Kteří Norové jsou chudí?

15. 06. 2021 | 06:06
Přečteno 1310 krát
V Norsku nespočívá chudoba v holém přežití, nýbrž o možnostech podílet se na různých činnostech v podobné míře jako ostatní. Jak vlastně vypadá norská chudoba?

Národní měřítko chudoby Norsko nemá. Pojímá se jako neumožňující podílet se na stejných činnostech a udržování životní úrovně, jež je ve společnosti běžná. Z nouze se užívají limity EU, podle nichž je-li příjem domácnosti cca. 60 % normálu, čili nějakých 240000 norských korun ročně pro jednočlennou domácnost a odvíjí se dál podle počtu členů domácnosti. Za chudého je tak podle definice norské veřejnoprávní televize v Norsku o něco více než každý desátý. Přistěhovalci s mnoha dětmi, lidé závislí na alkoholu a drogách a lidé trpící duševními chorobami či z jiných důvodů v pracovní neschopnosti tvoří většinu těchto případů. Ovšem organizace Spravedlnost pro potřebné (Rettferd for Taperne) tvrdí, že chudý je dokonce jeden z pěti Norů. Mezi ně patří přes 65000 osob samo žijících s minimálním důchodem. Kvůli zdravotním problémům si k plnému důchodu nikdy nedopracovali.

Máloco vypovídá více o rozdílech v Norsku než zuby. Někteří se kvůli špatným zubům přestali usmívat, zatímco jiní za zuby utrácejí desetitisíce, aby byly snímky usmívajících se třeba na svatbě co nejhezčí. Z takřka 300 000 Norů, jež si podle norského statistického úřadu zvolilo nejít k zubaři, i když to potřebovali, polovina nešla kvůli tomu, že si to nemohli dovolit. Přestože si opak přeje 86 % dotázaných (a 57 % jich by klidně platilo vyšší daně, aby to spolufinancovali), není péče o zuby u osob starších 20 let hrazena sociálním zabezpečením kromě několika výjimečných případech (specifické nemoci či nehody).

Jak psal zpravodajský server Nettavisen, jsou někteří migranti-rodiče přesvědčení o tom, že v Norsku je zdarma vše. Mají zkreslený dojem a chápání toho, jak norský systém funguje, jelikož je školství i zdravotnictví bezplatné. Vytváří to nereálné představy a výsledkem je méně zodpovědné uvažování a jednání. V reálu jsou mimoškolní činnosti velice nákladné a k tomu závislé na dobrovolném nasazení rodičů a dalších, jež věnují svůj čas i peníze. Chudí rodiče na aktivity dětí nemají. Anebo rodiče vynechávají třeba oběd, aby mohly děti jít do kina, na kluziště, do jezdeckého centra , či házeneckého klubu.

Podle norského statistického úřadu se řadí 115 000 norských dětí mezi chudé a podle deníku Verdens Gang se tento počet za 15 let ztrojnásobil. Počet chudých dětí roste ročně o 4000 až 6000. Chudoba mezi dětmi je vyšší a roste rychleji než chudoba mezi dospělými. V Oslu a Kautokeinu se to týká každého pátého dítěte. Od r. 2006 je 85 % růstu v počtu chudých dětí v rodinách migrantů. Zároveň posílají titíž migranti stovky milionů norských korun a stále více z dávek do zemí svého původu. Chudé děti jsou často osamělé, šikanované, vyloučené, nedaří se jim ve škole, častěji se doma hádají, mívají špatné zdraví, častěji se stěhují atd.

Průměrný student, jenž pouze žije ze studentského úvěru, jehož část je dávána na stipendium po dosažení určitých výsledků, je měsíčně 3500 norských korun v mínusu. Proto je závislý na pomoci rodičů či na brigádě/zaměstnání na částečném úvazku. Proto jich přes 40 % studium nedokončí. Z webu www.nettavisen.no se dozvíme, že mládež s největšími úsporami najdete na venkově na západě Norska, zato nejchudší na severu země.

Bohatství je ve Skandinávii cítit. Nabubřelost Norska je celosvětovým tématem. Situace ale není všude stejná. Je rozšířeným mýtem, že si všichni v Norsku tak dobře vydělávají. Možná je tomu tak, že čím bohatší nějaká země je, tím více skrytá je její chudoba. Je užitečné si porovnat různé metody měření a hlediska a pravda nude někde uprostřed mezi cenami za toaletní papír, přes elektřinu a náklady spojené s autem až po splátky hypoték. Životní úroveň je hodně rozmanitá v různých částech jedné země. Leckde na venkově se lidé mají finančně lépe díky levnějšímu bydlení, či možnosti ulovit či nasbírat si potraviny sami.

Byť se některé ceny na cenovkách dosti podobají cenám v České republice, nelze brát platy a výdaje tak, jak to někteří dělávají, že se srovnávají tak, že se jedna norská koruna rovná jedné české. Co takhle koruna vůči euru a co teprve jiné měny?

Pro tyto lidi jsou třeba Vánoce nátlakem, aby si něco zakoupili a je to pro ně zátěž. Vánoce stojí Nora průměrně okolo 8000 norských korun na osobu, a neodolatelná očekávání ostatních znamenají pro některé útraty z peněz, jež nejsou jejich a těžký začátek nového roku. Také si mohou o nějakých dovolených nechat jen zdát.

Společným jmenovatelem těchto lidí je to, že nemají práci, vzdělání, jsou dětmi rozvedených rodičů, či samoživitelů a také neumí sestavit rozpočet ani na Vánoce, ani na každodenní spotřebu. Některým Norům se pořád táhne po něčem lepším a dražším. Odkládat své potřeby/nutkavou chuť si něco pořizovat je mnohým cizí, zato jiní si musí vybírat mezi placením účtů a kupováním potravin. Dávky na nájem, pojištění, mobil, Internet, splátky úvěrů atd. atd. zdaleka nestačí.

Dokonce každému 4. Norovi se dříve nebo později osobní finance vymknou z rukou a každý třetí cítí stud, že na tom není finančně stejně dobře jako přátelé a známí. Jak řádní Norové, tak NAV (sociálka a pracák v jednom) vám kolikrát neuvěří jako dostatečně chudým. V Norsku zdánlivě není těžké se opatrovat, a to se také očekává. O to větší je hanba nebýt toho schopen. Zátěž a stres je větší, čím více času uplyne.Také záleží, kde jste chudý, zda v nejužší rodině anebo v rozmanitější čtvrti, kde to není až takovým stigmatem.

Koronakrizové “balíky” finanční pomoci putovaly zdravým, dočasně propuštěným a firmám, nikoliv nemocným, invalidům a dalším skupinám bez příjmů. Kvůli množství žádostí a potížím s technickými řešeními čekalo mnoho z příjemců na své peníze dlouho a přežívali díky úsporám, předem vypláceným částkám a odkládanému nájemnému.

Krize byla a je pro někoho budíkem, jenž přiměl ty s naditými peněženkami umořovat dluhy, kupovat chatu, či spořit ve fondech, akciích, či na důchod. Ovšem do očí bijící je jiný jev: více lidí než dříve se nejen v následku koronakrize hromadí před výdejnami potravin a je závislých na dobrodinství nestátních organizací a soukromých iniciativ. Návaly překvapil i to, že některé organizace musely lidi poslat domů, jelikož nestačily zásoby potravin a připravené porce.

V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi byla norská premiérka dotázána, co si myslí o tom, že některí lidé v důsledku pandemie nemají peníze na to, co dříve. Na to Erna Solbergová odpověděla, že “No je to tedy náročné, pak je otázka, zda vlastně na to měli i dříve.” Odpověď si někteří vykládají jako další level scházející empatie, něco jako norská Marie Antoinetta. Polemizuje se o tom, jestli měla na mysli to, že jestli se někdo obcházel bez jídla a oblečení dříve, tak je nebude potřebovat ani po pandemii?

Po Internetu kolují zprávy o podivných a nedůstojných radách a praktikách NAVu a o lidech, jimž se od NAVu nedostala pomoc. Komu se v Norsku dostává pomoci, je docela náhodné a záleží také na tom, na co si zrovna posvítí masmédia. Své o tom vědí lidé, jež shánějí sociální bydlení anebo bezplatnou právní pomoc. Právo na bydlení je vydáno napospas trhu s nemovitostmi. Sen o vlastnictví bytu, či domu je mnohým vzdálenější než dříve. 85 % norských domácností má dluhy, zejména hypotéky, a to průměrně ve výši 1,7 milionu norských korun. Navzdory koronakrizi vzrostly ceny bytů a domů jen za poslední rok o 12,5 % a v Oslu dokonce o 15 %. Množí se počet žádosti o to, žít trvale v obytném voze v kempu, což se v Norsku nesmí. Čtvrtina dotázaných se domnívá, že nemá na to, aby se rozešla s partnerem/partnerkou. Mnohdy se jedná o ženy.

Občas se Norům zamění vlastní země s takovým Rumunskem, či dalšími zeměmi známými pro své neutěšené poměry. Třeba v tom, jak se nakládá s chudými: některé ubytuje do kontejnerů. Jako podle listu Rana Blad okres Rana za pět tisíc korun nájemného měsíčně. Co kdyby si s dotyčnými vyměnili místo ti, jež o tom rozhodují? Ať je kontejner sebelépe zařízen, není přece místem, kde by měl někdo strávit svátky a velkou část svého života.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy