„Přeředitelovaná“ televize

25. 05. 2021 | 13:35
Přečteno 865 krát
Instituce, která za svoji nevyrovnanost, zaujatost, politický aktivismus a propagandu, kvůli kterým od ní prchají diváci, požaduje a také dostává 6,6 miliard norských korun, má 98 vedoucích pracovníků pobírajících plat přesahující milion a generálního ředitele, který bere dvakrát tolik co norská premiérka.

O fenoménu píše web www.m24.no a další. Jako kdyby ředitelování Norské veřejnoprávní televize, norsky Norsk rikskringkasting či ve zkratce NRK, obnášelo nesrovnatelně více práce a zodpovědnosti než post premiérky celého státu. Mnoho kritiků má jeho plat ve výši 3,4 milionu norských korun ročně za neospravedlnitelný. Zvlášť když přihlédneme k tomu, že NRK má nejen v současné době šetřit.

Norské státní firmy a organizace mívají obecně vysoký počet vedoucích pracovníků. Pár příkladů: v šesti firmách, které jsou výsledkem nedávné restrukturalizace národního dopravce NSB, se jejich počet navýšil z 11 na 49, v zaměstnavatelské organizaci Næringslivets Hovedorganisasjon se jich najde asi 35. Ve zdravotnictví a dalších sektorech je situace podobná. Uvádí to www.nrk.no.

Ovšem vraťme se k veřejnoprávní televizi. Je snad štědré odměňování a přebujelost počtu vedoucích pracovníků NRK způsobem, jakým lze přecházet kritice vládnoucí strany v čele s premiérkou či v krajním důsledku uplácení, aby si loajalitou NRK kryla vláda záda? Buď jak buď, spousta diváků si přijde na své – na programy a pořady, které nenajdou jinde. Časté jsou však i komentáře lidí odmítajících spolufinancovat NRK. Někteří chtějí své peníze zpět. A důvody, které uvádějí, nejsou jen přehnané výplaty ředitelům a plýtvání obecně. Mnohdy jsou důvodem úmorně nudné reprízy starších pořadů, anebo, a to je horší, podíl NRK na „demontáži“ Norska, tedy radikálního odklonu od země, jakou jsme znali, respektive jakou jsme si ji představovali.

Člověk by si mohl myslet, že úloha /jakékoliv/ veřejnoprávní televize je udržovat a pozvedávat národní cítění, povědomí o dějinách a kulturní dědictví. Podle zákona o televizi a rozhlase a dle četných prohlášení má být NRK politicky neutrální, nezaujatá a nemá propagovat, natož protěžovat žádné náboženství. Přesto je NRK častým terčem kritiky proto, že hlášky a podání námětů bývají během vysílání politicky zaujaté. Televize prý vysílá politicky hyperkorektní pořady a propagaci Islámu nepřátelského k ženám, homosexuálům a Židům. Vidět to prý lze napříč vysíláními, od zpravodajských relací přes dětské a zábavné programy až po dokumenty. Norsko musí být dosud jedinou nemuslimskou zemí, která pokaždé během ramadánu, či muslimského svátku eid sází ve velkém na až měsíc dlouhou řadu programů o muslimech. Zatímco pokud jde například o křesťanský svátek Nanebevzetí Krista, anebo svátek k buddhistickému novému roku, televize mlčí.

V dalších programech se mluví o „bělošství“, kultuře bílých a „strukturálním rasismu“. Zde přisuzují všem bělochům špatné vlastnosti, vštěpují jim stud a paušálně je odsuzují na základě jejich barvy pleti. Jaký by byl asi cvrkot, kdyby se jednalo o černochy či lidi se snědou barvou pleti! A což teprve, kdyby došlo na vysvětlování negativních událostí a zpráv, u kterých se vychází z barvy pleti.

Ačkoliv zůstává pojetí osvěty NRK zavrtáno hluboko jako důkaz, námitky kritiků nezabírají. NRK např. opakovaně odmítla a ohradila se vůči výhradám k nepravdám, úmyslným či neúmyslným pochybením, zaujatým a nepřípustným tvrzením v reportážích o námětech, jako jsou migrace, Islám a problémy jimi vyvolávané. O tažení proti Trumpovi a velebení Bidena, BLM a Antifa jsem již psal v jiných článcích. NRK je dále považována za zaujatého zastánce „zelené proměny“, radikální politiky obnášející mj. nahrazování masa v jídle podávaném obyvatelům domů s pečovatelskou službou, rozsáhlou výstavbu větrných elektráren v panenské přírodě a brojení proti automobilům v zemi, kde na mnoha místech neexistují reální alternativy.

Kapitola sama pro sebe je nenávist a nevraživost mnoha zpravodajců NRK vůči Židům, izraelskému státu a jeho vedení, která se projevuje sympatiemi k útočníkům. Ačkoli by si NRK mohla uvědomovat, že Izrael musí tak či onak odpovídat na útoky, které útočníci odmítají zastavit, nečiní tak. Útočníci financují rakety i učebnice plné nenávisti vůči Židům a dalším nemuslimům a mrhají tak penězi, které jim věnovalo mimo jiné Norsko jakožto jeden z největších dárců Palestincům. Brzy se hodlám v samostatném textu věnovat blíže norské mediální válce o přizeň v prospěch Palestinců. Vychovávat prostřednictvím symbolové politiky k určitým postojům a činům, a především k nové identitě, k novému „my“ považuje NRK za své poslání. Někteří lidé však mají pocit, že NRK jako nikdy předtím nemá žádné skrupule a dává najevo demonstrativně bezostyšné opovrhování lidmi. A kdo by nechtěl roli někoho, kdo je něco víc, než ostatní?

NRK má v současné době necelou třetinu televizního trhu a v přízni diváků stále propadá. Zejména mladší generace se dívají na cokoliv, jen ne na NRK. Přesto je i nadále vnucována všem domácnostem v balíčcích předplacených kanálů nabízených jednotlivými dodavateli a není možné se proti ní vymezit. Počínaje loňským rokem je poplatek za veřejnoprávní televizi a rozhlas součástí odváděných daní. Znamená to, že platit se musí, ať jste neslyšící, nevidomí, anebo televizi a rádio jednoduše nemáte.

Veřejnoprávní televize byla v Norsku vždy bez reklam, včetně politických předvolebních reklamních spotů jednotlivých stran. Ovšem RiksTV, jeden z největších dodavatelů kanálů na norském trhu, je z 1/3 vlastněn NRK. Jejím prostřednictvím se vysílání tohoto kanálu jen hemží reklamami, vč. v kanálů, které jsou v originále bez reklam. Z této dceřiné společnosti NRK těží.

I přes nařčení, že se norská státní televize stala politickým orgánem či nástrojem politiky, NRK dosud ustála veškerá volání po základních proměnách, privatizaci anebo dokonce zrušení. Navzdory tomu, že si podle průzkumu Ústavu pro výzkum společnosti (Institutt for samfunnsforskning) myslí sedm z deseti Norů, že politická korektnost je v Norsku problém, NRK neodráží tuto skutečnost, názorovou pluralitu ani priority zpravodajství, a to ani výběrem hostů a námětů, které se smí prezentovat v diskusních pořadech.

Z jiného průzkumu uspořádaného think tankem Civitou vyšlo najevo, že téměř polovina všech novinářů, moderátorů a pracovníků masmédií by zvolila krajní levici, kterou v Norsku tvoří strany Rødt, Sosialistisk Venstreparti a Miljøpartiet de grønne. Jedním z nich je i generální ředitel NRK.

Ačkoliv vedoucí pracovníci mají politicky korektní mínění, tak tomu úplně neodpovídají jejich platy, které ujídají z koláče. Levice, která jinak nadělá velký povyk a rozruch kolem údajné hamižnosti, vysokých ředitelských platů, bonusů, padáků atd. a dožaduje se odchodu takových manažerů, taktně přemrštěným platům vedoucích pracovníků NRK přitakává.

Kdo potřebuje více než sto vedoucích pracovníků? Kdo ví, každopádně se vyplatí mít ty „správné“ názory.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy