Stabilita, nebo demokracie v arabských zemích?

24. 02. 2011 | 22:39
Přečteno 9371 krát
Západní vlády stály a opět stojí před „těžkou volbou“: podpořit spolehlivé vojenské diktatury, či legitimní požadavky protestujících? Takto položená otázka v sobě už obsahuje realistickou odpověď: přes sympatie k těm, co se dovolávají svobody, k čemu je demokratizace, když uvrhne zemi do politického chaosu a vydá ji napospas extremistickým silám?

Samotná otázka je ošidná. Znamená totiž, že arabský svět byl stabilní a silné vlády byly zárukou této stability. Obsahem této „stability“ byla absence otevřené války mezi státy a pokojná prosperita těch zemí, které se otevřely západním investicím do těžebního průmyslu a turismu. V kontextu regionu, ve kterém před čtyřiceti lety proběhlo několik válek a tucty vojenských převratů, představovaly pevné diktatury určitou formu „blízkovýchodní“ stability. Dlouhodobě se však autoritářské státy ukázaly jako její opak.

Zmíněný pojem stability totiž patří do dávno zmizelého světa. Silné státy fungovaly v post-koloniálních dobách, ve kterých vybudovaly základní národní instituce: armádu, administrativu, školství a zdravotnictví, průmysl. Za desítky let se země změnily: modernizaci následovalo otevření mezinárodnímu trhu, částečná privatizace a liberalizace. V autoritářském státě z něj měly prospěch skupiny spojené s mocí: armáda, monopolní podniky a zkorumpované vládnoucí rodiny. Důsledkem modernizace byla i demografická exploze. Křehký společenský smír v nich režimy udržovaly dotacemi potravin a energie, které si v kontextu liberalizace mohly čím dál tím méně dovolit. To rozevřelo sociální rozdíly, které jsou paradoxně s rostoucím bohatstvím čím dál méně únosné. Arabský svět už několik let zažívá a potlačuje vlny stávek a ekonomických bouří, jaké Evropa zažívala před válkou.

Cena stability
„Stabilita“ byla udržována za velkou politickou cenu: neefektivním rozdělováním prostředků mezi různými mocenskými skupinami, kmeny a klíčovými průmysly, tvrdým potlačováním politické opozice a v neposlední řadě také ideologickou manipulací. Státy se stylizovaly do obránce národních zájmů gesty vůči znepřáteleným sousedům či interní opozici. Nejprve podporovaly islamismus jako alternativu proti socialismu, když posílil, postavily se na obranu sekularismu. Státní represe neměly meze a odporovat byla schopna pouze čím dál tím extremističtější protestní hnutí – radikální islamisté. Arabské státy nakonec opozici ustály, v Sýrii, Alžírsku a v menší míře v Egyptě za cenu otevřené války proti vlastnímu lidu. Většina extremistů buďto od násilí upustila, nebo odešla do Súdánu či Afghánistánu.

Dodnes se nikdo neodvážil vyčíslit vztah mezi politickým autoritářstvím, radikalizací opozice a dalekosáhlými důsledky tohoto vývozu extremistů. Základy globálního džihádu pomohly položit právě Mubarakovy a další tajné služby. Kádry džihádu se rekrutovaly v Egyptě (Zawáhirí), Jordánsku (Zarkawí), Libyi (al-Libí) a jinde. Egypt zde hraje prim, ale i z Libye, Jemenu a Alžírska odcházely kádry i dobrovolníci do Afghánistánu především po prohraném domácím boji, v devadesátých letech. Po americké invazi vedl část Al-Káidy např. charismatický libyjský duchovní Abú Lais al-Líbí.

Dalším výrazem „stability“ byl mír s Izraelem a ponechání palestinského problému izraelské a americké politice a jejich „mírovému procesu“. Tato situace nahrávala arabským autoritářským režimům, ale Palestincům nepomohla. Zastavení procesu radikalizovalo arabské lidové cítění včetně jeho antisemitských projevů. Vlády vzešlé z budoucích svobodnějších voleb v arabských zemích sice krátkodobě zkomplikují diplomacii, ale dlouhodobě mohou demokratické režimy řešení konfliktu napomoci. Tuto pozici nakonec začali vyjadřovat i přední liberální komentátoři a editoři.

Konec blízkovýchodní zvláštnosti?
Vysvětlování této neutěšené situace tzv. „blízkovýchodní výjimkou“ z obecné demokratizace, podle které Arabové potřebují pevnou ruku, teď podrývají lidové bouře v severní Africe. Mají občanský charakter a podobně jako před dvaceti lety u nás vycházejí lidé na ulici s požadavky transparentního státu, který ctí lidskou důstojnost. Vede je mladá globalizovaná generace. Ta se v Tunisku spontánně, v Egyptě dlouhodobě a organizovaně spojila s dělnickými protesty do povstání za politické sebeurčení.

Právě obava, že svoboda povede k vládě pod vlivem islamistů, je ona „nestabilita“, které se Západ bojí. A další mýtus. Považovat islamisty ve vládě a priori za prvek nestability znamená ignorovat mnohá fakta.

Za prvé, naprostá většina islamistů už nejsou anti-systémovou silou. V Egyptě v posledních pěti letech aktivně vedli parlamentní opozici, v Tunisku se hlásí k tureckému modelu. Za druhé, parlamentní systém je nejlepší způsob, jak zapojit islamistické strany do otevřené politiky. Teprve tam se totiž veřejně ukáže, co heslo „Islám je řešení“ konkrétně znamená. Jako jiné strany i islamisté ve volbách získávají a ztrácí podle svého výkonu. V Indonésii, Jordánsku a Pákistánu – třech rozdílných režimech – islamisté časem na podpoře ztratili. V Turecku naopak stále vedou a také úspěšně liberalizují zemi. Za třetí, nestabilita, která opravdu hrozí, je sociálního a ekonomického charakteru.

Nejtěžším úkolem příští tuniské a hlavně egyptské vlády bude zajistit sociální mír. Represivní a neefektivní stát si dlouhodobě neporadil. Rostoucí ceny potravin posouvají chudé obyvatelstva do neudržitelné chudoby a změna režimu situaci ještě ztíží. Vlády budou souzeny především podle schopnosti vyvést zemi z krize, a ne podle ideologie. O to důležitější bude, aby Západ podpořil budoucí vládu a tím i stabilitu země. Dnešním heslem na Tahríru je: „Podpořte svobodu, navštivte Egypt.“

Psáno pro Deník Referendum.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Vono to tam asi bez toho islámu nepůjde. Musíme jen doufat, že se k moci dostanou umírnění islámisté. Jinak by to mohlo skončit špatně.
24. 02. 2011 | 23:11

prak napsal(a):

Ať je doma každý svým pánem. Islám v arabských zemích nemůže vadit. Mě vadí islám v ČR.Austrálie je zářným příkladem, jak řešit potíže s přistěhovalci. Kdo nechce respektovat a dodržovat zákony v Austrálii, dostane "kopačky". Vidím to jako jsdiné možné řešení.
24. 02. 2011 | 23:28

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, k této oblasti budou nejčastěji vyslovovaná a psaná slova,...potraviny, voda, ropa, islám, emigrace,...uvidíme,...Tužka
24. 02. 2011 | 23:30

hoven napsal(a):

arabský země čeká deset až dvacet let velký nestability, narustu extremismu a kriminality, stejně jako v zemých střední a východní evropy po pádu komunismu. já tomu řikám syndrom psa utrženého ze řetězu. evropa se na to musí připravit, a hlavně sem nepouštět žádný imigranty. .....samozřejmě, že se na nic nepřipraví . to by ani nebyla EU, kdyby někdy něco fungovalo.
25. 02. 2011 | 01:01

Independent napsal(a):

USA, Britanie, EU prosvihly historickou sanci otevrene podporit demokratizaci. Treba jen otevreni komunikacniho prostoru pres satelity behem egyptske revoluce by poslalo jasny signal na ci strane zapad skutecne stoji. Takovy postoj by prinesl regionu i zapadu jen pozitiva. Zkousim si na chvili predstavit jak by velmoce reagovaly, kdyby se v Iranu delo to co dnes v Libyi. Nikdo nespecha pomoci zabranit dalsimu krveproliti, ale kazdy fnuka nad cenou ropy a prilivem imigrantu.
25. 02. 2011 | 01:50

scallop napsal(a):

Independent

Jen pripomenu, ze demokratizaci v Egypte urgoval onen hloupy americky prezident GWB. Byl rychle okrinut chytrymi Evropany ...
25. 02. 2011 | 07:40

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Adamče klid.
nic ve zlým, ale pláčete na špatném hrobě.

Toto je hrob č."Arba arbaín" aktivistického dua "GOOD DEAL", kde pan Shanaáh plácá paní Hesovou po zádech, jak to hezky napsala a naopak.
On totiž ten, kdo se naprosto nekontrolovatelně přemnožil a komu kručí v bříšku, které nedokáže žádný režim nasytit, automaticky bojuje za demokracii západního střihu a za zavedení feminismu v arabských domácnostech.
Víme-pane Adamče. Jak jednoduché.

Ono to je tak, že bu´d bude stabilita t.j. nový Mubárak či Qaddháfí nebo se Maghred do roka změní Dolní sněmovnu.
Jiná možnost přece není.Islám tam nemá vliv.

Nevadí, že dav přitom volá Alláhu Akbar, či označuje Mojmíra z Benghází za bezvěrce. Je to jeden monolit toužící po západních hodnotách.

Pan Shanaáh minule vítězoslavně vytroubil, jak je Muslimské bratrstvo demokratické. To doložil faktem, že se nemají s al-Qaidou rádi, odsoudila konkurenta, tak je -podle GOOD DEAL- Ikhtwán demokratická instituce.

Teď stejná organizace odsoudila řezníka Muammara. Mám z toho vyvodit-stejně jako v Egyptě- že je Qaddháfí demokrat?
Asi jak kdy, jak se to hodí, že ano.

Hrobka brazilského ekvilibristy pana Golga,porno koutek pro menšinu je o řadu vedle.
Vaše věty:
-----------------------
"Víte já jsem vždy obdivoval brazilce Pélé - byl obyčejný ale asi jiný kluk a vážený občan !
Víte proč - hrál nohama, myslel hlavou, uměl se chovat a nikdy jsem ho neslyšel BLÁBOLIT nesmysl za nesmyslem ?
-----------------------
...jsou skvělé a pravdivé. Ale to musíte jít na hrob vedle.
Rád Vás čtu, vždycky je tam "Perlička na dně", pravda, někdy hluboko.
25. 02. 2011 | 08:17

Čochtan napsal(a):

1. "zajistit sociální mír" v zemích, kde je omezená úrodná půda a obyvatelstvo se každých 30 zdvojnásobuje, je to NEMOŽNÉ !
2. Islám není řešení, islám je zábrana řešení. Islám je středověk, islám je nekontrolované množení, islám je náš nepřítel. Protože není možné živit z našich peněz, z naší úrody, nepřítele, proto musíme zastavit veškerou pomoc islámským zemím. Žádnou pšenici, žádnou rýži, žádný turismus. Pšenici výměnou za ropu, v kursu, který určíme my.
25. 02. 2011 | 08:51

Čochtan napsal(a):

scallope
"..Byl rychle okrinut chytrymi Evropany ... "
Ne Evropany, jen někerými evropskými politiky. Ti buď byli chytří, pak byli zločinci, nebo nebyli zločinci, pak byli jen naivní hlupáci.
25. 02. 2011 | 08:54

Čochtan napsal(a):

NEpovažovat islamisty ve vládě a priori za prvek nestability znamená ignorovat mnohá fakta.
25. 02. 2011 | 08:55

Tupelo napsal(a):

Pani Hesova, opet dobry clanek, pripada mi logicke ze ve vladach islamskych zemi budou sedet zastupci islamskych stran (podobne jak je to v evrope s krestanskymi stranami). A souhlasim s tim ze zapad (i kdyz mluvil o demokracii, s hroudou masla na hlave, podporoval diktatory) by mel podporit vlady v arabskych zemich, pokud vzejdou ze svobodnych voleb a budou dodrzovat demokraticke principy. Souhlasim s tim, ze ona nestabilita, kterou tam vidime, je socialniho a ekonomickeho charakteru a nabozenstvi v ni hraje malou roli. Samozrejme ze takove situace budou zneuzivat fanatici, proto by se v techto oblastech melo hledat reseni - nastesti si to mozna zapadni politici pomalinku zacinaji uvedomovat, obcas se da docist o nejake obdobe marshallova planu pro tyto zeme.
25. 02. 2011 | 09:08

Petr z Tábora napsal(a):

Paní Hesová, Vy mi připadáte naivní jako někteří prozápadní politici v roce 1948.Vzpomeňte si na poválečný československý vývoj a jeho změnu v otevřenou diktaturu po únoru 1948.
Vaše úvahy o výchově islamistů mi připadají zcestné, respektive relevantní jen ve státech, kde budou mít výraznou menšinu. Kde berete záruku, že relativně demokratické neurovnané popřevratové poměry budou ve zmiňovaných státech zachovány v příštích letech. Co když státy dospějí k islamistické diktatuře pro kterou další volby budou jen fasádou nelidského režimu ?
25. 02. 2011 | 09:11

Tenco napsal(a):

Taková maličkost February 25, 2011, 12:45 AM EST :

http://www.businessweek.com/news/2011-02-25/boeing-wins-35-billion-air-force-tanker-program-on-third-try.html

".....The Air Force’s large tanker fleet consists mostly of 415 KC-135R aircraft that first entered service in 1956. The last was delivered in 1964..."

"...The entire first phase covers 13 production lots through 2027...."

Roku 1964 začla válka ve Vietnamu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil

http://www.nationmaster.com/graph/ene_oil_con-energy-oil-consumption

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2178rank.html

Maucta.
25. 02. 2011 | 09:15

tytyty napsal(a):

„Žádnou pšenici, žádnou rýži, žádný turismus. Pšenici výměnou za ropu, v kursu, který určíme my.“

Pane Čochtan, měl bych zájem o vaši pšenici. V jakém jste kurzu? Nebo jste tímto svým příspěvkem již graduoval?

Máte téměř státnické schopnosti jako francouzský státník Clémenceau. Ten podobně jako vy hovořil po porážce Německa v 1. světové válce. V poníženém a zbídačeném Německu pak přišel k moci nacismus. Těm arabským státům je třeba pomoci ale tak, aby to bylo výhodné pro obě strany.. Je to i v zájmu Evropy.
25. 02. 2011 | 09:21

t... napsal(a):

Každé náboženství je možné zneužít.

Vojáci Wermachtu nacistického Německa měli na opascích křesťanské náboženské heslo "GOTT MIT UNS" (Bůh s námi).
http://www.svetovavalka.wgz.cz/prezky
25. 02. 2011 | 09:29

gaia napsal(a):

hlavně zavřít v Evropě hranice a udělat železnou oponu tentokrát směr sever jih
25. 02. 2011 | 09:29

Tenco napsal(a):

tytyty /nedělej na mě.../ :))
Neberte Čochtanovy výkřiky vážně. Je to frustrát.
Podle mě jen povykuje odněkud z putyky.
Radil jsem mu několikrát ať si teda založí pro prosazování svých pitomostí nějakou politickou stranu, nebo do některé vstoupí.
Odpověděl, že nemá ani na tramvaj, natož na stranické příspěvky. :))))

Kurz určíme MY.

Ha, ha, ha....KDO jako - kdo to je MY ?

:))))))))

Fakt komediant.

/tu Čochtanovu odpověď jsem si vyfabuloval, ale nějak mi k němu seděla, sám nevím proč/ :)))
25. 02. 2011 | 09:29

hovorka11 napsal(a):

Z islámu nemám takový strach, spíš z fanatických válečných "křesťanských hodnot" které nás tam přivedli
25. 02. 2011 | 09:30

Pepa Řepa napsal(a):

Petr z Tábora
Otázkou je, proč se populace přemnožila. Staré beduinské kmeny měly populační samoregulaci (kromě toho, že se permanentně mastily mezi sebou). V dobách, kdy to klima umožńovalo populace rostla, přišlo sucho, bylo méně potomků. Podmínky tvrdé, vysoká úmrtnost.To není problém jenom v Maghrebu, ale i v SA.

Usazením ve městech toto padlo, ale základ zůstal.Učení, že počet potomků i manželek je měřítkem úspěšnosti.
Sám si dosaďte, co tím základem je. Pomůcka pro luštitele.Je to na pět.

Marshallů plán v době, kdy je EU hospodářsky na dně, kdy není schopna ufinancovat vlastní země, kdy se euro drží jen politickou vůlí je opravdu "řešením". Už jen proto, že čím více peněz nalijete, tím víc bude množení pokračovat, nikdy k samoregulaci nedojde.
25. 02. 2011 | 09:31

t... napsal(a):

oprava: na přezce opasku
25. 02. 2011 | 09:31

t... napsal(a):

Tenco:

"Podle mě jen povykuje odněkud z putyky."

Z mnichovské putyky, jako Hitler. :-)
25. 02. 2011 | 09:33

zorahesova napsal(a):

Pane Petře z Tábora,

já rozumím Vašim obavám a nemůžu je samozřejmě nijak rozptýlit.

Jen bych je označila za stav, který panoval u pozorovatelů islámu v 70., 80. letech. Od té doby se hodně věcí změnilo a dnes všichni důvěryhodní historici a politologové a novináři, američtí, francouzští a němečtí, jejichž práci už léta sleduji, se shodují v jednom - dnešní strany typu Bratrstva nejsou samotné žádnou hrozbou, mění se, budou se měnit, naopak je volby ohrozí v jejich jednotě. Stane se i to, že se např. v Egyptě budou k volbám hlásit mnohem extrémistější skupiny, ne jen konzervativní Bratři, nař. Gamaat al-islámiyam bývalí džihádisti, chtějí založit stranu, podobně dosud nepolitičtí salafisté. MB obejdou zprava. Takže nakonec budou možná sedět MB v centristické vládě. Islamizace samotná nebude hlavní problém ani v Iráku dnes není a mají tam vládu vedenou šíitskými fundamentalisty, kteří se snaží udržet stát a jeho ropu pohromadě (a pod svým vlivem) a o náboženství jim nejde. Mnohem větším problémem budou populistická témata - Izrael, menšiny.

A souhlasím s předchozími - 20 let chaosu je čeká. Ostatně Indonésie si jím také prochází. Ne úplně neúspěšně a za horších podmínek státnosti.

Zkuste se na to dívat s nadhledem. Svět se vyvíjí tak rychle, že jeden pevný názor může po deseti letech být zaostalý. Dnes bych řekla za sebe, jste už vedle. ( a doufám, že mám pravdu:)

Zdravím
ZH
25. 02. 2011 | 09:36

t... napsal(a):

zorahesova:

Děkuji za článek.
25. 02. 2011 | 09:38

neo napsal(a):

co všechno se dá dneska studovat... islamologie, to bude hodně perspektivní obor:)
25. 02. 2011 | 09:41

Milton friedmannová napsal(a):

neo

ano, základna jsou produktivní lidé, islamologie jen jako nadstavba na vrcholu pyramidy. Dnes se však nechce nikomu dělat rukama, být produktivní je velmi těžké. Pyramida se obrátila a stojí na své špičce, proto je svět tak nestabilní. zároveň ti, co vyrábějí, jsou nejméně placeni. U nás v továrně na rukavice 10 ženských šije a 15 normovačů stojí u nich se stopkami a zapisuje do sešitků a přemýšlí, jak zvýšit jejich produktivitu. Nechápe, že produktivita by se zvášila vyhozením 9 normovačů z 10 a normy nechat na hranici únosnosti.A také dělníkům zaplatit, neb platí rčení dej krávě do držky, ona ti dá do dížky.

pokud ale svět stojí na špočce pyramidy, je logicky velmi nestabilní a problémy jen porostou. Na to mně stačí mít 5 obecných a nemusím na to 5 let studovat pseudoobor, ochuzovat rozpočet svých rodičů a nyní žít z cizích peněz.

A neříkejte, že jsem se měla též, lépe učit Kdo by na ně dělal?
25. 02. 2011 | 09:50

slavwin napsal(a):

Pokud nás nezreguluje nějaká katastrofa počatkem roku 2013, tak problém se musí řešit, ve vyspělých zemích zkonzumujeme už dnes více toho co jsme dříve vyhazovali jako odpad, na řadě jako bílkovina hmyz, řasy trávy a další. Smysluplná práce už dnes je problém, přemnožené úřednictvo a zlodějské bolševické pijavice, tento problém neřeší. Mnoho placené práce vlastně vytváří potřebu zahlazování škod než nějaký úžitek, arabové to buď pochopí nebo jim musí být nějaké řešení vnuceno.
25. 02. 2011 | 09:57

Občan napsal(a):

Dobrý den, paní Hesová,
opět dobře napsáno. Je fajn, že sem o muslimském světě píše někdo, kdo o dění v něm opravdu přemýšlí a připouští i bezradnost nad překotným vývojem, který asi nikdo nečekal. Díky Vám za to :o)
Já jsem také dost překvapený, ale reakce "demokratických" zemí mne vůbec nepřekvapuje. Je klasicky pokrytecká a muslimové konečně vidí naši pravou tvář. Jančíme nad Libyí a Íránem a poplácáváme se po zádech s ultramilitantními wahhaábity v SA a Kuvajtu. Nevadí nám sionistické teráčské řádění po celém světě, ale blinkáme nad palestinskými "teroristy", přičemž si pečlivě zakrýváme oči nad povražděnými palestinskými dětmi, případně z jejich smrti obviníme rodiče. Tvrdíme o sobě, že jsme demokraté, ale zároven neustále hulákáme, co BV zrmě SMÍ a NESMÍ - tedy se chováme zcela nedemokraticky.
Blízkovýchodní populace tohle všechno vidí, vnímá a vyhodnocuje. No, a teď nám podškrtla účet. Udělali si to po svém a my jsme se nezmohli vůbec na nic. Teď, ex-post, začínáme harašit zbraněmi, pliveme kolem sebe výhrůžky a pokrytecky káráme Libyi. Ale už je pozdě.
Jen tak zcela mimochodem - my jsme to prošvihli už první křížovou výpravou na konci 11. století. Oni na ten příšerný masakr v Jeruzalémě, který měli na svědomí řádoví rytíři, tedy KŘESŤANÉ, nikdy nezapomněli. Tehdy křesťanství poprvé ukázalo svou pravou tvář a tehdy jsme to projeli, protože římští křesťané bez mrknutím okem vyvraždili křesťany řeckého ritu. Navíc jednoznačně pro peníze, vůbec ne pro víru.
25. 02. 2011 | 10:04

Občan napsal(a):

To Milton Friedmannová (25. 02. 2011 | 09:50):

Přesně stejně to popisuje kamarád z Tachovska. Dělá v jedné z tamních montoven a každý JEDEN dělník živí ČTYŘI managery! Třetina z nich jsou normoví dozorci, kteří provádějí stejnou činnost, jakou jste popsala Vy. Takhle se u nás "podniká", protože to jsou všechno samozřejmě privátní firmy.
25. 02. 2011 | 10:09

t... napsal(a):

neo,

je jen dobře, že někdo vystudoval islamologii, v současném světě je nanejvýše potřebné a prospěšné aby ČR měla odborníka/y/ici v tomto oboru.

Perspektivnost, z pohledu najití zaměstnání? Co takhle vystudovat egyptologii? Absolventa následně zaměstná, v ČR, jen jediná firma, Český egyptologický ústav.
http://egyptologie.ff.cuni.cz/
25. 02. 2011 | 10:18

Viola napsal(a):

Tenco a není to dobré?

Boeing říká, že tím vítězstvím bude možno vytvořit a udržovat 50.000 pracovních míst u 800 dodavatelů v 40 státech. Přece to chtějí v Lybii a Egyptě a jinde. Chtějí práci a za ni peníze a za ty slušně žít.
25. 02. 2011 | 10:18

Viola napsal(a):

Je docela dobře možné, že BP vypracovala strategii boje, aby získala ropu. Britské lodě jsou u břehu Líbye. Jestli vznikne nějaký boj, tak asi ne o náboženství, ale o ropu. Takže odložte auta, posílíte mír a zároveň umožníte v období inverze lepší dýchání. Včera například v Ostravě ráno tak smrdělo ovzduší benzínem a naftou, že by se z toho mohl člověk poblinkat.
25. 02. 2011 | 10:29

tytyty napsal(a):

Kdo chce v Libyi a Egyptě práci? To ví ola. A kdo tam chce peníze? To vím já.
25. 02. 2011 | 10:31

Bůh s námi napsal(a):

GOTT MIT UNS ,to nebylo žádné zneužití ,Papež ,arcibiskupové a polní kuráti světí zbraně a zabijáky nevinných i dnes.

http://zpravy.idnes.cz/arcibiskup-duka-privezl-vojakum-v-afghanistanu-cukrovi-koledy-a-nuz-1i2-/zahranicni.asp?c=A101218_164736_zahranicni_jj
25. 02. 2011 | 10:31

Občan napsal(a):

Paní Viola má pravdu - oprašme kola, kecky, tepláky, helmy, z aut vyndejme reflexní vesty a zvykejme si na dietu. Myslím, že bude docela ostrá.
25. 02. 2011 | 10:33

Viola napsal(a):

A vůbec, je mi líto Moammada Kaddáfího, tak se snažil, umožňoval práci desetitisícům Číňanů, tisícům Egypťanů, Tunisanů, Italů, Ukrajinci tam byli asi také, černochům z jihu. Jenže někteří chtěli více a více, asi jako ti naši lékaři v nemocnicích...
25. 02. 2011 | 10:34

zorahesova napsal(a):

Pane Občane, děkuji, myslím, že to vidíme podobně.
Hezký den
ZH
25. 02. 2011 | 10:40

kabala napsal(a):

Violo
v případě plukovníka jde o islámistický rozvrat z venku z Západu ,Libye byla celá desetiletí pod plukovníkem nejvyspělejší země Afriky ,až potom byla Jižní Afrika pod britskou správou a apartheidem.
25. 02. 2011 | 10:43

Tenco napsal(a):

ad Viola
http://www.indexmundi.com/libya/unemployment_rate.html

http://www.heritage.org/index/country/Libya
25. 02. 2011 | 10:55

Čochtan napsal(a):

Občane,
Příšerný masakr v Jeruzalémě měli na svědomí muslimští Arabi někdy na začátku 8.století. Zlikvidovali křesťansko-judaistickou civilizaci v Jeruzalémě. Proto se při křižácké výpravě hovořilo o OSVOBOZENÍ Jeruzaléma od islámu. Mělo to jedinnou chybu. V Jeruzalémě už nežil nikdo, kdo by mohl být od islámu osvobozen. Tak alespoň osvobodili "Boží hrob". Ten nepřešel na islámskou víru :-))
25. 02. 2011 | 10:57

voroshilov napsal(a):

kabala:
To jim nevysvetlite,dnesni media lici plukovnika jako lidozrouta Bombassu skromne schovavajic v archivu vrele uvitani s nejvetsimi statniky sveta(i s Blairem,s Bushem,s Obamou...)tad proste neni cool to vzpominat,Kaddaffi proste vzal sobe prilis velky kus kolace z ropy a to se nelibi ani kmenovym nacelnikum ani zapadnim monopolum.
25. 02. 2011 | 10:57

t... napsal(a):

Bůh s námi:

Je rozdíl mezi armádou demokratického státu a armádou nacistického režimu/diktátora.
25. 02. 2011 | 10:59

Bůh s námi napsal(a):

tak to Bůh s tebou
25. 02. 2011 | 11:09

Pepa Řepa napsal(a):

Violko
nad Mojmírem neplačte, byl to řezník. Má to spočítané.
Jediné místo, kde může nějaký čas přežít je Sebha na jihu. Pokud padne zásobování ze zbrojovky v Misuratě, dojde střelivo.

K pracovním příležitostem ho vedly praktické důvody, ne to, že by byl lidumil.
Libyjec-většinou- nepracuje neb je bdělým vojákem, bojovníkem v duchu starých beduinských tradic, dostávajícím určitý podíl od státu z těžby ropy.Hlídá to, jistí to.
Nevadí, že Libyjci -údajně-vyhráli jen jednu bitvu v druhém dějství nějaké opery.

Úvahy o nedostatku pracovních míst pro Libyjce jsou k smíchu. Představa, že ho uvidíte stát u míchačky, či soustruhu je úsměvná. Na práci byli, jsou a -pokud olej poteče- budou cizinci.Libye není Tunis. Spíše se podobá Emirátům.

Uvažujte, co se stane, až olej nepoteče, nebude se vyplácet podíl z těžby, nebudou pracovat cizinci a nebude se dovážet. Kromě pár oblastí, stát rezignoval na vlastní zemědělství.
Qaddháfí měl a má silnou podporu. Ty tři kmeny, které se na moci podílely jsou nejpočetnější a najednou nebudou dostávat výpalné od státu.K čemu to povede?

Pak přijdou problémy. A celé to bude-zřejmě- mnohem horší.
Inu dvacet, padesát, sto let, co to je proti věčnosti?
25. 02. 2011 | 11:13

t... napsal(a):

A není? (rozdíl)

Nepotřebuje demokratický stát armádu? Alespoň v současném světě.
25. 02. 2011 | 11:15

Bůh s námi napsal(a):

nacismus a fašismus korporací je totiž nejvyšší a nejvyspělejší stádium buržoazní demokracie
25. 02. 2011 | 11:17

Tenco napsal(a):

Občan ad Čochtan
Muslimští Arabové měli samozřejmě své vzory :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_%C5%BEidovsk%C3%A1_v%C3%A1lka

Proti nim byli naprostí břídilové a hodní beránci.
/odkazuji jen na fakt, ne na příčinné souvislosti konsekvencí pro židovskou populaci a malou jeruzalémskou obec křesťanů/

Podle Diona zahynulo 580 tisíc Židů v bojích, další velké množství při požárech a hladem.
Dlouho se tradovalo že po porážce byla nabídka židovských otroků na trhu taková, že se prodávali za nižší cenu než koně.

Jeruzalém byl pobořen, Židé odešli do diaspory.

A v 8. století samozřejmě žádná židovsko- křesťanská civilizace už v Jeruzalémě neexistovala. Čochtan by neměl pít třináctku. :))
25. 02. 2011 | 11:19

Bůh s námi napsal(a):

Armádu potřebuje korporátní fašismus alias demokracie na obsazení zdrojů bohatství vzpurných národů a zemí a potlačení povstání proti tyranii doma.
25. 02. 2011 | 11:21

voroshilov napsal(a):

Buh s tebou:
Co to tady melete o korporacnim fasizmu:

Ted vsichni sednete,v Libyji byl jediny na svete skutecne demokraticky rezim-vlada lidovych mass...Najdete na Wikipedii pojem Dzamachirije!
25. 02. 2011 | 11:32

Milton friedmannová napsal(a):

Občan

arabské bouře jsou zjevně bouře z hladu, neb pro mladé není práce a perspektiva a pro Araby, kteří musí ženě dávat věno, jinak se neožení, pak není ani sex. Libie byla vždy jako úzké hrdlo láhve, která chránila Evropu před přistěhovalci ze subsaharských zemí. Již nyní je v Itálii 1,5 milionů přistěhovalců z jihu a stávají se pro zoufalé české dělníky konkurenční hrozbou na trhu práce. I když si myslím, že si ten život v Evropě představují jako Hurvínek válku a většina arabských chlapů by to tempo, které musí vydržet obyčejná česká žena v továrně na rukavice nevydržela a ani nebyla ochotna podstupovat, přesto představují pro Evropu velkou hrozbu a to těžko řešitelnou. Proto např. itálie Kadáfího nikdy moc nekritizovala, neb věděla, že on vlastně svou přísností omezuje imigraci do Evropy.
25. 02. 2011 | 11:32

Tenco napsal(a):

ad Pepa Řepa
"Amen. Pán s vámi. I s tebou."

http://www.heritage.org/index/country/UnitedArabEmirates

http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?c=bl&v=74

Ano, Violko, jsou si velmi podobné. Libye a Emiráty. V tomto jsou si opravdu podobné.

Zhruba tak asi o řád jsou si podobné. Ale co na tom, že ?

Jo - znalec se hned pozná.
Není nad chytrého páterka.

Ten pak má ovčinec - no jejda ! Stále mu roste. Až do nebes.
:----()
25. 02. 2011 | 11:33

Pepa Řepa napsal(a):

Jinak ke zprávě
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=692254

Nebyl by to problém. Kromě dvou větších civilních letišť v Trábulusu a Benghází, jsou tam menší vojenská letiště a hlavně bývalá největší americká vojenská základna ve Středomoří, kde přistanou i ta největší letadla.
Kolega Tupelo to může nagůglovat v mapách, mě to nebaví.
Hesla Og(h)ba či Maitiga.

Jen mi vrtá hlavou, proč by to dělali, strkali nos do dalšího maléru. Pokud by se tam chtěli usalašit natrvalo, tak to logiku má, protože z Ogby ovládnou celé Středomoří a zajistí rafinerie.
Místní je ale nemůžou ani čuchat.
25. 02. 2011 | 11:34

Pepa Řepa napsal(a):

Hnojný mužík
Obvyklé výkřiky toho, kdo nemá o věci ani páru.
Výkřiky Hojné i hnojné.
To mě nebere. Poslužte si.
25. 02. 2011 | 11:38

Bůh s námi napsal(a):

však taky Dzamachirije je nejen pro Čechy cesta jak z toho svinstva tady ven
25. 02. 2011 | 11:40

neo napsal(a):

Milton Friedmannová:

víte, mě je elkem jedno, co kdo studuje. Když se pak uplatní a je spokojen...
25. 02. 2011 | 11:45

Milton Friedmannová napsal(a):

Pepa Řepa

rafinérie patří British Petrol a ti poštní muži bez jejich inženýrů a techniků tu ropu ze země nedostanou. Nemají na to odborníky ani know how, to nejsou housky na krámě, ale složitá technologie.

Máte pravdu, že bez ropy je s nimi Ámen a ropu jim mohou dostat ze země jen běloši.
25. 02. 2011 | 11:47

voroshilov napsal(a):

neo:
Prumerny HDP 19.000 dolaru na hlavu je pro Afriku malo?
25. 02. 2011 | 11:48

Milton Friedmannová napsal(a):

neo

věřím, že taková odbornice na islamologii je spokojená, ale též jsem něco psala o pyramidě postavené na špičku a příčině dnešních problémů.
Když si sežene peníze na svou činnost, tak nakonec nemusí studovat vůbec nic. Přerozdělování bohatství na světě od pracujících k nepracujícím je příčinou všech těch bouří.
25. 02. 2011 | 11:49

Tupelo napsal(a):

Pepa Repa: clovece, vazne nemam cas po vas kontrolovat vse co napisete, jednou za par mesicu mi to uplne staci (tusim ze pred posledni vasim 'omylem' s libyi to bylo vase tvrzeni, ze japonci chteji americke zakladny (az na to ze kvuli tomu padla vlada...:))
25. 02. 2011 | 11:52

Tenco napsal(a):

ad Pepa Řepa
Až usoudím, že se rozumně uvažující lidé ve svých invstičních rozhodnutích nebudou opírat o grafy a statistiky, ale o plky lidových vypravěčů, kteří tvrdí, že koza a kráva se liší jenom tím, že ta druhá dělá búú, dám vám vědět.
Ale co já vím, tak až tak moc brzy to nebude.

Říkali. A psali. Tam či onde.

Takže nezbývá než chodit furt do té poradenské rachoty a zkoušet, pane Řepa. :))
25. 02. 2011 | 11:58

t... napsal(a):

Bůh s námi:

Vy jste komunista, jste(byl jste) členem komunistické strany?

Podle toho jak píšete to tak působí.
25. 02. 2011 | 12:02

voroshilov napsal(a):

Praha je seste nejbohatsi mesto v Evrope...nevim jestli se mam te hluposti smat?
25. 02. 2011 | 12:15

Yosif K napsal(a):

Pani Hesova, zcela spravne van vadi bida Arabu. Zcela spravne si myslite, ze Arabove preferuji demokracii a prosperitu pred diktaturou a bidou.
Z Vasich clanku dycha romanticky obdiv k socialismu a "socialni spravedlnosti" a uprimna nenavist ku kapitalismu a ku zapadu. Z toho vyplyva a obliba "islamskeho zpusobu zivota" ktery je v podstate antikapitalisticky a tudiz ZDANLIVE pusobi socialne nspravedlivejhsim dojmem.
Vasi islamofilni priznivci jsou v tomto punktu o neco vice otevreni, ale v tomto si "se svymi" v zasade rozumite.
ZCELA MYLNE si vsak sama sobe namlouvate, ze za ditatury a bidu mezi Araby muze Zapad nebo ZIONISTE.
Ve skutecnosti arabska bida je vysledkem:
1) technologicke technicky-organizacni zaostalosti Arabu. Vedci ktere se v evropskych firmach ci uradech resi 5 minut se u Arabu nevyresi za 2 roky - v dusledku neschopnosti cokoliv koordinovat nad uroven rodinne firmy o 5 lidech, v dusledku pohrdani praci jinych, v dusledku ignorance majitelu ci sefu atd atd. Pokud se toto nezmeni, zadna demokracie Arabum nepomuze. Budou mit chvili demokracii, ale trvale bidu.
2) zamlzenosti majetkovych vztahu v islamistickych a socialistickych rezimech (umma je nad soukrome vlastnictvi, ci VSELIDOVE vlastnictvi je nad soukrome vlastnictvi).
3) Kmenovou strukturou vetsiny arabskych statu - tribalismus je vec, kterou naivni divenky z ruznych NGO ohromne obdivuji, prima demokracie, rychla spravedlonost, kmenova cest, ucta k hostum blabla.... rub teto kmenove idlyky je ten, ze neumoznuje jinou nez predfeudalni uroven - pokud se kmen neprizivuje lupistvim ci nesedi na podzemnim mori ropy.
Body 2 a 3 ZNEMOZNUJI FUNGOVANI FEROVEHO KAPITALISMU obvykleho v kapitalistickych zemich. Znemoznuji pozvednuti se z bidy jinak nez redistribuci ropneho bohatsvi.
Body 2 a 3 tez vedou k zivotnimu postoji typu "kdo neokrada stat, okrada svuj kmen". ZCELA BEZBREHA korupce patri k tribalismu a k islamu jako pivo k Cechum.
Zcela se ztotoznuji s tim ze demokracie je v principu lepsi, nez diktatura. Mala potiz je v tom, ze demokracie NAPRIKLAD v Bosne, ve Rwanda Burundi, na Solomon Islands, mezi Papuanci a mezi muslimy obecne NEJAK MOC DOBRE NEFUNGUJE. Arabove uz demokracii meli - v Egypte i Syrii ji zavedli kolonozatori. SAMI JI NAHRADILI VLADOU JEDNE SOCIALISTICKE STRANY. Ze by arabsti soudruzi uz jednou udelali chybu? Pak - kde je v tom proboha jaka vina Zapadu?
25. 02. 2011 | 12:24

voroshilov napsal(a):

Yosifu K. jako propagandistske masine Mossadu je tezko odpovidat,pojem FEROVY KAPITALISMUS mne docela pobavil-kapitalismus nemuze byt ferovy ze sve podstaty,proc tedy nefunguje v Recku,Mexicu,v zemich Latinske a Jizni Ameriky?
Nejlepsi zivotni uroven maji zeme ktere zavedli prvky socialismu(Severni Evropa)a nejrychlejsi ekonomicky rust diktatury ktere prostrednictvim statu rozdeluji narodni bohatstvi ve prospech vsech obcanu(Cina,Vietnam,Singapur...),nic neni spatneho na tom ze kazdy obyvatel Libyji ma nejenom teoreticky podil na rope sve zemi,a ne nejaka Shell nebo BP,jak soudruzi kolonisty zachazeji se slabymi zemi muzete videt na prikladu Somalska nebo Indonesii.
25. 02. 2011 | 12:42

Yosif K napsal(a):

Pani Hesova, doufal jsem ze posledni udalosti okolo Lybie, Bahrainu, Syrie atp vam pomohou trochu otevrit oci. Nestalo se, kdo chce byt slepy k faktum, zustava slepy k faktum. Nuze tedy fakta: Arabske diktatury ocividne nebyly nadekretovany zapadem, islamske a kmenove struktury arabske spolecnosti vedpou k diktature AUTOMATICKY SAMOSPADEM (alespon prozatim):
1) ad Lybie - monstrozni diktatura vznikla jako VZPOURA PROTI ZAPADU. Khadaffi se pritom pokusil vybudovat jakysi socik a znicit kmenovou aristokracii. Nakonec marnych pokusu o zniceni tribalismu zanechal. Ted muze skoncit jako kral sveho kmene - ostatni kmeny jej chteji svrhnout - KDE V TOM VIDITE VINU ZAPADU?
2)ad Syrie - po odchodu kolonizatoru se nekolik relativne svobodnych voleb konalo - vsechny probehly s vysledky presne sledujici kmenove a sektarske deleni spolecnosti. Takovi politici se nikdy na nicem nedomluvili. Takove volby jsou samozrejme celkem na nic - muzete je nahradit poslednim scitanim lidu. Armada pak nastolila PROTIZAPADNI SOCIASLISTICKOU DIKTATURU. Kde je v tom jaka vina zapadu? Mimochodem Assad nechal kobercove vybombardovat asi tak 20-40 tisic muslimskych bratru - HADEJTE PROC? a kde je v tom jaka vina zapadu?
3) ad Bahrain - ani bahrainsky autokrat nebyl dosazen Brity. Jeho rod vladl v bahrainu asi 100 let pred prichodem Britu. Meli jej snad Britove nahradit nejakou socialistickou Jamahiryi? Dopadli by njako rusaci v afganistanu.
25. 02. 2011 | 12:46

Občan napsal(a):

To Milton Friedmannová (25. 02. 2011 | 11:47):

No, a to je přesně to, čemu se říká NEOKOLONIALISMUS. My už ty země neokupujeme, my už "jenom" exploatujeme jejich přírodní bohatství a pracovní sílu, aniž bychom jim za to odpovídajícím způsobem platili.
Navíc tu pracovní sílu uměle a schválně udržujeme na nízké vzdělanostní a kvalifikační úrovni, aby si tamní populace nemohly spravovat a vytěžovat své přírodní bohatství samy. Proto také ti "pouštní lidé", jak jste je nazvala, nemají své inženýry a "musejí" jim je dodávat Britové a Italové. Protože kdyby, nedejbože, měli své vlastní odborníky, pak by si začali těžit ropu sami a ceny by také určovali oni. A to my přece nesmíme připustit.
Proto také je "náhle" zrovinka v Libyi takové "krveprolití" a občanská válka a už se hrnou Britové, USA a Italové se sankcemi a zbraněmi "zachraňovat" Libyjcům "demokracii a lický práva". Ono ale jde ve skutečnosti jen a jen o libyjská ropná pole. Libyjce měli, mají a vždy budou mít všichni zmínění i my a ostatní upřímně v gluteu.
ROPA, ROPA, ROPAAAAA - to je to, oč tu běží...
25. 02. 2011 | 12:52

hoven napsal(a):

plukovník kadafi má sklady s chemickejma zbraněma a je velká pravděpodobnost, že se dostanou do rukou alkajdy. američani to tam musej zajistit. ale obavam se, že obama neví, co má dělat. co když by ho ve světě přestali mít rádi???
25. 02. 2011 | 12:55

Pepa Řepa napsal(a):

To voroshilov
také nemám žádný problém s tím, že Libyjec dostával svůj podíl z těžby. To je O.K.
Problém je ten, zda to nevede k vlastní pohodlnosti, zlenivění, spoléháte na to, že cosi přiletí. K odmítání práce, která není pro místního důstojná. Zvláště manuální. Chtělo by to porovnat, kolik je tam lidí "na práci" a podíl těch, kteří "uplatnění nemají". Je třeba ptát se proč.

Pak je třeba zauvažovat, jaký by byl poprask, kdyby toto zavedla i Evropa. Kdyby seděli v Lyonu vedle sebe na stejném postu Maročan a Frantík, oba brali stejně a Frantík dostával další plat za to, že je Francouzem.
To by se-zřejmě-Maročanovi nelíbilo.
25. 02. 2011 | 12:55

Yosif K napsal(a):

4) ad Egypt: Mubarak nebyl dosazen Zapadem. Mubarak byl dosazen socialistickymi protizapadnimi vojaky - byl dosazen Nasirovskym socialistickym hnutim. Mubaraka ani Sadata k sobe zapad nijak nelakal. Naopak respektoval ze Egypt je ve sfere SSSR. Sadat se zapadu vnutil PROTI JEHO VULI. Sadat se zap[adu vnutil protoze:
A)SSSR odmitl s Egyptem spolupracovat na PREPADENI ISRAELE
B)SSSR odmital zivit stale rostouci a totalne neproduktivni statni sektor v Egypte, kde dochazelo a samozrejme i nyni dochazi ki rozkradani zcela nemoznem v soukromem sektoru
C) sovetsti poradci povazovali tehdehjsi egyptske elity za lemply neschopne budovat jak socialismus tak kapitalismus a nechteli se dale v egyptsekm msystemu znemoznovat.
Sadat pak sovetske poradce vyhodil a zadonil u bran zapadu pres 5 let, nez se Carterovi zzelelo preosebnicka aujal se jej. KDE JE V TOM JAKY NEOKOLONIASLISMUS ZAPADU? Mel snad zapad vsadit sadata do vezeni a nahradit jej okupacni spravou?
25. 02. 2011 | 12:55

Tenco napsal(a):

YosifK
"...Z Vasich clanku dycha romanticky obdiv k socialismu a "socialni spravedlnosti" a uprimna nenavist ku kapitalismu a ku zapadu. Z toho vyplyva a obliba "islamskeho zpusobu zivota" ktery je v podstate antikapitalisticky a tudiz ZDANLIVE pusobi socialne nspravedlivejhsim dojmem..."

Z vašich replik zas dýchá fanatický odpor ke všemu, co je arabské.

Ale to jen tak na okraj.

Můžete výše uvedené tvrzení doložit statisticky - ten antikapitalistický styl "islámského života" ? Díky.
A proč teda - když je tak "v podstatě antikapitalistický" investice islamských zemí v Evropě, ale i jinde na světě rostou ?
To jim tam tryskají z písku i peníze ?

Je mírou kapitalistického způsobu ekonomická svoboda ?

http://www.heritage.org/index/Ranking

Anebo něco jiného, YosifeK ?

Btw - jste schopen si zjistit, jaká byla suma zahraniční pomoci Izraeli za posledních 50 let a jaký to mělo vliv na jeho "prosperitu" ?

http://www.zvedavec.org/komentare/2002/06/330-i-pravdive-lzi-o-americke-pomoci-izraeli.htm?sort=autor&PHPSESSID=7d90

"...Podle toho, co uvádí Population Reference Bureau ve Washingtonu, měly sub-saharské africké státy v devadesátých letech 568 milionů obyvatel. Z americké zahraničí pomoci obdržely tyto státy celkem 24,4 miliardy dolarů, což vychází na 43 dolary na osobu.

Podobně populace všech zemí Latinské Ameriky a karibských států byla 486 milionů obyvatel. Od USA obdržely tyto země 38,3 miliardy dolarů, tedy 79 dolarů na osobu.

Izrael se svou populací pouhých 5,8 milionu obdržel ve stejném časovém období 62,5 miliard, tedy v přepočtu na hlavu 10 775 dolarů. To znamená, že na jeden každý dolar americké pomoci darovaný Africe obdrželi Izraelci 251 dolar. A každý dolar, který Američané utratili v rámci své zahraniční pomoci na severní polokouli, dostali Izraelci 214 dolarů...."

Víte, vždy když někdo vše svádí na lenost a neschopnost, ptám se - a je to TO JEDINÉ ? Jak je to s mírou investic, zahraniční pomocí, úlohou IMF...?

A pak se MOŽNÁ dá dopídit k odpovědi.

YosifeK, jinak je to jen PROPAGANDA. PROPAGANDA. P R O P A G A N D A.

Internet, coby informační kanál je jí stále více a více ucpáván.
Divím se, že to dělá i tak inteligentní člověk, jakým bezesporu jste, YosifeK.
25. 02. 2011 | 12:56

Yosif K napsal(a):

Pane obcane - CENY ROPY URCUJI ARABOVE. Zapadni ropne spolecnosti pracuji vetsinou na bazi fee kontraktu - dostavaji napriklad US$ 1.8 za barel. A bohatnou z toho.
ZBYVAJICICH dejme tomu 99 US$ za barel jde do kapsy arabskych autokratickcyh rezimu. Ti za to zivi:
1)explosivne rostouci zastupy domaciho obyvatelstva - obvykle nevyuzitelneho k praci slozitejsiho druhu (a to i v pripade tzv unoversitniho vzdelani)
2)explosivne rostouci zastupy delniku, delnic, sluhu a sluzek, zahradniku a chuv z OPRAVDU CHUDYCH ZEMI, kteri vykonavaji 99% uzitecne prace.
3) rostouci pocet zamestnancu ve statnichj institucich a statnich podnicich, kde lide vetsinou jen predstiraji praci a pokud neco vyrabi, tak to jsou sunty.
4) velkou cast rozkradou - budto pres ruzne export-import firmy nebo proste jen tak.

PROBUDTE SE - zijete mentalne ve svete uslechtileho SANDOKANA a zlych Britu - svet je uz 100 let nekde uplne jinde!!!!!!!
Sandokan rozkrade 99 US$ a nestaci mu to, zli britove ziji z 1.8 UDS$ za barel, investuji, zamerstnavaji lidi a pohodlne vyjdou. HAHAHAHA...chudaci arabove, hahahahaha......
25. 02. 2011 | 13:05

Yosif K napsal(a):

Pane Tenco - zidy a jejicdh penize nechte na pokoji - stare Rakousko potrebovalo PENIZE ZIDA aby postavil prvni zeleznici v Rakousku (Viden Olomouc Ostrava Krakow).
Doufam ze si nemyslite, ze Rotschild zbohatnul z US dotaci Israeli?
A dnes je to uplne stejne - kdyby zide nemeli US dotace, meli by se 1 % HURE.
Kdyby Arabove nemeli ropu a turisty, uz by jich 90% POMRELO HLADY. vETSINOU NEDOKAZI VYROBUIT SLIZTEJSI VEC NEZ CEMENT. Sorry - v pripade Egypta vyrabeji jeste mixery, vidlizky, noze a hrnky. jejich vyropba neobstoji pred cionou ani nahodou (ale to se samozrjeme netyka jen arabu).

Marna slava - asi to ma neco spolecneho s islamem. V Malajsii "harmonicky spounazivaji" muslimove, cinani, hindove a evropane. Ve sklolnich tridach jsou nejpelsi cinani, mpak indove, pak evropani, pak DLOUHO DLOUHO NIC a nakonec muslimove. Ti vsak maji vetsinu - takze v malajsii portouci troubove chytrym. Vysledek - pul milionu malajcu nemuslimskeho mpuvodu radeji pracuije venku, nez aby se nechalo sikanovat blbci. ISLAM = diktatura blbu...... podobne jako inkvizewce - vlada blbu ci KSSS = vlada blbu.... ( a nemusi to byt zrovna arabove..., dokonce arabove to rikaji sami, ze cerne rtyrbany v miunisterskycvh kreslech jsou TOTALNI HOSPODARSKA KATASTROFA...)

No nic, skoda ze neporadaji pro cesky svaz iuslamofilu nejake exkurze do arabskych fabrik - vy by otchenh strashne diviliiiii
25. 02. 2011 | 13:17

Karel Mueller napsal(a):

Pane Yosif K.

V zásadě s Vaší předchozí příspěvkem souhlasím, proto si neumím představit, co bude, až skončí pohádka tisíce a jedné noc. Osud arabského světa je nejasný, ty peníze z nafty nejsou investovány na infrastrukturu a zprůmyslnění.

Ale ten Vámi uvědený poměr 1,8 vs 99 mi přeci jen připadá absurdní - to by naftové společnosti nevykazovaly tak pohádkové zisky.
25. 02. 2011 | 13:21

Yosif K napsal(a):

Pane OBCANE - muslimu je mi lito - islam je svira jako klec ci sveraci kazajka. Nempohou se dostat dost dobre z klece ven. TREST ZA POKUS O UNIK JE UREZANI HLAVY.
Pokud se jim podari vybudovat demokraci a fewrovy (nikoliv lupicsky) kapitalismus - MABROOK!!! Ale jak rikali komanci ve stare CSSR, zda ze ze na to NEJSOU VHODNI LIDI......
25. 02. 2011 | 13:29

dr.max napsal(a):

"arabské lidové cítění včetně jeho antisemitských projevů" - takže Arabové, jinak semité jak poleno, míří svým lidovým cítěním sami proti sobě?:-)) autorko, autorko, cože jste to studovala? a nebylo to něco jako práva v Plzni?
25. 02. 2011 | 13:35

Občan napsal(a):

To Tenco (25. 02. 2011 | 11:19):

Ale houby, kde by se tam ti židé vzali? To by byli absolutně nejpočetnější náboženskou skupinou v tehdy známém světě, kdyby jich jen v Jeruzalémě bylo na 580 000. Nemluvě o tom, že by tam byli poměrně dost natěsnaní a nejspíš by v hroznech přepadávali z hradeb:o)))
To číslo je opravdu naprosto nesmyslné, neboť Jeruzalém byl na konci RS jen trošku větším opevněným městečkem bez valného místního významu. Ale mohlo jich být klidně 5800, protože křesťany vyvražděná populace Jeruzaléma a okolí se odhaduje až na 125 000. Což je samo o sobě na tu dobu příšerné číslo (když si jen pro srovnání vezmete, že Praha měla za Karla IV. cca 36 000 obyvatel a to byla třetím největším městem Evropy!). I když je pravděpodobné, že město a okolí byly přeplněny uprchlíky, kteří se asi snažili dostat do bezpečí hradeb, i vojáky, je to na tehdejší dobu strašlivé množství lidí.
Pro ilustraci:
V Jeruzalémě žilo v 1. pol. 16. století nějakých 100 židů, 300 křesťanů a 19 000 muslimů. V 1. pol. 19. století tam žilo 800 židů, 3500 křesťanů a 35 000 muslimů. A v r. 1922 v něm žilo 3400 židů, 15 000 křesťanů a 44 000 muslimů. Za celý středověk a novověk tedy NEBYL Jeruzalém ani na půl dne židovským městem. Vždy to balo město muslimsko-křesťanské.
Je asi docela příznačné, že až pod židovskou NADVLÁDOU počet křesťanů v jeruzalémě PRUDCE KLESÁ, zatímco pod nadvládou muslimskou utěšeně ROSTL.
25. 02. 2011 | 13:35

Yosif k napsal(a):

Pane Karle Muellere - musite si to vygooglovat sam. Vetsina kontraktu se drazi:
1) Budto se drazi cerpaci prava - v Kanade, USA - vyhraje ten do proplati ostatni - pak se mu muze stat ze roky prodelalava... a nebo desitky let kruute vydelava - ceby ropy sjou nepredvidatelne
2)U Arabu - paranoidnich skrobu - se drazi "fee for service" kde vitezi ten KDO CHCE NEJMENE ZA VYCERPANY BAREL. To zle dobre praktikovat v Lybii - kde se ropa tezi snadno. Arabove se pak divi, ze mnikdo nic neche takto drazit v oblastech s horsimi geologickymi podminkami.
Arabove pak "uvazlive" petrodolary roztaci - KSA dava rocne 20 miliard US$ na stavbu mesit a vykrm imamu v nemuslimskych zemich, stavi ruzne zamky v pousti, mrakodrapy v Mekkce, zbytecne mrakdorapy v Dubai a podobne pitominy.......

jo a Qatar postavil nejakou miniaturni atrapu skleniku v Gaze.....
25. 02. 2011 | 13:37

Tenco napsal(a):

Yosif
Proč ta citoslovce ? Velká písmena, vykřičníky...
Chtěl jsem jen, ať své afekty doložíte čísly.
Jde - li to.
Ale pokud to nejde, nic se neděje.
Hlavně klid - ať vám třeba nepraskne cévka a tak. :))

Proč vytýkáte Arabům, že mají ropu ? Připadá mi to stejně smysluplné, jako vytýkat rybě, že plave ve vodě.

Čochtan
Neopruzuj, když se baví dva dospělí !
25. 02. 2011 | 13:37

Čochtan napsal(a):

Pane Yosife K,
jak tak čtu vaše fundované komentáře, je vidět, že se v materii vyznáte. Nežijete v Israeli ? Tam je hodně inteligentních lidí. Procentuelně mnohem víc než v Evropě.
My tu zase máme figurky jako Tenco, t..., občan, atd. Byly by to jen směšné figurky, kdyby nebyly tak nebezpečné. Právě něco tak pitomého pochodovalo v únoru 1948 v LM. Roky před tím zase v SA a ještě dřív řádili pod komandem Buďoného a jiných kreatur.
25. 02. 2011 | 13:38

Občan napsal(a):

Yosife K., hlásná troubo Mossadu, hlásejte si dál co chcete, já už to opravdu nečtu, protože mi ta Vaše propaganda stačila. Co jste zač, to se strašně snadno pozná podle dikce - a ta je nasprosto jasná a zřetelná :o)) Židé totiž používají takovou divně archaickou zkomolenou češtinu, přesně takovou, jakou píšete Vy.
Máte zde ale pár vděčných čtenářů z řad českých nácků a xenofobů, kteří lačně hltají každý Vás nenávistný výlev - takže můžete být vlastně spokojen :o)
25. 02. 2011 | 13:44

buldatra napsal(a):

… Západní vlády stály a opět stojí před „těžkou volbou“: podpořit spolehlivé vojenské diktatury, či legitimní požadavky protestujících?...píše autorka traktátu.
Kolo, kolo mlýnský.

Jsou před námi zřejmě tedy zas a znova světlí dnové příští, plní dobrých skutků, kdy bude potřebným v Orientu slavně a vydatně pomoženo. A ti nás zítra za to s chutí vydatně kousnou do naší křižácké ruky. Neva, nastavíme druhou. Totiž, dnes jsme křižáci naopak. Ďaur humanista. Aleluja.

A pak, proč opět nevstoupit do stejné řeky, že?

Západní vlády ve skutečnosti stojí před něčím jiným. Stojí před svou základní povinností. Jejich povinností je starat se o blaho svých občanů, kteří je zvolili, o blaho, které se nám tak nějak někam vypařuje.
Jde o naši životní úroveň, kterou by rádi i orientálci, ale nemají holt asi k tomu účelu správnou vládu…Proč asi?
A Alláh furt ne a ne zabrat. Je věčný a tak má času habaděj. Není to k vzteku?
Neva, spálí se americká vlajka a jede se dál.

Ropa.
To je náhradní zaklínadlo, které vytlačilo do pozadí zaklínadla základní. Která to jsou?
Voda, půda, makačka od nevidim do neviim, investice do zdrojů, aby bylo i zítra co dlabat a hlavně umět počítat dětičky, ty krky hladové. Jako že jedna a jedna jsou dva, nikoliv pět, nebo deset, nebo víc.
Umět si spočítat, kolik lidí uživí ten plácek, kde něco roste. Nebudou věčně peníze za ropu, protože nebude věčně ropa a co pak? Zas ďaur pomůže?

Takže.
Jsme lidi a jako takoví bychom měli pomáhat potřebným. Otázka stojí, jak pomáhat?
A pomáhat věčně a stále těm stejným, kterých je navíc čím dál víc?
No nevím, nevím.
25. 02. 2011 | 13:50

Pepa Řepa napsal(a):

KM
poměr zisků nedohledáte. To si každý tají. V SA to dokonce sahá až k r.45, kdy byla vytvořena arabsko-americká ARAMCO a Roosevelt podepsal smlouvu s Abdalazízem tuším, že na jakémsi křižníku v Suezu. Slíbil vojenský zásah, v případě ohrožení zařízení (myslím, že dosud platnou) a za to mělo jít -údajně- 5% ze zisku přímo rodině Saudů, která z toho financuje mešity i po Evropě.
Lze jen spekulovat, jak si to ošetřil Qaddháfí pro své blízké.

Občan
myslíte, že ve studiu technických oborů je Libyjcům na universitách v USA, či Evropě bráněno? Nevím jestli studiu v USA bránilo embargo, ale v Evropě Libyjci běžně studovali. Co si vybrali je věc jiná.
25. 02. 2011 | 13:52

Občan napsal(a):

To Tenco (13:37):

No vytýká, protože Mojše se kdysi rozhodl pro čistý vzduch :o)))
To je takový starý vtípek...

Brouzdá takhle Mojše se svým kmenem pouští a přijde do (třeba) budoucí Libye. Kmenoví stařešinové nasají vzduch a praví: "Ty, Mojše, tady to smrdí, nám se tu nelíbí, pojď jinam".
Mojše si čuchne myrrhy, pokrčí rameny a vyrazí do pouště.
Courají, courají a přijdou do (třeba) Ománu. Postaví stany, sedí, plkají a zase začnou stařešinové hýbat nosy. No, netrvá dlouho a vyrazí za Mojšem:
"Hele, Mojše, to je to samý jako minule. Zase to tu hrozně smrdí. Pojď pryč, ještě nám onemocní děti".
Tak Mojše sbalí stan, vykuřovadlo a jde. Už ho to nebaví, takže, když přijdou na Sinaj, zarazí tam stanovou tyč do země a že se vodtamtud už nehne. Stařešinové čuchají, nasávají - a nic: "Jooo, Mojšeeee, tady zůstaneme, tady je čistej vzduch!!!"

No, a od té doby mají židé čistý luft a muslimové ropu...

Ještě se, Tenco, divíte, že jim to Pepan vyčítá? :o)))
25. 02. 2011 | 13:52

Karel Mueller napsal(a):

Pane Yosif K.

kouknu se nato. Ale opravdu jste mě překvapil. Pokud jde o ty investice, tak to není tak jednoznačné. Saudům patří 8% USA, jak jsem četl, a mají samozřejmě investice po celém světě, hlavně v EU.
25. 02. 2011 | 13:55

Pepa Řepa napsal(a):

buldatra napsal(a):
Západní vlády ve skutečnosti stojí před něčím jiným. Stojí před svou základní povinností. Jejich povinností je starat se o blaho svých občanů, kteří je zvolili, o blaho, které se nám tak nějak někam vypařuje.
-------------
Přesně tak. Stejní lidé, kteří tady kňučí že ČR i celá EU jde dolu, budou rozhazovat miliardy za jakési plány, kolik peněz do oblasti nalít, kolik set tisíc běženců přijmout.

Zájmy české, potažmo evropské nemusí být -po každé- v souladu. Nemám žádnou povinnost postarat se o přemnoženou populaci v severní Africe. Jde pouze o obchodní vazby. Vy ropu, my něco jiného.

A to je zásadní problém, který mám s dvojicí p.Hesová-Shanaáh.
Prosazují pouze zájem arabské populace. Není to nic osobního, v soukromí to mohou být sympatičtí lidé.
25. 02. 2011 | 14:05

Karel Mueller napsal(a):

Pepa Řepa:

Díky za info. To je asi jedne z důvodů revolucí v arabském světě. Lidé budou chtít vědět, jak jsou zisky z nafty distribuovány. Příklad: Barel nafty je zhruba 160 litrů a prodává se za zhruba 90 USD, přesnou cenu v tuto chvíli nezná. Jde o to, kam ty peníze jdou, naprosto přesné rozdělení. Kolek jde společnostem, kolik A rabům a jak jsou tyto peníze dále rozděleny (v arabském světe)
25. 02. 2011 | 14:07

Ing. N. napsal(a):

Tak se nám ten připravený scénář pro dění v islámských, arabských zemích dost rychle vybarvuje. Teď se intenzivně "pracuje" na Libyi, kterou se až doposud nepodařilo znormalizovat. Na pomoc normalizaci přispěchala severoafrická odnož Al-Kaida, nabídla mladým "revolucionářům" zbraně, drogy a alkohol (obdobně jako dětským vojákům v Africe). V současné době se údajně chystá zaútočit na hlavní město. Nechápu ale, proč USA dělají takovou propagandistickou chybu, když připouštějí, že by mohly v Libyi vojensky zasáhnout. Vždyť by se vlastně postavily po bok teroristické Al-Kaidě. Rozumí tomu někdo?
25. 02. 2011 | 14:38

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
ne všude je ropa. Pokud vlna dojde do Maroca, tak jsem zvědav na vysvětlení. Nepoznal jsem tak tolerantního vládce jako Hassana.
Doba se prý mění tvrdí autorka. To ano. Znám Maroko z r.90-1 a před dvěma lety. Mám srovnání. Radikalizace je znát. Většina atentátníků byla-v poslední době-z Maroca.

Co ty státy vůbec spojuje? V jednom je džamahirie, v druhém nacionalismus, ve třetím monarchie.Někde ropa je jinde je turistika.
Napadají mne jen tři skutečnosti.

1. společný jazyk (i když jiné dialekty)
Ne etnicita, jeden je Arab, jiný Berber, třetí Tuarég.

2. společná víra (kromě menšin v Syrii a Egyptě)

3. přemnožená populace

Co z toho vyvodit? Nevím.
25. 02. 2011 | 14:43

voroshilov napsal(a):

Ing.N.:
Vojensky zasahnou,uz jednou Libyji bombardovali,tim se nepolepsi-kazda vojenska agrese nebo"pomoc" revolucionarum bude na ruku plukovniku:Vidite,za vsim je Velky Satan ktery vas chce okupovat a zotrocit!
25. 02. 2011 | 14:43

partner a son napsal(a):

Poslední novinka. Byly objeveny nové svitky v poušti. V tuto chvíli se podařilo rozluštit prvních několik slov, snad o Evropě a Boží pomoci:
Bůh dal Židům moc ...
Další informace později.
25. 02. 2011 | 15:00

partner a son napsal(a):

Poslední novinka. Celý text svitků zní takto:
O ropě a Boží pomoci.
Bůh dal Židům moc. málo a muslimům naftu všech ostatních národů, protože je nevyzpytatelný. Proč tak bůh rozhodl, není dosud známo.
Zřejmě usoudil, že chytrý si pomůže sám.
25. 02. 2011 | 15:02

voroshilov napsal(a):

partner a son:
To je smutne,Mojzis vodil svuj narod po pousti 40 let a neprivedl je k zadnemu lozisku ropy!
25. 02. 2011 | 15:07

partner a son napsal(a):

Je to smutné. Židům nevoněla nafta a Arabům práce.
25. 02. 2011 | 15:11

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo,
přidal bych ještě jeden bod:

4. Společný komplex méněcennosti, který se rve s vírou v nadřazenost muslima nad ďaurem. Ten komplex je spíš uvědomění. Takřka vše, co Arab používá je z hlavy a rukou nevěřících ďaurů. Od kafemašiny, přes televizi auto, ...... až po hajzlpapír. Až na velblouda a písek. To musí být ošklivý konflikt v hlavě araba.

Jak to vidíš jako znalec arabů ? Jak silné je to uvědomění vlastní neschopnosti ?
25. 02. 2011 | 15:12

partner a son napsal(a):

Co ty státy vůbec spojuje?

Bída.
25. 02. 2011 | 15:19

Yosif K napsal(a):

hhahahaaha.... Křehký společenský smír v nich režimy udržovaly dotacemi potravin a energie, které si v kontextu liberalizace mohly čím dál tím méně dovolit.... pani Hesova, napadlo Vas nekdy, proc si NIKDO nemuze dlouhodobe a masivne dovolit dotovat potraviny? Neni to kvuli nejake ze zapadu NADIKTOVANE liberalizaci. Je to proto, ze kazda dotace predstavuje SUBOPTIMALNI ALOKACI ZDROJU. A arabskem svete TREAGIVCKOU. Chudi lide si nemohou dovolit lepsi skoly a knihy atd pro sve deti.
Diky lacin ym potravinam si vsak "mohou dovolit" mit o osm deti vice - potraviny jsou za babku. Tim se samozrejme SKORO VSECHNY ARABSKE STATY dostaly VLASTNI VINOU do populacni pasti.
Proc se nedotuji potraciny v CR? Preotoze lide maji dost rozumu, aby kupovali i jine veci, a pritom aby si nechali penize na potraviny.
Jedina skupina, ktera by v CR potrebovala budfto dotovane potraviny, nebo pridely potravin, jsou ojedinele skupinky socialne vyloucenych romu. Duvod proc skoro vsechny atrabske staty BUDTO dotuji potraviny nebo joim rozdavaji pridely zakl potraqvin zadarfmo, je to, ze vetsi cast obyvatelkstva je na stejne rozvojove urovni jasko v CR MENSI CAST socialne vyloucenych romu.
Lacinejsi nez vydrzovat paralelni distribuci pridelu potravin nebo TRPET plytvanim supersubvencovanymi potravinami by samozrejme bylo dat rovnou lidem nejake podpory, aby si potraviny koupily sami.

Arabske vlady vsak dobre tusi, ze jejich obyvatelstvo - z velke casti na urovni socialne vyloucenych romu, ci socialne vyloucenych afroamericanu v USA, by penize rozfrcalo jinak, proto jim radeji dava pridely potravin jako americke foodstamps ci subvencovane potraviny, aby nezemreli hlady. Tim zaroven totalne ruinuje svou ekonomii - v Iranu udajne dosahuji subvence potravin ji okolo 50 miliard US$ rocne.

Subvence potravin jsou paternaliostickym projevem neduvery v mentalni9 schopnosti sveho vlastniho obyvatelstva, ze by pripadne penezni podpory rozfrcalo jinak. Jsem zvedav, jak se s timto nove "mlade demokracie" vyporadaji. Strelbou do stavkujiciho delnictva? Smutna vec je, ze majetek cizich kapitalistu a zidu jiz byl davno rozkraden - nove demokracie by musely sahnout na majetky svych "domacich elit" - tim by samozrejme dale rozvratili vyrobu a ani to by nevystacilo nadlouho.
To jest samozrjme, pokud "opravnene naroky pracujicich" nebudou reseny tim, ze by "opravneni pracujici" zacali drit jako cinani - a predstihli je v technologicke kazni - "a rather improbable contingency"......
25. 02. 2011 | 15:23

Yosif K napsal(a):

Pane obcane - dle vsech otomanskych censu byla v jeruzaleme jako v jedinem meste palestiny cca 50% podil zidu. Jinde byli zide v mnesine, ale ne v jeruzaleme. Asi proto, ze z arabskeho hloediska v jeruzaleme chcipl pes - zajimava ekonomicka cinnost byla samozrejme na pobrezi.
Urcite to lze dohledat na wikipedii. Patrne cerpate z nejakychj nacistickcyh prirucek.
25. 02. 2011 | 15:29

Čochtan napsal(a):

Tak jsem kouknul na článek Martina Nováka, "Libye se brodí krví do nové éry. Co bude po Kaddáfím?" a vypadá to podle mne na rozpad Lybie na území kmenů a klanů. Zajímavá je i připojená mapa. Postrádám na ní to nejdůležitější: ropná pole. Amíci by mohli z letadlových lodí zničit Kadáffího letectvo a základny, a pak ho nechat na živu jako strašáka.
25. 02. 2011 | 15:32

Yosif K napsal(a):

Pane obcane: Citace z wiki - 7120 je vice nez polovina z 16410 - nejak si ty nacisticke brozuerky opravte!!!!! hahaha.....

According to the Prussian consul, the population in 1845 was 16,410, with 7,120 Jews, 5,000 Muslims, 3,390 Christians, 800 Turkish soldiers and 100 Europeans.

Ne ze by to dnes bylo relevantni - ale jen pro presnost. Zajimalo by mne jestli za 100 let budou spory, kolik madaru, romu ci slovaku zilo na kosickem sidlisti SPUTNIK v roce 2000 atd atd..... mohli by se mit vsichni dobre, kdyby newkteri za nich nebyli polovzdelani teroristicti fanatici..... (tim nemyslim noikoho z Kosic.....)
25. 02. 2011 | 15:36

TomasB napsal(a):

Jak je to s těmi islamisty...

Problémem podle mého soudu je, že my v Evropě pořád přemíláme ta samá klišé, čehož důkazem je i tato diskuse. Spousta diskutujících vidí araby a muslimy obecně jako bandu fanatiků, kteří od rána do večera přemýšlí jen o tom, jak podřezat krk co největšímu počtu nevěřících. Muslimové jsou v tomto podání jakési zvláštní bytosti, kterým víc než na osobním blahu záleží na šíření jména prorokova a jsou ochotni kvůli tomu strpět kdejakou nesnáz... A díky práci Al-Kajdistů a jiných šikulů máme pocit, že jsou nejen odhodlaní, ale i schopní své hrozby uskutečnit.

Ve skutečnosti je islám v krizi. Současné vzedmutí odporu v Egyptě a spol. není bojem za islám, ale proti islámu. Je to boj lidí, kteří mnohem víc než požehnání chtějí satelitní televizi, lístky na fotbal, motorku nebo notebook. Islám rozkládají informace, šíření informací. I diktatury rozkládají informace. Současný svět má jen jeden sen a tím je západní životní standard. Arabové stejně jako třeba i Číňané chtějí to, co máme my - dům, auto, po práci do kina, o víkendu na výlet...

Můžeme si také položit otázku, jestli muslimové věří v boha. Divná otázka, že, ale je rozhodně na místě. Podle mého běžní muslimové v boha nevěří - alepoň ne v tom smyslu, jak chápeme víru my. Tedy jako opak nevíry, jako vnitřní rozhodnutí. Ovšem muslim v Egyptě si takovou otázku zřejmě nepoloží. Jeho bůh není imaginární, vznešený, relativizovaný, ale konkrétní, každodenní, hmotný a obyčejný jako chleba. Je to každodenní návyk, kolotoč rituálů - mechanické modlitby, příkazy a pokyny pro jídlo, sex, manželství, práci, společnost... Nevěřit v boha
pro něho znamená vyloučit se ze společnosti - asi jako kdyby se u nás člověk rozhodl, že od teď bude chodit už jenom nahý, za všech okolností. Přeci to, že lidé chodí oblečení je jen společenská norma. Muslim podle mého zkrátka boha neřeší ani zdaleka tolik, jak si u nás myslíme.

Pokud se dostanou v Egyptě (Libyi, Tunisu, Jemenu a spol.) k moci radikální islamisté (což nelze vyloučit), budou se muset tak jako demokraté vyrovnat s nezaměstnaností, neefektivitou, růstem populace... Budou muset řešit gigantickou státní správu a dohodnout se s armádou... To obrousí hrany. Podle mého jsou spíš nebezpeční islamisté, kteří se k moci nedostanou :-)

A než se to všechno semele a usadí, bude si Alláh pomalu balit kufr a vyrazí pomalu, pomaloučku za křesťanským Bohem do zapomnění...
25. 02. 2011 | 15:42

Tenco napsal(a):

Občan
25. 02. 2011 | 13:52
:))))

Ale chápete to, ne ?
Dyť to je na mašli, tahle logika.
Oni nemít ropu....

Ale pokud čtete takové příspěvky - a zamýšlíte se nad nimi - hledáte v nich nějaké zdravé, racionální jádro /velmi často, jak se později ukáže, tak marně :))/ , můžete se tou prazvláštní kvazilogikou nakazit.
To teď myslím smrtelně vážně.
25. 02. 2011 | 15:50

Independent napsal(a):

Scallop

Obavam se, ze Bushe okriknul nekdo jiny.

Pepa Repa

Pokud se nemylim, cim vyssi vzdelanost/zivotni uroven, tim nizsi porodnost.

Yosif
Vy araby silne pohrdate. Tak jako jejich ex diktatori a Izrael - Zapad se jimi nechal ukolebat predstavou, ze se ti ubozaci nikdy na nic nevzmohou a nedoslo jim jak krehke
ty rezimy ve skutecnosti byly. Kdo urcuje ceny ropy je jedna vec, ve ktere mene se s ni obchoduje je dalsi vec a dohody o horach zbrani dodavanych do regionu zapadem take stoji za povsimnuti. Prave se Cameron z jednoho takoveho vyletu vratil - jel tam podporit proces demokratizace a mel s sebou zastupce osmi zbrojnich firem.

Cochtan

Prave zjistili, ze k te neschopnosti vede cesta ven. Jenze Vam tezko vysvetlovat, ze maji stejne starosti a touhy jako my, ze jsou to normalni lide.
25. 02. 2011 | 15:51

Yosif K napsal(a):

Lide kteri si mysli, ze ropne spolecnosti VYKORISTUJI Araby jsou vedle jak ta jedle. Presne udaje se tezko hledaji - levicovym fanatikum se nehodi fakt, ze 98% ceny shrabnou arabsti paraziti, a pravicova media se tim take nechlubi - lidi by se mohli zacit ptat PROC JME TAM VUBEC LEZLI atd atd. NICMENE CISLA SE NAJIT DAJI:
v Iraku vycadili americany cinani, rusove a holandani - misto cca 2 US$ za barel se spokojili s US$ 1.15 za barel!!!!!!! Poikud nekde jsou ceny vyssi - je to kvluli tezsim geologickym podminkam a umerne vyssim nakladum. Nic nebrani arabskym soudruhum, aby tezili sami - nic kromke toho, ze to poradne neumi a na co sahnou to znici.....
Zbytek ceny, CELY ZBYTEK CENY - OPRAVDU CELY ZBYTEK shrabnou arabove. Jak uz tak to u arabu chodi,l z takovych okhromnych sum se da i leccos rozkulacit - pak ctete o svycarskych bytech socialistixckych soudruhu Kadaffu atd atd.

VSECHNY ropna pole v arabskych zemich patri statnim spolecnostem. Vsechny cizi spolecnosti ve vsech arabskych statech pracuji pod systemem "fee for service". POkud nekdo chce oplakavat vykoristovane Araby - HLUPACI PLACTE - ale v pripade ropy placete na spatnem hrobe.

Russia's Lukoil, CNPC, and RoyalDutchShell accepted fees of between $1.15 and $1.40 for every barrel they produce — that's about 2% of Friday's oil futures price of $73 a barrel. "No one thinks it will be easy to make money on these contracts," says Samuel Ciszuk, Middle East energy analyst at IHS Global Insight, an economic forecasting company in London. "Companies have been willing to come in very, very low just to get their foot in the door in Iraq."

Read more: http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1948787,00.html#ixzz1EywZGKB7
25. 02. 2011 | 15:55

Nevěřící Tomáš napsal(a):

„A než se to všechno semele a usadí, bude si Alláh pomalu balit kufr a vyrazí pomalu, pomaloučku za křesťanským Bohem do zapomnění.“
Jednou budem dál, jednou budem dál, já vím. Tak fajn. A kdy to bude před poslední proroku? Jak dlouho máme čekat? 10, 100 nebo 500 let? A do té doby co...?
25. 02. 2011 | 15:56

Čochtan napsal(a):

Independent
normální lidi ? No nevím. Znal jsem jejich "elitu" co studovala v Německu na universitách, do normálních lidí měli dost daleko.
Cesta Z neschopnosti bude dlouhá, trnitá a bude to dřina. Pochybuji, že mají dost vytrvalosti. Uvidíme.
25. 02. 2011 | 16:03

Yosif K napsal(a):

Pane ci pani Independent - ja mam Araby rad. Kdysi jsem pracoval s Romy a Romy mam take rad. Je mi lito Romu do ceho se narodili (napriklad kosicke sidlisko SPUTNIK) a je mi lito muslimu ze se narodili do pasti, ze ktere je temer nemozny opravdovy unik.

Dale - technicke vzdelani a prax mi nedovoluje mit iluze o technicke erudici Romu - i kdyz jsou skveli zpevaci, pohadkari, prokuratori, housliste atd. Dtto musim rict i Arabech. Ja zase neumim hrat na housle - nemam na to sluch a prsty atd nebo co.....
25. 02. 2011 | 16:03

TomasB napsal(a):

TO: Nevěřící Tomáš

I cesta může být cíl :-)

Bůh tu bude s námi, dokud v něj bude věřit byť jeden jediný - tedy na furt. Ale význam náboženství v organizaci společnosti bude strmě klesat. Do deseti let bude úplně celá planeta připojená na internet. Nebude se kde schovat. Tradice budou dál erodovat a celý svět bude čím dál rychleji směřovat ke globální unikultuře.
25. 02. 2011 | 16:08

Nevěřící Tomáš napsal(a):

„I cesta může být cíl.“

Souhlas. Náš jorkšír tvrdí to samé.
25. 02. 2011 | 16:21

Yosif K napsal(a):

Pane Voroshilov - ferovy kapitalsimus uexistuje u protestantu a nasledne pak u tech katoliku, zidu ci konfucianu ci taoistu ci muslimu, KTERI SE ZACASLI CHOVAT JAKO PROTESTANTI (velka cast reformnich ashekanazi jsou puvodem z nemecka, velka cast korejcu, brazilcu, indu, cinanu atp se obraci na protestantismus).
Kapitalsiticka moralka je nelhat, nepodvadet, samostatne myslet a tvrde pracovat. Narody ktere buh postihl paternaslistickym nabozenstvim (islam, katolicismus, ruzna animisticka nabozenstvi) nejsou oicividne schopny samostatne myslet a konat, vse je pro ne "inshallah, bukra, malesh" a jsou v hospodarskem rozvoji znevyhodneny.
Zkuste udelat nejakou ceskou skrcku s neplacenim faktur ve Svedsku nebo Holandsku.... pes si od vas nic nevezme. Naproti cim dal tim vice na jih je rozklradani a rodinkareni spolecenskou normou Muarak, Assadovci, Khadafiovci.........) dtto plati i pro srovnani Mexika a USA. Mexiko je proste stokrat vice zkorumpovana zeme, nez prevazne protestanstke USA.... prominte mexicani.......
25. 02. 2011 | 17:06

t... napsal(a):

Čochtane,

jsem poctěn, že zrovna Vy, pro Vás, mě označujete za nebezpečného. Příznivec extrémistických názorů/ideologií nejsem, jak komunistických, tak fašistických/nacistických, to spíše Vy, svými názory, k nim máte názorově blízko.
25. 02. 2011 | 17:36

zorahesova napsal(a):

Pane TomasB, souhlasím s Vámi - naše česká představa o náboženství je projekce něčeho, co tam neplatí. A proto vzniká tolik strachu. Děkuji.

Pane Yosife, i s Vámi bych se myslím v mnohém shodla. Jsem ráda, že máte Araby rád:) Kdo my neměl rád lidi a národy obecně a nesnášel pouze některá individua?

Jinak jistě že vlády nemohou dotovat do nekonečna, jednoduše protože na to nemají a od liberalizace nikde už si nediktují měnové kursy a na dovozu jsou závislí. Já se často vyjadřuji ve zkratkách, protože text je prostorově omezený, pak to vypadá, jako že věci zjednodušuji, to ale není účelem. S Vámi jinak o dotacích souhlasím. Jejich (relativní a absolutní) snižování je jedním z faktorů dnešních bouří.

A také příznakem toho, že se časy mění. Nejsem socialista, socialismus neobdivuji, ani islámský způsob života, to mi věřte, mně je dobře tady a nechci vůbec měnit svůj český individualistický způsob života. Žádný romantismus z mé strany. Ale sympatie k lidem, byť ode mne v něčem jiným.

Se státy Vám dávám samozřejmě zapravdu. Vím, že velké arabské režimy na jakémsi socialismu stavěly státy (porevoluční Evropa paralelně s nimi do jisté míry taky) - než obrátily, většinou dost dlouho před koncem komunismu. V globálních podmínkách sice prodávají naftu a plyn dráž, ale demografickou změnu a otevírání trhům dost dobře nezvládají. Nejsem jejich principiální kritik - během 60. a 70. let alespoň onu stabilitu zajistily a bylo by možné argumentovat, že byly potřeba. Stejně jako Turecko bylo postaveno na své armádě, také korumpované a kruté, ale alespoň (nepoměrně více) státotvorné. Tak to bylo a není lehké to nějak morálně hodnotit. Ale tyto státy se přežily, jak už se diktatury přežívají, přehnaly represe a korupci a je dobře, že končí.

Panu Řepovi, nemyslím si, že článkem na webu hájím nějaké zájmy nebo nepřímo rozmnožuji cizí populaci. Hájím pouze z mého pohledu potřebný diferencovaný pohled na věc. A mám pocit, že mezi mnou a mnoha diskutujícími je generační rozdíl - který se u mne projevuje tím, co kritizujete jako mou naivitu, a u některých diskutujících tím, co já vidím jako nediferencovanost a lpění na osvědčeném, ale dnes zastaralém názoru. Možná máte pravdu a já to beru v potaz, stejně jako to, že člověk sbírá zkušenost pomalu, ale doufám, že ne a že teď jsou dějiny se mnou, když to tak řeknu.

Věřím tomu, že se i Arabové i muslimové snaží adaptovat na moderní svět; že ďábel netkví v jejich náboženství, že jim v tom brání mimo jiné jejich represivní režimy a neefektivní státy, a že bez nich je šance, že alespoň část obyvatelstva se prosadí proti Vašim stereotypům o nich a uspěje. Co nemůžu tušit, jak dalece bude přechod, o kterém tu diskutujeme úspěšný, vím, že to může být katastrofa. Ale je nutný, diktatury nemohly trvat věčně a čím déle trvaly, tím horší to bylo.
Říkám pouze toto.
25. 02. 2011 | 17:54

Honza999 napsal(a):

Čochtan

V době křižáckých výprav na středním východě povraždili křižáci mnohem více křesťanů, než muslimové. Nic to křesťanům při dobytí města nebylo platno, že hledali úkryt a spásu V KOSTELE. Křižáci pomordovali celé město, křesťan nekřesťan.
25. 02. 2011 | 18:02

Independent napsal(a):

Cochtan

Zalezi hodne na tom do jake miry si budou oni sami (a zbytek sveta jim) hazet klacky pod nohy. I kdyz kazdy rozumny clovek dnes uz asi vi, ze se ty klacky lehce promeni v bumerang.

Yosif K

"Ja zase neumim hrat na housle - nemam na to sluch a prsty atd nebo co..... " :-)))hrani na housle je pekna makacka, ktera nevyzaduje pouze talent a sluch, ale hodne hodne tvrde prace - umet hrat na hudebni nastroj vyzaduje predevsim naucit se remeslu a zvladnout technickou stranku - ty prsty zkratka nebehaji samy od sebe. Takze kombinace talent a tvrda prace. To byste koukal jak maka mozek hudebnika. Proto se detem doporucuje ucit se hrat na hudebni nastroj, protoze jim to prokazatelne zvysi prospech v ostatnich predmetech :-)))

Nepodcenujte je tolik. Jde o pristup ke vzdelani a celkove o prilezitosti. Ma-li clovek nadeji, ze to vsechno ma nejaky smysl, motivace udela sve.
25. 02. 2011 | 18:48

Yosif K napsal(a):

Pro zamysleni: Bernard Lewis - historik - 94 let. Arabove se pravem chteji zbavit diktatur, ktere se prezily, ale obava se vitezstvi Muslimskych Bratru. Jak budou resit populacni explozi, zamestnanost, skolstvi? Ropa a plyn Egypt neuzivi, zemedelstvi je neuzivi, budovani prumyslu se nelze naucit ve islamskych skolach ci ve skolach kde uci lidi, kteri znaji moderni prumysl jen ucebnic a televize. Foreign Direct Investment je pritom pro islamisty nepripustny - keffirove nesmeji v islamske zemi nic vlastnit - a kdo by chtel investovat do neceho jineho nez ropnych vrtu?

Vitezstvi MB ve volbach v Egypte je pritom temer nevyhnutelne.

If we have different potential Islamic paths that these peoples could now go down, how strong is a more moderate Muslim tradition? How likely is it that that would prevail? I ask you that because of your bleak characterization of the Muslim Brotherhood which, again, some experts claim is relatively benign.

I don’t know how one could get the impression that the Muslim Brotherhood is relatively benign unless you mean relatively as compared with the Nazi party.
25. 02. 2011 | 20:08

ivanT napsal(a):

Prekvapuje mne kolik lidi by chtelo stavet zed proti uprchlikum z valcici Severni Afriky. Uplatnili byste totez vuci uprchlikum z nacistickeho Nemecka, komunisticke CSSR, Maovy Ciny, komunisticke Kambodze? Co byste si mysleli o zemich, ktere by ceske uprchliky vracely zpet? Nebo si myslite, ze my jsme jaksi geneticky lepsi a tudiz pro nas neplati stejna meritka?

Mimochodem, zdi vzdy pracovaly proti tem, kdo je postavili. Uvazte priklady Ciny a Japonska - nebo komunistickeho CSSR a NDR.
25. 02. 2011 | 20:12

Yosif K napsal(a):

Zovna koukam v TV na mladeho Kaddaffiho. Jeho tatik pred chvili bloabolil v TV jako totalne pomateny beduin. Nicmene pred 42 lety to byl sympaticky fesak.

Rekl bych ze i spousta mladych fesaku na namesti Tahrir ma v torne podobnou marsalskou hul jako M Kaddaffi. Mnohem spise vsak brzke volby vyhraje v Egypte Muslimske Bratrstvo.

Otazka je, zda pro jine zeme nez Egypt (Lybie, Jordansko) nebude nadejnejsi nejaka kmenova rada - kmenovy poradek v mnoha arabskych statech porad jeste trva.
25. 02. 2011 | 20:14

honolulu napsal(a):

Vazeny pane Stejskal,
prosim za odpusteni meho poruseni Vaseho narizeni.
Usnul jsem a zdalo se mi, ze me honi po Botswane Tencokyda s ostepem a stadem opic...Jsem nestastna obet muli-kulti.
Napravim to ! Sverim se panu Dr. Honzakovi. Snad me pomuze..(Rozplacnout frnak Tencokydovi ! ! !)
26. 02. 2011 | 03:13

Pepa Řepa napsal(a):

ivanT
a co odhodit tu pokryteckou masku?
Žijete na severu Canady. To se to radí. Až pojedete na starý kontinent vemte to z Kodaně po mostu do Malmo. Přerostlo to přes hlavu, pomalu se to blíží 50%.

A když tak hezky radíte, proč jste zavedli viza? Proč si tam nevezmete pár set tisíc Romů. Zem je veliká, převeliká, tam se to ztratí,nebo ne?
A Vy budete přece obohaceni, co Vám brání?

Kdo si myslíte, že bude z Libye utíkat?

Lidé prahnoucí po demokracii, jak se tady snaží "úíčkám" nalít do hlavy pan Shanaáh?
Nebo to budou ekonomičtí emigranti a v případě Libye dokonce lidé napojení na Mojmíra, jeho sekuriťácim největší řezníci?
Co myslíte?

Ona to je snad politická emigrace? Ale jděte.
Kdo koho persekuuje? Povstalci nebohé a mírumilovné Mojmírovce?
Protiřečíte si sám sobě.

Myslíte si že jsem rasista a xenofob?
Klidně si to myslete, ale xenofobie je strach z nepoznaného a nikdy jsem nepoznal větší rasismus než mezi Araby. Cosi o tom vím, je v Libyi mně dělal asistenta swahilec Sai'd, dvoumetrový gentleman. Kterého vyhnal řezník z Kampaly a zmasakroval mu rodinu. O moc si nepolepšil, Arabové ho denně ponižovali, ačkoliv dělal instuktora karate a lehce by si poradil.Že byl muslim mně nevadilo, proč taky?

Ten to -na rozdíl od jiných- měl v hlavě stovnané. Dokonalou angličtinou sděloval, za co je Britům vděčný a jak se situace změnila po jejich odchodu. Byl objektivní, připouštěl, že dostal dobrí vzdělání i výchovu, že je rádi neměli, ale pak to šlo šupem dolu.

To,že dneska Qaddháfí využívá skupin ze subsaharské nebo centrální Afriky mne nepřekvapuje. Libyjec usedlý v ČR dokonce včera v ČT s pohrdáním prohlásil To ne my Arabové, to ty černý, poznáte je,jinak vypadají, nejsou z našeho kmene. A to vůbec nemluvím o lásce k Židům, ti už by viseli. V Marocu jich žilo sedm set tisíc, dnes jich není ani deset. Když se semele to, co teď v Libyi jde první pod nůž Žid a pak bílej.

Qaddháfí dovedl zakořeněné nenávisti a rasismu i mezikmenového pnutí umně využívat. Po druhém atentátu, na kterém se podílel velitel osobní stráře, se kterým dělal převrat proti Idrisovi, všechny potřílel a za ochranku si vzal dederony.

Neřekl bych, že jsem geneticky lepší než Sai'd nebo Ahmed, ale uvědomte si, že pokud se cizinci ihned nevrátí a nepoteče olej, tak nejen nebude za co dovážet jídlo, ale nepojede ani jeden špitál, nebude jeden doktor ani jedna sestra.
O tom to je především.Doktora Libyjce nebo místní sestru tam nenajdete ani s lucernou.Na práci je cizinec, milý pane a výrřiky zdejšího Hnojného muže a guglování statistikami jsou o ničem.

Independent
Pepa Repa
Pokud se nemylim, cim vyssi vzdelanost/zivotni uroven, tim nizsi porodnost.
-----------
Ale jděte, kde jste zase tohle klišé vyhrabal?. Sám Mojmír má jenom přiznaných osm dětí,mluvilo se asi o třiceti, Saudové stačili nasekat i tři sta kousků se čtyřmi ženami, které permanentně točili dokola, běžná rodina těch s vyšším vzděláním má v Maghrebu stejně potomků jako felláh na Nilu.

Ono totiž,milý pane, platí, že na manželku musíte mít chechtáky, abyste měl na "mahr", je to jako s džamalem, musíte si ji koupit jako flaksnu, musíte na to mít. Bigamie není postavena mimo zákon, jen se moc nepraktikuje, protože málokdo má na štyři samice.
A napadlo Vás někdy, jak bude Italie obohacena, když tam vtrhne půl milionu samců bez partnerek v nejlepší formě?
26. 02. 2011 | 07:11

Pepa Řepa napsal(a):

Paní Hesová
pravdu máte v jedné věci. Svět se mění a mé vzpomímky (kromě Maroca) jdou před r. 89.Občas tam zajedu, pokud to jde.

Ano svět se oproti sedmdesátým a osmdesátým letům změnil. Ale cudně zamlčujete, že se změnili i představy z těch let o tom, jak se nám to bude pěkně asimilovat, či jak nás multi-kulti obohatí, jak musulman přijme evropské hodnoty, jak bude ctít teritoriální jirisdikci.

Dnes víme, že tomu tak není, že se nám to neasimiluje, ale jedeme dál, Andělka nebo Cameron, dostanou za uši, kdo se ozve víc, na toho čeká Somálec s nožem před barákem, jimého zapíchneme na ulici, či pošleme za katr, že je nekorektní.

Sama musíte vědět, že existuje syndrom hledání identity druhé, ba i třetí generace (Váš souputník je skvělým příkladem). Očekával bych, že si budete navzájem oponovat v odborných věcech, ale Vy se jen zmůžete na výkřiky typu Good Deal, tys to -pašáku-pěkně napsal a to aktivismus první třídy.

To je jako když David Černý nalakoval ruský tank narůžovo. Vypadalo to lépe, ale pořád to byl tank.
Takže, ještě jednou: nic osobního v tom není, klidně lakujte dál a já budu dál glosovat.
Jen občas kouknu před vrata, jestli už na mne Ahmed čeká. Chlapík umazaný od hnoje mě nerozhází, ten akorát povykuje.
26. 02. 2011 | 07:38

Tupelo napsal(a):

IvanT: dobre zamysleni, take me pred par tydny napadlo neco podobneho, jnsou lide kterym budovani zdi nevymizi ze srdce nikdy. I s takovymi se musime naucit zit :)). Myslim ze to je hodne zalezitost generacni, cim vic mladych bude vyjizdet za hranice (Evropy) a poznavat cizi kultury, tim vice budou videt rozmanitost a individuality v celem svete a tim mene budou ovlivnitelni strachem, se kterym mnozi (i zde) velmi radi pracuji.
Co se tyce soucasnych otresu v arabskych ci muslimskych zemi, prilis rychle jsme zapomeli, co tady bylo pred vice nez dvaceti lety. Lide kdekoliv maji pravo se neustale snazit o lepsi zivot, nebo se aspon snazit jit cestou o ktere si mysli ze vede k lepsimu zivotu - zaruky v dnesnim svete neda nikdo nikomu.
Mejte se hezky
26. 02. 2011 | 08:39

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon za překlepy a chyby
změnily představy a pod. Nemám čas to číst.
26. 02. 2011 | 08:52

Čochtan napsal(a):

Dovolím si upozornit na skvělý článek "Když se islám vzdal rozumu":
http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozhovor-kdyz-se-islam-vzdal-rozumu-dvk-/p_zahranici.asp?c=A110225_180321_p_zahranici_wag
Po jeho přečtení lépe porozumíte tomu, co píše Pepa Řepa.
26. 02. 2011 | 09:15

Čochtan napsal(a):

"..jak bude Italie obohacena, když tam vtrhne půl milionu samců bez partnerek v nejlepší formě? .."
Řešení: zabíjet to ještě na moři. Nesmí vkročit na pevnou zem.
26. 02. 2011 | 09:21

t... napsal(a):

Pane "honolulu",

když jste katolík, tak jako takový znáte, alespoň trochu, Bibli a biblické "Po ovoci poznáte je." Vaším ovocem(obrazným), mimo jiné, jsou Vaše příspěvky. "Ovocem", které Vás nejlépe charakterizuje, jsou příspěvky té myšlenkové a etické úrovně, kterou jste předvedl (např.) v příspěvku z 26.02.2011 02:57, který editor pravděpodobně smaže.
26. 02. 2011 | 10:01

Pepa Řepa napsal(a):

Čochtan
Zabíjet je pitomost, to je extrém z druhé strany, přijmout taková opatření, aby si své problémy-zvláště porodnost- řešili sami je legitimní.
K článku:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozhovor-kdyz-se-islam-vzdal-rozumu-dvk-/p_zahranici.asp?c=A110225_180321_p_zahranici_wag

Mutázila bylo zajímavé období, ale to byl začátek devátého století!!! Měla vliv i na karaity v Iráku. Pak přišli Hanbalisté a tvrdě s mutazilou zametli. Žádné spekulace, žádná svobodná vůle a mudrování v řeckém stylu, víra se nesmí sklonit před rozumem, tvrdili.
Je to už osm set let.

Tvrzení-s kterým autorka rezonuje-že je potřeba spolupracovat s Ichwánem je v napropstém protikladu s tím, že pokud někdy má-teoreticky-dojít k demokratizaci islámských společností, musí nejdříve(!!!!) dojít k sekularizaci této společnosti.

Muslimští bratři hlásají pravý opak. To, že mají různé proudy je věc jiná, to, že mohou být skupiny ještě radikálnější je ale pravda.

Srovnávání s křes´tanskými stranami je další kolosální blbost místních mudrců, nevšiml jsem si, že by křes´tanští demokraté hlásali církevní stát, zato bych mohl citovat výroky Hasana al-Banná, kteý to tvrdě vyžadoval

Qaddháfí byl mix. Přišel s tezí "Přímé demokracie" (jako bych slyšel Tamáše) ale přímo podřízené Božímu zákonu, čímž omezil vliv duchovenstva, které mu to te´d dává sežrat a označuje ho za bezvěrce.
Až najdu "Zelenou knihu" můžu odcitovat.

Jinak bych chtěl podotknout, že má nejen muslimský svět Listinu práv a svobod vlastní, ale Qaddháfí vydal v r. 1988 i vlastní Listinu lidských práv (o svobodách se nemluví) v džamahírijské společnosti.To se tady zamlčuje, jako kdyby byla Listina univerzální, přijímána všemi bez výhrad.
Kolosální dílko.
26. 02. 2011 | 10:06

t... napsal(a):

Čochtane,

zdejší diskusní prostředí je "obohaceno" Vámi, obstarožním samcem(ročník 1948).

Pozn.:
Tento příspěvek reaguje na příspěvek pana "Čochtana" z 26.02.2011 09:21, který pravděpodobně bude editorem smazán, protože vyzývá k vraždám.
26. 02. 2011 | 10:10

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon, je tomu už cca 1 200 let. Možná, že se tenkrát-když zametli s mutázilou-lámal chleba a došlo k začátku úpadku. Někteří tvrdí, že se mutázila přeceńuje, že byla první, kdo zavedl náboženskou policii, ale tím si jist nejsem ahledat to nebudu.
26. 02. 2011 | 10:12

MM napsal(a):

pro ty,kteri znaji anglicky vkladam velmi zajimavy prispevek pro

http://www.puppet99.com/?p=126T27g... neni to jen o ROPE...hezke pocteni
26. 02. 2011 | 10:13

Čochtan napsal(a):

no dobře pozměním:
"..jak bude Italie obohacena, když tam vtrhne půl milionu samců bez partnerek v nejlepší formě? .."
Řešení: Nesmí vkročit na pevnou zem. Otočit, připadně dát kanistr s vodou a zpět směr Afrika. Nesmí vkročit na evropskou pevnou zem.
26. 02. 2011 | 11:03

Čochtan napsal(a):

Pepo,
tvrdíš že "Zabíjet je pitomost, ".
Dejme tomu, že to není optimální řešení, ale pořád je to lepší než je rozeslat do ostatních evropských zemí a nechat je "nepoužitelné" živit daňovým poplatníkem.
Otočit, připadně dát kanistr s vodou a zpět směr Afrika je optimální řešení. Pro nás optimální. Jiná optimalita je nezajímavá.
26. 02. 2011 | 11:08

Čochtan napsal(a):

Pepo,
řekl bych, že evropský protestantismus je víra v rozumného Boha. Pak osvícenství, fr.revoluce,..
"Mutázila bylo zajímavé období, ale to byl začátek devátého století!!! " no právě. 1200 let ! Máme začátek 21.století. 1200 let stojí na slepé koleji, kde žádný vývoj není možný.
26. 02. 2011 | 11:17

Yosif K napsal(a):

Zajimavy citat tykajizi se dyysfunkcnoisti vetsiny islamskeho sveta:
V interpretaci Božího zákona platí princip islámské jurisprudence, který říká: „Rozum není zákonodárcem." Jinými slovy – jediné zákony, jež se na vás vztahují, jsou ty, jež vám dal Bůh. Rozum není oprávněn tvořit zákony, ba ani je interpretovat.

Politické důsledky tohoto stanoviska jsou jasné: není-li rozum zákonodárcem, tak proč mít vůbec nějaké zákony? Ty nemají význam, protože rozum nemá žádný význam.

BSP: Bez rozumu tedy nemůžeme mít reprezentativní demokracii.

RRR: Správně. Demokracie je jen zástěrkou vlády silnějšího. Je to jen jiný způsob, jak prosadit moc silou – v tomto případě silou většiny.

Takže Ašaritská škola odmítá primát rozumu ve prospěch primátu čiré vůle a moci. Právě proto se v islámském světě nemůže rozvinout konstituční demokratická vláda.

BSP: To je obrovský posun, protože oddělíme-li rozum od Boha, zrušíme kauzalitu a s ní poznatelný vesmír.

RRR: Ano, to je jeden z vedlejších důsledků ztráty rozumu. Bůh nemá pro své jednání žádné důvody. Proto to, co činí, je nepochopitelné. Jednou z věcí, jež učinil, je stvoření vesmíru, který se tak stává nepochopitelným.

Pro Ašarity tedy Boží všemohoucnost znamená, že On sám je jedinou příčinou věcí. Prvotní příčina se tedy stává jedinou příčinou, jež popírá existenci sekundárních příčin v přirozeném světě. Bavlnu nespálí oheň, ale Bůh. Kámen nespadne v důsledku přitažlivosti, Bůh způsobuje pád přímo. Nic jako přirozený zákon neexistuje. Popření příčiny a důsledku je ničivé. To vysvětluje dysfunkční povahu většiny dnešního islámského světa. .
26. 02. 2011 | 11:17

Čochtan napsal(a):

Nemilé t...
zabití vetřelce není vražda. Je to jen zabití a to je v případě ohrožení legální.
26. 02. 2011 | 11:21

Čochtan napsal(a):

Yosife
pro tohle myšlení jsou muslimové v dnešním světě nepoužitelní. Už se vůbec nedivím, že šestidenní válka dopadla jak dopadla. Považoval jsem její výsledek trochu za zázrak, ale je to logický důsledek.
26. 02. 2011 | 11:24

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Tomu, že se i Arabové i muslimové snaží adaptovat na moderní svět; že ďábel netkví v jejich náboženství, že jim v tom brání mimo jiné jejich represivní režimy a neefektivní státy, a že bez nich je šance, že alespoň část obyvatelstva se prosadí proti ...
Tomu věřím já také. Ovšem zde zřejmě někdo chápe skutečnosti jinak.
Většina ze zdejších příspěvků, které se zdají příznivcům muslimů tendenční, není proti muslimům jako takovým, ale proti muslimské hromadné kolonizaci Evropy. Byly doby, kdy Evropané, například Francouzi, Španělé, Italové a jiní kolonizovali muslimský svět a domnívali se, že jsou tam doma. Muslimům to však vadilo a vyhnali je zpátky do Evropy. Dá se to pochopit? Řekl bych, že dá.
Já například nemám naprosto žádných námitek proti tomu, aby se Arabové i muslimové snažili. Ale především tam u nich, doma. Ať se především tam, alespoň část muslimského obyvatelstva prosadí. Jenže část muslimského obyvatelstva se chce prosadit tady v Evropě, kterou chtějí změnit k obrazu svému. Proč? Dá se to pochopit? Řekl bych, že dá.
26. 02. 2011 | 13:03

t... napsal(a):

Čochtane, nemilý obstarožní samče,

co je nebo není vražda byste, v tomto případě, naštěstí, u případného soudu, neposuzoval Vy, rovněž tak co je nebo není legální zabití v případě sebeobrany(sice jste o sebeobraně výslovně nepsal, ale patrně tak jste to zamýšlel, když jste použil slovo "ohrožení"), také to kdy se, z právního, nikoliv Vašeho, pohledu jedná o sebeobranu.

Nejste ten vetřelec zde Vy? Pokud vím pan Stejskal dal několikrát najevo, že jste Vy zde jím nevítaný, pouze trpěný, jste zde nejčastěji mazaným diskutujícím, když vynecháme pana Adamce, který je (druhově) jiný případ. Má někdo, ve stylu Vašich "receptů" a rad, zajet do německého Mnichova a zabít Vás? (jen dotaz na Vás, vycházející z myšlenky/argumentu Vašeho příspěvku)
26. 02. 2011 | 13:11

zorahesova napsal(a):

Pro zajímavost:

The Economist píše, překvapivě, to co si myslím, budou po něm psát i další:

This is not an argument for callousness. The lesson from the Arab awakening is an uplifting one. Hard-headed students of realpolitik like to think that only they see the world as it truly is, and that those who pursue human rights and democracy have their heads in the clouds. In their world, the Middle East was not ready for democracy, Arabs not interested in human rights, and the strongmen the only bulwark between the region and Islamic revolution. Yet after the wave of secular uprisings, it is the cynics who seem out of touch, and the idealists have turned out to be the realists.

Just occasionally, the power of ordinary people can overturn the certainties of the experts.

http://www.economist.com/node/18231320

Nevěřící Tomáši, máte pocit, že nás někdo kolonizuje? Arabové? Nemyslíte, že je to spíš naopak - asi tak sto let?
26. 02. 2011 | 13:13

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Jaký mám pocit je nepodstatné. Nemyslíte? Podstatná je skutečnost. Nemám však potřebu nikoho, tedy ani vás, o čekoliv přesvědčovat. Není to nutné a prakticky zbytečné. Jen jsem napsal svůj názor na věc.
Ještě bych upřesnil, co mám pod termínem kolonizace, v souvislosti s muslimy a jejich snahami v Evropě na mysli.
Kolonizace (česky osidlování) je proces, během kterého dochází k osidlování nového prostředí takovým druhem (tedy například muslimem), který se zde původně před jeho příchodem nevyskytoval. Tento proces má za následek vytvoření nového trvalého společenství na novém území a případně přizpůsobení tohoto prostředí pro své potřeby.
Proces často vede ke vzniku kolonií, které se časem mohou osamostatnit od původního celku a začít se vyvíjet samostatně.
Kolonialismus pak představuje rozšiřování svrchovanosti určitého národa na teritorium a lid mimo vlastních hranic, často za účelem zlepšení vlastní ekonomiky. Tento termín také odkazuje na názory, které se snaží o legitimizaci nebo propagaci tohoto systému, hlavně názor, že mravy kolonizujícího národa jsou lepší než národa kolonizovaného.
Pokud porovnám proces současného muslimského osidlování některých evropských zemí s těmito definicemi, určitou podobnost tam opravdu, bez velkých problémů, vidím.
26. 02. 2011 | 14:01

ivanT napsal(a):

Zorahesova:
"Věřím tomu, že se i Arabové i muslimové snaží adaptovat na moderní svět; že ďábel netkví v jejich náboženství, že jim v tom brání mimo jiné jejich represivní režimy a neefektivní státy, a že bez nich je šance, že alespoň část obyvatelstva se prosadí proti Vašim stereotypům o nich a uspěje. Co nemůžu tušit, jak dalece bude přechod, o kterém tu diskutujeme úspěšný, vím, že to může být katastrofa. Ale je nutný, diktatury nemohly trvat věčně a čím déle trvaly, tím horší to bylo."

Celkem souhlasim, ale nemyslim, ze se Arabove 'chteji adaptovat' - ty udalosti jsou proste nutny vyvoj dany okolnostmi.

Ocekavam ale, ze dalsi vyvoj bohuzel jen povzbudi vsechny, kteri nenavidi to co je jine nez jsou oni (a je jich tu plno). Snad vsechny revoluce vedou k prechodnemu stavu ktery se kymaci mezi nasilim, extremismem, pokrokem, a reakci, a casto trva pekne dlouho nez se konecne prekmitnou k necemu lepsimu nez to co je predchazelo a zpousobilo. Ale nakonec se to prekmitne a i ti skeptici to nakonec prijmou jako normalni. (Neocekavam ovsem, ze to prijmou uz dnes a tusim jake reakce a od koho vzbudim :-)
26. 02. 2011 | 14:13

Čochtan napsal(a):

zorahesova
"..máte pocit, že nás někdo kolonizuje?.."
Ano mám ten pocit. V Berlíně, v Kolíně nad Rýnem, ve všech německých městech, v Malmö, v Holandsku, ve Francii, v Britanii, ....... všude mám pocit, že nás muslimové kolonizují. Arabové, Turci, Pakistánci,... muslimové.
26. 02. 2011 | 14:38

ivanToneph dsorder. napsal(a):

Nevěřící Tomáš:

Jsem rad, ze jsou tu jeste lide, kteri jsou ochotni vyjadrit svuj nazor slusne a srozumitelne, i kdyz diamteralne nesouhlasi s nekym jinym.

Co rikate je podle meho nazoru z vetsi casti pravda, doplnil bych to ale takto: Ke kolonizacim dochazi stale od okamziku kdy na svete vznikly zive organizmy ktere chteji prezit. Je to soucasti evoluce. A skoro (!) vseobecne platne je i to, ze kolonizace nakonec vedou ke zlepseni proti puvodnimu stavu - smichaji se kultury a geny, rozvinou se technologie, a tak dale. Kolonizace je tedy normalni a celkove pozitivni. Stejne normalni je ale i obrana tech, kteri jsou nebo se citi byt ohrozeni (treba Honolulu nebo Repa :-).

Nekdo se urcite najezi kdyz poznamenam, ze dialektik by rekl, ze kolonizace a obrana proti ni jsou ta dve vzajemne si odporujici stadia dialektiky dejin, ktera nakonec vedou k necemu co je velmi casto lepsi nez to co bylo pred tim :-) (To, ze nas tohle ucili ve skole Staliniste nic nemeni na tom, ze to je pravda. I zlocinci mohou mit nekdy pravdu.)
26. 02. 2011 | 14:41

ivanT napsal(a):

Jeste k te kolonizaci. Kdesi jsem pred par dny cetl, ze v Evrope jsou 2% Muslimu a ze druha a dalsi generace Muslimu zijicich na Zapade ma mnohem nizsi porodnost nez generace prvni. Takze v nejblizsich tydnech tu kolonizaci neocekavam.

(Omlouvam se, ze v minulem prispevku se mi nick nejak pomotal.)
26. 02. 2011 | 14:44

honolulu napsal(a):

Hey Mr. "t",
je uplne jasne, ze ing. Cochtan se snazi PREVENTIVNE ZAMEZIT zabijeni v Evrope, ke kteremu automaticky prijde, kvuli lidem jako jste Vy a tem, kteri se svym fanatismem do Evropy vlezou.

Zde jsou lide vcetne Vas, kteri donekonecna kecaji theorie o vzajemnem mirovem ziti s prudce odlisnymi kulturami, ale nikdy nikdo z tech lidi nema ODVAHU sednout na letadlo a letet do takove zeme, kde se ten nesmysl praktikuje. Ono je to sice z ruky z Toronta, ale zase ne tak daleko z Frankfurtu. Tak si udelejte vylet a ubytujte se na downtown v JHB a nebo v moji byvale ctvrti Hillbrow.
Dokud to nezazijete, tak nejste kvalifikovan mluvit o integraci fanatiku do civilizace.

Pane Pepa Repa,
to, ze fanatici pujdou v prve rade po vsech Zidech, Vam zarucuji na 100 % ! To, ze budou mit hlad a pujdou do Evropy, je pro ne nevyhnutelnost. To, ze se nezodpovedne mnozi jako kralici, zarucuje katastrofu v budoucnosti.
To, ze z Evropanu udelaji svoje otroky, je jistota.
A to, ze budouci situace Evropy je posuzovana nekterymi lidmi ideologicky a ne realisticky, je dizaster.
A nejvetsi zahada je, ze posuzovatele ignoruji fakta a signaly.

Je to 3 dny Somalci zabili dva manzelske pary (bilych Amiku - sportovcu) u brehu vychodni Afriky. Evropa o tom nevi, nebo nedba, ona obhajuje utopisticke predstavy.
Komicke je, ze multi-kulti propagatori si mysli, ze oni to preziji....
26. 02. 2011 | 14:44

Independent napsal(a):

Pepa Repa

Takze Kaddafiho Zelena knizka je ideal, po kterem prahne islamsky svet.
Berlusconiho vztah k zenam je priklad typickeho mysleni Evropana.
A Vy nejste dogmatik.

A navic demografove by si k Vam meli zaskocit na konzultaci.

Nejak Vas ta touha Arabu po demokracii rozhodila.

Yosif

Ktera cast islamskeho sveta je dysfunkcni a ktera neni - mozna to nebude tim, ze je islamsky - mam na mysli Turecko, Indonesii, Singapur....
26. 02. 2011 | 14:45

Independent napsal(a):

IvanT

White supremacy dreams are being shattered

Nejak zkratka je nam zatezko chapat, ze se nachazime v urcite fazi cyklickeho vyvoje.
Svet se meni. A zmena nahani strach.
26. 02. 2011 | 14:50

Nevěřící Tomáš napsal(a):

"A skoro (!) vseobecne platne je i to, ze kolonizace nakonec vedou ke zlepseni proti puvodnimu stavu - smichaji se kultury a geny, rozvinou se technologie, a tak dale. Kolonizace je tedy normalni a celkove pozitivni."

Co rikate je podle meho nazoru z vetsi casti pravda, I zlocinci mohou mit nekdy pravdu, doplnil bych to ale takto:

Tedy „smichaji se kultury a geny, rozvinou se technologie.“

Bezva. Už se těším na ty technologie, kultury a hlavně na muslimské ženy, vlastně na ty geny.

„Kolonizace je tedy normalni a celkove pozitivni. “

Je to pravda. Nicméně navrhuji tuto větu vytesat do kamene a předat tento kámen osobně Mugabemu nebo Palestincům. Doporučuji ale bezpečnou vzdálenost od obdarovaného.

„Stejne normalni je ale i obrana tech, kteri jsou nebo se citi byt ohrozeni. “
Co to tady tvrdíte? Že je normální muslimy z Evropy vyhnat? Ale fůj. To bych se já neodvážil říct ani šeptem.

Tedy pane, vy jste opravdu těžká váha. Jsem na váhách, jestli jste všechno, co jste tady napsal, myslel vážně. Jestli ano, tak jste tu váhu na které stojíte, strhl. No, nic ve zlém, aspoň jsme se všichni trochu odlehčili.
26. 02. 2011 | 15:28

t... napsal(a):

Pane "honolulu",

tak kvůli mně se bude zabíjet. :-) To jste si mě s někým spletl.

Co Vy víte o tom jaké já mám teorie? Donekonečna zde nějaké teorie šíříte Vy. Jednou z Vašich teorií je, že exituje UFO. Ještě jste mně neodpověděl na otázku zda Vás mimozemšťani neunesli, případně jaké to bylo. :-)

Vidím, že na svět nahlížíte jen skrze své osobní zkušenosti/prožitky. Osobní prožitky jsou samozřejmě důležité, ale k pochopení "světa" si jen s těmi nevystačíte, i když Vy vlastně ano.
26. 02. 2011 | 15:38

Yosif K napsal(a):

Do Egypta se vratil z Katarskeho exilu imam Qaradawi. Okamzite se stal jednou z nejpopularnejsich postav v ERgypte. Pri jeho projevu na Tahriru mu naslouchalo 2 miliony nadsenych posluchacu. Zde jeden z JEHO NOTORICKY ZNAMYCH ARGUMENTU DOSLOVA: Hitler je Bozi trest na zidy za jejich zkazenost bla bla bla.... Kontrolni otazka - je volba cloveka NACISTICKYCH NAZORU tzv "opravnenym pozadavkem prostestujicich"???
Qaradawi has never hidden his genocidal malice against the Jewish nation:
On Hitler’s Final Solution:
“Throughout history, Allah has imposed upon the [Jews] who would punish them for their corruption. The last punishment was carried out by Hitler. By means of all the things he did to them -- even though they exaggerated this issue -- he managed to put them in their place.”
26. 02. 2011 | 16:06

Yosif K napsal(a):

Pane poani Independent: Nejliberalnejsi muslimskou zemi je malajsko. Odpadnuiti os islamu se tam netresta uriznutim holavy, ale dlouhodobym zkoumanim v blazinci. Sikanace nemuslimu od muslimu kazdym rokem narusta.
Muslimove tvori bezkonkurencne spodni cast jakehokoliv zebricku studejnich vysledku, necmene diky oficielni politice "positivni doskriminace" vyziraji vsechny joby ve statni sprave. Do diry ve studijnich vysledcich mezi muslimy a nemuslimy by se vesli asi i psi a delfini, kdyby mohli chodit do skol. Vysledkem je ze blbi vladnou chytrym a asi pul milionu nemuslimskych malajcu s VS vzdelanim radeji pracuje mimo malajsii.
Ekonomii ZATIM drzi v rukach cinani a indove, kteri lenosnou muslimskou vetsinu vicemene zivi.
V Singapuru NASTESTI maji vladu v rukach Cinani - Singapur je proto ze strany malajsie predmnetem srdecne nenavosti a vsemoznych muslimskych naschvalu.
Turecko se postavilo na nohy po 80 letech TVRDE SEKULARNI DIKTATURY, pote co Zapad nalil do Turecka na odvraceni sdtatnich bankrotu cca 200 miliard US$ (v 90 letech) a pote co turecky prumysl vybudovali turecti kapitaliste, kteri de facto zadni muslimove nejsou (castecne jde o turky se zazemim v nemecku s basolutne nemeckym chpovanim a pracovni moralkou). Par jich znam - v SAnkare Turci piji pivo vice nez Cesi v Praze - byl byuch opatrny s tim uvadet je jako priklad uspechu islamisticke moralky. Zatim s vladou opravdu velke potize nemaji (pokud nevlastni noviny a "nepomlouvaji islam") - evidentne i vlada si bolestne uvedomuje ze v hospodarstvi nemuze uplatnovat nabozenska kriteria.
Ostatne uz jednou Erdoigan zkusil jemnovat nejakeho islamistickeho pobbudu - predsedu islamistickeho sporitelniho druzstva - na guvernera turecke narodni banky. Objeveni teto zpravy v novinach zpusobilo okamzity propad turecke meny o 3% - vlada kandidaturu islamistickeho pobudy zavcas stahla.....
26. 02. 2011 | 16:23

Yosif K napsal(a):

Pane neverici Tomasi - neni normalni nekoho vyhanet, pokud uz ma pas. Po druhe svetove valce to ncimene nromalni byloi a vsichni to rozdychali a similovali se tam kde byli presidleni - vsichni s vyjimkou vzacne politicke kvetinky palestincu, kteri jsou z duvodu pestovani nenavosti k zidum i po 62 letech od vyhnani-dobrovolneho uteku zclea nesmyslne vedeni jako uprchlici.

Na druhe strane muze byt na ochranu vetsinove populace nezbytne omezit politicka prava nepricetnych a celou populaci ohrozujicich zastancu totalitnich ideologii - nepricetnych nacistu, nepricetnych bolseviku a nepricetnych islamistu.
26. 02. 2011 | 16:29

Tupelo napsal(a):

Yoif K: muzete dodat verohodne linky ohledne nasledujicich Vasich tvrzeni?

1. ti co se v Malajsii vzdaji viry jsou podrobeni dlouhodomu zkoumani na psychiatrii?
2. jakym zpusobem rok od roku narusta sikanizace nemuslimu od muslimu. Nejlepe rok po roku, at Vam to ulehcim, staci poslednich deset let....
3. nedavno jste branil Bahrajnsky stav, tj., obsazovani vladnich postu mensinovymi sunnity. U malajsie obsazovani vladnich mist vetsinovymi muslimy berete jako pozitivni diskriminaci :))
4. z jake nacisticke (napsal bych rasisticke, ale sam jste pouzil nacismus v jednom z Vasich minulych prispevku) prirucky jste vycetl ze do diry v zebricku studijnich vysledku mezi muslimy a nemuslimy by se vesli psi a delfini. :(
5. muzete napsat jakeho 'islamistickeho pobudu' chtel Erdoigan jmenovat na sefa narodni banky a hlavne kdy? Zajimalo by me za jak dlouho turecka libra spadla o tri procenta. Jen pro zajimavost eurodolar oteviral letos 10.1. na zhruba 1.2894 a za tri dny nato mel 1.3349 - od tech Vasich tri procent to neni daleko.

Izraelsky premier dostal nedavno kartac, kdyz si stezoval do Nemecka, za to ze si Nemci, spolu s dalsimi 130 staty, dovolili v OSN hlasovat proti Izraeli (a USA, jako jedinemu statu). Izrael by mel prestat hrotit situaci na Blizkem vychode a vcas reflektovat na zmeny, ke kterym dochazi nejen v arabskych zemich, ale i v postojich ostatni statu. Bude nejspis cim dal tezsi si kupovat arabske diktatory nebo korumpovat palestinske predstavitele (viz Fatah), k udrzeni miru bude potreba asi vic nez jen velkou vojenskou silu...
26. 02. 2011 | 17:28

honolulu napsal(a):

Pane "t",
lepsi osobni prozitky nez Vase pohadky o "Cervene Karkulce".

Theorie nesirim, hlasam pouze realitu oprenou o experimenci.

Zakladem toho, ze verim, na existenci UFO je skutecnost, ze po Cesku pobyhaji lide jako Vy / Tecokyda....( TO se muselo vylihnout v jine gallaxii a odhodit na smetisti v Habrove pri pristani za ucelem vyprazdnit septit tank. )

Pan Stejskal uz me nasel a smazal (02:57), musim se schovat na nejakou dobu. Budu Vam nadavat jindy...Budte trpelivy Vy potencionalni vrazedniku. Vy jste ten co rika malym detem : "Skoc z mostu, nic se ti nestane." Metla Bozi na Vas prije....
26. 02. 2011 | 17:35

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Pane neverici Tomasi - neni normalni nekoho vyhanet, pokud uz ma pas. Po druhe svetove valce to ncimene nromalni byloi a vsichni to rozdychali a similovali se tam kde byli presidleni ....

Co se stane v budoucnosti nevím. Teoreticky je ovšem v budoucnosti několik možných řešení: (podotýkám, že následující text jsem převzal z jiného zdroje.)
Jaké jsou možnosti řešení soužití muslimů v Evropě v perspektivě příštích cca dvou set let?
A) První možnost. Integrace muslimů do většinové společnosti. Je však bohužel velmi nepravděpodobná.
Muslimové žijí v Evropě trvale na Balkáně nejpozději od bitvy na Kosově poli, která
proběhla roku 1389, tedy přes 600 let. Za tu dobu se neintegrovali do většinové
společnosti. Naopak došlo zde nejdříve k porobení slovanského obyvatelstva, které se
osvobodilo až po dlouhých staletích. Balkánská multietnická společnost v Bosně a
v Kosovu demokraticky nefungovala a nefunguje ani dnes.
B) Druhá možnost. Občanská válka a pak podle výsledku války a situace v různých evropských zemích:
1) Řešení, stejné jako v Československu a Polsku po válce - odsun muslimů z Evropy.
2) Rozdělení území některých evropských států na stát s převahou původního obyvatelstva a stát muslimský tak, jako se to stalo při rozdělení Indie. V Evropě něco podobného již na Balkáně proběhlo.
3) Muslimská Evropa, tedy to, co se stalo například s Egyptem nebo Irákem. Původní obyvatelstvo je v podřadném, podřízeném postavení a je vystaveno teroru.
C) Třetí možnost. Všechno bude úplně jinak ale nikdo neví jak.
Ovšem všechno je to pouze teorie a čirá spekulace.
26. 02. 2011 | 18:13

t... napsal(a):

Pane "honolulu",

tak pohádky. :-) To, že Váš příspěvek z 26.02.2011 02:57 editor smaže, jsem předpověděl správně, takže jaké pohádky? :-)

"Theorie nesirim, hlasam pouze realitu oprenou o experimenci."

Co je to ta "experimence", to je něco od mimozemšťanů?

"Zakladem toho, ze verim, na existenci UFO je skutecnost, ze po Cesku pobyhaji lide jako Vy / Tecokyda..."

Vy už ty ufouny vidíte všude. :-)

"Metla Bozi na Vas prije...."

Vy jste se narodil do pro Vás špatné doby, měl jste se narodit ve středověku, byl by z Vás výkonný inkvizitor. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=oVN6x_ey1z0
26. 02. 2011 | 18:14

Pepa Řepa napsal(a):

Intdependent
v první řadě jste manipulátor.
Kde jsem psal, že "Zelena knizka je ideal, po kterem prahne islamsky svet"? Proč do toho taháte Berlusconiho? Zelená kniha je o vztahu k ženám?

Psal jsem, že muslimský svět neakceptuje plně Listinu práv a svobod a m¨á k ní vlastní alternativy, což se Vám nehodí do teorie o "touze" po demokracii západního stylu.

A když nevíš kudy kam, když jsi v úzkých označ druhého za demagoga. Co xenofob? Nebyl by?

Mimochodem, když to, co se děje označím za TOUHU (!!!!) po demokracii, aniž bych k tomu měl jediný hmatatelný důvod a sveřepě to opakuji jako mantru a jiné projevy, které mé sebeprojekci odporují vytěsním, to není demagogie?

Kdepak pane, jsem naprosto v pohodě, otázkou je, kdo z nás dvou je demagog.

A co tak rozhodilo Vás, abych odpověděl Vaším stylem a snažil se Vám cosi podsunout.

Že Vy-filuto jeden- máte TOUHU po Julii Roberts.
Jak jsem na to přišel? Inu asi tak jako Vy na TOUHU Aiši provolávající Alláhu Akbar po demokracii.Ale touhu v srdci má, o tom žádná.
Tož asi tak, milý nedemagogu a pravdomluvný člověče.
26. 02. 2011 | 18:42

Independent napsal(a):

Pane Yosife,

Vase analyza je zajimava. Turci s nemeckou pracovni moralkou pomohli vytvorit v Turecku novou spolecnost. Asi se to stalo proto, ze nebyli v Nemecku diskriminovani a meli prilezitost rozvinout sve schopnosti. Kdyby byli diskriminovani, pravdepodobne by se uchylili k nabozenstvi. Takze vlastne muti kulti zafungovala. To je prece duvod k optimismu.
Nevim nic o tom, ze by nemuslim nemohl nic vlastnit/investovat v islamskem state.
26. 02. 2011 | 20:48

honolulu napsal(a):

To "t",
Prave, jsem prisel na to, ze nejste z Kanady. Vy jste ozvena Tencokydova. Vyridtemu, tomu Fickovy z Cachticke pani, ze skonci jednou, tak jako on.

Narodil jsem se do dobre doby, akorart jsem zdesen nad destrukci kterou mentalni trpaslici pro tu dobu chystaji, vcetne Vas.

Ke Svate Inkvizici me neprirovavejte, byl bych 100 x horsi ! Celou tu vasi partu blaznu, bych ukrizoval na Starom. namesti !

Pan Stejskal vam nadrzuje, protoze jste postizeni. Proto me maze. Lide na ulici vas nevnimaji, tak chodite na Aktualne CZ intenzivne pracovat na zahnojeni compaktnosti uslechteleho naroda. Pri jeho zniceni budete zniceni Vy take ! Delate to proto, ze je vase pomsta za to, co cert z Vas udelal, kdyz vas andel strazny byl nezodpovedna ozrala. V pripade, ze jste v Kanade, coz je pouze 0.5 % moznost, skok do Niagary vam prinese ulevu.
26. 02. 2011 | 21:29

INdependent napsal(a):

Pepa Repa

Proc do toho tedy tahate Kaddafiho listinu p. - jakoby on mel byt reprezentantem cehokoliv ci kohokoliv – stejne tak podle Berlusconiho vztahu k zenam nebudeme asi posuzovat zenskou otazku v Evrope. To byl pokus naznacit Vam jak generalizace o ktere se neustale pokousite jsou cestou do nikam.

Take stoji za to podotknout, ze ta "nase" listina neni univerzalne prijata ani svymi tvurci. Mohli bychom hovorit o Guantanamu, nebo treba o Indii, kde je dodnes kastovni system a otroctvi realitou. Mohl byste naznacit v cem mate problem s CDHRI (listinou prav a svobod islamskych zemi)? Zrejme uz s jeji existenci.

"Mimochodem, když to, co se děje označím za TOUHU (!!!!) po demokracii, aniž bych k tomu měl jediný hmatatelný důvod a sveřepě to opakuji jako mantru a jiné projevy, které mé sebeprojekci odporují vytěsním, to není demagogie?"
...Inu asi tak jako Vy na TOUHU Aiši provolávající Alláhu Akbar po demokracii."

Na Tahriru zadne Aishy Allahu Akbar neprovolavaly, priteli.
Na Tahriru byli ti, kteri po demokracii skutecne touzi a nekteri z nich za to zaplatili zivotem.

U te demokracie je pro Vas totiz smerodatny ten privlastek "zapadniho stylu".

V momente, kdy by Blizky Vychod mohl byt prirozenym spojencem proti Cine - se tu strasi a nejvice energie se investuje do neustaleho utvrzovani vsech v tom, ze muslimove jsou predevsim nebezpecim a nebo alespon prinejmensim neschopni. A navic ze ta neschopnost a nebezpeci vyplyva z jejich nabozenstvi.
Mate pravdu, takovy postoj mne vytaci, protoze je to umyslne zkreslovani situace. A navic to ve vsech blozich dokola opakujete. Leze mi to na nervy. Mam to stesti, ze se pohybuji mezi muslimy, kteri po te demokracii touzi a jejich rodiny Tahrir zazily na vlastni kuzi. Jenze Pepa vi vic. A prave proto si bude nadale utahovat z kazdeho, kdo si chce uchovat nadeji, ze to vsechno (i ty zmarene zivoty) ma nejaky smysl.

Co se tyce regulace porodnosti – v Egypte se to v sedmdesatych letech darilo, neni duvod prov by se to nemohlo podarit znovu.
26. 02. 2011 | 21:58

t... napsal(a):

honolulu, Vy jste komik. :-)
26. 02. 2011 | 22:21

Yosif K napsal(a):

Pane pani Independente, Vase nadeje, ze by se Arabove mohli stat spojencem kohokoliv - dokonce i spojenci sami mezi sebou - a dokonce "proti Cine" - jsou zcela liche.

Jak Cina tak Indie jsou jakz takz racionelne organizovane staty majici zajem vyrabet, konzumovat, prodavat, kupovat. Nevim proc by se tomu mel nekdo "branit". Pokud ma cina nejake agresivni umysly, tak snad pouzde na kolonizaci nejakeho ostruvku s ropu na okolnim dne, o ktery by se dohadovala tak nanejvys s Vietnamem nebo Malajsii.

Cina a Indie vyrabeji skoro vsechno - slavny panaranbsky svet neni schopen vyrobit temer nic. Nynejsi vybuch frustrace neni zpusoben absolutni bidou (i kdyz ta v pripade Egypta skutecne hluboka je). Nynejsi vybuch arabske frustrace je zpusoben pocitem zavisti a menecennosti proti zbytku sveta - ktery je ted otevren pro araby prostrednictvim necenzurovane TV, internetu atd. Uvidime zda to dopadne pro arabyu dobre nebo spatne. Pokud si zvoli cestu agresivniho islamismu, neni sila, ktera by jim v tom zabranila a velmi pravdepodobne dopadnou VELMI VELMI SPATNE.
Panarabsky svet je na civilizacni urovni SAMOVA KMENOVEHO SVAZU LP 555 - pokud jste si toho neracil povsimnout - a jeho nabozenstvi mu NEDOVOLUJE spojit se s keffiry.
I pokud by nejake spojenectvi smluvne potvrdil, nabozenstvi mu nedovoluje jsakekoliv podepsane smlouvy dodrzovat, pokud by z toho melo neco byt. I pokud by proti svemu nabozenstvi neco dodrzet chteli, nejsou organzoiacne schopni nic zaridit - snad s vyjimkou kladeni pum a ovladani jednodussich zbrani joystickem, ktere by zvladla i cvicena opice.
Trouba, ktery si vybere nejaky arabsky atrapozni pa-stat za pratele uz pak nepotrubuje ani hledat nepratele.
Myslim, ze civilizovany svet se spise muze tesit na to, ze jednoho krasneho dne agresivni islamisty znici Cina.
26. 02. 2011 | 22:28

Yosif K napsal(a):

Pane pani Independent - pokud Vas rozciluje odhad ze Egyptane nejsou prilis organizpovany a technicky zdatny narod, jak si potom vysvetlujete to, v jake biude spousta egyptanu zije? Vysvetlujete si to "pikly americkeho imperialismu a Zionizmu"? Pokud ano, je celkem zbytecne se neco snazit Vam vysvetlovat.

Procpak asi "americky imperialismus" nedrzel a neudrzel v bide Koreu, Japonsko, Tchaiwan, Singapur, HongKong, Cinu? Procpak je v HongKongu vyssi GDP na hlavu nez v USA a NEMASJI PRITOM ZADNOU ROPU? Procpak v Cine za 20 let zavadeni kapitalismu stouplo realne GDP na holavu asi na 100nasobek, zatimco v arabskych neropnych statech stale panuji predfeudalni pomery?
Neni to nahodou nejakou nestatstnoui kombinaci kmenoveho zrizeni a zpatecnickehho nabozenstvi, ktere nedovoluje lidem racionalne a samostatne myslet?
26. 02. 2011 | 22:37

Yosif K napsal(a):

Pani-pane independent - podivejte se dobre do zakonu o pozemkovych registrech arabskych pseudostatu.
Zcela v souladu s rasismem vlastynim jak islamu tak arabskym kmenum je plny vlastnicky titul omezen pouze na "domorodce". Prakticky je tim mineno hlavne PRIVILEGOVANE domorodce-muslimy. Dale existuje 20 podradnych neplnopravnych majetkovych titulu, patricne omezenych - jako vlastnictvi pudy pro araby ze statu gaulfu, vlastnictvi pudy pro nearaby, tasaruf pro rolniky, wafd pro chatrity atd atd atd atd.
Veskere vlastnictvi pudy navic podleha ZCELA neomezene buzeraci ze strany statu, ruznych provincnich a KMENOVYCH rad atd atd.
Cele to ma za ucel jednu vec - zamezit, aby se puda dostala do rukou zidu nebo jinych keffiru a zamezit, aby i domordci si nemohli piskaty jak si chteji.
Proto bohati Arabove radeji kupuji nemovitosti v Lndune ci Svycarsku nez nekde v jinych arabskych statech - kde by mohli o investici snadnio pirijit, pokud nejaka senilni a xenofobni kmenova rada usoudi ZE NEJSOU TREBA DOSTATECNE DOBRI MUSLIMOVE. Nebo nedejboze treba sunitsti ci krestansti psi na pude posvatne siitske vlasti.
Diskriminace keffiru je pravne podlozena treatmentem Zidu z dobyte a rozkradene oazy Kaybar - hospodarsky rasismus proti keffirum (byt lidem knihy) je PODLOZEN KORANEM.
Tradice Kaybaru jest mezi dobrymi muslimy stale ziva - jak dosvedcuje napriklad bojovy rev zfanatizovanych propalestinskych aktivistu.
WIKI: "The imposition of tribute upon the conquered Jews served as a precedent for provisions in the Islamic law requiring the exaction of tribute known as jizya from non-Muslims under Muslim rule, and confiscation of land belonging to non-Muslims into the collective property of the Muslim community."
26. 02. 2011 | 22:57

honolulu napsal(a):

To Yosif K,
Vase argumenty jsou padne a 100 % pravdive !
Nejsem vsak absolutne stavu pochopit, proc to vidi nekteri lide jinak ? Je to uplna neschopnost myslet ? Jak by jste to vysvelil ? Nekdy se o tom napiste Vas nazor....Je to proste zahada.
26. 02. 2011 | 23:43

Independent napsal(a):

Yosife,

Zavalil jste me, asi to necham na zitra, precetla jsem Jen prvni odstavec - ale to spojenectvi bylo mineno v eko omickem rozmeru (donald trump otevrene prohlasuje, ze Cina je pro Ameriku nepritel c 1) Kdyz uz nic jineho tak by middle east mohl nahradit trhy, o ktere zapad rozmachem Ciny prichazi. Cinane dnes tvrde investuji v Africe, ale jiz i v regionu, o kterem je rec a to obzvlaste ve sfere sluzeb a americke firmy nezvladaji konkurovat. Ekonomove vidi soucasnost tak, ze pokud se vlne
Imigrace stejne nevyhneme tak proc neuvitat, ze bude nekdo alespon podporovat starnouci generaci baby boomers. Nebo mate jiny navrh?
Doctu vase prispevky zitra, z telefonu je to otrava - jen doufam, ze nebudou jako vzdy o nezpusobilosti arabu/ muslimu jako skupine odsouzene k zivotu v chudobe, zaostosti a neschopne emancipace, pak se skutecne nedohodneme.
Snazila jsem se Vam s tim Tureckem ukazat, ze mozna tudy cesta vede a ze ochota ke
spolupraci by jiste byla - musi to byt samozrejme fer z obou stran.
27. 02. 2011 | 01:17

K.K. napsal(a):

Paní Independent
proč bychom se neměli vyhnout immigraci z Afriky ? ("Imigrace stejne nevyhneme")
"podporovat starnouci generaci baby boomers" Muslimský "baby boomers" je zátěží ne přínosem !
27. 02. 2011 | 09:45

Pepa Řepa napsal(a):

To Independent
ztráta času. Použiji cosi, abych vám ukázal zmatenost vašich argumentů, kde je Vaše přání v rozporu s realitou a Vy-místo toho abyste se chytla za nos-obrátíte pořadí, časovou posloupnost a začnete tím, kteráže to Aiša byla.

Vy vydáváte svéě přání za realitu, projekci svého myšlení, možná osobní zkušenost se svým partnerem za model který přece musí Maghreb akceptovat. Ono to je trochu složitější než přát si autíčko na Vánoce.
Obdobná situace, relativně svobodné volby, už byla před pár lety v Alžíru.Račte si zjistit, jak tam situace vypadá dnes.

Máte pravdu v jedné věci tou je Čína.Čang je v Africe všude, to se nedá přehlédnout. Ale státy chtěly samostatnost, vypudily staré Evropské mocnosti a tak se nedivte, že vakuum vyplní jiná velmoc.
Mne nevytočíte a Vám hrozí, že Vás to klepne.Tak toho raději nechám a Vy sněte svůj sen o demokratickém autíčku, které Ježíšek přinese do Maghrebu. To už se tam snažil dovézt Hassan do Maroka.
Mějte se. Doufám, že Vás tady za dva roky potkám, pak si povíme.
Ostatně, Vaše úvahy o tom, jak je imigrace obohacením,kterému se nevyhneme i odbočka na Guantánamo mluví za vše.
Ale jste dáma, nechci Vás mít na svědomí.
27. 02. 2011 | 11:06

Pepa Řepa napsal(a):

KK
K té nevyhnutelné imigraci.
To je přesně to, co se snaží lidem natlouct do hlavy.
Evropa je přelidněný kontinent sama od sebe. Že budou-dočasné- problémy s financováním důchodového systému, v důsledku demografického poklesu, je taky jasné, to nemá cenu popírat.
Ale kontinent nebude schopen-při prodlužování důchodového věku-zajistit uplatnění nejen pro stávající populaci, natož pro miliony přemnožené populace kontinentu jiného.
To je jejich problém, který si musí řešit oni sami doma.

Imigrace nemůže být ekonomická, ale pouze politická.

A kdopak asi bude z Libye prchat, když mu půjde o krk? Budou to lidé, kteří Qaddháfího podporovali-pokud bude emigrace politická-nebo se bude jednat o emigraci ekonomickou.
Jinou možnost nevidím. Vy ano?
27. 02. 2011 | 11:27

K.K. napsal(a):

Pepo Řepo,
Budou to obě emigrace. Nejdřív ta politická, ta má ale plná konta ve Švýcarsku, ta nebude žádnou zátěží, a velice brzy po ní ekonomická emigrace. Hlavně ze zemí jako Egypt, Maroko, Tunis, Alžír, ze zemí bez nafty.
Ta bude (a už je) obrovskou ekonomickou zátěží, je naprosto nepoužitelná, i její děti (i ty v Evropě už narozené) jsou až na vyjímky nepoužitelné, nevzdělatelné, opět zátěž. Nedávno zveřejníl Bild statistiku jak moc leží asylanti z Afriky a blízkého východu Německu na kapse. U Libanonců to bylo asi přes 90% kteří žijí z HarzIV. Nejmíň Turci, ale i ti mnohem víc než Němci. Tu statistiku bohužel nemám, nebude lehké ji dohledat ale pokusím se.

Muslimské immigraci se můžeme vyhnout, stačí chtít, ale političtí zločinci z parlamentů nechtějí.
27. 02. 2011 | 11:56

K.K. napsal(a):

Pepo Řepo,
tak jsem to našel: 90 Prozent der Libanesen kriegen Hartz IV
tady je link: http://www.bild.de/BILD/politik/2010/11/23/migranten-und-hartz-iv/statistik-90-prozent-der-libanesen-kriegen-geld-vom-amt.html
Statistika podílu příjemců HarzIV (socka) podle národnosti:
Libanon 90%
Irak 65%
Afghanistán 53%
Pakistan 48%
Ghana 44%
Syrie 42%
Irak 41%
Sri Lanka 41%
Algerien 38%
Maroko 34%
Nigerie 34%
Kasachstan 33%
Ukraina 32%
Rusko 31%
Tunis 29%
Vietnam 28%
Turecko 26%
Macedonie 22%
Srbsko 16%
Bosna 14%
Indie 13%
Kosovo 12%
Thaisko 11%
Kroacia 8%
Montenegro 8%

Tolik k tomu jak moc je Německo ekonomicky "závislé" na immigraci. :-((((
27. 02. 2011 | 12:38

Independent napsal(a):

Pepa Repa
Jsem takova naivka, ktera veri, ze zdroju je na svete dost, nicmene panuje obrovska nespravedlnost v jejich prerozdeleni. Misto konstruktivni snahy pomoci jeden druhemu stavime vysokezdi, ktere nas pred povodni nezachrani. Je k nicemu odsuzovat druhe jako neschopne. Skoda, ze jste na tomTahriru nebyl, mozna byste menial nazor - mozna taky ne.Mozna by Vam ale doslo, ze svet se skutecne meni a je moudre se na tu zmenu pripravit - jinak nez tim stavenim valu a zdi.
Nebojte se, me neklepne. Spis me mrzi, ze tak inteligentni lide jako Vy se v teto situaci hodlate zabyvat hledanim perel v hadithech. Asi Vam to pomuze utvrdit se ve sve nadrazenosti.
27. 02. 2011 | 12:43

K.K. napsal(a):

INdependent:
"Co se tyce regulace porodnosti – v Egypte se to v sedmdesatych letech darilo,"
Opravdu ? A jak to, že v Egypt má teď víc než 4 x tolik obyvatel než v roce 1951 ?
27. 02. 2011 | 12:45

K.K. napsal(a):

P.S.
Tato statistika pochází z Bundesagentur für Arbeit. Bývalý Arbeitsamt.
27. 02. 2011 | 12:55

Independent napsal(a):

Pepa Repa

Odbocka na Guantanamo se vztahuje k respektovani proklamovanych lidskych prav - "mluvi za vse" - to myslite vazne?

KK
Nevzdelatelne deti? Hloubeji jste snad klesnout nemohl.
27. 02. 2011 | 13:18

K.K. napsal(a):

Independent
vidím, že neznáte poměry na německých školách.
Velká část arabských a tureckých žáků je po školní docházce pro pracovní trh nepoužitelná. Je velký rozdíl mezi žáky a žákyněmi. Děvčata se mnohem lépe učí a jsou snaživější.
27. 02. 2011 | 14:05

K.K. napsal(a):

Milá paní Indipendent.
Konstatováním faktu člověk neklesá. Naopak, společnost, která nepříjemná fakta zatajuje a jejich konstatování pokládá za dehonestující, je zdegenerovaná a k zániku odsouzená společnost.
27. 02. 2011 | 15:07

Yosif K napsal(a):

Pani independent - moji mladsi pribuzni meli cest navstevovat zakladni a stredni v SRN - a to sice jako auslanderi navstevovali specielni tridy pro auslandery, se specielne vytrenovanymi a nebesky trpelivymi ucitely a s opakovanim zakladu nemciny. Nebohych nemeckych ucitelu jim bylo lito.
Velka cast deti z "tradicnich muslimskych rodin" se zdaji byt infikovany nezajmem o nauceni se cehokoliv. Mnohe se zdaji taz byt infikovany vandalismem a nenavisti k zapadni civilizaci. Ostre to kontrastuje s vynikajici ucebni moralkou cinskych a vietnamskych deti. Proc radeji nezustali tradicni muslimske rodiny doma? Inu v pohori Atlasu ci ve stredni Anatolii SRN zadne podpory v nezamestnanosti nevyplaci. Pres veskerou positivni diskriminaci a podporu SRN - deti z muslimskych rodin se dostane na universitu cca 3% proti cca 12% nemeckeho prumeru. Netreba dodavat, ze ti co nakonec necoo praktickeho studuji jsou vetsinou pouze "papirovi muslimove". Divky se uci lepe, pokud vsak maji ambice zaridit se dle sveho rozumu, jejich patriarchalni komunita je zacaste podreze jako kurata (tzv vrazdy ze cti).
Muslimsky starosta Rotterdamu Abou TALIB se vyjadril o PROBLEMECH S ARABY JASNE: KDO SE NECHCE PRIZPUSOBIT HOLANDSKE PRACOVNI MORALCE A ZAKONUM, KUPTE SI LETENKU DO MAROKA - JEN TAM, NE ZPET. Tez konstatoval, ze vetsina vandalu v Holandsku jsou arabska mladez - mnohdy na takove mentalni urovni, ze s nimi nelze nic rozumneho domluvit. Oboji lze snadno najit na netu.
Pokud zapad prestane vyplacet socialne neprizpusobivym rodinam podpory v nezamestnanosti a zacne dusledne trestat porusovani zakonu - tyto rodiny zmizi odkud prisly. Tem imigrantum co pracuji a nevyziraji socialni system bude o to lepe. Spokojenost na vsech stranach.

Co se tyce turecke podnikatelske tridy - vetsinou jde o lidi poevropstele, osvicene, dle vsech islamskych meritek jde vetsinou o krute odpadliky od islamske viry, NA VSE MUSLIMSKE POTICHU CI NAHLAS KASLOU. Ano TAKOVYCHTO MUSLIMU VICE. Nerekl bych vsak, ze si takto predstavuji muslimy napriklad muslimsti bratri. Je to podobne jako napriklad v Italii - velka cast katoliku na papeze a jeho neomylnost kaslou, ziji si po svem, jediny duvod proc se neprehlasi treba k luteranum nebo ceskym bratrum je to, ze je jim cirkev stejne sumafuk, do kostela chodi snad jen na Vanoce a Velikonoce.
Agitovat z muslimske vbratrstvo pomoci turecke podnikatelske tridy je kruty protimluv- rovnou muzete nabidnout imamovi po veceri plechovku SILNEHO TURECKEHO HEINEKKENU........

Komunismus padl na hubu proto, ze v nem rozhodovalo o uspechu "kdo je vernejsi komunista". Prisne katolicka spanelska spolecnost prezila "pouze katolicke" obdobi dejin pomoci prilivy penez z kolonii - i tak je vsak predhonily otevrenejsi drive chude staty jako anglie, holandsko, francie. Panarabske panstvi se drzi nad vodou diky petrodolarum. Po vycerpani nafty nastane procitnuti. Pak se teprve zacnou veci menit - budou muset.

Pokud si egyptane chteji zaridit rezervaci upadkovych islamistickych predfeudalnich pomeru a navic znovu si jako lumici zavalcit s Israelem - prosil bych bez cizi hospodarske pomoci - pouze za sve a pouze svymi silami.
27. 02. 2011 | 16:28

Yosif K napsal(a):

Muslimsti bratri jsou skveli prerozdelovaci - asi jako Janosikovy bandy ci Robin Hood. Otazka je, pokud se dostanou k veslu, aby meli co prerozdelovat.
Tez jsou ci byli skveli partyzani - za monarchie vynikali v oprganizovani vrazd "kolaborantskeho urednictva" a Zidu.
Tohle jim vsak nedava velkou nadeji na uziveni 80 milionu z globalniho pohledu tezce zamestnantelneho obyvatelstva.
27. 02. 2011 | 16:37

Yosif K napsal(a):

Zapad ze same polticke korektnosti "zapomina" davat najevo, co je a co neni prijatelne. takze KUPODIVU - do demokratizace arabsklych autokratickych rezimu vice tlacil "zloduch Bush" nez politicky hyperkorektni Obama.
Priste by melo byt Zapadem JASNE PREDEM receno - ve vlade budou komanci - budeme se chovat takto. Ve vlade budou nabozensti fanatici - budeme se chovat takto.
Zapadu je vycitano:
a) ze okrada araby - toto je minimalne poslednich 50 let pusta lez
b)ze se vmesuje do rpirozeneho vyberu autokratu - to je pravda ve velmi omezene mire - vsichni arabsti autokrate jsou budto "detmi" protizapadnich hnuti (vcetne Sadata a Mubaraka) nebo potomci aristokratickych rodu mnohdy az z dob proroka M
c) ze se v pripade prozapadnich autokratu vmesuje malo - toto je vsak posetila predstava - i za prime vojenske okupace je moc okupantu co se tyce politickych mravu, demokratizace, korupce atd znacne omezena. Viz bezmoc sovetske velerise v Afganistanu, ci u svych byvalych spojencu v Africe, Jemenu.... dale zcela orientalni bo...el za sovetu v byvale sovetske stredni asii a Azerbaijanu atd atd. Dale viz silne pro-iranska siitska vlada v Iraku, prokazane penezni prispevky iranu pro afganske kleptokraty - pardon - vladni spicky atd atd. Viz hladke presaltrovani Turecka na bratrstvi s iranem. atd atd.
Politicke pomery v KSA jsou beznadejne zatuhle ve stredoveku - presto ze cca 16 - 18 nejstarsich clenu vladnouciho klanu ma uprimnou vuli nejake reformy zavest. Boji se vsak sveho totalne zabedneneho zpatecnickeho lidu. Jake moznosti maji v tomto smeru USA? Tedy krome nejakeho beznadejneho vojenskeho zasahu?
27. 02. 2011 | 17:26

Independent napsal(a):

KK

Mohl byste poskytnout zdroje k informacim o nemeckych skolach, docela by mne to zajimalo.
Bohuzel, skolstvi je dnes staveno tak, ze vyhovuje spis zenskemu zpusobu mysleni - takze chlapci zaostavaji celkove.

Ale nechapu, proc jsou deti z minorit v Nemecku nevzdelatelne zatimco ty v Britanii maji casto lepsi vysledky nez Britove. Sjedte si na tabulky - Cinane samozrejme vedou :-)

http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2009/dec/15/gcse-statistics-free-school-meals-race-local-authorities-poverty

V Britanii i kdyz mate vyssi ci stejny pocet GCSE jako beloch, ale mate jinou barvu pleti, mate mensi sanci dostat praci.
http://www.guardian.co.uk/education/raceineducation
K Vasi predesle statistice bych jen dodala:

Kolik Nemcu bere davky celkem?
8.4% vcetne deti
Kolik cizincu? 18.6%
Ovsem z cizincu s nemeckym pasem pouze 7.5%
Kde se tedy berou ty velke rozdily?
Podle sociologa Pfeiffera je to zejmena proto, ze zadatele o azyl nesmeji pracovat (pokud vim, byvali shromazdeni v taborech, ktere nesmeji opustit, uci se zde nejprve jazyk, aby mohli ve spolecnosti fungovat) a tento zivotni styl bohuzel pokracuje po generace.

Jsou tedy cizinci linejsi nez Nemci? Sociolog odvetil, ze naopak!

"Sind Ausländer fauler als Deutsche?
Dafür hat die Bundesagentur für Arbeit keine Anhaltspunkte. Im Gegenteil: Weniger Ausländer werden für das Nicht-Annehmen eines Jobs bestraft (2,3 %) als im Bundesschnitt (2,8 %).

K te Egyptske populaci - bez te kampane by to asi bylo jeste horsi. Po revoluci (1952) doslo k prerozdeleni pudy mezi zemedelce, kteri nesezenou pracovni silu a tak se museji spolehat na sve deti.

Nebiji se za imigraci a netouzim po tom byt ji obohacena jak mi pan Repa podsunuje. Jen konstatuji, ze k ni dojde a ze nemusi mit nutne katastrofalni nasledky - zalezi totiz na nas jak se k ni postavime. A ve sve naivite jsem se domnivala, ze jsou nase osudy provazane a tudiz podpora rozvoje demokracie v regionu nam muze byt jen k dobru, pokud se jim povede lepe, bude mene imigrace. Skoda, ze cilem nekterych "diskuteru" je neustale opakovat, ze ti druzi jsou nevzdelatelni a neadaptovatelni.
27. 02. 2011 | 18:42

Independent napsal(a):

Yosif K

Vidite, ja jsem jednou takovou skolni asistentkou a mam vice problemu s rodilymi anglicany nez s imigranty. Nekdy se to schovava za tzv "special needs", prestoze maji vyhodu v tom, ze se uci v jejich rodnem jazyce. Vetsinou je to naprosty nezajem rodicu, ktery nema nic spolecneho s etnicitou ci nabozenskym vyznanim. Muslimove podle me osobni zkusenosti nemaji lenost v genech.

Naprosty souhlas s Abu Talibem.

"Pokud si egyptane chteji zaridit rezervaci upadkovych islamistickych predfeudalnich pomeru a navic znovu si jako lumici zavalcit s Israelem - prosil bych bez cizi hospodarske pomoci - pouze za sve a pouze svymi silami. "

Vidite, to je presne ono...strasme muslimskymi bratry...Egyptane si chteji zavalcit s Izraelem - a zase jsme se nepohnuli ani o pid. Jen bu bu bu!
Jiste, Egyptane celou dobu nesnili o nicem jinem. Konecne chapu, co tou Aishou volajici Allahu Akbar pan Repa vlastne myslel.

A ja naivne doufala, ze ti osviceni Turci jsou svetylkem, ktere nam a jim ukazuje cestu vpred...protoze sama tento trend u evropskych muslimu vidim - ale dokonce i u tech, kteri praktikuji. Zvlastni.

"Politicke pomery v KSA jsou beznadejne zatuhle ve stredoveku - presto ze cca 16 - 18 nejstarsich clenu vladnouciho klanu ma uprimnou vuli nejake reformy zavest. Boji se vsak sveho totalne zabedneneho zpatecnickeho lidu. Jake moznosti maji v tomto smeru USA? Tedy krome nejakeho beznadejneho vojenskeho zasahu? "
Vite proc se boji sveho zpatecnickeho lidu? Zamyslete se.
27. 02. 2011 | 19:00

K.K. napsal(a):

Indipendent,
ve statistice nejsou žadatelé o azyl. Takže váš argument padá. Ti na pracovních úřadech (dříve Arbeitsamt, dnes Jobcenter, před pár měsíci zase jinak) vůbec nejsou registrovaní.
Učení jazyka trvá maximálně 8 měsíců, nejčastěji méně, takže nějaké "návyky na flákání" jsou nesmysl.
Zdroje ? Žiji v Německu. Nedávno (rok dva?) tu požádala berlínská škola o své zrušení, protože není schopna zvládnou své žáky. Jednalo se o turecké a arabské děti. Náš školní systém se dělí na 3 paralelní školy. Hauptschule, Realschule a Gymnasium. Hauptschule, tam prakticky nenajdete německé dítě, až na vyjímky. Děti mají mizerné znalosti němčiny ačkoliv se v Německu narodily. Připomíná to situaci našich cikánů. Situace se značně liší v různých spolkových zemích. Tohle je strašně široké téma.
27. 02. 2011 | 19:47

t... napsal(a):

Independent:

Kdysi, až do 19. století, si někteří muži dovolovali tvrdit, že nevzdělatelné jsou ženy, tzn. že nemohou dosahovat vyššího vzdělání, případně, že vyšší vzdělání nepotřebují nebo pro ně není vhodné.
http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/215841
http://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_l%C3%A9ka%C5%99ky#Seznam_prvn.C3.ADch_.C4.8Desk.C3.BDch_l.C3.A9ka.C5.99ek
http://cs.wikipedia.org/wiki/Anna_Honz%C3%A1kov%C3%A1
27. 02. 2011 | 20:40

Independent napsal(a):

KK

KK

To neni muj argument, pouze cituji z clanku, na ktery jste dal odkaz. Mozna jste muj prispevek nedocetl, ta veta pokracuje tim, ze ten zivotni styl dedi dalsi generace. Cisla sama o sobe mohou byt zavadejici, proto jsem si to se zajmem precetla cele.
Je to jiste siroke tema, nechapu jak si s tim zrovna Nemci nejsou schopni poradit, kdyz u nas to celkem jde. Mozna je to tim, ze Nemci byli donuceni historicky do takoveho pocitu viny, ze je to az absurdni. Jsou tu taky islamske skoly (stejne jako krestanske) a kupodivu ty dosahuji velmi dobrych vysledku, obzvlaste vysledky chlapcu prevysuji celostatni prumer.
Jinak tu byl kdysi skandal s extremistickym imamem, ktery zacal sirit nenavist vuci Britum, zbavili ho obcanstvi a uz si to nikdo dalsi netroufnul. V Midlands skutecne existuji ghetta a to je nepripustne, ruzne Londonistany skutecne opousti anglicti duchodci a zakladaji si anglicke osady ve Spanelsku a Portugalsku:-)
27. 02. 2011 | 21:24

Čochtan napsal(a):

V patnáctkrát přelidněném světě nemůže příliv neevropanů do Evropy skončit jinak, než občanskou válkou. Proto potřebujeme vojenskou povinnost pro etnické Evropany podle švýcarského vzoru. Proto potřebujeme aby každý etnický Evropan se měl čím v občanské válce bránit a uměl svou zbraň použít.
Musíme se rozloučit s hloupou myšlenkou, že kus papíru udělá z muslima nebo černocha Angličana. nebo Němce. (Francouze, Švéda, Holanďana...)
Musíme se rozloučit s hloupou myšlenkou, že tito "občani" budou loyální, že budou držet s bělochy proti svým černým bratrům.
Musíme se rozloučit s hloupou myšlenkou, že humanismus a globalismus je něco, co je pro nás dobré.
27. 02. 2011 | 23:16

t... napsal(a):

Každý? Ten také?
http://zpravy.idnes.cz/naprosta-neucta-k-lidskemu-zivotu-tak-soud-zamitl-zelenkovo-dovolani-1em-/krimi.asp?c=A090518_174047_krimi_cen
27. 02. 2011 | 23:51

Yosif K napsal(a):

Pani Independent - netvrdim, ze nekdo ma lenost v genech, i kdyz toto bohuzel neni vylouceno. V narodu ktery zil jako nomadi na pousti celou svou hitorii a prisel do mesta hostoricky vcera mohl prirozeny vyber preferovat spise cholericke bojovniky nez nejake introvertni hloubave myslitele.

Jako nepopiratelna se mi jevi souvislost s nabozenstvim. Superpaternalisticke nabozenstvi zachazi s lidmi jako s detmi, pripadne rovnou jako s nedospelymi idioty. Pokud je tlak nabozentvi "ze vsech stran" lide se pak opravdu chovaji jako deti, pripadne jako nedospeli idioti.

Timto casopis The Economist vysvetluje prekvapive rozdily mezi zivotni urovni a pracovni disciplinou v ultrakatolickych castech globu a ultraprotestantskych castech globu. Samozrejme se neodvazili "ocejchovat islam" - ale premyslivym lidem je myslim jasne, jak nabozenstvi kde se rezou hlavy, ruce a nohy a kamenuje se za bagatelni prohresky na tom je v zebricku "samostatneho mysleni" a "tolerance k jinym nazorum".

Situace v Turecku neni tak ruzova jak si malujete. islamisticti fanatici ve vlade podporuji nadace spolupracujici s Al Kaidou. Vlkada poorada zinscenovane procesy se sekularnimi dustojniky a generaly a novinari. I jinak arabofilni The Economist to vidi asi jako proces s Miladou Horakovou.
Pokud jsou arabsti muslimove tak osviceni a nenasilni, jak se nam zde snazi namluvit zdejsi islamofilni bandicka, proc tedy lide jako Qaradawi nevyhlasi, ze je konec rezani hlav za odpadlictvi atd atd?? A ze zadnou valku se sousedy neplanuji??? A ze nemuslimove jsou rovnopravni obcane pred zakonem???
Tohle by mne tedy opravdu prijemne prekvapilo.
02. 03. 2011 | 15:17

Yosif K napsal(a):

Miliony novych sebevrazednych atentatniku? Milony martyru? Miliony lumiku? Jake je jejich IQ?

Protesters in Tahrir square were actively chanting "To Jerusalem we're heading, martyrs in the millions." In a democracy, this attitude will translate into action.
02. 03. 2011 | 16:29

Yosif K napsal(a):

Demokracie, teokracie, kleptokracie nebo smes vseho dohromady?
1)Tahrir zapudil technokrata Ghonima, Tahrir sili nadsenim pri projevech fanatickeho antisemity Qaradawiho
2)Tahrir vola: Pochodujem na jeruzalem - miliony martyru pochodujem na jeruzalem!!!!!!
3) mozna na tahriru jsou vsichni poctivci az do morku kosti - neco jako male Svedsko, ale Vaclav Cilek, geolog pusobici leta v Egypte v dnesnim refelxu tvrdi toto:

Korupce je v Egyptě součástí nepsané
společenské smlouvy. Vláda udržuje obrovskou,
umělou přezaměstnanost. Tím
si jednak zavazuje lidi, jednak jim dovoluje,
aby si při nezbytných malých platech
pomáhali drobnými lstmi a úplatky.
Za to očekává, že jí lidé budou tolerovat
korupci vyššího řádu.

Dale tvrdi- Egypt ma cca 100 milionu obyvatel. Upadajici zemedelstvi, populacni exploze a "vzdelanostni uroven" a pracovni navyky obyvatelstva prakticky vylucuji, ze by se jejich ekonomicka situace mohla v dohledne dobe zlepsit.

Samozrejme jiz castecne omezeni korpupce a rozkradani by bylo plusem. Ale kdo to zaridi, kdyz kradou vicemene (snad krome "poctivcu z Tahriru") vsichni?
02. 03. 2011 | 16:56

Yosif K napsal(a):

Proamericke prozionoisticke monstrum Mubarak sikanoval demonstranty - "rote-gruene Front" zde apelovaly jednim blogem denne za nastoleni demokracie a odstraneni pro-americkeho diktatora v Egypte, tyrajiciho Egyptsky lid.
Proti-americke protizionostyicke monstrum Kadaffi vyvrazduje vzbourence po tisicih, mimo ji9ne i pomoci naletu, "rote-gruene Front" pan SS a pani ZH moudre mlci.
Zaujaly "britskou taktiku" - to jest WAIT & SEE. Bodejt Kadaffi jest sice krvavy pomateny pes, ale podobne jako Iran, Syrie, jde o krvaveho pomateneho psa s protizioniostickym ochrannym naterem, netreba jej tedy za nasilnosti na pracujicim lidu Lybie nijak predcasen odsuzovat. Stavet se za nej jest take predcasne - mozna vzbourenci se Kadaffgimu v protizioniostickych postojich zcela vyrovnaji. Proto mili islamifilove cekejme, nezasahujme a nechme lybijske kmeny vzaejmne se vyvrazdovat - hlavni jest, aby pristi lybijska vlada byla pevnou oporou boje za vyhnani Zidu - a to vypada nadejne v obou pripadech. Takze s panem muslimskym bohem, at se Lybijci vyvrazduji navzajem i dale, co k tomu rici???? WAIT & SEE.......
04. 03. 2011 | 11:30

Yosif K napsal(a):

Pani Independent - ta Vase poznamka o skvelych vysledcich muslimskych studentiku ve specielnicjh muslimskych skolach jest velmi nadejna. Mozna by podobne vyuocvaci meto0dy bylo vhopdne zavest i pro ceskoslovenske a rumnske Romy - musi to but HOTOVY ZAZRAK.
Specielne ve svetle "nevysvetlitelne" slabych vysledku deti z pravovernych muslimskych rodin ve skolstvi SRN. Mozna jak rikate to ma neco0 spolecnehop s tim, ze "rodice na skloy rtake kaslou". Mozna to ma neco spolecneho s tim, ze cele klany chapoiu socialni system SRN jako nejaky ropny vrt, ze ktereho lze jen donekonecna cerpat, a kam se nikdy nemusi nic davat.
Oba tyto pristupy jsou ovsem vlastni spise "inshallah" mentalite islamu spise nez protestatnismu podporujicimu individuelni snazivost a samostatne mysleni.

Dalsi otazka jest, co se v tech zazracnych muslimsky orientovanych skolach deti uci. Uci se tam koran nazpamet? Pokuyd ano, toto k jejich uplatneni v kapitalisticke spolecnopsti moc nepomuze. Pokud ne, pak asi nejde o OPRAVDOVOU ISLAMSKOU SKOLU.....
05. 03. 2011 | 16:58

Yosif K napsal(a):

LYBIE - bohuzel dosti pravdepodobny predobraz "revolucniho vyvoje" i v jinych arabskych statech.

Arabove se vzajemne zabijeji jako sileni, totalne zmagoreny diktator se chce udrzet u moci, kdyby mel zabit pul milionu lidi.
Cesky svaz islamofilu mlci a doufa - at uz vyhraje v Lybii kdkoliv, hlavne aby to byl verny propalestinsky soudruh - to jest aby to byl nekdo, kdo bude stvat proti Zidum.....

na svet zatim vypouvaji fotografie delegace poslancu Knessetu za Israelske Araby. Ti se maji9 v osraeli proti Lybii jako pra....ta v zite, jejich poslanci vsak nedavno navstivili miuleho soudruha Kadaffiho aby upozornili na svou "bidu" a vzajemne si s Kadaffim ohromne notovali, jak budou spolecne bojovat "za demokracii a proti ZIONISTICKEMU UTLAKU".........
.....vrana k vrane..... birds of a feather flock together.....
05. 03. 2011 | 17:06

Yosif K napsal(a):

Turecko - milacek evropskychy silamofilu - ukazuje "islamisticke zoubecky".

Pote co se islamistum podarilo dostat do basy sekularni vedeni armady, prokuratury a soudu, nasleduji je do vezenskych der i novinari. Potroubli evropsti islamofilova pritom davaji turecko jako vzor "lidicky nebojte se, tak jako v Turecku to vsechno s islamisty take v arabskycn zemich zcela skvele dopadne".

Detentions "raise concerns that what is now under investigation is critical reporting rather than coup plots," rights group says.
ANKARA - Recent arrests of journalists in Turkey will have a "chilling effect" on free speech, Human Rights Watch said on Saturday, and urged the European Union candidate nation to demonstrate commitment to press freedom.

Authorities say the arrests were part of an investigation into an alleged plot to overthrow Prime Minister Tayyip Erdogan's AK Party government. But critics say the case is being used to hound them, and the EU and the United States have expressed concern about press freedoms and democracy in Turkey.
05. 03. 2011 | 17:38

rider napsal(a):

Přečetl jsem skoro vše, zde(vaše názory)Já si myslím,že je to důsledek špatného chování většiny lidí na svetě.To co se děje ve světě jistě brzy vyvrcholí v náš zánik jinak to není ani možné.Ne ,že bych byl pesimista.To co se děje v Libii,to jsme zapříčinili i my,ropu potřebujeme!Nebejt ropy ,tak si žijou svím obyčejným životem.Chamtivost,mocnářství,pohodlnost nezná konce.Někdy přemýšlím jestli tady natom světě nejsem za trest....
06. 03. 2011 | 01:58

Yosif K napsal(a):

Pane Rider, mate pravdu v tomto - pokud lide ziji v bide a po svem, a nemaji informace o tom, jak se zije jinde, nic moc je netrapi.
Jakmile zacnou dostavat vice penez bez prace, chteji vice (arabske ropne staty). Jakmile vidi jak se zije ve statech, kde sice ropa nenil, ale lide pracuji, zacnou tem lidem zavidet a chteji vice.
Hadejte proc Arabove nezasahnou v Lybii a neukonci nesmyslny krvavy konflikt tak ci onak?
A) Zasah by vyzadoval ABY NECO ZACALI DELAT. Proc?
B) Zasah by pravderpodobne znamenal uklidneni situace a pokles cen ropy. proc se o to snazit? Snad aby prestali umirat soukmenovci po tisicich? To tak......... hlavne aby tam nezasahl Zapad - mohlo by se to uklidnit a jeste vsechno pokazit......
06. 03. 2011 | 09:30

hovorka11 napsal(a):

Jsem zvědav, jak se k zasahování Izraele a VB do Libyjského konfliktu postaví mezinárodní společenství:
http://spravy.pravda.sk/kaddafiho-zoldnierov-dodava-izraelsky-general-fqt-/sk_svet.asp?c=A110306_085516_sk_svet_p29
06. 03. 2011 | 10:56

rider napsal(a):

Yosif K Co až dojde ropa odhady jsou na 20-30 let co potom?Jaká bude budoucnost,deti ve školkách nevědí čemu všemu budou muset čelit.Napravovat naše chyby,jestli to bude ještě možné!
06. 03. 2011 | 13:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy