nimi je nákaza sedm až osmkrát častější, než u etnických Norů. Muslimové v západním světě nosí podle Sulaimana Ahmeda, badatele bohosloví islámu Univerzity ve Walesu velkou zodpovědnost, pokud jde o šíření viru. Ahmed, jenž sám je muslim, míní, že aktivní sebereflexe nemá v komunitách muslimů místo a že jsou ignorovány příkazy a doporučení vlád a úřadů. Varuje před mentalitou podřizování jediné autoritě - islámu. Přesto jsou, na rozdíl od chatařů, zatím z deseti okresů, nedotknutelní. Současně přibývá cizinců, jež do Norska přijíždí za prací, nicméně prý nemají na to, aby byli v karanténě. Někteří příjedou vybavení falešnými testy. Místní platí draze v podobě zdraví, finančně i jinak za to, že několik firem dováží levnou pracovní sílu a s ní „importují“ i nákazu.

V únoru a březnu se bude v Norsku konat okolo 30 akcí Světového poháru v běhu a skocích na lyžích, kombinované technice, sjezdovém lyžování i v biatlonu. Přijedou lidé z celého světa a stav postoje vlády je k dnešnímu dni takový, že jsou od karantény osvobozeni. Zdravotní ředitelství je proti výjimce. Pokud projde, bude téměř nemožné závody pořádat.

Opět je po přitvrzujících opatřeních vidět křečkování v supermarketech. Samozřejmě, že nekritická senzacechtivá masmédia papouškují jedno druhé, i přes výroky ředitelů řetězů, aby lidé „nedrancovali“ obchody a nerozebírali jejich sortiment.

Podle webu Světové zdravotní organizace je chybou opírat se pouze o PCR test, jenž při užívání více než 30 cyklů generuje mnoho planě pozitivních výsledků. V Norsku je na to, aby bylo potvrzeno onemocnění, užíváno přes 40 cyklů PCR, což vytváří planý základ pro uzávěr hlavních částí země. Norská masmédia ale tento problém neprobírá, ani fakt, že není prokázáno, že očkování zastaví šíření nákazy.

I v Norsku se množí případy britské mutace viru. Podle Espena Nakstada, zdravotnického ředitele, na novou variantu viru nestačí dosud doporučovaná metrová vzdálenost. Avšak ani zprávy o úmrtí po očkováních norských seniorů, jež obletěly svět, ani další a další hlášení o podezření na vedlejší účinky po očkování, ani studie naznačující neúčinnost očkování proti mutacím viru ani odmítnutí odpovědnosti výrobců nejsou pro norské úřady dostatečnými důvody pro to, aby se změnila doporučení týkající se očkování. I do Norska jsou zásilky dávek očkování opožďovány, resp. omezovány. Nátlak na očkování je zde větší než v řadě jiných zemí a mj. za propagaci veřejnoprávní televize prezentující pár seniorů „nadšených“ do očkování, zatímco odpůrci vakcíny, vč. zdravotníků, jsou nucení okoušet ostrakizaci ze všech stran. V horším případě vás může odpor stát zaměstnání, hlásí televizní kanál TV2.

Doporučuje se mezi jednotlivými částmi Norska necestovat. Byl zaveden zákaz dojíždění za prací mezi některými okresy kolem Osla. (Téměř) bez nákazy zůstávají především řídce osídlené oblasti, zato městské části Osla již před časem obsadily nejvyšší příčky. Některé okresy na západě a severu Norska žádají ty, jež přijeli z oblasti kolem Osla anebo přijeli návštěvy z této oblasti, aby se nechali testovat a další okresy na severu Norska zvažují opět zavést karanténu pro lidi z jižního Norska tak, jako tomu bylo na jaře.

Podle vládního návrhu a serveru www.frifagbevegelse.no má být zaveden zákaz vycházení a to až na 21 dní s možností prodloužení a to vždy na 14 dní. Nad jeho dodržováním mají podle ministerstva spravedlnosti dohlížet policisté za asistence útvarů civilní obrany. Ovšem než k tomu dojde má být upraven zákon na ochranu proti nákazám.

Je-li 96 hospitalizovaných s koronavirem (údaj k dnešnímu dni 1.2.2021) kritickým bušením do samých mezí zdravotnictví, pak se stane co, dojde-li ke skutečné pohromě? Trýznění obyvatelstva se děje pomalinku, a bude-li se země zavírat po každé mutaci pak to bude napořád. Přitom za to, že je lidem odjímán každodenní život, jsou obviňováni názoroví odpůrci a umlčování výroky typu „Buďte rádi, že žijeme v Norsku“. Neupřímnost politického předvoje a jeho lokaje, jež považují údaje o koronaviru za natolik citlivé, že je „musí“ zatajovat 60 let (přitom vláda usilovala o 100 let), se jednou vymstí, vidí-li sebe místo sluhů a průvodce krizí jako chůvy.

Někteří Norové volají po sociálních sítích po vůli Norů se vzbouřit. Tajná policie se obává útoky na norské politiky. V Kodani v sousedním Dánsku se veliká sobotní demonstrace neobešla bez násilností. Na druhou stranu tam islamisté každou sobotu zaplní Radniční náměstí, aby skrze své megafony prohlašovali "kolonizaci" Dánska, ovšem kde jsou přitom speciální zásahové jednotky policie? Zato demonstrace za svobodu a lidská práva mají být drceny pendreky.

Nelze vynechat to, že hodně lidí má nyní pocit, že nás ženou ode zdi ke zdi a rozkrývají ty náběhy k tomu, že se normální situace nevrátí jen tak, nehledě na to, budete-li dodržovat vše až do detailu. Jedna z definic šílenství je opakovat totéž opět a zase a čekat jiný výsledek. Koneckonců jsou to Norové sami, kteří musejí bdít a uznají-li to za vhodné a nechytil-li rozum koronavirus, tak se vzepřou a svůj režim svrhnou.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy