Prezident by neměl být produkt za padesát milionů

14. 06. 2012 | 18:03
Přečteno 3255 krát
Poslanci přiblížili přímou volbu prezidenta o další kus ke skutečnosti...

S částí návrhu prováděcího zákona jsem spokojena – ostatně ke zveřejňování pohybů na kontě prezidentské kampaně a k postoupení přebytků získaných prostředků na dobročinné účely jsem se zavázala již v únoru, kdy jsem kandidaturu na úřad prezidenta přijala. Ovšem hranici rozpočtu na kampaň – padesát milionů, nepovažuji za žádný strop. Spíše to působí jako provokace, která má i do budoucna odradit ty, kteří nejsou napojeni na vyjímečné penězovody "bohatých " politických stran či různých spřátelených korporací.
Pravděpodobně budou mít někteří kandidáti více prostředků, jiní více času než mám já. Ale i ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 byla moje kampaň mnohem skromnější (méně než pět milionů) a přesto jsem byla zvolena podruhé. Takže dál věřím, že práce a osobní charakter dokáží na veřejnost zapůsobit stejně či dokonce víc, než záplava billboardů. Mám nicméně vážné obavy, aby se z kampaně nestal pouze souboj reklamních agentur a dominových efektů průzkumů veřejného mínění.
Média mají ve srovnání s volbami do parlamentu či místních samospráv jedinečnou příležitost překročit stín obecnosti a věnovat se jednotlivým kandidátům a jejich charakteristikám a charakterům podrobněji. Těžko si představit, že by některý list, rozhlas či televize s omezenými prostorovými a časovými možnostmi unesly při běžných volbách podrobný popis všech kandidátů všech politických stran, ale v případě prezidentské volby si to – myslím – dovolit mohou.
Osobně musím říci, že v nemnoha anketách, na něž jsem jako kandidát na úřad prezidenta odpovídala, jsem nalezla i ve stručných odpovědích mých soupeřů daleko více informací o jejich názorech, než v sáhodlouhých PR profilech. A přála bych si, aby podobná osobní a věcná klání v debatě o příštím prezidentovi dominovala nad vyumělkovanými portréty psanými týmy poradců podle momentálních nálad společnosti.
Přímá názorová konfrontace mi přijde přínosnější i pro ostatní občany – tím spíš, že mám k oficiálním stropům na kampaně jistou nedůvěru: vzpomene si například někdo na protest jednoho celoplošného deníku, jemuž představitelé jedné politické strany před volbami vyhrožovali, že nebude-li se více a lépe věnovat jejich kandidátům, přijde list o inzerci od spřátelených subjektů? Tyto praktiky tu tedy bohužel jsou a bohužel proti nim neexistuje dost účinná obrana, pokud nechceme měnit demokracii v policejní stát…
Neměli bychom ale být ani marketingovým státem – zkušenost s jistou politickou stranou z posledních parlamentních voleb by nás měla více vést k podstatnějším otázkám, než jen k té, zda se nám líbí či nelíbí obal daného produktu; právě to je totiž věc, kterou nám reklamní tvůrci dokáží dostat pod kůži. A prezident by produktem být neměl. Ani za padesát milionů, ani za padesát miliard.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

prak napsal(a):

Prezident by také neměl být levoboček, počatý tuneláři.
14. 06. 2012 | 18:16

Sladký napsal(a):

Paní Roithová, presidentem by měl byt předevší někdo, kdo nemá NIC SPOLEČNÉHO se současnými politickými stranami,NIKDO, KOHO NAVRHNOU a prosazují tyto TOTÁLNĚ A ABSOLUTNĚ ZPROFANOVANÉ organizace.
14. 06. 2012 | 18:17

PB napsal(a):

Naivní bruselská husička s českým pasem!
Prezident je dávno znám, postupující vydávání poslanců jako by zapadalo do přesně připraveného scénáře, který může vyvrcholit "velkou rybou" (jednou z největších) v únoru 2013.
14. 06. 2012 | 18:23

Sladký napsal(a):

Z jiného soudku- dívám se na fotbal Itálie -Chorvatsko. Komentátor, totální a naprostý amatér se vůbec netají svou přízní vůči Itálii.HNUS. Kurvna, kde je profesionalita? Toho člověka bych OKAMŽITĚ vyhodil!
14. 06. 2012 | 18:42

Béda napsal(a):

Navrhuji, aby úřad prezidentabyl redukován na funkci vrchního kladeče věnců a vítače návštěv. Při ustavení vlády by měl být přesně stanoven jmenovací postup s termíny (příklad první pověření - vítěz voleb, pokud nepředloží koaliční sestavu do... pak následuje druhý v pořadí, který dostane stejnou dobu. Pakliže ne, nové volby). U jmenování soudců... nutná kontrasignace premiéra. Funkce by měla být čestná, tudíž pro ty, co nepotřebují přihrabávat. Jsem zvědav jestli byste kandidovala. Zakotvení odvolatelnosti, zrušení privilegií = žádný občan nemůže být nad zákon. Zrušení neodůvodněných výhod - kupř. prezidentský "důchod", amnestie podmínit kontrasignací ministrem spravedlnosti.
14. 06. 2012 | 19:02

Baba napsal(a):

Nevím proč by se lidé před reklamou, jejíž konjunktura nastala v polistopadové éře, schovávali. Funguje přece na principu dostat něco zadarmo. V Obřím dole ještě billboardy nejsou.
14. 06. 2012 | 19:02

Jáchym napsal(a):

Paní Roithová,
souhlasím s Vámi, že pět miliónů na kampaň - tedy na to, sdělit národu, že kandidáti nemají co říci - je až až.
Vy sama ovšem patříte podle mého názoru mezi kandidáty, kteří by byly/i drazí i zadarmo.

Pravda, jste žena, což je nezanedbatelné plus. Václav Havel kdysi navrhoval i Vlastu Parkanovou, což považuji za velmi rozumné i dnes.
Oproti Vám totiž lépe zpívá. Kéž by se nestyděla ani na policii!

Kdyby se ji podařilo dostat do tepláků ještě před prezidentskou volbou, ušetřilo by se za reprezentaci.
Státní návštěvy by si na recepci vyzvedly krajíc chleba, paštiku a tři deci minerálky.
14. 06. 2012 | 19:05

Jana Pechová napsal(a):

Myslím, že naprosto stejný problém je při jakýchkoli volebních kampaních. Dodnes otvíráme minerálky otvírákem se jménem jednoho neúspěšného rádobysenátora ODS, mezi vánočními ozdobami se ukrývá lidovecká bančička z časů rovněž odvátého poslance, a v šuflatech by se jistě narazilo i na další drobnosti - od tužek TOP 09 po parkovací hodiny z recyklovaného materiálu od Strany zelených.
Řeznické speciality, podávané na náměstí Mirkem Topolánkem, dávno prošly zažívacím traktem, vkus úpící nad megakoncerty sociálních demokratů se dávno dostal ze šoku.
Nic z toho mě nikdy ani o fous nepřimělo k zájmu o dárcovu stranu. Bohužel, ani programy, zhusta psané tak, že si pod nimi člověk může představit prakticky cokoli. Jakou úroveň může mít kandidát, když takto žebrá o hlasy a doufá, že je tím dostane?

Zdaleka nejen v čase, kdy se škrtá a šetří, mi připomínají veškeré kampaně plné drahých zbytečností a usměvavých billboardů nesmrtelnou hlášku Jana Wericha, který coby Rudolf II. marně žádá od těch, jež bohatě platí, aby mu našli golema.

"... Nenašel Golema. No jak by mohl, když psal účty za lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy, šavličky! Zloději jste, a kujóni!", pravil ten moudrý muž.
14. 06. 2012 | 19:10

skeptický napsal(a):

Lékaři pomáhají na smrt nemocným pacientům.
14. 06. 2012 | 19:36

zemedelec napsal(a):

Paní Roithová.
Jistě,poctivost a krédo nejde vyvážit penězi,to si člověk buduje po celý život.
Právě toto u Vás postrádám.Doposud jsem nezaznamenal nějaké kritické slovo,co se děje ve zdravotnícství.
14. 06. 2012 | 19:52

Iva napsal(a):

ježíšku miláčku
vocogo??? provokace..vase obavy...blablabla

snad nechcete dotace?
bud sezente hlasy, a odhlasujte nizsi strop,
nebo halt bude platit soucasne
a jestli jste ta richtig,
tak si vas lidi zvoli tak jako tak,
jináč je to hra
14. 06. 2012 | 20:00

Ládik!!! napsal(a):

Vaše starosti....
14. 06. 2012 | 20:06

Ládik!!! napsal(a):

skeptický -
to je velmi dobré.... nedalo by se vynechat slovo "nemocným"? Pacoš bývá nemocný z principu.
14. 06. 2012 | 20:08

Baba napsal(a):

Je to blbý, dveře bytu zavřít lze.
14. 06. 2012 | 20:24

Divobyj napsal(a):

Autorka

KDU-ČSL?
To stačí,dále číst netřeba....
14. 06. 2012 | 21:52

Al Jouda napsal(a):

Paní, šetřete si radši na důchod a prezidentství pusťte z hlavy !
14. 06. 2012 | 21:58

Eleshar napsal(a):

ad autorka:
Neměl, protože je to špatně, nebo protože vaše partaj nemá 50 mega, aby vás prosadila na Hrad?
14. 06. 2012 | 22:19

Baba napsal(a):

Spojky souřadící už asi nedoženete.
15. 06. 2012 | 06:42

Kvakin napsal(a):

Teta, Vy nebudete prezidentkou, i kdyby na Vaši volba vydala Církev svatá veškerý restituovaný majetek, který ostatně ještě nemá ...
15. 06. 2012 | 07:32

rejpal napsal(a):

Já chci taky být prezidentem. A když ne já, tak volím Jakla.
15. 06. 2012 | 07:52

Pavel napsal(a):

Myslím, že by paní Roithová nemusela být špatnou prezidentkou. Nejhorší představou je břichomluvec Zeman nebo svazačka Bobošíková.
15. 06. 2012 | 08:23

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Pavel
To s tím břichomluvcem sedí, pořád mi jeho sonorní hlas něco připomínal a vy jste na to kápl. Břichomluvec na hrad, to zní originálně, po krátkých kalhotách a chilském peru další kuriozita pro turisty.
15. 06. 2012 | 08:51

Vuvuzela napsal(a):

Když budete zvolena prezidentkou (Pánbůh s námi a zlý pryč), jaký titul podle snaživých žurnalistických snobáků bude mít Váš choť? První pán republiky? První dáma už se vžila, stejně jako kníže bez uvozovek.
15. 06. 2012 | 09:06

Pavel napsal(a):

Šašek z Jihlavy
Břichomluvec Zeman není můj nápad. Použil to Martin Fendrych ve své knize. Ale myslím, že je to vystihující. Příšerná postava je ten Zeman. Udivuje mne, kolik lidí ho považuje za moudrého. Neznám typičtější ukázku hochštaplera. Jeho bonmoty a citace jsou jen pro hlupáky. Další zajímavé pojmenování použil spisovatel Miloš Urban pro Klause - VARAN. Čím dál víc se mu podobá.
15. 06. 2012 | 09:31

Baba napsal(a):

Vypadá to, že ženy v dnešní době zastávají vysoké politické funkce lépe než jejich muži požadovaný oficiální doprovod, nehledě na fakt, že média tomuto fenoménu příliš pozornosti nevěnují.
15. 06. 2012 | 09:32

Levičák napsal(a):

Paní Roithová,nejdříve bych Vám rád napsal,že já jako volič nechci vidět v prezidentském křesle nikoho svázaného členstvím s politickou stranou!!! A to si myslí dost lidí.Takže takovéto natřásání a klepání se na tento post a pořádání stranických voleb,koho strana bude nominovat je myslím zcela zbytečné.
Já chci hlavně presidenta nadstranického,který nebude prosazovat zájmy některé ze stran a bude respektovat výsledky voleb a ne že řekne,zástupce této strany do Lán na jednání nepozvu,přestože tato strana byla demokraticky do parlamentu zvolena.A hlavně by měl president důstojně reprezentovat v zahraničí a v souladu s politikou vlády a ne vnášet do zahraniční politiky své osobní názory.Vláda s presidentem musí být vůči zahraniční politice jednotná.
A nyní k Vaší myšlence.Přestaňme si hrát na velký a bohatý stát jako je USA,Německo apod.a přenechme celou kampaň veřejnoprávní televizi,kterou stejně všichni platíme!!!!
Ta si prostě čas a prostor pro jednotlivé kandidáty musí najít.
K tomu je jako dělaná ČT 24.Žádných 50 milionů.
A to samé by jste měla prosazovat i u předvolební kampaně do parlamentu a senátu.Máme dost přihlouplých bilboardů,angažujících se zpěváků a herců ve prospěch jednotlivých stran.Když jsme na tom finančně tak špatně,tak přestaňme rozhazovat.Možná by ty vyhozené peníze přišly vhod nemocným nebo důchodcům.
15. 06. 2012 | 09:40

resl napsal(a):

Slušný a nenápadný nemá v Česku šanci. Plácejte nesmysly jako Zeman, prožijte pár plodných let v KSČ jako Fišer, nebo lžete jako hradní vejtaha a budou se o vás knedlíci rvát. To, že nejste vidět v "Blesku" vás vždy odepíše v Česku.
15. 06. 2012 | 09:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden násilnický příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 06. 2012 | 10:06

Xaver napsal(a):

Presidentem by měl být člověk, který už někdy něco dokázal.
Ten by pak nepotřeboval vůbec žádnou reklamu.
Ale bohužel můj návrh neprojde, protože tento požadavek vylučuje všechny stávající politiky.
15. 06. 2012 | 10:22

Reveil napsal(a):

Paní autorku, vy se neustále snažíte "nenápadně" se etablovat ve veřejném povědomí, pracujete přitom na základě dnes již zastaralých pouček o PR strategiích.
Připomenu vám proto, jak jste intrikovala kolem první volby prezidenta Lékařské komory, vaši manipulační práci s reportéry televize. Aby bylo jasno, že nejste nic moc.
Upřímně řečeno, i když je role prezidenta pouze ornamentální, vy byste ji zastávat neměla.
15. 06. 2012 | 10:25

Miri napsal(a):

Vážená paní Roithová, doufám, že kandidaturu opravdu berete vážně, protože Vás budu volit. Chci prezidentku ženu, nechci Bobo. Děkuji.
17. 06. 2012 | 19:48

zuzanaroithova napsal(a):

Vážení čtenáři blogu,

děkuji Vám za Vaše příspěvky. Jsem ráda, že také sdílíte názor, že by limity na jakoukoli kampaň politiků měly být zcela minimální a současně že by měla být zákonem rozšířena doba pro diskuse s kandidáty ve veřejnoprávních mediích k programovým ale i aktuálním tématům. V demokracii by mělo jít o soutěž názorů, zkušeností, znalostí a postojů a nikoli o soutěž mediálních agentur. Jak k takovému zákonu ale přimět vládu a poslance poté, co jejich debata o limitech dopadla jako výsměch, je otázkou.
26. 06. 2012 | 17:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy