Ve víru nejistoty

03. 07. 2013 | 19:54
Přečteno 4401 krát
V Egyptě kulminuje napětí. Káhira a dokonce i ostatní větší města jsou plnější než v únoru 2011. Demonstrace trvají už od pátku se stejnou rozhodností, která učinila z protestů v roce 2011 revoluci: zůstaneme, dokud neodejde. Používají stejná hesla, ale jejich cílem je rezignace prezidenta, kterého před rokem zvolili. Každý večer osvěcují náměstí ohňostroje, kastovní egyptská společnost se míchá, vládne napjatá karnevalová nálada.

Když v neděli vyšly desítky miliónů do ulic, jejich čísla předčila všechna očekávání. Nejen čísla, ale i rozložení protestů zdaleka přesáhlo leden a únor 2011. Všechna větší města demonstrovala proti vládě islamistů, od Asuánu po Alexandrii.

Na rozdíl od revoluce byly demonstrace o víkendu většinou pokojné, ulice naplnily rodiny s dětmi, matky aktivistů. Na Tahríru se potvrdily obavy ze systematického znásilňování žen; řada kanceláří MB byla vypálena; v několika městech se krvavě střetli podporovatelé a odpůrci. Ale o víkendu se neprojevily téměř žádné organizované provokace, které v Egyptě běžně rozvracejí protesty.

Úspěch demonstrací byl překvapením. Spustila je malá skupina, která odložila internet a 1. května se pustila do reálného světa s papírovou peticí s tehdy naivní nadějí, že dostatek podpisů dokáže odejmout prezidentovi "lidovou legitimitu" a donutí ho k odstoupení. Jednoduchým textem, ke kterému se mohla sjednotit veřejnost bez ohledu na politické sympatie, a jednoduchou myšlenkou (přijďte stvrdit nespokojenost na demonstrace v určený, symbolický den), se jí povedlo nastartovat široké decentralizované hnutí.

Podepsali i ti, kteří si uvědomovali, že petice obchází (nefungující) demokratické procesy, ale především ti, kteří věří v demokratičnost hlasu lidu. Petice je důkazem, že v Egyptě otázka, co je demokracie a jak mají fungovat demokratické instituce, zůstává nerozhodnutá.

Na úspěchu se projevila zaprvé se obrovská nastřádaná nespokojenost s ekonomickou situací, nekompetentním a autoritativním způsobem vládnutí Mursího. Mnozí věří, že Mursí brání zájmy své strany, FJP, a uskutečňuje dlouholeté ambice Muslimského bratrstva, místo toho, aby sloužil Egyptu. Od minulého týdne citelná většina demonstrujících, pokud to lze vůbec odhadnout, požaduje zásadní změnu.

Armáda a „druhá revoluce“

Za druhé hnutí využila skrytá, ale stále rozhodující dimenze egyptských mocenských struktur: armáda. První obavy z konfrontace s mocí polevily už v pondělí: armáda a policie se jasně, symbolicky i explicitně, postavila za protesty. Od té doby se událostí řítí rychleji, než je možné je sledovat.

Tahrír přeletěly vrtulníky s egyptskými vlajkami, policie nebránila kanceláře Mursího strany před útoky. Rychle se ukázalo, kdo má moc, nebo alespoň, kdo dal Egypťanům naději, že může rozhodnout masivní spor mezi vládou a občany.

Okamžitě obrátila média: dala 30. červnu, dnu ohlášených demonstrací, nálepku revoluce; začala odpočítávat countdown a hovořila o „hrdinském egyptském lidu“, podobně, jako když obrátila před dvěma a půl lety. Z „revoluce“ se stává reality show s 90 milióny účastníky.

Protesty nabírají pozitivní, humornou formu. Prodávají se plyšové ovce, jak nazývají Mursího – podle kritiků pouze plní příkazy svého vůdce.

Města jsou rozdělena na oblasti protestů proti Mursímu a na (menší) protesty na jeho obranu, často, ale ne vždy, organizované salafisty. Smývají se rozdíly mezi islamisty a sekularisty – mezi odpůrci prezidenta jsou i zklamaní konzervativní muslimové a část salafistů, ale také osobnosti starého režimu a inertní „hizb al-qanaba“, mlčící většina.

Polarizace

V pondělí bylo jasné, že alespoň Mursí skončil. Opustilo ho 6 neislamistických ministrů, protesty pokračovaly na podporu ultimáta a prezident neučinil žádné rozhodné gesto na uklidnění situace.

Mursí na situaci reagoval způsobem, kterým mnohá podezření potvrdil. V relativně krátké řeči neuznal do očí bijící projev masového odporu, stál na své „legitimitě“ zvoleného vůdce, hovořil výlučně ke svým stoupencům a nepřímo vyzval obraně legitimity „krví“. Podle tweetů je „in total denial“.

Ve stejnou dobu zintenzivněly střety mezi islamistickými protestujícími a pravděpodobně násilnými živly u Káhirské univerzity, několik desítek metrů od české ambasády. Islamisté tam drželi hlasitý a agresivní sit-in už od pondělí. Zodpovědnost za použití střených a částečně i automatických zbraní, které byly slyšet celou noc, ale není nutně pouze jejich.

Po 22 mrtvých v úterý v noci atmosféra zhoustla: nebezpečí krveprolití je teď cítit na každém kroku. Strach z občanské války podporují zvěsti se svou vlastní logikou, že Mursího podporují USA, znovu se projevuje populistický nacionalismus. Na náměstích se prodávají dřevěné hole, organizuje se i skupina Tahrir Bodyguards na obranu žen.

Pocit ohrožení posílila radikální prohlášení mluvčího FJP Baltagího a odmítání Mursího uznat, že se situace obrátila proti němu a že historická šance Muslimského Bratrstva na vedení země končí. Za zvuku helikoptér končí i první civilní prezident Egyptské republiky. Smutná ironie situace kulminuje (za všechny: syrská vláda vyzývá Mursího k odstoupení).

Jaký převrat?

Obavy z toho, že si islamisté nedají vzít vládu jen tak, jsou však všudypřítomné. Demonstranti se obávají reakce Muslimského bratrstva a salafistických skupin, které rovněž masivně demonstrují.
Nespokojenost se pod vlivem mas na mnoha místech proměnila v nenávist vůči islamistům. Řada mužů s plnovousy byla napadena davem.

Armáda nabírá dramatický tón: tweetuje o "poslední hodině". Vyjednávala s představiteli opozice, Azharu a koptským papežem, podle zpráv se FJP odmítla zúčastnit. Politické strany a kampaň Tamarud vydávají „road maps“, plány na přechodnou autoritu. Politická třída však zůstává relativně pasivní, iniciativu má jednoznačně armáda, tedy očekávaný zdroj moci.

Ultimátum vypršelo, armáda se stále ještě nevyjádřila. Humor střídá intenzívní nejistota. Početní Mursího stoupenci se bojí útoků, někteří liberálové nevypočitatelného armádního převratu, diskutuje se, zda hrozí alžírský scénář, připomíná se násilí, ke kterému vůči revolucionářům docházelo během vlády armády mezi 2011 a červnem 2012. Místo jasného prohlášení armáda hovoří železem: se do Káhiry sjíždějí tanky, policie začíná rozhánět početné demonstrace Mursího stoupenců a oddělovat je od ostatních, obsazuje mosty a televizi. Mursímu je zabráněno hovořit v televizi, podle zpráv je zatčen. Egypt vře zvěstmi všeho druhu.

Většina demonstrací je stále poklidná; odpůrci Mursího už začali slavit vyslyšení lidové vůle. Mnoho Egypťanů ještě věří armádě a doufá, že se armáda poučila z roku a půl svého vládnutí, předá rychle zodpovědnost civilistům. a bude se snažit o národní smír. Je skutečností, že pouze armáda má schopnost zabránit eskalaci a navrhnout řešení. A řešení je to, co si dnes ona demonstrující většina přeje ze všeho nejvíc.

3.7. zůstává situace zcela otevřená, na analýzy a na odstup je stále ještě brzo.

Psáno z Káhiry 3.7. ve 20.00.

UPDATE21.13:
Armáda konečně promluvila, za přítomnosti Azharu a papeže a Baradeího:

v krátkém proslovu proslovu gen. Sisi prohlásil road map, ve které přijal návrh kampaně Tamarud a předává moc vydávat ústavní rozhodnutí ústavnímu soudu, který má za úkol zorganizovat prezidentské a parlamentní volby. Ústavu přechodně ruší a zmiňuje kontroverzi kolem jejího schvalování. Nezmiňuje MB. Armáda se jednoznačně snaží sdílet zodpovědnost s civilním tělesem a vyhnout se jednoznačné situaci armádního převratu. Po Sisím hovoří papež Tawadrus a Baradeí jako garantové.

První reakce: v rámci možností pozitivní proslov. V příštích dnech a hodinách se ukáže, zda se podaří udržet eskalaci v míře, zda se podaří začít s národním usmiřováním (zda nezačne masivně zatýkat MB, omezovat média) a zda armáda nebude ústavní soud/volby příliš ovlivňovat.

Tahrír slaví.
Egyptští liberálové zůstávají kritičtí.

Více na:
https://twitter.com/zora_hes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Nepokoje v Egyptě nejsou ostrovem napsal(a):

To je holt riziko barevných revolucí. Že iniciátor v pozadí něco rozvrtá a uvede celý region do trvalé nestability.
03. 07. 2013 | 20:04

Asi tak napsal(a):

Obrázky jen zřídka ukazované v mediálních sítích mainstreamu odhalují vlnu proti-Obamovských vášní zachvacujících Egypt, jelikož demonstranti obviňují Bílý dům z pomoci při instalaci Mohameda Mursího, vůdce Muslimského bratrstva, který by mohl být koncem dnešního dne svržen.

Protesty v Egyptě jsou médii převážně představovány jako prostý rozkol mezi přívrženci pro-vládního Muslimského bratrstva a přívrženci hnutí proti-Mursíovské opozice, i přes skutečnost, že ty proti-Mursíovské demonstrace jsou daleko větší.

Jak ilustrují fotky níže, Egypťané jsou si plně vědomi faktu, že Obamova administrativa sehrála klíčovou roli při zaranžování té revoluce, která svrhla bývalého prezidenta Mubaraka. K transparentům neseným protestujícími patří : „Vzbuď se, Ameriko, Obama podporuje v Egyptě fašistický režim,“ „Obama podporuje terorismus,“ a „Obamo, tvoje čuba je náš diktátor.“ Tyto plakáty rovněž odsuzují roli Anne Patterson, americké velvyslankyně v Egyptě.

Jak jsme už dříve zdůrazňovali, tak revoluce 2011 v Egyptě měla daleko k povstání zdola, vzhledem k tomu, že s její organizací pomáhaly NGO establišmentu jako Freedom House (svázaný se CIA) a National Endowment for Democracy (NED).

Přestože Mubaraka desítky let podporovaly, tak jej USA opustily a svou podporu vrhli pro Muslimské bratrstvo, když Mubarak odmítl pokusy USA zřídit uvnitř této země vojenské základny a uchvácení kontroly nad egyptskou komunikační sítí.

Více na AC24.cz

Nyní probíhá v Egyptě vojenský převrat - viz tamtéž
03. 07. 2013 | 20:33

Historik napsal(a):

Asi tak:

Pokuste se dodat důvěryhodnější zdroje a né konspirační stránky AC24.cz, co věří nesmyslu o tom že 11 září bylo spiknutí. Ale vzhedem k tomu že tvrdíte, že Freedom Hause je svázaný s CIA pochybuju, že máte nějaké důvěryhodné zdroje co se absurdními obviněními nezesměšní.
03. 07. 2013 | 20:51

zorahesova napsal(a):

USA nehrály v revoluci z 2011 žádnou podstatnou roli, nečekali a nepřály si změnu; pokud něco, tak zapůsobily na armádu v poslední chvíli, aby nestřílela a Mubáraka pustila k vodě. Ani dnes Mursího nepodporují, ale přejí si zřejmě co nejlegitimnějsí přechod k jiné vládě. Protiamerické cítění je klasický konspirační populismus. Chápu to tak, že stabilita a mírová smlouva je jejich zájmem a kdokoli ji muze dodat, toho podpoří.,
03. 07. 2013 | 21:02

Asi tak napsal(a):

Historik

"Pokuste se dodat důvěryhodnější zdroje a né konspirační stránky AC24.cz, co věří nesmyslu o tom že 11 září bylo spiknutí..." O 11, září existují 2 (slovy dvě) konspirační teorie.

Jedna tvrdí, že šlo o spiknutí islámských teroristů, kteří krom jiného dokázali způsobit zřícení dvou mrakodrapů do svého půdorysu jako při řízené demolici, proniknout protivzdušnou obranou severoamerického teritoria a Pentagonu, vyřadit z provozu transpondér a nepozorovaně se příblížit k jedné z nejstřeženějších budov světa, provádět u ní akrobatickou pilotáž a zasáhnout ji a dokázali způsobit zřícení mrakodrapu letecky nezasaženého identicky do sebe (jako u WTC 1 a 2). Byly to jediné mrakodrapy, které kdy spadly po požáru.

Druhá konspirační teorie tvrdí, že šlo o spikknutí státního teroristy, který využil informace o připravovaném spiknutí islámských leteckých amatérů. Ponížil bojovou pohotovost ostrahy Pentagonu, připravil nanotermit v budovách určených k demolici...
03. 07. 2013 | 21:02

T o určitě napsal(a):

zorahesova,

Ještě mám čerstvě v paměti ochranu civilistů v Libyi, hledání ZHN v Iráku, pomoc "demokracii" v Sýrii.
03. 07. 2013 | 21:07

sedlak napsal(a):

Asi tak, jenom jestli ono to nebude mnohem prostší, žádné konspirační teorie ala Obama, ale prachobyčejná bída, kdy bouřící se lidi nemají na chleba, nikdy jste neviděl třeba to, že Egyptani žijí hlavně z turistiky, že mnohdy jeden člověk živí celou rodinu, protože ostatní neseženou práci....touha většiny obyčejných lidí na světě je stejná - slušně a důstojně žít, mít práci a mít na chleba, mít základní práva, když toto chybí, musí pak režimy najít vysvětlení jednou je to mandelinka bramborová jindy třeba teorie, že USA podporuje muslimské bratrstvo, není nad to držet lidi u huby a v "teoriích", aby si náhodou moc nevyskakovali,
03. 07. 2013 | 21:12

Asi tak napsal(a):

sedlak,

prozatím to vypadalo tak, že USa bojující s islámskými teroristy diplomaticky, finančně, výzbrojí, metodicky, ohněm a mečem podporují vznik velkého islámského kalifátu. Jedny islámské teroristy podporují a s druhými bojují. Podle toho, co právě víc vyhovuje Velkému bratrovi.

Třešničkou na dortu Velkého bratra je dění kolem E.Snowdena, který sundal globálnímu četníkovi škrabošku demokracie a s tím spojený diktát - viz pošlapání mezinárodního práva v případu návratu bolivijského prezidenta z Moskvy domů, kdy prezidentský speciál byl donucen přistát a letadlo se statusem exteritoriality bylo policejně prohlédnuto rakouskou policií.

Zdá se, že v mezinárodních vztazích již platí pouze diktát a síla.
03. 07. 2013 | 21:36

sedlak napsal(a):

Asi tak.....vy na to asi budete mít nějaké metodické příručky (něco jako svědci Jehovovi co;-)

globální četník a škraboška demokracie??? VŠECHNY vyspělé státy mají výzvědné služby, VŠECHNY vyspělé státy se snaží mít "informační" náskok....

Zbraně jsou nepochybně velký byznys, na druhou stranu, "natlačit" na nové trhy mobily, TV, potraviny, auta, stavět silnice apod. taky přinese velké politické bodíky, a ještě k tomu aureolu osvíceného diplomata,

Big brother ať se vám líbí nebo, jestli mě má ochránit před fundamentalisty obzvláště islámskými pak říkám ANO, ANO, ANO

Raději se nebudu na ulici šťourat v nose a bud mít pocit, že mě "neškrábne" magor co sní o ráji a 10 pannách, protože ho nenechali vyrůstat ve školce s holčičkama, tam totiž celý problém začíná, v utlačení práv jedné poloviny toho kterého národa a frustrovaných jedincích, doufám, že tomuto lidi v Egyptě řeknou ne....
03. 07. 2013 | 21:50

Asi tak napsal(a):

sedlak,

Big Brother toho teroristu vydupal z pouště. Vytvořil si ho po rozpadu SSSR.

Pak rozšťáral celý region, sápal se po "teroristových" surovinách (ty\ největší antidemokratické fundamentalisty podporoval a podporuje). Účelově likviduje sekulární režimy a podporuje vznik velkého kalifátu pod vedením Saudskoarabské diktatury.

Běžence z válečných oblastí přijal jako levnou pracovní sílu a kapitál islámských diktátorů se upelešil v "demokratických" zemích. Velký bratr podporoval multikulturalismus, vznik Kosova, tlačí islámské Turecko s početnou populací k integraci do Evropy.

A nyní špicluje veškrou komunikaci evropského obyvatelstva. Nositel demokracie se ukazuje jako světový diktátor a "STB-ák".
03. 07. 2013 | 22:00

mb napsal(a):

kdo odstaví od moci Mynáře a Zemana ... ???
03. 07. 2013 | 22:27

joan.j napsal(a):

Muslimáci že "svrhli vládu islamistů"? No, řada llidí je věru až tak jednoduchá, že tomu bude věřít. A co hůř, komundíry je tak vymleté a zfanatizované kýblemi rudé=proislamofašistické propagandy, že hledají a tedy NAJDOU "špinavé pracky ymperyjylystů z USSRAHELLU" naprosto v čemkoliv
03. 07. 2013 | 22:35

sedlak napsal(a):

Asi tak...co to melete? Afgánistán roz.srali sověti v 79, to asi těžko tedy bylo po rozpadu SSSR, najděte si v příručce heslo studená válka a Babrak Karmal, jako dítěti se mi to jméno hrozně líbilo, když jsem jej tehdy slýchal v televizi)

co se týče Saudské Arábie, nejsem odborník, jenom mám představu, že pokud jakákoliv společnost "přeskočí" vývojové stádium z velblouda na plnou zahrádku ropy, vezme si to svůj díl chybějící kinder stube, nebo chcete li sociálně historický vývoj, v tomto ohledu doporučuji knihu od Carmen Bin Ládin Temné království

máte toho v příručce hodně co? multikulti, Kosovo, Turecko, světový diktátor
03. 07. 2013 | 22:38

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem jeden násilnický příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 07. 2013 | 23:05

Kelt napsal(a):

Vůbec nechápu politiku EU a zejména USA ve vztahu k zemím severní Afriky.
Jak řekl jeden senátor konkgresu USA-"Kaddáfí" byl gauner,ale náš gauner,který kooperoval.
Co přineslo EU odstranění Kaddáfího,Mubaraka?
Jaký byl cíl odstranění těchto "poslušných"diktátorů,který se zvrhl v chaos a dominancí radikálních islamistů-to je pro mne opravdu záhadou.
03. 07. 2013 | 23:13

Scarabeus napsal(a):

Pokud se někomu nelíbí zvraty demokracie v Egyptě, tak nechť se podívá na stav české demokracie, ten je také k blití.

Vždy je lepší nestabilní a špatná demokracie než stabilní a "dobrá"(z pohledu někoho) diktatura.
04. 07. 2013 | 00:27

kedu napsal(a):

V textu Hesové chybí jedna důležitá informační rovina. Armáda Egypta je řízena lidmi, kteří ještě za dob Mubarak neskutečně zbohatli - v současnosti drží různí vojenští činitelné přímo či nepřímo více jak polovinu egyptského majetku - výrobní závody, potravinářství, bankovní sektor - je to naprosto průřezové. MB chtěli na tyto majetky sáhnout... Druhou rovinou problému je ekonomická situace, která je na rozdíl od původu předchozího převratu namířená hlavně proti střední vrstvě, která je nyní hlavní hybnou silou protestů. MB má svázané ruce. Chtějí jít cestou, která má většinovému obyvatelstvu zajistit slušný život a to se zmiňovaným skupinám hluboce nelíbí, protože se oprávněně obávají, že oni to budou platit. Američané v tom nijak zásadně nejedou. Pouze v případě vítězství egyptské armády jí nabídnout nějaké velmi zajímavé a výhodné obchody. Má připomínka není přiliš dobře zformulovaná, ale snad to dává jistou logiku.
04. 07. 2013 | 00:50

češka napsal(a):

Zajímalo by mne kolik muslimů se na základě "Arabského jara" dostalo do Evropy.
Všichni jsou jistě političtí uprchlíci . Když se s*** USA, tak at se pos*** i Evropa.
04. 07. 2013 | 01:28

scallop napsal(a):

Kelt

Jeste je tady tezko predstavitelna moznost, ze na pad Mubaraka nemela EU ani USA vliv ... Ale mnohem jednodussi je z toho EU obvinit.
04. 07. 2013 | 02:01

Čochtan napsal(a):

Paní Hesová,
Problém je v tom, že egyptské obyvatelstvo je rozdělené. Na dvě nesmiřitelné části. Nevím v jakém poměru, ve městech to bude asi jiné než na venkově.
Paní Hesová, tuhle zásadní informaci po vás chci. Jste schopna ji dodat ? Je vůbec někdo, kdo to dokáže odhadnout ?
04. 07. 2013 | 08:02

zorahesova napsal(a):

Cochtan: tezke odhadnout. Demonstrujicich pro M v Káhire bylo geografickvy videno vyrazne mene: velky tabor na Rabia Adawiya a maly na Kahirske uni, zatimco protestujici proti M zabirali cely Tahrir a okolni ulice, v nedeli i mosty pres Nil a okolni velke ulice (vic lidi nez KDYKOLI predtim), a ctyrproudovou dalnici u pres. palace, kde jich bylo snad podobne. Oslavy vcera uplne vsude, i kde se nedemonstrovalo. Vyrazna prevaha. Mursiho stouoeni se daji odhadnout ale spis z prvniho kola pres. voleb - tehdy ziskal 25 pc hlasu, z nich podle mne cast mezitim odpadla, stale to muze byt petina zklamanych Egyptanu.
04. 07. 2013 | 10:00

Al Jouda napsal(a):

Egypt je přelidněn, takže když salamisti budou likvidováni, tak žádná škoda:)))))
04. 07. 2013 | 10:08

češka napsal(a):

To Scallop
Asi tak rok před začátkem "Arabského jara" vyvíjela Francie "Středomořskou iniciativu". Komu neklid v muslimském a křesťanském světě prospívá?
04. 07. 2013 | 10:14

Čochtan napsal(a):

Paní Hesová, díky.
Taky mám dojem, že v městech je to jasné vítězství proti M.
Egypt potřebuje někoho, jako byl Atatürk v Turecku. Sekularizaci státu.
Odklon od islámu, příklon k několikrát starší tradici Egypta. Něco jako "byli jsme tisíce let před Mohamedem, Mohamed není Egypťan, je cizinec". Svojí egyptskou hrdost. Islám je pro Egypt katastrofa.
Jak vypadá egyptský venkov ?
04. 07. 2013 | 10:46

zorahesova napsal(a):

Cochtan: to nevím, ale v Egyptě i venkov jsou mesta:) Pise mi znamy z Assiutu, ze se to tam zdaleka jeste neuklidnilo; bala bych se ve krestanskych ctvrtich v Hornim Egypte ale spis Gamaa islamija nez MB.
04. 07. 2013 | 12:16

Viola napsal(a):

Kelte

"Jaký byl cíl odstranění těchto "poslušných"diktátorů,který se zvrhl v chaos a dominancí radikálních islamistů-to je pro mne opravdu záhadou. "

Pravděpodobně už nechtěli anebo nemohli být tak poslušní, vzhledem k tomu, že tam přibývá obyvatel a hzladových krků ale i ti najezení chtějí více, vidí bohaté turisty, kteří si v jejich chudé zemi dopřávají to nejlepší a určitě jim to vrtá v hlavách a proto nenávidí USA a cizince. V minulosti tam byly krvavé útoky na turisty. Byly to asi výtrysky frustrace.
04. 07. 2013 | 12:44

Viola napsal(a):

Jo a Kelte

podívejte se na náízory Z. Brzezinského, který byl a je poradcem několika prezidentů.
04. 07. 2013 | 12:46

scallop napsal(a):

češka

Francie stredomosrkou inciativu vyviji uz snad pet let. Krome mluveni jsem nezjistil, co to ma byt.

Jestli chcete znat konkretniho vynika arabskych povtsani, tak upi na ekvadorske amabsade v Londyne. Prave informace z Wikileaks zacaly revoluci v tunisku, kterou pak nasledoval Egypt a dalsi. Chcete-li hledat spiknuti, pak se ptejte: Pro koho Assange pracuje ? Kdo ho plati ?

Mistni konspiratori Vam jiste odpoved najdou. Ja toho schopen nejsem, zadne spiknuti nevidim.
04. 07. 2013 | 13:35

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

mursí byl zvolenej a má právo dokončit mandát.
04. 07. 2013 | 20:14

Honza napsal(a):

Paní Hesová, jak se v současném světle díváte na své produkty z doby svého jásání nad směřováním Egypta ku šťastným zítřkům? Tehdy jsem se bavil a bavím se stále (nad Vašimi texty). Bavte dál, jde Vám to:
04. 07. 2013 | 22:19

Karel Mueller napsal(a):

kedu:

Myslím, že to vidíte velmi realisticky. Egypt se nejspíš vrátí pod diktát armády a západ kromě pár všeobecných pindů nebude nic namítat, pokud se s ním armáda dohodne. Ovšem napětí to asi moc neodstraní, dvakrát nelze vstoupit do stejné řeky. Takže uvidíme.
04. 07. 2013 | 23:19

enubjeddexani napsal(a):

<br clear="all"> ポケットになるハワイアンキルトの局部のティアレのアップリケをしているところです。 <a href=http://blog.goo.ne.jp/idvdboxshop/e/2ebcd2e0b5bd6947da51e85fde93f652>梅ちゃん先生 DVD BOX</a>
街ちゅうをスイスイとはいたつして廻るのが いち番の用途!?これリゾートちのしきちうちで应用すればもっとのうにゅうかずふやすでしょうね ぶん屋 善明さんが菊いけ 光徳さんのリンクをシェアしました。
<a href=http://blog.goo.ne.jp/idvdboxshop/e/e84ef1de89008a4c893b2bad085842e0>左目探偵EYE DVD BOX</a> いつもほん当にありがとうございます。 マングローブまとには相模湾シイラ&キハダのネタまん載!いとまじゃないひともみてね!
<a href=http://blog.goo.ne.jp/idvdboxshop/e/42fddf436477cf50e58f1b4430a514e0>犬夜叉DVD BOX</a>
28. 07. 2013 | 10:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy