Bez nich je to být, či nebýt

30. 01. 2024 | 20:38
Přečteno 896 krát
„My, kteří máme tolik peněz, proč se nemůžeme postarat o ty, co v naší zemi žijí?“

Tento výrok patří Ågemu Aleksandersenovi, jednomu z nejznámějších norských zpěváků, který byl zprostředkován deníkem Dagsavisen. Aby jej zasvětili do problematiky, psaly děti dojemné vzkazy norskému králi, zaměstnanci vyprávěli prostřednictvím masmédií své příběhy napsané životem o tom, jak byly díky existenci místních nemocnic zachráněny životy a jak laici, tak specialisté lékařství žádali odchod ministryně zdravotnictví, jež prý nemá na to, aby jí docvaklo, že vzdoruje lidu.

Těch, kteří toto dusno nevydýchali, je mnoho. O norské nemocniční krizi se ale dozvíme spíše prostřednictvím regionálních deníků a v posledních měsících zejména těch severonorských. Politicky výbušnější téma se ukázalo být učebnicí politického sebemrskačství, píše třeba deník Lofotposten.

Pokud si zdravotníků alespoň trochu váží, proč je vystavují natolik dlouho trvající trýznivé nejistotě, jež navíc odradí tolik potřebné uchazeče? Pořád musí tajit dech, ztratili důvěru ve své nadřízené. Zdravotnictví, podobně jako školství a další odvětví, jsou prý oběťmi nekonečných experimentů pod rouškou reforem.

Několika nemocnicím mají být podle regionálních i celostátních masmédií odebrány pohotovostní funkce, dokonce i porodnice, a tato reorganizace probíhá podle mnohých starostů i dalších místních obyvatel nedemokraticky ve stylu „o nás bez nás.“ Nemocnicím v severním Norsku totiž chybí zdravotnický personál, proto prý není možné udržovat současnou strukturu a nyní probíhá velká reorganizace celého systému specialistů ve zdravotnictví.

Politici a další vyzývají k tomu, aby se ženám rodilo víc dětí, ovšem současně těm ženám berou jejich jistoty. V magazínu Kvinner og klær uvádí „Bylo by krásné zažít normální porod, ovšem podle toho, jaká je nyní nabídka rodičkám, tak nevím, zda na to mám odvahu. Kdyby bývali ručili za to, že dojedu do porodnice včas, tak možná. Pokud tedy porodnice nemá zrovna v létě z důvodů zavřeno. Další ženy prostřednictvím sdělovacích prostředků varují před tím se usadit na venkově, jelikož se vám může něco přihodit, co si vyžádá pohotovost. A budete-li rodit, tak jste třeba odkázána na porod v sanitce, jenže ačkoli personál sanitek je cvičen i na takové situace, tak jejich primární úkol není napomáhat u porodů.

Jenže poukáže-li některý obyvatel méně hustě zalidněných částí Norska na to, že ve zdravotnictví není plošná rovnost dostupnosti nabídky kvalitních služeb tak, jak nařizuje zákon, tak je ostrakizován. Dá se bezpečně žít s vážně nemocnými dětmi i mimo nejlidnatější oblasti Norska, když o životu a smrti rozhodují pouhé minuty? Dostane-li se pomoci tomu, co spadl ze žebříku, naboural autem, či tomu, kterého postihl zánět slepého střeva, či žlučníku, srdeční příhoda atd.? Se stárnoucí populací se zvyšuje pravděpodobnost, že se pacientům po operaci zkomplikuje v podobě krvácení atd., což si vyžaduje místní pohotovost.

Podle vlády je severní Norsko nejstrategičtější oblastí Norska, na kterou bude sázet. A žádné zvláštní zdravotnictví přece nemá ani armáda, existuje pouze jedno. Přesto se údajně nemyslí v celku, jen izolovaně kolik se dá kde šetřit. Nemyslí se na to, že postupným pořádným ostrouháváním občanské obslužnosti se bydlení stává čím dále méně přitažlivým, což neudrží současné obyvatele a ztíží přitahování dalších. Kvůli chystaným změnám je cítit rostoucí strach obyvatel a mladí lidé, jež se přesunuli do jiných částí Norska studovat, či pracovat vzkazují, že se jim kvůli těmto škrtům zpět do severního Norska nechce, což je pro další rozvoj tohoto pro Norsko tak významného regionu zhoubné.

Severní Norsko se vyznačuje velkými vzdálenostmi a náročnými povětrnostními podmínkami a zdánlivá neznalost těchto skutečností je nejen mezi poslanci a vysokými veřejnými činiteli zarážející. Není výjimkou, že laviny přes hlavní komunikace odříznou i větší města a jediným způsobem, jak se dostat k tamním nemocnicím je proto letecky či po vodě, nicméně někdy, a to hlavně v zimě více než polovinu dní v měsíci počasí znemožní jakékoli přesuny. Zdejší zdravotnictví hraje pro osídlování, živnostnictví a průmysl a pro celkovou bezpečnost jednotlivých komunit velkou roli. Ačkoli třeba na takových Lofotech žije jen cca. 25000 lidí, z nichž mnozí se živí nebezpečným lovem ryb i velryb, ročně souostroví navštíví přes milion turistů a během pobytu na vodě, či v horách se leckdy někomu něco přihodí. Poslancům norského parlamentu je to, zdá se, srdečně jedno. Anebo jsou fyzicky v téže zemi, jako my ostatní, jenže mentálně a kulturně někde jinde? Ačkoli by žádný obyvatel Osla s několikahodinovou cestou do nemocnice nesouhlasil je pro poslance i další politiky všelékem a mantrou další centralizace.

Důvěra je pryč, pohár trpělivosti přetekl. Hned z varu do ledu a již s tím nehnou: Vládní a donedávna největší norská politická strana v částech souostroví Lofot téměř ode dne na den přestala existovat poté, co členové hromadně zrušili místní organizace strany. Bude se rebelství šířit?

Nedostatečně obsazený personál, vysoký počet částečných úvazků a stoupající počet zaměstnanců na nemocenské: Kapacita nemocnic je neustále překračována, což vede k překračování termínů a trvalému náporu na zaměstnance. Malé nemocnice odlehčují těm velkým a ani vrtulníky, letadla, či sanitky-vozy, mají kapacitu kompenzovat za nárůst pacientů. Přesto jsou ministryně zdravotnictví s poradci neoblomně přesvědčeni o tom, že méně nemocnic sníží potřebu naplněnosti stavů.

Veřejně financované nemocnice si musí brát úvěry a splácet dluhy mimo jiné za rozšiřování a přestavby, ovšem na ředitelích se nešetří. Je jich tam více, než by si jeden myslel, že je dostačující, v celém Norsku celkem 333 a tím pádem více, než je míst na jednotkách intenzivní péče - těch je jen 278. Mívají nadstandardní platy a benefity, jako služební byty, hrazené cestovní náklady, hrazené nabíjení elektroauta, placené předplatné novin a časopisů, mobilní telefon, či placené dny volna navíc.

Debaklem skončila též digitalizace, jež měla přinést lepší služby, vyšší bezpečnost pro pacienty, efektivní užívání zdrojů a lepší pracovní procesy. Místo toho jsou elektronické systémy přítěží pro zaměstnance nemocnic a stojí je čím dál více, a to např. proto, že různé výpočetní systémy automaticky nesdílí evidované informace o pacientech. Byrokratizace zdravotnictví se stále rozsáhlejšími kontrolními systémy a systémy pro vypracovávání zpráv zabírá čas a síly na úkor práce s pacienty a vyžaduje loajalitu nadřízeným v administrativě, což živí kulturu strachu a nejistot s potlačováním interní kritiky a nasazováním náhubek podřízeným a zejména hlídačům poměrů-alarmistům, jak uvádí prostřednictvím zmíněného deníku Avisa Nordland Kai Brynjar Hagen, odborník národního zdraví.

Přepracovaní zaměstnanci, z nichž někteří odpracovali za rok přes šest set hodin přesčasů, dávají výpověď, protože je neposlouchají ani jejich nadřízení, ani ministryně a bere je jako samozřejmost a k tomu přidávají další pracovní úkoly. Raději se nechají zaměstnávat personální agenturou a budou mít kromě vyššího ohodnocení i větší kontrolu nad svým pracovním dnem. Toho kompromitování vlastní odborností a hrdostí z profese, aby vycházeli vstříc finančním požadavkům státu jakožto majitele veřejného zdravotnictví mají více než dost.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy