Peníze jsou pány světa, to se nedá nic dělat...

18. 04. 2008 | 17:40
Přečteno 13655 krát
Před lety jsem měl v ČT pravidelný pořad Za (Ve, Mezi) dveřmi je A.G., který se věnoval různým, všeobecně kulturním tematům. Jeden díl byl také věnován kulturním zájmům politiků, hovořili tam různí politici všech stran a výsledek byl pozoruhodný, aspoň pro mě a doufám, že tehdy i pro diváky. Že mají různé zájmy a různý vkus,to mě ani neudivovalo, ale že je to tak pokleslé a banální, případně prázdné, to jsem opravdu nečekal.

Nejvíc mě ale zarazilo to,že to necítili jako nějaký nedostatek. Ba právě naopak. Svůj nevkus a pseudolidovost brali jako vrchní laťku a míru všech věcí a honosili se tím,ba někteří svou prázdnotou i vychloubali.

Přestal jsem tomu pak věnovat pozornost a vlastně jsem i na to zapomněl.

Teď se to ale samo vrátilo a já se nestačím divit.Čemu? Diskusi o financování pražských divadel, samozřejmě potažmo i brněnských a jiných. Četl jsem totiž rozhovor s pražským radním ve věcech kultury rozhodujícím a jeho názory byly velmi tristní, jako např. že divadlo, které si na sebe nevydělá, nemá právo na existenci a že je potřeba přispívat divadlům m.j. dle počtu prodaných vstupenek a tak dále.Samozřejmě,tlak, takže i lobbing přichází od divadel vzniklých za účelem podnikatelským s následným ziskem.Těch divadel už je hodně a konkurence je veliká, čili je patrně nutno získávat peníze i jinde a to znamená od magistrátu.

A tak jsem viděl pana majitele divadla Broadway přijíždět žlutým sporťákem, jaký si žádný normální nepodnikající divadelník nemůže dovolit a pán nám pak sdělil, že by všem divadlům příspěvky vůbec zrušil a kdo přežije deset let,ten má právo na existenci a tedy i příspěvek. Jiný pán, známý zpěvák,který má divadlo v Jungmannově ulici, nám v ČT sdělil, že už moc dlouho rozdělují peníze levicoví intelektuálové a tomu je třeba už konečně zamezit. Vůbec byla zde zvláštní úloha tohoto ČTelevizního příspěvku! Hovory byly vedeny - až na jednu výjimku - výhradně s reprezentanty kulturního průmyslu, čili s představiteli a zástupci divadel,vzniklých a podnikajících za účelem zisku. Na tom ovšem není zdaleka nic špatného!!!
Kdo chce a umí to,ten ať jen divadelně i jinak podniká!

Špatné je ovšem to, že se taková divadla staví v potřebě podpory,fungování a všeho, čili tedy financování, ať už z menší či větší části, na úroveň divadel, jejichž prvořadým smyslem není zisk ale služba.To znamená - co nejvíce kvalitní,možná i náročné, s uměleckou ambicí vzniklé produkce, co nejpestřejšího spektra, dostat k co možná nejširšímu počtu diváků. Tedy,pokud možno, i ne příliš draho, tak aby na to mohli dosáhnout i studenti a sociálně slabší vrstvy. K tomu ovšem patří i divadelní experiment a různé okrajové žánry,které posunují věci kupředu.

Přece kdyby tyto věci neexistovaly, bude se možná hrát, svítit,zvučit, bude se inscenovat možná pořád jako v devatenáctém století. Podnikatelské subjekty tyto snad novátorské cesty nevyhledávají, nerazí a nepreferují, protože to jejich divák nežádá, to není účel, kvůli kterému tato divadla navštěvuje. Na druhé straně ovšem z výdobytků hledačského divadla těží a z objevených cest si berou dle chuti. A protože mají často i peníze, tak si to mohou dovolit, byť to jsou mnohdy prostředky povýtce technické,jako třeba sofistikované reflektory a podobně.

Pokud by tedy - například - vznikl nějaký divadelní organismus, který přináší věci progresivní a inspirativní pro divadlo budoucnosti, zanikl by možná dříve, než by své novinky mohl veřejnosti nabídnout. Za prvé by tam patrně nechodilo moc lidí, protože jsou vedeni více ke konzumaci než k čemukoliv jinému a bylo by jim na to líto peněz a za druhé by odjinud žádné peníze tvůrci nedostali,právě proto,že prodali málo vstupenek a tedy si finanční podporu nezaslouží.

To se ovšem netýká jen divadel,i když o nich jsem dnes psal. Týká se to podpory kulturních a uměleckých aktivit všeho druhu. Někdo může také argumentovat a také tak činí, že nejlepší umělec je hladový umělec (herec, malíř, básník atd). Na to se ovšem nedá říct nic jiného, než že taková argumentace je pod úroveň diskuse a že je to blbost, kterou může vypustit z úst zase jen hlupák. Já mohu naopak tvrdit totéž o politicích a rád bych si takového i představil. Nakonec - i hladový extraligový hráč, který z platu nemůže uživit rodinu, by se mi líbil a pražská olympiáda, kde by si sportovci museli z domova dovézt svačiny a museli spát po laciných hotýlcích, to by taky nebyla špatná věc! Ale byli by v národních týmech, to přece není k zahození.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marty napsal(a):

Osobne bych nesl zanik kvalitnich divadel tezce, a nemam problem s tim nejakemu nejaky ten dar na provoz obcas poslat, ale nemohu souhlasit s tim, aby byl pausalne kazdy danovy poplatnik nucen sponzorovat neco, co se mu nelibi, co ho nezajima, nebo kam nikdy nevkroci. Pokud je kultura sluzbou, ma byt sluzbou pro lidi a ne sluzbou sama pro sebe. Pokud se ta sluzba neuzivi, lide, kterym je urcena, s ni nejsou spokojeni, nechteji ji nebo je proste nezajima. Tak nebo tak dali jasne najevo sve preference a takova sluzba tudiz nema narok na prezivani z jejich penez.
18. 04. 2008 | 18:00

Divák napsal(a):

Nabízím řešení. Pro přidělování peněz se divadla rozdělí do dvou skupin.
1) Divadla pro zisk
2) Divadla umělecky hodnotná
Majitel každého divadla si sám rozhodne, do které skupiny patří.
Přidělovač peněz určí podíl ( o ten se mohou vést spory). Majitelé divadel v každé skupině
)podle vnitřních pravidel skupiny)určí pořadí. Peníze dostane prvních X procent.
18. 04. 2008 | 18:04

tng napsal(a):

Drtiva vetsina lidi "umelecka" divadla nenavstevuje, proc by tedy meli byt obirani o penize na jejich provoz ? Pokud takove divadlo zanikne, kolik lidi si toho vsimne a jaky to tedy ma realny dopad na zivot v teto zemi ? Proc maji o kvalite rozhodovat urednici misto divaku ? Dotuje nekdo moje konicky ?

Chapu ze herci a reziseri to nemaji lehke, ale proc maji mit narok nechat si svoji zajimavou praci dotovat od lidi kteri jsou nuceni vydelavat si casto velmi nezajimavou praci treba nekde ve fabrice a do divadla nechodi ?
18. 04. 2008 | 18:44

Ládik napsal(a):

Dobrý den,
ač kulturní barbar, přece mě upoutala jedna věc: kulturní průmysl. To přece nejde dohromady s uměním - jedině snad s "globalizovaným" uměním - to už ale umění není. Dělat umění pro velké prachy už s uměním pro normální lidi nemá nic společného - "umělci" jsou pak ti, co hrabou ty prachy, třeba na úkor jiných.
18. 04. 2008 | 18:49

tng napsal(a):

"Dělat umění pro velké prachy už s uměním pro normální lidi nemá nic společného"

Neni tato veta tak trochu logicky nesmysl ? "Normalnich lidi" je vetsina a velke prachy se nejsnadneji vydelaji zalibenim se vetsine.
18. 04. 2008 | 19:24

Karel Mueller napsal(a):

Pane Goldflam,
před časem jsem napsal o teoretické fyzice, že je to pozoruhodná směsice umění, filosofie a matematiky. A právě ona umělecká stránka z ní dělá nejkrutější obor, ani fenomenální mozek nemá zaručen úspěch, tady platí políbila ho můza. A můzy nemají rády profesionalismus, proto ony převratné myšlenky přinesl jeden geniální amatét z patenťáku a hrstka geniálních studentů.
Skutečné umění se nedělá na zakázku, umělec tvoří proto, že nejen má co říct, ale má bytostnou emotivní potřebu to říct. V tom se je odlišnost od profesionálního přístupu: Dostanete návrh na zakázku, zvážíte řešitelnost a buďto přijmete nebo ne.
Takto se umělec nemůže nikdy ptát. Nemusí být o chlebě a vodě, může se nějak živit a tvořit ve volném čase. Ale nikdy se neptá, jestli bude mít úspěch a jestli vůbec to je k něčemu. Právě jako v oné fyzice, kdy ona hrstka geniálních mozků nepřemýšlela nad tím, jestli to povede ke slávě a bohatství - to by se do toho nikdy nepustila.
18. 04. 2008 | 20:00

prirodovedec napsal(a):

Mozna zni zprvu elitarsky, pak uzasle, ale rada moudrych postrehu ("zakladni" umeni jako "zakladni vyzkum" - pekna analogie) potesila. Diky editorovi, za dalsiho premysliveho autora rozsirujiciho jejich pestrobarevne spektrum.
18. 04. 2008 | 20:28

actor_publicus napsal(a):

Přiznávám, nevím co na to říct.

Jakékoli přerozdělování vyvolá vždy kritiku.

Co to je normální nepodnikající divadelník?

Normální divadelník je tedy ten nepodnikající? A ten co podniká je nenormální?

Pokleslé a banální zájmy politiků. Myslíte, že pouze divadlo přináší nepokleslou a nebanální zábavu.

Nevím, opravdu nevím co si o Vašem textu mám myslet.
18. 04. 2008 | 20:49

jojo napsal(a):

To je o vkusu lidí. Momentálně lidi slyší na hnus. Takové divadlo odpadu nepotřebuje státní peníze. Ale rvát za každou cenu do hledí lidem klasické divadlo je blbost. Lidi na to kašlou. A násilím je nevzděláte. A umělé financování divadel je bohužel to násilí.
18. 04. 2008 | 23:04

patpong napsal(a):

K čemu tolik slov, Goldflame, jde Vám o prachy. No, a třeba já opravdu miluju italské barokní mistry. Tedy jdu a ze své výplaty si kupuju cédéčka. Nebo našetřím a jdu na koncert. Řekněte jediný důvod, proč by měl těžce pracující horník z Ostravy ze svých daní podporovat to, CO ZROVNA VY POVAŽUJETE ZA SLUŽBU. Nechte horníka ( a každého z nás) ať se rozhodne, jaký typy umění bude podporovat, jestli Goldflama, Evu a Vaška, nebo Beethovena. Vás, Goldflame, jsem viděl v televizi a to vaše mektání bylo tak nesnesitelné, že jsem hned přepínal. Tož tak. Nároková mentalita v kombinaci s pocitem intelektuální výlučnosti, to musí být strašná kombinace, že ?
18. 04. 2008 | 23:18

Pepa Řepa napsal(a):

To tng
to se vám moc nepovedlo.

Bez urážky, divadla jsou klasickým případem, že chlupatá pařáta, neviditelná ruka trhu nedokáže vše ošetřit. Vycházíte z předpokladu, že se jedná o divadla, zívající prázdnotou. Asi jste nikdy nebyl v Řeznické,Na Zábradlí, Činoheráku nebo Ungeltu.Divadélka jako dlaň. Beznadějně vyprodaná. Ale prostě mrňavá. Některé kusy jako komorní dramata nemůžete hrát v O2 aréně. To vše, ale dělá kolorit města, jeho atmosféru.Mozaiku kulturnosti národa.

Proti tomu kultura naleštěného h*vna.Pardon, ale jinak se to nedá nazvat.Je tady pár majitelů divadel, kteří dostali od magistrátu za babku divadlo, k tomu hospodu a další prostory, které za tržní nájem pronajímají dalším subjektům. Zisky obrovské i bez grantů.A ty se teď rvou o granty, tedy jakousi sociální výpomoc na okrajové žánry.

Já třeba nemusím balet. Ale byl bych idiot, kdybych chtěl, aby balet zanikl.Pokud vám vyhovuje kultura naleštěného h*vna jděte na nějakou podařenou taškařici,plácejte se do stehen anebo na nějaký skvělý muzikál, třeba na připravovanou Božku Němcovou.Lucinka vás rozpláče, bude to od srdíčka.

Nevím, jaké máte koníčky. Jestli máte ve fabrice nezajímavou práci o důvod víc jít do divadla.Pokud tam nechodíte, sám se ochuzujete.
18. 04. 2008 | 23:26

Míla napsal(a):

patpong
Nemám nic proti horníkům z Ostravy. A vašeho Beethovena jako konzument popkultury neznám. Jestli však bude závislý na jejich přízni, patrně zkrachuje.
18. 04. 2008 | 23:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu s Kodexem diskutujích (zvýrazněn na úkor ostatních, i.e. celý napsán velkými písmeny).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 04. 2008 | 23:48

verbum napsal(a):

Pane Stejskale, jste ubohý ubohý - cenzor!!!! Pana A.G. osobně znám , takže se to ode mne stejně dozví, jen jsem si myslel, že by to měli právo vědět i ostatní čtenáři jeho blogu. Jedině Vás ctí to, že se pod svou sviňárnu proti svobodě projevu podepíšete. Jan Pömerl
18. 04. 2008 | 23:54

Pepa Řepa napsal(a):

To jojo
co to je klasické divadlo?

Pokud máte na mysli ty vydařené kousky, kdy vypadalo jeviště jako Maroldovo panoráma bitvy u Lipan, na jevišti třicet kožených panáků, tak ta doba už dávno skončila. I Vinohrady to ořezaly. Dneska je hra o pár lidech.Někdy víc neušetříte.Těžko můžete hrát manželský trojúhelník s dvěma herci.

Ale přiznám se, vidět zrovna One Man Show s Arnoštkem, tak vezmu o pauze dráhu.
18. 04. 2008 | 23:58

verbum napsal(a):

Jak to je směšný schovávat se za velikost písmenek! Když do diskuse můžete zasahovat, tak jste mohl velká písmena zaměnit za malá - ale Vy ne, hned jste kvůli tomu smazal celý příspěvek!
Hotový Koniáš!
18. 04. 2008 | 23:59

Pepa Řepa napsal(a):

To verbum
tak to napište minuskama.

Malej herec, malá písmena.

A nebijte Arnoštka do hlavy.To už by mohl hrát jenom Palečka.
19. 04. 2008 | 00:03

Gru napsal(a):

Arnošte,

nějakou dobu jsem se obával, že Tě potkal smutný osud a Ty ses stal režimním dramatikem, ale vidím, že to byl naštěstí povrchní dojem a že Ti, tak jako dřív, jde o pár blbinek, jemných a chytrých, obratně vyjádřených v pichlavých narážkách, které nejsou zrovna nápadné běžnému publiku, a tudíž jsou adresovány pro publiku poněkud výběrovější. Takové elitářské divadlo je nádherný luxus a běda společnosti, která si takový luxus nemůže dovolit. Ano, z principu, podle kterého si zaslouží podporu divadla, která mají ekonomický úspěch, čiší stará ideologie "pomož si a bude ti pomoženo..." A to je hodně fádní. A tak Ti držím palce, jako v dobách, kdy jsme si spolu prozpěvovali dadaistické popěvky. Protože divadlo je vážná věc, která se bez kapky špásu neobejde - a každý špás zkrátka něco stojí. Obvykle v penězích...
19. 04. 2008 | 00:09

Honza Český napsal(a):

Fexte,
raději budu s Goldflamem židovským tajtrdlíkem, než s vámi Čechem
S opovržením
Honza Český
19. 04. 2008 | 02:27

tng napsal(a):

Pepa Repa:

Pokud je nutne hrat pro tak male hlediste, at si divaci ze tento luxus priplati. Na rock/pop koncerte tak kazdy chce byt vpredu, ale nikoho by asi nenapadlo zmensit pocet mist na desetinu s tim, ze mensi vynosy ze vstupneho zaplacne stat.

Divadla nejsou mozaikou kulturnosti naroda, kdyz na ne drtiva vetsina naroda kasle a misto toho chodi nekam chlastat. Na kulturnost naroda tak maji mizivy vliv a kdyby vsechna zanikla, malokdo tim bude zasazen. Jaky je tedy jejich **realny** vyznam ?

Me se proste prici ten elitarsky pristup kdy nejaky samozvanec urcuje co ma hodnotu a co je bezcenna zumpa. Jeho nazory se ostre rozchazeji s nazory drtive vetsiny obcanu, ovsem to mu nezabrani v tom, aby jim v podstate nasilim sebral jejich penize a pouzil je na to, co je samotne nezajima.

Chapu ze bezny obcan dotace divadel ve sve kapse moc nepociti, ale jde o obecnejsi princip rozhazovani cizich penez podle okrajoveho vkusu. Stejne tak nevim, k cemu nam je verejnopravni televize, rozhlas a mozna valna vetsina ministerstva kultury.

Nechte lidem jejich penize a nechte je demokraticky zvolit svymi penezi, co je dobre a co ne.
Nechte jim svobodnou volbu jak s nimi nalozi.

Nevim jak jste prisel na to, ze si preji zanik divadel. Staci mi, aby se starala o sebe.
Lucinka mi je celkem ukradena, pokud ovsem vetsinu lidi dokaze chytnou u srdicka a pan Goldflam ne, kdo z nich ma vetsi hodnotu ? Proc maji tito lide nedobrovolne financovat Goldflama ?

Zminka o fabrice mela poukazat na rozpor mezi temi co ziji v realnem svete a temi
co ziji z dotaci. Od padu komunismu se vetsina lidi musi snazit vyvijet cinnost,
ktera je ocenena dostatecnym pocet jinych lidi, i kdyz je samotne to zrovna treba nenaplnuje.
Delnik maka jako robot u pasu, architekt je zase dejme tomu nucen navrhovat nevkusne vily zbohatlikum misto aby tvoril neco co sam povazuje za hodnotne. Divadla apod. ovsem stale ziji v umelem svete, kde uzitek umele stanovuje par uredniku a intelektualu. Neni zrovna fer zabyvat se umenim nezavislym na vkusu mas a pritom se nechat zivit temito masami, ktere zadarmo jen tak neco nedostanou a na nez denodenne dopada ta bezohledna parata volneho trhu.
19. 04. 2008 | 03:47

Josef Š. napsal(a):

Naprosto nechápu argumenty typu "když tomu nerozumím a nevyužívám to, tak to nebudu podporovat, nejlepší bude, když to zanikne".
Předpokládám, že ani člověk se základním vzděláním nebude požadovat zrušení vysokých škol proto, že na nich nehodlá studovat. Stejně jako vzdělání i náročná kultura ovlivňuje celou společnost, i když třeba ne úplně přímočaře. Nelze podléhat falešné logice statistických koláčů, na nichž je každý jen dílkem ze sta procent. Společnost je rozvrstvená, ale z její celkové kultivovanosti mají nakonec užitek všichni, i ti, kteří to divné "nevýdělečné" umění nekonzumují.
Vezměme si například umění ve veřejném prostoru - v Česku se zatím kvalitní, zajímavá a provokativní věc uplatní spíš šťastnou náhodou, zatímco ve většině západních zemí je tolerance i "obyčejného" člověka k současnému umění, kterému třeba ani nerozumí a rozhodně by se jím sám neobklopoval, daleko větší. Bohužel, tohle glajchšaltující mínění "co se nelíbí většině, nemá se podporovat" je dědictvím samolibého socialistického burana. Stejně tak i nízká úroveň veřejných debat o těchto věcech, je to smutné.
A hrozně smutné je, když město, místo aby bylo hrdé na své slavné, mnohdy řadu desítek let fungující a ceny kritiky sbírající scény, se je krátkozrace ve jménu špatně pochopených zásad snaží zlikvidovat.
19. 04. 2008 | 03:52

tng napsal(a):

Josef S.:

Nikde jsem nerikal ze ma neco zanikat a ze neco netoleruji, rikam jen aby vznik a zanik byl rizen svobodnym rozhodovanim obcanu a ne statnimi uredniky a komisemi. Nedava smysl nekoho obvinovat z netolerance k veci X jen proto, ze vec X nechce dotovat.

Vliv VS vzdelani na ty kteri na nej dosahli je mnohem znatelnejsi nez vliv navstevniku divadel na zbytek obyvatel.

Zda se ze nerozumite co pojem socialismus znamena - pokud tu nekdo propaguje socialisticke pristupy, jste to prave vy. Muj postoj je co se tyce tematu blogu pravy opak socialismu.
19. 04. 2008 | 04:24

Milan napsal(a):

Kdykoliv vidim jmeno Fext,tak se me zjevi pred ocima podoba A.Hitlera.Fexte doufam ze nejsi Cech,kdyz ano tak by jsi mel tu svoji alergii na Zidy lecit
19. 04. 2008 | 05:28

Martin napsal(a):

Do divadla si člověk jde odpočinout, pobavit se - a naprostá většina lidí žádá od divadla něco, co divadelním hledačům nevoní. Já bych hledačům a jiným "opravdovým" umělcům nedal z veřejných prostředků nic. Když je to baví, ať to dělají za své, za peníze od sponzorů a za vstupné. Chápu, že se na tom intelektuálně realizují, že se přeceňují- ale je to jejich problém.
Já se zase věnuji sportovnímu létání. Za svoje.
19. 04. 2008 | 06:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pömerle,

jistě uznáte, že není mojí vinou, že jste se neseznámil s pravidly, která na tomto fóru platí. Vaše názory respektuji a vítám, Vy zase prosím respektujte zdejší Kodex diskutujících. Ten je vyvěšen na titulní straně blogů a je v něm jasně řečeno, co zde může být předmětem mého zásahu http://blog.aktualne.centru...

Nemohl jsem změnit Váš text na malá písmena neboli minusky, neboť zdejší textový editor nic takového neumožňuje. Musel bych jej celý přepsat. A to s cizími texty z etických důvodů nedělám a navíc asi chápete, že to po mně ani nikdo nemůže chtít.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 04. 2008 | 07:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text s antisemitským podtextem.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 04. 2008 | 07:51

stejskal napsal(a):

Pane Martine,

ne všichni lidé si chodí do divadla odpočinout a pobavit se. Někteří si tam chodí třeba i pro inspiraci, zajímavá témata k přemýšlení. Či prostě mají pocit, že je dobré, nechat se uměním kultivovat.

Ale protože, jak správně píšete, chce většina od umění hlavně zábavu a odpočinek, tak si umění pro ty druhé není schopné na sebe vydělat. A bez peněz vlastně ani nemůže vzniknout. A to nemluvím o společnské roli umění, sociologové by Vám podrobně rozebrali, jak důležitou hraje a jak je potřebné podporovat menšinové žánry.

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 08:01

Terry napsal(a):

tng napsal(a):
"Drtiva vetsina lidi "umelecka" divadla nenavstevuje...."

Drtivá většina lidí kupuje bulvární noviny, ostatní nechť zaniknou!

Většině (?) TV diváků "vyhovuje" Big Brother, Vyvolení... Ostatní pořady nejsou potřeba!

Nízkost, sprostota, vulgarita a primitivizmus vítězí: dokonce se s těmito vlasnostmi uplatníte i ve vládě!! "Na hovno" je slušnost, ohledupnost, čestnost, poctivost...

Kultura měla vždy nosný úkol pozvihovat, kultivovat..

Pokud se primitiv "chvástá" svou ubohostí a ještě ji dává na odiv, není potřeba kultury vůbec; stačí bulvár a škvár.
Už jsme se alespoň v něčem přizpůsobili "nepřizpůsobivým": v primitivnosti, sobeckosti jako "úspěšném" přístupu k životu. Nakonec s těmi "Romy" duševně splyneme...

Zemský ráj to na pohled?

...padal a v každém patře ho slyšeli říkat:
"Zatím je to dobrý, zatím je to dobrý.."
19. 04. 2008 | 09:05

Terry napsal(a):

Pane Goldflame,
alespoň pro některé (i podle příspěvků zde) je kultura "házení perel sviním".

Peníze jsou tou hlavní modlou...

Bordely byly vždy výnosnější než divadla.
19. 04. 2008 | 09:10

Terry napsal(a):

Ládik napsal(a):
"..kulturní průmysl.."

Ono těch "nesmyslných" spojení bylo už víc: "socialistická angažovaná kultura" ("Soudruhu Toníku, soudružko Anno.."), "kulturní revoluce"...
a vždycky s neblahými dopady na obyvatele, na lidstvo.

Neviditelná ruka trhu vše vyřeší. Zhasneme...
On si někdo zase nakrade.
19. 04. 2008 | 09:20

RUMCAJS napsal(a):

Pane Goldflame.
Musíte si uvědomit, že nabízíte něco, co si většina lidí koupit nechce.To znamená, že aby Vaše představa byla naplněna, je nutné je k tomu donutit násilím.
Přijde Vám to kulturní ?
19. 04. 2008 | 09:22

Terry napsal(a):

stejskal napsal(a):
"...nechat se uměním kultivovat."

Pane Stejskale,
primitiv nemá potřebu kultivace, zvláště když je "úspěšný".
Kolik mu nějaká posraná kultivace "vynese"?

A čo je taká "kultivácija"?
Terazky som majorom...
Dajte mu do tej ruky ľahký gulomet...
19. 04. 2008 | 09:31

Terry napsal(a):

to RUMCAJS:
"...nabízíte něco, co si většina lidí koupit nechce."

pivo, cigarety, Vyvolení, v rozhovoru za každým "nenormálním" slovem dvě vulgární..

Charakteristika současného "většinového občana", zřejmě prototypu budoucnosti tohoto národa.

V takové "české demokracii" není pro kulturnost místo.
19. 04. 2008 | 09:45

Terry napsal(a):

"Čtením Aha! si doplňuji základní vzdělání."

Asi proto je tak kupován...
19. 04. 2008 | 09:54

RUMCAJS napsal(a):

Terry:
Já chodím do divadla rád.Ale to neznamená, že budu považovat za samozřejmost, že lidem seberu peníze a dám je na moji představu o kulturnosti.Pokud budou chtít,půjdou do divadla jako já ,koupí vstupenky a dají tím nejevo ochotu kulturu podpořit dobrovolně.Pokud jejich ochota bude zajištěna finančákem,
jedná se o násilí.
19. 04. 2008 | 10:00

grőssling napsal(a):

Na Hradě právě probíhá výstava o díle Františka Vláčila. Když pan Vláčil Markétu Lazarovou točil, překročil prý schválený rozpočet asi 3x. Vzniklo nádherné dílo díky tomu, že geniální režisér osvíceně utratil mimořádné peníze a doba tomu z různých důvodů přála. Dnes by takové dílo především z finančních a produkčních důvodů vůbec nemohlo vzniknout ( kdo by pobýval v kostýmu středověkého zemana po dlouhé týdny na place, když je tolik příležitostí v televizní reklamě ? ) . Obávám se, že signatáři různých nátlakových akcí za mimořádné profinancování tu filmu, tu divadla, tu televizních projektů zaručeně vysoké umělecké kvality by rádi žili dneškem až na to financování, tam by se rádi vrátili do druhé poloviny zlatých šedesátých let.
Jisté je, že většina postižených v diskusi mlží. Nejvíce faktů jsem se dozvěděl z chatu pana radního Richtera. Na čtení esejů bez informační hodnoty na zpravodajském serveru není moc času pane Goldflame. Asi opravdu 99,9 % diváků a čtenářů nedovede pochopit jemné narážky ve Vašem článku, ale to je Vaše vina, ne jejich. Proč někdo neporovná jaká je dotační politika divadel ve srovnatelných zemích a ekonomikách ?
Hodnocení co je brak a co umění vysoké kvality bude vždycky sporné, ale nějaká kriteria kvality být musí. Návrh systému podle "elitních" umělců, dejte nám peníze a my už se o ně správně postaráme nemůže fungovat. František Vláčil byl velká výjimka.
19. 04. 2008 | 10:10

vajan napsal(a):

Asi by nemělo zapadnout úvodní konstatování AG, že v ČT měl pořad o kultuře. To, že si ČT platíme (všichni) a ta se shlédla v komerčních programech a podobné pořady vytěsnila je dokladem, jak funguje naše společnost. Diskuse o divadlech je jen malým zlomkem zoufalého úpadku obecného vnímání světa a vztahu a úctě k myšlení. Pokud jediným měřítkem zůstanou peníze, pak si podřezáváme pod sebou vetěv. Copak nevidíme v širším spektru důsledky - automobily,fotbal (a sport obecně), chování lidí mezi sebou? Těžko zachrání pozitivní pohled zbytek vnímavých a emapatických jedinců.
19. 04. 2008 | 10:24

stejskal napsal(a):

Jenomže ani "primitivovi" (ale co kdo to vlastně je?) nemůžete jen tak mýrnyx týrnyx nařídit, aby se vzdělával či Vám dával peníze na něco, o čem Vy víte, že je správné a nutné.

Musíte ostatní o své "pravdě" a názorech neustále přesvědčovat, získávat je, motivovat k tomu, aby se zamýšleli nad tím, co říkáte (tím nemyslím podbízet se). Ostatně chcete něco Vy po nich (peníze, zájem), ne o ni po Vás. Tak se musíte snažit.

Musíte získat část lidí na svou stranu. O tom to prostě je. Žádný lepší způsob zatím neznáme (ideální model osvícené diktatury se ukázal jako poměrně rizikový). Je to věčný nikdy nekončící proces.

Vysmívat se lidem za to, že Vám nerozumí, nemá cenu. Nikoho tím pro své záměry nezískáte, jen si je popudíte proti sobě.

Libor Stejskal

P.S. Ale jinak mi přišly Vaše repliky velmi vtipné.
19. 04. 2008 | 10:41

Pepa Řepa napsal(a):

To grossling
nebývá mým zvykem mlžit. Tedy konkrétně.Optejte se herce z Činoheráku na jeho plat.Přirozeně má jiné aktivity. Ale to divadlo prostě nenafouknete.Bez dotací byste musel platit za lístek tak patnáct stovek (můj odhad).Chcete to divadlo zavřít?

Druhý příklad divadlo na Jezerce.Informujte se za jakých podmínek jej majitel provozuje, spočítejte si kapacitu. K tomu obrovská restaurace, další prostory, které majitel pronajímal baletnímu studiu za tržní nájem.Klondike.Kačer má za představení obrazu od Yasminy Rezy dvacítku.
Přeju to Kačerovi i majiteli, hrajou tam dobré věci, příští neděli tam třeba jdu na Petrolejové lampy s Hrzánovou a Holubem.

Považuju ale za nestydatost, když se majitelé zlaté žíly rvou o granty. Samostatnou kapitolou je Kratochvíl a muzikálové scény vůbec. Očekávám, že někdo udělá muzikál i z daňového přiznání. Proč ne, když na to lidi půjdou. Proč neprovozovat Černé divadlo, kam Čech nepáchne? Ale rvát se o granty?

A nepropadejte dojmu,že se v malých divadlech dávají sračky na které přijde pět lidí. Ano i takové jsem viděl. Ihned se ale stáhnou, protože ani to malé divadlo si nemůže dovolit prázdné hlediště.

A to vůbec nemluvím o tom, když půjdete s dítětem nebo vnoučetem někam na Kašpárka.
Myslíte, že se dá hrát v O2 aréně?
Myslíte, že se může vybírat vstupné, které pokryje náklady?
Tak maňásky zrušíme?
19. 04. 2008 | 11:18

Terry napsal(a):

Pane Stejskale, jestliže jste tady, v debatě o kultuře, musel mazat antisemitské příspěvky, tak vám je jedna poloha primitivizmu zřejmá.

Mj. ač sám nejsem Žid, tak k židovskému národu mám hluboký obdiv právě jako Čech.

Židé byli jako národ dva tisíce let "kulturními" národy ponižováni, utiskováni, diskriminováni, vyobcováváni, nesměli mít školy, nesměli provozovat řemesla, byly na ně pořádány pogromy, a přes všechny tyto dva tisíce let trvající nespravedlnosti a nepřízně si udrželi uvnitř své komunity řád, vzdělanost a kulturu, což se projevilo cca od poloviny 19. století; kolik jen umělců libovolného zaměření (malířů, hudebních skladatelů, spisovatelů...), vědců atd. se z nich rekrutovalo!

Za svých už 60 let jsem se už mnohokrát jako člen tohoto národa za svůj národ a tím i za sebe STYDĚL, jaké národní "vlastnosti", snad typické právě pro nás, v určitých dobách "vynikly":
za Protektorátu bylo mezi protektorátními občany tolik udání, že gestapo v některých případech chodilo až na třetí udání na konkrétní osobu. S takovým "stavem" se nikde jinde v okupované Evropě Němci nesetkali.

Po roce 1948 "musela" i ČSR "dokázat", že se po sovětském stalinském vzoru umí vypořádat s třídním nepřítelem hezky "po bolševicku", a tak nejen příslušníky západního odboje, ale i "vlastní" straníky popravovala a zavírala do cel s gestapáky, které zase někdy - a to třeba i válečné zločince - "propustila", když se zavázali, že budou špiclovat na Západě pro Východ. A národ skandoval "AŤ žije XYZ!"

Když v srpnu 1968 byly otevřené hranice a rakouské úřady přijímaly uprchlíky a Rakousko vyčleňovalo týdně miliony šilinků na podporu uprchlíků, tak mnoho československých občanů "využilo" toho, že na vyplacení dávky stačilo prokázat se československou občankou a jezdili si do Vídně pro "podporu", nakoupili si tehdy nedostatkové západní zboží a zase se vrátili přes volné hranice zpět.

Myslím, že kdyby nás postihl po tak dlouhou dobu podobný osud jako národ židovský, už bychom tady dávno nebyli ani jako primitivové. Aby se z Čecha stal halzl, stačí přece tak málo... I třicet stříbrných je zbytečně moc..
19. 04. 2008 | 11:24

Terry napsal(a):

"Vysmívat se lidem za to, že Vám nerozumí, nemá cenu."

Pane Stejskale,
to nebyl výsměch, to bylo trpké konstatování stavu.
19. 04. 2008 | 11:36

tng napsal(a):

*** Terry:

Ostatni noviny nemusi zanikat, existuje cela rada novin a casopisu "na urovni". Stejne tak v kabelove televizi mate kanaly specializujici se na mensinove zanry. Rozdil je v tom, ze se zivi sami a netrpi pocitem nadrazeneho svateho prava podojit stat a tim jeho obcany.

"Kultura měla vždy nosný úkol pozvihovat, kultivovat.."

Kultura ktera skoro nikoho nezajima nemuze skoro nikoho kultivovat.

Co vas vede k nazoru, ze financovani divadel ze vstupenek misto z dani je kradez ? Neni to trochu naopak ?

S tim vasim pocitem nadrazenosti nad masou primitivu uz to trochu prehanite.

"Charakteristika současného "většinového občana", zřejmě prototypu budoucnosti tohoto národa. V takové "české demokracii" není pro kulturnost místo."

Mam pro vas novinku: vetsina lidi byla, je a bude tim co nazyvate primitivem. A co ze to blabolite o te demokracii ? Vlada vetsiny je zakladnim kamenem demokracie, zatimco vase elitarstvi s ni ma spolecneho malo.

*** Grossling: otazka je jestli nam par Marketek Lazarovych stoji za vydavani stedrych dotaci kdy kazdy moula ma dovoleno 3x prekrocit rozpocet - co kdyby nahodou vykouzlil dalsi M.L. ! Navic kolik lidi i tu M.L. oceni tak vysoko jako vy ?

*** vajan: az na to ze ten svet vzdy "kulturne upadly" byl a vzdy bude, alespon dokud bude svobodny a nejaky osviceny diktator (jako Terry) nazacne program kultivace, zakaze auta, fotbal a pivo, v televizi pobezi 24h denne dokumenty a v radiu budou cist filosoficke traktaty na pokracovani
19. 04. 2008 | 11:44

Pepa Řepa napsal(a):

To Terry
ani já nejsem Žid i když občas do Izraele jezdím. Jednou jsem byl v nějaké velké galerii. Před surrealistickým obrazem, dost neurčitým (něco jako dělali Štýrský nebo Istler) sedělo na zemi patnáct dětí, tak druhá třetí třída. Každý skicář. Učitelka tak malým smradům, kterým u nás dají nakreslit domeček a sluníčko, vykládala o surrealismu. Každý si maloval svoji vlastní volnou představu. Bylo to úžasné.

Židi mají ke vzdělání mimořádný vztah.Ať je to literatura, divadlo nebo výtvarno. Faktem je, že ne každý Žid se vyvede, ale všeobecná vzdělanost tam asi bude vyšší.
19. 04. 2008 | 11:51

Pepa Řepa napsal(a):

To tng
o tom to není.Chodím na fotbal nebo hokej stejně jako do divadel.Nejsem dokonce ani socialista.Kulturnost není otázka pravolevého vidění světa.
19. 04. 2008 | 11:56

Terry napsal(a):

to tng:

Cipollovy zákony lidské stupidity
(http://www.blisty.cz/2007/6...)

Citace z článku:
Co z toho pro nás vyplývá?
Stupidní lidé jsou nesmírně škodliví a nebezpeční (Cipolla považoval blby jako skupinu za stejně nebezpečnou, ne-li nebezpečnější, než je mafie) a jsou primárním důvodem, proč jdou země, kultury a civilizace, jak se říká, do hajzlu. Bylo by ale chybou se domnívat, že specifická země je v úpadku proto, že má větší počet blbů. (Procento blbů - sigma faktor, jak bylo řečeno, zůstává řízenou konstantou, příroda jakýmsi způsobem dokáže udržovat frekvenci přirozených jevů stejnou).
Důvodem úpadku obvykle je, že
a) blbým členům společnosti je ostatními členy dovoleno, aby se stali aktivnější a tím měli větší vliv
a
b) že dojde ke změně ve složení v ne-stupidní sekci, s relativním úpadkem populace v oblasti “I” “Hi” a “Bi” a proporcionálním vzrůstem populace v “Hs” a “Bs”.
Jinými slovy:
Země, kultury a civilizace, které se rozvíjí, mají u moci vysoký počet inteligentních lidí, kteří jsou schopni držet v šachu skupinu blbů a v ten samý okamžik produkovat dostatečný zisk pro sebe a ostatní členy společnosti, což vyústí v progres.
V zemích, s kterými to jde z kopce, dojde k alarmujícímu vzrůstu banditů s podtónem stupidity (tzv. „blbých sviní“, v terminologii Caesare Pavese) mezi lidmi, kteří zastávají mocenská postavení, a mezi těmi, kteří nemají žádný vliv, dojde ke stejně znepokojujícímu vzrůstu typu “H“ jednotlivců, z jejichž činnosti mají prospěch druzí a s kterými si lze beztrestně vytřít zadek.
Jestli to tak je, a v případě, že ano, kde se v tomto cyklu nachází Česká republika, Evropa, USA nebo celá západní civilizace, si každý musí rozhodnout sám.
Konec citace

V žádném případě se nepovažuji za "elitu", nicméně mě vadí ve společnosti nárůst a "úspěšnost" sprostoty, vulgarity, sobectví, hulvátství, které už proniklo i do nejvyšších státních funkcí, a děsím se budoucnosti v tomto trendu.

Mám pro vás novinku: když podle vás "vetsina lidi byla, je a bude tim co nazyvate primitivem", tak právě proto tady je kultura k jejich pozvednutí. Bulvárem a škvárem se ještě nikdo nekultivoval. Ale jsme zase u toho: primitiv necítí potřebu se kultivovat..
Takže se smíříme s tímto stavem? A hulváti budou mít navrch?
S tím se alespoň já smířit nemíním...
Vám zřejmě vyhovuje současný stav... Tak si v něm libujte!
19. 04. 2008 | 12:03

Terry napsal(a):

to tng:
..zakaze auta, fotbal a pivo, v televizi pobezi 24h denne dokumenty a v radiu budou cist filosoficke traktaty na pokracovani."

Ukázkový příklad demagogie. A pokud byste snad nevěděl, co to je, tak http://cs.wikipedia.org/wik...
19. 04. 2008 | 12:21

stejskal napsal(a):

Pane Terry,

vše, co jste napsal o židovské kultuře a osudech tohoto etnika, podepisuji. Do písmene.

Ale zvažte prosím: pokud zde několik lidí, kteří zjevně nejsou žádní čtenáři Blesku a notoričtí sledovatelé Vyvolených (to by sem asi nechodili diskutovat) a vyjádří názor, že kultura podle nich žádné subvence nepotřebuje, nepřímo označíte jako primitivy, tak jste předem všechno prohrál. Ti lidé, kteří mají pro svůj názor také důvody, si o Vás začnou myslet to samé. A debata končí.

Většina (a mezi nimi spousty chytrých a vzdělaných lidí) si bude myslet, že kultura je zábava a jako taková si na sebe má vydělat sama. A menšina si bude myslet opak.

Není lepší polknout "konstatování", které Vám přijde neoddiskutovatelné, a pokusit se začít mluvit s těmi, kteří jsou dialogu schopni. Třeba se časem dohodneme na něčem, co bude vyhovovat většině. Třeba se podaří nějaké lidi přesvědčit, že nám či panu Goldflamovi nejde jen o to vytáhnout jim peníze z kapes.

Zvažte to, prosím. Mně to dává smysl.

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 12:35

prirodovedec napsal(a):

Po precteni prispevku se mi situace jevi normalni. Lide z malych divadel neco chteji, ti z komercnich take, neco jineho chteji radni, neco chteji jedni diskutujici (nechodi tam, at se to necha na trhu nebo da tam, kam chodi), neco druzi (chodi tam, ale at se to stejne necha na trhu, uz se nachodili dosyta), neco treti (chodi tam a jeste se nenachodili dosyta).

Zkratka kazdy prosazuje sve zajmy, zname, oblibence, ksefty, male domu a hali to do velkych slov. Jak normalni.

Nu a ono je to o schopnostech a zaujeti pro svou vec jednech i tech druhych. Rekl bych, ze ti "kulturni", pokud jsou tak kreativni, tak s "novaky" nemohou prohrat. Historie je prece plna slavnych vitezstvi "tvurcich vizionaru" nad "nevidoucimi uredniky".

Tak se tesim na dalsi vitezstvi, na dalsi pribeh.

Koneckoncu kdyz si i zde podle SVYCH meritek srovnam, jak mne oslovuji sdeleni tnq (dokonaly extrakt jednech myslenek), RUMCAJSE a Martyho na jedne strane a na druhe strane grosslinga, Terryho a zejmena Pepy Repy (dokonaly extrakt druhych myslenek), rekl bych, ze pri dobre cilenem postupu "jejich skupiny" (tech druhych) nelze prohrat, na to je procento "tech prvnich" (rekneme kulturnich buranu v chapani tech "druhych" :) ) na rozhodujicich mistech stale jeste male :) a mnozi maji jeste tradicne kulturne zamerene rodice nazivu :), kteri jim reknou "Ty ty".

Plati zrejme Stejskalovo "kazdy musi bojovat" za svoji vec, pravda, ja bych to rad videl i vyuzite ke ztvarneni novych kulturnich pocinu.

Nicmene se to da zrejme uhrat nejakou klasickou historickou sablonou, jak resit boj bezmocnych sympatickych proti mocnym nesympatickym (koneckoncu i tento blog je takovy pokus).

Mozna by se to dalo zvladat i na urovni, nejakymi umeleckymi pociny (z utrpeni roste kvalita :) ).

Jenze zoufalym rozporem mnoha dnesnich "pokrokovych umelcu" je pretrvavajici vnitrni loajalita k soucasnym mocnym dana historickou sounalezitosti 1989. Stale je onmlouvaji i kdyz by kritikou prece nezpochybnili jejich davne velke chvile.

Oni tak nemohou "nastavovat krute zrcadlo", byli by prece pak prilis rudi ...

To zpusobuje, ze jejich dila jsou obsahove bud historicka, nebo z cizich kraju nebo bezzuba. Atraktivnost se soustreduje na zmenu formy podani. A nebezpeci originalnich internetovych amateru - tvurcu jeste mensich forem - si neuvedomuji.

Pritom dnesni doba opet nabizi nadherne kreatury ve svetle ramp, ktere nam v publiku umoznuji popast se na jejich humornem ci jinem ztvarneni. Marne cekame, nastesti zivot se stava divadlem (co takovy divadelni kus "volba prezidenta"? Dokazal by to co dokazala realita? Co vystoupeni na Cervenem Hradku u ustavniho soudu?) a zbytek doplnuje amatersky, ale svezi www.

Kdepak jsou Ti dnesni burici, kteri odejdou se vztycenou hlavou ze zaviraneho divadla, aby otevreli nove? Spise vidime lokajsky komediantske cekani na grantovy peniz pripominajici zacatky 19.stoleti, jen ten povoz s kobylkou jeste chybu ...

Zkratka mnozi umelci se stali pochopitelnymi zajatci sve loajality ke zmenam, na kterych se podileli a nemohou, ci nechteji kritizovat soucasnost, protoze by zpochybnovali sve presvedceni a sve koreny (to plati i pro novinare :), vidte editore :) ). Zkratka i dnesni doba ma sve posvatne kravy. A do tech se obvykle umelci trefovali.

Jenze jejich "mocni pratele a ochranci" je maji dnes tam, kde je chteji, zcela bezbranne, a kdyz nezlobi a saskuji, tak je simraji ve vousech a kdyz zlobi nebo se jim to hodi, tak utahnou srouby.

A verni pejsci neumi na sve panicky ani zastekat. Je nutne si uvedomit, ze urcite typy deprivantu opirajici se o nekterou svoji viru, ktere nas ridi nejsou schopni prilis slozitych myslenek (mozna ma dati-dal) a rozumi sile a pred tou se hrbi. Byt by to byla sila ulice nebo komediantu. Pak by se hrbili jeste se slysitelnym skripenim zubu ...

Rekneme si, ze pokud prekonavame velkolepe budouci bariery, asi to nemuzeme cinit chuzi po spickach ...

Komedianti bojujte, koneckoncu i v minulosti jste zili z toho, co jste dokazali ukrast tem opravdovym zlodejum ...

Nekdo s Vami bude sympatizovat, nekdo Vas bude nenavidet a nekdo (jako ja :) ) se bude Vasim bojem jen kochat a vychutnavat si umelecky dojem.
19. 04. 2008 | 12:43

tng napsal(a):

***Pepa Repa:

"Bez dotací byste musel platit za lístek tak patnáct stovek"

Tolik ? Takze stat vas zajem dotuje stovkami nebo tisici korun mesicne a vam to pripada v poradku ? Dekuji za pekny argument pro zruseni dotaci - nektera divadla zjevne ani zdaleka nejsou schopna samostatneho zivota a tim mensi smysl ma jejich existence.

Kulturnost sama o sobe asi opravdu neni otazkou pravoleveho videni sveta, to ovsem neplati pro dotace na kulturu. Pravicovy postoj rika nechte to trhu tzn. svobodnemu rozhodovani obcanu.
***Terry:

Ah, Britske listy a jejich serie clanku na tema stupidita, s nevyhnutelnym zaverem ze ODS je plna blbych svini. Vas patrne desi Topolankova obhroublost, me spis desi stomilionovy uplatek byvalemu premierovi a s tim mi divadla nepomuzou.

"právě proto tady je kultura k jejich pozvednutí"

Prici se mi predstavy, ze inteligenti maji pozvedavat hlupaky. Navic jak uz jsem tu napsal nekolikrat, kolik lidi pozvedne par divadel s nizkou navstevnosti, kam "hlupaci" stejne nezabloudi ?

"Ukázkový příklad demagogie"

Spis nadsazka nez demagogie - nadsazujici vasi na muj vkus prehnanou tendenci ridit zivot jinym.
19. 04. 2008 | 13:50

Pepa Řepa napsal(a):

To tng
dávejte si pozor, aby se vám nestal úraz na pravé ruce.
Levou byste si asi neutřel ani zadek.
Hezké odpoledne.
19. 04. 2008 | 14:22

prirodovedec napsal(a):

Pepa Repa: Kdyz znam Vase nazory k jinym tematum (rekneme pravostredove z pohledu dogmatiku a sectelost plus zkusenost plus zdravy rozum z pohledu nas kolemjdoucich), jako obcas nesouhlasici, ale radostne Vas ctouci, smekam pred Vasim korenenim teto obcas se zplostujici debaty :).
19. 04. 2008 | 14:33

stejskal napsal(a):

Hezká úvaha, pane přírodovědče,

dovolím si přičinit jednu poznámku. Ten nedostatek tolik potřebné reflexe současnosti třeba formu politické satiry má podle mne kořeny v uplynulých cca. šesti desetiletích. Tedy ty bezprostřední.

Společnost zde je velmi zideologizovaná. A zároveň silně polarizovaná. Každý člověk s jiným názorem je okamžitě vnímán jako úhlavní nepřítel, placený přinejmenším ze stranické poklady či cizími tajnými službami (střídavě KGB a CIA), které ho je potřeba zničit všemi dostupnými prostředky. Tedy zejména dehonestovat, pomluvit, zesměšnit, znemožnit. V jiných zemích na západ od našich hranic je to takto vyhraněné maximálně před volbami, u nás je to permanentní stav.

A platí to jak pro vyznače levicových ideálů, tak pro sympatizanty pravice. Velká část společnosti nechápe satiru, humor nadsázku jako potřebné katalyzátory, ale jako zradu či naopak jednoznačné se přihlášení k určité straně politického tábora.

To je podle mne pro tvůrčí lidi, kteří nechtějí být nikde zaškatulkováni, velmi svazující. Novinář si s tím podle mne je schopen poradit lépe, ale tvůrci v oboru umělení to mají o dost těžší. Lidé jsou tu na "politizující" umělce velmi citliví. Není divu s naší historickou zkušeností ;-)

Já kdybych něco uměl, tak se třeba do politické satiry též nepohrnu ;-)

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 14:36

Pepa Řepa napsal(a):

Děkuji za uznání, já opravdu levicový nejsem, ale dost mi vadí uplatňování naučených pouček i tam, kde je podstata jinde.

Někdy mám pocit, že se národ dělí na ty, kteří si utírají zadek pravou a na ty kteří si utírají zadek levou.

Pak se tady mihne občas někdo, kdo si zřejmě neutírá zadek vůbec.Nemyslím tím milého pana tng, to je zřejmě čistotný pravák (proto mám obavu, aby se mu nestal nějaký úraz), ale o mouše na zdi bych si to dovolil prohlásit.

Asi jsem zase nekorektní.Možná to bude tím, že jsem si pár let musel stříkat zadek arabskou hadicí.
19. 04. 2008 | 14:45

Pepa Řepa napsal(a):

Tak já se tedy přiznám.

Mě neplatí ani KGB ani CIA, ale Balbínova poetická strana (špatně).
Absolvoval jsem tajný kurz dehonestace, ostrakizace a zesměšnění ve výcvikovém táboře na Sahaře.Proto mi plivání jedu tak jde.

Naším cílem je zruinovat rozpočet golfových hřišť, kam chodí radní Richter, ve prospěch grantu na nové dveře pro WC v Balbínce, které nejdou už několik let zavírat.
19. 04. 2008 | 14:54

stejskal napsal(a):

Já to tušil, pane Pepo Řepo, že nebudete tak úplně nestranný.

Tak odtud vítr fouká... proslulé saharské "installations" placené z fondů balbínovců. Že mne to hned netrklo.

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 16:15

Ivan napsal(a):

Ano, velmi chápu co si o vašem textu myslet. Jak mohou něco pochopit lidé, kteří ani neví, že nějaká antika byla, nebo možná o ni slyšeli. Ono nikdy nestačí jen slyšet, nebo vidět. Třeba taky přemýšlet poznat co lidstvu přinesla. Zajisté, že tyto díry vzdělanosti jsou i v jiných oborech. Ano, neznalost práce druhých, neschopnost se pozastavit a popřemýšlet, nevážit si práce druhých, to velká nemoc společnosti, která souvisí se vzdělaností.
19. 04. 2008 | 16:29

Terry napsal(a):

tng napsal(a):
"Ah, Britske listy a jejich serie clanku na tema stupidita, s nevyhnutelnym zaverem ze ODS je plna blbych svini."

Italský historik ekonomie Carlo Mario Cipolla (1922-2000):
"The Basic Laws of Human Stupidity" byly původně napsány v angličtině, údajně někdy na začátku sedmdesátých let 20. století.

Je trochu úsměvné, že pro vás obsah tohoto článku ze 70.let minulého "vyzněl" s "nevyhnutelnym zaverem ze ODS je plna blbych svini". Ale jak je zřejmé, jste příznivec ODS a tak asi víte, o čem mluvíte.
Díky za upřímnost.
19. 04. 2008 | 17:27

Terry napsal(a):

tng napsal(a):
"Prici se mi predstavy, ze inteligenti maji pozvedavat hlupaky."

Nevím, jestli se jedná o váš osobní pocit odporu, a taky jsem názoru, že hlupák, pokud chce zůstat hlupákem, tak je to jeho "svaté právo". Jen by měl mít takové "postavení", aby společnosti nemohl škodit a rozhodně by mělo být zabráněno, aby hlupák "dospěl" k vrcholu moci, neboť po té cestě nahoru narůstá v hlupákovi pocit geniality a na tom trůnu už je z něj pan Neomylný. Příkladů z historie s tragickými důsledky je "neurékom".
O vzestup společnosti (civilizace) se nikdy nezasloužili hlupáci.
O tom je i Cipollova úvaha, jejíž závěry se vám tak příčí.
19. 04. 2008 | 17:48

actor_publicus napsal(a):

Jsem fascinován rozvinuto debatou.

Jestli to nebude tím, že jsem právě polkl dva Démony a dodělávám to Rulandským šedým - pozdní sběr.

Prosím o odpověď -
1. Kdo bude rozdělovat, či spíše přidělovat dotace naším divadelníkům a podle jakého klíče?
2. Důvod proč budou dotace (předpokládám z daní všech poplatníků) vydávány? Tady předpokládám plamenné projevy o zvýšení kulturnosti národa.
3. Spočítal někdo poměr počet populace, která bude oblažena divadelním kusem / finanční dotace za rok? O jakou částku se jedná?

A teď mi prosím písněte co Vám připadá jako lepší dotace akdo má dostat víc finančních prostředků -

Dotace divadel.
Dotace k zpřístupnění připojení k internetu pokud možno všech obyvatel ČR.

To jsem zvědav.
19. 04. 2008 | 18:14

vlk napsal(a):

PAne Goldfalme vítejte!
Jsme rád, že tu jste. Je ovšem otázka,jestli Vy, po přečtění reakcí jste také rád, že jste sem vkročil!
astánců trhu bez přívlastků ber kde ber je tu skutečně hodně. Já osobně nechápu jednuvěc- když někdo ,jako oba pánové, které jste citoval, se rozhodnou podnikat v zábavním průmyslu, nechť podnikají. Ale za své. Bez JAKÉHOKOLIV nároku na dotaci. Sami se pro byznys rozhodli , sami nechť nesou rizika. Pokud ovšem někdo je institucí typu Národní divadlo, ˇVeská filharmonie a podobně, nebo se rozhodne, jako neziskovka hrát loutkové divadlo pro děti atd. nechť je podporován z veřejných zdrojů. Podobně jako jiné zlážitosti veřejné podpory - například sport.Mylsím, že nikoho aninenapadne, že by Sparta měla dostávat na provoz prvoligového mužstva jakékoliv dotace a ty dostávítřeba Admra na mládež nebo rekonstrukci trávníku.

Vy spojujete současný stav rozdělování dotací v divadlech s kulturní pokleslostí politiků. Máte pravdu jen částečně. Mylsím totiž, že oni ani tak nepodporují to, co je blízké jejich vkusu. Oni spíše podporují to, co mouhou využít, resp. co pomůžejim .Například ve volebních kampaních, či nějakých zlomových událostech. Stačí s epodívat na ty co se angažovali u jisté partaje v minulosti. Nebo na ty co se angažují, z divadelní fronty dnes ohledně radaru. Shodnost obou množin může za náhodu považovat jen a jen naprostý ignorant.
19. 04. 2008 | 18:38

Milan Mach napsal(a):

Pane Stejskal dobry vecer,dekuji Vam ze jste toho odporneho Fexta s tohoto blogu vymazal,Ja jen spatrim jeho jmeno, tak me prechazi mraz po zadech.je to neprijemny pocit kdyz se musim stydet za jine lidi jeste jednou dekuji adoufam do budoucna ze se s tim,tezko nje mi napsat clovekem- jiz nesetkam.
19. 04. 2008 | 19:31

grőssling napsal(a):

Pane Stejskale, moc mne potěšilo foto Vašeho nového úlovku, pana Goldflama, ikdyž to co napsal mnoho nových informací nepřineslo. Ať se nenechá znechutit.

To co jste napsal dnes v 10:41:39 bych tak dobře nenaformuloval.
Pepa Řepa, 11:18:09
Zajímavé by bylo dozvědět se jak tento problém řeší ve městech s podobným počtem obyvatel a přibližně stejnou ekonomikou ( Vídeň, Mnichov ( München ), Berlín. Nějak mi schází víc konkrétních informací, proto jsem psal o mlžení.

tnq, 11:44:18
Markéta Lazarová patří mezi několik málo filmů, které za špičkovou klasiku světového filmu považují i v zahraničí. Naposledy jsem četl vzpomínku paní Magdy Vašáryové z castingu v LA na roli do filmu Sophiina volba, kde ji roli v ML připomněli.
19. 04. 2008 | 20:04

tng napsal(a):

Terry:

Pokud si to prectete jeste jednou, zjistite ze jsem mluvil o serii clanku na BL a ne jen o te knize.

"rozhodně by mělo být zabráněno, aby hlupák "dospěl" k vrcholu moci"

O tom nastesti rozhoduji volici a ne chytraci jako jste vy. Stejne tak o kulture by meli rozhodovat sami obcane a ne chytraci jako jste vy.
19. 04. 2008 | 20:32

prirodovedec napsal(a):

vlk: Zdravim, diky za postreh o podobnosti ciste nahodne :).

Ing: Myslim, ze Vas pozitivni vztah k prime demokracii v rozhodovani o kulture spoludiskutujici jiste radi vztahnou na dalsi oblasti nasi zivota.
19. 04. 2008 | 20:55

tng napsal(a):

tim narazite na radar ?
19. 04. 2008 | 21:09

prirodovedec napsal(a):

Ing: Ne, beru to obecne. Nekteri zdejsi dusledni liberalove obvykle argumentuji tzv. konzistentne (zastupitelska demokracie predevsim a bez vyjimek, neviditelna ruka trhu ve vsem, aj.) a dle Vasich raznych prispevku Vas k nim pocitam, ja jsem spise konzistentni v neideologicnosti a hledani motivaci postoju a nehledani vyssi pravdy - viz muj pohled drive.

Takze cekam, ze si Vas nekdo z protistrany poda kvuli jiste neduslednosti, ja budu jen prihlizet. Ano muze to byt i referendum k radaru, ale spise nejen.
19. 04. 2008 | 22:34

Pepa Řepa napsal(a):

To grossling
je spousta filmů, kdy byl asi přepísknutý rozpočet. ale Markéta Lazarová je jen jedna.

Kdoví jestli Bergman také nepřetáh rozpočet Sedmé pečeti.
19. 04. 2008 | 22:45

prirodovedec napsal(a):

Pepa Repa: :) Osobne pro Vas:

Production
In interviews and in his autobiography, The Magic Lantern, Bergman has said that The Seventh Seal was a low-budget affair ($150,000 (estimated) - doplneno). At times the low production value can be easily seen; for example, in the second shot of the film a hovering vulture is quite obviously a kite. Bergman had been given the go-ahead for the project from Carl-Anders Dymling at Svensk Filmindustri only after the success at Cannes of Smiles of a Summer Night, and on a schedule of thirty-five days, a short time for a film of this nature.

Take:

http://www.filmreference.co...
19. 04. 2008 | 23:33

stejskal napsal(a):

Parádní touché, pane přírodovědče,

srdce kavárenkého diskutéra-povaleče plesá.

To není nic proti Vám, pane Pepo Řepo (ostatně v názoru na podporu menšinového umění se myslím vzácně shodujeme). Jen oceňuji páně přírodovědcovu pohotovost a styl.

To se mi líbí, takhle by mne bavilo diskutovat a učit se od druhých ;-)

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 23:38

Smutný muž napsal(a):

Na co se jaksi nechodí, může být velmi "jakostní", na co kolikrát neseženete lístek, může být fantasmagorie davu.
O kvalitě kulturní politiky dnes rozhodují tzv.podnikatelé, jejichž cílem je zisk. Takže nehledejme zde nějakou hlubší úvahu, neřku-li aspoň náznak filosofie, jak kulturně obohatit nové generace. Ale pravda, čest výjimkám...
19. 04. 2008 | 23:55

tng napsal(a):

prirodovedec:

Ja mam k duslednemu liberalismu celkem daleko, opravdovi liberalove chteji privatizovat zdravotnictvi, duchody, skoly, snizit dane na minimum apod. Vazim si svobody (tzn. nejen te politicke) narozdil od statniho rizeni a statnich instituci bez zpetne vazby kterou maji komercni subjekty, na druhou stranu nechci aby to tu vypadalo jako v USA kde horni 1% shrabne veskery hospodarsky rust za poslednich 30 let a zaroven dolni 1/6 nema ani zdravotni pojisteni. V podstate se povazuji za socialniho demokrata, jen z tech nasich dvou velkych socdem stran preferuji ODS ;-) Nebo "compassionate libertarian", podle Bushova "compassionate conservative" :-)

O tom ze by silnejsi role prime demokracie byla antiliberalni nevim a nedava mi to ani smysl. Vim ze ODS prosazuje zastupitelskou demokracii, ale neni to spis v protikladu k ruznym samozvanym nevolenym natlakovym skupinam, misto v protikladu k prime demokracii ? (ke ktere, priznavam, maji zda se prinejlepsim vlazny vztah) Konkretne otazku radaru je ovsem velmi malo lidi schopno kompetentne rozhodnout a sam se mezi ne nepocitam. Naopak to jestli preferuje Hulku nebo Goldflama je schopen posoudit kazdy.
20. 04. 2008 | 00:00

im napsal(a):

Drobná poznámka pro filmové fanoušky:

Markéta Lazarová má na imdb.com o jednu desetinu lepší hodnocení než Sedmá pečeť (8,5:8,4), pravda, zkresluje to počet hlasujících. Autor hradní výstavy pan Jiras řadí Vláčila ke čtveřici nejlepších evropských režisérů v tomto pořadí : Bergman, Vláčil, Tarkovskij, Fellini.

K divadlu. Rozhodně by se měla dotovat činnost jen nekomerčních subjektů, tj. obecně prospěšných společností (o.p.s.) a neziskových organizací, viz již zmińovaný činoherní klub nebo Dejvické divadlo, atd., nikoliv výdělečných "eseróček" jako je Jezerka nebo Černé divadlo. Dotace podle počtu sedadel je nesmyslná, kritériem by měla být komerčnost/nekomerčnost.
20. 04. 2008 | 00:09

im napsal(a):

..Činoherní...

Gratuluji, pane Přirodovědče, k pohotovému nálezu, jinak rozpočty filmů i jejich výdělky najdete na imdb.com.:-)
20. 04. 2008 | 00:15

prirodovedec napsal(a):

editor, im, Pepa Repa: Cervenam se nad chvalou, ale priznam se, ze to nebylo mineno jako touche :), rikal jsem si, ze kolega P.R. zkusi s timto prvnim voditkem zjistit, jaky byl pripadny plan i kdyz se jevi, ze I.B. jej zrejme neprekrocil ... :)

tng: Dekuji za uprimnost. Dobre srovnani radaru a AGxHulka.

Ja bych si radar posoudit troufl :). Mozna by mohli dostat prilezitost vsichni Ti, kteri si troufnou :)) (obavam se, ze by to pak bylo ne 70%, ale 95% :) ).

Jak ale pisu i jinde - je to zcela akademicka diskuse. Bude to vyreseno v nejhorsim pripade podobne, jako volba prezidenta.

Co se tyka kultury, ac prirodovedec, jsem rad, ze se jim "sype" a sypal bych dale, podobne. Ale na druhe strane jsem na ne tvrdy (viz drive), protoze "nenastavuji zrcadlo" :).

editor: Ze to maji umelci tezke, protoze nechteji byt prirazeni tam ci onde, chapu. Jenze dle mne situace je takova, ze sasci jsou uplne vsichni, cili pokud si umelec nedela alibi, mel by bezproblemu nastvat uplne vsechny. Doba je zrala cekanim na dnesni V&W (jiste byli tehdy levicovi ...), ci Haska.
20. 04. 2008 | 00:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Přiznám se,

že pana Goldflama moc nemusím.Obsah jeho blogu a jeho úvod také ne.

Ale o skutečně zajímavé počtení se postarali pánové Pepa Řepa a Terry.
Tož díky vám.Ivan.
20. 04. 2008 | 08:53

David Janovec napsal(a):

Hm, moc pěkná diskuse pod blogem Arnošta Goldflama. Jeden vymyslí vtipné téma a co k tomu je vynikajících komentářů. S těmi ocásky by se celý tento blog dal přejmenovat na "Peníze jsou pány světa, to se nedá nic dělat... ve stínu následujících přílepků". A to všechno, prosím, při vší úctě k Arnoštu Goldflamovi. Zdá se, že zdravé kulturní jádro českého národa ještě nevymřelo. Díky, je to mnohem lepší čtení, než otevřít běžné noviny.
20. 04. 2008 | 09:00

vajan napsal(a):

Diskuze je dokladem, jak moc tady chybí normální noviny. Všude v civilizované společnosti mají bulvár, ale i noviny. To je ten rozdíl Česka od zbytku Evropy. Bohužel se totéž podařilo i televizi - ale to snad vyřeší digitalizace. Jsme sice malý trh, ale zajisté patříme k nejbohatším státům světa (vezmeme-li v potaz prostředky šedé a černé ekonomiky). Mohli bychom si dovolit přepych nemanipulovaných informací.
20. 04. 2008 | 10:29

bigjirka napsal(a):

Pepo, věci stojí tolik, kolik stojí. Když holt chce mít někdo intimní zážitek v malém divadle, opravdu si musí připlatit, jinak to nejde. Není možné, aby mu na to připláceli ostatní - to je hrubě neetické. Nesnáším pindy o chlupaté pařátě trhu. Nabídka a poptávka vytváří rovnováhu a každé její porušení se zákonitě projeví někde jinde.
20. 04. 2008 | 11:40

bigjirka napsal(a):

Btw. bolševik nás vychovával. Neměli jsme ho za to rádi. Chtěl mít kontrolu nade vším. Možná by měla probíhat nějaká diskuse o tom, nakolik má společenství vychovávat své členy - zasahuje to i do školství,...
20. 04. 2008 | 11:44

bigjirka napsal(a):

Je třeba přispívat automobilkám podle toho,
1) jak krásná auta vyrobí
2) kolik aut vyrobí
3) kolik mají sedaček
4) kolik lidí jimi jezdí
?????????
Kdo zaplatí dotace - Paroubkovi Marťani?
20. 04. 2008 | 11:48

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Zdravim. "Predstavitele spolecenstvi" (mimo jine TI "mocni") maji zajem, byt si to treba neuvedomuji :), na udrzeni a posileni sve moci a na omezeni moznosti konkurence.

Pro nektere nase predstavitele (viz autor v=s.t) je zrejme hrozba rozkladu vzdelavaci site
a posileni poctu "novaku" zcela nevyznamnou nebo i vitanou. Nevzdelani se prece lepe manipuluji.

Proto je z jejich pohledu nutne samozrejme posilovat ty rysy "chlupate paraty" a "demokracie", ktere hraji do karet jim :) a naopak branit tem druhym. Stabilizovat pozice. A ti druzi zase bojuji o sve misto na slunci.

Tedy klasicky odkaz na teorii her. A jsou situace a modely, kdy vyhraje jen jeden a ten druhy prohraje a samozrejme situace, ze kdo nedrzi rovnovahu prohrava a kdy kooperace prinese vsem. Cili tzv. trzni model do toho patri, jako jedna z aplikaci (za predpokladu uplnych informaci aj.).

To je podstata a vse ostatni je jen balast tvarici se jako neco duleziteho pro ty, kteri chteji verit a potrebuji verit, ze se neco deje pro dobro vsech nebo tech druhych. Bylo by hezke, kdyby tomu tak nebylo, ale rozbor jednotlivych situaci mluvi zcela jasne. Zajimava je jen uroven maskovani skutecnych umyslu.

Jako osoba pohybujici se ve sve branzi se nebojim konkurence a mam zajem na co nejvetsim poctu kultivovanych a kulturnich premyslivych lidi kolem sebe. Pochopitelne, protoze vzdelavani a veda neni jen trh a konkurence, ale i spoluprace. Mohu si tedy dovolit uvazovat jinak, nez kdo je na trhu vystaven nelitostne konkurenci jako Vy a MUSI to videt jinak.

Cili ja mam zajem na nasypani kulture, a to i z kapes tech druhych. I proto ze se jedna o zlomkove castky (viz dalnice). Protoze samozrejme vidim, jak nektere kapsy jsou a byly plneny (i ze statnich zakazek), jak vetsinove nemaji majitele kapes pochopitelne moralni problem s plnenim svych kapes, s kvalitou prodavaneho, nemohu mit problem ani ja.

A tedy Ti, kterym zase vysychaji financni zdroje ve srovnani s jejich potrebou je mit, potrebuji najit dalsi trhy a "kolonialisovat kulturu, skolstvi a zdravotnictvi" a branit tak sve kapsy.

Priklad: Vsimnete si, ze akademicke svobody na VS byly to spravne zacatkem devadesatych let a kdyz zacaly fumgovat a nekteri muzi Listopadu by mohli ztracet vliv, ukazuje se, ze se prezily :) a stavaji se nefektivni :) v dnesni globalizovane dobe :). To lze vztahnout samozrejme na lidska prava, ustavu, politicke i umelecke aktivity a jejich organizovani ci zabezpecovani.

Tvrdim tedy, ze vse lze samozrejme logicky a ponekud cynicky vysvetlit. To se tyka mne, Vas, Pepy Repy, i kdyz to vsichni delame "nevedomky" :) a umime si to zduvodnit spravnym svetovym nazorem, vlastnim smyslem pro spravedlnost, cistotou umyslu, ci filantropii.

Cili jsem pro podle Vas hrube neeticke reseni. Protoze pri podobnem zpusobu uvazovani se pak domnivam, ze hrube neetictejsi (z meho pohledu) je napr. tezeni majitelu firem z niceni zivotniho prostredi a z poskozovani zdravi bez uhrady souvisejicich nakladu.

Znovu opakuji, ze je to o tom, kdo urve vice a slova o etice jsou tim vhodnym stinem v nemz se da urvat nejvice.

Rekneme, ze pripustime, ze lide se chteji venovat svym cinnostem, protoze je k tomu neco pudi :) (rodina, pratele, vychova, geny :) ). Protoze vetsina techto cinnosti omezuje ty druhe, z pohledu jednotlivce i spolecenstvi je nutne, aby to lide tem druhym kompenzovali (jinak by se zkratka ti druzi mohli spojit a bud je "vytlouci" nebo je jen majetkove, ci vezensky "upozadit") a zkratka zaplatili "vypalne". Nu a vyse vypalneho je predmetem aplikace teorie her take :). Zkratka jedni i druzi to zkousi a voli si ty sve a snazi se podsunout tem druhym tu svoji, lec pro ty druhe nevyhodnou, ideologii.

Ale to vse jste ode mne, byt jinymi slovy, cetl.
20. 04. 2008 | 12:47

Marty napsal(a):

prirodovedec: hledte si sve kapsy a do me mi nesahajte.
20. 04. 2008 | 13:02

prirodovedec napsal(a):

Marty: Zdravim. Vy jste mi ovsem jako "clen premnozene pravnicke komunity zaplevelujici nas zivot" nesmysly :) jiz tu moji davno vybral :) a nejen moji - vidte bigjirko a dalsi :), cili rad Vam tam sahnu a dam vetsinu AG :). Doporucuji si tedy rychle zasit kapsy :).
20. 04. 2008 | 13:23

Marty napsal(a):

prirodovedec: zakony schvaluji (a bohuzel i vymysleji) politici :)
20. 04. 2008 | 13:34

tng napsal(a):

prirodovedec: konkretne v debate u divadel jde predevsim hercum a i divakum o hodne, naopak lidem co odmitaji dotace nejde o nic, pro ne se jedna o zanedbatelne castky. U techto lidi v tomto pripade tezko najdete nejakou zistnou motivaci. Na zaklade vasi teorie o chovani lidi (s kterou se da do znacne miry souhlasit i kdyz zdaleka neni tak vsevysvetlujici jak si zjevne myslite) tedy musim usoudit, ze v tomto sporu jde prvni skupine o obohaceni a druhe o princip, protoze nema co ziskat.
20. 04. 2008 | 13:39

prirodovedec napsal(a):

Marty: Ale vy (jako skupina) lobbujete :). Cim komplikovanejsi, cim zamotanejsi tim vice potrebujeme Vaseho vykladu a Vasich kolku. Kde je Vas liberalismus v pohledu na pravni system? Nestacil by kraticky jeden zakonik :)? Jako v ekonomice? My ten trend k jednoduchosti (Occam) v prirodnich vedach jiz davno prosazujeme, co Vy :)?
20. 04. 2008 | 13:39

bigjirka napsal(a):

Zdravím, přírodovědče... asi Vás nepřekvapí, když řeknu, že jsme blíž než by to na první pohled vypadalo. Ovšem jakési přerozdělovací momenty je třeba uplatnit tam, kde by systémy byly málo stabilní. Váš obecný odkaz na teorii her lze do jisté míry uznat - ale jen teoreticky. Prakticky ty rovnice nikdo vyřešené nemá a tak myslím, že se svými penězi si dovedu zahospodařit lépe, než úředník, který mi je ukradne. Určitě pokud jde o divadlo. Co se týče školství a pod., tam je situace jiná - oblasti, které potřebují dlouhodobou strategii musí být nějak konzistentněji řízeny, než jen regulační odchylkou trhu. Ale zábava je prostě obyčejným komerčním statkem. Trochu jiné už je to třeba s estetikou veřejného prostoru. Nejlevnější jsou přímky a hranoly, sochy a obrazy jsou zbytečné... v takovém světě by se nám asi nelíbilo. To, na co Vy odkazujete, že někdo slíbí urbanistiku a odevzdá krychle za peníze projektu s estetikou, to není trh, to je zločinnost. To prosím nematlejte dohromady. Silnice a fungující infrastrukturu potřebujeme víceméně všichni. Ti, co mají síly a čas shánět lístky do malého divadla a jít tam a vychutnat si zážitek, ať si to zaplatí. Kdo tam nepůjde, neumře. Nechci nekontrolovatelný penězovod ze své kapsy. Takže na cestě mezi Vámi a Martym jsem někde na té půlce bližší Martymu. Na stejné pozici s ním určitě nejsem, protože ten ultraliberální pohled mi připadá trochu zjednodušený. Tak, jak jsme dnes zdaněni nejméně 53%, představoval bych si zdanění tak 25% a určitě ne víc než 40%.
Ta hlavní námitka zní: kdo je více povolán rozhodnout o vydělaných prostředcích než ten, kdo je vydělal. Ještě poznamenám, že mluvím hlavně o nás, obyčejných lidech, zaměstnancích a malých a středních podnikatelích. Nadnárodní spekulativní kapitál je kapitolou samou o sobě a vydal by na velkou samostatnou diskusi.
20. 04. 2008 | 13:44

bigjirka napsal(a):

ano, "právní stát" dnešní podoby je "státem právníků", to je docela určitě jeden z penězovodů v našich kapsách. Také nechci platit mýto za přechod od baráku na nádraží, určitá míre přerozdělování je potřebná a výhodná, protože transakční náklady pro mikroplatby jsou ukrutné...
20. 04. 2008 | 13:48

bigjirka napsal(a):

Ale dotace do divadel jsou za hranicemi všech mých představ o soudnosti. A když si navíc představím, že něco z mého dostane Just, volám ..kde jsi, Matásku, justuj...
20. 04. 2008 | 13:50

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
obávám se, že ne vše je hlupatá pařáta schopna ošetřit.

Buďme konkrétní, jedná se o divadla. Všechna fungují na zajímavých adresách v centru Prahy.Lukrativní prostory.Co myslíte, je divadlo s Kašpárkem schopno konkurovat provozovateli herny nebo hospody?
Ta doba už tu jednou byla, naštěstí se to zmátořilo i za pomoci grantů, divadla spíš přibyla.Myslíte si, že třeba z Jakuba Špalka se stal díky grantům na Celetnou multimilionář?

A kde máte tržní princip, když jeden provozovatel divadla dostane od magistrátu za směšný peníz divadlo s hospodou a dalšími prostorami, které pronajímá dál (přirozeně za tržní nájem do vlastní kapsy) a jiný dostane divadlo o dvou stovkách sedadel? Kde jsou srovnatelné podmínky, myslíte že činoherák nebo Dejvické divadlo nafouknete?

Tak co uděláme, jaké jsou možnosti? Herna, hospoda nebo zavřít? Přirozeně na bar potřebujete barmana, pingla a krasavici u tyče.Možná ještě dva vyhazovače.Paráda.

Co si myslíte, že bude ve Smečkách, když třeba činoherák skončí? Třeba by se tam mohly přesunout holky z E55, když tam kšeft nejede. Jděte se do Smeček někdy večer podívat. Hned vedle divadla jede jeden takový podnik na plné pecky.Cabaret.
20. 04. 2008 | 13:50

Marty napsal(a):

prirodovedec: v CR je to hnano do extremu a z te slozitosti radost nikdo nema. Napr. nedavno byl takovy maly svatek, ze se vydal novy zakon o fuzich. Pritom tento zakon udelal v podstate pouze to, ze vzal soucasna ustanoveni o fuzich a systematicky je seradil, takze je to ted pekne prehledne. Driv clovek musel standardne jit pres 5 paragrafu rozhazenych po celem obch. zakoniku, nez se dostal k pozadovane informaci.
20. 04. 2008 | 13:59

Pepa Řepa napsal(a):

to tng
máte pravdu v tom, že z hlediska rozpočtu magistrátu se jedná o zcela zanedbatelné částky. Můj názor je, že jde o lidskou nenažranost právě ze strany majitelů lukrativních divadel. Chtějí ještě víc. A pak o lukrativní prostory.
20. 04. 2008 | 14:00

tng napsal(a):

Pokud je vetsi zajem o hospodu nez o Kasparka, tak at tam stoji ta hospoda. Kdo vam dal pravo rozhodovat o tom, co kde ma a nema stat ? Kdo dal Kasparkovi pravo producirovat se v nejdrazsi casti Prahy pred nejakym minijevistem bez ohledu na ekonomickou udrzitelnost ? Proc se nesmirite s tim, ze vase hodnoty jsou okrajove mensinove ?
20. 04. 2008 | 14:02

prirodovedec napsal(a):

Bigjirka, Pepa Repa: Zdravim, ted se musim zabyvat necim jinym, kazdopadne dekuji za setkani, davam za pravdu poslednimu prispevku P.R., navrhuji presunout to co vezmeme pravnikum (a Martymu) na mala divadla s tim, ze bigjirka si sve vypalne necha a my ty 2 dily preposleme. OK?
20. 04. 2008 | 14:02

Marty napsal(a):

prirodovedec: vztahy mezi lidmi (vcetne tech obchodnich a socialnich) jsou slozite. Pravo uz ze sve podstaty nemuze byt jednoduche do te miry, ze by ho dokazal aplikovat kazdy laik.
20. 04. 2008 | 14:06

prirodovedec napsal(a):

Ing: Vtip je v tom, ze pro "vetsinu" je to kratkodobe vyhodne, ale "pro vsechny" dlouhodobe degenerativne smrtici.

Proto je lepe verit na princip rvacky (=teorie her), kde maji i chytri mali sanci nakopat ty velke ideology napr. trhu nez prosazovat ten trh jako dogma.

Dle mne exemplarni ukazka pro Bastiata, ze to co je na povrchu neni vzdy to prave, jak by napsal Finist, i kdyz by treba s timto prikladem nesouhlasil.
20. 04. 2008 | 14:06

Pepa Řepa napsal(a):

To tng
Fajn. Nejvíc vynášejí casina, herny, bordely a hospody. Takže ve středu města zřídíme takovouto rezervaci.

Máte pravdu v tom, že mně nikdo nedal právo rozhodovat jestli tam bude Kašpárek nebo bordel.Tu možnost má ovšem radní, potažmo rada. Pokud je radní uplatitelný kretén, tak tam zřídí bordel. Pokud to je jen trochu osvícený člověk, tak tam nechá divadlo.

Celá tato debata se už vedla před lety.Proto byl vypracován celkem rovnovážný systém grantů za nepříliš vysoké peníze, který dovoloval divadlům přežít.Ten byl nyní porušen nenažraností provozovatelů komerčních divadel, kteří se rozhodli, že navýší své zisky o granty.

Takže problém je tento:
Buď zůstane objem peněz stejný a některá divadla pojdou. Nebo bude muset magistrát objem peněz navýšit. Tedy i z vašich peněz!!
Račte to pochopit, při vašem vzdělání, jak by řekl Vlasta Burian.

Abych nebyl podezírán z pragocentrismu, tak sděluji, že v Praze už nebydlím.Obdobný problém, i když v menším rozsahu, mohou mít i jiná města.

Debata s vámi mě obohatila. Zatím jsem si myslel, že se národ dělí na příznivce pravice, kteří si podle příruček svých vůdců neutřou zadek levou rukou, protože by to zavánělo ideologickou zradou a příznivce levice, kde je to naopak.

Vidím, že jsou lidé, kteří se dostali ještě dál.Jsou přesvědčeni, že nejlepší je, když všem bude utírat zadek neviditelná ruka trhu.

Abych se přiznal, já k ní takovou důvěru nechovám.Nepopírám ale její blahodárný vliv v jiných oblastech.Nejsem ani komunista, ani socialista, zmíněnou intimní činnost si dělám nejraději sám.
20. 04. 2008 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

A za ještě horší bych považoval, kdyby nám všem měl utírat zadek stát.To snad je jasné.Ale o tom se snad debata nevede a doufám, že tam nesklouzne.
20. 04. 2008 | 15:48

Terry napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
"Jsou přesvědčeni, že nejlepší je, když všem bude utírat zadek neviditelná ruka trhu."

Je mnoho příkladů, že neviditelná ruka trhu si vytírá zadek námi.

Případně že za neviditelnou rukou trhu jsou nachystané konkrétní kapsy.
20. 04. 2008 | 16:07

bigjirka napsal(a):

Bohužel myslím, že mnozí zaměňují samoregulační mechanismus trhu (zvaný neviditelná ruka trhu a všelijak pejorativně přezdívaný) za mafiánské, klientelisticko-korupční praktiky. Jinak - když se začínalo s privatizací, pamatujete? byl strach, aby všude nebyly místo potravin sexshopy. a jsou? nejsou. neuživily by se. opravdu si Pepo myslíš, že místo Činoheráku by mohl být vedle Cabaretu další hampejz? Semafor šel z tradičního místa a nezachránilo ho nic. Grant dlouhodobé nájemné stejně neuhradí. Kdo chce a může chodit do divadla, ať si to zaplatí. Obdivuji se lidem, kteří se opovažují posuzovat, co je umělecké a co ne a koho tedy podpořit na úkor někoho jiného. Ze svého oboru vím, že granty drtí skutečný trh na prášek a ve skutečnosti jdou nakonec proti kvalitě, protože vítězí průměrní obsahem s dobře napsanými projekty. terry, v poslední větě nemluvíš o trhu, ale o organizovaném zločinu.
20. 04. 2008 | 16:23

Terry napsal(a):

Marty napsal(a):
"Pravo uz ze sve podstaty nemuze byt jednoduche do te miry, ze by ho dokazal aplikovat kazdy laik."

České právo (absolutně nepřehledná změť zákonů, novel, novel novel, vyhlášek..) už postoupilo do kvalitativně "vyšší" fáze, kdy ho nedokáže aplikovat ani právník (např. 15 ústavních soudců rozhodne = schválí svůj nález v poměru 8:7, tj. 8 pro, 7 proti !!!).

Navíc, tady (i díky v předchozím odstavci popsanému stavu) neplatí zákony a právo; platí to, jak si který zákon vyloží příslušný soud, případně po postupných korekcích od městského, krajského, vrchního, nejvyššího až po rozhodnutí ústavního soudu.
Ale i tady jsme již byli svědky, že ani rozhodnutí ústavního soudu není - a to dokonce pro ministerstvo = vrcholný státní orgán !! - závazné k naplnění.

Je tato praxe, kterou nás obdařili naši nekompetentní pseudodemokratičtí politici - zákonodárci a titíž politici jako ministři, možné ještě označit za demokracii, za právní stát?
Spíše za počínající anarchii s jediným leitmotivem: urvi co můžeš!
20. 04. 2008 | 16:27

Terry napsal(a):

bigjirka napsal(a):
"v poslední větě nemluvíš o trhu, ale o organizovaném zločinu."

Takhle otevřeně ještě např. Klausovu privatizaci nikdo neoznačil. :-))
A že někde "zmizelo" cca 660 miliard....
20. 04. 2008 | 16:31

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
ale o to právě jde.Bylo období, kdy šla divadla pod vodu. Pak se podařilo vytvořit vybalancovaný systém.Nikdo si nedovolil dát většinu těch prostor ke komerčním účelům. Teď se do toho hráblo a systém se porušil.Nakonec se zvýší objem peněz, který bude magistrát nalejvat, protože si nedovedu představit úředníka, který by je zrušil.Přirozeně musí být systém nastaven tak, že když bude divadlo poloprázdné nepřežije. Ta divadla jsou ovšem plná, nenafouknete je.Já vím, že se dá žít bez divadla. Ale je to taky o výchovné funkci u dětí a kultivaci dospělých.To není o dotacích na justovu Katovnu.Proč ale máte dávat grant Kratochvílovi na Černé divadlo, kam za celý rok nikdo z domácích nevleze?

Nepochybuju, že vedle Cabaretu může být další hampejz. Cabaret koupí klidně celou ulici.

Nedělejte si iluze o tom, že trh vše vyřeší.Zvláště při úplatnosti českých radních.
A připlatit si? Dneska už stojí lístek přes tři stovky, má to své hranice.

Totéž by bylo o privatizaci nemocnic.Brandýská byla za 3,5 mil. Jen vedlejší pozemky mají hodnotu 50 mil.Ale to sem nepatří, to je na jinou debatu.

To Terry
taky si často připadám jak toaleťák s motýlkem.
20. 04. 2008 | 17:24

Pepa Řepa napsal(a):

To přírodovědec
jsem tabula rasa. Co je teorie her? Bastiat? Finista znám jen jasného sokola z pohádky. To asi on nebude.Děkuji za případnou osvětu nevzdělané řepě.
20. 04. 2008 | 17:30

bigjirka napsal(a):

Já jsem pro minimalizaci grantů a propuštění přebytečných úředníků. V kultuře granty jen na památky. Takovou dotaci Činoheráku stejně nikdo dát nemůže, aby mohl konkurovat Cabaretu. takovou živnost tam stejně nikdo neměl vůbec povolit. nic proti hambincům, když jsou pěkně starnou jako třeba Březůvky u Zlína. Tohle ale dotace divadlům stejně nepřemůžou.
20. 04. 2008 | 17:48

prirodovedec napsal(a):

Pepa Repa: Finist je jeden muj distinguovany spoludiskuter, dokonaly premyslivy a sectely liberal a je radost s nim vymenovat opacne nazory. Donuti cloveka zabrat. Nas dialog je v zaveru (i tam je zrejme muj "kolovratek" o teorii her, ale zejmena Finistovy odkazy na Bastiata, ktery se v 19.stoleti snazil v intenzich liberalismu ukazat, ze povrchni pohled na ekonomicky problem nestaci - proto muj odkaz):

http://blog.aktualne.centru...

U teorie her Vas zatim odbudu:

http://cs.wikipedia.org/wik...

http://www.portal.cz/script...

http://www.techblog.cz/veda...

A doporucim davnou a skvele zabavnou knizku Williamse Dokonaly strateg (rarita v antikvariatech a knihovnach).

K temto srozumitelnym hrackam lze dodat neco vice prehledneho:

http://www.cdam.lse.ac.uk/R...

A namatkove neco vice matematickeho (zajimave pojeti, ale standardni formalismus):

http://www.cis.upenn.edu/~m...

bigjirka: Mozna povinne danove asignace bordelu pro mala divadla?
20. 04. 2008 | 22:27

bigjirka napsal(a):

Ale přírodovědče... :-) to by toho malá divadla moc nedostala, fakt myslíte, že hampejzy platí daně? Ne, na dotaci věcí zbytných mne nepřesvědčíte, divadlo je prostě zábava a dotovat se nemá. Školství ano. Já jsem se v té teorii her nějak moc neangažoval, myslíte, že se tudy dá něco spočítat? Nebo je to jen na úrovni povídání?
Za holkama prodejnejma chodím dost málo, asi tak často jako do divadla. Minimálně jedna byla taková umělkyně, že by si grant taky zasloužila.
20. 04. 2008 | 22:56

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane Pepo Řepo,

k teorii her: pro začátek doporučuji skvělou knihu, kterou napsal Eric Berne a má název Jak si lidé hrají. Už není myslím k dostání, ale po knihovnách by měla být (vyšla kupodivu už za bolševika, Svoboda, Praha 1970 a pak znovu po roce 1989).

Poměrně nedávno jsem si nechal z Amazonu poslat stěžejní dílko v oblasti teorie her, které pro změnu napsal Matt Ridley a pojmenoval ho The Origins Of Virtue.

Faktem je, že v 60. letech v Americe s použitím teorie her vysvětlovali prakticky každý krok každého jedince i všechny společenské jevy. Tak jednoduchý zase život asi nebude, ale ta teorie je velmi zajímavá a v mnohém i dnes inspirativní (a to jak v případě individálních behaviorálních schémat, tak celé společnosti).

Opravdu vřele doporučuji Vaší pozornosti.

Libor Stejskal
20. 04. 2008 | 23:02

bigjirka napsal(a):

Jojo, Eric Berne.. v 70 jsem ho měl v rukách a sháněl, už byl rozebrán. A Po 89 ho koupil... a už zas neměl tolik sil číst jako študák :-(
Ten přírodovědcův pramen se tváří dost matematicky, jen nevím, jestli se s tím dá opravdu něco spočítat. Kolik jsou optimální dotace pro malé divadlo asi nevyjde :-(

A tak si furt myslím, že 0. Nula je moc pěkné číslo, má řadu fundamentálních vlastností. A nikde nechybí :-)
21. 04. 2008 | 00:02

im napsal(a):

Achjo, bigjirko,
proč by měl Činoherák konkurovat veřejnému domu? Příští rok bude ČK 45 let v ulici Ve Smečkách, má pořád vyprodáno, přestože jeho repertoár není (až na výjimky)"zábavný", ale náročný.Problémem je, že hlediště nezvětšíte, jak píše Pepa Řepa výše, a ceny vstupenek mají své limity, takže dotací bylo zapotřebí jak v minulosti, tak nyní. Dřív byla v okolí ČK dietní jídelna a kanceláře, dneska veřejný dům a hotel - restituenti dobře prodali vrácené domy...No a vidíte, oba druhy zábavy, ČK pro ducha, veřejný dům pro tělo, existují v pohodě vedle sebe.

Nebo chcete, aby se kolorit tohoto jedinečného města smrskl na muzikálové scény a podobnou zábavu a veřejné domy? Kouzlo Prahy je v její kulturní rozmanitosti a pestrosti, tu je třeba podporovat, ne nivelizovat. Divadlo se tu hraje už více než 200 let, mějte rozum bigJ, to je skvělá tradice a součást kulturního dědictví, žádná zbytná zábava - co chcete předat budoucím generacím - krátkodeché muzikály?

@Pepa Řepa - včera k ránu jsem Vám nechala vzkaz na blogu Terezy E., bohužel jsem neuvedla, že je určen Vám, omlouvám se.
21. 04. 2008 | 00:38

prirodovedec napsal(a):

editor: Dekuji za pomoc s odkazy. Zameril jste se na sirsi ramec - jsem moc rad.

Ja se soustredil na matematickou teorii her jako modely konfliktu a kooperace.

bigjirka: Na E.Berna je odkazek na studentske seminarky (kdyz nejsou sily), ale nutne ignorovat cestinu a precist si komentare:

http://referaty-seminarky.c...

http://www.obcanskavychova....

K dotazu, zda se podle toho neco spocita - muzete to zkusit :). Dle mne v prvni urovni jde o styl mysleni. Cili klasicky deskriptivni pristup, kdy hledate prvky modelu (rozhodovatele, koalice rozhodovatelu, koalice zajmu, preferencni relace, rozhodovaci situace, rozhrani, parametry, vztahy, kriteria ...) a uz to casto staci k tomu mit vhled (viz Vase oblibena temata kvality - tam se take prece zprvu povida :) ). Minimodely na ww stranach jsou skutecne velmi vyukove.

Rozsahlejsi a realne anti-teroristicke najdete v otevrenych zdrojich pod "network interdiction" (pomerne dost USA grantu - mozna od CIA :) ). Pro programatora a absolventa informatiky temer realny priklad :):

http://www.princeton.edu/~r...

A zkuste mozna z Vam blizke oblasti (a nerucim za aplikovatelnost):

http://www.cse.sc.edu/~huhn...

Kdyz pak postupne prisypavate dilci matematicke modely, zalozene na datech a statistice, vhled se zpresnuje a daji se zkouset hypotezy i simulace a vhled se prohlubuje. Mit komplexni model, umoznujici ziskat ciselne, primo aplikovatelne, vysledky je samozrejme vize, ale ne nutne dosazitelna a dulezita (z meho pohledu). Zde se da zkusit modylek mala divadla versus komercni versus magistrat versus fandove a pohrat si s moznostmi.

Zaverem: Tak ten hampejz musime zdanit :).
21. 04. 2008 | 01:39

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Jeste tohle by mohlo programatora potesit :) na dobrou noc:

http://www.cs.ubc.ca/~hutte...

a zlaty hreb:

http://www.cs.ubc.ca/~hutte...
21. 04. 2008 | 02:12

tng napsal(a):

prirodovedec:

Podle Bastiata povrchni pohled nestaci, ale zjevne ani on nebyl zrovna pritelem subvenci kultury (viz. http://www.bastiat.kvalitne...). Rozpor totiz neni mezi povrchnosti a hloubkou, ale v tom ze nikdo poradne nevi jaky vlastne ten finalni efekt bude. Dalsi rozpor vezi v otazce, jestli ma stat vubec pravo snazit se zkulturnovat obcany shora.
21. 04. 2008 | 02:53

Pepa Řepa napsal(a):

Děkuji všem za tipy.Pokud jde o matematiku, nikdy jsem si nebyl schopen sám spočítat ani daňové přiznání. Pojmy jako integrál nebo derivace jsou pro mne stejně pochopitelné, jako černé díry ve vesmíru.
21. 04. 2008 | 06:12

Honza999 napsal(a):

Terry:

Já takto Klusovu privatizaci označuji již minimálně 12-13 let..
21. 04. 2008 | 06:25

Pepa Řepa napsal(a):

To im
dobré ráno, vzkaz jsem pochopil a děkuji.
Ještě bych chtěl ocenit přínos moderních technologií.Pro mimopražské řepy jako jsem teď já,se dřív scvrkávalo divadlo na výlet autobusem do Karlína nebo na Vinohrady. Teď zavedli náramnou věc.Přes ticketportal si zarezervujete přímo sedadlo, jdete do nejbližšího místa, kde mají terminál, tedy i do místního konzumu v Hornídolní a tam vám lístek vytisknou za cenu jako u kasy.
Další přínos divadla jsem si uvědomil teď, když běží upoutávka na film Bratři Karamazovi s Trojanem. Další titul z Dejvic.

Trochu na rozpacích jsem ze Zábradlí. Viděl jsem tam v poslední době tři věci. Bergmana, Topola a hru s názvem Komplic.Ve všech se někdo na jevišti svlékne do naha.Nic proti erotice,na některé herečky bych si vzal i dalekohled, ale v případě pana Mejzlíka nebo paní Hadrbolcové už mám pocit, že se jedná o kaskadérské kousky.
Nevím, jestli jste tam teď něco viděla.
21. 04. 2008 | 06:58

bigjirka napsal(a):

im, otázku, nakolik má společenství vychovávat své členy jsem někde výše myslím v tomto blogu nadhodil, nikdo na to nenaskočil... myslím, že to je zajímavé téma a není úplně jasné, že správné řešení je tak ultraliberální, jak je dnes nastaveno. tak třeba postoje dnešních studentů ke studiu jsou převážně dosti tristní. (nemluvím o špičkách). přírodovědče, pokud neexistují tzv. "uznávané metody", je trošku unfair odvolávat se na teorii her v kontextu běžného managementu a správního řízení, neexistují-li metody dobré praxe, jek to tam využít. co se týče hampejzů, tak ty asi nezdaníte nikdy - tedy teoreticky ano, ale daň nevyberete - a jak jsem řekl, některé holky by zasloužily grant víc než některá divadla :-D. Ale úplně vážně - ČK s žádnou přijatelnou dotací nebude konkurencí pro Cabaret. To se musí řešit správním řízením, nepovolením pochybných živností v centru. a zábavu by si měl platit opravdu každý sám ze svého portmoné.
21. 04. 2008 | 08:54

bigjirka napsal(a):

Pepo, internetové technologie jsou opravdu nesmírným pokrokem. Zasloužily by granty - ale do infrastruktury, ne internet zdarma, protože to opět rozbíjí trh.
21. 04. 2008 | 08:57

vodník Kebule napsal(a):

Vážený pane, velmi si vás vážím a mám respekt před vašimi názory, ale nemohu souhlasit s jednou věcí. Nemyslím si totiž, že je vhodné dotovat kulturu na konci. Dotace křiví zrcadlo světa a ve svém výsledku jsou velmi nevhodnou formou řízení jakéhokoli, byť sebevznešenějšího a skutečně dobře myšleného procesu. Je nutno vložit peníze do výchovy, propagace, mediální podpory, prostě do aktivního vytváření trhu s touto komoditou. Vím, že jsou lidé, kterým začnou brambory nezvladatelně chutnat přesně v okamžiku, kdy je budou moci koupit se slevou. Ale brambory to budou pořád stejné. Pokud se toto stane, zmizí poptávka po těch dobrých a na trhu tím pádem zbydou jen ty levné. Obávám se, že s českou kulturou se děje něco velmi, velmi podobného. Peníze do kultury ano, ale ne přímo do rozpočtu jednotlivých divadel proboha! A nebo ano, ale předem jasně a nahlas to definovat jako pomoc někomu, komu se nedaří na trhu přežít a stanovit termín, do kdy ten zdroj vyschne. Třeba by to vyvolalo společnenskou diskuzi na téma, zda chceme či nechceme kulturu na jiné bázi, než tu se zlámanými křídly, podepřenými berlemi a dlahami financí od reklamních a jiných podobných společností. Kecala v plášti s nášivkou svatebního salónu a drahého penzionu pořádajícího svatby bych se totiž nerad dočkal. Ale chápu vaši obavu, že když budete chtít vidět dobré divadlo, budete možná muset do Vídně. Ale jestli to tak dopadne, bude to jen a jen projevem toho, jací doopravdy jsme (nebo jen toho, kam až jsme ve své většině už byli ekonomicky zahnáni?).
21. 04. 2008 | 15:31

bigjirka napsal(a):

souhlasím, vodníku, ale tohle by stát řešit neměl. na to bývali mecenáši
21. 04. 2008 | 15:53

Jan Ebermann napsal(a):

To vodník Kebule: naprostý souhlas. Žádné dotace na "konec". Ještě bych doplnil. "Starého psa novým kouskům nenaučíš". Nechť se každý přesvědčí. V TV vidíme často přenosy či záběry z kulturních akcí a pořadů. Mezi hosty sedí "celebrity" včetně politiků. Přesvědčujeme se, že jak je tato skupina diváků vůči kultuře rezistentní. Zatím se mi před očima nezkultivoval a nezkulturnil ani jeden politik. Pokud ovšem zkulturnění není měřeno počtem návštěv v divadle či na koncertě. Dotace mají smysl jen pro mladé. U nich je šance, že mohou být kulturou formováni a tím v budoucnu i část společnosti. Ano, mládeži bych přispěl na vstupenku, ale to není nic nového.
21. 04. 2008 | 16:14

Unterwassermann napsal(a):

Taktéž souhlasím s kolegou, docentem Kebule

K čemu nám, podvodnímu bratrstvu, divadlo jest?
Já vypravil se onehdá do divadla zvoucího se Národní, na válku s čolky.Po půlhodině vykázán byl ženštinou pochybnou na WC, neb louže pode mnou vytvořena byla.Toť diskriminace nás vodníků i podvodníků.
K čemu nám kultura, táži se? My, vodníci i podvodníci jsme na bacil tento rezistentní.Dotace mají smysl jen do výšky 140 cm, jak podotýká bratr Ebermann.Raději nalejme peníze do rybníků.
Docent Kebule odborníkem na divadlo bývá.V pěti letech operu Prodanou viděl.Kecal v plášti s nášivkou svatebního salónu jeho vzorem dodnes jest.
21. 04. 2008 | 16:55

bigjirka napsal(a):

Dotaci by potřebovala televize, aby nedávala tolik chujovin. Nebo radši facku přes celou hubu?
21. 04. 2008 | 17:02

SantoriAmbrosiana napsal(a):

..maestro, ccapřed 17 lety jste přespal v olomouckém hotelu palác,že? tak ten hotel živil 80 pracovníků,všechny možné dodavatele a p.a. měl zisk 1mil.starých korun,za které se tehdy postavilo 5 RD... až pojedete někdy kolem,stavte se a podívejte,jak hotel zničili...před 125 lety ho postavil M.Fischer,žel asi neměl potomky,ten by se divil, co z hotelu austria dnes je...hůře,ale na tom je olomoucký Národní dům, ten živil 120 lidiček, a dnes je z něho šopa na uskladnění zgarbů...tož se nedivme... je to v každém segmentu ekonomiky... omnia tempus habent se snad brzy vyplní... tak jsme si to snad nikdo nepředstavoval, že takowých konců to dojde. nicht wahr?
22. 04. 2008 | 00:05

Kmotr napsal(a):

Pan Goldfam má pravdu. Jestli chceme šířit v národu kulturu, pak je jí potřeba pomoci. Pokud nám jde o zisk, pak stačí do divadel a jiných scén naroubovat erotiku a budou plná. Avšak pak to tak vypadá i ve společnosti:sex, sex a zase jen sex, rozvrácená morálka a z lidi zvířata. A ještě jeden postřeh p.Goldfam. Tam, kde nejde o peníze, ale obranu národa, tam se herci, zpěváci či podobní V.I.P neobjevují. Např. nikde na žádné demonstraci, např. proti radaru, proti poplatkům ve zdravotnictví apod. jsem nezaznamenal žádného z uváděných celebrit, jedině snad Topfera, který spolu s ODS a Klovňou radar a americké žoldáky v ČR vítá.
22. 04. 2008 | 00:36

dudy napsal(a):

ach jo - už z téhle diskuse pod článkem si vnímavější, inteligentní a né emocionálně prázdný člověk udělá obrázek co jsme to za národ. Jen doufám, že tu žije i pár lidí, kteří vyznávají i jiné hodnoty než se jen pořádně nažrat.
22. 04. 2008 | 01:56

daňový poplatník napsal(a):

ČÍM MÉNĚ PENĚZ z kapes nebohých daňových poplatníků, vyssátách z jejich venkovské a proletářské chudoby, aby si sebetřední "kumštýři" a šmíráci, jako za totality, z krve a mozolů obyčejných lidiček tyli, žili nad poměry, v hospodách a kavárnách opiti "tvořili" a navíc chtěli být celebritami, tím lépe.

Drzý parazitismus páně Goldflama, podobný sobeckým nářkům Mencla, pokud se týká poněkud vyschlé žilky na živení filmového sektoru, nepochybně zažívá šok. Za komunismu to bylo lepší, straně a vládě se vždy nějaká ta úlitba dala, ostatně kumštýři i Židé byli a jsou tradičně doleva, pokud už přímo pilně nepracují na lepším zátřku, komunismu nebo kibbutzu.

Trdaičně, po tisíciletí, kunštýř byl právem hladový, najmut králem šlechticem, měšťanem nebo biskupem, aby buď pobavil dvůr, vymaloval hezky urozeně dcerku, nebo Sixtinskou kapli, zahrál při svatbě.

Tak, jak se lidé odkláněli od víry v boha, začali někteří opakovat, že ne Bible pro masy, ale umění prý činí lidi lidmi. A místo pastýřů duše vnucují kumštýře. zasloužilé, národní, co parazitují na hnědé nebo rudé totalitě, nebo prostě mají rádi bezpracné peníze, tantiémy a nějakou slávu.

Po Sametu třeba psaly jedny rakouské noviny, že ČSSR měla na hlavu 7-krát víc výtvarných umělců než Rakousko. Otázkou je, zda někdo může říct, že Rakousko trpí nedostatkem výtvarného umění nebo umělců.

I drzý pravičák, P. Kratochvíl, který v New Yorku také coby divadelník živořil, ví, že v Česku je ta zlatá žilka. A dotace také rád, i od EU, ikdyž EU nazývá, línou děvkou.

Páni kumštýři, děkujeme, nechceme. Až budu mít zase chuť na kulturu, i tu vyšší, pustím si klasickou muziku, přečtu klasika nekrytého tantiémy, na vaše divadla a moudrosti v nich, jak se stavět semaforsky k režimu, k životu, to nepotřebuji. Ode mě moc korun dobrovolně nedostanete, ani moc času mého páru očí a uší. A jsem pro tvrdé, americké omezení většiny dotací na výkonné a jiné umělce.
22. 04. 2008 | 04:14

bigjirka napsal(a):

to jsme to dopracovali... od levičáctví až k antisemitismu. ale zábavu by si měl stejně platit každý sám.
22. 04. 2008 | 07:11

dmatej napsal(a):

Dávat peníze každému, kdo se bude alespoň tvářit, že je umělec, je určitě špatně. Na druhou stranu sponzorovat to, co samo nemálo vydělává, je taky špatně.

Dnešní společnost naprosto ignoruje jednu velice zásadní věc - že i věci, které nevydělávají, mají pozitivní vliv na lidi. Divadla, kam nechodí hodně lidí, ale ti, co tam přijdou, jsou spokojeni nebo i nadšeni. Není to jen o zábavě, zabití volného času.

Kdo a jak ale o dotacích rozhoduje? Posudkové komise? Panák na radnici? Ideální stav pro to asi neexistuje, každý by chtěl dotaci a nikdy nebudou spokojeni všichni. Problém je, pokud je spokojených čím dál méně, resp. ti, co "byli přispěni", jsou na tom čím dál hůře.
22. 04. 2008 | 08:59

Ivan Hochmann napsal(a):

Pan Goldflam

názvem blogu přesně vystihl meritum věci.Ano vážení - jde o peníze.Komu a proč o tom je výše uvedená debata.

Této společnosti náramně vyhovuje systém grantů,dotací,všelijakých vymahačských neziskovek a různých všelijakých i typicky českých vymyšleností.Příkladů je hrozně moc.Dotační systém EU pro zemědělství využívá služeb družicových systémů.Zemědělci začali rozorávat meze,poněvadž jim "jde" o každý metr a korunu.Stejné kriteria platí pro kulturu a vše ostatní.

Socialistický systém přelévání peněz se náramně dobře uplatňuje i v českém kapitalismu.Každý hledí být co nejblíže možným finančním tokům.A udělají vše pro získání laciných peněz.Když to jde - co by ne.Proč by se měl o něco snažit,když to jde zadarmo,že?

Jasně,nejlépe to zhodnotil Bigjirka:"Facku přes celou tlamu".

A nejen České Televisi. Ivan.
22. 04. 2008 | 09:28

dmatej napsal(a):

I. Hochmann: Nekoukal jsi na jinou planetu? V ČR leží spíš země ladem, než že by někdo rozorával meze.

Ono se nám to brzy vrátí jako bumerang ...
22. 04. 2008 | 09:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Nekoukal příteli,

nekoukal.Vím očem mluvím.A když jsem u odtažitých řečí,-přidám komentář k dalšímu.Pan Goldflam nadhodil pouze maličkost.Když jde o peníze je schopen čecháček udělat opravdu cokoliv.Pro vlastní profit by by snad i vraždil.Právě se zase otevírá kauza Nomura.To bude zase námět pro Rudé panoptikum.

Ale ono to vážení není politická záležitost,a když tak pouze do jisté míry.Češi jsou totiž puštění ze řetězu a nevědí jak by co nejrychleji zbohatli.Nemají zájem o zákony,a když se stane,že v nějaké oblasti vůbec chybí,jsou jen rádi.Nesolidní zvyky po komunistech zůstaly a umění v tom chodit se cení pořád.

Státní dirigismus,různé regulace,a následné přerozdělování jim chybí.Společenské polštáře,které umožňují bezstarostné i risikové podnikání zde zůstaly pořád.Kdo na to doplácí?Snadné počty.Všimněte si mnohých firem,které neustále předražují svoje produkty,poněvadž jejich režie neodpovídá příslušné realitě a standardům.Je těžké vejít se do cenových relací při platových nárocích různých managerů a spol.a jejich rozmařilých zvyklostí.

Politikové jsou zaneprázněni bojem o moc - o rozhodovací pravomoci právě těchto prebend a z nich vyplývajícího korupčního prostředí.Není to o ČSSD,nebo o ODS.Je to o sviňských lidech,o nekulturním prostředí,o zlodějských manýrách,o zanedbané výchově.

Ale to jsem už zase mimo mísu.Vzhledem k tomu,že vše souvisí se vším ,nedopustil jsem se zase takového prohřešku.
Pouze tvrdím,že udělování vyjímek a zvýhodňování různých subjektů ať finančně,či jinak - ať přímým rozhodováním,nebo výběrovými řízeními je cestou nikam vedoucí.

Ivan.
22. 04. 2008 | 11:21

buldatra napsal(a):

Divadla a peníze,to dnes jaksi automaticky patří k sobě.
Dříve to tak jednoznačné nebylo.
Neb zhusta komedianti zprvu chudí byli.Někteří se vypracovali na výsluní.Pak zbohatli.Což se přihodilo většinou těm nejlepším z nejlepších.Fungoval tenkráte přirozený výběr.Ti nejlepší a nejschopnější stávali se příkladem pro ostatní.Fungovalo to tak nějak kapitalisticky.
Pak,kde se vzal,tu se vzal,byl tu socialismus.
A s ním kvanta nových a nových komediantů všech možných kategorií a kvalit.Nikdo z nich neumřel hladem,spousta z nich pomněla se velmi dobře.Na to dobře se zvyká.Mnozí přetrvali do dnů dnešních a s nimi jejich potomstvo a příbuzenstvo.Jejich socialismus kráčí dějinami neustále vpřed.Hladem neumřou.Ne,pokud budou pravidelně zásobováni.Kvalita jejich díla komediantského pozná se stejně,jako poznala se dříve.Je pár nejlepších.A davy průměrných,kteří dotace a granty projídají a kulturu nijak nepozvedávají do sfér nadzemských.
Ti slavní a opravdu dobří žádné dotace nepotřebují.Ti ostatní mají socialismus.Co kdyby rozšířili řady ochotníků,těch nadšenců,co šíří a vždy šířili kulturu v našich krajích?Lid obecný by to zajisté uvítal.
Mám rád dobré divadlo.Ať mi však nikdo neříká,že vyprodané hlediště nestačí.Protože jestli nestačí,tak někde ve vedení divadla se děje chyba.A za chyby se platí,chyby se nedotují.Snad s vyjímkou sponzorování…
Proto si myslím,že měl by se vrátit do tohoto oboru přirozený výběr.A tvrdá konkurence.
Zůstanou schopní a o ty nemusí mít nikdo strach.
22. 04. 2008 | 14:36

Líný černý pes napsal(a):

to buldatra :
Něco na tom bude, kdysi předek zafinancoval divadelní hru, měla úspěch, nepřišel o peníze ani o dobré jméno. Jen to o 30 let později měli jeho potomci v kádrovém posudku včetně toho, o jakou hru se jednalo. Když tak koukám na nabídky divadel, mám dojem, že dneska by si moc předek nezainvestoval.
22. 04. 2008 | 18:01

Pepa Řepa napsal(a):

To LČP
Řešením by ovšem bylo, sponzorování soukromými firmami, které by po čtvrthodině vkládaly roztomilé novácké reklamní šoty.

Farmaceutická firma by zakoupila třeba Strakonického dudáka a za zvuků písně Kde domov můj by do pauzy promítala slidy léku proti skleróze.

Při průměrné délce kusu 90 minut by si mohli přijít na své všichni.
Prostatici, inkontinentáři, sklerotici,astmatici a třeba by si o pauzách přišel na své i Strakonický dudák s Dorotkou.

A pak že nejsme kulturní národ. Už nás mají tam, kde chtěli. Národ vypatlaných Nováků.
22. 04. 2008 | 18:22

buldatra napsal(a):

Sponzoři najdou se,pokud kumštýř zaručuje kvalitu a návštěvnost prezentovaných kusů.Není přitom nutné násilné reklamy formou obtěžujících vstupů vprostřed představení.Sponzor může být prezentován i jinak,třeba na plakátech vstupenkách,na pozvánkách,ba i v programech.Což není nijak neobvyklé.Reklamní novácké šoty by diváky z divadel spolehlivě vypudily.I když u některých kusů by to snad ani nebylo na škodu.
Ostatně,novácké reklamy bych postavil úplně mimo zákon.Neboť mohou milovníkům umění způsobit újmu na zdraví jak duševním,tak fyzickém.Mě osobně způsobily chronickou spavou nemoc,kdykoliv omylem přeladím na jistý komerční kanál.Děsím se představy,že bych spal i v divadle a hlasitým spaním rušil okolosedící publikum.
Najít sponzora,nalákat obecenstvo na kvalitu,umět ze sebe vydat to nejlepší den co den,to je kumšt.Dostat hromadu penízů a nějak s nimi naložit,profinancovat je děj se co děj,to je socialismus.Pak kvalita úpí.
Kultura však nejsou jen divadla.A kulturnost není masovost.Jestliže dotovat kulturnost,pak především tam,kde kulturnost začíná.V rodinách.Formy mohou být různé,ale má-li být náš národ kulturním i v budoucnu,nic jiného nezbývá.
22. 04. 2008 | 19:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který obsahoval zcela zbytečný vulgarismus.

Děkuji za pochopení.

Přeji Vám příjemnou a slušnou diskusi, pane bigjirko.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 04. 2008 | 21:29

bigjirka napsal(a):

jen mažte!
22. 04. 2008 | 22:23

prirodovedec napsal(a):

Pepa Repa: Neodolatelne :).
22. 04. 2008 | 22:46

Líný černý pes napsal(a):

to Pepa Řepa :
On byl předek uveden jen ve smlouvě, ani na plakátě o něm nepsali. Tak jaká reklama.
23. 04. 2008 | 10:47

skeptický napsal(a):

Maminko,a za co chce ten vodník peníze?
23. 04. 2008 | 12:55

dmatej napsal(a):

Hochmann: No rozhodně se zemědělstvím se mýlíte, stačí se podívat do statistik.

Co se týče čecháčků, tam máte samozřejmě pravdu. Něco tam ale chybí - kritizujete, ale co s tím sám děláte? Neberte to jako napadení, ptám se, protože se poslední dobou setkávám s přístupem "všichni kradou, jsou to hnusný zloději, ale když nebudu krást taky, budu se mít hůř".

Co se týče dotací, tam se neshodneme, myslím, že dotace smysl mají. Je ale pravda, že jejich regulace a prevence zneužití nejsou jednoduchou záležitostí.
23. 04. 2008 | 13:00

ruda napsal(a):

buldatra i případní další:
měřítkem kvality není návštěvnost ani popularita. Princip věci popisuje pan Goldflam zcela srozumitelně, takže než začnete psát o tom, že ti dobří si na sebe vydělají, doporučuji přečíst blog znovu.
Nalákat obecenstvo na kvalitu, jak píšete, je jistě hezké. Jenomže kvalita má mnoho podob. Ne každá z nich naláká davy. A neplatí to jen o divadle.
23. 04. 2008 | 13:30

Maminka napsal(a):

Skeptické jsi dítě moje
„I bodejž tě sršeň sám — !
že na tebe, nezvedníku,
Polednici zavolám!
23. 04. 2008 | 14:32

skeptický napsal(a):

Dětská hlava bez tělíčka,
a tělíčko bez hlavy,
a na tom poli vedle skal,
táta mu p.del napleskal.

Vidíte,a vede to zase k týrání dětí,a začalo to právě u kultury.
Moje představa o kultuře je používat H.inzův kečup,na ten ještě mám.
To mi připomíná,že mám hlad jak herec.Co takhle kaviár po selsku,s pečeným bramborem,jako v Holywoodu?
23. 04. 2008 | 16:14

bigjirka napsal(a):

Nějak si nedovedu vybavit, ve které oblasti by na mne působilo dobře, že stát vezme peníze z mé kapsy a vloží je do portmoné někomu jinému. nic jiného dotace nejsou. prozatím nevím o případě, kdy by šly na něco, s čím bych souhlasil. vždy rozbíjí trh. a v případě zábavy je to úplná zhovadilost. proč přispívat někomu na výlučnou zábavu?
23. 04. 2008 | 16:32

skeptický napsal(a):

Vono se to má takhle.
Koncem devadesátých let jsem četl v našich novinách,že ve slovenských novinách se píše,že Slováci jsou najkulturnějším národom v Evrope,pretože tam archeologovia čosi vykopali,čo to dokazuje.
U nás se nic nevykopalo,tak musíme mít ta divadla.Chléb a hry,co naděláme.
To si raději přečtu knížku,ti režiséři mi stejně vždycky pokazí dojem.
23. 04. 2008 | 16:48

bigjirka napsal(a):

:-) tak to jo... a hlavně je potřeba zadotovat nějakou splachovací koninu od Veškrny... jen ne něco, co by lidi bavilo, protože to je kitsch
23. 04. 2008 | 17:15

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický a buldatra
shodujeme se na úpadku světa, idejí, mravů atd. blablabla.

Konečně se objevila hodnota, která může svět spasit. Po éře nacismu, komunismu a kapitalismu přichází další -ismus, nastává éra hedonismu.
Na blogu jistého pana Šmída je popsáno založení Hedonistické internacionály.

I takový genius, jakým Jára Cimrman bezesporu byl, se mohl mýlit.
Budoucnost nepatří alumimniu, ale hedonismu.

Hedonisté a hedonistky všech zemí spojte se!
23. 04. 2008 | 20:38

Skeptický napsal(a):

Jestli v tom jedou i ženské,tak do toho nejdu.To zabilo Beatles.
23. 04. 2008 | 21:23

Pepa Řepa napsal(a):

No já nevím. Radši bych se spojil s hedonistkou než s hedonistou.Ale v tomto směru jsem tolerantní.

Ať mě radši o prachy připraví ženská než nějakej koženej Viktor.
24. 04. 2008 | 11:46

buldatra napsal(a):

to Pepa Řepa:

Dotaz k tématu.Téma hedonismus.
V souvislosti s prkny jež znamenají svět:konzument má hedonismus očekávat v průběhu představení,nebo až po?
A je hedonismus dobrý,špatný a v Brně?
Ptám se proto,abych za dobrým hedonismem nemusel zase cestovat až do Prahy.To by byl hyenismus.
24. 04. 2008 | 13:57

Pepa Řepa napsal(a):

Buldatro,vždyť vám to popisuji výše.

Pocit slasti a požitku může mít různé podoby. U Švandy dudáka nebo Dorotky, tam je to jasné, i když často nasynchronizované.

U zpěváka písně Kde domov můj je slastí, když si vzpomene, kde bydlí. U prostatika když nestráví celý divadelní kus na místním WC. U inkontinentářky a vodníka Kebule(ho)když je kolegyně biletářka neupozorní na loužičku.Atd.atd.

Trochu v rozpacích jsem s mírou slasti v závislostí na geografické poloze.
Při vzpomínce (už dosti vybledlé) na jednu slečnu bych zrovna navrhoval za sídlo Hedonistické Internacionály jeden hotel naproti brněnskému nádraží.
24. 04. 2008 | 15:25

Milan Drabisz napsal(a):

Musím poznamenat, že mnoho příspěvků je v duchu, že když si divadla na sebe nevydělají, tak špatně slouží. Divadla, která si na sebe vydělají existují pouze v Praze - třeba v Brně si na sebe nevydělá žádné. Městké divadlo, hvězda mezi těmito divadly, se chlubí, že je schopno zaplatit až 50% svých nákladů. Komerční divadla pražská se soustředí buď na cizince nebo na muzikálovou produkci, která z nějakého důvodu se stala místem, kde se ti bohatší rádi ukazují. Třeba pražské divadlo pro děti Minor si na sebe asi nevydělá a to mají pořád plno - to tedy znamená zvýšit cenu vstupenky z nějakých 120Kč na 300Kč a udělat z toho opět exkluzivní věc. Jsem osobně pro kulturní politiku státu, která upřednostňuje jiné hodnoty než je pozlátko komerčních divadel, a to proto že se to z dlouhodobého hlediska vyplatí při budování kulturního povědomí v lidech, hledání souvislostí, vytváření zpětné vazby současnosti. Z kvalitních divadel vycházejí kvalitní herci, kteří se mohou zdát základem ke kvalitní filmové produkci a tak dále. Velké hodnoty se mohou rodit pouze z určitého podhoubí, tak jako ve fotbale existuje 2.liga atd. Proč tam to tak málo vadí, že sporty jsou jsou městy dotovány v takové míře a to hlavně ty méně populární. Nakonec radnice rozhodují o tom, do čeho se bude investovat a nemůžou mít přece na mysli jen čistý zisk vyčíslitelný ve výroční zprávě za daný rok. Radnice jsou hospodáři a každý hospodář ví, že nejde jen o to, co bude příští rok, ale co bude za 20let. Nakonec se na to kvalitní divadlo bude jezdit do toho Brna, tak se zatím zdá, že uvažují více jako hospodáři a ne jako zlatokopové...
24. 04. 2008 | 18:25

bigjirka napsal(a):

A kdyby stát přispěl 50% na auto, prodalo by se víc Fabií a lidé by jezdili kulturněji.
24. 04. 2008 | 23:10

Líný černý pes napsal(a):

to Milan Drabisz :
Pokud chci, a že to dělám, dojedu si do divadla stejně do Plzně, Brna i Drážďan, ona divadla v Praze upadají, je to spíš turistická atrakce, premiér pěkných věcí je pomálu. A o cenu vstupenky mi nejde, raději uvidím co chci. Než do kina na bůhvíco ....
V poslední době jsem viděla několik amatérských představení a musím je pochválit, kdyby všichni hráli s takovou radostí, to by bylo.
25. 04. 2008 | 17:38

im napsal(a):

@LČP:
Teď ve Staváčku měla premiéru Sněhová královna,sepsaná Ivou Klestilovou podle Andersena, a velice vynalézavě režírovaná brněnskou Zojou Mikotovou (hodně pracovala s neslyšícími), Gerdu hraje Kateřina Holánová (Nuda v Brně), Vladimír Javorský v dvojroli, Janžurka čtyřroli. Moc se mi to líbilo, a to už dávno nejsem dítě. Není to jen známá pohádka, ale kus poctivého divadla.
25. 04. 2008 | 22:19

Morová rána napsal(a):

Vážení přátelé!
Život mě nikdy nepřestane překvapovat svou pestrostí a rozmanitostí. Vlastně bych vám měla poděkovat, protože jsem se s vaší pomocí opět jednou dozvěděla, jak málo toho o něm stále vím.
Například, než jsem shlédla tuto diskusi, tak jsem se já, osoba naivní, domnívala, že pokud je někdo nekulturní, bude se za to stydět. Nebo to ten člověk aspoň nebude ventilovat veřejně.
Ovšem, jak jsem tady zjistila, existuje nemalá skupinka lidí, kteří se svou nekulturností doslova holedbají.
Mám teď samozřejmě na mysli propagátory tezí "mě to nezajímá, já tam nechodím. Takže když si na sebe ti šmíráci nedokážou vydělat, ať si jdou hledat jinou práci."
Co na to říci? Snad jen to, že na Vivaldiho (za předpokladu, že pánové "pobavit a odpočinout" vůbec vědí, kdo to byl) asi nikdy nepřijde tolik lidí, jako třeba na Lucii Bílou, už proto, že klasická hudba je velmi náročná a vyžaduje aktivní účast posluchače. Nicméně jsou a není jich málo! Problém je v tom, že se často jedná o osoby mající jaksi hluboko do kapsy. Např. důchodce (koncerty klasické hudby) nebo mladé lidi a studenty(alternativní filmová a divadelní představení). Ti si opravdu nemohou dovolit "vysolit" 300 kč za vstupné. Zdá se ale, že drtivá většina diskutujících nepatří ani do jedné, natož pak do druhé kategorie a takové problémy je v nejmenším nepálí. Navíc se nemohu zbavit dojmu, že kdyby opravdu došlo k zániku menších a alternativních scén, tak by to oni ani nezaznamenali.

Pak jsou to ovšem ještě pravicoví nadšenci, kteří šílejí při pouhém náznaku, že by se cokoliv mělo platit z "mých" daní. Navíc něco, co oni sami přímo nevyužívají. K tomu snad ani není potřeba jakkoliv komentovat.
26. 04. 2008 | 21:50

Pepa Řepa napsal(a):

To Morana
Doporučuji článek v sobotních LN. Dle autora najal Kratochvíl z Ta Fantastica po talíři za čtyři hodiny asi stočlennou klaku, která na zasedání magistrátu podporovala přidělení grantů komerčním divadlům.

Autor má zřejmě pravdu.Peníze jsou pány světa. Pro někoho bohudík, pro někoho bohužel.
27. 04. 2008 | 16:23

bigjirka napsal(a):

Pepo, jsou. Ani bohudík, ani bohužel, jsou. Lidé je totiž vynalezli jako nástroj směňování a od té doby se tak používají. Od té doby je zvykem stanovovat hodnotu většiny statků v penězích. :-)
28. 04. 2008 | 16:23

im napsal(a):

Ráno morová,
před časem jsem pod některým blogem žehrala na ceny vstupného do zajímavého muzea. Obávám se, že se brzo staneme národem jen konzumentů televizní zábavy.

Sice se ještě dá ušetřit na vstupném, študáci mají AISEC kartu, senioři seniorpas, někteří zaměstnavatelé FKSP (fond kulturních a sociálních potřeb), takže lze, pokud člověk není líný a zvedne se od televize nebo pivka, i leccos shlédnout, ale obecně, podle mého názoru, kulturnost našeho národa upadá, konzum a komerce jsou na vzestupu.Má smysl proti tomu bojovat?

Dokážu si odpustit téměř vše, ale ne dobrou knihu, film, divadlo. Příspěvek FKSP neutratím za zájezd k moři, ale probendím jej za lístky do divadla, už se těším na letní scénu Ungeltu atd. Bohužel, jsou Pražáci ve výhodě, maj divadel dost..
28. 04. 2008 | 23:09

czxczz napsal(a):

出会い系 http://www.xxxrated-picture... 出会い系
出会い系の殿堂! http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
出会い系無料サイト http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
メル友 http://www.videolivemail.com/ メル友
出会い http://www.deai-sugi.net/ 出会い
出会い http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
裏出会い系 http://www.meeting-avenues.... 出会い系
出会い系 http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
出会いサイト http://www.cyber-java.com/ 出会い
メル友 http://www.kvonkvyn.com/ メル友
出会い系サイト http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
イケメン http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
出会い http://www.deaicafe.net/ 出会い
セフレ http://www.love-b.com/ セフレ
メル友 http://www.mailcollector.net/ メル友
人妻 http://www.mailsell.net/ 人妻
出会い系 http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
キャッシング http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
出会い http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
メル友 http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
セフレ http://www.mtdcases.com/ セフレ
人妻 http://www.louisville-realt... 人妻
不倫 http://www.heartminders.com/ 不倫
恋人 http://www.targetvehicleren... 恋人
セックスフレンド http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
無料出会い系サイト http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
出会い系サイト無料 http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
無料出会い系サイト http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
巨乳 http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
ギャル http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
出会い http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
結婚 http://www.mail-c.com/ 結婚活動
メル友 http://www.hotpause.com/ メル友
出会い系 http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
出会い系サイト相互リンク集 http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
出会い http://www.kartytel.info/ 出会い
童貞 http://www.brattagroup.com/ 童貞
スタビ http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
援助交際 http://www.mailclick.net/ 援助交際
ギャル http://www.love-train.com/ ギャル
熟女 http://www.mailtomo.info/ 熟女
メル友 http://www.loveblue.net/ メル友
スタービーチ http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
14. 05. 2009 | 07:15

jordan shoes napsal(a):

Obávám se, že se brzo staneme národem jen konzumentů televizní zábavy.
22. 05. 2009 | 03:19

ugg napsal(a):

V poslední době jsem viděla několik amatérských představení a musím je pochválit, kdyby všichni hráli s takovou radostí, to by bylo.
22. 05. 2009 | 03:20

KoniglVaclavNarodniDumOlomouc napsal(a):

... pane gold.. asynchronni svět někdo vytvořil, a s velkou chutí ho udržuje... já byl kdysi provozním hotelu, který jste v olomouci i vy navštívil.. žádný sheraton, ale živil 80 lidiček, a měl p.a. 11 mil.tržeb a 10 mil. nákladů... ergo, chabý 1 mil. zisku p.a... v onu dobu se ale za tu , dnes směšnou sumičku, postavilo 5 rodinnych domečků... dnes je tam casino, a karawana jde dál,.. hotel vybrakován... co jsme tam zgenerálkovali před sametem rozkradli... dtto i národní dům , novorenesanční chlouba olomouce, stavte se tam někdy, jak vypadá alter ego mexicoplatzu...no, nedivte se, že obyčejný lid sprostý..k..rva.. není nadšen, že je tolik divadel a schauspielerů zvl. v praze... na metr 2snad nejhustší na světě.. dívadlo žije, to ještě přikrmuje...v radiu herec,malíř, advokát... jen vybraná povolání, nedejbože nepracující inteligence...dodnes nechápeme papahusáka slova.. o pracující inteligenci.?? ergo on znal i nějakou kastu nepracující inteligence?? ergo-nedivte se, a k tomu witz ,který také mnoho gojimů nepotšší "kohn horníkem".. a nyní víte... vše... lachaim...
29. 05. 2009 | 11:52

kk napsal(a):

Vsem "hornikum z Ostravy":
na vase zehrani, ze prispivate na neco, co nevyuzivate, je jednoduchy lek - ZACNETE TO VYUZIVAT!
08. 06. 2009 | 06:17

Omega watch napsal(a):

Get a replica Omega watch that will be virtually indistinguishable from the real thing,and the replica omega watche is cheap and best omega watche here is one of hot wrist watch in lowest price.http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 06:09

louis vuitton handbags napsal(a):

Teď se to ale samo vrátilo a já se nestačím divit.Čemu? Diskusi o financování pražských divadel, samozřejmě potažmo i brněnských a jiných. Četl jsem totiž rozhovor s pražským radním ve věcech kultury rozhodujícím a jeho názory byly velmi tristní, jako např. že divadlo, které si na sebe nevydělá, nemá právo na existenci a že je potřeba přispívat divadlům m.j. dle počtu prodaných vstupenek a tak dále.Samozřejmě,tlak, takže i lobbing přichází od divadel vzniklých za účelem podnikatelským s následným ziskem.Těch divadel už je hodně a konkurence je veliká, čili je patrně nutno získávat peníze i jinde a to znamená od magistrátu.
04. 07. 2009 | 05:35

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 05:03

luxusní hodinky napsal(a):

dívadlo žije, to ještě přikrmuje
24. 10. 2009 | 18:38

nike shoes napsal(a):

nákladů... ergo, chabý 1 mil. zisku p.a... v onu dobu se ale za tu , dnes směšnou sumičku, postavilo 5 rodinnych domečků... dnes je tam casino, a karawana jde dál,.. hotel vybrakován... co jsme tam zgenerálkovali před sametem rozkradli... dtto i národní dům , novorenesanční chlouba olomouce, stavte se tam někdy, jak vypadá alter ego mexicoplatzu...no, nedivte se, že obyčejný lid sprostý..k..rva.. není nadšen,
31. 10. 2009 | 10:53

cheap nfl Jerseys napsal(a):

ergo, chabý 1 mil. zisku p.a... v onu dobu se ale za tu , dnes směšnou sumičku, postavilo 5 rodinnych domečků... dnes je tam casino, a karawana jde dál,.. hotel vybrakován... co jsme tam zgenerálkovali před sametem rozkradli... dtto i národní dům , novorenesanční chlouba olomouce, stavte se tam někdy, jak vypadá alter ego mexicoplatzu...no, nedivte se
02. 11. 2009 | 09:13

cheap ed hardy napsal(a):

dnes je tam casino, a karawana jde dál,.. hotel vybrakován... co jsme tam zgenerálkovali před sametem rozkradli... dtto i národní dům , novorenesanční chlouba olomouce, stavte se tam někdy, jak vypadá alter ego mexicoplatzu...no, nedivte se
02. 11. 2009 | 09:14

Jiří Nováček napsal(a):

Ano, peníze jsou pány světa.To bylo téma, nad kterým jsem se zamyslel v sobotu 14.ledna 2010, když p. Goldflam provázel diváky TV 2 pořadem "Rajské zahrady". Nedovedl jsem pochopit, kde páni Lichtensteiné nashromáždili tolik finančních prostředků, aby mohli vybudovat tak rozsáhlý a finančně nákladný Lednicko-valtický areál. Předpokládám, že si tam ty pozemky od někoho zakoupili za peníze z nějaké své činnosti, zdědili či za velké zásluhy dostali. Vlastníma rukama to nestavěli. Museli buď zase platit nebo to stavěli za laciný groš nebo povinně zdarma poddaní. Kde brali stále tolik peněz? Dřeli tolik? Pokud ne, tak nechápu pojem "etika" či "úcta k člověku".
16. 01. 2010 | 17:31

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 12:02

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you
03. 03. 2010 | 11:20

iPhone SMS Transfer napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
04. 03. 2010 | 02:08

iPod to iPod Transfer napsal(a):

great, thank you
06. 03. 2010 | 11:02

tag heuer link napsal(a):

Good recommended website.
12. 03. 2010 | 09:51

tag heuer monaco napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
12. 03. 2010 | 09:52

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
15. 03. 2010 | 16:25

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 00:17

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:12

BILDERBERGs napsal(a):

jaja, geld regiert die welt, penize nejsou ale pry vsechno, ale zkuste je nemit... jinak mr.Werich nadherne onu genezi zpracoval v pisni Civilizace.. je na http://www.youtube.com ... tak si posmaknou, neni lepsi 3 minutova analyza dvou milenii ...mel by jeste dostat expost Oscara za duchaplnost, ktera dnes uz vanished from the surface of the earth...
28. 04. 2010 | 22:13

erancon learned napsal(a):

Většina těch "malých divadel"
je jedna "velká židovina",

že áno, páni židové?

A stejskale, ty slizskej šábesgoji,
koukej MAZAT!
15. 08. 2010 | 16:14

SaidsbitMab napsal(a):

xrhtetsx <a href=http://hoganscarpesonline.webnode.it/#6691>hogan scarpe outlet</a> ubqiuduk <a href="http://hoganscarpesonline.webnode.it/#0351">hogan scarpe</a> bznqtmin http://hoganscarpesonline.webnode.it/otdekiwq <a href=http://italianhoganscarpe.webnode.it/#5165>hogan scarpe</a> enbhtyff <a href="http://italianhoganscarpe.webnode.it/#0734">hogan scarpe</a> qgkricaw http://italianhoganscarpe.webnode.it/
04. 09. 2012 | 11:40

Bogeagere napsal(a):

hhrzfxxr <a href=http://discountlouboutinshoes.webnode.com/#1929>cheap louboutin shoes</a> jqyorbhe <a href="http://discountlouboutinshoes.webnode.com/#6694">louboutin outletz</a> gpovcjhx http://discountlouboutinshoes.webnode.com/bvuxnnwu <a href=http://louboutinshoessale.webnode.com/#6654>louboutin outletz</a> isrsmigu <a href="http://louboutinshoessale.webnode.com/#1497">louboutin outletj</a> pmonymnv http://louboutinshoessale.webnode.com/
05. 09. 2012 | 13:27

HAFSHERSSPIFS napsal(a):

gqcymexvx <a href=http://drdreheadphone.webnode.com/>cheap beats by dre</a> njoxmzghvl <a href=http://headphonesdrdresoldes.com>beats by dre solo</a> laqfgtd http://headphonesdrdresoldes.com
07. 09. 2012 | 05:14

HAFSHERSSPIFS napsal(a):

rwqlxmggw <a href=http://mkorshandbagsoldes.com>cheap michael kors handbags</a> clwekzbuhy <a href=http://mkorshandbagsoldes.com>michael kors outlet</a> fddteca http://mkorshandbagsoldes.com
07. 09. 2012 | 06:56

HAFSHERSSPIFS napsal(a):

epgduespz <a href=http://cocohandbagsxoutletstore.com>chanel outlet online</a> buuoactocv <a href=http://cocohandbagsxoutletstore.com>chanel outlet store</a> xwamwab http://cocohandbagsxoutletstore.com
07. 09. 2012 | 08:54

Brapabnorry napsal(a):

wglaekgt <a href=http://newenglandpatriot.webnode.com/#26138>Stevan Ridley Jersey</a> urbeseip <a href="http://newenglandpatriot.webnode.com/#4532">Vince Wilfork Jersey</a> pzupscak http://newenglandpatriot.webnode.com/vbfxdllg <a href=http://patriotjerseysale.webnode.com/#76969>Tom Brady Jersey</a> hcdqvegp <a href="http://patriotjerseysale.webnode.com/#8593">Wes Welker Jersey</a> bixeskyn http://patriotjerseysale.webnode.com/
07. 09. 2012 | 09:03

HAFSHERSSPIFS napsal(a):

ytgctopdu <a href=http://cheapgbagsoutlets.com>gucci outlet online</a> gjxwlssvsu <a href=http://cheapgbagsoutlets.com>gucci outlet online</a> vdjrsne http://cheapgbagsoutlets.com
07. 09. 2012 | 17:25

Heassebut napsal(a):

hloakfay <a href=http://frlongchamppascher.webnode.fr/>sac longchamp pas cher</a> zmyydwjfeg <a href=http://frlongchamppascher.webnode.fr/>sac longchamp pas cher</a> mggqmnt http://frlongchamppascher.webnode.fr/
07. 09. 2012 | 23:07

topsiffewerie napsal(a):

voqwvjq <a href=http://sacslongchamponline.webnode.fr/>sac longchamp pas cher</a> xbeajm <a href=http://sacslongchamponline.webnode.fr/>sac longchamp</a> wwxpma http://sacslongchamponline.webnode.fr/
07. 09. 2012 | 23:20

Heassebut napsal(a):

rrrhikee <a href=http://achatlongchampsacensoldes.info>sac longchamp</a> ghbvhkaspo <a href=http://achatlongchampsacensoldes.info>sac longchamp pliage</a> tvnaily http://achatlongchampsacensoldes.info
08. 09. 2012 | 00:38

ptbztg6680 napsal(a):

ghcqtkfa <a href=http://abercromfitchensoldes.webnode.fr/#2857>abercrombie france</a> sqptnuve <a href="http://abercromfitchensoldes.webnode.fr/#3735">abercrombie paris</a> mhqxyiqi http://abercromfitchensoldes.webnode.fr/ygttsuxl <a href=http://abercromfitchmagasin.webnode.fr/#9893>abercrombie pas che</a> wfsabvks <a href="http://abercromfitchmagasin.webnode.fr/#8613">abercrombie pas che</a> akyornyf http://abercromfitchmagasin.webnode.fr/xtkpfldg <a href=http://abercromfitchxpascher.webnode.fr/#8242>abercrombie frances</a> tdwrplkm <a href="http://abercromfitchxpascher.webnode.fr/#4317">abercrombiep</a> hjwlnhfv http://abercromfitchxpascher.webnode.fr/
08. 09. 2012 | 03:40

Bogeagere napsal(a):

bwyerewd <a href=http://achatsaclongchamps.webnode.fr/#72547>sac longchamp</a> rejjdrandom<a>.z]mz <a href="http://achatsaclongchamps.webnode.fr/#8229">sac longchamp</a> jvnbfrandom<a>.z]ak http://achatsaclongchamps.webnode.fr/bfypprnr <a href=http://frlongchampdessoldes.webnode.fr/#82593>sac longchamp</a> oyaierandom<a>.z]gw <a href="http://frlongchampdessoldes.webnode.fr/#6273">sac longchamp</a> unurjrandom<a>.z]gg http://frlongchampdessoldes.webnode.fr/
08. 09. 2012 | 05:46

Heassebut napsal(a):

pewirepj <a href=http://sacslongchampvsoldes.info>longchamp pliage</a> rafhtyglrf <a href=http://sacslongchampvsoldes.info>sac longchamp pliage</a> xoqfwjy http://sacslongchampvsoldes.info
08. 09. 2012 | 11:04

FoumeSeericem napsal(a):

rfmabc <a href=http://saclongchamponline.webnode.fr/>sac longchamp pas cher</a> ycrufq <a href=http://saclongchamponline.webnode.fr/>sac longchamp pas cher</a> xxtfzo http://saclongchamponline.webnode.fr/
09. 09. 2012 | 13:34

FoumeSeericem napsal(a):

kivawx <a href=http://doudounemclersmagasin.webnode.fr/>moncler pas cher</a> jaxafr <a href=http://doudounemclersmagasin.webnode.fr/>doudoune moncler</a> ntcebo http://doudounemclersmagasin.webnode.fr/
10. 09. 2012 | 13:55

Falclashy napsal(a):

ehzdhbutcx <a href="http://frcsacslongchamppascher.com/">sac longchamp pliage</a> ijenqmqe <a href="http://frcairjodnnchaussres.com/">air jordan pas cher</a> rdjlhogcx <a href="http://kaufenvuittonnstaschen.info/">louis vuitton taschen</a> mvdomdgaw http://frcpolosrallphlaurenpascher.com/
21. 10. 2012 | 17:25

Arbibuniorn napsal(a):

jbmoojnc <a href=http://frarallphlaurenndesoldes.com/#78490>polo ralph lauren pas cher</a> gidimzcw <a href="http://frarallphlaurenndesoldes.com/#0325">polo ralph lauren</a> xjbxwaco http://frarallphlaurenndesoldes.com/
21. 10. 2012 | 21:55

broossimb napsal(a):

wzpzg <a href=http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info>christian louboutin pas cher</a> hgjbb <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie</a> kxtmp http://frdeabercromfitchmagasinn.info xs mkm http://abercromsfitchdesoldes.com
22. 10. 2012 | 04:50

NeubLayebra napsal(a):

ziszn <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie pas cher</a> evqsm <a href=http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info>christian louboutin pas cher</a> bpxqd http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info ed hho
23. 10. 2012 | 09:24

NeubLayebra napsal(a):

nzfsw <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie france</a> ryofu <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>sac louis vuitton pas cher</a> oqmday http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info ok eks
23. 10. 2012 | 09:24

HovetlyMekket napsal(a):

hwwglp <a href="http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/">moncler</a> ajigkohh <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#0719">abercrombie france</a> urbrzxd awuvaep bdpem Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... ajnxojt
28. 10. 2012 | 12:33

HovetlyMekket napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... ptsrkj xyhnqla otdaxv <a href="http://frairjodannensoldes.blogspot.com/#7600">air jordan pas cher</a> outbjsqv <a href="http://frpoloralphlaurenensoldes.blogspot.com/">polo ralph lauren</a> fwfndxu tubiw
29. 10. 2012 | 09:22

Hafenenna napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... cdslzp afgsdtc ascmpc <a href="http://www.frznorfacemagasinnenligne.info/#3226">north face pas cher</a> ocvnwub sfgiunys <a href="http://www.frodoudounesmagasinn.info/#6300">doudoune moncler pas cher</a> dpwvbji xanvw
06. 11. 2012 | 10:58

SkitlyOptioto napsal(a):

pketuh pwitzp <a href="http://www.ukitimberlandbootsonline.eu/">timberland boots uk</a> eshqerfd <a href="http://www.ukihairstraighteneronlines.eu/">ghd outlet uk</a> tzutgvm ubmrtnw lgjaz Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... gkksqju
06. 11. 2012 | 12:31

erawsgeds napsal(a):

<a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin pas cher</a> ecbEm <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie france</a> tbgPx <a href=http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com>louboutin pas cher</a> effIw <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>moncler</a> gfaVt
http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com
07. 11. 2012 | 10:40

Digemoobe napsal(a):

tqvxc vryzz <a href="http://www.ukipoloshirtsbyralphaluren.eu/">polo ralph lauren sale</a> jyfmt ymwaim Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... bijpwjm <a href="http://www.jpzsoccershoesonlines.info/#5847">ナイキ スニーカー</a> hcbskyw cibkw
07. 11. 2012 | 20:05

erawsgeds napsal(a):

<a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin</a> pgmKd <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie</a> lfpPj <a href=http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com>louboutin</a> tqfBu <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>moncler pas cher</a> ahnGf
http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com
08. 11. 2012 | 03:08

Kiftsheessy napsal(a):

<a href=http://www.ralphlaurennsalesonline.co.uk>polo ralph lauren outlet</a> MGhUJ <a href=http://www.mulberrybagsxsalesonline.co.uk>mulberry outlet</a> EPqAE <a href=http://www.timbelandbootsxsalesonline.co.uk>timberland boots</a> LCkHG

http://www.mulberrybagsxsalesonline.co.uk
08. 11. 2012 | 03:18

aerorocic napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... seemiw ozevvyy vfyqts <a href="http://www.jpzmonclairsonlines.com/">moncler</a> kqgtkza vudqmbsb <a href="http://www.japsmonclairsstores.com/">http://www.japsmonclairsstores.com/</a> nrcuyoc ztzzm <a href="http://frdoudounemonclermagasinn.blogspot.com/">moncler</a> uharrawr <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#1502">http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/</a> oxawuksb
08. 11. 2012 | 17:37

gyboabGaibura napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... mictlj ulspbsw tlhcbb <a href="http://www.achatxsaclongchamppascher.info/">http://www.achatxsaclongchamppascher.info/</a> olmsb sqlloopt <a href="http://www.frzasacvuittonpascher.info/">http://www.frzasacvuittonpascher.info/</a> xsfqhmm qhvon
09. 11. 2012 | 15:53

annuattCamn napsal(a):

iwxpdq ukyipou <a href="http://www.fricchaussuresjordnnpascher.info/">http://www.fricchaussuresjordnnpascher.info/</a> kinrkfkj <a href="http://www.frczmonclairsmagasinn.info/">moncler</a> cdpskuf xauiz dhmddpz ckns Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... dqpvodb
09. 11. 2012 | 17:35

aerorocic napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... fcbjjx fgnbmdf qmrbyk <a href="http://http://frzzndoudounemonclairmagasin.webnode.fr/">doudoune moncler femme</a> uhzcdex quhpqzix <a href="http://www.ukipoloshirtsbyralphaluren.eu/">polo ralph lauren outlet</a> ajyetwl balmz <a href="http://www.jpzsoccershoesonlines.info/#4422">ナイキ スニーカー</a> hkftqyfu <a href="http://www.jpzairjodannshoesonlines.info/">エアジョーダン</a> rdettmpn <a href="http://www.jpzpolorsrallaurenonines.info/#9703">ポロラルフローレン</a> lxnzotij
10. 11. 2012 | 05:07

ClailiVeict napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... exdsir xkpzbld nwkxwh <a href="http://www.frczmonclairsmagasinn.info/">doudoune moncler</a> fmzme ufuqgusz <a href="http://www.framabercromfitchmagsinn.info/">abercrombie france</a> fioqaye jkajs
11. 11. 2012 | 21:28

Fibadabequemi napsal(a):

<a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>doudoune moncler</a> kcOh4Q <a href=http://www.frnabercromfitchmagasin.com>abercrombie pas cher</a> nnWl9K <a href=http://www.frzmdoudounesmagasinn.eu>moncler homme</a> wqMq8F <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie france</a> guMv5H
http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com http://www.frnndoudounesmagasinn.com
12. 11. 2012 | 04:35

HovetlyMekket napsal(a):

slvph ckcqw <a href="http://stylomontblancpascher.blogspot.com">mont blanc stylo</a> ktjdv wiumuw Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... kejhijt <a href="http://casquesbydresoldes.blogspot.com">beats by dre</a> exuqnxh bjhhj <a href="http://doudouneamonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler femme</a> qfsjrexs <a href="http://doudouneemonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler</a> fwnxkyfa <a href="http://frzdoudounemonclairspascher.webnode.fr/">moncler paris</a> xouvwkvq
12. 11. 2012 | 19:54

Greenlyinfeno napsal(a):

Arnošt Goldflam &raquo; Peníze jsou pány sveta, to se nedá nic delat... lowxqy kgpxonk haiyls <a href="http://sacvuittonzpascher.webnode.fr/">louis vuitton pas cher</a> rcoctys nxxokayp <a href="http://sacvuittonapascher.webnode.fr/">sac louis vuitton prix</a> tjrpxzr dhlsk <a href="http://chaussureslouboutnnopascher.webnode.fr/">louboutin femme</a> xllohwdu <a href="http://chaussureslouboutnnxpascher.webnode.fr/">christian louboutin pas cher</a> cfyfifvd <a href="http://saclongchampppascher.webnode.fr/">sac longchamp</a> svbmhlje
15. 11. 2012 | 06:46

http://www.cc-prg.com/include/70.php napsal(a):

Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this Arnošt Goldflam ? Peníze jsou pány světa, to se nedá nic dělat... i thought i could also make comment due to this good article.
26. 02. 2014 | 23:35

Marčello napsal(a):

Jsem vesnický barbar v divadle jsem byl párkrát. Na hradišťských Rychlých šípech jsem se plácal do stehen a křičel jsem BRAVÓÓ, taky jsem kdysi byl se synkem v divadle loutkovém a tam jsem valil bulvy.. Jinak divadlo znám spíše z televize, teď toho na Déčku dávají docela utěšitelně. Pokud jde o divadlo sdílím názor Sira Humphreyho Applebyho ze seriálu Jistě pane ministře, tedy že ačkoli jej vlastně nikdo nepotřebuje, je velice povzbudivé a osvobozující vědět, že tam venku nějaké umělecké divadlo existuje, drží kontinuitu a ovlivňuje elitu, která pak tímto posílena bude správně kormidlovat naši společnost.. Takže i já jsem proto divadlo podporovat.

Pokud jde o litování - pak lituju zániku pořadu Za dveřmi je AG (který momentálně po nocích nenápadně reprízují) , protože to byla špica. Zrovna jsem četl rozhovor AG v Regeneraci, kde AG pěkně glosoval svůj život a své vypravěčství, takže se kvituji svojí vlastní pohádkou - pokud by jste to někdo četli pak si v duchu začerněte všechna jména jelikož jsou pravá, tož abych neměl potíže..

http://www.spirala.cz/wp-content/uploads/2014/05/Dobrodružství-HU-v-nemocnici.pdf
16. 09. 2014 | 10:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy