Uslyšte můj křik: Za vaši a naši svobodu!

08. 09. 2012 | 20:45
Přečteno 6386 krát
„8. září r. 1968 se na varšavském Stadionu Desetiletí odehrávala celopolská dožínková slavnost, na kterou přijelo na 100 tisíc lidí ze všech koutů Polska. Na tribuně zasedlo celé vedení strany a vlády v čele s 1. tajemníkem Ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany Władysławem Gomułkou."

„Jeho agresivní tón odpovídal událostem posledních měsíců, kdy se komunistický režim ocitl v krizi. Nejprve dalo vedení strany pokyn k brutálnímu potlačení studentských protestů a poté pod heslem boje proti sionismu vyvolalo antisemitské čistky. Další velký otřes pro společnost znamenaly události 21. srpna 1968, kdy se jednotky Polské armády podílely na invazi do Československa nazvané cynicky „bratrskou pomocí“. (…) Po projevu 1. tajemníka začalo několik set mladých lidí v lidových krojích tančit na ploše stadionu polonézu. Patnáct minut po poledni – takřka přímo naproti tribuně, na které stálo vedené strany a vlády – se polil ředidlem a zapálil devětapadesátiletý muž.“
(z knihy Petra Blažka, Ryszard Siwiec, 1909 – 1968)

Obálka knihy Petra Blažka
Obálka knihy Petra Blažka

Obálka knihy Petra Blažka


Byl jím Ryszard Siwiec [ryšard šivěc], úředník z Přemyšle, otec pěti dětí. Než se zapálil, rozhodil kolem sebe na stroji psané letáky, na kterých vyjádřil protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa a především proti účasti Polska na této okupaci: "Protestuji proti nevyprovokované agresi proti bratrskému Československu!“, "Umírám proto, aby nezahynula svoboda!". Těžce popáleného Siwiece odvezli do nemocnice, kde o pár dnů později, 11. září zemřel.

foto: Daniela Dlouhá
foto: Daniela Dlouhá

Detail Siwiecova pomníku ve Varšavě, foto: Daniela Dlouhá


Radikální Siwiecův protest zůstal veřejností na tribunách nepovšimnut. "Hořící postavu sice viděly tisíce účastníků, ale patrně pouze nejbližší přihlížející dokázali snad aspoň částečně pochopit, čeho byli svědky," píše ve své knize historik Petr Blažek. Siwiecowo jméno se neobjevilo na titulních stranách žádných polských ani západních novin. Ani polská redakce Rádia Svobodná Evropa nepovažovala zprávu za důvěryhodnou a odvysílala ji až po mnoha měsících.

V archivu varšavské Výrobny dokumentárních filmů se však zachoval sedmivteřinový záznam tragické události, který využil ve svém filmu o Ryszardu Siwiecovi Uslyšte můj křik (1991) režisér Maciej J. Drygas.

null
null
null
null

Ze záznamu použitého ve filmu Macieja J. Drygase


Plný a pravdivý obraz Siwiecova činu byl sestaven až po pádu komunistických režimů v obou zemích. V roce 2001 prezident České republiky Václav Havel vyznamenal R.Siwiece řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

Stadion Desetiletí už ve Varšavě nestojí. Nahradil ho Národní stadion postavený pro letošní Mistrovství Evropy ve fotbale.
foto: NCS/www.stadionnarodowy.org.pl
foto: NCS/www.stadionnarodowy.org.pl

foto: NCS/www.stadionnarodowy.org.pl


Svého komunistického předchůdce nepřipomíná vůbec ničím. Ryszarda Siwiece však připomíná pomník po jeho severozápadní straně. Budete-li chtít navštívit toto místo a třeba tu položit květinu a zapálit svíčku, dojedete sem z centra Varšavy za pár minut přes most Poniatowského do zastávky Rondo Waszyngtona.
Pomník R. Siwiece před Národním stadionem ve Varšavě, foto: autorka
Pomník R. Siwiece před Národním stadionem ve Varšavě, foto: autorka

Pomník R. Siwiece před Národním stadionem ve Varšavě, foto: autorkaZdroj: BLAŽEK, Petr. Ryszard Siwiec 1909-1968. Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej, 2010.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Byl to zoufalý čin, ale byl důkazem, že Poláci se cítí jako naši bratři. Měli bychom více spolupracovat s polským národem zejména by se měl rychle vystavět průplav Dunaj - Odra - Nisa a rozvinout na něm čilou obchodní a rekreační plavbu.
08. 09. 2012 | 21:17

Targus napsal(a):

To Gebriela Svárovská:

Šéfová, ten Ryszek se podle vás upálil a letáky rozhodil ještě před bratrskou pomocí spřátelených armád?
To by měl dostat navrch ještě metál za jasnovidectví, ne?

Víte na tuty, že jste to nezmrvila?
08. 09. 2012 | 22:22

Targus napsal(a):

To Al Jouda:

Asi jste myslel Nysu, ne?
Nysa není kupodivu Nisa.
08. 09. 2012 | 22:24

Kala napsal(a):

Bylo to samozřejmě 8. září. S tím sedmivteřinovým záznamem je to také pochybné, záznam trvá skoro 2 minuty.
08. 09. 2012 | 22:26

Al Jouda napsal(a):

To Targus :
Měl jsem ny mysli propojení Dunaje se Severním mořem - přes jaké řeky přesně nevím, ale nějaký projekt prý už léta existuje. A ty průplavy by šly přes Moravu a Polsko.
08. 09. 2012 | 23:11

Občan napsal(a):

Njn, je to blbě.
Zapálil se 8. září, zemřel 12. září v nemocnici.
Žádné letáky nerozhodil, ale měl je v aktovce.
"Dopis na rozloučenou" nahrál na magnetofon (to byl docela v balíku, protože magneťák byl v té době poměrně značně luxusní záležitost).
Je docela zajímavé, že existuje záznam jeho činu (délka od několika vteřin po cca dva minuty) a současně si téhož činu nevšimla žádná dobová média. Dokonce i Svobodná Evropa o tom informovala až skoro rok poté.
08. 09. 2012 | 23:31

Občan napsal(a):

To Al Jouda:

A víte, co by to udělalo s vodním režimem a s mikroklimatem v postižených oblastech?
Oblasti Ruska, kde došlo k podobným megalomanským šílenstvím, se z toho zásahu už nikdy nevzpamatovaly.
08. 09. 2012 | 23:33

kormoran napsal(a):

Nikdy nebudu akceptovat ruzne poradce a poradkyne 'pravdy a lasky' . Totiz chytit se za ruce a zpivat a jasat je jedna strana mince a druhou je vytvoreni zkutecne demokratickych hodnot ve forme zakonu a sam je dodrzovat!

Aneb jedno tululum vystrida druhe tululum - viz. Havel - budu hazet V-jako victorky na fsechny strany a fsechno se tak nejak vytvori samo!)))Havel se dokazal obklopit lidmi , kteri o 'praci' - jakoukoli v zivote nezavadili a finacoval je financemi , na kterych mel minimalni podil!

Byt Vami"soudruzko" zavrel bych kusnu!
09. 09. 2012 | 00:02

kormoran napsal(a):

P.S. Venujte se skutecnou ochranou lidskych prav ! Nikoliv tabulkovymi kvotami ala Kocab alala EU!
09. 09. 2012 | 00:18

Targus napsal(a):

To Občan:

Pokud byste budoval jen plavební kanál, nestalo by se nic moc. Baťa to vyzkoušel za nás.
Vy asi máte na mysli jezero Balchaš a zejména tragédii jezera Aral. Tam ovšem není příčinou plavební kanál, nýbrž masívní budování závlahových systémů a místní klimatické podmínky. Tato jezera se nacházejí v polopoušti s výrazným kontinentálním podnebím.
09. 09. 2012 | 07:24

drevokocůr napsal(a):

také by se mohl někdo se slovy na rtech Umírám proto, aby nezahynula svoboda!"

upálit na proti současné podobě církevních restitucí.

Ale dnes v globalizovaném světě je málo vlastenců.
09. 09. 2012 | 08:52

Jana Pechová napsal(a):

Málokdo z nás - šťastnějších - si umí představit zoufalství sebevraha, který si sáhne na život z osobních důvodů. Síla odhodlání těch, kteří obětují svůj život pro to, aby vyburcovali druhé, protože jiné způsoby už se utopily v pocitu bezmoci, musí být několikanásobná. Odpovídat by tomu měla i tichá úcta k těm lidem.
Aspoň.
09. 09. 2012 | 09:00

drevokocůr napsal(a):

sebevrazi jsou velmi nemocní lidé. Zdravý člověk hledá řešení a na život si nesáhne, neb pud sebezáchovy je větší než jeho sebepoškozovací touhy.
Kdo páchá demonstrační sebevraždy zaslouží tak leda politování, měl-li ještě navíc 5 dětí, pak odsouzení.

Oslavovat sebevrahy je také chorobné, navíc z článku mi připadá, že ten politický podtext tomu klidně mohli dát reakční živly až dodatečně.

Proti dnešnímu polickému marasmu by se také lidé mohli upalovat jak na běžícím pásu.

Počet sebevražd v ČR za rok je víc než 1 500 lidí ročně.Sebevrahů je též dost. Kolik z nich to dělá proto, že už neví, jak dál? A nikdo je neoslavuje.
09. 09. 2012 | 09:12

babočka napsal(a):

Díky paní Svarovská za tento příspěvek. Stovky mladých tancovalo zatímco jeden měl jiné starosti. Takto fungoval socialismus. Jedni byli zavřeni za své názory a jiní provolávali slávu komunistům. V České republice pan Siweec není známej protože naše média a mládež nezajmá. V České republice se denně hází hnůj na VK. Pro česká média jsou přitažlivější Mašínové, zákeřní vrazi, z kterých se média, různí režiseří a spisovatelé snaží vytvořit pro tancující mládež hrdiny.
09. 09. 2012 | 09:20

ld napsal(a):

drevokocůr,

kdo je tady marod, tak jste v prvé řadě vy. A to značně!
Ubožejší řádky jsem zde ještě nečetl.
09. 09. 2012 | 09:22

MJ napsal(a):

Kdyby s sebou vzal toho Gomulku a Palach Husáka, asi by to mělo větší smysl.
09. 09. 2012 | 09:23

Colt napsal(a):

Jana Pechová
pan Siwiec si asi dělal o českém národě velké iluze .
Stačí pohledět na "diskuse" pod blogy. A nejen pod blogy.
Snad v tom báječném roce 1968 jsme byli většinou národa opravdu jiní.
Vůbec mně nenapadá, kdo by byl ochoten za současný Český stát položit život.
O to víc si o sobě myslíme, že teď jsme perlou mezi národy.
09. 09. 2012 | 09:24

drevokocůr napsal(a):

Id

to snad chcete říci, že normální lidé se upalují?

Vůbec upálení u sebevrahů je až úplně na chvostě. Je to hrozný smrt, ale pěkně demonstrativní.

60% sebevrahů se dle statistik oběsí,dále následuje zastřelení, otrava a skok z výšky. Tyto způsoby tvoří 90% všech sebevražd.

Na zbývajících 10% pak zbývá ostrý předmět, skok pod auto nebo vlak a utopení.

Upálení není ve statistice ani uvedeno, je to jen okrajový způsob sebevrahů.
09. 09. 2012 | 09:34

poznámka napsal(a):

Pechová
Vaše slova svědčí o tom, že vám unikla zpráva v našich svobodných médiích o upálení jistého Zdenka Adamce , který tak učinil na protest proti totalitě peněz před deseti lety.
Kdyby vás tehdy k něčemu vyburcoval, třeba by nám nyní nekázala v televizi ta soúčadná sestava.
09. 09. 2012 | 09:48

ld napsal(a):

drevokocůr,

jednak, článek je o něčem jiném. Vy jste ale plošně napadl ty, kteří přistoupili k poslednímu kroku, aniž přemýšlíte o důvodech. Tuze nadutě a povýšenecky šmahem naházíte do jednoho pytle nevyléčitelně a mnohdy dosti bolestivě nemocné, lidi ve svízelných sociálních situacích či osoby nějak vyjadřující odpor. Pro vás je to statistika, výčet postupů. Už málo za tím vidíte člověka, jeho prožívání. Je tedy nasnadě, že vašeho okolí se žádná taková tragédie netkla, neb byste nepsal jako trouba.
09. 09. 2012 | 09:52

Ostrava napsal(a):

A víte že v Č. Těšíně se před léty na náměstí ze zoufalství upálil řidič s povolání který přišel o práci a novou nemohl najít ? A jiní A jiní A jiní . Nevíte. O tom se mlčí .
09. 09. 2012 | 10:00

drevokocůr napsal(a):

Ide
kdo má sebevražedné choutky by se měl především léčit a ne z něho dělat nějakou politickou oběť.

K čemu byla sebevražda tohoto člověka, leda že udělal nešťastných svých 5 sirotků.
09. 09. 2012 | 10:07

slavwin napsal(a):

Také si myslím, že sebevraždy zdůvodněné politickým protestem jsou nesprávné, protože třeba se ten člověk trápil i jinými problémy. Že politický protest veřejně prezentoval oceňme, co si myslet, že si vzal život, to těžko chápu i u Palacha a Zajíce.
09. 09. 2012 | 10:07

ijn napsal(a):

Význam č+pol. spolupráce na díle viz www.d-o-l.cz je krom jiného zvýšení Hydroekologické stability celých povodí Moravy Odry v ČR!

Na uvedných stránkách je dostatečně zdůrazněn význam díla a lze se v nádherné knize Křižovatka tří moří dozvědět plno informací o vývoji D-O-L!

Dílo D-O-L dnes v době krize vytvoří až 80 000 pracovních mist a to je dnes nejdůležitější význam víceúčelového vodního koridoru D-O-L!!! Za deset let postavena důležitá severo-jižní větev a napojení Labe do r.2030 také splnit!!!
09. 09. 2012 | 10:16

ld napsal(a):

drevokocůr,

ne, už kličkujete. Teď se začínáte věnovat Siwiecovi, ale předchoze jste psal pohrdavě vůči všem.
09. 09. 2012 | 10:17

Ostrava napsal(a):

Pro Drevokocůr: Moc nekřičte ,může se stát ,že budete závidět manželku tady tomu pacientovi . Ale rozhodně vám to nepřeji .
http://zpravy.idnes.cz/pacient-se-zastrelil-v-havirovske-nemocnici-primo-na-luzku-jip-pv2-/krimi.aspx?c=A110920_1654898_ostrava-zpravy_toi
09. 09. 2012 | 10:34

Lila napsal(a):

drevokocůr 9:12

"Počet sebevražd v ČR za rok je víc než 1 500 lidí ročně. Sebevrahů je též dost."

Tak to je tedy pecka! A tušíte, kolik sebevražd ročně spáchá nesebevrahů, když sebevrahů je též dost?
09. 09. 2012 | 10:40

jozka napsal(a):

Al jouda, ijn:

je to mimo tema blogu, ale kdyz uz jste se o tom zminili, uz vite co bude predmetem toho "cileho obchodniho provozu"?
09. 09. 2012 | 11:30

jozka napsal(a):

ijn:

Jak vytvori 80000 pracovnich mist? Kdo je zaplati?
09. 09. 2012 | 11:33

ijn napsal(a):

Myslíte, že pravý význam díla www.d-o-l.cz je vodní příkop proti tatarským nájezdům do západní EU?!?

O to více by nám jeho vybudování EU nařídit a měla by jej výrazně zaplatit až do 90%!!!

Zbytek inv. nákladů (cca 300 mld.Kč)i ze SR ČR rozkradou naši osvědčení zloději, musíme jim vytvořit prostor na rozkrádání eráru, jinak okradou nás občany ČR přímo!!!
09. 09. 2012 | 11:41

donal napsal(a):

mou svobodu mi v naši zemi ukradli zloději z ods,top,unie,oda,kdu,cssd

proto hodlám volit druhou stranu mince a to KSČM a doufám že pozavíraj všechny ty zloděje a zabaví jim majetky a ja ty zloděje budu potkávat žebrat u tesca
09. 09. 2012 | 11:46

ijn napsal(a):

z inv.n. 300 000 000 000 Kč (300mld.Kč) bude např.:
80 000počet st. x 25 000Kč/osoba x 120měsíců=240 miliard Kč,

zbytek nákladů (60 mld. Kč) tvoří pozemky+cement+kámen+ocel+strojní vybavení plavebních komor, .......!

Důležité je dílo zahájit a budovat, nééééé jenom hledat zástupné problémy a odkládat!

Nakonec přijedou tataři a bude pozdě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
09. 09. 2012 | 11:52

D. napsal(a):

donal 11:46:
Takže ti vlastně zlodějští žebráci u Tesca nevadí, ale musí to být ti správní:D
09. 09. 2012 | 11:54

ijn napsal(a):

Pozn. v kamenolomech vytvoříme cca 20 000 míst na ruční zpracování žulových bloků 40x40x80cm na stěny plavebních komor místa pro vězně typu Kalouska a Bartáka a prostor pro filmaře k filmu

Proměny českých politiků=ministrů a napravení škod!

D-O-L má obrovský kultivační význam pro celou společnost.
09. 09. 2012 | 12:00

pepa napsal(a):

Polsko - česká spolupráce nemá lepší projekt než d-o-l!!!

Proč se takové výáznamné dílo jaké www.d-o-l.cz představuje nestaví?

Známe důvody odkládání stavby?
09. 09. 2012 | 12:09

ijn napsal(a):

pepa:

Asi AK kmotrů skupují pozemky, i když jsou chráněny trasy, tak se trasy změní a na těch správných pozemcích již "Baštýřové a spol." vydělají
09. 09. 2012 | 12:11

Gudka napsal(a):

Nebylo to 8. srpna, ale 8. září, nerozhodil letáky kolem sebe, leč měl je v aktovce...
Připomíná mi to rádio Jerevan.
Nebo anekdotui parodující oslavovače Slovenského národního povstání, kterak líčili případ partyzána, který se za krutých zimních bojů vrhnul, opásán granáty, ze skály do cesty německým tankům, s výkřikem "za stranu, za lidi!"
Jistý přímý účastník potom vzpomínkové vyprávění upřesnil: - Bylo to tak. Akorát, že neskočil, ale uklouznul a nevolal "za stranu, za lidi", ale "zasraný náledí!"
09. 09. 2012 | 15:21

drevokocůr napsal(a):

a neví se, zda dostal lopatkou mezi kulky nebo kulkou mezi lopatky.
10. 09. 2012 | 07:30

gabrielasvarovska napsal(a):

Ryszard Siwiec se upálil 8. září r. 1968, tehdy se konala na Stadionu desetiletí dožínková slavnost. Omlouvám se za chybu. Pravdou ovšem je, že svou závěť sepsal Ryszard Siwiec již toho roku na Velikonoce, o radikálním protestu proti politické situaci tedy evidentně přemýšlel delší dobu.
10. 09. 2012 | 09:50

Pavel13 napsal(a):

Paní autorko,
nemusíte se zapojovat do diskusí, ale není na škodu si ji alepoň proletět. Pak byste mohla opravit faktické nesmysly v článku. Proč, vlastně tedy píšete sem? Ale, proč to vlastně píšu já, že?
10. 09. 2012 | 09:52

Pavel13 napsal(a):

Omlouvám se autorce.
10. 09. 2012 | 09:54

Al Jouda napsal(a):

To jozka :
Nevím, co by se za tím "čilým obchodním provozem" na plavebním kanálu mohlo skrývat a nechám se poučit.
10. 09. 2012 | 15:02

gogo napsal(a):

Je mi z toho špatně Vy zatemnění pisálci, jen a jen čecháčkovsko-švejkovský mindrák,
proto to u nás tak vypadá.
20. 09. 2012 | 00:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy