„Zapomenout nesmíme nikdy. Jestli zapomeneme, prohrajeme.“

25. 07. 2021 | 13:54
Přečteno 1368 krát
Anebo takhle: „Žádné výročí by nemělo být“?

Proč? Prý proto, že jediný, kdo se raduje z toho, že se opět mluví a píše o tomto zločinu a lidé si ho připomínají, je sám Breivik. Neměl by žít a jeho manické řádění by mělo být z učebnic dějin vymazáno. Dokonce jeho vlastní otec byl zklamán z toho, že nebyl zastřelen anebo že se nezastřelil on sám. Ušetřilo by to společnosti „nekonečný“ soudní proces o jeho smrtonosné „pouti“, která je nám opakována jako jako ohraná písnička. Zveřejnit jeho „manifest“ byla strašlivá chyba. Vyhlášení takových dnů jako významných může podnítit další lidi, kteří k Breivikovi vzhlíželi. Proto by mělo být nanávratně zapomenuto vše, co s tímto dnem souvisí.

Podobných názorů na Breivika je celá řada, dočteme se v diskucích. Anebo připomínat ano, leč potichu, jak se na připomínkových akcích sluší a patří. Tyto však poněkud páchnou blížícími se volbami. Jinak teroristovi splníme jeho kýžená přání.

Někdo se stydí za to, že byl členem stejné strany jako Breivik. Jako kdyby jakákoliv strana mohla za osoby, kdo je volí, příp. do ní vstoupí. Platí to i pro ty strany, jež „musí“ nastolit témata, z nichž mají ostatní fóbii.

Totalitním, utopickým, a proto podezřelým cílem je pro mnohé představa, že se lze jednou provždy zbavit nenávisti, všedního, byť tak rozšířeného, lidského pocitu a instinktu. Stejně tak by mohli pózovat s prázdným, laciným heslem „Skoncujme s chlípností“, či „Udělejme tečku za sobectvím.“

Demokratické strany mohou jít do voleb na základě mnoha slibů či cílů, jako snížení/zvýšení daní, uvolnění/zpřísnění protidrogové politiky, mohou stát u zrodu velkých projektů infrastruktury, zavést ve školách teplé jídlo a mnohem více. Mohou však mít ve svých programech sliby, že vymýtí ze svých obyvatel nenávist, antipatie, nevraživost? Vždyť jde o emoce a politika nemá nástroje, kterými by je mohla zpracovat či ovládnout. Nicméně předstírat to jde, třeba přísahami, zaklínáním, růžemi a společným zpěvem v ulicích.

Existuje v Norsku mnoho organizované nenávisti? Nikde v zemi nejsou takové elementy v pozici, aby byly něčeho schopny. Nestačí to málo, co se najde na psychiatrii? Pokud by byla společnost nenávistí natolik prostoupená a prodchnutá, pokud by se nenávist prolínala celým spektrem, nebylo by problém konkretizovat, o koho jde. Stav k dnešnímu dne je ale takový, že kdokoliv může tento vágní výraz zneužívat jako techniku pro sbírání laciných politických bodů.

Hovoří se o poražení neviditelného nepřítele. Pakliže chtějí povstávat proti nenávisti, proč si neposvítí na politické příčiny, s nimiž se dá něco dělat? Anebo abychom použili výrazivo Karla Marxe - nenávist je nadstavbou a problém spočívá v jejím základě. Vypořádání se s vlastním národem a jeho vadami na kráse se ale také může natolik vymknout, až se přestřelí a vypaří se veškerá sebeúcta a národní sebevědomí. Občané by se pak stali cizinci ve vlastní zemi, kultuře a dějinách. Takový úděl může vést k další nestabilitě a nevypočítatelnosti.

Malá země jako Norsko, kterou navíc trápí vlastní problémy nejen se samotou, nejistotou, vyloučením, psychickými potížemi apod., nemá zdroje na to, aby začleňovala stále více lidi, kteří se ocitnou mimo společnost a ztratili pocit pospolitosti. Pokud nedojde uznání chápání/vnímání, zkušenosti a prožívání druhých, nemůže dojít ani kompromis. Jenže pro velkou část Norů je zdroj důležitější než obsah a poselství.

Když je Norům nejen v den, kdy se připomínají útoky, vštěpováno, že Breivik nebyl se svými postoji sám, mnozí mají na mysli vše od umírněné skepse k dlouhodobě radikální norské politice nejen v oblasti migrace a globalizace až po ty nejkrvelačnější zabijáky Breivikova střihu. Přitom je jedno jak pokojně a demokraticky se snažíte zprostředkovávat své dojmy, názory a přesvědčení o tom, jak nešťastným a nedemokratickým způsobem vývoj směřuje. Je-li vaším východiskem omezovat zhoršování problémů, hned jste v škatulce. Můžete mít takový názor, ovšem vyslovovat ho nahlas? Nene, kdepak, poněvadž by to mohlo vést (a také vede) k násilí a probuzení zhoubných sil ve společnosti.

Není těžké chápat strategii. Je dobře známo, že není možné na rovinu říkat: „Musíme potírat kritiku islámu“, ani „Rozdrťme to neustálé napadávání přistěhovalecké politiky“, ani „Bojujme proti svobodě vyjadřování“. Namísto toho se univerzálně používá slovo „nenávist“ a to obzvlášť s nálepkou „pravice“. Nepřipomíná to rétoriku tzv. Třetí říše? Shody se prý najdou mj. v tom, jak je pojem často opakován v různých souvislostech, vytrhován ze souvislostí, a nakonec překroucen tak, že se stává synonymní ke skupině lidí. Jestli je jediným nástrojem, který máte, kladivo, tak vám mohou připadat všechny problémy jako hřebík. Taková demagogie odpuzuje lidi mimo vlastní obec.

Teror je v Norsku politizován do té míry, že podle mínění mnohých má právo na „vlastnictví“ definice útoků 22. července a norské skutečnosti pouze odnož mladých sociálních demokratů. Odpůrci tohoto nárokování a usměrňování jsou označování za nedemokratické a nebezpečné jedince. Levice a liberálové různých odstínů rádi tvrdí, že názoroví odpůrci jsou zlí a hnusní lidé, a vyhrožují rasismem, nacismem, fašismem, šovinismem atd. Přitom jsou to častěji zástupci pravice, na koho se fyzicky útočí, a to dokonce po politických diskusích zástupců odnoží politických stran na školách, o němž psal např. přední deník Aftenposten. Situaci nijak nezlepšuje skutečnost, že se sem vysokým tempem dostávají lidé, kteří se s námi o toleranci nedělí.

Extremismus plodí další extremismus. V Norsku je dobře známo, že se část levice i rádoby liberálů, mezi nimi mnoho akademiků, otevřeně hlásí k násilným, nedemokratickým hnutím a velebí, chválí a romantizují je. „Dobré“ zlo a dokonce násilí jsou nezbytně nutné, bojuje-li se za dobrou věc. Tento pohled je tlačen seshora dolů, a tak je extrémismus živen a krmen. Přičteme-li tedy takový podivný postoj extrémistickým hnutím, najdeme na řadě norských vlád, stran, organizací i občanů mnoho zvláštního: podpora Hamásu, PLO, ANC atd., anebo v ne zrovna dávné minulosti Maa, Pol Pota atd. Zvláštní je servilita vůči Číně a dalším nedemokratickým, zejména muslimským, zemím. Norové si ještě pamatují Jonase Garda Støreho, patrně příštího norského premiéra, který po zveřejnění karikatur cestoval po Blízkém Východě a omlouval se za to, že v Norsku platí svoboda projevu.

Tolik znamená demokracie pro ty, kteří soudí, že přeje-li si velká část lidu projevovat nesouhlasné postoje, tak je v duchu demokracie jim “zhasnout světla”. Nepodporují demokracii, nýbrž právo na jejich verzi demokracie a nic jiného. Jenže neustále držet vlastní lid dole nepřinese kýžené ovoce, právě naopak.

Přesto se většina voličů neštítí prodlužovat mandát těm, kteří se již dávno znemožnili. Je smutným paradoxem, že když se lidé např. bojí vycházet (nejen) večer ven, nebojí se volit ty strany, jež zapřičilily, že se bojí vycházet (nejen) večer ven.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy