Řeč při předání Ceny Jaroslava Seiferta za rok 2010 Jáchymu Topolovi

06. 10. 2010 | 00:20
Přečteno 3859 krát
5. října 2010 byla Jáchymu Topolovi v representačních prostorách pražského magistrátu slavnostně předána Seifertova cena za jeho román Chladnou zemí (Praha, Torst, 2009). Rozhodl jsem se uveřejnit svůj proslov na svém blogu.

Vážený laureáte Seifertovy ceny za literaturu za rok 2010 Jáchyme Topole,
dámy a pánové, přátelé!

Udělujeme letos Cenu Jaroslava Seiferta za literaturu již po pětadvacáté. Takové jubileum si přímo říká o malou rekapitulaci i o malé zamýšlení.
Seifertova cena byla udělena pětadvacetkrát, počet spisovatelů či básníků, kterým toto významné ocenění bylo uděleno, se rovná třiceti. Pětkrát tedy porota rozhodla udělit cenu ex aequo.
Z pětadvaceti cen bylo pět uděleno ještě před revolucí. První, a jsem rád, že to mohu říct, mířila na Slovensko, bardovi slovenské literatury, nezapomenutelnému Dominiku Tatarkovi.
Po udělení pětadvaceti cen mohu s klidným svědomím říct, že Seifertova cena patří k nejprestižnějším českým literárním cenám.
Nebudu Vás unavovat čtením jmen všech laureátů. Patří k nim nesporně největší a nejznámější tvůrci české a slovenské literatury.
Devět z laureátů – tedy skoro celá jedna třetina – muselo naši zemi opustit a strávit léta a někdy i celý zbytek života v emigraci. Je to smutné svědectví o době a situaci, v níž se, skoro během celého jednoho století, musela naše literatura rozvíjet.
Využil jsem toto malé, leč důležité jubileum, k malé statistické rekapitulaci ohledně stáří laureátů. Z dosavadních 30 laureátů cenu dostal
1 DEVÁDESÁTNÍK
4 OSMDESÁTNÍCI
7 SEDMDESÁTNÍKŮ
11 ŠEDESÁTNÍKŮ
6 PADESÁTNÍKŮ
A nakonec jeden, ČTYŘICÁTNÍK: Jáchym Topol!
Jáchyme Topole gratuluji, jste zatím nejmladším laureátem Seifertovy ceny.

* * *

Chtěl bych využít této příležitosti, abych poděkoval všem, kdo pomáhají udržovat vysokou prestiž Seifertovy ceny:
Především porotě Seifertovy ceny (její dnešní složení: Jiří Brabec, Michal Bauer, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás, Miloslava Slavíčková, Michael Špirit a František Janouch bez hlasovacího práva, tajemník Jaroslav Slomek – dík však přirozeně patří i všem bývalým členům, předsedům a tajemníkům poroty Seifertovy ceny),
Náš dík patří sponzorovi Seifertovy ceny Pioneer Investments, bez jejichž štědré podpory by Seifertova cena nebyla tím, čím dnes je,
Náš dík patří i magistrát hlavního města Prahy, který nám umožňuje tuto cenu předávat v těchto až k zalknutí krásných representačních prostorách pražského magistrátu.
Náš dík patří nakonec, i Vinařství LAHOFER, které nám zdarma dodává výborné víno a tím pomáhá vytvořit krásnou atmosféru naší slavnosti.


Tím jsem splnil svou úlohu zakladatele a předsedy Nadace Charty 77 a též jakéhosi ideového otce této literární ceny.

Dovolte mi nyní, abych dodal ještě několik slov osobních.

Milý Jáchyme,
Pamatuji si naprosto přesně, kdy a kde jsme se s Tebou poprvé setkali.
Bylo to počátkem prosince 1988 v New Yorku. V celé sovětské gubernii byla perestrojka už jako řemen, jen v té naší normalizované provincii se perestrojka nějak ne a ne pořádně rozhoupat.
V prosinci 1988 se připravovaly oslavy 40. výročí přijetí Všeobecné Deklarace Lidských Práv, k níž se jak gubernie tak i provincie horlivě – alespoň slovy – hlásily. Deklarace byla v prosinci 1948 v San Francisku, oslavy se však měly konat v New Yorku, tedy v sídelním městě OSN.
Mezinárodní Helsinská Federace pro lidská práva se přirozeně těchto oslav aktivně zúčastnila.
Koncem listopadu jsem dostal naší dizipoštou od Václava Havla zprávu, že ho na těchto oslavách zastoupí Jáchym Topol. [ Před chvíli jsem dostal zprávu od presidenta Havla s blahopřáním pro laureáta a omluvou, že se naší oslavy nemůže zúčastnit: ve stejnou hodinu předává v Pražské Křižovatce cenu VIZE 97 rakouskému filosofovi Konradu Paulovi Liessmannovi.)
Jáchym skutečně přilétl počátkem prosince 1988 do New Yorku z Prahy, v teniskách, ošoupaných jeanech a kostkované košili. Když jsme se s ním spolu s předsedou Helsinské federace Karlem Schwarzenbergem sešli, usoudili jsme, že ho budeme muset trochu málo „dovybavit“.
Jáchym dostal boty, ponožky, kalhoty, sako, světlou košili a kravatu: kníže dokázal, že se v New Yorku vyzná dobře, dokonce i mně poradil, kde koupit frak – musel jsem totiž pár hodin po návratu z New Yorku do Stockholmu jít na nobelevskou večeři a tam by mě bez fraku nepustili.
Já jsem se zase vyznal v jiných newyorkských obchodech. Další den jsem vzal Jáchyma Topola do „57th Street Photo shop“, kde jsem mu od krásných, pejzatých židů, jakoby vystřižených z nějakého Singerova románu, koupil laptop Toshibu (pokud si to pamatuji správně, byl to model 1100+). Jáchym se holedbal, že laptop při návratu v Ruzyni nějak proveze (provezl!) – v nejhorším prý postraší celníky, že laptop dostal od svého pokrevního bratra indiánského náčelníka: ať si celníci dají pozor, s indiány nejsou žádné žerty.
Když jsme počítač v hotelu rozbalili, dal jsem Jáchymovi první lekci jak ho používat. Ráno měl Jáchym v počítači napsaných několik básní, ale zapomněl, jak se počítačové texty ukládají do paměti. Zasejfoval jsem mu je a udělal si kopii na tehdejší nejmodernější paměťové medium –
5 1/4 coulovou disketu: nazval jsem ten první Jáchymův počítačový soubor nějak jako První verše do Toshiby.

Při přípravě tohoto oslovení mě najednou napadla šílená myšlenka: kde je asi konec „Prvních veršů do Toshiby“. Spíše z žertu jsem je začal hledat ve svém počítači. Ke svému naprostému zděšení a šoku jsem je našel v nejhlubších geologických vrstvách svého harddisku – asi tak hluboko, jak se dodnes občas najde na Barrandově, v geologických vrstvách, odborně nazývaných Devon G3, zkamenělý Trilobit.
Soubor měl název (jak důležitá je volba správných keywords, klíčových slov!!!)

Jachym Topol Prvni verse do Toshiby NY 1988.

Musel jsem sice udělat několik poměrně složitých konversí – verše byly tenkrát napsány v procesoru, který se nazýval Word Star (verse 1.0) – ale povedlo se to, ještě jsem všechny ty prehistorické počítačové triky nezapomněl, a tak dnes Jáchym dostane k diplomu, kostce a šeku i papírovou „sjetinu“ jak se tenkrát říkalo v počítačové hantýrce, svých prvních veršů do Toshiby.
Pro jistotu jsem mu také okopíroval „První verse do Toshiby NY 1988“ i na maličkou flešku – kterou, Jáchyme, tentokráte nemusíš polykat. Pověsím Ti ji na krk.
Pokud naši vážení a milí hosté nyní nechápou, o čem mluvím, dobře Vám tak. Měli jste si předem přečíst odměněný Jachymův román Chladnou zemí.

Jáchyme, gratuluji Ti k Seifertově ceně.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

MirekS napsal(a):

Dobrý den, pane Janouchu,
dvěma slovy: krásný příspěvek.

Zdraví

MirekS
06. 10. 2010 | 01:07

jogín napsal(a):

Hlavní podmímkou k udělení významných cen je dožít se vysokého věku. Platí i pro nobelisty. Cosi to vypovídá o strategickém myšlení posuzovatelů.
06. 10. 2010 | 03:16

Ládik!!! napsal(a):

Sympatické je, že Seifert měl raději "blijícího Francouze, než zpívajícího Rusa" (např. zde: http://basne.webzdarma.cz/s...)
06. 10. 2010 | 06:04

Posun napsal(a):

a těším se na tříletého
06. 10. 2010 | 06:59

gaia napsal(a):

Ládik!!!

je to totiž jedna parta!
06. 10. 2010 | 09:50

claudius napsal(a):

K Ládíkovi-drobet jste zastydnul.Už před Vámi se jistá Šiklová měla vyjádřit,že raději se mýlí s Bushem...Pozor-Rusové už dávno přestali trvat na tom,žeje musíme mít rádi.Ale zapomněli Vám to říci.
06. 10. 2010 | 16:19

Ládik!!! napsal(a):

claudius -
pozor pane, já se nevyjádřil, já jen citoval nositele Nobelovy ceny. Vy se oháníte soudružkou šiklovou - aktivní komunistickou zelenou chartistkou, která svůj pind vyjevila v bezpečné době. Srovnáváte nebe a dudy.
06. 10. 2010 | 19:40

gaia napsal(a):

Ládik!!!

někteří nositelé Nobelových cen jsou dost "zajímaví".
Zvláště ti za literaturu.

Ono udělování jakýchkoli cen má vždy jakýsi cíl a jakési pozadí.
Viz blog o udělení ceny E.E. Kishe Klausovi.

A udělení určitých cen je pro mne již dnes signálem, abych věděla na co nekoukat, co nečíst, o co se nezajímat.

Tak to dělej také tak a uvidíš, že budeš spokojenější!
07. 10. 2010 | 08:03

RuizENID napsal(a):

freelance writer
07. 07. 2011 | 19:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy